האירוניה של ה"היסטוריה" של שלשת הימים האחרונים בנגב המערבי

שיקו בהר

הידיעה הבאה הופיעה ב"מעריב" יממה אחת בלבד לפני שנשבה החייל הישראלי גלעד שליט, שאני תקווה שהוא ומשפחתו לא ידעו צער ומכאוב.

מעצר ראשון בעזה מאז ההתנתקות

 

"בהמשך להסלמה הביטחונית בשבועות האחרונים, ביצע צה"ל פעילות מעצרים בשטחים הפלשתינים ברצועת עזה, לראשונה מאז סיום ההתנתקות. כוח מיוחד של צה"ל יצא הלילה למבצע מעצרים בדרום רצועת עזה, סמוך לחאן-יונס, ועצר שני מבוקשים, פעילי חמאס.

המבוקשים, האחים מוצטפא ואוסאמה מועמר, נעצרו לאחר שהתקבל בצה"ל מידע מודיעיני על הימצאותם בשטח, אחרי שאחד האחים חזר רק לפני שבוע מסודן, דבר שחייב מעצר מיידי של פעילי החמאס. בפעילות החריגה, שבוצעה על ידי כוח מיוחד של צה"ל, נעצרו שני המבוקשים ששהו בבית בדרום רצועת עזה. לאחר מכן הועברו השניים להמשך חקירת כוחות הביטחון".

גורם ביטחוני אמר ל- nrg מעריב כי המעצר היה הכרחי לביטחונם של אזרחי מדינת ישראל. "ההחלטה להפעיל כוח קרקעי מיוחד התקבלה לאחר שאיתרנו את מיקומם של שני המבוקשים", אמר הגורם. על פי המידע המודיעיני שהיה ברשותנו, הייתה חובה להפעיל את הכוח הקרקעי. מדובר במעצר שהוא הכרחי למיגור הטרור".

אנסה עתה לבצע תרגיל בהבנת הנקרא, שבאמת ובתמים כואב לי, באמצעות כתיבת ידיעה חדשה ברוחו ובסגנונו ורוחו של "מעריב" שפרסם את הידיעה שהובאה לעיל:

מעצר ראשון בנגב מאז ההתנתקות

 

בהמשך להסלמה הביטחונית בשבועות האחרונים, ביצעו כוחות פלסטינים פעילות מעצרים בשטחים הישראליים ברצועת עזה, לראשונה מאז סיום ההתנתקות.  כוח פלסטיני מיוחד יצא אמש למבצע מעצרים בדרום רצועת עזה, סמוך לחאן-יונס, ועצר מבוקש, חייל צה"ל.

אחד מהמבוקשים מבין חיילי צה"ל, רב"ט גלעד שליט, נעצר לאחר שהתקבל בארגונים הפלסטינים מידע מודיעיני על הימצאותם בשטח של חיילים, דבר שחייב את מעצרם המיידי. בפעילות החריגה, שבוצעה על ידי כוח מיוחד של הפלסטינים, נהרגו, נפצעו ונשבו מבוקשים ששהו בתוך טנק בדרום רצועת עזה.  לאחר מכן הועבר אחד מהם להמשך חקירת כוחות הביטחון הפלסטינים.

גורם ביטחוני פלסטיני אמר ל- nrg מעריב כי המעצר היה הכרחי לביטחונם של אזרחי עזה שממשיכים להיות נתינים חסרי מדינה (STATELESS OCCUPIED SUBJECTS). "ההחלטה להפעיל כוח קרקעי מיוחד התקבלה לאחר שאיתרנו את מיקומם של המבוקשים", אמר הגורם.  על פי המידע המודיעיני שהיה ברשותנו, הייתה חובה להפעיל את הכוח הקרקעי.  מדובר במעצר שהוא הכרחי למיגור טרור-המדינה הישראלי, קל וחומר בחודש האחרון."

לפני שפטריוטים" ישראלים אולי יתחילו בטוקבקיזם האיבחתי שלהם/ן, אני רוצה לבקש בקשה צנועה: אנא נסו לא להתעצבן מידי; אנא חישבו רגע קט נוסף בטרם תירו/תכתבו/טטקבקו בחזרה; עצרו לרגע למען השם ולמען גלעד שליט; סיפרו עד 100; שתו כוס מים צוננים; שבו וחישבו רגעים מספר ברוגע, לעומק, ברצינות; נסו להפנים את העובדה שהורים פלסטינים אוהבים את ילדיהם לא יותר – אבל גם לא פחות – מהורים ישראלים דוגמתכם ודוגמתי.

אפשר ורצוי לבקר את ה"תרגיל בהבנת הנקרא" שהתבצע כאן, מה גם שהוא נעשה בלי חודשים של מחשבה כמו גם בשעה שאנו נמצאים בתוך הסיפור הטראגי עצמו; סיפור שחלילה עוד עלול להפוך לטראגי עוד יותר עבור משפחת שליט והפלסטינים.  אבל דווקא עכשיו כשאוזני כולם כרויות ודואגות, דווקא עכשיו אסור לשתוק וצריך לדבר.

אני מבקש לסיים את הרשימה הזאת בהבעת תמיכה ברמה האנושית וההומאנית הפשוטה והבסיסית ביותר למשפחת שליט שכמו כולנו נפלה קרבן למאבק מצ`ואיסטי אכזר בין – אחרי הכל – הכובש הישראלי והנכבש הפלסטיני. שום עיוות או ספין תעמולתי לא יסייע בכיסוי כאבה האמיתי והאוטנטי של משפחת שליט; כאב שלמרבית הצער משפחות פלסטיניות רבות מידי מכירות לפנים ולפנים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חייש

  היא התגובה לפגיעה באזרחים ישראלים מול פגיעה בחילים ישראלים. טרור נגד אוטובוס שמסיע ילדים מתקבל בהבנה יתרה משתקבל תקיפה נגד כוח צבאי במסורת ארגוני ההגנה הישראלים מול הבריטים.

 2. שור

  המחשה יפה של האיוולת בתוכנית ההתנתקות, ההתכנסות או כל שם מכובס אחר של תבוסתנות ממשלת אולמרט-פרץ.

  כי סכסוך בין עמים לא ניתן לפתור באופן חד צדדי וכוחני , וכל תבוסתנות תביא לשפיכות דמים נוספת ומהווה למעשה סוג של חרחור מלחמה.

  שור

 3. שוש

  זו הפעם השניה, בזמן הקצר שאני פה, שמבקשים מהמגיבים להמתין. חבל שאתה לא מאמץ את עצותיך שלך. שמו גלעד שליט וכשהוא ישוב בריא ושלם תוכל לשאול לדעתו על המאזנים שבהן אתה שוקל אותו.

 4. פוליצר

  תרגיל מצוין, שיקו. ומה למדנו ממנו?
  כולי תקווה שהחוויה הרגשית שעוברת על אלו מהישראלים שמשתתפים במה שעובר על משפחת שליט (ומדובר פחות ממה שאתה חושב, יש מונדיאל כרגע אם לא הבחנת) תגרום להם לאיזושהי הזדהות עם הכאב והשכול בצד השני.
  אמה-מה, יקרה ההפך. לא מדובר בעוד צעד לאחוות עמים.
  הפעולה הצבאית הפלסטינית אכן לגיטימית לא פחות (ובהינתן יחסי הכוחות והמציאות הפוליטית אף יותר) מפעולות ישראליות מקבילות. אבל, לא נעים להגיד, היא לא תצרוב את התודעה של הצד הישראלי. במקרה הטוב היא תשיב כמה שבויים פלסטיניים הביתה, וגם את גלעד שליט.
  במקרה הרע—
  הכל פתוח והרשות נתונה. יש על מי לסמוך, כאן ושם, כשמדובר בלבחור ברעות שבכל האופציות.

 5. אסף

  דומה שתכנית "ההתכנסות" האינטלגנטית והמיוחצ"נת היטב של כבוד ראש ממשלתנו שמבקשת להשלות את יוצריה באשליה המתוקה שנעלמו להם הערבים נכשלה בטרם יצאה לדרך

 6. אביעד

  הפעולה לא בוצעה ע"י גוף ריבוני.
  ממשלת החמאס הודיעה למעשה שהיא מתנגדת לחטיפה.

  וחשוב מכל – מדובר בחטיפה לצורך מו"מ, שאם לא יבוא לידי מיצוי (לצער כולנו, והלוואי שאתבדה) יסתיים בהרוגים משני הצדדים.
  במקרה של מעצר פלשתינים, ניתן לאמר במידה רבה של צדק שמדובר באקט של שלטון כיבוש המהווה רק חוליה נוספת בשרשרת בלתי נגמרת של מעשים הנמציחים ומעמיקים אותו, ותו לא. אך בסופו של דבר, גם אם בעוד מספר שנים, הורי העצורים הפלשתינים יזכו לראות את בניהם בחיים בלא קשר לתוצאות משפטם (עוד נקודת הבדל, גם אם המשפט אינו הוגן), מה שלצערנו לא ניתן בכלל לאמר לגבי החייל הישראלי.

  בקיצור השוואה חסרת בסיס

 7. ישראל

  כיצד ניתן לבצע השוואה כאשר יש לזכור כי אנו נאלצנו לכבוש את רצועת עזה בעקבות פעילות הפדאיון וזאת כדי להגן על עצמינו, לצערנו המציאות לא השתנתה מאז ולמרות שיצאנו מהרצועה אנו עדיין נאלצים לשמור ולהגן על עצמנו מפני ארגוני טרור. זהו עיוות לבצע השוואה בין המתגונן אשר נאלץ לעיתים גם לתקוף ולבצע פעילות מנע ובין כנופיות התוקפות, ומנהיגיהם חוזרים ואומרים שוב ושוב כי מטרתם הסופית היא הוצאת הציונים מארץ ישראל, לתשומת לבך

 8. אבנר.ל

  אני עוקב בעיניין אחרי כתיבתך(וגם חברך הכהן) ותוהה בליבי מה נסיון חייך "שהביאך הלום"(כמו בבר מיצווה).
  הבאת תרגיל שלמעשה מנסה להציג תמונה מסוימת מזוית ו/או נקודת מבטם של הפלשת'.
  ואין לי ספק שמהזוית שלהם התיאור נכון ומדוייק.
  ואולי תתפלא ואולי לא תאמין, אבל הוא מקובל עלי כאמת לאמיתה.
  אלא שזו האמת שלהם.
  ואני מקבל אותה ואת הסימטריה שהיא מייצגת לא רק בעיניין זה.

  וכאן אני חוזר לתהייתי.
  בד'כ אדם נאמן למישפחתו,למדינתו ולחברה בה הוא חי.הוא מיזדהה.הוא אחווני.
  גם כשכל הקבוצות האלו לא תמיד צודקות ביחסן כלפי קבוצות אחרות.רגש האחווה מאפשר("מאפשר"?)לו להיות סובלני למעשים לא תמיד הגונים וראויים שנעשים ע'י קבוצות ההזדהות וההתיחסות שלו.
  כמובן שמצד האופי והחינוך יש שונות בין אנשים במידת ההזדהות והנכונות לשאת סטיות מנורמות התנהגות אוניברסליות.

  כשאדם עובר תהליך כמו שעבר וענונו אפשר להציבו על סקאלת ההזדהות/רתיעה בסוף קצה הסקאלה של אי ההזדהות-של הרצון לפגוע ממש כמו האויב הקיצוני ביותר.

  מה הפך אותך לכזה שוטם ושונא לקבוצת השייכות הדתית שלך?
  מה מביא אותך להזדהות עם אויבי מי שאמורה להיות מדינתך?
  אילו תהליכים מתחוללים בנפשו של אדם שהוא מגיע למצב בו הוא מעדיף בכל מיקרה את ההסבר והפירוש והתיאור של אויבי מי שאמורה וגו'?
  גורם לכך שתדחה כל אפשרות שאולי צה'ל לא גרם למות משפ' ראליה?
  הרי עצם ההתעקשות על המילה "רצח" ולא "הרג" מצביעה על גישתך האמיתית לעיניינים עליהם כתבתי.

