בית משפט: בתוך עמו הוא יושב

רונן שמיר

את הרשימה הקצרה שלהלן שלחתי, ברוב עוונותי, ל"הארץ".  הבוקר היא פורסמה, במהדורה מקוצצת באכזריות, תוך השמטת משפטי מפתח, תוך הקהיית העוקץ הביקורתי של חלק מהטיעונים.  הקיצוץ נעשה ללא כל התייעצות איתי וללא ידיעתי. אז הנה היא שוב, עם העוקץ.

בשנת 1944, במהלך מלחמת העולם השנייה, דן בית המשפט העליון האמריקאי בחוקתיות של צו נשיאותי עליו חתם הנשיא דאז רוזוולט.  הצו אפשר לממשל האמריקאי לפנות מביתם כ 120000 אזרחים אמריקאים ממוצא יפני ולכלוא אותם במחנות מעצר.  ההיגיון שהנחה את הצו היה כי אזרחים אלו מהווים קבוצת סיכון ביטחונית שעלולים לסייע לאויב היפני במלחמתו מול ארצות הברית.  בפסק דין קורמטסו נגד ארצות הברית אישר בית המשפט העליון את הצו וקבע כי צרכים ביטחוניים הצדיקו את הפגיעה החוקתית אף ללא מתן הזדמנות שימוע אינדיבידואלי וללא צורך להוכיח את מסוכנותו של פרט זה או אחר מקרב קבוצת הסיכון. 

שתי שופטות, איילה פרוקצ`יה ומרים נאור, האחת מעמדת מיעוט והשנייה מעמדת הרוב, מתייחסות לפרשה זו בפסק דינן בעניין חוק האזרחות.  השופטת פרוקצ`יה כותבת כי למרות השוני הנסיבתי, הרוח העולה מטיעוני המדינה והתפיסה החוקתית העומדת ביסוד טיעונים אלו מזכירות את פרשת קורמטסו.  השופטת פרוקצ`יה שולחת אזהרה ברורה: "עלינו להישמר מסכנה אורבת הטמונה בפגיעה גורפת בבני אדם המשתייכים לציבור מסוים על ידי הדבקת תווית של סיכון בלא אבחנה, ומפני החשש הכרוך בשימוש בטענת הבטחון כעילה לפסילה כוללת של קהילה שלמה".  שופטת הרוב מרים נאור משיבה לשופטת פרוקצ`יה, למעשה נוזפת בה.  איך את יכולה להשוות בין המקרים הללו? היא שואלת.  הרחקת לכת, היא קובעת.  ובכלל, כותבת נאור, שם נפלה "טעות". פרוקצ`יה, מצידה, מזכירה כי פסיקת שופטי הרוב בבית המשפט העליון האמריקאי בעניין קורמטסו "נחשבת בעיני רבים לאחת מן האפיזודות האפלות ביותר בהיסטוריה של מדינות המערב".  כיום נלמד פסק דין זה כדוגמא לעיוורון בו לוקים שופטים שעה שאינם מסוגלים להתעלות מעל רחשי לב של ציבור אחוז פאניקה וממשל הנגרר בעקבותיו. 

בשנת 1988, בהיותו נשיא ארצות הברית, התנצל הנשיא רייגן פומבית בפני אזרחים אלו בשם ממשלת ארצות הברית כולה.  בדבריו הודה הנשיא רייגן כי המדיניות שהופעלה כלפי האזרחים האמריקאים ממוצא יפני במלחמת העולם השנייה, זו שהוצדקה בשם מניעים ביטחוניים, הייתה מבוססת על "דעות קדומות על בסיס גזעי, היסטרית מלחמה, וכשלון ההנהגה הפוליטית".  החל משנת 1990 החלה ממשלת ארצות הברית לשלם פיצויים לאזרחים שנפגעו ממדיניות זו.  אבל זה היה מזמן, בימים שלפני המלחמה בטרור ולפני השינוי התפיסתי האדיר שמלחמה זו יצרה.  

