בלי פרובוקציות

גלי גולד

אין ספק שישראל צועדת בגאון אל תוך המילניום השלישי.

המהירות שבה התדרדרה תקרית פרובוקטיבית וטרגית על גבול לבנון למצב הגובל במלחמה אזורית הולמת את טכנולוגיית הפס הרחב ומהירות התגובה של התקשורת האלקטרונית. לפני שני עשורים עוד יכולנו לשגות לזמן מה בסיפורי הבדיה של שרון אודות 40 הקילומטרים המפורסמים. הפעם, הלכנו לישון בזרעית והתעוררנו אל מטוסי צה"ל בלב בירות. אכן, לא ניתן לעצור את הקידמה. בייחוד במדינה מערבית ומפותחת כמו ישראל.

ואולם, יש דברים שלא משתנים.הכיבוש נמשך כבר 40 שנה. הרג פלסטינים נמשך על בסיס יומיומי. הסיכוי למציאת פתרון צודק לשני העמים נראה רחוק מאי פעם. טיפוח העוינות כלפי הערבים הפכה לחלק אינטגרלי מהתרבות הישראלי. הגזענות היא עניין מובן מאליו, מצב קיומי שנטמע בשגרה הישראלית עד כי ירד לגמרי מסדר היום. ובחזית הדיפלומטית – ישראל שילבה ידיים עם ארה"ב במלחמה נגד הטרור. חזית אבסטרקטית שהפכה את ערביי העולם המוסלמי לאוייבים בהגדרה. ומול מצב העניינים הזה, עולים נציגי הממשלה הישראלית על במות התקשורת העולמית וטוענים כי  ישראל רק מגיבה לפרובוקציה. אנחנו לא עשינו כלום, זה הם שהתחילו ועל כך אין לנו אלא להגיב.

עיוורון. עוד דבר שלא השתנה. כאילו ניתן להתעלם מהקשר בין מעשיה של  של ישראל בעזה לבין הזעם במדינות ערב כלפי ישראל. כאילו ניתן להתכחש למיקומה של ישראל בלב המזרח התיכון הערבי ולהתעלמות השיטתית שלה ממיקום זה ומנישולם המתמשך של הפלסטינים שהוגלו לכל עבר ובכלל זה גם ללבנון.

להכיר בתוצאות הקמתה של מדינת ישראל בעשור השישי לקיומה יחייב את ראשי המדינה וכמובן את אזרחיה היהודים לוותר על עמדת הקורבן הנצחי ולשאת באחריות למעשי העוולה של מדינת ישראל כלפי הפלסטינים. אין מדובר במשחק סכום אפס. אם יש איזהשהו עתיד לקיום נאות בישראל/פלסטין זה לא אנחנו או הם, אלא גם אנחנו וגם הם. עם ההיסטוריות הנפרדות והמשותפות של שני העמים. כרגע מדינת ישראל נוקטת באסטרטגיה מתוחכמת אך הרת אסון: התעלמות מההיסטוריה הקונקרטית של הסכסוך הישראלי פלסטיני לטובת ביסוס מעמדו של היהודי כקורבן הנצחי.

אולם גם הסגנון המתוחכם של לוחמה מהאוויר ומן הים, במקום טנקים והתנגשויות פנים מול פנים גם השליטה ממגדלי פיקוח משוריינים ומעברי גבול מבוצרים במקום נוכחות פיזית בלב הערים הפלסטיניות, לא יכולה להפוך את מציאות הכיבוש לסימולכרה ואת הישראלי לקורבן פאסיבי של `המצב`.

כל עוד נמשיך להבין את מעשי החיזבאללה בלבנון כמו גם את מעשי החמאס בעזה כפרובוקציות מנותקות מהקשר, ישראל תמשיך לחיות על חרבה ולהאמין בפילוסופיה העקובה מדם של `עם לבדד ישכון`.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דני זמיר

  לחזור על מנטרות חסרות בסיס וביסוס?
  כשאת מדברת על עיוורון גלי, את מזכירה את הגמל שאינו מבחין בדבשתו.
  באיזה "הקשר" ישראל אשמה בפעולות התוקפנות של החיזבאללה?
  באיזה "הקשר" ישראל אשמה בכך שהתנחלויות המפונות בגוש קטיף הפכו בסיסי שיגור ואימון לרצח במקום יישובים פורחים לאוכלוסיה הצפופה?
  באזיה הקשר יש הצדקה לירי פושע ומרושע על בסיס יטומיומי וללא כל אמתלאה על אוכלוסיה אזרחית?
  שמא תסבירי את דברייך כי ישראל הורגת מדי יום ב 40 השנים האחורנות פלסטינאים?
  מיהו הקרבן הנצחי? מיהו הסרבן הנצחי?
  מה היה בשנים שלפני 40 שנות הכיבוש בשטחי יש"ע, לאיזו ישות מדינית ולאיפה חתרו הפלסטינאים אז?
  ובכלל אם במונח "הקשר" כוונתך לזה שלא מוצא חן בעיני הערבים שחזרנו הביתה, כן הביתה גלי, אז יש להם ולנו בעיה עם ההקשר אבל אין הרבה מה לעשות חוץ מחלהתאזר בסבלנות עד שיבינו שההקשר מעניין את סבא וסבתא שלי מנוחתם עדן ואנחנו נהיה פה בברכתם או קללתם.

  לפעמים אני מנסה לרדת לראשם של עורכי האתר הנפלא הזה ולהבין למה כתבות מסוימות, שאין להן כל בסיס טיעון לוגי ולו מינימלי מפורסמות ואין לי תשובה טובה.
  פרובוקטיביות זו לא תכנית עבודה ובטח לא טיעון רציני.

 2. Reuven

  Gali,
  Your eloquence and passion make up for the jigoistic / fascistic /'rational' postings regurgitated here and elsewhere.

  Thanks

 3. יונתן לרנר

  מה המאמר הזה מוסיף למאמרים האחרים שפורסמו כאן שמהם עולה כי הבעיה העיקרית היא ישראל ולא החזבאללה?

  איך אפשר לחזור שוב ושוב על הניסיון להראות לנו שארגון טרור, שאיננו מכיר בזכות הקיום של מדינת ישראל, החמוש באלפי טילים, כולל טילים לטווחים ארוכים של מאתיים ק"מ, הוא "האיש הטוב" בסיפור הזה?

 4. אלי

  לגלי גולד- אכן אלו הם פני הדברים. הייתי רק מוסיף- שרצועת עזה והגדה המערבית- חד הן. הניסיון הישראלי להפריד
  ביניהן וליצור את הרושם שדין שונה לכל אחת מהן, הוא חלק ממערך המלחמה נגד הפלשתינאים על התודעה הציבורית.
  אלא שכמו ניסיונות אחרים ליצור תפיסה תודעתית שקרית (אתם זוכרים את גולדה מאיר שפסקה שאין דבר כזה:
  עם פלשתינאי) כך גם הניסיון הזה יעלה בתוהו.
  מתי סו"ס נהיה מסוגלים להישיר מבט אל מול פני המציאות. הרי רק כך נחסוך מעצמנו (ומהעמים שאתם אנו במלחמה)
  את כל הסבל הנורא המאיים להטביע אותנו בתוכו.

 5. איל רימון

  תשובות לשאלותיך תוכל למצוא במאמרו המצוין של שמואל אמיר "האוטיזם הישראלי" שפורסם באתר זה לפני כשבוע.
  בכל אופן, אני אצטט ברשותך כמה משאלותיך (שגיאות הכתיב במקור) ואתייחס אליהן בקצרה:
  1. באיזה "הקשר" ישראל אשמה בכך שהתנחלויות המפונות בגוש קטיף הפכו בסיסי שיגור ואימון לרצח במקום יישובים פורחים לאוכלוסיה הצפופה?
  צודק! ישראל לא אשמה בזה. להפך, היא אפילו הרסה בעצמה את ההתנחלויות כדי שיהיו לעזתים מספיק ברזלים וחומרי גלם להקמת יישובים פורחים! (ודוק: לא סתם "יישובים" אלא "יישובים פורחים"!)

  2. באזיה הקשר יש הצדקה לירי פושע ומרושע על בסיס יטומיומי וללא כל אמתלאה על אוכלוסיה אזרחית?
  כאן היה כדאי להבהיר, למען הסר ספק, למי בדיוק אתה מתכוון (אני אמנם לא מהווה דוגמה, אבל בכל זאת, אילולא ידעתי שצה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם, הייתי עוד עלול להתבלבל ולחשוב בטעות שהתכוונת לצה"ל שלנו!)

