הפגנות השלום, הסכנה הבטחונית הגדולה

עמוס גבירץ

ישראלי שיצא לו להפגין בשטחים הכבושים יחד עם פלסטינים, נגד פגיעה בפלסטינים ולמען שלום, נתקל בתופעה הזאת פעמים רבות. קציני צה"ל מוציאים מייד פקודה של שטח צבאי סגור, כדי למנוע את פעולת השלום. באותו זמן אנו רואים איך מתנחלים ותומכיהם ממשיכים לעבור, כאילו שאין פקודה של שטח צבאי סגור. אם וכאשר אנחנו מצליחים להגיע למקום ההפגנה, כמעט תמיד אנו מותקפים ע"י כוחות הביטחון בגז מדמיע, רימוני הלם, פרשים עם סוסים, זרנוקי מים וכדורי מתכת מצופי גומי.

   צריך לזכור, כי הרוב המוחלט של ההפגנות המשותפות לישראלים ופלסטינים מתוכננות כהפגנות לא-אלימות. אנו מנסים להעביר מסר לשני העמים: אפשר גם אחרת. יש בשני העמים כאלה שמוכנים לעשות את הפשרות הכואבות כדי להפסיק את המלחמה הנוראית בין עמינו. יש בשני עמינו כאלה שמנסים להפסיק את המאבק האלים בינינו ולהעבירו לפסים של אי-אלימות.

   בכל ההפגנות שהשתתפתי בהן בשטחים הכבושים מעולם לא היתה שום סכנה לכוחות הביטחון מהמפגינים. ובכל זאת ברבות מהן הותקפנו. בחלק מהמקרים, לאחר שהותקפנו, מספר צעירים החלו לזרוק אבנים לעבר התוקפים, בניגוד מוחלט לכוונת המארגנים ולרצונם. ואם היתה סכנה לכוחות הביטחון, היא נוצרה רק לאחר שהם החלו בתקיפת הפגנת השלום של ישראלים ופלסטינים. השיא היה בבילעין, כאשר כוחות הביטחון הכניסו מסתערבים להפגנה משותפת של ישראלים ופלסטינים נגד הגדר (למשל ב-28.4.2005), ואלה החלו לתקוף את כוחות הביטחון, כדי לתת צידוק לתקוף הפגנה לא-אלימה!

   כאשר אתה רואה את דפוס הפעולה הזה לאורך שנים רבות, תחת ממשלות שונות, אתה מתחיל לחשוב, מה קורה פה? מדוע הפגנות משותפות לישראלים ופלסטינים מפריעות כל כך למדינת ישראל, ששולחת את כוחות הביטחון שוב ושוב לדכא הפגנות משותפות? הרי בהגדרת תפקידם של כוחות הביטחון הוא להגן על ביטחונם של כל אזרחי ישראל. ואם כך, איך זה שאלה האמורים לשמור על ביטחוננו מתקיפים אותנו?! האם הפגנת שלום משותפת לישראלים ופלסטינים מאיימת על ביטחון המדינה? האם הניסיון של פלסטינים וישראל להראות שאפשר לנהל מאבק נגד הכיבוש באופן לא-אלים מסכן את ביטחון המדינה או אזרחיה? ואולי ממשלת ישראל מפחדת שיותר ויותר פלסטינים ישוכנעו שמאבק לא-אלים יהיה יותר אפקטיבי? ואם זה כך, הרי שיש ניגוד אינטרסים בין אזרחי ישראל לממשלתם. כי מאבק פלסטיני לא-אלים לא ייגבה קורבנות בנפש של ישראלים. ואם זה כך, אז אולי הכיבוש יותר חשוב לממשלת ישראל מאשר ביטחון אזרחיה?

