עם תעשיינים כאלה....

איציק ספורטא

אני נוהג לא פעם לבקר את הממשלה על מדיניותה הכלכלית, אבל היא אינה עושה את המלאכה לבדה, יש לה בעלי ברית טבעיים המשפיעים עליה ומשתפים עמה פעולה, המעסיקים הנאורים במדינת ישראל. לא פעם אני נתקל בהתבטאויות של אלו אשר לא היו מביישות פאודל מצוי בימי הביניים.

הפעם דווח על דברים שנשא מומי דהאן בפני תעשיינים בעקבות הדו"ח שפורסם על ידי המכון לדמוקרטיה בנושא עוני בישראל. הדברים בדו"ח ידועים ולא מפתיעים לנוכח המדיניות הנוקטת במדינה. אפשר היה להעריך שאלו שקוראים לעצמם תעשיינים יקבלו את העובדות הידועות ויציעו כיצד להימנע מעוני כפי ששורר בארץ, למשל להעלות את שכר המינימום, להעלות את הקצבאות, לדאוג לכך שעובדים, גם עובדי קבלן, יקבלו את הזכויות המוקנות להם בחוק, להשקיע ולשפר את מערכת החינוך, ועוד. אבל לא.

התעשיינים הגאוניים שלנו אינם יכולים לאפשר לעובדות לחדור למוחם הדל ואלו היו תגובותיהם לטענותיו של דהאן שהעוני אין מקורו בעניים אלא במדיניות : "ציבור התעשיינים ששמע את דבריו של דהן הגיב בכעס ובקריאות ביניים בנוסח "על מה אתה מדבר", ו"אל תפריעו לעובדות לבלבל אותו". תעשיינים רבים אמרו: "הרבה מהעניים לא רוצים לעבוד והם אומרים תחתום לי לפני שהם מתחילים לעבוד כדי לקבל גם קצבה וגם משכורת". דהן ציין שרוב המובטלים בישראל בכלל אינם מקבלים קצבאות וזכה למטר של קריאות: "אתה מדבר שטויות"".  

הגדיל לעשות תעשיין בשם חיים מר שאמר: "זה נכון שתעשיינים לא רוצים להעסיק ערבים וחרדים, זה ברור וזה טבעי. גם אני לא מוכן להעסיק אותם, ומי שאומר שהוא מוכן להעסיק אותם מבלבל את המוח".  לא רוצה, לא רוצה, למה? כי ככה כי הוא תעשיין והם סתם בני אדם. תעשיין מודה בריש גליי שהוא מפלה עובדים וזה עובר כאילו כלום.

במקום שהתעשיינים הנאבקים כדי לקבל הטבות בלי סוף, ואכן מקבלים, הטוענים שאם מנהלים לא יקבלו שכר גבוה הם יעזבו את הארץ, יחשבו קצת, אני יודע זה קשה, אבל עם קצת אימון אפשרי, הם עסוקים בשכנוע עצמי עד כדי גיחוך, שהם צודקים וכל היתר מפריעים להם במלאכת הקודש שלהם. אני מקווה שבקרב התעשיינים יש גם כמה בני אדם שמבינים שניצול עובדים ויצירת עוני בשם השוק החופשי אינה הדרך, אף שהתקווה הזאת הולכת וקטנה. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שור

  רק ממשלות ישראל לדורותיהן אחראיות לעוני העמוק בישראל,
  כולל בגלל כניעה לפופוליזם של בעלי הון חמדנים.

  וגם כיום ניתן לקצץ מיליארדי שק' של סבסוד הון,
  כמו סובסידיות לבעלי ההון של אגד, זאת כאשר חברות אחרות כלל לא מקבלות סבסוד וגובות מחיר הרבה יותר נמוך עבור הנסיעה בתחבורה ציבורית.
  לדוגמא בקוו תל-אביב – ירושלים מחיר הנסיעה באגד באוטובוס של 50 נוסעים דומה למחיר נסיעה במונית שירות פרטית עם 9 נוסעים, תופעה המעידה על הרווח המונופולי העצום של בעלי ההון של אגד.
  ובנוסף הם מקבלים מיליארדי שק' סבסוד ממשלתי.
  די מדהים.

