הבחירה של עמיר פרץ

אורה לב-רון

יש לנו מצב בטחוני, אין מצב לדון בענייני כלכלה. כל ילד ישראלי יודע שהחיים ב- HOLD. זה לא הזמן לדבר על עוני, חברה, רווחה, צדק. צריך לנשוך שפתיים  ולפרנס משפחה מסכום נמוך משכר מינימום, להיות עבד של קבלן, לוותר על סנדוויץ` לבי"ס, להשעות את המחשבה על החוג שאבא לא יכול לשלם כי הוא מובטל, לשכוח מהדרישה להחזיר את המיליארדים שהועברו מכיסי העשירונים הנמוכים ונגרפו לבור הצר-אך-עמוק של אלפיון ושמונה-עשרה-משפחתיון.

יש שטחים, יש מתנחלים, יש כוחות הבטחון, יש גיבורי תהילה הזולגים למשרדי הממשלה, הממשיכים להעמיד את בטחוננו על ראש שמחתנו, ולא ברור להם (באמת לא ברור להם, לא בכאילו), מה הבכיינות הזו ה"חברתית".

וכל השנים, במעין שוליים אשמים תמיד, מתנהל איזשהו שיח חריג-לא-רציונלי שאינו נופל אפיים ארצה בהתלהבות נוכח רטוריקת השוק החופשי. להיפך. ויש פרץ של כוח מסויים: הסתדרות, שביתות, עמיר פרץ.

מאז הליהוק שלו לתפקיד שר הבטחון התעמעמה הרטוריקה, נשכחו האמירות החוצבות בעניין "השכבות החלשות". ועכשיו שמעתי אותו מסביר שהפלישה הנוכחית לעזה הייתה הכרחית. כאילו זה עתה גילה את הכוח. כוח ממש. הצבא החזק במזרח התיכון בקצה הפקודה שלך. אין לנו ברירה אלא לפעול – אמרת אתמול  על הכיבוש מחדש של עזה.

מנגד קיימת הבחירה נוסח סארטר: תמיד יש אפשרות לבחור. גם במחנה מעצר, אתה יכול לרַצות את הסוהר או לירוק בפניו. ועם צבא גדול כזה יש אפילו יותר אפשרויות. ובכללה האפשרות שלא לצטט שוב ושוב את דוקטרינת רבין בעניין חטיפת שבויים: אם יש אפשרות צבאית – לנסות קודם כל אותה. להתקיף, לחסל, להרוג, להרוס להפציץ זו לא אפשרות צבאית כשמדובר בשחרור שבוי שלנו. לדבר. לדבר עם השבויים. הבחירה החופשית היא לא להשמע אוטומטית לדרישות צה"ל. מי שמחכה ממערכת צבאית שתבוא בדרישה לנהל מו"מ, לא יגיע לאפשרות הזו לעולם. היא גם לא תדרוש לעולם קיצוץ בתקציב הבטחון כדי להפנות מיליארדים לנושאים "חברתיים", זוכר אותם? האם אפשר לכנות את המצב שבוי של מערכת הבטחון?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאור

  1. תפקידו של פרץ, לטוב או לרע, הוא שר הביטחון. מתוקף תפקידו הוא מתעסק בענייני ביטחון וצבא. אם הוא לא היה מתעסק בביטחון אזרחי המדינה, הוא לא היה ממלא את תפקידו בממשלת ישראל.
  2. להעביר ביקורת זה קל וכיף, ואת זה ידע פרץ לעשות מדוכן הנואמים לפני שנכנס לתפקידו כפי שאתם יודעים לעשות מהכסא שמול הלפטופ. יש דברים שהכותבת לא יודעת או שלא מבינה בהם (כפי שיש דברים שפרץ לא ידע והבין בהם לפני שנכנס לתפקידו), עדיף שתתעסק במה שהיא כן יודע ומבינה בו. ובכלל, שאנשים שלא מבינים בנושא מסויים לא יחוו בו דעה, זה עדיף לכולם וכך אפשר לשמור על רמה גבוהה של דיון.

 2. מוטי

  לאורה אכן מלים כדורבנות. האיש הזה אכזבה גדולה למזרחים ואכזבה גדולה למוחלשים. כמה להט היה פה באתר לפני הבחירות על הבטחות הכאילו האלה. האדם התגלה כנרקסיסט חסר תקנה. ישפוט אותו אל המוסר. כמו שאהוד ברק חיסל את האופציה של הדברות בטענת ה"אין פרטנר", חיסל עמיר פרץ את האופציה החברתית לשנים. מי עוד יאמין להבטחות סרק כאלה. עצוב. עצוב. במיוחד לכותבי וקוראי האתר שתמכו בו או לפחות בדרכו.
  אני לעולם לא אאמין באיש הזה יותר. הייתי שמח לשמוע את חנה קים שתמכה בו לפני הבחירות בצורה נלהבת.

