ג`ורג` בוש: התחממות כדור הארץ משמעותה שכדור הארץ מתחמם

יוסי דהאן

לאחר שקראתי שהשר לאיכות הסביבה גדעון עזרא פועל להארכת אישור הזרמת שפכים לים עד לשנת 2009 ועל כך שהיום הוא החליט לאפשר לחברת החשמל לחדש את הפעילות של תחנת הכוח רידינג באמצעות מזוט, הגעתי למסקנה שהשר עזרא הוא כישרון מבוזבז, (ישראל היא גם כנראה המדינה הדמוקרטית היחידה שבממשלתה מכהנים שני שרים ששמשו כראשי השירות הבטחוני החשאי), כשרון שממשל בוש היה שמח לצרף לשורותיו.

אתמול במסגרת תכנית התחקירים "פנורמה" של רשת BBC שודרה כתבה ארוכה על יחס מימשל בוש לתופעת התחממות כדור הארץ (אפשר לצפות בתכנית באמצעות לחיצה על הקישור). 

על מנת להסיר ספק שאכן כדור הארץ מתחמם, ביקרה הכתבת הילרי אנדרסון בכפר בצפון אלסקה, שתושביו נאלצים לעזוב אותו כיוון שההתחממות באזור גרמה להמסת קרחונים שגורמת בשנים האחרונות לקריסה מוחלטת של בתיהם. התושבים יצטרכו לעבור למקום בטוח יותר. אלה הם חלק מהפליטים הראשונים של התחממות כדור הארץ.

על פי הכתבה ממשל בוש קיבל בשנת 2000 החלטה אסטרטגית להיאבק נגד מדענים המזהירים מפני התחממות כדור הארץ באמצעות הפצה שיטתית של מסרים המטילים ספק במסקנות המדענים ולהדגיש בדיון הציבורי שמדובר אך ורק בהשערות. דו"חות של מדענים שעבדו ברשויות השלטון האמריקאי כמו נאס"א צונזרו ומדענים בכירים שסררו הוחלפו, הממשל החדיר בקרב המדענים אווירה של איומים ופחד. אחד המדענים הבכירים פרופסור ארנולד ווטסון, שעמד בראש קבוצת מחקר של מדענים ממדינות שונות לחקר התחממות כדור הארץ, אולץ להתפטר לאחר לחצים שהפעילו אנשי תאגיד הנפט אקסון מובייל, בעקבות הופעתו במסיבת עיתונאים שבה הזהיר מפני הסכנה. ווטסון הוא כיום המדען הראשי של הבנק העולמי. הצנזורה על הדו"חות הייתה חריפה במיוחד לפני הבחירות לנשיאות בשנת 2004, כאשר בין האנשים שצנזרו את המסמכים המדעיים היו נציגים מתעשיית הנפט בטקסס המשרתים בממשל בוש, חלקם חבריו ומממני המרוץ שלו לנשיאות עוד מימיו כמושל מדינת טקסס – המדינה המזהמת ביותר בארצות הברית. הממשל טען גם שאין קשר בין התחממות כדור הארץ לבין הוריקן קתרינה, כאשר על פי טענות המדענים מה שגרם לעוצמה העזה של קתרינה הייתה התחממות המים במפרץ מקסיקו שהגבירה את עוצמת ההוריקן בדרכו לניו אורלינס.

צריך להזכיר שבשנים האחרות רוב המדינות המתועשת הפחיתו את כמות גזי החממה שהן פולטות מלבד ארצות הברית שאחראית לרבע מגזי החממה הנפלטים לאוויר. כשבוש נשאל מה דעתו על שינוי האקלים והתחממות כדור הארץ, הוא השיב שזה אומר שכדור הארץ מתחמם, אולם לא ברור אם זה מעשי ידי אדם או תוצאה של גורמים טבעיים, כאשר הקונצנזוס המדעי כיום הוא שההתחממות נגרמת כתוצאה מהתנהגותם של בני אדם. אחת המסקנות העולות מן התחקיר היא שהחברים של בוש יכולים לסמוך עליו, בוש מתגלה כאדם מאד נאמן לתומכיו, והוא בשום פנים לא ייתן לפגוע באילי הנפט הטקסנים שהריצו אותו לנשיאות, ימנע הטבות מס מאמריקאים שמעוניינים לרכוש טנק מסוג האמר ויפגע בזכותם הטבעית לשוטט בו ברחובות יוסטון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נבג

