הכבוד האבוד של הפנסיונרית "גב` חסיבה" ו"שתיקת הכבשים" של המרוקאים

יצחק (ג`קי) אדרי

גברת חסיבה סוויסה, ירושלמית, עבדה כל חייה בבית חולים ביקור חולים בירושלים. עבדה במטבח בית החולים, עבדה קשה כל חיה וגידלה את ילדיה בכבוד. לאחר שנים רבות של עבודה יצאה גברת חסיבה לפנסיה, קצבתה עומדת על סך של כ 4,800 ₪ שאפשרו לה לחיות בזקנה ובכבוד כיאה לפנסיונרית שעבדה ועמלה כל חיה.

מזה מספר רב של חודשים קצבת הפנסיה שלה קוזזה בשליש. בארבעת החודשים האחרונים לא קיבלה בכלל את קצבת הפנסיה. ארבעה חודשים קשים לפנסיונרית מבוגרת, הנעזרת בקביים והזקוקה לתרופות. גברת חסיבה שאינה נתמכת מכל קצבה, למעט הפנסיה החודשית שמגיעה לה בעקבות עבודתה, הגיעה למצב כלכלי קשה כשאר חבריה לעבודה בבית חולים ביקור חולים, בית חולים שקרס והשאיר אותם הפנסיונרים מחוסרי כל.

גברת חסיבה, כשאר חבריה לעבודה, יצאו למאבק נגד התופעה המבישה של אנשים שעבדו כל חייהם והיום בגלל רשלנות ושחיתות בבית חולים "ביקור חולים" הגיעו לפת לחם ומאנשים גאים הפכו לזקנים הנלחמים את מלחמת הקיום שלהם. השבוע הוזמנו הפנסיונרים לדיון בוועדת הכספים בכנסת, גם שר האוצר הירשזון היה שם וגם צוותי הטלויזיה של ערוץ 1 היו שם.

בשעות הערב צפיתי בחדשות בערוץ 1 ואני רואה את גברת חסיבה, סבתא חביבה, נשענת על קביים, עומדת מול שר האוצר הירשזון, פותחת את ארנקה מוציאה את מרשמי התרופות ואומרת לשר האוצר הירשזון "אין לי כסף לקנות את התרופות למחלתי", אמרה לשר האוצר והוסיפה  "עזבתי ילדים קטנים, עבדתי יום ולילה, אין לי ממה לקנות את התרופות", לרגע מעבירה בך גברת סוויסה צמרמורת ואמפטיה גדולה לאישה מכובדת, רהוטה, פנסיונרית עשוקה סבתא, ומה עושה הגביר, שר האוצר לעיני כל עם ישראל, מחזיק את ידיה של גברת חסיבה וכך אומר שר האוצר של מדינת ישראל לגברת חסיבה: "את מרוקאית, אז תביאי משהו מרוקאי טוב למשרד", אם לא ראיתי זאת בעיני, לא הייתי מאמין.

עומד שר האוצר,הירשזון, כאותו גביר מלא יוהרה, שחצנות ואטימות מושחתת, שומע את גברת חסיבה מלינה שאין לה כסף לקנות תרופות, מפני שגזלו ממנה את הפנסיה שלה במשך ארבעה חודשים, זכויות פנסיה שחסכה במשך שנות עבודה ועמל רבות, ואומר לגברת חסיבה כשהוא מחזיק בכפות ידיו את פניה: "את מרוקאית, אז תביאי משהו מרוקאי טוב למשרד". לגברת חסיבה אין כסף לתרופות והוא שר האוצר, עם חליפת גבירים וסיגר של שכר חודש עבודה, מבקש ממנה להביא לו אוכל מרוקאי למשרד האוצר, משרד אוצר שאחראי לכך שיש הרבה אנשים רעבים במדינת ישראל.

וסבתא חסיבה ,מרוקאית שגזלו לה את הפנסיה שלה, גברת חסיבה זקנה המחפשת לסיים את חייה בכבוד ולא בעוני קשה, גברת חסיבה סוויסה, אשת חיל שעבדה כל חיה לפרנסתה, מגיעה לפת לחם ובמשפט אחד מטומטם של שר האוצר הירשזון "את מרוקאית, אז תביאי משהו מרוקאי טוב למשרד" גזל גם את כבודה. גברת אחת חסיבה מדברת שאין לה כסף לקניית תרופות, ושר אוצר אחד במדינת ישראל רוצה משהוא מרוקאי טעים מסבתא ענייה ומתעלם מכך שאוכל מרוקאי טעים עולה כסף ולגברת חסיבה אין אפילו כסף לתרופות.

הכבוד של גברת חסיבה נגזל ממנה פעם אחת כשגזלו ממנה את הפנסיה, מקור הכנסתה וקיומה, פעם שנייה נרמס כבודה ע"י שר אוצר אטום, מתנשא, מושחת וגזען לא קטן ופעם שלישית נגזל כבודה של גברת חסיבה סוויסה ע"י "שתיקת הכבשים" של המרוקאים.

התופעה הזו של התנשאות, יוהרה וכוחניות כלפי העדה המרוקאית מתחילה להימאס עלי, נמאסה עלי התופעה החוזרת ונשנית של פגיעה גורפת באחת מהקהילות החשובות ביותר במדינת ישראל, קהילה שרבים מאתנו גאים בה יום יום, מיום לידתנו! אבל נרמסה לאורך שנים, המוסיקה של עמיר בניון מזכירה לטומי לפיד את רחובות ג`נין, (זכותו של לפיד לשמוע את ווגנר), הירשזון רוצה שיביאו לו למשרד אוכל מרוקאי טוב, כי הוא האדון והגביר שצריכים להעלות לו מנחה ותשורה, כל זה קורה לנו  בגלל "שתיקת הכבשים של המרוקאים", שתיקה ארוכת שנים שמביאה עלינו את "ההירשנזונים" "והטומי לפידים" למיניהם להגיע בחג המימונה "לדימונה", למלא את קיבתם בחזירות במיטב המטעמים המרוקאיים תוך ניצול בוטה של אורחות החיים והכנסת האורחים שלנו, המרוקאיים.

הכבוד האבוד של סבתא חסיבה ,ירושלמית ,שנרמס ע"י שר האוצר מעורר בי תהיות ושאלות מה היה מבקש שר האוצר הירשזון מהגברות של מנכלי הבנקים  שמחקו לבנו של הירשזון מיליוני ₪ חובות? מה הוא היה מבקש מהן להביא לו למשרד? ואם הייתה עומדת מולו גברת "תאילנדית" איזה שרות היה מבקש ממנה במשרד? ואם הייתה עומדת מולו "לובה" הקופאית? האם היה משלם לה גם בעמידה במשרד האוצר? ובכלל אם הייתה עומדת מולו גברת רומניה, מה היה מבקש ממנה להביא לו למשרד?

