מכתב מביירות

Rasha

ביירות, 14 ביולי, 10:37

יקרים,

אני כותבת מבית קפה ברובע חמרה שבמערב ביירות. המקום מלא באנשים שמנסים לברוח מאחיזתם של דיווחי החדשות סביב לשעון, כמוני. כבר זמן מה שהחשמל מנותק והעיר שורדת בעזרת גנרטורים. השיטה הישנה, המוכרת כל כך מזמן המלחמה, חזרה: נותנים לגנרטורים אתנחתא של רגיעה. בית הקפה חשוך, חם ולח. מכונות האספרסו והבלנדרים דוממים. שיחות, שמועות ותסכולים נישאים באוויר החדר.

עדיף פה מאשר בבית, עוקבת אחרי השידור חי של מצוקתנו בתיעוד ישיר מהשטח. קול מטוסי הקרב הישראליים מזעזע את האוויר מפעם לפעם. הם משליכים כרוזים במטרה לנהל מלחמה "פסיכולוגית". אתמול, האימון שלהם לרגישות הניע אותם לייעץ לתושבים של פרברי הדרום לברוח, כי יהיה לילה "חם". היום הזהירו הכרוזים שהם הולכים להפציץ את כל הגשרים והמנהרות בביירות שלא הופצצו עדיין. אנשים צובאים על הסופרמרקטים כדי לאגור אוכל. למי שהתעניין באימייל לדעת איך אני, כתבתי הבוקר שאני לא בסכנה, ושנראה שהמטרות הן רק אתרים של החיזבאללה, ותומכיו. עכשיו אני מתחרטת שהקלדתי את זה. הם יחמירו את הפגיעות. עד לפני כמה שעות הם הפציצו רק את מסלולי ההמראה בשדה התעופה, כאילו כדי "להגביל" את הנזק. לפני כמה שעות הושלכו ארבעה פגזים על המבנים של שדה התעופה החדש והנוצץ שלנו.

הלילה היה מזוויע. פרברי הדרום ושדה התעופה הופגזו, מהאויר ומהים. מחלון הדירה איפה שאני גרה נשקף נוף מרהיב של מפרץ ביירות. יכולתי לראות את ספינות הקרב הישראליות מפגיזות בנחת. מדהים כמה הם מרגישים נוח בשמיים שלנו, במים שלנו, הם נעים להם סביב, פורקים את האלימות שלהם וטופחים לעצמם על השכם.

דוברי אנגלית וצרפתית, הבורגנות האנינה, ברחו להרי הנוצרים. אמונה נושנה שהישראלים לא יפגיזו את ההרים ה"מאוכלסים" בנוצרים. אולי הפעם יווכחו שטעו? אנשי המפרץ, הסעודים, הכווייתיים ושאר זרים, כולם נמלטו באוטובוסים של פולמן דרך דמשק, לפני שהדרך הופגזה. הם היו אמורים להיות הדופק הפועם של כלכלת לבנון. הניגוד בין הפאניקה שלהם להתרסה של תושבי הדרום הוא כמעט קומי. הפעם, על כל פנים, אני מוכרחה להודות, אין לי כוח להתריס על מה שלא יהיה, תהא הסיבה אשר תהא. ואין ממש סיבה. יש רק משאים ומתנים מבשרי רעות בסגנון פוסט-קיסינג’ר. אני כמעט יכולה לשמוע את קולו רווי השנאה של קיסינג’ר מעלה בלאקוניות צידוקים להחרבת המדינה, למות משפחות, אנשים עם חלומות ואמביציות, כדי שהישראלים ישיגו עוד משהו, תמיד עוד.

אני לא ממש רואה את זה, אבל מימין, משמאל, וממרכז אומרים לי שיש כאן הגיון, תוכנית, ואסטרטגיה. האסטרטגיה הצבאית לטווח קצר היא כנראה לחבל בתנועה, והתקשורת. ובתחנות הכוח. אזור הדרום הוסב עכשיו למובלעות קטנות שלא יכולות לתקשר זו עם זו. לרבים יש דלק, מזון ואספקה שיספיקו עד מחר. אחרי כן, הבידוד של כל מובלעת יוביל לאסון. בטלוויזיה, ראשי ערים ופקידי ממשל צורחים, משוועים לעזרה.

