ילד מת ב 29.99 שקלים ליום

יצחק (ג`קי) אדרי

ליחי ביטון ז"ל, בן השמונה מצפת, התחשמל  ב 28 ביולי 2002 לאחר שניכנס לארון חשמל פתוח. לאחר 8 ימים שבהם נלחם ליחי ביטון על חייו בבית החולים רמב"ם חיפה, נפטר.

האסון התרחש ב 28 ביולי 2002, בעת שליחי ז"ל שיחק עם חבריו בסמוך לביתו בצפת. במהלך המשחק נכנס ליחי לארון חשמל, המוצב בכניסה לבניין המגורים והוכה במכת חשמל עזה, שגרמה לו להפגע קשה מאוד ולאבד את הכרתו. ליחי פונה לבית החולים רמב"ם חיפה ושם כאמור נפטר לאחר 8 ימים שבהם ניסו להציל את חייו.

הוריו השכולים של ליחי ביטון ז"ל הגישו תביעת פיצויים נגד חברת חשמל על רשלנות בבית המשפט המחוזי בחיפה, רשלנות אשר גרמה לבנם להיכנס לארון חשמל פתוח והתחשמל למוות. במהלך המשפט הודיעה חברת חשמל כי היא מודה באחריותה לתאונה הטראגית לאחר שהתקשתה להוכיח שארון החשמל נפרץ ע"י אלמונים ונשאר פתוח, דבר אשר גרם לאסון הכבד שבו קיפד את חייו הילד ליחי ביטון ז"ל.

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע פיצויים בגובה של  931 אלף ₪ שישולמו למשפחת ליחי ביטון ז"ל ע"י חברת החשמל, אולם בא כוח חברת החשמל הגיש בקשה לבית המשפט להקטנת תשלום הפיצויים בטענה שהייתה מקובלת על שופט בית המשפט בחיפה "כי יש לנכות מהפיצויים הוצאות מחיה לתקופה שתחילתה במועד פטירתו המצערת וסיומה במועד שבו היה ליחי מגיע לגיל 18 שנה". כאמור, בית המשפט נעתר לבקשת בא כוח חברת החשמל וקיזז סכום של 115 אלף ₪ מהפיצויים שהגיעו למשפחת ביטון.

בא כוחם של משפחת ביטון, עו"ד אורן גוהר, הודיע שיגיש ערעור לבית המשפט העליון על פסיקת בית המשפט והוסיף: " מדובר בהחלטה שגויה בעליל, בניגוד לפסיקה ובניגוד לכל נורמה מוסרית".

עולה מפסיקת בית המשפט בחיפה שיום בחייו של ליחי ביטון ז"ל מצפת שווים כ 29.99 ₪, וכאן כאזרח אני רוצה להתערב בתוך החוצפה, היוהרה, הכוחניות, האטימות והטמטום של חברת החשמל, חברה ממשלתית שבאה לידי ביטוי בהתנהלות בא כוחם בבית המשפט, למה רק 29.99 ₪ ולא 39.99 ₪? מה הבסיס לחישובים שהגיש בא כוח חברת החשמל לבית המשפט? האם הוכנו טבלאות עלות חיים של ילד להורים? האם הוכנו טבלאות דמוגרפיות של עלויות מחיה? האם החליט בא כוח חברת החשמל להיות הראשון שקובע מהם עלויות החזקת ילד? האם החליטו באי כוח חברת החשמל להפריט את עולמו של ילד מצפת לפרוטות ואגורות?

אני יוצא מנקודת הנחה ובאמונה באושיות בית המשפט. נוטה אני להאמין שבית המשפט בחיפה קבע את סכום הפיצויים בהגינות ועל בסיס קנה מידה שוויוני כלפי משפחת ביטון, משפחה שאיבדה את בנה בגלל רשלנות פושעת של חברת החשמל, אני גם מאמין שאילו אחד מבעלי ההון, או מקהילת העסקים, או מהאישים הפוליטיים היה מאבד את בנו בגלל רשלנות, בית המשפט היה קובע את סכום הפיצויים כפי שקבע לטובת משפחת ביטון מצפת, מפני שכולם שווים בפני החוק הנחקק על יסודות בתי המשפט בישראל. לי כרגע אין בעיה עם פסיקת בית המשפט, אשאיר זאת לבית המשפט העליון להחליט ולבדוק את הסוגיה המשפטית על פי אמות החוק והדין.

