והיה מחננו טהור ונשמותינו צחורות

יונה ברגור

כמו מערכת השמש הפועלת במחזוריות ידועה מראש, שכאשר השמש שוקעת הירח עולה; שכאשר הלילה חולף היום מגיע וכאשר הקיץ מסתיים החורף מתחיל, כך גם מערכת הביטחון הישראלית, פועלת במחזוריות ידועה מראש: פגוע גורר חיסול ממוקד שגורר אחריו ירי קסאם שגורר אחריו ירי תותחים שגורר אחריו ירי מוגבר של קסאמים שגורר אחריו הריסת בתים שגורר אחריו מתאבדים שגוררים אחריהם הרג אזרחים שגוררים אחריהם הרג אזרחים וכך הלאה והלאה ומזמן אבדנו את האבחנה מי התחיל ומי מגיב; מי הראשון ומי השני? מי הורג חפים מפשע ומי פוגע באויביו? מי יצליח ומי יישבר? מי צודק ומי אשם? מי ימות ומי יחיה?

אבל דבר אחד מתרחש לבטח- הרג הולך ונמשך של ילדים שאינם יודעים על שום מה? של אימהות המגנות בגופן על ילדיהן; של זקנים שאינם מצליחים להימלט  על נפשם; של בנים ובנות מכל הגילים שנקלעו למלחמה שאין לה סוף ואין לה תכלית וגם אין בה מנצחים ומנוצחים; יש בה רק משפחות שכולות שנפגעו עד עכשיו ומשפחות שכולות שאינן יודעות עדיין שנגזר גורלן.

כמו פולחן החוזר על עצמו במעגלי הזמן כך גם אנחנו, הציבור שמאמין שאפשר גם אחרת, קוראים וחוזרים וקוראים לממשלותינו, מדי מועד ותקופה: הרפו מתגובות הנקם! עצרו את טרוף החיסולים הממוקדים; הפסיקו את הירי אל מטרות אזרחיות; היזהרו עם כל פגז היוצא מן הקנה; הקפידו שכל פצצה המוטלת מן המטוס לא תטעה בדרכה; הישמרו מכל פעולה שאינה מצילה חיי אדם. כמו שפצע צריך לחבוש; כמו שמחלה צריך לרפא כך אנו חוזרים ומפגינים  לפני מבני מוסדותינו השלטוניים; לפני בתי מנהיגינו- מפקדי הצבא ושרי הביטחון- על מנת שיבחרו בדרך אחרת, אשר לא נוסתה בשש השנים האחרונות; בשלושים ותשע שנות כיבוש בחמישים ושבע שנות קיום המדינה. זו אותה הדרך שהם הבטיחו לנו בבחירות האחרונות; ומי שהבטיח עידן חדש עם שכנינו-אויבנו , היה שר הביטחון החדש; זה אותו עמיר פרץ הבוחר ב"פעולות תגמול עכשיו" במקום "שלום עכשיו", צור מחצבתו.