 3. Reuven

  This is a unique phenomenon, which I'm not sure is confined to Israel only:
  Mizrakhiim who were fortunate to climb up and 'represent' the deprived classes, forgot from where they came from and all the promises the lavished so profusedly before their 'ascension'.

  Perez is no exception in this 'Bukhara ha'yafa
  '
  Some regimes put dissidents in prison, some buys them out, and some puts them in the Parliament and the Presidency.

  Israel the affluent took the last two options.

  [ see Shurat-Hamitnadvim who were all bought out , except that crazy Rabbi who squats in Hebron; and all the rest of Knesset Members who are serving as a mouthpiece for the poor and the throdden; Now we seem to have a president on hand… ]
  .

 4. שור

  אם נחכה עד לפרוץ השלום בכדי להקטין את העוני והאי שיוויון אז זה יקח אולי עשרות שנים !
  יש לעשות זאת כאן ועכשיו בין היתר ע"י קיצוץ חד בתקציב הבטחון והפניית הכספים לחינוך, רווחה, עובדים סוציאליים, מעונות יום, הכשרה מקצועית, תשתיות ועוד.

  צחוק הגורל הוא שעמיר פרץ שותף מוביל בממשלה שפולשת לעזה ומפריטה את בתי הזיקוק.

  אכן יש פער גדול בין הרטוריקה לבין המציאות הטרוריסטית וחוקי הכלכלה.

  שור

 5. מלי

  אתם שוכחים שמפלגת העבודה לא ניצחה בבחירות וגם לא קיבלה רוב. אני לא מבינה מאיפה כל הציפיות הגדולות.
  מפלגת העבודה הצטרפה לממשלת קדימה בתקווה שתוכל לקדם כמה דברים (לדוגמה בתחום החינוך והעלת שכר המינימום) ותוכל לספק את המנוע לפינוי ישובים ונסיגה – לפחות אזרחית – מהשטחים.
  זה הכל
  כל אדם שהסתכל על המציאות הבין שלא יוכלו לעשות יותר מזה, למה אתם חשבתם שכן?

  ודרך אגב, בפעם הבאה שאתם באים בתלונות, כוונו אותן לאנשים שהצביעו כל מיני מפלגות איזוטריות וגרמו להפסד קולות, או הצביעו למפלגת שר הבריאות המעשן/אוסף התרומות.
  מפלגת העבודה, עם כל מגבלותיה, לא אשמה הפעם. אז תרדו מזה.

 6. נמרוד קפון

  גם אני הייתי רוצה לראות את הדברים מתנהלים אחרת, ולכאורה נראה שפרץ נבלע בתוך הבור בקריה.
  יכול להיות שיש גם צד שני שאנחנו לא רואים אותו (אני לא מתייחס למהלך הנוכחי בעזה, אלא לתמונה הכללית):
  אין מטאטא מספיק גדול שיכול לנקות את הארוות של משרד הבטחון. אם פרץ היה מנסה לכפות את השקפת העולם שלו (שאני מאמין שהוא עדיין מחזיק בה), הוא היה מקבל זובור ומועף החוצה בפוטש של חלוץ את אולמרט ומופז. אני מקווה שפרץ לומד את המערכת כדי באמת להצליח ולשנות לה את הדיסקט. בזמן האחרון, למרות עוצמת הארועים, לא כ"כ שומעים את פרץ. אני נזכר במסיבות העיתונאים הדרמטיות של ביבי כל שני וחמישי ורואה בשקט מצידו של פרץ כסימן טוב.
  אי אפשר לשנות מנטליות של צבא כיבוש של ארבעים שנה תוך ארבעים יום. מערכת הבטחון היא לא סתם מערכת של צבא כיבוש, היא מערכת של גנרלים שהתרגלו להוריד פקודות לא רק לפקודיהם אלא גם לדרג המדיני שמעליהם. אני חושב שאי אפשר לשנות את הדיסקט הזה בזבנג וגמרנו, ולכן אני עדיין חושב שכדי לשפוט את התפקוד של פרץ במשרד הבטחון, צריך לחכות לפחות עוד כמה חודשים.

