איך לכל הרוחות יוצאים מזה?

שיקו בהר

כשהתותחים רועמים והמוזות שותקות –  אגרסביות, שובניזם, אלימות ורוע מגיחים מכל עבר ומכל גרון ניחר. לכל חכם ולכל אוויל, כאן ובעולם, יש את האמת, ההיסטוריה והקורבניות שלו; את הודאות ב`צדקת הדרך` וכמובן את האלהים הדתי או החילוני שלו. כולנו חכמים; כולנו יודעים את התורה; כולנו משוכנעים בצדקתנו הבלעדית. דווקא בשל כך שווה אולי לומר דבר אחד באופן ברור: חברות וחברים יקרים, זה יכול להיות הרבה יותר גרוע, הרבה, הרבה, יותר גרוע, לכן אני מתיר לעצמי לזרוק את שאלת שני הגרוש שלי:

מהי הגדרה מילונית אפשרית אחת לתוצאתה של האינטראקציה בין אוסף הגברברונים הבאים: ג`ורג` בוש, ג`יימס ראמספלד, אהוד אולמרט, דן חלוץ, עמיר פרץ, חסן נסראללה, מחמוד אחמדינג`אד, באשר אלאסד ואסמאעיל הניה?

תשובתי: הגדרה מילונית אפשרית – וריאלית – אחת לאינטראקציה בין הגברברונים לעיל הינה "נשק ביולוגי, כימי או אטומי." כן, זה נראה מופרך (אולי בעיקר לציניקנים מושבעים כמוני); זה נראה רחוק; מין תרחיש אפוקליפטי ולא-מציאותי מהסרטים, לא מכאן. כדאי לזכור שתוצאה חמורה כזו עלולה להתרחש גם בלי תכנון מוקדם ומודע לגמרי של הגברברים הללו; גברברים שאני משוכנע שאף אחת ואחד מאיתנו לא היה מעסיק אותם כבייביסיטר לילדיהם ולו לערב אחד:

אולי פגז אחד, אפילו תועה, שיפגע בבתי הזיקוק בחיפה; אולי פגז ישראלי על מסגד שיעי כלשהו בלבנון מהמשפחה של זה שנחת ב – 1996 בכפר כנא במבצע "ענבי זעם".  אולי רתיחה מילולית כלשהי בין צמד האיראנים החביב דן חלוץ ומחמוד אחמאניג`אד; אולי שגיאה בייעוץ לישראל של איזה יועץ אוונגליסט ממשפחת בוש שמאמין בכל ליבו בנחיצותו של "ארמגדון" או מלחמת גוג ומגוג.   

כך או אחרת, את כדור השלג המתגלגל ברגע מוזר זה אפשר וצריך לעצור עכשיו – למענם של אזרחים פלסטינים, ישראלים ולבנונים "מן השורה". שאלת ביליון הדולר היא כמובן איך עושים את זה. האפשרות העכשווית הכי ריאלית לדעתי – ויתכן בהחלט שחברותי וחברי משמאל יתעבוני על כך  – היא העלאה מהארכיון של היוזמה הסעודית המאובקת שהתקבלה ע"י הליגה הערבית בביירות ב- 2002; אותה יוזמה שנדחתה באופן קטגורי, מיידי, ביהירות ובאדנות על ידי מדינת ישראל רודפת השלום.

לא, אין בכוחה של היוזמה הזו לפתור את כל בעיות הסכסוך הישראלי-ערבי (דוגמה אחת בלבד, בעייתם של הפלסטינים אזרחי ישראל). יוזמה זו – אחרי הכל היא סעודית טפו טפו טפו! – היא רחוקה מלהיות מושלמת. ואף על פי כן היא נראית בעיניי הבסיס המיידי והמוצק ברגע שברירי ומסוכן, בסיס שממנו ניתן להתחיל בעצירת ההידרדרות הנוכחית (ולא ב- 1948, 1967, או אוקטובר 2000); התדרדרות שדי בקלות עלולה להביא את כל החיים באזורנו למחוזות שלא חלמנו עליהם ברצינות הראויה אף פעם; מחוזות שאין בהם מנצחים כלל; מחוזות שמאוכלסים במפסידים בלבד, רובם חולים או מתים.

הערכתי היא שלא יותר מעשרה אחוזים מהקוראות והקוראים כאן עיינו אי פעם ביוזמה שאומצה ע"י הליגה הערבית לפני ארבע שנים. אני מציע לקרוא אותה עכשיו (או לקראה שוב), מה גם שהיא כוללת פחות מ- 500 מילים. אין ספק שניסוח החלטה על החלפת שבויים/אסירים נדיבה ומהירה בין ישראל, לבנון והפלסטינים תהייה חייבת להתווסף ליוזמה באופן זה או אחר, אולי אפילו להיות הפרלוד שלה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חייש

  אולי בגלל שהכסף שלהם מפוזר בכמויות ובצורה שממש מחייבת שקט אזורי.

 2. מירב אלוש לברון

  בהחלט צריך לשאוב מהבאר את היוזמה הסעודית . בזמנו אגב ביקש רומן ברונפמן מהקשת הדמוקרטית המזרחית לשתף פעולה בהחייאתה. אך אצלנו סירבו משום מה להתייחס אליו

 3. מתי שמואלוף

  What Does Israel Want? Ilan Pappe, The Electronic Intifada, 14 July 2006

  דרכים אלטרנטיביות לניהול הקונפליקט לא מועלות בכלל בישראל, אפילו לא בידי השמאל הציוני. אף אחד לא משמיע רעיונות הגיוניים כמו חילופי אסירים, או דיאלוג מתחיל עם החמאס, או אירגונים פלסטינים אחרים, על הפסקת אש, על מנת להכין את השטח למשא ומתן פוליטי משמעותי בעתיד. הדרכים האלטרנטיביות מקבלות תמיכה מכל העולם הערבי, אבל לא בידי ישראל. בוושינגטון, דונלנד ראספלד, אולי איבד חלק מהויכוחים שהיו לו עם משרד ההגנה, אבל הוא עדיין המזכיר. בשבילו, ההשמדה המלאה של החמאס והחיזבאללה, ולא משנה באיזה מחיר ואם אפשר מבלי לאבד חיים אמריקאים מצדיק את ההיגיון הבסיסי בשביל התיאוריה של העולם השלישי שהוא הציע בשנת 2001. המשבר הנוכחי הוא קרב צודק כנגד חלק קטן מציר הרשע (סוריה ואיראן) הרחק מהביצה של עיראק והסמן המקדם של המטרות שלא הושגו במלחמה כנגד הטרור .

