שכר מנהלים והפסקות חשמל, התקשורת

איציק ספורטא

שני נושאים נידונו בתקשורת בימים האחרונים, שכרם של מנהלים והפסקות החשמל. בשני הנושאים נכתבו ונאמרו דברים רבים. המעניין שבנוגע לשכרם של מנהלים אפשר למצוא רבים המתנגדים להחלטת שר המשפטים לקבוע תקרת שכר, גבוהה מידי לטעמי, שמעבר לה לא תוכר ההוצאה למעסיק, כך שיצטרך המשלם לשלם מס על שכר המנהל. המשמעות המעשית של המהלך קטנה עד זעירה, אבל יש בה איזה מהלך סמלי של השלטון שאינו רוצה להשתתף בחגיגת השכר ליחידי סגולה.

לא כך הדבר בנוגע להפסקות החשמל. כאן התקשורת התייצבה כאיש ואישה אחת בעד תוכניות הרפורמה (מאמר מערכת של הארץ) ברשת החשמל. זהו הפתרון ואין בלתו, בעולם המסודר של ישראל מה שחסרה זו תחרות בין יצרני חשמל. הדעה הזאת הובעה על ידי שדרני רדיו וטלוויזיה, על ידי אזרחים שרואיינו וכמובן על ידי פוליטיקאים. הראיונות בנושא היו ממש משונים, איילה חסון, למשל, כמעט הכניסה מילים לפיו של נתניהו שכידוע לא ממש צריך את זה, לא היו שאלות אלא אמירות שאותן המשיך נתניהו. כך גם ברשת ב` בתוכנית שבין 8-10 אתמול, וזה ממשיך גם היום בתוכניות הבוקר.

כמו כן, לא נלאו רבים מלומר שהבעיה היא עובדי החברה והוועד, ויש אף שהעלו טענות של הפסקות חשמל שנעשו ביוזמת עובדי חברת החשמל, כדי להראות עד כמה הם חזקים. כל עוד יש עובדים מוגנים בישראל ייצאו כולם, כולל העיתונאים כדי להחליש את כוחם. עובדים צריכים לעבוד ולשתוק, מנהלים צריכים לקבל שכר גבוה כי מגיע להם. אפשר לומר שרובם של אנשי התקשורת בישראל כמו גם האזרחים, לפחות אלה שאותם ראינו בשידורי הטלוויזיה, עברו בהצלחה את האינדוקטרינציה הקובעת שתחרות ושוק חופשי הם הפתרון לכל בעיותנו, לא משנה אם זה כך או לא העיקר שכולם יודעים לדקלם את התשובה הנכונה בכל מצב.   

במדינה מסודרת לא צריכות להיות הפסקות חשמל. חשמל, אינו איזו תוכנת מחשב אזוטרית, אלא משהו שאי אפשר בלעדיו, ועל כן על החברה המספקת אותו יש אחריות שמעבר להספקת מוצר רגיל. כאשר חברה כזאת אינה עומדת  בכך עליה לעשות בדק בית ולא לנצל את המצב לצרכיה. רק להזכיר, הן בקליפורניה והן בצפון מזרח ארה"ב היו הפסקות חשמל ואיכות חשמל בעייתית ביותר מאז ההפרטה, אבל זה כמובן לא מעניין את מראייננו המכובדים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ניצן אביב

  הישראלים הנהנתנים אינם יכולים לעמוד בהפסקות חשמל קצרות, ללא מזגן, מפחד שיימסו בחום, חלילה, מסכנים-אומללים, שכל שנותר הוא להשתתף בסבלם ובכאבם הנורא…
  והתקשורת, וכתביה-כתבלביה, שהתגייסו כאיש אחד, למחות ולהתריע ויצאו בקול זעקה, על עובדי חברת-החשמל והביאו דברים נלעגים ובזויים, על הפגנת-כח והפסקת חשמל יזומה, כביכול, ודורשים לפיכך, בתוקף , את הפרטת החברה.
  אף מילה על הפסקות חשמל ובעיות קשות בחברות-חשמל מופרטות בארה"ב. הכיצד?

 2. דומינו אדום

  איך בכירי חברת החשמל עושים לעצמם כיסוי תחת על חשבון עובדיהם:

  "בכירים בחברת החשמל אמרו, כי לא יופתעו אם ועד העובדים הוא שעומד מאחורי הפסקות הזרם היזומות בגלל התנגדותו להפרטה ולשינויים מבניים"

 3. דרור ניסן

  אחד הפרדוכסים העצובים של המשק הישראלי היא העובדה שבשעה שמשק העובדים פורק והחברה הופרטה לדעת, החשיבה הכלכלית דווקא הולאמה הלכה למעשה, והפכה אחידה. התקשורת הישראלית ובפרט העיתונות הכלכלית, נראית כמו שירת מקהלה. הכל משננים את אותן מנטרות בזכות התחרות וההפרטה.
  חורבן התודעה כאן הוא מוחלט עד כדי כך, שאנשים שבעצמם עלולים ליפול קורבן להפרטה או שכבר נפלו, מצדדים בה מבלי להבחין בהשלכותיה עליהם.
  גם הסולידריות נסתלקה כליל והראייה היא האיבה הציבורית לעובדי חברת חשמל. שכירים מאוגדים עם כושר השתכרות ראויי וכח מיקוח הופכים לאוייבי האומה.
  הפרטה היא נוסחה מושחתת ואומללה שעיקרה מכירת נכסי העם למשפחות בע"מ. הדברים תקפים בייתר שאת כאשר מדובר בתשתיות ציבוריות ששם נדרשת השקעה ציבורית גבוהה וקבועה, שאנשים פרטיים יימנעו ממנה ובכך ידרדרו את השירות. בבריטניה נאלצה הממשלה לקנות ביוקר חברות מים וקווי רכבת, אחריי שכבר הפריטה ומכרה אותם בזול, משום שקרסו תחת ניהול פרטי שמיאן להשקיע את שנדרש.

 4. אחד

  היו כבר כמה דיווחים על אנשים מחוברים למכונות הנשמה שנפגעו, רמזורים שהפסיקו לפתע לפעול וגרמו לתאונות דרכים, תלונות מצד מכבי האש שלא הודיעו להם מראש על הפסקות חשמל יזומות, לחץ להפעיל מחדש את תחנת הכוח רידינג בתל-אביב, המייצרת זיהום חריף ומסוכן – לחץ שהסתיים בהפעלתה מחדש של התחנה, ועוד ועוד. לא צריך להיות תומך הפרטות כדי להתייחס ברצינות לנושא.

 5. אריק

  ההתנהלות של חברת החשמל ביומיים האחרונים מעט מפוקפקת.
  ראשית, על חברת החשמל להיות ערוכה לצריכת חשמל בהיקף הנדרש. נתונים המתפרסמים באתר משרד התשתיות הלאומיות (http://www.mni.gov.il/mni/Energy/Electricity/ElectricityGeneralData/ElectricityGraphs.htm) מצביעים על יכולת של מעל 10,000MW ושיא ביקוש שנתי של מעל 8000MW, נכון לסוף 2004, נתונים שאינם נמוכים מהביקושים שדווחו ביומיים האחרונים.
  מעבר לכך, גם אם בשל תקלות שונות נמנע מחברת החשמל לעמוד בביקוש, היה ביכולתה לזהות את הבעייתיות – עפ"י הדיווח ב-ynet, חברת החשמל הודיע על מחסור של 1700MW בכושר ייצור החשמל (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3258525,00.html), פער מאוד משמעותי שספק רב אם נבע מתקלה נקודתית ולא צפויה. בהינתן זיהוי מוקדם של הבעיה, פניה לציבור באמצעי התקשורת הייתה יכולה לצמצם את הנזק ואולי אף למנוע את הצורך בהפסקות החשמל.