לי יש בעיה עם בא כוח חברת החשמל שמצא את  "האומץ" לקמט ואף לכמת את חייו של ילד מת מצפת ל 29.99 ₪ עלות יום חיים להוריו, לטעון שהוריו חסכו את ה 29.99 ₪ ליום בגלל רשלנות פושעת של מרשתם חברת החשמל בע"מ וגם לדרוש מבית המשפט לקזז את הסכום מסך הפיצויים שאמורה לקבל משפחת ביטון מצפת על מות בנם.

לי יש שאלה אחת ציבורית אל בא כוח חברת החשמל, בכמה אתם מעריכים את עלות חייו של ילד אוליגרכיה "מסביון" שימות בעקבות רשלנות מרשתכם, חברת החשמל בע"מ?

אני קורא עכשיו! לבעל המכולת מצפת לתבוע את חלקו מהסכום של 115 אלף הש"ח שחסכה חברת החשמל מפני שגם הוא הפסיד את קניות משפחת ביטון עבור בנם ליחי ביטון ז"ל בעקבות רשלנות חברת החשמל.

אני קורא עכשיו! לבעל אולם שמחות מצפת לתבוע את חלקו מהסכום של 115 אלף ₪ שחסכה חברת החשמל, מפני שגם הוא הפסיד את שמחת הבר מצווה של ליחי ביטון ז"ל בעקבות רשלנות חברת החשמל.

אני קורא עכשיו! למספרת גברים בצפת לתבוע את חלקה מהסכום של 115 אלף ₪ שחסכה חברת החשמל על הפסד של 120 תספורות שהיה אמור ליחי ביטון ז"ל להסתפר עד גיל 18 הפסד שנובע מרשלנות חברת החשמל.

ילד מת ב 29.99 ₪ ליום במדינה מושחתת המתבוססת בשאלה עד מתי יעלוזו רשעים?

יצחק ג`קי אדרי – דימונה

0545921733

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דוד

  מר אדרי היקר, אני מניח שלא נוכחת בתביעות נזיקין רבות בגין מותו או פציעתו של אדם. מה לעשות, וכל מהותה של תביעה כזו (שהוגשה, למותר לציין, ע"י הורי הילד המנוח) היא כימות של חיי אדם. מה לך כי תלין על הנתבעת העושה שימוש באותם כלים ממש ע"מ להפחית חבותה?
  ובהקשר לילד מסביון, תנוח דעתך – סיכוי סביר שהסכום המופחת היה גדול יותר, שהרי עלות אחזקתו של בן התפנוקים צפויה להיות גבוהה יותר מילד "רגיל".

 2. דרור קמיר

  פיצוי כספי הוא גם סוג של עונש והרתעה. אמנם לא מדובר במשפט פלילי, אלא בתביעה אזרחית, ואף על-פי-כן אם השופט השתכנע שהייתה רשלנות פושעת, הוא יכול להגדיל את סכום הפיצויים כמעין עונש על הרשלנות. עדיף כך מאשר לנהל שני משפטים – אחד פלילי ואחד אזרחי שבכל אחד מהם יושת קנס אחר. מבחינה כלכלית "טהורה" הרי מותו של ילד אינו בגדר הפסד כספי. אילו היה נפצע, היה אפשר לטעון שהכסף נועד לשיקום גופני ונפשי, אבל כיוון שמת, לכאורה אין הוצאות. העניין הוא שלא זו מטרת הפיצוי במקרה הזה. אפילו עניין עוגמת הנפש קצת בעייתי כאן, כיוון שניצול הכסף לשם שיפור רמת החיים לא יפחית מעוצמת האבל. עיקר העניין כאן הוא הטלת אחריות, ענישה והרתעה, ולכן קבלת הערעור מוזרה מאוד.

