להחרים! להחרים! להחרים!

רונן שמיר

יש התרגשות מסוימת באוויר.  הרגשה שהנה הנה זה עומד לקרות.  לא רק המונדיאל.  גם חרם צרכני משמעותי נגד הפרטת השידורים.  כן, כבר היינו שם.  אחרי כל הקינות על אפסותה של החברה האזרחית כאן ועל זהות צרכנית כנועה שאפילו לא מתביישת מול אחיותיה בחברות קפיטליסטיות אחרות, כבר היינו במקום הזה שחשבנו, די, זה כבר עובר כל גבול, הפעם אנשים יפעילו את כוחם הפוליטי כדי לפעול דרך מנגנון השוק שבו הם לכודים נגד אותו מנגנון עצמו.  אז אולי שוב אתבדה וזהותי הצרכנית תתבזה.  אולי, כמו שנגזר על אוהד הכדורגל הישראלי לבלות את שנותיו כלוזר, כאוהב נכזב שלעולם לא מפסיק, בסתר ליבו, לקוות, כך גם בעניין החרם.  אולי שוב יתפוגגו התקוות כשמיד לאחר משחק הפתיחה (הניתן לנו בחינם כסוג של התגרות), ממש שעה אחר כך, כשלכר הדשא יעלו אריות הכדורגל מפולין ואקוודור, תתפוגג הנחישות, תתרסק מול המסך המוחשך של צ`רלטון.  אבל לפחות עד אז, עוד כמה ימי חסד: להחרים ! להחרים ! להחרים!

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שניר

  עד עכשיו ההישג אכן מרשים. 1700-3000 הזמנות בלבד כשהצפי עמד בהתחלה על כ-200,000 בתי אב!. למרות שהתקשורת המסורתית ממשיכה לבגוד בצרכניה, להצניע את החרם ולהדגיש במקומו ידיעות מושתלות ודיסאינפורציה של האויב. הקולות מלמטה, בטוקבקים, בבתי הקפה, בקיוסקים וברחוב רק מתגברים. הענק הזה שנקרא צ'רלטון מתחיל להתדנד, הוריד מחירים בכ-30% אבל המסר שנקלט מהמהלך הוא לא זה של פיוס אלא של הזמנה להנחתת מכת מוות אחרונה.
  אני מאמין שהחישוב הכלכלי לטווח הקצר ישלוט בסופו של דבר בהחלטה של משפחת זהבי וזכויות ימכרו ברגע האחרון לערוץ פתוח, בהפסד מינימלי מבחינתם ולרווחת כל אוהדי פולין ואקוודור בישראל.

  נקווה שלהבא, האדון זהבי יתעסק עם אוהדים ממדינות אחרות. אני מציע לו, כידיד כמובן, לנסות את הטריק הזה בארגנטינה, ברזיל או חוף השנהב.

 2. בורלא

  מדוע אינך מגייס את תובנותיך המאירות על מנת לקרוא לחרם צרכנים משמעותי על מעסיקים נצלנים, על מפירי זכויות אדם, על מזהמי סביבה? האם הפרטת השידורים היא העוול העיקרי עליו יש למחות היום ובגינו לצאת לפעולה צרכנית/פוליטית? או אולי אין כאן ולו שמץ מן הפעולה הפוליטית, אלא רק מו"מ, מתוחכם לכאורה, על מחיר השידורים?

 3. שמעון.

  נכון להחרים! אני כשלעצמי משתדל לא לקנות ברשתות הענק, או מוצרים שעברו טיפול מזערי רק לשם הוספת מחיר
  לדמי התיווך.
  אני קונה בשווקים, מוצרים טריים על המשקל, כמו פעם, יותר טעים יותר בריא יותר זול.
  אין לי טלויזיה, מה שאני רואה הוא באמצעות האינטרנט.
  קנו בשווקים משרוך נעל, ועד נעל.