  ייתכן שיש סיבות טובות להתנהלות של החברה ביומיים האחרונים, אבל כרגע הן נסתרות מעיני הציבור. הסגירה של תחנת רידינג אינה מסבירה את הארוע, היות ויכולת תחנת הכוח עפ"י פרסומי חברת החשמל
  (http://www.israel-electric.co.il/Static/WorkFolder/ComEnv/Reading.pdf) הינה בערך 400MW, הרבה פחות מהמחסור שדווח. מין הראוי לחשוף איך הגענו למצב הזה, שגבה מחיר בחיי אדם.

  מאוד קל ונוח לעשות השוואה בין התייחסות התקשורת לשכר המנהלים לבין התייחסותה לחברת החשמל. אבל בעוד הדעות השונות לגבי שכר המנהלים נעוצות בהשקפות עולם כלכליות שונות (ואפשר להתווכח אם השקפות שונות מיוצגות בתקשורת במידה שווה), ההתקפה על חברת החשמל אינה על קיומם של "עובדים מוגנים בישראל", אלא בעניין אספקה תקינה של שרותים לאזרח. סימני השאלה העולים מהאירוע רק מתחזקים לאור המוניטין של עובדי חברת החשמל כמי ש"מחזיקים את היד על השלטר" ומחזיקים את ממוצע המשכורות הגבוה במשק וחבילת הטבות שאין לה אח ורע בשום ענף אחר.

 6. מלי

  יותר חשוב מתקרת שכר הוא קביעת יחס מקסימלי בין השכר הנמוך ביותר לשכר הגבוה ביותר.
  כך שאם ירצו להעלות את שכר המנהלים יאלצו גם להעלות שכר גם לבעלי השכר הנמוך ביותר.
  אני לא יודעת איזה יחס יכול להיות הוגן. אבל גם יחס של פי 30 יחתוך להרבה מנהלים את המשכורת

 7. גל (הוותיק)

  מרבית התקשורת כדרכה לא ממש מסייעת להבין מה הגורם להפסקות החשמל ביומיים האחרונים. בטלוויזיה, ברדיו, באינטרנט ובעיתונים מעדיפים להבליט את הצבע שבנזקי הפסקות החשמל ולנהל קמפיין שטחי כנגד חברת החשמל.

  בשלב הראשון, נשלף כאן מארסנל התיאוריות של לימודי התקשורת רעיון ה"דטרמיניזם הטכנולוגי": במדיומים תקשורתיים כמו רדיו וטלוויזיה (וחלק נכבד מהאינטרנט) המאפיין הבולט הוא המיידיות ופשטות המסר. מסרים מורכבים מדי פשוט לא מתאימים למדיום הזה (או לפחות לא לשעות הפריים-טיים). מסרים קליטים ושטחיים הופכים לחזות הכל.

  אנחנו חיים בתקופה שבה אמצעי התקשורת גורמים לנו להאמין שלכל מצוקה יש פתרון מיידי וזריז. משהו שאינו מורכב יותר מהמשפטים שמוציא מפיו ג'ורג' בוש. מרגישים דחויים חברתית? קנו ערכת דיאטה. רוצים אידיליה משפחתית? קנו סלון חדש שיכניס לכם צבע לחיים. רוצים נקניקיות? כן, כן, כן.

  באותו האופן מטפלת התקשורת בהפסקות החשמל. רוצים פתרון? הפריטו. לפני יומיים, בעודי נתקע בפקק בגלל הרמזורים המושבתים, שמעתי את גדעון רייכר מתלהם ברדיו: בנימה משיחית הוא זעק שחייבים להעניש את חברת החשמל בהפרטה מיידית. כמו ילד שחובט ברגל שולחן שהכאיבה לו הוא התרונן: כן! כך יאה וכך נאה! נפריט אותם, שיילמדו לקח, המנוולים!

  למרבה הצער, עם ישראל – שממילא אינו מחוכם במיוחד – מנהל את הדיון שלו בתקשורת הרדודה. תקשורת כזו – וכאן נכנסת נימה שונה מלימודי התקשורת – מעוקרת לא רק בגלל צורתה שמעודדת שטחיות, אלא בגלל הלחץ הקפיטליסטי הישיר של בעלי הון והלחץ הקפיטליסטי העקיף שדוחף את העיתונים להעסיק עיתונאים לחוצים ומפוחדים ללא יכולת להתעמק בחומר (ע"ע העיתון "ישראלי" ולחצי השוק שהוא מפעיל).

  בסביבה כזאת, קשה לצפות שמישהו יספר לרייכר שהפרטת חברת החשמל תגרום להתייקרות של כ-40% במחירי החשמל – http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2699534,00.html. נאיבי מצדו של איציק לצפות שמישהו גם יזכיר את התקלות של קליפורניה או את הלאמת החברה הפרטית שהייתה אמורה לתחזק את המסילות בבריטניה וכשלה (אגב, שמתם לב לריבוי התקלות הטכניות ב"אל-על" המופרטת לאחרונה?). כזו היא התקשורת וכזה הוא רפי רשף למשל שניהל הבוקר עם משה פרל דיון על "איך מפריטים את חברת חשמל", כשנקודת המוצא היא הקונצנזוס שצריך להפריט אותה.

  והנה הנקודה החשובה: מכל הבליל התקשורתי הזה הצלחתי להבין בכל זאת לפחות באיזה אזור מסתובבת הסיבה להפסקות החשמל: חברת החשמל דרשה להגדיל את הרזרבה ולהקים שלושה גנרטורים חדשים. הרגולטור – הרשות לחשמל? משרד האוצר? – התנו את הקמת הגנרטורים החדשים בכך שהיא תעלה בקנה אחד עם הרפורמה שלהם, שמשמעה: הפרטה, או המשך העברת משאבי המדינה לאחים עופר וחבריהם שמעסיקים אחר כך את פקידי האוצר בחברותיהם.

  כלומר: הרגולטור הציב תנאים לחברת החשמל ולכן אין מספיק חשמל. הוא עשה זאת בשמנו ובעידוד התקשורת. אז מדוע חלקו של הרגולטור בדרמה הדביקה הזו קטן מחלקה חברת החשמל? מה חלקה של התקשורת במעשה? האם דיון ציבורי רציני יותר בנושא – כזה שלא היה משאיר את סוגיית ההפרטה לקרב מכוער בין האוצר ושלוחיו מחד לוועד ולפואד מאידך – יכול היה למנוע את הפסקות החשמל?

 8. דרור קמיר

  הבעיה היא לא המזגנים בדירות הפרטיות. הבעיה היא מעליות שנתקעות, איוורור חשמלי במקום שבו אין איוורור טבעי, רמזורים בצמתים מסוכנים, מכשירים רגישים כמו מחשבים ומכשירים רפואיים שהם היום נפוצים וכבר חלק בלתי נפרד מחיינו. אני זוכר שבילדותי הפסקות חשמל היו דבר לא-נדיר, אבל נזקן היה מועט יחסית. לא הכול פעל על חשמל. היום (ואני לא אדם זקן) המצב שונה לגמרי. הפסקת חשמל היא מצב מסכן חיים פשוטו כמשמעו. תאונות קורות, כידוע, וכשהן קורות הן עלולות להיות טראגיות, אבל כאן לא מדובר בתאונה. מדובר בחברה שמתנהלת בצורה בלתי נסבלת. עד עכשיו השחיתות של חברת החשמל עלתה כסף לאזרחי המדינה. עכשיו היא מתחילה לסכן את חייהם. זו, אגב, חברה שלא מהססת לנתק אנשים קשי יום שלא מצליחים לשלם את חשבון החשמל, ואף אחד מוועד העובדים המהולל לא מוחה ולא דורש סולדריות עם האנשים קשי היום.