 7. גיורא

  אני לא בטוח שמישהו מהמקטרגים של עמיר פרץ היה מוכן להיות במקומו עכשיו ! להיות אמון על הביטחון של מדינת ישראל זו לא משימה שאפשר להקל בה ראש, או לשחרר הצהרות כמו חבר אופוזיציה. גם אני ממתין בכליון עיניים למימוש ההבטחה הגלומה בעמיר פרץ מהבחינה הכלכלית-חברתית, אבל מהפכות לא עושים ביום, וגם לא בשנתיים.
  לביבי לקח כמה שנים עד שהצליח להזיז בצורה רצינית את גלגלי ההפרטה, וכידוע – להרוס זה הרבה יותר קל מלבנות.
  כשאתה שר הביטחון, מונחים לפניך שיקולים נוספים: דעת הקהל הישראלית (קסאמים ללא תגובה?) דעת הקהל העולמית, ובעיקר אם אתה מאמין בהיתכנותו של שלום בר קיימה, אזי אתה יודע למפרע שכל המהלכים המיליטנטים לא הם יביאו את אשר אתה מייחל לו, אולם מה לעשות ובצד השני גדל כוחו של החמס.
  אני מציע לעקוב אחרי ה מ ע שי ם של עמיר פרץ, ולא אחרי ההצהרות שלו, (גם הוא פוליטיקאי אחרי הכל, ששואף להיות ראש ממשלה מתישהו – אינשאללה! – וגם לו יש יריבים רציניים מבית…) ולתת לו את הגיבוי לו הוא זקוק. חשוב לזכור שאם הקדנציה שלו כשר ביטחון תחרט בתודעה הקולקטיבית כמוצלחת, יגדלו סיכוייו להיות רה"מ.

  נ.ב.
  יש מי שיוסיף שאולמרט נתן לו את תיק הביטחון כדי שיקרה בדיוק מה שקורה עכשיו: הרחקתו מהזירה הכלכלית-חברתית, העסקתו בביטחון השוטף, ועימעום מעמדו כמנהיג חברתי… צא וחשוב לידי מי אתה משחק כשאתה מבקר את עמיר פרץ בעניין זה…

 8. דומינו אדום

  לי אישית נראה שפרץ לקח קצת יותר מידי ברצינות את הביקורת על חוסר נסיונו הבטחוני, וכתוצאה מכך, מאמץ בלב שלם את עצותיהם של אנשי הקריה, בעוד בפועל הם זקוקים לעצתו לא להפך.

  עקב כך אני סבור שיהיה זה צעד ראוי והכרחי לבקר את פרץ משמאל על אוזלת ידו וחולשתו מול הגנרלים והאדמירלים למיניהם, אבל מי שקובע את הלך העניינים בפרשת השבוי הוא אולמרט, שמנפץ שוב ושוב את האגדות האורבניות של אדלר ושותפיו בעיתונות על "התמתנותו" כביכול – האיש לצערי לא שינה כדבעי את התנהגותו הכוחנית והברוטלית.

  בעניין הנושאים החברתיים, אני לא חושב שמן הראוי לצפות שפרץ יפעל בנושא ממושבו כשר ביטחון, אבל אני סבור שסיעת העבודה ככללותה, ובפרט יחימוביץ ונוקד, הביאו ללא מעט הישגים במסגרת הדיונים על התקציב וחוק ההסדרים ,לפחות ביחס לגודל הסיעה.

  אני רוצה להזכיר לכל המקטרגים שסיעת העבודה מונה כיום כ19 ח"כ, פחות משישית מהכנסת, ובהפרש די משמעותי ביחס לסיעת קדימה-גמלאים שהציבור נתן לה מספר מושבים כמעט כפול.

  מי ש"התאכזב" מפרץ עוד לפני הבחירות, והכריז שלא יצביע עבורו, כמו עורכי אתר זה, לא יכול לבוא כעת בטענות על אי קידום מספק של תפיסה שמאלית-חברתית

  לו אותם הקולות היו הולכים לחד"ש, היינו יוצאים אולי ברווח, אבל כפי הנראה המאוכזבים מראש ואלו הוזהרו מאכזבה, וכמובן כל אלו שהרגישו לא בנוח להצביע עבור פרנאק, הגיעו לחתול בשק, שקרביו צפויים להפזר בין קדימה(או אחת מפלגיה לעתיד), ישראל ביתנו, ומרבולו לייט.

 9. דומינו אדום

  אני זוכר שרק לפני כמה חודשים ראיתי את דמותו אלי ישי מתנוססת על מודעות האוטובוסים, כלצידו מופיעה כתובית שאינה משתמעת לשתי פנים : "שס – מהפיכה חברתית"

  כתור שר התמ"ת יש בידו הסמכות המלאה להתחיל במהפיכה חברתית כבר מחר ולבטל בהדרגה את תוכנית וינסקונסין, אבל את עיקר מרצו משקיע המהפכן המזוקן בפוליטיקה של חמלה ועיסוק קטנוני במחיר הלחם.

