לאן בדיוק הם מובילים אותנו

יוסי דהאן

אם הדיווח הזה מהבוקר נכון:

"בידי וושינגטון מידע ולפיו ישראל העניקה לדמשק אולטימטום של 72 שעות להיענות לדרישות הבינלאומיות בכל הקשור להפסקת פעילות חיזבאללה לאורך הגבול עם ישראל ושחרור שני חיילי צה"ל, ואם לא כן ייפתח עימות שתוצאותיו יהיו הרות אסון". כך דיווח הבוקר (שבת) העיתון "אל חיאת" היוצא לאור בלונדון".

וגם שני הדיווחים והערכות הבאות, זה של עמוס הראל ואבי יששכרוף

"הביקורת על מדיניות אולמרט נשמעת בינתיים רק בלחש. היא מתמקדת בטענה, שהתעקשותו לא לנהל מו"מ על שחרור אסירים פלשתינאים בתמורה לחטוף גלעד שליט ובהמשך גם לחטופים בצפון, סגרה בפניו את האופציה המדינית והותירה בארגז הכלים שלו רק את האף-16 והאפאצ`י. הבעיה באופציה הצבאית היא שקל להיכנס אליה וקשה מאוד לצאת בכבוד. די לראות את הסתבכות המבצע בעזה, שבינתיים לא הביא לשינוי במדיניות חמאס ולא קירב את שחרור שליט".

וגם זה של אלוף בן ב"הארץ":

"ההתבצרות של אולמרט בעמדה שלפיה לא ינהל שום מו"מ סופגת ביקורת חריפה מצד חלק מגופי המקצוע העוסקים בפרשה. ראש הממשלה, הם אומרים, טיפס על עץ גבוה מדי. הוא סגר מראש כל אפשרות למו"מ ובכך נהג בניגוד מוחלט לעמדת קודמיו (כך גם שלל מצה"ל את הסיכוי לקבל מודיעין על החייל, אגב ניהול המגעים).

ביום שלישי, בהערכת מצב שהתקיימה באחד מגופי המטכ"ל, טענו חלק מהדוברים שאולמרט תימרן את עצמו לנקודת האופטימום. אילו היה מדובר בעסקה כספית, כל כלכלן היה אומר לו: תמכור עכשיו, כי מכאן המחיר יכול רק לרדת. ובתרגום לשפת המו"מ: הגיעה העת להתחיל לסגת מעט מההצהרות, משום שהתעקשות עליהן עלולה לדרבן חטיפה נוספת, בניסיון של היריב להוכיח שיוכל לאלץ אותך להתפשר ולדבר עמו".

נראה שחוסר המעצורים הפוליטי והמוסרי שמאפיין את הקריירה הפוליטית של אהוד אולמרט, ושעד עתה הסתכם בשחיתויות אישיות ופוליטיות, עלול אכן הפעם להוביל ל"עימות שתוצאותיו הרות אסון". חוסר המעצורים הזה מתיישב עם דברים שאמר לאחרונה ראש הממשלה בראיון עיתונאי, שהוא מעוניין להעביר לפלסטינים ולאחרים את המסר שבישראל "בעל הבית השתגע".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורלי נוי

  נדמה לי ש"המצב" כבר מזמן סיים את ההריון הארוך, והאסון המדובר כבר נולד, בשעה טובה, ועוד מעט הוא כבר הולך בכוחות עצמו. והוא ילד מאד מטופח, האסון הזה- משני הצדדים דואגים להזין אותו ולדאוג לכל צרכיו, שיגדל ויתחזק, כי הוא, בעצם, דור ההמשך שלנו- אנחנו מטפחים את האסון כדי להנחיל לו את עתידנו, הוא יורשנו הבלעדי.

 2. שיקו

  האלוף בן כותב ש"הביקורת על מדיניות אולמרט נשמעת בינתיים רק בלחש. היא מתמקדת בטענה, שהתעקשותו לא לנהל מו"מ על שחרור אסירים פלשתינאים בתמורה לחטוף גלעד שליט ובהמשך גם לחטופים בצפון, סגרה בפניו את האופציה המדינית והותירה בארגז הכלים שלו רק את האף-16 והאפאצ'י. הבעיה באופציה הצבאית היא שקל להיכנס אליה וקשה מאוד לצאת בכבוד. די לראות את הסתבכות המבצע בעזה, שבינתיים לא הביא לשינוי במדיניות חמאס ולא קירב את שחרור שליט".