   אחד המקרים החמורים של התופעה היה כאשר שוב יצאנו להפגנה משותפת לישראלים ופלסטינים בשבת ה-13.5.2006, בא-ראם. כל ההנחיות בדרך להפגנה היו שזאת הפגנה משותפת ולא-אלימה. הפלסטינים הביאו ילדי בית ספר ותזמורת. אחת ההפתעות החיוביות שהיו לנו בהפגנה היתה שגם פעילי חמאס, כולל חברי פרלמנט מהחמאס השתתפו בהפגנה. ראינו בכך מסר חשוב לעם בישראל ולא פחות חשוב לפלסטינים ולחמאס בכללו. המסר הישראלי לא איחר לבוא. משטרת ישראל ומשמר הגבול הגיעו מצוידים ברימוני גז והלם. וכמובן פרשי משטרת ישראל יצאו בחירוף נפש להגנת ביטחונה של המדינה.

   וכך מדינת ישראל יצאה לקדם את סכנת ההתמתנות בחמאס ואת סכנת השלום הישראלי פלסטיני.    

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור ניסן

  כמי שתומך בכל ליבו בהפגנות וקריאות משותפות עם פלסטינים לאי-אלימות ולשלום, אני חש חובה לציין, שעל-פי התרשמותי לפחות, הרי שסכנת שלום אינה מתרגשת. הלוואי ואצא אידיוט ושתחזיתי תתבדה.
  אשר לקובלנתו של הכותב, מן המפורסמות הוא שהצבא בשטחי הגדה, נוהג הלכה למעשה כעושה דבריהם ומשרת מדיניותם של המתנחלים. לא פעם זה נראה כאילו הצבא הוא בבחינת פאלנגות פרועות של המתנחלים.

 2. אריה

  מתי תהיה הפגנת שלום פלסטינית לשם שלום והשפעה פוליטית לשלום ללא השתתפות ישראלים

 3. ODED EFRATI

  בסאלם, בהנחית סקאלי, הצבא מונע מפלשתינאים ומתנדבים ישראלים, לעבוד בחקלאות

 4. איציק ניסני

  אני הגנתי בגופי עליכם במלחמת יום הכיפור .
  זו מלחמה שנכפתה בגלל בורות והשתרכות המנהיגים .
  אבל מכאן עד להכשיר את השרץ רחוקה הדרך מאוד.
  ומהו השרץ?
  הליכה כסומא עם שונאים המנעימים במנגינות…
  נאספים אתם כמו עכברים אחרי החלילן ובסופו של דבר טובעים בים.
  אין לכם עיניים ?אין לכם לב?
  גולגלות מנופצות של ילדים לפניכם חלקי גוף שרופים
  דם מתיבש על קירות
  והם גם של ערבים וגם של יהודים
  עד מתי?
  יש הסתה להשמיד את עמי בספרי הערבים !!
  צאו לראות זאת ומינעו הסתה זו ממני !!
  קחו את כל מפתחות הערבים הפליטים
  ואת כל דיסקיות החיילים היהודים
  וזירקו אותם לים
  לכו והחזירו מרעה בקר עצים תנובה כלי רכב שנגנבו מאיתנו
  לכו והחזירו לערבים את כספם מארצות זרות שנשדדו מהם על ידי אחיהם
  לכו חנכו אותם שלא נכון לרצוח אחים ואחיות על כבוד המשפחה
  ואם תצליחו בכך?!
  אני מתייצב מחר למול ילדינו ,בשר מבשרנו בהפגנה שלכם !!
  ואולי כבר אז לא נצטרך הפגנות?!
  אבל
  "אחי" ?! הישראלים לא למדו כלום ולא שכחו כלום.
  לעומתם הערבים מכריזים השכם והערב
  יהודי טפש הוא יהודי טוב אבל אותו נהרוג בסוף