  זו הבעיה, השאלה היא מה הפתרון. כולם מדברים על הפרטה, אף אחד לא שואל אם זה באמת הפתרון. אפשר לספק חשמל כמו שצריך באמצעות חברה ממשלתית, ואפשר לספק חשמל בצורה גרועה באמצעות חברה פרטית. גם תחרות לא מבטיחה שום דבר. לא ברור אם תחרות בכלל אפשרית כשמדובר בסוג כזה של תשתית. דבר אחד חייבים לומר – במצב הקיים ביבי לא צריך לעבוד קשה. חברת החשמל עושה את העבודה בשבילו. רוב הציבור לא מבין מה זה בדיוק הפרטה. אנשים יודעים שאספקת החשמל גרועה, וביבי אומר שצריך הפרטה.

 9. איציק ניסני

  ולפי מבקר המדינה היא כבר נתנה דוגמה אישית להרבה מגזרים אחרים
  סביר שהם יהיו נהנתנים -כי בידם עוצמה
  סביר שהם יסדרו לעצמם משכורות עתק -כי הם מונופול
  סביר שהם יביאו מומחים מחול ולא ישתמשו בחברות הנדסה בארץ-כדי לא לחשוף בורות
  סביר שהם יעשו מכרזים לאותם ספקים גרועים-כדי לא לחשוף טעיון של מיליארדים
  סביר שהם יתכננו הפסקות חשמל-כי יש להם כאמור ציוד גרוע מאוד שנרכש ביוקר ולא עומד במשימה
  סביר שהם יעסיקו קרובי משפחה -כדי לא לחשוף טעיות של שנים
  סביר שהעתונות תהיה לצידם-כי הם מקושרים
  סביר שהם לא יבקרו את עצמם-וכי איך יכולה יד ימין לבקר יד שמאל
  דור הולך בחברת החשמל ודור בא
  והפרה הקדושה הזו הופכת להיות דוגמה ומופת להמוני העם
  אי אפשר לחלוב אותה אך מי שנוגע בה יש לו זהב בידיים

 10. ציתות היום

  דה מארקר, היום:

  שלמה נחמה על אתיקה: "במהלך שנותי בטכניון למדתי מהם עבודה קשה, מצויינות ומוסר"

  יו"ר בנק הפועלים, שותף לשעבר בשליטה בבנק ואחד משיאני השכר במשק, אמר את הדברים בטקס קבלת ד"ר כבוד מהטכניון; פרופ' אלפרד ברוקשטיין: "נחמה מהווה אות ומופת לבוגרי הטכניון"

  12:06 | 06.6.2006 עומר שרביט

  "במהלך ארבע שנותיי בקמפוס הזה, בסוף שנות השבעים, לימדו אותי מהי חתירה למצוינות, עבודה קשה ומוסר. הצלחה בכל תחום שהוא היא שילוב של כשרון, עבודה קשה, חזון ויכולת ביצוע", כך אמר אתמול שלמה נחמה, יו"ר בנק הפועלים, בטקס קבלת הפנים של תואר ד"ר לשם כבוד מהטכניון בחיפה.

  פרופ’ אלפרד ברוקשטיין, שקרא את נימוקי הטכניון להענקת התואר, אמר על נחמה כי הפרס ניתן בין היתר על הישגי בנק הפועלים ותרומתו של הבנק ועובדיו לקידום החינוך, הרווחה, הבריאות והתרבות בישראל. לדבריו, נחמה שהיה בעברו יו"ר אגודת הסטודנטים בטכניון מהווה אות ומופת לבוגרי המוסד.."

 11. שניר

  בשיחה אקראית עם חבר מהאוניברסיטה הוא שיתף אותי בסבל הנורא שכרוך בישיבה בבית שעה ביום בלי מזגן, כאשר שתקתי וסרבתי להתרשם הוא גער בי – "אני בטוח שלפלסטינים שחיים מהחשמל שלנו אף אחד לא העז לנתק את הזרם". כשאמרתי לו שהם רגילים להפסקות חשמל על בסיס יומי הוא הסתכל קדימה ומלמל – "אה".

 12. גל (הוותיק)

  זה לא קשור בכלל, אבל בכל זאת יש בישראל צמיחה אחת מעודדת: צמיחה מטורפת ברייטינג של "העוקץ", לפחות לפי מנגנון דגימה אוטומטי של אתר אינטרנט אחד שנקרא "Alexa". לא ממש התעמקתי בזה, אתם יכולים להסתכל בעצמכם:
  http://www.alexa.com/data/details/traffic_details?&range=max&size=medium&compare_sites=&y=r&url=www.haokets.com#top

 13. שלומי

  תחילה ברצוני להדגיש כי אני עובד חברת חשמל. ביומיים שחלפו שמעתי וראיתי דברים בתקשורת שאינני מאמין למשמע אוזניי. הציבור כועס ובצדק אך הבורות ( שלא באשמתו ) מביאה אותו להפנות כעס זה לכתובת הלא נכונה. הייתי מצפה מעיתונאים שיתמקדו בשאלה מדוע אין לחברת החשמל די רזרבות? הציבור לא מקבל את התשובה לכך.
  הרי כבר שנים שחברת החשמל מבקשת מממשלות ישראל להגדיל את רזרבת החשמל שאם לא כן ישנה אפשרות שבמצב של שיא ביקוש ובמידה ותהיה תקלה באחת מיח' הייצור יהיו ניתוקים המוניים וזה בדיוק מה שקרה השבוע.
  אני יכול להעיד שבתחנה שבה אני עובד היתה שלשום ( יום א' ) תקלה באחת מיח' הייצור בשעה 12:00 בצהריים ודבר זה גרם בין היתר לשיבושים וניתוק חשמל לאזרחים, אך תוך שעה אחת תוקנה התקלה.
  לשמוע כי היתה פגיעה במזיד ביח' הייצור ע"מ לגרום להפסקות חשמל זו לא טיפשות כי אם רדוד מכך, זו פשוט בורות ואני מיצר על כך.
  השנאה לחברת החשמל ולעובדיה ברמת ה – D.N.A של האזרחים כואבת ומעציבה.
  אינני חושב שהאזרח הפשוט יודע מה המשמעות של הפרטת חברת החשמל וכדאי שילמד היטב האם היא תטיב איתו
  לפני שהוא הופך לפטישיסט בפני האלוה החדש " הפרטה ".

