הבדלי קריירה - אל גור ואהוד ברק

יוסי דהאן

אחד הציטוטים החכמים המלווים את הסרט "Inconvenient Truth" הוא של הסופר האמריקאי אפטון סינקלייר.

"It is difficult to get a man to understand something, when his salary depends upon his not understanding it",  – "קשה לגרום לאדם להבין דבר מה כאשר השכר שלו תלוי בכך שהוא לא יבין את זה". מאחרי סרט הזה עומד אל גור, המועמד לנשיאות ארצות הברית מטעם המפלגה הדמוקרטית, שלדעת רבים היה צריך לכהן כנשיא ארצות הברית לולא העובדה שבית המשפט העליון האמריקאי גזל ממנו את נצחונו הדמוקרטי.

הסרט שעומד לצאת למסכים בימים אלה עוסק בנזקים והאסונות העלולים להתרחש אם נמשיך, ("אנחנו" – מתייחס בעיקר למדינות המתועשות, אלה שמתלוננות היום על קצב התיעוש המואץ מידי של הסינים), לזהם את כדור הארץ.

אל גור רואיין לקראת הקרנת הסרט בפסטיבל קאן. היה מעודד ומרגש לראות את מי שנחשב ל"חנון" האולטימטיבי של הפוליטיקה האמריקאית, עובר בין בתי ספר, מרכזים קהילתיים ובכל מקום שבו מתכנסים אנשים, מיידע ומחנך את הציבור ומנסה להשפיע עליו לפעול על מנת לעצור את תופעת התחממות כדור הארץ. (היום התפרסמה ידיעה בעיתון כי הערכות המדענים אודות התחממות כדור הארץ היו נמוכות מידי, ההערכות החדשות קובעות כי כדור הארץ אמור להתחמם ב 7.7 מעלות עד לשנת 3000, כאשר קיימת הערכה מוסכמת בין מדענים שעלייה של 2 מעלות נחשבת לנקודת איזון שלאחריה עלולים להתרחש שינויים אקולוגיים משמעותיים). אגב, האתר של הסרט כולל לא מעט עובדות על התחממות כדור הארץ. שאלות מרכזיות שעולות בהקשר הזה הן: מי אחראי לכך, מה צריך לעשות ומי צריך לשאת בעול הפחתת הזיהום? שאלות שמצריכות דיון נפרד.

אבל לא על זה רציתי לכתוב. כשצפיתי בקריירה החדשה או נכון יותר לומר השליחות הציבורית שאל גור לקח על עצמו, (הנשיא לשעבר ג`ימי קרטר הוא אף דוגמה למחוייבות ציבורית של פוליטיקאי לשעבר) חשבתי על החיים שאחרי של הפוליטיקאי הישראלי בן זמננו. על תאוות הבצע של אהוד ברק ובנימין נתניהו שניצלו את המוניטין והיוקרה שצברו בשירות הציבורי על מנת להעשיר את חשבון הבנק שלהם, על יושב ראש הכנסת לשעבר, התקווה הגדולה,  אברום בורג והסתבכותו בפרשת עשות אשקלון, על בייגה שוחט והצטרפותו לעולם העסקים דקה לאחר פרישתו מהכנסת. על הערבוב המוחלט שבין עולם העסקים לפוליטיקה הישראלית, שמסביר במידה רבה גם את תלותם של הפוליטיקאים באנשי ההון, מעבידיהם הפוטנציאליים העתידיים. אני נמנע מלהתייחס כרגע לאנשי האוצר, אנשי הדיקטטורה הכלכלית, הניר גלעדים ששדדו את הקופה הציבורית והלכו לנהל את כספי השוד אצל בעלי ההון אליו הם העבירו אותם.

לבד מחריגים הנחשבים תמהוניים כלובה אליאב ויוסף תמיר, אף פוליטיקאי שנשבע במשך שנים בפני בוחריו שהוא מעוניין בחברה צודקת והגונה יותר, לא מעלה על דעתו רגע לאחר שהוא נבעט או פורש מהחיים הפוליטיים שאולי בכל זאת יש ערך בעשייה למען טובת הכלל, שאולי אפילו מנקודת תועלתנית צרה, יש טעם במחשבה המופרעת, שנדמה לי שעברה במוחו של גור, שפעילות למען הזולת יכולה להיות מספקת לא פחות מלצבור את המיליון העשירי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פוליצר

  זה שמו של הסופר המצוטט, Umpton Sinclair.
  לא שזה נורא חשוב.

