למה התנצל אנאן?

רן הכהן

בכל יום ויום ממשלות על פני הגלובוס משקרות ומכחישות מעשי פשע שביצעו (כפי שאמר פעם שרון על החיסולים: "לפעמים נודה שביצענו, לפעמים נכחיש"). ישראל מנסה עכשיו לשכנע את העולם (את הישראלים כבר שכנעה, בעזרתה האדיבה של התקשורת), שיד נעלמה חטפה את הפגז שירה הצבא אל חוף עזה בעודו באוויר, ובצירוף מקרים פלאי, בדיוק באותו מקום ובדיוק באותה שעה שבהם אמור היה הפגז לנחות, כלומר על הפיקניק האחרון של משפחת רליא הפלסטינית, אותה יד נעלמה הטמינה ופוצצה מטען, או אולי מוקש.

ההיסטוריה של אזור עזה וסביבתו אכן מאששת את גירסת הצבא. נזכיר שלא הרחק משם קרעה יד נעלמה את ים סוף לשניים, הציתה סנה בוער שלא אוכל, ואף חרתה את לוחות הברית. אבל לטענת ישראל, הפעם לא מדובר בידו של אלוהי ישראל, אלא ביד נעלמה פלסטינית דווקא.

מזכ"ל האו"ם קופי אנאן שמע את סיפור הבדים הזה, והשתומם; הוא אף העז לכנות אותו "מוזר". אבל היום מדווח "הארץ" כי אנאן התנצל על שפיקפק בגרסה של צה"ל. האם אנאן לא נסחף מעט בהתנצלותו? לא מוגזם קצת, להזדרז ולהביע התנצלות של ממש רק בגלל שכינה את גרסת הצבא המפגיז בתואר העדין "מוזר"?

ההיסטוריה של אנאן ונסיבות מינויו לתפקיד עשויים לשפוך אור על העניין. הטבח בחוף עזה מחזיר אותנו לטבח קודם שביצעה ישראל, בכפר קנא שבלבנון, באפריל 1996. 100 אזרחים לבנונים נרצחו שם בפגז צה"לי, שנחת על בסיס או"ם שבו ביקשו מחסה מאש התופת של "ענבי זעם". ישראל הרשמית, בראשות שר ה"ביטחון" אהוד ברק וראש הממשלה שמעון פרס (שני אנשים שהאמת תמיד נר לרגליהם), טענה אז שהירי נעשה "בטעות". ועדת בדיקה של האו"ם, בראשות הקצין ההולנדי ואן קאפן, חקרה את האירוע והשתכנעה שהירי נעשה בכוונה תחילה, מתוך ידיעה ברורה שמדובר באזרחים, ושכלי טיס צה"לי שייט מעל לזירת ההפגזה (ישראל הכחישה זאת בתוקף, עד שהתגלה צילום של המטוס).

ישראל שיסתה באו"ם את פטרוניה האמריקאים, ואלה הפעילו לחצים על המזכ"ל בוטרוס ראלי, שיגנוז או יצנזר את הדו"ח; אם לא יעשה כן, הובהר לו, תדאג ארה"ב לסלק אותו ממשרתו. ראלי סירב; הדו"ח התפרסם כלשונו, והאשים את ישראל במרחץ הדמים המכוון. בבוא היום, ארצות הברית מימשה את איומה, ודאגה שכהונתו של ראלי כמזכ"ל האו"ם לא תוארך. במקומו מונה לא אחר מאשר קופי אנאן, איש העקרונות האמיץ שלנו. את הסיפור הזה אנחנו אולי כבר שכחנו, אבל נראה שקופי אנאן זוכר היטב, אותו ואת מוסר ההשכל שלו: כשישראל משקרת, מזכ"ל האו"ם חייב לומר אמן – אחרת יאבד את כסאו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יואב לוין

  לגבי המקרה האחרון בעזה מסיבות רבות יש באמת לחשוש שהגרסה הישראלית הרשמית בלשון המעטה אינה אמת, אך הניסיון של הכותב להציג את הצד שכנגד – ובמיוחד את הצד האירופאי – כדובר אמת וללא סייג, לא רק שהוא פתטתי, אלא חוטא לאמת גם כן.

  אין צורך ומיותר להזכיר את כל הפעמים, שבהם שתפו כוחות האו"ם פעולה, אם צד מסוים, ואף עזרו בפועל בפגיעה בחיילי צה"ל, ובהסתרת המידע ובעמידה על הדם.

  את השקרן הגדול ערפאת, שותפו של השקרן שמנגד שמעון פרס, חבל להזכיר. ידוע לכל, שבמקרה של הפלשתינאים, לא מדובר רק על עניין של פרסונה, אלא זהו נוהג מקובל.

  לכן, בדוגמה השנייה שהכותב מביא, אני ממש מפקפק בגרסתה ובגסאות של עוד דוגמאות רבות מאין אלה. אז מהי האמת ומה עומד מאחורי שפיכות הדמים ותופעות הלוואי שאנו רואים משני הצדדים? התשובה אינה פשוטה אף בכל זאת אנסה לענות עליה כאן.

  החטא הקדמון שהוא גם האב הקדמון של כל סכסוך פוליטי במזרח התיכון ולא רק בו, טמון במדיניות הקולוניאלית האירופית בחבל ארץ זה ובחלקים אחרים של העולם במהלך ההיסטוריה. הגם שהמדיניות של הכיבוש הקולוניאלי הפיזי הסתיים, לא פג קסמו ותוקפו ברחבי היבשת האירופית אך צורתו השתנתה. הקולוניאליזם האירופי המודרני בגרסתו העכשווית, יש לציין, אינו נסמך יותר על גדודי צבא של רבבות חיילים, כי אם על מדיניות מתוחכמת של שימור התלות והשליטה הכלכלית בחבלי ארץ רבים בעולם, שיטה שאינה שונה במאומה מהשיטה האמריקאית. הניצול הכלכלי של המזרח לאורח ההיסטוריה מבית המדרש האירופי לא נפל מזה האמריקאי ואף עלה עליו.

  הביזה התרבותית והעושק הכלכלי שנסמך על כידוני הרובים של המעצמות האירופאיות ששלטו במזרח התיכון על פני מאות בשנים, הביאה את המזרח התיכון והמזרח כולו שהיה מקדמת דנא ערש הקדמה, התרבות האנושית והמדע אל מצב של נחשלות איומה הן מבחינה תרבותית, הן מבחינת התלות הכלכלית והן מבחינת התלות המדינית.

  וכך בתהליך שנפרס על למעלה מאלף שנה מגיע האסלם והעולם הערבי שהיה בתקופה זו הגורם הדומיננטי במרחב הן מבחינה מדינית ובעיקר מהבחינה הדתית והתרבותית אל מצב של תלות נוראה, ניצול, עוני ותנאי חיים מחפירים כתוצאת הכיבוש קולוניאלי.

  במאה התשע עשרה ובתחילת המאה העשרים אנו עדים לתהליך שבו מתחילה לעלות השאלה והתהייה כיצד הפך האסלם והתרבות האסלמית שעמדה בראש הקדמה העולמית ותרמה להתפתחות המדע באירופה הנוצרית, הפילוסופיה, העיור האירופי ועוד, לנחשל ולמנוצל על ידי אותם האירופאים עצמם. התבוסה שנחלו מדינות ערב במלחמת העצמאות העצימו את אותן השאלות, שנשאלו כבר במאה הקודמת, שכן ישראל נתפסה כגורם תרבותי מערבי, ונעשה ניסיון כן ואמיתי להתמודד איתן תוך הפניית שאלות נוקבות.

  תהליך זה הביא להקמתן של שני זרמים באסלם המודרני, תנועת הרפורמה החילונית, שצמחה על רקע המאה התשע עשרה שאופיינה כמאה של התנועות הלאומיות באירופה ושהייתה תנועה חילונית, סוציאליסטית ולאומנית ושמצאה את ביטויה במפלגות כגון מפלגת הבעת' הסורית והעיראקית ולזרם הפונדמנטליסטי שדרש חזרה לשורשי הדת.

  על המאבק בין הרפורמה לפונדמנטליזם השפיעו שלושה גורמים מרכזיים ועזרו לפונדמנטליזם לנצח: ראשית הפונדמנטליזם עצמו והמסורת ששיחקה תפקיד חשוב מאז ומעולם בחבל ארץ זה, חוסר היכולת של המשטרים החילוניים, ברובם סוציאליסטיים ולאומניים לתת פתרונות ולהציב אלטרנטיבה סוציאליסטית אמיתית וכן המדיניות של דור המייסדים הסוציאליסטי במדינת ישראל שלא היה מסוגל גם הוא, אמנם עקב מדיניות שונה ולא נכונה וחוסר יכולתו להתמודד ולהתאים את עצמו למקום, לזמן ולמרחב, לתת אלטרנטיבה סוציאליסטית אמיתית גם כן, ובכך הפך את ישראל לנטע אירופאי זר ומנוכר במרחב המזרח תיכוני, תוך שהוא דוגל בתפיסות אנאכרוניסטיות של שמאל אירופי שלא סיפק את הסחורה.

  תהליכים אלה גרמו בעשורים שלאחר הקמת המדינה, כשהם ניזונים בעיקר מהמאבק בין המערב הנוצרי לאסלם, תוך זיהויה של ישראל כחלק מאותה הגמוניה יודו – נוצרית, שכן ישראל נתפסה תמיד כגורם תרבותי מערבי, לחשיבה ואמונה בדבר המשכיות הניצול והאיום של המערב על העולם המוסלמי. תהליכים אלו הובילו לתהליך פנים אסלמי דתי ולהעלאת קרנה של השיעה, הזרם הקיצוני באסלם שתמך בג'יהאד, אל מול הסונה המתונה. התוצאה הבלתי נמנעת הייתה אימוץ של תפיסות ורעיונות תיאולוגיים שיעיים אל תוך האסלם הסוני המתון כגון הג'יהאד, כפי שראינו זה עתה. יש לציין כי האסלם הסוני לא הכיר בג'יהאד כחלק מעיקרי דת האסלם, כאמור עד אימוץ הנורמות השיעיות גם על ידי האסלם כולו. וכך אנו עדים כיום לתנועות ולמפלגות דתיות סוניות ברשות הפלשתינאית כגון החמא"ס והג'יהאד(!!!) האסלמי המקבלים את התיאולוגיה הקיצונית השיעית. התופעה כולה מתבטאת באופן הכי ברור בתופעת המחבלים המתאבדים שבו מאומצת באופן הכי קיצוני והלכה למעשה הקיצוניות השיעית.

  ולכן סופו של התהליך כפי שטען מרקס מעיד על ראשיתו. הניצול הציני של הדת והפיכתה לקרדום של ניצול כלכלי של ההמונים על ידי קומץ בעלי הון מושחתים שמקורם ומקור השיטה באירופה הנוצרית הביא אכן להקצנה דתית ולשיסוי של המנוצלים הפלשתינאים, הערבים והיהודים אלה באלה.

  הזירה הגלובאלית – שובו של הקולוניאליזם

  כפי שטענתי מקודם, הגם שהמדיניות של הכיבוש הקולוניאלי הפיזי הסתיים, לא פג קסמו ותוקפו של הקולוניאליזם גם כיום, אך צורתו השתנתה. הקולוניאליזם המודרני בגרסתו העכשווית יש לציין אינו נסמך יותר על גדודי צבא של רבבות חיילים, כי אם על מדיניות מתוחכמת של שימור התלות והשליטה הכלכלית בחבלי ארץ רבים בעולם. ההבדל הוא שכיום מובלת המדיניות הקולוניאלית במתכונתה החדשה לא רק על ידי האירופאים בלבד אלא על ידי האירופאים והאמריקאים בו זמנית, תוך מאבק על ההגמוניה והשליטה ביניהם. כפי שאמרנו: כל אחד כפי יכולתו, כל אחד בכלים שעומדים לרשותו. על רקע מאבק זה בהגמוניה ובשליטה יש להבין את המדיניות הגלובאלית באזורנו וכיצד מוזן העימות ומה הוא אותו דלק רב אוקטן שבו משתמשים האירופאים והאמריקאים גם כיום על מנת לשמור על גובה הלהבות באזור.

  כאשר מדובר על ההתערבות של הגורם האירופי באזור יש לציין תחילה שהוא מתבצע בכמה רמות. מיותר לציין שהמעורבות והאינטרסים הכלכליים האירופאים באזור הם אדירים ונפרשים לאורך כל ההיסטוריה המודרנית. המעורבות של גורמים וחברות אירופיות, בעיקר גרמניות, צרפתיות ורוסיות הוא אדיר ממדים ומדובר על הכסף הגדול באמת. למעשה העושר האירופאי גם כיום מבוסס מבחינה כלכלית על אזור המזרח התיכון ואליו ניתן לצרך את האזורים הגובלים בו הן ממזרח והן מדרום מערב (אסיה ואפריקה). חוסר ההסכמה בקשר למחיקת חובותיה של אפריקה והפולמוס באירופה על הנושא, שכן לא כולם מוכנים למחיקת החובות, הוא דוגמא מובהקת לכך. כבר אלפי שנים יודעת אירופה הנוצרית לנצל ולעשוק את שאר העולם.

  על רקע זה יש להבין גם את המחלוקות בין אירופה לארצות הברית בנוגע למלחמה בעיראק, שכן לא טוב ליבם של האירופאים, אלא החשש מגילוי היקפי המסחר בנשק ובגז עם המשטרים המושחתים כדוגמת המשטר העיראקי גרם להתנגדות לפלישה האמריקאית, בנוסף לחשש לאבד מקור ההכנסה ורווחים נאים ממכירת הנשק הקונוונציונלי והלא קונוונציונלי.

  אגב מדובר שוב על גרמנים ושוב על אותו גז גרמני , ששימש בעבר להרג יהודים ושימש לפני זמן לא רב להרג הכורדים. המסחר של חברות גרמניות לדוגמא בנשק עם עיראק, כפי שהוכח לא מזמן בעיתונות הגרמנית, היה אינטנסיבי ביותר במהלך העשורים האחרים ולא גרם לפקפוקים ותהיות מוסריות כל שהם. החשש מפני סיום הסכסוך באופן שייזקף לזכותם של האמריקאים ויבסס את ההגמוניה שלהם במזרח התיכון הוא שגרם בכל פעם להכשיל כל אפשרות לפתרון בסכסוך כפי שהוכח במקרהו של שיראק.

  אלה היו והנם גם כיום הסיבות העיקריות לתמיכה של אירופה בטרור האסלמי בכלל ומבית מדרשו של החמא"ס בפרט. שכן ליבוי הסכסוך מונע כאמור מצד אחד פתרון שיבסס את ההגמוניה האמריקאית באזור שהיה מבחינה היסטורית נתון תמיד לשליטה אירופאית ומצד שני נותן כביכול לגיטימציה לאירופאים לדרוש את שיתופם מחדש בתהליכם הפוליטיים והכלכליים באזור כביכול על סמך הכישלון ואי היכולת האמריקאית לפתור את הבעיות ולסיים את הסכסוך.

  אך לנושא התמיכה בטרור יש גם זווית שונה ולאו דווקא כלכלית גרידא. הרצון לנקות את המצפון האירופאי מאחריותם לשואה, שהייתה אגב הביטוי הקיצוני ביותר של הקפיטליזם שצמח באירופה, הביא להצגת הקורבן כתוקפן הנאצי האולטימטיבי וכממשיך דרכו שמיישם את המדיניות הנאצית הלכה למעשה. בגישה זו מתבטאת גם הגישה הפטרנליסטית והגזענית של האירופאים כלפי היהודים, ואגב גם כלפי הערבים, בבחינת ידיעתם את מה שטוב לברברים במזרח התיכון ואי יכולתם להפנים כי אין אותם הברברים זקוקים יותר לחסדי האירופאים לא בהגנתם ולא בניהול חייהם. ההתערבות של שיראק במשא ומתן בין ישראל לפלשתינאים, שהזכרנו למעלה ושהיה יכול אולי לקדם באופן משמעותי את המשא ומתן לכיוון של פתרון לסכסוך הוא הדוגמא המובהקת ביותר לכך.

  התמיכה בגישה זו אגב חוצה גבולות פוליטיים באירופה וכך דווקא השמאל האירופי הוא התומך העיקרי בטרור כיום ובמגמות הפונדמנטליסטיות והריאקציונריות בעולם הערבי, תוך הצגת המשטרים הערביים המושחתים ותנועות כאל קאיידה, חמא"ס וג'יהאד איסלמי כארגונים ומפלגות מהפכניות וסוציאליסטיות. אי לכך מתעלם השמאל האירופי מהדיכוי הברברי של האישה במדינות האיסלם, ממדיניות הדיכוי הפשיסטי של מיעוטים כגון מיעוטים אתניים וחברתיים כמו הומואים ולסביות, מדיכוי של עיתונאים וסופרים ועוד, תוך העלמת עין מתרבות הרצח והמוות שהינה חלק מובנה בתפיסתו של האיסלם כיום. האסלם כיום מהווה למעשה ת הדת היחידה שעדיין לא זנחה את עקרונות המאבק האלים במאמין השונה שכן גם הנצרות נעלה כבר את מרתפי האינקוויזיציה והחזירה את המפתחות לבורא וגם היהדות ויתרה מזמן על מלחמת הקודש בעממי כנען עובדי האלילים.

  הסיבה היא שהשמאל האירופי הושפע תמיד ומושפע גם כיום מתפיסות בסיסיות של הנצרות הרואה בנוצרי ובגזע הלבן את הגזע העליון שלו יועד התפקיד הנעלה של שליטה בברברים שלא חושבים כמותם ושלהם ולהם בלבד שמור מקום בגן העדן האלוהי וכך נוצר המצב הפרדוכסלי שעל מנת להמשיך ולשמר את ההגמוניה האירופית נוצרית באזור תומך השמאל באירופה בשימור הלהבות והבערות של ההמונים באזור שמזינה אותו תוך טיפוח של אותם גורמים ראקציניסטיים באסלם. הדוגמא המודרנית והקלאסית להתנהלות מעין זו הוא הוגה הדעות והפילוסוף הצרפתי מישל פוקו, שרבות מהתיאוריות שלו משמשות את האידיאולוגיה הניאו מרקסיסטית, שתמך במהפכה הפשיסטית הקלריקאלית המוסלמית באיראן.

  אך גם התנהלותה של ארה"ב באזורנו אינה שונה במהותה ממדיניותה של אירופה באזור, אלא שרק זווית ההסתכלות, היכולות והכוחות שונים. גם ארה"ב כאירופה לוטשת עיניים אל חלק ארץ זה במיוחד בגלל הסיבה הכלכלית, בגלל עתודות הנפט והחשיבות הגיאופוליטית של האזור כשער המחבר בין מזרח למערב. זו הסיבה שלאחר כל מלחמה שיזמה ארה"ב באזור, שלא ניתן להתווכח לגבי נחיצותה, לצורך שחרור ההמונים משלטון האימים והעריצות של משטרים ריאקציונרים מושחתים, פנו האמריקאים לכיוון של מדיניות שהשיגה בדיוק את התוצאה ההפוכה וניסו לכפות משטר של "יסמנים" שיהווה ממשלת מריונטות שיישם את המדיניות האמריקאית באזור ויעזור לארצות הברית בביסוס ההגמוניה הקולוניאליסטית שלה אל מול זו האירופאית.