  ראה,לי אין בעיה שתכנה אותי בכל כינוי שיעלה על דעתך.
  אני לא אנסה בטיפשות להגן על צידקת וטוהר מדינתי.
  אני מקבל את זכותם לנהל את חייהם כמיטב הבנתם.
  אני מקבל את הטיעון שמבחינתם הם צודקים.
  אינני מצפה שיקבלו אותי ואת טיעוני.רובם הגדול לא יקבלו אותי באמת גם אם הפרקטיים שביניהם(והם המדאיגים אותי)
  יסכימו להגיע עימי לפשרה שתהיה מקובלת עלי(כרגע חזון רחוק).

  מה שמדאיג אותי זו ההתנהלות שלנו.
  הפסקנו לומר אמת(ואיני אומר בכך דבר בקשר להרג-רצח משפ' ראליה)**לעצמנו** וזה הכי חשוב לי.
  על הסיבות לכך יש לי מחשבות והשערות שלא יודפסו כאן.

  כל ההתלהמות סביב עיניין עגום ואומלל(ד'א,לכולם.גם לנו.פשוט מיותר בצורה קיצונית ואומללה)שבסופו של דבר איש, אבל איש מאיתנו,המגיבים, לא יודע מה באמת היה שם.
  יש כמובן בודדים שיודעים וגם אז איננו יודעים אם הם באמת אלה שיודעים ולכן אם הם דוברי אמת.
  אנחנו מסתובבים סביב חלקי עובדות,טענות נסיבתיות,ותומכים בגירסת הצד עימו אנחנו מיזדהים.
  ההבדל שעחיו עמדו כאן כמה מגיבים,בינך ובין ליסק או קורנבלום שהם מוכנים להביא בחשבון שאולי צהל לא יודע או משקר,אבל מוכנים לתת לו קרדיט.
  וגם לא טוענים שבכל מיקרה הפלשת' משקרים.

  אתה והכהן ואחרים עברתם טרנספורמציה כה מרחיקת לכת עד שכלל אינכם מוכנים לקבל ולאמץ איזו ראייהיותר מאוזנת ושקולה.

  בסיכומו של וכוח נראה לי שיש צדק רב בקביעתה של ליסק שהכל מתנקז ונשען על התשובה שכל אחד נותן לשאלה האם יש או אין ליהודים זכות כמו לכל קבוצה מוגדרת אתנית-דתית-לאומית אחרת לחיים ריבוניים-עצמאיים משלה.

  הויכוח בקרב הפלשת' עוסק כביכול בסוגיה זו.
  כאילו פתח מקבל את זכות ישראל להתקיים והחמאס לא.
  שניהם לא מקבלים באמת.ההבדלים הם עקרוניים-פרקטים.
  לכן הם מתמשכים(ולהערכת גם אם יתקבלו וייחתמו זה לא יחזיק מים.הכל טקטיקה כדי לא להראות כמי שמכשילים מהלך).חמאס מתפתל איך להופיע עם אבל בעצם להיות בלי.איך להראות כמכיר בישראל וזכויותיה אבל בעצם לא להכיר הכרה מחייבת.
  אילו הויכוח היה טקטי-פרגמטי בלבד הוא היה מסתיים מזמן ואולי כלל לא מתחיל.
  ואולי היו לנו כבר מזמן יחסי שכנות סבירים.
  כמובן שזה מזכיר את הויכוח בין ז'בו-בגין-שמיר-ביבי ובין ב.ג. ויורשיו.
  למזלנו הרוב תמך בגישה הפרקטית.

  כן,לפלשת' בעזה שמורה הזכות להמשיך ולהילחם גם עבור הגדה,ועבור הפלשת' שבגולה,ולהמשיך ולהילחם עד קץ כל הימים.
  צדק חייב להעשות ולהראות.
  החוכמה?
  טוב זה הוכוח בין הראש לבטן.(על זה דיברת בפתיח שלך,לא?).

  בתוך כל הפרדוקסים אני חושב על נוסף.
  אצלנו הימין תומך בעשיית צדק ואין כמעט היום מי שתובע התנהלות חכמה.
  הרדיקלים מסוגך גם כן מדברים רק על צדק-צדק שלהם.
  ואח'כ אתה משיא ים של עצות כיצד צריכים אלה מבינינו שתובעים צדק(שלנו) להתנהל-בשכל,באיפוק.
  הרי אינם מסוגלם לנהוג בשכל.

  ומענין-ממש כמוך.
  אינך מסוגל בעצמך להתנהל מהראש אבל אתה מציע לכל מי שנחשבים ליריביך לנהוג בשכל ולא בצדק.

 9. Reuven

  Avner L. displays deep understanding and knows the roots of almost every conflict in the region, thanks to the everlasting, evergreen source of his pure convictions -JUDEISM…
  May I kindly ask him to define for me what is this Jewish (dia)tribe he so irrationally stands for and upholds.

  As far as I know, the conieving smart people in the State of Israel contrived only ONE LEGAL definition of a Jew, which has nothing to do with the (democratic?) way the country is governed.

  I may be a Jew ’cause my mother was a Jew, but I have a rare faculty – independent thinking which is free of limiting factors and parameters such as fake loyalties to undefined entities.

  This is why I see the symmetry in both stories.
  Let the Israelies have a taste of their own medicine, only this will open their minds to recognize the error of their ways.

 10. שיקו

  ההכללות שלך, אי הזהירות, ההטעיות והרטוריקה מאכזבים מאוד. בוא נתחיל בכך שתביא מראה מקום מדוייק אחד שבו אני, שיקו, השתמשתי בשורש "ר.צ.ח" בכל כתיבתי על משפחת ראליה, כפי שטענת שחור על גבי מסך. כתעשה זאת אולי אמשיך לדבר אתך.

  ואם בדבר כה בסיסי, עובדתי ואלמנטרי אתה נכשל — אז איך נתחיל לדבר על מבול הפרשנויות הסוביקטיביות שלך (שהן מטעות ומוטעות פי מיליון)? צר לי אבנר אבל זה בלתי אפשרי.

 11. רן הכהן

  אתה כותב: "בד'כ אדם נאמן למישפחתו,למדינתו ולחברה בה הוא חי.הוא מיזדהה.הוא אחווני. גם כשכל הקבוצות האלו לא תמיד צודקות ביחסן כלפי קבוצות אחרות.רגש האחווה מאפשר("מאפשר"?)לו להיות סובלני למעשים לא תמיד הגונים וראויים שנעשים ע'י קבוצות ההזדהות וההתיחסות שלו."

  -אני בהחלט מסכים איתך. אמא שלי, למשל, נולדה לתוך הכיבוש הנאצי באירופה. רוב רובם של האנשים שחיו אז, מיליונים, היו נאמנים למשפחתם, למדינתם ולחברה הנאצית שבה הם חיו, למרות שלא היתה כל כך צודקת כלפי כמה קבוצות אחרות. הם היו מאוד "אחווניים" ומאוד סובלניים למעשים שלא תמיד היו הגונים וראויים – למשל מחנות ריכוז, מחנות השמדה, או סתם התעללויות ורדיפות. הם תמיד ראו את הדברים מכל הצדדים (ממש כמו דוקטור ליסק), ומעולם לא חטאו בחד-צדדיות. לכן, כששמעו איפה אמא שלי מסתתרת (היא היתה אז תינוקת), מיהרו להלשין עליה לגסטאפו – לא מפני ששנאו יהודים (רובם היו מאוזנים ומתונים מאוד), אלא רק כדי להגן על הגזע הארי מפני זיהום מסוכן. עניין של ביטחון, ושל היגיינה, וגם של אמון בכוחות הביטחון שתמיד יודעים מה טוב בשביל כולנו (כמו שאומר קורנבלום): צריך להאמין לאנשים במדים. וגם של דמוקרטיה, הרי הרוב תמך בהיטלר והרוב תמיד צודק.

  לעומתם, היו אנשים, מעטים ביותר אמנם, שאצלם הצדק והאנושיות קדמו לנאמנות לשבט, למדינה ולאחווה (כמו שיקו וכמוני). הם היו מאוד חד-צדדיים ומאוד לא-סובלניים (כלפי רדיפת היהודים). הם היו בוגדניים, הם חצו את כל הקווים האדומים, הם הזדהו עם האויב ההיסטורי הכי נורא של הגזע הגרמאני. אבל בזכות האנשים המעטים האלה, שסיכנו את חייהם בשביל להסתיר את אמא שלי, ולפחות אחד מהם גם איבד את חייו בגללה (כלומר: הם היו "פראיירים") – בזכות האנשים האלה אמא שלי נשארה בחיים.

  אני מבין שאתה מזדהה עם הראשונים, עם ה"אחווניים". אני, מה לעשות, מזדהה דווקא עם האחרונים, עם ה"פראיירים", עם אלה שחושבים שצדק ואנושיות קודמים לנאמנויות של דם ומדינה.

  אומר לך את האמת: אני לא מרגיש שום צורך להתנצל על עמדתי.

  ואתה?

 12. עמי וטורי

  מי ששולח אנשים אחרים לרצוח בכוונה תחילה אזרחים שאינם מעורבים בלחימה הוא פושע מלחמה. כנ"ל מי שמסיע לו. יתכן בהחלט שגם מי שאשם ברשלנות פושעת כלומר נוקט או מאשר נקיטת פעולה צבאית שבסבירות גבוה תגרום למות אזרחים לא מעורבים הוא פושע מלחמה אבל אפילו בזוועה הזו יש דרגות והסוג הראשון של פושעי מלחמה נתעב יותר. רוב אסירי החמאס עונים על הקטגוריה הראשונה ולכן גם מיים רבים ורוב מלל מיותר לא ילבינו את פשעיהם.
  הצדקות יש בשפע. אבל גם לסרבים היו הצדקות מצוינות וכנ"ל למרבית פושעי המלחמה לאורך ההסטוריה.
  הפעולה הצבאית של החמאס לגיטימית לכאורה. אבל כשם שכל אדם מוסרי היה מגנה פעולה צבאית ישראלית שברור היה שתוצאתה היחידה תהיה שפיכות דמים הדדית כך אין שום הצדקה (אפילו לא בשם תרגיל אינטלקטואלי מפוקפק) להביע תמיכה או לגלות הבנה לפעולה מטומטמת לא פחות של החמאס.
  גם בישראל קיימים לחצים של דעת קהל, זעם ציבורי מוצדק או לא מוצדק, תאוות נקם ורצון לשמור על "הכבוד שנפגע". לכן אפילו מנהיג פוליטי מתון ימצא עצמו נטול ברירות במקרה מעין זה והתוצאה תהיה יד כמעט חופשית לצבא לבצע פעולה צבאית נרחבת שבה יהיו לשני הצדדים אבדות גדולות בהרבה מאלו שהיו פה בחצי שנה האחרונה.
  לא צריך להיות מבריק במיוחד כדי לדעת שזו תהיה תוצאת פעולה כנגד מוצב ישראלי בתחומי ישראל המסתיימת בחטיפת חייל אל תוך תחומי רצועת עזה. ראשי החמאס בסוריה יודעים זאת היטב ומכאן ברור למדי שמטרתם היא להטביע בדם את האיזור מתוך הנחה ששפיכות דמים תועיל להם בטווח הארוך.

 13. דרור קמיר

  קודם כול, אני רוצה להשיב לכל הקופצים בראש הצווחים כי תוכנית ההתנתקות הביאה עלינו את כל הצרות האלה. ובכן, כפי שהעיתונאי אביב לביא ציין ב"תיק תקשורת", המצב מאז הנסיגה מעזה ופינוי ההתנחלויות לא השתנה או אולי השתנה לטובה, תלוי באילו פרמטרים בוחנים את המצב. בכל מקרה אין שינוי לרעה. לפני הנסיגה מעזה הותקפו היישובים הישראליים ברצועת עזה כמעט מדי יום, ונאלצנו למנות הרוגים רבים, אזרחים וחיילים. כיום סובלים תושבי שדרות ויישובים אחרים הסמוכים לרצועת עזה. הם סבלו מירי רקטות קסאם גם לפני הנסיגה מעזה, אולם זה התגבר מאז הנסיגה. העניין הוא שקסאמים הורגים הרבה פחות מפצצות מרגמה המוטחות מטווח קצר כפי שהיה בגוש קטיף. מה שמציעים אנשי גוש קטיף למעשה הוא שהם וילדיהם ישמשו בשר תותחים לתושבי שדרות. אולי יהיה מי שיראה בכך צעד אצילי ונדיב, אבל אין פלא שממשלת ישראל לא אוהבת את הרעיון. ממתי משמש אזרח אחד בשר תותחים עבור אזרח אחר? מצד שני צודקים תושבי שדרות בכך שהם אינם אמורים לשמש בשר תותחים עבור שאר תושבי המדינה.

  לעניין ההשוואה שנעשתה במאמר עצמו – לא ברור לי מה הקשר בין חטיפת מעורבים בפעולות טרור והבאתם לחקירה בישראל, לבין תקיפת טנק בשטח ישראל וחטיפת חייל, לא לצורך חקירה, אלא לצורך מיקוח פשוט ואכזרי. ישראל אינה יכולה לרחוץ בניקיון כפיים, שהרי היא עצמה חטפה אזרחים לבנוניים חפים מפשע במטרה מוצהרת להשתמש בהם כקלפי מיקוח, אבל צריך גם לזכור שישראל עשתה מעשים נדירים יחסית בסכסוכים בינלאומיים – היא נסוגה חד-צדדית מלבנון ומעזה. בגבול לבנון עוד היו תקריות אחדות שבהן נהרגו חיילים ישראלים, ובמקרה אחד נחטפו גופותיהם, אבל באופן כללי השקט נשמר, לפחות בכל הקשור לפגיעה באזרחים. ישראל שחררה מיוזמתה את רוב החטופים על-פי צו של בית המשפט העליון, שהגיע אמנם מאוחר, אבל הגיע. לא זכור לי שבית המשפט הלבנוני דן אי פעם בעתירה העוסקת בהחזקת גופות של חיילים ישראלים על אדמת לבנון. יתר החטופים הלבנונים שוחררו תמורת הגופות ותמורת האזרח טננבאום שנחטף מחוץ לישראל במהלך הסתבכות עם אנשי עולם תחתון. לגבי עזה – כאן השקט כלל לא נשמר. ירי רקטות קסאם לתוך ישראל נמשך כאילו לא השתנה דבר. ישראל נהגה בטיפשות ובאטימות בכך שהפגיזה אזרחים בלי כל תועלת. הרג אזרחים הוא לפעמים בלתי נמנע במצב מלחמה, אולם כאן הוא בוודאי היה נמנע, מעצם העובדה שההפגזות לא הועילו במאום והקסאמים המשיכו ליפול. עם זאת, הפלסטינים אינם יכולים לבוא בטענות על הפגזות שבוצעו כתגובה לפרובוקציות שלהם. גם תקיפת חיילי צה"ל ה"לגיטימית" לכאורה היא ניסיון נואל ואכזרי להציג את ישראל כתוקפנית, בשעה שהפלסטינים לא עשו פעולות רציניות להפסקת הלחימה, ולו ברצועת עזה בלבד. את כל זה לא אומרים רק ישראלים, דברים ברוח זו אומר נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, שגם מפציר בחוטפים לשחרר את החטוף ואפילו גינה את הפעולה ה"לגיטימית" לכאורה.

 14. דרור קמיר

  אני מסכים איתך שנאמנות שבטית היא לא תירוץ להכשרת שרצים, אבל אם כבר העלת את ההשוואה לתקופת השואה, אני חייב לומר את זאת:
  סבא שלי, שאף הוא ומשפחתו מצאו את עצמם תחת שלטון נאצי, מעולם לא חשב שהוא רשאי להרוג גרמנים בגלל מה שהם עשו לו ולמשפחתו בימי המלחמה. הוא אפילו לא דרש לשוב לפולין ולהקים שם את ביתו מחדש. להפך, הוא הגיע לארץ ועשה הכול כדי להשתקע כאן. למי שנבהל – לא ביקשתי להשוות את המצב בארץ היום למצב באירופה הכבושה אז. לא זה העניין. העניין הוא ההתייחסות לפלסטינים. משום מה יש דעה רווחת, שעל-פיה הפלסטינים הם מעין ילדים קלי דעת. כל עוולה ופשע שישראל מסוגלת לבצע – הרי לפלסטינים מותר לבצע כמוה ויותר. אם ישראל מכבידה את העול על אזרחים פלסטינים, הרי לפלסטינים מותר לשלוח מחבלים מתאבדים. אם ישראל חוטפת אזרחים פלסטינים, הרי לפלסטינים מותר לחטוף אזרחים ישראלים וגם להתעלל בהם. אמנם תורת המוסר מצווה אותנו "קשוט עצמך תחילה", אבל מותר מדי פעם להגביה קצת את הראש, להסתכל מעבר לגדר, ולדרוש מה"ילדים" שם להתנהג בצורה קצת יותר אחראית ומוסרית. ישראל לא יכולה לטהר כל שרץ בתירוץ "הם התחילו", על זה יש ביננו הסכמה. גם הפלסטינים לא יכולים להשתמש בתירוץ הזה.

 15. שיקו

  במסגרת הבלוגוספרה הגעתי למסקנה שיש טעם קטן מאוד להיתדיין עם כותבים לא אחראים מספיק. במקרה שלך זה אמנם נדיר אבל עובדת היותך כלכלן מצויין כמו גם חבר מוביל למדי ב"קשת הדמוקטית המזרחי" לא נותנת לך שום פטור או קדימות כלשהי על פני אבנר או אחרים. אי לכך הערה קצרה בלבד. לדוגמה, אתה כותב כך:

  "אבל כשם שכל אדם מוסרי היה מגנה פעולה צבאית ישראלית שברור היה שתוצאתה היחידה תהיה שפיכות דמים הדדית כך אין שום הצדקה (אפילו לא בשם תרגיל אינטלקטואלי מפוקפק) להביע תמיכה או לגלות הבנה לפעולה מטומטמת לא פחות של החמאס."

  כערה כללית היה רצוי שתדתדל לשמור על סגנון מעט הולם יותר. ועכשיו כך:

  1. אשמח באמת אם תאות להביא בפני לפחות 3 מראי מקום קונקרטים מההיסטוריה של העוקץ שבהם אתה ידידי "גינית פעולה צבאית ישראלית שברור היה שתוצאתה היחידה תהיה שפיכות דמים הדדית." יכול מאוד להיות שעשית זאת, אבל אני איני זוכר. אני ,בכל מקר,ה עשיתי זאת פעמים רבות כאן. אז נאה דורש צריך קודם כל להיות נאה מקיים. אין בדעתי לאפשר לך להיות למעין שבקניק שחוקר אותי כאן בפומבי. מי שמך? קודם כל תביא קבלות ידידי ורק אחר כך אשקול אם אתה ראוי לתגובתי.

  2. עוד כתבת "אין שום הצדקה (אפילו לא בשם תרגיל אינטלקטואלי מפוקפק) להביע תמיכה או לגלות הבנה לפעולה מטומטמת לא פחות של החמאס." הבנתי, עמי, אז אני תומך בחמאס הא? נו זה באמת טיעון מתוחכם.

  לי נראה שבשל היותך חלק מהקולקטיב הכובש שהחמאה הכלכלית, הגיאו פוליטית (ועוד) המרוחה בצידו שלו לעייפה, אתה מרשה לעצמך לשפוט את הכבושים שמגפך מונחים על ראשם כפי שכל קולוניאליסט מצוי ביקר את הלא-אירופאים שהוא בהם רדה.

  ובכלל לא התחלתי לדבר על העובדה שאתה מקבל בהכנעה ובלא פיקפוק את התאור הישראלי הקונצמסואלי באשר ל"חשודים בטרור". אתה יודע כמה אנשים בישראל נמצאים שנים תחת מאסר אדמיניסטרטיבי בלי שום יכולת לעמוד מול כתב אישום קונקרטי (הכל חסוי במסגרת תיקים חשאיים)? ואיך זה שפי 4 אזרחים פלסטינים נהרגו לעמות קורבנות אזרחים ישראלים (פי 4!)? ואיך כתב כאן רן הכהן במקום אחר:

  "עובדה נוספת היא שהצד החלש הוא לא תמיד נחמד. להפך. צדקה גולדה מאיר: הפנתרים השחורים לא היו נחמדים. גם נאנסות לא תמיד נחמדות. גם ילדים שעברו התעללות. גם עמים כבושים ומושפלים. לפעמים הם מגיבים בהתנגדות, באלימות ואפילו בטרור נפשע. ככה זה בחיים. איך אמרו לוחמי המחתרת באלג'יר לכובשים הצרפתים? אם היו לנו מטוסים וטנקים, באמת לא היינו צריכים לשים פצצות בבתי קפה. אבל האחריות תמיד מוטלת על הצד החזק."

  ולבסוף, עמי, ההודעה שלך מתנשאת, צדקנית ופטרנליסטית. בדיוק שלוש האיכויות שנוטות להרתיח לך את הדם שהן מופעלות ע"י אשכנזים מסוימים נגד מזרחים (מסוימים או לא מסוימים). אז בבקשה: חזור להודעתך ו"רפרייז"/נסח מחדש. רק אז נוכל לדעת אם יש מקום להשקיע אנרגיה ולהיכנס לדיאלוג על בסיס פרמטרים של הוגנות.

 16. פוליצר

  כבוד בחירתו של סבא של דרור במקומו מונח. מאידך, מדינת ישראל שלחה את רפי איתן ושות' לחטוף מישהו מארגנטינה. חנה ארנדט כתבה על זה משהו.
  ילמדונו רבותינו מה זה אומר בהקשר שלנו.

 17. אייל בן משה

  לגבי התגובה שלך למאמר של שיקו ובכלל על דעות של שמאל ראדיקל. אני אומר פהאת דעתי ולא מתיימר לפרש את המניעים של שיקו או של רן הכהן. אתה לא היחעד ששואל בתימהון שמאל ראדיקל איך זה שהם באופן חד צדדי מזדהים עם הצד הנגדי ומעדיפים אותו ואת הצדק שלו על פני הצד אליהם הם שייכים. תאמין לי שאימא שלי כל הזמן אומרת לי את זה, יש לי חבר שמכנה אותי לפעמים נאצי, או עוכר ישראל, אנטשימי, הכל לפי המצב הרוח, שאר החברים מסתכלים עלי במבט עקום. אני תמיד עונה להם שאני כן בעד הצד שלי – היהודי, פשוט אני רואה את הדברים בצורה אחרת, לי יש פתרונות אחרים למצב, כמו שהיו להמון שמאלנים שהיו פה (לא שמאל ציוני) לפני קום המדינה, כולל אלו של היום. לדעתי הצד שלי עושה טעיות שמביאים עליו צרות, ואל תביא לי עכשיו את הטיעון היהודי הקלאסי שתמיד אנו קורבן, כי במאה השנים האחרונות רק העם הפלסיטיני היה קורבן, הרי הור נמצא בתפוצות כפליט. וכמו שאמרו מקודם, לא תמיד הרוב צודק, הרוב הגרמני העלה את היטלר לשילטון.
  יום טוב

 18. אחד

  לדרור: דווקא זאת נראית לי כמו נקודת פתיחה טובה. כשחיילים יורים בפלסטינים לא חמושים במטרה להטיל בהם מום (ראה למשל http://www.ifamericansknew.org/stats/shoot_to_maim.html ), הם עושים זאת בשמי ובשמך. כל עוד אנחנו לא מצליחים לעצור בעדם, עמדת הצופה מן היציע שמצקצק גם לנוכח אלימות צה"ל וגם לנוכח האלימות הפלסטינית היא פשוט לא רלוונטית. מי שהקרקעות שהוא יושב עליהן והמים שהוא שותה והסחורות הזולות שהוא צורך נקנו כולם באמצעות אלימות נשמע לא רלוונטי כשהוא מגנה את אלימותם של אחרים.

