מבעד לעיניים לבנוניות

יוסי דהאן

שיקו המליץ באחת התגובות על העיתון הלבנוני Daily Star, ממה שהספקתי לקרוא ולהתרשם נראה שהעיתון מספק תמונה מורכבת ועניינית על מה קורה בלבנון בימים אלו. תיאור מפורט של התייחסות המערכת הפוליטית הלבנונית ותגובתם של חלקים שונים של הציבור שם לאירועים – על המחלוקות הפנימיות שבין המחנות הפוליטיים השונים לפעולת החיזבאללה ותגובות הלבנונים והתיירים להפצצות הישראליות.

אפשר להתחיל להבין איך כל זה נראה מהצד השני, ולא דרך התיאורים הקריקטוריסטיים  של המומחים המקומיים לנפש אוכלוסיית האזור, הגיא בכורים והאהוד יערים למיניהם.

בתחנת הרדיו הציבורית האמריקאית NPR קיימו ראיון קצר ומעניין על המצב עם Jamil Mroue העורך הראשי של העיתון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורה לב-רון

  בעבר הרחוק נהגו לומר בישראל שלבנון תהיה המדינה הערבית השניה שתכונן איתנו שלום. לא הראשונה, כי היא חלשה ולא תעז. אבל הדימוי שובה הלב צייר אהבה שיד אכזרית חוצצת בין שני הצדדים. עכשיו הקשבתי לראיון עם ג'מיל מרו, ופתאום הצטיירתי לעצמי לא כאוהבת נכזבת, אלא כמפלצת גדולה שכל אימת שמישהו מרגיז אותה שופכת אש וגופרית ומחריבה את לבנון. עשרות שנים. שוב ושוב. הבריון של המזרח התיכון שתוקף את החלש.

 2. א.א - אני אשכנזי

  שג'רוזלם פוסט מסביר את ישראל. זה הרבה יותר קריקטורה מאהוד יערי או גיא בכור. לפחות הם יודעים ערבית.

 3. אחד יורם שראה כבר הכל

  ד"ר דהאן הנכבד. אני מקשיב לך הרבה ורוצה לשאול ברשותך – איך נראים לך החיים תחת הקטיושות? ואיך נראה לך מצבם של משפחות החטופים? והאם "הצד השני " מספק הסבר שנראה לך הגיוני לפעולת החיזבאללה האלימה והבלתי מוצדקת ? או שיש דברים בעיתון הזה של הצד השני שמאירים לך בצורה מורכבת ולא אהוד יערית את מלוא התמונה הנוגעת לחטיפה הזו?מה יש בתמונה הזו שחסר פה? הבנה למניעי החיזבאללה אחרי שיצאנו מלבנון? מהי המורכבות הזו בהקשר לחטיפה עצמה – לנקודת האפס שלה???
  אני ממש לא סובל את המגוייסות של שני העיתונאים הישראליים שהזכרת אבל במקביל אני קץ בהיעדר הסימפטיה והתמיכה המנימלית שלך בישראל ובישראלים . מה למשל היית מציע שישראל תעשה לאחר חטיפת החיילים על ידי החיזבאללה? האם יש מקום לדעתך למנגנוני ביטחון בדמוקרטיה? מה תפקידם? מתי הם אמורים להגן על אזרחים ומתי לא? האם אתה כופר בכל תיאוריה ביטחונית? למשל – של הרתעה? האם אינך סבור שישראל צריכה להחזיר את חייליה הביתה? איך? יחטפו ויחטפו ויחטפו ואנו נחייך ונגיד – אוקיי – כמה אסירים עכשיו אתם רוצים? אין בעיה. וחוזר חללה בחטיפה הבאה, ובמקביל – נשלב ידיים ולא נעשה דבר? עד מתי? מהו הגבול? אולי נפרק כעת את צה"ל – מה דעתך? ממילא הוא רק כלי עזר בידי המדינה לדיכוי הפלשתינים והערבים. כן – מוטב למדינה כמו ישראל שלא יהיה לה צבא. יפרק צה"ל את נשקו ואז נלך למשא ומתן עם הערבים – רעיון טוב, לא? הם בטח יאהבו את הרעיון.
  יש לך ילדים?נכדים? לי יש! כן אני רוצה שיחיו בשלום עם שכניהם ומחכה בקוצר רוח למדינה פלשתינית. בינתיים – אני יותר ויותר מבין שיש לנו עסק עם חבורת מטורפים מסביבנו. ובניגוד אליך – בנסיבות אלו – אני לא רוצה לוותר על הצבא של המדינה הזו ועל פעולות שהוא נאלץ לנקוט. אני גם לא מאבד את התקווה אבל לכם בקשת המזרחית יש רק דבר אחד בראש – איך לא לפגוע בפלשתינים. ומה עם חיי ישראלים וביטחונה של האשה בשדרות, אשקלון, קריית שמונה? מה עם המורכבות של החיים שלהם שם? ומהו הפתרון שלכם? אה, נזכרתי. מדינה דו לאומית כאן ועכשיו! "ובא לציון גואל!"

 4. אבנר.ל

  שר החוץ האיראני, מנוֹשהר מותאקי, גינה את פעולת צה"ל בלבנון ואמר: "המתקפה הפראית של המשטר הציוני לא תסייע למטרותיו. הם חוזרים על טעויות העבר שלהם וחושבים שיוכלו לכפות את התנאים שלהם על האיזור".

  "לכפות התנאים שלהם על האזור".

 5. אחד יורם שראה כבר הכל

  איפוק. כמובן. עלינו להתאפק. תחטפו ותשתקו

 6. יוד דלת

  תתפלא שעוד לא ראית הכל, ונכונות לך הפתעות נוספות של יוסי דהאן .כל הפתעה מרעישה נוספת שבעיניך תיראה מאוד מקוממת, תזכה למחיאות כפיים מכמה כותבים שפוטים, אשר אני מניח שיכנו אותך שטוף מוח של הימין הקיצוני וצבא הכיבוש. אני מיעץ לך להתנחם בעובדה המוצקה, שככל שביטויי השמאל נעשים קיצוניים, מקוממים ומופרכים יותר, כך גדל מספר המתפכחים, ומצטמצם מחנה השמאל לשוליים בלתי משמעותיים.
  ובא לציון גואל……

 7. יוסי דהאן

  משום מה אני משער שאפילו לא הצצת בעיתון הלבנוני, אולי לא שמת לב אבל לא הפניתי את הקוראים ל"אל מנאר". עכשיו גם לקרוא איך האירוע נראה מנקודת מבט של עיתונאים לבנונים, נקודת מבט מאוזנת יחסית, הכוללת גם דיווח ביקורתי כלפי פעולת החיזבאללה והמוצגת באופן ענייני ומבחינה עיתונאית יותר מקצועית ופחות מתלהמת מזו של חלק גדול מהעיתונות הישראלית, הפך לאקט אנטי פטריוטי של תומכי מדינה דו לאומית, מפרקי צה"ל וחברי הקשת הדמוקרטית המזרחית שדואגים יותר לערבים מאשר ליהודים. אגב אין שום קשר בין האתר הזה לקשת, שעד כמה שאני זוכר תומכת בפתרון של שתי מדינות לשני העמים.
  למרות שראית הכל למה שלא תנסה לקרוא קודם.

 8. דרור ניסן

  נאסר אללה לשיטתו הוא דוברו של אללה, לא פחות מזה. מפלגתו היא עושת דברו של האל. החיים הללו, כאן ועכשיו, על-פני האדמה, לשיטת החברים מהחמאס ומהחיזבאללה, הם על גבול ההבלים. מדובר במסדרון צר, קצר וטחוב, אל העיקר, אל העולמות השמיימיים הבאים. הנאום הזחוח ביותר של נאסראללה היה אחר נפילת בנו. השומע שהתוודע אז לראשונה לדובר, היה עלול לחשוב שהוא מספר על השמח והצוהל באירועים שפקדו אותו בימיו. על איזשהי משאלה שמומשה. כמי שלא אוהבים שמתייחסים בביטול ובלהג ולעג, לערכיהם, אל לנו להתעלם מתפיסת העולם המנחה של הקנאות, בין אם היא מתוצרת בית (יהודית) ובין אם היא מבחוץ. כמי שאינו פוסל הידברות עם איש, אני עדיין מציע קצת סקפטיות באשר ליכולתנו לתקשר ובפרט להגיע למודוס ויונדי עם חוגים שאינם מייצגים אנשים, תושבים, אינטרסים וזמנים, אלא את לא פחות מאלוהים. הנסיון עם באי כוחו של אלוהים, מלמד שהיכולת להגיע עימם להבנות והסכמות, קטן מאוד. הבאים בשם האל מצויידים לרוב בצווים ולא בהצעות.

 9. איל רימון

  לגופו של ענין, נסראללה הציע חילופי שבויים.
  יחסית לאולמרט ולחונטה הצבאית הישראלית צמאת הדם, הוא נראה לי מנהיג שקול ומתון.

 10. אסף

  למה זה כל כך מובן מאליו עבורנו שאנחנו הבוסים באזור ושאנחנו נכתיב כל הזמן את כללי המשחק במזרח התיכון ?
  בפראפרזה על דברי אהוד ברק בעבר ,אנחנו סה"כ דיירים של "הווילה בג'ונגל" של המזרח התיכון ,גרים בשכירות חודשית שמשולמת לבעלי הווילה – ממשלת ארצות הברית ולא מפסיקים להתלונן לבעל הבית על הרעש שעושים לנו הקופים מהג'ונגל שסביב .

 11. שיקו

  אם להודות על האמת, מילותיו של "יורם" אלו של המטיף האנונימי הנצחי שחרד למזרחים, מר "יוד דלת" הנכבד, מטרידות אותי מעט מאוד. מה שנראה מטריד מעט יותר הינה הדה-לגיטימציה הארסית למדי שמגיחה מפיות מלאי נופת צופים שלום עכשווניקי דוגמת זה של יונתן לרנר ולפעמים אבנר. הם בעיני המראה המדויקת הרבה יותר להידרדרות המבישה ברמת הויכוח בישראל כמו גם לאי ההבנה האלמנטרית מזו דמוקרטיה ומזה חופש הבעת הדעה. אם שמת לב, כל הודעה שנייה שלהם כאן מציירת אותי כבוגד וסכיו בגב האומה ולא משנה אם גם אני בן למשפחה שכולה או שיש לי קרובים בחיפה. לדעתי, הודעותיהם צריכות להטרידך יותר מאלו שאליהן טרחת להתייחס.

  ולמר לרנר הנכבד: אין בדעתי להתעמת עימך שכן אינך נתפס בעיני כאדם הוגן באופן מינימלי. משום כך אני מוותר על התענוג להשיב להסתותך ומבקש שתחדול מלהזכיר את שמי השכם והערב כפי שאני איני מזכיר את שמך בהודעותי. הדבר היחיד שאני מוכן לעשות כאן הוא להביא ציטוט לך — אך בעיקר לאחרים — שאולי בכוחו להפרות את הדיון הכללי כאן:

  "Of course the people don't want war. But after all, it's the leaders of the country who determine the policy, and it's always a simple matter to drag the people along whether it's a democracy, a fascist dictatorship, or a parliament, or a communist dictatorship.

  Voice or no voice, the people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked, and denounce the pacifists for lack of patriotism, and exposing the country to greater danger."

  — Herman Goering at the Nuremberg trials

  מתוך:

  Gilbert, G.M. Nuremberg Diary.
  New York: Farrar, Straus and Company, 1947 (pp. 278-279
  (.

 12. ערן

  דרור ניסן, מה אתה אומר בדיוק בלתרגם את המשמעות המילולית של חזב אללה? זה משהו בגימטריה?
  זה קשור לדיפלומטיה? אתה מציע חילופי שבויים? מטרות נקודתיות של חזבאללה, או של ממשלת הבובות הלבנונית? או שלסוריה אתה מתכוון? אולי אתה מתכוון שיש לכבוש את סוריה? אולי את איראן? אולי בכלל, מתקפה נגד ארגוני הטרור העולמי.זה נשמע רק כמו פחד. זה לא מציע שום פתרון שרואה חודש לתוך העתיד. מה הגבולות של הפחד הזה?

 13. איל רימון

  כדאי שכל אחד יעצור לרגע וישאל את עצמו בכנות, מה היה קורה אם הוא היה נולד בתחילת המאה בגרמניה.
  האם גם הוא היה הופך להיות נאצי?

 14. יוסי דהאן

  צריך להבחין בין שני הכובעים. כובע אחד הוא של אדם שכותב את דעתו או מפנה למקורות אחרים, ומתוקף זה הגבתי ליורם שפנה אליי באופן אישי בעקבות הפוסט שכתבתי. הכובע השני הוא הכובע של אחד העורכים באתר המנסה לשמור על איזו הגיינה מינימאלית של דיון סביר על פי כללים לא תמיד ברורים ואינטואיטיביים המנסים להבחין בין אמירות לגיטימיות לאמירות בלתי לגיטימיות, אני בטוח שיכולים להיות חילוקי דיעות בקשר לשיפוט שלי בעניין זה, ואני גם בטוח שלא פעם בעקבות הערות של אחרים ולאחר מחשבה מעמיקה יותר הייתי מגיע למסקנה שחלק מההחלטות הללו מוטעות, אבל אני משתדל לעשות זאת באופן הוגן ולא לדאוג לכבודי יותר מלכבודם של אחרים.

 15. רתם

  יוסי דהאן וכותבים אחרים, לא צריכים להוכיח לך שהם מתאבלים על נפגעים משדרות או מקווים שהחטופים של הצבא הישראלי יחזרו בשלום או שהם ממש מצרים על כל קטיושה שנופלת בחיפה או המפרץ. זה המובן מאליו!!!
  מה שלא מובן מאליו, זה שלאלה שנתפסים בעיניך כ"אויב" "צד שני" וכו', יש גם פנים אנושיות וגם האובדן והסבל שלהם הוא אנושי. אין שום סיבה, שכל פעם שמי שיש לו מוסר אוניברסלי, יפתח את הפה וידבר, תדרוש ממנו קודם כל להזדהות עם נפגעים יהודים. זה כלול מראש במוסר שלו. זה לא דורש הוכחה. מה שדורש הוכחה זה אם אתה מבין שלא רק לא/נשים שדומים לך, במוצא הדתי, לאומי, אתני וכו' מגיע לחיות, ולחיות ברווחה.

 16. יונתן לרנר

  אכן, אין לי כוונה להתווכח איתך.

  והסיבה לכך היא שיכולת ההבנה שלך את מה שקורה במציאות באמת מוטלת בספק. לכן, אתה לא מתווכח עם מה שאני כותב אלא עם מה שאתה רוצה לייחס לי, כמי שלא מוכן לקבל את העמדה הרואה בישראל את האשמה היחידה במה שקורה.

  פנייתך אלי ממחישה שוב את הבעיה שלך. היום היתה הפעם הראשונה, שהזכרתי אי פעם את שמך, באיזושהי תגובה שלי, מאז הפעם הראשונה שאני מגיב ב"העוקץ". לכן בקשתך ממני ש"שתחדול מלהזכיר את שמי השכם והערב" (וזה שוב ציטוט מדוייק של דבריך) תלושה מהמציאות ומעידה שוב על האופן שבו אתה תופס אותה.

 17. שניר

  העליהום על הדת לא במקום. ללאומנות יש כוח הרסני הרבה יותר גדול והיא דואגת להוכיח זאת כל פעם מחדש. התחושה הפטריוטית שמפעפעת כעת בכל ישראלי (מתנגד למדיניות או תומך בה) היא אפקט של סם חזק במיוחד. אין בתחושה הזו שום דבר רציונאלי. מדובר בקולקטיביזם עיוור ששואף בלהט לאידאלים מומצאים של גאווה ישראלית, אשר ספק אם קיימת מעבר לרגעים אלו של מצבי חירום. ויש כמובן גם את האמונה, או התקווה הא-מורפית שמישהו שם למעלה יודע מה הוא עושה. מי כמוך באלים, אריק שרון? גאל אותנו!

 18. שיקו

  זה מה שקרה בשבוע שבין ה-6 ל- 12 ביולי מתחת לאפם של הידענים והידעונים שחרפו נפשם במהלך שנות ה- 90 על הקמתה של מדינה פלסטינית בגבולות 67 (יהה, רייט…):

  79 פלסטינים הרוגים (76 בעזה) ביניהם 19 ילדים, 2 נשים ו-3 נכים. בין ההרוגים מרצה באוניברסיטה, אשתו ו- 9 מילדיהם.

  266 פלסטינים נפצעו, ביניהם 63 ילדים, 14 נשים.

  הצבא ביצע 47 כניסות מזויינות לתוך יישובים פלסטינים בגדה המערבית ונכנס מחדש לתוך רצועת עזה.

  67 אזרחים פלסטינים, ביניהם 3 ילדים ואישה אחת, נעצרו/ (נישבו?)

  5 בתים נלקחו מבעליהם ע"י הצבא והפכו לנקודות צבאיות

  250 משפחות המונות יחדיו כ- 2000 בני אדם הועזבו ממחנות הפליטים שהם גרים בהם ושוכנו במשרדים של אונרא

  סגר מוחלט על השטחים הכבושים המשיך להתקיים ועשרות חולים לא מורשים להיכנס ו"תקועים" במעבר רפיח ה"בינלאומי" (4 חולים נפטרו במסוף עצמו)

  הצבא הוסיף לאסורים (השבויים?) גם את סגן הדובר של המועצה הפלסטינית המחוקקת

  החומה ממשיכה להיבנות ב-ת-ו-ך השטחים הכבושים וזאת באופן בלתי חוקי ובניגוד להחלטת הערכאה הבינלאומית הגבוהה ביותר בעולם ה- ICJ מלפני 3 שנים

  45 דונם של אדמה "הופקעו" השבוע בדרום חברון

  בית פלסטיני הועלה באש ע"י מתנחלים בדרום חברון ובעיר העתיקה של חברון משפצים את רחוב האפרטהייד של "המתנחלים בלבד" (הבלתי חוקיים כמובן).

  אבל כל זה לא חשוב כלל וכמובן שלכל זה אין שום קשר לכלום.

