חשמל וצדק על המשקל

אביעד צוק

בעקבות הפסקות החשמל בימים האחרונים סוערת הארץ ומתמלאים העיתונים בקריאות להפריט את משק החשמל ולפרק את המונופול אשר ניתן לחברת החשמל. לא מפתיע לגלות כמובן שבמסגרת הטיעונים שמעלה התקשורת בנהייתה אחר הזעם הציבורי היא מתעלמת באלגנטיות מניסיונה של ארה"ב בהפרטת חברות החשמל במדינת קליפורניה אשר הסתיימה בהפקעות מחירים שונות של הספקים הפרטיים ובמשבר אנרגיה אשר פגע קשות בכלכלת קליפורניה.

אך בעוד אנו מתלבטים על הפרטת שירות בסיסי כמו חשמל, מתברר שאבירי ההפרטות שמו לנגד עיניהם שירות בסיסי בהרבה מאשר חשמל. בידיעה קטנה בעמודים האחוריים של הארץ התבשרנו אתמול על כוונתו של שר המשפטים חיים רמון להפריט כמחצית משירותי פרקליטות המדינה. לאחר שסיים כיו"ר ההסתדרות למכור את נכסיה בסכומים נמוכים משמעותית משוויים האמיתי,ולאחר שהוביל את יישום חוק ביטוח בריאות ממלכתי שנסיגת הממשלה מהבטחותיה לתקצב אותו כמעט מוטטה את קופות החולים, רמון מתחיל לטפל במערכת החוק בישראל.

כמובן שהמטרה העומדת לנגד עיניו היא חיסכון בתקציב וזירוז ההליכים בבתי המשפט הישראליים הידועים לשמצה באיטיותם. אך כיצד יגרום באמת לכל אותן תוצאות נפלאות? מי יבטיח לנו כי זירוז ההליכים לא יבוא על חשבון צדק ואי-משוא פנים, אותו מצרך בסיסי לו זכאי כל אזרח בבואו לבית המשפט. כיצד יתנהג עו"ד התובע מטעם הפרקליטות אדם אשר מחר בהחלט יתכן וייצג אותו במגזר הפרטי, או שייצג אותו כבר בעבר. אולי ידאג שר המשפטים לשכור עוד עורכי דין ע"מ לאיים בתביעות על אותם מסכנים שיכנסו לניגוד אינטרסים מבין עמיתיהם למקצוע.

חשוב לזכור גם שעורכי דין מחוץ לפרקליטות, בודאי אלו מהשורה הראשונה,  דורשים שכר גבוה פי כמה מעלות שכרם של עובדי הפרקליטות. כנראה מדינת ישראל צפויה לקבל מתנות מהדוד מחו"ל בקרוב, אחרת לא ברור בעזרת איזה תקציב מתכוון שר המשפטים לממן את המהלך, ועוד יותר מכך מדוע אינו מפנה אותו לתקנים נוספים בפרקליטות ע"מ להקל את העומס, ובמקום זאת מחפש פתרונות חלם שסופם בכרסום נוסף בעצמאותם של מוסדות המדינה וחיזוק קשרי הון-שלטון.

באותו עיתון מופיעה ידיעה לפיה יועברו 290 מיליון ש"ח ליהדות התורה כדי שתימנע בהצבעות תקציב המדינה. אם נאמץ מעט את זיכרוננו נגלה כי רק לא מזמן סירבה המדינה בטענת חוסר תקציב להגדיל את סל התרופות בסכום כמעט זהה, כשלבסוף נכנעה רק לאחר שביתת הרעב של חולי הסרטן. מתברר שאותו דוד מסתורי מחו"ל שעוזר לממשלת ישראל הינו בררני עד מאד, כסף למוסדות חינוך חרדיים ועורכי דין פרטיים מצוי בכיסו, אך לתרופות וצדק קצרה ידו מלהושיע.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גלית

  כתבה נכונה מאוד חברת חשמל לא חברה שאחראית לחיי בני אדם חוצפה וכלימה שאנשים קיפחו חייהם בשל הפסקות החשמל האלו וניזקקו לטיפול רפואי בבית חולים וניתקעו במעליות באמצע היום גם אצלי בבית היו הפסקות חשמל בין השעות שלוש לחמש אחרה'צ במשך יומיים היה נורא חם והמזגן לא פעל "מעצבן""""""""""""""""""""""""""""""""""".

 2. אבנר.ל

  חוששני אביעד שלא קראת כל הידיעה.
  אין כל כוונה להפריט טיפול והגשת כתבי אישום על עבירות פליליות או שיש להן היבטים שילטוניים כמו עבירות מס ואחרות.