  העניים לא אשמים במצבם , רק הממשלות.
  לראייה, רשויות השלטון התייאשו מעשרות אלפי אנשים שכבר שנים לא עובדים ומקבלים קיצבאות,
  והנה בתוך חודשים ספורים תוכנית וויסקונסין הביאה למציאת עבודה לכ- 5000 אנשים מתןך 17,000 באותם ארבעה אזורים בהם התוכנית מופעלת.
  נתון די מדהים שמעלה את הכשלון הממשלתי המהדהד בהגדלת העוני ע"י קיצבאות לאורך שנים, במקום טיפול אישי ופרטני במציאת עבודה.

  שור

 2. הממאן להאמין

  מאיפה הבאת לעזאזל את המדד הזה להצלחה, 5000 מקומות עבודה? או פחות 5000 מבקשי תעסוקה. למספרים יש תכונה מאלפת, כל אחד יכול לספר סיפור משלו והמספרים יתאימו. אני רואה את הקשישים ומובטלים והעניים והילדים שאבד הניצוץ בעינהם בתוכניות סוף השבוע. אז תגיד לי מה זה ילד אחד מול 5000 סיפורי הצלחה (לפחות לפי מי שמרוויח יפה מאוד מהסיפור הזה) אבל אני שייך לעם, שאבותיו גרסו כי המציל נפש מישראל כאילו הציל עולם ומלואו, שעניי עירי קודמים, ולא לענים אחרים אלא למותרות שלי, מעם ששם לו לקודש לדאוג לגר ליתום ולאלמנה ולא לבעלי הממון. אז יכול להיות שקמה פה מדינה "מדינת היהודים" בשמה, מדינת הפריצים והצוררים בנשמתה ומי יתן ויבוא אחד ויראה שאני טועה

 3. יפת

  ונראה לי שזה הדבר היחיד שתוכל להסכים איתו עליו.

 4. נתן שקרצ'י

  באמת קראת את הדו"ח של מומי דהאן עד הסוף? אני לא בטוח.
  אולי קראת תקציר בעיתונות, אבל לפי מה שאני קראתי, דהאן מאשים את ביבי, וממליץ לדוגמא לעצור את הרפורמה במס.
  כמו שאני מכיר אותך, לא קראת את הדו"ח, וזה עבורך סתם פתח לדקלם את הסיסמאות הידועות שלך, כמו התוכי בשדרות שלמד להגיד "שחר אדום".
  תלך לראות את גיבור מעמד הפועלים בשביל להבין מה זה עובד בקואופרטיב אגד, לעומת עובד מטרודן.
  עדיף שהמדינה תסבסד חב' אוטובוסים, ושתוריד ע"י אגרת גודש את רוב הרכבים הפרטיים מהכבישים, שחונקים אותנו ואת ילדינו, וסותמים את הערים, ומבזבזים מיליארדי שקלים על דלק ערבי יקר, חניות, דו"חות תאונות טיפולים ועוד.

  רק אדם נטול חושים חברתיים לא יעודד תחבורה ציבורית, שבה נהגים עובדים 8 שעות, ולא נטחנים על הכביש בתת תנאים, שבסוף יגרמו לתאונות, כשנהג שנסע הרבה שעות, יירדם על ההגה.

  "בעלי ההון של אגד" הם נהגים, שמרויחים שכר ממוצע ומעלה במשק. החב' הפרטיות, כבר מקצצות בתנאי העבודה והשכר, כי הם צריכות להרויח. זה מה שמניע חברה פרטית. אם הם לוקחים מחיר נמוך יותר, הם מקטינים את הרווח. מאין אם כך, בא הרווח של החברות הפרטיות?? תסביר לי את מודל הרווחים שלהם. הרי הם לא פילנתרופים.

  האוצר אשם במצב העוני, כי הוא מנהל מתכנן ומתקצב את סדר העדיפויות במדינה, ואגף התקציבים במיוחד.
  אלו אנשים, שלמדו אותו תחום (כלכלה) ללא נסיון ביצועי במשרדי ממשלה אחרים או במשק, שפועלים בשיטות שהיו לא מקובלות באף חברה הגיונית במגזר העיסקי. אולי לאנרון הם היו יכולים להתאים.
  הבעייה, שמי שקובע את סדרי העדיפויות, לא לוקח אחריות על מעשיו. ראוי שתלמד קצת על המילים – accountability ושקיפות.