 5. מיכל22

  ממשלות ישראל מסרבות להתפשר וליצור מצב של דו-קיום. לצורך זה הן חייבות לשמור על הדימוי הדמוני של הפלסטינים כאויבים. על דימוי דמוני מפלצתי של "אויב" ניתן לשמור אך רק באמצעות הפרדה מוחלטת בין האוכלוסיות – עיינו ערכי: "חומת ההפרדה", "התכנסות" וכד'. בכל מפגש מכל סוג שהוא, עלול הדימוי המפלצתי של "האויב" להיסדק, ובני אדם יגלו שמולם עומדים בני אדם בדיוק כמוהם. וזו הסיבה לתגובות האלימות של הצבא והמשטרה. בשנים האחרונות נחקקו חוקים דרקוניים (די בהסתר) שכל עניינם בהפחדת התושבים הישראלים ממפגש עם פלסטינים. אם הסעת פלסטיני ברכבך – תכנס לכלא. לא התחשק לחייל לראות את מחסום ווטש מול העיניים – יקראו למשטרה שתעצור אותן על הפרעה למילוי תפקיד. מספיק לקרוא ולשמוע את התגובות על הצעת הנייה להודנה ולמשא ומתן לפתרון צודק בגבולות 67, כדי להבין שפני ישראל הם לא לשלום אלא להפרד ומשול. קודם הפרד בין הפלסטינים לישראלים כך שלא יוכלו לראותם כלל, אח"כ הפגז אותם יומם ולילה, מנע מהם יכולת של חיים "נורמאליים" של תעסוקה, יכולת מעבר בין המובלעות הסגורות שיצרנו, אבל חשוב ש"אף אחד לא יראה זאת בעניים" – לכן נראה תמיד את "משלוח התרופות שבטובנו התרנו לעבור", נהל משא ומתן עם מי שלבטח אינו רלוונטי לנושא – זאת אחרי שטרחת להחלישו כך שיעוף מהשלטון ואסרת כל אלטרנטיבה אחרת מארגונו. המטרה החלשת כל אלטרנטיבה אמיתית לכיבוש!! הן הצבאי והן הכלכלי!! וכל זאת בחסות ארה"ב. אני חייבת לאמר בצער, שבנתיים זה די מצליח.
  נכון שלטווח רחוק – העסק לא יעבוד, החומה תיפול ועוד ועוד… אבל עד אז יכולות לעבור עוד 50 שנה. לאחר שנים רבות של פעילות – אני בספק אם אזכה לראות קצה קצהו של שינוי המצב רק הולך ומחמיר ושפת הכיבוש הנישמעת בחדשות ממחישה זאת יותר ויותר (הקלות הבלתי נסבלת של כניסת מושגים כמו טרנספר= פינוי פיצוי)

 6. יוד דלת

  אולי יסביר לי הכותב במה מתבטאת הההענות הפלסטינית למסר השלום של המפגינים הישראלים? כאשר ניתנה להם סוף סוף אופציות הבחירות הדמוקרטיות שכחו כנראה את החבר'ה הטובים שמפגינים איתם כל
  יום ששי נגד הגדר והטילו פתק של חמאס.
  נפלאה מבינתי האימרה שאנו לא רוצים פשרה. אולי תביאו לי ציטטה אחת ממנהיג פלסטיני רשמי שמזכירה נכונות לויתור כלשהו על חלק מתביעותיהם . מדוע אינכם משכנעים את המפגינים הפלסטינים שיעשו משהו בנידון, ושלא ישאירו לנו את כל העבודה? וכאשר ניתנה להם ההזדמנות בקמפ דיווד לתפוש את אהוד ברק ב"ב…..ים" בנוכחות הנשיא קלינטון הם ארזו את המזוודות ופוצצו את הועידה. כנ"ל בשיחות טאבה, כאשר בראש הצוות הישראלי למו"מ עמדו ביילין ובן עמי, שמאלנים לעילא ולעילא.
  עם כל הכאב והצער והגינוי שיש לי לאלה מן המתנחלים שפוגעים בהם, מדוע אתם לא מאזכרים לעצמכם ולפלסטינים את השוד הגדול של כספי הסיוע שהעולם הנאיבי מרעיף עליהם? האם שכחתם שסוהא ערפאת חיה בפריז בהוצאה חודשית שוות ערך לקיום עשרת אלפים משפחות פלסטיניות? כמה עצי זיתים שווים העדיים והמחלצות שהיא שמה על עצמה?שם מתרחשים העושק הגדול וההרעבה של העם הפלסטיני. אבל אתם בוחרים לעצמכם עבודה קלה. בוודאי שנעים להם לשמוע מכם את דברי התמיכה במאבקם, והביקורת הגלויה שלכם כלפי מדינת ישראל השנואה עליהם .
  התבונה מחייבת כל ישראלי אשר חפץ לסייע לפלסטינים לדרוש מהם בראש ובראשונה לעזור לעצמם ע"י השמעת בקורת גלויה על ההסתהוהקיצוניות של מנהיגיהם המדיניים והרוחניים, ורק לאחר מכן להשמיע בקורת על הימין וממשלות ישראל לדורותיהן.
  הפלסטיני יודעי שמן השמאל הישראלי המדולדל לא תבוא לו הישועה, אבל הוא בינתיים משתמש בו כדי להרבות ריב ומדון בחברה הישראלית. אלא שהוא שוכח דבר אחד: התהליך הזה מכרסם כל הזמן בכוחו של השמאל, שכן רוב הישראלים כבר לא נופלים במלכודת הדבש הפלסטינית. וכך, בתהליך דיאלקטי נמצא שהשת'פ הבלתי קדוש בין מפגיני שני העמים פוגע בפלסטינים עצמם, שכן הנזק של דחיית הפיתרון הוא קריטי עבורם.