סבתא חסיבה! בבקשה אל תלכי למשרד האוצר, אל תקחי לו שום מטעמים מרוקאיים, תלחמי על כבודך והפנסיה בסוף תשולם לך בזכות ולא בחסד.

פורסם לראשונה בעיתון מקומי בדימונה "השבוע"

יצחק ג`קי אדרי – דימונה

0545921733

תזכורת לחברים: בתאריך 11/07/2006 מתקיים כנס השדולה למאבק למען עובדי קבלן בכנסת: "חסיבה", "לודמילה", "ג`קי" "יעל", "ולדמיר", "מוחמד", ג`ורג`ט", "אביתר", "לאה", "אורן" "ופאטימה" יהיו שם במאבק למען זכויות עובדי קבלן, גם אתם מוזמנים למאבק שיכול לאחד את כולנו כי בסופו של תהליך זה מגיעים אל כולנו. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שניר

  את הגזענות הישראלית כולנו מכירים, ורובנו לא צריכים לחכות להחלקות לשון כדי לאתרה במציאות של חיינו. לצערי למדתי להשלים עם העובדה זו. בכל הביזיון שעמד לנגד עיני במקרה שג'קי מתאר העסיקה אותי נקודה אחרת, דווקא תמונת המראה של הגזענות, והיא הדיכוי העמוק בו נתונים המזרחים בישראל.

  הגברת חסיבה סויסה שעמלה כל חייה ומבקשת את הזכות הבסיסית ביותר שלה פשוט אינה מסוגלת לעמוד על שלה מול שר אוצר אשכנזי ומתנשא. הוא רוצה אוכל מרוקאי? אז למה לא?, עונה הנתינה בשמחה, נכין לו אוכל מרוקאי!, הרי ידוע לכל, אפילו לאשכנזיי רחביה, מתמצה גאוות עדתנו המפוארת, אז לפחות ננצל את המעט שבידינו בכדי לדחוק רגל מנומסת לחדרו של השליט.
  אין לי שמץ של ביקורת כלפי חסיבה סויסה, וזה החלק הכל כך עצוב. כל חייה הם דיכוי אחד מתמשך, כיצד ניתן לבוא אליה בטענות בכלל? ועל כן אני בוכה. כשאין לך כבר את מי לבקר בתוך קהילתך, כאשר אתה רואה כי כולם שבויים בתפיסות של הגזענות המבחילה הזו, אז אתה באמת מתעורר ומבין שאתה נלחם לא רק בגזענות, אלא בעיקר בדיכוי.
  יחס התגובות בטוקבקים לכתבת YNET עמד על בערך 1:100. על כל תגובה שגינתה את הגזענות, היו 100 שעטפו אותה במילים כמו "חום אנושי", "אבל האוכל שלהם באמת טעים" ו"מה אתם רוצים ממנו?"… יש הוכחה גדולה מהזו לדיכוי?

  אני מבקש ממך חסיבה, בבוקר הפגישה, כשאת מגניבה את רגלך למשרדו של הירשזון, זרקי הצידה את המטעמים שהכנת ועמדי על מה ששלך בדין, עמדי על שלך!!!

  "ואמרת אליו, כה אמר יהוה, שלח את-עמי"

 2. דרור קמיר

  אם הוא היה אומר לגברת פולנייה במצב דומה – "את פולנייה? אז תביאי געפילע פיש למשרד" זה לא היה משנה את המצב לטובה. בעצם, גם אם הוא לא היה מתעניין כלל במוצאה של האישה וסתם אומר "תביאי משהו טוב לאכול" עדיין היינו מליטים את פנינו בבושה. שיהיה ברור – בימינו, אשכנזים ובני עדות אחרות לא זוכים ליחס הרבה יותר טוב מבעלי השררה.

 3. נתן שקרצ'י

  וגם המשפט הבא של אורוול יכול להתאים- "כל החיות שוות, אך יש כאלו אשר שוות יותר".
  כרגיל, ג'קי קולע לעניין.
  הנה קטע הוידאו של השר, וההזמנה של הטייק-אווי(אפשר להגדיר כך גם את הפנסיה שלה) מחסיבה.
  http://www.keshet-tv.com/VideoPage.aspx?MediaID=5060&CatID=250&CurrentCatID=330

  אגב, ראש הממשלה אמר עליהם בכנס שדרות, שהוא לא מפחד מבולדוגים(שבדיוק עשו פרק על הנושא), כי הוא מכיר את הקהל של בית"ר ירושלים, וברח. יש לי את זה על טייפ גם כן.

  בהצלחה ג'קי ידידי, ונתראה בכנסת…

 4. שי כהן

  ואללה יסתור מה אפשר לעשות עם מופלטה….

  וזה גם יצטלם הרבה יותר טוב מעוגת קצפת

 5. איציק ניסני

  אני חוזר שוב אנו עוסקים לא בחרמייולא בגפילטא -פיש וגם לא במשפט אומלל שיצא מפיו של השר שרצה להביע אמפטיה ובטוח שלא הצליח .
  אנו עוסקים בשוד של 200 איש -כשבנק מסחר נשדד הועברו הכספים לעשירים.
  איפה עורכי-הדין ביניכם לעזור לגימלאי ביקור חולים בהסתמך על תקדים בנק למסחר ??

 6. עופר

  למה עמיר פרץ שותק, הרי פרץ וכולנו יודעים שהצלנו אותו ממוות פוליטי כשכל המאפיניקים ברחו ממפלגת העבודה, משהו כמו 8-9 מנדטים שעזבו בגלל "הפרענק" פרץ ואז באו המרוקאים/המזרחיים ומילאו את "הבור" מתוך גאווה שהנה אנחנו מוקירים את המעמד שהגעת אליו. ומאז שנבחר פרץ, הוא פשוט לא אומר את האמת ושותק, ושותק, עד עכשיו לא החזיר תודה למי שהציל אותו, לא אמר מילה, וגם כשגב' חסיבה הושפלה פרץ שותק. שמישהו ישלח את המייל הזה ללשכה של פרץ, אולי הוא יזכור מי שם אותו בכסא והציל אותומ מהגרדום. שבוע טוב

 7. מכלוף

  נמאס להיות שק האיגרוף של החברה הישראלית,אבל גם אנחנו אשמים, הנה רק לפני שנה ,צרת חינוכנו (ליבנת) זכתה לתואר המפוקפק "יקירת העדה המרוקאית"
  איזה חשומה!!

