שקרים נוספים של חונטת האוצר והכיס של שטרסלר

נתן שקרצ'י

לא מזמן "החליט" שר האוצר שלנו על הורדת המע"מ באחוז אחד. בעיתונות הכלכלית דובר על הנושא כבר מזמן.  פקידי האוצר טענו שהצטברו עודפי מסים, ועיסקת ורטהיימר-באפט הוסיפה כספי מיסים נוספם, ואם הם לא יחלקו אותם, מישהו עוד עלול לחמוד אותם.

בכנס קיסריה שהתקיים לפני שבועיים, שאלתי את נחמיה שטרסלר, שכיכב בערוץ 2 ביום העברת ההחלטה על הורדת המע"מ, וטען שזה יעודד את הצריכה, למה הוא לא מגלה לצופים את הסיבה הסמוייה להורדת המס, שהיא למנוע משרי הממשלה להשתמש בכספי עודפי המיסים על מנית לקדם תוכניות ממשלתיות, למשל, תכניתה של שרת החינוך לקיים יום לימודים ארוך וחוק הזנה מלא לכל תלמידי ישראל.
הוא ענה לי שגם זו סיבה טובה. ואכן במאמרו בהארץ הוא הוסיף גם אותה.

"הורדת המע"מ נכונה גם מהבחינה הפוליטית. כי אם הירשזון לא היה נוטל את 3.3 המיליארדים ומחזיר אותם לעם ישראל, הפוליטיקאים היו לוחצים עליו לבזבז אותם על כל מיני תוכניות ראווה, ותמיד, לעולם, עדיף שהשקל יימצא בידי הציבור ולא יישאר לחסדי הפוליטיקאים".

הציבור ששטרסלר מדבר עליו, הוא בעלי העסקים. הם הנהנים העיקריים מהורדת המע"מ. האם הציבור הזה, יממן "תוכנית ראווה" כמו יום לימודים ארוך, שיכול לסייע להרבה נשים להיכנס למעגל העבודה, כשהשקל יישב בכיסו?

בכנס קיסריה עלתה שאלה נוספת בנושא. למה במקום הורדת המע"מ באחוז, לא הורד המע"מ לגמרי ממוצרי מזון בסיסי, מה שהיה מסייע לעניי הארץ הזאת, ומשאיר בידם הכנסה פנויה קטנה.

ופתאום היום בכותרת של מוסף הכלכלה בידיעות, אנחנו מדווחים שמשרד האוצר והתמ"ת לא יתערבו בסירוב החנויות להוזיל את המע"מ. הם "מאמינים" כי הורדת המע"מ כן תגיע לצרכן, בגלל התחרות החופשית במשק.

עמוד לאחר הידיעה הזו (מצטער, אין לינקים, זה כנראה לא חשוב) סבר פלוצקר מסביר לנו, ש-3 מיליארד השקלים שיירדו מהתקציב ומהכנסות המדינה, לא חילחלו לצרכנים. הם נעצרו בשכבה של בעלי העסקים, שבתקופות של ביקושים גדולים, רק תגדיל את רווחיותם. רק בזמן מיתון, כשהלקוחות לא באים, היא תגיע לצרכנים.

"אבל ראש הממשלה ושר האוצר הבטיחו לנו, שהפחתת המע"מ תגיע לצרכנים, ובמיוחד לשכבות החלשות" אמר פלוצקר לחבריו מרשתות המסחר הגדולות. חבריו מרשתות המסחר הסבירו לו, שאם בכלל יש סיכוי להוזלות, זה יהיה במוצרים היקרים, וכשזה מגיע למוצרים שאותם צורכים בשכבות החלשות, שעולים שקלים בודדים, מאבדים את היכולת להבחין בין המחיר לפני ואחרי הורדת המע"מ.

אז למה לא קראו להורדת המע"מ בשמה האמיתי- "הביטול של תוכניות הראווה של פוליטיקאים" או "עזרה ממשלתית לרשתות המסחר הגדולות ובעלי העסקים", ביטויים שהיו קולעים יותר למטרה.

אתמול פלוצקר התפכח משקר נוסף של האוצר. ביום שישי הוא ראיין את קובי הבר, ראש אגף התקציבים, שאמר לו שהשנה יהיה גרעון אפס, ואפילו עודף קטן. אתמול הוא נזכר, שהתקציב שהועבר לפני שבועות ספורים, הניח גרעון של 17מיליארד, ועקב כך, נדרשו קיצוצים בתקציבים ממשלתיים.
פלוצקר תוהה (ושוב, אין לינק ברשת) מדוע נדרשה הכנסת והממשלה לאשר תקציב שיקרי.