 14. דרור ניסן

  מאת שלמה שמיר (ניו יורק)

  בדיוני הוועידה השנתית של ארגון העבודה נמסר כי 6 מכל 10 עובדים בעולם משוללים זכויות והגנה סוציאליים

  שישה מכל 10 עובדים בעולם משוללים זכויות והגנה סוציאליים

  "הכלכלה הגלובלית לא מניבה מקומות עבודה הוגנים ומספקים, העונים על דרישותיהם ושאיפותיהם של בני אדם", כך אמר היום (שלישי) מנכ"ל ארגון העבודה הבינלאומי של האו"ם, ג'אן סומאוויה, בדיוני הוועידה השנתית של הארגון המתקיימת בז'נווה. סומאוויה התריע ש"למרות התועלת והיתרונות שהביאה הגלובליזציה, נמשך ומתרחב תהליך של פיחות במעמד העבודה וכבודה". לדבריו, "בעת שבקרב חלק מהאוכלוסיה העולמית רווחת אופטימיות כלכלית, לרבים אחרים הגלובליזציה גרמה לפסימיות חברתית עמוקה".

  בוועידה בז'נווה משתתפים כ-4,000 נציגים המייצגים ממשלות, ארגוני עובדים מארצות החברות בארגון העבודה הבינלאומי. מדו"חות שהופצו בקרב המשתתפים עולה, כי עד 2015 יידרשו 430 מיליון מקומות עבודה חדשים כדי לספק את הגידול בהיקף כוח העבודה, במיוחד בארצות המתפתחות – שם נמצאים 80% מכוח העבודה בעולם.

  אחת הבעיות המרכזיות בתחום התעסוקה הגלובלי, שנידונו בוועידה, התייחסה ללחצים המתהווים מהתופעה שהולכת ומתרחבת של בני אדם הנוטשים אזורים חקלאיים ועוברים לערים הגדולות במטרה למצוא מקומות עבודה ולהיחלץ מעוני.

  האתגרים המרכזיים בתחום התעסוקה הגלובלי שנידונים בוועידה הם: הטיפול באוכלוסיה מזדקנת, התמודדות עם תופעות אפליה בשווקי העבודה והיחס למהגרים. מנכ"ל הארגון התריע כי שישה מכל 10 עובדים בעולם משוללים זכויות והגנה סוציאליים.

 15. אלי

  קראנו למעלה את מגרעותיה של ההפרטה, והדברים ידועים. גם באר"הב מתחילים להתעורר ממקסם השווא של המשק
  הפרטי. אך האם זה צריך להחזיר אותנו למציאות הדרקונית של ההלאמה? כלום שכחנו כיצד התנהלה "חברת העובדים"
  בימי הזוהר שלה, כשהאוצר, שהיה בשליטת אנשי שלומנו, כיסה את כל הפסדיה? או המפעלים בבעלות המדינה שנעו
  מגרעון לגרעון, גרעון הולך וגדל? או אם תגידו שהניהול בארץ כושל (ניהול שמקורו בשיטות העבודה של צה"ל), מה שנכון, העיפו מבט לבריטניה, למשל, האם שם לא הגיעו זה כבר למסקנה שמשק מולאם לא יצלח? אכן, לא ההפרטה
  ובאותה מדה- לא ההלאמה, לא מציעות מזור להתנהלותו של המשק. אז, לפחות התקדמנו (במחיר גבוה מאין כמוהו)
  למצב שבו אנחנו יודעים מה לא. אין צורך לזלזל, זאת התקדמות חשובה. כעת מוטלת עלינו המשימה לחשוב- מה כן.
  אתגר לא קטן, האין זאת? איפא הפרופסורים שלנו? רק אל תרוצו שוב אל גן העדן הסקנדינבי. גן העדן הזה מזכיר
  אדם חולה, שבשל תרופות לשיכוך כאבים סובל מכאבים פחות קשים, מאדם חולה אחר, שגם הוא לוקח תרופות לשיכוך כאבים,
  אך התרופות שלו פחות יעילות. המטרה צריכה להיות להבריא את האדם. שיהיה לפנינו אדם בריא. האם נעשינו כל- כך
  פסימיים עד שאין אנו מאמינים שהדבר אפשרי?

 16. נתן שקרצ'י

  אנרון, החברה ה-7 בגודלה בארה"ב ב-2001 – לחצה בעזרת קשרים פוליטיים לנשיא, לעשות דהרגולציה של שוק החשמל, וקליפורניה הייתה מקרה המבחן.
  עובדיה היו מתקשרים לחב' החשמל, ויוזמים הפסקות חשמל, ומחירי החשמל בקליפורניה עלו ב-1000%.
  נראה לכם שזהו?
  ברשת הטלפונים הפנימית, צחקו עובדי אנרון בינם לבין עצמם, על סבתות שנתקעו במעליות, וכו'.
  לא מאמין?
  Utility says Enron manipulated the Western electricity market 88 percent of days
  http://money.cnn.com/2004/06/14 4/news/midcaps/enron_tapes/inde ex.htm

  יש את הסרט – enron- the smartest guys in the room. הוא נמצא באוזן השלישית בת"א.
  אבל הקלטות של עובדי אנרון צוחקים על סבתות, אתה יכול לשמוע גם באתר של הסרט-רק תלחצו על הסמל של המיקרופון במזוודה שנפתחת לך-
  http://enronmovie.com/

  עוד על ההקלטות של אנשי אנרון, כמו בקשות להפיל רשת, אפשר לצפות כאן-רק תלחץ על המילים – – Watch 256k stream ( בין הדקות 12:20- 40:15)

  http://www.democracynow.org/art ticle.pl?sid=06/05/26/1410254

  באתר זה תמצא עוד הקלטות נוספות (רק שתתאר לעצמך את הכמות של הדחקות שהם העבירועל י "ניסוי ההפרטה והדרוגלציה" שלהם-
  http://www.enrontapes.com/files.html

  על חברת החשמל שלנו- המחיר נמוך מאוד בהשוואה בינלאומית, עם אחוז נמוך מאוד של תקלות, ואף אחד לא מונע היום מאף יזם להקים מרכז לייצור חשמל. האחים עופר יכולים להקים מתקן בדרום, ודוראד וקיבוצים יכולים לייצר את החשמל של עצמם משריפת זבל, ויכולים לשים מדחפים לאנרגיית רוח, או תאים פוטו וולטאיים(כמו שמשתמשים בדוד שמש)…

  ואני בטוח שבמוקד 103 אף אחד לא הסתלבט על הסבתות שנתקעו.

  תבדקו את קרטל חברות הגז (סלולר/אינטרנט/כבלים-לויין) הפרטיים- האם הם טובים יותר?

 17. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כל עניין הפסקות החשמל מוזר. ההפסקות קרו באופן מאוד מאוד מחשיד. בהפתעה, ללא יכולת התרעה, ביום שאינו חם במיוחד לעונה. התירוצים של חברת חשמל עוד יותר מוזרים. ההתבטאות של אסוס.
  בקיצור המסקנה שלי, שחברת החשמל "אירגנה" עומס יתר.
  חשמל הוא מוצר הכרחי בחברה שלנו. ובטח אסור להפסיקו בהפתעה ולתקוע אנשים במעליות.
  התיזה על מניעת ההפרטה נשמעת הגיונית. אבל המהלכים של החברה דווקא משכנעים שהמצב הנוכחי לא תקין.
  עם זאת, אני עדיין לא חושב שהפרטה היא הפיתרון.

 18. דור לוי-רפורמה כלכלית ב BSH

  בהמשך למה שגל כתב.
  אחד הגולשים בפורום ניסח את זה יפה:
  http://www.bsh.co.il/forums/ShowMessage2.asp?id=864841
  שאפשר לחשוב הכל על עובדי חברת חשמל – שהם בריונים אטומים – אבל דבר אחד לא: הם לא מטומטמים,
  והם יודעים איזה יחסי ציבור דפוקים וכמה נקודות הם מאבדים מכל הסיפור.