  חבל שהוא לא קורא בעיון מספיק את העוקץ. הביקורת על אי החוכמה של אולמרט, חלוץ ופרץ נשמעה — ולא בלחש — כבר מהיום הראשון. לא רוצה לומר "אמרנו לכם" אבל אמרנו לכם:

  http://haokets.org/article.asp?ArticleID=1854

  עכשיו, י-ת-כ-ן שהאמריקאים החליטו שחבל שחיליים וצבא אמריקאים יתקפו את מדינת ציר הטרור סוריה כפי שהם כמעט עשו לפני כשנתיים. בינתיים הבוץ העיראקי הלך והעמיק ומעל ל- 2000 אמריקאים נהרגו שם. אז מה עושים? חושבים באופן הבא:

  אם אפשר שיהודים ישראלים בני עם הספר יעשו את ההתקפה על סוריה במקום האמריקאים, אז, ראבק, למה לא? לבד מכך, ישראל במספר מובנים משולה לבסיס אמריקאי בגודל בינוני מה גם שהזרקת כסף ותחמושת אמריקאיי לורידייה משאירים את הראש של רבים מאיתנו מעל הימיים הכלכליים. ישראל היא במובנים רבים מידי מעין פודל סאב-קונטרקטורי צייתן של ארה"ב.

  י-ת-כ-ן שהגיעה עתה השעה שבה אזרחי ישראל מתבקשים לשלם קצת חזרה לאדוננו באמריקה. מכיוון שמדינת ישראל אינה יכולה לשלם את אתננה בכסף — כנראה שאזרחיה הצייתנים יצטרכו לשלם בדם. עיון בתגובות בהעוקץ ביומיים האחרונים מבהירה שלרבים מקוראי האתר אין בעייה אם הם או ילדיהם יעשו את העבודה הזאת. להפך, בסבאבי-באבי: עקידת יצחק היא הפרק שהם הכי אוהבים לקרוא לילדיהם לפני השנה.

  ועכשיו, כשכל יודעים ורואים כמה אכפת למדינת ישראל ממשפחת שליט, אני בטוח שהמוטיבציה לשרות פטריוטי רק עולה ועולה בקרב אלו שתמכו — ותומכים — בחרוף נפש בהקמת מדינה פלסטינית על גבולות 67 במהלך שנות ה- 90 (יהה, רייט…). עם הספר כבר אמרתי? כן, כבר אמרתי. אז למה שלא אוסיף בבניין ציון ננוחם?

 3. נמרוד קפון

  כנראה שאולמרט קצת נסחף עם הרצון שלו ללכת בדרכיו של פטרונו שרון.
  אולי גם הוא רוצה הרפתקאה קטנה בבוץ הלבנוני (40 ק"מ ועשרים שנה, פלוס מינוס).
  אולי הוא גם מתכוון להתנדב לצנחנים ולגדל כבשים בביתו הצנוע בירושלים.

 4. איציק ניסני

  המציאות השתנתה זו כבר לא לחימה ביעד מבוצר/שטח בנוי/ בסיסי טילים /וארסנל תחמושת ונשק מוגבל

  כעת זו לחימה של טכנולוגיה אלקטרונית+חברה במבנה עם +תקשורת+ עושר גלובלי
  מול טכנולוגיה אנושית + איסלם+חברה במבנה חמולות + הסתה+ עוני מדומה (הון עתק בנפט ….)

  מבחינה אסטרטגית מעולם לא היינו במצב טוב יותר כינוס ה-G-8 כינוס שרי החוץ במצרים תגובת הסעודים הירדנים והמצרים כולם יחד וכל אחד לחוד מראה את התוצאה אירן + סוריה מתומרנים פוליטית גרוע גם בתוך הערבים .

  לאמריקאים כדאי שאנו נתעסק עם הסורים והחיזבאללה ולנו כדאי שלאמריקנים כדאי ולא יפריעו לנו .לחסל לאט ומאוחר את אלפי הטילים ואת הכוח הההדף הפוליטי שלהם כאן ועכשיו .
  אנו נצליח בזה

 5. סתם אחד

  אני מסכים לחלוטין לגבי חטיפת גלעד שליט. אם במסגרת עימות לגיטימי צה"ל עשה פאשלה, ונחטף חייל – הפתרון ההגיוני היחיד הוא לשבת לשולחן המו"מ ולהחליף שבויים, אקט לגיטימי בכל מלחמה.

  במקרה לבנון, זה קצת יותר בעייתי – הרי מדובר במצב שבו לפי כולם חוץ מהחיזבאללה הצדק בצד שלנו. אנחנו יושבים על הגבול הבינ"ל. ובכל זאת – החיזבאללה לא מפסיק להתקיף, לבנון לא עושה כלום וסוריה מעודדת. זה מצב שקשה לעבור עליו לסדר היום.