הכל מהדהד 1982, מהמצור הישראלי על ביירות. הסיוט החי שלי. טוב, אחד מהם. גם אז היה קיץ. הצבא הישראלי צעד מהדרום וצר על ביירות. במשך שלושה חודשים המשיך הממשל האמריקאי לדחוק בצבא הישראלי לנהוג באיפוק. והישראלים הבטיחו להם שזה מה שהם עושים. היתה לנו אז מפקדת אש"ף במערב ביירות. הרגשתי בטוחה עם הפייטרים החתיכים. כמה אני מתגעגעת אליהם. בין החיזבאללה לצבא הלבנוני אני לא מרגישה בטוחה. אנחנו חשופים, חסרי הגנה, פאתטיים. וכבר התבגרתי, יותר מודעת לסכנה. אני בת 37 ולמען האמת מפחדת. קול המטוסים מפחיד אותי. אני לא מתריסה, לא נותרה בי טיפת מאבק. ואין סולידריות, אין ממש סיבה.

ועוד יותר מכעיס אותי שאף אחד לא יודע כמה קשה היה לכולנו לשקם את העיר אחרי המלחמה. חרירי לא עשה ניסים. אנשים עבדו קשה, נתנו המון מעצמם כדי שדברים יזוזו. אף אחד זולתנו לא יודע כמה יקר ומפרך היה לבנות את העיר מחדש. כל גשר, כל כביש תת-קרקעי וכביש מהיר, כל מסלולי ההמראה של שדה התעופה הזה – כל אחד מהדברים האלו נבנו בזיעת אפנו, במחיר יקר פי שלוש מעלות הבנייה גופא, בגלל שכל חבר ממשלה, כל דמות בחונטה הסורית, כל השחקנים הגדולים בממשל של חרירי ומעבר לו – כולם היו גנבים. הסכמנו לגניבה ולשוד, רק כדי שדברים יזוזו, ויושלמו. כל אחד מאיתנו עבד בשתי עבודות (אני לא מתכוונת לאליטה השלטת, כמובן), שילם מיסים קורעים על מנת להזין את אותה "ברית חברתית". שוב ושוב נאבקנו בהסתערות הניאוליברלית, ביהירות של היועצים הכלכליים, בחמדנות הנושים, רק שתהיה לנו מדינה נחמדה שעומדת על הרגליים, פחות או יותר, שתצליח לתפקד במינימום, שיהיה אפשר לעשות בה דברים. חברה אזרחית ערבית פורחת. בתי ספר ציבוריים הוקרבו לטובת סלילת כבישי שירות לאזורים כפריים נידחים, ולטובת צמד פקידים סוריים שייעשו כסף. בלענו את זה שהכביש היה נחוץ באופן נואש, והיה צורך להגן שם לכאורה על "קונצנזוס לאומי רעוע". ויתרנו על רשתות הבטחון החברתי, ביטוח בריאות לכל, איגודים פורקו או עברו קואופטציה, חללים ציבוריים הופרטו, ואנחנו הרכנו ראש והסכמנו. פליטים פלסטיניים נדחקו עמוק יותר אל השכחה, חבויים מן העין ומהתודעה, "כדי לשמר את זהותם", כך נאמר לנו, וקיבלנו. בתמורה היתה לנו מדינה חילונית שבה החיזבאללה והכוחות הלבנוניים יכלו לחיות זה לצד זה, וללחום את מלחמותיהם בפרלמנט, בלי לירות. נשכנו חזק את הלשון והתאפקנו לא לבכות, מחינו והובסנו, לקחנו את הרחובות, פעם אחר פעם, ממרים את העוצרים הכפויים של הצבא, כדי להגן על קמצוץ זכויות האזרח הללו, מה שדומה במשהו לדמוקרטיה. התקפה אווירית אחת מספיקה לקחת את כל מה שהקרבנו ולנפץ לרסיסים. אני לא מדברת על שדה התעופה, אלא על מה שבנינו במאמץ השיקום של אחרי המלחמה.

וכרגיל בלבנון, הדברים אמורים לא רק על לבנון, המדינה הזו נעשתה באופן פרדיגמטי מרחב פעולה להתלקחות אלימה של קונפליקטים אזוריים. ספולציות, כמובן, יש בשפע. יש דיבורים, הרבה דיבורים, אבל יש גם תיאוריות:

תיאוריה מספר אחת:

לסוריה, לחמאס ולחיזבאללה יש יתרון במשא ומתן עם ישראל. חיזבאללה ציינו מהרגע שלכדו את החיילים הישראלים שהם מוכנים לשאת ולתת עם ישראל, ביחד עם חמאס, לשחרור כל האסירים הערבים בבתי הכלא בישראל. אירן בקושי מספקת גיבוי ותמיכה לסוריה ולחמאס.