  כדאי למצוא מי מרויח מהסיפור – ושם נמצא את אבירי ההפרטה מהאוצר.
  הוא גם הציע פתרון יפה, שאין סיכוי שמי מאנשי האוצר ילך על זה:
  זה מתחיל בכך שדלק זו הוצאה מוכרת, אבל תשתית סולארית למפעלים נחשבת כהשקעה וניתן להפחיתה בספרים במשך כ 15 עד 12 שנה אם נלחמים עם אנשי המס.

  במקום לריב ולהגביל את חברת החשמל, ובמקום לתת כספים לחברות כמו אינטל,
  אפשר להגדיר ש
  (1) השקעה בתשתית סולארית תהיה מוכרת כהוצאה.
  (2) חברת החשמל תחויב לקנות חשמל מיצרנים חיצוניים במחיר שיהיה כדאי ליצרנים לייצר.

  ואז, במקום לתת הפחתות מסים לאינטל יעודדו אותם לייצר ולמכור חשמל נקי במחירי הטבה.

 19. דור לוי-רפורמה כלכלית ב BSH

  לגבי הקישור שננת על שכר הבכירים ודעתם של מומחי המס.
  הבייבי שלי, הנושא שאני מקדם כבר כ 5 שנים זה התקרה להכרה בהוצאות.
  בהתחלה הסתכלו עלי כתמהוני, עכשיו זה מתקדם לכיוון של הצעת חוק.
  עקרונית הייתי מוכן לעוד 5 שנים של פעילות, ואני חושש שהצעת החוק במתכונתה הנוכחית תהיה חיפוף של הרעיון – ביצועו בדרך גרועה.
  בעבר כתבתי מאמר בנושא – כמובן שלעיתונות הממסדית לא הצלחתי להכניסו.

  לכן היה לי חשוב לקרוא את דעתם של מומחי המס בכתבה שהבאת.
  הרדידות שהם הפגינו פשוט מדהימה.
  אני מעתיק לכאן את מה שכתבתי בפורום על הכתבה:

  " הכתבה הכי רלבנטית עד כה מבחינתי היא דעתם של המקורבים ויועצי המס למיניהם לגבי שכר הבכירים…

  "מומחי מס: יש מספיק דרכים לגיטימיות לעקוף את הצעת החוק" – מאת עודד ארבל מה 5/6/2006:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=722826&contrassID=2&subContrassID=6&sbSubContrassID=0

  "מומחי מס אינם מתרשמים מיוזמת משרד המשפטים וסבורים כי מדובר לכל היותר בפופוליזם זול. לדברי ד"ר אבי אלתר, מבכירי מומחי המס במדינה, ההצעה לוקה בחסר מכמה סיבות. …"

  הכתבה ממשיכה בקישור הבא:
  אני אביא כאן ראשי פרקים ותמצית תשובות:
  לגבי דבריו של אבי אלתר:
  (X) השכר כתמריץ למנהל לפעול במרץ לצמיחתה של החברה.
  – יש תשובה במאמר שכתבתי. , בעבר נתתי הלינק.
  (X) מדובר בהתערבות בוטה בחופש העיסוק ובזכויות הפרטים להסכים על גובה השכר שלהם.
  – יש תשובה במאמר .
  (X) לדברי אלתר, קיימת במשק תחרות ואם משכורות המנהלים בחברה מסוימת או בבנק מסוים גבוהות מדי, הציבור רשאי להפסיק לקנות מהם שירותים.
  לדעתי במשק קטן אין תחרות אמיתית כמעט בשום תחום… בטח לא בתחומי העיסוק של התאגידים.
  תחרות קיימת בעסקים הקטנים.

  (X)אלתר טען שיש דרכים לגיטימיות לעקוף את המגבלות שבהצעת החוק. למשל, במקום לשלם למנהל משכורות יכולה החברה לקנות ממנו נכס במחיר שגבוה בהרבה משוויו.
  אלתר מסתיר מהקוראים שמס הכנסה יכול שלא להכיר בכך.
  אני לא בטוח שזו לא עבירה על החוק. למיטב ידיעתי גם עסקאות ברתר (חליפין) מס הכנסה יכול לדרוש תשלום גם אם לא הועבר שקל אחד (לכל אוהדי קהילת מחרוזת).

  ד"ר עומר מואב, עמית בכיר במכון הכלכלי של מרכז שלב, מסכים עם טענה זו של אלתר.
  הוא מציע את פתרון חברות הניהול:
  על כך יש תשובה למיטב זכרוני במאמר וליתר בטחון אוסיף:
  א- מס הכנסה יכול שלא להכיר בפעילויות פיקטיביות.
  ב- כאשר המנהל בחברה א´ מקים חברת ניהול ב´ שלו עצמו , וממנה הוא מנהל כשכיר את חברה א´ הרי יש כאן שאלה במקרה של ניגוד אינטרסים למי נתונה חובת הנאמנות??

  "גם עו"ד הרי קירש, שותף ביגאל ארנון וסגן נציב מס הכנסה לשעבר, חושב שמדובר בהצעה שגויה. לדבריו, שלילת הוצאת השכר היא פחות משמעותית וכואבת בעבור חברה מפסידה, שממילא לא משלמת מסים באופן שוטף…."

  עד רבה, אם החברה מפסידה אז יש הגנה בכך שאז היא לא יכולה לשלם דיבידנד, ואם הוא ממשיך למשוך שכר גבוה בסופו של דבר החברה תקרוס. (ראה מקרה בנימין קוטיק בצמנטכל או יובל רן וחברות הבועה שלו).
  אז אם לא אכפת להם שהחברה תקרוס לפחות שלא כל הכסף ילך למנהל. ייתכן מצב כמו בחברת האחים צרפתי שהיו בהפסדים בגלל משכורות הבכירים. אבל אי ההכרה בהוצאות היתה יוצרת מצב של רווח לצורך מס.

  בקיצור… אלו נחשבים מומחי המס שלנו…
  אני מתלבט אם להסתכן ולחשוב שאולי הם קיבלו משהו עבור הבעת הדעות? אולי ככה מישהו מהם יתפתה לתבוע אותי?

  עד כאן בינתיים… בפורום המשך השרשור שבו אני מטפל בנושא:
  http://www.bsh.co.il/forums/ShowMessage2.asp?id=865426
  אם יש כתבות נוספות בתחום אשמח לדעת.

  דור לוי
  פורום רפורמה כלכלית בפורטל BSH – הפורטל לשיוויון זכויות וצדק חברתי
  http://www.bsh.co.il/forums/AllMessages2.asp?Fnumber=179

