• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מחר בבית המשפט העליון - סיבוב נוסף במאבק על הפרטת בתי הסוהר

נתן שקרצ'י

מחר ב-11 בבוקר יתקיים סיבוב נוסף במסע ההפרטה שמנהל משרד האוצר.
הפעם הנושא הוא האם על המדינה להפריט את בתי הסוהר שלה, ולתת רשות לשימוש בכוח שלטוני לתאגידים פרטיים.
עצם העובדה שיש איזשהו מאבק בנושא הזה, נזקפת לזכותו של אדם אחד, וכמה אחרים שעוזרים לו.

האדם שעליו אני מדבר הוא עו"ד אביב וסרמן, מנהל חטיבת זכויות האדם במכללה האקדמית למשפטים במכללת ר"ג. כעו"ד כמו הרבה עורכי דין שיוצאים לשוק כל שנה, יכל אביב לפתוח או להיות שותף במשרד עו"ד פלילי, ולייצר הון ושם, עורכי דין כוכבי תקשורת הצמודים לגיבורי עולם הפשע, או בייצוג תאגידים ואגב כך יצירת קשרים עם השלטון או ההון.

אבל אביב לוקח את כשרון ההתדיינות שלו, ומשתמש בו לתיקון החברה. הוא יזם הרבה ערבי עיון במכללה, בנושאים חברתיים, והוא בין מייסדי המכללה הכלכלית חברתית ויו"ר הועד המנהל שלה.
אין חולק על כך שמצב האסירים והעצירים במדינת ישראל גרוע מאוד, כמו שניתן לקרוא בדו"ח של הסניגוריה הציבורית שפורסם לפני שנתיים. השאלה היא האם הפתרון הוא הקמת כלא וניהולו ע"י חברות פרטיות, או תקצוב ממשלתי לבניית בתי כלא ע"י המדינה.
בחיטוט בתקציב השנים האחרונות של שירות בתי הסוהר אפשר להבחין בתת ביצוע קבוע בסעיף בינוי בתי הסוהר.
תת ביצוע כזה יכול עם הזמן להוביל ללחצי הפרטה בעקבות דוחות חריפים.

שלמה בן עמי, לשעבר השר לבטחון פנים שקל בשנת 2000 הפרטה חלקית של בתי הסוהר, אך פסל אותה מהטעם שהסיכון החברתי והמוסרי הכרוך בהפיכת בית סוהר לעסק כלכלי גדול מן התועלת שהחברה אמורה להפיק ממנה.
השר הבא אחריו, עוזי לנדאו העלה את הנושא לדיון בחזרה.

ב-2003, האוצר החל לקדם את תהליך הפרטת בתי הסוהר. הוא הוצאי מכרז להקמת בית סוהר פרטי. כדי לקבל כאזרחים זכות גישה למכרז ולתנאי ההפרטה המדוייקים, והעונשים והקנסות שיוטלו על הפרת תנאי המכרז על הזכיינים, נדרשה האגודה לזכויות להגיש בג"צ נגד האוצר שסירב לפרסם או להעביר לעיונם את המכרז.

בשלב הבא, שלב האישור בכנסת, נפלו פגמים. אביב, שנכח בכל ישיבות וועדת הפנים שעסקו בנושא, והביא מומחה מחו"ל, הצליח להילחם בפקידי האוצר ובאנשים בשב"ס שהיה דחוף להם לאשר את ההפרטה, ולהציג לחברי הוועדה מידע ששולל את "הצלחת" הפרטת בתי הסוהר בעולם. ביום שבו הצביעה הוועדה על אישור המשך תהליך ההפרטה, יחסי הכוחות היו שווים, בין התומכים בהפרטה(ח"כים שונים, שלא נכחו בכל דיוני הוועדה) לבין המתנגדים לה. כדי להעביר את ההחלטה, פנו לטומי לפיד, וביקשו ממנו להחליף את ח"כ חמי דורון משינוי, שהתנגד להפרטה, בח"כ יותר נוח לפקידי האוצר. ח"כ דורון הוחלף ע"י רוני בריזון, וההצעה עברה ברוב של 1.

