הימנעות מפגיעה חמורה בתשתיות אזרחיות

האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם

דחוף ביותר!!!

28 ביוני 2006

לכבוד                                                   לכבוד

מר עמיר פרץ                                         רב אלוף דן חלוץ

שר הביטחון                                          הרמטכ"ל

הקריה – תל אביב                                  הקריה – תל אביב

שלום רב,

הנדון:   הימנעות מפגיעה חמורה בתשתיות אזרחיות

ובאוכלוסיה האזרחית ברצועת עזה במסגרת מבצע "גשמי קיץ"

היום לפנות בוקר פתח צה"ל במבצע הצבאי הגדול ביותר ברצועת עזה מאז תכנית ההתנתקות. המבצע קיבל את השם "גשמי קיץ". במשך היום דווח על פגיעות חריפות באוכלוסייה האזרחית, ופגיעה בתשתיות המים והחשמל בדרום הרצועה. מהדיווחים עולה, כי צה"ל השתלט על שטחים נרחבים ממזרח לרפיח. כתוצאה מכך תושבים פלשתינאים רבים מהכפר שוקה וממזרח לרפיח נמלטו מבתיהם. עוד קודם לפלישה הקרקעית הפציץ חיל האוויר תחנת שנאים ברצועה ושיבש בכך את אספקת החשמל לחלקים נרחבים ברצועת עזה. כן שובשה פעילות של מתקני מים.  בנוסף, החל צה"ל גם בירי ארטילרי לדרום הרצועה, וחיל האוויר הפציץ במהלך הלילה שלושה גשרים, ביניהם גשר בכביש הראשי בין עזה לחאן יונס.

לפי הדיווחים הפגיעה בהספקת החשמל והמים לרצועה משפיעה על כרבע מליון תושבים, וכבר הביאה לפגיעה בבתי חולים וגורמת סיכון ממשי משמעותי לחיי המאושפזים, ובפרט פגים באינקובטורים.

ככוח לוחם בעזה, וכבעלת השליטה האפקטיבית בשטחים, בהם מתנהל מבצע "גשמי קיץ", מחויבת מדינת ישראל להבטיח את שלומם וביטחונם של התושבים. חובה זו מעוגנת באמנות של המשפט הבינלאומי ההומניטארי ואמנות זכויות האדם עליהם חתומה ישראל, וקיבלה ביטוי במספר פסקי דין של בית המשפט הגבוה לצדק, ובכלל זה פסק הדין בעניין המבצע הצבאי ברפיח בג"ץ 4764/04  רופאים לזכויות אדם נ` מפקד כוחות צה"ל בעזה, פ"ד נח (5) 385 (2004). לפי מסגרת נורמטיבית זו חובה על מדינת ישראל להגן על זכויות האזרחים לחיים, בריאות טיפול רפואי וקבלת מוצרים חיוניים.

כאמור, הפסקת החשמל לחלקים נרחבים ברצועה כתוצאה מתקיפת התחנה, מסכנת את חייהם של תושבים רבים, המאושפזים בבתי החולים הצפופים של עזה. ההגנה על אזרחים ופצועים בעת מלחמה והחובה לאפשר להם לקבל טיפול רפואי, ולהימנע מפגיעה בבתי חולים הן בגדר עקרונות יסוד במשפט הבינלאומי ההומניטארי.

אף הוראותיו של הפרוטוקול הראשון משנת 1977, הנספח לאמנת ג`נבה (להלן: "הפרוטוקול"), מטילות חובה על מדינה לוחמת להגן על האוכלוסייה האזרחית מפני השלכותיה של הלחימה. מדינת ישראל מחוייבת לחלקים בפרוטוקול, המבטאים משפט בינלאומי מנהגי, ובין היתר לסעיף 48 לפרוטוקול, שמורה להבחין בכל עת בין אזרחים ומטרות אזרחיות לבין לוחמים ומטרות צבאיות; ולסעיף 51 לפרוטוקול שמקנה לאזרחים הגנה כללית מפני הסכנות, הנובעות מפעולות לחימה, ואוסר על הפיכתם של אזרחים למטרה להתקפה. בנוסף, סעיפים 57 ו-58 לפרוטוקול מחייבים את הצד הלוחם לנקוט באמצעים למניעת פגיעה באוכלוסייה אזרחית.

בהפציצו מטרות אזרחיות מובהקות כגון מתקני מים ותחנת אספקת חשמל, מפר צה"ל את  החובה המוטלת עליו להבחין בין מטרות צבאיות לאזרחיות ולדאוג לשלומה של האוכלוסיה, הנמצאת תחת שליטתו.

להתקפות על תשתיות אזרחיות יש גם אופי של מעשה נקם, הטלת אימה וענישה קולקטיבית של האוכלוסיה האזרחית, האסורים גם הם על פי המשפט הבינלאומי ההומניטארי.

לאור האמור, הנכם מתבקשים להנחות לאלתר את כוחות צה"ל לחדול מלתקוף מטרות אזרחיות, ולנקוט בכל הצעדים הנחוצים כדי לאפשר את תיקון תחנת החשמל וחידוש אספקת החשמל והמים לרצועה עזה.

להתייחסותכם הדחופה נודה בכדי שנוכל לשקול את צעדינו.

בכבוד רב,                                                                                            

עאזם בשארה, עו"ד                                                              הדס זיו, מנכ"ל

האגודה לזכויות האזרח                                                     רופאים לזכויות אדם    

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אריק

  ומה אמנת ג'נבה אומרת לגבי חטיפת אזרחים וחיילים? או לגבי פיגועי התאבדות במרכזי אוכלוסיה?

 2. דוד גלבוע

  ישראל יצאה בקיץ מרצועת עזה ובינתיים בחר העם הפלשתינאי ממשלה כרוחו שמצהירה על מלחמה בישראל. לתושבי עזה לא מגיע יותר מאשר לתושבי עוטף עזה החיים בצל שחר אדום מאז הנסיגה. לא ייתכן שישראל תשמור על אמנות בינלאומיות כאשר מולה ממשל נבחר שכלל אינו מכיר בקיום אותן אמנות. איני רואה קשר להתקפה על הטנק וחטיפת החייל עם הצורך לגרום לכך שהאיום על תושבי ישראל החיים בגבולות הקו הירוק יוסר אחת לתמיד ואם יש לכך מחיר כלכלי לתושבי עזה בפגיעה בתשתיות הרי זו פחותה ללא שיעור מאימת הקסאמים. אי אפשר להמשיך במדיניות היען ולטעון שהפלשתינאים אינם אשמים. תמכתי בהתנתקות ואני תומך בפינוי ההתנחלויות אבל המצב אליו הגענו בגבול הרצועה אינו מותיר ברירה אחרת עד שיילמד הלקח. רק נסו לזכור כי עם פרוץ מאורעות 1936 כשנפגעו רכבות פתר הצבא הבריטי את הבעייה ביום אחד כאשר לפני כל קטר ישבו אזרחים ערבים חפים מפשע. אין כל תיעוד על מחאה מצד שומרי זכויות האזרח או איום בבגצ על תגובת הבריטים…..