  הכוונה להקל על העומס ולקצר תורים.
  אפשר כמו שאתה מציע להוסיף תקנים.כנראה שזול יותר לשכור שירותי עו'ד חיצוני מלהעסיקו במישרה מלאה כחלק מהמערכת.שכיר עובד (?)8(?)שעות,על שעות נוספות יש תשלום מוגדל,עובדים(עובדים?)5 ימים בשבוע,מקבלים ימי חופשה,מחלה ומה לא.
  עצמאי עובד ככל שהוא יכול ורוצה.
  סביר של מעגל הע'וד שייכנסו לתחום הזה הרוב יהיו זוטרים ושגרם לא יהיה גדול.
  "הגדולים" לא "ישחקו" שם.החשש מניגוד עיניינים קיים גם היום כאשר עו'ד מהפרקליטות עובר לעבוד כעצמאי.
  אותי מדאיג מי יפקח על עבודתם?מי ימנע התאנות ועוד מעשים לא ראויים ע'י העו'ד הפרטי כלפי הנאשם כדי ל"הצליח"
  ולכך לזכות ביותר תיקים או תיקים כבדים יותר וכו'.היכן יהיה האיזון שאולי קיים היום במערכת.
  לידיעתך,כבר היום יש גופים שילטוניים כמו וועדות בניין עיר שלתביעות לא כבדות משתמשים בשירותי מיקור חוץ.

 3. שלמה

  חיים רמון ידוע בכשרונו הלא רגיל בלהרוס כל דבר שהוא מתעסק בו
  ועכשיו הגיע תורו של משרד המשפטים

 4. גל (הוותיק)

  צודק בכל, רק כדאי לשים לב להבדל קטן אחד: תוספת תקציב לסל התרופות משמעה הגדלת התקציב הכולל של הסל לא רק בשנה הזו, אלא גם בכל השנים הבאות. מה שנוסף נשאר שם. לכן זה לא שקול להעברה חד פעמית ליהדות התורה.

  אין ספק שהסל הוא בעיה. הפתרון: להוזיל את עלות התרופות: א. על ידי לחץ על של הממשלה על חברות התרופות – לחץ שהוביל לאחרונה להודעה על הוזלה של 20% במחירי התרופות העתידיות; ב. על-ידי חשיפת מחירי הרכישה של התרופות על ידי קופות החולים (ומחירי אספקתן ללקוח) וקיצוץ הרווחים המטורפים שקופות החולים עושות על הפרשי המחירים; ג. מעקב אחר כספים לא מנוצלים במסגרת התקציב. האם בכל שנה מספר החולים שווה בדיוק לתקצוב המוערך של התרופה? לאיפה חוזר הכסף אם הוא חוזר?

 5. סמדר

  לדעתי יש להותיר את חברת חשמל כפי שהיא מזינים אותנו כל הזמן במידע בביקורת כמה חשוב להפריט את החברה. כשלכולנו ברור הסבטקסט " חברה המשכורות מנופחות , זה מסואב אין ברירה זה מה שצריך לעשות" במקרה רגיל הייתי שואלת באמת? אבל היום אני לא שואלת המגמה די ברורה ותשובתי היא כמובן לא וכל מי שעינייו בראשו יודע שהפרטה משמעותה יותר תחרות על גבינו כי בשלב כלשהו נוצר מונופול שבשתיקה. יתרה מכך מי שהולך להרוויח הם אנשים פרטיים עובדי החברות יקבלו שכר זעום ועידן החושך כבר כאן . קונספירציה של המשפחות העשירות ותו לא. תפסיקו להיות תמימים.
  ועוד דבר אחד האם מישהו מוכן להתעורר ולהוריד את האוניברסיטאות ממגדל השן . הן מנסות ללא הרף ליצור מעמדות באמצעות ההשכלה תואר ששוה יותר ותואר ששוה פחור . מה קורה עם שרת החינוך הגיע הזמן לטל בזה כי הפחדרון הזה מזמן יצא מהארון ומרשה לעצמו יתר על המידה.

 6. שור

  הפרטות של שירותים ומוצרים עיסקיים כמו חשמל, זיקוק נפט, שירותי נמלי תעופה וים ועוד הם לטובת החברה כי מביאים לשני דברים:
  – הן לייעול אותם ענפים לטובת הרווחה החברתית בישראל,
  – והן להקדשת יותר תקציבים ממשלתיים לרווחה וחינוך ולא לייצור חשמל וזיקוק מנפט.

  הפרטת שירותים כמו פרקליטות תחת רגולציה ופיקוח מתאימים יביאו לקיצור תורים ולאכיפה טובה יותר.
  הפרטת אכיפת חוקי עבודה ואיכות סביבה לדוגמא תביא לאכיפה טובה יותר של חוקים אלו מול הפרתם ההמונית הקיימת כיום.

  זוהי ראייה של חברתי אמיתי שבודק נושאים באופן ענייני מנוקדת ראות בחרתית,
  בניגוד לראייה של בעלי אידיאולוגיות למינהם שהולכים עם האידיאולוגיה נגד האינטרס החברתי !

  שור

 7. אנונימי

  שור יקר
  מוזרים הם דבריך בדבר היותך אדם חברתי אמיתי וכנה שהרי ברור לכל כי מה שההפרטה מוזילה הוא בעיקר את ערכו של אדם. וכשאני אומר אדם כוונתי היא לאדם הפשוט הממוצע , זה הרוצה להרוויח לחמו מבלי שיאלץ להיאבק עליו כחיה
  הנאבקת על פירורים לגוריה…..