 8. איתן קלינסקי

  מר הירשנזון במשך שנים ספסר בנושא הכאוב ביותר והוא זכרון השואה. העמותות של מר הירשנזון גבו סכומי עתק!!!!!! עבור סיורים של בני נוער ומבוגרים במחנות ריכוז בפולין.
  לפני שבועים פורסם תחקיר ב"ידיעות אחרונות" החושף את דרך ההתנהלות של העמותות של מר הירשנזון , שגבו סכומים אסטרונומיים עבור סיורים של ישראלים שרצו רק להתיחד עם זכר הקורבנות שנטבחו ע"י הנאצים.
  מר הירשנזון שותק ואינו מגיב על ממצאי התחקיר.
  היועץ המשפטי מר מזוז שותק.
  שר המשפטים שבדרך כלל מגיב ויוצא חוצץ נגד כל מה שזז, הפעם שותק.
  גם ידיעות אחרונות שותק ואינו דורש בתקיפות תשובות לממצאי תחקירו.
  ומר הירשנזון ממשיך ללכת "קדימה" ועוד פעם "קדימה " ואנחנו עם הנורמות המוסריות של מר הירשנזון נמשיך ללכת אחורה.
  כמו שהירשנזון מספסר בזכר קורבנות השואה הוא מספסר בכאבה של פנסיונרית, שנתנה את דמה וחלבה בשנות עבודה קשה ומנושלת מהזכות לקבל פנסיה….והוא עוד מחבק אותה ומזמין אותה להכין מתבשילי מטבחה.

 9. יורם פרץ

  לנגד עיננו נפערת במדינה תהום יותר ויותר עמוקה, אפרטהייד ממש, בין בעלי ההון והסררה השולטים בכל, לבין אזרחים תמימים העובדים קשה לפרנסתם, שכל מבוקשם זו תקינות והגינות, הגיון, התחשבות ובמיוחד: קיום זכות בסיסית ביותר – הזכות לחיות בכבוד במדינתם.
  מדובר בחבורת גבירים מושחתים ונלוזים, שבמקרה זה ייצג אותם בנאמנות השר הירשזון, המשפילים, רומסים, חדורי גאווה עצמית מופרזת, נטולי טקט ונימוסין ובמיוחד נטולי רגש וכבוד אל הזולת בסבלו. שמקור מעמדם, המובטח, מכוח כספם, מעמדם ו"קשריהם" הציבוריים.
  ולצערי אני כולל בהאשמותי חלקית, גם את השר עמיר פרץ שכה תמכתי בו ובאנשיו בבחירות אלו. היכן האג'נדה החברתית שלך? בידי מי תיק הרווחה?! בידי מי תיק האוצר?! היכן כל ההבטחות והתוכניות הנהדרות של מפלגת העבודה?!
  – מה בכלל כבר יכולה להיות ההצלחה החברתית המזהירה שלך אי-שם מפאתי עזה?

  אבל בואו ונניח ונדמיין בסימולציה, את מעמד השר הירשזון והגב' חסיבה:
  הגביר הירשזון, מארח בחדרו הפרלמנטרי את הגב' חסיבה והיא שולפת מתיקה כמה מאכלים וממתקים מרוקאים ושמה אותם בחיוך נבוך, כמעין מנחה על שולחנו. הוא מחייך חזרה בסלחנות ומושיט ידו אל המנחה המיוחלת.
  בואו ונמשיך לדמיין שבאותו מעמד "מופלא", הצליח השר למצוא פתרון הולם והוגן לגב' חסיבה וכל דאגותיה כלו: היא תמשיך לחיות בבריאות, באושר ובכבוד (שמגיעה לה ביושר ובזכות!! – ואני מאחל לה זאת כאן בכנות מעומקי ליבי).
  גם במצב שכזה אנו כולנו נרגיש כואבים ומושפלים ובמיוחד: טעם נפגם ואף הרבה יותר מזאת, בפעילותו של השר.
  1. מה עם, נאמר, עוד כ- 200,000 איש (ואני אופטימי) נוספים הנמצאים או קרובים למעמדה? האם גם הם רשאים להביא ממטעמי העדה ולזכות בהטבותיו של הירשזון?
  2. האם הדרך שבה השר מתכוון לעזור לגב' חסיבה היא דרך חוקית ותקנית? – אם כן, מדוע זה נבצר ממנה זמן כה רב, מדוע היתה חייבת לסבול ולעבור השפלה כזו בכדי לקבל את המגיע לה כחוק וכסדר הציבורי המחייב?
  3. האם מתכוון השר לבקש סליחה מפגיעתו ומהשפלתו הכל-כך כואבת של הגב' חסיבה ומשפחתה ובעצם מכולנו?
  4. האם מתכוון השר לעמול ולמצוא דרך בה ימנעו בעתיד מקרים כואבים שכאלו? – למשל בהורדת הוראת שר, בתקנות או במציאת נוהל שיחייב תשלומי פנסיה מספקים ובעיקר בזמן ואולי גם שתקנוס מעבידים סוררים וקבלניהם?
  5. האם מתכוון השר למצוא דרך רצינית וממשית להקטנת הפערים הכלכליים במדינה ולא ע"י פעולות ראוותניות שבספק רב מועילות, כמו הקטנת המע"מ, שאינן מסייעות במאומה לשכבה הנכונה? – נהפוך הוא: שוב, סקטור העובדים מרוויח הכי פחות מהקטנת המע"מ.
  6. האם מתכוון השר למצוא דרך להקטין עלויות של מצרכים בסיסיים ובכלל זה תרופות חיוניות לשכבות הנזקקות ובמיוחד לאלו שתרמו כל-כך הרבה למדינה בשנות עבודה רבות חרוצות ונאמנות?
  7. האם השר מתכוון להקים צוות וגוף מיוחד הנועד לפניות מיוחדות. גוף שיידע להקשיב, לבדוק ולעזור ללא השפלה מיותרת לבעלי הקשיים ולנסות למצוא להם פתרון הולם?

  על כל אלה ועוד: למי פתרונים?

 10. עקיבא

  אתם סתם מעוותים. אמירה תמימה ואמפתית של הבנאדם ועשיתם ממנו מפלצת. די כבר.

 11. פנסיונר

  הכבוד האבוד של הגב חסיבה נרמס לא מההיותה בעלת גוון מיוחד אלה מעצם ההיותה בקבוצה החלשה בציבור הישראלי.
  ומי שנותן לשר האוצר את החוצפה להתנהגות זו הם חבריה של חסיבה, שתמכו בשר האוצר על ידי חוסר יכולת להתארגנות,ולמנוע משר האוצר את כוחו בבחירות שהיו רק לפני חודשיים,
  וגקי אדרי בהצתרפות למפלגה שלא קבעה את מקומה בציבוריות הישראלית ואובדן שני מנדתיםשהלכו מהשמאל למרכז ולימין שותף לכוחו של שר האוצר.
  מי שחושב כי רק על ידי כתיבה מאמרים בהעוקץ ניתן לשנות את המצב טועה ובגדול.רק בכח פוליטי ניתן לשנות את המצב..ולא על ידי פירוק למפלגות דמה.

 12. יסעור

  הוא שיומיים או יום לאחר מכן התקשרו שי ודרור מרדיו תל אביב, ושאלו אותה אם היא לא הרגישה נעלבת מיחסו הפטרוני של השר, והיא טענה שהיא ממש לא רואה בעיה במה שהשר אמר.

 13. יונה ברגור

  את מרוקאית, אז תביאי משהו מרוקאי, טוב למשרד!
  מדברי שר האוצר אברהם הירשזון
  לסבתא חסיבה סויסה

  שיר תודה
  מילים: יונה ברגור על פי המקור של זרובבל גלעד
  לחן: דוד זהבי

  שירו שיר תודה, קצר
  לברכת שר האוצר!

  רק ניסתה חסיבה, סבתא
  לספר על יום של חול
  בלי מימונה, בלי מופלטה
  בלי תרופות! אז מי יכול?

  שירו, שירו שיר תודה
  לסבתא שלא ידעה

  אז ענה לה אברהם
  "הביאי לי למשרד
  משהו, טוב, עם טעם
  מרוקאי, מיוחד"

  שירו, שירו לפטרון
  עברה וזעם וחרון

  כי גזלו גמלה לסבתא
  והשר כלל לא מוטרד
  "משהו טוב, במטותא
  הביאי לי למשרד"

  שירו שיר על כבוד השר
  שירו על אובדן מוסר

  שיבואו מכנף ארץ
  אנשים טובים, כולם!
  יתבעו במלוא המרץ
  לשנות את העולם

  שהשר כבר לא יהיה
  והסבתא, כן תחיה

  וישירו ספסיבה!
  כך, לסבתא חסיבה

  יונה ברגור
  רמת השרון

 14. מיכה דרורי

  מה שקורה עם גמלאי ביקור חולים זו בושה גדולה. יחד עם זאת, הופתעתי לגלות ש – 4,800 ש"ח לחודש נחשבת גמלה נמוכה. אצלנו בקיבוצים אנחנו שואפים – ועוד לא הצלחנו – להגיע לפנסיה של 2,000 ש"ח לחודש. בקיבוצים שנחשבים "עשירים" הפנסיה היא בין 3,000 ל – 4,000 ש"ח לחודש. הפנסיה שנצברת על שמי תהיה, במקרה הטוב, בגובה של 1,400 ש"ח לחודש (עוד יש גרעון עמוק על השנים שחלפו).

 15. ואקנין שרה

  אין צורך לבוא בטענות להתנהגותו של הירשזון, הרי בכל חג מימונה , מתארחים כל השרים בבתי המרוקאים , ואוכלים ממיטב העוגיות המשובחות ביותר שלא טעמו מימם בבית של ההורים שלהם. והרבה מאוד מהם מתארחים במשפחות כמו למשל משפחתה של גברת חסיבה, מצטלמים לטלויזיה ולעתון, שמחים שהם מאכילים את החזירים, אז מה הפלא שהוא ביקש אוכל, הוא צודק, אף פעם לא אכל אוכל כל-כך טוב כמו אוכל מרוקאי. ולמה אדון שטרית מיבנה לא פצה פיו בראות את התמונה הזו, ובטוח שראה. הרי הוא הטיף לצאת לעבודה כדי לא להיות עניים, אבל אם הממשלה תממן עכשו את הפנסיונרים של ביקור חולים, יהיה חסר לה עוד כמה גרושים, כדי לשלם למאיר שטרית , להירשזון, ולכל העלובים האחרים. אז לפני הכל יש לבקש מכל ה"מרוקאים" , לא להשתמש במינהג הכנסת אורחים בארץ-ישראל, אלא להיפך , במינהג של גירוש אורחים כדוגמתו של הירשזון. ואת המימונה שהוא חג נפלא לחגוג רק במסגרת משפחתית. אין מה לעשות ברומא התנהג כרומאי, ובארץ ישראל תתנהג כ"אשכנזי", כי הם יודעים בדיוק לייבש את האורחים שנכנסים אליהם הביתה.

 16. ואקנין שרה

  אכן כמה מוזר, לגברת חסיבה שעבדה כל חייה , כדי להנות בזיקנתה, מפנסיה שתחזיק אותה עם הראש מעל האדמה, כמה מוזר שאפילו את ה-4800 שקל האלה, עושקים ממנה, ולך יש עוד טענות אליה, האשה המופלאה הזו. הרי את המליונים שאתם הקיבוצים , הפסדתם בבורסה, שהשקעה על מניות, כדי להתעשר יותר ויותר, אף פעם לא הספיק לכם מה שיש, מס הכנסה לא שילמתם בזמנו, אז נשארו לכם הרבה הרבה מיליונים כדי לבזבז בבורסה. אבל אל דאגה כנראה שכחת, הממשלה דאגה לכך, שלא תהיה מופסד, אז היא הזרימה לכם את הכסף , וגם לקופת חולים. נראה שיש לך זיכרון קצר מאוד, וצרות עין גדולה מאוד על גברת חסיבה המופלאה.

 17. י.

  גברת סוויסה לא מקבל את הפנסיה שמגיעה לה. זו הבעיה האמיתית.
  ההתבטאות האומללה של הירשנזון הצליחה להשכיח מהציבור את העוול הגדול שנעשה לקבוצת פנסיונרים והיום כולם מדברים על ה"עלבון" לעדה המרוקאית.

  שר האוצר חושב שאם הוא רוצה להתחנף לסבתא מרוקאית הוא צריך להחמיא לה על הבישול, הוא כנראה צודק (זה נכון אגב גם לסבתות רומניות, פולניות וטוניסאיות). הוא חושב שאוכל מרוקאי זה טעים (דעתי שונה בעניין הזה, אוכל מרוקאי הוא שמן מידי ומתובל מידי לטעמי אבל נניח שהוא באמת חושב ככה)
  אז נכון שההערות האלו הן לא לעניין אבל הדיון הגדול שהתפתח בגללן, על חשבון הדיון בבעיה האמיתית, גם הוא לא לעניין.