  אילן פפה, מגזין האינתיפאדה האלקטרונית, 14.07.2006

  http://www.notes.co.il/mati/21104.asp

 4. סמי כנפו

  לדרוש מכל מדינות ערב להרחיב את חופש הפרט, להקל בעונשים על עישון קנביס, לשחרר את הנשים, להבטיח שכר מינימום הולם , סל בריאות , חינוך וכד' לתושביהם,או בקיצור להתקרב לעולם המערבי, בדר"כ מכנים את זה במילה אחת, דמוקרטיה. אז מכל מדינות ערב אי אפשר אבל מהמדינה שבדרך פלסטין כדאי לדרוש. פלסטין בהצעה זו תהיה שכנה לישראל לאורך קו גבול ארוך מאד וכדאי שכוחות חילוניים ינהיגו אותה ולא דתיים חשוכים ובדלנים.. כך גם השלום יהיה חי יותר ואמיתי..

 5. נ.ק

  הדרישות המופיעות בתוכנית הן הדרישות הקבועות שישראל לא יכולה ולא רוצה לקבל על עצמה. החזרת ירושלים ורמת הגולן אלו דברים שרוב העם לא מוכן לעשות וגם מבחינה אסטרטגית הדבר לא נכון.
  אני מתקשה להבין למה שנקבל את ההצעה הזאת….

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  Phosphorus incendiary bombs, which are banned weapons and are poisonous, have been used by the IDF on some southern villages, al-Habariyye and Qlayle. Hizbullah has also hit the Golan Heights.
  http://lebanesebloggers.blogspot.com/

 7. יואל קורנבלום

  המאמר טועה לחלוטין בגוללו את אשמת המצב הקיים על כל העולם חוץ מאשר על שליטי מדינות ערב. מעניין שתמיד אני קורא כאן מה לעשות עכשיו ואיך לצאת מהמצב שנוצר לפתע. אין נגיעה בנסיון להגדיר את הבעיה העיקרית שבבסיס המצב שהיא שינאת הערבים כלפי ישראל והיהודים. כל מה שאנחנו רואים היום הוא תוצאת לוואי של הבעיה העיקרית הנ"ל. זהו רק תסמין של בעית שינאת הערבים את ישראל והיהודים שאליה, משום מה, לא נדרש הכותב. בנוסף לבעיה הנ"ל מדינות ערב הן דיקטאטורה המשתמשת בדת ובכל אמצעי אחר להסית נגד ישראל ולטעון שכל צרות המוסלמים נובעות מקיומה של מדינת ישראל או מהיהודים בכלל. לכן מסיבות הידועות לשליטי ערב הם החליטו לחמם את המצב על ידי תקיפת ישראל ביודעם שישראל לא תוכל לשבת בשקט זמן רב ותצטרך להגיב. התחילו עם קסאמים ולא הגבנו המשיכו עם ההסתה ולא הגבנו, לא קיימו הבטחות ולא הגבנו. זה לא הספיק לערבים לכן עלו מדרגה והתחילו התקפות אחרות עד שבסוף נאלצנו להגן על עצמינו.

  הפלשתיניאם אינם הבעיה, הם רק סיבה וכלי נוח ונגיש עבור שליטי מדינות ערב לשימושם כפי שימצאו לנכון להשגת מטרותהם וכל קשר בין מטרות שליטי ערב וטובת הפלשתינאים לא קיים בכלל. במצב הקיים עם ההסתה נגד מדינת ישראל הדור הבא של שונאי ישראל גודל ומתחנך ממש לנגד עינינו ומספק מספיק דלק ופוטנציאל להמשך המלחמה הזאת. כל נסיון להשקיט את בעיות הלוואי לא יפתרו בשום פנים ואופן את הבעיה העיקרית. יתרה מזה כל נסיון כנ"ל יכול להחריף את הבעיה. לדוגמא, נניח שאדם סובל מסרטן ואחת מתוצאות הלוואי היא עייפות כרונית. אז הרופא אומר לו לשתות הרבה קפה שיעזור לו להיות ער. כמובן זה לא פותר את בעיה הסרטן ואולי יחריף את הבעיה באמצעות הקפה.

  הכותב שואל "איך יוצאים מזה". ובכן נצא מהבעיה הזאת כמו במקרים הקודמים. בסוף כולם יתעייפו, שליטי העולם יכנסו לתוך העניין כמי שאכפת להם משלום העולם ויכפו הסכם עם הפוגה קלה בהתאם למטרותהם וללא שום קשר עם פתרון הבעיה במזרח התיכון. אבל זה יהיה רק הקדמה ל"זה", כדיברי הכותב, הבא. לא פתרנו את הבעיה ולכן נמשיך לראות את המצב הזה לאורך זמן.

  כדי לפתור את הבעיה העיקרית יש להפסיק את ההסתה ומצב המלחמה נגד ישראל ולאפשר למוסלמים יותר דמוקראטיה. ישראל צריכה לבקש מנדט על רצועת עזה למשך זמן ארוך כדי לשפר את מצב הפליטים ולחנך אותם לאהבת אדם.

 8. שניר

  כל כלי התקשורת קיבלו היום ללא התחלה של ביקורת את הקביעה של הממשלה – זוהי מלחמת אין ברירה!
  אם כך, אז על מה הם דיברו בדיוק בישיבת הממשלה שאישרה את המבצע? למה מאיר שטרית אומר שהשרים הבינו שהעורף יותקף עד לת"א ואולי אף מעבר לכך ובכל זאת אישרו את התוכניות?

  כשחיזבאללה אינו חש בנוח בלבנון בשנים האחרונות, הלחץ של האוכלוסיה לא צריך את עידודנו, הוא היה קיים בכל בית. לכן נסראללה הגביל את התקיפות של ארגונו אך ורק ל:
  א. זמנים שצה"ל עסוק בשטחים מתוך הנחה שלא יפתח חזית שניה.
  ב. פעילות שכל מטרתה היא חטיפת חיילים על מנת לערוך חילופי שבויים (כל אוכלוסית לבנון מחכה לשבויים).
  ג. פעילות על הגבול או על חוות שבעא, בלי ירי טרוריסטי למרכזי אוכלוסין. (חוות שבעא נחשבות לשטח לבנוני על פי הקונצנזוס הלבנוני)

  אני מבין מכל זה שחיזבאללה ריסן את עצמו עד כה למינימום שמאפשר לו קיום, אך ורק לפעולות שנמצאות על גבול הקונצנזוס הלבנוני (שקט מוחלט לא יתקיים לעולם באזורנו). האם המחיר המצומצם יחסית ששילמנו בשנים האחרונות שווה 20+ הרוגים במבצע הזה? במקרה ות"א תותקף בטילים שנושאים חצי טון חומר נופץ המספר ילך ויכפיל את עצמו, שלא לדבר על פגיעה במפעלים מסוכנים לאורך החוף. אבל יש גם משמעויות שחורגות מעבר למבצע הזה – לדעתי הממשלה לא תוכל לעמוד בדרישה לתקוף את סוריה ואירן במקרה של מאות הרוגים ישראלים – ולמלחמה כזו יש פוטנציאל של מאות ואלפי הרוגים. אולי מיליונים בצד השני!!!

  אני לא מבין. פשוט לא מבין. מה פה לא בשליטתנו? מי כפה על הממשלה לקבל את ההחלטה הזו? די לספר סיפורים!

 9. ליאור שוורץ

  יש את ההצעה הסעודית,יש את זנבה,יש את הסכם עמי אילון,יש את מסמך האסירים אפשר להכניס את כל ההצעות
  לבלנדר ולקבל משהוא שאיתו אפשר להתחיל לדבר-

  אבל מתי,ופפה צריכים להבין שכמו שהם רוצים שנבין את הערבים ,הם צריכים להבין גם אתנו, הציונים ,כשזה יקרה יהיה פתרון באזור.

  אין פתרון בלי מדינה ישראלית יהודית ריבונית,(סוציאל דמוקרטית לשיטתי).

 10. מישהו

  לאור העובדה (המבורכת) שאתה משמיע את קולך מעל הפוסטים באתר זה באופן תדיר, ומכיוון שאני מאמין שכל ויכוח מתכנס לכדי עימות ערכי, שאין שום אפשרות ליישב אותו, במידה של אי הסכמה ערכית, אלא לכל היותר להכיר בערכי הליבה המתנגשים (דהיינו, להסכים על הערים הלא מוסכמים), אשמח לשמוע את דעתך, בצורה הכי פשוטה, בשתי השאלות הבאות, כדי שאוכל לקרוא את דבריך בפרפסקטיבה הנכונה :

  מדינת ישראל- מדינת היהודים או מדינת כל אזרחיה? מדינה דו לאומית?
  זכותה של מדינת ישראל בא"י- מכח ההיסטוריה? מכח תכנית החלוקה? מכח הכיבוש (דהיינו, לא בזכות אלא בכח)

  אני מצטער אם השאלות שלי נשמעות מעט גסות, פשטניות מדי. פשוט כך יהיה נוח יותר, לי לפחות, להבין מה עומד מאחורי הדעות המנומקות שלך.

  תודה מראש

 11. שיקו

  והרי 10 תשובות לשאלותיך המעניינות:

  1. "איך לכל הרוחות יוצאים מזה?" (הכותרת של הפוסט הזה).
  2. מה דעתך על האפשרות של הפעלת נשקים כימיים ביולוגים או אטומים בת"א, ביירות או טהרן (תרחיש שלפעמים נדמה שמעלה קצת את האדרנלין בקרב מספר מהמעירים מעלי ששפר מזלם להילחם במלחמת 1967)?
  3. מה דעתך על תמיכת האוונגליסטים האנטישמיים בדוקטרינות של, לדוגמה, יואל קורנבלום?
  4. מה קרה לדעתך במתחם האו"ם של כנא לפני עשור בדיוק והאם 100 ההרוגים האזרחים עולים מידי פעם בחלומותיו של שמעון פרס?
  5. האם קראת אי פעם את יוזמת הליגה הערבית? אם כן, מה התרשמותך מ- 500 המילים של הצעתם?
  6. איך לדעתך אני יכול לשפר את רמת הכתיבה שלי?
  7. אייך מאייתים "נופת צופים" בערבית וברוסית?
  8. מדוע יש כותבים שבוחרים שלא לעמוד מאחרוי מילותיהם ומתחבאים בקוקפיט של "מישהו"?
  9. איך אתה מגדיר "דמוקרטיה"?
  10. היש לדעתך חשיבות כלשהי לחוק הבינלאומי ולאמנת ז'נבה? מי לדעתך מפירה יותר: ישראל, חמאס או חיזבאללה?

  "אני מצטער אם השאלות שלי נשמעות מעט גסות, פשטניות מדי. פשוט כך יהיה נוח יותר, לי לפחות, להבין מה עומד מאחורי" ההודעות האנונימיות שלך כאן.