 4. JaneLame

  בהתחלה אמרו שיפטרו עשרות אלפי מורים, אחר כך צימצמו בהדרגה את המספר במהלך המו"מ. המחיר המופקע, 492 ש"ח, נועד רק לרכך את הקרקע כשינחיתו את המספרים הקטנים יותר אך עדיין יקרים.

 5. דרור ניסן

  אחרת יפריטו כאן בסוף גם את המדרכות ואת האוויר המזוהם. על כל צעד ושעל רוצים פה כסף. אין כבר מאיפה לשלם להם ופרנצפיונית אסור לשלם להם.

 6. י.

  זה בכלל לא העניין. אין כאן חרם צרכנים שנובע מאיזושהי מודעות צרכנית או מחאה ספונטנית נגד גוף כלכלי ש"עושק" את הציבור. זה שיקול כלכלי פשוט, אנשים לא מוכנים לשלם כל כך הרבה כסף בשביל לראות כדורגל. זה פשוט לא מספיק מעניין.

  אני לא הייתי צופה במשחקים גם אם הם היו משודרים בערוצים הפתוחים, יותר מזה, אני הייתי מתעצבן אם היו משדרים אותם בערוץ כמו 1, 2, או 10 ומשבשים בשבילם את לוח השידורים.

 7. ניצן אביב

  כך נוהג גם אני, מזה שנים רבות. אינני מחובר לטלביזיה בכבלים [חיסכון של אלפי שקלים] ואני קונה בשווקים ממש את כל צרכי: מזון טרי וזול, לבוש והנעלה במשורה, במחירים הוגנים וזולים.

 8. רותי ויקטור

  לאחרונה עברתי דירה ועדיין לא חיברתי את הטלביזיה, ואיזה פלא! חיי הפכו הרבה יותר טובים מאז, לא שומעת את כל הפרשנות הכביכול ביקורתית ובעצם כולם מלקקים לאלה ששולטים ולא מעיזים ממש לנשוך כמו שצריך. גם הסדרות שמביאים – כל מיני שוטרים ממש טובים ועושים מעשי צדקה, מצילים אנשים מהדרדרות, כאילו די! אז להחרים גם אותם ואת כל המסרים הסמויים שעוברים אלינו ואל הדור הבא, לא צריכים טובות מהם, יאללה ביי….

 9. אבנר.

  שידורי הכדור-רגל מהמונדיאל עולים כסף,בין השאר על מנת לשלם לעשרות אלפי טכנאים,מפיקים,צלמים,מקליטים,שדרים,נהגים,קריינים,מאפרים ושאר אנשים העושים מלאכתם נאמנה.

  והנה למרבה הפלא, מתברר שכאשר זה נוגע לכיס שלהם ,"אבירי הצדק החברתי" ,נהפכים לעושקים המעונינים לקבל בחינם את פרי עמלם של רבבות עובדים.

 10. אלי חמו

  לפי הכותרת חשבתי שהוא מתכוון לאקדמיה ולשאר המוסדות בישראל המשתפים פעולה עם מדיניות הכיבוש.
  תסלחו לי. אני סתם אהבל. לא מבין עניין.

 11. טרזן

  מדוע לא אשלם ? כי שילמתי כבר ! אני משלם "אגרת הטלביזיה" פלוס "כבלים/לוויין" על מנת לראות מה מתרחש בעולם, וזה כולל את המונדיאל. כל מנוי זכאי לצפות בשידורי המונדיאל ל-ל-א ת-ו-ס-פ-ת ת-ש-ל-ו-ם !!!
  אני אוהב מאד כדורגל, ומחכה למונדיאל בכליון עיניים, אבל לא אוסיף להם אגורה !!!
  אם יחשיכו לי את המונדיאל אשקול ביטול המנוי הקיים.