 18. קלריס חרבון

  אני קוראת את דבריו של ג'קי ולא נותר לי אלא להרגיש בושה גדולה. בושה על כך שסבתא חסיבה, סבתא מרוקאית של כולנו מתגמדת שוב למרקם פולקלוריסטי של מופליטה. בושה גדולה על כך, שסבתא חסיבה השפחה המודרנית, כמו אמהות רבות שלנו, מועמדת שוב ליד מזוזת הבית וכבודה נרצע שוב ושוב. בושה גדולה על כאלה כאן ואחרות/ים שעסוקות בלהשאיר אותנו בארון השקיפות וטוענות שאין כל קשר לעדה זו או אחרת. עד מתי? עד מתי מכחישות שואה שכמותכן תמשיכו במסורת ההשטחה וההכפפה של עם שלם שחיפש לו בית בגלות בישראל וכל שמצא היה מעות "חסד" אחרונות של התנשאות ומשטמה. לא נותר לי אלא להקדיש לכן "יקירותיי" שיר שכתבתי/ קלריס חרבון:

  ואני לא יודעת מה לעשות
  לשבת על הגדר
  לאטום אוזני, לעצום עיניי
  להיאלם בדממה של השתקה והכחשה
  או לדבר, לזעוק
  פשעתם, אחיי בני עדות אשכנז
  בני המערב, ערש האור
  הרס השחור שלי
  חמסתם, גנבתם, אנסתם את תומתם של הוריי
  גנבתם לי את הגאווה
  פדינו בה תלושי מזון
  שילמנו בה את שכר הדירה הציבורית שבה כלאתם אותנו
  קנינו בה קמח למופליטה
  כדי שנוכל לארח אתכם במימונה
  כדי שתוכלו לומר עלינו שאנחנו חמים ויודעים לארח
  במקומה קיבלנו בושה, נחיתות, קיפוח
  אלה המעות אותן נוריש הלאה
  שם בכלא באר –שבע
  במרכזי היום למכורים ובמעונות הנעולים לילדים העבריינים שלנו
  הילדים הלא נורמטיביים שלנו
  כוס אמא שלכם, חפשו חום בערבות הכפור של האימא הפולנייה שלכם
  לי אין חום בשבילכם
  אבל אני זוכרת
  אני לא שוכחת
  אני מוכנה לשלם את המחיר של להיזרק מכל מוסד
  של להיות "מיליטנטית" ורדיקאלית
  אתם מתים מפחד, משקשקים
  שניקח לכם את מה שגנבתם לאור היום
  את מה שגזלתם ממני, את העבר, ההווה והעתיד שלי
  את השפה שלי, את כיבוד אם ואב
  הזהות שלי, אני
  אני לא סולחת לכם
  עדיין לא
  תביטו במראה ותגלו כמה אתם מכוערים
  חמדנים שכמותכם, איך הובלתם אותנו כצאן לטבח
  לגזזת, לעוני, לסמים, לתלות, לפינוי מהבתים שלנו
  לשואה שלנו היהודים – הערבים
  גרמתם לנו לעזוב את מרוקו שלנו
  ואני רוצה לצעוק: "מלך מרוקו, אולי עכשיו תיקח אותנו בחזרה"
  הצל אותנו
  לקחתם לנו את הבית היחיד שבו יכולנו להרגיש שייכים
  הלעטתם אותנו בציונות, בכיבוש
  ומבלי שנתנגד
  עטפתם אותנו בארעיות קבועה של כלום
  ניצחיות של קיבעון וחידלון
  תפסיקו כבר מכחישי שואה שכמותכם

 19. אסף

  כל מי שראה את קטע הוידאו ראה שהירשזון ניסה להרגיע את חסיבה וקבע לה פגישה עימו בנסיון להגיע לפתרון(הפגישה עפ"י הקטע היא להשבוע- אשמח אם מישהו יכול לעקוב אם אמנם תתקיים הפגישה ולא היה מדובר בסתם נסיון להפגין אמפתיה מול המצלמה). התגובה של "תביאי אוכל מרוקאי טוב" בפירוש לא הייתה החלק העיקרי של תגובתו, אלא בדיחה לא מוצלחת (ואף דבילית) בסיום השיחה הקצרה בין השניים. כך שאני בפירוש לא רואה שום סיבה להתנפלות על הירשזון. ואגב, אותי מצחיקות לא פחות התגובות לגבי "העוגיות (המרוקאיות) המשובחות ביותר" שהאשכנזים לא אכלו " בבית הוריהם". אלו תגובות שמזכירות דודות פולניות (וכנראה גם מרוקאיות).

 20. מיכל קרומר-נבו

  שר האוצר לא היה מבקש "אוכל מרוקאי" מגבר. הבקשה שלו היא ביטוי של דיכוי משולב – דיכוי עדתי ודיכוי מגדרי. העובדה שהיא עבדה וזכאית לקבל את תשלומי הפנסיה שהגיעו לה בשל עבודתה נסתרת מעיניו מכיוון שבשורה התחתונה העבודה המשמעותית האמיתית המקושרת בעיניו לנשים היא לא עבודה בשכר אלא עבודת המטבח.

 21. אבו עלי (בלי השודדים)

  להזכירכם – מערכון של "החמישיה הקאמרית", על "השר הערבי הראשון" בממשלת ישראל, שמברכים אותו ולא נותנים לו לדבר, אבל בסוף הישיבה מבקשים ממנו שיביא "איזה חומוס טוב" לישיבה הבאה.

 22. סמדר לביא

  ריגשת אותי עם השיר שלך.

  "אתם מתים מפחד, משקשקים
  שניקח לכן את מה שגנבתם לאור היום
  את מה שגזלתם ממני, את העבר, ההווה והעתיד שלי…
  תביטו במראה ותגלו כמה אתם מכוערים
  חמדנים שכמותכם"

  תקף, כמו כל השיר החותכני הזה גם לגבי המזרחים המשתפ"ים עם אותה הגמוניה-אוליגרכיה ציונית-אשכנזית. ולו גם באיצטלא הרדיקאלית שמנפק להם מימסד הידע-כוח בישראל למען יעזרו לו בהמשך הצבירה והשימור של כוחו. אני שמחה לראות, שכיום, המאבק המזרחי חושף גם אותם.

 23. שור

  תיאור נכון של היהירות והשחצנות של שר האוצר !
  וכמו שהמדינה מסבסדת פנסיות של מאות אלפי אנשים המבוטחים בקרנות ההסתדרותיות הגרעוניות , אז ככה צריכה לממן את גרעון קרן הפנסיה של בי"ח ביקור חולים.

  וצחוק מהאירוניה הוא שממשלה פרץ-יחימוביץ מתעלקת על פנסיונרים, מפריטה את בתי הזיקוק ופולשת לרצועת עזה.
  זה מה שקורה שהמציאות מתנגשת עם האידיאולוגיות.