  ואה חלילה שאשכח (כדי למנוע את כיתת היורים האפשרית נגד הבוגדים): כן, גם החזבאללה תקף והרג אזרחים ישראלים כמוני וכמו בני משפחתי. מבחינת הפרופורציה למעשיה של ישראל, פעולת החיזבללה היא עדיין זעירה מאוד לשמחתי. זה עדיין לא עושה פגיעה באזרחים למוצדקת כמובן. היא לא מוצדקת. אבל גם לא מוצדקת הפגיעה באזרחים הגבוהה בעשרות מונים של מדינת ישראל.

  להזכירכם — כל הכתוב לעיל הינו סיכומון קצרצר וזעיר מאוד של השבוע האחרון בלבד. אבל מה אכפת לנו הישראלים? עזה וביירות זה בסדר, אבל חיפה ות"א זה כמובן לא בסדר.

  אם מישהו מבקש תמונת מצב מעט רחבה יותר ובמקרה — אבל רק במקרה — רוצה לדעת מה ארע בשבועות האחרונים לפלסטינים (שכבר לא חיים תחת כיבוש) אז שיציץ כאן. (אופס, זה אירגון של ערבים. הכל שקרים שם!)

  http://www.pchrgaza.org/files/W_report/English/2006/weekly2006.htm

 19. סמדר לביא

  כל כך אירוני שישראל החריבה את שדה התעופה ע"ש אל-חרירי שבביירות.
  אל חרירי היה ממובילי המהלך האנטי-סורי בלבנון.
  היו שטענו בזמנו, שיד המוסד (ולא ידם של הסורים) היתה בפיצוץ הגדול בו נהרג אל חרירי עם מאבטחיו.
  הסיבה שהם נתנו להסבר היתה רצונה של ישראל בחוסר יציבות פוליטית בלבנון.
  בזמנו חשבתי שההסבר הזה לא רציני. עכשיו יש לי second thoughts.
  צפיתי הערב בשידורי הטלויזיה דרך המחשב, והיו עלי לזרא ה"בטחוניסטים" וה"מומחים לעולם הערבי" וה"שלומ-ניקים" המשלומפרים (עיין ערך "ניר ברעם") – כולם כמעט ממין זכר, אלא אם כן עסקינן באמהות. עם כל העיסוק בהפגזות ובתמונה המיידית קיימת חוסר הבנה מוחלטת לתנועה האיסלאמית ותפקידה העכשווי בהבנייה האזרחית של החברה הערבית, קל וחומר, בעיצוב מחדש של המשפחה והיחסים המגדריים במירקם הלאומי שחל בעטייה (אי לכך חוסר ההבנה המשווע לגבי מה שקורה בלבנון, לדעתי). היה רצוי וכדאי שאבירי התקשורת שלנו, אלופי הניצוח על הראשים המדברים, ייתייחסו לפרספקטיבה האיסלאמיסטית, במיוחד הזוית הנשית שלה (החמאס, למשל, הקפיד תמיד לשלב נשים בכל הזרועות שלו, למעט הזרוע הלוחמת, למשל, אפילו אם אנחנו לא רואים אותן בטלויזיה).

 20. אלי

  בודאי שאין בדעתי להכנס כאן לציונים אישיים, לפסילה או לעידוד. אני בטוח שיוסי דהאן יוכל לנפנף מעליו כל אחד
  שחוצה את הקו האדום המפריד בין הבעת דעה עינינית בנושא הנמצא בויכוח, לבין הדבקת תוויות אישיות למי שחושב אחרת. ברשותכם, הייתי רוצה להתייחס להנחה העוברת כחוט השני בדברי רבים כאן והיא- שאין שום הצדקה
  להתערבותו של החיזבאללה בהסלמה המתחוללת כעת בינינו לפלשתינאים בעזה. ובכן, ממש כמו שאנו היהודים
  היינו מתערבים, עושים כל אשר לאל ידינו, לעזור לאחינו היהודים בארצות אחרות, אם היו מותקפים, כך גם הערבים
  (במקרה זה בלבנון) לא מוכנים לעמוד מנגד אל מול הברוטליות של צה"ל בעזה. נסראללה יצא לעזרת אחיו בעזה,
  ונדמה לי שמבחינה צבאית- טקטית, מנקודת הראות שלו, היה זה מהלך מוצלח מאד.

 21. מכלוף

  תופי המלחמה,ורצף האירועים היום ,הסתירו אירוע קשה בירושלים,אח (16)הרג את אחיו (11)והשליך אותו מהקומה השמינית.
  מדיניות הכח והכוחניות,מחלחלת למטה כמו בטור הנדסי עולה.

  טוב לא יעלה מהמהלך של הימים האחרונים.

 22. א.א - אני אשכנזי

  שישראל (הרעה) תישאר לנצח בת-ערובה של החיזבאללה היושב על גבולותיה ויורה-חוטף מתי שבא לו, ואז אנחנו חייבים, כמובן, להיענות לדרישותיו המזעריות (כולה מה הוא רוצה? שנחדל להתקיים). נו, באמת. השינאה העצמית (לישראל) מעבירה אותכם על דעתכם.

 23. ליאור שוורץ

  יוסי דהאן- כאחד שהעוקץ הוא אתר שאני רואה כל יום- הוא אתר של הקשת רק שינוי אדרת לטוב או לרע!!!

  שיקו אני חושב ,שאפשר בקלות לבצע סקר חטוף בין בקוראים באתר אילו ואני מניח שאתה בינהם-ועוד כמוה
  יהודים מזרחיים,חושבים שמדינה ציונית היא מדינה שאין לה זכות קיום-ולכן מדברים כל בזמן על זכויות אדם
  ודמוקרטיה ושמאל -לצערי אין קשר לטעמי בין שמאל לבין שנאת ישראל.כלומר האקסיומה האומרת שאם אנחנו
  באמת בשמאל אי אפשר לרצות לראות כאן מדינה ציונית היא,מופרחת-וגם הטענה הנדושה שההגדרה של ישראל כמדינה
  יהודית וציונית עומדת בסתירה ,לא מקובלת עלי.

  לכן כל מאוד לכל אותם דמויות הזויות,לחשוב שנסראאלה הוא שפוי יותר ממנהיג ישראלי-ולחשוב שיש צידוק בכל מני דברים שהפלסטניאים עושים

  רק בגלל ורק בגלל שאם מישהוא עושה או אומר משהוא נגד ישראל סימן שהוא צודק.

 24. אחד

  בתור פטריוט, הייתי רוצה מאוד לתמוך בממשלה שלי אם היא היתה יכולה, מתישהו, לעמוד בידיים נקיות ולהגיד – הנה, היינו הגונים, ניסינו לנהל מדיניות מוסרית ושפויה, ובכל זאת תוקפים אותנו (וכמובן, עדיף היה אם לא היו תוקפים והסיטואציה לא היתה מתרחשת). אבל קצת קשה לי לשמוע אנשים אומרים – "נכון, אנחנו מחזיקים כמעט עשרת אלפים אסירים פלסטינים ולבנונים, רבים מהם קטינים, רבים מהם ללא משפט, לזמן בלתי מוגבל, אבל…" – אבל מה? איך בדיוק אפשר לחייב את הצד השני למשהו תמורת מדיניות כזאת? או – "אמנם אנחנו ממשיכים כל יום להרחיב את ההתנחלויות בשטחים הכבושים, להפקיע מכם קרקעות ולנשל אתכם, אבל אתם…" , או "אמנם הכרזנו במשך שנים שאין פרטנר וסירבנו לסידרה שלמה של הצעות למשא ומתן, אבל…" – שוב, ברגע שמנהלים מדיניות כזאת, למה בדיוק מצפים מהצד השני? זה לא אומר שקטיושות על ישובים אזרחיים הן מוצדקות, זה לא מפחית את ההזדהות שלי עם משפחות החיילים שנחטפו, אבל קשה נורא להגן על ממשלה שזאת נקודת המוצא שלה. אני מקווה ליום שבו הבסיס למדיניות שלנו יהיה הגון ומוסרי ויאפשר לאנשים כמוני לתמוך בה.

 25. סמי כנפו

  השפה האנגלית של הדיילי סטאר מושכת אותו בסגנון מעט לזה האנגלי-בריטי שאני אישית מחבב, אבל, כשזה מציין רק את שני החטופים באירוע התקיפה שהביא להסלמה ומתעלם משבעת ההרוגים הישראלים באותו אירוע ממש זה מאבד מאמינותו, ופה גם הסגנון הבריטי לא עוזר, לא הבנתי מה כ"כ מיוחד בדיילי סטאר, אבל תודה על ההפנייה בכל זאת..

 26. יונתן לרנר

  MICHAEL YOUNG פירסם מאמר בניו יורק טיימס. הוא מזוהה שם כ- the opinion editor of The Daily Star in Lebanon .

  http://www.nytimes.com/2006/07/14/opinion/14young.html?_r=1&th&emc=th&oref=slogin

  אני ממליץ לקרוא גם אותו. ראו הוזהרתם, הניתוח שלו לגבי החזבאללה ואחריותו למשבר הנוכחי דומה להפליא לניתוח המקובל על הממסד הישראלי.

  גם הוא מקווה שבסוף המשבר החזבאללה יתפרק מנשקו. זאת, במסגרת הסכם שיכלול גם את פינוי חוות שבעא וחילופי אסירים/שבויים.

 27. שירה אוחיון

  לכל תוקפי שיקו- מדוע אתם נטפלים לדעותיו של שיקו ומנתחים את הבנתו, אך מתעלמים במכוון מהעובדות והמספרים שהוא מביא?
  עם כל הכבוד לשיקו (ויש כבוד) , מה שדורש התייחסות בדבריו זה המידע שהוא מביא לכאן ולבמות אחרות בעקשות רבה. מידע על הרג ופציעת אזרחים חפים מפשע, על פעולות תוקפניות נגד אוכלוסיה אזרחית ועל שאר ההפרות של זכויות האדם בשטחי הכיבוש. מידע שרוב הישראלים מסרבים להיחשף אליו (אלק כי אנחנו לא קוראים ערבית. יש לנו פטור) ולכן שיקו ויוסי מרגיזים, הם מביאים לנו את המידע באנגלית (וקצת אנגלית אנחנו בכל זאת יודעים…). הבו לנו מידע חד צדדי מערוץ 1 ו-2 ותנו לנו ניתוחים מרגיעים של יערי ודניאל שיחזקו את הדמוניזציה של אוייבנו ויגבירו את צדקתנו. תנו לנו לחיות בעיוורון.
  לישראלים יש זכרון קצר מאד.
  אבל אני רוצה להזכיר מאיפה התחילה המלחמונת הזו- מהפגזת משפחה שבאה לברוח קצת מהחנק של עזה ולפוש קמעה על חוף הים. הפגזה ארטילרית שלמרות כל הטיוחים של צה"ל, את שלה היא השיגה: הסלמת המצב עם הפלסטינים, פתיחת חזית נוספת בלבנון מול האוייב האכזרי – חזבאללה . עד עכשיו היה שקט פה באופן מדאיג, היו אפילו דיבורים על קיצוץ בבטחון…. אבל עכשיו כשהתותחים רועמים ומטוסי צה"ל חגים מעלינו אנו חשים בביטחון רב, ואפשר אפילו לדרוש להגדיל את תקציב הביטחון. מי בכלל זוכר את האיש עם השפם ושכר המינימום?
  מדינת ישראל מנוהלת ע"י הצבא וע"י בעלי ההון. עמיר פרץ הוא בובה קטנה במשחק. ראש הממשלה בפועל הוא חלוץ, וההחלטות כאן מתקבלות ע"י המטכ"ל ולא ע"י הממשלה. רק לפני שבוע השתתפתי בפאנל שעסק בפאשיזם. לטעמי, אנחנו חיים תחת משטר פאשיסטי , אבל בניגוד למדינות אחרות בעולם, כאן לא נזקקת הפיכה עם טנקים או מעצרים המוניים כדי לדכא את התנגדות לעריצות, מסיבה פשוטה- כי אין התנגדות. כולנו משוועים לאיש חזק שיחליט במקומנו וינהל את חיינו, ומי שלא חושב כמוהו הוא עוכר ישראל, בוגד או סכין בגב האומה.
  הכל תוצר של מערכת חינוך ותקשורת שמייצרות קו מחשבה אחיד, העדר ביקורתיות ו/או מעורבות אזרחית. כולם מצייתים, אין שאלות, אין הערות.
  כמו בציטוט של שיקו, מספיק לאותת לעם שהוא תחת סכנה בשביל שכולם יצדיקו פה אחד את הצורך במבצעים רבי עוצמה והרג אזרחים בשני הצדדים.
  מדוע לא יצאו אנשים פה לרחובות להפגין בעד שחרור אסירים בתמורה לחייו של החייל שליט? מדוע חייו של שליט לא עומדים מעל לכבודו של צה"ל והמדינה? מדוע אנו מוותרים מראש על חייהם של השבויים מבלי למצמץ פעם אחת אפילו כנגד ההחלטה שהפתרון לחטיפת השבויים הוא הפגזת האוכלוסיה האזרחית בבירות וכיבוש לבנון מחדש?
  מדוע צריך לחכות שימותו עוד עשרות חיילים ואזרחים כדי להרים גבה על הצורך במבצעים צבאיים בעזה ובלבנון, שלא זו בלבד שלא ישנו את מערך הכוחות לטובתנו כפי שהטיח פרץ, אלא רק יפחיתו את הסיכויים לייצר אי פעם פתרון של שלום וכמובן ירעו עוד יותר את מצב העניים במדינה.

  למרבה הצער לא הייתי זקוקה להשתלשלות האירועים האחרונה כדי לדעת לאן מועדות פנינו, מתוך הכרותי הלא ארוכה עם מערכת הבטחון (ארבע וחצי שנים) אך העמוקה היה לי ברור וצפוי לחלוטין שככה ייעשה לאיש עמיר פרץ. אני מביאה שוב תגובה שכתבתי פה לפני שלושה חודשים.

  ליוסף אלגזי- מדיניות הפרד ומשול
  8\4\2006 [שירה אוחיון]

  אני אומר לך בדיוק מה יעשה עמיר פרץ כשר ביטחון – הוא יעשה כמה פאשלות ביטחוניות חמורות שיארגנו לו הגנרלים והחברה במשרד הביטחון, פאשלות שיעלו בחיי אדם ויקברו אותו ואת השיח החברתי או רחמנא לצלן את השיח המזרחי לעוד 20 שנה לפחות, בדיוק כפי שקרה לשר האינטלקטואל , המרוקאי הראשון שהיה מועמד לראשות העבודה – שלמה בן עמי.
  מה עוד הוא יעשה? הוא ימשיך את כל זוועות הכיבוש וימשיך ללבות את השנאה בין מזרחים לערבים כדי שלעולם לא תיווצר פה סולידריות חברתית בין כל האוכלוסיות המוחלשות או שחלילה לא יווצר פה רוב ערבי מול ההגמוניה האשכנזית השלטת. (הפרד ומשול) הוא ימשיך כמו כל מזרחי צייתן "עבד כי ימלוך" לשמש בתפקיד המסורתי השמור למזרחים: שר המשטרה ושר הדואר.
  מה הוא לא יעשה? הוא לא יעז לגעת בתקציב הבטחון (שום שר הרי לא יבקש קיצוץ במשרדו) ובכך ישמור על כוחה של החונטה הישראלית השלטת, שמהפכת הקיצוצים הרדיקאלית שעברה על כל משרדי הממשלה נותני השירותים פסחה על שורותיה, ואם יעז הם יעלו אותו על טיל הישר לאיראן. (תרתי משמע)

 28. ליאור שוורץ

  כמו שעון הגיעה התגובה של שירה-היא גם מצטטת את אלגסי. האם באמת איבדנו את הצלילות של המחשבה
  האם נסראללה הוא לוחם חופש !!!!!!!!!!!!

  אתם מדברים וכותבים כאילו המנהיגות הערבית רוצה שלום,רוצה לחוית לצד ישראל, שיקומו ויגידו שהם מוכנים להכיר בישראל ,ויביאו פתרון למשבר.
  אני מוכן אפילו לשבת על סמך מכתב העצירים ,אבל איפה כולם איפה.

  יש זמן לשלום ויש זמן למלחמה עכשיו בצפון זה זמן מלחמה -ובעזה צריך לחפש פתרון של שלום.

 29. מודעת גוש שלום

  מי שסירב לדבר

  עם הממשלה הפלסטינית

  והטיל חרם על

  העם הפלסטיני –

  קיבל התלקחות ברצועת עזה.

  מי שסירב לדבר

  על חילופי שבויים

  ושלח טנקים לעזה –

  קיבל התלקחות

  בצפון ובדרום

  גם יחד.

  מי שמסרב לדבר

  גם עכשיו –

  עלול לקבל התלקחות אזורית.

  ובסוף בכל זאת

  ידברו.

 30. פלוני

  כל מיני קבוצות בלוגים מלבנון ועיתונאים מוכיחים שיש אנשים שונים בארץ מוכה כמו לבנון , שיש אנשים שחפצים לחיות לפני שהם רוצים לסיים חיים של אחרים.

  אבל הם שוליים מי שבכלזאת כרגיל (כמה מאכזב) שולט הוא נסרללה והחיזבללה ועוד גופים מהסוג שמפיץ שנאה וחשכה פונדמטליסטית , עכשיו ירד מטח קטיושות בצפת ויש נפגעים , בשידור חי .

  אנשים פה עושים איזה חישוב מתמטי שמביא אותם לחישוב מהי התגובה הפרופרציונלית , זו עובדה שאיש מהמבקרים את צה"ל ואת הקרברניטים (אולמרט ועמיר פרץ) לא מציין את הפעולות של חיזבללה , אפילו היו שיחסו לחיזבללה ולמנהגיו מתינות ותבונה על פני מנהיגי ישראל חסרי הנסיון , כן ככה נכתב פה , ממש ככה וכבר הסביר מישהו שזה בגלל שיש שנאה לכל הציונות האשכנזית או משהו מהסוג הזה.
  בהתחשב גם שפה באתר הזה לפחות על עמיר פרץ היתה המלצה חמה מאד ובלתי מוסתרת לבחור בו והתוצאה היא כמובן בחירתו שלו בתפקיד שר הביטחון , אז על מה תלינו?