תיאוריה מספר שתיים:

לא מדובר בסולידריות עם עזה, או בחיזוק הפלסטינים במשא ומתן על שחרור האסירים מבתי הכלא בישראל. מדובר על פצצת אטום אירנית ועל משא ומתן עם האירופאים והאמריקאים. הנציג האירני עזב את בריסל עם תום שיחות המו“מ, אבל במקום לחזור לטהרן, הוא נחת בדמשק. יומיים אחר כך חטף החיזבאללה את החיילים הישראלים. ועידת ה-G8 תתקיים בשבת. אירן אמורה לספק איזה תשובה לועידה עד אז. בינתיים הם מראים לעולם שיש להם מרחב שליטה רחב באזור: אפגניסטן, עירק ולבנון. בלבנון הם באמת מאיימים על ישראל. הטילים ארוכי-הטווח ה"חדשים, שהחיזבאללה ירו על חיפה הם המסר. מלכי ירדן וערב הסעודית שחררו הצהרות שמאשימות את חיזבאללה בהתלקחות האזור, וזה מתפרש כמסר לאירן. אירן מצד שני הבטיחה לשלם את מחיר השיקום של התשתיות והבתים בדרום שהוחרבו, ואיימה על ישראל ב”גיהנום” אם זו תתקוף את סוריה.

תיאוריה מספר שלוש:

מדובר בלבנון, בחיזבאללה ובהחלטת האו”ם 1559 (ההחלטה שתובעת את פירוק החיזבאללה מנשקו ופריסה של צבא לבנון בשטחי הדרום). נאמר במפורש שהסיפור כולו הוא לא יותר מקונספירציה חשאית בין סוריה, אירן, וארה”ב, כדי לסגור את תיק החיזבאללה אחת לתמיד, ולפתור את המשבר הלבנוני שתלוי ועומד מאז רצח חרירי. ראיה לקונספירציה הזו היא שישראל לא פגעה, עד כה, בסוריה. מי שמחזיקים בתיאוריה הזו טוענים כי ישראל תכה את חיזבאללה, ותפגע בכלכלה הלבנונית עד לסף משבר פוליטי פנימי. הפתרון יושג אפוא בפירוק חיזבאללה מנשקו, ויצירת אזור חיץ בין ישראל ללבנון בפיקוח הלבנונים בצד שלהם והישראלים בצפון הגליל. ראיות נוספות לתיאוריה הזו הן ההצהרות שיצאו מירדן ומערב הסעודית שמגנות את החיזבאללה ושמציגות אותם כאחראים לזוועות שנחתו על העם הלבנוני.

יש עוד תיאוריות… יש גם את הממשלה הישראלית שנקלעה למבוי סתום ומרגישה קצת מותשת מהחיזבאללה ומהחמאס, ולצבא הישראלי עם אולמרט יש יתרון.

ארץ הקונספירציות… משעשע? אני לא מצליחה לפענח כלום. אבל נמאס לי לבלות ימים ולילות שלמים בהמתנה לא למות מפגז תועה או מכוון היטב. אני רואה עניים חבולים, חסרי בית, מתכוננים להתאבל. אני כל כך מודאגת…

רשא

מאנגלית: י.נ.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רן לוי

  צוחק מכך שהגברת אינה מבינה כלום. הגברת רוצה לחיות – שהיא וחבריה הנוצרים יטבחו במוסלמים השיעים.

  כותביו השמאלנים של אתר העוקץ מבינים היטב שזו מלחמה עולמית של העולם האיסלאמי נגד הגלובליזציה המערבית הזוכה לתמיכת משטרים ערבים וישראלים מושחתים.

  הייתי יכול להיות בן ברית במלחמה הזו, משום שאני שונא את הגלובליזציה ועושק העניים בידי העשירים ממש כמותם. הבעייה היא שבדרך מבקשים המוסלמים לחסל אותי, כיהודי, וכישראלי. ובעת שמבקשים לחסל אותי – אני מסתפח בלית ברירה אל מי שאני שונא, כי טוב שונא שלפחות מאפשר לי לחיות משונא שאיננו מאפשר לי לחיות.

 2. רנן שורר

  כול עוד לא תהייה התקוממות עממית רצינית באיזור (כולל ישראל כמובן) נמשיך לבכות כול אחד ואחת בצד שלו.
  הגיע הזמן להוריד את המסכות ולהסתכל טוב טוב בעינים ובשטח של השכן . אני בכול אופן קצת נואשתי מסבב הדמים הזה ,ולכן אני רק מתגעגע ודואג בצרפת הרחוקה (שאחראית גם כן בהידרדרות המצב בגלל הדיפלומטיה הדפוקה שלה מימים ימימה במתן שוחד לשליטים רודניים שונים ובהשארת המצב כמות שהוא)
  מי יתן ופעם נוכל לבנות ביחד דברים ולא להרסם