  הכוונה שלי היא לא שצריך להצדיק, למשל, פעולות התאבדות, אלא שמי שבאמת מאמין באלטרנטיבה אמור להצטרף להפגנות פלסטיניות בלתי אלימות, כמו ההפגנות נגד הגדר. יצירת סולידריות וטשטוש הקווים בין פלסטינים וישראלים, היא מענה מועיל הרבה יותר לאלימות פלסטינית מאשר צקצוק וגינוי.

 19. גל

  עצרתי, שתיתי מים והגעתי למסקנה שזו לא הפעם הראשונה שאני מצטער להיווכח שיש כאן הבדל תהומי בין הדיון הרציני והמנומק בענייני כלכלה וחברה – דיון של הבנה, ידע ועומק ניתוח – לבין דיון בעניינים מדיניים שמצטמצם פעמים רבות מדי לשילוב של פרובוקציות זולות, התנגשויות-אגו ברמה האישית והתלהמות של זהויות אתניות שנראית כמו תגרת רחוב מנוסחת בז'רגון מגונדר.

 20. אחת פאסיבית בדר"כ

  לא תמיד צוארון אליטיסטי, שנשאר לבן לעולם ועד, הוא הדרך היחידה לחוות את העולם ואת הדיונים המתרחשים בו בין אנשים שבאים ממקומות שונים. אפשר מידי פעם לצאת מהמעבדה ה"כלכלית-חברתית" המדומיינת שתארת כאן, קל וחומר שחיי אדם עומדים על המאזניים. אנחנו לא רובוטיות שכלתניות-נתחניות בלבד; אנו בנות אדם שאוהבות ומאמינות; יש לנו תשוקות יוקדות וערכים שאנו מאמינות בהם ופועלות עבורן; אנו חשות, כועסות, צוחקות, בוכות, שמחות ומאוכזבות. אנו לא מאוימות מרגש, רגשנות, נגיעה, לטיפה, הפניית גב, אכזבה או חרון.

  אז למה שלא תרד אלינו, אוירון גל? גם אין כאן חובת קריאה הדומה לחובת השרות בצה"ל, נכון?

 21. טרזן

  דברים כדורבנים! בדיוק כך צריך לראות את האירועים הללו.
  חלק מהמגיבים סבורים שקיים סוג של סימטריה בין ישראל ופלסטין, ולכן ניתן לקבל את התנהגותה של ישראל כסבירה, ושל הפלסטינים כטרור (גם אם תקפו את הצבא!). ובכן, אין כאן כל סימטריה. ישראל מקיימת כ-י-ב-ו-ש אכזרי, מרעיב, משפיל ונטול מועד סיום!
  הרפלקס הציוני הזה מזכיר לי את דברי מופז לא מזמן (בקשר לתפיסת ספינת הנשק, כמדומני):
  "לא נתיר הכנסת אמצעים מ-פ-רֵ-י א-י-ז-ו-ן לרצועה".
  מישהו הבחין ב"איזון" ???
  האם מתקיים כאן פייר-פייט ???

 22. אבנר.ל

  קודם כל לרן:לא איני מתנצל על קיומי שהוא הערך העליון שלי.
  בוודאי לא בפני מי ששם עצמו כמעט כמלאך.
  ראינו כבר את המלאכים שהגיעו ותפשו את הגה השילטון,ראינו מה הם עשו כדי לקיים השילטון בידיהם.
  ראינו כיצד המלאך הופך לשטן במחי תפישת שילטון אחת.כיצד השטנות היא השכנה הקרובה ביותר של המלאכות.
  במיוחד המלאכות בשם עצמה המלאה מעצמה והבטוחה בעיוורון טוטאלי בצידקתה.
  המלאכות המיקצועית.
  בשם ערכים נעלים אינך מרגיש כיצד אתה נעשה כמעט רצחני.

  ולכולם.
  אם זה לא השבט שלכם;
  אם השבט שלכם הינו איזה מיצבור ערכים וירטואלי אוניברסלי גלובלי;
  אם השבט שלכם אינו מי שמוכן להאבק על זכות קיומכם הקבוצתית והאישית;
  אם השבט שלכם אינו זה שאתם מוכנים להאבק למען קיומו……………

  אז מה אתם עושים כאן?
  אז מה הפלא שאתם נאבקים כדי שהשבט הזה כשבט, יחוסל.
  אז מה הפלא שעברתם את כל "הדרך" מהזדהות(כלשהיא,בילדותכם,בצעירותכם) למשטמה רותחת.
  אז מה הפלא שאתם מבקשים, למעשה, שאויבי אויביכם(האמיתיים)יעשו עבורכם את העבודה ואתם עומדים מהצד מריעים ועוזרים ונהנים.

  אם הדבר המאוס הזה,המיסגרת,המדינה,האירגון, שאתם אזרחיו אינו מתאים לכם כאנשי עולם האחוונות הגלובלי מדוע אינכם ממשים את אזרחותכם זו ופורשים מהמקום הנורא הזה?מזוכיזם?סאדיזם?
  מה מחזיק אתכם במקום שמסגרתו השנואה עליכם לא היה קיים אך לפני פחות מ-60 שנה,שאין בליבכם כל אמפטיה כלפיו,שלא הייתם שותפים להקמתו ולביסוסו ועתה אתם משתדלים לחסלו.
  אם עיניינכם בצדק קוסמי ואתם אזרחי העולם מדוע שלא תלכו להאבק עבור שבט ערכיכם במקומות נוספים בחלד?
  החסרים עוולות,אכזריות,הרג ורצח בביתכם הגלובלי?
  מה נדבקתם למקום הזערורי הזה שכוח האל?
  מה "מחזיק" אתכם כאן?

  תשמע רן,מספיק לי עם סיפורי השואה.
  היתה תנועה של יהודים שאמרה שמספיק עם הנדודים וצריך לחזור הביתה.
  לאנשי תנועה זו היו מתנגדים פעילים משתי קבוצות ראשיות.
  האחת-דתיים מכל סקאלת החרדיות-דתיות "קלה" .
  השנייה,כמעט אפשר לומר חבריכם לדעה הסוציאליסטית ולדעה על הציונות והפתרון שהציעה-ה"בונד".
  היתה קבוצה שלישית שלא היה לה אירגון אבל היתה לה אג'נדה=יהיה בסדר,הנאצים לא יעיזו,העולם לא יאפשר,לא מתקבל על הדעת,יש לנו קשרים ועוד מיני מנטרות ממתיקות ומרגיעות.
  חלק גדול מהנרצחים בשואה יכולים לזקוף את דמם לזכותם של שלושת ה"משכנעים" האלה.
  איני יודע למי השתייכה מישפחתך אבל זה גם לא מעניין אותי.
  אני לא רוצה לשפוט אותם אבל גם לא מקבל שמשתמשים בהם להוכיח טענות מטענות שונות.
  רובם של היהודים האשכנזים שחיו באירופה לא רצו להגיע לארץ האבות.מה הם יעשו בארץ החמה,המסריחה והמיוזעת הזו.האזיאתית.והם דבקו בסיר הבשר.ובמנטרות.
  על המנהיגים ראשי ציבור,בעלי עמדה,משפיעים אני כועס.
  כבני אדם כואב עד בלי די.

  מי שלא נרצח הגיע למדינות אחרות.לפני המלחמה ואחריה.
  לכאן הוא לא הגיע.

  מי שחושב שהוא יכול להגיע למדינה הזו על בסיס היותו יהודי, למדינה המיועדת ליהודים, שפותחת לפניו שעריה בלי לבדוק בציציותיו מלבד דבר היותו יהודי, ואח'כ לבוא ולומר שעליה להפסיק להתקיים ככזו עושה מעשה מתועב.
  ועוד לשלול ממי שרוצה להגן עליה ככזו את זכותו זו,וכמובן בשם ערכים נעלים וכו' וכו' שרק לו כמובן יש מונופול מטעם עצמו עליהם.
  לא מתאים לך-איש לא מחייב או מאלץ אותך.

  לבנות יש מאין מדינה לעם שהמשותף לו מועט והמפריד מרובה אינו פשוט ואין ספרים ומדריכים כיצד עושים זאת.
  אבל יש כמובן מי שיודעים הכל.
  כמוכם,למשל.

  שיקו,תגיד אתה באמת חושב שאפשר כל הזמן לעקוב אחרי כל מילה שנאמרת ומי אמרה.
  ולא תמיד נאמרות מילים מפורשות.אולי לא אתה השתמשת במילה "רצח".אז מי מחבריך שאתה בוודאי מיזדהה עימם.
  ודבריך עצמם גם אם לא כללו מילה זו ספציפית זעקו אותה עד שהעיניים השחירו.
  אני לא יורד לדקויות פורמליסטיות אם כי אינני מזלזל בחשיבותן העקרונית והמעשית.
  במיקרה זה,מבחינתי,אין לעיניין חשיבות.
  דבריך מדברים בעד עצמם.

  וכמובן איש מהמגיבים לא התיחס לתהייתי.
  ובעיני התשובה לתהיה זו היא החשובה ביותר.

 23. זאתי

  לד"ר שיקו בהר:

  העובדה שבחרת דווקא בתרגיל המחשבתי הזה מלמדת דבר אחד או שניים על חוסר הרצינות שבה יש להאזין לטענותיך כנגד צה"ל.

  שכן, שעה שירו התותחים ע"פ נהלי ה- 100 מ', הזדעקת, ובצדק, על ההרג הרב בקרב אוכלוסיה אזרחית (הרג שהיה כתוב על הוראות ההפעלה של התותחים, מפאת כך שטווח הרסס גדול מ- 100 מ').

  איתך הזדעקו עוד רבים, התותחים נדמו, ואת מקומם החליפו כלי טיס של חיל האוויר. כלי טיס אלה אינם מסוקי קרב, שכן ע"פ הוראת אולמרט עד לאירוע החטיפה, אין להפעיל מטוסי קרב מעל שמי עזה (סביר להניח שהסיבה להוראה קשורה לניסיון שלא לחמם את הגזרה ולפגוע בריבונות הצד השני).

  כלי הטיס אינם מדוייקים כמסוקי הקרב, ועל כן אירעו הפגיעות הקשות האחרונות מהאוויר (אשה בהריון ואחיה שנהרגו בעת ארוחה לכבוד האח במרחק רב מהמקום אליו כוון הטיל מהאוויר).

  באותה עת מבחינת הזמנים, נכנסו הכוחות באופן רגלי לשטח עזה, בפעולה שתיארת בתרגיל הנ"ל, לעצור את פעילי החמאס.

  אף אזרח לא נפגע, המבוקשים נתפסו ואפילו כוח צה"ל חזר ללא פגע.

  והנה, למרות שפעולת הכניסה הקרקעית לעצירת מבוקשים הינה דרך הפעולה שמסכנת באופן הפחות ביותר אזרחים פלסטינים, תוך העלאת רמת הסיכון של כוח צה"ל- בחרת דווקא להטפל לדוגמא הזאת על מנת להוכיח איזו מסקנה מחשבתית (שלמופרכותה המוסרית אגיע בהמשך).

