כותרות ומציאות, על דו"ח המעקב לוויסקונסין

איציק ספורטא

שתי כותרות בעיתונים היום משכו את תשומת ליבי " דו"ח: כ-40% ממשתתפי ויסקונסין שובצו בעבודה" ב"הארץ", ו-"תוכנית וויסקונסין: 44% מהמובטלים מצאו עבודה" ב"ידיעות". שני העיתונים כותבים על דו"ח של הביטוח הלאומי, קצת תהיתי על ההפרש של 4% בין העיתונים. לכן, לא רק לכן, החלטתי להתבונן בדו"ח עצמו, תופתעו כמובן לשמוע שלא 40% ולא 44% שובצו לעבודה, אלא מספר קטן הרבה יותר, הכיצד?

מתברר שמספר ההשמות אכן היה 8195 מתוך 17589 שהתייצבו בחודש הראשון להפעלת התוכנית, חישוב פשוט מראה שמספר זה הוא כ-46% (לא 40% ולא 44%). אבל ראו זה פלא ישנם כאלה שהושמו יותר מפעם אחת, תארו לעצמכם שאלף ממשתתפי התוכנית היו מושמים לעבודה 18.5 פעמים אזי היו הכותרות, מאה אחוז מהמובטלים מצאו עבודה. נכון שזה לא הגיוני אבל כך חישבו כותבי הכותרות בעיתונים. בעצם הושמו בעבודה 6264 איש ואישה, 1497 שתי השמות, 354 שלוש השמות ו-81 איש ואישה 4 השמות.

נתון מעניין יותר הוא כמה מאלו שהושמו בעבודה עזבו את המערכת, כאן הנתונים הם עד דצמבר 2005, כיון שהביטוח הלאומי מדווח שמוקדם עדיין לקבוע כמה מאלו שהושמו לעבודה בשנה זו (2006) יעזבו את המערכת. מתוך 4564 השמות עד דצמבר 2005, 1047 איש ואישה יצאו מן המערכת, קרי 25% מן ההשמות, ו-6% מאלו שהתייצבו בתוכנית באוגוסט 2005.

מי שקוראים יותר מאשר את הכותרות מבינים שהכותרת ניתנה על ידי מי שלא קרא את הדו"ח ואפילו לא את תקצירו. גם כך הכתיבה קשה להבנה. כאן אולי הבעיה בדו"ח עצמו שנכתב, כאילו, למביני עניין. למשל המשפט: "לכ-30%-40% מאלה שהתייצבו במרכזים בחודשים הנסקרים, אך תשלום הגמלה הופסק להם, נרשמה השמה. כלומר, הגורם העיקרי ליציאה מהמערכת לא היה רישום השמה". משפט שמצריך קריאה של יותר מפעם אחת. הייתי מציע לביטוח הלאומי לפרסם את הנתונים בדרך פשוטה יותר, הייתי מייעץ לכותבי הכותרות לקרוא מה הם כותבים, ומן הכותבים והכותבות לעמוד על כך שהכותרות יתאימו הן למקור המידע והן למה שהם כותבים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתן שקרצ'י

  קודם בנוגע לכתבלבים, שמעתיקים הודעות לעיתונות של דוברים, מילה במילה.
  זה הופך את העיתונות של בעלי ההון מכלב שמירה אימתני, שגם נובח וגם נושך(אמסטף), לפינצ'ר או פודל (שרק נובח, לנשוך הוא לא מסוגל), ואחת הסיבות העיקריות לכך לדעתי, היא המעבר מהסדר קיבוצי בענף, לפרילנסרים, טלאנטים ועיתונאים בחוזה אישי. למה להתאמץ אם אתה פרילאנסר? לחפור? לחקור?