  אם אני הייתי בכסא של אולמרט, ברור לי מה הייתי עושה. הייתי חותר בכל הכוח לסיום הסכסוך הישראלי פלסטיני, תוך מו"מ, ובכך מייתר את שאלת החטיפות. אבל מה הייתם עושים במקרה הלבנוני? הרי ברור שאי אפשר להגיד "שהחיזבאללה יתקיף, אנחנו לא נעשה כלום", לא במישור המדיני ולא בצבאי. הרי ברור שחיזבאללה תוקף את ישראל לצרכים פנים-לבנוניים. אז מה עושים במצב כזה? פעם הייתי אומר – אם ברק היה יוצא מלבנון תוך הסכם עם הסורים, זה לא היה קורה. אבל עכשיו אפילו הסורים כבר לא בלבנון… אז מה עושים עכשיו? מה ההצעות?

  האינסטינקטים השמאלניים אומרים שמההתקפה בלבנון יכול לצאת רק רע; אבל אי אפשר להגיד דבר כזה בלי להציג אלטרנטיבה.

 6. ערן

  חברים, חברות, אל דאגה, יהיו עוד הרבה ביקורות מוצדקת להציע בעתיד. בנתיים, תנוחו כמה ימים…זה בסדר
  להחריש מעת לעת

 7. יואל קורנבלום

  כותרת: מלחמה ככלכלה
  המחזוריות של המלחמות הקטנות והגדולות מובנת בתהליך מכיוון שכולנו עוסקים בתגובות לתסמינים ולא בתגובות לבעיה העיקרית שהיא שינאתם של הערבים את ישראל והיהודים. יש לזכור שתגובות לתסמינים יכול רק לחריף את הבעיה העיקרית.

  מכיוון שאתר זה עוסק גם בכלכלה אפשר לראות את קטע המלחמה הנוכחית בצפון ובדרום לפי המודל הכלכלי המקובל כשהשוק יוצר תיקון מעצמו לאחר שבועה שנוצרה בו ללא בסיס מתפוצצת. הדבר נקרא בפי הכלכלנים Market Correction וזה תמיד בא לאחר שסוכני וספסרי הבורסה וכל שאר הסרסורים יצרו בועה עם הבטחות ללא בסיס. לפי המודל הזה, גם פה נוצרה בועה ביטחונית-פוליטית באמצעות הבטחות והסכמים ואי קיומם במיוחד ע"י הפלשתינאים. למשל בחירת החמס, התנתקות, פריסת החיזבאללה, קאסמים ועוד דברים. אז זמן מה סבלנו פגיעות וירינו בחזרה בעיקר לשטחים ריקים, הכל על אש קטנה וחשבנו שיפסיקו אבל לאחר זמן מה גם הבועה הזאת התפוצצה ותוצאות נראות היום בשטח.

  אחרי פיצוץ הבועה הזאת יבוא השקט ואיתו הסכמים חדשים המסדירים את היחסים בין כולם לזמן מה עד שהבועה החדשה תגדל ותתפוצץ וחוזר חלילה.

  אז מה עוד חדש במזרח התיכון?

 8. י.

  החטיפה של גלעד שליט הייתה עליית מדרגה שאיפשרה מבחינה מדינית לישראל מה שהיא הייתה אמורה לעשות מזמן. להשתלט על איזור בית חנון ולפעול בצורה ממשית להפסקת ירי הרקטות על ישובים ישראלים.
  למרבה הצערלעם ישראל לא ממש איכפת שנופלות רקטות על איזו עיירת ספר כמו שדרות אז בשביל לקבל ממנו את הלגיטימציה לעשות משהו קצת יותר משמעותי ואפקטיבי היינו צריכים תירוץ בדמות החטיפה של גלעד שליט.
  אני מקוה שבסוף התהליך, העולם יכפה עלינו מו"מ שבסופו ישוחררו אסירים, גלעד יוחזר הבייתה והרשות הפלסטינית תדאג לכך שלא יהיו עוד רקטות על שדרות.

  לגבי לבנון, אני באמת לא מבין מה אתם רוצים שישראל תעשה. שליש מדינה נמצא במלקטים וחדרי בטחון, הטילים לךא מפסיקים ליפול, נסראלה מכריז שוב ושוב על שאיפותיו לסל את הישות הציונית. ואנחנו, מה אנחנו אמורים לעשות? להתאסלם?

 9. אורה לב-רון

  מישהו יודע מי גר עכשיו בבית הירושלמי, שקנה ממנו המיליונר דניאל אברמס והשאיר לו עד הודעה חדשה? כי מפרסומי מבקר המדינה הבנתי שהחוזה בסדר גמור וגם המחיר, אבל אולמרט נשאר בבית. האם הדבר היחיד שהחליף ידים הוא הכסף?

