לאן זורמים הכספים מהחור שבדלי ההפרטה

יוסי דהאן

בפוסט הקודם כתבתי על פלאי הדה רגולציה של משק החשמל בקליפורניה ותאגיד אנרון. בינתיים כפי שציין אחד המגיבים, מייסד החברה ויושב הראש שלה קנת להי נפטר מהתקף לב. עובדה משפטית מעניינת בהקשר זה, על פי תקדים פסיקתי של בית המשפט לערעורים האמריקאי ביוסטון, אדם שנפטר לפני שהליך הערעור שלו הסתיים אינו נחשב כמי שהורשע. וכך ההליכים להחרמת מאות מיליוני הדולרים שנטל להי מהחברה יבוטלו. בניגוד לרעייתו וילדיו של להי שייהנו מהכספים הללו, העובדים וילדיהם, שאת כספי הפנסיה שלהם גזל להי, יצטרכו להסתדר בכוחות עצמם.

הפעם אני רוצה לספר על נפלאות תאגיד המים Thames Water, הסיפור כבש את מהדורות החדשות בבריטניה לפני מספר שבועות. חברת "תמס ווטר" היא חברת מים פרטית המשרתת 8 מליון צרכנים בכל האזור הדרום מזרחי של אנגליה כולל העיר לונדון. לאחרונה הודיעה החברה שהיא הגדילה את רווחיה בשנה האחרונה בשליש, בסכום נוסף של 346 מיליון לירות סטרלינג. חלק מהרווחים הללו נובעים מכך שהחברה אינה משקיעה בתחזוקה ראויה של צנרת המים באזור. התחזוקה הלקויה והצנרת הישנה שאינה מוחלפת גורמים לכך שבכל יום דולפים מצנרת החברה 900 מיליון ליטר. מקור רווח נוסף של החברה הוא עלייה של 24% בחמש השנים האחרונות במחיר המים שמשלמים הצרכנים לחברה. המחירים שמשלמים הצרכנים עומדים לעלות ב 24% נוספים בחמש השנים הבאות. לא רק שהצרכנים משלמים יותר, אלא שלאחרונה בגלל מחסור במים הנובע בין היתר, מבצורת גשמים וגם מדליפות בצנרת, הכריזה החברה על משטר חירום של הקצבת מים במספר אזורים, והיא עומדת לדרוש להרחיב את משטר קיצוב המים גם לעיר לונדון. וכך בעוד הצרכנים עומדים עם דליים ליד ברזים והצנרת דולפת רווחיה של החברה הולכים ונוסקים.

 Thames Water נמצאת בבעלותו של תאגיד הענק הגרמני RWE שכבר הודיע שהוא עומד למכור את החברה לתאגיד ענק אחר בשם Terra Firma בסכום של 8.2 מיליארד לירות סטרלינג, הרווח של התאגיד הגרמני מהמכירה יהיה 3.2 מיליארד לירות סטרלינג. התאגיד החדש שירכוש את חברת המים אינו מתכוון להשקיע בחברה, לא בתיקון הצנרת ולא בדברים אחרים, אלא במסגרת מדיניות הפרטת משק המים הוא מתכוון להנפיק את החברה בבורסה. כך שהתחזית היא שבעתיד תושבי לונדון והסביבה יצטרכו להתרגל לחשב את כמויות המים שבהם הם משתמשים להתקלח בדיוק רב מאד. כמובן שעל החברה יש פיקוח רגולטורי ממשלתי שבסמכותו להטיל עליה קנסות חמורים, אבל על פי הפרשנים הסיכוי שהוא יפעיל את סמכותו נמוכים, כיוון כפי שכתב אחד מהם "הרגולטור אינו אלא שבוי של החברה". הסיכויים להפעלת סמכותו שווים לסיכויים שמועצת הרשות השנייה או מועצת הכבלים והלווין תאכוף את תנאי המכרז והחוק על זכייני הטלוויזיה וחברות הכבלים והלווין.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נמרוד קפון

  לפני שבע שנים בערך, התקשורת בבוליביה רעשה למשך יום תמים:
  חברת המים המופרטת (בבעלות תאגיד צרפתי שאת שמו אני לא זוכר), ניתקה כפר של עניים מרודים מהמים, באמצע הקיץ, בגלל אי תשלום חוב. למרות בקשות ותחנונים של תושבי הכפר, שמקור מים אחר לא היה להם, החברה ניתקה את המים מה שגרם למותם של מספר בני אדם.
  אני משער שהכל שאלה של היצע וביקוש.

 2. אורה לב-רון

  זה עוד רסיס בתופעה העולמית: בוחרים אנשים בעלי כישורים כדי להיות פקידי אוצר. בעיקר הכישור שלא להרגיז את מעסיקיהם לעתיד: הבנקים, חברות הביטוח, תאגידים, חברות תעופה והשקעות. אז מי יאכל את השמנת? כנראה לא חתולי הרחוב.