  תראה מה אמר בשבוע שעבר בכנס "שוברים מסך" בפאנל בשם "חדשות בידור עד מוות", בהשתתפות צמרת אנשי התקשורת בארץ, מיקי רוזנטל, מבולדוג בערוץ 8 ובולדוזר מערוץ 2 (שכנראה הוא לא חוזר לשם), ושהיה עורך ידיעות אחרונות-
  מיקי רוזנטל: מהדורות החדשות הפכו לסרסורי מידע; זכות המו"ל להרוויח כסף גוברת על זכות הצופים לדעת את האמת
  "השיקול היום בחדשות הוא כסף. בישראל קיימים כיום כ-30 עד 40 מקומות שתפקידם למסור מידע לתקשורת, שהקשר בינם ובין המציאות הוא רופף. הפרשנויות שהם נותנים לאירועים זולגות למהדורות החדשות"
  רותי זוארץ 13:44 23/5/06
  הוא התייחס גם לסרט של ענת גורן, "כל אנשי הקמפיין", ששודר אמש (ב') בערוץ 10 ועסק במתרחש מאחורי הקלעים של מערכת הבחירות האחרונה. "אתה ראית איך הדביל הזה, אדלר, עושה ככה עם היד ולמחרת זה בעיתון"
  "הייתי שנים עיתונאי ב'ידיעות אחרונות', אני זה שניסחתי את הכותרת 'זעם בשטחים', ואני אומר עכשיו בגלוי: אני עבדתי בשביל מו"ל כדי שהוא ירוויח הרבה כסף, ואני אומר היום: זכותו של המו"ל להרוויח כסף גוברת על זכותכם לדעת את האמת. חד וחלק. השיקול היום בתקשורת ובחדשות הוא כסף. מהדורות החדשות של ערוץ 2 לא יעשו כתבות על איפה באמת נמצא הכסף".
  צבי יחזקאלי, ראש הדסק הערבי בערוץ 10, אמר: "אני מסכים עם מיקי. המערכת משומנת, חזקה, אבל עדיין, בחמש הדקות שיש לי בתוכנית, יש מקום לנסות להביא קול קצת שונה ופרספקטיבה אחרת. אמנם זה לא יעשה את השינוי בין רגע, אבל בטווח הארוך דברים משתנים. למשל נושא השחיתות, שלאט לאט מפמפם ומתחיל לעלות יותר ויותר".
  בשלב שאילת השאלות ע"י סטודנטים התברר כי נושא הזלזול בצופה באמצעות תוכן רדוד מאוד מעסיק את הסטודנטים. הוזכר, לדוגמה, נושא המסך המפוצל ששודר בזמנו בטלעד ועדיין לא נשכח.

  ותראה מה אומר רון קופמן, כתב הארץ, על הטייקון נוני מוזס (מעניין למה הוא לא מדבר על הטייקון עמוס שוקן)-
  "הבעיה היא שהמדינה מנוהלת ע"י אסיפה של בעלי הון ופוליטיקאים מטומטמים. אני, כאזרח במדינה, לא מצפה לקבל מונדיאל בחינם. בא זכיין כמו צ'רלטון, קנה כחוק את הזכויות מפיפ"א, והכשל הגיע כאשר פוליטיקאים עזרו לו לקבל ערוץ טלוויזיה ללא הגבלות רגולטוריות שחלות על גופים אחרים, וקראו לו אפיק. כמו נוני מוזס, שהוא טייקון בישראל, ואף אחד לא יצייץ כנגדו. במצב כזה, כשאתה לא יכול להאשים טייקון כמו נוני מוזס – אז ברור שיטילו את זה על האזרח".
  עוד הוסיף קופמן, כי "בשנת 1998 הותר בחוק לאפשר פרסומים בכבלים ובלווין, אבל זה שערוץ 2 יוצא כנגד זה – זה כבר משהו אחר.

  שמת לב-לערוץ 2 יש מונופול (איפה האוצר,ולמה הוא לא מפרק את המונופול הזה,בחוק ההסדרים,איפה התחרותיות?) על פרסומות בטלויזיה למרות חוק מ-1998, הרגולטורים איפשרו לצ'רלטון להעלות ערוצים בתשלום, טייקונים כמו נוני מוזס, ואף אחד לא יצייץ נגדם, זכותו של המו"ל להרוויח כסף גוברת על זכותכם לדעת את האמת. חד וחלק. השיקול היום בתקשורת ובחדשות הוא כסף. מהדורות החדשות של ערוץ 2 לא יעשו כתבות על איפה באמת נמצא הכסף

  אז אם ככה מתבטאים עורכים לשעבר, מה יגיד איזוב קיר כמוני?