 20. פנסיונר

  כיום מתנהל מאבק פוליטי שכולו הפרטה ותחרות, ובמאבק הזה אין מילה אחת של אמת . המאבק הוא על דרכו הפוליטית כלכלית של ביבי ואליו מצטרפים כל אנשי ההון הגדול [שיהיו הנהנים הגדולים מפירות ההפרטה] כי רק הם מסוגלים לגיס את ההון הדרוש ולקנות בפרוטות את הרכוש היקר. [וגם את המימון יקבלו מתוך ההפקדות של הציבור הרחב וללא בטחונות מתאימים.] כך שההשקעה היא השקעה של הציבור והרוח כולו הוא של הקבוצה הידועה והעשירה .ולכן אין סכוי כי המשקיעים את כספם בקרנות הנאמנות ובקופות הגמל יהנו מההפרטה.ואם במקרה הקבוצה העשירה לא תנהל את הרכוש כראוי ויהיו הפסדים מי שישלם את ההפסדים יהיו הציבור הרחב. שמוקע בבנקים שמנהלים את כספי הציבור בהפקרות .
  לכן המאבק שמתנהל היום הוא לא אם הספקת החשמל יעילה או לא אלה איך שוברים את ההתנגדות הגוף החזק שנקרא חברת החשמל שכולל את ההנהלה והעובדים, ללא הבדלה בינהם.
  ולכן מי שמנהל את המאבק הם משתפי הפעולה עם ההון הגדול והם התקשורת שיודעת היכן נמצאת פרוסת הלחם עם החמאה ומי הוא המממן את כל התקשורת שכולל רדיו, טלביזיה ,עיתונות שהיא כולה מגויסת לענין. [חוץ מהתקשורת החרדית שגם היא מצטרפת אין במדינה עיתונות או תקשורת , שיכולה להסביר לציבור הרחב את אסון ההפרטה של תשתיות לאומיות .
  לדוגמא: כאשר אדם פרטי רוכש גוף כלכלי גדול בתחשיב שלו הוא מכניס מרכיב של 15% רוח לפחות.היעילות המקצועית ערך לא רצוי כי להוזיל את מחיר העבודה אפשר לפטר אנשי מקצוע ולקבל במקומם אנשים לא מקצועים במחיר נמוך , והסכוי לתקלות גובר ביחס ישר למקצועיות..
  ולכן מעולם לא הוקמה ועדה מקצועית אוביקטיבית שתבדוק את חברות התשתיות ,האים בתנאים המוכתבים לחברות התשתיות בהתאם למגבלות המתחיבות ממצבה של המדינה והאמצאים הקימים , מה היא מידת יעילותן. האים קימים בעולם חברות שמספקות בתנאים זהים במחירים וברמת אמינות כפי שמספקות חברות התשתיות בארץ.

 21. שלמה אלפסי

  קיבוצים רבים בכלל 'קטפו' להם בשדות הפריבילגיות המוריקים בארץ ישראל היפה את ה'זכות', רשיון ממלכתי, לייצר חשמל בעצמם. לא רק שהעלות אפסית יחסית למה שאנחנו, שארית הזבל האנושי בישראל (…), נתבעים באלימות מדינתית לשלם אלא שהגנרטורים הענקיים הפרטיים מעניקים להם פטור מלהשתתף בסבלות העממים הנחותים ה'אחרים'. עם השגת אדמה לאכסן ולתפעל אותם אין להם בעייה…

 22. עידו

  לעומת אירופה ולישראל יש טכנולוגיות רק אין מנהיגות טכנולוגית ויכולת לישום .

  כל הויכוח על חברת החשמל הוא אנכרוניסטי בגלל הבעיה העיקרית שהוא נובע מתוך מבט "אידאולוגי" וזה לא רלוונטי , כמובן שעובדים זקוקים ליחס טוב ותנאי עבודה משופרים , אבל המחיר בישראל הוא תמיד כמעט אימלול של ציבור גדול שעל גבו קבוצה מסויימת מתעשרת באופן יחסי ועובדי חברת חשמל הם קבוצה שפיתחה לעצמה דפוסי התנהגות חזיריים כבר שנים , הם מצפצפים על יתר האזרחים בצורות רבות לא רק בשכר אלא בזילזול בחיי אדם בין היתר.

  משק החשמל נשאר פרמטיבי כמו עוד תשתיות אחרות , יש קסם מיוחד לפרמטיביות הזו במקומות מסויימים , בגלל שהיא מזכירה את אימא רוסיה אולי ואת קובה , באירופה משק החשמל מגוון ועם נטיה לכיוון ערכי סביבה , פה הבריאות שלנו היא עוד קורבן לטקסטים אנכרוניסטים שיטיבו תמיד לתאר את הנזקים לכמה מאות או אלפי עובדים על פני מיליונים , שהם ובריאותם כבני ערובה בידי ועד ציני כזה או אחר.

  השנים עוברות ובמקום שתהיה מהפכה , יש את פואד .

 23. דור לוי-רפורמה כלכלית ב BSH

  למי שתהה לגבי כושר הייצור וההבדל בין 10000 מגהווט שאמור להיות בכושר מלא וה 8000 עכשיו.
  היתה תהיה האם רידינג מכסה את ההפרש.

  אני לא יודע אם זה נכון , הכל מהסבר ששמעתי בתקשורת:
  אבל שתי תחנות נוספות מושבתות אלון תבור וגזר לצורך התקנת רכיבים שיאפשרו להן לעבוד בגז.
  כך הסביר נציג חברת חשמל בתגובה לטענות שמדובר בבעייה ביחסי עבודה.

 24. פלג

  חיים יבין פתח השבוע את אחת ממהדורות מבט באופן נבזי במיוחד: שוב ושוב על המונופול האימתני של ח"ח,
  'חברת החשמל נגד המדינה' וכיוצא באלה ביטויים .לא נעשה נסיון לומר לצופים האם מספר ימי הפסקות החשמל אצלנו גדול מבארצות אחרות,להביא השוואת מחיר החשמל לצרכן לעומת חו"ל,להזכיר כי ח"ח היא גוף סטטוטורי ולכן הקמת תחנות כוח,מחירים וכו' המדינה קובעת – כלום.שנאה תהומית כלפי עובדי החברה פשוט מפני שהם חזקים ,הם התארגנו והם חזקים !! רגע, נדמה לי שפעם הוזכר שעלות שכרו של חיים יבין,שניתנה לו אחרי שפרש ממבט לתקופת מה היא 75
  אלף לחודש, לא ? זה לא בא,אם זה נכון,גם מאגרות ששילמנו ?

 25. יונתן לרנר

  ידידי ד"ר ארז סברדלוב הופיע אתמול אצל לונדון וקירשנבוים והקדיש חלק ניכר מדבריו להצגת העמדה שאין ביטחון שהרפורמה במשק החשמל היא הדבר הנכון לעשותו.

  ואילו הבוקר קיבל הדה-מרקר את פנינו בכתבה המאמשימה את האוצר באי הפניית המשאבים הנדרשים ליצירת רזרבה של ייצור חשמל.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=723918&contrassID=2&subContrassID=6&sbSubContrassID=0

 26. אמיר

  אני חושב שזו אשליה לשוב שיש איזו תרופת פלא לניהול יעיל וטוב של משהו (מדינה מפעל ו/או חיים פרטיים)
  אי כזו, יש רק קווים מנחים.
  והם: איזון, הקשבה תשומת לב לפרטים והרבה הרבה עבודה
  (ותודה ליסי ואיציק על ההשקעה באתר ניפלא זה)
  יום שקט ונעים לכווווולם
  :ס)