 3. פנסיונר

  תומך במכתב הרופאים ודורש מראש הממשלה להמשיך למצוא את הפיתרון באמצעות משא ומתן עם החוטפים,
  הסיכוי כי באמצעות כניסה מסיבית לרצועת עזה מקטין את הסכוי להביא לשחרורו של החיל בריא ושלם.
  ואם צריך לשחרר אסירים עדיף שחרור אסירים שנחטפו על ידי ישראל מאשר דמו של חיל אחד.
  [ אם תיפול שערה מראשו של החיל דמו יהיה על מצפונו של מר אולמרט, אם יש לו מצפון]ההתלהמות שבה נקט מר אולמרט לאחרונה כבר פגעה בדעת הציבור אם יש ביכולתו לנהל מאבקים שזקוקים להנהגה יותר שקולה ופחות מתלהמת

 4. ליאור שוורץ

  בגדול אני חותם על כל מילה- אבל קריאה לתושבי עזה האם באמת חפצי חיים אתם?????????

  יסלחו לי חברי אבל יש משהוא בדת המוסלמית או אולי רק בצד הקיצוני -שהמושג חיים בא לאחר המושג גיהד,ואללה,
  ונקמה וכו'
  תראו קצת חוכמה לא רק צדק,

  כי אנחנו הישראלים כבר מזמן איבדנו את החוכמה,החמלה,והאונושיות-ולא רק בגללנו.

 5. פוליצר

  הבה נניח שכל מתנגדי המכתב שלעיל מבין המגיבים צודקים, והפלסטינים ככלל והחמאס בפרט הם חבורה בזויה, פונדמנטליסטים שוחרי ג'יהאד ופושעי מלחמה.
  לשם המחשה, הבה נקרא להם קניבלים.
  ועתה אמרו נא חבריא: נניח שאתם הולכים ביער ונתקלים בקניבל שחושק בבשרכם הרך והעסיסי, וכמובן שכדי להשיגו בכוונתו להרוג אתכם (ייתכן כמובן שבעצם הוא מתאווה לאכול את מוחכם, שאיכויותיו בולטות אפילו באינטרנט).
  כמובן שיתפתח מאבק, כי חפצי חיים אתם. בסופו כמובן ייתכנו אחת מהשתיים:
  1. הקניבל ניצח. הוא אוכל אתכם, או לפחות את החלקים היותר אטרקטיביים.
  2. אתם ניצחתם.
  האם תאכלו את הקניבל?
  אני מקווה שהנמשל ברור.

 6. יואל קורנבלום

  גם אני מקווה שלא יפגעו חפים אבל נראה לי שהמכתב הזה מיותר לחלוטין. צה"ל מנסה לפגוע בגורמים החבלניים ולצערנו גם חפים נפגעים. זה קורה לכל הצבאות בעולם ואינו יחודי לצה"ל.

  מי שפוגע בכוונה באזרחים אילו הם אנשי הטרור הפלשתינאי ובכלל אנשי הטרור המוסלמי בכל העולם. הם פוגעים בבתי ספר לילדים, אוטובוס לילדים, דיסקוטקים, מרכזי קניות, אוטובוסים ורכבות, בנינים הומים מאדם וכן הלאה.

  יש להצטער שכותבי המכתב הזה לא מצאו לנכון להפנות מכתבים דומים לממשלות ערב ובמיוחד לא שלחו מכתבים דומים לטרוריסטים מהרשות הפלשתינאית שבברור מנסים לפגוע בעיקר באזרחים.

  לכן אני רואה את המכתב הנ"ל כנסיון לקדם הון פוליטי על חשבון המצב הקשה.

 7. פוליצר

  כותבי המכתב לא כתבו מכתב דומה לממשלות ערב ולרשות הפלסטינית מסיבה פשוטה שאולי אינך מודע לה או שאינך מבין את הקשר:
  ממשלות ערב והרשות אינן עובדות אצלנו ואינן מקבלות את משכורותיהם מהמסים שלנו.
  ממשלת ישראל עובדת אצלנו. אני משלם את המשכורות של אולמרט, פרץ וחלוץ. גם אתה – תבדוק בתלוש או בדו"ח השנתי שלך לשלטונות המס.
  במסגרת יחסי העבודה האלה, ועם כל הכבוד לזכויות העובדים בכלל והנ"ל בפרט, למעסיק יש זכות להביע דעה על איכות העבודה של עובדיו.
  במסגרת זו, קיים גם הליך פיטורים – אחרי שימוע, כולל תעמולה בטלוויזיה – המוכר בשם בחירות. אולי לדעתך גם זה לא בסדר כל עוד אין דמוקרטיה מושלמת בכל ארצות ערב?

  ורק להשכלתך – הכותבים מחו לא פעם על הפרת זכויות האדם ברשות.

 8. Reuven

  You see, the simpleton from Binyamina is fooling you again…

  Every time the military is applied, the reptilion-part of the collective brain takes over and all kind of absurdities gain dominion: The are Arabs
  They hate Jews
  Their religion condones attrocities against innocent civilian
  It is a WAR and all's allowed
  We really really tried to negotiate with those stinking creatures
  We offered them ALL we can give them back and they refused
  These bastards, they fight while women and children are serving as their protective walls.

  Goebles must be laughing in his grave.

  Akhen khazir ha'am
  Tevaesh haya ka'etz
  Aken khalal ha'am
  Khala kaved ain-ketz

 9. רתם א.

  לפעמים, לפי דיווח של ד"ר איאד א סראג', "רק מריעישים"
  אף ילד ואף תינוק לא ישן בלילה בשקט כבר שבועות.