  זה לא ביבי ולא אהוד ברק זה עמיר פרץ , אולי הבעיה האמתית שלכם היא עם המציאות?

  עם הבנת המציאות הרי כל מה שנחזה פה לא התממש אפילו בהקשר של עמיר פרץ , במה הוא בחר ?

  הוא בחר בתיק בטחוני , אפילו נסרללה ליגלג על חוסר הנסיון של הקודקודים של ישראל , על מי הוא מלגלג בעצם ?

  ובלי שנאמר משהו על ענייני החברה שכנראה נדחקו לקרן זוית ,מישהו מכם מסוגל או חושב שיש לו דרך לתקשר עם החיזבללה ? שהוא יכול למתן את נסרללה , מה בעצם אתם מבקשים?

 31. פלוני

  בית חולים בצפת ידוע כבית חולים שמטפל בציבור מאד מגוון של ערבים, יהודים, נוצרים ,מוסלמים ודרוזים האוכלוסיה הערבית בגליל גם חוטפת קטיושות .

  אפשר לומר שנטרפו כל הקלפים .

  אפשר גם להמשיך ולטעון שחיזבללה יחסית למנהיגים שלנו נשמע "מתון".

  אפשר לומר שהנייר סובל הכל.

 32. שיקו

  יתכן מאוד שעתה יונתן לרנר יוכל להסביר לך "מה מיוחד" בדיילי סטאר. התפעמותו ממיקל יאנג מסקרנת מבחינה אנתרופולוגית. ואם יורשה לי להוסיף, אין שום דבר מיוחד מידי ביומון הדיילי סטאר כפי שאין שום דבר מיוחד בפיהוקון הניאו ליברלי הארץ למעט העובדה הפשוטה שהדיילי סטאר מציג תפיסות לבנוניות שונות של המציאות הסוציופוליטית המגוונת שם. ואגב, סמי, אתה טועה מבחינה עובדתית גרידא כשאתה כותב שלא הוזכרו שם שבייתם והריגתם של החיילים הישראלים.

  אגב, מה דעת העוקצים למיניהם על המשפט האלמותי הבא של הביטחוניסט הבכיר שלנו מר זאב זאב שיף: "בהיבט צבאי, אין כנראה מנוס מהשיטה הפשוטה: על כל רקטת קסאם הפוגעת ביישוב ישראלי יש לירות מטח ארטילרי אל יישוב פלשתיני – לא לשטחים ריקים." http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?contrassID=2&subContrassID=3&sbSubContrassID=0&itemNo=738295

  ולמי שמעוניין, הנה ההודעות לעיתונות של הארגונים האנטישמיים "אמנסטי" ו"יומן רייטס וואטש":

  Israel / Lebanon: End immediately attacks against civilians
  http://web.amnesty.org/library/Index/ENGMDE150642006

  Lebanon/Israel: Do Not Attack Civilians
  Israel and Hizballah Threaten to Hit Populated Areas

  http://www.hrw.org/english/docs/2006/07/13/lebano13736.htm

 33. יוסי דהאן

  לתגובה צריך להיות קשר למאמר שעליו היא מגיבה, התגובה שלך לא רלבנטית לפוסט הזה, העברתי אותה לפוסט הרלבנטי מאמרה של אורה לב רון על עמיר פרץ.

 34. ירדן

  שמחתי לפתוח את העוקץ ולקרוא את התגובות לארועי הימים האחרונים. הבהרה נדרשת במהירות- כוונתי לסוג הזה של שמחה שאני כבר לא הזויה לבדי. עוד מעט ימלאו שלושה שבועות בהם אני מתפתלת מול הטלויזיה בתחושה של אי נוחות נוכח פעולות צבא הגנה לישראל. (אני אפילו לא הולכת לפתוח את מה שנעשה שם קודם). לאלו הצטרפו מאורעות הימים האחרונים (אם לנסות לא להשתמש במושגי הפניקה/התוקפנות הנקבעים ע"י ערוצי הטלויזיה המרכזים). הצער, הכעס והדאגה, בשל ירי הקטיושות והקאסמים, על חטיפת החילים.(את זה דווקא מכרי סבלנים לשמוע), אבל גם התחושה של הסימנים החיונים שעוזבים את גופי והרוק שמתקשה בגרון לנוכח המראות הקשים מההפצצות הבלתי פוסקות בלבנון.
  הימים האלה מתאפינים בימים בהם מהסים אותי עוד בטרם אני מתחילה לדבר. ימים בהם האנשים הקובעים אשר בימים כתיקונם הם שותפים לדעותי, מסתכלים עליי במבט מוכיח ואומרים:"זה מגיע להם".
  אמרו את זה בתגובות לפניי- גם אלו שקוראים לעצמם שמאלנים מרשים לעצמם להתפרק משיקול דעת, אחריות, כבוד האדם ולהפריח לאוויר הערות כמו "שימחקו את עזה", "שישטיחו את כל השטח בדרום לבנון" ו.."הם לא עושים מספיק".
  אולי אני מייחסת משמעות גדולה מידי למילים, אולי כל הניצים הסמויים והמוצהרים כלל לא מתכוונים להשלכות שנובעות מדבריהם, אולי הם לא מודעים/שכחו שיש בני אדם ומשפחות מאחורי כל ההצהרות האלה.
  או אולי, אין מה לעשות וכמעט כל בוגר מוצלח של צבא הגנה לישראל, למד שבמקרים מסוימים יש להדחיק את הרגש והשכל השקול ולפעול מתוך האגו ובתוקפנות.
  זה לא ככה? יש בזה יותר? משהו שאני לא רואה? לא חווה? לפני שהקטיושות עשו "קאמבק" אני ושאר האיזור שלי הינו בחדשות בשל הקאסמים הטורדים את מהלך חינו התקין.

  הלוואי שהיתי רק עצובה נורא ופוחדת נורא מכל הסיבות המאוד נכונות בקונצנזוס. שלא היתי הופכת בדעתי האם מישהו לוקח אחריות מ ד י נ י ת לפעולות ישראל, המצטירות יותר כפעולות נקם חסרות תכנון לטווח ארוך.
  תוהה, האם זה לא ברור שכל טיל שקוטע חיים של פלסתינאי/לבנוני מלבה אצלם את אותו רצון נקם מוכר. כל תשתית שנבנתה בדרך אל נורמליזציה ומופצצת, מתבוססת בהריסותיה ממש כמו רסיסי האמונה לדו-קיום ונורמליות אצלם כלפינו.

 35. יונתן לרנר

  מאחר ואני מעריך שמדינת ישראל היתה חייבת להגיב בכח על תקיפת חייליה ואזרחיה בתוך שטחה, ומאחר ואני רוצה גם לנמק בפניך למה, הייתי מודה לך אם היית עונה לי קודם לכן על שתי שאלות העולות מדברייך.

  האם יש תנאים שבהם הפעלת כח נראית בעיניך לגיטימית ו/או בלתי נמנעת? אם כן, מהם?

  לו היה הדבר בידך, מה היית עושה אחרת לפני תקיפת החזבאללה ואחריה?

 36. נתן.

  מדינת ישראל היא לא מדינה פשיסטית,מכיון שאם מדינת ישראל היתה מדינה פשיסטית ,את לא היית יכולה לחיות בה ולכתוב שהיא מדינה פשיסטית.

  ותחשבי על זה…
  שבת שלום.

 37. ירדן

  יונתן,
  ראשית אני מודה לך על שזיהית את מצוקתי והחלטת לקחת על עצמך לתקן את הליך הסוצאליזציה, שבוודאי נפגם אצלי ולעזור לי ליישר קו עם המציאות כפי שעיניך ובוודאי עיני הרוב רואה אותה. לבטח אחזור לישון טוב יותר לאחר שנקיפות המצפון הציוני הכובש שלי יפסקו.
  ולשאלותיך הסבוכות, לצערי אני כלל לא בטוחה שאת הלחימה הזאת שהגיעה בעקבות הארועים האחרונים ביקשו למנוע. אני חושבת שישראל, מהרגע בו נבחרה הממשלה החדשה, הובילה מהלכים (או שמא התימרה להוביל, אם להתחשב בתוצאות) ע"פ קו העונה- הקדנציה שעברה, היינו מהלכים חד צדדים. רבות נאמר ונכתב על כך משני צידי המתרס ובוודאי שמפי לא תבוא הבשורה החדשה. לשאלותיך, לשתיהן, הדיבור בכוח הוא שהפך ללגיטימי במקום הדיבור עצמו.
  אזרוק כמה נקודות בודדות לחלל תגובתך ואומר שאם ישראל החזקה והבטוחה בעצמה הייתה מוכנה לדבר לשאת ולתת בפורומים שנידונו בזמנו, או בכלל, בעניין שיחרור אסירים- בינהם אלו שטרם נשפטו, אך נכלאו, שנחטפו מבתיהם בגין עילות שונות שלא הוכחו עד יום זה. אולי..אולי..כאשר החיזבאללה היה אומר שהדרך היחידה לשחרר אסירים (וכאן אפשר לצרף גם את הרשות הפלסטינאית) היא ע"י שביית חיילים הם היו טועים. טפו טפו, חמסה חמסה, שלא יצטייר חלילה שאני מצדיקה את קיומה של המשוואה, אבל נראה שהחשבון שהם ערכו הוא נכון.
  והשורות הבאות אפילו עוד יותר נדושות- ואם הינו מדברים עם החאמס שהוא הגוף הנבחר. כמו שקודם לכן הינו אמורים לדבר עם הפתח שהיה הגוף הנבחר. ואז אולי הינו נכשלים ואולי מצליחים והכל היה יכול להראות אחרת.

  5 שנים אחרונות בישובי עוטף עזה ואין לילה אחד שקט. הקאסמים מחריבים כל פינה טובה ובטוחה, אפילו נפל אחד אצלי בגינה. זה נורא. אבל מה שהולך מעבר הגבול זאת זוועה. התותחים לא מרפים לרגע, גם שבחדשות לא מטרידם את תושבי המרכז בכל דיווח מהשטח אני יכולה לספר לך על גדודים שלמים של הצבא שחגים על קו התפר, בין עזה לישראל, ומוחקים. ויורים. ומנסים לגבור בעזרת עוד כוח.
  עזוב את ההומוניזם, איך הולכת שפת החישוב הקרה: נסתכל על מבחן התוצאה של הכוח ורק בכוח- זה פשוט לא עוזר.

 38. אלי

  תרשה לי להשיב לך במקום (או יחד עם) ירדן. נסראללה נכנס למערכה כי בני עמו- הפלשתינאים כידוע לך גם הם
  ערבים- הפכו להיות מטרה חסרת מגן לכוחו הברוטלי, האכזר, של צה"ל. צה"ל, והוא לא מסתיר זאת, בראש וראשונה
  רוצה לשבור את החמאס. גורלו של גלעד שליט פחות חשוב בעיניו, אף כי הוא מצטייר בתיקשורת כעילה תעמולתית
  ראשונה במעלה. ואני שואל את עצמי- האם עד כדי כך הסתתרה בינתו של צה"ל עד שאין הוא מבין שבדרך זו הוא ישיג
  את ההפך? הוא רק יחזק את החמאס ויגביר את כוחו? דרך אגב, המלחמה זוטא המתרחשת כעת בעזה היא לא תוצאה
  של הרג המשפחה על חוף הים; היא תוצאה של חדירה צה"לית לאזור רפיח וחטיפת שני אלו שכינינו אותם מבוקשים, ואשר יום- יומיים לאחריה, הצליחה החוליה של אחד מאירגוני ההתנגדות בעזה לשבות את גלעד שליט בכרם שלום.
  בא נסראללה ונחלץ לעזרתם של העזתים, ואכן, ההתערבות הזאת של החיזבאללה שינתה באחת את מצב הכוחות
  בעזה. החמאס כבר לא עומד עם הגב אל הקיר כמו קודם.
  אותה סיכלות של צה"ל דחפה אותו גם ללבנון. האין הוא מבין שבעקבות ההפצצות המסיביות, ההרסניות, הרצחניות,
  הוא גורם לכך שהעם בלבנון יתלכד ביתר שאת מאחורי הרטוריקה של החיזבאללה, של נסראללה, וממשלת לבנון,
  שאם לפני כן התיחסה לחיזבאללה כאל נטל הכרחי, עכשיו תהיה שבויה בידו לגמרי? איפא השכל? נדמה לי שכל
  מי שצופה במהלך הדברים בטלביזיה, והרי הם נעים עכשיו בקצב מהיר, נוכח שצה"ל, ז.א. אנחנו, אם, כפי שצה"ל
  הצהיר, בכוונתו לגרום להתפרקות החיזבאללה ולפריסת צבא לבנון בקו הגבול ישראל- לבנון, צה"ל כבר הפסיד
  את הקרב הזה.

 39. אורלי נוי

  ירדן- קראתי את שתי התגובות שלך והזדהתי עם כל מלה. לדאבונינו, מסתבר שכאשר התותחים רועמים, האוזניים מתחרשות וקשה מאד להשמיע את העובדות האלמנטריות הללו על חלקה של ישראל בהסלמה המתמשכת מול הפלסטינים, אבל כל כך חשוב להמשיך בעבודה הסיזיפית הזאת ולא להרפות, למרות התסכול הרב.
  יונתן- למרות שהשאלה שלך לא הופנתה אלי – ואני כמובן לא מתיימרת לענות בשמה של ירדן- אני בכ"ז מבקשת להשיב עליה, כי למרות שאני בטוחה שלא התכוונת לכך, היא מקפלת בתוכה הנחת יסוד דמגוגית באשר לאופיו הנאיבי של השמאל הישראלי. השאלה האם יש מצב שבו לגיטימי להשתמש בכוח מתעלמת לחלוטין מכל הדינמיקה שתיארה ירדן, שבעצם הסבירה איך הסיכול הממוקד שביצעה ישראל בכל אופציה מדינית הפך, למעשה, את האופציה של השימוש בכוח לאפשרות הבלעדית. שימוש בכוח לגיטימי כמוצא אחרון, כאשר מוצו כל האפשרויות האחרות, וגם אז באופן מדוד ושפוי, אבל השאלה שלך לגמרי לא רלוונטית למצבנו כיוון שישראל מעולם לא שקלה ולא ניסתה באופן כן ואמיתי כל אופציה אחרת. השאלה שלך מרמזת לכך שמי שמותח ביקורת על הפעולה הצבאית הישראלית הנוכחית הוא פצפיסט נאיבי ששולל בכלל כל לגיטימציה של שימוש בכוח, ובכך מרדדת מאד את הדיון. אין כאן דיון אקדמי על לגיטימצית השימוש בכוח, השאלה האמיתית היא כיצד מדינה מגיעה למצב שבו הכוח הופך להיות שפתה הבלעדית, איך המדינה מכניסה את עצמה למצבי ה"אין ברירה" הללו שהדרך היחידה לצאת מהן היא באמצעות הפעלת כוח אשר היא עצמה, במעגליות מטורפת, מצמצמת עוד יותר את הברירות שלנו עד לכדי ה"אין ברירה" הבא, וכך הלאה.

 40. א.א - אני אשכנזי

  שהמלחמה הזו היא מלחמה של ישראל הגברית-שובניסטית, בהנהגת ניר ברעם ואחרים, שמטרתה לדכא את מהלך שחרור האשה בעולם הערבי המונהג על ידי החמאס והחיזבאללה, זה מה שכתבת או שאני לא יודע לקרוא?

 41. יוסי שורץ

  תעמולת השקר של ממשלת הגנרלים והבטחותיו של נסאראללה..

  האמת, היא הקורבן הראשון של המלחמה.

  כרבים אחרים, אני צמוד שעות למסך הטלוויזיה , עוקב אחר דברי המגישים ואחר המומחים מטעם, ויודע כרבים אחרים שאמצעי התקשורת משקרים לנו שקרים, ועוד שקרים. אין מגישים לנו חדשות, אלא נלחמים כנגדנו מלחמה פסיכולוגית.
  1. כאשר ירה חיזבאללה בשני ג'יפים והטנק עלה על מוקש , לדברי מנאר, הם חדרו לשטח לבנון, ולישראל היו 8 הרוגים. לעומת זאת תחילה לא הודיעו אמצעי התקשורת של ממשלת הגנרלים, על אף הרוג ישראלי, אחר הודיעו על 2 הרוגים, לקראת שעות הערב היו אלו שבעה ולמחרת בבוקר היו אלו כבר שמונה.
  2. נסארללה הודיע בנאומו שכה הרגיז את השחצנים הישראלים המגישים את התוכניות, כי אם הצבא הישראלי ירה על דרום בירות, חיזבאלה ישיב בטילים על חיפה. לאחר מספר שעות אמצעי התקשורת אשר לא הסתירו כי כוונת הצבא לירות על דרום בירות, הודיעו כי נורו טילים על חיפה וסביבתה. חשבתי לעצמי המטורפים ירו על דרום בירות. אולם מייד הודיע דובר חזבאללה, כי הם לא ירו טילים. במשך שעות בטלוויזיה הישראלית, לא הראו את הפגיעה בסטלה מאריס, אולם משהראו את מקום הפיגוע, היה זה ברור שלא היה זה טיל, או לכל היותר,
  קאסם משופר או קטיושה. ההבדל הוא עצום. קאסם אינו אלא נשק סמלי שאינו יכול הזיק לחיים אלא אם נופל על ראשו של אדם, קטיושה כבר יכולה להביא נזק של ממש, ואלם טיל הנושא ראש נפץ של 90 או 175 ק"ג זה כבר דבר שונה לחלוטין.
  אולם התקשורות של הגנרלים שהייתה זקוקה לכיסוי תחת ולו מפלסטיק שקוף, כדי להצדיק את ההתקפות על דרום בירות שבו והאשימו את חיזבאללה, למרות שעתה כבר נאלצו להודות כי מדובר כנראה בקטיושה.