  גם באפגניסטן, גם בעיראק וגם אצל הפלשתינאים נידון תהליך זה של כפיית תרבות שלטונית מערבית ונורמות של תפיסות חברתיות ותרבותיות שמקורן במערב הנוצרי להתנגדות עזה לגורם המשחרר וכך הפכהו ארצות הברית ובעלות בריתה ממשחררים שוב לכוח אימפריאליסטי וקולוניאלי, שההתנגדות אליו הולכת וגוברת על בסיס יומי. בבחינת אותה הגברת בשינוי אדרת. הנמר כפי שמוכח אכן לא ישנה את חברבורותיו ויהפוך לשה תמים.

  גם במקרה של החמא"ס תהליך זה מקבל משנה תוקף, והניסיון האמריקאי לכפות סוג של דמוקרטיה שנהוגה בארצות הברית ולא מתאימה למקום ולמרחב ושחיזקה את התהליכים הפנימיים באסלם כפי שתיארנו קודם, היווה את החוליה האחרונה בשרשרת עלייתו של החמא"ס לשלטון.

  וכך נמצאנו למדים שלמעשה משמש המזרח בכלל, והמזרח התיכון בפרט, ככלי משחק בידי בעלי ההון האימפריאליסטיים מבית המדרש האירופי והאמריקאי, כשלכל אחד נגד עיניו עומדת אנוכיותו וטובתו האישית, הן ברמה האישית והן ברמת החברה, שאותה הוא משיג בכוח הזרוע, גם הצבאית וגם הכלכלית, על ידי ניצול המוני עם נבערים ושיסוי של ההמונים אלה באלה. ואם כך גם כאן סופו של התהליך מעיד על ראשיתו, כפי שטען מרקס.

 2. איריס

  תודה. כרגיל כתוב מצוין.
  מדהים, שנציגי ארה"ב לא רק שלא מעבירים את התשלומים לאו"מ כסדרם, יש להם למרות זאת מספיק כוח לעשות מה שהם רוצים שם. לא ידעתי על הסיפור שהזכרת. חשוב.

 3. ניצן אביב

  ועוד טוענים "יהודים רודפי צדק ושלום", כלפי המעיזים לאמר, שומו שמיים, שהיהודים הם אלו השולטים בעולמנו – שהטוענים כך הם, בלשון המעטה, אנטישמים ועוכרי ישראל, רחמנא ליצלן.

 4. רן הכהן

  תגובה של יותר מ-1700 מילים על רשימה בת פחות מ-400 מילים היא הישג מכובד כשלעצמו, אבל מדהימה ממש היא התעוזה שבהמצאת ניתוח כה מקיף של "האמת ומה שעומד מאחורי שפיכות הדמים" (לא פחות!), ניתוח המפנה אצבע מאשימה לאירופה, לארצות הברית, לאלף שנות היסטוריה, לגרמניה, לצרפת, לרוסיה, לאסלאם לגווניו, לקולוניאליזם, לאימפריאליזם, לסוציאליזם, לשמאל וכו' וכו' – אבל לא מזכיר אפילו במילה אחת(!) את הכיבוש הישראלי, את ההתנחלויות ואת חומת הנישול והאפרטהייד. אכן, מפסגת המגדלור קשה מאוד לראות את המפתח שמתחת לפנס.

 5. דר' רבקה ליסק

  בחוף הים של עזה ארעה טרגדיה.
  אין בידי הכותב ולא בידי המגיבים- כולל אותי, כמובן- כלים כדי לדעת מה באמת קרה שם.
  אבל, אינני מבינה מדוע צה"ל פחות מהימן , לדעת הכותב, מהרשות הפלשתינית. אם לחשוד: יש מקום לחשוד בשני מקורות המידע.
  כולנו זוכרים את פרשת הילד ואביו- שכחתי את שם משפחתם- שנקלעו לירי בין צה"ל והפלשתינאים. היה מחול שידים סביב אשמת ישראל ולאחר זמן, עיתונאי צרפתי חשף את העובדה שהילד נורה על ידי הפלשתינאים.
  שוב, איני יודעת מי אשם במקרה הזה.
  אבל, יש מקום לחשוד בשני הצדדים.

 6. יוד דלת

  שמור אותי מידידי, כי עם שונאי ( מוסד האו'ם) אני כבר אסתדר……

 7. י.

  באמת שניסיתי להבין מה אתה מנסה להגיד שם אבל כשראיתי את הטענה בדבר היותה של השואה ביטוי לקפיטליזם הבנתי שאין טעם לנסות.

 8. יואל קורנבלום

  נראה שאנאן התנצל בגלל שלא בחן את כל העובדות ודיבר, לפי דבריו, על פי דיווחי העיתונות. כלומר לא היתה בדיקה של ממש ע"י גופים מוסמכים ולא הוצגו הממצאים וכן הלאה. לכן כל דיבור על אשמת ישראל לא מקובל. חוץ מזה האם יתכן שאותם אנשים שהאשימו ישראל הם בעלי עניין בהאשמת ישראל ללא שום סיבה? כבר היו דברים דומים. מדוע הכותב הנכבד לא העלה את האפשרות הזאת? לפי דעתו של הכותב, כך נראה לי, הפלשתינאים וכל אירגוני הטרור הם טלית שכולה תכלת וכל הצרות באיזור הם באשמת ישראל.

  בקשר ללחצים על אנאן לא ממש ברור שהיוץ יטרח הכותב הנכבד לקרוא את העיתונים ולא להמציא כל מיני דברים שלא קרו או לכל הפחות להביא עדויות משמעותיות.

  חוץ מזה עדיין לא קיבלתי תשובה מאף אחד לשאלה שהעליתי בכתבה על "חוקי הברזל של המונדיאל" והיא למה להאמין לפלשתינאים בכלל? הרי ברור שהם שיקרו בעבר ואף לא מקיימים הסכמים שחתמו ואף זה הוכח. אין דמוקראטיה אצלם ובכלל חופש הדיבור אצלם אפשרי רק כאשר מדובר בשיטנת ישראל. לכן אולי יסביר לנו הכותב הנכבד מדוע דבר זה נעלם מעיניו הבוחנות? אני מציע לכותב הנכבד לקחת דברים כאילו בחשבון לפני שהוא מוציא את דיבתה של ישראל רעה. רצוי גם שהכותב הנכבד יפנים לעצמו שאם ישראל לא היתה כאן גם ממנו נמנע היה חופש הדיבור.

  שבת שלום לכולם.

 9. אבנר.ל

  ב-1961 שרתתי בגדוד הנח'ל המוצנח.לאחד מאימוני אחת הפלוגות צורפה גם מחלקת המרגמות 81 מ'מ של הפלוגה המסייעת.
  בתרגיל נכח גם מפקד הגדוד ועימו הקשרשלו ועוד.
  התרגיל היה תקיפת יעד וכיבושו.
  לאחר כמה תירגולות על " יבש" נערך התרגיל על רטוב.
  מח' המרגמות ירתה את פגזיה.
  בניגוד לנוהל מחייב לפיו אחרי כל 3 פגזים יש לכוון את המרגמה מחדש הנוהל לא בוצע,המרגמה סטתה עוד ועוד עד שאחד הפגזים נפל ליד המג'ד והרגו.
  זכורים עוד מקרים בהם לא נשמרו חוקי ברזל,היו אי הבנות וכד' ונהרגו חיילים.

  אבל כשרוצים מאד להכפיש ולהשמיץ ולתלות כל כישלון של בודדים בשטח בצוואר השנואים,אז כל בדל אירוע הופך לגעש משטמתי מתפרע.

  האם יש ספק מה ההוראות שמקבל אחרון החיילים בסוללת תותחים שיורה פגזים לסביבות קרובות ליישובים אזרחיים?
  האם אתם סבורים שישראל מחפשת את הכשלים הללו?

  מאידך,אם כבר,בדעתי למשל עולה רעיון,כמיטב מסורת הקונספירציות, שבסוללת התותחים ישב בחור משלכם,שונא המדינה, והחליט לדפוק אותה ואת דגנרליה וכיוון בכוונה לעבר אזרחים.אח'כ כבר יטען מה שיטען.

  מה שלא ברור לי זה מדוע אי אפשר לקחת רסיסים ולהשוותם לחומר ממנו עשויים שאר הפגזים?
  התנגדותו של חלוץ לא מובנת לי ובאמת קשה לקבלה ולחיות עימה(אבל כנראה מסיבות אחרות משלכם).

  כמובן שהפתרון הוא יציאה טוטאלית מהשטחים שבמהלכה או עיקבותיה יבוא ויושג הסדר גם בעיניינים אחרים.

  גם בהקשר לכך יש לי מחשבה, כמיטב החשיבה הקונספירטיבית, שגם לכם, כמו ליריביכם השנואים הדגנרלים,יש עיניין שהכיבוש יימשך.

 10. יואב לוין

  לא פעם אני נתקל בטיעון המטופש של כמות המילים. לפני לא מעט זמן, היה גולש באתר אחר שהשתמש באותו הטיעון. אתה מוזמן לכתת את רגליך בארכיב ולראות את תגובתי לטיעון הזה, שאיך נאמר הוא דמגוגי.

  ולגופו של עניין, מכיוון שהקריאה לעומק קשה לך, כמו לרוב רובו של ההמון בישראל היום – עוד אחד מתסמיני התרבות הניאו ליברלית – אנסה להגיב בצורה שתהייה יותר קלה עבורך.

  כרגיל השמאל הבורגני הישראלי, מה שמעניין אותו זה בעיקר מה שקורה אצל הפלשתינאים, אבל הס מלהזכיר את המוני הישראלים – יהודים וערבים שחיים לדוגמא בעוני מחפיר.

  אגב, תרגיל הפינוי של גוש קטיף, שהיה דוגמא ומופת לכך, מצביע על מגמה ומדיניות זו של אותו שמאל בורגני יותר מכל. מה לעשות שהכסף שחסכתם בשמאל הזה, יופנה כרגיל לא לשכונות המצוקה, אלא שוב למקורבי המלכות ולאלה שהפרוטה מצויה בכיסם, ועל אלה נמנה גם השמאל הבורגני(הפרטות, שוק חופשי וכהנה וכהנה דברים שהשמאל הבורגני אלוף בהם.

  אבל בקצרה לא שמעתי על אנשים כמוך מתרעמים על כך, שמחבלים מתאבדדים פוצצו אצלי בשכונה אוטובוס ולאחר מכן ההמונים הפלשתינים יצאו לרקוד על הגגות, כשההמונים בישראל התפוצצו: מעניין את מי הם חשבו לפוצץ בתחבורה הציבורית, אולי את שרי אריסון.

  מעניין למה קולכם לא נשמע כשהמושחת דון קורליאוני מרמלה הטביע את כל הכספים שקיבל בקניית עוד ועוד נשק במקום לדאוג לעמו ובאשתו המהוללת בפריז, מעניין שרוב מתאבדי האחד עשרה בספטמבר לא בדיוק הגיעו מדלת העם הפלשתינאי אלה ממשפחות מאוד עמידות, כך שלא הייאוש והמצב הכלכלי הניע אותם ומה לעשות העולם המוסלמי הוא הקונטרה מהפכני ביותר שקיים כיום ושתרבות המוות היא השולטת בו.

  עבורכם בשמאל הבורגני קשה להבין את המציאות המורכבת, כי סביר להניח שמצבכם הכלכלי טוב, אינכם נזקקים לתחבורה ציבורית, אתם יכולים להרשות לשלוח את ילדיכם לחיות בחו"ל וכך הלאה.

  כן הכיבוש הישראלי משחית, אבל מה לעשות שנכון להיום בצד השני מעוניינים דווקא להמשיך את הכיבוש ולא להגיע להסדר שלום.

  בכל מקרה קו הגבול שעובר ביני לבינכם כשמאל, שאיני מוכן לקחת חלק בפסטיבל הצביעות הזאת. מאחורי כל מכבסת המילים שלכם מסתתרת רק כוונה אחת, לשמור על ההגמוניה הכלכלית שלכם ואין לכם שום בעייה מוסרית או מצפונית לעשוק בדרך גם כמה אנשי שמאל כמוני

  הפעם שלוש מאות שלושים ושמונה מילים. מקווה שזה לא קשה לקריאה.

 11. דרור ניסן

  לנוכח ריבויי הטרגדיות והגירסאות הנפתלות וההכחשות הנילוות אליהן, ראויי היה להקים שירות הכחשה ממתינה.
  דומני שהרעיון גם הולם את הכלכלה הניאו-ליברלית הגורסת ייעול והפחתה מתמדת של עלות העבודה. במקום מערך תעמולה שקרי שלום, אולי מוטב להציב מכחישומט שמייד עם שיגור הטיל – עוד זה במעופו – יגיד שגם הפעם זה לא אנחנו.

 12. יואל קורנבלום

  אבנר, גם אני הייתי בגדוד חמישים אם כי אחריך (התגייסתי ב 1965) אבל אני זוכר שבגדוד סיפרו לנו על התאונה שתארת בתגובתך. אני מקווה שאף אחד לא ישלח פגז לכיוון הלא נכון גם אם הוא מהשמאל הקיצוני. אבל אי אפשר לדעת.

  בקשר לרסיסים, לפי דובר צה"ל כבר נעשתה בדיקה מטלורוגית של הרסיסים שהוצאו מגופם של הפצועים על החוף שהועברו לבתי החולים בארץ ומתברר שחומר הרסיסים אינו דומה לחומר הפגזים בשימוש בצה"ל. באמת מצער שכל כך הרבה נכתב על זה כשבדיקה פשוטה יכולה לפתור את כל הבעיה. לדעתי צריך היה לתת לחוקרים מטעם מדינת ישראל להכנס לשטח ולבדוק מה קרה שם. אני למשל לא מוכל בכלל להאמין לשום דבר שבא מהרשות אפילו אם יגייסו כל מיני חוקרים מבחוץ.

 13. דני זמיר

  טבח ורצח נבדלים מהרג בכוונה של עושיהם לרבות אי אכפתיות או רשלנות ואדישות לאפשרות פגיעה סתמית בחפים מפשע המגיעה כדי מחדל.
  לכן בכפר כנא לא היה טבח, להבדיל מאשר בסברא ושתילה או בחמה למשל משום שהכח הצבאי שירה את הפגז לא ידע ולא העריך כלל שישנם אזרחים שעשויים להפגע, וודאי לא בהיקף שבו מדובר.
  גם במקרה של המשפחה הפלשתינאית, בהנחה שרן הכהן שולט בפרטים ויודע מהי האמת ואין בלתה אין ספק שאף כח צבאי לא התכוון לרצוח משפחה.
  זה ההבדל בין הרג לרצח ומי שחושב שאין הבדל יכול תמיד להצטרף לחמאס או לג'יהאד וימצא שם הרבה שותפים.
  מה שיותר מדהים זה ההאשמה של ישראל כאילו כל דבר שקורה בעולם הוא בשליטתה (מזכיר משהו?). אזמה רן, ראלי לא התמנה מחדש כי פירםס דוח לא אוהד על ישראל?
  נו טוב, אם אתה אומר.

 14. שניר

  לפעמים אני חושב שאת הקטל של הצבא בפלסטינים נוח יותר להגדיר כהרג ולא כרצח לאו דווקא בגלל שפעולות הצבא מוסריות יותר ממתאבד שמתפוצץ באוטובוס אלא משום שהגדרת המונחים נמצאת בידי מערכת הידע הישראלית ומשתנה בהתאם להצדקות המוסריות להן הצבא זקוק בזמן נתון.

  תסכים איתי דני זמיר, שתותחן בצבא הישראלי שיורה 100 פגזים ביום לעבר אזורים אזרחיים כאשר הוא יודע שרק אחד מתוך 500 פגזים, בממוצע. הורג ילד פלסטיני תמים, יהיה אחראי לרצח אחד כזה, פעם בחמישה ימים. ואז, אם נסכים להרחיב את ההגדרה של מעשה רצח כך שתכיל גם הסתברויות, אנחנו נגדיר את אותו חייל כרוצח ילדים.

  מה שאני אומר, זה שאם נפסיק לרגע להסתנוור מהגדרות ונסתכל על עובדות (משהו שרן הכהן ניסה להחדיר לי לראש ממש באלימות, כל יום רביעי במהלך הסמסטר האחרון) אז נאמר שהצבא הישראלי כובש, מרעיב, קוטל (המצאתי הגדרה לא נורמטיבית, לך איתי בעניין הזה) חפים מפשע, קוטל פעילים צבאיים פלסטינים וכו'. הפלסטינים מצידם קוטלים חפים מפשע (אבל פחות) וקוטלים גם חיילים ישראלים.
  אם מציגים את התמונה בצורה כזו, אין יתרון מוסרי לחייל ישראלי על פעיל ג'יהאד (מבחינת הפעולות, לא הכוונות, שהן בהכרח מתווכות דרך הגדרות ולכן אני מתעלם מהן). אם כבר, אז ההיפך יהיה נכון יותר.

  אתה מסכים איתי לגבי הניתוח המצומצם הזה?

 15. יואב לוין

  את הפתיח לתגובה זו ברצוני לפתוח בצורה יוצאת דופן ולהביא ציטוט מאתר אינטרנט קומוניסטי גרמני (לא של המפלגה הקומוניסטית), ומדובר על מה שמכונה בגרמניה הקומוניסטים האנטי גרמניים(Anti Deutsche Kommunisten ). כדי מר הכהן שתפנים את הדברים האלה לעומק.

  למי שלא יודע מר רן הכהן, הוא יליד הולנד ועוסק בין השאר בתרגום מהולנדית וגרמנית לעברית.

  ציטוט:
  Die Bruchlinie innerhalb der Linken entsteht zwischen denen, die am Ziel einer allgemeinen Emanzipation festhalten und denen, die Zivilisation und Barbarei schlicht gleichsetzen

  תרגום:
  "השבר בתוך השמאל עובר בין אלא, ששמו להם את האמנציפציה הכללית למטרה, ולאלה שהפכו את הציוויליזציה והברבריות לאותו הדבר".

  הייתי מציע למר רן הכהן שהשפה הגרמנית שגורה בפיו, לקרוא ולהרחיב קצת את אופקיו באתרים שציינתי למטה.

  אגב שלושת האתרים האחרונים הם באנגלית, כך שכל אחד יכול לקרוא. מדובר אגב על אתרים ערביים ומוסלמיים שמוקיעים את תרבות המוות, הפשיזם והשנאה האנטישמית לישראל שפשתה בתרבות המוסלמית.