 3. פנסיונר

  לידיעה אינפורמטיבית בלבד!
  קו המים לירושלים הונח בתקופת מלחמת השחרור.מתקרב לגיל 60
  המוביל הארצי התחיל לפעול בשנות השישים והוא בן 40 שנה.
  קו המים הראשון לנגב התחיל לפעול באמצע שנות החמישים הום בן 50 שנה.
  קו המים השלישי לנגב פועל כבר שלושים שנה.
  ועוד עשרות מפעלי מים ,קוי מים פועלים כבר עשרות שנים, ברמת תקלות נמוכה מאד.
  לפי תקנים בין לאומיים צריכים היו כבר להחליף את הקוים הישנים מס פעמים רק רמת תחזוקה גבוהה מאד מחזיקה את הקוים הישנים פעילים גם היום.
  אין גוף שפועל למען רוח שיהיה מסוגל להשקיע את הסכומים הנדרשים לתחזוקה טובה [ובודאי עדיף לגוף ששקולי רוחיות בראש מעיניו לדרוש מהממשלה להקים מחדש את הקוים הישנים]
  {ובאשר לאובדן המיים 900000000 ליטר שוים כמעט לכמות המים ששואבים מהכנרת כל יום}
  ולכן כשמדברים על הפרטה של משק המים צריך הציבור לדעת את הנתונים והכונות של הרוכשים.
  הפרטה שוה למשק מים מפגר לא יעיל ויקר מאד..

 4. יואל קורנבלום

  המצב מראה שבמקרים רבים השוק הכלכלי אינו מתנהג כמו שוק חופשי. כמה קבוצות השתלטו על חלקים מהשוק בעזרת פקידי ממשלה מושחתים כדי להרוויח כמה שיותר ללא השקעה ובספסרות. דפוסי התנהגות כאילו מתאימים יותר להגדרת שוד והתנהגות הממשלות בעניין הזה מתאימה יותר להתנהגות אירגוני פשע. גם העיתונות קשור לפשע הזה כי הם לא מדווחים על העניין כי אולי בעל העיתון הוא חלק מהשיטה הזאת או לכל הפחות חבר של השודדים. טוב שכתבות כפי שיוסי דהאן מביא מובאות לידיעת קוראי האתר אבל בנתיים לצערינו זה כמו קול קורא במיכל אטום במדבר. חובה גם ליידע את הציבור הרחב על דפוסי ההתנהגות האילו כי רק הציבור הרחב, בגלל גודלו, מסוגל לגרום לשינוי המצב. צריך, כפי שכתבתי בעבר כאן באתר, למצוא דרך להביא את העניין לידיעת הציבור הרחב בדרך בה הציבור מסוגל להבין ולקלוט די מהר את העניין ואז הציבור יפעל.

  הדרך ההטובה ביותר היא להראות לציבור את פילוג המשכורת והתנאים של אותם שודדים (קבוצת הניהול), בה הצרכן תומך, כפונקציה של מחיר המוצר שהוא קונה. לדוגמא, נאמר למשל אם נראה לציבור:

  1. 50% ממחיר כוס המים שהוא שותה הולכות לתשלום משכורת קבוצת הניהול
  2. 25% לתנאי פרישת קבוצת הניהול
  3. 23% לשאר משכורת העובדים ולתשלום אחזקה שלא נעשית עכשיו ורק מאוחר יותר יצטרך הצרכן לשלם כשהמערכת תקרוס.
  4. 2% תשלום מחיר המים

  הצרכן יבין את זה די מהר וגם יתרגז מהר למדי וגם תהיה פעולה כל פעם שהוא שותה כוס מים זה יתקע לו בגרון או בכל מקום אחר. אפשר לחשב את זה עבור כל פלח שוק וגם ליצור השוואות בין בין ענפי השוק השונים לא צריך אפילו להיות מדויקים ובהתחלה אפשר אפילו להגזים כלפי מעלה. מה יעשו השודדים? יכחישו את זה? בסוף הרי יצטרכו להראות את הנתונים הממשיים כדי להפריך את ההגזמה ואז כמובן אפשר לחקור את הכל, כולל הוצאות אחזקה ומקורות מימון. בנוסף זה יקרר את היחסים בין הממשלה לבין אותם שודדים כי אפילו במדינות מושחתות יש חוקים הדורשים מנבחרי הציבור לכל הפחות לא להתפס על חם או בכלל לא להתפס.

  אם מספרים לציבור על סכומי הענק שמקבלים השודדים זה לא נקלט כי אין במה להשוות. גם דיווח על חוסר אחזקת המערכות לא מזיז הרבה כי הציבור נזכר בברז שדולף בחצר או במטבח וכבר חצי שנה שלא מתקנים ומסיק שאפשר לחיות בצורה הזאת.