  3. לאחר שהגנרלים ירו על המפקדה של חזבאללה בדרום בירות, ואמצעי התקשורת של הגנרלים מהרו להסביר כי נאומו של נסארללה הוא נאום היסטרי, וכי הוא מתרברב, הודיע נסארללה כי אוניית הקרב נושאת הטילים המפגיזה את מבני המגורים בבירות תחטוף. שקרני התקשורת הישראלית, מייד הודיעו כי אכן חזבאללה ירה על האוניה, אך לאחר בדיקה הסתבר כי היא נפגעה קלות והיא ממשיכה במשימתה ואף חייל לא נפגע. מנאר הודיע כי האוניה נפגעה קשות, והראה תמונה של האוניה בוערת, והבערה הייתה גדולה מאוד, וכי היא מאותת בבקשות עזה והצלה. הבוקר מודיעים לנו כי הספינה נפגעה קשות, וארבעה נעדרים וכלל לא מספרים לנו האם כדברי מנאר היא טבעה.

  4. שבים ומספרים לנו ובמיוחד הגנרלים המתראיינים כי הנפגעים בלבנון הם "הטרוריסטים", דהינו לוחמי החיזבאללה, אולם מידיעות מהעולם עולה כי רוב רובם של ההרוגים והפצועים הם אזרחים לבנונים.

  5. שבים ומספרים לנו עד כמה "העורף האזרחי" תושבי הצפון, שהוקרבו למען השאיפות של הגנרלים להמשיך ולהיות השוטר המקומי של האימפריאליזם האמריקני "הנכס האסטרטגי" "כוח ההרתעה", כי העורף נפלא ומחזיק מעמד נהדר. אולם בפועל לא רק הבורסה מראה חוסר אמון בממשלת הגנרלים והיא צונחת, אלא תושבי הצפון מצביעים ברגליים וחלק ניכר מהתושבים כולל תושבי חיפה כבר עזבו את בתיהם, ואיך ייתכן אחרת? אזרחי ישראל התרגלו למלחת דה לוקס כנגד העם הפלסטיני החסר כמעט נשק ומאלתר כלי נשק כקאסמים, במלחמות כנגד מדינות ערב, פה ושם הייתה קצת פאניקה אולם מעולם, לא התנסו תושבי ישראל בניגוד לעמים אחרים באזור, בבתים בוערים , בזוועות המלחמה אצלם בשכונתם וזה קורה בימים אלו בכל מקום בצפון, עוד משקרים להם שיקבלו פיצויים, אך רבים יודעים שגם זה שקר.

  6. שוב ושוב הסבירו לנו כי סוריה לא תתערב, כיצד אמר אתמול ראש הממשלה הממשי של ישראל רב אלוף חלוץ:"הם לא ירצו להיכנס לביצה בה יטבעו". אולם כבר היום מודיעה סוריה על האפשרות שתתערב. וכיצד לא תתערב אם התקשורת הישראלית מסבירה כי לאחר לבנון יבוא תורה של סוריה.

  אם למדינת ישראל יהיה מזל גדול במיוחד בפגישת הG8 יחליט בוש לאחר ארוחה דשנה, ונאומים מהסוג שישראל הייתה הזכות להגן על עצמה, כאשר הוא יודע היטב כי שליטי ישראל בחרו במלחמה כדי לנסות וליצור בלבנון מלחמת אזרחים שתפרק את חזבאללה מנשקה או לפחות להחזיר את הברה הלבנונית להריסות שלה שלאחר מלחמת האזרחים,ולכן התקיפה את שדות התעופה, גשרים, ומה לא, להציל את ישראל מפני עצמה ולחייב ואתה להפסיק את המלחמה שכבר עלתה הן ללבנונים והן לישראלים והן לעזתיים במחיר כה גבוה אותו משלמים האזרחים הפשוטים ולא בעלי ההון או הגנרלים.

  עוד לפני שפרצה המלחמה המרקסיסטים כתבו כי תהיה זו מלחמה אזורית ובהתייחס ליחסי הכוחות הממשיים בעולם תהיה זו מלחמה שונה מאוד ממלחמת 67. המציאות מאשרת כי צדקנו.
  http://www.marxust.com

  .

 42. m

  לדרוש הפסקת אש מישראל.

  הדיון הזה קצת מתיש, אפשר לטעון שכל תקיפה ישראלית היא פעולה לא נכונה ואז אין בכלל על מה לדבר. זה יכול להיות כי בישראל שולטים בעלי הון (בלבנון לא?) או אנשי צבא, או שישראל היא אימפריאליסטית או כל טענה אחרת. עם אנשים כאלה אין ויכוח ולא יכול להתקיים ויכוח.

  השאלה היותר קשה היא מתי יש לישראל זכות להשתמש בכוח?

  לפי החוק הבינלאומי ישראל פועל בזכות , ולכן האו"ם לא יכול ללכת נגד כל החלטותי בלבנון וכל החוקים הבינלאומיים. אין זה משנה אם התוקפים הם קבוצה שולית או צבא לבנון, מה שקרה בגבול הוא הכרזת מלחמה של לבנון על ישראל. ולכן על לבנון לשאת בתוצאות. זה מה שמקובל בעולם, וזה בדיוק יסוד החוק הבינלאומי. לבנון היא התוקפת כאן ולא משנה כמה סלטות באוויר אנשים יעשו.

  הטעות הגדולה היא דווקא האיפוק של ישראל שלא עשתה את זה כשחטפו את שלושת החיילים בהר דוב (אולי כי אהוד ברק לא יכול היה להודות שהנסיגה שלו היתה טעות).

  זה אולי קובר הרבה דברים וזה אולי נכון שהחלטות הם גבריות (ובלבנון נשים מחליטות?) ויכול להיות שמדובר באימפריאליזם, ויכול גם להיות שזה חלק מהמלחמה של ארצות הברית בטרור או אני לא יודע מה. אבל כנראה שמי שלא מסוגל לקרוא את המציאות ואת המצב בעולם הם הלבנונים והחיזבאללה.

  במלחמה כמו במלחמה אפשר לדעת איפה זה מתחיל אבל לא איפה זה נגמר, אז ימים יגידו, אבל אני לא מקבל בכלל את הטענה שישראל כאן עושה משהו נדיר במיוחד בעולם או חסר הגיון, ובטח שלא חסר הצדקה.

 43. י.ש.

  בימים אלו אנו רואים על מסכי הטלוויזיה, כבאים המגיעים במשאיות האדומות הידועות, חובשים את הקסדות המפורסמות ומסכנים את חייהם כדי להציל את חייהם של בני אדם שהבתים שלהם או שכניהם חטפו קטיושות. הם גיבורים במלוא מובן המילה, לא כגנרלים המשחקים היודעים לצוות על טייסים ועל צוותות של טנקים להבעיר אש נוראה בבירות.

  איני יודע כמה מכם יודעים, אולם הם עובדים כהרבה אחרים ללא שכר מזה חודשים. הם מסכנים את חייהם משום שהם באמת רוצים להציל חיי אדם.

  האם חסר כסף במדינה? הרי ישראל אינה חלק מאפריקה, היא מדינה אימפריאליסטית, בה יש כבר ברוך השם כפי שאמר שעתו ספיר 10,000 מיליונרים ( כאשר הוא נשא את שם האלוהים בהקשר זה היו רק 2000). המישהו עושה חשבון כמה עולה טיל, או פגז של 155 מ"מ? המישהו יודע מה ניתן היה לעשות בכסף אותו מוציאים כדי להרוג חיי אזרחים, כדי להרוס את התשתית הכלכלית של העם הלבנוני ולפני כן של אנשי עזה? כדי להרוס מרפאות שיניים ובתי ספר, מפעלים ובתי מלאכה?

  האם מישהו יודע כמה ניתן היה להשקיע בעירות חוסר הפיתוח כדי לכונן שם תשתית כלכלית ראויה? אבל, יאמרו לי שוטים : וכי החיזבאללה לא עושה את אותו דבר? נכון, חבל מאוד שחיזבאללה אינו ארגון מרקסיסטי, שבמקום לירות על ישובים ולפגוע בחפים מפשע, היה מתמקד בצבא ואם ניתן היה במיוחד בגנרלים. ארגון שהיה פונה מעל ראשי ממשלת הגנרלים אל המוני העם הסובל בישראל ומציע עתיד של שלום ושגשוג במקום הרס. חיזבאללה הוא ארגון לאומי דתי, אשר הכיבוש הישראלי של לבנון הקים אותו כתגובת נגד.

  אולם הרי ניתן היה למנוע כל זאת, אילולי השאיפות של שליטנו והגנרלים להיות השוטר המקומי של האימפריאליזם במזרח התיכון, להפסיק את הכיבוש ולאפשר לעם הפלסטיני שלטון עצמי. להפסיק מייד את האש ולהחליף שבויים, אך לא בכך רצונם של הגנרלים המדליקים אש שהכבאים למרות כל מאמציהם אינם יכולים לכבותה.

 44. ד

  גם מדינת ישראל דאגה לשלב נשים בכל הזרועות שלה.
  לא נראה שהאופן שבו היא עשתה זאת הספיק לך מתישהו.
  מעניין שזו הנקודה שבה בחרת לשבח את החמאס.
  כנראה שאין שום סיבה אחרת לשבח אותו, אבל בכל זאת רצית.
  מסתבר שהאינטרסים מגדירים את תפיסת המציאות לא רק אצל אולמרט. גם אצלך.
  בניגוד לחמאס, ישראל אפילו שילבה נשים בזרוע הצבאית שלה.
  אולי תברכי אותה על כך.

 45. יוסי שורץ

  כאשר החלה המלחמה של הגנרלים על לבנון, היו מספר שאלות, שהתשובות להן לא היו ידועות. האחת מהן היא האם שליטי ארצות הברית יתערבו משום החשש של התלקחות מלחמה אזורית בה הם עשויים להפסיד את שליטת באזור והשנייה , האם המלחמה תתרחב ותכלול גם את סוריה וגם את איראן.
  כרגע די ברור ששליטי ארצות הברית לא יתערבו כדי להכריח את ישראל, הזרוע החזקה שלהם באזור להפסיק את הקטל, מחיר הנפט הגולמי של חבית נפט אמריקאית עלה לכמעט 78 דולר. עבורם כל חבית של דם לבנונים וישראלים שהופכת למחיר גבוה יותר של נפט גולמי זו בשורה מצוינת.
  הגנרלים הישראלים היודעים להנחית מכות קשות לאוכלוסייה אזרחית וללוחמים פלסטינים מצודים בקאסמים, הם בעלי אגו רגיש מאוד ואינם מסוגלים לספוג מכות מבלי לאבד את השליטה על עצמם. עתה הם מאיימים על סוריה שאם היא לא תכניע את החיזבאללה, ישראל תתקוף את סוריה תוך 72 שעות, ואיראן כבר הודיעה כי אם סוריה תותקף היא גם תצא למלחמה..
  איני יודע מה הגנרלים למדו בבתי ספר לפיקוד, העובדה היא שלא למדו את אחד הלקחים של מלחמת העולם השנייה, לא נלחמים בשתי חזיתות בעת ובעונה אחת. ארצות הברית של אלמדה לקח זה, משותקת למעשה ואינה יכולה לבוא לעזרת שליטי ישראל ההולכים להלחם בארבע חזיתות בו בזמן.

 46. שירה אוחיון

  בהמשך לדבריך, החמאס וחזבאללה הם שניהם יצירי כפיה של מדינת ישראל ויש קשר בין שני הארגונים (שהפכו לתנועות עממיות רחבות וזה עוד דבר שישראל מסרבת להכיר בו ).
  במלחמת לבנון שינתה ישראל את מאזן הכוחות בלבנון באופן שהגורם השיעי (עד אז מיעוט מדוכא) הפך לגורם הדומיננטי בלבנון. המטרה היתה כמובן לרסק את ארגון הפתח (סונים) בלבנון. כך גם החמאס שהוקם ע"י מנגנוני השב"כ כדי להוות אופוזיציה לערפאת. אי אפשר לרסק את חזבאללה, מכיוון שמדובר בתנועה עממית רחבה שזה מכבר הפכה למיינסטרים בעולם הערבי. כנ"ל החמאס. (לא"א אשכנזי- שני הארגונים הללו אינם ארגונים פמיניסטים לשחרור האשה הערביה, אך אל מול הברוטליות של צה"ל ביחסן לאוכלוסיה אזרחית ובכללה נשים וילדים, הם עדיפים עשרות מונים מבחינת הנשים הפלסטיניות והלבנוניות על צה"ל, וכן -הם נתפסים בעיניהן כלוחמי שחרור מהגיהנום הצה"לי)
  קוצר רואי, אימפולסיביות, ברוטליות, העדר תכנון אסטרטגי לטווח הרחוק ובעיקר טפשות ואיוולת הן התכונות המאפיינות את הדרג המדיני והן שמביאות אותנו כפי שציינה אורלי מהפח אל הפחת, למצבי האין ברירה.
  על קטיושות בקרית שמונה יצאנו להרפתקה בת 10 שנים בלבנון "מלחמת שלום הגליל" בה שילמנו מחיר של אלפי הרוגים ופצועים. כיצד נגיב עכשיו על טילים בחיפה ובחדרה? אולי חדירה לחלב היא הפתרון כפי שמאותת לנו ליברמן? אולי כיבוש נופי איראן המדהימים יעניקו לנו בטחון ממשיץ
  צה"ל הפסיד את המערכה מזמן, הן מבחינת התוצאות המדיניות של פעולותיו והן מבחינת הרמה המוסרית – זה לא הומני ולא חכם פוליטית.

 47. יוסי שורץ

  טוהר הנשק

  היום בשעה 12:00 בצהרים הצבא קרא ברמקולים לתושבי הכפר מרוואחין לעזוב את בתיהם עד השעה 6 בערב בשל הכוונה להפציצו, אולם שהאזרחים נטשו בבהלה את הכפר, הצבא הישראלי ירה ורצח לפחות 12 אזרחים ביניהם ככל הידוע כבר עתה אישה וילד.
  אנו רגילים לשקרים הרגילים של דוברת הצבא:" נהרגו בטעות," ירינו ליד ולא עליהם", מה לעשות והטרוריסטים הערבים מתחבאים באוכלוסייה האזרחית"? מה יהיה הכיסוי עתה, הם הפילו את עצמם בכוונה תחילה על הכדורים כדי להזיק למערכת התעמולה של המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון?
  אין לי ספק שהכדורים בהם השתמש חיל האוויר הישראלי, היו לא רק עשויים ממתכת טהורה, אלא מבריקים ונוצצים.

 48. יונתן לרנר

  אני מודה לכם על תשובותיכם. הן עוזרות לי להבין את פערי העמדות בינינו.

  רק הערת פתיחה אחת – ברשותכם, לא אתייחס לניסיונותיכם להגדיר את השקפת עולמי, מצבי הנפשי או המוסרי. לא על זה הויכוח.

  הויכוח הוא מיהו האויב וכיצד יש להתמודד איתו.

  מבחינתי, האויב הוא החזבאללה. לא כל המוסלמים ולא כל הערבים. למדינת ישראל יש אויב הפועל מעבר לגבול הבינלאומי המוכר והמוסכם בין ישראל ולבנון. הארגון הזה, שהחלטת האו"ם קוראת לפירוקו, מפעיל כח נגד אזרחי ישראל ונגד חייליה על פי האינטרסים שלו.

  מהות האינטרסים שלו איננה ברורה לנו. אני יכול לקבוע זאת כלקח מהתקופה שלפני יציאת צה"ל מלבנון. כל המומחים המצדדים ביציאה טענו כי החזבאללה קיים כארגון אלים אך ורק בגלל הכיבוש הישראלי. כולם העריכו שלאחר יציאת ישראל תאבד תכלית הקיום שלו כארגון מזויין
  .
  כל המומחים הללו התבדו. מסתבר שתכלית הקיום של החזבאללה, כארגון מזויין חוץ ממסדי, עמוקה הרבה יותר. ולכן, כל מי שמעריך היום כי לו רק היתה ישראל מחזירה את כל האסירים הלבנונים או יוצאת מכל השטחים הכבושים, החזבאללה היה מפסיק לפעול נגדה, פשוט נגרר לאותה טעות. תכלית הקיום של החזבאללה היא, ככל הנראה, שינוי המשטר בלבנון וחיסול מדינת ישראל.

  לעניות דעתי זה המצב הבסיסי שאיתו מתמודדת מדינת ישראל. בניגוד לדעתכם, היא ניסתה במשך שנים להתמודד עם האיום הזה ללא(!) הפעלת כח. על כל הפעולות האלימות של החזבאללה נגד ישראל, החל מחטיפת החיילים בהר דב וכלה בירי על יישובים אזרחיים שגם גבה קורבנות בנפש, החליטה ישראל להגיב בצורה מינורית. לישראל לא היה כל עניין לחמם את אזור הצפון וקיוותה שבלבנון יתהווה שינוי שיחליש את החזבאללה.

  השבוע הסתבר שוב כי זו היתה תקוות שווא. החזבאללה פעל בתוך שטחה הריבוני של ישראל נגד חייליה ואזרחיה. זאת ללא כל התגרות ישירה או עקיפה של ישראל נגד לבנון או נגד הארגון הזה. יותר מכך, מדברי מנהיגו עלה בברור שהוא מעריך כי ישראל חלשה מכדי לשנות את המצב הבסיסי הזה, שבו חזבאללה מחליט מתי ואיך להפר את ריבונותה של ישראל ולפגוע באזרחיה וחייליה.

  זה מצב בלתי נסבל מבחינת כל מדינה ריבונית. ישראל היתה חייבת להגיב אחרת מבעבר, שכן תגובה על פי פרמטרים קודמים היתה רק מנציחה את המצב. לצערי, איני מכיר תגובה אחרת מלבד תגובה בכח רב שמחייבת את הצד השני לחשיבה מחודשת של מעשיו.

  נכון, התגובה צריכה להיות כזו שתשיג את המטרה האסטרטגית – גבול שקט לחלוטין בין ישראל ללבנון. כמי שעסק בכך בעבר אני מודע היטב לכך שקשה מאד למצוא את המינון המדוייק ואפשר גם להפריז. אבל, החשש מהפרזה צריך להיות מובנה לתוך תהליך התכנון והביצוע ואסור לו למנוע, מראש, את השימוש בכח.

  נ.ב. – אני מבקש לחזור ולהדגיש שאיני מתייחס לעימות בין ישראל לפלסטינים שכן הנתונים שם שונים ולכן גם מידת ההצדקה לשימוש בכח על ידי ישראל שונה לחלוטין.