  כמה סמלי שהאנשים האלה לא חיים במדינות ערב הדמוקרטיות והחופשיות, ששם היו כבר מוצאים את עצמם תלויים על עמוד החשמל הקרוב, בגלל חופש העיתונות והפלורליזם המחשבתי ששורר במדינות אלה.

  לינקים:

  http://www.redaktion-bahamas.org/

  http://www.realization.info/pol/deutsch/35.html#VA

  http://infoladen.de/koeln/casablanca/fenceoutterror/materialien_akb.html

  http://www.okf-sued.org/

  http://www.matthiaskuentzel.de/contents/

  http://www.arabsforisrael.com/index.html

  http://www.freemuslims.org/

  http://www.shoebat.com/

  הפעם הסתפקתי ב 181 מילים, כדי לא לעייף(לא כולל את המשפט האחרון, כולל הסוגריים).

 16. רן הכהן

  לד"ר רבקה ליסק:
  מובן שלשני הצדדים יש אינטרס להציג את האירוע באופנים מנוגדים. לצה"ל ולכוחות הביטחון של ישראל יש מסורת ארוכה של שקרים ורמאויות (כפר כנא, פרשת קו 300, ורק השבוע התבשרנו רשמית על השקרים המדינה לבג"ץ בעניין תוואי החומה, כפי שחשף פסק הדין של אהרן ברק), אבל גם הפלסטינים לא תמיד דוברי אמת.
  אבל במקרה זה:
  (1) גם ישראל מודה שירתה שישה פגזים בזמן ובסביבת הטבח, ושאחד מהם "הלך לאיבוד". לכן הטענה הפלסטינית שפגז ישראלי פגע במשפחה היא טענה סבירה ביותר, שצריך סיבות חזקות מאוד כדי לפקפק בה.
  (2) לעומת זאת, ישראל לא הציגה אפילו שמץ של הוכחה לקיומו של מטען או מוקש פלסטיני שהוטמן כביכול במקום האירוע (או במקום אחר), ולכן הסיפור הישראל,י שמטען כזה התפוצץ באורח נס ממש בזמן ובמקום שישראל הפגיזה הוא סיפור הזוי ושקרי על פניו, ורק מטורף יאמין בו בלי שקיבל הוכחות רבות ומשכנעות ביותר – וכאלה לא ניתנו לנו.
  (4) חוקר אמריקני מטעם human rights watch, המתמחה מזה שנים רבות בזיהוי תחמושת עבור הפנטגון, קבע חד משמעית שהסיכוי שלא מדובר בפגז ישראלי הוא אפסי, וזאת על סמך: ביקור במקום האירוע (לעומת החוקרים הישראלים שלא היו שם בכלל), צורת המכתש, רסיסים שהוא מצא בשטח והציג לעיני כל, טיב הפגיעות בפצועים, והעיתוי. על כל אלה תוכלי לקרוא בהרחבה ב-Guardian,
  http://www.guardian.co.uk/international/story/0,,1799557,00.html

  אילו הצבא הרוסי היה יורה פגזים על צ'צ'ניה ומשפחה תמימה היתה נהרגת בזמן ההפגזה ובמקום ההפגזה, ואחר כך ועדת חקירה של הצבא הרוסי עצמו היתה טוענת (בלי לבקר בכלל בשטח) שהמשפחה נהרגה ממטען צ'צ'ני ש"כנראה" הוטמן שם והתפוצץ, לגמרי במקרה, באותה שעה, אני בטוח שהיית מגחכת. אבל כאשר מאחורי המעשיות עומדים שקרנים במדי צה"ל, פתאום נדמה לך שהשקרים סבירים לפחות כמו הגרסה ההגיונית.

  לדני זמיר,
  פשוט לא הבנת: בכפר כנא הוכח שישראל הפגיזה מתוך ידיעה ברורה (לא הערכה, אלא ידיעה ברורה) שיש שם מאות אזרחים חפים מפשע, ולכן אכן מדובר בטבח ורצח ולא ב"הרג" סתם. ההפגזות היומיומיות על עזה הן בדיוק באותה קטגוריה.
  בעניין הדחת בוטרוס ראלי: אתה צודק. העובדות הן רק: (א) שארצות הברית הזהירה את ראלי שאם יפרסם את הדו"ח, יודח מתפקידו, ו-(ב) שכעבור זמן מה ארצות הברית אכן פעלה בהצלחה להדיח את ראלי מתפקידו. הקישור בין העובדות הוא עניין של פרשנות, ויכול להיות שהטענה ש(א) הביא ל(ב) נובעת רק מההיגיון המעוות של "שמאל בורגני", "שונא ישראל", "אנשטימי", ויתר תארי הכבוד שהוענקו לי על-ידי המגיבים.
  תמיד תזכור שאם לחצת על המעצור והמכונית שלך עצרה, זה עדיין לא אומר שיש קשר בין הדברים: בהחלט ייתכן שחייזרים ממאדים העמידו פתאום מגנט ענק מאחוריך.

  ליואל קורנבלום,
  גם אתה צודק. כבר אריסטו (או היידגר?) אמר: "אל תאמין לאף אחד, חוץ מלאנשים במדי צה"ל".

 17. יואב לוין

  במאמר שפרסם רן הכהן, הוא העלה בזמנו את הטיעון כי תהליך אוסלו קרס, בגלל אי פינוי ההתנחלויות. האומנם?

  ובכן מר רן הכהן, לא ההתנחלויות היוו את המחסום, בפני הסכם אוסלו. תהליך אוסלו כשל, מאחר והוא היה תהליך שלום בורגני, בין כל מושחתי האזור מהעשירונים העליונים בשני הצדדים. לתהליך זה חברו המושחתים מהצד הישראלי, פרס והעבודה, ומצד שני ערפאת וכנופיית טוניס, שאיך לא, הובאה לפה על ידי אותו פרס.

  תהליך אוסלו נועד לשרת את האינטרסים של מושחתי ועשירי האזור ולכן הוא התפוצץ הבלון הזה ברעש גדול. וההתנהלות משני הצדדים מוכיחה זאת, כפי שכתבתי.

  עבור ההמונים בשני הצדדים היה אוסלו תהליך שלא היה בו שביב של תקווה להיחלצות מהעושק והשעבוד הקפיטליסטי הכלכלי בשני הצדדים. ומאחר ולהמונים לא הייתה שום תקווה ושם אשליה באשר למצבם בעתיד, לכן כשל התהליך.

  אגב חלוקה היא מטבעה פתרון בורגני. הפתרון הוא לא חלוקה שתשרת את האינטרסים של ההון משני הצדדים, כי אם סוג של פדרציה או קונפדרציה של ישראל ושל פלשתין סוציאליסטיות.

 18. אבישי מתיה

  לפני שנים ספורות חדר מחבל לשטח אחת ההתנחלויות ברצועת עזה, הסתנן לחממות ולקח כבני ערובה 3 פועלים תאילנדים. הוא ניסה לכפות עליהם להתקשר לבעל הבית ולהזמינו, כדי לשבות אותו או לרוצחו. עבר זמן מה, וצה"ל עלה על עקבותיו. כעבור מספר שעות הוא חוסל.
  אלא שצה"ל לא יכול היה לשאת את גודל הבזיון: כיצד מחבל חמוש חמק מכל ספינות חיל הים וציוד ההתראה המשוכלל?
  מה עשו?
  ביימו הצגה.
  גררו את גופת המחבל אל חוף הים, זימנו את התקשורת, וקצין אחד הרהיב עוז ודיווח על עוד הישג של צה"ל: חיסול המחבל ברגע שהגיע לחוף.
  (ואם אתם לא מאמינים לי, יש בידי את שמו של הכתב הצבאי מאחד העיתונים הגדולים, שיודע את כל פרטי המקרה).

  ולגבי השבוע שעבר:
  שלומי אלדר עורך כבר מספר ימים תחקיר בעזה, והערב, ב"שישי" של שלח ודרוקר, הביא שני ממצאים נוספים:
  1. זמן ההגעה של הפצועים מהתקרית ההיא לבית החולים בעזה אינו תואם את גרסת צה"ל.
  2. משפחה נוספת נפגעה מהירי. באחד ממושבי מכוניתה מצא מומחה אמריקאי נוסף חלק מפגז צה"לי של 155 מ"מ.

  ועוד לא אמרנו מלה על פרשת האלונקה.

 19. יואב לוין

  מאחר ומר רן הכהן הוא ד"ר באקדמיה, מעניין לבדוק את הסוציאליזם של מר רן הכהן מזווית אחרת. האם למשל מחזיק מר רן הכהן בדעותיו של מרקס על חברה נטולת מעמדות והיה מוכן לוותר על שקל או שניים משכרו במגדל השן של האקדמיה:
  1. לצורך הורדת שכר הלימוד של הסטודנטים.
  2. השוואת מצבם של התלמידים החרדיים בישיבות ללומדים באוניברסיטה
  3. מכיוון שחברה נטולת מעמדות זה כורח מוסרי ומה שהתורה הסוציאליסטית דורשת

  בהקשר הזה כדאי לציין, שלפני זמן לא רב, התנהל מסע מעניין: "להשוות את תקציבי האוניברסיטאות לתקציבי הישיבות", זעקו הכותרות והסלוגנים. האזרח הממוצע היה יכול לקבל את הרושם, שהישיבות מקבלות על כל תלמיד ישיבה, יותר מאשר האוניברסיטאות מקבלות על כל סטודנט. אולם לא כך היא. כאשר בודקים את המספרים, מגלים: שכל סטודנט מקבל פי 4 מתלמיד ישיבה. ומכאן, שאם ישיבה מקבלת עבור כל תלמיד 100 ₪, אזי האוניברסיטה מקבלת 400 ₪ על כל סטודנט!

  ולהלן הנתונים המספריים: מספר הסטודנטים בשנת 99 = 155,000 , תקציב האוניברסיטאות = כ 6 מיליארד ₪, דהיינו: כ- 39000 ₪ עבור כל סטודנט!לעומת זאת: מספר בחורי ישיבות וכוללים בשנת 99 = 77,000 , תקציב הישיבות = 650 מיליון ₪, דהיינו: 8,500 ₪ בממוצע לכל תלמיד לשנה (לעומת 39000 ₪ לסטודנט). אסור גם לשכוח שבתוך תלמידי ישיבות נכללים גם תלמידים בגילאי בי"ס תיכון, אשר ממילא שייכים לחוק חינוך חובה, ועל המדינה חלה החובה לתקצב את לימודיהם.

  בחישוב פשוט וקל, ניתן לראות שסטודנט מקבל כמעט יותר מפי – 4 מבחור ישיבה. האם בתקשורת גילו עובדה זו? לא כמובן! האם מישהו במגדל השן האקדמי ובכללם מר רן הכהן יצאו נגד אפליה זאת. כמובן שלא ובכך הם היו שותפים לעוול חברתי זה, שיקרו לציבור וגרמו לשנאה והטעיה.

  נזכיר אגב סיבה אחת שבגללה סטודנט צריך לשלם על לימודיו שכר לימוד כזה גבוה. הסיבה מובאת בכתבה של אמנון אטד על המשכורות במגדל השן: מרצה בכיר באוניברסיטה מקבל בממוצע 50,000 ₪ בחודש! (חצי מיליון ₪ בשנה!). נשיא אוניברסיטת חיפה לדוגמא מקבל 61,000 ₪ בחודש, סגנו מוכן ל"הסתפק" רק ב- 53,000 ₪ בחודש, והנתונים נכונים לגבי משכורות העתק באוניברסיטאות אחרות כמו: אוניברסיטת בן גוריון ובר אילן. נשיא הטכניון קצת יותר "צנוע" ומוכן להסתפק במשכורת בסך 50,000 ₪ בלבד! והמשנה לנשיא הטכניון משתכר "רק" 44,000 ₪. בכל אוניברסיטה ישנם לא מעט בכירים מאוד צנועים, המשמשים במשכורתם דוגמא "טובה" לדור העתיד כיצד להסתפק במועט של 50,000 ₪ לחודש

  "מרצה בכיר" אגב המלמד בישיבה משתכר לעומתם בממוצע 5,000 ₪ בחודש. כלומר: בכיר באוניברסיטה משתכר לא פחות מאשר פי – 10 "ממרצה בכיר" בישיבה. כאשר מכפילים את מספר הבכירים באוניברסיטאות, מקבלים סכומים אסטרונומיים, אשר על הסטודנטים להשתתף במימונם, וזאת בנוסף לתקציבים שהמדינה מזרימה לאוניברסיטאות. יוצא – שללא תרומותיהם של יהודים נדיבים מהארץ ומחו"ל, ביניהם גם חילונים רבים – במטרה לעזור ללומדי התורה, ובהסתמך רק על הקצבות המדינה – כל הישיבות היו קורסות כבר מזמן.

  כמובן שיש להילחם בעוולות שנעשות בשטחים, אך השתיקה של השמאל הטהרני הבורגני והזעיר בורגני, מדיפה ריח לא טוב של איך נאמר או נקרא לילד בשמו: גזענות

  חומר למחשבה על שמאל בורגני!!!

 20. אבנר.ל

  תודה.
  לקראת ום הזיכרון לחללי צה'ל הופיעה כתבה-ראיון עם אלמנתו של ישראל שרגא המג'ד וילדיו.
  כצעירים שלא חוו מוות בקירבתם זה השפיע עלינו והעציב אותנו מאד(היתי בהלוויה בכיתת המישמר).
  את שרגא ראיתי אולי פעמיים שלוש כמובן מרחוק אבל….

  עצוב גם שמיקרים מזעזעים כמו המישפחה שנהרגה הופכים בידי שונאים למכשיר לניגוח של ארצם ומדינתם ושל כל הנהגתה(ואינני תמים וטיפש לחשוב שהם כליל השלמות והצדק.אבל חשוב לשמור על איזון וחשיבה הגונה). העיניין כואב שבעתים לא מכיוון שאנחנו ל"ו צדיקים אלא בגלל שאנחנו כל כך משתדלים להיות כאלה.
  ואינני תמים לחשוב שזה נעשה מדבקות חמורה באיזה קודים אתיים,אהבת אדם טהורה או מוסריות עילאית.
  אין לי ספק שכל הדרגים מודעים לרגישויות ולא רק שלא מחפשים את הטרגדיות אלא שמשתדלים ככל האפשר לא להיקלע אליהן.
  אין לי ספק שהתותחנים קיבלו הסברים-הוראות-פקודות עד שהם בוודאי מצטטים אותם בשנתם.
  אין לי ספק שמפקדיהם הישירים שהינם צעירים סבירים ונורמטיביים מקפידים בכל פעם שמתבצע ירי.
  אני מעריך במידה רבה של סבירות שבמיקרה של הירי על עזה שכרוך בירי צמוד לישובים אזרחיים, גם דרגים גבוהים יותר מפקחים הדוק יותר על הירי.
  בל נשכח שעבור סרן ורב סרן צהל הופך למקצוע,לדרך חיים,לפרנסה.לחלקם יש מישפחות.אף אחד מהם לא רוצה להיקלע לחקירות,הערות אזהרה או עמדה לדין.ושלא לדבר על פגיעה בפרנסה.
  לא שרתתי בתותחנים אבל אני מעריך שכניסה למצב ירי אינה דומה לתהליך המקביל אצל חל חי'ר.
  זו מערכת מורכבת שהרבה אנשים קשורים בהפעלתה ונדרש זמן והרבה אישורים ווידוא פרטים רבים ושונים כדי
  *לא* לפגוע באוכלוסיה אזרחית.בוודאי עם כל הרגישויות הברורות.

  לי ולרבים אחרים יש ביקורת על עיניינים רבים בכל מה שקשור בהתנהלות "המדינה".
  אבל לא איבדתי את הפרופורציות וגם את המעט מטען יתר שיש לי, כפטריוט, במובן של נכונות לסלוח כאשר הבחירה והברירה הינה ביני ובין אויבי מבקשי נפשי.אני גם לא מקבל את הביקורת המישתלחת הטוטאלית על כל דבר כי לא יכול להיות שמנהל האתר והמגיבים מתמצאים ומבינים היטב בכל דבר וענין.
  אני בטוח שאף אחד מכם לא היה מצליח להתחמק מעשיית טעויות אילו הוא ניהל מערכת כזו או אחרת.ואולי גם לקבל החלטות מקפחות ומדירות כלפי "אחרים"שלו.ואין לי ספק שאתם יודעים שכך הוא המצב.

  ביקורת לא הגונה תשמש כבומרנג בהיוודע האמת.

  אני מבקש להבהיר בצורה המוחלטת והחד משמעית ביותר שאינני שונא את הערבים ואינני שונא ערבים מסוימים.ישלי מכרים בעזה עמם אני מדבר בטלפון מדי פעם והשיחות חופשיות וכנות מצידי ומצידם.אני ,במשך עשרות שנות היכרות אמרתי להם שאנחנו היהודים אידיוטים שאנחנו נשארים בשיטחם.תמיד הבהרתי שזה לא מאהבתי אותם אלא מהכרה והבנה חד משמעיים שזה מה שנכון בשיקלול הסופי עבורנו.שכשכנים נכון לחיות כשכנים משתפי פעולה לטובת כולנו מלהילחם.ולכן סברתי שטוב שתהיה בינינו חומה .אני מאד מאמין בגדר כבסיס חיוני לשמירה לאורך זמן על שכנות סבירה.
  מצד שני הם כל פעם מקללים את עראפת-בזמנו-ואח'כ את אבו מאזן ועכשיו את הניה והחמאס.הם מביעים הערכה לנו היהודים ולמדינה על הדברים הטובים שהם רואים אצלנו.לפעמים מתוך כעס הם אפילו אומרים שהם מתגעגעים לימים ששלטנו שם.לפחות היה סדר.
  והם לא חייבים לי דבר,אינם תלויים בי לקיום חיהם ואין לי אקדח בטלפון.
  הם פשוט רוצים לחיות ולהביא פרנסה).

 21. איריס

  לעומת רן הכהן, שיש לו כנראה סבלנות רבה, לא קראתי את התגובות שלך (מכיון שאין לי זמן לקרוא כל מה שכתוב אני מסננת ואחד הקריטריונים שלי לסינון הוא תגובות ארוכות, ואני דווקא חושבת שזה מידע חשוב: הפרופורציה בין המאמר לתגובה אליו והתוכן כמובן, שרן הכהן התייחס אליו). העובדה שאין לי סבלנות וכוח למלל ארוך לא חייבת להיות דווקא בגלל הניאו ליברליזם. לספרים ארוכים וטובים יש לי דווקא סבלנות, למשל.
  תיקון חשוב: ה-Anti Deutschen שאתה מספר עליהם הם ארגון פשיסטי. הם קוראים לעצמם קומוניסטים, אבל בינם לבין זה אין כלום. הם עסוקים בעיקר בהתאגדות שבינה לבין שמאל אין הרבה, בהתנגדות לכל מה שגרמני בעיניהם ויש להם ריטואלים של פאשיזם. זה שהם קוראים לעצמם קומוניסטים זה לא אומר שאתה ישר צריך להאמין להם. הם לא הצבא הישראלי אחרי הכל.