היגיון המלחמה בטרור מבוסס במידה רבה על היגיון הקרוי בעולם הביטוח בשם היגיון אקטוארי.  נהג צעיר משלם פרמיית ביטוח גבוהה יותר כיוון שהוא משתייך לקבוצת סיכון סטטיסטית.  אותו היגיון בדיוק נוהג גם כאן, אלא שקריטריון ההשתייכות לקבוצת הסיכון הינו אתני-לאומי.  זו תפיסה פשוטה, הגיונית, ברורה כשמש, דרך המלך לניהול סיכונים.  זכויות היחיד, הסיכון הממשי הנשקף מפרט כלשהו, מקבלים מעמד משני.  זו מהפכה חוקתית שקטה.  חלוקת זכויות אזרחיות על בסיס אתני-לאומי שואבת עתה את הלגיטימיות שלה מידע מדעי, סטטיסטי, אקטוארי.  כך שלא ניתן לדעת אם בעוד חמישים שנה נעמוד במקום דומה שעמד הממשל האמריקאי, במקום בו עמדה החברה האמריקאית, חמישים שנה לאחר פסיקת קורמטסו. 

אולי.  ייתכן שבעוד חמישים שנה ניתן יהיה לפרום את התפרים הגסים שכעת מטליאים אימה עם גזענות ושיקולי ביטחון עם חישובים דמוגרפים.  לא בחברה היהודית-ישראלית של היום. לא בעתיד הנראה לעין. ההחלטה בעניין חוק האזרחות חושפת את מגבלות הכוח השיפוטי.  ניכר שבית המשפט העליון היה מודע היטב למגבלות אלו.  הארכיטקטורה של ההחלטה, הנשענת על רוב דחוק, מסמנת למעשה את דעת המיעוט כהחלטה החשובה, כהחלטה שכמו אומרת:  זה גבול כוחנו.  איננו יכולים להחליט בניגוד כה משווע להלך הרוח היהודי, זה הרווי בתמהיל מייאש של אימה ושנאה כלפי הערבי, פלסטיני וישראלי כאחד.  אך דעת המיעוט אינה רק מבקשת להציל את בית המשפט העליון מהחרפה הצפויה לו.  ידברו חשין וחבריו לציבור של היום.  יאמרו לו, לציבור, היום נולדה מדינת היהודים.  דעת המיעוט מתנצלת בפני הציבור של מחר, ציבור שכמעט ואינו קיים עדיין, מרכינה ראש לפני חזון שאיננו אפשרי עכשיו.  כמו מבקשת להציל את החברה הישראלית כולה, כאילו אומרת, הנה על חודו של קול, חצויים אנו, בנפשנו, בעמנו, באמות המידה המוסריות שלנו.  במובן מסוים, אלו דברי ימי אהרן ברק בבית המשפט העליון:  הרצון לבנות את המוסד השיפוטי כמוסד חברתי פורץ דרך, ההכרה האיטית במגבלות הכוח וההשלמה עם מציאות שבה, במקרה הטוב, עוטה בית המשפט העליון רעלה מתעתעת של חסד על פניה של חברה גזענית. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דר' רבקה ליסק

  בקיצור, אתה אדם כועס וממורמר ושונא אשכנזים. הרי קראת לי אשכנזיה.
  איזה חיים קלים כשיש את מי להאשים בהכל. בדיוק כמו התזה של אדוארד סעיד על הערבים.
  יצא המרצע מהשק:כעת אני יודעת מדוע אתה כל כך תוקפני ודורסני- כלפי.
  מעניין מה אני עשיתי לך שאתה שונא אותי כל כך. אבי לא היה במפאי, ואני לא נולדתי עם כפית של זהב. הורי עבדו קשה כדי לאפשר לי ללמוד ולהתקדם בחיים- וזה מה שעשיתי כמו כל המרצים ממוצא מזרחי באקדמיה מהקשת הפוריה.
  אני מאמינה שמי שיש לו אמביציה וכוח רצון יכול להצליח- אם הוא לוקח אחריות על חייו.
  בדיוק כמו שכתב בן דרור ימיני- והוא לא אשכנזי.
  ואני מעריכה אותו- ללא קשר למוצאו. לא כך אני שופטת אנשים- בניגוד לך

 2. שמחה

  לאחר שנאלצתי להשחית את זמני בלהשיב את הדיון מעיסוקך בגופי (בהמשך), אנסה להשיבו בחזרה לגופו , שהוא אמירתך:
  "לפני שתגדיר את החוק כגזעני- נא לעיין בחוקים שהועברו במדינות שונות באירופה בנדון."
  להזכירך: טענתי הייתה והיא שעצם העובדה שחוק הועבר במדינה מערב-אירופית היא לא ערובה לכך שהחוק אינו חוק גזעני.