  אתה מקשקש על ויסקונסין? כהרגלך, אתה קורא בדה מרקר כתבה, ולא בודק את הנתונים מאחריה. איציק ספורטא כבר פירק את הנתונים והוכיח שהם לא נכונים, ומוטים, והעיתונאים של בעלי ההון עצלנים (כמוך) ולא מערערים על ההודעות לעיתונות שנשלחות אליהם, אלא מעתיקים אותן כמו שהן.

  אם היית מציץ בדו"ח של זליכה, היית רואה כמה ממשלה, של ביבי ואולמרט, שטוענת שרק עבודה מחלצת מהעוני משקיעה בשירות התעסוקה ובהכשרות מקצועיות.
  האוצר מייבש את שירות התעסוקה, בדיוק כמו שהוא מייבש את השב"ס ע"י אי ביצוע תקציבי ושיטות אחרות,
  כדי שאתה וחבריך מדה מרקר תוכלו להגיד-
  "תראו איך הגופים הציבוריים פועלים, צריך להפריט אותם"

  אם היה תקצוב רציני לשירות התעסוקה, היה גם שם ניתן טיפול אישי ופרטני במציאת עבודה.
  בתקציב של 5 מיליון ש"ח בשנה, פחות משקל לכל אזרח, אתה מצפה ששירות התעסוקה ייתן לאזרחים שירות של "ייעוץ והכוונה מקצועית? למבוגרים בגיל 45 שהמעסיק זרק אותם, והשוק השתנה מאז שנכנסו אליו?

  בחוק ההסדרים האחרון, שביבי והאוצר אחראים לו, יכולת לראות עד כמה ציני אוצר המדינה.
  הם הציעו לבטל את הזכות של חייל משוחרר, לקבל בחצי השנה הראשונה לשחרורו דמי אבטלה, ולהתנות דמי אבטלה, בעבודה של 6 חודשים קודם לכן.

  כנראה כואב לנערי האוצר, שחייל, שהגן על ההתנחלויות שביבי אוהד, ושעבר חוויות קשות בשירות צבאי בעשירית משכר המינימום, יוכל לנקות את הראש מ-3 שנים של כפיפות לפקודות וסדר יום שמישהו אחר קובע לו.
  למזלנוף שלי יחימוביץ' עשתה סיכול ממוקד לעז הזאתי.

  אם היית קורא את הדו"ח של מומי דהאן, היית יודע שדמי האבטלה קוצצו בצורה דרסטית, למרות שאנשים שילמו כל חייהם ביטוח לאומי למקרה שיבוא הרגע הזה, שבו הוא מובטל.
  הכי קל לאוצר שלנו, להגיד שהמובטלים בטלנים ועצלנים, ולפגוע בזכויותיהם.
  אגב, בויסקונסין בארה"ב, קודם הכניסו את האנשים לתכנית, ונתנו להם תמיכה מכיוונים שונים (טיפול בילדים, הסעות, מזון, הכוונה מקצועית), ורק אחרי תקופת זמן פסלו להם קצבאות.
  בישראל ניסו את זה הפוך, כי יש מונופול בירושלים, והוא עושה מה שבא לו ומצפצף על כולם.

  לכן, אם אנחנו חיים במדינת שוק חופשי כמו שאתה רוצה, אולי על האבות להתמקח עם האוצר, ולבקש 20000 ש"ח לחודש לילד שלו שיוצא להילחם על האג'נדה של ביבי וההתנחלויות. כך שחייל משוחרר שיסיים צבא, יצא לאזרחות עם 720 אלף שקל.
  או שהאוצר יביא שכירי חרב מסין ואפריקה…

  אל תהיה עצלן, תקרא את הדו"ח. הוא יתקן כמה טעויות שאתה מדקלם הרבה בשנים האחרונות.

