הכל צומח

איציק ספורטא

מלאה הארץ דיווחים על הצמיחה המהירה של המשק הישראלי, המשק המהיר במערב, אולי גם במזרח. באותה עת אנחנו מתבשרים שתקציב המדינה לא יגדל, למה? כי אי אפשר כי אז הצמיחה תפגע. לא משנה אם זה נכון או לא נכון, בפועל הצמיחה הכלכלית אינה מבשרת טוב לאזרחים רבים. האם מערכת החינוך הזקוקה למיליארדים כדי להיות מה שהיא אמורה להיות תקבל אותם? מה פתאום, אין כסף. זאת אומרת יש כסף אבל לא למטרה הלא רצינית הזאת. אז אולי משהו למערכת הבריאות, חס וחלילה. אולי קצבאות מוגדלות לקשישים שיבטיחו שאלו לא יהיו עניים, לזה יש רק 200 מיליון שקל בהסכם הקואליציוני ולא גרוש יותר. אז בשביל מה כל זה?

אומרים המומחים לא לדאוג אם המשק ימשיך לצמוח הכל יהנו כי במשך הזמן המשאבים יחלחלו גם למי שאינם רואים כלום מפירות הצמיחה. עכשיו אני צריך ללמוד את מדע החלחול, אתם יודעים שכאשר מים מחלחלים, יש לעיתים מצב של שכבת סלע שמעבר לה שום דבר לא מחלחל ואז המים זורמים למקומות אחרים, למשל לחוץ לארץ. בחברה שלנו יש שכבות סלע רבות כאלה. החלחול הכלכלי אמור לנבוע, למשל, מירידה באבטלה מה שיכריח מעסיקים לשלם יותר לעובדים שמצבם ישופר.  בשלב זה אנו רואים שהאבטלה לא בדיוק יורדת לרמה שבה המנגנון הזה אמור לפעול. כאן יאמרו לנו שבעתיד זה יהיה כך.  המומחים יודעים כיצד צריכה לפעול המערכת, כאשר זו אינה פועלת על פי חוקי הטבע הכלכליים זו לא בעיה של המומחים אלא של המערכת שלא מבינה מספיק.

לא רק זאת צמצום המשאבים העומדים לשרות הציבורי מבטיח עליה מתמידה באי השוויון. שרת החינוך נאבקת כדי להחזיר למערכת החינוך שישים מיליון שקל, שכרם של שני בכירים בבנק פועלים, כדי שלא יקוצצו שעות לימוד ויפוטרו מאות ויותר מורות ומורים. המאבק הזה נראה לי מגוחך, לא על שישים מיליון שקל צריך להיאבק אלא על משאבים שיאפשרו, למשל, חינוך חינם מגיל שלוש בשלב ראשון.  

אז יש כסף, מה העושים איתו, קודם כל מסתירים אותו, כדי שהחברתיים, רחמנה ליצלן, לא ישימו עליו את ידם הארוכה. דבר שני אומרים שכדי לשמור על הצמיחה יש להוריד עוד מיסים, על עבודה ועל חברות. אתמול רואיין נשיא התאחדות התעשיינים, ערוץ 1, שבלי מצמוץ טען שזה מה שצריך לעשות. בנוסף, יש להוריד את החוב של ישראל, כיון שהורדת החוב תאפשר להקטין את חלק התקציב המוקדש להחזרי חוב. ראיון נהדר, אם ירד החוב, האם התקציבים החשובים לאזרחים יוגדלו או לא? אני משוכנע שברגע שזה יקרה יתגייסו הכתבים הכלכליים ובכירי האוצר ויטענו שיש להפחית את הגירעון לא לשלושה אחוז אלא לאחוז אחד ואף פחות מכך. ובעצם שיש להוריד מיסים.

למה אני כותב את הדברים הללו? כדי להדגיש, שוב,  שצדק חברתי אינו יכול להיגזר מהתפיסה הכלכלית השולטת בנו. מי שרוצה צדק חברתי צריך לפעול כדי לקדם אותו והפעולה קשורה, גם, לחלוקת העושר בחברה, בלי זה המשק יצמח והחברה תדעך, אבל את מי מעניינת החברה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.