  3. שמא תסבירי את דברייך כי ישראל הורגת מדי יום ב 40 השנים האחורנות פלסטינאים?
  באמת דברים תמוהים. ישראל הורגת פלשתינאים?? מדי יום?? מוזר.

  4. מיהו הקרבן הנצחי? מיהו הסרבן הנצחי?
  אלו כבר שאלות פילוסופיות ולא זה המקום לדון בהן. יחד עם זאת, היה רצוי לדעתי להוסיף גם כאן איזושהי הבהרה כדי למנוע בלבול מצער.

 6. שיקו

  מילים הוגנות, נימוסיות ורגועות בים הצדקנות המרושעת וההורגת שפשטה בישראל וגם קצת כאן. הרי ב- 98 אחוזים מערוצי התקשורת והעיתונות שומעים אך ורק את דעותיהם של מתנגדייך. אבל להם זה לא מספיק: ברוב דמוקרטיוטם הם מבקשים להשתיקך גם במרחב של ה-2 אחוזים שנותר, זה שבתוכו את עוד יכולה לכתוב מילה או שתיים.

  דעי שבימים האחרונים הערכתי לימין הישראלי גדולה יותר מהערכתי לשמאל שבין העבודה ומרץ. האחרונים, שמעון פרס הוא דוגמה פרדיגמתית, אוהבים לעטוף את האגרסיביות הפרטית, הכללית והפוליטית שלהם בניירות צלופן, בסרטי מלמלה וב"חילוניות" "דמוקרטית". הימין הישראלי לפחות לא משקר לנו בעיניים או מתחזה למה שהוא לא. לילה טוב ושוב תודה על מילותיך.

 7. אבנר.ל

  לא פלא שאינך מבין את העירפול השמעון פרסי היודע לעטוף את האמת שלו בעטיפות יפות וידידותיות.
  גם הערבים לא מבינים.
  גם העולם לא מבין.
  זה המשך הלחימה והמאבק על ולמען הקיום כאשר בפרמטרים רבים אתה בנחיתות קשה.
  השורה התחתונה מה השגת.
  הימין היה תמיד "ישר" באומרו את האמת ולכן אידיוט מדופלם.הפתלתלות הבן גוריונית הביאה לי(לא לך,אתה הוצאת עצך מכללה,אתה אינך רוצה בה.לא כמו שהיא.היא אינה מספיק טובה עבורך.אתה מכיר מדינות טובות יותר= שכנותינו הקרובות והרחוקות.לך יש גם נסיון עשיר בהקמת וניהול מדינות באופן מושלם)מדינה ריבונית.הישירות הבגינית-ז'בוטינסקאית מדרדרת אותנו(לא כולל אותך) מאז 77, לתהום.
  כך הישירות של הדמגוג בגין השאירה בידינו חלק של ארץ ישראל,את רצועת עזה,שהחכם סאדאת שמח לא לקבל אותה חזרה במסגרת תביעתו עד הסנטימטר האחרון.
  כך הישירות של נאצר דירדרה אותו וכך יהיה גם עם נאסראללה.
  לעומתם סאדאת הצליח בנוקטו את השפה הבן גוריונית.
  סאדאת(ומוברק אחריו) היה אויב הרבה יותר מסוכן מנאצר.
  הוא למד לדבר בשפת בני אדם ונעשה חביב על שליטי העולם שהעתירו עליו כסף וציוד צבאי.
  והיה לו אורך רוח,סבלנות של צייד,מעשיות ויכולת תיכנון
  אבל אז באו "ידידינו" "האחים המוסלמים" המדברים ישירות ורצחו אותו.
  אתם "קל" לעשות "עסקים".

  שוב אתה מוצא עצמך טועה.
  שוב אתה מעריך את מי שאינו ראוי להערכה.

 8. דורי גיל

  הו גלי גלי, מילותייך כה נכונות אך הן נופלות על אוזניים ערלות, ועל לא מספיק מהן. זוהי עת הכתבים המדיניים, הרמטכ"לים, מחרחרי מלחמה ותאבי כוח. והפלא הפלא, מי אם לא הם השולטים באמצעי התקשורת, בניוון האוכולסייה בעזרת רטוריקה מלחמתית ופשוטה ודרך השתלת פחד וחרדה בכל אדם אדם במדינתנו הקטה.

