אנחנו משכיבים אותו לישון כל לילה

יוסי דהאן

על גנגסטריזם של אילי הון ותקשורת והשחתה עיתונאית.

מתוך דיווח בערוץ 10.

"הירשזון נפגש עם מזוז וסיפר, כי קיבל לאחרונה עשרות שאלות של עיתונאים בעניין הרפורמות השונות שקידם, בהן רפורמת השמיים הפתוחים. הירשזון, שאישר את פתיחתו של קו תעופה סדיר נוסף לניו יורק סיפר למזוז, כי גורמים שונים רמזו לו, שהאיומים קשורים למאבק שניהלו ראשי אל על, האחים איזי ודדי בורוביץ`, נגד פתיחת קו נוסף לניו יורק. לדברי הירשזון, הגורמים השונים אף אמרו לו: "תיזהר מהאנשים האלה, אל תצא נגדם".

שר האוצר נפגש לאחרונה עם תמי מוזס-בורוביץ` והאחים דדי ואיזי בורוביץ` לפגישה שהוגדרה "פגישת פיוס". תמי בורוביץ` רמזה להירשזון על קשריה בעיתון "ידיעות אחרונות". לדבריה, יש ביכולתה של משפחת בורוביץ` להשפיע על אחד העיתונאים שמשתתף בתחקיר שצפוי להתפרסם אודות הירשזון. "אנחנו משכיבים אותו לישון כל לילה", אמרה מוזס-בורוביץ` על העיתונאי.

וענת באלינט כותבת ב"הארץ" על חברות תרופות וקופת חולים כללית ששילמו אלפי דולרים והיו מעורבים בתכני תוכנית הבריאות "I Feel"

"קופת חולים כללית מימנה סדרת כתבות על הריון ולידה, ששודרו בתוכנית הבריאות "I Feel" של דפנה שפיגלמן בערוץ 10. ל"הארץ" נודע, כי הקופה שילמה כ-1,400 דולר עבור כל כתבה ובסך הכל כ-5,600 דולר לחברת ענני תקשורת, המפיקה את התוכנית. בתמורה, בכתבה הוצגו רק מוסדות ואנשי מקצוע מקופת חולים כללית. דוברת הקופה, ענבר גוטר, היתה מעורבת בהפקה, ואף הגיעה לחדר העריכה, כדי לוודא שהקופה תקבל חשיפה ראויה.

לאנשי התוכנית נאמר שגורם מקופת חולים יעבור על התסריטים ומתווה התוכנית, וגם יגיע לחדר העריכה לראות את התוצר הראשוני ולוודא כי חברת ההפקה עומדת בהסכם לפרסום הסמוי. אחד מאנשי מערכת התוכנית הסביר, כי משמעות הדבר, "שהסדרה היא לא ביקורתית בשום צורה. למשל, בישראל שולחים נשים לעשות המון בדיקות יקרות, שאינן נכללות בסל הבריאות, וכרוכות בהוצאה כספית ופרוצדורות רפואיות מיותרות ולעתים מסוכנות. לא תהיה לכך כל התייחסות בסדרה. אם יש מומחה מוביל מקופה אחרת – הוא לא מופיע בסדרה". 

בכתבה ארוכה יותר במוסף סוף השבוע מספרת באלינט שחברת ענני תקשורת, המתמחה במלאכת ההונאה והרמאות הזו המכונה "פרסום סמוי", קיבלה עכשיו מתנה: ערוץ בריאות שלם משלה

מצד אחד תחושת היאוש מקריאת הידיעות האלו כבדה, אבל מצד שני אפשר אולי להיאחז בשולי התקווה שעדיין מדווחים על המזימות והעסקאות האפלות הללו. אבל ההשערה הסבירה יותר היא שלאזרחים אין שמץ של מושג על מעשי הההשחתה והבריונות הללו שהופכים לשגרה יום יומית. 