 27. דר' רבקה ליסק

  קראתי את תגובתך בעיון רב ויש לי מספר תגובות:
  אין לי מידע על החשמל הפרטי של הקיבוצים. אבל, נניח לרגע שאתה צודק. כל הקיבוצים מהווים 3% -4% מכלל תושבי המדינה. אני מניחה שלקיבוצים העניים- והם הרוב- אין חשמל פרטי-. האםי רוב תושבי המדינה, כדבריך הם"שארית הזבל האנושי בישראל הנתבעים(ההא תוספת שלי)באלימות מדינתית לשלם…"?
  האם אתה מתכוון באמת גם לכל האשכנזים המשלמים לחב' החשמל או אתה מתכוון למזרחיים המכונים, כביכול,
  (עם דגש חזק) בפי האשכנזים " זבל אנושי". אתה גם מזכיר את "סבלות העמים הנחותים האחרים". אני מניחה שאתה מתכוון לערביי ישראל.
  אני ממוצא אשכנזי ולא רק שאיני חושבת שהמזרחיים הם זבל אנושי, אלא לא שמעתי במשך חיי הארוכים(אני בת 72 )ולו פעם אחת ביטוי כזה מפי איזה שהוא אשכנזי שהיכרתי. ואני מכירה לא מעט.
  אז מסקנה ראשונה:כולנו משלמים לחב' החשמל.
  הבעיה שלך, ואני אומרת זאת בצער רב, היא דימוי עצמי נמוך, הרגשת נחיתות מלאה זעם, ללא כל הצדקה.
  מדוע ללא הצדקה? אני היסטוריונית ויכולה לספר לך- מה שאתה ודאי יודע- שבימי הביניים, האשכנזים היו עניים מרודים, חיו בגיטאות וקשה לדבר על תור זהב תרבותי אשכנזי. לעומת זאת תור הזהב בספרד הוציא מתוכו כמה מגדולי הדור בתחום הדתי כמו הרמב"ם, הרמב"ן, רש"י ויוסף קארו מחבר השולחן ערוך שהוא הספר החשוב ביותר עש היום אצל היהדות האשכנזית החרדית. ועדיין לא הזכרתי את המוני המשוררים, אנשי המדע, הפילוסופים, הרופאים והקרטוגרפים שיצאו מספרד. כל המסעות של קולומבוס, וסקו דה גמה (שניהם היו אנוסים)ואחרים התנהלו עפ"י המפות ששרטט אברהם זכות מפורטוגל. יתר על כן, בימי הביניים ועד סוף המאה ה- 18 כ-50% מהסחר הבינלאומי היה בידי יהודים ואנוסים. הם נימנו על עשירי עולם בקהילות בהולנד, אנגליה, גרמניה ובאמריקות.
  כל חברה סובלת מעליות ומורדות.
  אבל, כיום אתם בעלייה: נשיא מזרחי, 3 שרי בטחון ו-2 שרי חוץ מזרחיים. 3 רמטכ"לים וחלק ניכר מהקצונה, כיום. יש כבר אנשי עסקים מזרחיים בארץ (ורבים בעולם), וגם באקדמיה הכיוון הוא כלפי מעלה.
  אז, בבקשה, תרגע. איש אינו חושב שאתה זבל אנושי. זה הדימוי העצמי שלך מתעתע בך. ובבקשה, מספיק להיטפל לקיבוצים. הם בצרות, בלי שאתה ואחרים תוציאו עליהם את שנאתכם.
  כל פסיכולוג יגיד לך שמחשבות שליליות פוגעות במי שמטפח אותן ומוטב לחשוב מחשבות חיוביות. הלך רוח חיבי או שלילי הוא דבר המגשים את עצמו.

 28. נתן שקרצ'י

  תוכנית של pbs שבודקת את ההתנפחות של שכר הבכירים וההתכווצות של שכר השכירים-
  http://www.pbs.org/now/thisweek/index_012006.html#video

  ללחוץ על המילים play this video ליד המילים pay daze ואם המסך קטן להגדיל (בצד)

 29. אלי

  מה אתם מציעים? הנה מונח בפניכם מצב דברים, ואתם (לא פואד) הם אלו שצריכים להחליט, מה הייתם עושים?
  האם הייתם מפריטים את החברה, בתנאים נוקשים המיועדים לשמור על טובת הציבור? או שמא משאירים את המצב
  הקיים, אולי בשינויים מסוימים בהרכב ההנהלה? לא פשוט, לא? הרי כל החלטה שלכם תהיה פח יקוש להשתלשלות בהמשך, ו- הרווח היחיד הצפוי ממנה יהיה רווח זמן. וגם זה רווח קצר, שנה- שנתיים, לא יותר, עד למשבר הבא.

 30. שלמה אלפסי

  לדעתי? את בדרך להיות הגורו של כלל המזרחים בארץ ובעולם. ואולי אולי- אם תרשי לי להחמיא לך בהיכרותינו הראשונית הזו- יעלה הרצון מלפנייך לעשות עם כלל האנושות חסד ולהושיע את כולה על הדרך.
  הרשי לי להביע את התפעלותי רבת השבועיים מעוצמתך המרשימה כמנטורית יודעת כל, פותרת תסבוכות מרשימה- מנפיקה סדרתית מוכנית מסחררת של דיאגנוזות שגעון לכל טיעון המערער את הנרטיב האשכנזיי ציוני, האורקל מרשל"צ.
  פניני החוכמה התהומית הנובעות מקולמוסך אינן משאירות מקום למתחרה כלשהו/כלשהי.
  אבחנותייך מופלאות, ניחנות בגרנדיוזיות היולית פראית, משתוללות להן בחוצות ישראל ללא אבחנה מבלי אשר יימצא כוח אשר יהיה מסוגל להפריך אותן.
  תובנותייך מעמידות בספק את יכולותיו של יונג ואכן הופכות את כלל תעשיית הפסיכואנליזה על ראשה. הארומטיות שלהן משכילה טפשים. העפיצות שלהן מחשמלת.
  הכיצד זה הסתובבת בינינו כאחד האדם במשך עשורים כה ארוכים מבלי שפנה אלייך העם קשה העורף הלזה בעבור גאולתו?
  אין ספק שעלינו להכות על חטא ולהתעורר כאיש אחד לבקש מידייך האוהבות את האמת המרפאה.
  אין אני רוצה לקבל את העובדה שליסק זו, שאני כה מעריץ עד בלי די, תתגלה לפתע, לאסוני ולדאבון הלב חלילה, לא כמאור האנושות אלא כעוד תקווה אשכנזייה נכזבת המקיימת אפליות בין סוגים של בני אדם. הריני להעיר את תשומת ליבך לעמים נוספים רבים ונואשים הנזקקים לשרותייך. כפי שנאמר: "הרי לא על המזרחי לבדו יחיה החכם"!

 31. דור לוי-רפורמה כלכלית ב BSH

  1. ראה בהודעה שלי לעיל על פתרון שהציע אחד הגולשים בפורום.

  2. כאשר מדובר בתחומים שהם מונופול טבעי – ובמקרה הזה מערכות ההולכה והחלוקה של החשמל לצרכנים אסור להפריט. זה מתכון בטוח לכשלון. אפילו פרופ בן ציון זילברפרב, לשעבר מנכ"ל האוצר ותומך נלהב בהפרטה, הודה שאם אין אפשרות מעשית לשינוי מבני שיוביל לתחרות עדיף שמונופול יישאר בבעלות הממשלה כי אז הוא יהיה פחות אגרסיבי.

  3. כאשר מדברים על תחומים שאינם מונופול טבעי כמו ייצור החשמל, אפשר ללכת ראש בראש עם חברת החשמל כפי שהאוצר אוהב לעשות, או לעודד , בהתאם להצעה לעיל, יצרנים פוטנציאליים להיכנס לתחום של חשמל ירוק (סולארי/רוח או כל טכנולוגיה ירוקה באמת אחרת – לא גז) – אגב ההצעה לייצור חשמל ירוק רלבנטית לכל צרכן גדול. גם הקיבוצים שהוזכרו לעיל.