  —————————————————

  אף על כך שחוסר הרגישות שלך כלפי אנשים השונים ממך והאטימות שלך למה שקורה סביבך מזעזעים מאוד אפנה ואומר: תודה לך, בכל פעם שאנו נזקקים לתזכורת לגזענות האשכנזית ציונית כלפי פלסטינים וערבים ככלל ומזרחים מופיע אשכנזי כמוך המספק אותה.

  יש אשכנזים שרמת הגזענות שלהם היא במעמקים כה חשוכים שהם מהדרין מן המהדרין ואף מוסיפים לרשימת הבעיות, השנאות והתסכולים שלהם- שהצטברו בשוליה השכוחים והלא מלבבים של החברה המזרח-אירופית הרצחנית והמפגרת- גם את אחיותינו ואחינו למשפחת האדם בני יבשת אפריקה כפי שאת עושה כאן בריש גלי.
  זה צפוי, לאזרחי העולם ידועה ברית הנצלנים העמוקה בין המשטר הציוני אשכנזי למשטר האפרטהייד שייזכר לדיראון עולם.

  להזכירך: גזענות היא מחלת נפש עמוקה אותה מפתח אדם מתוך רגשי נחיתות, חוסר בטחון וערך עצמיים.
  גזענות היא נסיון להצדיק את עצלנותו וחוסר יכולתו להצליח בחיים בצורה הגונה, עם יכולות אישיות, השכלה ועבודה קשה וללא דריכה על אנשים, ניצול, רמייה וגניבה מאחרים.
  הגזענות היא הרציונליזציה הפסיכולוגית שהוא עושה לעצמו כדי להתיר לעצמו את קיצורי הדרך הפליליים.

  שוב, תודה רבה לך על שאת מוכיחה בשידור חי ובמיקרוקוסמוס את דבריי הקודמים, ודבריו של מחבר המאמר החודר, על מציאות, אופי ודינמיקת הגזענות בישראל. ועל המנטליות הפרימיטיבית של נושאיה.
  אין בידי זמן כרגע בכלל לרדת לרמה כל כך ירודה של דיון בדברייך על קולקטיבים חרוצים (האשכנזים) וקולקטיבים עצלנים (מזרחים, פלסטינים, אפריקאים)… או קולקטיבים חכמים (האשכנזים) וקולקטיבים טפשים (מזרחים, פלסטינים, אפריקאים)… או קולקטיבים רוצחים (פלסטינים) וקולקטיבים שוחרי שלום וממתקים (האשכנזים)… קולקטיבים מלאי אמביציה כוח רצון ואחריות (אני נותן לקוראים שלושה ניחושים…) וקולקטיבים מדולדלי אמביציה כוח רצון וחסרי אחריות (מזרחים, פלסטינים, אפריקאים- זה רק מה שהספקת עד עכשיו, מי יודע מה ממכמנייך עוד נחשוף בהמשך)… קולקטיבים מחוננים (האשכנזים) וקולקטיבים קנאים (מערב-אירופה מזרח-אירופה וכל שאר הקולקטיבים בתבל…)

