קצת על דברי שר האוצר בכנס קיסריה

איציק ספורטא

מי אמר את הדברים הבאים? "מדינה נבחנה ביחסה לילדים ולקשישים. נרחיב את מגוון הלוואות ולנוער מהפריפריה ששואף לחינוך גבוה, ננהיג חוק חינוך חינם בגיל הרך לכל ילדי ישראל ונדאג שלא יהיה צעיר שלא יוכל ללמוד באוניברסיטה. השכלת ילדנו היא אוצר הטבע שלנו, ואם לא נטפח אותה לא נגיע לשום מקום". בלי לשים לב לשיבושים הלשוניים, דברים כדרבנות,מה צריך יותר?

דברים אלו אמר שר האוצר הירשזון כשקראתי אותם לא נותר לי  אלא לברך את האוצר ומדיניותו ובעיקר לחשוב על פרישה מוקדמת מעיסוקיי.  מתברר שהציטוט שלמעלה אינו ממש מדויק אמנם השר אמר :" מדינה מוסרית נבחנת בראש ובראשונה בדאגה לילדיה הרכים ולאזרחיה המבוגרים". אבל כאשר הגיע להמלצות הנוגעות לילדים הוא אמר: " ניישם כבר היום, מספר צעדים אשר יתנו לכל ילדי ישראל הזדמנות שווה :

• יותר ילדים ישתתפו במסגרת מעונות היום והצהרונים.

• נרחיב את מגוון ההלוואות והמלגות הניתנות לנוער המבקש לרכוש השכלה גבוהה, בעיקר בשכונות מצוקה ובפריפריה.

• נתגבר את החינוך הטכנולוגי.

• נשאף להחיל חוק חינוך חינם בגיל הרך עבור כל ילדי ישראל.

• נערך  לכך שלא יהיה ילד בישראל שלא יזכה לחינוך גבוהה כי ידו אינה משגת. שיטת ההלוואות או המלגות עבדה ועובדת במקומות אחרים בעולם, אין סיבה שזה לא יעבוד אצלנו". פתאום חינוך החינם לגיל הרך הפך לשאיפה, איזה יופי שיש שאיפות, גם לועדת דברת הייתה אותה שאיפה, כאשר שר האוצר שאיפה כנראה שהוא לא מתכוון לתקצב את הנושא.

אחת הבעיות הגדולות ביותר במאבקים חברתיים הנה אימוץ השפה והתכנים על ידי אלו המתנגדים למדיניות חברתית, הדיון הארוך בעוני בכנס קיסריה מדגים זאת. אם בוחנים את התוכנית הכלכלית של  שר האוצר הזה מבינים שמדיניותו היא המשכה של מדיניות קודמו וקודמיו, אז כיצד יתכן שאותה מדיניות תייצר תוצאה הפוכה לתוצאה שהניבה עד עתה? יש פה איזה כשל לוגי, או כשל בהבנה שלי.

העקרונות הכלכליים של שר האוצר הם: "• מדיניות פיסקאלית אחראית

הגדלת ההכנסה הפנויה של הציבור.

והקטנת המעורבות הממשלתית במשק".  ממש חידוש מרענן. שוב הקטנת הממשלה, הפחתות מיסים ותקציב מרוסן.

היעדים הפיסקליים הם:" • צמיחה לנפש של שלושה אחוזים לפחות מידי שנה.
• עמידה בלתי מתפשרת במגבלת ההוצאה הממשלתית של אחוז נקודה שבע. 
• ירידה הדרגתית של ההוצאה הציבורית לארבעים וארבעה אחוזים בשנת 2011 .
• הפחתת החוב הלאומי לשיעור של שמונים אחוזים  מהתוצר בשנת 2011.
• ותקציב מאוזן כבר בשנת 2009".