 49. אבנר.ל

  או שקראת ולא הבחנת או שלא קראת.
  הנחתך שלא היתה התגרות מצידנו כלפי חיזב' וניסיונך לנתק בין החיזב' והחמאס או בגדול יותר,לייצור הבחנות והפרדה בין הערבים השונים והפלשת',אינה מקובלת, לפחות על חלק מכותבי ומגיבי העוקץ.

  רק לאחרונה כתב כאן אחד המגיבים כי החיזב' רואה עצמו אחראי ובעל חובה כלפי אחיו בעזה כמו שהיהודים מרגישים-חושבים-פועלים בהקשר ליהודים והקורה להם.

  מעבר לכך, באמת לא חשוב כל כך מה אתה ואני אומרים שלא לדבר על ישראל.
  איננו רצויים,בהמעטה,כאן, וזה מספיק.

  הנקודה האומללה בטיעון זה היא ההתעלמות מההשוואה המתבקשת בין ישראל ודאגתה ליהודים בכל העולם מול "דאגתם" של הערבים לאחיהם הפלשת'.
  בינתיים הדאגה היחידה שלהם היתה לעודד את הפלשת' להמשיך ולהילחם תוך אספקת כסף ואמצעי לחימה כדי לחסל את היהודים.

  זהו ויכוח ללא סוף וחסר תועלת.

 50. יוד דלת

  שדאגה לפליטים משנת 1948, בנתה להם שיכונים , בתי ספר, מפעלי תעשייה ומה לא, בכל מקום שבחרו. ארצות הנפט העשירות התנגדו לגיוס תרומות מן העולם, כי יש להם מספיק כסף. האיסלאם הרי מצווה לחלוק את העושר בנדיבות עם האחים הנזקקים. היא אמרה להם: נכון שהמלחמה הביאה עליכם אסון, אך מה לעשות, אנחנו פתחנו בה, אך בניגוד לציפיות לא הצלחנו לזרוק את הציונים לים. והם, הלא הם פליטים כמוכם, שרידי שואת אירופה, ואלה שבעצמנו גירשנו ,לאחר ששדדנו את רכושם בעירק ,סוריה, מצרים ,לוב …..
  לכן, בואו נהייה ריאליים, נשלים עם המכה שקיבלנו ע'פ כללי הצדק ההיסטורי אשר מעניש את התוקפן.נשכח מהנקמה ונעשה במשותף לשקם אתכם בכל מקום שתבחרו בו. אהלן וסהלן, כמיטב המסורת שלנו.
  ועוד עצה קיבלו הפלסטינים מאחיהם בשם הסולידריות הערבית: לא להתרשם מגילויי האימפתיה של מיעוט ישראלי, ערבים ויהודים, אשר בניגוד לרוב הישראלי המפוכח, מתבוסס ברגשי אשמה ומוכן לכתוב, הרבה לכתוב, ובשפה שנונה על תחושת האשמה שלו. בכל אופן לא משם תבוא הישועה, כי המציאות האכזרית טופחת על פניהם יום יום, ומספרם הולך ומצטמצם, ובהתאם לכך השפעתם הפוליטית.
  ידידי אבנר, אני מקווה שהצלחתי לצייר אלטרנטיבה של סולידריות שאיננה מבוססת בהכרח על השנאה המשותפת לישראל, אשר הוכיחה מספר פעמים את חוסר התוחלת שלה

 51. אבנר.ל

  התמונה שציירת באירוניה מסויימת מהווה טיעון ישראלי ישן שאיש בצד שכנגד לא מבין ולא רוצה להבין,אולי בצדק מבחינתו.
  מאחר ומוסר הינו מושג גמיש ולא אוניברסלי אני לא שופט אותם ולא רוצה להתיחס לדברים במישור זה.

  אני מנסה להבין.לא לקבל.
  מנקודת מבטם אין סיבה לוותר לישראל.לא במישור הריגשי(שם אולי בלתי אפשרי לותר כלל אם מסתכלים ובוחנים את תרבותם)וגם לא בפרקטי.
  השטחים העצומים שבשליטתם.
  האוכלוסיות.
  משאבי הטבע.

  כל המסה הכמותית הזו אמורה יום אחד להיות גם איכותית ולהכריע.

  עם המצב הזה צריך להתמודד ומסתבר שבגלל מיני צחוקים שהגורל משתעשע בהם צריך להתמודד גם עם כוחות מבפנים שסיגלו לעצמם עמדה כה רחוקה מהמרכז עד שהם תומכים בשכנינו ורואים בנו את הרע האזורי והעולמי.

  נקווה שמעז יצא מתוק.
  אולי העמידה על האינטרסים שלנו הפעם בכל מה שקשור בלבנון שם יש גבול מוסכם תשמש תקדים להסדרת יחסינו עם הפלשת' שגם עימם יש לנו גבול מוסכם ומוכר.
  אולי הכרעה ברורה וחד משמעית בלבנון שמשמעה יהיה פירוק החיזב' מנישקו,השתלטות יעילה של צבא לבנון על הדרום,סילוק החיזב' הרחק מהגבול,חיסול ההשפעה הסורית והאירנית בלבנון יביאו בטווח זמן ארוך יותר להסדר(הסדר,לא שלום) עם הפלשת'.

  אבל איני משלה עצמי.
  הכל יהיה בדלית ברירה כשבמעגלים רחוקים יותר כמו עירק ואיראן ימשיכו לאהוב אותנו ולרצות לחסל אותנו ולתכנן תוכניות.
  מטריד אותי מה אנחנו נעשה וכיצד נחיה בינינו ועם עצמנו.

  ברכות

  אבנר.ל

 52. אייל בן משה

  משהו קטן לדיון,, ישראל מתנהגת כבעל הבית בשטח, צרה על לבנון, ומנסה לדחוק את החזבאללה את הפלסטנים, ומי לו….
  רק צריך לזכור, אנחנו-ישראל מחזיקים בעשרות שבויים לבנונים מתוקף החוק מבחינתנו הם טרוריסטים מבחינתם ה ם לוחמי חופש. לחזבאללה אסור להחזיק בשום שבוי ישראלי…. וכדי להשאיר את החוסר פרופורצייה הזה אנחנו הורסים את כל לבנון המדינה הבאמת מסכנה הזו…

 53. יוסי שורץ

  השאלה שרבים שואלים את עצמם הנה עוד כמה זמן תמשך מלחמה זו בה סובלים כל כך הרבה אנשים במיוחד בלבנון אך גם בישראל. אין ספק כי מבחינה פוליטית ניצח החיזבאללה, שכן ישראל המעצמה הרביעית בעולם אינה מסוגלת להביס את חיזבאללה. אולם הגנרלים אינם מוכנים להודות כי שוב מנצח דוד את גולית. הם זקוקים להראות להמוני הישראלים כי לא הייתה זו מלחמה ללא כל תוצאות. אך מאחר ואין הם מסוגלים לנצח את חזבאללה משום שישראל אינה ערוכה למלחמה עם צבא גרילה, שליטיה יכולים להראות תוצאות רק בדרך אחת: יותר הרס , הרג, יצירת בעיית פליטים חדשה. להראות להמוני הישראלים כי הלבנונים סובלים הרבה יותר. לכן הבעיה הגדולה שלהם היא לרכוש יותר זמן, להרחיב את פסק הזמן בו יוכלו להמטיר אש וגופרית על העם הלבנוני. השאלה היא, האם הם יקבלו זמן זה, או שמדינות האימפריאליזם האירופאי תצלחנה לשכנע את שליטי ארצות הברית, כי על מנת למנוע התלקחות אזורית שתחליש את שליטת האימפריאליזם כדאי להם ללחוץ על ממשלת אולמרט להסכים להפסקת אש, ולהציב כוח אימפריאליסטי בינ"ל גדול על גבול דרום לבנון. בינתיים בוש פועל כדי להשיג לגנרלים הישראלים פסק זמן זה, ומסיבה זו שרת החוץ של ארצות הברית הגברת ריס משהה את ביקורה במזרח התיכון ע ד שהגנרלים יעשו את מלאכת ההרס ביתר יסודיות.
  בינתיים עובדת מכונת התעמולה הפרו אימפריאליסטית שעות נוספות כדי לשכנע את דעת הקהל בעולם ובישראל בצדקתה של מכונת המלחמה הישראלית.
  מסיבה זו ברצוני לגעת במספר שקרים.
  א. הטענה כי חטיפת החיילים הישראלים לפני שמונה ימים באה כהפתעה לממשלת אולמרט.
  מנהיג חיזבאללה חזר והזהיר במשך חודשים כי אם ישראל לא תשחרר את השבויים הלבנונים , הוא יחטוף חיילים ישראלים למטרת מיקוח על החזרת השבויים.
  ב. הטענה שלפתע חזבאללה הוא שהפר את החוק הבינ"ל, בעוד ישראל שומרת עליו אינה אלא כזב. ראשית ישראל מעולם לא נטשה את כל דרום לבנון. שנית באופן שיטתי ישראל הפרה את הריבונות של לבנון מהים היבשה והאוויר. ממשלת ישראל גם חטפה אזרחים לבנונים כולל רועי צאן ודייגים. בנוסף ממשלת ישראל מסרבת עד היום לתת לממשלת לבנון מפה של יותר מ 400,000 מוקשים שטמנה על אדמת לבנון.
  ג. ממשלת ישראל חוזרת וטוענת כי יש לכפות על לבנון החלטה מספר 1559, הכוללת את פרוק החזבאללה מנשקו. עד כמה אירוני כי שליטי מדינה אשר בדרך קבע מתעלמים מהחלטות האו"ם כולל ההחלטה להחזרת הפליטים הפלסטינים, מתעקשת על החלטה זו בלבד. מקורה של החלטה זו היא שיתוף הפעולה של ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק חרירי עם שליטי ארצות הברית, צרפת אשר העבירו החלטה זו, במועצת הביטחון. אותה מועצת ביטחון עליה שולט הווטו האמריקאי כאשר מדובר בהפרות החוק של ממשלות ישראל.
  ד. הסיבה הממשית למתקפת ישראל בלבנון זהה לזו של התקפתה על עזה. בעוד שבמקרה של עזה היא החליטה להפיל ממשלה נבחרת כדי להעביר את הכוח לקבוצתו של אבו מאזן, הרי במקרה של לבנון היא החליטה כי ניתן להעביר את השליטה על דרום לבנון לידי הצבא הלבנוני הנשלט על ידי ממשלת סניורה הפרו אמריקאית וצרפתית. אולם זאת הנחה המנותקת מהמציאות. כל מי שמכיר את המבנה העדתי של לבנון יודע כי השיעים הם הקבוצה הגדולה ביותר, כי הם תומכים ברוב רובם בחזבאללה ככוח שגרש את הכובש הישראלי מלבנון, ומרבית העדות האחרות, אף הן ובמיוחד לאחר המתקפה הברברית של ישראל על כל אזרחי המדינה, תומכים בחזבאללה . מסיבה זו הגנרלים אינם מפציצים רק את דרום בירות שהפכוה לאיי חורבות, לא רק את דרום לבנון השיעי בעיקר, אלא תוקפים בכל חלקי לבנון, כולל נוצרים.
  .
  מתקפה ברברית זו נתמכת על מדינות החסות של ארצות הברית כווית, ערב הסעודית, ירדן ומצרים.
  מאחר ומרבית העם הלבנוני תומך בחזבאללה, אין לתוכנית זו שמטרתה לפרק את חזבאללה מנשקו כל סיכוי להצליח.
  האם פירושו של דבר כי מלחמה זו יכולה להמשך לשבועות או חודשים? איני חושב כך, משום שהמוני הערבים היוצאים עתה לרחובות ומהם ממשלות ערב פוחדות מכל, תבאנה את שליטי מדינות ערב המשתפות פעולה כנגד העם הלבנוני להחלטה כי יש להביא לרגיעת האזור הרבה יותר מהר מאשר הגנרלים הישראלים מאמינים, ומן הצד השני המשך הסבל של המוני העם הישראלי, שיימשך לדעת הגנרלים הישראלים עוד שבועות ארוכים, אך בפועל לא יחזיק יותר משבוע או עשרה ימים, אף הוא גורם שיביא להפסקת אש.. אומנם אסד ושליטי איראן תומכים בחזבאללה אולם הם עושים הכול כדי לא להיכנס לעימות לישראל ותמיכתם כיום בעיקר מילולית, אולם התמיכה האדירה ל של המוני סוריה ואיראן בעם הלבנוני עשויה להביא למלחמה יותר נרחבת הגנרלים הישראלים מבקשים וגם זה גורם שיחיש הפסקת אש, משום חשש בוש וידידיו באירופה מאובדן השליטה באזור..

  וכאשר בוחנים את התמונה היותר גדולה , הרי המאבק של העם הלבנוני כנגד התוקפנות של האימפריאליזם, שחוד החנית שלו באזור היא ישראל, הו א אותו המאבק של המוני אמריקה הלטינית כנגד שליטי האימפריאליזם. לא במקרה אהדת המוני אמריקה הלטינית נתונה לעם הלבנוני, וזאת היא אותה אהדה של המוני מדינות ערב, ושל המוני העובדים והעניים באירופה שהחלו גם הם עתה להפגין

 54. יוסי שורץ

  ישראל החוצה מלבנון עכשיו

  ביום רביעי ה9-8-00 , בשבוע החמישי למלחמה, לאחר כישלונות חרוצים, הקבינט המדיני החליט להרחיב את החזית ולשלוח כוחות קרקע גדולים לדרום לבנון, על מנת לרומם את "המורל", של החיילים המשמשים בשר תותחים להזיות הגנרלים ולאגף הרפובליקני של האימפריאליזם האמריקני המבקש לכפות על לבנון, כשם שעל עיראק הכבושה, את הסדר של בוש וחבר בני הבלייעל שבראשם הוא עומד. צעד זה רק יעמיק את בידודה של מדינת ישראל, אפילו בקרב ידידותיה באירופה, החוששות מאובדן השליטה של האימפריאליזם בכל האזור.

  התירוץ למלחמה , היה חטיפת שני החיילים, על ידי כוחות הגרילה של חזבאללה, אולם הסיבה לכך הייתה, הרצון של הגנרלים וממשלתם, שקיבלו "אור ירוק" מבוש, להחזיר לעצמם את "כוח הרתעה". דהינו לשקם את כוחם של שליטי ישראל כשוטר האזורי, עבור שליטי ארצות הברית, המטיל טרור ופחד על עמי האזור, ומונע את התפתחותם החברתית-כלכלית.
  הטיעונים של ממשלת אולמרט והפודל שלו המשמש כשר מלחמה, בעוד שהבטיח למצביעיו ולחברי השורה של מפלגת העבודה רפורמות חברתיות כגון שכר מינימום של 1000 דולר, אך הביא לנו מלחמת דמים נוראה, כי ישראל לא יכלה לעבור בשתיקה על הפרת ריבונותה, אינה יכולה אלא לעורר גיחוך. ישראל תקפה את לבנון ב1978, היא כבשה את לבנון במשך 18 שנים, היא סירבה לצאת מכל לבנון, היא חטפה לבנונים לאחר שיצאה מלבנון בשנת 2000, היא הותירה בלבנון 400,000 מוקשים מהם נהרגו ילדים, כאשר היא מסרבת לתת לממשלת לבנון את מפת המוקשים.

  האסטרטגיה של ממשלת ישראל כלפי העם הפלסטיני וכלפי העם הלבנוני זהה. התעלמות מוחלטת מרצון העמים, תוך ניסיון בוטה לכפות עליהם ממשלת בובות. ראש ממשלת לבנון, סניורה, חביב האימפריאליזם שלהגנתו וחיזוקו לכאורה נפתחה המלחמה, בכה על גורלו וגורל עמו, אך ממשלת ישראל וארצות הברית מתעלמים משבע הנקודות של הליגה הערבית הכוללת את מצרים, להפסקת אש מיידית. עתה האויב הוא אפילו ממשלת סניורה. הם מאמינים ברוב יהירותם כי הם חייבים לנצח ועל כן הם ינצחו.

  הניסיון של ממשלת אולמרט כשם שאדוניה בוושינגטון להציג את ארגון חזבאללה, כארגון טרור, בעוד הם נלחמים מלחמה למען "העולם החופשי", קרי הקפיטליזם החמסני, אינו יכול שלא לעורר בקרבם של מרבית בני האדם בעולם אלא לעג חריף. הרס התשתית החברתית של לבנון, הריסת גשרים, כבישים, תחנות כוח, בתי זקוק, שימוש בפצצות "חכמות" כדי לרצוח מאות רבות של אזרחים, יצירת מליון פליטים, אינם אלא טרור מזוויע וברברי שנועד להכניע את העם הלבנוני.

  אין לאימפריאליסטים כשם שלממשלת הגנרלים כל פתרון. כלל לא ברור אם לאחר שבועיים נוספים של הרג ורצח תוכל המעצמה הצבאית הרביעית בגודלה, לנצח את צבא הגרילה של חזבאללה הנהנה מתמיכה של 90 אחוז מאזרחי לבנו מכל העדות. ואם אכן יצליח הצבא הישראלי שיספוג אבידות גדולות להדוף את צבא חזבאללה, מספר ק"מ, מה אז? הרי הם לא יוכלו להישאר ולכבוש את דרום לבנון,זאת מוכיח לא רק ניסיון צבא הכיבוש האמריקני בעיראק, הממשיך לכבוש את עיראק בניגוד לרצון העם האמריקאי, אלא הניסיון של מדינת ישראל עצמה בלבנון. תחת לחץ של העם הישראלי נסוגה ישראל לפני 6 שנים מלבנון עתה היא חוזרת לביצת הדמים.

  לעומת הצעד ההרפתקני החדש של ממשלת הגנרלים, נסארללה הודיע במסיבת העיתונאים כי הוא מעוניין בהפסקת אש ובחילופי שבויים, ממשלת לבנון בהסכמת שרי חזבאללה הודיעה כי תשלח את הצבא הלבנוני לדרום לבנון, אולם המשיך נסארללה, אם שליטי ישראל יבחרו בהסלמה צפויות להם הפתעות רבות, ומה שנסארללה בניגוד למטורפים השולטים בנו, אומר הוא מקיים. גם אם חזבאללה הוא ארגון פונדמנטליסטי, ולא מהפכני ,וגם אם הוא משתמש בירי קטיושות על אזרחים ישראלים חפים מפשע, ובכך הוא דוחף עדין רבים לזרועות הממשלה, הוא מבטא ברגע זה את שאיפת המוני לבנון לעצמאות ולכן הוא כה אהוד ולא רק בלבנון.