 10. מיכל22

  צביעות, צביעות וצביעות !! זה מה שיש לי לאמר. אם הייתם מקפידים להתעדכן בחדשות, אלו שבמודעות הקטנות – הייתם מבינים שישראל כאילו "יצאה" מעזה – מה שהממשלה עשתה – זה לפנות קומץ מתנחלים שישבו שם, אח"כ לכתר, לסגור להפציץ, לחסל, להפגיז, לסגור מעברים, למנוע מעבר של מים ותרופות והכל תוך הסברה מתוקשרת מאד ש"אנחנו כבר לא בעזה"….! עזה סגורה ונצורה מיום ה"פינוי" הראשון. וזו כניראה גם המטרה. אני מעזה גם לחשוב שיש מטרות כלכליות הנלוות למטרות הפוליטיות של התשת והחלשת האוכלוסייה שמה. כי כל פעם שתשתיות עזה מתחילות להיות קצת מאורגנות אם חשמל, מים חינוך, אנחנו דואגים להרוס הכל. ואל נתפלא אם הכל יחזור כבומרנג – כי אם לא ניתן לעם הפלסטיני לחיות – אל נתפלא שחלקו ישאף למות…אולי תקראו את מכתב האסירים – ותראו שהפלסטינים מכירים בגבולות 67 ורוצים משא ומתן אבל אצלינו מדברים ברטוריקה נוסח גולדה – ימים אפלים. חזרנו 40 שנה אחורה ולא למדנו כלום. לשחרר את סוכן המוסד טננבאום תמורת מאות אסירים זה כן. אבל לשחרר כמה ממנהיגי העם הפלסטיני שכן יכולים לעזור בארגון עמם ומדינתם תמורת אותו חייל זה לא. אפשר היה להחזירו – אבל המבצע הזה של כיבוש עזה והתגרות בסוריה כבר היה על השולחן – עוד הרבה זמן לפני חטיפתו. יש תחושה שפשוט נקרה בדרכו של אולמרט תירוץ יוצא מן הכלל. רחמנות על כל הורי החיילים והחטופים. – משתמשים בכם והמחיר עומד להיות כבד לכולנו – לשני העמים.

 11. דני זמיר

  המכתב במקומו אבל לא בגלל אמנת ג'נבה, ובטח לא בגלל חותמו בשארה שהתחנפותו לאסאד ולמהיגי החיזבאללה מעוררת תחושת עצב עמוק כלפי מה שיכול היה האיש הזה להיות.
  הסיבה היא שכמדינה דמוקרטית והגונה אנחנו מחוייבים לעשות הכל כדי שלא לפגוע בחפים מפשע.
  פעולה של פגיעה בתשתיות הגורמת סבל וסיכון חיים למאות אלפי אנשים בגלל מאבק צבאי שאינו סיכון קיומי- לא מוצדקת והיא שימוש לא מידתי ולא פרופורציונאלי בכח הצבאי שלנו, ואכן מהווה לכאורה ענישה קולקטיבית אסורה ומיותרת.

  ירי קסאמים ופגיעה בחילינו או חטיפתם איננה מצדיקה פגיעה בהיקף נרחב כזה, נקודה.

  בדברים האלה אין משום הבעת עמדת הסכמה למיכל שמציינת עובדות לא נכונות בעליל (ישראל לא עצרה והקשתה על הפלסטינים מרגע הנסיגה, נהפוך הוא, היא הבליגה זמן רב על ירי קסאמים ופעילות תומכת טרור נוספת למרות הנסיגה, והשינוי במדיניותה חל עם הבחירה להנהגת הרשות בארגון טרור שאינו מכיר בזכות קיומה של מדינת ישראל ושאינו מונע טירור (אם לא מעודד אותו בפועל).

 12. שיקו

  ולא כל בשארה הוא עזמי.
  אולי כדאי להתעורר מההתניות יה חביבי?

 13. פנסיונר

  לצערי אתה מושםע מהתעמולה הישראלית ופחות מתעסק בעובדות.אם תתיחס גם לתעמולה הישראלית והפלסטינית תנסה לברור בין התבן והמוץ.
  צהל אינו בורר בפגיעה בין מחבל שמהוה פצצה מתקתקת ואיש פוליטי.ובעובדה כמות הנהרגים בחיסולים ממוקדים
  של אנשים פוליטיים ואזרחים שלא קשורים לאירוע , כולל ילדים.
  כאשר צהל טוען כי הוא פוגע בתשתיות מחבלים הוא משקר במצח נחושה.רק האזרחים הם הנפגעים מפגיעה בתשתיות.
  כל התשתיות של חשמל מים כבישים ,הן תשתיות אזרחיות ופגיעה בהן הן מעשי טרור.
  ובאשר למלחמה בטרור שגם התעמולה והשקרים שלו עובדים שעות נוספות,
  המלחמה הזאת אין פשרות ודין מות חל על כל מחבל שיוצא לבצע מעשה טרור נגד אזרחים. שרק הוא מהוה פצצה מתקתקת.ולכן כדאי לעשות חושבים ולנתח כל אמירה ומעשה של נבחרינו המנהיגים שצריכים להנהיג את המדינה בדרך ראויה ומוסרית.

 14. דני זמיר

  אוקי אוקיי, עזאם בשארה הוא לא עזאמי בשארה אז אלף סליחות והתנצלויות.
  תודה שיקו.

 15. מכלוף

  במלחמה כמו במלחמה.הפלשתינאים עוברים את התהליך שישראל עברה מאז מלחמת ששת הימים………כח …"הכל יושג בכח".
  צריך ל אפשר לפלשתינאים להיתנסות בכח ,בכדי שיבינו את מגבלות הכח.

  החתום על המכתב הוא גייס חמישי,שמפחית מכוחו המוסרי של התוכן הנכון, והצודק לא לפגוע באוכלוסיה אזרחית.
  אני במקום כותבי המכתב היתי משמיט את שמו של החתום.

 16. ליאור

  תמיכתי במכתב מתגברת כל רגע ועם כל דיווח על עוד התקפה ישראלית.
  ההסלמה במצב לא יכולה להביא לתוצאות אחרות מלבד עוד הרס ופגיעה בחפים מפשע משני הצדדים.
  לדעתי, האזרחים הישראליים צריכים להביע את דעתם בצורה גלויה ונחרצת ולא לאפשר למנהיגים לפעול בשמם.
  עדיף, כמובן, לשתף-פעולה עם פעילים פלסטיניים, שישמיעו קולות דומים בצד שלהם.
  צריך לצאת להפגין ולקרוא לממשלה: תחזירו את החיילים הביתה ואת כלי המלחמה לבוידעם. תפסיקו לעשות שרירים ותתחילו לדבר. אנחנו לא רוצים להיפגע ולא רוצים לפגוע. רוצים ש-ק-ט.