החשש הוא שבחשיכה הזו הם יצליחו בסוף להשכיב את כל מי שמאמין שהוא עדיין עיתונאי ולהרדים את כולם לתנומת עריצות ממושכת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שי כהן

  באחרונה חזרתי לעבוד, בין השאר, גם מול כתבי מקומונים במספר תחומים.
  אני מזועזע מחדש מהיחס ותנאי העבודה המחפירים בתחום. בעוד שלפני תקופה הזוועה התבטאה בשכר סביב המינימום וחוסר בתנאים נלווים, הנה חלפו שנתיים-שלוש ואני פוגש כתבים המועסקים בפחות משכר מינימום (בתרוץ מגוחך של "משרה חלקית") ומתמודדים עם הנחתות של משימות משרד וטלמרקטינג של העיתון.

  כן, אמרתי "זוועה", וזאת כאשר אני יודע שגם בתחומים אחרים התופעות החמורות האלה מתרחשות, אני משתמש בביטויים קשים כאלה לא מתוך הגזמה, אלא משום שבפגיעה כל כך עמוקה בהעסקת עיתונאים יש גם פגיעה בציבוריות והתרבות- וכמובן באיכות ואמינות המידע שבידי הציבור.

 2. סמי כנפו

  יוסי, מצטער להכביד עליך בפירוש הבא שלי למה שאתה כיניה שולי התקוה כשהתיחסת לאותן רסיסי ידיעות אודות הכוחנות הסמויה שמנהלים אנשי ההון בשלטון. ובכן אני קורא את זה כאזהרה לכל מי שיש לו עניין עם משפחת בורוביץ' והם לא מעט, הידיעה יצאה מהם כאזהרה לכולם: .."אל תתעסקו איתנו" ..- זה העולם העליון של העולם התחתון.. אחרת לא ניתן יהיה להסביר איך עיתונאים ואנשי משטרה לא פותחים בחקירה סמויה נגד בעלי ההון שמשליטים פחד ושררה..על שלטון החוק.

 3. תוכי ושמו מוקי

  אפשר לחשוב שזה לא היה ככה כל הזמן. אם כבר, עכשיו יותר רואים את זה מכפי שהיו הדברים פעם, מן הסתם. חשכה לא יורדת עלינו, אנחנו כבר בחשכה. אם כבר, פה ושם נכנס קצת אור. מה נראה לך, שההפגזות בעזה זה בטעות? שלא מזמינים את זליכה לדיון על התקציב בטעות? ועל כמה כאלו אתה לא יודע? עשר? מאה? עדיף לצאת מנקודת הנחה שהמציאות המדווחת היא הקרם שמצפה את החרא. אז פה ושם קופץ מישהו ומגלה שהעוגה לא טעימה. רוב הזמן אנחנו ממשיכים לאכול אותה כאילו כלום. בתאבון.

 4. משה קריף

  אדלריזציה של שלטון החוק.