  אז החזרתם את לבנון 20 שנה אחורה… והקטיושות עדיין נופלות. אולי בפעם הבאה נסו 50 שנה אחורה, 100 שנה אחורה, לימי האדם הקדמון. אולי יום אחד תבינו שמלחמה לא פותרת כלום, ושתזכרו במוסר וערכים הומניים כלשהם. אולי, אך יודע אני שאתבדה – גנרל יישאר גנרל, בעל הון ישאר בעל הון. אולי כאשר נתאחד כולנו, כל אלו שעוד לא איבדו את השפיות, אלו שצמאים לחופש ולשלום ולא לדם ודמעות, ויותר משנדרוש – נקח את שמגיע לנו ונהפוך את המדינה הזאת על פניה, אולי אז אוכל להתעורר בבוקר ולא לדאוג לאחי בצפון או לכל חף מפשע אחר שיושב בעזה, ביו"ש או בלבנון.

  שתי הפניות –
  א. גברת שלי יחימוביץ' מבכה את העוול החברתי שנגרם בשם המלחמה המיותרת הזאת. אף מילה בנוגע לחברה הטוב, הגנרל החברתי, הגיבור על הסוס הלבן שבשבילו עזבה את העיתונות והצטרפה לכנסת. מוזר.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3277383,00.html

  ב. תמיד אפשר לסמוך על בעלי הון הגונים וישרים שלא ינצלו את המלחמה הזו כדי לגלגל עוד כמה שטרות, שלא יסחטו עוד קצת מהכאב והבלבול של אזרחי הצפון. מחבקים אתכם קפיטלסטים יקרים שכמותכם.
  http://news.walla.co.il/?w=//942253

 9. א.א - אני אשכנזי

  כשאת אומרת "הכיבוש" את אולי מתכוונת לכיבושי 67', אבל כשהערבים, הפלסטינים ואחרים, אומרים "הכיבוש" הם מתכוונים לעצם הקמתה וקיומה של מדינה יהודית (בכל גבול שהוא) על מה שהם רואים, ואולי בצדק, כאדמתם. זו המציאות הנכוחה. בהכללה לפחות 80% מהישראלים מסכימים להקמת שתי מדינות לפי גבולות 67' ובמקביל 80% ומעלה מהפלסטינים לא מקבלים את עצם קיומה כאן של מדינה יהודית, אפילו לא בגבולות תל-אביב. אני מוכן להעברת המדינה היהודית מכאן לבוואריה או לקנדה. ואת, מה הצעתך?

 10. סמדר לביא

  מאמר רהוט, המצביע על מקור הבעיות. חבל שכל הראשים המדברים מוכי האנדרוצנטריות בטלויזיה שוכחים את העובדות ההיסטוריות שאת מעלה.

  "היתה זו טעות יסודית, טעות שאין לה כפרה, שמלכתחילה לא ידענו ליצור קשר ומגע ישיר עם שכנינו, ללמוד ולהבין ולהכיר אותם, וכל ליצור קשרי תרבות וכלכלה אתם. מצב זה גרם להתהוותה של זרות מבהילה בינינו לבין שכנינו שהלכה והעמיקה מיום ליום"
  אליהו אלישר.

  וגם כאן: http://www.palestineremembered.com/index.html

 11. אפרת

  יש ימים שהשתיקה יפה להם…

 12. דני זמיר

  תשובתך הלגלגנית והמתנשאת מעידה ומדברת בעד עצמה.
  סליחה על טעויות ההקלדה, בחירתך לחזור עליהן מעידה על כוונתך הבסיסית ללעוג ולא להשיב באופן ענייני.

  נסה בבקשה, להתכבד ולהשיב על השאלות שלי שעל אף אחת מהן לא השבת- (לחזור על שאלה ולהוסיף לה את המילים באמת, או סימני שאלה זו אינה תשובה זו סתם התחכמות).

  אז בבקשה אילו השאלות מונחות לפניך:-

  האם ירי החיזבאללה וארגוני הטרור הפסלטיניים באופן ישיר ומכוון על אזרחי ישראל מוצדק לפי איזשהו דין או כלל מוסרי שאתה באופן אישי מכיר בו?

  האם ישנה סיבה הגיונית או מוסרית לפי שיפוטך המצדיקה את בחירת הפלשתינאים שלא לפנות את הריסות היישובים ובמקום זאת הקמת בסיסי טרור? (יש להם צפיפות אוכלוסין הגדולה בעולם או לא?)