אביב, ביחד עם שלמה טויזר, איש שב"ס ותיק שמכונה "אבי האסירים" הגישו עתירה לבג"צ נגד הפרטת כוח שלטוני בשירות בתי הסוהר. כמובן שהאנשים הנחמדים שמעוניינים לנהל בתי כלא, עשו טלפון למגישי העתירה והזהירו אותו שלא יגיש את העתירה פן ייתבעו על כל ההפסדים שעתידים להיגרם לחברות. אולי היה צריך להכניס את המאיימים האלה לצינוק עם איזה אסיר עצבני במיוחד. הנה כתבה על העתירה.

על בית המשפט העליון להכריע, האם בניגוד לחוקי יסוד, המדינה תפריט בפעם הראשונה כוח שלטוני, של ענישת אסירים וחיפוש פיסי על גוף המבקרים. שופטי בית המשפט העליון, הוכיחו כבר כמה פעמים, כי הם לא מוכנים לפסול החלטות של הכנסת, גם אם בהליכי החקיקה נפלו פגמים (כמו העתירות בנושא חוק ההסדרים). יכול להיות שהשופטים יפתחו לתאגידים פתח, ובעתיד יהיה לנו בית משפט פרטי וצבא פרטי ומשטרה פרטית.

כדי להוכיח שאיני קיצוני נגד ההפרטה, אני מוכן לקבל הפרטה חלקית, כמקובל בצרפת לדוגמא, שבה הבינוי, האוכל התחזוקה והכביסה מופרטים, אך הסמכויות של הענישה והשליטה בבתי הכלא נמצאות בידי המדינה (זה כמובן בתנאי שתנאי העבודה של העובדים הללו יהיו טובים, ולא שיועסקו עובדי קבלן ללא זכויות)

הבעייה שפה רוצים להפריט לפי הדגם האמריקאי, של הפרטה מלאה. למה אני יוצא נגד השיטה האמריקנית?
מיותר לציין שרוב הכלואים האמריקניים, באים מהגטאות העירוניים המוזנחים, בעיקר שחורים והיספנים.
גם מיותר לציין, שזו תעשייה שלמה, שנהנים ממנה עורכי דין, פוליטיקאים המצהירים על "מלחמה בפשע", הרשות למלחמה בסמים, שאחראית לכליאת חלק גדול מהכלואים, ובתי הכלא הפרטיים.

הנה אחד הסודות השמורים של בתי הכלא בארה"ב, כמו שהם מפרסמים את עצמם.
בתי הכלא הפדרליים, מעסיקים את האסירים מאז שנות ה-30, במה שהם מגדירים- factories with fences.
UNICOR- היא שם אחר לתעשיית בתי הכלא. קיצור של unique corporation. נייר העמדה "מפעלים עם גדרות" מספר את ההיסטוריה של תעשיות בתי הכלא. ונייר העמדה הבא מגלה את אחד הסודות השמורים ביותר-שנפתח לחב` מהשוק הפרטי – במקום אאוטסורסינג לחו"ל, בוא תעסיק אסירים. זה שאני מפנה אליו עוסק בקול סנטרס, מוקדי שירות לקוחות. הייתם רוצים שאנס או רוצח ידבר עם בתכם? אגב, יש גם דוברי היספנית, למי שצריך.

באתר הבית תוכלו למצוא עוד תחומים שבהם מעסיקים את האסירים. אם חשבתם שרק הממשל מעסיק אסירים, טעיתם. מקדולנדס, מייקרוסופט, ויקטוריה סיקרט, רבלון, מוטורולה, קומפק, בואינג, אדי באואר, דל, טקסס אינסטרומנטס, נורדסטרום, TOYS R US ,IBM, TWA , AT&T ועוד גם מעסיקות אסירים.
על זה תוכלו לראות בסרט הקצר הבא.
חשבתם שזה ייחודי לארה"ב? גם בישראל אסירים עובדים עבור תאגידים פרטיים- טבע נאות, בזק ואחרים נהנים משירותי האסירים, הזולים להפליא, גם בנושא השכר, וגם בנושא הזכויות. ויש להם גם סרט תדמית.

יהיה מרשים אם חלק מהקוראים יגיעו מחר לבית המשפט בשעה 11, כדי להיות בצד הנכון של המלחמה בהפרטה.למי שירצה ושיישלח לי אימייל לאימייל שמופיע למעלה, אשלח את עמדת המדינה ועמדת העותרים לנושא ההפרטה.

מי שמעוניין בעתירה ובעמדת המדינה שישלח לי אי מייל ואשלח לו אותן. כתובת האי מייל שלי natanforum@walla.co.il

כנראה שיעניין אותך גם: