דברים בשם אומרם

איציק ספורטא

"אל תשכח שכאשר סיימתי את תפקידי הדאגה שלי היתה אחת: איך אאכיל את משפחתי. אני לא יכול לומר שלא היה לי גרוש על הנשמה, אבל היה לי מעט מאוד. היו לי דירה ברחוב עזה בירושלים, חשבון בנק לא מרשים במיוחד, שני ילדים קטנים ופנסיה של 4,000 שקל בחודש".

השמטתי שתי מילים מהציטוט כדי שתוכלו להתרשם ממצבו הכלכלי הרעוע של המרואיין. באמת קשה, רק מה "38% (941.4 אלף) מסך כל  משרות השכיר היו של עובדים המשתכרים "עד מחצית השכר הממוצע" (השכר הממוצע על פי חוק ביטוח לאומי סעיף 2)  והשכר הממוצע בקבוצה זו היה 2,501 ₪". אז המרואיין בחברה טובה הוא השתכר 1500 שקל יותר מאשר 38% מהעובדים בישראל. יותר מכך כיון שהוא היה אחד מהמטיפים הגדולים לעבודה של שני בני הזוג, הייתי מצפה שזוגתו תעבוד כדי שיוכל להיחלץ ממצבו הכלכלי הרעוע. לא צריך להזכיר שתוך תקופה קצרה רכש המובטל החדש בית מידות בקיסריה, עיירת הפיתוח שמתקשה להיחלץ מעונייה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עומר

  "הקומוניזם אמנם התעלם מהטבע האנושי בניהול החברה והכלכלה". שיבקר קצת את החולים וילמד גם אותם מהו הטבע האנושי של סוג הכלכלה שלו.

  היה נעים לשמוע שגם הכותרת האנושית היחידה שהוא נתן, בנושא השחיתות, מלווה בספין הקבוע על הפרטת המנהל. כשאני רואה פוליטיקאים מהזן הצבוע הזה להוטים כל כך לבצע שינוי מסוים אני מתחיל לחפש את האינטרס האישי.

 2. אירית

  מאחר שנתניהו שובר שיאים חדשים בראיון הזה, של מידור מוחלט מהמציאות, התחלתי לחשוש שמדובר בבעיה אמיתית, כלומר הוא לא רמאי המנצל את קוצר הזכרון והטפשות של הציבור, אלא יתכן שהוא מנותק באמת מהמציאות…כלומר, נמצא כבר במצב של נבצרות, כמו הצמח. למרבה המזל יש לו אפשרות לקבל טיפול צמוד חנם מרעייתו.

  נתניהו כניראה "רומז" לשחיתות של אולמרט בממ"י, וכמובן של משפחת שרון, דבר שאינו בבחינת חידוש. סיפור השוחד שלא הבשיל למובהקות נשמע מעניין דוקא, חבל שהוא לא מפרט את השיטה במדויק, כיון שתהיה זו פריצת דרך לשונית חשובה, כלומר, "לתת שם" לאיזה סוג של שיח המתקיים כל הזמן, שלא נותנים לו מילים. איומים מוסווים, הפוך על הפוך, צימוד אירועים (theatre)
  שנועד להמחיז או לתסרט את המסר שמבקשים להעביר, וכולי. מאז עידן ההקלטות הסמויות, ועכשיו גם הצילום הסמוי (דור שלישי) הציבור פיתח פקולטה לשונית קוגניטיוית חדשה, של העברת מסרים שאי אפשר יהיה לשחזר אותם בהקלטה רגילה, כדי למנוע הרשעה וחקירה. כך למשל, לדוגמא, אדם יקבל ביום מסויים מכתב עם איזו צרה, כמו נאמר חקירה של מס הכנסה. לאחר כמה שעות, בצורה מתוכננת, אשתו תקבל טלפון עם הצעה מסחרית כלשהי. מסר שלישי, לקראת הערב, יקשר איכשהו בין שני האירועים ובין "המזמין". וכך באמצעות שלושה מקטעים נפרדים, נוצר מצרף המהווה את המסר שאינו ניתן לשחזור לצורך חקירה.
  וכך, אם יבוא המקבל למשטרה ויתלונן על סחיטה מצד איש עסקים פלוני, ויספר את ההשתלשלות הזו, הוא יישלח כלאחר כבוד לבדיקה פסיכיאטרית או למנוחה בבית הבראה. זו רק דוגמא אחת, אך הרעיון הוא ברור. במציאות של פשיעה מאורגנת יומיומית ומושרשת עמוק, במציאות של חשד בין אדם לרעהו ולשכנו, וביחד עם אמצעים טכנולוגיים זמינים, התפתחה שפה חדשה ויצירתית.