 12. דרור ניסן

  כמה פעמים לטעמך צריך לשלם עבור אותו מוצר? אנחנו הרי משלמים אגרה לערוץ הציבורי שזה מכבר איננו ציבורי ואינו עומד בייעודו. הכבלים נהנים מדמי מנויי. ערוץ 2 זכאי לשדר פרסומות שזמנן הולך ומתארך. כמו-כן הוא מקבל אינספור הקלות מהרגולטור. אם כן, למה לדעתך צריך הציבור לשלם פעם ועוד פעם על אותו דבר? הרי השיטה כאן ברורה: לא לוקחים כסף כי מוצדק לקחת כסף, לוקחים כי פשוט אפשר.

 13. י.

  ערוץ 1 הוא ערוץ טלויזיה כללי. הוא אמור לשדר תכנים שמיועדים לכלל הציבור. אקטואליה, חדשות, בידור, סדרות וסרטים ישראליים ומיובאים וגם ספורט.
  הכל במידה.
  מתוך שידורי המונדיאל בערוץ כזה ראוי שישודרו משחקי נבחרת ישראל (אם היא הייתה מגיע לתחרות), הגמר ואולי משחקי חצי הגמר.
  כל השאר זה תוכן יחודי שאמור להיות משודר בערוצים יעודיים. אין מקום להפקיע את שידורי הערוץ הכללי לטובת קומץ חובבי ספורט.
  אם הם צריכים להיות בתשלום נוסף או שאמורים להיות משודרים במסגרת המינוי הרגיל או חבילת הספורט, זה צריך להיות פתוח לדיון.
  גם אני מסכים שמי שישלם תוספת עבור ערוץ 5+ ראוי שיקבל את התכנים האלו ולא ידרש לתשלום נוסף עבורם.

 14. שיקו

  משום שאני קצת לא בעניינים רציתי לשאול אם זה נכון שברוב טובו השדדני, בנק הפועלים "קנה" את המונדיאל "עבור" כל תושבי שדרות ו/או עיירות תת-פיתוח אחרות?

 15. שניר

  השאלה המעניינת מבחינה חברתיתהיא למה חרם צרכני תפס דווקא במונדיאל ולא בבעיות חברתיות אחרות?. תשובה אחת היא בגלל המיידיות של העוול לכל אחד ואחד מהצופים. אבל התשובה הזו חלקית, עדיין יש באז חברתי מסוים של אנשים שלא משלמים מתוך מודעות, שאומרים שאם הציבור ישתוק הפעם, אז להבא המחירים יעלו ויתרחבו לעוד מוצרי בסיס.
  אני בסה"כ אופטימי מהנכונות של הקהל למעורבות משותפת, אבל לא צריך להגזים. חרם הוא רק כלי, ובשביל לרתום אותו למאבק צריך ליצור מודעות שהמאבק בכללותו צודק. אם נשכנע שהעסקה פוגענית, כדוגמא, היא עוול לכלל החברה ושיש אפשרות אמיתית ליצור לחץ מלמטה שישנה את המצב אז אנשים יסכימו. המאבק תקוע עדיין בעניין המודעות ולכן לא צריך "להחליף את העם" אלא לשכנע אותו לקנות את המוצר המסוים, אם אנחנו מדברים על חברות שמואשמות בהעסקה פוגענית, על מוצרים שמיוצרים בהתנחלויות, מודעות אנטי-תאגידית וכו'. אנשים לא מוכנים "לשלם" את המחיר של מאבק חברתי כי הם לא מאמינים בהצדקות ולא משום שהם לא מעריכים נכונה את כוחם של של כלי המאבק.

 16. הילה דיין

  יש אלוהים. הערוץ הראשון ההולנדי ישדר את כל המשחקים ואיש לא צריך לשלם הון תועפות כדי לראות. לערוץ הציבורי יש את הזכויות הבלעדיות על שידורי הכדורגל. במשך עשור נעשו נסיונות חוזרים ונישנים להפריט ולפתוח את הזכיון לתחרות אבל הם נכשלו בשל מחאות ציבוריות זועמות ומספר קטן מדי של מנויים. אפילו כשהוקם ערוץ ספורט נפרד מרשות השידור ההולנדי איש לא התחבר אליו והוא נכשל לאחר חצי שנה באויר. בהולנד פשוט רואים בזה שירות בסיסי לציבור שכדורגל הוא חלק בלתי נפרד מהנוף הרגשי והתרבותי שלו. בנוסף לשידורים בטלוויזיה כמעט אין קפה או בר שכונתי שאין לו מסך ענק וקישוטים שמתכונן לקלוט את ההמונים האופורים לחינגת כדורגל שכונתית. עוד מעט תתחיל פה המסיבה הגדולה אם בבית ואם ברחוב….