 22. יואב לוין

  הדברים שאת כותבת מראים על בורות טוטאלית, אבל אני לא מופתע. כאשר לא מסוגלים להתעמק בדברים הבורות חוגגת.

  א. לעניין המילים, אחזור על דבר אחד. כאשר למדתי בחו"ל בבית ספר, כל מבחן מתחת לשלוש מאות או ארבע מאות מילים, הייתי מקבל בלתי מספיק. מי שלא מסוגל להתבטא ואין לו מה להגיד כותב כך. הכתיבה השטחית והשטחיות, לא רק שזה תרבות ניאו ליברלית, אלא היא תרבות ניאו ליברלית במיטבה: אפשר להמשיך בהתנהלות הסרק הרגילה, אבל למה לנסות לשנות אי אלו דברים.

  ב. לגבי הקומוניסטים שציינת אז אני צריך להגיד שחוגי שמאל מסוימים שטפו לך כהוגן את הראש. מי שמאשים את הקומוניסטים האנטי גרמניים בפשיזם, זה השמאל הטרוצקיסטי באירופה עם קבוצות כמו Spartakus . רק על מנת לסבר את האוזן אלה הקבוצות שניסו לערוך פוגרומים ביהודים ולפגוע בהם לפני כמה שנים פיזית ברובעים כמו Kreuzberg (קרויצברג) בברלין ובעוד קמפוסים שונים בגרמניה. זהו אותו השמאל שמסתובב עם סיסמאות שנלקחו מהשטירמר הנאצי הטוענות לקונספירציה יהודית ובעיקר כלכלית וכספית שהשתלטה על העולם. מעניין שדווקא הפשיסטים שנחלצו לעזרת היהודים היו הקומוניסטים האנטי גרמניים שהתעמתו עם מייצגי האנטינציונל(לא טעות כתיב) הפשיסטי הטרוצקיסטי האירופי,. אגב אלו הם הפשיסטים שמגיעים באופן קבוע להפגנות התמיכה של I like Israel בגרמניה.

  ג. הזכרת האנטי גרמנים כשונאים את כל מה שיש בגרמניה בקורת גג אחת עם היותם פשיסטים זה לא רק טמטום, אלא מוכיח את הפשיזם והבורות שלכם עצמכם: ראשית בגרמיה (ובאירופה כולה) אין באמת כמעט דבר שאפשר להיות בעדו. מעניינת כאן גם התיאוריה שפתאום השמאל צריך לקבל את המסורת והעבר המפוארים של כל מדינה ומדינה, אך כאמור רק כשלא מדובר ביהודים.

  ד. ואחרון אחרון חביב: כמובן שהברברים בשכונות מצוקה בישראל לא מעיינים לא אותך ולא אנשים כרן הכהן. למה? אם לא היית שטופה בתרבות הניאו ליברלית, אז היית מתעמקת בדברים ומבינה אותם. אבל חוץ מזה ככה הוא השמאל הבורגני של אירופה. כמוהם גם הפוסט ציונים והשמאל הטהרני והבורגני של מדינת ישראל מעוניין אך ורק בסיום הדקלרטיבי של הסכסוך, כדי לחיות כדבריהם כאזרחים נורמאליים במדינה נורמאלית. את המצב הזה הם יכולים להביא אך ורק תוך ויתור על השפיות והתעלמות מן העולם הריאלי הסובב אותנו, כלומר תוך הכחשת סכנת ההשמדה של מדינת ישראל, הכחשת האנטישמיות המבעבעת במדינות ערב והכחשת הקונטרה מהפכה שעוברת על מדינות האסלם והמדינות הערביות.

  הפוסט ציונים והשמאל הטהרני והזעיר בורגני שונאים במדינת ישראל את השקרים של עצמם, שבהם הם משתמשים כדי להצדיק את השלטון הבורגני שלהם על דלת העם, שאותו הם עושקים ועל מנת לא להפוך למשוגעים בעולם מטורף.
  ההתנהלות, הטרמינולוגיה והאידיאולוגיה האנטישמית שעומדת מאחורי הביקורת נגד מדינת ישראל, שהיא כביכול תופעה יוצאת דופן בין מדינות העולם, משמשת להסחה מאי הטבעיות והתופעה יוצאת הדופן של כל המדינות הבורגניות בעולם גם על מנת להצדיק את אי הטבעיות והתופעה יוצאת הדופן של עצמם.

  השנאה האנטישמית על כך, שמתבטאת בשנאה לישראל היא השנאה על השחרור מהכבלים של הטבע השני, כלומר מהמסך של התודעה הבורגנית המזויפת.

  הפעם זה 489 מילים, אך נראה לי שאת התגובה הזאת את תסנני הפעם מסיבות אחרות!

 23. יואב לוין

  למטה צירפתי בשפת המקור את הקריאה של הקומוניסטים הגרמנים (הפשיסטים לטענתם של שני אנשי האקדמיה המהוללים) לבוא להפגנות נגד משטר הפשיסטי הקלריקלי באירן, נגד הכחשת השואה של אחמדינג'אד, נגד החברים הניאו נאציים שלו בגרמניה, נגד האיומים על ישראל ונגד האיומים על העולם המערבי.

  אמשיך לעדכן את הקוראים לגבי פעילויות מסוג זה, שכן יש גם סוציאליסטי אמיתי ושפוי

  מי שמעוניין בתרגום חינם מוזמן לכתוב למייל שלי

  Keine Gastfreundschaft für
  Volksverhetzer!
  Solidarität mit Israel – gegen Ahmadinedjad und seine deutschen Neonazi-Freunde

  Trotz internationaler Proteste wurde die iranische Mannschaft zur Fußballweltmeisterschaft 2006 zugelassen, weil der Weltfußballverband FIFA hier die Politik aus dem Spiel lassen wollte. Spätestens, als bekannt wurde, dass der Staatspräsident der Islamischen Republik Iran, Mahmud Ahmadinedjad, möglicherweise zu den Spielen seiner Mannschaft anreisen wollte, erwiesen sich die Verlautbarungen der FIFA als hohle Phrasen.
  Der Sport war noch nie frei von Politik. Weltmeisterschaften und Olympische Spiele dienten wie 1936 in Nazi-Deutschland immer auch als politische Bühne. Statt aber Ahmadinedjad die rote Karte zu zeigen, verkündete Bundesinnenminister Schäuble: „Wir sollten gute Gastgeber sein.“ Die Unterzeichner dieses Aufrufs fordern im Gegensatz dazu einen Platzverweis:
  • Keine Gastfreundschaft und keine Eintrittskarte für einen Volksverhetzer, der wiederholt den Holocaust geleugnet hat, Israel von der Landkarte tilgen will, zur Judenvernichtung aufruft, Terror finanziert, am Aufbau atomarer Bedrohung arbeitet und die gesamte zivilisierte westliche Welt bedroht und verhöhnt.
  • Keine Gastfreundschaft für einen Mann, der zusammen mit dem Mullah-Regime verantwortlich ist für Menschenrechtsverletzungen, Gewalt, Unterdrückung und die Armut der Bevölkerung im Iran.
  • Wir sind solidarisch mit den Iranerinnen und Iranern, die unter dem Regime leiden oder ins Exil flüchten mussten.
  • Wir fordern ein Einreiseverbot für Ahmadinedjad und ein Strafverfahren gegen ihn wegen Volksverhetzung und Leugnung nationalsozialistischer Verbrechen.
  • Wir fordern, dass die von Neonazis geplanten Solidaritätskundgebungen für Ahmadinedjad und sein Regime unterbunden werden.
  Deutschland sollte im Iran und anderen Ländern des Nahen Ostens die demokratische Opposition unterstützen und auf einen Wandel in diesen Ländern hinwirken. Weniger bemüht sein sollte Deutschland hingegen dabei, als guter Gastgeber für jemanden zu fungieren, der offen zum Mord an Juden aufruft, und stattdessen dafür sorgen, dass Ahmadinedjad hier keine Plattform erhält und international sanktioniert und in die Schranken gewiesen wird.
  Das forderte bereits Anfang dieses Jahres der vor kurzem verstorbene Präsident des Zentralrats der Juden in Deutschland, Paul Spiegel s. A., als er zu Demonstrationen gegen die israelfeindlichen Hetztiraden des iranischen Präsidenten aufrief. Diesem Aufruf wollen wir nun unter dem Motto
  „NIE WIEDER! NEVER AGAIN!“ nachkommen, indem wir ein deutliches Zeichen setzen und massenhaft zeigen, dass dieser Hassprediger nicht nur nicht willkommen ist, sondern dass ihm und seinen Konsorten Einhalt geboten werden muss.

  Am 11. Juni um 15:00 Uhr finden am Jacobsplatz (Innenstadt) in Nürnberg, am 17. Juni um 14:00 Uhr auf dem Opernplatz in Frankfurt und am 21. Juni um 14:00 Uhr auf dem Simsonplatz (vor dem Bundesverwaltungsgericht) in Leipzig Protestkundgebungen gegen das iranische Regime statt.

 24. יואב לוין

  לשיטתם של הכהן ואיריס כולם פשיסטים! אין גבול לדמגוגיה, לשנאה, לצביעות ולהתחסדות הבורגנית וזחוחת הדעת של לוחמי החופש הסוציאליסטיים המהוללים הללו.

  מי שמעוניין בתרגום של שמות הארגונים, מוזמן כמובן לפנות אלי במייל. כמובן שתארים אין צורך לתרגם.

  Prof. Dr. h.c. Arno Lustiger, Ralph Giordano, Dr. Michel Friedman, Dr. Wahied Wahdat-Hagh (Iran-Experte – MEMRI), Efraim Zuroff (Simon Wiesenthal Center, Jerusalem), Henryk M. Broder, Prof. Dr. Micha Brumlik, Cem Özdemir (MdEP), Dr. Hans-Peter Raddatz (Orientalist), RA Albert Meyer, Nasrin Amirsedghi (Publizistin), Bärbel Bohley (Malerin u. Bürgerrechtlerin), Prof. Dr. Michael Wolffsohn, Dr. Daniel Pipes (Middle East Forum), Lutz Sikorski (Fraktionsvorsitzender der Grünen, Frankfurt), Jutta Ebeling (Stadträtin, Frankfurt), Pfn. Annemarie Werner (Vaterunserkirche), Tobias Jaecker (Journalist), Dr. Gudrun Eussner (Journalistin), Morten Friese (Journalist), Seyran Ates (Rechtsanwältin), Hannes Stein (Journalist), Dr. Matthias Küntzel (Publizist), Stadtrat Lothar Klein (ehem. MdEP, Vorsitzender Sächsische Israelfreunde e. V.), Frankfurter Arbeitsgemeinschaft der DIG, Harald Eckert (Israel Heute – Christen an der Seite Israels e.V.), Dr. Jürgen Bühler (International Christian Embassy Jerusalem), Anetta Kahane (Amadeu Antonio Stiftung), Ghodsi Hejazi, Klaus Faber (Staatssekretär a.D., RA,), Dr. Ruth Contreras (Scholars for Peace in the Middle East), Sacha Stawski, Daniel Hofmann, Gitta Mohrdieck – Honestly Concerned e. V., Martin Borowsky (Synodaler der Kirchenprovinz Sachsen, Vorsitzender DIG, AG Erfurt), Johannes Barth (Vorsitzender DIG Arbeitsgemeinschaft Rhein-Neckar), Prof. Dr. Andrei S. Markovits (University of Michigan), Dr. Hermann Kuhn (Vorsitzender Deutsch-Israelische Gesellschaft AG Bremen), Katharina Seewald (DGB Regionsvorsitzende Kassel), Dr. Klaus Thörner (Publizist), Prof. Dr. Heinz Gess (Fachhochschule Bielefeld), Jörg Fischer (Journalist u. Autor), Chana Steinwurz (Standpunkte-Pädagogin), Dr. Martin Kloke (Politikwissenschaftler), Wolfgang M. Nossen (Jüdische Landesgemeinde, Erfurt), Thomas v. der Osten-Sacken (Wadi e. V.), Alternatives Jugendzentrum e. V. (Dessau), Steffen Andersch (Projekt gegenPart, Netzwerkstelle gegen Rechtsextremismus, Fremdenfeindlichkeit und Antisemitismus, Dessau), Bernd Fechler (Jugendbegegnungsstätte Anne Frank), Margitta Neuwald-Golling (VP European Council of WIZO Federations), Iva Svarcová (Filmregisseurin u. Produzentin), ILI – I Like Israel e.V., Israelitische Kultusgemeinde München u. Oberbayern, IKG Nürnberg, B’nai B’rith München, DIG München, AmEchad n.r.V., Jüdischer Turn- u. Sportverein Makkabi, Zionistische Organisation in Deutschland (Z.O.D.), Frankfurt Loge B’nai B’rith, Wizo Deutschland e. V., Evangelische Marienschwestenschaft, Israelfreunde Hannover, Zionistische Organisation Frankfurt, Jüdischer Jugend- u. Studentenverband Hessen,Förderverein Ehemalige Synagoge in Hemsbach e.V., Freundeskreis Weinheim – Ramat Gan e. V., haGalil e. V., Prozionistische Linke Frankfurt, Redaktion Bahamas, Keren Hayesod Deutschland Vereinigte Israel Aktion e. V., DIG Aachen e. V., German Media Watch, Bündnis gegen Antisemitismus Leipzig, und ca. 4.000 weitere jüdische und nichtjüdische Organisationen und Petitionsunterzeichner (einsehbar bei http://www.honestly-concerned.org).

 25. יואב לוין

  כנראה שזו הדרך ואלה האנשים שיש להאמין להם לשיטתם של רן הכהן ואיריס. התמונות נלקחו מהאתר של הפורום הקומוניסטי הפתוח:

  http://www.okf-sued.org/sites/nahost/plo1.html

  נ.ב. הפעם זה ממש קצר

 26. יואב לוין

  הסיבה האמיתית לשפיכות הדמים הנוראה בשני הצדדים, וכל תופעות הלוואי המכוערות הנלווים אליה, זו היא השיטה הכלכלית החברתית הנהוגה כיום בשני הצדדים. האליטות הכלכליות בשני הצדדים, מי באופן גלוי ומי באופן סמוי, מעוניינים בשימור השיטה הקיימת, בליבוי השנאה, פעם על אש נמוכה ופעם על אש גבוהה, ולכן גם כיום משתפים פעולה ביניהם, אם כי לעיתים באופן סמוי. האליטות הכלכליות חברתיות, הן בצד הישראלי והן בצד הפלשתיני, זקוקות לשעיר שיכפה על הפשעים הכלכליים שלהם כלפי עמם. ולכן שפיכות הדמים, השנאה , הגזענות וכך הלאה בשני הצדדים.

  מי שרוצה לפתור את הסכסוך, חייב לפתור קודם את כל את העושק, הביזה והדיכוי הקפיטליסטי של ההמונים בתוך ביתו פנימה, ולאחר מכן יוכל ביחד ובכוחות משותפים משני הצדדים לפעול לפתרון הסכסוך הכולל. הסכסוך והפתרון לא יכולים לצאת נשכרים מתוך ובתוך השיטה הקפיטליסטית, שכן במוקדם ובמאוחר, ישוסו ההמונים אלה באלה על ידי הבורגנות של כל אחת מהמדינות.

  לא ההתנחלויות יצרו את השיטה הקפיטליסטית, אלא השיטה הקפיטליסטית יצרה את ההתנחלויות. לא המתאבדים יצרו את הקפיטליזם, אלא הקפיטליזם יצר את המתאבדים. גם אלה וגם אלה הם צדדים שונים של אותו מטבע. מי שחי בהתנחלויות בגלל המחייה הזולה, ומאבד את בניו בפיגועים, משול לעובד אלילים ולאוכל בשר אדם, גם אם לפי השקפתו הארץ שייכת לנו. זו היא קיצוניות ופרשנות אלילית של החיים. משפחות המתאבדים, המקבלות כסף רב, על יקיריהן שהתאבדו מתעשיית המוות של המתאבדים, גם הם משולים לעובדי אלילים ואוכלי אדם האוכלים את בשר בניהם בכסף שקיבלו.

  ההמונים בשני הצדדים נתונים, לעושק כלכלי, לביזוי ולשיסוי, על ידי נביא שקר למיניהם. חלקם מן הימין המדיני, חלקם מחונטות של אדמירלים וגנרלים למיניהם וחלקם מהימין הניאו ליברלי הכלכלי, שאליו משתייכים גם זרמי השמאל הבורגני והזעיר בורגני

  מר רן הכהן ודומיו, שמשתייכים לאותו אגף של השמאל הבורגני בזרם הניאו ליברלי בטח לא מעוניין בפתרון מעין זה, שכן הוא כאמור שומט את הקרקע מההגמוניה הכלכלית של האליטה אליה הוא משתייך, ולכן הוא לא יותר מסוס טרויאני של ההון, שמעוניין לשמור על המצב הקיים, בבחינת אותה הגברת בשינוי האדרת.

  לכן, עלינו כשמאל סוציאליסטי אמיתי לדאוג קודם כל למיגור השיטה הקפיטליסטית מבית, ולעמוד על הדרישה לעשות כך גם בצד השני. זהו התנאי הראשון בהקמתה של פדרציה או קונפדרציה עתידית שתכלול, את כל עמי האזור ולא רק ישראל והפלשתינאים. קונפדרציה זו תכלול כאמור את ישראל ופלשתין סוציאליסטיות וכך גם את שאר עמי האזור לאחר שיבארו את הרע הקפיטליסטי מקרבם.

 27. דר' רבקה ליסק

  ההבדל ביני ובינך הוא שאני חשדנית באותה מידה כלפי שני הצדדים המעורבים, בעוד שאתה- כך אני מתרשמת- נותן יותר משקל לטיעונים הפלשתינאים.
  אני איני יודעת מה היה שם.
  מה שאני כן יודעת:
  הפלשתינאים סרבו להעביר לידי צה"ל את הרסיסים לבדיקה. ולארגון watch , אני מודה שאין לי אמון. לעומת זאת טוען צה"ל שעל פי הפציעות של חלק מהמשפחה שהועברו לבי"ח בישראל- זה לא הפגז שלנו.
  אני איני יודעת למי להאמין. שני הצדדים הם בעלי אינטרס ועל כן שניהם חשודים.
  אבל, השאלה העיקרית איננה מי אומר כאן את האמת, אלא השאלה הגדולה:כיצד שמים קץ לירי ההדדי.
  בראיון שנתן גיא בכור, מזרחן בעל שם, בתוכנית הבוקר של ערוץ 10 , ביום ששי, הוא טען שיריות הקסאמים אינן קשורות כלל לישראל, אלא הן קשורות למאבקים הפנימיים בין הפתח לחמאס. אנו רק כלי המשחק ביניהם. זהו טיעון מעניין ביותר- ומעורר מחשבה.
  הרי- ניתן היה לצפות, שלאחר ההתנתקות תעבור זירת ההתנגשויות בין ישראל לפלשתינאים לאיזור הגדה. הרי היתה נסיגה ישראלית מבלי שהפלשתינאים נדרשו לתת איזו שהיא תמורה.
  בלבנון הנסיגה הביאה שקט עד לאחרונה- מדובר במספר שנים. גם בלבנון, הפעילות של חיזבאללה קשורה במעמדו בלבנון. אנחנו כלי המשחק.
  ראוי למחשבה.