 5. שור

  הנתון מדוח דוח ביניים של משרד התעשיה תוצאות התוכנית.
  יש לבצע בתוכנית תיקונים (בעיקר הגדלת ההשקעה באנשים), אבל היא דרך חברתית להקטנת העוני ותמרוץ עבודה.
  ואם אתה לא מאמין לי תוכל לקרוא את דבריו של איבראים אליאן בן 57 מירושלים,
  במשך שנים איברהים אליאן לא מצא עבודה חי בעוני על קצבאות ,
  וכל מה שראה זה הקרחת של פקיד שירות התעסוקה, אשר כלל לא התעניין באיברהים,
  ואפילו לא הרים את ראשו לראות עם מי הוא מדבר.
  והנה הוא מצא עבודה בזכות הטיפול האישי שקיבל במסגרת התוכנית.

  מצורף לינק למאמר של מירב ארלוזורוב בנידון.

  http://www.themarker.com/tmc/archive/arc.jhtml?ElementId=skira20060615_727084&origin=
  שור

 6. שור

  תודה על התיקון,
  ודווקא אני מסכים מהרבה מדיעותיו וניתוחיו של דר' מומי דהן , רק השבוע התארח אצלנו בפורום פערים חברתיים בווינט.

  הלוואי שיהיו עוד הרבה דוקטורים כאלה שעושים את החיבור הנכון וההגיוני בין חברה לכלכלה ,
  ולא מדברים בסיסמאות שיטחיות ופלקטיות.

  שור

 7. אבנר.ל

  מסתבר שביטול הסובסידיה לאגד יפתור את כל בעיות המדינה.
  אתה לא רוצה לדעת שיש עוד כמה אנשים במדינה מלבדך וחלקם גר בפריפריות רחוקות,עוד יותר רחוקות מהפריפריות שהעוקץ דורג להן וגם אליהם חיבת המדינה לספק תחבורה פעמיים שלוש ביום.
  ומסתבר שזה ממש ממש לא ריווחי ואף אחד מחבריך התחרותים כולל נהגי המוניות שהזכרת לא מוכן לנסוע לשם עם נוסע או שניים.
  כך הנוסעים בקו הריווחי לירושליים מסבסדים את הנסיעות המפסידות למען אנשים שעבורך הינם פחות מאויר.
  מלבד זאת-אין כלל אפשרות להשוות את העלויות הביורוקרטיות והאחרות שיש לאירגון כמו אגד לעומת תחנת מוניות.

  גם הכאילו תחרות שבוצעה ע'י הפרטת קווים חלה רק על קווים ריווחיים.
  אף אחד לא היה משלם כדי לקבל קווים שלא מרויחים בהם.
  היש סיבה שאגד תוותר סתם כך על מקור פרנסה?

 8. זאתי

  מדד געלה:

  מטריקס
  כי"ל
  מר

 9. יואל קורנבלום

  כל נסיון לדברי הגיון מהסוג המתואר בכתבה אצל התעשינים שווה לביזבוז זמן. גם אני קורא להם פיאודלים וזה רק בגלל שמה שאני באמת רוצה לקרוא להם לא ניתן להדפסה. התעשינים ככלל מעונינים להגדיל את ריווחהם על חשבון כל מי שרק אפשר ובאיזו צורה שאפשר. אין לזה גבול, זוהי פונקציה עם מקסימום באין סוף. ממש לא אכפת להם מהעובדים ואם אפשר היה היו משתמשים בעבדים ומתיחסים אלהם כאל מכונות. ואם אתם לא מאמינים לי תראו מה קורה בדרום מזרח אסיה, סין ועובדי קבלן כאן בארץ ומקומות אחרים.

  (יש כאן אפילו קשר פרוידני מעניין שמשום מה הרבה לא שמים לב אליו. כשהתעשינים רוצים להיות נחמדים אל העובדים הם תמיד אומרים בכנס העובדים בחיוך שובה לב שהעובדים הם הנכס החשוב ביותר של המפעל ובלעדי הנכס הזה המפעל לא היה מתקיים. כלומר העובדים הם לא בני אנוש, הם נכס, כמו הבניין והמכונות. אני תמיד אוכל הרבה לפני כנס כזה כדי שאוכל להקיא אחרי שאני שומע את זה.)