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אנו קוראים לכל מתנגדי המלחמה שקולם לא נשמע להצטרף למצעד מחאה שיתקיים ביום ראשון הקרוב, 16.7.06, 19:00, בתל-אביב! אנא הפיצו את ההודעה בין חבריכם והתגייסו בהמוניכם:

  להשתיק את התותחים — ולהתחיל לדבר!
  האשליה כאילו ממשלה ישראלית "חזקה ונחושה" יכולה, באופן חד צדדי, לעצב את הגבולות ואת חיי הישראלים והשכנים, מתנפצת לרסיסים במחיר דמים נורא. הרוגים, פצועים, הרס, חרדה, שיתוק כלכלי וחברתי הם המחיר שנשלם אנו ושכנינו אם נמשיך לוותר על מו"מ מדיני.
  ברק הפסיק באופן חד צדדי את תהליך השלום עם סוריה והעדיף נסיגה חד צדדית מלבנון, ללא דיבורים וללא הסכמים. ישראל נשארה עם הגולן ועם חיזבאללה חמוש על הגדר. עכשיו משלמים את המחיר.
  ברק ובן עמי, ואחריהם שרון ובן אליעזר, מופז ופרס, וכעת אולמרט ופרץ, ויתרו על מו"מ עם הפלסטינים וניסו ועדיין מנסים, לסגת רק מחלק מהשטחים ולבסס את הכיבוש בשטחים האחרים.
  היום ברור:
  שום גדר ושום חומה לא תגן על ישראל מפני שכנים עוינים. צה"ל נכשל, וימשיך לספוג כישלונות במאבק מול כוחות גרילה. בעזרת עדיפות בכלים ובטכנולוגיה אפשר לעקוב, להרוס, לחשף, לחסל, אבל אי אפשר למנוע פגיעות בחזית ובעורף, בקרב אזרחים וחיילים.
  אחרי שנים ארוכות של ניסיון צבאי כושל בלבנון בהתמודדות עם כוחות בלתי סדירים, איך אפשר להעלות על הדעת שהפעלת הכוח הנוכחית תועיל במשהו?! כבר היינו בסרט הזה!!
  ההגנה האמיתית היחידה, הדרך היחידה להבטיח עתיד אחר, של שלום ובטחון, היא לטפל במקור העוינות, לפתור את הסכסוכים במסגרת של מו"מ, באמצעות הסכמות ופשרות, תוך ביטול הכיבוש וכינון יחסים של שוויון וכבוד בין ישראלים לבין פלסטינים ובין ישראלים לבין העמים השכנים.
  זה נשמע מטורף? זה הדבר השפוי. הדי הפיצוצים, ריחות הפיח ונהרות הדם הם הטירוף.
  זה נשמע קשה? כן, כבר ראינו שמו"מ לא יהיה פשוט, שהסכסוך הוא מסובך, שהוא כרוך בפשרות כואבות לשני הצדדים. אבל, האם מישהו חושב ברצינות שיש פתרונות צבאיים?

  יום ראשון הקרוב, ה-16.7, נקיים מצעד מחאה בחוצות תל-אביב בקריאה:

  די לטירוף המלחמתי!
  די לאשליה החד-צדדית!
  די להרג אזרחים בלבנון, ישראל ובעזה!
  מו"מ מדיני עכשיו!

  נפגש בשעה 19:00, בשדרות חן פינת פרישמן.
  כל מי שיכול לעזור בהכנת שלטים למצעד מתבקש להגיע החל מ-16:00 לגדה השמאלית, רח' אחד העם 70.
  פרטים נוספים בטלפונים: 050-6230249 / 050-7425484
  פרטים על הסעות יפורסמו בהמשך.

  We are calling upon all those who oppose the silent opposition to join our protest march this coming Sunday, 16.7.06, at 19:00, in Tel Aviv! Please, spread the word and come en masse!

  Silence the Canons — Start Negotiating!