 2. הספקן

  אני יודע שאני עשוי לחולל פה מהומה קטנה, אבל לאור העובדה שאקלים כדור הארץ באלף האחרון ידע תקופות קרות וחמות יותר מזו הנוכחית, וזאת הרבה לפני העידן התעשייתי, הקביעה לפיה כל שינוי אקלימי הוא מעשה ידי אדם היא יומרנית ולא אחראית.

  יתרה מכך, שיטת מדידת "הטמפרטורה הגלובלית" כשלעצמה לוקה בחסר – רוב התחנות הכלולות בקומפילציה אינן בעלות רקורד ארוך במיוחד, וחלק לא קטן מושפע מאפקט אי החום העירוני.

  זאת מבלי להתייחס כלל לנסיונות הזויים לייחס כמעט כל תופעת מזג אוויר ל"אפקט החממה", בין אם זה חמסין או גל קור, בצורת או גשם.

 3. פוליצר

  כמה מביך לטעות כשמתקנים אחרים, שוטה שכמוני.
  Upton

 4. פוליצר

  אברהם (דומה שעדיין חוקי להימנע מהכינוי הפמיליארי "אברום", הוא לא חבר שלנו וגם "אריק" לא) בורג מעולם לא נחשד בדאגה לטובת הציבור. לא כיו"ר נהנתן של הסוכנות, לא כיו"ר בזבזן של הכנסת ולא כסתם ח"כ נהנתן. מי שמכיר את קשריו עם בעלי הון (מוטי זיסר חבר שלו עוד מהפנימייה בישיבה התיכונית, על פי עדותו בביקורת ספרים מביכה כלשהי בעיתון של חבר אחר, דייוויד לנדאו), או עם אהוד אולמרט, עוד ענק מוסרי, לא הופתע מהתפוצצות פרשת עשות אשקלון (שלא לדבר על תחקירי העבר של מרדכי גילת וגידי וייץ, ב"ידיעות" וב"כל העיר", בהתאמה). ובכלל, לא מומלץ לצפות ליותר מדי למי שרשם את אלוהים כסימן מסחרי ("אלוהים חזר" מאת הנ"ל, להשיג בכל חנויות הספרים ובשערי גן עדן).
  מצד שני אולי היה ראוי להזכיר לטובה את עמרם מצנע, היום בירוחם. וייתכן שישנם עוד כמה, פחות מתוקשרים. הרי על מי אנחנו שומעים בדרך כלל? על משתתפי מצעד הנחקרים.
  אופס: הנה עוד אחד, אילן גילאון. וגם בו נזכרתי רק בגלל שנתקלתי בטור אישי שלו בעיתון הרכבת "ישראלי". מן הסתם אלה אינם היחידים שעושים משהו, בלי כותרות, ואפילו בלי סרטי תעודה אמריקאיים.

 5. דרור ניסן

  כל אלה דומה שנסתלקו מהפוליטיקה הישראלית וכל שנותר הוא קרייריזם אנוכי וולגרי. תערובת של זיבורית מביכה ובחלקה קרמינלית עם אנשים מוכשרים אולם הרסניים, זהו הדיוקן הקיבוצי של הפוליטיקה הישראלית. אנשים ראויים ממעטים להרתם. הפוליטיקאים שהולכים להוון את הקריירה הפוליטית שלהם אצל ההון, שירתו את ההון עוד קודם, עת שהותם בפוליטיקה, כביכול כשליחינו. לפיכך, בעת כהונתם ובצאתם ממנה לא ראו את שולחיהם ואת שליחותם ממטר.

  גור הוא מודל ראויי ונדיר של אדם שליחותי שנשיאותו נגזלה ממנו שלא כדין. תחילה על-ידי הרפובליקנים בפלורידה הנמשלת על-ידי גיי בוש ואח"כ על-ידי בית דין שמרני חף מצדק. יש הרבה יותר טעם ותכלית בחייו מאשר בחייהם של הגרידים תאבי הבצע שלנו.

  אשר להתחממות כדור הארץ, הכדור בסכנה משתי חזיתות: האחת הגירעון והצפת העולם בנשק לא קונוונציונאלי והשנייה: ע"יי תעשיות כבדות ומזהמות המקבלות רוח גבית ממימשל בוש, המסרב להצטרף לאמנת קיוטו.