 17. יואל קורנבלום

  אני עדיין עומד על כך שמכתבו של עזאם בשארה ושות' הוא יהיר, מתנשא, חצוף וחסר טעם בכלל ונראה לי יותר כנסיון להכפיש את מדינת ישראל מאשר נסיון לעזור לתושבי הרצועה. צה"ל פועל בנסיון של מינימום פגיעה בחפים אבל תאונות קורות. גם תאונות דרכים קורות. אני מניח שמר בשארה יודע שגם האוייב ולא רק האזרחים, משתמש בגשרים ובכבישים לכן במטרה לעצור את האויב הורסים את התשתית זה מקובל בכל הצבאות. אבל אחר כך בונים את זה מחדש זה לא הסיפור. חוץ מזה צה"ל מודיע לתושבים על אפשרות של הפגזה כדי שיתפסו מחסה.

  מה שמעניין כאן שמר בשארה לא בא בטענות אל הרשות הפלשתינאית שבמקום לדאוג לפליטים הם מבזבזים כספים על חימוש ונסיון לפגוע במדינת ישראל. אם זה היה אכפת לו אזי היה צריך כל יום לעלות בכל פורום אפשרי שכספים שנתנים לפליטים הולכים לכיסם הפרטי של ראשי המרצחים ברשות או להתחמשות במטרה לגרום נזקים בישראל.

  אבל הוא לא עושה את זה מעניין למה? הרי הוא כל כך מודאג ממצבם של התושבים ברצועה. אני מניח משמו שהוא ערבי ולכן האם יתכן שלא נוח לו להופיע בציבור הערבי כאחד שמעביר ביקורת על הרשות הפלשתינאית במיוחד כשחברי הכנסת הערביים לא עושים זאת? אולי הוא מפחד שאחד האייטולות לא יתלהב מכל זה ואולי אפילו יגזור דין מות עליו? עדיף להכפיש את ישראל כי ישראל היא דמוקראטיה ולכן אין סכנת חיים. או אולי הוא צריך להיות באיזה כנס בין לאומי והכפשת מדינת ישראל היא הכרח לקבלת הזמנה? כבר היו דברים.

  למר פוליצר, לא כל כך הבנתי את הסיפור של המיסים וכו' כפי שהבאת. כפי שכתבתי כאן כאן מה היה מפריע למר בשארה למחות נגד הרשות כל הזמן? חוץ מזה לך זה לא מפריע? כלומר הרשות משתמשת בכספים האילו כדי להתקיף את מדינת ישראל במקום לשפר את תנאי החיים של התושבים ואחר כך ישראל מתגוננת ואתה מאשים את ישראל בפגיעה בתושבים. באמת מוזר.

  למיכל22 באמת לא מובנת לי תגובתך. ישראל יצאה מכל שטח הרצועה תוך עקירת ישובים ישראליים והריסת חיי משפחות ישראליות רבות. מה עוד תבקשי? בקשר לנמל בעזה ברור שצריך לשמור עליו כי הפלשתינאים היו משתמשים בו למעבר אמל"ח. אני לא מאמין שמדינת ישראל עוצרת שם מזון או תרופות. חוץ מזה האם גם לך לא מפריע שכספי הרשות הולכים להתחמשות ולמלחמה בישראל במקום לעזור לתושבי הרצועה? מה את חושבת מעבירים דרך המנהרות ממצרים? אוכל? תרופות? לא דובים ולא ציפורים, הם מעבירים אמל"ח. שאלת את עצמך פעם מאיפה בא הכסף הזה לרכוש את האמל"ח? האם בתנאים האילו את חושבת שיש לך סיבה לתמוך ברשות או מנהיגיה?

  לפנסיונר, בהמשך לתגובתך, כפי שאתה אומר שאני מושפע מהתעמולה הישראלית אני יכול לאמר שאתה מושפע מתעמולת החמס. אבל בצורה כזאת לא נגיע לשום מקום. אולי במקום זה אפשר להתיחס רק לעובדות ולעזוב את השאר? אם אתה באמת פנסיונר אז דע לך אני לא רחוק ממך ואומר לך שדעתי על המצב היא לא בגלל תעמולה כזאת או אחרת אלא חוויתי את זה על בשרי ואני מכיר את המצב ממקור ראשון.

  נראה לי שהמצב לא יפתר בצורה הזאת בכלל. לדעתי מה שצריך לעשות זה שישראל תבקש מנדט על הרצועה למשך 30 שנה לכל הפחות. בזמן הזה צריך לעקור את כל קיני המרצחים בצורה חד משמעית ללא רחמים להפסיק את ההסתה וללמד את התושבים מהי דמוקרטיה. לא לתת להם מיד את השילטון כדוגמת עיראק אלא טיפין טיפין כדי לראות שהם באמת יודעים מה שצריך לעשות.

  במקביל להתחיל להעביר חלק מתושבי הרצועה למקומות אחרים במדינות ערב. יש 22 מדינות ערביות כך שתוספת הפליטים לא תהיה משמעותית במדינות האילו. אפשר להציע להם תנאי מגורים ומחייה הרבה יותר טובים מאשר יש להם ברצועה. אם זה לא יקרה תוך זמן קצר המקום יהיה צפוף מאד ולא יהיו מקורות מחיה לכולם. כמובן שזה יתחיל מלחמות חדשות ולא יהיה לזה סוף. ישראל עקרה תושבים וישובים במטרה לסיים את מצב הלוחמה ולכן אני מאמין שהפליטים שגרים במחנות יהיו שמחים לעבור למקום טוב יותר, כמובן אם מדינות ערב יסכימו. והרי ברור שיסכימו כי הם מאד דואגים לרווחתם של הפליטים, כפי שהם טוענים. חוץ מזה ישוב מחדש של פליטים נעשה בכל מקום והיו גם נדידות עמים בהיסטוריה האנושית אם בגלל מלחמות או סיבות כלכליות. אז זה לא חדש, רק צריך רצון טוב.