  The illusion that a 'strong and firm' Israeli government can unilaterally determine the
  borders and lives of Israel and its neighbors has shattered into a bloody reality. We can only expect more casualties, wounded, destruction, anxiety, economic and social paralysis for us and our neighbors are the price to pay if we continue to avoid the path of political negotiations.
  Barak unilaterally stopped the peace process with Syria and preferred a unilateral withdrawal from Lebanon, without negotiations or agreements. Israel was left with the Golan Heights and with an armed Hizbollah on the border. We are now paying the price.
  Barak and Ben-Ami, Sharon and Ben Eliezer, Mofaz and Peres, and now Olmert and Peretz gave up negotiating with the Palestinians and tried, and are still trying, to withdraw from some of the territories while maintaining the occupation in the rest of the territories.
  Now it is clear:
  No fence and no wall will protect Israel from hostile neighbors. The IDF has failed and will keep losing in the battle against guerilla forces. Technological and instrumental superiority allows one to spy, destroy, liquidate, but it cannot prevent injuries in the border or the home front, among civilians and soldiers.
  After the long years of the failed military attempt to overcome guerilla forces in Lebanon, how can we think that the current use of force will solve anything? We've been in this situation before!!!
  The only true defense, the only way to guarantee a different future, a future of peace and security, is to resolve the source of the hostility, to solve the conflict through negotiations, through compromise, by ending the occupation and establishing a relationship of equality and respect between Israelis and Palestinians and between Israelis and the neighboring nations.
  Does it sound crazy? It is the sane thing to do. The sounds of explosion, the smell of burning and the rivers of blood are the crazy things.
  Does it sound difficult? It is. We have realized already that the negotiations won't be simple, that the conflict is complicated, that both sides will be required to make big and painful concessions. But does anyone seriously think that military solutions are possible?!

  Tomorrow, Sunday 16.7, we will hold a protest march in the streets of Tel Aviv:

  No More Military Madness!
  Stop the Unilateral Illusion!
  Stop Killing Civilians in Lebanon, Israel and Gaza!
  Start Political Negotiations!

  We'll meet at 19:00 on the corner of Frishmann and Chen Blvd.
  Those who can help making signs should come as of 16:00 to "haGada haSmalit", 70 Ahad Ha'am St.
  For more information: 050-7425484 / 050-6230249. Details concerning transportation from other cities will appear later on.

 11. אחד

  מה היה נדרש על מנת שישראל תשחרר את כל עשרת אלפים האסירים הלבנונים והפלסטינים ב ל י שישוחרר אף אחד מהחיילים החטופים? מהלך כזה היה נתפס כהודאה בתבוסה מוחלטת. הוא היה מסמן את סוף הקריירה של מי שהחליט עליו. מפחיד לדמיין את כמות הכוח שהיה צריך להפעיל כלפי ישראל כדי להשיג החלטה כזאת על כניעה ללא תנאי.

  מרגע לרגע נדמה שזה בדיוק היעד שאליו חותרת הממשלה – כניעה ללא תנאי של הרשות הפלסטינית, לבנון, החזבאללה וסוריה – היענות לתנאי ישראל בלי שום תמורה, שחרור החיילים ופירוק החזבאללה תוך הסכמה לכך שהשבויים הפלסטינים והלבנונים יישארו בידי ישראל לזמן לא מוגבל. במלחמת העולם השנייה היטלר נדרש לכניעה ללא תנאי, אבל קצת מגוחך להשוות את נסראללה והנייה להיטלר, מבחינת האיום שלהם על שלום העולם. כמות האלימות הדרושה כדי לנסות ולהשיג מטרה כזאת היא מבהילה ממש. לאן באמת הם מובילים אותנו?

 12. שור

  מאז שחר ההיסטוריה ידעו אנשים רבים שחולשה ותבוסתנות מובילה לשפיכות דמים,
  ומהווה לכן סוג של חירחור מלחמה.

  כאשר אולמרט-פרץ רוצים להראות שהם 'חזקים' בגלל תוכנית הנסיגות החד-צדדית שלהם,
  אז ילדים בעזה ובלבנון נהרגים מאש צה"ל ומפלס הברברת והמלל הרהבתני והלאומני מטפס לגבהים חדשים.
  זו המציאות של ממשלה שמאלנית-תבוסתנית שהבטיחה שלום , וסוחפת את האיזור למלחמה.

  ומהי מטרת ההתץקפות על שכונות מגורים בלבנון ?
  להרוטס את החיזבאללהכמו שהבטיל ברהבתנות הגנרל החברתי פרץ ?
  או אולי לשחרר את השבויים כמו שהצתהיר בשחצנות אופיינית אולמרט ?
  הרי ברור לכל אדם עם מעט שכל שהתקפות אוויריות לא ישחררו אף שבוי ולא ימנעו אף קטיושה. להיפך.
  הם רק יגרמו למות חפים מפשע בלבנון ובערי ישראל !

  מול הישירות, החוכמה והאמיתות של נסראללה עומדת ממשלה מושחתת שמברברת את עצמה לדעת,
  ומביאה טילים על ערי ישראל ללא שום מטרה הגיונית, חוץ מיצרי נקמה !

  והכי מפעים זה הסירוב של ממשלת המושחתים לנהל מו"מ לחילופי שבויים,
  שהרי תמורת טננבאום שנסע על דעת עצמו למדינה ערבית לשם סחר בסמים שיחרר שרון מאות מחבלים,
  אבל תמורת שלושה חיילים שנתפשו בשבי בתפקידם אין הממשלה מוכנה לדון כלל.
  די מדהים חוסר החמלה והאנושיות של מנהיגינו .
  אבל מצד שני גם תוכנית ההתנתקות / התכנסות היא כל כך חסרת אנושיות עד שזה צפוי.