 6. יזהר

  הכותב מקבץ ביחד מספר אנשים ועושה עוול גדול לחלק מהם.
  אין דין בורג כדין שוחט, ואין קשר ביניהם ל ביבי וברק, כל אחד מה מקרים שונה.
  יש הרבה יותר מטעם לפגם במה שבורג עשה, שגובל בשחיתות. ברק וביבי לעומת זאת, שהרווחים שלהם היתבססו על המוניטין שלהם ולא על הקשרים שלהם זה סיפור אחר.המעבר שלהם היה אפילו סביר בעיני, אם הם לא היו התכוונים לחזור ולהמשיך להתמודד בפוליטיקה.
  לשוחט אני לא רואה שום סיבה לבוא בטענות – אחרי 30 שנה ( או כמה שזה לא יהיה) בפוליטיקה, שבהן הוא לא ניצל את עמדות הכח שהיה בהם ( והוא היה) כדי להתעשר, בניגוד גמור לאולמרט למשל. זכותו, גם המוסרית, לפרוש. ואחרי פרישה מפוליטיקה – בהחלט סביר שינצל את הכישורים והמוניטין שלו כדי להתפרנס, ואפילו להרוויח, רחמנא לצלן.
  וההשואה לארצות הברית היא לא בהכרח לרעת ישראל. ההבדל העיקרי הוא שבארה"ב מגיעים למועמדות לנשיאות רק מי שמראש יש לו כסף ( והרבה), ואל גור הוא דוגמא טובה, לכן גם אחרי "הפרישה" הוא יכול להמשיך בפעילות.

 7. יואל קורנבלום

  באמת יפה לראות כמה פוליטקאים לשעבר שעוסקים בעניני הציבור אבל לצערי קשה אפילו לקרוא להם מיעוט כי הם ממש בודדים כפי שהובאו בכתבה ואפשר להוסיף שם גם כוכב עולה בדמותו של יעלון. אבל לצורך הענין גם בארה"ב הקשר בין פוליטקה והון מובנה במערכת ונראה הרבה יותר מסובך מאשר בישראל. אפשר גם להזכיר שקלינטון, השתמש במעמדו לצבירת הון , ע"ע ניהול הנמלים ודובאי, למשל, ורק דרישת אישתו מנעו ממנו את הפירות הבאושים. כמובן קיימים המון קשרים אחרים מזעזעים יותר כמו למשל בוש האב וסעודיה סגן הנשיא ושוק הדלק ועוד רבים אחרים. זה קיים בכל העולם. הבעיה לדעתי נובעת משיטת הבחירות הדורשת הון עצום וקשרים רבים כדי להתשתתף וכן אי השתתפות ההמונים בבחירות. במילים פשוטות יותר:

  1. יש אנשים בהם בוערת תאוות השילטון
  2. כדי להבחר צריך הון רב כדי לפרסם ולהחזיק צוות יועצים וכן הלאה
  3. איסוף הון הדרוש לבחירות באמצעות תרומות מהציבור לא מביא הרבה ודורש הרבה זמן כולל מגע מסיבי עם הציבור ושיכנועו (רחמנא ליצלן)
  4. הון נגיש נמצא בידי בעלי עסקים בעלי עניין
  5. עדיף ליצור קשרים עם בעלי ההון כי משם אפשר לקבל הון מהר למדי ואפילו אם בעל ההון מבקש הטבות תמיד אפשר להסוות את זה בסיפור שזה לטובת הציבור, אף אחד לא בודק, במיוחד לא העיתונות.
  6. הקשר בין הון לשילטון נוצר ויש בניהם הבנה מלאה, יחסי עבודה טובים ולא צריך לבזבז זמן לשכנע אף אחד.

  זה בערך איך שאני רואה את זה. איך יוצאים מזה? בעיה די קשה. אולי צריך לקבוע בחוק שכל מועמד מקבל סכום מסוים מהמדינה ואסור לו בשום פנים ואופן לקבל ממקור אחר. אולי צריך להגביל את הנבחרים במספר הקדנציות בהן הם יכולים להיות בשילטון או בכנסת. לקבוע שאדם לא יוכל לשרת במשרה ציבורית יותר מאשר חמש שנים (ע"ע הולנדר). כל זה נועד כדי למנוע מהנבחר ליצור קשרים. הרי ברור שאם מישהו נותן סכום גדול הוא יבקש טובות הנאה.