  המאפיה טבעה את הדיאלקט, ושכללה אותו, מאז ומתמיד כדי לטשטש עקבות. השפה הזו כרוכה בתחכום, ידע במניפולציות ויכולת ארגון ושליטה מעולים על ידי שתולים במנגנונים שונים. דוגמא בנאלית היא טלפון מנושה המלווה בצעקות ואיומים בוטים. למחרת, תקלה כלשהי ברכב, בחשמל וכולי, ויום לאחר מכן טלפון מן הנושה שוב, הפתוח את השיחה למשל ב"מה שלומך ? איך המכונית ? " זה במקרה הטוב, יש מקרים שהאירוע חמור יותר, כמו "מה שלום אשתך ? או הילד"

  שמתי לב לאחרונה שרוב האנשים כבר מתמחים בסוג זה של תקשורת, הן ברמת הקליטה והן ברמת השידור. אבולוציה ?

  ומכאן לביבי. מאחר שהאיש לא טיפש, וגם מחונן ביכולת ביטוי מדהימה (אם כי לא לטובה, ואולי אף לא לטובתו) הוא יכול לעשות סופסוף שירות לעמישראל, ולהעלות את התופעה מן המוכחש והמוצלל, אל הפתוח והמאוורר. בזה יהיה שירות מעולה למיגור השחיתות.

 3. אדי

  המראיין (ארי שביט, האיש שהמציא את הצדקנות) שואל את נתניהו על הרגשתו (ארי שביט קורא לזה, כמובן "תחושה") לנוכח התרסקות הליכוד בשידור ישיר בטלביזיה. והקדוש המעונה משיב: "קשה. כאב לי בעיקר לראות את בני הקטן בוכה ואת הכאב על פניו של בני הבכור".
  עיני מי לא תזלנה דמעה ולבו של מי לא יכמר כשנתניהו שוב עושה כדרכו שימוש בילדיו.

 4. ניצן אביב

  כל מה שנותר לנו, למקרא הראיון עם האישיות הנפלצת, הוא לצחוק צחוק גדול עד דמעות ועד שהבכי יכריע אותנו מרוב "אהדה" למרואיין המסכן המתחזה.

 5. טרזן

  אמרו פעם לסוראמללו: "אומרים עליך שאתה עשיר".
  ענה להם: "ואללה, אם היה לי כסף לקנות תכריכים הייתי מת הרגע".

 6. אנונימי

  שני ילדים קטנים
  ואשה
  וגרושה
  ובת

  קשה. קשה ביבי לובה. ביבי לובה עבודה קשה כל היום בוכים לביבי לובה: "ילדים שלנו רעבים" "ילדים שלנו אין עתיד", כל יום וכל לילה בוכים מתחת בית של ביבי לובה.

  קשה. קשה.

 7. תומר פרת

  זו דרכם של רבים מהעשירים המופלגים. לספר על ימי חלדם בהם קוששו פרנסה במשורה והזיעו דם תמורת פת חרבה.
  אצל נתניהו זה צורם במיוחד. כבן לפרופסר מהאצולה הירושלמית, אני מאמין שמעולם לא הונחה חרב הקבצנות מעל צווארו. לזכותו יאמר שתמיד נפלה פרוסתו כשצידה המרוח בחמאה למעלה, וכבר כשהפך לעסקן ופרנס, תפח כיסו כמידת איש עמיד ולמעלה מזה.