 18. הילה דיין

  כמו למשל הדובר של בוש שמפציר בישראל לא לפגוע בתשתיות אזרחיות (אחרי ההרס המאסיבי כמובן) ומכיר בזכותה של ישראל להגן על עצמה. ארגון זכויות האדם הגדול בעזה של ראג'י סוראני אף הוא הוציא היום הודעה לעיתונות שקוראת לקהילה הבינלאומית לאכוף את החוק הבינלאומי המגן על האוכלוסיה האזרחית על ישראל. אבל אם יש מי שטומן ראשו בחול זה אירופה שאמורה להיות זו שעיננו נשואות אליה ואל בתי המשפט הבינלאומיים כאן. כרגיל לעקוב אחר המדיה כאן (בהולנד) כולל BBC זה כמו להיות תחת הפגזה מאסיבית של ספינים ישראליים אפופי שקרים ועיוותים על גבי עיוותים. המקומיים מפנים שאלות מנומסות לדוברים ישראלים – פרס ויחצני הממשלה האחרים. שאלות אלה מטילות ספק מה באפקטיביות של המבצע אך לעולם לא בכשרות הכוונות של ישראל. כולם כולם שוכחים להזכיר את עשרות ההרוגים של השבועות האחרונים ההרס המצור וההרעבה. אף אחד לא מדבר על חוק בינלאומי ופשעי מלחמה. הס מלהזכיר. אירופה עסוקה בלשחק "תפוס את קרדזיץ'" אבל אין סיכוי שישראל תהפוך כאן לסרביה ב' מתישהו בקרוב. בעניין זה אמר שר החוץ ההולנדי (בוט) לא מזמן שבכל מקרה אין להולנד שום אינטרס להפוך לבית של פושעי המלחמה של העולם. בוט לא מחכה למח"ט גולני אלוף משנה תמיר ידע (בית חאנון/דהנייה)ת למח"ט גבעתי אלוף משנה יואל סטריק (בית להיא ובית חאנון) שדורש מהתושבים לא לנוע ברחובות כדי להמנע מפגיעה ולאלוף פיקוד הדרום יואב גלנט. אירופה עדיין לא מחפשת אותם.

 19. פוליצר

  צר לי אם לא הבנת את דברי בעניין המסים. אנסה שוב:
  ממשלת ישראל וצה"ל הם שלוחיך ושלוחי. איננו נתינים חסרי זכויות, אלא המעסיקים והמממנים שלהם. מטעם זה, העוולות שעושה ממשלת ישראל הן בשמנו ומכספנו, ויש לנו אחריות מעשית ומוסרית עליהם. אתה רשאי כמובן לחשוב שישראל עושה בעזה רק מצוות ומעשים טובים, אולם מי שסבור אחרת, לא רק שיש לו זכות מחאה אלא גם חובת מחאה – מתוקף אחריותו של אזרח למעשי ממשלתו, במדינה דמוקרטית.
  הדברים נכונים לא רק לגבי ולגביך, אלא גם לגבי עו"ד בשארה – שהוא (אולי לא הפנמת מסיבות שניתן רק לשער) אזרח ישראלי כמוך, לא אזרח הרשות הפלסטינית.
  הצעתך להיכנס לעזה ל-30 שנה אכן מרתקת, מאתגרת ומעוררת מחשבה, אך חוששני שנשמט מזכרונך פרט פעוט. ובכן, להזכירך, ישראל היתה שם יותר מ-30 שנה (1967? זוכר?) ואכן מיגרה את הטרור בהצלחה מסחררת, כפי שרואת עינינו.

 20. יואל קורנבלום

  תודה על ההסבר המאלף שנשמע מאד תמים ולא מקדם שום דבר. נכון שישראל היתה ברצועה זמן רב מאד אבל לא ניתן לישראל לעשות כלום אולי בגלל אנשים כמוך שהתנגדו כשהיה נסיון לעשות משהו לטובת הפליטים. ישראל נתפשה ככובש וכל דבר שנעשה שם על ידי ישראל לא היה בסדר, דיבורים כמו בניגוד לאמנות ז'נבה ודברים דומים עצרו כל נסיון לשפר את התנאים. אל תשכח שלערבים היה מנדט על הרצועה עד לפני מלחמת ששת הימים, תשע עשרה שנים. מה הם עשו לטובת הפליטים בזמן הזה? שום דבר לא עשו למען הפליטים רק שטפו את מוחם בשנאת ישראל והשתמשו בסבלם וכספם כדי לקדם את נסיונם להשמיד את מדינת ישראל. גם השתמשו בהם כדי לבצע פח"ע ולקדם את מטרותהם.

  האם כל זה מר פוליצר לא מפריע לך? האם זה לא מפריע לאף אחד מהקוראים באתר? כאדם אתה לא שואל את עצמך מר פוליצר לאן הלכו 59 שנים? במה התקדמנו בזמן הזה? לאן הלכו כל הכספים שניתנו לשיפור חייהם של הפליטים? מדוע לתמוך ברשות פלשתינאית פושעת שבסך הכל מתנהלת כמו אירגון פשע לכל דבר ומכריחה את התושבים (הפליטים) להתנהג כרצונה? שאלות כאילו ואחרות אתה צריך לשאול את עצמך במקום כל הסיפור המוזר שלך עם המיסים.

 21. נתן.

  בשנת 1999, בעקבות פעולות דיכוי וטיהור אתני בקוסבו (שרוב תושביה אלבנים), נאט"ו הפציץ את העיר בלגרד כולל שלושה גשרים מרכזיים,מוסדות שלטון ומטרות אזרחיות מובהקות אחרות.בעקבות ההפצצה הכוחות הסרבים עזבו את קוסובו. במקומם נכנסו כוחות נאט"ו לאזור.

  ואני שואל: בנאט"ו לא מכירים את אמנת ג'נבה?

 22. דרור קמיר

  אז עכשיו אנחנו כותבים מכתבים? למי בדיוק? למי שכלל אינו טורח לקרוא אותם? האמת היא שאני בכלל לא יודע איך להתייחס לסיטואציה שנוצרה. המחשבה על חולים ששוכבים בבית חולים מנותק מחשמל מדירה שינה מן העיניים, אבל מן הצד האחר, מהן האלטרנטיבות? הרי אם פעולות החטיפה האחרונות יצליחו, כולנו נמצאים בסכנה. גם מי שאינו משוטט בשטחים, ואפילו מי שאינו נוסע בטרמפים עלול למצוא את עצמו בסכנת חטיפה. כשזה הופך לשיטה, אי אפשר לעצור את הגל, והפלסטינים לא הוכיחו עד היום ריסון ואיפוק בעניינים כאלה. אילו היו חופרים מנהרות מתחת לציר פילדלפי כדי להעביר מזון ותרופות, אילו היו משתמשים בהם אפילו להעברת נשק להגנה עצמית, הייתי מצדיע להם. אבל לא זה מה שעומד לנגד עיניהם. הם חופרים מנהרות כדי לתקוף, ומרגע שהחלו, הם לא מסוגלים להפסיק. עכשיו הם למדו את פטנט החטיפה. ומה יהיה עם הקסאם? מתי ייגמלו הפלסטינים מירי קסאם? אני חייב להזכיר – כשנפגעו אזרחים חפים מפשע על חוף הים בעזה התייצבה בין המפגינים בתו של ראש ממשלת ישראל. אילו הפלסטינים היו נמנעים מירי קסאם, הלחץ הציבורי בארץ היה גובר ומונע מהממשלה ומצה"ל להמשיך בתקיפות חסרות-טעם. הנסיגה מלבנון היא דוגמה טובה לכך. אבל מסתבר שלא רק לחיל האוויר שלנו יש אצבע קלה על ההדק. גם על משגרי הקסאם הידיים עצבניות. האם מוגזם לצפות שהפלסטינים יכריזו על הפסקת אש, ישחררו את החייל ויסיימו את הפרשה? ואם זה מוגזם, מה בדיוק ישראל צריכה לעשות? שיהיה ברור – בין אם צריך לשחרר אסירים פלסטינים ובין אם לאו, שחרורם בתנאים כאלה מעמידים כל ישראלי בסכנת חטיפה.

