על שכחה ושוב תקציב

איציק ספורטא

אני לא יודע אם שמתם/ן לב אבל בשבוע שעבר,על פי התאריך הלועזי, התחילו שתי מלחמות, 67 ולבנון, או ששת הימים ושלום הגליל, או מה שלא תרצו. האחת נמשכה שישה ימים ובעצם עדיין נמשכת ,39 שנים, והשנייה הייתה קצרה יותר ונמשכה 18 שנים. משום מה לא נמצאו כמעט אזכורים לאירועים הקטנים הללו. כי כנראה היינו עסוקים בלהפגיז את עזה, או בהפסקות חשמל, או בדיוניי התקציב, או בדיונים מעמיקים על המאבקים במפלגת העבודה. כי במקומותינו כל דבר קטן כגדול הוא סיבה לדיון כאילו מעמיק, ולהיסטוריה הרחוקה או הקרובה אין מקום בדיונים הללו.

אז אהיה כמו כולם ואדבר על התקציב. התקציב עבר בכנסת וכעת יתחילו לדון בתקציב 2007. מדבריי הירשזון למדנו (אין לי הפניה זה היה בעיתון הכתוב ידיעות 9/6/2005) שאסור להגדיל את התקציב כי יש חוק שמונע זאת, לכן ישתמשו בעשרות המיליארדים העודפים להורדת החוב ולהורדת מיסים, אילו שתי האופציות היחידות. שימו לב איך באמצעות חוק, שאפשר לשנות אותו מחר, קובעים את מסגרת הדיון כך שכל דיבור על הוספת תקציבים לחינוך, בריאות, גמלאות הביטוח הלאומי לא יכול לעלות על הדעת.

הורדת החוב אמור להקטין את התקציב על תשלום חובות ואז לפנות כספים לנושאים אחרים. הורדת מס לעומת זאת ברובה תגיע למי שצריך פחות, עוד הורדה במס חברות עוד הורדה במס הכנסה, ולבסוף הורדת מע"מ. דובר גם על העלאה במס למשתכרים מעל 300000 בחודש, די בטוח שהדבר האחרון הוכנס כדי שיהיה ברשומות שהוצעה הצעה כזאת, הסיכוי שהיא תתקבל קטן עד מזערי.    

אם כבר מדברים על התקציב מתברר שהתומכים הגדולים בחוק ההסדרים הם אנשי הכלכלה, ביניהם שר האוצר, הטוענים שזו הדרך היחידה להעביר רפורמות בפוליטיקה הישראלית. לעומתם היועץ המשפטי לממשלה טוען: "חוק ההסדרים הוא חוק בעייתי, אפילו אנטי דמוקרטי", איך יכול להיות כזה דבר. כנראה שלדעת אנשי הכלכלה הדמוקרטיה, כמו דברים רבים אחרים, מפריעה להפיכת החברה הישראלית למודל של כלכלה חופשית המצויה בדמיונם הלא פורה.

כיון שהעוני בישראל גבוה מבכל מדינה מפותחת אחרת גם כנס קיסריה נדרש לנושא, בדיווח ב-NRG על הממצאים מתברר שמדינת ישראל מתעמרת בענייה יותר ממדינות אחרות, והתוצאה נראית לעין. על העובדות הסכימו כולם, נציגי האוצר, בנק ישראל, הביטוח הלאומי ואחרים, גם זה משהו. אבל כל גורם כזה יציע את הדרך שלו לצמצום העוני. טרם קראתי את הדו"ח כמובן, אבל מניח שקוראי האתר יכולים לשער מה תהיה, למשל, תוכנית האוצר.

יפה שיש דעות שונות הנושא, אבל מי שצריך להוציא אל הפועל המלצות מכל סוג לא נמצא בכנס קיסריה אלא בממשלה ובכנסת ושם נראה שאף אחד לא ממש מתאמץ לשנות את הדרך הקיימת. עובדה שר האוצר מצהיר שוב על הורדת מיסים ולא על הקצאת משאבים לנושאים החברתיים. עד שלא תהיה מפלגה שלא תסתפק בשיירים אלא תציע מדיניות כלכלית שמטרתה חיזוקה של החברה ובעיקר אלה שנמצאים המצב הגרוע ביותר בה, מה שהיה הוא שיהיה עם קצת  שינויים. כאשר 34% מן הילדים מתחת לקו העוני הורדת מיסים כדרך לצמיחה שתביא לשינוי אינה יותר מסיפורי מעשיות. כנראה שאנחנו אוהבים סיפורים כאלה בעיקר לפני השינה או הנמנום שאנו נמצאים בו.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.