  אם התעשינים עושים משהו לטובת הציבור אז זה רק בגלל שזה עוזר להם בצורה כלשהי.

  התעשינים האילו לא תמיד נולדו תעשינים ואולי בעבר היו אפילו עובדים של מישהו אבל ברגע שהפכו לתעשינים שינו את עורם לגמרי. זה שהם תעשינים בארץ ישראל זה רק במקרה. הם יכולים לטעון שעשו זאת מתוך ציונות ולטובת הציבור אבל האמת היא שהיו להם קשרים טובים כאן ומענקים והנחות והם גם מבינים את השפה. באותה מידה היו יכולים להיות תעשינים בגינאה החדשה לו הכירו משהו שם. דוגמא לזה היתה דרום אפריקה ואני מניח שהיו עוד כמה מקומות בעולם.

  הדרך היחידה לטפל בבעיה הזאת היא דרך המדינה באמצעות חוקים מתאימים ואכיפת החוקים המחלקים את עוגת התוצר בצורה סבירה יותר. חייבים להיות חוקים סבירים המסדירים את נושא העבודה והיחסים עם התעשיין. המדינה יכולה לתת לתעשינים את מה שהיא נותנת תוך ניסיון פיתוח לטווח ארוך. אבל צריך להסדיר בחוק שגם לעובדים יש חלק ונחלה בהצלחה וגם להם מגיע לכל הפחות משכורת המאפשרת חיים ופרישה בכבוד.

  דוגמא למשל היא הקואופרטיבים למניהם שבהתחלה כולם היו חברים בקואופרטיב ואחר כך בעזרת הממשלה הפכו להיות מעבידים. למשל אגד בהתחלה היה קואופרטיב אחר כך מעביד והכל בעזרת המדינה. לכן למדינה יש זכות מוסרית לבוא ולדרוש מהם תשלום. הרי ללא עזרת הממשלה לא היו מגיעים לאן שהגיעו. קואופרטיב הארגז היא דוגמא אחרת ואני מניח שיש עוד הרבה דוגמאות. על מסירת נכסי המדינה בחינם כבר דיברנו?

  יש לזכור שהאמצעים מוגבלים. אם תעשיין או יזם מסויים מקבל תמיכה והנחות פירושו של דבר שמשהו אחר לא יקבל. לכן חשוב שהמדינה תשב לתעשיין לפחות על קצה הזנב לראות שיש תשואה כלשהי מההשקעה המתבטאית ברווחת כל התושבים.

 10. עוד מיכל אחת

  אנא הסבר שוב את הטענה שלך לגבי מחיר הנסיעה באגד.
  אתה טוען, אם אני מבינה נכון, שאגד צריכה לגבות מחיר נמוך יותר. אבל אם אגד תגבה מחיר נמוך יותר, ומוניות השירות ימשיכו לגבות את אותו המחיר, מה אתה חושב שיקרה? מי ייסע במונית שירות שמחיר הנסיעה בה גבוה ממחיר הנסיעה באוטובוס?
  האם השוויון במחיר הנסיעה בין אוטובוס ומונית שירות אינו מצביע דווקא על תחרותיות?

 11. שור

  לאבנר –
  אם אתה חושב שבעלי ההון של אגד נוסעים לישובים מרוחקים בגלל ערכים ציוניים או חברתיים או נדיבות לב של אותם בעלי ההון, אז אתה טועה.
  אגד נוסע לשם בכוח העובדה שקיבל קווים ריווחים בנוסף לקוים אלו, כמו קוו ת"א – ירושלים.
  וכך זה בדיוק עם הקווים שנפתחים לתחרות במכרז – בכל סל יש קווים יותר ופחות ריווחיים וכל חברה יכולה להתמודד ולהציע את המחיר הזול ביותר עבור הנוסעים ללא שום סיבסוד.
  ואז מסתבר שמחיר השוק הוא 40% מתחת למחיר שגובה אגד על אותו סל קווים.
  אין בשום מדינה בעולם (כולל הנורדיות) חברה אחת שמסיעה בכל הקווים הצביוריים. פשוט אין !
  זוהי המצאה ישראלית שגורמת באופן ישיר להגדלת הפערים החברתיים בישראל.
  די קשה להבין אנשים שמצד אחד מקנאים (בצדק רב) בשבדיה על השיוויון היחסי בה,
  ומצד שני לא מוכנים לאמץ את מידת התחרותיות הקיימת שם המסבירה חלק גדול מהשיוויון הזה.