 3. תומר פרת

  אני תמה על כל אותם רבבות צעירים הנוהרים אל המכללות למשפטים רק כדי ללבוש את הגלימה הנכספת ואז לתנפל בחמת זעם על הורים של ילד שהתחשמל. האם כל אותם חובשי כובע משפטן בטוחים שהם פרקליטים מכובדים? האם הם באמת סבורים שהורים של ילד מת הם אויבי הלקוח הקדוש שלהם? מהיכן המוטיוויציה להלחם באומללים? מה אומר לעצמו עורך דין כשהוא מגיע הביתה אל ילדיו, זה רק תפקידי, אני ממלא הוראות? אני בורג קטן במערכת? אנסה לנסח בעדינות מירבית את שאני מרגיש ביחס לפרקליט חברת החשמל: בא לי להקיא את נשמתי.

 4. דרור ניסן

  או שהלכה הפאזה במחלקה המשפטית של חברת חשמל, או שקפץ להם הפקק או שהם עצמם חטפו איזה זץ בראש.
  נדרשות מידות יוצאות דופן של אטימות ורישעות, להתקטנן מצידם מול הורים שאיבדו את בנם בשל רשלנות פושעת.

 5. יואב פלד

  מה יגידו על זה תקע ושקע?

 6. עידו

  כן , ועד חזק , חבורת חזירים , מוגנים עד לזרא ע"י ההסתדרות , סליחה.

 7. דורון

  חישוב חייו העתידיים של ילד, ככל אדם, נגוע ביוהרה, שרירותיות וקהות הלב. האם ובמידה ו"תעריף" חייו של ליחי, זכרו לברכה,היה עומד על 100 ש' ליום, אז היה מושג צדק? האם צדק הוא בכלל המטרה במקרה זה?

  פסיקתו של ביהמ"ש לא צריכה לשים לה לנגד עיניה כמה הפסיד ליחי כתוצאה מגדיעת חייו. ימיו של אדם אין להם תג מחיר, ושיטתו של ביהמ"ש מטליאה, כך נראה, טעות על רשלנות.
  מציאות בה דיין קובע כי חייו של ליחי שווים 900 אלף, או עשר מיליון, היא תוצאה של מציאות חיינו, בה הכל מעוטר במדבקת מחיר, צדק נמדד בשקלים, אובדנם של ההורים מוצמד למדד, ירושתו של המנוח לעולמנו הוא מטבע עובר, כאשר עזבונו הוירטואלי מזוכה בסכומים אותם היה אמור להרוויח, כאילו זהו קנה המידה להעריך חיי אדם.

  הרף לך ג'קי מלהוציא קצפך על חברת החשמל. איבתך כלפיהם יש לה מקום, אבל לא במקרה זה. חברת החשמל לא ביקשה לשלם עבור הנכס הקרוי "השנים האבודות" של ליחי. ביהמ"ש הוא זה שפסק זאת, ואילו חברת החשמל מחוייבת ללכת בשביל הבוצי שהתווה לה, ולהתלכלך בעל כורחה.
  ג'קי, צא נגד המגמה הארורה שחדרה גם לתוך בתי המשפט, אשר באו לעשות צדק, אך יצאו, משהו, מקלקלים. אלו רצו לשנות את המצב בו זול יותר להרוג מאשר לפצוע (שאז אין לך תשלומי אשפוז ושיקום), אך נפלו לשיח פיננסי, חישובי שעטנז המשקללים חייו של ילד ביחידות שקליות. כך, מבלי משים, נפל עוד משלט בידי שיח השוק, בידי הספירה ההשוואתית הכלכלית, הבוחנת עובדים במונחי יעילות ותפוקה, המסתירה חיי אדם מאחורי הרים של מספרים.

  יהיו לך עוד הזדמנויות להיכנס בחברת החשמל, ג'קי. זו לא אחת מהמתאימות

  דורון

 8. אודי סלונים

  ומה לגבי 144,000 (60 פעם 12 פעם 200) השקלים שהיה ליחי משלם לחברת החשמל במהלך חייו הבוגרים ?
  תתבע אותם חברת החשמל מהביטוח שלה עצמה?
  והביטוח מביטוחו וביטוחו מבנקו והבנק מלקוחו (חד גדיא.. חד גדיא)

 9. דומינו אדום

  זה מאוד נוח להתלות בכל דבר בועד של חברת החשמל, וזה נכון שיש שם (כמו בלא מעט מקומות אחרים) תופעות מכוערות של שחיתות, אבל אם יש מי שנפגע מכך הם עובדי החברה עצמם.