 3. אסף

  הצחוק שלך לא יחזיק הרבה – מה מצחיק כל כך ?לראות שבצד השני המופצץ יש בני אדם כמוך בדיוק מר לוי שרק רוצים לחיות כמוך בדיוק ואתה מה איתך – אם היא לא מבינה כלום ,אתה באמת מבין את מה שמתרחש כאן בתרחישים שהגנרלים ומומחי ערוץ שתיים מאכילים אותנו כל הזמן וכמה כבר אפשר להמציא כל פעם מחדש את ה"אויב" רק כדי לצבור עוד ועוד כח חלול שמכפה על אימפוטנטיות פוליטית ומדינית אמיתית של מר אולמרט ומפלגת הקש שלו – "קדימה"וכל אותם גנרלים שכבר כמה שנים מרגישים לא רלוונטים ושעוד מעט יעיפו אותם לפנסיה פתאום הופכים רלוונטים ומחוזרים על ידי כל כתב שני להסביר למה חשוב שימותו עוד ועוד אנשים למען האסטרטגיה .שואה – מר לוי- גם כשמתרחשת לעם אחר – לא מצחיקה .נקודה.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  חיפה: 17:00 כיכר סולל בונה, נא לאשר הגעה בפני איתמר 054-5737423
  ירושלים: 17:30 בגן הפעמון ו17:45- בבנייני האומה. סרחיו 054-2076536
  המצעד מתחיל בשעה 19:00, בשדרות חן פינת פרישמן בתל אביב

 5. מUTHZ

  יחסי שתי מדינות מתנהלים באמצעות קשרים דיפלומטיים.
  כל המצב הזה היה נמנע לו לבנון היתה מקיימת קשרים כאלה עם ישראל, במיוחד לאחר שהיא נסוגה לגבול הבינלאומי.
  זה נראה כל כך פשוט שזה מזעזע למה זה לא קורה. ולמה לא חושבים על זה? למה לבנון לא יכולה לפעול בצורה הגיונית ולמה חושבים שהערבים לא יכולים לפעול בצורה הגיונית?

 6. יסעור

  מה יש להגיד?
  האטימות,והגסות בהם אתה מתבטא מעידים עליך כנראה בצורה הנאמנה ביותר.
  אני רחוק מלהסכים עם הכותבת, אבל רגשותיה האנושיים רחוקים מלהיות זרים לי ובטח ובטח לא באופן שיעורר בי לעג ורשעות כשלך.
  ובעת צרה אני מוותר מראש על הסולידריות המפוקפקת מראש שלך ושכמותך.

 7. י. יצחקי

  כל מה שצריך לעשות כדי שתוכלי להנות בשקט ובשלום מעירך היפה, החוף שלה, בתי הקפה והמוזיאונים זה להחזיר את החיילים החטופים ולהפסיק את ההתקפות על ישראל. עובדה – מאז ספטמבר השחור אין בעיות (כמעט) בגבול עם ירדן.

 8. לרן לוי

  רן, אני תוהה אם אחרי החדשות הנוראיות מחיפה אתה עדיין ממשיך וצוחק מאחורי המחשב? אלו הימים שאתה וגברי ישראל פורחים בהם. ת גיד אולי אתה יודע למי יש פין ארוך יותר לאולמרט או לנאסראללה? תתבייש רן, תתבייש.

 9. רתם

  יש לרשא שם משפחה?

 10. Eyal Pundik

  I will write in english for the slightest possiblity that miss Rasha will read my words, and this response is about this possibility. For me, her account of the Israeli attacks on Beirut is very valuable, she comes across as a very intelligent person. and yet she has no suggestions for a solution, and who does? it seems that like all of us the attacks woke her up from a dream, as if she woke up to "realize" that Israel is still a threat to Lebanon, Israel suddenly got back to being the terrorizing enemy, for her, we're back in 1982. I find this response on our side too, and i find it untolerably problematic, because it brings us back to our nationalist cellars, our stereotypes about the other side, each side blames the other and thus justifies the violence towards it, which is the way to justify a war. the big question for me is, why doesn't Rasha (as an example for all of us) try to communicate with the other side, even slightly, recognize that people here or there also might not want this war? why doesn't she convey a message, maybe that she doesn't want war with Israel or that she has no particular reason to want to be in war with it, maybe that there should be protests on both sides? why can't one side ever think the other might also not want to fight and use those who don't to form a front against the war?
  I never thought of the Lebanese people as my enemy. i know this view in some places might be dangerous, maybe it is so in Beirut, but what do we have to loose now? I feel that if we don't recognize that, we really might as well just all go to hell in this stupid war.