  בקשר לויסקונסין-
  משרד האוצר שקידם את הרפורמה הזו, מציג את עצמו בציבור כחסיד התחרותיות.
  מעניין, שלאחר שישבה וועדת תמיר, שמונתה כדי ליישם את רפורמת ויסקונסין בישראל,
  הוא דחה את המלצתה לערוך תחרות בין 4 מודלים- פרטי, מלכ"ר, מלכ"ר משולב עם גוף עסקי ושירות התעסוקה.

  בביצוע, נשאר רק המודל הפרטי, בצורת משרדי כ"א פרטיים, ישראליים וזרים.
  לכן, אנחנו לא יכולים ליהנות ממידע נוסף, איזה מודל הכי הצליח. בגלל שבאוצר יושבים אנשים שהם אנטי תחרותיות.

  והנושא השני בקשר לויסקונסין-
  איך שולחים נרקומנים אלכוהוליסטים וחולים למוסדות חינוך-
  מי שולח נרקומנים לעבוד בגני ילדים?
  עדויות של מנהלים בתכנית ויסקונסין חושפות שיבוץ של חולים במחלות מדבקות, נרקומנים ואלכוהוליסטים בעבודות בבתי ספר וגנים
  http://news.walla.co.il/?w=/3804/887440

  עוד השמה מוצלחת של ויסקונסין…

 2. דרור ניסן

  תכנית ויסקונסין היא תכנית נתעבת שבמרכזה השפטה והשפלה של האדם מחוסר התעסוקה. זו תכנית מיובאת מאמריקה החשוכה, ועיקרה רדיפת מובטלים. יש לסגת מהתכנית הזו לאלתר ולבטלה.
  שר התמ"ת, אלי ישי, הכריז שיש להכניס בה תיקונים, מה שמלמד שהיא עוד תלווה אותנו ושהוא בעצם מקבל אותה כמות שהיא.

 3. ג.אילן

  הכל מתגמד היום מול ההתנהלות הנוראית של מפלגת העבודה בנושא התקציב הלאומי.ברגע שהסכימו לעיקרון "הקדוש" של "אי פריצת התקציב" וברגע שלא הציגו אפשרויות סבירות למקורות כספיים חלופיים חוץ-תקציביים (כספי חבות מעסיקים,שימוש ביתרות,העמקת גבייה ועוד)ולא עמדו על כך-הכל נשאר משחק שטותי שוטף:מוסיפים פה,גורעים שם,ובכל מקרה-אין גידול משמעותי ברווחת החלשים וברמת השירות שהם יקבלו.מגדילים (אולי)קיצבאות ותמיכות וכנגד זה מקצצים בתקציב השירותים של המשרדים כולל רווחה,בריאות,חינוך,משטרה,שיכון,ולא פחות חשוב בהעברות לרשויות המקומיות שחלקן נדבך חשוב בתשתית החברתית.וכולם שבעי רצון…

 4. יריב

  קראתי לפני כחודשיים מאמר גדול במוסף הארץ על תכנית ויסקונסין, ולפי המאמר זה התעללות באנשים. נותנים לאנשים עבודות קשות ולעתים בזויות שלא מקדמות אותם לשום מקום. המטרה הראשית היא להפחית את מספר מקבלי הקצבאות, ומטרה זו מושגת. נראה שהרווח של המדינה מהפחתת מקבלי הקצבאות אינו גדול בהתחשב בתשלומים לחברות שמיישמות את תכנית ויסקונסין. תכנית זו היא מבית היוצר של ביבי, ותוצאותיה בהתאם. היה מעניין לראות אם הוא היה משנה את דעתו בעקבות מספר חודשים של השתתפות אישית בתכנית זו.

 5. ספרטקוס...