  למיכל ב' –
  המונית לא מקבלת סיבסוד, מסיעה רק 9 (או 7, אני לא זוכר) אנשים וגובה מחיר דומה לזה של אוטובוס אגד.
  אסור לה להסיע יותר מ-9 אנשים במונית לפי החוק, כי המדינה החליטה שרק אגד יסיע בקוו זה.
  אגד כן מקבל סיבסוד כבד, מסיע 50 אנשים, וגובה מחיר דומה לזה של המונית.
  כלומר הפרש המחירים נע פי חמש לטובת המונית !
  זאת למרות שהעלות של האוטוסבוס (זמן עבודה של הנהג , תחזוקה ודלק ) אינה גבוה פי חמש מזו של המונית.
  הכסף העודף הולך ישירות לכיסים העמוקים עמוקים של בעלי ההון של אגד , אשר רק לפני שבועיים קנו עם ההון העודף ו נכסי נדל"ן באירופה ! ממש צדק חברתי אמיתי.
  שיטה זו מגדילה את הפערים החברתיים בישראל.
  יש לפתוח את כל הקווים של התחבורה הצביורית למכרזים בשיטת הסלים, וכך להביא ליצירת כמה חברות תחבורה ציבורית , שבכל כמה שנים יתמודדו במכרז על המחיר.
  בהחלט ייתכן שיקומות קואופרטיבים חדשים (ואמיתיים) שיתמודדו לטובת שכר גבוה לנהגים.

  לנתן –
  נאום ממש יפה ונחמד נאמת כמו תמיד (-:
  הבעיה היא שנהג חדש בקווים משתכר ממש כמו נהג חדש באגד,
  המחשבה שלך שבעלי ההון של אגד משלמים יותר לנהג חדש לעומת חברה אחרת היא די נאיבית.
  אתה באמת חושב שהם אלטרואיסטים ?

  לגבי וויסקונסין, קרא את דברי איברהים מבית צפפה בוועדת הכספים של הכנסת ותבין שהמציאות יותר מורכבת מהסיסמאות שלך.
  ולגבי שירות התעסוקה, דווקא המנהלת החדשה ניסתה להגדיל את הפיריון של השיורת ע"י מתן צ'ופרים לסניפים שעשו הרבה השמות, אבל התוצאה היא די דלה.
  אין תחליף ללשכות תעסוקה פרטיות שיתחרו בינהן, ויש להפריט מיד את שירות התעסוקה המאובן לטובת המובטלים בישראל!

  שור

 12. אבנר.ל

  כנראה פשוט אינך יודע.
  לפני 48 היו קואופרטיבים,כן,קואופרטיבים,שהוקמו ביוזמת יחידים כדי לאחד כסף וכוחות.הם קיבלו עידוד וסיוע מהגופים הלאומיים וההסתדרות ולכן גם למיטב ידיעתי כבר אז פחות או יותר "חילקו" ביניהם את השטח.
  מלבד דן שפעלה בת'א היו "שחר" "דרום יהודה" ו"אגד".
  המדינה שהוקמה לא רצתה ולא יכלה שלא לדאוג לישובי הפריפריות הרחוקות ולכן די מוקדם הקואופרטיבים התאחדו לאחד ששמו הורכב מהאותיות הראשונות של שמות הקואופ'.שמו היה "אשד".בשלב מסוים הוחלף השם לאגד.

  כדי שיהיה לקואופרטיבים כדאי כספית לנסוע ליישובים אלה,יצרו מודל כלשהו לפיו העריכו את העלויות וסכום הסובסידיה.
  היו הרבה שביתות של הקואופ' בדרישה להעלאת הסובסידיה.
  ייתכן שהמודל היה נדיב מידי.כנגד נשאלת השאלה האם גורם אחר היה מוכן לנסוע לכל המקומות המרוחקים דלילי האוכלוסיה.
  אתה שקוע בחזרה באובססיבית שלך על המנטרה תחרות שכנראה דבר לא חודר ומגיע אליך.
  אתה שייך לקבוצה שהיתה גם בימי הישוב של בורגנים,ביניהם ספרדים,שהיו קשורים למפלגות האזרחיות כמו הציונים הכלליים וכל מה שעיניין אותם זה שיניחו להם לחיות בשקט ושלא יבלבלו להם את המוח.
  אתה כנראה כל כך עיוור שאינך רוצה לדעת על העינין ומספר סיפור שאין לו שחר.