  שור

 13. Reuven

  Ba'al habait hishtage'a al kol haroah ve'amkhah meshalem gam yeshalem.

  Who is going to be the Israeli version of Halliburton
  ?

 14. אייל כהן

  המוראליות הלאומית גוהה, ולכל זה כמובן יש מחיר, מחיר ענק. כעת ממשלת ישראל ומר. שר האוצר, דון הירשנזון, הולך לקצץ ובגדול.

  אני אומנם לא כלכלן בכיר במשרד האוצר, ואפילו אין לי תואר מנהל חשבונות מוסמך, אבל לא צריך להיות חכם גדול, כדי להבין שממשלת ישראל הולכת להקפיא את הפרוייקטים לקידום האזרחים כעת, בגלל הלחימה בצפון.

  מי הולך לספוג את הקיצוצים? כמובן המעמד התחתון ברובו, עכשיו עדיין לא ידוע אם המע"מ שעומד על 15.5 % ישמר, או שמא שוב יוחלט להחזירו ל-17%.
  הירשנזון, שכנראה ניסה להעביר מספר חוקים חברתיים למען הרווחה, כעת יכול לחזור בו, בעקבות המלחמה בצפון.

  כמה עולה טיסה של מטוס F-16, אשר טס למעלה מ4 שעות בשמי לבנון? בחשיבה פשוטה קרוב ל-100 אלף דולר, הרבה כסף, שיכל להגיע לשכבות נמוכות לזקנים, לצעירים, כדי לשפר את חייהם.

  במלחמה, אף אחד לא חושב על המצב החברתי, הסולידיריות הלאומית גוברת, בכל מחיר, אפילו במחיר חיי האזרחים. ואנחנו נמשיך לספור את הכסף שישפך למען מלחמה, שלדעתי האישית מיותרת כמו כל מלחמה בעולם (חוץ מדרבי עירוני בכדורסל/כדורסל/ אפילו כדורעף חופים).

  לפני פחות משבוע ראינו מדינה כמו איטליה חוגגת אליפות עולם, מיליון איש חגגו. לא חגגו ניצחון במלחמה, לא על קיומם, אלא על משחק פשוט, שנקרא כדורגל וזכייה בגביע העולם.. כן, איטליה הפאשיסטית, שכולנו מלגלגים לה… נו טוב אז איטליה..

 15. טרזן

  במזה"ת יש מקום רק לבעל-בית-משוגע אחד.
  מתי החיזבאללה והחמאס יבינו זאת?

 16. פנסיונר

  בימים קשים כאשר המנהיגות פועלת ללא מחשבה ומתוך רפלרקס מותנה של כל פעולה נגדינו מחיבת פעילות מה יותר תוקפנית וכמה שיותר ברוטלית, כי זאת היא דרישת הקהל העומד מסביב לגרדום . בימים כאלה אני מתגעגע לראש הממשלה שנחשב הכי מגמגם והכי הססן עם הפנקס פתוח והיד רושמת.ראש הממשלה לוי אשכול, וידע לעמוד לפני מלחמת ששת הימים בפני הגנרלים שאיבדו את העצבים ורצו לתפוס את השלטון בכח.באירגונו של שרון ויצמן ועוד כמה חברי המטה הכללי של צהל .ובגלל התנגדותו לפתיחת הפעולה לפני הזמן .והיו לו את העצבים החזקים לעמוד מול דרישת הצבא לפתוח מיד במערכה. ורק לאחר שסגר את הגבוי המדיני הפוליטי והצבאי נתן את ההוראה לפתוח במערכה. והתוצאה מחזיקה מעמד עד היום.
  ועם מותו חזר הצבא לשלוט במדינאים ,והתוצאות היו כםי שהיו ביום הכפורים.וגם הכשלון של מלחמת יום הכיפורים וועדת אגרנת לא הצליחה להביא את המדינאים לשלוט במדינה..
  גם היום לדרג המדיני אין שליטה על הדרג הצבאי ,ואמן נשאר המאריך הלאומי ואין גוף נוסף שדעתו נשמעת על ידי המנהיגות ודעתו זוכה לתשומת לב.
  לכן יכול ראש ממשלה להחליט על מבצע צבאי רב היקף כפי שמתקים היום ללא דיון מסודר וללא הכנה צבאית כלכלית ומדינית ופוליטית. וכל המבצע מתבסס על ההתלהמות של ראש הממשלה בנאומיו הציבוריים.
  ניהול מלחמה הוא לא עסק לטירונים מתחילים צריך גם קצת שכל מחשבה ועצבים חזקים.