  כבמעשה קסם נשתכחו ממך הרוגי הפגזים, חללי המסוקים ואימת אנשי הנגב המערבי, ובחרת להטפל דווקא לפעולה המוצלחת ביותר של צה"ל (מבחינת הקריטריונים שלך עצמך) על מנת להוכיח את חוסר מוסריותו.

  ובכן, שיקו, כל שהצלחת להוכיח הוא את החד צדדיות והעיוות התפיסתי שלך עצמך, כפי שנטען כלפיך ע"י רבים, ולדעתי בצדק רב.

  וכעת להקבלה הערכית שערכת, ללא מחשבה רבה, כפי שציינת בעצמך:

  ראשית, הפעולה של כניסה לשטח עזה ותפיסת מבוקשים אינה מוגדרת כפגיעה בריבונות של מדינה. אפילו אם עזה עונה על הקריטריונים הנדרשים כדי להיחשב כריבון, היא עדיין לא זכתה להכרה רשמית, ולכן אינה ריבון.

  אך גם אם נצא מהנחה מקילה שעזה ריבונית, הרי שעזה הריבונית פגעה בריבונותה של ישראל במטחי הקסאמים באזור גבול לגיטימי, ולכן לכאורה יש לישראל צידוק נקודתי לכניסת הכוח שתיארת בתרגיל.

  אלא שהדברים אינם כה פשוטים, כידוע. שכן, הבעיה של ישראל הינה שהיא מצויה במצב של חוסר לגיטימציה מהותי וכללי לפעולותיה, הנובע ממצב הכיבוש על העם הפלסטיני בגדה המערבית. ולכן, כאשר באופן מערכתי וכולל ישראל אינה מוסרית ביחס לפלסטינים, בשל הכיבוש, הרי שחוסר הלגיטימציה הזה מקרין על כל פעולה שהיא תרצה לעשות, ומקרין לפיכך גם על מקרה קונקרטי, שבו הפעולה, לו היתה מבוצעת שלא בתנאי כיבוש, היתה נחשבת ללגיטימית. זהו הכשל המוסרי הכובל את ישראל מלהגיב ולפעול בכלל, שכן תמיד ייטען כלפיה כי כל עוד היא כובשת ייחשבו כל פעולותיה ביחס לפלסטינים, לרבות הגנה עצמית, כבלתי לגיטימיות.

  ואולם חוסר הלגיטימיות הנובע מעצם הכיבוש של העם הפלסטיני אינו גורם להקבלה שהצגת להיות נכונה. נהפוך הוא, ההקבלה שלך שוב מעידה על הבעייתיות בתפיסתך המוסרית.

  שכן, כאשר נתפסים מבוקשים פלסטינים ע"י ישראל, ומובאים למעצר מנהלי בישראל, הרי שעל אף שהם אינם זוכים ליחס של שבויי מלחמה (שכן אינם נחשבים לחיילי צבא סדיר), הרי שלא נשקפת סכנה שהם יעונו או יוצאו להורג ללא משפט בישראל, או שעקבותיהם ייעלמו לעולמים.

  אחרי אבי לניר, רון ארד, הלינץ' בחיילי המילואים ברמאללה ושבויי צה"ל רבים אחרים, האם אתה יכול לומר אותו דבר על החייל השבוי גלעד שליט?

 24. פוליצר

  לשבוי (או עציר או חטוף) פלסטיני בידי ישראל "לא נשקפת סכנת עינויים"? חטופים לבנוניים לא הוחזקו בכלא שקיומו הוכחש?
  את מוכיחה התמצאות, או לפחות התעניינות, בתורות לחימה מהאוויר ועל פני הקרקע בשטח בנוי. שאלת המסק"רים מול המזל"טים לצורכי חיסול וסיכול אכן מעסיקה את טובי המוחות של מיטב בחורינו המצויינים.

 25. איריס

  לשיקו ורן, שעומדים על המשמרת: אני מעריצה את עקשנותכם, קוראת את תגובותיכם ומקנאה בכם על הסבלנות (אני מודה שאני קוראת רק את התגובות שלכם, כיוון שבדרך כלל גם בלי לקרוא אפשר כבר לדעת מה יגידו מגיבים מסויימים מאריכי מלל).
  וחוץ מזה אני-רק-שאלה: עמי וטורי התייחס לרצח של אזרחים בפעולה שעליה שיקו כתב (או שממש לא הבנתי מה הולך כאן). האם לא מדובר בפעולה נגד חיילים? האם החטוף וההרוגים אינם חיילים? על אילו אזרחים מדובר?

 26. יוני אלף

  לזאתי ולשכמותה- הפילפולים שלכם הם תרגילים  מפותלים שבמפותלים שמטרתם הסרת האשמה מעליכם כנתינים של עם כובש

 27. זאתי

  ניתן לפתח דיון מעמיק ביותר על תנאי הכליאה והחקירה במדינת ישראל, ועל טיבן המפוקפק של הודאות נחקרים במדינה בה לפני כחודשיים- שלושה אסר בית המשפט העליון, לראשונה בתולדותיו, להסתמך על הודאות שהוצאו תוך שימוש באמצעים פסולים.

  שימוש באמצעים פסולים, לרבות פגיעות נפשיות וגופניות, כדרך להוציא הודאות, היה והינו מקובל בישראל לגבי כולם, יהודים וערבים כאחד – אך ודאי שמעצרים מנהליים מקנים חופש פעולה רב יותר לחוקרים, וודאי שהעניין הבטחוני מציב דילמות קשות יותר מאשר בתחום הפלילי.

  מדינת ישראל סובלת מתת- מוסריות בתחומים רבים, ביחס לאזרחיה וביחס למי שאינו אזרח שלה. גם היחס לעצירים פלסטיניים נגזר מהכשלים המוסריים של הכיבוש ושל יחס לחלשים בכלל, אך עדיין אני מזהה שמדינת ישראל לא התדרדרה לתחתית המדרגה המוסרית, ועדיין אני מזהה שאריות של קו גבול מוסרי עובר בינינו לביניהם, ולא רק הם.

  במובן הבטחוני קו הגבול המוסרי אכן הולך ומטשטש, גם בשל כיבוש השטחים במשך 40 שנה, גם בשל ההליכה בעיניים עצומות אחרי דגלה של ארה"ב (עיראק, גוואנטנמו ביי) ובעיות פנימיות נוספות, אך לו אני חייל, עדיין הייתי מעדיפה ליפול בשבי הישראלים מאשר בשבי הפלסטינים או הסורים, ולאור הידיעות מגוונטנמו ביי הייתי מעדיפה גם לא לראות לעולם כלא צבאי אמריקאי מבפנים.

  ועוד חשוב לומר, בתור מדינה שבדרך, המעוניינת בהכרה בינלאומית ובתמיכה בינלאומית, נראה לי שחובתם של הפלסטינים לשמור על חייו ובריאותו של השבוי, על מנת להוכיח לאומות העולם שהם ראויים להתקבל ביניהן. כל פגיעה בו, חלילה, לרבות העלמתו, צריכה להתפרש כהוכחה לכך שאין חוק, אין סדר ואין שלטון בפלסטין. לכן פעולה על פי החוק הבינלאומי פועלת היום לדעתי לטובת האינטרס הפלסטיני הכללי, והם יוכלו בעתיד להציג את הקבלה הזו בפני העולם.

 28. אבנר.ל

  נאמנות למישפחה,שבט,עם,לאום הינם fake loyalties .
  נאמנות לערכים כמו שיוויון,צדק ועוד הינם מוחשיים, מוגדרים וברורים כמו בטון יצוק ולכן אינם fake.
  יש לך את סדר יומך והוא מחייב אותך.
  העיניין שגם לאחרים יש סידרי יום משלהם שלא תמיד תואמים את שלך.
  אז מבחינתך שילכו….. .

  ועדיין יש כמה דמונים שרוצים בשם הנאמנויות שלהם לקיים כאן ישות מושלמת ושלמה שתבטא את הריבונות שלה.
  אתה וחבריך,מסיבותיכם,לא איכפת לכם שהיא תתחסל;אתם מוכנים אפילו לסייע בחיסולה בשם ערכים שאתם דבקים בהם ומקיימים אותם בחייכם ומעשיכם כל יום כל הזמן ככתבם, לשונם ורוחם.

  וראה סידרת שאלותי בתגובתי השניה למאמר של שיקו.
  יש לך תשובות?
  טובות?

 29. אחד

  "אין סכנה שאנשים יוצאו להורג ללא משפט"??? על פרשת קו 300 שמעת? את באמת חושבת שכל מי שחוסל בתור "מבוקש" או סתם "חמוש" (למשל שוטרים פלסטינים נושאי נשק בתוקף תפקידם) זכה לתהליך משפטי מסודר? ולגבי העדר החשש לעינויים, והעצות איך להתקבל למשפחת העמים הנאורים – נו באמת…

 30. יוני אלף

  לזאתי – ואם הם לא יעשו כפי שאת רוצה או מקווה שיעשו -אז מה.   עדיין את נמצאת בצד הכובש והמשפיל והמילה משפיל היא אחת ממילות המפתח ביחסים בין שתי 
  הישויות.

 31. רן הכהן

  סליחה, המדינה הזאת היא לא שלך, ואתה לא תשלח מכאן אף אחד. אם לא נוח לך עם קיומנו כאן, ארוז את המיטלטלים שלך ולך למקום אחר. אנחנו – שיקו, איריס, אני, רוב קוראי האתר, האנשים המוסריים והנאורים – הם הרוב כאן. אנשים כמוך, שמעמידים קשרים פרימיטוויים של דם וגזע מעל לכול (ולכן "נמאס לך מסיפורים על השואה", בדיוק בניסוח ששמעתי לא פעם בגרמניה), הם מיעוט חשוך ומבוטל. לא בשבילך הוקמה המדינה (קרא במגילת העצמאות), לא בזכותך היא מתקיימת, ולא בזכותך יבוא שלום – להפך. לא טוב לך? לך מכאן. עם הפלסטינים כבר נסתדר.

 32. פוליצר

  כל מה שציינת כאן נכון וגם ההתמצאות שלך בטכנולוגיה צבאית מרשימה (בזכויות האדם אולי מעט פחות), אבל לא הצלחתי להבין, וזה לא נאמר באירוניה, מה עמדתך בוויכוח שניטש שם למעלה.

 33. עמי וטורי

  ראשית סליחה על המינוח "תרגיל אינטלקטואלי מפוקפק" שאכן לא היה במקומו. ביחוד בהתחשב בכך שאתה מעולם לא פגעת בי באופן אישי.
  עם זאת נראה לי שהמאמר האחרון הוא תרגיל שהלך קצת רחוק מידי. אין לי ספק שאתה מגנה באופן תדיר את פעולותיו האלימות של הצבא הישראלי ואין לי ביקורת על כך. גינוי לפשעים של החמאס הוא זה שלא זכור לי שניתקלתי בו. אני איני מקבל את הטענה שמוסר בסיסי דוגמת המנעות מרצח בכוונה תחילה של מי שאינם מעורבים בלחימה הוא פרווילגיה השמורה רק לצד החזק. ואני איני יכול למצוא שום הצדקה מוסרית לפעולה הצבאית האחרונה של החמאס. פעולה שתוצאותיה העקובות מדם ברורות למדי גם למבצעיה ומפקדיהם.
  מובן מאיליו שאם "ארגון טרור מזרחי היה רוצח ילדים אשכנזים" לא הייתי מסוגל לגלות טיפה של התחשבות או הבנה כלפיו וכלפי מניעיו. ואם המשפט האחרון נשמע הזוי זה בגלל שאיש אינו מסוגל להעלות על דעתו שתסריט כזה הינו בגדר האפשרי. כמו כן יש הבדל בין מה שעושה החמאס ובין להיות "לא נחמדים" בנוסח "הפנתרים השחורים" . ובכלל אם יש אפילו בחמאס מתונים המבקרים את חטיפת החייל אז אני אמור לסכור את פי ולא לקרוא לפעולה בעלת מניעים מגונים בשם הראוי לה.
  באשר לגינויים כאלו או אחרים. דעותי ידועות מעצם בחירותי הפוליטיות וגם טרחתי להביען בפרהסיה יותר מפעם אחת. כעיקרון איני כותב אלה באחד משני המקרים הבאים. א- כאשר יש לי תחושה שאני יכול לתרום ידע יחודי וזה ודאי אינו המקרה. ב- כאשר משהו "מקפיץ" אותי בגלל שהוא נתפס על ידי כעיוות או כהגזמה מקוממת.
  ולבסוף עניין החמאה. לא נראה לי שהנתח לו אני זוכה באופן אישי גדול במיוחד. בוודאי לא גדול מספיק כדי שארגיש צורך להתנצל עליו.