  בעלי ההון, שליטי מדינת ישראל והגנרלים שלהם, נלחמים למען כוח ושליטה, אך את המחיר משלמים וישלמו המוני העם הישראלי, הלבנוני והפלסטיני. ומה אכפת להם מחיינו הרי להם יש בונקרים ומקלטים ומזון וארוחות שחיתות, בעוד שהסבל של העמים מחריד.יש להוציא את המסקנה הברורה כי לא יהיה שלום באזור כל עוד תמשך שליטת האימפריאליסטים ומשרתיהם במזרח התיכון, אינטרס ההמונים כולל המוני ישראל הוא להפוך מלחמה מזוהמת זו שנערכת על גבנו למאבק שיסלק את החיות הרעות המוצצות את דמנו.

 55. יוסי שורץ

  הסכם הפסקת הלוחמה.

  של כרישי מועצת הביטחון , החוששים מאובדן שליטת האימפריאליזם באזור, משקפת את העובדה שמכונת המלחמה האדירה של ישראל, המשמשת כשוטר האזורי של האימפריאליזם נכשלה כשלון חרוץ מול כוחות צבא הגרילה של חזבאללה.
  הם יציגו הסכם זה כשלום, בעוד הם מכינים מלחמה חדשה. שלום בורגני, אינו יותר מאשר המשך המלחמה באמצעים אחרים עד המלחמה החמה הבאה.

  אילו הגנרלים היו מקבלים את מבוקשם, וכוחות קרקע נרחבים היו מנסים לכבוש את דרום לבנון, מספר הקורבנות בקרב הצבא הישראלי היה גבוה מאוד, לא ברור אם היה מצליח להדוף את צבא הגרילה, וגם אם היה מצליח שום דבר לא היה משתנה, שכן בסופו של דבר ישראל הייתה נאלצת לצאת מלבנון בדיוק כפי שנאלצה לעשות בשנת 2000, לאחר אבדות רבות, תחת לחץ של הציבור הישראלי.

  כבר עתה הקונצנזוס בישראל נשבר, וגופים כ"שלום עכשיו", פעילות ותיקות של "ארבע אמהות", אשר בתחילת המלחמה תמכו במלחמה או לפחות שתקו, הצטרפו להפגנות כנגד החרפת המלחמה.
  אין ספק כי חזבאללה ומנהיגו הכריזמטי חסן נסארללה, זכו להערכה ולאהדה גדולה לא רק בקרב העם הלבנוני אלא, בקרב כל הערבים, במדינות המוסלמיות והרבה מעבר לכך.

  מדינת ישראל לא הייתה מסוגלת להמשיך ולהלחם עוד חודשים, "העורף האזרחי" היה פשוט מורד.

  יש שוטים בישראל ובמיוחד בקרב הגנרלים ודומיהם שינסו להציג מלחמה זו כניצחון ישראלי. אולם המוני העם בישראל יודעים כי זהו שקר.,
  יש שינסו להציג את התוצאה כתיקו, אולם גם זה לא נכון. ברור שחזבאללה לא מסוגל לכבוש את ישראל, אולם מכונת המלחמה הישראלית ספגה מפלה.
  ההמונים בכל העולם יודעים כי ניתן לעמוד מול הכוח הצבאי של מעצמה אימפריאליסטית. לכך תהיינה השלכות על הכיבוש של עיראק ושל העם הפלסטיני, כשם שלהחרפת המאבק של ההמונים בכל מקום.
  יש שינסו להציג את התוצאה כתיקו. אולם אין כאן שום תיקו, ישראל היא שנכשלה ."כוח ההרתעה", דהינו כוח הטרור שמטרתו להכניע את המוני הערבים למשטרים המשרתים את השליטה האימפריאליסטית, ולהגן בעת משבר על ממשלת בובות, נשחק במידה עוד יותר גדולה.

  ישראל, לעולם לא תהיה עוד אותה מדינה שהייתה לאחר מלחמת 1967, ועתה יתחילו חשבונות קשים לא רק בין הגנרלים לפוליטיקאים הבורגנים, ובין הפוליטיקאים הבורגנים לבין עצמם, אלא הכעס שהצטבר בקרב תושבי הצפון שהוזנחו, בקרב חיילי מילואים שנשלחו לקרב כבשר תותחים ללא ציוד מתאים ובמקרים רבים ללא מים ואפוד ומקומות מחסה, יפתח את השער למאבק המעמדי גם בישראל.

  מחיר המלחמה בה בחרו שליטי ישראל, עלה במחיר גבוה.

  לא רק במחיר גבוה בחיי אדם. כ1000 אזרחים לבנונים, למעלה ממאה לוחמי חזבאללה, 120 חיילים ואזרחים בישראל יהודים וערבים. מליון פליטים לבנונים, שליש מתושבי הצפון אשר חלקם הגדול נמלטו דרומה, אחרים סבלו סבל לא משוער במקלטים כאשר הם מוזנחים על ידי השלטון
  כלכלנים לבנונים מעריכים את ערך ההרס שישראל גרמה ללבנון ב 5 מיליארד דולר, המחיר של ההרס בישראל עולה על מיארד דולר.
  לכך יש לצרף את מחיר עלות הפעלת הנשק: מטוסים, טנקים,טילים פגזים שעדיין אין יודעים את מחירם, אבל רק מצדה של מדינת ישראל ניתן להעריכו במיליארדי דולרים.

  אולם בכך לא יסתכם המצב הכלכלי. הנשק הישראלי כטנקים מרכבה הוכיחו כי הם לא יותר מארון מתים נייד,ועסקות הנשק האדירות של ישראל תצטמצמנה. התנועה לחרם פוליטי וכלכלי על ישראל תתחזק לאור המלחמה הברברית שמטוסי חיל האוויר הישראלי ערכו על האזרחים הלבנונים תוך הרס התשתית החברתית, האסון האקולוגי, ושחיקה כלכלית זאת אותה ידרשו העובדים והעניים לשלם, הלבנונים והישראלים , רק תחריף את המאבק החברתי.

  המגבלות של החזבאללה.

  אילו החזבאללה , לא היה ארגון פאונדמנטליסטי החולם על שיבה לימי החליפות אלא ארגון מרקסיסטי ובצד מלחמת הגבורה שלו במכונת המלחמה של הגנרלים, במקום לפגוע באזרחים הישראלים, היה פונה אל המוני הערבים והישראלים מעל ראשי הממשלות משרתות האימפריאליזם, והיה אומר להם:
  "אחים ערבים, פועלים, עניים, בזמן שהאימפריאליזם הישראלי בגיבוי בוש, תוקפים את העם הלבנוני כדי לכפות עליו ממשלת בובות, שליטי מדינות ערב, הפקירו את עם לבנון. הם תמכו בהחלטה 1599 שנועדה להכניע את לבנון. הם החלו לפעול לכינון הפסקת אש רק שהתברר להם כי ישראל אינה מסוגלת לנצח.
  על מנת לנצח במלחמה זו יש לסלק משטרים אלו בשלטון מעמד העובדים בראש המוני העם"

  "אחים יהודים ישראלים, מלחמה זו נועדה להשליט את השלטון החמסני של האימפריאליזם האמריקני על העם הלבנוני. ממשלת ישראל המשרת את בעלי ההון הגדולים, הגנרלים הנלחמים כדי לדכא את העם הלבנוני,נטשו את אזרחי הצפון והפקירו אותם לגורלם. החיילים הפשוטים משמשים בשר תותחים במלחמה מזוהמת זו. אמהות אתן שולחות את ילדיכם להרוג ולהיהרג, למען כוחם של הגנרלים ושליטת בעלי ההון, הבנקים, סוחרי המוות המנצלים שלכם.
  המלחמה כנגד העם הלבנוני, היא המשכה של המלחמה כנגד העם הפלסטיני ממנו שוללים השליטים את זכות שלטונו העצמי, כאשר מנסים להפיל בכוח את הממשלה הנבחרת של העם הפלסטיני באמצעות שוד וטרור.

  אנו מושיטים לכם את ידנו למען מזרח תיכון סוציאליסטי, בו לכם יהיה מקום מובטח בצורה של אוטונומיה טריטוריאלית, לצד אוטונומיה טריטוריאלית פלסטינית במסגרת מדינת עובדים פדרטיבית, כחלק מהפדרציה הסוציאליסטית של המזרח התיכון".

  "המוני האזור, העמים זקוקים לשלום. אולם כל עוד ימשיכו לשלוט בנו האימפריאליסטים ומשרתיו, לעולם לא נזכה בשלום, אלא רק במלחמות ובכיבושים. הדרך היחידה החוצה מהגיהינום אותו הם יצרו עבורנו בשל אינטרסים אנוכיים צרים , הוא במהפכה סוציאליסטית. אותה מהפכה שעבורה נאבקים עתה המוני אמריקה הלטינית"

  פנייה כזו, מאבק המוני כזה, לא רק שהיו מנצחים במלחמה, אלא שולחים את הפוליטיקאים הבורגנים המושחתים, את הגנרלים צמאי הדם והכוח, למקום המתאים להם: פח הזבל של ההיסטוריה.
  במקום שפיכות הדמים, הבזבוז המשווע, השחיתות, הסבל הנורא, פרי הקפיטליזם הנרקב, היינו חיים בחברה
  ללא טירוף מיליטריסטי, ניצול,גזענות, השפלה. חיים ראויים לבני אדם חופשיים השולטים על גורלם.

  עתה, ממשיכים אותם אינטרסים שהביאו למלחמה זו להמשיך ולשלוט בנו, הם יציגו עתה את עצמם כשוחרי שלום, יאשימו את המוני העם הלבנוני והישראלי בפשעים שלהם, הימין ינסה להפיל את הפושעים אולמרט ופרץ ולהחליפם בפושעים אחרים מטעמו. והסדר הבנוי על ניצול וסבל על אף שספג מכה ,ימשיך עד שאכן ההמונים בראש הנהגה מהפכנית, ישנו את פני החברה מהיסוד.

 56. יוסי שורץ

  מחיר מלחמם.
  היום נשא אהוד אולמרט הממלא בינתיים את תפקיד ראש ממשלת ישראל בכנסת נאום מתרברב וריקני, המתאים לננס פוליטי בורגני זה, בו אמר כי המלחמה שערכה למעלה מחודש הביאה לתוצאות מופלאות, כי חיזבללה חטף מכה אנושה ואינו יכול להוות יותר "מדינה בתוך מדינה". הוא ניסה להעמיד פנים של איש חושב ורציני כאשר הוסיף ואמר כי היו אי אלו טעיות וכי הן תבחנה. דהינו כי לדעתו תקום כרגיל איזו ועדת חקירה שתפקידה יהיה לטאטא את כישלונה החרוץ של מכונת המלחמה הישראלית אל מתחת השטיח.

  אולם משאלי דעת הקהל בישראל מעידים כי רק 3 אחוזים מהציבור בישראל מאמין כי ישראל ניצחה במלחמה זו, דהינו כי בניגוד לאפס מאופס זה האחראי להרס לבנון, יצירת מליון פליטים, לסבל הנורא של אזרחי הצפון ולמותם של חיילים ישראלים שהיוו פשוט בשר תותחים לשיגעון הגדולות של הממשלה ושל הגנרלים, מרבית העם בישראל קולט היטב את המציאות. הוא עוד לא מבין את הסיבות למלחמה זו, כי למעשה המוני העם בישראל אינם אלא עבדים מודרניים שאת הכרתם השחיתו בלאומנות וגזענות חולנית, אך האינטרס הממשי שלם הוא להשתחרר מעבדות זו.

  השוו הופעה נלעגת זו להופעתו הצנועה של חסן נסארללה מנהיג החזבאללה בנאום שנשא היום ובו קבע ובצדק ללא שמץ של התרברבות כי חזבאללה היכה את המעצמה הצבאית הרביעית בחוזקה בעולם.

  עד כמה מנותקת ממשלת אולמרט כולל הפודל שלו פרץ, מהמציאות, מעידים ההמונים הערבים והמוסלמים בכל העולם החשים ובצדק כי מכונת הטרור של ישראל נשחקה, כי "כוח ההרתעה" שנועד להפחיד את המונים הערבים ולשבור את רוחם, כי חסן נסארללה הוא הצלאח א-דין של תקופתנו אשר הכה את הצלבנים.

  עד כמה יוהרתו המטופשת של אולמרט אינה עושה על העולם כל רושם מעידה תגובתו טוני סנואו דובר הבית הלבן אשר בתדרוך היומי לכתבים, נדרש היום לשאלה מי ניצח במלחמה, והשיב: "אני לא יודע".
  מתחילת המלחמה כתבנו(www.marxis.com) כי המלחמה תהיה הסרט של מלחמת 67 מוקרן אחורה, וכי הגנרלים וממשלתם יוכו משום שהדבר משקף את יחסי הכוחות בין האימפריאליזם להמונים המשתנים לטובת ההמונים העולים בכל מקום על במת ההיסטוריה מחדש.

  כשלון זה יפתח את הדרך למאבק מעמדי בתוך ישראל שכן עתה ידרשו ההמונים לשלם את מחיר המלחמה של המטורפים נושאי הפלפלים על הכתפיים ואשר החלק התחתון והעליון של גופם התחלפו ביניהם והתחתון יושב על צווארם וחושב עבורם. בל נשלה באשליות, עבור הגנרלים שביתת הנשק אינה צעד לשלום, אלא צעד ביניים למלחמה חדשה ולא רק כנגד העם הפלסטיני הכבוש.

  נצחון זה של נסארללה יפתח את הדרך למאבקים המוניים במדינות ערב כנגד המשטרים הכנועים לאימפרילאיזם.

  אולם קיימת סכנה וסכנה זו כי הימין שתמך במלחמה נפשעת זו בראשו עומדים בנימין נתניהו ואביגדור לברמן יתקפו בדמגוגיה אופיינית להם את הממשלה מצד ימין ויתחזקו. סכנה זו יש לבלום בפעולות נרחבות.

  על מנת למנוע סכנה זו על השמאל כולו, כולל חד"ש ובל"ד להתאחד בפעולות כהפגנות ושביתות על סיסמאות מוסכמות כאשר כל מפלגה וקבוצה תניף את סיסמאותיה ודגליה,ותחלק את החומר שלה.

  לדרוש כי בעלי ההון , המעמד השליט בישראל הם שישלמו את מחיר מלחמתם, אחר הכול הגנרלים לחמו את המלחמה של שליטי ישראל, ושליטי ארצות הברית. להתנגד לכל קיצוץ שיפגע בעובדים ובעניים. לדרוש לסלק את אולמרט ואת פרץ ולהיאבק למען ממשלת עובדים על פרוגראמה סוציאליסטית, אשר אחת מדרישותיה תהיה לסלק את הכיבוש של העם הפלסטיני וללא כל תנאים.
  עלינו להבין כי כל עוד ישלטו בנו בעלי ההון המפלגות שלהם והגנרלים שלהם לעולם לא יהיה שלום באזור.
  עתידו של העם הישראלי הוא במאבק משותף עם ההמונים הערבים כנגד האימפריאליזם ומשרתיו למען עתיד סוציאליסטי לא כפי שהפכו אותו במשך שנים למשרתי הסדר האימפריאליסט

 57. אהוד

  כקורא לא מתמיד של המאמרים בהעוקץ ברור לי שטיעיתם והתעטם בנושאים רבים כגון האמון והאמפטיה לציבור הפלסטינאי אי האמון שנסיגות יגבירו את הטרור והסיום במיתקפה אכזרית על כל צפון הארץ, אי ההכרה שצהל חזק ערובה כמעט יחידה לבטחוננו וקיצוץ תקציב הבטחון יביא לאסון,
  לצערי לא ראיתי מאמר רציני אחד שךל איפה טעינו, לא איפה טעתה הממשלה לא היכן טעה הימין אלא היכן טעינו כתבי העוקץ ביקורת עצמית והכרה בטעות מראים על פתיחות.
  אז……………………….

 58. יוסי שורץ

  עוד אחד מסממני הניצחון של המלחמה
  ביולי יצאו הגנרלים הישראלים למלחמה בלבנון כדי לחזק את ממשלת הבובות של סניורה, כחלק מהמדיניות של בוש במזרח התיכון. ממשלה שלמעשה פועלת ישירות לפי הנחיות השגריר האמריקאי בלבנון, ג'פרי פלטמן.
  לאחר המלחמה הודיעה הממשלה הישראלית כי היא ניצחה במלחמה. אם היה זה ניצחון, הרי כדאי לבדוק את הערך "מפלה" במילון. מאז המלחמה הממשלה, הצבא והמדינה כולה במשבר פוליטי בלתי פוסק, כוחות בינ"ל בלבנון כדי להגן על מדינת ישראל, וחיל האוויר הישראלי עומד כמעט יום ביומו לפני התנגשות עם החילות שבאו להושיעה. ארצות הברית עומדת לפני נטישת כיבושה בעיראק, והיא מקיימת מגעים עם סוריה ואיראן על מנת לשמר את הסדר האימפריאליסטי, ממשלת לבנון לפי חוקת המדינה אינה לגיטימית לאחר ששה שרים עזבו אותה וברובם של הרוב השיעי הנחשב בלבנון כמיעוט, ועתה עומדת לפני הפלתה.
  בוש מודיע לישראל כי אינו מתנגד כי היא תצא לבדה למלחמה על איראן, בעוד היא יושבת מהצד ורואה כיצד "הנכס האסטרטגי" שהפך "לאבן רחיים" על צווארה נשברת, והיא בטיפשותה עשויה לעשות כן ולזכות ב"ניצחון" שלעומתו הכישלון שלה בלבנון ייראה כפיקניק.