  האם יש הצדקה בהמשך קיומו ולחימתו של החיזבאללה אחרי נסיגת ישראל מכל שטח לבנון (חוות שבעא – למקרה שתקפוץ- הן בשטח סוריה)?

  האם אתה טוען שישראל רוצחת 40 שנה פלשתינים על בסיס יומיומי? אתה טוען שזה מובן מאליו אני לא מכיר את זה, אני חושב שזו הוצאת לשון הרע ואיוולת. איזה פלסטינאים נרצחו על בסיס יומיומי בשנת 1980 למשל? בשנת 1994?

  ובכלל, שאלה שמשום מה לא טרחת לחזור עליה בציניות:- עד הכיבוש לפני 40 שנה הפלסטינים ביש"ע היו תושבי / אזרחי מצרים וירדן ומאבק מנהיגותם ביחס לישראל התמקד בחיסול ישראל ע"מ לשוב לכפריהם/עריהם שבשטח ישראל בקו הירוק. (נתעלם מהעובדה שעשרות מילוני פליטים- כולל יהודים- שוקמו ושולבו בארצות קולטות בחמישים השנים האחרונות ואילו הפלסטינאים הושארו בכוונת מכוון במחנותיהם ע"י "אחיהם" ומנהיגותם).
  האם לשיטתך לא היה מקום להקמת ישראל בשל סירוב הפלסטינאים לקיומה?

  אולי בעצם תענה לי רק על זה ותעזוב את כל השאר כדי שאדע אם יש טעם בכלל לדיון הזה:- לעם היהודי יש זכות לקיומה של מדינה עצמאית בארץ ישראל?

  עברתי בקפדנות על על טעויות ההקלדה הפעם מה שיאפשר לך אני מקווה התייחסות פחות מתנשאת ויותר עניינית.
  מצד שני אתה יכול להמשיך ולבחור ללגלג. התרגלתי שככה זה כשאין תשובות.

 13. שי

  הגופים שאת מתארת הם שלוחות מזוינות ופוליטיות של איראן תחת כותרת של ג'יהאד עולמי.
  הניסיון להציג מציאות אחרת חלקו מגוחך וחלקו הזוי.

 14. דרור ניסן

  התרחשות רב-חזיתית בה בעת.

  אשר למאמר מאיר העיניים והמרענן, אין בכלל ספק שקיימים קשרי גומלין בין הסיכסוך הישראלי-פלסטיני, לצמיחת החיזבאללה. הסיכסוך מזין את התנועה היטב, ונאסראללה מקפיד דרך קבע להופיע כפטרונם של הפלסטינים וכמי שמייצג את עניינם טוב ממנהיגיהם. לו ישראל היתה מצליחה להגיע לפיוס הסטורי עם הפלסטינים, תוך הכרה שתקומתנו היתה אסונם, חומר הבעירה וההזנה המרכזי של חיזבאללה – היה נשלל ממנה. אלא שישראל עשתה מאמץ ארוך ימים להחריב את הזרמים הפוליטיים המרכזיים בחברה הפלסטינית והיא ניצבת עתה בפני שוקת שבורה: ההנהגה הפלסטינית הנוכחית (חמאס), רואה בנאסראללה מקור השראה ואולי אף סמכות. גם מי שסבור שהיא פרגמטית ממנו ואין מנוס מלדבר עימה, לא רשאי להתעלם מהיותה במידה מסויימת בבואה של תנועתו של נאסראללה.

  מה ש"יפה" בהתנהלותנו במשך 40 שנות כיבוש, הוא שהצלחנו לסבך את העניינים באופן כזה שקשה לראות איך יוצאים מזה. ישראל לא השכילה להבין שאינה פועלת בחלל ריק, ולמעשיה ולהנצחת הכיבוש על-ידה, תגובות ריאקצייה והם מחוללים תהליכים של ייאוש והקצנה גם בחברה הפלסטינית. אלוהים גדול ושליחיו כנראה עוד יותר, ועכשיו הגיע שעתם. ישחקו לפנינו. הצרה שאין אפילו איפה להסתתר.