 28. רן הכהן

  אכן, הטיעון הגאוני של גיא בכור – מזרחן מימסדי ידוע ב"מרכז הבינתחומי" לבעלי ההון (ראי כתבה היום במוסף הארץ) – מעורר מחשבה, ועוד איך. הפלסטינים, הוא טוען, בכלל יורים מסיבות פנימיות!

  וראו זה פלא: פעם נוספת, לישראל אין שום אחריות ושום אשמה – ממש כמו בפרשת הטבח על החוף, איזה צירוף מקרים מדהים! הרי ישראל כבר נסוגה מן הרצועה, ולא סתם נסוגה – נסוגה "בלי שום תמורה"! באמת חוצפה שאחרי 38 שנים של כיבוש, גזל, עושק ורצח, הפלסטינים לא הואילו לפצות אותנו בתמורה הולמת! שונאי ישראל פרימיטיווים שכמותם! אם הם היו סקנדינבים נאורים, בני תרבות, הרי ברור שהם היו מעניקים לנו פיצוי כספי נדיב על כל שנה של כיבוש, וגם על כל הרוג שהרגנו בהם, וגם מוסיפים את התפילה לשלום המדינה לאמנה הפלסטינית!

  חלילה לנו להזכיר את העובדות בשטח: שצבא הכיבוש עדיין חוסם את כל המעברים לרצועה וממנה, וזאת אחרי שישראל אסרה להקים נמל ימי בעזה והחריבה את שדה התעופה של עזה; את המחסור המוחלט שישראל יוצרת ברצועה, מחסור בחומרי גלם, בתרופות וגם במוצרי מזון בסיסיים עד כדי אסון הומניטרי; את הבומים העל-קוליים, את המזל"טים המרחפים באוויר, את החיסולים היומיומיים, את ההפגזות מהאוויר, מהים ומהיבשה, את הפשיטות לתוך שטח הרצועה, ואת כל יתר מעשי הטרור שישראל עושה ברצועה והופכת אותה לגיהנום עלי אדמות. אנחנו בסדר, אנחנו בסדר גמור – זה בכלל הם שאשמים, הם יורים בשביל הכיף, זה בכלל לא קשור אלינו. באמת טיעון מעורר מחשבה – על מניעיו הלא כל כך סמויים של איש התקשורת והמזרחן-מטעם, ושל כל מי שתמים/תמימה מספיק כדי להאמין לו.

 29. יואל קורנבלום

  רן, לאיזה אריסטו ומדי צה"ל אתה מתיחס בתגובתך? נראה שלוח הזמנים לא כל כך מתאים. יכול להיות שזה הג'ינג'י שהיתה לו בסטת פירות בשוק הכרמל ליד רחוב השומר? אנא הסבר. אבל אני מסכים אתך שצריך להאמין לאנשים שלובשים מדי צה"ל.

 30. אחד

  כתבת ש"טבח ורצח נבדלים מהרג – בכוונה של עושיהם". אז יש לי שאלה: בכתבה מ"הארץ" של אתמול דיברו על המדיניות של צה"ל כלפי תושבי עזה ועל הקריאות של החמאס לפגוע בישראלים לאור מה שקורה שם. המדיניות של אחד מהצדדים כונתה "ירי הרתעתי" על אוכלוסיה אזרחית, בעוד המדיניות של הצד השני נקראת "דרישות לנקמה". ועכשיו חידה (בעצם כמה חידות):
  א. תנחש מי הוא מי בכתבה? האם בצה"ל יש "דרישות לנקמה" לעומת החמאס שיורה על אזרחים "ירי הרתעתי", או להיפך?
  ב. האם הכוונות שמאחורי "ירי הרתעתי" על אוכלוסיה אזרחית שונות מהכוונות שמאחורי "דרישות לנקמה"? איך בדיוק מבדילים?
  ג. כשהחמאס יורה קסאמים על תושבי שדרות, האם מספיקה הפעולה של ירי שיטתי על אזרחים כדי להוכיח את הכוונות שלו, או שדרוש תחקיר מסודר ואולי סידרה של ראיונות עם היורים? ומה לגבי צה"ל?

 31. יואל קורנבלום

  בקשר לתגובתך לרבקה כמובן חלילה לנו גם מלהזכיר שמדינות ערב בכלל תומכות בטרור נגד ישראל. כל כספי "הסיוע לפליטים" מצאו את דרכם לקבוצות הטרור או לכיסי ראשי הטרור. בסכומי הכסף ששפכו מדינות ערב בטרור נגד ישראל היו יכולים לפתור את בעיות הפליטים בכל העולם. אבל הם לא רצו את זה, עדיף ליצור אויב כמו ישראל ולשטוף את מוחם של תושבי מדינות ערב שכל בעיותיהם היו נפתרות לו מדינת ישראל היתה נעלמת. חוץ מזה אל תשכח שלכל בעיות הפליטים, כולל הפליטים היהודים, נמצא פיתרון במשך הזמן. במקרה של הפלשתינאים יש רבים שלא מעונינים בפיתרון, כולל אנשי שמאל בישראל, ולכן בעיית הפליטים כאן עדיין קיימת. באמת אפשר היה לצפות ממרצה בכיר כמוך (לפי הכתוב באתר) שיפגין הגיון סביר יותר. חוץ מזה שנאתך לישראל עוברת כל גבול. על איזה טבח אתה מדבר? למה אתה מאשים את ישראל בטבח? מאיזה מקור אתה מקבל את האינפורמציה שלך? בנוסף, זה שהרסו מתקנים בעזה זה בגלל שהפלשתינאים השתמשו בהם למעבר אמל"ח במטרה להרוס את מדינת ישראל. אני בטוח ששמעת על זה.

 32. שיקו

  מדהים הרציונליזאציות, פשוט מדהים
  16\6\2006 [שיקו]

  1. צה"ל משקר באופן שטתי וקבוע. אינסוף דוחות של אמנסטי ו- HRW (ראה בקישורים להלן ) הביאו לכך הוכחות לעייפה אבל זה כמובן לא מעניין את האלכימאים הציונים באתר. (אופס שכחתי: אמנסטי ו- HRW הם חלק מהתנועה האנטישמית העולמית).

  2. את התחקיר שמרסק לגזרים את טענותיו האינפנטיליות של הצבא הישראלי ותומכיו ערכו דווקא אזרחים אמריקאים (ולא פלסטינים רחמנא לצלן שאליבא דה הליסקים, הבכורים והבן דרורים הם שקרנים מטבעם כמובן, כמו כל הערבים הלא אירופיים) ביניהם עובד הפנטגון לשעבר מרק קרלסקו. ראה כאן על מרק ורקעו

  http://www.motherjones.com/radio/2005/10/garlasco_bio.html

  נא לזכור שמיסיהם של תחקירנים אמריקאים אלו ממנים בין השאר גם את חייהם של הכותבים באתר המכחישים את רצח המשפחה הצהלי-תקני שארע בחוף עזה (מבחינה סטרוקטורלית קרובים רחוקים של מכחישי השואה בגרמניה ימח שמם וזכרם). אבל זה כמובן לא מעניין את מכחישי האסון.

  3. קחו בעברית את טקסט הבסיס לכל כתבות העיתונות שבאו אחריו (תהיינה עוד למטה ):

  http://hrw.org/hebrew/pdfs/gaza061406heb.pdf

  4. ואה שכחתי: העולם הוא שטוח, השמש סבה סביב כדור הארץ, וצה"ל לא משקר או מחסל אזרחים בחופים (רק בערים).

  תתבישו לכם ולכן, אכזרים ערלים וחסרי לב.

  חומר נוסף על הפצצת הצבא בחוף עזה
  16\6\2006 [שיקו]

  בניגוד לשב"כ ולצה"ל, לדוגמה, שכמעט תמיד מביאים כתבי אישום על סמך הודאות ורבליות (שרבות מהן הם סחטו וסוחטים ע"י עינויים כפי שלימדנו ב15 השנים האחרונות הועד הישראלי נגד עינויים) — החוקרים המקצועיים והאוביקטיבים במידה המקסימלית האפשרית של HRW מביאים חומר מטריאלי עובדתי לטענותיהם.

  בנוסף, ניכר בברור מהטקסט בעברית שהבאתי לעיל שאכפת לחוקרים/ות של HRW מתושבי שדרות אלפי מונים יותר מאשר ה"אכפתיות" כלפיהם של קרובי מכחישי השואה הכותבים כאן שנשמתם היהודית-ישראלית הטהורה לא מסוגלת כנראה לגנות ירי פושעני ובלתי פרופורציונלי של א-ר-ט-י-ל-ר-י-ה על בני אדם כמו גם שמוות של ילדים ערבים לא-אירופיים לא מזיז להם.

  For Immediate Release

  Israel: More Evidence on Beach Killings Implicates IDF

  Palestinians Agree to Independent Inquiry

  (Gaza, June 15, 2006) – A digitally dated and time-stamped blood test report of a victim treated at a Palestinian hospital that admitted wounded from the June 9 killings on a Gaza beach suggests that the attack took place during the time period of an Israeli artillery attack, Human Rights Watch said today. The Israel Defense Forces (IDF) have denied responsibility for the killings, saying that although they fired six artillery shells onto the beach between 4:32 p.m. and 4:51 p.m., the fatal incident must have occurred after that.

  Human Rights Watch first challenged this conclusion, concluding that the IDF most likely caused the killings, in a press release, http://www.hrw.org/english/docs/2006/06/13/isrlpa13544.htm, based on an investigation by its researchers in Gaza.

  Human Rights Watch researchers examined the computer-generated record from the Kamal Adwan hospital, which documents the blood test of a victim from the beach incident being taken at 5:12 p.m. on June 9. Furthermore, hand-written hospital records log patients from the incident as having been admitted starting at 5:05 p.m. If the records are accurate, based on the time needed to dispatch an ambulance and drive from the hospital to the beach and back, this suggests that the fatal explosion took place at a time when the IDF said they was firing artillery rounds. Both sets of records also directly call into question the account of the IDF that ambulances did not reach the beach until 5:15 p.m. that day.

  Altering the records would require re-setting the computer’s clock and re-writing pages of the hospital’s admissions log. Human Rights Watch researchers said that the pages they saw documented patients un-related to the beach incident, followed by two pages of victims from the beach. The first of those were admitted at 5:05 p.m. The researchers saw no evidence that the times might have been altered.

  Israeli military officials have also suggested the explosion, which killed seven members of the Ghalya family and wounded many others, might have been caused by a mine. But Human Rights Watch researchers also examined blood-crusted shrapnel given to them by the father of a 19-year-old male who suffered abdominal wounds in the beach explosion. They determined that the shrapnel is a piece of fuse from an artillery shell.

  “The likelihood that the Ghalya family was killed by an explosive other than one of the shells fired by the IDF is remote,” said Marc Garlasco, senior military analyst at Human Rights Watch. “This new evidence highlights the urgent need for Israel to permit an independent, transparent investigation into the beach killings.”

  Human Rights Watch received a fax today from the office of Palestinian Authority President, Mahmoud Abbas, saying that the president’s office, which is holding much of the shrapnel removed from the blast victims, would cooperate and share evidence with an independent inquiry team.

  For further information, please contact:

  In Jerusalem, Lucy Mair: +972-548-167-775

  In Gaza, Marc Garlasco: +972-548-067-027 (mobile)

  In Gaza, Bonnie Docherty: +972-548-067-027 (mobile)

  In New York, Sarah Leah Whitson: +1-212-216-1230

 33. זאתי

  אני מסכימה איתך שהשואה היא המיצוי הטהור ביותר של הקפיטליזם. חשבתי להצביע על עובדי מחנות הכפייה ועל הניצול המושלם של גוף המתים, ולהזכיר את המאמר שפורסם פה על תעשיית הבשר ושואת בעלי החיים, וכן את ההוצאות להורג של אסירים בסין לשם מכירת איבריהם.

  אך הנה, הועלתה רשימה על דיון בהפרטת בתי הכלא בישראל מחר. אומר בריש גלי: קיים בעיני קשר בל ינתק בין העבודה הכפויה במחנות הריכוז וניצול המתים לרעיון ניצול עבודת אסירים בבתי סוהר (והוצאות להורג מטעמי רווח), ובין שתי התופעות האלה לבין רעיון הפחתת עלות העבודה הקפיטליסטי.

  אני רוצה לחבר את הדברים לדברים שחנה קים אמרה ברשימה של נירית צארום, שהמאבק לשחרור הינו תרבותי ומעמדי כאחד. אני מסכימה בכל לב עם האמירה הזו, ותמונת הראי של השחרור הדו- מימדי, לדעתי, הוא נישול חומרי שגזענות מהווה את ההצדקה העיקרית שלו. וזה אכן מה שאירע בשואה, וכמובן שלא רק שם.

  בהקשר של ניצול האסירים ההצדקה לניצול החומרי אינה גזענות, אלא היותם, כביכול, אנשים נחותים בשל היותם עבריינים (דומה לרעיון ניצול גופן של נשים לשם עשיית רווחים, תוך הוקעתן כ"זונות", "סוטות"). אך המבנה המחשבתי דומה למבנה המתיר עושק , גזל וניצול על יסוד הצדקה גזענית.

  אני מודה שהמחשבה שבג"ץ בראשות אהרון ברק, ניצול שואה בעצמו, עלול לאשר את הפרטת בתי הסוהר בישראל, ושתופעה כזו עשויה להתרחש במדינת ישראל אחרי השואה, מפיל עלי אימה. אם אהרון ברק לא יכול לראות את הקווים שמובילים ממחנות הריכוז אל הפרטת בתי הסוהר- אנה אנו באים?

 34. דני זמיר

  אתה תותח!
  התגובות שלך מרתקות מעמיקות ומעניינות, גם בנושא שלטון ההון וגם בנושא הציוני.
  כל הכבוד!.

 35. יואב לוין

  מסכים איתך וחותם על כל מילה שלך.

  אני רק אוסיף שבנוסף על מה שאמרת, מה שמייחד את השואה מכל רצח עם אחר, שכן רצח עם הוא לא רק דבר ייחודי ליהודים, זה האינדוסטריאליזציה – כלומר התיעוש של המוות. כל זה התקיים תוך תכנון קפדני ומדוייק כמיטב המסורת הגרמנית ושולב עם התיאוריה הגזענית של חוקי נירנברג.

  אפשר להוסיף עוד דברים למכביר, אך הרעיון מובן.

  כמובן שהתיאוש של המוות קיים לא רק ברצח העם היהודי, אלא שם הוא הגיע כאן לרמה הכי מזוויע והכי פתולוגית שרק אפשר, שכן עבור הנאצים, לא היה מספיק להרוג את היהודי, כפי שעשו קודמיהם מטעם הכנסיה, אלא היה צורך לדאוג גם להעלמת הגופה וחילולה.

  אגב אנו עדים לשנאה פתולוגית זאת גם בחוגי הניאו נאצים כיום, שמתבטאת בחילול בתי קבקות יהודיים.

  המעניין כאן, שרבים מן המתקפות על בתי הקברות באירופה ובמיוחד בצרפת בוצעו על ידי ערבים ומוסלמים, כלומר שהשנאה הפתולוגית והאידיאולוגיה הנאצית מחלחלת לאט לאט גם לאסלם. אנחנו לא צריכים להתפלא על כך, שכן קשריו של המופתי חוסייני לנאצים ידוע. חלק גדול מהתיאוריות הנאציות עבר לאסלם בגלל אותו שיתוף הפעולה של חוסייני עם הנאצים, ואימוץ חלקים רחבים מהתיאוריה הגזענית שלהם על ידו לתוך האסלם.

  אך על כך בהדמנות אחרת.

 36. יוסי דהאן

  לצערי חלק מהתגובות לפוסט הזה הפכו להיות תגובות לגופו של איש ולא לגופו של עניין, אנחנו משתדלים להקפיד שהדיון חריף ככל שיהיה לא יתדרדר להתקפות אישיות, זה לא מהווה לדעתנו חלק מחירות הביטוי ובמקום לקדם דיון חופשי ופתוח תגובות כאלו רק מונעת אותו. הפעם כנראה לא הקפדתי כראוי בעצמי על הכלל הזה ואפשרתי לתגובות כאלה להיכנס לאתר.

 37. Reuven

  So many learned people and so much rhetoric.

  But, I'm the humble person who wonders if the terrible tragedy of decimating an entire family comprised of innocent human beings was ever considered by the theoreticians here!!!

 38. דר' רבקה ליסק

  איני יודעת מדוע ההתלהמות הזאת. כאשר כתבתי ללא פיצוי התכוונתי שלא היה הסכם דו צדדי ולכן לא הוסדרו כל הבעיות, שהזכרת, הקשורות לרצועת עזה.הפיצוי העיקרי- הפסקת ירי הקסאמים.
  מדוע צריך תמיד ליחס דברים שליליים ולהתנפל בזעם?
  במקום זה יכולת לשאול אותי למה אני מתכוונת בפיצוי.
  אולי לא הסברתי עצמי היטב- אבל, יש לתת לאנשים קצת יותר אשראי לפני שמתנפלים..

 39. דר' רבקה ליסק

  מדבריך ברור שאתה חסיד של התזה של אדוארד סעיד לגבי ההסבר למצבו הנוכחי של המזרח הקרוב.
  האם קראת את הביקורת של פרו"פ ברנרד לואיס, מגדולי המזרחנים בעולם, לתזה של סעיד?
  לא אכנס , כרגע, לויכוח מהו חלקו של המערב- ויש לו חלק- ומהו חלקם של הערבים בנחשלות של האיזור.
  אתה טוען שדמוקרטיה מערבית איננה פתרון מתאים למרחב.
  אודה לך מאוד אם תתן לנו אלטרנטיבה. מהו הפתרון, לדעתך?
  אני קראתי את ספריו של פרו"פ עמנואל סיון על הגורמים למצב, כולל ציטטות מאינטלקטואלים ערבים לגבי הנושא. מה דעתך?