 כנראה שלשומרי המנהל התקין אין בעייה להטעות את נבחרי העם והממשלה, השקרים הם האמצעים המשמשים את המטרה הקדושה והנעלה קיצוץ במדינת הרווחה והשירותים החברתיים.

בסוף המאמר טוען פלוצקר שמה שדרוש עכשיו, הוא עקביות ושקיפות, ויוצא נגד הערפול והטשטוש ששולטים ממילא בחשבונאות התקציבית.
ואני שואל, באיזה חברה פרטית (מלבד אנרון ודומותיה) היו מקבלים בשקט, מיצג שווא של מנהלי הכספים ?

ואם כבר מפרקים שקרים של האוצר, הנה עוד אחד, ומרכזי לנושא שעליו אני כותב.
אני מדבר על הקשקוש של עקומת לאפר, שטוענת שהורדת מיסים גורמת לעלייה בהכנסות ממיסים.
גם בכנס קיסריה האחרון, וגם מחקרים אחרים שנעשו בנושא, טענו שאין לה שום קשר למציאות.
אולי תסייע העובדה שהעקומה הזו קושקשה על מפית במסעדה וושינגטונית, בארוחה של לאפר עם דיק צ`ייני, ולא על בסיס מחקר.

ההכנסות ממיסים עלו, כי המשק יצא מהמיתון, וכי במקום המיסים שהורדו, הועלו מיסים אחרים, ובוטלו פטורים והטבות אחרות. תוכלו לקרוא על כך במחקר של מכון סנאט ,  המציג רשימת מיסים שהועלו במקביל לאלו שהורדו, ובנייר העמדה הבא שלהם, המציג מאלו "תוכניות ראווה" קוצצו התקציבים.

הייתה לי עוד שאלה לשטרסלר  אבל הוא ברח, אז אני אשאל אותה פה.
האם לנחמיה שטרסלר יש מונופול על הפרשנות הכלכלית, ולמה לא מוצגת במקביל עמדה של איציק ספורטא לדוגמא?

הנה הצעת שיפור להצעה של שטרסלר, למה שלא נסגור את בניין הכנסת ומשרדי והממשלה ונחזיר את כל השקלים לכיסו של הציבור. עדיף שהשקלים יהיו בכיסי הציבור ולא באלו של הפוליטיקאים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דור לוי-רפורמה כלכלית ב BSH

  במקום הכנסת אולי עדיף לסגור את משרד האוצר.
  לא זוכר הפרטים המדוייקים, אבל אמורים להיות שם 8 אנשים בדרג מנכ"ל.
  אין כאן חריגה תקציבית?

  נוהג של התנהגות של שקרים, אי דיוקים, הסתרת מידע, חוצפה כלפי נבחרי ציבור ועקיפה של כל עקרונות הדמוקרטיה (חוק ההסדרים). כל אלו מצדיקים סממנים של ארגון שלא אמור להתקיים במתכונתו הנוכחית.

  בעצם יש רעיון יותר טוב. אולי פשוט נפריט אותם בתוכנית אופציות?
  כל אזרח יקבל אופציה לבעלות על האוצר. מכיון שגם היום האוצר פועל לטובת קבוצת המשפחות של בעלי ההון,
  אז במקרה הכי גרוע הם יאספו מניות של האוצר – בינתיים כולנו נרויח מזה משהו.
  אם יהיה נס ואנשים כבעלי מניות על האוצר יגיעו לישיבות ההנהלה ויוכלו להשפיע על המדיניות , או להשפיע על זהות העובדים שם, אולי מכאן תבוא ההצלה למדינת ישראל?

 2. איציק ניסני

  מקווה שבקרוב נשמע פרשנות כלכלית של ספורטא על גבי עמודי האמצע של עיתוני מעריב הארץ וידיעות .

 3. ד

  יפה כתבת:
  "הם 'מאמינים' כי הורדת המע"מ כן תגיע לצרכן, בגלל התחרות החופשית במשק."
  אכן עניין של אמונה ועל אמונה קשה להתווכח או יותר נכון אי אפשר. או שאתה מאמין או שלא.
  האם הם גם ייהרגו על קידוש "התחרות החופשית"?
  לא. אבל הם יהרגו על קידושה.