  מוזר, אני חושב שזו הפעם הראשונה שגו'רג'י בוי ואני מסכימים על משהו, וגם זה בעירבון מוגבל. אכן מקרה נדיר.
  קודם כל – עובדה – כדור הארץ מתחמם. על כך אכן יש קונצנזוס. אבל, יש גם קונצנזוס על כך שזו אינה הפעם הראשונה בהיסטוריה כי הכדור מתחמם, וכי "גלי החום" שתוקפים את כוכבנו הינם תופעה מחזורית, טבעית וידועה. כפועל יוצא מכך, כלל וכלל אין קונצנזוס בקרב הקהיליה המדעית, כי ההתחממות הפעם הינה מעשה ידי אדם – תוצאה של תיעוש וזיהום מוגבר.
  רדיפת מדענים על-ידי ממשל בוש על רקע עמדותיהם, אם אכן הדבר מתרחש, היא דבר איום ונורא, שיש להוקיעו, והיא אינה אלא הוכחה נוספת בדבר ה"דמוקרטיות" של המשטר הקפיטליסטי. זה עדיין לא אומר שהמדענים הנדרפים צודקים בהנחותיהם.
  בכל מקרה, עלי להדגיש כי גם אם ההתחממות אינה קשורה לזיהום כדור הארץ, אין בכך להפחית כהוא זה ממחויבותן של המדינות המתועשות, התאגידים וכל המפעלים באשר הם, להפחית מכמות הזיהום, ואתם יודעים מה – פשוט לייצר פחות, ומצידנו – לצרוך פחות.

 2. זאתי

  בכתבה של ג'קי אדרי על רשלנות, למשל לגבי אי מתן התראה לציבור על הפסקות החשמל אתמול, אך הפצועים וההרוגים אתמול והיום בשל הפסקות החשמל הותירו אותי מעט חסרת מילים. בכל זאת מצאתי שתיים בסוף: אנשי זדון (לקוח מדברי כבוד השופט בדימוס חשין בראיון הפרישה).

  נראה לי שזה תקף גם לגבי ג'ורג' בוש ואמריקה שלו.

  אחרי מסע הטרור של חברת החשמל אתמול והיום, ונוכח הפרסומים שמראים שלא היה עודף ביקוש ע"פ יכולת היצור, אני מרגישה באופן אישי ומוחשי מה זה להיות בן אדם שהחיים שלו שווים כלום.

  זה מרגיש ממש כמו להיות אזרחית מדינת ישראל (מסוג א').

 3. דרור ניסן

  מן המפורסמות הוא שחורים שחורים סופחים אליהם גזים מכוכבים סמוכים, אשר מואצים ומגיעים לטמפרטורות גבוהות מאוד. לא ניתן להבחין בחורים שחורים משום שמעצם הגדרתם הם אינם מאפשרים לאור לבקוע מהם. דומה שהמאפיינים הללו הולמים את בוש ולפיכך ייתכן שהוא עצמו סוג של חור שחור.
  מכל מקום, על ידידי כדור הארץ להערך לפרידה ולחפש גלקסיות חלופיות.
  מה שאינני מבין, הוא מה יעשו תאבי הבצע עם כספם – שמקורו בהרס הכדור – אחרי שזה יעלה באש.

 4. נתנאל

  שמו של המדען הוא רוברט ווטסון ולא ארנולד. ניתן לראות כאן, למשל: http://web.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/EXTABOUTUS/ORGANIZATION/EXTESSDNETWORK/0,,contentMDK:20481670~pagePK:64159605~piPK:64157667~theSitePK:481161,00.html

  מעבר לכך, נושא ראוי, אך כמעט מייאש לחשוב שאין בזעקה כמעט שום תועלת, לפחות לא כרגע. האמריקאים מסוממים מאדי הנפט וכושר השיפוט שלהם נראה לקוי. אמש שודרו שני סרטים דוקומנטריים בהוט פריים – אחד על קארל רוב והשני על רדיפת קלינטון בעידן קנת סטאר. לאחר צפיה בחלקים גדולים מהם אין מנוס מלקבוע: הרפובליקנים בוושינגטון בכלל ובסביבתו הקרובה של הנשיא הם פשוט אנשי חושך. אם אמריקה תמשיך למשוך לכיוונים הללו זה עלול להסתיים באסון. האמריקאים לא יקרסו לפני שימשכו איתם את כל העולם – שהרי הכל לגיטימי מבחינתם כדי לשמור על העושר והעוצמה, כולל עושק העולם.

  🙁

 5. יוד דלת

  כבר העיר מישהו שהשר עזרא לא היה ראש השב'כ. אך בכל זאת נודף ריח לא טוב מדעתו של יוסי על שר מכהן וקשירתה לתפקידו בעבר בצמרת השב'כ. די להצביע על עמי איילון, וגם אחרים בעבר שעמדותיהם הפוליטיות עריבות לחיכו של דהאן. האם כאשר יזדמן לו לשבח אותם יזכיר את מוצאם ה"שבכי"?