 7. אנונימי

  "אם ישראל תיסוג לגבולות 1967 ישרור שלום, ונקיים הפסקת אש (הודנה) לשנים רבות", כך אמר אתמול (שני) ראש הממשלה הפלשתינית איסמעיל הנייה ל"הארץ" בשיחה במשרדו בתל אל-הווא שבדרום עזה. בשיחה עם הנייה נכח גם דובר הממשלה, הד"ר ראזי חמד, ושר התחבורה, זיאד זאזה. הנייה ביקש להדגיש את נכונות ממשלתו להפסקת אש ארוכת טווח – "הפסקת אש שתתחדש כל פעם באופן אוטומטי", על פי הגדרת זאזה.

 8. אמרי כהן

  http://www.daatemet.org.il/daathalacha/he_gentiles.html
  חמורו של משיח /ספי רכלבסקי
  ועוד…

  זו עזות מצח מהדרגות הנלוזות ביותר,
  מעם ישראל זועקים על הרצון של העמים האחרים להשמיד את העם היהודי,
  בה בעת, שבכתבים היהודים, במורשת היהודית, במורשת של עם/בני ישראל,
  כתוב במפורש שהעם היהודי רוצה לשלוט או לחלופין לרצוח בכל העמים האחרים, ובכל מי שיוצא כנגדו.
  לפחות דעו את עצמכם,
  אם אתם חוסים תחת המטריה היהודית, בין אם ברצון, בין אם בשם האב, בין אם מכפייה (כרוב המקרים),
  דעו שמנכסים לכם את שנאת השטן לכל מי שאינו יהודי,
  ואל תתפלאו שקמים עליכם שונאים שקראו בכתבים שלכם וחרב עליהם עולמם,
  על כך ששיקרתם, אתם משקרים, ותשקרו, אותם וכל אחר לכם.
  כזכר אין בגופי רחם, אבל רחמי נתונים לכולם
  גם ליהודים