  רק בזכות עמיר פרץ נפתרה בעית סל התרופות!
  כפי שרשמתי כבר לפני שבוע ההצעה של עמיר וסנה התקבלה!
  מי שראה ערוץ 10 יכל לראות את הסיקור המגמתי, השקרי והמסולף נגד עמיר פרץ והשיגיי מפלגת העבודה בהגדלת סל התרופות.
  סל התרופות היה 150 מליון שח בבממשלה הקודמת (ביבי היה צריך להעביר כסף לפישמן להימורים…)וכעת אחרי הצעדים של עמיר פרץ הוא כבר כ700 מליון.
  בקשר לתקציב השינוים בו ניכרים ובתקציב 2007 נראה גם הגדלה מהותית של מסגרתו.
  אל תתנו יד לבעלי ההון ונציגהם לגמד ולהסתיר את השיגי עמיר פרץ.
  אני שולח לכם לינק מעיתון הארץ שמסקר בצורה טיפה יותר אוביטיבית את מה שקרהhttp://www.haaretz.co.il/hasite/spages/720832.html
  הממשלה עם עמיר רק החלה וכבר 600 מורים לא פוטרו, אלמנות צהל לא נושלו מזכויותיהם, קיצבאות הזיקנה עלו וכך שכר המנימום, סל התרופות גדל משמעותית, נפתח המעבר בעזה, הועברו 50 מליון לפלשטינאים וכמובן ברור יותר מתמיד שהדרישה של עמיר להפגש עם אבו מאזן קורמת עור וגידים.
  יש עוד הרבה דברים לעשות יש עוד הרבה דברים לתקן, מפלגת העבודה היא רק שותף עם 19 מנדטים בממשלה והיא נאבקת מול התיקשורת ובעלי ההון.
  תנו לעמיר הזדמנות להמשיך בדרכו ופעם אחת תנו תקווה להמשך טוב יותר!

 6. שירה אוחיון

  האמת נמצאת במספרים המדוייקים ועוד יותר מכך בסיפורים האישיים של כל אחד ואחד מ"נפגעי ויסקונסין", ולא תמיד יש לנו הקוראים את הכוח והיכולת להפעיל קריאה ביקורתית. מצד שני למה בכלל לקרוא "הארץ" אם אפשר ישר לקרוא "העוקץ" ולקבל נתונים הוגנים ותמונה מציאותית יותר, ועוד אחרי התמונה שמביא לנו נתן. בכלל נראה לי שרתמם של חלק מהכותבים עולה 10 דרגות לפחות מעל הכותבים הבכירים בעיתונות הישראלית. אז שוב תודה והמשיכו לעשות מלאכתכם נאמנה, העוקץ הוא היום אחת מקרנות האור הבודדות של השמאל הישראלי.

 7. קובי כהן

  התכנית לשילוב מקבלי גמלת הבטחת הכנסה בשוק העבודה _ תכנית מהל"ב (מהבטחת הכנסה לתעסוקה בטוחה), המוכרת גם כתוכנית ויסקונסין, עוררה עם הצגתה תגובות נזעמות מצד ארגונים ופעילים חברתיים. רבים טענו ובצדק, שהתוכנית, שנכשלה בארצות הברית, לא תפתור את מצוקת התעסוקה בארץ.
  הארגונים החברתיים שבו והתריעו כי התוכנית אמנם תספק הכנסה נאה למפעיליה, חברות כוח האדם, אך למרות עלותה האדירה, כ- 80 מליון ש"ח, לא תפיק את התוצאות המיוחלות.

  תוכנית מהל"ב יצאה לדרך במתכונת ניסיונית בחודש יולי 2005, בארבעה מרכזים בארץ: בנצרת, באשקלון, בירושלים ובאור עקיבא. מובילי המדיניות הכלכלית שיזמו את התוכנית ראו ברבים ממקבלי קצבת הבטחת ההכנסה אנשים שפשוט "לא רוצים לעבוד" ומעדיפים להנציח את מצב העוני בו הם חיים.

  מעיון בדו"ח מעקב מספר 1 של מנהל מחקר ותכנון, במוסד לביטוח הלאומי שבחן את הישגי תכנית מהל"ב עולה שהתוכנית לא הצליחה לעמוד ביעדיה ונכשלה כשלון חרוץ.
  בחינה מספרית של הדו"ח מעלה שבמהלך החודשים אוגוסט 2005 ועד לחודש אפריל השנה השתתפו בתוכנית 150,128 איש. מ-10,951 משתתפים בתכנית נשללה קצבת הבטחת ההכנסה, אך רק ב- 478 מהמקרים הסיבה לכך היתה סירובם לקחת חלק בתוכנית.