  מי שאחראי במקרה הזה הוא הנהלת החברה, רובם בכלל מועסקים בחוזים אישיים, וביננו, הם אלה שמקבלים את המשכורות המנופחות באמת.

 10. זיוה

  עשר שנים תמימות אנוכי מבקשת מחברת חשמל להזיז לי את המפגע הנמצא בחצר ביתי.
  עשר שנים אנוכי מתכתבת איתם, שיזיזו לי את התומך המזויע של העמוד.
  חברת חשמל – לא בדיוק כל החברה, אבל מי שישב במשרד המהנדס וחרץ גורלות , הוא האדם האחראי להזזת עמודים ולטיפול במפגעים מעין אלה. (ארונות פרוצים, חוטי חשמל גלויים)
  לימים נולד בני הקטן .כשהוא הגיע לגיל 4 עיניי קלטו מחזה מפחיד.
  הילד ,עם עוד שניים מחבריו ,מטפסים על התומך של העמוד במטרה להוריד גור חתולים אומלל שטיפס גבוהה ולא יכל לרדת למטה.
  לכאורה מעשה הומנטרי יש כאן, מה היה קורה אילו הילדים הצליחו להגיע לראש העמוד לפני שאני אראה אותם???
  באותו לילה ישבתי לכתוב מכתב לנציב תלונות הציבור במחוז צפון .
  סיפרתי להם על "היסורים" שעברתי ועל עוגמת הנפש ועל התשובות שקיבלתי מהם (חברת חשמל) ועל זה שדרשו ממני לשלם 8000 ש"ח עבור הזזת העמוד .בסופו של עיניין סיפרתי שאני אתבע אותם אם יקרה לילד שלי משהו.
  הכסף לא עיניין אותי , עצם המחשבה שאני אהיה ללא ילד החרידה אותי, עד כדי כך ששנתי נדדה בלילה ההוא.
  ולהפתעתי… לאחר עשר שנים התקשר אליי הביתה נציב תלונות הציבור , היה אדיב בצורה לא רגילה מה שהעלה אצלי
  חשש קל. אבל טעיתי בגדול.
  תוך חודש ימים העיניין טופל , העמוד זז, התומך יצא ממקומו והכל בא על משכנו לשלום…
  לכל העובדים שבאו לעסוק במלאכת הזזת העמוד הכנתי קפה ועוגיות רק שיסיממו את מלאכתם.
  כולי עומדת תוהה ומשתאה. איך ? איך קרה כדבר הזה.
  ניגשתי למהנדס החדש (לא זה שהתכתבתי איתו 10 שנים) ושאלתי לפשר היעילות והאדיבות.
  והוא ענה לי בזו הלשון : בחברת חשמל יושבים קומץ אנשים שחושבים שהם מנהלים את החברה,והחברה היא של אבא שלהם? אנחנו פה למענכם, אנחנו ניתן לכם את השירות המגיע לכם ואין פה סוד, זה רק עיניין של יעילות, שרות ואדיבות.
  כל כך התרגשתי למשמע אוזניי. פשוט אני לא מכירה אדיבות כזו.
  ולך ג'קי היקר – כנראה אותו בא כוח של חברת חשמל " מהנדס" שם את העסק.
  אם הוא נכנס לתיק הזה ,הוא יעשה הכל על מנת לזכות בתיק ולא חשוב לו אם מדובר בחיי אדם .מטרתו היא אחת ,לא לשגת, לא להגיע לפשרות, להצליח ובגדול .
  אם הצליח יהא לו שם של עו"ד גדול. כאן לא מדובר על צדק. גם אם חלה טעות בשיפוט אין דבר כזה לשגת או להודות בטעות של הגשת ערעור.
  כאן מדובר – בתמות נפשי עם פלישתים אני חייב להוציא משהו.