  היום חזרנו למצב דומה לזה שהיה-ריבוי חברות אבל מסיבות אחרות.
  כל החברות החדשות לא מגיעות ליישובים החקלאיים הרחוקים שהם הלא ריווחיים.
  למיטב ידיעתי הם לא מגיעים לעוד הרבה יישובים ואין לי כמעט ספק שקווים אלו לא יוצעו במיכרז כי אף אדם שפוי לא ייכנס למיכרז אלא אם יובטח הרווח שלו-שיהיו נוסעים או סובסידיה.

  כמובן שהמוניות נוסעות ליישובים המרוחקים רק כנסיעה מיוחדת שעלותה לנוסע רבה.
  המוניות נותנות שרות רק בקוים הריווחיים ביותר ולא צמודות ללוחות זמנים.
  קו ירושלים ריווחי ואף מונית לא יוצאת לדרך אם אינה מלאה-תמיד.ואם בלילה צריך לחכות אז הנוסעים מחכים עד שבא האחרון.
  אגד מקיים את הנסיעות לפי לוח זמנים ללא קשר למיספר הנוסעים.
  אני לא דובר אגד ולא חבר ואין לי במישפחה חברי אגד אבל את השינאה מימין והקינאה, אנחנו מכירים הרבה יותר שנים
  מזו שמשמאל והיא נשארה עם אותן מנטרות.

 13. יפת

  מתגובת ה"מומי דהן צודק" שלך אפשר להבין שהאיש תומך בתוכנית ויסקונסין ובצמצום הקצבאות…

 14. שור

  אני בעד עידוד קואופרטיביים ע"י מיסוי נמוך יותר וזה אחלה.
  אדרבא שיקומו קואופרטיבים ויתמודדו על קווי אוטובוס, על אבטלה, על ניקיון, על קבלנות משנמה בהייטק , על בעודה חקלאית, על עבודת בניין (כמו שמען עושה) ועוד ועוד.
  ובתנאי שהשווקים יהיו תחרותיים.

  סל קווים ציבוריים ששוחרר לתחרות מציפורני בעלי ההון של אגד בעמק יזרעאל , עפולה ובית שאן,
  מסיע מדי יום אלפי אנשים קשי יום במחיר זול בהרבה מאגד,
  ולא מדובר במרכז הארץ !
  כך גם בקריות בצפון הארץ,
  וכך גם בקוו ירושלים – בית שמש .
  החרדים ארגנו קוו משלהם שמסיע במחיר זול בעשרות אחוזים מהמחיר של אגד,
  ולא ויתרו למדינה עד שאישרו להם קוו נפרד.

  גם הקוו מביתר עילית לירושלים מופעל ע"י חברה פרטית במחיר זול בהרבה מאגד,
  וכידוע לך אבנר יקר ביתר עילית וירושלים הן מהישובים הכי הכי הכי עניים בארץ,
  וביתר עילית היא פינה די נידחת.
  ולכן דבריך אינם נכונים כלל ועיקר .

  ושוב אבנר, אין בשום מקום בעולם חברה אחת שמספקת את כל הביקוש לתחבורה ציבורית ומקבלת מיליארדי שק' מהציבור עבור הזכות להסיע אותנו .
  פשוט אין.

  המדהים הוא שהחברות הפרטיות משלמות דמי זיכיון למדינה (כמה מיליוני שק'), ומחירן נמוך בעשרות אחוזים .
  למה ?
  כי מחיר השוק במכרז הרבה יותר נמוך מהמחיר של מונופול, והרווח העודף לא הולך לנהגים אלא לבעלי ההון של אגד שמקיעים את המיליארדיםפ הללו באירופה בכל מיני נדלנים.

  שור