  שור

 24. חסיבה (שמחה)

  מתוך: הנרייט דהאן כלב
  ראש התכנית ללימודי מגדר, אוניברסיטת בן גוריון, באר שבע.

  הסיפור:
  "כמה שאת יפה, לא רואים שאת מרוקאית", היה המשפט שאיתו גדלתי מאז הובאתי ממרוקו למחנה העולים "שער העליה" ומשם לפרדס חנה, ב- 1949. שמעתי את המשפט לראשונה מהאחות בלבן שבאה לאוהל לייעץ לאמי איך לגדל אותי , את אחותי ואת אחי, שכבר נולד באוהל. היא דיברה על גידול ילדים כאילו הייתה המצאה ציונית.

  את המשפט ההוא שמעתי גם מהגננת היקית, כסופת השיער, גבוהת הקומה, שלקחה ממני את שמי – הנרייט – ונתנה לי תחתיו את השם הנורא 'אהובה'. "השם הנרייט קשה להגיה", כך אמרה. שמעתי את המשפט ההוא גם מהשכנים ומהילדים של השכנים ובעיקר בגיל ההתבגרות, כאשר בכל היכרות חדשה עמדה חזותי החיצונית לביקורת.

  היום, משבגרתי וקמטים החלו חורשים את פני, לבש המשפט מהדורה מקוצרת, לאמור "ממש לא רואים עליך". מראה זה של 'לא מרוקאית' איפשר לי להפוך לא פעם ל”דני דין" – הגמד הרואה ואינו נראה – שמעתי דעות רבות על מרוקאים מפי לא מרוקאים שחשבו שאני "משלהם", ולמדתי הרבה על זיקה ושייכות לעליונים ותחתונים בחברה הישראלית של שנות החמישים והשישים, שדברה כל כך הרבה על שוויון וחירות.

  בגיל 4-3 עורר בי משפט זה רק תחושות עמומות הקשורות במתח שבין צבע עיני הירוק ועורי הבהיר, לבין מוצאי. רק מאוחר יותר הבנתי שמה שנותר עמום היה שדר ש"יש לי מזל שאני לא נראית מרוקאית" ושקיים מתח בין ערכים אסתטיים ובין להיות מרוקאית.

  על הציר הזה נעו תחושות הזרות שלי בשנים המוקדמות של חיי – אני לא דומה למרוקאים ולכן "יש לי מזל" ,ובמקביל "יש לי מזל" כי אני נראית ממש כמו אשכנזיה. כלואה בין השניים – מי שהייתי ומי שחשבו שאני – התגבשה תמונת העולם שלי על פי דיכוטומיה ברורה של איכות טובה ורעה הנמדדת לפי המוצא. "

  http://www.notes.co.il/henriette/5976.asp

  בגלל חסיבה של ג'קי הגעתי לחסיבה אחרת של הנרייט דהאן כלב ואני גם חסיבה (שמחה).

  לג'קי היקר מדימונה שאלה לי אליך איפה "ישנת" , "עסקת" "פעלת", "נרדמת" עד גיל 45 ?

 25. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שר האוצר כבר עשה פשלה אחת כאשר טען מעל במה ציבורית שמתנכלים לו ולא סיפק ראיות. זה מעיד על חוסר שיקול דעת.
  יש להבחין בין שר האוצר של מדינת ישראל, הירשנזון ובין האדם הירשנזון:
  כשר האוצר הוא חטא כלפי כל הפנסיונרים של ביקור חולים, מזרחיים ואשכנזים. זוהי שערוריה מאין כמוה שמשרד האוצר לא פתר עדיין את בעיית הפנסיונרים. לא יתכן שאנשים שעבדו כל חייהם ושלמו מסים ולא נפלו למעמסה על הציבור יאלצו לסיים את חייהם בעוני והשפלה.אבל, כשר אוצר, הוא בכ"ז הזמין אותה למשרדו.ספק אם זה יפתור את הבעיה.
  הירשנזון האדם הוא קודם כל אדם חסר טקט. לבקש מאשה שאומרת לו שאין לה כסף לתרופות שתכין לו אוכל מרוקאי זה גובל באבסורד. לאוכל יש לה כסף?
  האדם הירשנזון אינו מייצג את מדינת ישראל, ולא את כל האשכנזים. נכון שהדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות. אבל, הוא לא התכוון להעליב אותה אלא להחמיא לה. אשכנזים רבים מעדיפים אוכל מזרחי על גפילטה פיש, שזה דג טחון עם פרורי לחם. אוכל של עניים במזרח אירופה.
  ומוטב לנתץ מיתוס- רוב היהודים במזרח אירופה היו עניים.
  הבעיה היא שכל אחד יכול לפרש את הדברים עפ"י המטען האישי והעדתי שלו. ואין ספק שיש לחברה הישראלית משקעים בנדון.
  הירשנזון האדם- אדם חסר טקט- אבל ספק אם הוא גזעני.

 26. קלריס חרבון

  מדהים איך תמיד אמירה ג ז ע נ י ת של זאת/זה או אחרת/ת מתגמדת "להוא סנילי" (נאמר על חיים חפר), או "הוא חסר טקט", כפי שבאופן הזוי ודי חסר טקט… נטען כאן בנוגע להירשנזון. הוא גזען!!! הוא גזען!!! די להמעיט בגודל הגזענות ודי להתייחס אלינו כילדים משוללי יכולת אבחנה בנוגע לאלה שמגזיעים אותם. הוא גזען!!! הוא והמדינה הזאת, "ארץ זבת חלב"… ודם!!!
  לא זכור לי שהתבטאויות אנטישמיות באירופה (או רחמנא ליצלן במדינות ערביות כיום…) זוכות לאותה סלחנות של חביבות. כשמציבים מראות מגלים הרבה חצ'קונים. אפשר לכסות את המראה או פשוט לקנות תרופה ולהתמודד איתם!!! אין דרך אחרת להסתכל על גזענות אלא להתמודד איתה ולקרוא לה בשמה האמיתי ג ז ע נ ו ת. ודרך אגב, הירשנזון לא היה אומר משפט מקביל ו/או דומה לסבתא פולניה ולו מעצם הסבירות שמצב כזה כמעט בלתי אפשרי במדינה בה הפערים בין מזרחיות/ים אשכנזיות/ים רק גדלים.