 10. אלי

  נראה לי שנמרוד קפון צודק. צריך להעניק לפרץ את פסק הזמן הדרוש לפני שאנו גוזרים את דינו לשבט. השאלה
  היא מה אורך פסק הזמן הזה. בעניין זה ראוי שנדע כי אם עמיר יוצא חוצץ נגד חלוץ- אולמרט, הוא חייב לקחת בחשבון
  שהם לא יוותרו לו ואז יהא עליו להתפטר. נניח שמפלגתו תתן לו גיבוי (אף כי אין זה לגמרי בטוח), במקרה כזה, לדעתי,
  האפשרות הלא ריאלית היא שתקום ממשלת ימין, יותר קיצונית ממשלתו של שרון בבחירות 2003, דבר שישבור
  כליל את החברה הישראלית. אפשרות אחרת, נדמה לי יותר קרובה למציאות, היא שנלך לבחירות חדשות. כחצי שנה
  לאחר בחירות שגם הן היו קודם זמנן, שוב הולך העם לבחירות. האין זה הרס הדמוקרטיה? דילמה קשה, לא כן? אני
  אומר כל זאת כדי שנבין את גודל האחריות הרובצת על כתפיו (המעונות) של פרץ, וכן, כדי להציע- בואו נמתין עד
  לגמר 100 ימי החסד שבדין מגיעים לו, לשר הבטחון, לפי חשבוני- עד לשבוע השני של אוגוסט, ואז נעלה את הנושא
  מחדש. בקצב המטורף שבו נעה המדינה הזאת, עד לאמצע אוגוסט נוכל במדה רבה יותר של בטחון לדון בעתידו
  של מי שהופיע כמטאור בשמי השמאל, והיום, 70 יום אחרי, הפך להיות הדמות הכי לא מפוענחת בשמי הפוליטיקה
  הישראלית.

 11. אבי

  פרץ גרם נזק שלא בטוח שאפשר יהיה לתקנו למאבק החברתי. יהיה לי קשה מאוד לשכנע אנשים כעת לבחור בשבילו. פרץ היה צריך להתעקש על שר האוצר או לפחות על שר תמ"ת מורחב (ביחד עם מנהל מקרקעי ישראל ותחבורה) שם היה יכול להועיל יותר או אפילו לשבת באופוזיציה ולהצטייר כמי שהאידיאולוגיה חשובה לו יותר מהתיק. מה אני אמור לומר לאנשים כאשר העלאת שכר המינימום לשנתיים הקרובות כוללות פעימה שכבר בוצעה לפני הבחירות והייתה בסה"כ עידכון של שכר המינימום, עוד פעימה של 70 אגורות לשעה ועוד שקל לשעה בשנה לאחר מכן (כשפעימה זו כוללת את עידכון שכר המינימום שהיה מבוצע בכל מקרה). אני מיואש, מפלגת העבודה תזכה במקרה הטוב ל-6-7 מנדטים ולא יותר. האופצייה הטובה ביותר לדעתי היא להדיח את עמיר פרץ ולמנות את יולי תמיר לראש המפלגה

 12. סודרי

  אני כאחד שלא האמין בפרץ במיוחד לא להבטחותיו רוצה לומר שהבעיה קשה ומורכבת יותר מהקלישאה הנבובה – מה שרואים משם ..וגו.

  זה קשור כנראה בנו באיך שאנחנו מחליטים שאנחנו נאורים , מין החלטה פנימית שמצוידת ברטוריקה חסרת שחר, אבל ברור לנו שכלום לא יתבצע מהחלומות והדברים שאנחנו נשבעים שהם חובה ממש כמו אויר לנשימה ובכל זאת.
  הבעיה היא לא פרץ למרות שהכותבת צודקת , אבל את פרץ אפשר להחליף, הבעיה איתנו , אותנו אי-אפשר להחליף , ואנחנו כל פעם מחדש בוחרים רע .

  הבעסה שאפילו זיזי היה חייב לתקוע נגחה במקום גול שהיה באמת סותם את הפה למטארצ'י הגזען , אבל זה קל לומר מהכורסא אם הוא היה מקלל אותי כן …

  אז פרץ הוא אכזבה , אבל האכזבה הכי גדולה זה שאנחנו לא לומדים כלום.