  או נמוך מזה… להגדרות הבסיסיות של מהו שקר ומהי אמת… מהי עובדה ומהם חלומות באספמיה…
  לגבי זה, רק אומר לך כרגע שאני חושב שיש לך בעייה עמוקה בתפיסת העולם. "תפיסת העולם" הוא המושג שבחרתי כדי לנסות ולהעביר לך את המידע על עצמך, שאת מפרסמת, באופן מנומס ככל האפשר.
  אה! גילוי נאות- במזרח הרחוק יש כמה קולקטיבים שלא מבזבזים זמן.
  אולי תנסי גם לתת דוגמאות. ותגלי שגם בזה לא אמרת כלום, רמזים: סין-הונג קונג, צפון קוריאה, דרום קוריאה, מלזיה ואינדונזיה המוסלמיות וכו', כולן רכשו נשק צבאי והקיאו או מקיאות את ארצות מערב-אירופה וארה"ב הגזעניות מתוכן. אין לזה קשר לבזבוז זמן. (יפן או סינגפור הן סייעניות לגזענות המנצלת המערבית באיזור השקולות לישראל במזרח התיכון).

  לתפיסתי, לסיפורי המעשיות של האשכנזים הציוניים על איזושהי 'הצלחה' נקייה (אני מדגיש: נקייה, כלומר ביושר) בחיים, כמו הסיפור שאת מספרת לנו על עצמך, איני חושב שיש כל כך קונים…. את קשקושי המדע הבדיוני, הנסיכים והאגדות, האלו את יכולה לנסות למכור אולי כחוברת בשבוע הספר לילדים באגף המתאים.
  ….בטח ובטח שלא תמצאי קונים למעשיות/נרטיב האלה בין מרצים/מרצות מזרחים מ"הקשת" המצליחים (בד"כ בזכות עצמם ולא הוריהם) למרות מכבש השיטה ועל אף ערימות המכשולים המתועבים, הקטנוניים המתוכננים לפרטי פרטים, שהערימו ומערימים האשכנזים ציונים בפניהם…

  …על אחת כמה וכמה שלא תוכלי למכור מעשיות כאלו לי, שבמהלך התואר הראשון, דוגמא אחת מיני רבות, עבד בשתי עבודות, ישן שלוש שעות ביום ונבחן באותם תנאים בדיוק כמו חבר הקיבוץ בן גילי, עמיתי לספסל האוניברסיטה.
  עמית, אותו חבר קיבוץ לא נאלץ לעבוד, זמנו היה פנוי ללימודים בלבד, הקיבוץ (כלומר אני!) השקוע בחובות של מליונים שאותם שילמתי אני כמשלם מיסים, ממיסי שתי העבודות, מימן לו דירה (כשאני התגוררתי במעונות) נתן לו תקציב למחייה וגם ל"בילויים".
  …אפילו כך, במצב עניינים מעוות הנוגד את ההגיון זה, ציוניי היו גבוהים מאלו של הגזען (בפרקסיס) האשכנזי הנצלן והעצלן…

  כל העולם ואשתו מכירים את מערכת הגזענות, השחיתות והרמאות המזינה את 'הצלחתם' של הציונים האשכנזים ביחס ל'חוסר הצלחתם' של אחרים.
  עניין הדיור הציבורי שמהותו מדיניות אפלייה גזענית כלכלית בוטה כלפי החלוצים המזרחים שעלה שוב לדיון היום הוא רק עוד דוגמא אחת נוספת מרבות לרמאות הבזויה הזו.

  לדעתי האישית האשכנזים לא שווים אפילו שנאה, מדובר במזי רעב מיואשים ממזרח אירופה שהחליטו, כדי להסתדר בחיים, להתיר את עצמם מכל קווים אדומים של התנהגות אנושית נאותה, החלו לאמץ את השימוש ברטוריקה ובפרקטיקות הגזעניות הבזויות העלובות והחשוכות ביותר שפיתחו נוצרים בארצות מערב אירופה, ומצאו להם קורבנות! פלסטינים ומזרחים!

  על פי הפרקטיקות הגזעניות האלה בהן את משתמשת אדם הקם למחות אי דיוקים עובדתיים בנרטיב (ובאינדוקטרינציה: "לפני שתגדיר את החוק כגזעני- נא לעיין בחוקים שהועברו במדינות שונות באירופה בנדון.") הציוני אשכנזי ועל כל עוול ואי צדק מאופיין על פי מוצאו.
  אם הוא מזרחי אז זה מפני שהוא נולד כועס ממורמר שונא ומאשים את האשכנזים כדי שהחיים שלו יהפכו להיות יותר קלים… אם הוא אשכנזי הוא כמובן: חרוץ חכם שוחר שלום מלא אמביציה כוח רצון ואחריות…
  וזהו.
  זה כל הסיפור.
  האשכנזים הישרים לא התנכלו ומתנכלים לפלסטינים ולמזרחים בכלל.