 8. דר' רבקה ליסק

  האם הכוונה היא לביבי נתניהו? ידוע שמסכן רכש וילה בקיסריה.

 9. יואל קורנבלום

  קראתי את הראיון המובא בקישור הראשון וממש לא ברורה לי כוונת הכותב. האם ציפה הכותב שביבי יעבור לגור בדימונה? מצד שני הרבה ראשי ממשלה ונשיאים בישראל עשירים ולהם קשרים רבים עם "חברים" עשירים שעוזרים להם "כטובה בגלל שהם החברים שלהם" כולל את שרון, וייצמן, וראש הממשלה הנוכחי אז על מה יצא הקצף נגד ביבי?

  או אולי הטענה שצבר את כספו שלא כדין, באמצעות שוחד? גם אם ביבי אינו מהאהובים עלי ועשה הרבה שטויות וגרם הרבה נזק בתחום החברתי (הוא מודה בזה בכתבה) הרי כמה נקודות שהוא מעלה בראיון די נכונות.

  בקשר לשחיתות הוא טוען, ולדעתי צודק:
  "שני כוחות אמורים לחשוף את השחיתות. האחד הוא מערכות האכיפה של החוק והשני הוא התקשורת. ואולם כאשר השחיתות מעמיקה את חדירתה היא חודרת גם למערכת האכיפה וגם למערכות התקשורת. בעיה נוספת היא שפוליטיקאים מסוימים מקבלים חסינות מפני חשיפת השחיתות שלהם כיוון שהם מקדמים אג'נדה פוליטית רצויה".

  מה בקשר לחסינות די פאקטו שמקבלים פוליטיקאים אם הם מבצעים משהו שלא כל כך עוזר למדינת ישראל אבל מתאים ורצוי לכמה מפלגות בארץ? משהו בדק ברצינות מה הקשר בין ההתנתקות לבין בעיותיו של ראש הממשלה דאז? מישהו בדק ברצינות מה מקורות המימון של פרס וביילין במשך, נאמר, עשרים השנים האחרונות?

  בקשר להתנתקות הוא גם כן צודק (לא אצטט) שהכל נעשה מתוך פחד והוא גם צודק כשהוא טוען שלא נקבל כלום תמורת הנסיגה וכשנגיע לשולחן הדיונים נהיה ללא קלפים. דוגמא לזה אפשר לראות בימים אילו עם האיגוד המקצועי מקנדה ובריטניה שהחרם שלהם ממש לא ברור ובעצם יוביל להעלמותה של מדינת ישראל.

  בסופו של דבר הכל עניין של כוח, אם תהיה חלש לא תהיה. ההתנתקות גרמה להחלשת מדינת ישראל. אני בעד הנסיגה אבל בתמורה. בזה ביבי צודק מאד.

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אם אמצעי הקיום היחיד של נתניהו בתום כהונתו היה הפנסיה שלו, הרי באמת הוא פוליטיקאי יוצא דופן.
  אם הוא לא קיבל ג'וב במגזר הפרטי, אם הוא נשאר עצמאי מבחינה כלכלית למרות הירידה הדרסטית בשכר, הרי באמת הוא ראוי להערכה.

 11. נתן שקרצ'י

  לאחר שהרס את הליכוד כראש ממשלה,
  פתח להם דלתות בחו"ל בעזרת קשרים שיצר כראש ממשלה,
  מה ההבדל בין זה לבין מאכער במינהל מקרקעי ישראל?