 13. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מסכימה עם הניתוח של דומינו אדום.
  מזועזעת מהמבצע האחרון להרחבת הכיבוש ומכמות ההרוגים.
  זה גם חלק מתוצאות הבחירות. ההורים שלי וחברים שלי שהצביעו בעבר למרצ והשתתפו בהפגנת המאות אלפים ליציאה מלבנון הצביעו בעד אולמרט. יש עוד הרבה כמוהם מסביבי.
  השימוש בשפת ההתכנסות הביאה לאולמרט הרבה קולות גם של אנשים שקודם לכן הגדירו את עצמם כשמאלנים .
  יחד עם ז את, התוצאות של הבחירות הן לא חד משמעיות גרועות או טובות אלא יש לבחון בכל נושא מה קרה.
  לשלי יחימוביץ יש כבר הרבה הישגים שלא מדווחים עליהם בעיתון או לא מדווחים עליהם בהקשר לאורו נולדו. למשל הכתבה של מירב ארלוזרוב על כך שמשרד החשב הכללי מכיר בבעיית עובדי הקבלן במכרזים מאתמול בדה-מרקר, היא כתבה מוזמנת שנמסרה למירב מהחשב הכללי עצמו- זליכה. זליכה בעקבות הלחץ ששלי הפעילה עליו בוועדת הכספים החליט לייצר הודעה לעיתונות . מה יצא זה? כרגע לפחות השפה של החשב הכללי משתנה. פתאום יש העסקה פוגענית בגלל מכרזי מדינה. תוצאות בשטח? נחכה ונראה…

 14. איילת

  הצבעתי לעמיר פרץ בבחירות ואני נורא מצטערת. לא שהקול שלי קובע מי יודע מה, אבל זה דיאלוג פנימי עם עצמי. נכון שצריך עוד לחכות. הלואי שנתבדה. אבל אני לא רוצה לייצר ציפיות. שלי יחימוביץ עושה את התפקיד שלה כמה שאפשר. אבל הפוליטיקה של מפלגת העבודה מזעזעת. אני רואה את פואד בטלויזיה וממש סובלת. אני רואה את עמיר פרץ שמתנהג כמו דובר משרד הבטחון ומתייסרת. רימו אותנו. אולי אנחנו רימינו את עצמנו. הייתי שמחה אם היה מתקיים באתר דיון רציני בשאלה הזו. מה מנהלי האתר חושבים? הצילו.

 15. ליאור שוורץ

  כאשכנזי פרץ בשבילי לא היה התקווה המזרחית, הוא היה ועדין התקווה המעמדית,פוליטית,צריך להסתכל על מפלגת העבודה,ומה היא עושה בקבלת ההחלטות שלה, ביחס להבטחות שנתנו לבוחר.כרגע מתוקף תפקידו אני חושב שזה קצת
  חצוף(בעדינות אני אומר) להתעסק בבעיות חברתיות-זה לא אומר ש-18 חברי כנסת אחרים של מפלגת העבודה פטורים
  מקיום הבטחתם לבוחר,בינתיים מי שמסתמנת כ-ח"כ שעושה את עבודתה היא "שלי יחימוביץ "ואני מקווה שהיא לא היחידה.

  תנו לעמיר אוויר. תחשבו על הדרך לא על האדם.

 16. שלמה אלפסי

  כמו שזה נראה לי, עמיר פרץ הוא המכשיר המרכזי הנוכחי להמשך ניצול המזרחים וכלל מעמד העובדים בישראל. ושלי יחימוביץ' היא סייענית שליידו. אל דאגה… עצמות תמיד תמשיכו לקבל.
  השיטות/מניפולציות/רמאויות נשארו כשהיו, היום תשמעו סיפורי גבורה ועלילה על איך יחימוביץ' 'עומדת בפרץ'… הטיעונים הידועים- העז הזו תמיד נכנסת ויוצאת כשצריך, עבודתה איכותית- לה יש קביעות וכל התנאים. אבל בשורה התחתונה לא רק שעומדים במקום ולא נעשה שום כלום אלא שהמצב מחמיר שבעתיים על בסיס קבוע.
  עובדה.
  בהמשך השטאנץ: בחודשים הקרובים תיזרק אלינו עצם ללא בשר עליה, יבשה ומגואלת בסחי ומאוס של ערימות מלל וצילצולים של יחסי ציבור שתפקידם לפמפם לתוך מוחותינו שזה דבר גדול וענק (..סיר בשר מהביל וריחני).
  את העצם 'תתכבד' להגיש למשק החיות "חברת הכנסת שלי יחימוביץ'", וברקע יקדח לנו במוחות מנגנון "התקשורת" על פרץ שהיה 'שותף למהלכים' שהובילו להשגתה (באישון לילה, בעזות רוח, במישורי הישימון המסוכנים).