  לכן חשוב לגופים החברתיים העוסקים בעניין להקים קבוצות חשבונאים מתנדבים שיוכלו לנתח את העניין ולהציגו לקהל הרחב בצורה הפשוטה ביותר. דיווחים כאילו יתחילו לגבור לאט לאט. גם העיתונים הגדולים יתחילו פתאום להשתתף בחשבונאות כי בסופו של דבר זה יראה לא הגיוני שהם לא משתתפים.

  בהצלחה.

 5. שור

  בישראל הממשלה אחראית על המים,
  והנה מחיר המים לצרכנים הבייתים גבוה, הצנרת דולפת, יש סבסוד ממשלתי כבד, קיימת סכנה להמלחת מאגרי התהום בגין שאיבת יתר ועוד כהנה וכהנה צרות צרורות.
  אבל לא מדובר בהפרטה, אז זה לא מעניין.

  והיום התפרסם דוח מזעזע של הסניגוריה הציבורית על המצב הגרוע של בתי הכלא בישראל.
  אבל לא מדובר בהפרטה, אז זה לא מעניין

  חבל שמפלס הדאגה עולה רק כאשר מדובר בהפרטות.

  ויש לשים לב ששוקי המים כמעט בכל אירופה הופרטו,
  ווהאו איזה פחד, ממש צמרמורת.
  אבל למרות זאת מדובר במדינות בהן קיים עושר גדול, איכות חיים גבוהה והעוני יחסית נמוך.
  אז אולי קצת צניעות לא תזיק כאן.

  שור

 6. דרור ניסן

  ההפרטה במתכונתה הרווחת ולפיה מוכרים את רכוש הציבור תוך הדרת הציבור מהעסקה, פסולה. לטעמי ההפרטה ככלל, כשיטה, איננה טובה והציבור אינו יוצא לרוב נשכר ממנה. אולם, אם מתעקשים על הפרטה, הרי שניתן למצוא מודלים פחות מושחתים לעשותה. למשל, להפריט חברה ציבורית ולהעביר את התמורה לתוך הביטחון הפנסיוני של האזרחים. אלא שהפרדוכס נעוץ בעובדה שמי שמחפש מודלים הוגנים של הפרטה, אינו תומך עקרונית בהפרטה.
  אשר למים, חשמל, רכבות, כבישים ותשתיות באשר הן, זו איוולת מסוכנת להפריט. הוצאות התחזוקה התשתיתית תמיד גבוהות ומשקיע פרטי יימנע מהן. הנסיון כבר הוכיח שהמחירים עולים, השירות מידרדר ולבסוף אף קורס. כך קרה לחברת המים ביורקשיר שאותה נאלצה הממשלה הבריטית לרכוש חזרה. כך אירע גם אם אחדים מקווי הרכבת.
  בכלכלת הגולו בולו שבה עסקינן, הרי המים יכולים להפסיק לזרום כליל בצינורות הרקובים, ואילו הרווחים רק יאמירו. בכלכלת הפלאים החופשית דבר לא צריך באמת לצמוח או לזרום מלבד הוראות קנייה ומכירה.

 7. אלי

  נכון, ההפרטה היא עבודה בעיניים, וכמובן שלא נחזור למשק הממשלתי שלבד מהשחיתות שפשטה בו, הפסדיו בלעו את
  תקציב המדינה. אז מה כן? הרי לא מספיק רק לצעוק געוולד, צריך לבוא עם איזה שהוא קצה חוט.

 8. אביעד

  כמו בכל שירות בסיסי, בין אם זה מים,חשמל, תחבורה ציבורית וכדומה בסופו של דבר איכות הרגולציה היא שקובעת.
  הבעיה היא שבישראל, עקב תרבות המקדשת את עשיית הכסף בכל מחיר, הבוז לחושפי שחיתויות, שנאה לבירוקרטיה באשר היא והערצה עיוורת לבעלי הון נוצרה תרבות המאפשרת לרגולטורים להכנע בלא קרב לבעלי ההון.
  לאחר מכן כשבאים אליהם בטענות, הם מגלגלים עיניהם לשמיים וזועקים "אבל הרגולטור הירשה מה אתם רוצים מאיתנו".

  לכן צריך לטפל קודם כל בניתוק הקשר הגורדי הון-שלטון.