נכון, עלינו להגן על עצמנו ולהבטיח את חיינו בארץ הזאת ולכן לא נותרת לנו ברירה, לעתים קרובות, קרובות מדי, לפעול באמצעות עוצמתנו הצבאית על מנת להרתיע את הקמים עלינו להורגנו. נכון, כמה טוב היה אלמלא אויבנו הפלשתינים היו מתנהגים אחרת ובוחרים בדרך של פשרה; של פיוס; של דו קיום. מה לעשות והם אינם מזהים בהתנהגותנו תקווה לסיום הכיבוש שתהווה סיבה מספקת לסיום הטרור. מה לעשות, ואנחנו ממשיכים עם הסיכולים הממוקדים וחיסול מנהיגיהם, גם כאשר הם עצרו את פעולות הטרור, שלא להזכיר את גזלת האדמות ועקירת עצי הזית. אבל אם נגזר עלינו להילחם; אם אנו נאלצים להפגיז; להפציץ, לחסל ולהרוג, חובה עלינו לעשות זאת שלא מתוך שמחה; אם נגזר עלינו לפגוע בהם הבה ולא נעשה מזה חגיגה. אם לא נשארת לנו ברירה, אלא להשמיד את משלחי הקסאמים הבה ולא נשמח באבלם. עלינו להשתתף באבלם, כאשר ילדיהם ונשותיהם ומשפחות שלמות נהרגות, ולהשתתף באבלם, באמת ובתמים, ולא להציף את הפורומים השונים ב"רשת" בדברי בלע, שמחה לאיד וקריאות להשמדת עם. אם נבין, שגם כאשר אנו פועלים בעל כורחנו, עלינו לבכות על מות ילדים פלשתינים, כמו על ילדינו אנו. אם לפחות נרגיש שלא בנוח מדבריו של ראש עירית שדרות- אלי מויאל- "אם הבחירה היא בין הרג יהודים להרג פלשתינים, אני בעד הרג פלשתינים והרבה!" אז הצלנו לא רק את חיינו אלא בעיקר את נשמותינו. הבה ונזכור שגם כאשר גופנו חדל להתקיים, נשמותינו ממשיכות לחכות בעולם הבא לביאת המשיח, על מנת לחזור לעולמנו הארצי. והרי לא נרצה שנשמותינו יחזרו לעולם הזה נגועות ומעוותות ומטמאות את מחננו באיחולי מיתה, אפילו אם זה רק עבור הפלשתינים.  ולדנה א. חזקי ואמצי!!

                                                                                                           

יונה ברגור, חוג ההורים- פורום משפחות שכולות-ישראליות

                        ופלשתיניות- למען שלום, פיוס וסובלנות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מלי

  כל ההתחנפות והליקוק ל"דנה א." מבחילים בעיני
  גם שמעתי ברדיו את דב חנין, האידאולוג הדגול, מתאמץ להעביר את המסר שהוא מכיר אישית את "דנה"

 2. דר' רבקה ליסק

  אבל, איני מסכימה עם המסקנה העיקרית שלך.
  אתה כותב:הם(הפלשתינאים) אינם מזהים בהתנהגותנו תקווה לסיום הכיבוש שתהווה סיבה מספקת לסיום הטרור.
  שרון פינה את עזה. זה היה שלב בדרך לסיום הכיבוש, גם אם אני אישית הייתי מעדיפה שזה יעשה בהסכמה.
  הפלשתינאים בעזה צריכים היו להפסיק את הטרור מעזה- כי ישראל התפנתה, ולהתחיל לשקם את עזה כדי לחסל את סיבלם של התושבים.
  נכון, שנשארו מספר בעיות לא פתורות: נמל, שדה תעופה והמעברים.
  בינתים יש ממשלה חדשה בישראל, ולו היה שקט, היה מתחיל מו"מ על מפת הדרכים. הממשלה החדשה היא ממשלת מרכז- שמאל ולא ממשלת ימין.
  זוהי ההזדמנות של הפלשתינאים ונקווה שלא יחמיצו אותה, כשם שהחמיצו הזדמנויות בעבר. יכלה להיות להם מדינה ב- 1948 עפ"י החלטת האו"ם, ובין 1948 – 1967 הם היו תחת שלטון ערבי. מדוע אז לא הקימו מדינה? בקמפ דויד בספטמבר 2000 הם יכלו לקבל מדינה ושוב החמיצו את ההזדמנות. זוהי לא רק דעתי. יש ערבים ופלשתינאים החושבים כך. הבאתי דבריהם בתשובה לרן הכהן.
  הבה ונסתכל על המצב בצורה מאוזנת:
  הפלשתינאים עשו הרבה טעויות- וישראל, תחת שלטון הליכוד, עשתה טעויות. שני הצדדים טעו- לא רק צד אחד.
  נקווה שהטרור, לפחות מעזה, יפסק ויתחיל מו"מ.