 11. יוסי דהאן

  הטקסט שתורגם מאנגלית לעברית לא כלל את שם משפחתה.

 12. אנונימית

  Dear ????

  Thanks… Things are getting worse. You should call me your cowardly reporter in Beirut. I am tired. The shelling has not stopped and promises from Olmert are frightening…

  How many Rasha(s) do you know? Syrian cinema… I don't want to be identified I feel silly with all this attention anyway. Can you just sign Rasha, Stranded-Cowardly-FreeLancer in Beirut?
  Let me know.

 13. אמרי כהן

  עם ישראל מאוהב בעצמו.
  עם ישראל צמוד למראה 24 שעות על 7 ושר:
  "אני לא הכי חכם, אני החכם בה' הידיעה,
  אני לא הכי יפה, אני היפה בה' הידיעה,
  אני לא הכי סגול, אני הסגולה בה' הידיעה,
  אני לא הכי חזק, אני החחחחח……
  אופ לה….
  חטפו לי חייל,
  מה עושים? מתקשרים לי"ח הצדיקים.
  הלו? הלו? בטח נסעו להשקיע את מיטב הכסף היהודי
  שכמובן הוא גם ישראלי, שלי, שלי,
  בארצות שקטות ורגועות.
  מה עושים? מתקשרים לתתתתתתתתתי"ח הרבנים.
  הלו? הלו? אין תשובה.
  בטח שוב החמור החילוני השמאלני עשה פאנצ'ר, ולכן משיח מתעכב
  עם ישראל כועס על החמור החילוני השמאלני שהוא כמו כל גוי והוא לא עם ישראל
  כי עם ישראל מושלם. אבל… חטפו לי חייל…
  מתקשרים לגנרלים. והנה הם באים, והנה באים,
  דם פצצות דם פצצות מכות מצרים מכות לבנון מכות אירן מכות מכות מכות
  מאז בראשית ברא אבא את העולם תמיד הקטע עם המכות עובד
  עוד מעט שוב עם ישראל יכול לשיר
  מושלם מושלם מושלם סגולה סגולה סגולה אור לגויים אור לגויים אור לגויים…"
  עם ישראל, י"ח אוהבים אותך דביל ופרודוקטיבי.
  עם ישראל, חתכו לך ערלה של 6מיליון מבשרך,
  הנפש הפצועה תישאר נרקסיסטית,
  ולעולם לא תדע לשאול את השאלה הכל כך מתבקשת…
  למה לעזאזל כל העולם שונא אותך כל כך?

 14. מירב אלוש לברון

  והאם נשלח במיוחד לך?

 15. יוסי דהאן

  שלום. לא, הטקסט הזה לא נשלח אליי, הוא נשלח כטקסט באנגלית וי. נ. תרגם אותו לעברית ושלח אותו אליי לפרסום. היום קיבלתי את הטקסט באנגלית באי מייל גם מאנשים אחרים, אז אני מניח שהוא מופץ ברשת גם על ידי אחרים, כך שהטקסט הזה אינו בלעדי להעוקץ.

 16. יוסי דהאן

  איני יודע מי זאת רשא, ואני מניח שי. נ. שאני יודע את זהותו מעדיף להיות מזוהה בראשי תיבות בלבד

 17. מני אביב

  זהו מכתב נוגע ללב, שמעניק עור וגידים של בני אנוש למי שנמצא מעבר לגבול.
  במלחמה הזו סובלים בני אדם, מחיפה עד קרית שמונה, משדרות ועד עזה, מצידון ועד בירות.
  בני אדם הנושאים על גבם את ייסוריה המרושעים של מלחמה טיפשית.

 18. רשא (דרך י.נ)