 40. רן הכהן

  מעניין שמכל הקללות והנאצות שמסתובבות כאן, שהביאו אפילו את עורך האתר להתנצל ולהזהיר, דווקא התגובה שלי נראית לך ראויה לתואר "מתלהמת". לפעמים, כאשר מסכימים עם התוכן, משלימים גם עם כל סגנון; וכאשר קשה להתמודד עם התוכן, תוקפים דווקא את הסגנון.
  כנראה שאנחנו – את ואני – פשוט לא דוברים את אותה שפה. מה שבלשוני נקרא "כיבוש", "מצור", "הרעבה", "משבר הומניטרי", "טרור", "הפגזות" ו"חיסולים", בעינייך הוא בסך הכל "בעיות" – "בעיות הקשורות לרצועת עזה" ו"לא הוסדרו". כן, ד"ר ליסק – הילדים חולי הסכרת הגוועים בבתי החולים בעזה כי ישראל לא נותנת להכניס חלפים למכונות הדיאליזה "לא הוסדרו", המצור והרעב ברצועה "לא הוסדרו", והמוות היומיומי של אנשים חפים מפשע בהפגזות ישראליות, על חוף עזה ומחוץ לחוף, גם הוא "בעיה הקשורה לרצועת עזה" ש"לא הוסדרה". ככה זה בחיים – לכולנו יש בעיות. לאחד יש צרות עם החותנת, לשני יש חצ'קון על הלחי, והשלישי גווע ברעב או מאבד את כל משפחתו בהפגזה. העולם אינו מושלם, כידוע, והעיקר – לא להתלהם.

 41. אבנר.ל

  נניח שהגרמנים ועוד אחרים פעלו ממניעים קפיטליסטיים בכיסוי של הצדקות שונות ביניהן הגזענות.
  האם גם האסירים מוכנסים לכלא ממניעים אלה ולמטרות ניצול?

  לדעתי התשובה שלילית.

  לא תמיד ולא בכל המקומות אסירים עבדו.

  אחד המניעים לעבודת אסירים היום הינו פרי הילולים של כל מיני יפי נפש שוחרי טוב שחשבו שנכון לנסות להקנות להם מיקצוע אחר מאשר פשע,בין השאר כאיזה תיקון שהחברה חייבת להם על הזנחתם בעבר,כדרך להעביר את הזמן במקום שלפי עדויות רבות לא כל כך זז שם,כאמצעי למניעת הידרדרות נפשית ועוד תיקוני עולם.
  וכן,הם "עולים"לחברה פעמיים.
  פעם הנזקים שגרמו-אתי אלון,סוחרי סמים ,מלביני הון ועוד.
  ופעם שניה המדינה צריכה להשקיע הון עתק בלשמור ולהאכיל אותם ועוד.

  והרי גם היום הם עובדים,לפחות חלקם.ויש שהשתקמו ויש שדווקא מרוצים מכך.

  קודם זועקים מרה-הם נמקים ומשתגעים.ספקו להם עיניין(כמו האסירים בברזיל שדרשו טלביזיות לראות מונדיאל).
  אח'כ טוענים שזה ניצול קפיטליסטי.

  אם המדינה רוצה להיפטר מהעונש הזה של להשקיע בהתעסקות עימם ולהעביר את זה לידי חברה פרטית (שמשום מה לא יכולה להדפיס כסף ולא לגבות ממך "מס אסירים")שעיניינה רווח אז שהאסירים יחשבו לפני מעשיהם על כך שהם הולכים להיות עבדים של אייל הון קפיטליסטי ונצלן.

  עד לאן אפשר למתוח את הביקורת על כל מה שזז ועושה משהו מכורסת אודטה או החיים היפים.

  באמת לאדם אין שום אחריות לפחות על מעשיו?

 42. יואב לוין

  ראשית אני רוצה לומר שאני לא חסיד של אדוארד סעיד, אך בחלק מן התזות שלו יתכן והוא בהחלט צודק . מעל דפי בלוג זה גם קראתי לפדרציה או קונפדרציה סוציאליסטית של ישראל ופלשתין כחלק מפתרון הקבע, פתרון שהוא מרחיק לכת בהרבה, מכל מה שהציעו.

  למרות שהפתרון הזה שמוצע על ידי הוא לא בדיוק הפתרון שעומד בלב הקונצנזוס הציוני .
  אני לא אוכל לתת לך גם פירוט מעמיק מעל דפי בלוג זה, לגבי איך צריכה להיראות אותה הפדרציה או הקונפדרציה, מאחר והותקפתי גם בגלל אורך המאמרים שלי. בדבר אחד אני מסכים אם רן הכהן שכשלא מסכימים לתוכן אז מבקרים את הצורה או את הפרסונה!!! בכל מקרה אם זה מעניין אותך, תפני למייל שלי ואני אשלך את החזון שלי לגבי הפדרציה או הקונפדרציה שעליה אני מדבר.

  מה שטענתי ואני ממשיך לטעון גם עכשיו שכולם מדברים כאן על הסבל הנורא של הפלשתינאים. ראשית אני חוזר בפעם המי יודע כמה ואומר שזה נכון שהם סובלים. בהרבה מקרים זה נגרם על ידי ההתנהלות הישראלית ובעוד יותר מקרים הם יכולים להאשים בכך את עצמם, ובהקשר הזה אני אצרף בסוף לינק לכתבה של ד"ר מתיאס קיונצל. מספר ההרוגים כתוצאה מההשתוללות הקפיטליסטית והניאו ליברלית הוא גדול הרבה יותר מההרוגים בשני הצדדים במשך כל שנות העימות. מי שנפגע מזה הכי הרבה, זה המזרחיים ולא האשכנזים.

  לטענתי, כל הדברים האלה זה צדדים שונים של אותו מטבע, וגם כאשר יהייה שלום בורגני, כפי שאתם רוצים, האנשים שמתים מההשתוללות הניאו ליברלית והקפיטליסטית ימשיכו לשלם את מחיר השיגעון של הקפיטליזם ובשני הצדדים. זה יהיה בשני הצדדים, שכן המדינה הפלשתינאית שתקום, לפי מה שאתם מציעים בטוח לא תהיה מושתת על עקרונות סוציאליסטיים, לכן הפתרון היחדי שצריך לדרוש זה הפתרון שהצבעתי עליו: ראשית ביעור הרע הקפיטליסטי מתוך שתי החברות ואז צעידה סוציאליסטית משותפת לפתרון של פדרציה או קונפדרציה ישראלית-פלשתינית- ירדנית ושילוב של עמי האזור בקונפדרציה זו.

  לגבי הנושא האירופי, אז אני רוצה לומר שאני רואה באירופה ובמערב הלבן, כמביא את רוב החולות הרעות לרוב חלקי העולם – למרות זאת עדיין כוניתי גזען אשכנזי. מה לעשות הקפיטליזם הוא יציר כפיה של חברה זו. העושר האירופי והחיים הטובים של האירופאים באים, על חשבון של עמים אחרים שהם עשקו בהמלך ההסטוריה שלהם בכידוני הרובים האמפריאליסטיים. אגב הם עשקו לא רק את האזור הזה, אלא אזורים רבים אחרים ולא רק כלכלית אלא גם תרבותית. רוב אוצרותיהם הארכיאולוגיים של המזרח נמצא במוזיאונים באירופה!!! מעניין מדוע!!!

  ייתכן ובעניין זה יש לי דעה דומה לאדוארד סעיד למרות, שכפי שאמרתי עם רוב דבריו איני מסכים. בכל מקרה כאיש שבא מהרקע המדעי והאקדמי, למדתי שאם תיאוריות מדעיות יש להם ביסוס במציאות, חובה עלינו לקבל אותם, לא משנה מי האיש שעומד מאחוריהם. מה לעשות והעושק הכלכלי והתרבותי של המזרח על ידי המערב הוא עובדה מוגמרת.

  אני לא אמשיך להתעכב כאן עוד פעם שלא אואשם בפוסטים ארוכים. אסיים ואומר שהמציאות היא יותר מורכבת ממה שאנשים נוטים לצייר אותה. אך כאשר אתה שבע ולא צריך לדאוג המציאות הזאת, היא לא ממש מטרידה אותך.

  הלימק למאמרו של ד"ר מתיאס קיונצל באנגלית:

  http://www.sevisev.co.il/matthias_kuentzel_-_ns_antisemitism_arab_world.pdf

 43. אבנר.ל

  אין רק טוב או רק רע בכל צורת התארגנות.
  יתרונות של שיטה אחת יהיו מלווין בחסרונותיה.
  אפשר להביא רשימות לכאן ולכאן.

  עקרונית לדעתי יש פעילויות שהמדינה חייבת לשמור בידיה.

  בית סוהר הינו אחד מהם.

 44. דר' רבקה ליסק

  ברור שאתה רואה את הקונפליקט הישראלי- פלשתינאי בשחור- לבן, וישראל צבועה אצלך בצבע שחור משחור והפלשתינאים צחים כשלג. האמת נימצאת ברוב המקרים- באמצע, לא בקצוות. בקיצוניות לא פותרים בעיות.
  אני מצטערת להודיע לך שאתה רואה את המציאות בצורה מעוותת לחלוטין.
  לפני שאגש לבעיה העיקרי ברצוני לומר:
  ישראל יצאה מעזה. הפלשתינאים יכלו לנצל עובדה זו כדי סוף, סוף לשקם את עזה ,לבנות לפליטים שיכונים, לעודד השקעות הון, וליצור מקומות עבודה. תושבי עזה היו יכולים סוף, סוף לחיות כמו בני אדם.
  למען האמת, הם יכלו לעשות זאת מאז הסכם אוסלו. ערפאת קיבל מיליארדים של דולרים מאירופה ומארה"ב- ומה הוא עשה בכל הכסף הזה?
  הוא יכול היה לבנות בתי"ס, בתי"ח, שיכונים לפליטים וליצור מקורות תעסוקה. כולנו יודעים לאן הלך הכסף. הפלשתינאים בחרו בחמאס בעיקר מפני שמאסו בשחיתות של הפתח, שלא עשה דבר לטובת התושבים וראשיו שילשלו לכיסיהם מיליונים.
  את המשך המאבק נגד הכיבוש הם יכלו לנהל מהשטח הכבוש- עזה כבר אינה שטח כבוש.
  נכון שבעית הנמל ושדה התעופה לא ניפתרו וגם נושא המעברים. אבל, לולא המשך יריות הקסאמים והטרור ועליית החמאס, היתה הממשלה מתחילה בשיחות על מפת הדרכים. כמובן שעליית החמאס יצרה בעיה. הם מסרבים להכיר בישראל ובהסכמים שנחתמו- וכל העולם אתנו בעניין זה. החמאס מוכן להמשיך את סיבלם של בני עמו מפני שמטרתו היא חיסולה של ישראל. ולא איכפת לו מסיבלם.
  וכאן אנו מגיעים לבעיה המרכזית:
  החמאס אינו מכיר בקשר ההיסטורי של עם ישראל לארץ ישראל ובזכות ההגדרה העצמית של היהודים. עפ"י תפישתו- אנו קולויאליסטית אירופאים. והצרה היא שיש גם בין ערביי ישראל וגם פלשתינאים שחושבים כך.
  אבל, העובדות ההיסטוריות מוכיחות את הקשר הזה שאינו ניתן להכחשה.
  קרא את סיפרה של המוסלמית אירשאד מנג'י, הצרה עם האיסלאם, ותקבל גישה מאוזנת לסכסוך.
  ישראל הכירה בפתרון של פשרה: 2 מדינות. השאלה היא אם השלטון הדו-ראשי ברשות הפלשתינאית מסוגל להגיע להסכם של פשרה על פי הקווים של הצעת קלינטון- ברק. על כך יש קונצנזוס בעולם וגם בישראל.
  כל עוד הפלשתינאים לא יוותרו על זכות השיבה ויסכימו ליישובם של הפליטים במדינה הפלשתינאית- לא יגמר הסכסוך.
  שיבת הפליטים לישראל פרושה חיסולה של המדינה היהודית. ואנחנו לא נסתלק מכאן. גם לנו מגיעה מדינה.
  בקיצור, לא רק ישראל אשמה במצב- אלא שני הצדדים.

 45. רן הכהן

  רוב תודות על סיכום נאיווי כל-כך של התעמולה הישראלית. אולי כדאי לתרגם אותו לאנגלית, כדי לשכנע את אחרוני הספקנים בחלקם המרכזי של אנשי אקדמיה ישראלים "ביקורתיים" במתן הכשר לכיבוש ולפשעי המלחמה. לא אבזבז זמן על תשובה מפורטת; אסתפק רק בתגובה לטענתך שעזה כבר אינה שטח כבוש. זוהי טענה קיצונית להחריד; רק נדמה לך שאת מתונה ומאוזנת, לאמיתו של דבר את נמצאת בקצה הימני ביותר של הסקאלה. אפילו הגרועים שבתועמלני ישראל הרשמית נטשו את הרעיון לבקש הכרה בינלאומית בסיום הכיבוש, רעיון שהשתעשעו בו ערב הנסיגה. כי להבדיל מראיית המציאות המסולפת והמעוותת לחלוטין שלך, תפיסת המציאות שלהם עדיין שפויה מספיק כדי שיבינו היטב שכל עוד ישראל מטילה מצור יבשתי, ימי, אווירי וכלכלי על הרצועה, הכיבוש נמשך. הרי כל ילד מבין זאת, אם לא צבר יותר מדי שעות של שטיפת מוח, או אם ניחן בכישורים ביקורתיים ומוסריים בסיסיים ביותר.
  מעניין גם איך נדמה לך שמאז הנסיגה הפלסטינים יכלו לבנות מחדש את עזה, כאשר את יודעת היטב שהמעברים סגורים. האם את מציעה שיבנו בניינים ממי-ים, אוויר וחול? וכאשר העיתונים דיווחו על סגירת כל המאפיות בעזה בגלל מחסור בקמח, במה בדיוק היית עסוקה – בשינון ספרי ברנרד לואיס או עמנואל סיוון?
  רק אנשים צבועים וחסרי קנה מידה מוסרי מסוגלים לטעון ש"האמת נמצאת באמצע". האם גם בין הנאצים ליהודים האמת נמצאת באמצע? כלומר קצת צדקו היהודים שהשואה זה לא בסדר, וקצת צדקו הנאצים שעשו את השואה? גם בין הרוצח לנרצח? בין האנס לנאנסת? בין השודד לנשדד? בין הכובש לנכבש? -ובכן זה המקרה שלפנינו. כן, הכובש הוא הרע והוא שחור משחור, והנכבש הוא הקורבן, ואין שום סימטריה ביניהם – כמה קשה להפנים את האמת הבסיסית הזאת במקומותינו, עם או בלי תואר אקדמי! מי שמייצר סימטריה בין הכובש לנכבש, בין הפושע לקורבנו, הוא מבחינה מוסרית פושע, גם אם לא עשה כל פשע בעצמו; כי עמדתו מצדיקה ומאפשרת פשעים של אחרים. לכן, באשר לטענותייך על "התלהמות" מצידי: אולי לא התלהמתי מספיק.

 46. אירית

  נכון בעיני הניתוח של השואה כפועל יוצא של קפיטליזם גרמני, ובעיקר מניעת התפשטות קולוניאלית של גרמניה שיצרה את התנאים ל"קולניאליזם כלפי פנים".
  אך אפשר גם לבחון את הקפיטליזם משורשיו הרוחניים ולהגיע לנקודה המשותפת שממנה יוצא הקפיטליזם וגם תורות גזע ואפילו רעיונות דתיים. קפיטליזם שלוב במרקם תרבותי שלם, כך שאין פה ראיה מהפכנית אלא דגש שונה המוליך למסקנות אופרטיביות שונות בסדרי העדיפויות של התגובה לשואה . (לאו דוקא "בית לאומי" כמטרה ראשונה אלא מענה לקפיטליזם וכולי). מקובל גם שפתרון בורגני לסכסוך הישראלי-פלשתינאי לא מבטיח פחות קורבנות לשני הצדדים, אם הוא שלוב בקפיטליזם. מספר הקורבנות בשתי החברות עלול לעלות, או לא להשתנות. כתבתי באתר אחר שה"שלום" המסתמן בין גורמים בורגניים פלשתינאים ובין הישראלים מפחיד אותי, שכן אינני רואה הבדל מהותי באיכות החיים המשותפת במקרה כזה. הניתוח שלי נגע לאחמד טיבי כמייצג את פנטזיית השלום של ה"שמאל" כביכול הבורגני, איתו יכולים להגיע להבנה, אך אינני בטוחה שזו תוצאה רצויה מבחינתי. כמובן עדיף בורגנות לא גזענית על גזענית, אך למעשה זה לא משנה במיוחד את השורה התחתונה של מספר וגם פרופיל אתני של הקורבנות.

  מה שאומרת זאתי הוא חשוב מאד. יש להנחיל את לקחי השואה הנכונים והם העבדות בעיקר. כאשר במקרה היהודי הגיע לקיצוניות של שימוש בגוף הפיזי מעבר לכוח עבודה גם כמוצר או בסיס למוצרים, כחיית ניסוי, וגם כ"קורבן פולחני" במסגרת איזו מערכת אמונות או פרקטיקות פולחניות תמוהות של חלק מראשי המשטר הנאצי. בקיצור, ניצול מוחלט מרמת העבודה, הגזילה של הרכוש, ועד ניצול העצמות והעור, ולבסוף גם הסבל והמהות הרוחנית. ממש קנינליזם. הנטיה למיסטיפיקציה של השואה, שישראל עסוקה בה מאד, מנסה לטשטש את לקחיה האמיתיים, כיון שחלק מן הפרקטיקה הנאצית אומצה לתוך ערכי החברה המערבית ובתוכה ישראל כמובן. (מה יותר סמלי מאשר ביצוע ניסויים בניצולת ניסויים של מנגלה. הרי היום יודעים כבר שתאגידי תרופות גרמניים היו שותפים ל"מחקרים "של מנגלה, ופשוט עשו מהם כסף בפיתוח תרופות וכולי. התנהלה תביעה בשנה שעברה בנושא זה בארצות הברית על ידי ניצול הניסויים נגד תאגידי תרופות והוא הוכיח שנציגי התאגידים נכחו בניסויים של מנגלה וכיוונו אותם, וגם ספקו את הציודים. אין פה מיסטיקה אלא קפיטליזם תאגידי נטו, שממשיך ופועל גם בתוך ישראל, אשר כאמור אמצה את הערכים האלה. הקירבון החוזר של תאומת מנגלה בהרצפלד מוכיח שהשואה אינה בעיקר מעשה אתני שבטי אלא תאוות בצע. הגזענות היתה דרושה כדי לשלול את הזכויות והכוח מקבוצה מסויימת. והנה בארץ הפכו את הגזענות על פניה, ו"ניצול שואה" הוא כניראה קטיגוריה המאפשרת קירבון "כשר" ללא מחירים).
  מה שקורה בעזה ניתן לניתוח במסגרת הכוללת הזו. הכותב צודק שישראל משחקת את התפקיד של המשעבד והמנצל של החברה הפלשתינאית וזה שוב מטעמים כלכליים להערכתי, הצבועים בנוחות ברטוריקה לאומית או אף דתית. אך מאחר שערכי הניצול והשעבוד (עם או בלי הצדקה אתנית, לאומית או גזענית אחרת) מקובלים על רוב הציבור פה, ממה נפשך מדוע יתנהגו אחרת בעזה ? החברה הפלשתינאית מתמודדת מבחינה פנימית עם אותו תהליך, מעמדה נחותה מאד של חברה משועבדת לחברה אחרת על רקע של הפרדה אתנית לאומית בשלב זה, ועל רקע של שעבוד רחב יותר של המזרח על ידי המערב.