 23. דפנה

  מכתב חשוב מאוד. אפשר לראות עד כמה הוא חשוב לפי הצידוק שנתן שר הבטחון לאי ניתוק החשמל – האינקובטורים שנזכרים במכתב. בכתבה ששמעתי ברדיו (בהנחה שהיא נכונה) נאמר כי שר הבטחון שקל לנתק את החשמל אבל בסוף החליט שלא מטעמים הומניטריים וביניהם נזכרו האינקובטורים.
  כנראה שלהזכיר ילדים זה מזיז.
  חובה למחות ולהפגין.
  האם ידוע למישהו מבים הקוראים על התארגנות למחאה ציבורית?
  אם כן – מתי ההפגנה? מי מארגן? רצוי הפגנה עם ילדים

 24. דני זמיר

  אתה צודק שהסיטואציה שנוצרה מסובכת ומורכבת מאד, ואין ספק שהפלסטינאים משלמים וישלמו מחיר כבד על חוסר יכולתם לעצור את האלימות ההדדית וכלפינו ואת חוסר נכונותם לקבל אותנו כאן כעובדה קיימת, מה שהביא אותם למצב שמאפשרות לקבל לשליטתם 80% מהארץ (1937- ועדת פיל) הם ממשיכים להתנגד לכל פשרה גם זו שהציעה להם 95% מהשטחים (ברק-קלינטון) המהווה רבע ממה שהוצע להם בתכנית ועדת פיל….
  אבל המאבק הצבאי המונע לא יכול לכול פגיעה רחבה בתשתיות כי זהן צעד לא מוסרי ולא הומני.
  הצעדים שישראל נוקטת בהם קשים ממילא והאוכלוסייה האזרחית סובלת מהם מאד- אבל העובדה שכל הסיטואציה קשה אינה מצדיקה חציית הגבול בין כורח צבאי (שגם הוא צריך להבחן) לבין אכזריות לשמה.

 25. אחד

  אני משתדל לא להגיב לאדון קורנבלום שמשוכנע שכל מי שלא מסכים איתו הוא אנטישמי, אבל מכיוון שהוא שאל פה כבר כמה פעמים באופן רטורי "לאן הלכו כל הכספים שניתנו לשיפור חייהם של הפליטים", אולי רצוי להזכיר שלאו"מ יש סוכנות, שנקראת אונרא, והסוכנות הזאת לקחה על עצמה לקיים ולהזין מליוני פליטים שישראל נישלה וגזלה את רכושם. אונרא אחראית לדיור, מזון , רווחה, חינוך ותעסוקה. כיום היא משרתת 4.3 מיליון איש – http://www.un.org/unrwa/. אספקת שירותים בהיקף כזה במשך יותר מחמישים שנה עולה מן הסתם הרבה מאוד כסף.

  השאלה המעניינת יותר היא לאן הלך כל הרכוש המקורי של הפליטים – המפעלים, חשבונות הבנק, המיטלטלים והקרקעות. מישהו נהנה מכל זה, ואלה לא הפליטים.

 26. יסעור

  קרא את הזמן הצהוב של גרוסמן מ-1986.
  סתם כדי שתחשף להכלי רוח פלשתינאים עוד מהתקופה שלפני האינתיפאדה הראשונה.
  תוכל ללמוד קצת על מהותו של הכיבוש, "בתקופה האידילית" שלו.

 27. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אני מעריכה שקורנבלום לא התכוון לכספי סוכנות האו"ם לענייני פליטים, אלא למיליארדי הדולרים שקיבל ערפאת מארה"ב ומאירופה ובמקום להשקיעו בבניית בתים, בתי חולים ויצירת מקומות עבודה לפליטים הוא שלשל את הכסף לכיסו ולכיסי אשתו ועוד מספר אנשים מהפתח.

 28. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ללא קשר לתוכן המכתב.
  עזאם בשארה הוא האדם האחרון שיש לו זכות מוסרית לפנות למישהו במדינת ישראל. בשארה מצטיין בגישה חד צדדית ועויינת למדינה שהוא אזרח בה.
  החד צדדיות בולטת באי התייחסות למאות הקסאמים הנופלים יומיום בעיר אזרחית- לא בבסיס צבאי- שדרות.
  לא שמענו אותו מתקומם על הפגיעה באזרחים ישראלים.
  מדברי אין להסיק שאני תומכת בפגיעה באזרחים פלשתינאים.

 29. יואל קורנבלום

  באמת, תמיד כשאין לאנשים תגובות הולמות לדעות חדשות אז מתחילים בהשמצות אישיות כפי שאתה כתבת עלי. לא אמרתי אף פעם שמי שלא מסכים אתי הוא אנטישמי. אני גם לא מבין איך עם הצנזורה באתר הדבר בכלל פורסם. זוהי פגיעה אישית בי ואינה מובילה לדיון סביר.

  באופן ספציפי, אולי לא תאמין, אבל גם אני יודע מה זה אונר"א. הנקודה שלי היתה שרוב כספי האו"ם במקום ללכת לרווחת התושבים בוזבזו על מלחמה ופח"ע בישראל. בנוסף, למרות שלא הזכרת, היו כספים רבים אחרים מאירופה, ארצות ערב, ארה"ב ועוד מכל העולם וכל זה לאן הלך? שאלת את עצמך פעם לאן הלך הכסף הזה? הרי בכסף שבוזבז על ידי הערבים בכל המלחמות נגד ישראל וכל הכסף שנשדד ע"י ראשי אירגון המרצחים אפשר היה לפתור את כל בעיות הפליטים בכל העולם. גם היום הם מתחמשים במטרה לפגוע בישראל, מאיפה בה הכסף הזה? למה לא להשתמש בו לקנות אוכל לפליטים? לבנות בתים לפליטים? לבנות בתי ספר לשפר את החיים ברצועה וכן הלאה. אני מקווה שאתה לא חושב שהם צריכים את זה כדי להגן על עצמם מישראל.