 9. אמרי כהן

  כוונתי שכל והיהדות כמערכת חברתית לא מבססת חקיקה הלכתית מפורשת וברורה,
  ובה אין הפליה על רקע דת, גזע או מין,
  והיא מאפשרת, או מסכימה בשתיקה לשנאת זרים, גויים, לשנאת קרובים, בני משפחה "שמאל",
  ולא מגנה בתוקף ומוקיעה כל ביטוי של אלימות,
  אז אין לומר, אבל הם אמרו והם כתבו, ואין לא לאמר לא ידענו,
  זו גזענות.
  להלן ציטוט ממאמרו של המטעה או המתקן, אביטל וולמן מהאוניברסיטה העברית, ירושלים.
  "סובלנות, אלימות, רציונליות – תומאס אקווינאס והרמב"ם" בקובץ מאמרים "אלימות וסובלנות" בעריכת פרופ' צבי רוזן וצבי טאובר:
  " בפרק נ"א בחלק 3 של "מורה נבוכים", עורך הרמב"ם מיון ודירוג של כיתות בני-אדם מבחינת דרכם להכרת האמת, היא הכרת אלוהים. הכת השנייה הם "בעלי אמונה ועיון שהעלו דעות בלתי-אמיתיות, אם מטעות חמורה שנפלה בעיונם, או שקיבלון ממי שהטעם; ואלה גרועים מן הראשונים, משום שככל שירבו בעיון, ילכו ויתרחקו מן האמת". בהמשך מסכם הרמב"ם ואומר: "ואלה הם אשר יביא הצורך בקצת העתים להורגם ולמחות זכר דעותיהם, שלא יטעו זולתם". "
  האם דורות בימינו, מורשת להשכלה המפוארת מגרמניה, צריכים לתהות ולשאול לעצמם,
  אם דברי הרמב"ם מזכירים משהו את מעשיו הנוראים של הצורר הנאצי, היטלר, יימח שמו וזכרו?
  למה התכוון המשורר שכתב "להורגם ולמחות זכר דעותיהם"?
  על מה התפלפל מורה נבובים שמיין ודירג כיתות בני אדם? תורת גזע?
  בלי לספור במדויק, ובלי להכליל את חברינו בעלי החיים בים, ביבשה ובשמיים,
  אנחנו היום משפחה גדולה של משהו כמו 7 מיליארד בני אדם,
  וכולנו נבחרים ונבחרות, וכולנו ראויים וראויות,
  ולא טוב לנו רצח, אלימות וגזענות!

 10. יואל

  הכותב האלמוני כאן הוא בדיוק מאלו הנמנים על הכת השנייה עליהם הזהיא הרמב"ם, הם "בעלי אמונה ועיון שהעלו דעות בלתי-אמיתיות, אם מטעות חמורה שנפלה בעיונם, או שקיבלון ממי שהטעם; ואלה גרועים מן הראשונים, משום שככל שירבו בעיון, ילכו ויתרחקו מן האמת". בהמשך מסכם הרמב"ם ואומר: "ואלה הם אשר יביא הצורך בקצת העתים להורגם ולמחות זכר דעותיהם, שלא יטעו זולתם". "

 11. אמרי כהן

  אני, אמרי כהן, שאני לא חושב רואה את עצמי אלמוני,
  גם אני צריך לשים לב? לשים לב? לשים לב או שמא התכוונת לשים חרב?

 12. יואל

  ל"אמרי כהן": הרמב"ם תמיד הזהיר ממחרחרי סכסוכים בשם התורה. כמנהיג של כלל תפוצות ישראל בתקופתו הוא פעל לאחדות ולקירוב הלבבות בין כלל חלקי העם המפוזרים במצב לא פשוט והשקיע מאמצים גדולים בקשר קבוע עם כלל הקהילות מתימן ועד ספרד. חששו היה תמיד מהתרת דמם של חלקים בעם, ממלבי מחלוקות וממלחמות אחים. ומהפרקטיקות הפליליות של חסרי ידע מספק, מעמיק ומקיף בתורה וביהדות, לסלף דברי כתבי הקודש היהודיים כדי לגרום את הנזקים האלו. חששותיו שיהיו כאלו בהווה ובעתיד המטיפים לדה-הומניזציה ומפיצים שנאה על בסיס בורותם בתורה, שעלולים עוד להביא לשפיכות דמים ולאסונות אחרים, הביאו אותו לכתוב על כך בחומרה בה הוא כותב.

 13. אמרי כהן

  קרוב הלבבות בין כלל חלקי עם אחד, לעומת קרוב הלבבות בין כל העמים.
  זה הבדל מהותי.
  זה בדיוק השורש לעניין ההבדלה וההפרדה.
  שלום לא עושים בתוך קבוצה מבין קבוצות. שלום עושים בין כל האנשים וכל הקבוצות.

 14. יואל

  ל"אמרי כהן" – אתה יכול להמשיך ולנסות לסכסך בין אנשים וקבוצות ללא שום ביסוס לכך שהרמב"ם מתייחס ללא-יהודים. זו הבעייה של עורכי האתר שהם מאפשרים הפצת דברים כאלו אצלם.