 17. תום פסח

  "אני מציע לעקוב אחרי ה מ ע שי ם של עמיר פרץ, ולא אחרי ההצהרות שלו, (גם הוא פוליטיקאי אחרי הכל, ששואף להיות ראש ממשלה מתישהו – אינשאללה! – וגם לו יש יריבים רציניים מבית…) ולתת לו את הגיבוי לו הוא זקוק. חשוב לזכור שאם הקדנציה שלו כשר ביטחון תחרט בתודעה הקולקטיבית כמוצלחת, יגדלו סיכוייו להיות רה"מ".

  הלו, מר גיורא, פתחת חדשות בזמן האחרון? אתה באמת עוקב אחרי המעשים של פרץ ושלוחיו?

  הנה רק כותרת אחת מהימים האחרונים, מ- Ynet –
  ישראל: המצב בעזה קשה אך אין רעב

  וכותרת המשנה

  4 פלשתינאים מתו עד כה בהמתנה במעבר רפיח הסגור זה 16 יום

  אין סתירה בין הכותרת הראשית לכותרת המשנה, כי הפלסטינים לא מתו מרעב, ומצבם עכשיו יציב מאוד. היום מתו שם שניים, בת 19 ותינוק בן שנה וחצי. הצעירה, מונה איסמעיל, חזרה מניתוח בקהיר, ומתה עקב הידרדרות במצבה. התינוק, חמזה אבו טאלב, מת ממכת חום. בימים האחרונים מתו במעבר שני פלשתינאים: האני דאוד, כבן 70, ומוחמד שוהאב, בן 15. אבל יש התרעות ממוקדות ולכן חשוב לא לפתוח את המעברים, כי אם יפתחו מישהו עוד עלול להיהרג.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=737557&contrassID=2&subContrassID=21&sbSubContrassID=0

  לעומת זאת, הילד וליד מחמוד זינאתי בן ה- 12 מת היום מפצעיו לאחר שנפגע ביום חמישי שעבר בהפצצה של ישראל; אתמול נפטר התינוק ח'אלד והבי בן השנה וחצי, שנפגע בהפצצה על בית משפחתו בה נהרגו אימו ודודו.

  http://www.mahsom.com/article.php?id=3256

  אלוהים אדירים – לזה צריך לתת גיבוי?

 18. מקסים די קאן

  כחודש לפני הבחירות התריעו שלושה מהאינטלקטואלים של הקשת:ספורטא,שנהב ויונה כי עמיר פרץ שבוי בידי האשכנזים האופפים אותו, וכי הוא מזניח ויש סכנה ממשית שגם ימשיך להזניח את הנושא המזרחי.
  ואכן, האירועים האחרונים מראים עד כמה דייקו אלה השלושה.

  עמיר פרץ זנח לחלוטין, אבל ממש לחלוטין את כל הנושא המזרחי. ההחלטה הראשונה של ממשלת קדימה, המייצגת בעליל את האינטרסים של הבורגנות והגזענות האשכנזית, היתה להעלות את מחיר הלחם,ולא שמענו מילה מפרץ.עמיר פרץ גם לא פצה פה, כששר האוצר ביקש מגימלאית מרוקאית רעבה ללחם, להביא לו משהו מרוקאי לאכול בלשכתו. עמיר פרץ גם נאלם דום כשהוחלט (שוב פעם צריך לומר) להקפיא את חוק הדיור הציבורי. חוק שאם נהיה גלויים וכנים ניאלץ לומר שהוא בא לעשות צדק (אולי צדק של אחוז אחד בקושי) עם המזרחים המנושלים שנזרקו כמו כלבים, לדירות מעופשות שמרביתן אינן ראיויות למגורי אדם.

  עמיר פרץ מתעלם לחלוטין מהחלוקה הלא צודקת והגזענית של הטובין בארץ הזאת. הוא שתק והוא ממשיך לשתוק, והדברים אמורים גם לגבי התקופה הראשונה שבה נכנס לתפקידו, כשהארץ עדיין לא בערה.

  מוטב היה להפנות את תשומת ליבו של הנשאב הזה לראיון שהעניק יהודה שנהב ל"ידיעות אחרונות" בשנת 99 שם הוא טוען שהכיבוש והמשך מצב הלחימה משרת את האשכנזים.