 העתיד של התוכניות החברתיות תלוי, שוב, בחלוקה שונה של העוגה הציבורית, שחלקה מהתוצר קטן כל הזמן. במו אזני שמעתי את היעד הקשור לעוני: "עלינו להגדיר יעדים ברורים. היעד המרכזי והמיידי שאני מציב, כבר לשנת 2007, הינו לעצור את הגידול במגמת העוני במדינת ישראל". זהו? לא להפחית חס וחלילה, אפילו לא ב-3.6% בשנה,או 2% אולי אחוזציק קטן, גם זה לא.

כאשר מדברים על תוכניות חברתיות הסכומים המוזכרים הם בין 2.5 מיליארד ל-5 מיליארד, סכומים שהם בערך בין 0.9% ל-1.8% מהתקציב, תגידו התקציב כולל 30% החזר חובות, אז בין 1.3% ל-2.6% , סכומים שניתנים מידי שנה כחלק מהרפורמה במס, אם נוסיף את 3.5 המיליארד בהפחתת מע"מ נגיע לסכומים הגבוהים בהרבה מאלו שיוקצבו, אם בכלל לשיפור פניה של החברה הישראלית. אבל למה לשאול שאלות קשות? "שר האוצר, אברהם הירשזון, התלונן בכנס בפני הכלכלן מומי דהאן מהאוניברסיטה העברית כי הוא מעלה שאלות קשות מדי על מדיניותה של ממשלת ישראל". זאת אומרת שאולי לא כדאי לדון בשאלות הקשות, או שיש תשובות קלות לשאלות קשות, או שיש תשובות ולא משנות השאלות, או שסתם כרגיל מטעים את הציבור.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מיכאל

  הירשזון מעולם לא הבטיח משהו אחר, גם לא במערכת הבחירות

 2. יואל קורנבלום

  באמת מעניין. מתכוונים להמשיך באותה שיטה אבל מצפים לתוצאות שונות. אלברט אנשטיין כבר הגדיר את זה כאי שפיות.

 3. דומינו אדום

  פעם אחרונה שבדקתי עמיר פרץ הוא שר הביטחון ולא שר האוצר(ובעניין תפקודו כשר ביטחון יש לי ללא ספק ביקורת, אם כי אין ספק שבלא מעט מובנים, הוא עדיף ממופז), לכן אני לא בטוח אילו שאלות אתה רוצה להפנות אליו.

  אני גם לא סבור שיחסי הכוחות הפרלמנטריים יכולים לאפשר לסיעת העבודה לכפות תפיסה כלכלית אחרת בהינף יד, הרי לסיעת קדימה-גמלאים יש כמעט פי 2 מושבים.

 4. שוש

  או התעלמות מדחיפות הדיון בסל מהווים 'חזרה' למקורות: לעג לרש ושמחה לאיד בפסוק אחד.

 5. מירי

  יש אנשים שתמיד רואים רק את חצי הכוס הריקה ויש כאלה המעדיפים לראות את חצי הכוס המלאה.
  אין ספק שיש שיפור מסויים ,לפחות ,במדיניות החברתית של ממשלה זו שהיא ממשלת מרכז- שמאל, לעומת הממשלה הקודמת שהיתה ממשלת ימין.
  צריך לחכות ולראות את תקציב 2007 לפני שמחליטים שמדובר בכוס ריקה.

 6. פעמון רוח

  למירי, תודה שאת מזכירה לנו לנשום עמוק ולספור עד עשר לפני שאנחנו מתעצבנים. חשבתי שלהתעצבן זה מאוד חשוב בדמוקרטיה, וגם להצליף, אבל כנראה שעוד יותר חשוב להמתין.

  היה פעם אחד שכתב שהוויית הפרוסה המרוחה/היבשה קובעת את תודעת הכוס המלאה/הריקה, אבל זה היה מזמן. בעידן החדש שלנו כבר הוכח שתודעת הכוס משפיעה על הווית הפרוסה, העושר והבריאות.