 3. שאול

  החמאס וממשלת ישראל פועלים ב י ח ד ומשרתים האחד את האינטרסים של בת זוגו. כמו "רוצחים מלידה" פועלים שני המוסדות הללו בהרג מלא חדווה וחסר מטרה. אין להם אינטרסים: אנשי החמאס ואנשי הממשלה הישראלית הם ברגים במכונה שמשחזרת את כוחה וממחזרת את פעילותה, בין אם בפצצות, בין אם בחומות.

 4. שור

  מסיבות של אפלייה על רקע אתני ממשלת ישראל מפלה לרעה את תושבי שדרות,
  אם הטילים היו נופלים על רמת אביב בצפון ת"א או קפה תמר בדרומה,
  אזי כבר מזמן השטח ממנו ירו ת'טילים היה נכבש והירי היה נפסק !

  גם הירי לשכונת גילה בירושלים נפסק ע"י כיבוש בית ג'אלה רק חודשים לאחר תחילתו,
  כי את תושבי שדרות וגילה השלטון לא סופר ממטר.

  שור

 5. נתן.

  יש הרבה צביעות בהתקפות על ישראל.
  הרי הפלשתינאים הורגים אזרחים במתכוון ובלי להתנצל ואיש אינו דורש מהם להקים ועדות חקירה ולמען האמת גם אין צורך ,משום שאין מה לחקור מכיון שכאמור רצח האזרחים נעשה בכונה תחילה.

  ואילו ישראל ,שאינה מבצעת רצח של אזרחיםבכונה תחילה(והרי אילו רצתה ,לא היה לה בכך שום קושי) ,מותקפת ללא הרף, מושמצת ,מומחים מהעולם באים לעזה על מנת לבצע חקירות וכמובן גם יפי הנפש מביית שמעולם לא גינו רצח של ישראלים, יוצאים מגדרם על מנת להתקיף את ישראל.

  נוצר כאן מצב אבסורדי, שבו חייהם של אזרחי שדרות נחשבים כקליפת השום בעינהם של השמאלנים, בעוד שתושבי עזה אמורים משום מה להנות מאיזה חסינות אוטמטית בפני כל פגיעה.

  עוד נקודה מענינת שכבר ציינתי בעבר היא שדוקא מי שרואים עצמם כ"אליטות המיזרחיות" מקלים ראש בחייהם של תושבי שדרות ה"מיזרחיים" ברובם.
  חומר למחשבה.

 6. אלי

  לכל אלו המתקשים להבין מדוע שולחים הפלשתינאים קסאמים מעזה, שהרי אותה כבר פינה צה"ל, כדאי שנבין-
  הם לעולם לא יקבלו את התפיסה הכל-כך טבעית בעינינו, כאילו גורלה של עזה לא אחוז ודבוק בגורלה של הגדה
  המערבית. המדינה הפלשתינאית שכה מרבים לדבר עליה, היא, מנקודת ראות פלשתינאית, טריטוריה אחת המורכבת
  מהגדה המערבית ועזה. לכן, אם צה"ל ממשיך את הברוטליות של הכיבוש בגדה, הפלשתינאים של עזה ילחמו בו ממש
  כאילו נשארה עזה תחת אותו מצב של כיבוש. לי זה נראה כל- כך ברור; העד כדי כך הצליחה התיקשורת הממשלתית
  לשטוף את מוחנו שאיננו מבינים שדין אחד לגדה ולרצועה, אם רצוננו בשלום?