 34. שיקו

  האמת היא שלא נראה לי שיש ויכוח גדול ממידי ביננו. ביקורתך לגיטימית ואיני מרגיש צורך להגיב עליה. אולי אחרים יעשו זאת. אבל לגבי החמאה, עמי, תאמין לי שאתה, אני וגם מזרחי שדרות חיים גבוה גבוה גבוה מעל אוכלוסיית עזה. חשוב שמזרחים דמוקרטים יאמרו זאת באופן ברור וחד משמעי. בלי זה אין שום סיכוי לתוצאה חיבוית באמת למאבק המזרחי. מקווה פעם לפגשך באופן אישי!

 35. נתן.

  צריך מידה גדושה של רשעות לכתוב מאמר כזה ,כאשר חייו של גלעד שליט ברגעים אלו ממש עומדים לו מנגד.

  נדמה לי שגם כותב המאמר הירגיש בכך ולכן ניסה לעטוף את הזוועה באיחולים למשפחה ,אבל הדבר לא מנע ממנו לכתוב את "התרגיל האינטלקטואלי המבריק".

 36. אסף

  האמת המאד פשוטה צריך שתאמר – ה"מבצע" הזה בעזה אין מטרתו להחזיר את החייל הביתה .ברור לכולם שהוא יוביל בסופו של דבר לרצח החייל .חטיפת החייל היא כמובן שמאפשרת לגיטימציה בין לאומית להתחיל לממש את הדרך האמיתית של אולמרט שלא השתנה באמת מהליכוד וזה להראות לערבים הקטנים והמלוכלכים מי כאן הבוס וזה לא באמת משנה שכל אלו שאין להם עכשיו חשמל או אוכל לא באמת קשורים לזה.

 37. איריס

  לא הצלחתי באמת להבין איך אתה יכול לדבר על פגיעה בכאלו שלא מעורבים בלחימה במקרה של הפעולה האחרונה של הפלסטינים הלוחמים. הם לא ירו וחטפו חייל במדים? האם מדובר באזרח? או שאולי בגלל שזה חייל שנחטף כשהוא "על הרגלים" מדובר בחייל במנוחת הצהריים ולא בפעילות מבצעית של מדינת ישראל הכובשת.
  לו האשכנזים, אם להמשיך את הדוגמא שלך, היו צרים על ביתם של המזרחים, מונעים מהם מזון וטיפול רפואי, יכולת להתפרנס והורגים בהם, כי אז לא היה נראה לי מוסרי לבוא בכל טענה שהיא כאשכנזית, כלפי המזרחים. זה בדיוק מה שאתה עושה, כיוון שאתה יהודי שבצד החזק, שעליו לא רק מרוחה החמאה אלא אפשר גם להחליט לטבול את הלחם ארז בחומץ בלסמי ושמן זית מתובל בגרגירי מלח ים אטלנטי גס. שיקו, לצורך הענין, לא אמור להעביר שום ביקורת על פעולות של החמאס או ארגונים פלסטינים אחרים, כדי שלביקורת שלו כלפי ממשלתו יהיה תוקף מוסרי. אם ימצא לנכון להוסיף כזו ביקורת, שימצא, אבל לא במקום.
  דווקא עושה רושם שיש לך מה להוסיף בדיון הזה, כיוון שאם אתה במקרה הזה הולך עם החזק, זה שומט את הקרקע המוסרית מתחת לטיעונים שלך שמדובר בענייני כלכלה. למה אז אתה בעד סוציאל דמוקרטיה והזדהות עם החלשים? למה רק בשביל המזרחים חשוב להיאבק? כי הם יהודים?
  אני מקווה מאוד שטעיתי והבנתי אותך לא נכון. אני גם לא מבינה איך שיקו אומר שאין ביניכם חילוקי דעות. על מה בדיוק אתם מסכימים? ששניכם תומכים במאבק המזרחי? הוא לא שווה אם הוא לא מאבק לצדק לכולם.
  בספר "רצח. מצלמים" של בתיה גור היא מתארת מאבק עובדים שבו העובדים חוטפים משאיות (נדמה לי, כבר עברה שנה מאז קראתי אותו ונרצחו המון אנשים) ומתבצרים עם מנהלים איפשהו בתוך מפעל. זה קורה בארץ רק בספרי מתח של סופרים שמעיזים לכתוב משהו נועז כזה על ערש דווי. למה? כי תמיד אפשר ללכד את השובתים הפוטנציאליים מול מדורת השבט "שקט. רוצחים".

 38. שיקו

  באשר לתהייתך: הסיבה היא שפשוט נגמר לי קצת הזמן הפנוי והכח לאחר השבוע האחרון הזה בבלוגוספרה (מה גם שאני לבד לחלוטין מאז יום א' עם 2 פעוטות בבית). בנוסף, נראה לי חשוב מאוד שאחרות ואחרים דוגמתך יכנסו לדיון. יש לי תחושה שגם רן הכהן חש כך (ואגב, איני מכירו אישית אם זה מעניין כאן מישהו מהמתפלמסים עימי ו/או עימו).

  אני גם יודע בוודאות שישנם/ן רבים שפחות או יותר מסכימים עימי על הנקודות המרכזיות וקוראים את העוקץ בשקידה אבל בוחרים שלא לכתוב. "תופעת הצוארון שנשאר לבן" אני קורא לה. יש כאלה שזה מתחת לכבודם ל"פעול" על האינטרנט בסוגיות כה חשובות ומרכזיות לחיינו. טוב או רע לא יודע: אבל זה המצב. הודעה חזקה מאוד כתבת. אני רק רוצה להוסיף דווקא כן הבאתי כאן בשישרשור זה למעלה — בעיקר עבור הרבים שלא מסכימים עימי כאן — 4 קישורים בהם "יומן רייטס וואטש" המעט שנוא בציון מבקר את ירי הקאסמים וכיו"ב. בריאות לך.

 39. זאתי

  פרשת קו 300- החריג המעיד על הכלל.

  לגבי חיסולים, סיכולים – זו כלל אינה הסיטואציה עליה דיברתי (תפיסת חייל שבוי חי), אלא סיטואציה אחרת של הריגה מתוכננת. בכל זאת, בנוגע לסיכולים וחיסולים, השאלה היא מהי הגדרת המצב. אם זו מלחמה, וההרג הוא של אנשי צבא ובטחון של הצד השני, זהו הרג במסגרת מלחמה, שהוא כידוע לך, דרך המלך שבה התרבות האנושית (הגברית בעיקרה) פותרת סכסוכים לאומיים. הרג חיילי אויב במסגרת מלחמה נחשב על פי החוק כלגיטימי, בניגוד להרג אזרחי אויב.
  אם המצב אינו מצב מלחמה (שגרת כיבוש) הסיכול הינו רצח ללא משפט. לדעתי סיכול מניעתי של כוחות צבא ובטחון הוא רצח, אם הוא לא נעשה במסגרת מלחמה. אגב, לפי הידוע לי, אין הצדקה חוקית להרג מנהיגים פוליטיים, ויש להביאם לדין.

  אני חוזרת על עמדתי, לפיה חלק מתהליך הנורמליזציה וההבראה של מצב א-נורמלי במהותו נקבע גם על ידי האופן שבו בוחרים לפעול גם במקרים נקודתיים, ולכן לא ברורים לי הגיחוך והביטול שבהערתך האחרונה. תקיפת מוצב צבאי ולקיחת שבוי הינם לגיטימיים במסגרת מלחמה, אך פגיעה בחייל שבוי אינה לגיטימית, ולא רק על פי החוק אלא גם ע"פ כל צו מוסרי שהוא.

  לפוליצר: הסגנון השוביניסטי והסרקסטי שלך מאוס בעיני. אנא אל תפנה אלי בדברים בסגנון זה, שבנוסף אין לו גם שום תוכן רעיוני.

  ליוני אלף: מסכימה עם הערתך האחרונה, שאני נמצאת בצד הכובש והמשפיל, ומשפיל היא אחת ממילות המפתח ביחסים שבין הישויות.

 40. שיקו

  4 הקישורים נמצאים בשירשור תחת מכתב האגודה והרופאים. לילה טוב

 41. יונתן לרנר

  על פי כל המידע שהביאו בפנינו כלי התקשורת, לגווניהם השונים, את הפעולה בכרם שלום יזם חאלד משעל על מנת לשבש את ההסכם בין אבו מאזן והניה לגבי "מסמך האסירים".

  ממש מרתק לראות את כל אלו מכאן ש"מבינים" את הפעולה הזו ורואים בה פעולה מקבילה לפעולות של צה"ל.

  האם מקובלת עליכם מטרת הפעולה? האם הרג חיילים ישראליים שנועד לפוצץ סיכוי ליוזמה מדינית פלסטינית נראה לכם "מובן"?

 42. פוליצר

  באמת ובתמים איני מבין ממה נפגעת, אך קבלי את התנצלותי הכנה

 43. קורט אייזנר

  ההשוואה במקום וישראל והפלשטינאים צריכים להבין שאלימות ופעילויות צבאיות גורמות לפעולות צבאיות בצד השני.
  אין אפשרות להשוות בין האמצעים או דרכי הפעלת האלימות בין הצדדים כי צד אחד חלש בהרבה וצד אחד חזק בהרבה.
  האפשרות היחידה לתקווה והתחלת שבירת מעגל הדמים הוא הידברות ומיד.

  אבו מאזן בכל שלב קרא וקורא לאולמרט להידברות והאחרון מסרב ולכן כרגע האחריות על המשך האלימות ללא תקווה היא על אולמרט וישראל.
  עמיר פרץ כבר הביע את תמיכתו בהתחלת ההידברות ולכן כל כך חשוב שהוא נמצא שם.

  בקשר לחייל החטוף אין שום הבדל בינו לבין רון ארד או טננבום סוחר הסמים הקשיש יש לבצע משא ומתן לחילופי שבויים על מנת להחזירו חיי.
  לגבי ירי הקאסמים צהל יכול לפעול בכל דרך על מנת לעצור ירי זה אבל ברקע חייבת להתבצע הידברות ומשא ומתן.