 15. עומר טרן

  גלי,

  כמובן שאנחנו אשמים בהכל. את משלה את עצמך אם את חושבת שאי פעם נוכל שלא להיות אשמים. אני אישית אפסיק להיות אשם לאחר מותי (עת שמי יישכח בתהום הנשיה).
  ההשוואה בין השטחים ללבנון מגוכחת. הנה לך מדינה ריבונית שמחזיקה ארגון טרור ומאפשרת לו לפעול משטחה באופן חופשי בצורה המאיימת על מדינה ריבונית אחרת ואת טוענת שלמדינה ריבונית לא קיימת הזכות להגנה עצמית.

  האם החיזבאללה תוקף את ישראל בגלל המצב בשטחים? האם רק אנחנו מונעים מאינטרסים בעוד שכולם מסביבנו מונעים מצדק אבסולוטי? החיזבאללה תוקף את ישראל מסיבות שאינן קשורות למצב הפלסטיני. אגב, בדיוק כמו שמדינות ערב מתעניינות בפלסטינים רק כל עוד הם יכולות לקדם כך את האינטרסים שלהן עצמן.

  האם יש פתרון לבעיה, למעט גירוש כל היהודים ופירוק מדינת ישראל? כנראה שלא. ייתכן וניתן להגיע לקיום הדדי, אך ככיסוי לבעיה היסודית. הבעיה היהודית.

  בלי כל קשר, השהות של ישראל בשטחים צריכה להיפסק. אך מה יקרה לאחר שישראל תיסוג מהשטחים ויירו משם קסאמים לתוך ישראל (תרחיש אפשרי). האם גם אז תטעני כי אין לנו זכות להגנה עצמית? כנראה שכן, כיוון שבסופו של דבר מדינת ישראל זה פרויקט קולוניאלי מתמשך שסיומו יכול להיות רק חזרה לאירופה, לאסיה, לאפריקה ולאמריקה.

  נכון, ישראל עשתה הרבה טעויות. אך אינך יכול להיכנס לאותו הנהר פעמיים והנסיון להחזיר את המצב לקדמותו, תוך מחיקת כל העוולות הוא לכשעצמו יצירה של עוולות חדשות.

  לכרוך הרג אזרחים חפים מפשע בשטחים (שטח כבוש באחריות ישראל) עם הרג אזרחים חפים מפשע בלבנון (מדינה ריבונית הנותנת חסות לארגון טרור) זו שטות (מצטער, אין לי מילה טובה יותר).

 16. אבישי מתיה

  לפעמים צריך להביט צפונה, לראות 12 אלף קטיושות, ולהבין שאי אפשר ואסור להתפשר.
  לפעמים צריך להביט דרומה, להגיד די לקסאמים, ולהכות בחמאס, שהוא ארגון טרור לכל דבר.
  לפעמים צריך להבין שאיראן וסוריה משחקות משחק על חשבוננו.
  לפעמים צריך להגיד להן: עד כאן!

  ברור שצריך להגיע להסדר. בשתי החזיתות. אבל עכשיו הזמן להכות. וכמה שיותר חזק וכואב.

 17. יונתן לרנר

  נוכח מה שנכתב אין מנוס מלחזור על מה שכתבתי כבר כמה פעמים.

  לפני היציאה מלבנון טענו כל המומחים שתמכו ביציאה שתכלית הקיום היחידה של החזבאללה כארגון מזויין הוא הכיבוש הישראלי של דרום לבנון. כולם, ללא יוצא מהכלל, טענו שעם היציאה משם תאבד הלגיטימיות שלו להיות מיליציה חמושה ולמירב הוא יעסוק בבעיות הפנים של לבנון.

  כל המומחים הללו התבדו.

  מצער לראות איך יש כאן אנשים שמוצאים במעשי ישראל צידוק להמשך קיומו של החזבאללה כארגון מזויין. פעם זה חוות שעבא ופעם זה דיכוי הפלסטינים. הם לא שמים לב (או שלא רוצים לשים לב) לדרישה של החזבאללה להחזרת הכפרים השיעים בתוך שטח ישראל וכן הלאה.

  החזבאללה רוצה בחיסולה של ישראל כמדינת העם היהודי. מאחר והוא מפעיל כח בכדי להשיג את מטרותיו אין מנוס מהפעלת כח.

  מהדיונים כאן אני מתחיל להבין כמה תופעות היסטוריות קודמות של נאיביות המנסה לפייס תוקפן עד שהיא מתנפצת אל מול המתקפה שלו.