 27. אירית

  רוצה לתמוך וגם לסייג את המסקנות שצצו פה. הירשזון היה אומר את זה גם לסבתא שלי, פרידה ז"ל, שגם היתה מסכימה איתו בודאי שכל תפקידה של "כבוד בת מלך פנימה" ולעשות גפילטע פיש כל שבת. מסכימה שיש לזה קונוטציה והשתמעויות אחרות כאשר אשכנזי אומר את זה למרוקאית, כך שהפרשנות מותרת. בהכירנו את הירשזון אנו יודעים שלא קיפח את בני עדתו, החלשים ביניהם, וההתעלקות שלו על ניצולי השואה ומנוצלי השואה, ידועה ופורסמה.
  יתכן גם שבניגוד למסקנות כאן, בעיקר מפי נשים (וגברים) מזרחיים ש"השתכנזו" בדרך כלל, חסיבה תצביע להירשזון או גרוע מכך לביבי נתניהו מולידו, בבחירות הבאות, ותתלה את התמונה של הירשזון אוכל מעמולים שלה, בסלון. כך היתה עושה סבתא שלי, שהאמינה לכל הרמאים שנישלו אותה וניצלו את האמונה התמימה שלה ב"ציונים" ב"רבנים" וב"גברים" בכלל לעניין זה.

  מדאיגה אותי קצת המגמה שלפחות ב"קדמה" ראיתי וברחתי, של "עיגול" העובדות בשביל הציור היפה. כך, ניסויים בבני אדם נהיו לפתע עניין גזעני או אתני, והסיפור הנורא של ניצולת השואה מניסויי מנגלה (תאומה) מהצרפלד, שעליה דוקא עשו ניסויים, ובכלל כל הזקנים שם, ספק אם הם בעיקר מזרחים, ודי ברור שרובם עברו שואה או לידה. לא צריך להשמיט סבל של אחר כדי להדגיש את שלך, במיוחד אם זה מה שעשו לך (השתקה). כמובן, חשוב גם ההסבר המתודולוגי שמאיר את הציונות על פניה האמיתיות, ההתנכלות לניצולי שואה למשל היא לא אנקטדוטלית מסתבר, אלא מכוננת, ושייכת כניראה לאותה שכבה שבצעה גם מדיניות גזענית נגד מזרחים.

  מצהלות כאלה מזכירות לי לינץ או אונס קבוצתי מזכך שיבוצע בטח באשכנזים הכי חלשים (מבורוביץ מפחדים), כדי לפרוק זעם במקום הכי לא נכון. עוד לא יבשה הדיו על המינוי (הכושל והאומלל מסתבר) של פרץ לשר בטחון כדת וכדין, וכבר היו ריחות של התלהמות מטופשת דוקא מצד המעמד העליון המשתכנז של המזרחים נגד המעמדות הנמוכים והחלשים בקרב אשכנזים (רוסים, אוקראינים וכולי, מחר זה יהיה ניצולי שואה או חד הוריות). לא מעורר אמפתיה אם כי מובן.

  התמיכה – לאחרונה מאחר שאני גרה ביפו, ונוסעת בתחבורה ציבורית או מוניות, אני חייבת לציין שאני פוגשת מאות אנשים, שסיפורם זהה. לאחר שאני מספרת שאני גרה ביפו, והם בבת ים (אתה אותם קוי אוטובוס), מתברר שהם היו תושבי יפו, ו"פונו" לטובת דירות מעופשות בבת ים, כאשר הבתים מהם פונו הופכים לאנדרומדות למיליונרים. שאלתי כמה פעמים, למה יצאתם ? והסיפור הוא דומה "לא היינו כמו היום חכמים, אמרו לנו הבית נופל, הבית לא טוב, אין לכם זכויות, ובכלל מי שאל. מה שאמרו עשינו. קיבלתי עשרת אלפים לירות, הוספתי עוד הרבה, וקניתי שיכון בקרית שלום, או בת ים..וכולי" אחרי כן הסיפור ממשיך למרוקו, ואיך הם לא רצו אחרי הבתים הנעימים שהיו להם ללכת למעברת חצרים, שם היו נחשים ועכברים רצים, ולכן הסכימו לאכלוס ביפו ואחרי כן "לפינוי" לבת ים. חלק מן הסיפורים נגמרים באוי אוי אוי חבל שבאנו…:-)

  אפשר לחוש את השבר וההתפוררות של קהילה לעבר הווה עלוב, מרוד, שאין בו כבוד ואין בו שום חיר. מאבק השרדות מכוער בשולי החברה, עם סיכוי לצאת ממנו בדרך כלל רק בפשע, או דרך מנגנוני דיכוי ופשיזציה, כמו שירות צבאי לא מהיוקרתיים, או דרך ש"ס. אכן, סיפור עצוב וכניראה טיפוסי מאד של קהילות שלמות, עצובות, וגם מבוזבזות כמובן.

 28. שניר

  יש משהו מאוד לא הוגן בהודעה שלך. החלטת לברוח מאתר קדמה, וזה בסדר, אבל אין שום קולקטיב "קדמה" שמתנכל לך ובטח לא כזה שמתנכל לניצולי שואה, עובדי קבלן רוסים "ובעתיד אולי חד הוריות". מאיפה את מביאה את כל ההנחות הללו? כל כותב בקדמה, ממש כמו באתר הזה, כותב על דעת עצמו בלבד. מפה עד הכללת "המעמד העליון והמשתכנז של המזרחים" כמעגל פינות סדרתי שמחפש דם אשכנזי הדרך ארוכה. לא זכור לי שניתנו לך זכויות היוצרים על הסתכלות מורכבת של המציאות. גם לי יש כמה תובנות מהסוג הזה, ברשותך כמובן.

  קשה לי להאמין שהירשזון היה אומר לסבתך "את מפולניה? תביאי לנו איזה גפילטע פיש טוב". גם אם היא היתה מסכימה להצעה ההיפותטית, ההצעה נשארת היפותטית ובעיני גם די מופרכת. יכול להיות שאני טועה.
  גם לא זכור לי שמישהו שכח בכוונה את המניפולציות של הירשזון על גבם של ניצולי שואה כדי לההעביר לכלל האשכנזים מסר מסוים. כמו שאת אמרת בעצמך, אין צורך להחביא את העובדה הזו, היא מסתדרת יפה מאוד עם הגזענות והפטרנליזם הציוני. 100,000 קורבנות גזזת, ילדים תמימים מהמזרח שילמו בדמם את מחיר הגזענות, המניעים לריסוסם היו גזעניים והתיעוד מוכיח זאת. אם את רומזת שאנו אמורים לעדן את המילה הזו אז אני מסרב לכך בתוקף. אין זה אומר כמובן שאחרים לא סבלו וסובלים מגזענות ודעות קדומות.