  חלומות באספמיה, אגדות על דרקונים ונסיכות ובעייה עמוקה ב"תפיסת העולם".

 3. דר' רבקה ליסק

  לפני שתצהיר הצהרות רוויות שטנה, גזענות ודעות קדומות, כדאי שתקרא מחקרים של סוציולוגים, בנושא הגורמים לבעיית העוני.
  תחום התמחותי הוא היסטוריה חברתית של ארה"ב. אני עוסקת בבעיות של מהגרים, ובבעיית העוני בארה"ב- כך שאני יודעת על מה אני מדברת. ואתה, מוטב שתבסס דבריך על מחקרים ולא תקבע דעו נחרצות על נושא, שיש לך עוד הרבה ללמוד עליו.
  השנאה לאשכנזים לא תפתור את בעיית העוני. רק שיתוף פעולה ופתיחות הדדית. על ידי השנאה אתה מונע אפשרות לשיתוף פעולה כדי לפתור את הבעיות החברתיות בארץ.
  כל עוד אתה שונא אותי, מתוך גזענות- בנית לך סטיריאוטיפ של האשכנזי השנוא עליך- אין סיכוי לשיתוף פעולה.
  אז מה יוצא לך מהשנאה ומפרשנות מסולפת של דברים שכתבתי??

 4. שמחה

  אני רואה זאת כך: אין טעם לשכנע עבריין שבחר במודע בחיי פשע, שהוא פגע ופוגע באחרים ועליו לחדול מכך לאלתר ולשלם על כך. הוא יודע זאת, אך הוא שלם עם החלטתו וממשיך לשחק את את המשחק שלו.
  אין טעם לשכנע אדם מהסוג הזה שהוא לא נפוליאון.
  לענייננו, אם ננסה להתגבר על הסחות הדעת שאת מנסה להפוך למהות הדיון בחושבך שזו חוכמה נשגבת, והוא חוקי האזרחות הלא מוסריים של ארצות מערב אירופה. הרי לך עדות והודאה בכך שלהם על עצמם מהחודש האחרון, לא סתם מארץ מערב-אירופית רנדומלית, אלא מגרמניה (הערה רלבנטית, גם אם קשה לעיכול, לדיון: גם חוקי נירנברג היו חוקי אזרחות שהועברו במערב-אירופה):

  Financial Times Deutschland, Germany
  May 17, 2006
  EDITORIAL
  Bush Immigration Plan 'No More Immoral' Than Europe's

  " Bush's proposals are more liberal than his talk and more humane than the European practice of shielding and then shoving away. "

  http://www.ftd.de/meinung/kommentare/74040.html

  זה בהחלט סוגר את הדיון ומאלץ מוסרית אדם ישר והגון להודות שטעה. להזכירך את מילותייך: "לפני שתגדיר את החוק כגזעני- נא לעיין בחוקים שהועברו במדינות שונות באירופה בנדון."
  להזכירך את טענתי: עצם העובדה שחוק הועבר במדינה מערב-אירופית לא מהווה ערובה לכך שהחוק אינו חוק גזעני.

  שהרי לא יעלה על הדעת שאשכנזייה מהמזרח התיכון שהוריה נמלטו ממזרח אירופה תבוא בטענות למערב אירופים- ולגרמנים- שהם פחות מפלים וגזענים ממה שהם מודים בעצמם!

  זהו ציון עובדה, שרבים ממכריי, ביניהם אשכנזים, מעידים עליה גם כן, אנא חסכי מאיתנו את זעקות ה"געוולד! שנאת אשכנזים!" שבאות להסיט את הדעת מהדברים עצמם, מהונאת הדברים הארסית שאת מטפטפת, מהתנהגות נלוזה של אשכנזים, ל'התנהגותם' של מזרחים.