  מרים נאור, שופטת בית המשפט העליון, ידעה שמסתכלים .
  באירוע לזכרו של עו"ד אמנון גולדנברג , עשרות זוגות עיניים של פרקליטים תלו בה את מבטם שעה שרכנה לנשק את עורך הדין דורי קלגסבלד שבימים הללו התאושש מתאונת הדרכים הקטלנית בה היה מעורב.
  עורך הדין דורי קלגסבלד, מאצולת הפרקליטים המקומית, עורך דין מקושר, פרקליטו של ראש הממשלה לשעבר אריק שרון, נסע ברכב המתאים לגודלו הכלכלי ובתאונת דרכים מחרידה התהפך רכבו וקטל את יבגניה וקסלר ובנה בן השש ארתור, שעמדו בפיאט פונטו שלהם ברמזור בואכה דרך נמיר בתל אביב.
  בימים הללו טוענת משפחתה של יבגניה ז"ל כנגד רשלנות והנחות המשטרה בבואה לחקור את עורך הדין המקושר.
  לטענתם בקשתם לקבל דגימת דם של קלגסבלד כדי לבצע בדיקת אלכוהול משלהם, לבדוק את כריות האוויר מהג'יפ כדי לקבוע את המהירות בה נסע, והאם קיבל או שלח הודעת SMS תוך כדי נהיגה בקשות אלה נדחו על ידי משטרת ישראל.
  מי שער להתנהלות משטרת ישראל בשנים האחרונות, מי שמבין את המשמעויות החמורות של מציאות בה צמרת המשטרה מוזהרת על פי חוק לקראת ממצאי ועדת פריניאן, מותר לנו בדוק בעניים סקרניות במיוחד את הממצאים הקשורים בעורך הדין קלגסבלד.
  בפני מי ייתן עורך הדין דורי קלגסבלד את הדין- בפני הסמכות המשפטית העליונה הרוכנת לנשקו, שעל פי הפרסומים ,בנה של השופטת נאור עובד במשרדו של העורך הדיך קלגסבלד.
  מה לא נכתב כאן בשנים האחרונות על הקשר בין משפט והון, על דור שני לאושיות משפט ושיפוט מרכזיות בישראל שעובדים במשרדי צמרת עורכי הדין בישראל. חלילה לנו מלטעון שיש קשר בין העסקתו של שופט בית משפט עליון כמתמחה או עורך דין שותף במשרד כולשהוא לבין מעמדו של המשרד.
  פרשת קלגסבלד מאיימת לרוחות ראובן אדלר הפרסומאי לשרור בין כתליו בין המשפט העליון. הרוח הזו שיצרה מצגת פרסומית למפלגה לא קיימת עלולה ליצור מראית עין ציבורית של שלטון החוק ככלי ריק ששופטיו מתכופפים לנשק את אלה שנידונים אצלם מחר.
  חובה על מי שעדיין חושש שאחרוני התפרים יפרמו כאן לקרוא להוצאתה המיידית של השופטת מרים נאור מכס השיפוט ולשקיפות מקסימאלית לחקירתו של עורך הדין דורי קלגסבלד.
  אנו צריכים גורמי חקירה בינלאומיים ובלתי תלויים גם בחקירתו של עורך הדין המפורסם ולא רק בנסיבות מותה של משפחת ראלייה על חוף הים בעזה.

  משה קריף

 5. דרור ניסן

  אין צורך להשכיב את העיתונות, היא גם ככה בקומה. המעניין בסיפור עם הירשזון היא העובדה שהתחקיר שהתפרסם אודותיו ב"שבעה ימים" ראויי היה להתפרסם, ואילו מה שעולה מדבריו הוא שלו רק היה מרצה את משפחת ההון והעיתון, ייתכן וכלל לא היה תחקיר. כלומר, גם תחקירים ראויים מקורם לא פעם, בשיקולים לא ענייניים.
  בקיצור, מימצאיי התחקיר על הירשזון ראויים לבדיקה של היועמ"ש, כמו גם טענותיו על סחיטה ואיומים.
  יש להניח שלא יקרה דבר לא עם זה ולא עם זה, כי גם מערכת האכיפה בתרדמת מתמשכת (שאולי משליכה מעייפותה ונירפותה על העיתונות וחוזר חלילה: זו לא חושפת וזו לא חוקרת). מי שמגלה כמובן ערות וחיוניות הוא ההון.

 6. דרור קמיר

  על הפרסום הסמוי בתוכניות של "ענני תקשורת" בערוץ 10? ומה אומרת מועצת הכבלים והלוויין שאמורה לתת אכסניה לערוץ החדש של ה"עננים"? רק נדמה לי, או שעל גופים אלה לפקח מטעם החוק על שידורי הטלוויזיה המסחריים?

 7. יד רוחצת יד

  שלום רב,
  בכתבתכם מתאריך 23.6 שכחתם לציין שקלגסבלד מייצג את בכירי המשטרה בועדת זיילר.