 44. איריס

  העוקץ הוא אתר שלמרבה השמחה יש בו הרבה נשים כותבות ומגיבות (מה שמייחד אותו ואת "קדמה", בהשוואה ל"הגדה השמאלית" שהוא אתר לבנבן וגברירי). במידה ונשים כותבות בו בשפה גברית, אני לא רואה איך זה מקדם את הדיון וכאשר את נעלמת מדיון על ידי האשמות של שוביניזם וסרקזם, אם הן לא מנומקות, את רק פוגעת בענין הפמיניסטי.
  לא הצלחתי להבין מה את רוצה מפוליצר, ויש להודות שלא הסברת את עצמך, כך שלמרות המאמצים שלי, אני עדיין מתקשה. אם יש לך נימוקים, אז אנא שתפי אותנו. בנוסף, אני מצטרפת אליו, או ל"אחד" שלא מבינים מה את רוצה להגיד. השפה שבה את משתמשת היא לא פחות צבאית, הנימוקים שלך הם ביטחוניסטים לעילא (תגידי, החסרות גנרלים אנחנו? האם לא הגיע הזמן לדבר בשפה אחרת? מה יש לנו להתחרות עם גנרלים שרואים את המציאות דרך הכוונת? הם לוקחים אותנו בהליכה הרי) ומדי פעם קופצים מינוחים כמו 'הצד המשפיל' כבדרך אגב. מין אנחנו-רוצחים-משפילים-באופן-חריג-לפעמים-פעם בשנה-אומרים-סליחה-כדאי-שנתאגד-שוביניסטים. אכן יש משהו לא מאוד קוהרנטי ואני יכולה להבין את ההערות שקיבלת. כשאני קוראת את התגובות שלך, לאורך כל שלב "העלאת הטיעונים" אני מרגישה שיש משהו בדברייך ואז פתאום מגיעה מסקנה בסוף שלא נובעת מהטיעונים שהעלית קודם. זה מבלבל בצורה לא קונסטרוקטיבית. את כותבת לא מעט, וקוראים את זה, אז אולי כדאי לשם הענין שלו את מגיבה, שכן תשתדלי שזה יהיה ברור ושאם מעירים לך תנסי להבין את הכוונה. הרי אם לא היו מעוניינים לקרוא מה שכתבת לא היו טורחים בכלל להתייחס לענין, לא? אנחנו אולי מדינה קטנה מוקפת אויבים, אבל לא תמיד העולם כולו נגדנו ממש באופן אישי.
  אני מקווה שלא יצא לי סרקסטי ושוביניסטי מדי.

 45. רן הכהן

  אתה שואל, "האם הרג חיילים ישראליים שנועד לפוצץ סיכוי ליוזמה מדינית פלסטינית נראה לכם "מובן"?". אינני יודע מיהם ה"אתם" שאתה פונה אליהם, ואני מדבר כמובן בשמי בלבד:
  כל הרג נראה לי פסול ומגונה, והרג שנועד לפוצץ סיכוי ליוזמה מדינית נראה לי פסול ומגונה במיוחד. לכן (בין היתר) התנגדתי למבצע "חומת מגן", שנפתח בדיוק למחרת אימוץ היוזמה הסעודית בליגה הערבית, ולכן אני מתנגד לפעולה הנוכחית בעזה, ולמעשה לכל סדרת הפעולות הישראליות בשנים האחרונות, שכולן נועדו לסכל כל סיכוי ליוזמה מדינית, אם על ידי הגברת הטרור, אם על ידי חיסול הרשות הפלסטינית ואם על ידי חיזוק ההסתה האנטי-ערבית בקרב החברה הישראלית (ובעולם). כולי תקווה שגם אתה מגנה אותן, ולא רק כאשר מדובר בפעולות פלסטיניות.
  באשר לחטיפה: אם נועדה לסכל את מסמך האסירים, היא נכשלה, שהרי הארגונים חתמו עליו בראשי תיבות אחרי החטיפה. בכל מקרה, פעולה יכולה להית לגיטימית ו"מובנת" – והחטיפה היא כזאת בעיני – ובכל זאת מטופשת ומזיקה. כרגע היא אכן נראית מטופשת ומזיקה לאינטרס הפלסטיני, אבל עוד לא הגענו לסוף הסיפור הזה.
  בדרך כלל אני מנסה לא להיכנס לעמדה המתנשאת של הכובש-שגם-יודע-לייעץ-לנכבשים מה טוב להם, אבל לפעמים – למשל בפיגועי ההתאבדות נגד אזרחים (שהם בעיני גם לא לגיטימיים וגם מזיקים ומטופשים) – אין מנוס מן השיפוטיות הבעייתית הזאת.

 46. זאתי

  למי שלא הבין את דבריי, ניסיתי להעביר שני רעיונות עיקריים. הראשון, רעיון כללי, לפיו גישה שמסמנת מראש את הטוב ואת הרע בכל מצב ובכל מקרה, אינה מסייעת לקידום פתרון בעיות מורכבות. לשם כך הראיתי את השינויים שנערכו בכלי הנשק הצהליים במטרה למזער פגיעה באזרחים. אני סבורה שאם צהל מנסה למזער את הפגיעה באזרחים, הרי שאין זה ראוי שמי שלוחם למען הגנת הפלסטינים יתעלם מכך לחלוטין. המטרה של הביקורת בעיני היא בעיקר להציע דרכים אלטרנטיביות לעשייה אחרת ולדעתי, הכניסה הרגלית השקטה לתפיסת מבוקשים היא דרך אלטרנטיבית ראויה להשיג את אותה מטרה באמצעים פחות פוגעים.

  בנוגע לתרגיל עצמו, המבוסס על הקבלה בין פעולות דומות של תקיפת כוחות צבא וחטיפת חייל, הטענה שלי היתה שההקבלה המוסרית אינה נכונה, אלא אם יישמרו חייו ובריאותו של החייל הישראלי. עמדתי, המבוססת רק על אירועים מהעבר, הינה שחייו של שבוי לרוב מוגנים בישראל, בעוד שחייו של שבוי בידי הפלסטינים הם, ברוב הפעמים, הפקר. בקיצור, אמרתי שהיחס לשבויי מלחמה בישראל טוב יותר מאשר בסוריה, פלסטין וכו', ולכן אין מקום להשוואה המוסרית שערך שיקו בעניין זה. אגב, ישנה תגובה של מגיב בשם אביעד למעלה, שמפשטת את הרעיון המרכזי של דבריי.

  בינתיים האירועים מתגלגלים ומתדרדרים, והתגובה הצבאית של ממשלת ישראל היא בעיני הנושא החשוב לעסוק בו כרגע. היום כבר מתברר שישראל וארה"ב הכינו כבר לפני כמה שבועות (ואולי חודשים, ואולי בעצם כבר למחרת הבחירות הפלסטיניות) תכנית להפלת ממשלת החמאס בכח הזרוע, וכפי הנראה המתינו רק לאיזה "קזוס בלי" שיגיע, וגלעד שליט כנראה מהווה את העילה לכניסת הצבא לרצועה והפלת הממשלה. אגב, שמתי לב כבר מתחילת האירועים, שבישראל מקפידים להשתמש במינוח "חטוף" ולא "שבוי", ללמדנו שישראל רואה בשלטון הפלסטיני שלטון של כנופיית טרור, ולא שלטון דמוקרטי לגיטימי. בגלל זה, כביכול, הודיע אולמרט שהוא אינו מוכן לחילופי אסירים, והפלישה החלה (הכל פה כביכול, שכן ההחלטה להפיל את השלטון כנראה נפלה כבר מזמן).

  מההתנהלות של ממשלת ישראל אני מבינה שדווקא ישראל היא זו שאינה מוכנה לפעול לפי החוק הבינלאומי, ומעדיפה פעולות כוחניות על פני מו"מ ופשרה. הרי אם החייל היה נחשב כשבוי מלחמה, אזי המנהג המקובל הוא חילופי שבויים, ואולי גם הסכם להפסקת אש. ראינו שמסמך האסירים הקורא לפעולה רק בגבולות 67' ומצרף את חמאס לאש"ף נחתם ע"י אבו מאזן והנייה, ויתכן שניתן היה להחזיר את גלעד שליט תמורת אסירים. במקום זה אנו צופים היום בהפלת ממשלת החמאס הדמוקרטית בכח צבאי, המו"מ שכנראה התרחש בהתחלה נפסק, ואני לא מעזה לחשוב מה יהיה שם וכאן אחרי שהשלטון ייפול. למרות שהמידע בתקשורת הוא משהו שאנחנו יודעים שאי אפשר לסמוך עליו, ובטח בימים כאלה, עדיין מרסיסי המידע ומהדרך שישראל פועלת אני מגיעה למסקנה קשה, שישראל בחרה שוב להרתיח את האזור, לתקוף ולפלוש, ואף להרוס סופית את מה שנותר מכל מוסד שלטוני מרכזי בפלסטין, ושהכל היה מתוכנן מראש. אני מצפה מישראל להסיג את כוחותיה, להפסיק לאסור מנהיגים פוליטיים, להכיר בלגיטימיות של בחירת החמאס ושלטונו, ולהכנס למו"מ על חילופי אסירים תמורת גלעד שליט ולהפסקת אש.

  הארות לכותבים פוליצר ואיריס:

  לפוליצר – לא לקחתי את דבריך באופן אישי, ובכל מקרה לאור דבריך אני סולחת ושוכחת. ההסבר לתגובתי: כאשר בשתי תגובות שלך אלי אתה מעיר על הידע שלי בענייני צבא ובטחון, אני יוצאת מהנחה שאתה טורח להבליט עובדה זו פעמיים בשל כך שהכותבת היא אשה, אשר כנראה לא אמור להיות לה ידע צבאי, ודאי שלא מרשים. חשבתי שיש פה דעה קדומה מובלעת, סקסיסטית במהותה, ובנוסף סגנון הכתיבה נתפס בעיני כקנטרני (הערות לא מנומקות, סרקזם מיותר וכו'). אגב, הידע לקוח ממעקב אחרי ידיעות וניתוחים שמפורסמים בתקשורת, ונגישים לכל אדם. בכל מקרה – נשכח.

  לאיריס- תגובתי המנומקת לדברייך אלי, שאינם מקובלים עלי בשום אופן, עלולה להיות מעט לא נוחה לך. ולכן, מפאת כבודך ומעמדך באתר, אני מעדיפה להמשיך ולהחריש ולשמור את דעותיי לעצמי. אציין רק שאין שום בסיס לשותפות רעיונית בינך לביני בכלל, ובעניין הנשי בפרט.

  עוד הערה כללית: נכנסתי לדיון הזה למרות קושי לדון במצב כשחייו של גלעד שליט מצויים בסכנה (נתן. העיר על כך). הסיבה שהחלטתי לומר כמה דברים על שבויי מלחמה, מעצרים מנהליים, ושימוש בכלי נשק פחות הרסניים קשורה להערה של גל, שאני מסכימה עימה, שיש לנסות לפרק את ה"מצב" למרכיבים כדי להתמודד איתו בצורה מועילה. ניסיתי להראות שלא תמיד צהל רע, לפעמים צהל משתדל לבחור באמצעי שהכי פחות פוגע. ולא תמיד הפלסטינים טובים, לפעמים הפלסטינים פוגעים בבני אדם כפותים שאינם יכולים להגן על עצמם. זה לא משנה את המצב הכללי, שהוא של כיבוש קשה וכואב, וסבל עצום, שכל פעם אנחנו מגלים שיש לו תחתית חדשה. זה בטח לא משנה את ההתדרדרות החמורה והעקבית של ישראל, והתעקשותה להתרחק מכל התנהלות בריאה והגיונית של מדינה. אבל בכל זאת, כדי להתיר פקעת כזו סבוכה, צריך להתחיל למשוך בזהירות חוט ועוד חוט, זו לדעתי הדרך הנכונה.

 47. אחד

  איך את יודעת ש"היום כבר מתברר שישראל וארה"ב הכינו כבר לפני כמה שבועות (ואולי חודשים, ואולי בעצם כבר למחרת הבחירות הפלסטיניות) תכנית להפלת ממשלת החמאס בכח הזרוע, וכפי הנראה המתינו רק לאיזה "קזוס בלי" "?

 48. זאתי

  מכמה מקורות, ומניתוח הגיוני של המצב מאז עליית החמאס לשלטון ושל התנהגות ישראל וארה"ב:

  בהארץ פורסם שהמבצע תוכנן לפני כמה שבועות, והפרקליטות הכינה כבר צווי מעצר וכתבי אישום בהנחיית היועמ"ש:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/732815.html

  אתר דבקה: אתר ימני- בטחוניסטי, אך, מניסיון, בעל אמינות גבוהה, שמציע פרשנויות וניתוחים מעניינים ומעמיקים. debka.co.il.