 17. מלי

  יש לי הרבה מה להגיד/להגיב, אבל לא בטוח שיש לי את הסבלנות לכתוב את זה..
  אני רק אכתוב שאני מקווה שהחיילים החטופים בסדר.
  שליט כבר שלושה שבועות בשבי. קשה לי לדמיין מה עובר עליו עכשיו, בזמן שאני ישנה במיטה שלי, אוכלת מה שאני רוצה, חופשיה ללכת לאן שבא לי.
  לגבי החיילים שנחטפו על ידי החיזבאללה, משום מה, נדמה לי שהמצב שלהם הרבה יותר גרוע.
  אם לשליט יש איזשהו סיכוי להשתחרר בדרך כלשהי, אני לא רואה הרבה תקווה לשני החיילים האחרים. עם משא ומתן או בלי.

 18. דודי נתן

  אני ממש מאושר שעמיר פרץ הוא שר הבטחון
  אני כמובן לא מאושר על המלחה שחיזבאללה פתח עלינו. כן,כן, חיזבאללה פתח עלינו במלחמה.
  לא זו הסיבה בגללה צריך להחלישו מאד מאד.
  זו ההזדמנות
  רע לישראל, רע לכל אדם שמאלי-הומני – שיש איום כמו של חיזבאללה על הגבול, גם איום הרקטות וגם הנוכחות הקרובה מדי לגבול.
  זה דבר רע לכל מי שרוצה שלום.
  לכן אני מבקש, ממש מבקש מכל מי שרואה עצמו כשמאל, לא להפגין לטובת הצלת החיזבאללה ע"י עצירת המהלך המלחמתי.

  כל איש שמאל חייב לדעת שכמו שעודף כח לא מביא תועלת
  גם עודף פייסנות מול כוחנות מביאה רק לעוד כוח.

  לכן אני מאושר שיש לי שר בטחון המבין את מגבלות הכוח, כמו-גם את מגבלות הפייסנות-שלא-במקומה.

  אני בעד פייסנות עד אין קץ, מול מי שרוצה להגיע לחיים הגונים בשלום
  אני בעד תקיפות רבה (לא עד אין קץ) מול אותם אלו בצד השני שכל קיומם בנוי על כך שלא יאפשרו לשאר עמם חיים הגונים בשלום.

  לנו יש את אלו שמבינים רק כוח
  להם יש את אלו שמבינים רק כוח
  לנו יש את מי שבשם "שמאליות" יוותרו תמיד לאלו בצד השני שמעדיפים רק כוח, בעיקר כתוגבת נגד לכוחניות מצידנו. אבל זאת התנהגות פאבלובית….

  אני בעד שמי שאצלנו מבינים גם הגינות ישתמשו בכוח כשאין ברירה, ורק כדי להקטין את הכוחנות מהצד השני ולאפשר לאיםכוחנות שם לגדול…

  בקיצור, שמאלני טוב צריך לתמוך לגמרי במדיניות הממשלה שעד כה, מתוך הומניותו ושמאלניותו – ולא בשביל ל"התיישר" עם העם.
  הומניסט תומך במפלת החיזבאללה והחלשתו עד מאד, לטובת העם הלבנוני, הפלסטיני, וכמובן הישראלי.

 19. יוד דלת

  לטובת השמאל השפוי יש לאחל להשתתפות מינימלית עד אפסית בהפגנה הערב.זה רק ייטיב איתו
  ולמען ההגינות, אני מצפה מן ה"אנונימי" להשתמש בשירותי האתר כדי לדווח אמת על מספר המששתתפים.
  תודה.

 20. רפי

  אכן, אולמרט טיפס גבוה מדי על עץ-וכמה שהקוף עולה יותר גבוה -ככה רואים יותר את התחת שלו.