 8. יריב

  זו תופעה שמעניינת אותי, ולפי מה שבדקתי בעבר היא נגרמת ע"י גזי חממה שונים: פחמן דו חמצני מנפט, פחם, גז ושריפות, מתאן מגידול שדות אורז, מבעלי חיים מעלי גירה (רובם בגידול של בני אדם), שריפות עצים ומצבורי אשפה. גם חנקן חמצני הוא גז חממה, שנוצר בעיקר משריפות דלק ועצים.
  התחממות העולם היא עובדה. רוב המדענים מסכימים שהיא נגרמת עקב הפקת אנרגיה פוסילית (נפט, פחם וגז) עבור פעילות אנושית. כל אחד יכול לא להשתמש במזגנים, לצמצם צריכת חשמל, לנסוע פחות במכונית וכן הלאה. רק צמצום דרסטי של צריכת האנרגיה האנושית וצמצום אוכלוסיית העולם – לפחות אי גדילתה – יכול להפסיק את ההתחממות. כבר הייתה תגובה בקשר לנושא אחר שהמין הביולוגי המסוכן ביותר לעולם הוא בני האדם, וזה בפירוש נכון.

 9. david

  אין לכותב ולאתר שום מילה על השקט הגדול הרועם של האדמירל עמיר פרץ , על ההצטיינות שלו בחיסולים מחד ועל ההימנעות שלו מהתיחסות לחולי סרטן מאידך .

  אולי פשוט חשש כבד פן שלי יחימוביץ תבוא עוד פעם לגעור פה בנימה מתחסדת בכותבים פוגמת ביכולת להביט במראה הרע הנשקף מהמשלה הרעה והחדשה הזו.

  כמה קל להיתפס לקללתו הבלתי מוכחת עדיין של אברום בורג , כן והוא דתי עם כיפה קטנה , ואשכנזי , הוא אשם ללא ספק ,ושוחט בטח שאשם רק עמיר פרץ יכול לחסל בסיטנות פלסטינים ואפילו ציוץ לא נכתב פה.

 10. פוליצר

  ימי החסד של עמיר פרץ הולכים ואוזלים, אם לא אזלו כבר

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  יש לציין שאל גור מועסק כיועץ בכיר לחברת גוגל, דירקטור בחברת המחשבים אפל, וכיו"ר חברת השקעות.
  (המקור הוא אתר nrg)

 12. אורן אלמליחי

  את הפוליטקאי בדימוס מענין קודם כל הכבוד(הרמוס או ההולך ומיטשטש) וכבוד רוכשים במדינה שלנו ע"י התעשרות מופלגת, רצוי התעשרות מהירה ובזויה, כזו שאפשר לנופף בה מול החבר'ה במילואים.

 13. י.

  אף אחד לא באמת מבין את תהליכי התחממות כדור הארץ.
  המציאות היא שהתפרצות הר געש בינוני יוצרת בפרק זמן של שעות יותר גז חממ וחלקיקי אבק מכל המכוניות בעולם במשך 100 שנים.
  מדענים אוהבים לתת תחזיות אפוקליפטיות, זה נותן להם חשיפה ותחושה של משמעות. פוליטיקאים מחפשים טחנות רוח להלחם בהן. זה נותן להם חשיפה בהקשר חיובי והילה של קדושה.

  החיבור הזה יוצר לפעמים מסעי צלב חסרי תוחלת.
  יש מספיק בעיות של איכות סביבה שאפשר וכדאי להלחם בהם, זיהום אויר ומים בתור התחלה, עדיף למקד את המאמץ בהם ולא בבעיות מומצאות כמו קרינה סלולרית, מזון מהונדס גנטית או התחממות גלובלית.

 14. עידו

  מצחיק לראות את כל אנשי ה-"שמאל" הישראלי תוקפים את תיזת ההתחממות הגלובלית באותם כלים רטוריים של הימין האמריקאי שנוא נפשם.
  כמה נוח, כמה מטופש.
  התחממות גלובית בעקבות עלייה של אלפי אחוזים בשריפת דלקים פוסליים ב-150 שנים האחרונות, היא עובדה שרק מדענים מפוקפקים ואנשי ימין-שמרנים-כסף גדול-רפובליקנים (מייקל קרייטון) מכחישים.
  אתם באמת יכולים להגיד בפה מלא שהקיום האנושי על פני האדמה הוא בר קיימא, שההתמכרות לנפט היא לא בעלת השלכות חמורות?
  נכון אנחנו נלחמים בכיבוש ובשחיתות ובמלחמה ובפשיזם הישראלי-יהודי הגואה, אבך אנחנו גם חיים על כדור הארץ, עובדה שממנה ניתן לגזור אחריות לעתיד הקיום האנושי.

  מי שלא מבין את זה הוא בעל אינטרס או איש קטן.