  תודה מראש

 12. מרקו

  אתה איש מעניין. חבל שלא אזרת עוז אינטלקטואלי לענות בצורה ישירה ובהירה על שאלות הליבה שהופנו אליך. כמי שעוקב מדי פעם אחר מאמרך חיכיתי בסקרנות לתשובות והתאזכבתי. יכולת, מבלי לוותר על הציניות, להקדיש פיסקה רצינית לתשובות ענייניות. אולם בחרת לחמוק. בלא מעט קיסים ציניות היא שיטתם של רדיקלים פשטניים שלא מסוגלים להתמודד עם המציאות המורכבת.
  תקן את הרושם וכתוב תשובות ענייניות לשאלות שנשאלת.

 13. מישהו

  אתה לחלוטין התבלבלת.
  השאלה שלי נבעה מסקרנות אמיתית. מעולם לא דנתי איתך, או עם כל אחד אחר, מעל לדפי אתר זה, ואני בחזקת קורא פסיבי- זו גם הסיבה שחתמתי בשם "מישהו" . אם זה מעניינך- שמי דורון.
  שנית, התשובה שלך, שלא כל כך הצלחתי לרדת לעומקה. מקורה ככל הנראה בהרגל שסיגלו לעצמם ותיקי פורום זה להתנצח אחד עם השני. לא רציתי להתנצח, לא זו הייתה מטרת השאלות שלי – אולי זה נראה כך, בראייה כוללת של שאר התשובות בפורום ואופיין הטיפוסי של דיונים מעין אלו פה, כפי שכבר ציינתי- ובסך הכל עניין אותי הדעה הפרטיקולרית שלך בנושא יחסי ישראל ושכנותיה (או ה"דוקטרינה" , כפי שכינית את תשובתו של אדם אחר) המדריכה אותך, ומשמשת בסיס לעמדותייך המדיניות. זה הכל. לא ביקשתי תיזה מוסדרת, בוודאי שלא תשובה צינית, שאולי מנסה להקניט אדם אחר, מסיבות אחרות
  צר לי אם דברי הוצאו מהקשרם הפשוט והתכליתי. לא זו הייתה הכוונה.
  אשמח אם תוכל לענות על שאלותיי. אם זה בגדר טירחה/ הטרדה/ בקשה שלא ראויה עבורך, שכח מזה. אך נסה בבקשה להימנע מלראות צל הרים כהרים. עדיין ישנם קוראים באתר הזה ששואלים שאלות בשביל לדעת, להקשיב, לשמוע דעה אחרת, ולא רק ממתינים לתורם להישמע.

 14. ד

  בפעילות שגרתית של חטיפת פלסטינים. ב- YNET נכתב: "נפתחה חזית שלישית".
  אלמלא החייל היה נהרג, הכל היה כרגיל. לא היתה חזית שלישית. היו רק שתיים. ההתנגדות של הפלסטינים לחטיפה היא זו שפתחה חזית שלישית. לא הפלישה הישראלית, הכיבוש הישראלי, החטיפה הישראלית. זה הפלסטינים המאנייקים שלא מוכנים לקבל את שלטון הכיבוש הישראלי באהבה וברצון טוב.
  לישראל מותר לעשות מה שהיא רוצה.
  לצד השני אסור להגיב.
  חולירות החיזבאללה ונסראללה בראשם שהזיקפה שלו כנראה לא משהו. אבל מי היא ישראל שתלין כאשר בתי הסוהר שלה מלאים באסירים פלסטינים ולבנונים ללא משפט מזה שנים.

 15. יואל קורנבלום

  כמו במקרים רבים אחרים כמה עוסקים כאן בנושאי לוואי ותסמינים ואף אחד לא מוכן בעצם לגעת בבעיה הממשית של שנאת הערבים את ישראל שהיא הבסיס ואם כל הבעיות שיש לנו כאן. אני קורא הרבה תגובות כמו של שניר, שיקו, רן ועוד אחרים ומנסה להבין מה הם בעצם אומרים. נראה שיש להם המון תשובות אבל לאיזו בעיה? הם מסתובבים סחור סחור סביב איזו בעיה, שכנראה אינה מוגדרת דיה אפילו עבורם, ואין להם את האומץ האנטלקטואלי או הנפשי להציג בפירוש את דעתם בצורה שאינה משתמעת להמון פנים. אל תוסיפו שאלות, תנו תשובות. תגדירו את הבעיה שאליה אתם מתיחסים ותנו תשובה מדוייקת אז נדע בדיוק אם להסכים או לא. אני מציע לאותם מגיבים להציג את התיזה שלכם בצורה מוחלטת וישירה ביותר בכמה משפטים ללא התחמקות ואז נדע איך להמשיך.

  כל חיי התפעלתי מיכולתם של כותבי ההורוסקופים בעיתונים לכתוב כל כך הרבה ועצם לא לאמר כלום. לדעתי זאת אומנות. כפי שלמדתי בנתיים מסתבר שהם לא היחידים בעלי היכולת לכתוב הרבה בלי לאמר כלום, יש הרבה כאילו באתר הזה.

 16. שניר

  לא הבנתי את השאלה כל כך, אך אני אנסה בכל זאת להתייחס לבעיה שאתה מציב – שנאת הערבים לישראל.