  באופן כללי אתה ועוד אחרים באתר הזה מתעסקים בתסמינים במקום להתעסק בבעיה. אומר לך שלעולם לא תצליח לפתור בעיה אם אתה לא מבין אותה או לא מסוגל להגדיר אותה. הבעיה היא שערבים לא רוצים אותנו כאן נלחמים בנו ולכן אנחנו נלחמים בהם. במלחמה הזאת נפגעים גם חפים אבל זה תסמין של הבעיה הגדולה יותר שנלחמים בנו. אם יפסיקו להלחם בנו כל התסמינים האילו יעלמו. אני מקווה שאתה פתוח לרעיונות חדשים.

  בקשר לרכוש הפליטים כפי שהבאת זאת בעיה אחרת. קיים גם הרכוש של היהודים במדינות ערב מה עם זה? למה השמטת את העניין הזה? בהרבה מקומות בעולם היהודים היו צריכים להשאיר את נכסהם בארצות ערב כדי לעזוב את מדינות ערב. גם פה אתה עוסק בתסמינים ולא בבעיה העיקרית. אני בטוח שנמצא פתרון גם לעניין הזה כאשר הבעיה הראשית תבוא על פתרונה.

  שבת שלום לכולם.

 30. אחד

  הקישור בין הפקעת רכוש הפליטים הפלסטינים לבין הפקעת רכוש היהודים שעזבו את ארצות ערב לא מקובל עלי, ולכן לא ערכתי אותו. יהודה שנהב כותב ב"היהודים הערבים", בצדק רב, שמדובר פה בהלאמה בדיעבד של רכוש המזרחים על ידי ממשלת ישראל – כאילו הממשלה אומרת להם "זה בסדר שהפקיעו את רכושכם, כי תמורת זאת "קיבלנו" את הרכוש הפלסטיני". אבל כל הקישור הוא עקום – הפלסטינים לא צריכים לשלם תמורת עוולות שביצעו ממשלות עיראק או מצרים, והמזרחים לא צריכים לשלם עבור עוולות שבוצעו ביחס לפלסטינים. הרי אילו ישראל באמת היתה מעוניינת לדון בכך, הנושא היה עולה במשא ומתן לשלום עם מצרים, אבל דווקא ממשלת ישראל היא זאת שמתחמקת מלדון בעניין, כי הסימטריה שהיא יצרה בין שתי הבעיות, על חשבון הפלסטינים והמזרחים, נוחה לה. בקיצור, עוול אחד לא "מאזן" עוול אחר.

  וזה מתקשר לשאלה שהעלית בדבר "הבעיה היותר גדולה", ש"לא רוצים אותנו פה". כל עוד אנחנו מסרבים לקחת אחריות על הבעיות שיצרה הציונות, בראש ובראשונה בעיית הפליטים, ומאשימים את כל העולם מלבד את עצמנו, אנו שגירשנו אותם ונהנים מרכושם, סביר להניח שהסכסוך יימשך. הפתרון ל"בעיה היותר גדולה" הוא קודם כל לקיחת אחריות.

 31. אחד

  מה פירוש "רוב כספי האו"ם במקום ללכת לרווחת התושבים בוזבזו על מלחמה ופח"ע בישראל". על מה הטענה הזאת מתבססת? יש לך נתונים על חלוקת כספי האו"ם במשך השנים?

 32. יואל קורנבלום

  הבאתי את רכוש יהדות ערב רק כדי לקזז את טענות הפליטים על רכוש שעזבו פה. זה לא אומר שאני חושב שאיזה כסף יעבור מיד ליד. הרבה פליטים בעולם נעקרו ממקומם או נדדו ובעית התשלום על רכושם לא עלתה בכלל וזה לא רק פליטים יהודים. אל תשכח שיש רכוש יהודי רב באירופה שאינו מוחזר ליהודים כאן. המקרה של השילומים מגרמניה זה סיפור אחר וזה נעשה רק עבור יהודים שגרו בגרמניה.

  בכל אופן הדרישה לפצות את הפליטים נועדה בעיקר להעלות כל מיני טיעונים שלא יאפשרו לסיים את הסיכסוך. אני מאמין שזה בא ממדינות ערב, מחוגי השמאל הקיצוני בארץ וגם מחוגי הערבים בישראל. אם היה רצון טוב לסיום הסיכסוך אזי בכספים שבוזבזו על מלחמות נגד ישראל אפשר היה להפוך כל פליט למליונר. זאת לא הבעיה, זאת המכבסה.

  הציונות לא יצרה את הבעיה כפי שאת אומר. כשבאו היהודים לכאן לא היו הרבה ערבים בישראל. עם הפיתוח הכלכלי שנוצר כאן בגלל היהודים גם הערבים באו מכל הסביבה כדי להנות מהפיתוח. בדיוק כמו היום. אני למשל עבדתי עם ערבים בחולון. אתה רואה עד כמה רבים מהם רוצים לבוא לישראל לעבוד. האם אתה לא שואל את עצמך למשל למה שלא יעבדו במצרים? או אולי בכווית או בערב הסעודית? רובם באו לפה כמהגרי עבודה ולא גרו פה אלפי שנים כפי שכמה טוענים.

  לכן אני אומר שהציונות לא יצרה את הבעיה. הבעיה נוצרה על ידי מדינות ערב הדיקטאטוריות שקל היה להם להפנות את שנאת התושבים נגד ישראל ולכן אנחנו בבעיות.

  אם אתה חושב שלמדינת ישראל אין זכות קיום ועל הפליטים לחזור אז תבוא ותגיד את זה ואל תתחבא מאחרוי כל מיני מכבסות. בשבילי מילים כמו שכתבת " כל עוד אנחנו מסרבים לקחת אחריות על הבעיות שיצרה הציונות" שווה בדיוק למילים "למדינת ישראל אין זכות להתקיים". אם זה מה שאת חושב אז אז תבוא ותגיד את זה שנבין בדיוק איפה אתה עומד.

 33. אבנר.ל

  "הפתרון ל"בעיה היותר גדולה" הוא קודם כל לקיחת אחריות".

  ניסתי להבין מהי הבעיה הגדולה ומהי היותר גדולה.
  ניסיתי להבין מה כוונתך בלקיחת אחריות.
  כיצד זה יפתור "קודם כל" את "הבעיה היותר גדולה".

  ובעיניין הפיצויים.
  הפלשת' והערבים לא יעלו דרישה כזו בשום צורה מסיבה פשוטה למדי.
  יש בכך משום הצהרה על תום המלחמות והמאבקים והשלמה מצידם עם המצב והכרה בישראל.