 17. רתם א.

  התנתקתי מהכבלים.
  חיסכון של 2400 ש"ח בשנה
  סירוב לתכנים שוטפי מוח, לדה-פוליטיזציה של סרטים וסדרות בעיקר מאמריקה
  והרבה שעות פנויות וראש נקי.
  כשהטכנאי היה כאן כדי לנתק, אחרון בשרשרת המנסים להציע לי חבילות ודילים (אבל תתחייבי אלינו לשנתים…חחח), הוא שאל אותי "אז מה תעשי בלי כבלים ובלי יס וכו ?" ועניתי לו ממש בשמחה לא אראה טלביזיה.

 18. יוני ב.

  לגבי חרם צרכנים בנושא חברתי נראה שבארץ אנשים פוחדים להתעמת עם האוחזים בהון ועם המשטר (שהם בעצם אותו דבר מאחורי כל המסיכות, פעלולי ההטעיות וערימות הקוסמטיקה). אנשים רואים מסביבם את ידו הקשה והאלימה של המשטר המפגר והעלוב הנ"ל מופעלת באכזריות לא אנושית כלפי כל מי שמעז לפעול, אפילו רק לדבר, כדי לתקן ולו דברים שאמורים להיות בסיסיים וברורים מאליהם.
  אנשים פוחדים. יש להם ילדים להגן עליהם.

 19. אבישי מתיה

  בשביל זה הוא קיים. ואם לא – אז שיסגרו אותו.
  אם יש לו כסף למכבי בכדורסל, יש לו כסף גם בשביל זה.
  המונדיאל זה משאב ציבורי: הרייטינג תמיד בסביבות 20-25 אחוז מינימום.

  מדובר בחרם הצרכנים הכי יעיל שהיה פה (ושיכול להשליך על מאבקים ציבוריים בעתיד),
  בתנאי –
  שאנשים לא ישלמו.

  למרבה הצער, אני מעריך שהשיא מאחורינו, והם ישלמו בסוף. כך שכל החגיגה חסרת תועלת.

  אני לא אשלם אגורה.
  אני מת על כדורגל. הוא אהבת חיי. ראיתי כמעט את כל המשחקים (היו ימים של 4 ברצף) במונדיאל 2002.
  אבל יש גבול לגועל נפש.
  גרוש הם לא יראו ממני.

  בהזדמנות חגיגית זו, כדאי לשים לב מה קורה כשלבעלי ההון יש אינטרס כלכלי מובהק –
  ידיעות אחרונות ו-ynet התגייסו לטובת צ'רלטון ופיזרו ידיעות שקריות על עשרות אלפי מצטרפים ועל הוזלה ל-189 שקל (ה"הוזלה" האמיתית היא ל-309 שקל, שזה פי עשרה ממה ששילמנו ב-2002).
  ההתנהלות של "אתר החדשות" ynet מעוררת לא פחות משאט-נפש – פיזור כותרות לא חתומות, מגמתיות, חסרות בסיס, כחלק מהנסיון לצמצם את הפסדי hot (שאותו נוני מוזס עצמו, הפלא ופלא, הוא אחד השותפים בה), ובמסגרת השקת "אתר הספורט" שלו והמאבק במתחרים – 0ne (שאפו על הקמפיין המרשים נגד התשלום!), וואלה ואתר ערוץ הספורט.

  ynet מעולם לא היה אתר שהפגין אתיקה רבה (צנזור טוקבקים גורף; שירות דוברות ללא תשלום לשרון ואנשיו), אבל הפעם זה היה חשוף, חצוף ומפחיד.