  לא רק הערבים שונאים את ישראל, גם היהודים שונאים את הערבים. אבל השנאה הזו אינה שוויונית. השנאה היהודית מלווה בזלזול כבר לערבים ולערביות באשר היא.. זלזול ובוז לא מוצדק; ליכולתם, למנהגיהם, לאמונתם, לזכויותיהם ולחייהם של הערבים במזרח התיכון.
  לדוגמא (שיהיה ברור, צלול וקונקרטי): כשדוברים ישראלים מטיפים ל"שיקום כוח ההרתעה" הם בעצם מתכוונים להחזרת הכבוד הצה"לי שאבד ביום מסוים, במקרה מסוים. אבל רק לנו יש כבוד?! רק לנו מותר להגיב מהבטן? כש-12 אזרחים לבנונים נטבחים היום באוטובוס, והטלויזיה הלבנונית מציגה חלקי איברים של ילדים מועלים לאמבולנסים, כל צופה ערבי מתמלא בזעם ומחפש נקמה. אך לנקמה שלהם לא קוראים כוח התרעה! להרתעה שלהם אנחנו קוראים פשע מלחמה! ופה קבור הכלב!.
  כל עוד אתה ודומיך תתייחסו ל220 ויותר לבנונים ששילמו בחייהם כשווים פחות מ2 חיילים חטופים ישראלים אז אנחנו נמשיך בסכסוך הזה לנצח.
  לדעתי דם הוא דם. חיי ילד ערבי שווים לחיי ילד יהודי. זוהי ההתחלה שתגרום לך אולי להבין את השקפת העולם שלי.

 17. אחד

  1. גינון ותחזוקה: "קצין בכיר שהופיע בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת אמר שצה"ל מיישר את השטח מצפון לגבול ישראל לעומק של קילומטר כדי למנוע הקמה מחודשת של מוצבי חיזבאללה על הגבול הישראלי".

  2. חזון לטווח ארוך: " לשאלת "הארץ", האם ישראל תדחה כל הצעה שתביא משלחת האו"ם להפסקת אש, ענה פרץ "יש לנו יעדים, ואין כוונה להפסיק את האש כל עוד לא השגנו את היעדים שלנו".

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=739399&contrassID=1&subContrassID=1&sbSubContrassID=0

  3. גאווה לאומית: "הרקטות שלנו יותר מסוכנות", כך הגיבו במערכת הביטחון לאיומיו של חסן נסראללה. הבוקר (ב') החל צה"ל בהפגזה מאסיבית לאורך גבול הצפון ובין היתר השתמש גם בשפן החדש שנשלף במבצע הנוכחי מהארסנל: משגרי ה"מנתץ", הוא ה-MLRS, אשר לראשונה עושה בו צה"ל שימוש מבצעי. מדובר במטול רקטות רב-קני, המתקדם ביותר שקיים כיום בעולם, והוא משחרר עוצמת אש ארטילרית אדירה שמתפזרת במרחב. הנשק החדיש הזה נכנס בשנים האחרונות לשימוש בחיל-התותחנים הישראלי, וכעת נעשה בו לראשונה שימוש בשדה הקרב, נגד אתרי שיגור הרקטות בדרום-לבנון".

  מתוך הכתבה – "חיל תותחנים שולף נשק חדש: ה"מנתץ" "

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3277011,00.html

 18. יואל קורנבלום

  אתה עוד פעם מתחמק, בקשתי שתציג את התיזה שלך בעניין ישראל והערבים שנדע מה בבסיס דעותך. אתה מציג כל מיני תשובות אבל אני לא יודע לאיזו בעיה אתה מתיחס. כל הפתרונות שאתה מביא הן תשובות לתסמינים שהיו נעלמים מיד לו בעית שנאת הערבים אלינו היתה נעלמת. שים לב שאם אינך יודע בבירור מה הבעיה שאותה אתה שואף לפתור לא תוכל לעולם לפתור אותה. אם אתה לא יודע מה הבעיה, בתגובתך אתה מפספס את פתרון הבעיה, מקבע אותה ומחריף אותה. לדוגמא, לפני כמה ימים פתרתי בעיה והתשובה שהצעתי היתה 27.9. אתה חושב שהפיתרון נכון? תענה בצורה ישירה בבקשה.

  כמוך גם אני מיצר על כל ההרוגים מכל הצדדים ועל הבזבוז העצום בכל המלחמות. כל זה לא היה קיים לו הערבים היו מקבלים אותנו כאן. לא היינו צריכים להלחם ולא היו הרוגים ולא היה בזבוז. הערבים לא רוצים אותנו כאן ואינם אפילו מסתירים את זה ולכן אני יודע שאין ברירה אלה להלחם כדי להתקיים ומכאן באים כל ההרוגים והבזבוז. אתה מבין עכשיו את ההבדל בין בעיה עיקרית ותסמיני הבעיה? מה עוד אפשר לעשות? כבר הבלגנו דיינו, עזבנו את שטחם וזה עדיין לא מספיק להם. כל הדברים שאתה מביא, גם עם מצערים, פשוט לא מקובלים.

  חוץ מזה תחשוב על תרומתך האישית להרג הרב שעליו אתה מוחה. גם אתה אחראי להרג הרב בזה שנתת לערבים תקוות שוא שאכן הם צודקים. לכן הם יודעים שאפשר להמשיך בצורה הזאת, אולי אפילו להרוג כמה מאזרחהם ולהאשים את ישראל, הם לא צריכים לוותר על כלום, תמיד ימצאו כמה בישראל שיסכימו עם הערבים ואולי בגלל המלחמות הפנימיות בישראל המדינה תיקרוס. לכן אנחנו ממשיכים ויש הרוגים .