  אבל,זו בדיוק חשיבתם הדפוקה בכלל,כל הזמן לגבי כל עיניין.
  אילו היו בעלי תרבות אחרת.אילו היו מסוגלים לקבל עול מיסגרת אירגונית מעבר לחמולה ואולי לשבט.אילו היו מסוגלים לקבל סמכות ביורוקרטית(הנובעת מהתפקיד ולא מהאדם הממלא את התפקיד)היו מצליחים לכונן מוסדות שילטון,חקיקה ומשפט.אילו……..
  אולי היה קם מנהיג שנחן בשכל וראייה מרחיקה ומפוכחת והיה אומר לעמו (בהנחה שיש דבר כזה)שנכון לעכשיו ראוי לקבל את מה שיש,לבנות,ללמוד,להתקדם,לייצור,להתקבל במישפחת העמים,להסיר את אות קין של מצורעי העולם,
  לעשות,להתקדם.
  היה אומר שאי עמידה דווקנית על מילוי זכויות כאן ועכשיו אינו בבחינת ויתור עליהן לעולם.
  החיים הם גלגל.
  תמיד יש סיכוי להתגלגל עימו למעלה.
  צריך רק לשחרר את האחיזה ולעזור לו להתגלגל.אחרת נישארים תקועים.

  ואילו היה לו עם סביר ונבון במידה סבירה היה מבין גם את המובלע,הולך לאוהליו,לומד עובד וממתין להתהפכות הגלגל
  שבמעשיו אלו היה מגלגל אותו.

  לנו היה עם כזה עד 48 וקצת אח'כ.
  מאז 77 אנחנו עוזרים לגלגל שלנו להתגלגל מטה.

  ובאשר לפיצויים של ועל רכוש של יהודים שהגרו מארצות ערב והאיסלם ושנותר שם.
  היו מחשבות לתלות רכוש הפלשת' ברכוש היהודים.
  איני סבור שזה נכון.
  הפלשת' לא צריכים לשאת בנזק שניגרם ליהודי ארצות ערב.היהודים מארצות אלו עדיין חיים, בחלקם,יש להם יורשים ובבוא היום יוכלו לדרוש את המגיע להם עבור רכושם.או לא.אולי ירצו אותו חזרה כמו שהוא לחזקתם.
  הרכוש שהותירו הפלשת'(שברחו וגורשו)נמצא בידיים ישראליות(גם מושבים שאוכלסו במזרחים,גם קיבוצים שיש בהם מזרחים,גם עיירות פיתוח בעבר ועוד אזורים עירוניים הממוקמים על אדמות שהיו שייכות לערבים פלשת')וישראל תיצטרך לפצותם.
  לכן חשבתי שזו איולת מוחלטת להרוס את כל הבנוי והתשתיות שניבנו ברצועה.היה נכון ,אפילו לא בהסדר והסכמה עם הפלשת'(והם כאמור לא היו נכנסים למו'מ והסכמות בעיניין הפיצויים מכל וכל,היום)להכריז שהכל מושאר בשלמותו והוא יהווה בסיס וערכו יתקזז אם וכאשר יתנהל מו'מ על הפיצויים.

  ישנן כמובן סוגיות נוספות כמו למשל האם לתבוע מהתוקפן ב-48 אחריות חלקית לגורל הפלשת' ולכן קיזוז סכום כלשהו מהפיצויים שיגיעו להם.ובוודאי תהיינה עוד טענות ודרישות מכל סוג ומין מכל צד.
  לטעמי ולדעתי,כדי להגיע להסדר סביר, כלשהו ראוי להתנהל בחוכמה שמשמעותה הליכה לקראתם ככל האפשר.

  אפשר,אחד,לקבל תשובות לשאלותי שנבין מה נכון לעשות מבינתך.

 34. אחד

  כותב קורנבלום "הבעיה היא שהערבים לא רוצים אותנו כאן נלחמים בנו ולכן אנחנו נלחמים בהם. במלחמה הזאת נפגעים גם חפים אבל זה תסמין של הבעיה הגדולה יותר שנלחמים בנו. אם יפסיקו להלחם בנו כל התסמינים האילו יעלמו"

  כלומר, אנחנו הקורבן הבלעדי, שונאים אותנו סתם כך, וכמובן שהגענו לפליטים מגרמניה ולשואה. טענתי פה בפשטות שהיצמדות עיוורת לעמדת הקורבן הזאת ("הם" צריכים להפסיק להילחם בנו. אנחנו לא צריכים לעשות שום דבר) לא תועיל במיוחד, והיא גם חוטאת לגמרי למציאות ההיסטורית, שבה, מה לעשות, לא היינו רק בתפקיד הקורבן. חלק מהשינוי שצריך להתרחש פה, בעיני, הוא פיתוח יותר מרחב דיון ציבורי במה שישראל גרמה וגורמת לו, בלי שכל דיון כזה ינותב אוטומטית חזרה לעמדת הקורבן ('אבל אם אתה מדבר על רכוש הפליטים – אתה רוצה לקחת לי את זכות הקיום? גוועלד!'). ככל שאנשים ידברו וידעו יותר על הנכבה, או על מעשי הטבח שביצענו לאורך השנים, הם יתפתו פחות לערוך דה הומניזציה לפלסטינים, שבשמה מצדיקים פה כל מעשה אלימות.

  מעבר לזה, הדיון של אבנר ל. בשאלת הפיצויים נשמע לי מעשי למדי, ושמחתי לקרוא שהוא לא מעוניין ב"קיזוזים" על גבם של המזרחים והפלסטינים.

 35. יואל קורנבלום

  באמת הגיע הזמן להפסיק עם כל הפילפולים שהבאתם. על טענת "זכויות הפליטים" אפשר תמיד להביא טענת נגד ל"זכויות היהודים". בצורה הזאת, במשך השנים, לא פתרנו את הבעיה וגם לעולם לא נפתור. המצב הקיים ימשך וכפי הנראה יחריף. השימוש במילים כאילו היא לשון נקיה כדי לאמר "לא רוצים לגמור את הסיכסוך".

  הפליטים נמצאים במדינות ערב וישארו שם. אם צריך פיצויים שישלמו מדינות ערב יש להם המון כסף לבזבז על מלחמות אז יכולים לתת קצת לפליטים. יש להם המון שטח לכן הם יכולים לתת קצת לפליטים. יש למדינות ערב המון תושבים עם תרבות דומה לזאת של הפליטים לכן הפליטים יוכלו להתמזג עם התושבים.

  מדינות ערב צריכות רק רצון טוב לגמור את הסיכסוך וזה יגמר מיד. אבל נראה לי שהם לא רוצים וגם נראה לי השמאל הקיצוני בארץ גם כן לא רוצה לגמור את הסכסוך.