 4. יוד דלת

  בעיני שטרסלר הוא סמל ההתקרנפות וליחוך הפינכה של פקידי האוצר לדורותיהם .ככלכלן במקצועי, רמת הפרשנות שלו שוות ערך לסטודנט שסיים בקושי מבוא לכלכלה. במשך שנים איננו מחדש מאומה, וחוזר בוורסיות שונות על שלושה ארבעה עיקרים . אינני זוכר, ולו פעם אחתת ניתוח אשר ניתן ללמוד ממנו משהו חדש, אשר הושקע בו מאמץ מקצועי, הצגת נתונים מבוססים, אפס.
  העיקר למכור את הסחורה של פקידי האוצר, או לקרוץ לצרכן הישראלי שפתיחת הייבוא מוזילה לו את החולצה הסינית, את הדיסק הטייואני או את קופסת השימורים מטורקיה. הגם שזה נכון , וגם דרוש לאורך זמן, הוא בורח מהצגת המחיר החברתי בטווח הקצר והבינוני .
  למען האמת, נדרתי להתעלם מדבריו, בבחינת "אז הוא אמר…", אבל "העבודה שלו עלינו", מגיעה לגבהים חדשים כל פעם מחדש, ואני מודה שקשה לי להתאפק.

 5. סמי כנפו

  איך לעזאזל שטרסלייק מקבל כ"כ הרבה במה להפיץ את רעיונותיו חזור והפץ, ואיך זה שאנשים כמו מנהלי העוקץ נדחקים לשוליים ואינם מחוזרים ע"י התקשורת המרכזית? ואולי שטרסלר גובה שכ"ט מבעלי ההון? …ואני רוצה להצטרף למגיב למעלה ולקרוא לאיציק ספורטא ויוסי דהאן לפרסם מאמרי 'נגד', והרי זכותו של הציבור לקבל תמונה מאוזנת..ולא איזה לבלר שהולך וחוזר לבד על הבמה..

 6. שרה

  כשאני קוראת את הרשימה שלך איני יכולה להימנע מלהזכיר את מי שדחף בכוח להורדת המע"מ – נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין. וכשאתה כותב שהכספים נותרים בכיסי הסוחרים בעקבות ההורדה הרי זה מובן מאליו, שכן לין הוא מנההיגם של הסוחרים ובעלי העסקים הקטנים. אצל אלה לא תקבל חזרה שום כלום, אף לא שקל אחד כתוצאה מהפחתת המע"מ. ברור לכל מי שדעתו ברה כי מי שמרוויח מהפחתת המע"מ הם הסוחרים ולא עמך, ובוודאי ובוודאי שלא – חלילה – העניים.
  את לין אני מכירה, בינו לבין בנימין נתניהו יש הרבה מן המשותף מבחינת אופי. מהלכיו – כמו זה של הלחצים הכבדים שהוא מפעיל להורדת המע"מ – מיועדים להשגת יוקרה אישית אצל שר האוצר לשעבר, שאליו "התקרב", ובמילים אחרות – הוא גרופי של נתניהו. לין מגבה את נתניהו באופן כמעט עיוור, ורעיונותיו אינם מקוריים. אבל הוא מגבה עוד יותר "רעיונות" שמיועדים להזרים כספים לכיסיו-הוא ולהיטיב עם ציבור "נתיניו" בלשכת המסחר, ובסופו של דבר, עם עצמו.
  כמי שרוכש מכוניות יוקרה, למשל, תגיע הפחתת המע"מ על מוצרים גדולים ויקרים לכיסו-הוא. השקרים המופצים בתשקורת לגבי ייעודם של הכספים ש"ייחסכו" ("להיטיב עם בעלי ההכנסות הנמוכות") – הם שקרים המופצים השכם והערב על ידו, כמו על ידי נתניהו. ומכל מהלך ומהלך של לין בולטת המגמה להיטיב עם בעלי ההון, שביניהם מצוי הוא-עצמו, בתואנות של "הטבה הניתנת לשכבות החלשות".
  דוגמה לאחד מרעיונות ה"הטבה עם העם" של לין: ביטול חיוב מס בריאות למשתכרי שכר מינימום, שתוסיף למסכנים הללו 122 ש"ח לחודש – אכן, תוספת "נאה ביותר"! זאת, בשעה שהוא עצמו עושה מיליונים מעושק עובדי חברת כוח האדם שבבעלותו.
  על כן, אני רואה במאמרך זה מעט מן התמימות. ישנן סיבות רבות להפחתת המע"מ, אבל הסיבה העיקרית היא לחצים פוליטים של אינטרסנטים כמו לין.