 19. שיקו

  לחוקרי הכנים (דוגמת מישהו) והלא כנים (דוגמת קורנבלום):

  כהערה כללית, מעולם לא מצאתי טעם לנהל "דיאלוג" עם אף גזען אורינטאליסט שמשוכנע שהוא שייך לגזע העליון ושכל הערבים, האסייתים והלא-לבנים (כולל המזרחים בישראל) הם בחזקת תת-אדם עבורו. אם קורנבלום, לדוגמה, מבקש לדעת מה אני חושב אז שיתחיל לעבוד, לסור לספריות ולאינטרנט ולקרוא. בנוסף, אנא הבן מר קורנבלום:

  לדעתי (הסוביקטיבית כמובן) אין לך שום מושג שבעולם בכל מה שנוגע למונחי היסוד הבסיסיים של השיחה שאותה אתה מבקש — לכאורה — לנהל כאן; בין מושגי היסוד שאינך מבין בהם שום דבר נכללים, לדוגמה, "דמוקרטיה," "שוויון" ו"אזרחות". במקום לשחת את זמנך ואת זמני אני מציע לך לשוב לסיבוב נוסף בבית ספר תיכון. אחד המקומות שאתה אולי יכול להתחיל בהם הוא זה: http://youngknesset.org.il/.item3/more.html

  ואה שכחתי: אין דבר כזה "מדינה משולשת ומרובעת" בדיוק כפי שאין דבר כזה "מדינה יהודית ודמוקרטית", או "מדינה מוסלמית ודמוקרטית" או "מדינה נוצרית ודמוקרטית" "או "מדינה הטרוסקסואלית ודמוקרטית" או מדינה ארית ודמוקרטית". כל השאר זה נגזרות, לא יותר. לבסוף, לנהל שיחה עם אלכימאים, מצד אחד, ועם מרבעי מעגלים, מן הצד האחר, זה מיותר.

 20. רפי יחזקאל

  ערבי טוב זה ערבי מת.
  ערבי חי זה ערבי רע.
  בגלל הביולוגיה והדמוגרפיה
  הערבים הולכים ונעשים רעים יותר.
  ככל שהם נעשים רעים יותר,
  אנו נעשים טובים יותר.
  הפער בין הטוב והרע
  הולך וגדל בימינו,
  עד כדי כך שרק המתים
  מסוגלים לגשר עליו.

 21. ליאור שוורץ

  מה הקשר ,מה הקשר בין כבוד יהודי לכבוד ערבי,אם כל הסכסוך הזה הוא על כבוד אז כולם מטומטמים
  אבל זה לא ככה
  ובאמת כשלוחצים עליכם קצת אתם מתחילים לגמגם-גם כשמתחיליעם משא ומתן צריך לדעת מה הם נקודות הפתיחה

  אני מצטרף למי שכתב קודם תגדירו לי מה הם נקודות הפתיחה או אולי מה הוא החלום האוטופי שלדעתכם הוא בר ביצוע

  רק נשאלת שאלה קטנה ישראל אמורה להשאר בסוף??????

 22. שירה אוחיון

  בימים אלו כולנו נקראים להצטופף בשורה אחת אל לב הקונצנזוס כפי ששמענו היום מפיו של אולמרט בנאומו החלול, ומי מאיתנו שיעז להשמיע ביקורת ייחשב כסכין בגב האומה, אבל הרשו לי להכריז מעל במה זו בריש גלי "המלך עירום"!!! ושוב הוא נתפס עם המכנסיים למטה.
  מתי יתחילו לחקור את המחדל המודיעיני החמור. כל כך הרבה כסף מושקע בביטחון והמודיעין אינו מסוגל אפילו לספק את הסחורה הבסיסית ביותר: לפי דיווחי "הארץ" צה"ל לא ידע על יכולות הטילים של חזבאללה, נותנים לנו האזרחים לחקור על בשרנו את טווח הטילים ואת סוגם. עכשיו גם מדווחים בדיעבד לנו שהיום ככל הנראה צנח לו "זלזאל"- טיל לטווח של 200 ק"מ ששוגר הבוקר לישראל ( זלזלאל בערבית פרושו רעידת אדמה) ויש ביכולתו להגיע עד לאזור המרכז.
  במלחמת המפרץ הכניסו את כולנו לחדרים אטומים בגלל הטילים הסובייטים של צדאם, ואילו עכשיו ת"א צהלה ושמחה. מדוע לא מזהירים את האזרחים? מדוע צה"ל יוצא למלחמה ללא מודיעין מוקדם על יכולות האוייב וההשלכות של תקיפותיו על העורף? מה עם מל"מ?
  מאז ומתמיד חינכו אותנו שצה"ל הוא צבא שמושתת על הדוקטרינה המערבית, דהיינו על התקפה בשטח האוייב ולא על דוקטרינה סובייטית של מגננה, מכיוון שלנו אין מרחב הגנה כמו לרוסיה למשל. מלחמה בבית פירושה כישלון מוחץ. ביום כיפור למרות שצבא מצרים פלש למרחב ההגנה של ישראל בסיני, העורף עוד היה מוגן ובכל זאת ראינו בכך מחדל וכשלון ואילו היום כשכל העורף פרוץ בפני הטילים של החזבאללה עמיר פרץ מקשקש לנו על רצועת ביטחון בלבנון ללא פריסה של צה"ל.
  שלא לדבר על הטמטום והאיוולת בהכרזת מלחמה על הארגונים חמאס וחזבאללה שאינם אלא תנועות עממיות רחבות שמחייבות את צה"ל להילחם באוכלוסיה אזרחית ובשטח בנוי (מוכר לעייפה), זה אומר מלחמה לא מוסרית ארוכה ומתישה ובעיקר ללא הכרעה , כי הכרעה צבאית ניתן להשיג רק כשנלחמים מול צבא ולא מול אוכלוסיה אזרחיתו על הנזקים הכלכליים למדינה ועל סבלם של האזרחים העניים בעיקר.
  בקיצור ככל שנקדים להתפקח ולמחות נגד הטפשות והאיוולת כן ייטב, או כפי שכתב היום יגאל סרנה הלוואי והייתי מגלה שאני אידיוט וטועה ולא מנהיגנו, אבל לא יגאל לא אידיוט, אלא מנהיגנו שכנראה לא מבינים כלום בביטחון.