 7. יוד דלת

  אני מבקש לדעת האם קריימת סימטריה בפעילות הפורום שלכם. האם יש ביטוי פומבי מקביל של ההורים הפלסטינאים בקרב עמם? אני חוזר: ביטוי פומבי מקביל.
  במידה ולא- לצערי אינני יכול להזדהות עם דבריך. לדעתי יש לגנות, ובכל החריפות את דנה אולמרט וחבריה שהזדרזו לכנות את הרמטכ'ל "רוצח" מול המצלמות לעיני כל העולם. מדוע אין, ולו רמז קל שבקלים, בצד השני להבעת צער על הנזקים בנפש וברכוש אשר הטרור מעזה גורם לאוכלוסיה בישראל. את התשובה לשאלה הזאת חייב הפורום לכל ישראלי אליו מופנים דבריהם.
  ישראלי אשר מטיל דופי מראש בצ.ה.ל, ועושה הקבלה בין רצח מכוון של אזרחי ישראל, לבין הפגזות (ואפילו בלתי זהירות)שבאות כתגובה או בנסיון מניעה, חותר תחת הסיכוי לשלום, ככל שזה לא יערב לאוזניים מסוימות.
  סיכוי זה יבוא לידי מימוש אך ורק באם הפלסטינאים יכריזו ,כמונו, שהם נכנסים למו'מ עם נכונות לוויתורים. עד עתה הם לא עשו זאת, ולכן לא נסכים,ובצדק, לדיון מותנה מראש בוויתור מלא על תביעות מוצדקות שיש לישראל.
  הבקורת אשר משמיע יונה מחזקת את הגישה הבלתי פשרנית בצד הפלסטיני, ובכך מרחיקה את סיכויי ההסדר.

 8. Reuven

  I watched on the TV the angry populus of Sderot attacking the new Minister of Defense.
  The jist of their complaints was that the are shell shocked, unable to sleep and function because of the constant fear of bombs falling all over.

  They demanded that the Government put an end to this intolerable situation.

  For a fleeting moment I naively thought that now, after having fathomed the everlasting tragedy of the Gaza people, the empathic people of Sderot are demanding that the Government 'do something' and act to install some peace betwin the parties; but to my sheer disappointed it appeared that they demended something that tantamount to complete annihilation of Gaza.

  The following remark by Jan Hoos on the stake is appropriate here:

  O, Sancta simplicia

 9. שניר

  השמאל צריך להתעורר ולמלא את הכיכרות עד שאולמרט יכנע ויודיע שהוא מתחיל במשא ומתן רציני להסדר קבע. למה כל העולם צריך ללחוץ בשבילנו? זה לא נראה לכם אבסורד?
  מהדרישות של אירופה הוא יכול להתחמק בקלות. התנתקות, התכנסות, התעלמות מיוזמות ערביות – זה לא כל כך קשה לבלף רצון טוב ממרחק של אלפי ק"מ.
  אבל אנחנו יודעים איפה אנחנו חיים, אנחנו רואים שהוא לא מאמין בהסדר קבע, ודווקא אנחנו לא עושים כלום. חייבים למנף את חוסר היכולת של הימין להצדיק את ההתכנסות וללחוץ עד שהם ישברו. עכשיו כשהאש דועכת, כשהחמאס ואבו מאזן בדרך לפשרה, אין תירוצים ציוניים מדוע אסור להפגין. יש רק תירוצים של מזג אוויר.

 10. דר' רבקה ליסק

  דבריך היו מכוונים לתגובתי ולכן אענה.
  נכון, אי אפשר להפריד. זוהי ישות אחת.
  אבל, כל פתרון נעשה בשלבים. זהו שלב בדרך לפתרון ולכן, אם הפלשתינאים רוצים לסיים את הסכסוך הם צריכים להפסיק פעילות נגד הכיבוש בעזה ולהתרכז בגדה.
  כמובן, שאני מתנגדת לפעולות נגד אזרחים משני הצדדים המאבק הוא בין לוחמים- לא אזרחים.