 59. יוסי שורץ

  עוד אחד מסממני הניצחון של המלחמה
  ביולי יצאו הגנרלים הישראלים למלחמה בלבנון כדי לחזק את ממשלת הבובות של סניורה, כחלק מהמדיניות של בוש במזרח התיכון. ממשלה שלמעשה פועלת ישירות לפי הנחיות השגריר האמריקאי בלבנון, ג'פרי פלטמן.
  לאחר המלחמה הודיעה הממשלה הישראלית כי היא ניצחה במלחמה. אם היה זה ניצחון, הרי כדאי לבדוק את הערך "מפלה" במילון. מאז המלחמה הממשלה, הצבא והמדינה כולה במשבר פוליטי בלתי פוסק, כוחות בינ"ל בלבנון כדי להגן על מדינת ישראל, וחיל האוויר הישראלי עומד כמעט יום ביומו לפני התנגשות עם החילות שבאו להושיעה. ארצות הברית עומדת לפני נטישת כיבושה בעיראק, והיא מקיימת מגעים עם סוריה ואיראן על מנת לשמר את הסדר האימפריאליסטי, ממשלת לבנון לפי חוקת המדינה אינה לגיטימית לאחר ששה שרים עזבו אותה וברובם של הרוב השיעי הנחשב בלבנון כמיעוט, ועתה עומדת לפני הפלתה.
  בוש מודיע לישראל כי אינו מתנגד כי היא תצא לבדה למלחמה על איראן, בעוד היא יושבת מהצד ורואה כיצד "הנכס האסטרטגי" שהפך "לאבן רחיים" על צווארה נשברת, והיא בטיפשותה עשויה לעשות כן ולזכות ב"ניצחון" שלעומתו הכישלון שלה בלבנון ייראה כפיקניק.

 60. יוסי שורץ

  היום , יום שלישי ה21 לנובמבר, פייר ג'ומאיל מנהיג מפלגת הפלנגות( הקרויה על שם הפלנגות הפשיסטיות של פרנקו עמו היה קשור סבו שגם לו היה שם זהה), שר התעשייה בממשלת סניורה, נרצח בלבנון .
  מפלגתו הבנויה על בסיס מרוניטי התפרסמה בזמן הטבח בסבר ובשתילה, בזמן מלחמת לבנון הקודמת, והייתה קשורה קשרים אמיצים עם שרון שניהל מלחמה זו, ויש לו אחריות לטבח זה. סניורה, בעקבות רצח ג'ומייל: לא ניתן לרוצחים לשלוט על גורלה של לבנון
  סעד אל חרירי, בנו של רפיק אל חרירי, שאף הוא נרצח, והרצח שלו הביא לסילוקה של סוריה מלבנון, בניגוד גמור לאינטרס של סוריה, סילוק שהיה למעשה הצעד הראשון למלחמת לבנון השנייה, האשים את סוריה ברצח. נשיא ארצות הברית אף הוא מייד האשים כי סוריה ואיראן מנסות לפגוע בממשלת לבנון וכי ארצות הברית תומכת בממשלת סניורה. "אנו תומכים במאמציהם להגן על הדמוקרטיה שלהם נגד ניסיונות של סוריה, איראן ובעלות בריתן לגרום לאי יציבות ולאלימות". הוא קרא לקיים חקירה מלאה כדי לזהות את האנשים והכוחות העומדים מאחורי הרצח.

  סניורה עצמו בנאום בטלוויזיה אמר: "לא ניתן לרוצחים לשלוט על גורלה של לבנון ועל עתיד ילדינו הבטיח כי דמו של ג'ומייל לא נשפך לשווא ", אך מייד הוסיף שהוא קורא לאזרחי לבנון לשמור על אחדות.
  ", כך אמר הערב (שלישי) ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, בעקבות רצח שר התעשייה של לבנון, פייר ג'ומייל, אחר הצהריים בביירות. בנאום טלוויזיוני הבטיח סניורה כי דמו של ג'ומייל לא נשפך לשווא. סניורה קרא לאזרחי לבנון לשמור על אחדות.

  סמיר ג'עג'ע, המנהיג של "כוחות לבנון", קרא לנשיא לבנון, לחוד הידוע באהדתו לחיזבאללה להתפטר. הוא קרא לשרי חיזבאללה ואמל, שהתפטרו לפני כשבוע וחצי, לחזור לממשלה. לדבריו, אם לא יעשו זאת "הם עלולים להיות חשודים ישירים או עקיפים" ברצח. נזכיר כי ביום שבו נאם נסארללה את נאום הניצחון שלו לפני מיליון תומכים בספטמבר השנה, ג'עגע הגיב באומרו:" לפני מרון אל ראס, היה עין אל רומאני", שם התחולל קרב חשוב בזמן מלחמת האזרחים בלבנון, וכי האויב של לבנון הוא לא רק ישראל אלא סוריה. ג'עגע האשים את חיזבאללה כי הוא בונה מדינה בתוך מדינה ויש לשים לכך קץ.
  עיקר תמיכתו של פוליטיקאי זה אף הוא המרוניטים והוא התפרסם ב2005 לאחר רצח אל חרירי בארגון הפגנת המונים כנגד נוכחות סוריה. הוא אחד מהמתנגדים הידועים ביותר לרעיון של ממשלת אחדות שבה לחיזבאללה ובני בריתה כוח גדול מהיום.
  .
  סוריה גינתה את רצח ג'ומייל, ואמרה כי מדובר ב"פשע נתעב". סוכנות הידיעות הסורית מסרה בשם גורם סורי רשמי כי "פשע נתעב זה נועד להרוס את היציבות והשלום בלבנון". עלי חסן חליל, חבר פרלמנט לבנון מטעם מפלגת אמל השיעית, אמר כי הרצח הוא "פשע נגד כל לבנון, אנו מגנים אותו". גם חיזבאללה גינה את הרצח. בהודעה שנמסרה בערוץ הטלוויזיה של הארגון, "אל-מנאר", נאמר כי "אלו שביצעו את הפשע רצו לדחוף את לבנון לתוהו ובהו, ייאוש ומלחמת אזרחים".

  עולה שוב השאלה למי היה אינטרס ברצח של פייר ג'ומאייל? רק אתמול התבשרנו כי שר החוץ של סוריה ביקר בעיראק והביע תמיכתו בממשלה הפרו אמריקנית. קשה מאוד להאמין כי אסד המבקש להתקרב לארצות הברית היה מעורב ברצח זה, שכן הוא עומד בניגוד גמור לרצונו להתקרב לארצות הברית. גם לחיזבאללה לא היה כל אינטרס ברצח זה שכן הוא לא היה זקוק לו והדבר רק מחבל בחיזבאללה, משום שהוא מטיל צל של חשד עליו ופותח אותו להאשמות שהוא דוחף למלחמת אזרחים..

  למעשה רצח זה מקשה על חיזבאללה לגייס את ההמונים כדי להפיל את הממשלה בלחץ ציבורי.
  כיום יש שתי מגמות בממשל האמריקני הקו של האגף הריאקציוני ביותר של הבורגנות בראשה עומד בוש, המבקש להמשיך במדיניות שלו של השתלטות על המזרח התיכון, לעומת הקו היותר מתוחכם של הדמוקרטים ושל ביקר המבקשים להתקרב לסוריה ולאיראן על מנת שמדינות אלו תפעלנה לרסן את ההמונים לאחר שארצות הברית תצא מעיראק.

  הממשלה של אולמרט שיצאה למלחמת לבנון כדי לחזק את ממשל סניורה, תומכת בקו הניצי של בוש שמטרתה להפיל את המשטר הסורי, להפציץ את הכורים של איראן ולגרור את ארצות הברית למלחמה באיראן.
  למרות שאין לנו כל הוכחה כי אכן ארגון הקשור במדיניות של בוש ושל ממשלת ישראל עומד מאחורי רצח זה, אין ספק כי הם אלו המרוויחים מרצח זה העלול לדרדר את לבנון למלחמת אזרחים חדשה, אם חיזבאללה אכן יוציא את ההמונים לרחובות.

  בהקשר זה יש להיזכר בהצהרה האחרונה של ארגון אל קעיאדה בעיראק שאיים ביום שישי האחרון, כי ילחם בחיזבאללה. יש לזכור כי חלק ניכר ממעשי הטרור נגד אזרחים בלבנון בוצע בידי ארגון זה, שרבים חושדים בו כי הוא משמש את האינטרס של הכובש האמריקאי בסכסוך עדתי בעיראק בין הסונים לשיעים. רצח זה מחזק את תוכי סניורה ומלבה את ההתלהמות האתנית במיוחד של המרוניטים ברגע זה.

  האינטרס של אזרחי לבנון הוא בחקירה בלתי תלויה של בני העם הלבנוני עצמו ולא חקירה מטעם בוש וחבריו. חקירה בלתי תלויה עשויה לגלות את האמת מי עמד מאחורי הרצח של אל חרירי והרצח של פייר ג'ומאיל. טביעת האצבעות די ברורה, אך רק חקירה בלתי תלויה תחשוף את היד הנפשע המעוניינת במלחמת אזרחים בלבנון במטרה לחזק את ממשלת הבובות של סניורה.

  הדרך היחידה למנוע מלחמת אזרחים , רצח פוליטי, המשרת את השתלטות האימפריאליזם הוא בגיוס ההמונים להפלת ממשל סניורה. השאלה היא האם חיזבאללה אכן יעשה זאת, או ירתע ברגע האחרון, משום חששו שגיוס המונים בלבנון יילך רחוק יותר ממה שהוא מבקש להשיג.

 61. יוסי שורץ

  היום , יום שלישי ה21 לנובמבר, פייר ג'ומאיל מנהיג מפלגת הפלנגות( הקרויה על שם הפלנגות הפשיסטיות של פרנקו עמו היה קשור סבו שגם לו היה שם זהה), שר התעשייה בממשלת סניורה, נרצח בלבנון .
  מפלגתו הבנויה על בסיס מרוניטי התפרסמה בזמן הטבח בסבר ובשתילה, בזמן מלחמת לבנון הקודמת, והייתה קשורה קשרים אמיצים עם שרון שניהל מלחמה זו, ויש לו אחריות לטבח זה. סניורה, בעקבות רצח ג'ומייל: לא ניתן לרוצחים לשלוט על גורלה של לבנון
  סעד אל חרירי, בנו של רפיק אל חרירי, שאף הוא נרצח, והרצח שלו הביא לסילוקה של סוריה מלבנון, בניגוד גמור לאינטרס של סוריה, סילוק שהיה למעשה הצעד הראשון למלחמת לבנון השנייה, האשים את סוריה ברצח. נשיא ארצות הברית אף הוא מייד האשים כי סוריה ואיראן מנסות לפגוע בממשלת לבנון וכי ארצות הברית תומכת בממשלת סניורה. "אנו תומכים במאמציהם להגן על הדמוקרטיה שלהם נגד ניסיונות של סוריה, איראן ובעלות בריתן לגרום לאי יציבות ולאלימות". הוא קרא לקיים חקירה מלאה כדי לזהות את האנשים והכוחות העומדים מאחורי הרצח.

  סניורה עצמו בנאום בטלוויזיה אמר: "לא ניתן לרוצחים לשלוט על גורלה של לבנון ועל עתיד ילדינו הבטיח כי דמו של ג'ומייל לא נשפך לשווא ", אך מייד הוסיף שהוא קורא לאזרחי לבנון לשמור על אחדות.
  ", כך אמר הערב (שלישי) ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, בעקבות רצח שר התעשייה של לבנון, פייר ג'ומייל, אחר הצהריים בביירות. בנאום טלוויזיוני הבטיח סניורה כי דמו של ג'ומייל לא נשפך לשווא. סניורה קרא לאזרחי לבנון לשמור על אחדות.

  סמיר ג'עג'ע, המנהיג של "כוחות לבנון", קרא לנשיא לבנון, לחוד הידוע באהדתו לחיזבאללה להתפטר. הוא קרא לשרי חיזבאללה ואמל, שהתפטרו לפני כשבוע וחצי, לחזור לממשלה. לדבריו, אם לא יעשו זאת "הם עלולים להיות חשודים ישירים או עקיפים" ברצח. נזכיר כי ביום שבו נאם נסארללה את נאום הניצחון שלו לפני מיליון תומכים בספטמבר השנה, ג'עגע הגיב באומרו:" לפני מרון אל ראס, היה עין אל רומאני", שם התחולל קרב חשוב בזמן מלחמת האזרחים בלבנון, וכי האויב של לבנון הוא לא רק ישראל אלא סוריה. ג'עגע האשים את חיזבאללה כי הוא בונה מדינה בתוך מדינה ויש לשים לכך קץ.
  עיקר תמיכתו של פוליטיקאי זה אף הוא המרוניטים והוא התפרסם ב2005 לאחר רצח אל חרירי בארגון הפגנת המונים כנגד נוכחות סוריה. הוא אחד מהמתנגדים הידועים ביותר לרעיון של ממשלת אחדות שבה לחיזבאללה ובני בריתה כוח גדול מהיום.
  .
  סוריה גינתה את רצח ג'ומייל, ואמרה כי מדובר ב"פשע נתעב". סוכנות הידיעות הסורית מסרה בשם גורם סורי רשמי כי "פשע נתעב זה נועד להרוס את היציבות והשלום בלבנון". עלי חסן חליל, חבר פרלמנט לבנון מטעם מפלגת אמל השיעית, אמר כי הרצח הוא "פשע נגד כל לבנון, אנו מגנים אותו". גם חיזבאללה גינה את הרצח. בהודעה שנמסרה בערוץ הטלוויזיה של הארגון, "אל-מנאר", נאמר כי "אלו שביצעו את הפשע רצו לדחוף את לבנון לתוהו ובהו, ייאוש ומלחמת אזרחים".

  עולה שוב השאלה למי היה אינטרס ברצח של פייר ג'ומאייל? רק אתמול התבשרנו כי שר החוץ של סוריה ביקר בעיראק והביע תמיכתו בממשלה הפרו אמריקנית. קשה מאוד להאמין כי אסד המבקש להתקרב לארצות הברית היה מעורב ברצח זה, שכן הוא עומד בניגוד גמור לרצונו להתקרב לארצות הברית. גם לחיזבאללה לא היה כל אינטרס ברצח זה שכן הוא לא היה זקוק לו והדבר רק מחבל בחיזבאללה, משום שהוא מטיל צל של חשד עליו ופותח אותו להאשמות שהוא דוחף למלחמת אזרחים..

  למעשה רצח זה מקשה על חיזבאללה לגייס את ההמונים כדי להפיל את הממשלה בלחץ ציבורי.
  כיום יש שתי מגמות בממשל האמריקני הקו של האגף הריאקציוני ביותר של הבורגנות בראשה עומד בוש, המבקש להמשיך במדיניות שלו של השתלטות על המזרח התיכון, לעומת הקו היותר מתוחכם של הדמוקרטים ושל ביקר המבקשים להתקרב לסוריה ולאיראן על מנת שמדינות אלו תפעלנה לרסן את ההמונים לאחר שארצות הברית תצא מעיראק.

  הממשלה של אולמרט שיצאה למלחמת לבנון כדי לחזק את ממשל סניורה, תומכת בקו הניצי של בוש שמטרתה להפיל את המשטר הסורי, להפציץ את הכורים של איראן ולגרור את ארצות הברית למלחמה באיראן.
  למרות שאין לנו כל הוכחה כי אכן ארגון הקשור במדיניות של בוש ושל ממשלת ישראל עומד מאחורי רצח זה, אין ספק כי הם אלו המרוויחים מרצח זה העלול לדרדר את לבנון למלחמת אזרחים חדשה, אם חיזבאללה אכן יוציא את ההמונים לרחובות.

  בהקשר זה יש להיזכר בהצהרה האחרונה של ארגון אל קעיאדה בעיראק שאיים ביום שישי האחרון, כי ילחם בחיזבאללה. יש לזכור כי חלק ניכר ממעשי הטרור נגד אזרחים בלבנון בוצע בידי ארגון זה, שרבים חושדים בו כי הוא משמש את האינטרס של הכובש האמריקאי בסכסוך עדתי בעיראק בין הסונים לשיעים. רצח זה מחזק את תוכי סניורה ומלבה את ההתלהמות האתנית במיוחד של המרוניטים ברגע זה.

  האינטרס של אזרחי לבנון הוא בחקירה בלתי תלויה של בני העם הלבנוני עצמו ולא חקירה מטעם בוש וחבריו. חקירה בלתי תלויה עשויה לגלות את האמת מי עמד מאחורי הרצח של אל חרירי והרצח של פייר ג'ומאיל. טביעת האצבעות די ברורה, אך רק חקירה בלתי תלויה תחשוף את היד הנפשע המעוניינת במלחמת אזרחים בלבנון במטרה לחזק את ממשלת הבובות של סניורה.

  הדרך היחידה למנוע מלחמת אזרחים , רצח פוליטי, המשרת את השתלטות האימפריאליזם הוא בגיוס ההמונים להפלת ממשל סניורה. השאלה היא האם חיזבאללה אכן יעשה זאת, או ירתע ברגע האחרון, משום חששו שגיוס המונים בלבנון יילך רחוק יותר ממה שהוא מבקש להשיג.

 62. יוסי שורץ

  המאבק האנטי אימפריאליסטי בלבנון

  קרוב למיליון בני-אדם הפגינו אתמול יום שישי, במרכז ביירות, נושאים את דגלי לבנון בלבד, בקריאה להפיל את ממשלת סניורה ולהקים ממשלת אחדות לאומית. "
  ההפגנה כללה מאות אלפי בני-אדם מכל העדות – מוסלמים, נוצרים ודרוזים, שיעים וסונים, לבנוניות ולבנונים מזרמים פוליטיים שונים – שכולם מאוחדים ברצון להפיל את ממשלתו של פואד סניורה ולהקים ממשלה חופשית מהשליטה האימפריאליסטית ומשרתיו.