  Dear Yigal,

  I don't know how you can get my answer to reach this person (a he or a she?), if you can that would be great. Seriously, I don't see why a citizen like me ought to have a solution for this momentary crisis, but the first intuitive step would be a cease-fire. I believe that Israel's military response is entirely unwarranted and ought to be judged in an international court of justice. One small, small example: when villagers are asked to evacuate, their convoy should not be bombed on its way out of that village especially when it is CLEARLY comprised of civilians, mostly women and children. The diplomacy should figure out the rest, I mean after the fire and shelling have ceased.
  These attacks certainly did not wake me up from a dream. (The words "dream" and "Israel" never associate in my mind or life experience anyway. The existence of Israel has been intimately bound to wretchedness, misery, death, mayhem, banditry, injustice in my experience, sadly for Eyal.) Eyal seems eager to forget what was happening in Gaza for longer than a week prior to the assault on Lebanon. Israel has always been a threat to the entire region, but I was reminded of 1982 because the "rape" of our skies and waters had not been as poignant and palpable as much as 1982. I have not seen an Israeli barge sail up and down the coast at such a close proximity from the shore and so clear into view, since 1982. That's why I mentioned that frightful year and siege.
  Why does Eyal believe that I don't communicate with the other side? How did my email get to his reach? I communicate with the other side all the time, and as often as I can, only with interlocutors who believe that I am a human being as valuable as they are, and that I have the same right to have rights, a history, and the dream of a life of dignity. Namely those citizen of Israel who are first and foremost anti-Zionist because to me Zionism is an ideology antithetical to my humanity (as a Palestinian, an Arab, and a woman) and to my rights. This is the condition for a conversation I am interested in engaging.
  I am sure there are people in Israel who don't want this war. They are of many colors (politically) and have different interests. I know those who are against this war and whom I have respect for, protested today.
  War with Israel is a different story. War is your story, the story of your country. Your country has been so intimately bound with war that it has to build a wall around itself now only to feel a little secure. And you built that wall not even realizing that it's a wall around yourselves, you have made your country into a fortress, whose eyes cannot look into a horizon anymore, whose skies are not open to the world. Imagine how terrible for a country, for an entire nation of people to have run out of ideas to the point where only building a wall will make them feel secure. Like a tragic fable from the Middle Ages. I don't know if you approved the existence of the wall, and maybe your government's policies don't meet your approval, but hell, if I had to put up with carrying the burdens of all the crimes that your government commits in your name, or in the name of your safety, I would have long left, or become a committed activist to challenge the foundations of the state of Israel.
  R.

 19. נחמן

  Dear Yigal, even though this letter is a bit harsh, I would be glad if you will be able to pass it on to Rasha.
  Hello Rasha. I read your letter and all through the night I thought of an answer. your letter really touched my heart in it's sincerity, it's naive and it's humanity. Your second or third response, which I read right now, nearly caused me to despair and abandon the writing of my answer, but since people around me talk about Lebanon quite the same way you talked about Israel in your I decided to have a go at it anyway. I wanted to tell you that I'm sad about everything that's going on now and that I wish our goverment would think about people like you, and that your goverment would think about people like me a bit more than only about themselves. I want to tell you that I'm terribly dissapointed that your goverment, the goverment of Egypt, of Morroco and of other non fanatic Muslim countries have chosen the cowardly way of letting fanatic terror groups reside within your boundaries, hoping that by letting them direct all of their negative energy toward an external enemy they will be a funnel to all your problems, and so in your little middle-eastern heaven tourism will flourish and life will be sweet while all your lunatics raise hell in my country and kill me, my relatives, my friends and my children. Rasha, don't you understand that non fanatic muslims are the only force that has a chance of saving the world from fanatic muslim dark ages without a bloody world war? Don't you understand Rasha that if your goverment would have spent 10% of the money and work they spent on rebuilding Beirut on taking control of south Lebanon like the U.N demanded (U.N, you know this body of nations? it's not controlled by Israel believe it or not) all of this wouldn't have happened? Don't you see that by restraining Hisballa your life, and your children's lives would be more secure and free? Dear Rasha, if , god forbid, the state of Israel would perish, where do you think Hizballa would turn next? I believe they would turn against the center of sacrilege inside Lebanon. Against free, life loving women such as you. Just look at what's going on in Arab countries around you. Do you want to live like that? Like an Iranian woman? Like Egyptian women that are not allowed near tourists and get no education unless their are from a rich family? If so then I'm wasting my words here. If not, please try to look at yourself and your country with the same criticizing look that you seem to find so natural when looking toward us. You can take the easy way, demanding to get us court martialed by some internationational committee, looking upon us as a country that only seeks the annihilation of you and all other arabs wherever they are, and that builds walls around itself out of choice and not out of necessity, That's how most Israeli's see Palestinians nowadays. But I am hoping you can also use this criticism closer, look at your fellow Palestinians and Arabs, and see the walls that some of them are building rapidly between you and the rest of the free world, and fight to take down these walls just like I fight to take down the mental walls that cause Israelies to look upon Palestine and see only a Hamas militant planning their genocide. Maybe, in the name of your freedom and safety, you might become a committed activist to challenge not the foundations of the state of Lebanon, just challenge the idea of letting terror groups reside within you. Challenge the idea that committing crimes against humanity is O.K as long as it's not directed towards the humans you care about. What do you say?