  אם את מנסה לבדל את גישתך מ"המזרחים המשתכנזים" הבזויים שאת כל חייהם ודעותיהם דמיינת בפירוט רב כל כך לקוראי "העוקץ", את יכולה לעשות זאת גם בלי עיגול פינות. לא על חשבוני בכל אופן.

 29. אחד שלא יודע הרבה

  אדרי תודה שמחתי לשמוע שגם לך נמאס מכל הנושא של שתיקת הכבשים של המרוקאים גם ברמה האישית וגם ברמת הקהילה, לפני כ 30 שנה הפנתרים השחורים לא רצו ללכת כעדר כבשים אחרי המנהיגות האשכנזית אבל במהלומה תקשורתית מעולה של גולדה מאיר " הם לא נחמדים" חרצה את גורלם ואת גורל המאבק.

  מעניין אותי מאוד לדעת אילו היתה מתפרסמת כותרת נגדך אישית בידיעות אחרונות או בארץ בסגנון "אדרי אתה לא נחמד" איך הייתה מגיב לכותרת?

  אירית בהתעלם מכל תגובתך היה מין הראוי להתייחס לדבריו האחרונים של אדרי על המאבק למען זכויות עובדי קבלן ורשימת השמות האתניים שידע לכתוב ולנווט כסיכום למאמרו, זו נקודת המפנה בכל המאמר שרוב המגיבים התעלמו ממנה.

  בכל מקרה אם חשבנו שרוע האפליה נעלם מהשיח הציבורי בא מאמר אחד והבעיר את התבערה שמכוננת בנו.

 30. אירית

  לא אכנסה לויכוח הזה, ולו רק בגלל הטונים שמזכירים לי למה ברחתי מהאריה…ולא כדי לפגוש את הדב. הבעיה עם פרובוקציות אגרסיביות, אצלי לפחות, שהן מוציאות ממני טונים דומים, שאינני אוהבת להשתמש בהם וגם לא להסתכל אחרי יום יומיים על הפרודוקט. אז אל תאשש סטראוטיפים, או שכן, אבל אני לא אצטרף לזה.

 31. שניר

  אם אין לך כוונות לטמא את נפשך באגרסיות אני הראשון שאקבל זאת באהבה. שימי לב שבכל ה"פרובוקציות" הסטראוטיפיות שלי לא הגעתי לרמת הלינץ' והאונס… לתשומת ליבך.

 32. אירית

  דוקא כן התרשמתי מזה לטובה, וחשבתי שהוא הולך בכיוון נכון כולל אזכור המרוקאיות שנפעה מהירשזון אך גם תוך הבנה שהמאבק הוא משותף. התגובה שלי היתה למעשה לתגובות לפוסט, ושכחתי לציין שכרגיל אדרי כותב לעניין פלוס פלוס, וגם עוסק בעקשנות ראויה בנושא שהוא לב ליבה של הבעיה. מעמד אדונים, וכל השאר – עבדים ממש !
  הפלגנות היצרית המתלהמת של כמה כותבים פה ושם, נופלת בדיוק לתוכנית ההפרד ומשול המוצלחת, מסתבר, של האדונים. וזאת מבלי לטשטש את ההבדלים וההסטוריות השונות של דיכוי בכל אחת מן הקבוצות.

 33. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  עם כל הכבוד אירית (ויש): במקרה זה את הופכת סיבה ומסובב.

  את כותבת "לא אכנסה לויכוח הזה, ולו רק בגלל הטונים שמזכירים לי למה ברחתי מהאריה…ולא כדי לפגוש את הדב." אבל את היית זו שהעלת כאן את אתר קדמה, סנטת בו ולבסוף גם הפכת את הכותבות והכותבים בו לקולקטיב שלילי.

  את כותבת "אז אל תאשש סטראוטיפים, או שכן, אבל אני לא אצטרף לזה" בשעה שאת היית זו ששרטטה סטראוטיפים ומכאן שאינך מצטרפת לכלום זולת למה שיזמת כאן בעצמך ולבד. הכי טוב יהיה אם לא תעני להודעה זו וכך אולי יסגר כל העניין הקדמאי הזה שבו פתחת, אחרי הכל, את.

 34. אירית

  לא אשיב, ויבין מי שיבין את הדיאלוג הקטן שהיה כאן כרצונו וכמיטב שכלו הטוב. מכל מקום, אני מזוהה פה בשמי, ו"אנונימי" – זה כמעט גורנישט ביידיש.

 35. דוד גלבוע

  נולדתי לפני ….שנים בבית חולים זה ואני מתבייש על מה שקורה ביחס לגימלאי מוסד זה. כספי הגמלאים מוחזקים על ידי כונס הנכסים כדי להבטיח שחולים יוכלו לתבוע את המדינה על ארועים שקרו להם בעבר. האם כונס הנכסים נורמלי ואני דפוק בשכלי? אם זה המצב יש להוציא את הכונס לגמלאות אך לעכב את תשלום הגמלאות שלו עד שנת 2056 שבה תחול התיישנות על כל תביעה אפשרית מהכונס.
  כל הפרשה הזו מתחוללת מול עינינו ועוברים על כך לסדר היום למרות שבמדינה נאורה כמו סעודיה היו גוררים את הכונס למרכז העיר ותולים אותו בראש חוצות.

 36. אילן

  יכול להיות שזה מדבק?
  רבים מהיהודים שהיו בשואה וגם ילדיהם , עדיין מפקפקים בנו ( אנשי העדה המזרחית) , אני לא קורא לזה גזענות … אני
  בטוח שכל אחד מאיתנו יכול להזהות עם מקרה אחד או שניים בו הוא רואה אתיופי או רוסי וחשב לעצמו, מה הוא יודע
  למה שאני יעזור לו. הרי זה הכי קל לזלזל.
  אני חושב ואפילו בטוח שאנחנו (עדות המזרח) , אנחנו אלה שבסתר ליבנו מפלים את כל האשכנזים.
  אנחנו אלה שיודעים שהם חלשים מכל הבחינות מאיתנו.. בואו נהיה ראלים הרי אם מצבנו הכלכלי (של כולם)
  היה טוב הרי שהיינו רומסים אותם! מכל הבחינות.

  תחשבו על זה:

  סוג מסויים של אנשים אחראי על הבטחון בארץ , משטרה וכו…(סוג ראשון) , סוג אחר(סוג שני) הוא בעל ההון , שדואג
  שילדיו ימשיכו ללכת לאוניברסיטאות ללמוד.
  הסוג הראשון מרוויח משכורת חודשית , בעוד הסוג השני מקבל ידע וכח אין סופי .
  הכח מהדהד לדורות רבים , בעוד המשכורת מחזיקה לחודש בלבד.