 32. עידו

  אפשר למשל להקים גופים שכל אחד מהם יתמחה בתחום מסוים , נניח חברה שתעסוק באנרגיה טיבעית כמו הרוח שתקים חוות של גנרטורים בכל הארץ במקומות מתאימים , ועוד חברות אחת שתתמחה באנרגיה סולרית , וכל חברה תיצר ותחקור את הפוטינצאל של תחומה מדוע שכל זה יהיה תחת חברה אחת – או תחת ועד אחד ?

  אז גם יהיו עוד מקומות עבודה אגב גם שיקול בפני עצמו.

  יש אינספור דרכים לגוון את משק החשמל ולא להותירו בידי יורשיו של אברוקוביץ , משק החשמל בישראל הוא פרימטיבי , וזה מה שחשוב , משק לא מגוון , שתלוי בגחמות של ועדים שלא מעניין אותם העתיד אלא העתיד הפרטי שלהם , ועל חשבון כולנו .זו התנהגות לא קפטליסטית אמנם כי היא נשענת על קולקטיב אכזרי וציני שבז לרווחה של כלל התושבים אבל במהותה ההתנהלות של ועד חזק אינה עומדת בכללים הבסיסיים של טובת הכלל.

  במיוחד בכל האמור בחברת חשמל אבל גם בועדים אחרים , גם ועדי הבנקים לא דואגים לרווחת כולנו , אלא לעובדי הבנק ולבנק עצמו לכן הם בעצם שכבת ההגנה של המנהלים ושל הבנקים , הטענה שיש לטפח ועדי עובדים חזקים שהם משרתים אידאולוגיה של רווחת הכלל היא טענה כוזבת .

  איך אגב הגיע המצב הזה שיש בישראל פערים כאלה גדולים ?

  אחת הסיבות היא נתינת בלעדיות בידי קומץ אנשים , וללא פורפורציות.

  למה עובד בחברת חשמל מרויח כמעט פי שלוש מהשכר הממוצע במשק והוא מספק שירותים של ארץ נחשלת , שאין לה מקורות אנרגיה מגוונים וידידותיים לסביבה , מילא אם היה משק חשמל טוב ומפותח , אין משק חשמל ראוי בישראל , זו הבעיה וללא ספק שסיבה מרכזית היא התלות בועדי העובדים שמסרבים לתת לישראל את היכולת לקידמה , ההגנה האוטומטית שהם זוכים מאירגונים חברתיים היא כשל , כי טובת הכלל שיהיו למדינה הזו תשתיות שישרתו את כולם ולא רק את אנשי הועד ובני ביתם .

  האטימות והעמדה האוטומטית של רוב האנשים שמדברים על חברה צודקת ולא מוכנים לקבל שאחת הסיבות לפיגור היא הכוח הכמעט בלעדי של ועדי עובדים מסויימים שבתחומים מסויימים למעשה הם המשרתים והמשענת הכוחנית של בעלי ההון כן הועדים הגדולים משרתים אינטרסים קפטליסטים לא את האינטרסים של כלל הציבור בכל אופן. פערי שכר הם גם בגלל ועדים חזקים , כל הטענות של אנשים 'חברתיים' שועדי עובדים חזקים זה דגם שאפשר לישמו על כלל החברה הן טענות לא ראויות ובפועל הכשלון צורב , לא רק שאין חשמל כפי שצריך גם אין חברה צודקת , אבל האנשים פה כל כך אוטומטים בתגובות שלהם הם מציירים תמונת עולם שהברירות הן שחור לבן או ביבי או פרץ , וזו שטות גמורה .

  לגוון זו השיטה , פולורליזם לא רק תרבותי ואתני אלא גם פלורליזם בתחומי העבודה , אסור לתת לשום תחום או קבוצה בלעדיות , זה הבסיס לשינוי .

 33. אלי

  זה לא שאתה לא צודק, עידו, זה פשוט שאינך מציע פתרון. גיוון, פלורליזם, אלו מילים יפות. איך ליישם אותם בפועל,
  בשטח, ע"י בני אדם, כשלעיני כל אחד מהם עומדות מטרותיו האישיות. גם הדיבור על אנרגיה טבעית- סולרית וכד',
  אמנם מאפשר הפרטה, אך השימוש באמצעים אלו עשוי לספק רק שבריר אחוז מהתצרוכת הארצית. אי אפשר להשתית
  את המשק עליהם. אנו חוזרים, איפא, לדילמה הבסיסית- במה לבחור, בחב' חשמל בבעלות המדינה, או בהפרטה שתוצאותיה עלולות להיות הרות אסון. אף שהייתי חותם על כל מה שאתה כותב, לא התקדמנו.
  ועוד מלה לדור לוי- אתה מציע, בעצם, להשאיר את המצב הקיים, אולי בשינויים, הייתי קורא להם קוסמטיים, של ניהול
  פנימי. אך הלא על זה יצא הקצף. תראה את כל דברי הקיטרוג לעיל, לרבות דבריו של עידו.

 34. דודי

  עד מתי פרצי הגזענות המשפריצים האלה.
  מה רע שהתאגדויות ייצרו חשמל (ויש מעט מאד כאלו), זה אפילו עולה בקנה אחד עם הגישה המבזרת את הכוח – וזה ההפך מההפרטה הנוראית שרוצים לעשות כאן.

  ואיך אתה מחבר כל דבר ל"קרקעות המדינה בחינם שיש להם כלכך הרבה", רק טוב שעל קרקעות המדינה ייצרו חשמל, וגידולים חקלאיים ועוד..

  כל השאלה היא עושים רווח הון גדול מהעברת השימוש בקרקע למישהו אחר (ע"י מכירה או השכרה) שאז באמת אין שום סיבה לאפשר את זה דווקא למישהו כמו הקיבוץ/מושב ולא לחברה כולה.

  גם האגדות הרבות, וחלקן מרושעות המכוון, המדגישות את כמות הקרקע העצומה שבידי הקיבוצים – אינן רלוונטיות, כל הויכוח הצודק של הקשת, מכוון לררווחי ההון והארנונה הגדולים – שבאים מאחוז קטן יחסית מהקרקעות.

  אבל בשביל מי שרוצה לטפח בעיקר גזענות – כמוך כנראה – זה נשמע מצוין לדבר על "מיליוני הדונמים" מול מעט השטח של האחרים.

  אפילו הדוגמא הקיצונית של מועצה אזורית תמר, שקיבלה את הארנוהנ של הכור בדימונה – דבר שחייב להשתנות, וטוב שהתחיל כבר להשתנות, אפילו מועצה זו, ה"עשירה ביותר בארץ", אם תבדוק את תושביה, תראה שהם לא כ"כ עשירים, ועובדה שלא נוהרים אליהם המונים, וזאת כי רוב אותה ארנונה אדירה מושקע בים המלח עצמו.

  אז, צריך להלחם במה שמעוות, וטוב שבגצ הקרקעות היה וניצח, וחשוב גם לתקן גבולות מוניציפליים איפה שיש עיוותים,
  אבל הגזענות המתלווה לחלק מהדיון הזה היא כלכך עלובה, כלכך מגעילה וכלכך מעוררת סימני שאלה על רובו של המהלך שהכי כדאי היה שפשוט תימנע מלהתבטא.

 35. שלמה אלפסי

  נחשו למי עוד? יש את הזכות לייצר חשמל באופן פרטי?
  בנוסף לקיבוצים (כמו קיבוץ מעלה גלבוע, קיבוץ שובל וכו' ) גם לבעלי הון, כמו כי"ל ומפעלי ים המלח.

 36. אחיך

  איזה דודי אתה בדיוק?? מישהו בכלל מכיר אותך פה??