 21. מירב אלוש לברון

  אין לי, בניגוד לביטחון העצום של חבריי, את היכולת להבטיח כי המציאות היתה שונה לו ישראל היתה עושה x. נניח ברוח הדברים שמתאר חברי היקר שיקו. אני חושבת שהספקנות והזהירות ראוי שתאפיין את כולנו ובכלל צריך להיזהר מכל חשיבה דוגמטית גם אם היא באה מהשמאל. לא שאני טוענת כנגד שיקו שהוא דוגמטי אבל אני כן חושבת שתגובתו כמו תגובות אחרות פה עלולות להצטייר בנסיבות מסויימות כנאיביות פוליטית.
  שכן – החיזבאללה והעומד בראשם (אגב, לדעתי, בניגוד לחמאס) הם דמויות קלאסיות למקרה שבו המציאות ו/או קבלת ההחלטות שלו עלולה להפיל מכסאם גם שמאלנים אדוקים שהמוסר וההומניזם הם העומדים בבסיס השקפתם. כן – גם אצלנו יש מנהיגים הפועלים באי-רציונליות ומקבלים החלטות תמוהות ומסוכנות. אך גם בקרב אנשי החיזבאללה דפוסים לא רציונליים של קבלת החלטות ייתכנו. ולא צריך להיות אוריינטליסט כדי לקבוע זאת. יחד עם זאת – הביטחון וחוסר הפקפוק שלך כאיש שמאל מדאיגים אותי. אתה מרוצה מפרץ? ממה בדיוק? מכך שהפך באיבחה אחת לממלא רצונו של אולמרט? האם אינך סבור כי מדיניות שמאל אמיתית מן הראוי היה שתפעל או תגיב אחרת. מילא היית אומר – אין למה לצפות מפרץ – זה הגיוני – שכן בסופו של דבר נבחר אולמרט לא הוא. אבל זה לא מה שאתה טוען. נפעיל כוח במקום שמופעל כוח? ולאן זה יוביל אותנו.
  ההפגנה הזו היא בזמן.
  כדאי שמישהו יזכיר שיש אופק אחר! שמכונת המלחמה שמפעילה המדינה איננה האופציה היחידה . מה מחליש בהפגנה זו בדיוק? מה שמחליש אותנו זה היעדר התקווה שמנחילים לנו אולמרט וחבורתו

 22. דודי נתן

  אני בעד שלא להפעיל כוח בכל מקרה שיש אופק עדיף ממשי.
  ואפילו כאשר אין אופק ממשי אבל הפעלת הכוח תצא בהפסדה.

  אני בעד הפעלת כוח רק במקרים בהם נראה לי שזו העדיפות ההומניסטית הכי עדיפה.
  כך ממש נראה לי עכשיו
  ולכן אני שמח שעמיר שם, כי נראה לי שהוא מצליח לעשות את ההבחנות בין 3 האפשרויות הנ"ל.

 23. ד

  או הכיעור או הצדק או הטיפשות, זה המשל הנמשל הוא עמיר פרץ , איזה נאום הוא נשא היום בחיפה , אבל לא משנה מה הוא עושה ומה הוא אומר , תמיד יהיה מישהו בלי לקחת בחשבון את שלי יחימוביץ שיאמר ..טוב שעמיר פרץ שר הביטחון.

 24. יוד דלת

  לפי עיתון ה"ארץ", השתתפו בצעדת המחאה אתמול בת'א "למעלה מ500 איש". נניח אפילו 599 משתתפים. מספר הארגונים אשר לקחו קרדיט הוא ממש מרשים, רק שזה גם מעיד על קיקיונותו של כל אחד מהם. באותה שעה, ובמרחק כמה עשרות מטרים, עבדו מלצרי המסעדות ובתי הקפה קשה מאוד לשרת את הלקוחות שגדשו אותם.
  באתר עיתון ה"ארץ" ,הגיבו רבים מאוד בשלילה, מה שדי מעודד ומרענן .מעניין שעיתון זה אשר בגליונו מופיע מאמר של גדעון לוי(שאף הוא זוכה לתגובות נזעמות של המוני גולשים ) טורח להביא מאמר מערכת מאוזן ומאזן.
  באתר YNET עשו חסד עם המפגינים, ודווחו על כאלף משתתפים. לעומת זאת , על כל מפגין יש 2 תגובות נזעמות של גולשים.
  אתמול כתבתי ב"העוקץ" שהשמאל השפוי קרב אל מיתת הנשיקה שלו. עושה רושם שזו איננה רק משאלת לב.

 25. רפי

  המלחמה היא המשכה של המדיניות,
  ודרום הלבנון המשכו של הגליל העליון:
  על כן אך טבעי שמדינה
  תערוך מלחמה בלבנון.

  הנעורים הם המשכה של הילדות,
  ודרום הלבנון המשכו של הגליל העליון:
  על כן אין טבעי מילדים ונערים
  היורים זה בזה בלבנון.

  הקברנות היא המשכה של הרבנות,
  ודרום הלבנון המשכו של הגליל העליון:
  על כן תכרה חברה קדישא הצבאית
  קברים רעננים בלבנון.

  העיתונות היא המשכה של הפטפטנות
  ודרום הלבנון המשכו של הגליל העליון:
  על כן שוקלים העיתונים בכובד-ראש
  את השגי המלחמה בלבנון.

  השירה היא היפוכה של האמירה,
  בדרום לבנון וגם בגליל העליון.
  על כן הנאמר כמו לא נאמר,
  ועוד נצא למלחמה בלבנון.

  2/4/1978