 11. קטנונית כתמיד

  אמנם עברו כ-15 שנה, אבל יש בינינו כאלה שזוכרות את הסקאדים ממלחמת המפרץ הראשונה, שרבים מהם כוונו — והגיעו — לת"א. הם לא גרמו הרבה נזק? בדיעבד נכון, אבל נזקם של הקסאמים די דומה. לא זכור לי שישראל תקפה את עיראק בתגובה, וכבר אז רוב התלאביבים חשבו שטוב שכך.
  ת"א אכלה גם די הרבה פיגועים, רבים מהם מדממים במיוחד. בטוח הרבה יותר אנשים נפגעו בפיגועים בת"א מאשר מקסאמים בשדרות.
  העיר הזו יותר משאר הארץ לוקחת הכל בהליכה, כמו שאומרים באנגלית. זו אחת הסיבות שאני אוהבת אותה.
  אני לא רואה שמישהו בממשלה רואה את דם התלאביבים כסמוק יותר משל כל אדם אחר בארץ.

 12. קטנונית

  אני מעדיפה את זה על פני עריכה מגמתית.

 13. דר' רבקה ליסק

  מצאתי אתר באינטרנט שנקרא:Arabs for Israel .
  מסתבר שיש דבר כזה.

 14. יוסי דהאן

  אולי זה קטנוני מצידנו אבל העריכה המגמתית מסתכמת בנסיון ליצור דיון רלבנטי שקשור לפוסט שנכתב. לא כל פוסט צריך להפוך לקטטה בין אשכנזים ומזרחים, בזה פחות או יותר מסתכמת הצנזורה ואכן במובן זה העריכה מגמתית.

 15. קטנונית

  אמנם זה נשמע כמו "אתה ראית מי התחיל ראשון?" אבל במסגרת הרגישות להטיה אתנית שכולנו כאן אמונות עליה, אתה בטוח שבחרת ברגע הנכון להתחיל בהחלת המדיניות הזו? למי אתה לא מרשה להתקוטט (כפי שאתה תופס זאת) ולמי דווקא כן?
  כוונתי לא היתה להתקוטט, אלא לענות לטיעון שהעלה שור, כאילו לא שמים על שדרות כי מזרחים שם, ואם זו היתה ת"א, או-הו איזה עניין שהיו עושים.
  חלק מההתיחסות לטיעון היתה להזכיר שמזרחים גם פה, בת"א. את החלק הזה בחרת למחוק, ולהשאיר אותי עילגת שכותבת חצאי משפטים תלושים.
  אם אתה לא רוצה "התקוטטויות", יכולת לצנזר את הטיעון המקורי. למה להתחיל דווקא מהתשובה? ואם חשוב לך לצנזר דווקא אותי, פשוט אל תעלה את מה שכתבתי לאתר שלך. לזה אני רגילה כבר מוויינט.

 16. יוסי דהאן

  מתנצל, סברתי בטעות שהמשפט האחרון בתגובה הראשונה שלך התייחס לאוכלוסיית קוראי האתר ולא לאוכלוסיית תל אביב.

 17. קטנונית

  הבנתי אותך. סבבה. לא קרה כלום.

 18. דר' רבקה ליסק

  הפגיעות האחרונות באזרחים חפים מפשע בעזה זוהי טרגדיה נוראה, ואני בטוחה שרבים בישראל חשים כך. אבל נתן צודק.
  אצלנו קורה מדי פעם שאנו פוגעים בשוגג באזרחים ואנו ממהרים, ובצדק, להתנצל. זוהי מלחמה בתנאים קשים.
  אבל, הפלשתינאים הורגים אזרחים חפים מפשע בעזה בהתנגשויות בין האירגונים השונים, ויורים מאות רקטות קסאם לישובים יהודיים במטרה להרוג, ואיש מהם איננו מביע צער מלבד אבו מאזן שמביע צער, אך אינו עושה דבר.
  גם ענאן, האו"ם וגורמים בינלאומיים אינם דורשים ועדות חקירה .
  כפי שכתב נתן- הצביעות חוגגת.
  האירגונים השונים פועלים, במתכוון, מתוך האוכלוסייה, והופכים את האזרחים לחומת המגן שלהם. לציניות ולחוסר רגישות לחיי אדם אין , כנראה, שם גבול.

 19. גולדה

  "לא נסלח לערבים לעולם על שאילצו אותנו להרוג את בניהם"