 20. איתן

  שוב ושוב אותה רטוריקה, שחלקה כובשת את ליבי (חיי אזרחית בעין הסערה; מה לה ולפצצות? במה חטאה שבא לה הקטל שסביבה? מה לשיגרת האספרסו ולמוות שעולה בחלונות בית הקפה בו היא יושבת?), אבל מנגד, העמדה הקורבנית המקצועית, שבה, אוטומטית, אנחנו תמיד הבריון הרע של השכונה, האלים, המטורף, שפתאום עולה קצף על שפתיו – ללא סיבה ומכה , שוב, בתושבים לבנונים תמימי דרך.
  מצטער, לא קונה את זה. בתמונה שאותה מציירת הכותבת, אני מתקשה לזהות את בבואת המציאות שאני מכיר (או. קיי, או קיי, פוסט מודרניזם ודרידה גם יחד).
  לא שאנחנו נקיי כפיים. סהדי במרומים שעווינו, חטאנו ופשענו לא מעט, יש להודות.
  אבל נדמה לי שהפעם מציצה לה מתחת לגלימת הצדקנות והמסכנות שבמאמר לעיל קצה ערוותה של הטענה.
  בגבול הלבנון יושבת ישראל (ברוך השם) על קו הגבול הבינלאומי. הפעם, מה יש לומר, זכות הבכורה על התוקפנות היא כולה של החיזבאללה, כלומר, של לבנון.
  ובין הפגזים הנוחתים על ביירות, יש להזכיר לגברת כי פצצות קטלניות נופלות גם על חיפה, ולא רק עליה.

  האם זו לא עוד מערכה בין שתי תפיסות העולם המרכזיות שמשחקות כיום במגרש התרבותי, דתי, פוליטי הכלל עולמי?

 21. אמרי כהן

  לא זו לא מערכה במשחק, אלה החיים שלי ושלך שבהם אנחנו מקבלים החלטות גורליות לגבי החיים שלנו ושל הדורות הבאים.
  אני לא חושב שאנשים מבינים את הקושי הניצב בפני המתון או המתונה בבירות,
  בטח לא תחת מטר גילויי הרוע הקיצון שבוקעים מגרונם רבים משרידי השואה.
  להשוות את היכולת של ממשלת ישראל לממשלת לבנון מתי שנוח זה פשוט טמטום,
  ולחגוג על הפער בין ההישגים המתקדמים של הקבוצה הישראלית אל מול הקבוצה הלבנונית מתי שנוח
  זו פשוט בושה וחרפה.

  בחזקת הנסתר, הסודי והחשאי,
  נדמה כי מדינת ישראל המציאה זן חדש של גזענות.
  הנאצים קראו לנו עכברים, גזע נחות ומיני שקצים ושרצים אחרים,
  בה בעת שטענו שזקני ציון, דהיינו מורינו ורבנו, משתלטים על התקשורת העולמית וגוזלים את הכסף הגרמני.
  הרוב הישראלי קורא לשכנינו, השם ישמור אותם, ערבושים וטרוריסטים מרצחים,
  והפך ממזמן את המילה ערבי, או את שם המנהיג האיראני התורן, לקללה נבזית,
  להבדיל מהנאצים, הרוב הישראלי לא רק שלא טוען במקביל שזקני וחכמי העמים הערביים גזלו ושתו את הכסף היהודי,
  אלא טוען בהתאמה לגינויים הנוראיים, כי אלו נכונים,
  שהערבי הנחות עושה "עבודה ערבית"
  שהערבי הטרוריסט המרצח, אכן שונא ומנסה להשמיד את עם ישראל.

  להבדיל מהמיעוט המשכיל והמתקדם והרפורמי של שנות השלושים והארבעים של המאה שעברה,
  שלא עשה דבר כי לא ידע, באמת לא ידע,
  המיעוט המשכיל המתקדם והרפורמי בימינו
  לא עושה דבר ויודע,
  או לפחות אם חייב לקחת ולעשות משהו בשם האב,
  זה לנסות ולדעת.
  והדברים הללו נכונים לגבי כולנו, כל בעלי התבונה, עם רבה ועם לא,
  על פני כל כדור הארץ.

 22. נובמת

  גורלם של האנשים שנולדו לחיים בלבנון הוא גורל אכזר.
  גם גורלם של ילדים שנולדו לרעב באפריקה ולמוות בגיל 6 מתת תזונה.
  וגם של פרה שנולדה ברפת מודרנית.

 23. אמרי כהן

  חרצת גורלות! סיכמת סוף פסוק!
  זה אבוד!? אין מה לעשות!?
  קבוע!? אבוד!?
  כמו האמת המוחלטת של דתות מתות?
  כמו העובדה שלעולם לא ילכו על הירח? (נכון לאיזה שנה?)