  גם אהוד ברק ואמנון ליפקין שחק ואחרים עשו ועושים זאת…

 12. דרור ניסן

  שאילתות קנטרניות: האם זעקתו של נתניהו כנגד השחתת המידות הושמעה מהבית רחב המידות בקיסריה או מדירת השרד ברחביה? איזה סיגר עישן נתניהו במהלך הראיון שבו קונן על העוני שהתרגש עליו עת הפסיד את תפקיד ראש הממשלה? מי קיבל שירותי הובלות ללא ששילם בגינן בעת כהונתו כראש ממשלה? מי בזז את מחסני המתנות של הממלכה? מי חסיד שוטה ומוחלט של שיטת ההפרטה שהיא אם כל השחיתויות (מסירת נכסי העם למשפחות בע"מ)?
  האם ביבי הוא באמת האיש הנכון לזעוק כנגד השחיתות? לא בטוח. מצד שני, אם לאולמרט מותר לצאת נגד הפשע המאורגן, אזי לביבי מותר לזעוק חמס כנגד תרבות המתת והשוחד. בנשף המסיכות שלנו כל אחד יכול לקחת איזה תפקיד שבא לו, מתי שבא לו. אצל ארי שביט זה עובד.

  נ.ב. מי הציע לביבי שוחד? רמז: לא אני. עוד רמז: הם נראים כמו צמד סנדקים והם אכן כאלה.

 13. פנסיונר

  המראין ששואל את המרואין מה השאלה שהוא רוצה לשמוע, ומאחר והמרואין קיבל לבקשתו פתחון פה בנושא השחיתות הצבורית הוא שופך אש על המושחתים אולי לא ידבק בו רבב ,אבל מי שמכר את אוצרות המדינה לחבריו הוא זה שצריך להסביר לציבור, מי שמכר את קרנות הפנסיה בפרוטות ללא בטחונות נאותים ,את קרנות הנאמנות לחבריו, מי שנתן מתנה את 80 אוניות צימ ואת כל רכושה עם הזכיונות והרכוש במחיר שאפשר היה לקבל רק עבור אלפי המכולות שהיו בבעלותה, ובתוך החבילה היה גם הרכוש הנדלני .מי שעשה טעות של 130 מליון שקל בחשבון שעובדיו אישרו לחבריו , הוא זה שצריך להסביר לציבור האם הכספים הגדולים שקבל לאחר פרישתו לא היה שוחד על מעשיו באמצעות צד שלישי.[על ידי הזמנת ההרצאות במחירים שערורתיים] בהיותו עובד ציבור בכיר,וכדי שתהיה לו זכות עמידה בפני הציבור עליו לפעול בשקפות מלאה,לפני שהוא מדבר על שחיתות צבורית, וכן עליו למסור לרשויות החוק את כל הפרטים אודות נסיון השוחד שבו הוא עמד.

 14. צבי בן-דור

  תוכן דבריו של נתניהו איננו מענין. להצהרותיו בדבר השחיתות היו גלגולים קודמים וכולם ילדים של ההצהרה הדרמטית בדבר "הבכיר בליכוד המוקף פושעים" שרודף אותו. כמובן שיש שחיתות בישראל אבל איכשהוא לא מסתדר לי לראות את נתניהו בתפקיד זה המתקומם עליה. חוץ מזה כבר היה מי שתהה מדוע לא פנה למשטרה בענין בשמן אמת. הוא הדין באשר להצהרותיו בדבר ה"טייגריות" של הכלכלה הישאלית והשיאים הגלובליים אליהם היא עתידה להגיע. גם לזה כבר היה מבוא. בשנתו הראשונה כרה"מ הוא הצהיר ב1997 תהיה שנת נסיקה "לגבהים עליהם איש לא חלם בישראל". עכשיו הוא טוען שאפשר לרדת לרמת עוני "מן הנמוכות בעולם" וכו'. מה שאמור להרשים אותנו למעשה זה לא ההישגים כביכול, אלא השימוש התכוף במילה "עולם" והרמיזות להקשרים הגלובליים שהוא כמובן מיטיב לראות ואנו, קרתניים שכמונו, לא.