 9. איציק ניסני

  water-fronts איגוד ישראלי למים?!
  גוף מוזר ללא התחלה וללא סוף שבו חברו פקידי ממשל לשעבר "מנהלים" שהחליטו שמה שחשוב עכשיו לעם היושב בציון : הינו "ארגון מים היי טקי מיוחד "שיעביר את מסר המים המותפלים ויקדם את העולם הראשון השני והשלישי בידע העצום !!! שהצטבר בארצנו רווית המים .
  במקום לקדם את הארגונים הירוקים ולהשקיע משאבים ומתקנים בהגנת הסביבה ובבריאות הציבור נגררה הכנסת ונתנה בלי להרגיש 100 מיליון שקל ככה סתם כאילו כלום …בלי לגייס לצורך כך חולי סרטן, ירוקים ,גימלאי "ביקור -חולים ".
  מי בודק את המטרות? הרווחים? ההפסדים?ההכנסות?הפתרונות? המשכורות?
  אולי זה סוג של קרש קפיצה לפקידי ממשל או אולי הלוואי !!גוף אמיתי
  כרגע זה נראה :waterfront איגוד(שאיבת ) מים ב(כנסת) ישראל !!
  בשקט !! בשקט !! ככה סתם כאילו כלום ?.
  נעלמו מאה מיליון שקל שאולי היו מגיעים לארגונים הירוקים ??

 10. רונן

  נכון, גם המערכת הממשלתית לא מושלמת. בכלל לא מושלמת. אבל עליה האזרחים יכולים להשפיע ולשנות, להבדיל מחברות פרטיות שיש להן זכויות קניין "קדושות" במסגרת חוזים "מקודשים", שאיכשהו תמיד מגינים טוב יותר על החברות עצמן ולא על האזרחים.

 11. שור

  תרשה לי לחלוק עליך,
  נציגי הציבור באשר הם יכולים לפקח טוב יותר על בעלי הון פרטיים מאשר על חברות ממשלתיות
  .
  לראייה –
  בית הזיקוק הממשלתי בחיפה מזהם יותר מ- 29 בתי זיקוק פרטיים במדינת קליפורניה (לפי דוח של ארגון "חיים וסביבה" בראשו עמד עד לא מזמן חכ דב חנין מחד"ש).

  ויש עוד המון דוגמאות !
  הפיקוח הרגולטורי טוב יותר על גורמים פרטיים הפועלים בשוק מאשר על גורם ממשלתי מונופולי,
  כי כאשר ממשלה מפקחת על גוף השייך לה עצמה, יש ניגוד אינטרסים טבעי וברור.

  שור

 12. רפי יחזקאל

  אתם אדוני המלחמה שרוצים להרוס את העולם.
  אתם שהמצאתם את הרובים והלהביור.
  אתם שבראתם את מטוסי הקרב והנפ"ם,
  אתם שתמיד נשארים מאחור.

  אתם שלא עשיתם דבר בשבילי,
  מלבד לזרוע הרס מסביבכם,
  אתם שמשחקים בעולם שלי
  כאלו שהוא הכדור שלכם.

  אתם ששמים לי רובה ביד
  ואומרים : נו, ישחקו הנערים…
  אתם שתמיד עומדים מהצד
  רחוק מאיפה שעפים הכדורים.

  אתם שחושבים שאני לא מבין
  שהתפקיד שלכם הוא לשקר את כולם,
  אתם אתם שרוצים שאני אאמין
  שאפשר לנצח במלחמת עולם.

  אבל אני מסתכל לכם בעיניים
  ורואה את המוח שלכם המפחיד
  כמו שרואים דרך המים
  את הבוץ המלוכלך שבקרקעית.

  אני רואה אתכם מתחבאים
  כשדם צעיר של אנשים צעירים
  צועק כשהוא עוזב את החיים-
  ןרק אתם תמיד נשארים.

  אתם שגרמתם לפחד הגדול ביותר
  שידע אי פעם לאדם,
  ןהוא הפחד הנוראי מכל:
  הפחד להביא ילדים לעולם.

  כך הרגתם ילדים שטרם נולדו,
  נשמות טובות בלי קבר ושם,
  אז אתם לא שוים את הדם ההוא
  שזורם עכשיו בעורקים שלכם.

  כן, אולי אין לי זכות להעיר,
  אולי אין זכות לומר אף מלה.
  אתם יכולים להגיד עלי הוא צעיר,
  אתם יכולים לומר אין לו השכלה.

  אבל דבר אחד אני מוכרח להגיד לכם:
  בגלל שאני צעיר ואין לי השכלה,
  שום אלוהים שראה אתכם
  לא יתן לכם מחילה.

  ואני מקווה שתמותו.
  כן, אני מקווה שתמותו בקרוב
  וכמה שתמותו יותר מהר,
  ככה יהיה לי יותר טוב.

  ואנו נכבד את זכרכם
  בדקה דומיה ובראשים מורדים
  ולא נזוז מהקבר שלכם
  עד שנהיה בטוחים שאתם מתים.

  תרגום: יונתן גפן