  . המפגינים צעקו סיסמאות :: "יא סניורה אטלע ברא, בדנא חוכומה חורה חורה" (סניורה צא החוצה, רוצים ממשלה חופשית), "אשביענא כזב, אשביענא דמוע, בדנא חוכומה תסד אל-ג'וע" (שבענו שקרים, שבענו דמעות, רוצים ממשלה שתפסיק את הרעב), "יא סניורה אסמע קשאע, בדנא חוכומה מא בתנבאע" (סניורה הקשב וראה, רוצים ממשלה שאינה למכירה) ו"נחנא שעב אל-אינתסאר, מא בנרדא באל-איסתעמאר" (אנחנו עם הניצחונות, לא נסכים לממשלה של קולוניאליים).
  סיסמאות אלו מלמדות שכבר עתה קיימים אלמנטים תודעתיים המשקפים את הצורך להיאבק עבור הלחם וכנגד האימפריאליזם. אלו הם ניצניה של הכרה סוציאליסטית.
  בהפגנת ההמונים השתתפו פעילי ותומכי חזב אללה, תנועת אמל, הזרם הלאומי החופשי, זרם אל-מרדה, תנועת העם, המפלגה הנצריסטית, המפלגה הסורית הלאומית, מפלגת אחדות לבנון, חזית הפעולה האסלאמית, מפלגת הבעת' ומפלגת השחרור הערבי.

  הנואם היחיד מישל עון קרא לראש הממשלה, פואד סניורה, להתפטר, ודרש משרי הממשלה להיענות לדרישות העם.
  בנאומו לעג עון לתחנות הטלוויזיה "שהפעילו מונים עדתיים לספירת מספר המוסלמים והנוצרים בהפגנה", וציין כי "גם במפגש לאומי זה, תחת הדגל הלבנוני המאחד את כל הלבנונים, הפעילו תחנות אלה מונים עדתיים לספירת המוסלמים והנוצרים. תתביישו לכם", אמר עון.

  הפגנה זו הייתה המשך למלחמת לבנון בו הוכתה ישראל והניסיון של האימפריאליזם האמריקאי שבראשו עומד בוש הפונדמנטליסט הנוצרי שעמד מאחוריה קיבל מכה נוספת למכה שהאימפריאליזם חוטף בעיראק.
  לאור המפלות של האימפריאליזם באמריקה הלטינית ובמזרח התיכון, מתחילים יותר ויותר בני אדם פשוטים להבין כי אנו חיים בתקופה מאוד שונה ממה שחיינו בה לאחר קריסת ברית המועצות, כאשר האימפריאליזם חגג ועשה כרצונו. אנו חיים בתקופה של משבר עמוק של השיטה האימפריאליסטית הבנויה על הקפיטליזם , תקופה בה ההמונים חזרו אל במת ההיסטוריה מחדש.
  אנו המרקסיסטים אומרים זאת מספר שנים, אולם ההכרה של ההמונים נוטה לפגר אחר המציאות, אף כי בסופו של דבר קולטת זאת.
  עוד יש שוטים שלא קולטים מה מתרחש, אולם להיסטוריה יש נוהג משונה היא מלמדת את לקחיה במכות מאוד קשות למדושני העונג תומכי הסדר האימפריאליסטי.
  בניגוד לשוטים, ההמונים כן אותם המונים שדרכו עליהם במשך שנים ולעגו להם . אותם המונים שהרעיבו אותם ואילצו אותם לעבוד בפרוטות חזרו לבמת ההיסטוריה. בארץ אחר ארץ מעמד העובדים מפגין ושובת ומחפש את הדרך למהפכה.
  כמובן שבעלי ההון ומשרתיהם לא יוותרו בנקל . הם עוד יארגנו מלחמות ומעשי טבח. הם יפיצו שקרים וינסו להסית עם בעם ועדה בעדה. אך שעון ההיסטוריה ממשיך לנוע ולא רק באמריקה הלטינית, או אתמול באוסטרליה. לא רק במקסיקו, אלא בלבנון ובשטחים הכבושים.
  נכון ההמונים במזרח התיכון שסבלו מהאימפריאליזם ,מהברבריזם של מנהיגי הציונות, מהבורגנות המקומית משתפת הפעולה עם האימפריאליזם , כולל ישראל, משמאל אימפוטנטי שהפיץ בדיות בדבר פתרונות במסגרת השיטה האימפריאליסטית, נדחפו אל הדגלים הירוקים, אולם זה עניין של זמן בלבד שהם יניפו את הדגלים שלהם, את הדגלים האדומים.
  אין ספק קל שבקלים, כי אילו היו נערכות היום בחירות בלבנון, ממשלת סניורה הייתה מוצאת עצמה בכבוד הראוי לממשלת בגידה בעם, במקום המתאים לה.

  ממשלה הממשיכה לשלוט בניגוד לרצון מרבית העם הדורש את התפטרותה אינה ממשלה לגיטימית.
  שום תרגיל לשוני לא ישנה עובדה בסיסית זו. דמוקרטיה ממשית מבטאת את רצון העם לא את הרצון של מושחתים עשירים הדבקים בכיסאותיהם.
  הפגנה אדירה זו גם שיקפה היטב מה חושבים המוני העם בלבנון בשאלה מי רצח את פייר ג'ומאייל מנהיג מפלגת הפלנגות –המפלגה הפשיסטית של לבנון אשר נוסדה ב1935 על ידי פייר ג'ומאייל הסב על פי הדגם של המפלגה הפשיסטית הספרדית, לאחר שהשתתף באולימפיאדת ברלין ונפעם מהכוח של הנאצים.
  אין זה מאבק בין מוסלמים קנאים ובין ה"מתונים" כפי שאמצעי התקשורות הבורגניים במערב מנסים להציג את המאבק בלבנון. השיטה העדתית בלבנון אותה יצרו כבר הטורקים אך פותחה על ידי האימפריאליזם הצרפתי, היא שיטה שאין לה מקום בעולם מודרני. כל מי שחוקר את היחס בין מעמד ועדה בלבנון יודע כי בעוד שהמוסלמים מונים 60 אחוז מהאוכלוסייה, הרי השכבות הגבוהות של הסונים הם חלק מהמעמד הבורגני, וכי השיעים שמספרם גדול לאין שעור מהסונים ברובם הם פלחים עניים ופועלים, בעוד שבעלי האחוזות מגיעים מהנוצרים המרוניטים ובמיוחד אלו המאורגנים ותומכים במפלגת הפלנגות, בעוד שבני בריתם של חיזבאללה הנוצרים אותם מנהיג הגנרל אעון, תופסים מקום בבירוקרטיה של המדינה והם חוששים מהבדלנות וההיסטוריה של הפלנגיסטים שמשתפים פעולה עם שליטי ישראל מזה עשרות בשנים במטרה לפלג את לבנון ולהקים שם מדינה נוצרית בחסות ישראל. תוכנית שכבר בן גוריון ומשה דיין פיתוח כפי שמעידים יומני משה שרת.
  במילים אחרות מאחורי המחנות השונים ניצבים אינטרסים חברתיים הפוכים. מחד הבנקאים, בעלי אדמות גדולים וסוחרים וקבלנים גדולים ומאידך המוני העם פועלים פלחים ועניים.
  התעמולה של תומכי האימפריאליזם כי חיזבאללה הוא ארגון פונדמנטליסטי מוסלמי קנאי מתעלמת לא רק מהעובדה שלפנינו קואליציה הכוללת מוסלמים שיעים וגם סונים וגם דרוזים וגם נוצרים, אלא כי מאחורי סניורה ניצב בוש הפונדמנטליסט הנוצרי.
  לא אחר מאשר בוש הזדהה ערב הכיבוש של עיראק עם הצלבנים, ויש להכיר בכך שהוא צדק בוש מייצג את הצלבנים בני ימינו הצורה המסוכנת ביותר של פנאטיות לאומנית גזענית אימפריאלית שבקושי רב מכסה על המוטיב הברור של שוד. מולו עמדו מוסלמים שנאבקו כנגד השתלטות ממלכת הצלבנים כאשר בראשם הלוחם הכריזמטי האגדתי סלאח א-דין.
  המצב בלבנון מזכיר את ימי הכיבוש של סודן בידי הקולוניאליזם הבריטי ואת הגנרל הנוצרי הפונדמנטליסט צ'ארלס גורדון אשר נוצח בסודן ב-26 בינואר 1885על ידי המורדים הסודנים כאשר בראשם ניצב אז מוחמד אחמד, "המהדי".

  כדי לנצח את האימפריאליזם ומשרתיו יש הכרח לבנות הנהגה מהפכנית המודעת לכך שבמסגרת הקפיטליזם הנרקב אין פתרונות, והנהגה זו תבוא בלבנון מתוך ההמונים עצמם שכבר מבינים כי המאבק הוא על הלחם וכנגד הקולוניאליזם.

  זה עניין של זמן בלבד שהמונים אלו יבינו את המגבלות של מאבק במסגרת השיטה הקיימת בלבנון ובאזור כולו והדגלים שיונפו יהיו הדגלים האדומים של המהפכה בדומה לאמריקה הלטינית

 63. יוסי שורץ

  המאבק האנטי אימפריאליסטי בלבנון

  קרוב למיליון בני-אדם הפגינו אתמול יום שישי, במרכז ביירות, נושאים את דגלי לבנון בלבד, בקריאה להפיל את ממשלת סניורה ולהקים ממשלת אחדות לאומית. "
  ההפגנה כללה מאות אלפי בני-אדם מכל העדות – מוסלמים, נוצרים ודרוזים, שיעים וסונים, לבנוניות ולבנונים מזרמים פוליטיים שונים – שכולם מאוחדים ברצון להפיל את ממשלתו של פואד סניורה ולהקים ממשלה חופשית מהשליטה האימפריאליסטית ומשרתיו.

  . המפגינים צעקו סיסמאות :: "יא סניורה אטלע ברא, בדנא חוכומה חורה חורה" (סניורה צא החוצה, רוצים ממשלה חופשית), "אשביענא כזב, אשביענא דמוע, בדנא חוכומה תסד אל-ג'וע" (שבענו שקרים, שבענו דמעות, רוצים ממשלה שתפסיק את הרעב), "יא סניורה אסמע קשאע, בדנא חוכומה מא בתנבאע" (סניורה הקשב וראה, רוצים ממשלה שאינה למכירה) ו"נחנא שעב אל-אינתסאר, מא בנרדא באל-איסתעמאר" (אנחנו עם הניצחונות, לא נסכים לממשלה של קולוניאליים).
  סיסמאות אלו מלמדות שכבר עתה קיימים אלמנטים תודעתיים המשקפים את הצורך להיאבק עבור הלחם וכנגד האימפריאליזם. אלו הם ניצניה של הכרה סוציאליסטית.
  בהפגנת ההמונים השתתפו פעילי ותומכי חזב אללה, תנועת אמל, הזרם הלאומי החופשי, זרם אל-מרדה, תנועת העם, המפלגה הנצריסטית, המפלגה הסורית הלאומית, מפלגת אחדות לבנון, חזית הפעולה האסלאמית, מפלגת הבעת' ומפלגת השחרור הערבי.

  הנואם היחיד מישל עון קרא לראש הממשלה, פואד סניורה, להתפטר, ודרש משרי הממשלה להיענות לדרישות העם.
  בנאומו לעג עון לתחנות הטלוויזיה "שהפעילו מונים עדתיים לספירת מספר המוסלמים והנוצרים בהפגנה", וציין כי "גם במפגש לאומי זה, תחת הדגל הלבנוני המאחד את כל הלבנונים, הפעילו תחנות אלה מונים עדתיים לספירת המוסלמים והנוצרים. תתביישו לכם", אמר עון.

  הפגנה זו הייתה המשך למלחמת לבנון בו הוכתה ישראל והניסיון של האימפריאליזם האמריקאי שבראשו עומד בוש הפונדמנטליסט הנוצרי שעמד מאחוריה קיבל מכה נוספת למכה שהאימפריאליזם חוטף בעיראק.
  לאור המפלות של האימפריאליזם באמריקה הלטינית ובמזרח התיכון, מתחילים יותר ויותר בני אדם פשוטים להבין כי אנו חיים בתקופה מאוד שונה ממה שחיינו בה לאחר קריסת ברית המועצות, כאשר האימפריאליזם חגג ועשה כרצונו. אנו חיים בתקופה של משבר עמוק של השיטה האימפריאליסטית הבנויה על הקפיטליזם , תקופה בה ההמונים חזרו אל במת ההיסטוריה מחדש.
  אנו המרקסיסטים אומרים זאת מספר שנים, אולם ההכרה של ההמונים נוטה לפגר אחר המציאות, אף כי בסופו של דבר קולטת זאת.
  עוד יש שוטים שלא קולטים מה מתרחש, אולם להיסטוריה יש נוהג משונה היא מלמדת את לקחיה במכות מאוד קשות למדושני העונג תומכי הסדר האימפריאליסטי.
  בניגוד לשוטים, ההמונים כן אותם המונים שדרכו עליהם במשך שנים ולעגו להם . אותם המונים שהרעיבו אותם ואילצו אותם לעבוד בפרוטות חזרו לבמת ההיסטוריה. בארץ אחר ארץ מעמד העובדים מפגין ושובת ומחפש את הדרך למהפכה.
  כמובן שבעלי ההון ומשרתיהם לא יוותרו בנקל . הם עוד יארגנו מלחמות ומעשי טבח. הם יפיצו שקרים וינסו להסית עם בעם ועדה בעדה. אך שעון ההיסטוריה ממשיך לנוע ולא רק באמריקה הלטינית, או אתמול באוסטרליה. לא רק במקסיקו, אלא בלבנון ובשטחים הכבושים.
  נכון ההמונים במזרח התיכון שסבלו מהאימפריאליזם ,מהברבריזם של מנהיגי הציונות, מהבורגנות המקומית משתפת הפעולה עם האימפריאליזם , כולל ישראל, משמאל אימפוטנטי שהפיץ בדיות בדבר פתרונות במסגרת השיטה האימפריאליסטית, נדחפו אל הדגלים הירוקים, אולם זה עניין של זמן בלבד שהם יניפו את הדגלים שלהם, את הדגלים האדומים.
  אין ספק קל שבקלים, כי אילו היו נערכות היום בחירות בלבנון, ממשלת סניורה הייתה מוצאת עצמה בכבוד הראוי לממשלת בגידה בעם, במקום המתאים לה.

  ממשלה הממשיכה לשלוט בניגוד לרצון מרבית העם הדורש את התפטרותה אינה ממשלה לגיטימית.
  שום תרגיל לשוני לא ישנה עובדה בסיסית זו. דמוקרטיה ממשית מבטאת את רצון העם לא את הרצון של מושחתים עשירים הדבקים בכיסאותיהם.
  הפגנה אדירה זו גם שיקפה היטב מה חושבים המוני העם בלבנון בשאלה מי רצח את פייר ג'ומאייל מנהיג מפלגת הפלנגות –המפלגה הפשיסטית של לבנון אשר נוסדה ב1935 על ידי פייר ג'ומאייל הסב על פי הדגם של המפלגה הפשיסטית הספרדית, לאחר שהשתתף באולימפיאדת ברלין ונפעם מהכוח של הנאצים.
  אין זה מאבק בין מוסלמים קנאים ובין ה"מתונים" כפי שאמצעי התקשורות הבורגניים במערב מנסים להציג את המאבק בלבנון. השיטה העדתית בלבנון אותה יצרו כבר הטורקים אך פותחה על ידי האימפריאליזם הצרפתי, היא שיטה שאין לה מקום בעולם מודרני. כל מי שחוקר את היחס בין מעמד ועדה בלבנון יודע כי בעוד שהמוסלמים מונים 60 אחוז מהאוכלוסייה, הרי השכבות הגבוהות של הסונים הם חלק מהמעמד הבורגני, וכי השיעים שמספרם גדול לאין שעור מהסונים ברובם הם פלחים עניים ופועלים, בעוד שבעלי האחוזות מגיעים מהנוצרים המרוניטים ובמיוחד אלו המאורגנים ותומכים במפלגת הפלנגות, בעוד שבני בריתם של חיזבאללה הנוצרים אותם מנהיג הגנרל אעון, תופסים מקום בבירוקרטיה של המדינה והם חוששים מהבדלנות וההיסטוריה של הפלנגיסטים שמשתפים פעולה עם שליטי ישראל מזה עשרות בשנים במטרה לפלג את לבנון ולהקים שם מדינה נוצרית בחסות ישראל. תוכנית שכבר בן גוריון ומשה דיין פיתוח כפי שמעידים יומני משה שרת.
  במילים אחרות מאחורי המחנות השונים ניצבים אינטרסים חברתיים הפוכים. מחד הבנקאים, בעלי אדמות גדולים וסוחרים וקבלנים גדולים ומאידך המוני העם פועלים פלחים ועניים.
  התעמולה של תומכי האימפריאליזם כי חיזבאללה הוא ארגון פונדמנטליסטי מוסלמי קנאי מתעלמת לא רק מהעובדה שלפנינו קואליציה הכוללת מוסלמים שיעים וגם סונים וגם דרוזים וגם נוצרים, אלא כי מאחורי סניורה ניצב בוש הפונדמנטליסט הנוצרי.
  לא אחר מאשר בוש הזדהה ערב הכיבוש של עיראק עם הצלבנים, ויש להכיר בכך שהוא צדק בוש מייצג את הצלבנים בני ימינו הצורה המסוכנת ביותר של פנאטיות לאומנית גזענית אימפריאלית שבקושי רב מכסה על המוטיב הברור של שוד. מולו עמדו מוסלמים שנאבקו כנגד השתלטות ממלכת הצלבנים כאשר בראשם הלוחם הכריזמטי האגדתי סלאח א-דין.
  המצב בלבנון מזכיר את ימי הכיבוש של סודן בידי הקולוניאליזם הבריטי ואת הגנרל הנוצרי הפונדמנטליסט צ'ארלס גורדון אשר נוצח בסודן ב-26 בינואר 1885על ידי המורדים הסודנים כאשר בראשם ניצב אז מוחמד אחמד, "המהדי".

  כדי לנצח את האימפריאליזם ומשרתיו יש הכרח לבנות הנהגה מהפכנית המודעת לכך שבמסגרת הקפיטליזם הנרקב אין פתרונות, והנהגה זו תבוא בלבנון מתוך ההמונים עצמם שכבר מבינים כי המאבק הוא על הלחם וכנגד הקולוניאליזם.

  זה עניין של זמן בלבד שהמונים אלו יבינו את המגבלות של מאבק במסגרת השיטה הקיימת בלבנון ובאזור כולו והדגלים שיונפו יהיו הדגלים האדומים של המהפכה בדומה לאמריקה הלטינית