  פרשנויות אצל לונדון וקירשנבאום מהיום שאמרו זאת במפורש. אחד המוזמנים אמר, בין היתר, שהציבור בישראל צריך לשאול שאלות נוקבות לגבי ההתנהלות הישראלית ומהם מניעיה האמיתיים, ומה בכלל הקשר ביניהן לבין החייל שליט. השני, שהוזמן להביע דיעה על יחס האמריקאים למתרחש, אמר שארה"ב תומכת בהפלת החמאס.

  ניתוח הגיוני: הצהרות לבני מלפני כמה חודשים, גם בסבב פגישות בינלאומי שהיא ערכה, שהחמאס הוא שלטון טרוריסטי. גם אולמרט הקפיד כל העת להדגיש את זה – עכשיו אני מבינה שזו היתה התשתית של הדה לגיטימציה שהובילה לפעולה שאנחנו חוזים בה כעת. בנוסף, החוקים שהועברו בארה"ב שמונעים העברת כספים, וכן המצור הכלכלי – כל אלה נועדו, כידוע, להביא להפלת השלטון, אך כנראה שלבסוף נדרשה פעולה צבאית.

  בגלל שמכל הנ"ל עולה שהכל מתוכנן מראש, אני הוספתי שצריך איזה קזוס בלי בשביל לפלוש עם טנקים לרצועה, לעצור את המנהיגים הפוליטיים בגדה ולהפיל את הממשלה, ולדעתי אירוע החטיפה סיפק זאת.

 49. יונתן לרנר

  ניתוח מבריק. תודה.

 50. שיקו

  בלי קשר לכל התגובות מעלי, אני גורס שההצעה לשחרר שבויים פלסטינים מתחת לגיל 18 תמורת גלעד שליט נראית לי הצעת בסיס טובה מאוד מאוד לסגירת כל הסמטוחה תוך ימים צעטים מאוד. ההצדקה כאילו שחרור עצירים עלול לעודד מקרה חטיפה נוספים בעתיד אווילית ולא מחזיקה מיים בעיני.

  אפשר כמובן להתווכח אם שגו הוריו של גלעד שליט על שלא עודדו אותו שלא לשרת בצבא בכלל. אבל הרגעו רגע, זו לא הנקודה שווה להתוכח עליה כרגע (אם בנותי תשרתנה בצבא אראה בכל כישלון חינווכי מצידי, בדומה לחרדים בישראל). ועתה לנקודה המרכזית של הודעתי כאן:

  משעה שאדם בשרות מדינת ישראל נשבה, על מדינתו לעשות הכל כדי להחזירו בחיים. (יה רייט…) מהזוית של ההורים זה לא צריך לשנות כלל מה עלול, עשוי או לא-עלול ולא-עשוי להתרחש או להתרחש בעתיד הקרוב, הרחוק והלא-נודע בכל מקרה. ההורים חייבים לדרוש בקול רם וצלול פעולה פוזיטיבית למען שחרור בנם מיד, כאן ועכשיו.

  אם הצבא חושש מהישנות מקרי חטיפה מעין אלו בעתיד — זו הבעייה שלו ושלו בלבד ולא בעייתם של גלעד או הוריו. מצידי (ואני חושדב שגם צריך להיות מצידם) שיתאמן יותר הצבא, שישפר את דרכיו, שכל הדגנרלים יקחו עוד קורסים בווסט פוינט, שישעו משובים, תרגולות, וזחילות 60 על 6. כל זה זה הבעייה של הצבא ומערכת הביטחו.

  הדבר היחיד שצריך לעניין ברגע זה הוא שחייו של חייל ששלחה ישראל נמצאים על המאזניים כאן עכשיו. מכאן שכאן ועכשיו צריך לעשות הכל למען שיחררו (ולא, רבותי וגבירותי, מתקפה צבאית של צה"ל לא נופלת בקטגוריה הזו שכן היא תוביל בהכרח למותו של גלעד כמו גם למותם של הרבה פלסטיניות ופלסטינים חפים מפשע לחלוטין.

  אני מתפלא על הוריו של גלעד שגם במצב מוטרף זה הם נראים לי כמקבלים את הדין של האלהים במדים שלמדינת ישראל. לו אני במקומם הייתי מארגן מייד מסיבת עיתונאים בינלאומית ובו מכריז שאני תומך מייד ובכל לב בסוג של חילופי שבויים כלשהו עכשיו, כאן ומייד. אני הייתי מייעץ להם אפילו ללכת רחוק יותר. אם הורין של גלעד לא עושים אני מצטער לומר שכלל איני מבין את מערכת שיקוליהם בכל הנוגע לדאגה לחייו של בנם. מספיק ישראלים הוקרבו על מזבח הזיין הארוך של השובניסטים שמנהלים את חיינו (סליחה איציק, יוסי וכולם/ן על הביטוי). מאז "עסק הביש" בשנות ה- 50 ועד הלום.

  אם הוריו של גלעד חושבים שחיי בנם מעניינים באמת מישהו במערכת הבטחון, אני מציע להם להתעורר מהחלום הרטוב והפנטזיה מה-יותר-מהר. פעולה מצידם עכשיו, כאן ומייד היא הכרחית. אסור לבטוח באף אחד

  ולבסוף: איפה על המצקצקים עם או בלי הכיפות באשר ליישום מיידי ומוחלט של הקלישאה כל ה"מציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם ומלואו"? מה קרה, נגמר הדיו במדפסות של הציונים בישראל מימין ומשמאל?

 51. פוליצר

  ולמען הסר ספק: כוונתי בדברי הקודמים לא היתה להביע פליאה על בקיאותך – כאישה – בנושא, אלא על כך שההתמצאות הרבה בפרטים לא התבטאה בטקסט, בהקשר שבו הבאת אותם פרטים, בתובנה רחבה יותר.

 52. שי כהן

  עצם האחיזה בנשק הינה כשלון מוסרי

  אולם יש האוחזים בנשק במסגרת מאבק שהוא מוסרי יותר (או פחות כושל מוסרית) כמו שוטרים במדינה נאורה (חפשו כזאת ותודיעו לי…) או כמו חיילים במשימת הגנה בהשוואה לחיילים במשימת התקפה…

  בהקשר המוסרי הטהור אין שום חשיבות לכוונות ולהצהרות של מי שאוחז בנשק. ככל שכוחות לוחמים הם פעילים יותר הם יורדים עמוק יותר לשאול של אלימות וחוסר מוסריות.

  למרות כל אלו, מבחינה היסטורית אין אנשים מודרניים שאינם שותפים לאלימות מאורגנת, היות ולא מתקיימת כיום אלטרנטיבה למדינה, והמדינה נשענת על כח הזרוע (כן, אפילו שוויץ) הרי שבבואנו לשפוט התנהגות אלימה אנו נמצאים בתחום השיפוט היחסי.
  חמאס חאלד משעל וכוחות צ"הל בתוך עזה הם אולי לא רחוקים זה מזה על הסקאלה ההשוואתית הזו. אולם מקבלי ההחלטות בשני הצדדים הם אלו הראויים לגינוי מוסרי. בהקשר זה עדיין יש פער גדול בין חאלד משעל לאולמרט. גם אם אני לא סובל את שני האישים, אני חייב לציין ששירות חסר מעצורים לטובת ההון, שחיטות אישית והמשך הכיבוש שצריך לגנות אצל אולמרט גרועים מעט פחות ממעלליו של חאלד משעל, לרבות כנגד אחיו הפלשתינים.

 53. איריס

  קשה להאמין שהורים יתעוררו מהפנטזיות שלהם כשהם במצב של מצוקה. סביר להניח שהם שלחו את הבן שלהם לצבא בלי לשאול יותר מדי שאלות, כמו 95% מההורים בישראל, ועכשיו בתוך כל התוהו ובוהו הזה הם לא ישנו את כל השקפת עולמם. סביר להניח שהבנות שלך לא ילכו לצבא, אם היו לך בנים הייתי בספק בענין הזה, כיוון שהסוציאליזציה בישראל עושה לא מעט שמות בהם ובמקרה הטוב הם יורידו פרופיל בשקט. רוב הסרבנים המאורגנים מגיעים ממשפחות שמאל ותיקות. אני משערת שאתה היית בצבא, ואילו כמוני האמנת שזה הדבר הכי טוב שיכול לקרות לבן אדם…
  עכשיו כשאתה הורה, תנסה להיכנס לכפכף אחד שלהם, לא לנעליים, ולדמיין האם היית מסוגל בתוך הלילות הלבנים לזרוק את כל האמונות שגדלת עליהם ש"אצלינו חיי אדם זה הדבר הכי חשוב", ש"בצבא מתבגרים" ש"הקצינים יודעים מה הם עושים" ולהחליף את זה ב"איזו מין אמא אני שהפקירה את הבן שלה בידיים של הציניים האלו" או "הבן שלי מעניין אותם כמו קליפת השום". גם אחרי האסונות הגדולים מעטים הם ההורים שעושים שינוי גדול בחיים שלהם. מנואלה דבירי היא דוגמא טובה לזה, ובביוגרפיה שלה יש פרט חשוב: היא בחרה להגיע לישראל ויש לה חויה של בחירה שהיא מדברת עליה. לרוב ההורים ולרוב הישראלים בכלל אין חויה של בחירה. מה שקורה נתפס כגזירה משמים, רע הכרחי או כבוד גדול.
  במצב שבו נמצאים ההורים של חייל שחייו מאויימים, אם הם יצאו מול הצבא וישנו את תפיסת עולמם, הם מודים בכך שהם עשו טעות מלכתחילה שנתנו אותו בידיהם. תדע כל אם עבריה הרבה קודם מה עושים עם הילדים שלה שם, ותתחיל במניעת הליכת ילדיה לצבא כשהם עוד בגן.

 54. יואל קורנבלום

  אני ממש לא מבין את ההיגיון המוזר שלכם. אם צה"ל לא היה פה לשמור על חרותכם לא הייתם קיימים פה. אם יש בכם הגינות מינימאלית אז אתם צריכים לשלוח מכתב תודה לצה"ל שאתם עדיין חיים במדינה דמוקראטית. אחרת הייתם חיים כמו היהודים בסוריה או באיראן או בשאר מדינות ערב.

  נכון שלפעמים יש דברים לא נעימים. גם אני לא אוהב לראות נפגעים אבל זה תסמין של בעיה עמוקה יותר. הבעיה העמוקה והראשית היא שהערבים נלחמים בנו, רוצים לסלק אותנו, רוצים לחסל אותנו. הם אפילו לא מסתירים את זה ועושים את זה במדיה ללא בושה. צריך להיות עיוור וחירש כדי לא להבין את זה.

  כל שאר הדברים שאנחנו רואים הם תסמינים של הבעיה הזאת. אם הבעיה לא היתה קיימת התסמינים גם לא היו קיימים. לכן אנחנו נלחמים בערבים והתמונות לא יפות אבל זה לא באשמתנו. אם הבעיה הראשית לא היתה קיימת גם המחסומים לא היו קיימים, משפחות לא היו נהרגות על החוף לא היו מלחמות, וכן הלאה.

  לי נראה שאתם ומדינות ערב ועוד אחרים לא ממש רוצים לראות את סיום המלחמה. לכן באה כל מכבסת המילים על זכויות הפליטים וכן הלאה. בצורה הזאת לא נגמור אף פעם.

  אם הערבים באמת היו רוצים לגמור את המלחמה היו יכולים לקחת את הפליטים אלהם ולהכיר במדינת ישראל ללא שום תנאים. יש להם את השטח וגם את האמצעים. שיטחה של מדינת ישראל אפילו לא נחשב לשטח ביחס לשטח מדינות ערב. לישראל אין שטח וגם אין אמצעים. דרך אגב אל תשכחו שבהצהרת בלפור וחבר הלאומים גם שטח ירדן היה במדינת ישראל.