  מספרם הנמוך של המסרבים להשתתף בתכנית עומד בניגוד לגישת יוזמי התכנית שגרסו כי מקבלי קצבאות הבטחת הכנסה בוחרים באופן מודע לא לעבוד. מבחינה של הדו"ח עולה כי בשאר המקרים בהם נשללה הקצבה מסיבה שנומקה בלקוניות כ"סיבה אחרת". עובדה זו מחזקת לדעתי את הטענתי כי היעד הראשוני של התוכנית היה שלילת הקצבאות.

  עוד עולה מהדו"ח שרק 4,676 איש השתלבו בתעסוקה ממשית, הכוללת יותר מ-30 שעות עבודה בחודש.
  חישוב גס של עלות שילובם של קצת יותר משלושה אחוזים של המשתתפים בתכנית בעבודה גורמת להרמת גבה. נשאלת השאלה, האם נכון "לשלם" בעבור שילוב מוצלח של אדם בתעסוקה 17 אלף ש"ח? סכום זה שווה לסכום הגבוהה מגובה הקצבה השנתית לה היה זכאי לפני שהשתלב בשוק העבודה.
  המאזן הכספי הסופי מלמד שיזמה הממשלתית הביאה להפסד כספי של 65.77 מליון ש"ח שהוקצבו לפעלת תכנית ויסקונסין. ("שהלכו" לכיסי המפעילים שהם חברות כוח האדם)

  למרות הנתונים העולים מן הדו"ח נראה שאלי ישי, שר התמ"ת החדש, אינו מעוניין לסיים את הסגה המבישה הזו. ישי העביר לאחרונה הנחיה להקל על המשתתפים בתכנית, ולהפחית את חובת ההתייצבות ל-15 שעות שבועיות לכ-200 משתתפים בכל מרכז. כמו כן הורה השר על הקמת ועדת חריגים, ודרש לבחון מתן הקלות לבעלי נכות רפואית ומשתתפים שמתקרבים לגיל הפרישה.

  הארגונים החברתיים המפקחים על הפרויקט לא מתרשמים: "לצערנו מסקנות הדו"ח מקלות רק על קבוצות מאוד מצומצמות מקרב המשתתפים בתכנית", אומר אחד מהמפקחים על התכנית, "זאת בעוד שהנתונים מראים באופן מובהק כי התוכנית אינה מתאימה ואינה נותנת מענה לקבוצות אוכלוסיה רחבות יותר: עולים, נשים ובכלל זה נשים חד הוריות ואנשים מבוגרים".

  אם כן, מי צריך את התוכנית הזו בכלל, בזבוז זמן ומשאבים חיוניים הנחוץ כאוויר לנשימה לשכבות המצוקה המצויות במצוקת עוני!
  חיזוק לטענותיי אפשר למצוא בדבריו של מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, ד"ר יגאל בן שלום, שהשמיע בישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות טענות קשות נגד מדיניות הממשלה. לטענתו "שיטת קבלת ההחלטות הנוכחית בה האוצר קובע את המסגרת התקציבית, ואח”כ את מדיניות התקציב, מבלי שהממשלה שומעת על ההשלכות הסוציאליות שיש לתוכנית תקציבית זו או אחרת". השיטה לטענת מנכ"ל הביטוח לאומי, "מייצרת טלטלה חברתית בלתי פוסקת וזו מהווה סכנה של ממש לביטחון הסוציאלי משני טעמים עיקריים היעדר תכנון לטווח רחוק והחלטות שמתקבלות משיקולים פוליטיים”.

  דו"ח מעקב מס’ 1, יישום החוק לשילוב מקבלי גמלה להבטחת הכנסה (תכנית המהל"ב)

  http://www.btl.gov.il/idchunim/Wisconsin1.htm

  מנכ”ל הביטוח הלאומי קורא לרפורמה במערכת הביטחון הסוציאלי

  http://www.knesset.gov.il/spokesman/heb/Result.asp?HodID=6360