 23. סמי כנפו

  אתה שואל את שיקו שאלות שהוא כבר ענה עליהם בעצם הבאת ההצעה הסעודית הנה לדיון, מה העניין בשאלות החוזרות שאמורות כביכול לחסוף את דעותיו האישיות של שיקו כאילו לא נאמרו, ואגב שיקו, בהצעה הסעודית המובאת מוזכרת מדינה יהודית מצד אחד אתה זוכר.. וכן היא גם דמוקרטית יחסית, מה הפסול במדינה יהודית דמוקרטית ? את זה לא הבנתי, יהודית בחגיה שפתה תרבותה ושליטיה ודמוקרטית עד כמה שהיא משיגה. מה הבעיה שלך עם זה? כאילו ומי הן מדינות ערב שאיתן ניישם את ההצעה הנדונה אם לא מדינות מוסלמיות!?

 24. שניר

  אם קורנבלום התכוון בשאלתו למה ששורץ התכוון אז לא הבנתי נכון.

  ממה שאני מבין נכון לעכשיו, אז החלטתם שניכם להמליך אותי למלככם ליום אחד, ואתם תוהים מה אעשה בנתיניי? אוקיי, בשמחה. לדעתי אנחנו צריכים לקבל עסקה דוגמת היוזמה הסעודית או דומה לה. זה אומר מדינה פלסטינית בגבולות 67', הכרה בעוול שגרמנו ל800,000 פליטים (לימוד העוול הזה בבתי הספר שלנו וכו'), כולל פיצויים לפליטים וילדיהם בחסות מנגנון בינלאומי מסוים. לגבי השיבה – אני בעד פתרונות מהסוג שהוצעו בעבר. בעיקרון הכוונה למספר מסוים של פליטים, נגיד 100,000 עם עדיפות לאיחוד משפחות. (ההגבלה שלי היא פרקטית, מתוך הבנה שאחרת תהיה פה מלחמת אזרחים. בעתיד לא מתוכננת הגבלה על התאזרחות פלסטינים).

  מעבר לכך בגבולות ישראל אני מצפה לראות מדינת כל אזרחיה שמעוצבת במודל מתקדם, רב תרבותי. זה אומר זכויות אישיות וקבוצתיות שוות ליהודים ולפלסטינים תושבי ישראל, כולל אוטונומיה כלכלית(20% מהתקציב), תרבותית וחינוכית כדי שיוכלו לקבוע את גורלם המטריאלי והרוחני בלי טובות של המפד"ל. בעניין חוק השבות היהודי אני מאמין שיש לבטלו ואולי להשאיר חוק יסוד שמבטיח מפלט בטוח בארץ ליהודים שסובלים מפרעות אנטישמיות בעולם. זה נראה לי מספיק.

  לגבי הליגה בכדורסל – הייתי מקבל את הצעת האיגוד לחוק שמרשה רק 2 זרים על המגרש בכל עת. לא משנאת הפרקר חלילה, אלא כדי שתוכלו, באמת הפעם, לשחרר את הגאוות הציוניות שלכם באופן חופשי כל יום ראשון ולא תעשו זאת על חשבון ילדים בדרום לבנון שהעיניים שלכם אפילו לא פגשו ולא יפגשו לעולם.

 25. יואל קורנבלום

  אתה מתחמק עוד פעם מתשובות ברורות וזה אומר שאין לך תשובות ברורות ובעצם אינך יודע מה אתה רוצה אחרת היית מגיש אותן כאן. חוץ מזה שיקו, מי הגזען שאתה מביא בתגובתך? אין לך את האומץ הנפשי או האינלקטואלטי לאמר בדיוק למי אתה מתכווין? האמת היא שאני לא מבין מדוע האתר לא מצנזר דברים כאילו, במסגרת הצנזורה באתר ובמיוחד דברים ששיקו אומר עלי למשל, "לא כנה", כמו שכתב שיקו. לא שזה מפריע לי אבל אותי מצנזרים כשאני כותב את דעתי האמיתית על שיקו ועל הרבה פחות. הגינות אז הגינות עד הסוף, גם אם מדובר בחברים. בכל אופן, שיקו, התגובה שלך האומרת שאלך לספריות לחפש את החומר שכתבת בנושא מסוים מראה רק שאתה מרגיש שאתה לא צריך להסביר לאף אחד דבר וכל מה שאמרת ברור ומובן מאליו, כלומר זה כתוב באיזשהו מקום ואנחנו צריכים רק לבזבז ימים ולילות לחפש את החומר הזה. ואם כך, שיקו, אולי תסביר לנו למה אתה בכלל מגיב פה באתר? הרי הכל רשום לפי דבריך וכל מי שרוצה לדעת את דעתך יכול לחפש בספריות. כמובן שלא אלך לספריות לחפש את דבריך כי מספיק לי לקרוא את החומר חסר הטעם וחסר הבסיס שאתה מביא לכאן.

  עדיין שיקו יקירי, אני לא יודע מה אתה רוצה להביע, איזה בעיות אתה רוצה לפתור, לאן אתה רוצה להגיע, איך מדינת ישראל תראה בסוף.

 26. אבישי מתיה

  החיזבאללה הוא אולי "תנועה עממית רחבה".
  אבל אני מכיר כמה תנועות עממיות רחבות בעולם שלא מחזיקות בארסנל שלהן 12 אלף קטיושות, מתגרות במדינה ריבונית שלא מחזיקה במילימטר מאדמת מדינתם, ואחר כך משלחות אותן לעבר אוכלוסיה אזרחית. פשוט תמועה קסומה.
  אגב, מי שמחזיק אצלו בבית טילים הוא לא אזרח. הוא טרוריסט. ויש לחסלו.

  תנועת החמאס "העממית" מתודלקת במיליוני דולרים ע"י ידידינו מאיראן. רק הכסף של האיראנים מחזיק אותה מעל פני המים.
  ואגב, היא עדיין לא הכירה בישראל.
  ואגב, מדובר בארגון טרור.

  מה יהיה, קשה להחליף דיסקט?