  כמה חבל שהאיש הזה, בעל הכוונות הטובות באמת(הוא היה מראשוני שלום עכשיו), נשאב כבוואקום אל תוך המשאבה האשכנזית בעליל, שהדבר הנוח לה ביותר הוא לדומם ולהשתיק את השיח המזרחי-עדתי. וראו באמת, עד כמה היא הצליחה.

  השיח המזרחי שוב מוכפף ומושתק, ומי יודע עוד כמה שנים יימשך הדבר.

  מי שרוצה לקבור את "השד העדתי" (ביטוי אומלל כשלעצמו) סופו אולי שהשד העדתי יקבור אותו.

 19. אבנר.ל

  האם עד כדי כך בוערת בליבך אש המשטמה והשינאה לאשכנזים ככלל שאתה מסוגל להעלות סברה שכזו?
  ועבור מה?

  "לדומם ולהשתיק את השיח המזרחי-עדתי".(ציטוט).

  האם באמת הינך סבור שלמען מטרה זו ישלחו חיילים אל מותם?
  אולי גם בוחרים(סלקציה)רק חיילים מזרחים?

  ולמנהלי האתר:האומנם?
  עד כדי כך?
  ואח'כ יוסי תטען כלפי שאני טוען שאתם מנהלים הסתה.

  וכי מה משמעותה האמיתית, אמנם סמויה מעט,של טענה זו, שלא מצאתם לצנזרה.
  אי אפשר גם להסית וגם לרחוץ בניקיון כפיים.
  מצידי תסיתו אבל אל תיתממו ותכחישו את מה שאינו בר הכחשה.
  נדע כולם מה עומד באמת על הפרק.

 20. מקסים די קאן

  אין ולו מילה אחת של הסתה בדברי. כל מה שכתבתי אמת לאמיתה. אמת היא שהשלישיה מהקשת טענה את מה שטענה, ואמת היא שפרץ זנח לחלוטין את כל השיח החברתי, ואם תרצה לדייק תוכל לכנותו השיח המזרחי.

  ובכלל, מדוע שלא נשמע ולו רק פעם אחת ממך, מילה על ההזניה של חוק הדיור הציבור, זה החוק ה י ח י ד י בספר החוקים שעושים ממנו צחוק. מדי פעם בפעם מקפיאים אותו. חבל גם שלא שמענו אף פעם מילה ממך, על הנבזות של ההתבטאות כלפי הגימלאית המרוקאית. גם אף פעם לא הטרידה אותך החלוקה העדתית-מעמדית שקיימת בישראל.

  נ.ב. בשום מקום בדברי לא טענתי שחיילי צה"ל נשלחו למבצע הנוכחי כדי להשתיק את השיח המזרחי. בעניין הזה אתה הוא המסית ואתה הוא הדמגוג. והרי כתבתי במפורש שעמיר פרץ הזניח את המאבק החברתי עוד ל פ נ י שהארץ בערה.
  ובכלל מאדם כמוך שלא מוכן אפילו להתחיל להקשיב, אני כבר לא מדבר על להסכים, לשיח המזרחי, אחד כמוך הוא האחרון שראוי להתנצלות כלשהי. אתה הוא זה שצריך להתנצל על סילוף דברי.

 21. אבנר.ל

  אני חותם על הגדרתך את השיח החברתי כשיח מזרחי.כדבריך: " ואם תרצה לדייק תוכל לכנותו השיח המזרחי".

  המצגת הזו תואמת להפליא אתהנאמר במצע הקשת:"היא מזרחית ביעדיה ואוניברסלית בערכיה".
  מלכודת דבש מתוחכמת לתפישת ושאיבת כל מיני יפי נפש אשכנזים שואפי טוב שלא מבחינים במה באמת הם תומכים.

  בעקרון אני מתיחס למה שחשוב לי ומעסיק אותי.
  כמוני כמוך.
  כמו כל אחד.
  אז היכן הבעיה?

  אבל,מאחר ובאמת פנית מהמית ליבך ולא ממקומות אחרים אתיחס לכמה עיניינים שהעלית.

  הדיור הציבורי.
  אני סבור שמגיע לדייריו המקוריים משנות ה-50 לקבל את הדירות בהן הם מתגוררים בחינם.
  הרציונל רק שונה.
  התביעה עלתה כחלק מההתנפלות המתועבת כלפי החקלאים תוך השוואה מאולצת שלא ממין העיניין עימם ושמקורה היה משטמה ושינאה ושהכניסה הרבה רוע והזנייה לשיח הציבורי.
  הסיבה שראוי שיקבלו את דירותיהם חינם מגיעה מבחינתי ממקום של השוואת העזרה שמקבלים העולים היום ושקיבלו עולים בשנים מאוחרות יותר.
  אם שמת ליבך ככל שחלפו השנים עלו ההשקעות בעולה מצד המדינה פחות או יותר במקביל ליכולות המדינה.
  מבחינה זו הדירות ניתנות להורשה,כמובן.