 7. ענבל בר-און

  לעניין מיתוס "היד הנעלמה"- זהו מיתוס כל כך שחוק, שקרי, אמיתי כמו "סנטה קלאוס"- ומסתבר שהקפיטליסטים מזן שטרסלר אוהבים לשמוע את המיתוס הזה השכם והערב: הרעיון לפיו אם יפנקו את התאגידים הגדולים ב"הטבות מס" זה "יתגלגל בדרך לא דרך" לשכבות החלשות- הינו רעיון מופרך! זה לא מתרחש לעולם, אבל כמו בכל אמונה דתית, ( למשל מיתוס "היד הנעלמה" ) צריך להמשיך ולהאמין, ולבדוק באמונה, ושהמציאות לא 'תבלבל' אותנו. אגב, מיתוס "היד הנעלמה" יש לו גרסה בטחונית: מאמינים שאם יחשיכו את עזה ויתעללו באוכלוסיה שלה, האוכלוסיה "תשכנע" את ההנהגה להכיר בצדקת הציונות באופן מוחלט ( אפשר לדמיין את הפנטזציה של גנרל ישראלי: עקב הפסקת החשמל זורמים מאות מכתבים וטלפונים להנהגה הפלשתינית, שלא כל כך ברור מי היא, וקוראים: "הופסק לי החשמל, אני תובע, עכשיו, להכיר בתוכנית הסיפוח, סליחה התכנסות של ישראל" ): ה"יד הנעלמה" הזו "פעלה" גם בדרום לבנון: האמינו שאם ימררו את חיי האוכלוסיה האזרחית, זו, בתורה, "תשכנע" את ההנהגה לקבל את עמדות ישראל, אחת לאחת.

  אגב, ביקורת על השטרסלריזם או ה'אברהם-טליזם' שהשתלט על 'הארץ' יש לי בשפע בקישור הזה:

  http://www.interpretation.co.il/bread.htm

 8. קורט אייזנר

  קראתי את הדוח והוא מעניין מאד, לדעתי שכחו שם בעמודת גבית המיסים את "מס עידוד הצמיחה" .

 9. נתן שקרצ'י

  לדור לוי,
  יש לי רעיון יותר טוב.
  700 מיליון שקל, זה העלות התקציבית שלו, בערך פרומיל מתקציב המדינה.
  היום להיות עובד זה OUT, ולהיות משקיע זה IN.
  כל המדינות מתפשטות בפני המשקיעים הזרים.

  הרעיון שלי אומר, שניתן לכל אזרח ישראלי 100 מיליון שקל (שכפול 7 מיליון אנשים נותן את הסכום הנ"ל)
  והוא ישקיע אותם, בריבית או במט"ח או בבורסה.
  רק מריבית של 1.5% הוא יכול לקבל מיליון וחצי בשנה, 100 אלף שקל בחודש.
  (ועדיין יישארו לכל אזרח ה-100 מיליון ש"ח)
  בגלל שהאזרח לא יעבוד בשביל הכסף, אלא הכסף יעבוד עבורו, נוכל לקחת מיסוי גבוה, נגיד 50%,
  כי גם עם 50 אלף אפשר לחיות טוב מאוד.
  את כל המפעלים נעביר למדינות אחרות,
  ואת כל עבודות השירותים ניתן לעובדים זרים,
  וכך לא נסבול מעוני, וכולם יחיו טוב, באושר ועושר לעולם, תמיד.
  זה יתן לכל האזרחים המון זמן פנוי, לבילוי עם המשפחה, ללמידה והתפתחות, למעורבות בניהול המדינה וכו'.

  נראה לך דור? תריץ את הרעיון שלי ב-BSH ?

  וברצינות, לא צריך לסגור את האוצר, רק לחייב אותו לשקיפות שקיימת בכל חברה פרטית שמכבדת את עצמה,
  ולביצוע התקציבים, התכנון לא יכול להתבצע על ידם, כי זה פוגע בעקרון הפרדת הרשויות, מבסיסי הדמוקרטיה.
  אגב, אני ממליץ על דיווח רבעוני, ולא שנתי (כי זה מאוחר מדי) ותלוי יעדים ומטרות, שאפשר למדוד,
  כדי להרגיל את פקידי האוצר, לשיטת הדיווח הנהוגה בשוק הפרטי.