 47. אבישי מתיה

  תנסי לעבור במחסומים שבגדה.
  תנסי למצוא עבודה.
  תנסי לשמור על מטע הזיתים שלך.
  תנסי להכין אוכל מכלום.
  תנסי להשתתף בהלוויה של האחיינית בת ה-6 מעזה שנהרגה ב"סיכול ממוקד".
  אחרי שבוע הזעם יעוור את עינייך. הזעקה תפרוץ מגרונך.
  וכשהיא תפרוץ, בויכוח, בקללה – את תחטפי מהמג"בניק או חייל גולני. צעקות. דחיפות. מכה מהרובה. או כדור ברגל (במקרה הטוב).
  רק שבוע.
  שבוע, לא 39 שנה.

 48. אחד

  השפה המכובסת הזאת של "איזון" ו"לא לראות בשחור לבן" וכו' מייצרת קהות מוסרית ומכשירה עוולות. בהודעה של ד"ר ליסק יש אמנם שימוש במילה כיבוש והתייחסות כללית לביטוי "שתי מדינות", אבל כל יתר ההודעה מבקרת את הנכבשים, במסווה של "דו צדדיות" ו"חוסר קיצוניות". (השיא הוא במשפט "קרא את סיפרה של המוסלמית אירשאד מנג'י, הצרה עם האיסלאם, ותקבל גישה מאוזנת לסכסוך" – כלומר "גישה מאוזנת" היא להתמקד ב"צרה עם האסלאם").

  מלבד חוסר הדיוק שרן כהן הצביע עליה (כאילו הכיבוש בעזה נגמר, בזמן שישראל יכולה למנוע ואכן מונעת מעבר תרופות, מזון, סחורות, תחבורה, וכו'), יש עוד אי דיוקים. למשל, "לולא המשך יריות הקסאמים והטרור ועליית החמאס, היתה הממשלה מתחילה בשיחות על מפת הדרכים". אין שום בסיס לתרחיש הזה. הרבה לפני עליית החמאס, אבו מאזן נבחר לנשיא ברוב עצום על בסיס קריאתו למשא ומתן עם ישראל, ועם היבחרו היתה ירידה תלולה באלימות, וישראל בכל זאת לא נכנסה לשום משא ומתן. עליית החמאס היא (בין היתר) תוצאה של חוסר הנכונות הישראלית למשא ומתן, ולא הסיבה לה.

  גם האמירה "ישראל הכירה בפתרון של פשרה: 2 מדינות" היא קצת תמוהה. עיקר המדיניות הישראלית ממשיכה להיות הקמת התנחלויות נוספות. למרות ההתנתקות, מספר המתנחלים רק עולה משנה לשנה, והקרקעות הפלסטיניות הולכות ומצטמצמות. בבקעת הירדן, המהווה עשרות אחוזים מהגדה, נמנע כל מעבר של פלסטינים. שטחים נרחבים ומקורות מים חיוניים מסופחים בפועל על ידי החומה, ובקיצור, הכיבוש נמשך במלוא עוזו. "הכרה בפתרון של פשרה" היתה מתבטאת, לכל הפחות, בהקפאת ההתנחלויות הקיימות, ולא בהרחבתן.

  מעבר לזה, נראה שכל אזכור של הצירוף " ד"ר ליסק" מתפרש אוטומטית כהתלהמות, התקפה אישית או שנאת אשכנזים. זה נהיה קצת מתיש.

 49. דר' רבקה ליסק

  אני אגיב על שני נושאים:
  הסטאטוס של עזה.- אני עצמי כתבתי שנושאי הנמל, שדה התעופה והמעברים לא הוסדרו. כך שלטעון שאני חושבת שעזה איננה שטח כבוש פורמלית- זה העדר תשומת לב לדקויות בדברי.
  כאשר כתבתי שעזה אינה שטח כבוש התכוונתי שעזה פונתה ואין בה התנחלויות ומימשל ישראלי.
  בנוגע לאשמת ישראל שאי אפשר לבנות וכו'- ברור שלו לא היו קסאמים, ולא היו התראות על פיגועים במעברים- אפשר היה להחזיקם פתוחים. החמאס כיום אשם בכך שאין בנייה, שיקום כלכלי ויצירת מקומות עבודה בעזה. ולפני כן היו ערפאת והרשות הפלשתינאית אשמים בכך.
  לאן הלך כל הכסף שהם קיבלו? התעלמת משאלתי זו.

  ובאשר ל"נאיביות" שלי ול"דעות הימניות" שלי. צר לי לאכזב אותך. אתה כה קיצוני שאינך מבחין בין דעות של מרכז- שמאל וימין. שוב, חוסר יכולת להבחין בדקויות.

  אבל, כדי לתת מענה עקרוני לטענותיך אצטט מספר אינטלקטואלים ערבים:

  לוטפי אל ח'ולי, פובליציסט ערבי ידוע- תקף את סעיד שראה בסדר עולמי חדש כניעה להגמוניה האמריקנית וגם בהסכמי אוסלו הוא ראה כניעה להגמוניה האמריקני., הוא בדעה שכדאי להעריך מחדש את יחסי הערבים עם המערב. דעותיו של סעיד מבטאות קונצנזוס רחב בעולם הערבי.

  צאגיה, , פובליציסט ערבי ידוע כתב בעיתון עלחיאת ובספרו:תרבויות החומייניות ,שהבעיה המרכזית של סעיד ושל הערבים היא העדר ריאליזם פוליטי. העדפת קריטריונים מוחלטים על יחסיים. התוצאה היא התעלמות מהדילמה הערבית של הפיגור הכלכלי וסכנת הנשק להשמדה המונית והאטימות מהדילמה הפלשתינאית שהיא חולשתם וסירובם להכיר בזכותם היחסית של הישראלים ובצורך ליצור עמם פשרה היסטורית.

  עבד אל-מונעם סעיד, מנהל המרכז למחקרים איסטרטגיים במוסד "אל – אהראם" מסכים עם הטענות האלה. ומוסיף: לו קיבלו הפלשתינאים את עיקרון היחסיות, הפשרה וההדרגתיות בעת הדיון בקמפ דויד, היה מצבם עדיף כיום, ובין השאר, היו פחות התנחלויות .
  ויכולתי להמשיך.
  אתה חוטא באותה טעות של סעיד, ערבים ופלשתינאים רבים ומנהיגיהם, ובעיקר קנאי האיסלאם והחמאס:אתה מדבר במונחים מוחלטים תוך התעלמות מהמציאות.

 50. רן הכהן

  טוב, ד"ר ליסק, אם יש ערבים שחושבים כמוך, אז אני מסיר את הכובע וחוזר בי מכל מילה שאמרתי. אין ספק שהגנים הערביים המשובחים שומרים על בעליהם מפני טעויות. תמיד סברתי שיש לשקול אמיתותם של דברים לפי הגזע של דובריהם, וגם את דברייך פסלתי אך ורק בגלל שנאמרו על-ידי יהודייה (וכפי שמגיב אחר העיר: אשכנזייה). אילו ידעתי שאת מגובה באסמכתאות ערביות, לא הייתי מעז לחלוק. קבלי את התנצלותי. לא אילאהה אילא אללה, וכול אל-ערב רסול אללה. אמן.

 51. דר' רבקה ליסק

  אתה סובל מראייה חד- צדדית. כל הצדק בצד אחד- כל האשמה בצד השני. זוהי התייחסות בלתי מציאותית וחסרת ריאליזם פוליטי, כפי שקבעו האינטלקטואלים הערבים שהבאתי את דבריהם. ברצוני להוסיף, כדי שתבין שגם ערבים ופלשתינאים מסויימים אינם מסכימים אתך.
  הריאליזם הפוליטי וגישה יותר מאוזנת זהו תהליך הצובר עוצמה בעולם הערבי.
  נביל עומר, פלשתינאי ידוע כתב ב- ספטמבר 2002 מאמר בעיתון על- חייאת וכתב, בין השאר. לערפאת:
  "אנו מתנחמים, אדוני הנשיא, בניסוח תירוצים .ביצענו שגיאות חמורות נגד עמנו, נגד הרשות שלנו, ונגד חלומנו להקים מדינה. כדי לפצות על הטעויות האלה(והכוונה לקמפ דויד), אנחנו חייבים בראש ובראשונה להתוודות על כשלוננו, ואז לנקוט פעולה מיידית. בני עמנו אצילים וראויים לקבל מאתנו מחוייבות לחשוב יחד אתם ולמענם, על ידי דמוקרטיה. איננו יכולים להניח לגורל עמנו להיות נתון בידי הגורל, גורל שבסדר עולמי חדש עלול להיות מאבק נצחי נוסף, בלא פתח לתקווה…"בהמשך הוא מאשים את ערפאת בבזבוז הסיוע והרצון הטוב של העולם ודחיית ההצעה לדו- קיום עם ישראל.
  מה קרה לו? ניסו להתנקש בחיין והוא ניצל בנס. כל זה בשל הריאל פוליטיק שלו.

  עיתונאי תימני בשם מוניר אל- מאורי כתב מאמר שבו כתב שלישראל יש זכות מלאה לשמור על זהותה היהודית, בשעה שלערבים יש 22 מדינות דתיות.

  אז יש ערבים נאיביים כמוני שחושבים שליהודים זכות למדינה יהודית, ושהפלשתינאים צריכים להתגמש ולהתפשר ולסיים את הסכסוך.
  אז לא רק ישראל אשמה במצב.
  ובניגוד למה שאתה החלטת- אני מעולם(עם דגש חזק) לא הצבעתי ליכוד ואף לא עבור שרון. תמכתי בהתנתקות אע"פ שהייתי מעדיפה שזה יעשה בהסכמה. מוטב התנתקות על המשך השהיה בעזה.
  והפלשתינאים שוב מבזבזים את ההזדמנות לשקם את עזה ומעדיפים להוציא כספם על קסאמים ולא על חיסול סיבלם של תושבי עזה. ובל נשכח. גם כאשר המעברים לישראל סגורים- המעבר למצרים פתוח. ניתן להביא חומרי בניין, משקיעים וכו' דרך רפיח.
  ולמגיב ששלח אותי לחיות שבוע ברפיח- אני מציעה לו להיות נאה דורש נאה מקיים ולעשות זאת בעצמו, לפני שהוא מציע לאחרים.
  גורלם של הפלשתינאים בעזה- כיום רק בידיהם. לא בידי ישראל.
  שיקום עזה יכול להיות שלב בדרך לפתרון הסכסוך.

 52. רן הכהן

  דווקא בין מרכז-שמאל לבין ימין אני מבחין מצוין. מי שחושב שהפלסטינים הם האשמים בכיבוש, מי ש"ברור לו" שהמעברים היו פתוחים אילולי הקסאמים (על סמך מה זה כל כך "ברור"? ממקורותייך בשב"כ? מקשרייך עם דב וייסגלס? אולי מציטוטים של כמה מלחכי פנכה ערבים שממוחזרים באינטרנט?), מי שמשתמש בתואר הדוקטור שלו אבל לא מסוגל להתנסח בצורה שתבהיר את ההבדל בין "עזה היא לא שטח כבוש" לבין "עזה היא שטח כבוש", ומעז לטעון שכשאמר את הראשון הוא התכוון בכלל לשני – אדם כזה נמצא בימין, או בימין הקיצוני.
  כולנו מכירים את האנשים האלה – אלה שמחשיבים את עצמם "שמאלנים" ו"נאורים" (כי לא נוח להיות אשכנזי-חילוני ימני, זה מעיק מבחינה חברתית), אבל בפועל מאמינים לכל גירסאות השקר של צבא הכיבוש (מזה התחלנו כזכור), לשטיפות המוח של גיא בכור ודומיו על זה שהפלסטינים יורים "משיקולים פנימיים" ובלי כל קשר לכיבוש (שהסתיים בכלל, אם לא שמנו לב), וכמובן גם תומכים בשירות בצבא הכיבוש, מתנגדים לסרבנות, ולא מתביישים לתקוף את הסרבנים – גיבורי ישראל שמשלמים מחיר כבד על דעותיהם האמיצות – בפורום שלהם:

  "במקום לסרב האם לא מוטב לשרת בשטחים ולתרום ליחס הומני לאוכלוסיה. אם אתם לא משרתים אתם פוגעים באלה שכן משרתים- גורמים להם ליותר מילואים. רק נוכחות שם תמנע תופעות חמורות. תפקידכם לתת גוגמה ליחס אנושי מצד ישראלים."
  -כך כתבה רבקה ליסק, מאי 2003
  http://www.seruv.org.il/seruvforum/Subject.asp?S_ID=9986&H_ID=6&pageid=2

  תאמינו או לא: לדעת ד"ר ליסק הצבא הישראלי נמצא בשטחים כדי להעניק יחס הומני לאוכלוסיה! צה"ל הוא ממש אמא תרזה, ראוי לפרס נובל על פעילותו ההומניטרית, והנה באים כמה עוכרי ישראל שמאלנים ועוד מעיזים לקרוא לזה כיבוש!
  ושימו לב מתי נכתבו הדברים – באמצע 2003, ימי השיא של פשעי המלחמה הישראליים באינתיפאדה.

 53. איריס

  חזרתי מנסיעה מנותקת מחשב של סופשבוע וראיתי בנוסף לתזכורת וההתנצלות של יוסי דהאן, שהדיון מנותב לפי הדגם החוזר: דיון על מזרחים בישראל נגמר בפלסטינים, בעוד שדיון על פלסטינים נרצחים מגיע, איך לא, לשואה (שהיא בכלל מסתבר שיא של הקפיטליזם). כדי להזכיר לנו מי הם הקורבנות האמיתיים, ביחס לנושא הנדון.
  התגובה הראשונה של יואב לוין לא היתה אמורה להיכנס מסיבות אחרות, ולא רק מהסיבות שאחר כך הוזכרו (למרות שלמדתי רבות על עצמי, מסתבר שאני שייכת לשמאל הציוני, לאיזה "אתם" דיפוזי ובכלל לאקדמיה, שחבל שהיא לא יודעת מזה ואני לא יכולה להינות ממשכורת, קביעות, שבתון וצריכה להיות סתם סטודנטית מן המנין). אני לא קתרינה בלום, והכבוד שלי עוד לא אבוד, אבל נראה לי שלכותבים שלכם צריכה להיות לכם מחוייבות לא רק בהגנה עליהם מהעלבות אישיות, אלא שגם התגובות יהיו לענין המאמר. התגובה הראשונה של יואב לוין, למשל, היתה יכולה להופיע תחת כל מאמר. למה רק הוא מכולם צריך לקבל אותה? למה לא לחלק את התגובות הללו בין כל הכותבים? זה סוציאל דמוקרטיה, זה?
  אני יודעת שאתם, שלא כמוני, לא יכולים להרשות לכם את הלוקסוס של סינון תגובות, וקוראים עוד הרבה יותר ממה שמתפרסם לבסוף. זה בטח מטריד ומעייף, אבל זו לא סיבה שבגללה בן אדם כמו רן הכהן, שיש לו אפילו סבלנות לענות לדר' רבקה ליסק (שלא לדבר על סבלנות לתרגם את מיכאל קולהאס המופתי של קלייסט) צריך לחטוף האשמות שהוא לוקה בשטחיות וחוסר סבלנות. אני מוכנה להיות מואשמת בניאו ליברליזם לצורך הענין, אבל הכותב המוכשר שלכם במקרה הזה משקיע מספיק זמן ומאמץ, כדי שגם התגובות הלא ענייניות לא יכנסו. אפילו בחורה אסוציאטיבית כמוני לא מצליחה להבין את הקשר.

 54. שלמה אלפסי

  לעורכים היקרים מפז שלום רב. אין מספיק מילים כדי לתאר את ההערכה הרבה שאני רוכש לכם ולפועלכם הרב הכולל את בימת העוקץ הנכבדה. אך לא יכולתי מלהמנע ולהוסיף לדיון את העובדה הפשוטה שחופש הביטוי והדיון הפתוח שאתם מנסים לנהל באתר (בשונה ממה שמתרחש במדיה התקשורתית ברחבי הארץ) אינו אמור לכלול בתוכו תמהונים משמיצנים, ציונומטים ששבענו מהרטוריקה השקרית, הפושעת והריקנית שלהם די והותר (ואין להם מה להוסיף לדיון שמנסה להתפתח- הם רק חוזרים על אותן המנטרות ודורשים את האנרגיות שלנו שנסביר להם שוב ושוב הכל מההתחלה) וכיו"ב. יש כאלו שאינם באים להתדיין. להקשיב, לנסות ללמוד, להחליף דיעות- זה לא מעניין אותם, וזה ניתן להוכחה ברורה מקריאת תגובותיהם המשונות ברצף, כמכלול. אני מכיר אישית מספר אנשים בעלי משקל המדירים רגליהם מהפורום בעל הפוטנציאל האדיר הזה רק משום שהם טוענים, ובצדק רב לדעתי, שישנם אנשים שהורסים את הדיון בכוונה על ידי כל מיני מניפולציות נבזיות כאלו.