  באשר להירשזון וחסיבה.
  הבעיה בהחלט נובעת מסטריאוטיפים ולאו דווקא מרוע לב זדוני.
  זו היתה אמירה המייצגת נאמנה ראיה ספונטנית שלו את חסיבה כחלק מקבוצה שיש לה סטריאוטיפ די מוצק שניטבע ושנקבע לפני שנים רבות למדי בעיקר באמצעות סטירה,מחזות,ספרות,קולנוע ובחיים עצמם.
  בהנחה שאין עשן בלי אש הרי שהסטריאוטיפ נובע ממציאויות כפי שנחוו וניתפשו ע'י האנשים במקום ובזמן המסוימים.
  מדינה לא יכולה למנוע מאנשים לדבר,לספר בדיחות,להביע דעתם.
  מדינה לא יכולה לצנזר תיאטרון,ספרות,עיתונות וכד'.
  שר תרבות יכול, אולי,לפנות בצורה דיסקרטית בבקשה לעיתונאים סופרים ואחרים להימנע משימוש בסטר'.
  שר חינוך יכול למנוע טקסטים פוגעניים בסיפרי לימוד.

  בסופו של דבר כל פרט וכל קבוצה צריכים להאבק על מקומם בחברה בכוחם שלהם,במעשיהם,תרומותיהם וההערכות להן יזכו.

  יהודי מרוקו החלו לחדש ולפתח את המימונה מסיבות שאני יכול רק לנחש אבל התוצאה של ההתרכזות שלהם ושל התקשורת באוכל ואכילה המועלים לדרגת כמעט פולחן חוזרים במצבים שונים בתגובות אינסטינקטיביות המשקפות את היחס וההרגשה כלפי אנשים וקבוצתם.

  לכל קבוצה-עדה בארץ יש סטריאוטיפים פחות או יותר חיוביים ונחמדים ו/או דוחים ולא נעימים.
  השאלה מה ואיך נוהגים ועושים עם כך.
  אני מעריך שמי שמתרגז וכואב את הדימוי הלא סימפטי של עדתו בא ככלל ממישפחה שהדימוי אינו נכון עבורה ומציג אותה באור שאינו מייצג אותה.
  זו גם הסיבה שמישפחות של יהודים ממרוקו שהיו שם בעלי השכלה ו/או שמצבם הכלכלי היה טוב עזבו את המדינה זמן קצר לאחר שעלו בתחילת שנות החמישים.הם סבלו מהדימוי שדבק בעדה ולך תוכיח שאין לך אחות.אני אישית מכיר משפחה כזו.אני גם מכיר משפחות שקיבלו את המציאות בדרך מאוזנת יותר.שמורים בליבם זיכרונות רעים מהתנהגויות ואמירות מעליבות ופוגעות מצד אשכנזים אבל יש במוחם וגם בליבם זיכרונות מאנשים (טוב,אשכנזים) שגילו כלפיהם יחס אנושי וחברי והם יכולים בתוכם לאזן ולראות בעיקר את הטוב.
  ויש גם כזה.

  באשר להסתה.יתכן שאני טועה אבל אני סבור שאני מבין לא רע עברית ויודע לקרוא גם בין השורות ובתוכן.
  בתגובתי הקודמת לא התייחסתי לסייפא המאיים של תגובתך הראשונה.לכאורה הוא מופנה לעמיר שטען שבחירתו קברה את השד העדתי אבל בהחלט ניתן לפרשה גם כאיום על האשכנזים שנסיון שלהם לקבור את השד יביא לכך שהוא(השד או אתה?)יקבור את המנסה לקוברו.
  כמובן שזה מתקשר לדבריך על השיח המזרחי שהאשכנזים רוצים/מנסים להשתיק.

  באשר לטענה שהחלוקה המעמדית, המקבילה,פחות או יותר,לחלוקה העדתית, אינה מעניינת אותי, הרי שאתה טועה.
  נכון שאני רואה את הדברים ממקום אחר, שאינו מקובל עליך, אבל הוא מעסיק גם מעסיק אותי ולכן אני גם כאן.

  אם תקרא את דברי בעיון תראה שהדברים מאד מעסיקים אותי.

  אבל מזוית אחרת משלך.

  יום טוב לך.