  ליוד דלת וסמי כנפו- לגבי שטרסלר, אמרו חכמינו- "הפוסל במומו פוסל" או "הגמל לא רואה את הדבשת שלו" או כמו שישו אמר "אתה רואה את הקיסם שבעיני חברך, אך לא את הקורה שבין עיניך. טול קורה מבין עיניך"
  הבנאדם יוצא נגד המונופולים, והוא בעצמו מונופול. ושלא יעבוד עליכם (תדמיינו אצבע מונפת בתנועת נו נו נו ).

  לשרה,
  אני לא מתפלא, שאוריאל לין עומד מאחורי הורדת המיסים. אם תקישי בחיפוש של אתר העוקץ את שמי, תמצאי שלפני כחודש בערך (מס שמונה עשרה המשפחות) כתבתי על מס העיזבון, ועל ביטולו בישראל ע"י לא אחר מאשר… אוריאל לין. אני מודע לקשר בינו לכוהן הגדול של הכלכלה החופשית ביביהו, ואחת הדוגמאות הטובות לכך, היה נסיונו של לין, דרך חוק ההסדרים של חסידי הביבי, לבטל לגמרי את בית הדין לעבודה.
  בכל מקרה, את צודקת, והוא מרויח מ-2 הכיוונים- גם כצרכן מוצרי יוקרה, וגם כמנהיגם של הסוחרים.

  ולענבל בר און, תודה על הלינק המעניין.

 10. נתן שקרצ'י

  שלי יחימוביץ, הייתה עלה התאנה של ערוץ 2 בנושא הפרשנות הכלכלית, ושברה קצת את המונופול של השטרסלר.
  היא גם הייתה כותבת, כאן באתר.
  מאז, היא רצה בבחירות, ונבחרה לכנסת. וטוב שכך.

  אומנם חסרה לנו לוחמת בתקשורת, שתביע דעות מנוסחות היטב, שיסתרו את הטענות של שופרי בעלי ההון,
  אך הרווחנו לוחמת בכנסת.

  בועדת הכספים, שלי לחמה בחוק ההסדרים האחרון, וביחד עם חברים ממפלגות שונות, הצליחה לבטל 18 הצעות שונות, ביניהן, את ההצעות לשלול קצבאות מאלמנות צה"ל (נשים, אל תשלחו את בעליכן לצבא, אם המדינה מסירה מכן אחריות אם יקרה לו משהו, ותלמדו משהו מליזיסטרתא) או את ההצעה לשלול מחייל משוחרר, כזה שלוחם כרגע בעזה, ושאולי רואה את חברו מת לפני עיניו, ושמשרת 3 שנים את המדינה בעשירית משכר המינימום (ובעיני גם חיילי העורף זכאים לזכויות שוות, כי הצבא לא יכול לפעול בלעדיהם) את האפשרות, להינות מ-6 חודשים של דמי אבטלה לאחר השחרור, ללא צורך בעבודה כדי לצבור זכויות.

  תנחשו מי יוצא נגד המלחמה של שלי, ונגד ההצעה לתת לחיילים 6 חודשי אבטלה אחרי שירות צבאי קשה שבו אתה נתון למרות של מפקדים ששולטים ביומך, ושכר זעום? ובכלל, בעד חוק ההסדרים…
  מי אם לא מנפנף האצבעות, נחמיה "שלא יעבדו עליכם" שטרסלר. מפתיע, לא??
  http://news.walla.co.il/?w=/3401/918985

  הנה ציטוט: " אבל הח"כים מתפארים שהם הצליחו להוציא 20 סעיפים מהחוק וגם לפגוע ברפורמות. ניקח לדוגמה סעיף אחד. חייל משוחרר זכאי מאז 99' לדמי אבטלה, מיד עם שחרורו, בלי שעבד אפילו יום אחד. מדוע לאפשר זאת לחייל בריא וחסון? זה חינוך לערכים ולעבודה? שאף אחד לא יספר שאין עכשיו עבודה בתעשייה, במסחר, בחקלאות, במלונאות, בשמירה, בניקיון – לחייל משוחרר בן 21. אבל חברי הכנסת הוציאו את הסעיף מחוק ההסדרים – כי הם יודעים רק לחלק, לתת, להיות "טובים" – על חשבון משלם המסים – בלי עקרונות כלל."