  זה מביא אותי לתופעה המענינת באמת שהיא רמת העיתונאות של ארי שביט. אין כאן פילוסופיה או פוליטיקה, רק תהיה על חור קטן בראיון ועל מוזרויות של אנשים. האיש ישב מול נתניהו ותינה איתו אהבים של שני "נביאים מתריעים בעירם שאף אחד לא מבין" במשך שעה ארוכה. שניהם מאוד מאוהבים בתפקיד הזה כבר שנים. למעשה הקריירה העתונאית של ארי שביט בגלגולה הנוכחי החלה כאשר קם להתריע על הסכנות של אוסלו ונסקה כאשר המשיך עם הכתבות על "שנאת נתניהו" לאחר שהלה נבחר. שביט, אידיוט אינטליגנטי שכמותו, הקפיד בראיון גם לשאול את מרואיינו "שאלות קשות". באופן מוזר הוא התעלם מהערה קטנה מאוד בסיסית כאשר נתניהו דיבר על העובדה שלא היו לו אלא "4000 שקלים" אחרי שסיים להיות רה"מ. צריך לזכור שנתניהו אומר שחשש שילדיו ירעבו, לא פחות. ישנה שתיקה אחרי הפסיקה הזו. שתיקה שנמשכה גם כאשר שכתב את דברי נתניהו והפך אותם לגירסא כתובה. הוא לא עצר לשניה לתהות על ההערה של נתניהו בדבר מצבו הכלכלי לאחר תבוסתו לברק. ברור מדוע: שני המתמזמזים יודעים היטב שבשום שלב מחייו של נתניהו לא היה רגע כזה של חשש. האיש "עשה לביתו", ביטוי מאוס, במהירות מרשימה. הוא נרשם לחברת ההרצאות האמריקאית בשכר של 15,000 דולרים להרצאה עוד לפני שיבשו אגלי הזיעה שצצו על מצחו בזמן נאום התבוסה בבחירות 1999. שביט היה יכול לשאול את נתניהו מדוע לא המשיך לכהן כח"כ, למשל, נראה לי בהחלט סביר שאדם ידבק במקום עבודתו בכנסת אם הוא חושש שילדיו ירעבו. שביט גם יכול היה לתקשר לידידו, ולומר לו: "דחילק, אפילו בשבילך זה מוגזם לדבר ככה על ילדים רעבים. ביחוד כאשר הרעבת מאות ואלפים שלא יכלו כמוך להוון את המוניטין שלהם. כולם יודעים שהרווחת יפה מאוד ועל הבית בקיסריה, בוא נוריד את זה מן הגירסא הכתובה ונדבק בדברים החשובים באמת–איראן, העולם, הטייגר הקלטי". שביט שתק, ועל השתיקה הזו היייתי מדבר איתו שעה ארוכה אילו היתה לי הזדמנות. איך אפשר לראות כבר כלכך הרבה זמן מה שאף לא רואה, ובאותו זמן לא לראות מה שכולם רואים.

 15. ליאור שוורץ

  שאלה אולי קצת צינית ,אבל גם ביבי וגם ברק לאחר שהיו ראשי ממשלה עשו לביתם נכון!הם השתמשו במוניטין שרכשו
  כראשי ממשלה ,אני הייתי מציא לחוקק חוק שכל ראש ממשלה שעושה לביתו לאחר כהונתו חייב ב%65 מס צדק.
  המוניטין שייך למדינה.

 16. פוליצר

  יפה הגדיר צבי בר-דור את ארי שביט. אכן מדובר בתופעה תמוהה, אבל כמו שאמר מי שאמר, כדאי לבדוק אם הוא אידיוט בעדנו או אידיוט נגדנו. במקרה של שביט כנראה שהוא אידיוט מועיל, לא שזה מתוכנן. החורים שהוא משאיר בנרטיב שהוא מסייע למרואייניו לתפור בכזו שקיקה, הם כה גדולים, שסימני השאלה קופצים מאליהם ובעצם הופכים את הקוראים למי ששואלים את השאלות הקשות, שלא נשאלו. המופרכות פשוט זועקת לשמים.
  מראיין אחר היה מעמת את נתניהו עם שאלות קשות יותר – ונתניהו היה מסובב אותו על האצבע. כך שבשורה התחתונה, ההתמסרות של שביט אולי דווקא חושפת אותם (ואותו) יותר.