 24. ישראלית

  למה מה אתם חושבים רק בלבנון יש בלאגן?רק לבנונים סובלים?מאשימים את המטוסים שעושים רעש?תגידו תודה שזה רק רעש!!היהודים עושים את מה שהם צריכים לעשוטת ואפילו לא כל מה שהם צריכים לעשות ואם יש לכם בעיה עם משהו תפנו לחיזבאללה ולא לישראלים ותזכרו איך כל זה התחיל!!מחפשים צרות?תמצאו אותם!!! ישראל לאפראירית לשתוק אתם חוטפים חילים וחושבים שישתקו לכם!לא ישראל לא תשתוק עוד!שתקנו מספיק!ועוד הפעם יש תלונות?תפנו לחיזבאללה ולנסראללה שחושב שכל מה שהוא עושה זה בסדר לא יודע שהוא עוד יותר פוגע בעם שלו!גם ישראל סופגת קטיושות וגם בישראל יש באלגן שאת זה אתם לא רואים ולא מתענינים אז כל הלבנונים תמשיכו לסבול בשקט כי במלחמה וכמו במלחמה חיבים ליהיות אשמים הרוגים והמון תלונות!

 25. ר.ח

  Is this the end?
  (By zapata123 on 07/25/2006 04:29:35 PM , visited 341 time(s)

  Excellent topic, moderator.

  Right title for right situation. I just hope that all Lebanese people will awaiken some day to realise that this is the consequence of a coward people that has sold out their own country for fanatic purposes.

  Lebanon, my dear Lebanon, i cannot write this post without helping myself dropping some tears on my keyboard. We are living the death of a nation.

  Our nation is cursed, cursed by uts geographical situation and boundaries. All arab coutries have let us down. Israel's borders are as follows: Egyptian borders are calm, Jordanian borders are calm, Syrian border are also calm. The only border that still has a question mark is our border, my dear country's border, Lebanon.

  Middle east countries are using this border to obtain means of pressure against the economical invading USA. Lebanese people are used as human sheilds for these lost causes. Iran and Syria do not give a damn about our people. This is why we can just see that they haven't sent any aids for the Lebanese people. Israel is destroying all our economical infrastructure making 4 billions of USD of unrecoverable loss. More than 500000 displaced people. The american people are putting means of pressure to have their Syrian and Iranian files reviewed. America does not give a damn also about Lebanon.

  Israel has been planning this attack long time ago to put pressure on Iran's nuclear program for the US interests. The two jewish prisonners should have been negociated and a prisoner exchange protocol should have been engaged. Instead, what? shoot and destroy!

  Also, we can see the behavior of our government along with the behavior of Hezbollah. If Hezbollah is fighting a just cause, it is mathematicelly hopelles, and i am also disapointed to say but no one can ever win. Here we can ask ourselves the question: Why the Hezb didn't build shelters for the southern Lebanese people? yes i can give you the answer, because those Lebanese holding IDs don't care about the human sheild they use for the foreign countries causes. Our country is so poor that anyone can buy people's faithfullness by giving them food, jobs, and money. This is how desperate we are.

  I have personally met with these people. When they are asked about Lebanon, they just answer back "who?, our cause is the Kods and the anhilation of the state of Israel, and to establish an Iranian regime in Lebanon", as for some other Lebanese people they just beleive in "Syria il koubra".

  It is just a pitty, for us, true Lebanese who have fallen in others' traps. Christians have killed each other, Muslims have killed each other, Christians and Muslims have killed each other. On a political basis this is what machiavelic countries do: allways bind religion and politics together, this is how you create fanatics.

  Since the end of the first big Lebanese war (yes we are living the second one), each community is affraid of the other one, and each community is voting for a rotten politician just because he is of their own community and is supposed to protect them.

  Lebanon has never been united and the next civil war (yes, you'll see) will prove this. At the death of ex-PM Hariri, nearly all lebanese people participated in the rally. Nearly, yes, because all shi'a community and the Hezb were launching another rally thanking syria.

  Can you just sit and understand what we have seen? we have seen a group of "Lebanese" people running a massive (yes it was!) rally in beirut thanking another country? let's do the same, why not support bangladesh of pekin? There is no more true Lebanese people in this country, and this is exactly what is intended….Divide and conquer…Divide and conquer…Don't you forget this. And all of this is serving Israel's interests who is so happy destroying our country and taking it back 50 years earlier.

  Is this what you want? do you want Lebanon fight a hopeless war for other countries interest? Are you a true Lebanese? I am one, a true one. Prove yourself one and stop arguing for Aoun, of Geagea, or Berry or Nassrallah, or Israel. Start arguing for LEBANON, ONE UNITED FREE COUNTRY.

  http://www.naharnet.com/domino/tn/Forums.nsf/getforumbynumber?openform&272