 11. דרור קמיר

  האם עדיף היה שבית המשפט היה פוטר את חברת החשמל מכל תשלום? כיוון שאי אפשר להושיב את חברת החשמל בבית סוהר, מוטב שתשלם פיצוי כספי גבוה, ומי ראוי לקבל את הפיצוי אם לא הורי הילד? האם עדיף היה שהורי הילד היו מתלוננים במשטרה נגד חברת החשמל, מחכים לסיום החקירה, להחלטת הפרקליטות, ובכלל לא היו צד במשפט? לא מוטב שהם פונים ישירות לבית המשפט בתביעה אזרחית? גם ההלכה היהודית מכירה בכך שאין מנוס מפיצוי כספי, משום שאין עונש אחר, ואין פיצוי אחר, ופטור בלא-כלום הוא מצב גרוע בהרבה. כסף הוא מכשיר חברתי – גם מכשיר לענישה ולהרתעה, וגם מכשיר לפיצוי. אין מחיר לחיי אדם, אבל בדרך-כלל גם אין דרך זולת שימוש בכסף כדי להעניש את מי שקוטע אותם. אני מתקומם נגד החשבונות המוזרים בדבר עלות "אחזקתו" של ילד. בית המשפט צריך היה לומר: כיוון שהילד מת, אין טעם לחשב חשבונות. טיפול רפואי כבר לא יועיל, ושיקום כבר לא ייתכן ולפיכך כל אלה לא יעלו אגורה. הדבר היחיד שנותר לעשות הוא להעניש את האחראים לאסון בסכום כסף גבוה, ולהעביר אותו למי שנפגע, קרי הורי הילד.

 12. יצחק ג'קי אדרי

  א. גובה הפיצוי לא מעניין אותי ואף ציינתי זאת במפורש שבית המשפט העליון יחליט בסוגיה.

  ב. לא מעניננו ובוודאי לא מענייני לכמת את גובה הפיצוי כראוי או לא ראוי.

  מה שאותי מעניין מאוד זה גובה הסכום שקוזז 115,000 ש"ח לבקשת בא כוח חברת החשמל..

  א. מה הקריטריונים שעל פיהם קבע בית המשפט את הסכום?

  ב. האם קיימות טבלאות המגדירות עלויות מחיה של ילד?

  ג. האם הקריטריונים במידה וקיימים הם שיוויונים בין כל האוכלוסיה?

  ד. האם הסוגיה שתבוא לבית המשפט העליון תחשוף את קנה המידה לעלויות מחיה של ילד שתהיה להם גם ניגזרת לדיון בחיים בכבוד, מהוא קו העוני וכד'….

  חברת החשמל לא נתפסת בעיני "כעשיר" זו חברה ממשלתית וכל "העושר" שלה מגיע בסופו של דבר לקופה הציבורית לכן אין פה עשיר ועני הפרטה או אי הפרטה.

  העלתי את המאמר בכוונה (מעבר לאמוציה) לבדוק האם ישנה כאן אפשרות להתחיל לבנות איזה שהוא בסיס ראשוני בקביעת נושא חשוב ביותר לחברה הישראלית והוא " קו העוני" שבעקבות העירעור יעלה לדיון בבית המשפט העליון.

  אני חייב להצטרף לאמירה של זיווה "תמות נפשי עם פלישתים" על התנהגותם של קבוצת אליטה שביד אחד מחזיקים את דגל טוהר המידות וזכויות האדם וביד השניה מחזיקים את דגל האטימות, בצע הכוח והשררה.

  הערה: אתמול צפיתי בד"ר איציק ספורטא ובגליה אלבין בחדשות ערוץ 1 ואני רוצה לומר לגליה אלבין שתתחיל לפחד "מהאליטה של העניים", רק ידה הקפוצה בזעם שבלטה על המרקע הראתה עד כמה צדק ספורטא בדבריו לגליה אלבין.

 13. אמיר

  אני יודע שזה נישמע תלוש וגם אני לא מאמין שאף גוף מוסדי בארץ
  אבל מבין הברירות זו ניראת לי (רגשית ובלי לחשוב הרב) המוסרית ביותר

 14. דורון

  ברשלנותי לא כתבתי כך בדבריי, אך אני מסכים לחלוטין עם מה שאמרת בפוסט הראשון ששלחת, וממילא בשני.
  רציתי לקבול על התחשוב שביהמ"ש מתיימר לעשות דרך הלכת השנים האבודות.
  פיצוי כספי זה פיתרון ראוי- במידה ואי אפשר להטיל ענישה פלילית(ואם אפשר , אולי צריך לקזז את שווי הנאות החיים שהעבריין הפסיד בכלא ולקזז מהפיצוי הנזיקי?) -וגם אופי התביעה הנזיקית ומהלכה.