 55. דר' רבקה ליסק

  דבריך אינם לגוף העניין אלא לגופי. אתה תוקף את הכישורים האישיים שלי. אתה מייחס לי ציטוט של ערבים כאילו אני חושבת שדעתו של אדם היא פונקציה של מוצאו ועוד דברי בלע שלמטה מכבודי להתייחס אליהם.
  אתה גם מעוות את דברי. למשל, בעניין החיילים במחסומים. ישראל נאלצת להבטיח חיי אזרחיה על ידי המחסומים. זה נובע מחוסר ברירה בשל הפיגועים. לכן, לפחות רצוי שבמחסומים יהיו חיילים בעלי רגישות ויעשו את הביקורת בצורה אנושית. זוהי ברירת מחדל- לא יותר. אז נא לא לסלף דברי.
  אני חוזרת ואומרת:
  הגישה שלך היא חד צדדית וחד ממדית. אתה רואה את החסרונות רק בצד אחד ואת הדברים החיוביים רק בצד השני.
  זאת איננה גישה של מחקר מדעי, המנסה לראות את שני הצדדים ללא משוא פנים.
  שוב, אתה לא התייחסת לשתי שאלות שהעליתי:
  ראשית כל, לאן הלך כל הכסף שקיבלו הפלשתינאים מאירופה וארה"ב?
  מדוע לא השתמשו בכסף להקמת שיכונים, בתי חולים, יצירת תשתיות ומקורות תעסוקה?
  שנית, כל הויכוח בין הצדדים נובע משאלת היסוד אם יש ליהודים זכות בארץ ישראל או לא. מכאן נובע גם הפתרון. בעיית הפליטים היא בעיה מרכזית מכיוון שכל מי שדורש החזרת הפליטים לישראל- רוצה בחיסולה.
  הפתרון הוא 2 מדינות ויישוב מחדש של הפליטים במדינה הפלשתינאית. כאשר הפלשתינאים יגיעו למסקנה זו- אז יהיה שלום.
  החמאס אינו מכיר בקשר של היהודים לארץ והוא רוצה בחיסולה של ישראל. באופן עקרוני, בעיני החמאס יהודים יכולים להיות "בני חסות" בלבד, כפי שנקבע בימי השליט עומר.
  הפתח הכיר בזכות ההגדרה העצמית של היהודים וישראל הכירה בזכות ההגדרה העצמית של הפלשתינאים. אבל, אפילו במסמך האסירים אין ויתור בעניין הפיליטים. וחבל.
  לו היתה הסכמה בעניין זה, ניתן היה לפתור את בעייתם וסיבלם על ידי פרוייקט בינלאומי- הצעת קלינטון ב- 2000 – ולישבם ולייצר עבורם מקומות עבודה.
  הצעת קלינטון- ברק כללה גם חלוקת ירושלים, הר הבית דה פקטו בידי הוואקף, 97% מהגדה + 3% פיצוי משטח ישראל. זה כלל פינוי התנחלויות רבות וריכוז השאר בגושים.
  בעולם כולו זה נחשב לפתרון הוגן.
  הממשלה החדשה היא ממשלת מרכז- שמאל והיא מסוגלת לנהל מו"מ – אם הצד השני בשל לפשרה.
  אני מקווה שפגישת אבו-מאזן- אולמרט תביא לפתיחת מו"מ.

 56. יואל קורנבלום

  לאחר קריאת תגובתך עלה בזכרוני שהרבה משטרים טוטאליטאריים השתמשו בשיטות שהצעת. כלומר מגדירים תגובות שלא מתאימות לדעתו של מישהו כ "תמהונים משמיצנים, ציונומטים ששבענו מהרטוריקה השקרית, הפושעת והריקנית", כפי שכתבת, ועוד (לא תמיד השתמשו ב "ציונומטים"). אני מניח שתמיד כשקשה להתמודד עם דעות או עובדות שונות וכשהתסכול עולה על ההגיון אז משתשמשים בביטויים כאילו.

  אולי לא תאמין אבל היו משטרים שאפילו הגדירו אנשים שהביעו דעות כמשוגעים וסגרו אותם בביתי מחסה למשוגעים. אני מניח שאתה ממדעי הרוח או ממדעי המדינה או הפוליטיקה או ממשהו דומה אז לבטח אתה יודע מה היו המשטרים האילו אולי תרענן את זכרוננו ותספר לנו מי היו המשטרים האילו.

 57. שלמה אלפסי

  תגובתך היא דוגמא לעניין לדברים שדיברתי עליהם. לא הזכרתי גם היסטריות מיותרות ומוכרות שאינן ממין העניין וממין הדיון.
  זה מאוד נחמד שהמלכת אותי לשליט מדינה בעלת משטר טוטליטרי אך הרשיני לציין בפנייך שדבריך אלו רחוקים מהמציאות ומלהיות ראויים לתגובה רצינית. זה ברור לך לא?
  אין פורום שאין לו כללים על מנת לשמור על איכותו, מטרותיו ועל רמת הדיון. כמו כן, פורום ראוי אינו משתף פעולה עם כאלו המנצלים את חופש הביטוי למניפולציות שונות ומשונות.

 58. רן הכהן

  שכנעת אותי, ד"ר ליסק. רק תמיכה בממשלתנו רודפת השלום, ורק שירות צבאי נאמן ומסור בצבא הכיבוש ההומני שלנו, ורק התקפות על הסרבנים, ורק אמונה שלמה בדובר צבא הכיבוש הם הדרך הנכונה לסיום הכיבוש. למרות שעם כיבוש כל כך הומני ואנושי, בעצם טיפה חבל יהיה לסיים אותו, לא?
  ככלות הכול, "קולוניאליזם" זו מילה פלצנית שרק מרצים באוניברסיטה המתמחים בהיסטוריה של מיעוטים יכולים בכלל להבין אותה. אצלנו אין ולא יכול להיות קולוניאליזם, אנחנו בשטחים רק כי מכריחים אותנו, לא בשביל לגנוב את האדמות ואת המים, מה פתאום. אצלנו יש רק כיבוש נאור, ושבע מאות מחסומים שנועדו רק לשמור על בטחוננו, ולא בשביל ההתנחלויות, בכלל לא.
  באמת תודה על עצותייך הנבונות – חוץ מדובר צה"ל ודובר הממשלה, אף אחד כאן בפורום לא חשב עליהן קודם. עניין של השכלה ותארים, כנראה.

 59. דר' רבקה ליסק

  הייתי מצפה מאדם משכיל לדיון ענייני- לתשובה על שאלות שנשאלו ולא לדמגוגיה והתקפות אישיות. תשובתך היא דמגוגיה טהורה.
  צר לי שעלי לומר לך זאת- בצורה כזאת לא תרכוש לך קהל תומכים אלא תרחיק מסביבתך כל אדם בעל הגינות מינימלית.
  בשיטות ויכוח אלה אתה מצפה לשכנע אנשים?
  אתה אדם חד צדדי בראיית העולם שלך. כולם הם אפסים אלא אם הם חושבים כמוך.
  מצער לראות אדם כמוך. האם שמעת פעם על עיקרון הסובלנות והנימוס ביחסים עם אנשים?
  אני ממליצה בפניך לקרוא באתר מעניין, כדי שתוכל אח"כ להשתלח באנשים:
  Arabs for Israel .
  ועדיין אני מחכה לתשובות לעניין על השאלות שנשאלת:
  לאן הלך כל הכסף שהרשות הפלשתינאית קבלה?.
  האם ליהודים יש זכות למדינה?
  לאחר שאקבל תשובות- נמשיך את הדיון אם תשנה ממנהגך, תתייחס בכבוד לדעות שונות משלך ותענה לעניין.

 60. רן הכהן

  שכנעת אותי, ד"ר ליסק. רק תמיכה בממשלתנו רודפת השלום, ורק שירות צבאי נאמן ומסור בצבא הכיבוש ההומני שלנו, ורק התקפות על הסרבנים, ורק אמונה שלמה בדובר צבא הכיבוש הם הדרך הנכונה לסיום הכיבוש. למרות שעם כיבוש כל כך הומני ואנושי, בעצם טיפה חבל יהיה לסיים אותו, לא?
  ככלות הכול, "קולוניאליזם" זו מילה פלצנית שרק מרצים באוניברסיטה המתמחים בהיסטוריה של מיעוטים יכולים בכלל להבין אותה. אצלנו אין ולא יכול להיות קולוניאליזם, אנחנו בשטחים רק כי מכריחים אותנו, לא בשביל לגנוב את האדמות ואת המים, מה פתאום. אצלנו יש רק כיבוש נאור, ושבע מאות מחסומים שנועדו רק לשמור על בטחוננו, ולא בשביל ההתנחלויות, בכלל לא.
  באמת תודה על עצותייך הנבונות – חוץ מדובר צה"ל ודובר הממשלה, אף אחד כאן בפורום לא חשב עליהן קודם. עניין של השכלה ותארים, כנראה.

 61. רן הכהן

  רוב תודות, ד"ר ליסק, גם על התנאים הנדיבים שהצבת להמשך הדיון בינינו (מה חבל שאין לי כל עניין בהמשך כזה), גם על ההנחיות כיצד למשוך אנשים בעלי הגינות מינימלית (תנוח דעתך, אני מיישם אותן בכל פעם שאני נתקל באנשים כאלה), ובייחוד על ההפניה לחומר הקריאה. "ערבים-תומכי-ישראל" הם בלי ספק תופעה מרתקת; מרתקת עוד יותר ממנה התופעה של "ישראלים-תומכי-ערבים-תומכי-ישראל" – ואריאציה מקורית, יצירתית ונון-קונפורמיסטית להפליא של "ישראלים-תומכי-ישראל" הנדוש והעממי מעט.

  אני מרגיש צורך לגמול לך בהפניה. המאמר המרתק שאני קורא על "החברים היהודים במפלגה הנאצית ההולנדית בשנות השלושים" כתוב הולנדית, לצערי, אבל תשמחי בוודאי לשמוע שציטטתי כמה מאמרות השפר שלך במאמרי הקרוב שיתפרסם באתר antiwar.com, על דרך הפסוק "מכל מלמדיי השכלתי".

  באשר לשאלותייך על ניהול הכספים של הרשות הפלסטינית ועל זכותם של היהודים למדינה, מדוע לא תבקשי תשובה מן הגורמים המוסמכים – משרד הביטחון, משרד החוץ ורשות ההסברה? מאכזב מאוד, אגב, ש"ערבים-תומכי-ישראל" לא השיבו לך עליהן – אולי תפני גם אליהם, בוודאי תקבלי גם שם את התשובות הרצויות לך.

 62. דר' רבקה ליסק

  אתה ממשיך בהתקפות אישיות ובסילוף ועיוות דברים שכתבתי. אתה מייחס לי דעות שלא שמעת מפי.
  וכמובן, אתה מסרב לענות על שאלותי מפני שאז תאלץ להודות לאן הלך הכסף של הרשות הפלשתינאית במקום לשיפור מצבם של הפלשתינאים.
  כמו כן, אתה מסרב לענות על השאלה אם ליהודים יש זכות הגדרה עצמית , מכיוון שזה יחשוף את הגישה החד צדדית שלך.
  אתה מזכיר לי את הכומר מויכוח טורטזה בספרד ב- 1413/4 . הכומר ג'רונימו דה סנטה פה , היה יהודי מומר ושיטות הויכוח שלו עם הרבנים שהוצבו נגדו מזכירות את שיטותיך. הוא ציטט מהתלמוד ציטטות שהוא עצמו המציא.
  אני מקווה רק שבמאמרים שאתה מפרסם באקדמיה אתה נוקט בשיטה שונה מזו שאתה נוקט באתר הזה.
  ולסיום, אני מציעה לך לקרוא את הספר:"מאז ומקדם, מקורות הסכסוך היהודי ערבי על א"י" מאת ג'ואן פיטרס. קצת איזון לקיצוניות חסרת הגבולות שלך- לא יזיק.

 63. חררדו

  האם לא היה עדיף שתלכי בדרך הישירה ופשוט תקראי לרן הכהן אנטישמי, שונא יהודים ועוכר ישראל, במקום להסתבך באנלוגיות היסטוריות ולחשוף את בורותך בשיבוש שמו של חרונימו דה סנטה פה?

 64. מאשה

  ותודה מקרב לב לרן הכהן , ליסק היא אכן מושא מעניין למחקר . היא אשכול קטנטן בבציר 48 לדורותיו (מזל שהיו גם כמה שהתפכחו משם).

 65. דר' רבקה ליסק

  ההשמצות האישיות, הייחוס של דברים שלא נאמרו וכו'- זה נמשך. אין חדש.
  זוהי , כנראה, שיטה אצל חלק מהמגיבים כאן. דגש על חלק.
  אני לא אמרתי שרן הוא אנטישמי. אני לא חושבת שרן הוא אמנישמי. זוהי מסקנה שטחית ממי שאינו יורד לעומקה של הדוגמה.
  אני רק חושבת שהוא רואה דברים בצורה לא נכונה מפני שראייתו חד צדדית. והוא גם אינו מהסס ליחס לי דברים שלא אמרתי כמו הכומר מטורטוזה(אפשר לקרוא לו ג'רונימו- יש לי לכך הוכחות מספרים שקראתי. אז נא לא להשמיץ)- שהמציא ציטטות מהתלמוד שלא היו בו.
  אבל, יש אנשים שאינם מבינים בדקויות, ומסיקים מסקנות חסרות שחר.
  רן הוא דוגמא מצערת לאנשים דוגמטים וצרי אופק. מי שאינו חושב כמוהם זוכה לקיטונות של בוז- כפי שאני זכיתי.
  זוהי באמת דרך מעולה לדון בחילוקי דעות.
  האם האתר מעדיף שישתתפו בו רק אלה שמסכימים עם תפישת העולם של האתר בכל התחומים- או יש מקום גם לאנשים בעלי דעות שונות.
  אני חושבת שהעורכים היו רוצים ויכוח הוגן בין אנשים המכבדים איש את רעהו גם אם הם חלוקים בדעותיהם.
  האם רן רוצה בשינוי המדיניות?

 66. חררדו

  אולי יש לך הוכחות בספרים שלך גם לזה שקוראים לי חוררה?

 67. דר' רבקה ליסק

  ידוע ששמות לועזיים מבטאים בעולם בצורות שונות. למשל, דון חואן נקרא בתרגומים לרוב השפות: דון ג'ואן או דון ז'ואן. סן חוזה בקליפורניה נקראית בפי התושבים סן ג'וזה.
  אז , בבקשה, אין לנו עניין לויכוח.

 68. חררדו

  אני מבין: את צודקת גם כשאת טועה, וההבנה שלך בספרדית דומה להבנתך בפוליטיקה. תודה על ששיבשת את שמי בצורה כל כך משפילה ומכוערת, אני בטוח שיש לך איזו אסמכתא שבערבית של תומכי ישראל, או בנורבגית של קוויזלינג, או באנגלית של לורד האו-האו, ככה צריך לקרוא לי. על הסגנון שלך כבר נאמר שהוא מזכיר מכתב של עורך דין, and just as unreadable, חבל שגם התוכן אינו טוב ממנו.

 69. דר' רבקה ליסק

  כמה נחמד להתלבש על בן אדם, שמוצאו אשכנזי , מתוך שנאת אשכנזים לתיאבון, ולתקוף אותו , תוך התעלמות מוחלטת ממיכלול ההשקפות שהביע באתר זה.
  איננו מסכימים על הכל. יש בינינו חילוקי דעות, אם כי יש גם הסכמות – וזה לגיטימי בחברה דמוקרטית.
  אבל, ההתבטאויות הבוטות שלך, הן חוסר נימוס אלמנטרי והתנפלות על אדם שלא עשה לך ולאלה הקרויים מזרחיים דבר- זה עובר כל גבול בגסות רוח..
  את מתעקשת להאשים אותי במדיניות הקליטה של מפאי. מצטערת- אין לי כל קשר למדיניות הזאת, לא היה לי, שהייתי נערה בתיכון ,ולהורי- שמעולם לא היו חברי מפאי- כל קשר לזה.
  אני מציעה לך להפסיק להיטפל לאנשים הלא נכונים ולשפוך עליהם את תיסכולייך.
  ואצטט תגובה ששלח אדם שהגדיר עצמו מרוקאי, למכתב התמיכה של ראובן אברג'יל לאירגון האקדמאים בבריטניה. התגובה התפרסמה באתר החדשות של וואלה:
  "גם אם יש קיפוח, עדיין האחריות על גורלך היא בידך. אני בא ממשפחה של 7 ילדים וכולם, ללא יוצא מהכלל אקדמאים. הרקע הכלכלי היה פחות מהממוצע, אבל הכל עניין של חינוך ואווירה.
  אל תבלבב את השכל עם קיפוח ותתחיל לעשות למען המקופחים"

 70. עורכת לשון

  להוציא כמה חריגים היסטוריים שאישרה האקדמיה (כגון פריס), שמות בעברית מתועתקים תמיד באופן הקרוב ביותר לצורת ביטוים בשפת המקור. השם הספרדי ייכתב בעברית "חרונימו" ובשום פנים ואופן לא "ג'רונימו", ממש כמו שנשיא צרפת בעברית היה שארל דה גול ולא "צ'רלס", כמו שבירת בלגיה נקראת בעברית בריסל ולא "בראסלס", בירת רוסיה היא מוסקבה ולא "מוסקו", ומלך ירדן הוא חוסיין ולא "הוסיין". השגיאות הנובעות מהמחשבה שהעולם נברא באנגלית הן חלק מן האימפריאליזם התרבותי האמריקני, ומבטאות לא רק חוסר הבנה אלא בעיקר חוסר כבוד לתרבויות אחרות.

  העובדה שאדם המתעקש להצמיד לשמו תואר "דוקטור" (אגב, הקיצור המקובל לתואר הזה הוא ד"ר, ולא דר' כפי שליסק נוהגת לקצר) אינו שולט בעברית היא עניין מצער, אבל ההתעקשות להחזיק בשגיאה אחרי שהעירו לה עליה מעידה על בעיה עמוקה הרבה יותר, הניכרת בבירור גם ביתר תגובותיה של גב' ליסק באתר, המאפיינות בחוסר הקשבה, בחד-צדדיות ובאטימות רבה, וחבל.

 71. דר' רבקה ליסק

  ביקורת זה דבר לגיטימי- רק תלוי כיצד היא נעשית. כאשר המטרה היא רק לפגוע ולהכפיש- זה נודף ריח רע .
  למומחית הלשון- בכל העולם ובישראל תרגמו את סרבנטס:דון ז'ואן.
  אז אל תיתטפלי אלי.
  נימאסתם עם השנאה שלכם.

 72. עורכת לשון

  ביקורת היא דבר לגיטימי, אבל אדם כמוך, שלא מסוגל לקבל ביקורת ולעולם לא יודה שטעה, אפילו בעניינים פעוטים, סובל מבעיה קשה ביותר, ובוודאי שאי אפשר לסמוך עליו בתחום הפוליטי.
  מה בכלל הקשר בין סרוונטס לדון ז'ואן??? גם את זה מצאת בספרים שלך??? סרוונטס חיבר את דון קיחוטה, שבאמת תורגם בזמנו לעברית כ"דון קישוט" (כמו בצרפתית), אבל התרגום העברי החדש תיקן את הטעות ההיסטורית הזאת ועכשיו הספר נקרא "דון קיחוטה" (תרגום סקרויסקי-לנדאו, הספריה החדשה, 1994).
  באשר לדון ז'ואן, זהו מוטיב המופיע ביצירות אמנות אירופאיות רבות, וכל אחת מתורגמת בהתאם ללשונה. למשל, האופרה האיטלקית של מוצרט מתורגמת לעברית כ"דון ג'ובאני". יפה עשתה הוויקיפדיה, שקראה לערך על הדמות הבדיונית "דון חואן":
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%95%D7%9F_%D7%97%D7%95%D7%90%D7%9F

  לסיכום, אולי כדאי שבמקום להתבכיין ולהאשים אחרים ב"שנאה" כלפייך, תבדקי מהם התכונות שלך שגורמות לאנשים לא לחבב אותך. אם את יכולה לטעון שהפלסטינים הנצורים בעזה אחראים לחלוטין לגורלם ולכל מה שקורה להם, מן הראוי לפחות שתבדקי איך את אחראית למצבך ולמה שקורה לך, במקום להאשים את כל העולם בשנאה ובגזענות.