  כמו כן אפשר להבין תופעות שבהן אנשים לא מצליחים להבחין בין סיטואציות שונות. במקרה הזה – מאחר ומקובל להסביר את הטרור הפלסטיני אך ורק על ידי הכיבוש הישראלי, ככה נסביר גם את הטרור של החזבאללה אך ורק על ידי ההתנהגות של ישראל.

 18. איל רימון

  אתה אבישי מתיה האמיתי ??!

 19. איל רימון

  נראה לך שהעתקתי בכוונה את שגיאות הכתיב שלך?? עשיתי cut & paste.
  התגובה שלי היתה אמנם צינית ומלגלגת, אבל הצדקנות שלך היתה כנראה יותר ממה שיכולתי לשאת.
  לגופו של ענין, תשובות לשאלותיך תוכל למצוא במאמרים שמתפרסמים כאן ובגדה השמאלית (שם פורסם המאמר של שמואל אמיר שהזכרתי).
  יחד עם זאת, לא נראה לי שקריאת עוד מאמרים תשנה במשהו את דיעותיך (או את דיעותי). זו לא שאלה של אי הכרת העובדות. עמדות פוליטיות נובעות כנראה ממשהו יותר עמוק.

 20. סמדר לביא

  ביחיד – סימולכרום.
  בא מהתיאוריה הפוסטמודרנית. בודריארד.
  משמעות – סימולציה של משהו, כאשר מרוב חיקויים נשכח המקור.

 21. דני זמיר

  תשובותיך אינן מובנות לי.
  אין לך מילים משל עצמך שאתה מפנה אותי לאתרים אחרים או לאנשים אחרים?
  מדוע אתה בכלל כותב תגובה אם אין לך מוכנות בסיסית להסביר ולנמק במילים שלך את עמדותיך. (תעשה גזור והדבק של מאמרים אחרים, אם זו הטכניקה המועדפת עליך).
  בכל מקרה,
  עמדה פוליטית יכולה לפרש עובדות או את "ההקשר" שלהן היא לא יכולה להמציא עובדות.
  גלי גולד, ואח"כ אתה בתמיכה נלהבת, בדתה עובדות שקריות ברשימתה. למשל: שישראל רוצחת 40 שנה באופן יומיומי פלשתינאים. זו לא "עמדה פוליטית". זה לשקר עובדתית במכוון מתוך מטרה פוליטית: להציג את ישראל כמנוולת.
  במקום להתחמק, תתאמץ ותנסה להשיב לשאלות שנשאלת ושמציבות את העמדה של גלי גולד ושלך כעמדות חסרות כל בסיס מוסרי ולוגי ותענה ביושר ובלי להתחמק על השאלה העקרונית: האם לעם היהודי יש- לפי עמדתך הפוליטית- זכות לקיים ישות מדינת עצמאית בחלק מארץ ישראל?

 22. maor

  Just one thing I can't understand. The author states that:
  טיפוח העוינות כלפי הערבים הפכה לחלק אינטגרלי מהתרבות הישראלי. הגזענות היא עניין מובן מאליו, מצב קיומי שנטמע בשגרה הישראלית עד כי ירד לגמרי מסדר היום/

  I don't know where exactly she lives, but ignorance is not something to be proud of. Please take 5 minutes to see who really cultivates hate towards the other side and who really educates to hate the enemy:
  http://www.memri.org

  Maor.

 23. אחד

  תגיד, באמת לא שמעת על איזה אזרח פלסטיני או שניים שנהרגו במהלך האינתיפאדה הנוכחית? על מתנחלים שרצחו פלסטינים? על האינתיפאדה הקודמת? על הדרך הרצחנית שבה אריק שרון דיכא התנגדות פלסטינית בעזה בשנות השבעים? על המחתרת היהודית? כל זה חדש לך?

  הנה נתונים של "בצלם" על 3551 פלסטינים שנהרגו בידי ישראל בשש השנים האחרונות, ועל 1378 הרוגים באינתיפאדה הראשונה- http://www.btselem.org/Hebrew/Statistics/Casualties.asp, .

 24. דני זמיר

  זה לא מה שטענו גולד ורימון.
  הוכחת מה שלא התווכחתי איתו.
  לא התייחסת למה שטענתי.
  אבל חוסר התגובה של רימון מדברת בעד עצמה.
  סיסמאות ריקניות וחסרות כיסוי מגובות בשקרים המוצגים כעובדות.
  לא רמה בקיצור.