  מדוע לאפשר זאת לחייל בריא וחסון?? נו נו נו, ח"כים "טובים" שרוצים רק לחלק, לתת על חשבון משלמי המיסים, בלי עקרונות בכלל…

  כבר מזמן שמעתי את יוסי דהאן אומר, שאם אנחנו מדינה של שוק חופשי, אולי על ההורים לשלוח את ילדיהם לצבא, לפי חוקי ההיצע והביקוש, היינו, לא לשלוח אותם, עד שהשכר פר חודש יהיה 20000 ש"ח.

  לאחרונה שלי מונתה להיות יו"ר הוועדה לזכויות הילד, וגם שם היא לוחמת. הנה "תכנית ראווה", כמו שקורא לזה מנפנף האצבעות, שעלותה 20 מיליון שקל, שתפקידה לשים ילדים במצוקה, בהשמה חוץ ביתית- פנימיות.
  חוסר התקציב, וחוסר המכסות, גורם לפנימיות להחזיר את הילדים, למקום שבו הם סבלו וסובלים, כי אין תקציב.
  אני ממליץ במיוחד לקרוא את דבריה של הילה, אחת הילדות הללו, שהוריה נרקומנים, ושהמדינה שלחה אותה לפנימיה, ונותנת לה להשלים בגרויות, וכששמעה על האפשרות שהיא תוחזר לביתה כתבה מכתב, עם חוכמה של ילד –

  "מי אני? אני חפץ? מישהו שאל אותי איפה אני נמצאת היום? מה הסיכויים הרגשיים שלי כרגע, אחרי שעברתי תהליך התאקלמות ואני בבית-ספר, אם אשלח חזרה לקהילה? האם אני מסוגלת לעמוד בזה? מי אני בכל המשחק הזה? אני בסך הכול מעין כלי על המגרש של מישהו? "

  http://www.knesset.gov.il/protocols/data/html/yeled/2006-06-13-03.html

  מומלץ לקרוא את כל הדיון, נמצאים שם לוחמים אחרים, כמו רן כהן, יעל דיין, יעקב מרגי מש"ס, יצחק קדמן ועוד, וגם את דבריה של הילה, שנכחה בדיון. ושוב ציטוט קצר מדבריה-
  "להוציא ילדים מפנימיות זה המעשה הכי נורא שאפשר לעשות כי אין מי שיטפל בהם ואין מי שידאג להם. אני עברתי הזנחה מצד ההורים שלי, בגלל זה הוציאו אותי לפנימייה. עליכם לחשוב על החיוך של הילדים, שהולכים לחוגים, הולכים לשחק כדורגל, רוכבים על סוסים, נהנים. תחשבו על החיוך שלהם ועל מה יוכלו להפסיד אם לא יהיו בפנימייה ויעברו הזנחה. הם לא יצליחו בחיים. אני מסיימת בקרוב בגרויות, הולכת לצבא"

  כל אחד מאיתנו הוא או אבא, או אח או אם. דברים כאלה של ילד לא יכולים לנפץ את לב האבן של השטרסלרים ושל פקידי האוצר? הם לא מבינים, שאם המדינה לא תשקיע בילדים האלו עכשיו, היא תשלם מחיר גבוה עוד יותר אח"כ?
  כשהם יישבו בכלא, או ידרדרו לזנות?

  הידעתם שבתל אביב, כל ילד 5 הוא ילד בסיכון?

  שלי מספרת בדיון שהיא גרה בכרם התימנים. מסתבר שיש פוליטיקאים שגרים בשדרות או בכרם התימנים,
  ויש פוליטיקאים שגרים ברחביה או בקיסריה, או במגדלי המיליונרים או בדירה של מיליונר אמריקני.

  עלי והצליחי שלי : – )

 11. ליאת

  בפקולטות לכלכלה לומדים רק את התאוריה הליברלית לעומקה ומתעלמים מכל השאר (ובעיקר, כמובן מהתאוריה המרקסיסטית והנאו מרקסיסטית) מה שגורם ללומדים בהם להיות כוהני דת השוק החופשי והליברליזם, פנאטים לא פחות מנשאי דת אחרים. המונופול על השיח הכלכלי(-חברתי) של בוגרי פקולטות אלה והתורמים הרבים (אילי ההון) לפקולטות אלו שדואגים לקבע אותו ,הצליחו לשכנע את הציבור, שאינו בקיא בז'רגון הכלכלי, שטובתם היא טובתו.