 27. ליאור שוורץ

  שיקו אני לא מכיר אותך-אבל ממה שאני קורא אתה די בטוח שהאמת נמצאת אצלך בכיס-חבל. נקודות אתה לא מרוויח מזה-וחבל כי אתה גורם לדו שיח של חירשים-בין יהודים.

  ולעצם הענין ברק בזמנו עשה טעות טראגית לדעתי והתנצל על העוולות למזרחים-בשביל מה צריך להתנצל כל הזמן???

  וחוץ מזה לשניר -מדינת רב תרבותית היא יצור יותר מסוכן ממדינה פשיסטית (ושוב תקפצו בראש ותגידו יש כבר מדינה פשיסטית) למה לעצור באוטנומיה חברתית חינוכית לערבים ,(ראה עזמי בשארה אחד הלאומנים הערבים המובילים.)מה אם מליון רוסים,30 אלף אתיופים- האוטופיה הרב תרבותית לשמחתי תעצר בדלתות מכון ון ליר-ההפך צריך להפוך את המדינה הזו לסוציאל דמוקרטית (אם נטיה לסוציאליסטית)-דוגמת סקנדינביה אולי אז הפוביות למינהם יעלמו.

  אני חושב שליהודים ולציונים במדינה אין על מה להתנצל, כמו שלדעתי לערבים אין על מה להתנצל אנחנו אוכלים אחד את השני כבר שניים,השאלה אם יהיה למשהוא שכל להפסיק את הענין-צריך שנים לטנגו.

 28. יונתן לרנר

  כמה מילים בקשר לסיטואציה הצבאית.

  המידע על התחמשות החזבאללה באלפי טילים היה ידוע לצבא, למקבלי ההחלטות, לתקשורת וגם לציבור הרחב לו רצה להתעניין בכך. נכון שהמספרים היבשים – 10000 רקטות וטילים – לא מוחשיים כמו פגיעת רקטה אחת במוסך הרכבת בחיפה. אבל הנתונים היו ידועים.

  במאמר מוסגר, לא היה ידוע על הטיל שפגע בסט"יל אבל זה לא נשק מכריע.

  מהניסיון של השנים האחרונות היה גם ידוע שקשה מאד להשמיד מערך כזה של רקטות וטילים. הוא מפוזר במאות אתרים והפעלתו כנשק מכה שטח (כן, הוא לא נשק מדוייק וכל מי שמפעיל אותו יודע שיפגע באזור המטרה ולא במטרה עצמה) לא דורשת תחכום רב או זמן הכנה רב. לכן, היה ידוע היטב שזה הולך להיות מאבק ארוך. אפשר לנצח בו אבל עם הרבה סבלנות, כמו האמריקנים בקוסובו.

  מול החלופה של העימות הנוכחי וההסתמכות על חיל האוויר בלבד עמדו שתי חלופות עיקריות:
  האחת, המומלצת על ידך – הבלגה.
  השניה, לכבוש מחדש את דרום לבנון ולהרחיק את הרקטות משיטחנו.

  לגבי ההבלגה, היא מניחה שאפשר לדחות את העימות המזויין עם החזבאללה כי הוא ארגון עממי וכו'. הניסיון מראה כי זו ככל הנראה הנחה לא מציאותית. כמו שהמומחים טעו לחשוב שהוא יתפרק מנישקו אחרי יציאת ישראל מלבנון, כך ניתן לראות שהוא מוצא כל פעם עילה אחרת להתעמת עם ישראל. הוא רוצה להפוך את לבנון למדינת עימות עם ישראל כי הוא איננו מכיר בזכות קיומה.

  לכן, המחדל הגדול יותר הוא שלא התמודדנו עם הבעיה כבר לפני שנים. אורי שגיא טוען ששלום עם סוריה היה עושה את זה וגיורא איילנד טוען שאפשר היה לנסות ליזום מהלך מדיני בי"ל בקיץ שעבר. ייתכן שהם צודקים. הראשון מתוך הנחה שאראן היתה מוותרת על התמיכה בחזבאללה במצב של הסכם עם סוריה והשני מתוך הנחה שישראל יכלה לעסוק בכך בזמן ההתנתקות. אף אחד משניהם לא מניח שאפשר היה להגיע להסכם עם החזבאללה עצמו.

  אבל באותה מידה המחדל הוא בכך שלא הגבנו באופן הנוכחי כאשר החזבאללה המשיך לתקוף אותנו גם אחרי הנסיגה מלבנון. אז היה לו פחות טילים ופחות יכולות. המחיר שהיינו משלמים היה נמוך יותר.

  וקיימת החלופה של כניסה ללבנון שהיא היעילה יותר מבחינת הגנת העורף (ולפי תפיסתך מעבירה את המלחמה לשטח האויב) אך מסוכנת יותר מבחינת המחיר בחיי אדם.

  ומילה על ההשוואה למלחמת יום הכיפורים. לא היה אז סיכון לעורף כי שני הצדדים הגבילו את עצמם. למצרים כבר היו סקאדים אבל הם נמנעו מלהפעיל אותם לעומק כי ידעו את המשמעות של פגיעה באזרחים. הסורים הפעילו פרוגים נגד רמת דוד (שפגעו בקיבוצי הסביבה ובבסיס עצמו) ובעקבות תקיפת תגובה בדמשק, הם הפסיקו אותן.

 29. א.א - אני אשכנזי

  השאלה היא לא אם חיי ילד יהודי שווים לחיי ילד ערבי. זו הדרך שבה אתה בוחר להציג את זה, לעצמך ולאחרים. השאלה היא אם חיי הילד שלך (יהיה יהודי, ערבי או יפני) לעומת חיי ילדים אחרים (יהיה יהודי, ערבי או יפני), שהוריהם רוצים להרוג את הילד שלך. תחשוב על זה ככה, אולי תבין.