כירורגיה מוסרית

יוסי דהאן

אני צופה בשר לבטחון פנים הישראלי מתפאר בבי בי סי, we are a superpower. לאחר מכן מופיע על המסך פרצופו של אפרים סנה וגם הוא מאיים We will destroy the Hezbollah, בתגובה לשאלת כתב על מותם של אזרחים רבים כל כך, ענתה שרת החוץ בחידוד ציני, שמי שהולך לישון עם טיל ליד ביתו שלא יתפלא שלאחר מכן הוא יפגוש בטיל אחר.

 בעבר הרחוק, בתשובה לשאלות מהסוג הזה, השר הישראלי המצוי היה פותח בהסתייגות על "פגיעה בקורבנות חפים מפשע", אמירה שהיא חלק מכללי הנימוס ממי שמתיימר לייצג קולקטיב שכפוף לכללים ומגבלות מוסריות כלשהן, הוא היה ממלמל משהו על היעדר כוונה לפגוע באזרחים ומביע צער. בימים אלה השרים הישראלים רצים אחר מצלמות הטלביזיה ומכריזים בפני הכתבים שהמוות וההרס הנוכחיים הם רק ההתחלה.  כיום, נדמה שאזרחים חפים מפשע הפכו למטרה לגיטימית, הנציגים הישראלים בתקשורת כבר לא משחיתים מילים או מנסים להצטדק על הנזק הנלווה של פגיעה באזרחים לאחר ההפצצות האוויריות הכירורגיות. תם עידן הכירורגיה. מבוגרים וילדים, שקשה לראות איך הם נושאים באחריות לעוול או תוקפנות כלשהי, הפכו להיות חלק אינטגראלי ממה שגורמים רשמיים ישראלים מכנים בימים אלה – "תשתיות החיזבאללה".

בדיון אודות מוסר במלחמה, דיון שולי שמעסיק בימים אלה רק תבוסתנים ואנטי פטריוטים, נוהגים להבחין בין ההצדקה המוסרית לפתיחה במלחמה –  Jus ad Bellum , לבין המוסר בדרך ניהול המלחמה – Jus in Bello. באשר לעילות המוסריות לפתיחה במלחמה מציינים בדרך כלל מספר קריטריונים (שישה), אבל לצורך הדיון במה שמתרחש היום בלבנון, נסתפק בעילה המרכזית של הגנה עצמית של מדינה על אזרחיה, על  זכותה להתגונן נגד תוקפנות חיצונית. העילה  הזו הנחשבת כעילה מוצדקת לפתיחה בבמלחמה או נקיטה בפעולות צבאיות של אותה מדינה נגד מי שהתקיף אותה.על פי עילה זו לישראל הייתה זכות להגיב על התוקפנות של החיזבאללה.

אבל מה שרלבנטי יותר לדיון במה שמתרחש בלבנון, זה המוסר בדרך ניהול המלחמה (להיכן נעלמו בימים אלה כל מומחי הקוד האתי הצה"לי). בדרך כלל מציינים מספר דרישות שניהול מוסרי של מלחמה צריך לעמוד בהן. דרישה מרכזית היא ההבחנה בין לוחמים לבין אזרחים. במהלך מלחמה לצבא יש זכות לפגוע בלוחמים, אבל מוטלת עליו חובה להימנע מפגיעה באזרחים שאינם מעורבים במהלך המלחמה. ודאי שאין הצדקה לפעולה שכוונה מראש לפגוע באזרחים. הטענה שלא הייתה כוונה לפגוע באזרחים אינה מהווה הצדקה מוסרית כשאותה מדינה נוקטת בהפצצות כבדות של יעדים,שקיימת סבירות גבוהה, או ודאות, שכתוצאה מהן ייפגעו אזרחים. וזה מה שמתרחש בימים אלה בלבנון.

המדיניות הזו הפכה להיות אסטרטגיה מרכזית של ישראל בעזה ובלבנון. גרימת סבל ויצירת טרור בקרב אוכלוסיה אזרחית על מנת שזו תביא להפלת השלטון. על פי האסטרטגיה הזו תפקיד האזרחים הפלסטינים הוא להפיל את שלטון החמאס בעזה, ותפקיד האזרחים הלבנונים הוא לגרום להיעלמות החיזבאללה. מטרת ההנחה המופרכת הזו, שאין לה סיכוי להתממש במציאות, הוא לספק אליבי מוסרי לפגיעה באזרחים.

דרישה מרכזית נוספת לניהול מוסרי של מלחמה היא דרישת הפרופורציונאליות – צבא צריך לנקוט באמצעים צבאיים פרופורציונאליים על מנת להשיג מטרות לגיטימיות. קשה לראות איך הרג של למעלה מ 200 אזרחים, מנוסה של 500 אלף תושבים שנאלצים לברוח מבתיהם על מנת להציל את חייהם, (הערב פורסם שהצבא הישראלי קרא לכל תושבי דרום לבנון לעזוב את בתיהם), וחורבן והרס של מדינה עומדים בדרישת הפרופורציונאליות. אבל אם להאמין לדבריו של חתן פרס נובל לשלום, סגן ראש הממשלה, שמעון פרס, מאחרי כל זה מסתתר אושר גדול, העם הלבנוני עוד יודה לנו בעתיד על כל הפעילות המבורכת הזו.

כן, אני יודע שחיזבאללה היא תנועה וארגון צבאי שאינו עומד באף אחת מהדרישות המוסריות הללו, אבל האם זה לא מה שהיה אמור להבחין בין חיזבאללה לדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יואל קורנבלום

  אסכים אתך שהיה מקום אולי להביע צער על מות האזרחים בלבנון ואני מניח שציפי ליבני יודעת דברים אלמנטריים מהסוג הזה. מצד שני יתכן שאנשי משרד החוץ בסיוע כל מיני חכמי דעת קהל הגיעו למסקנה שלא כדאי להזכיר דברים כאילו בהתחשב בתמונת כל המצב. הרי בסופו של דבר המלחמה היא לא רק בשדה הקרב אלא גם על מסכי הטלוויזיה. לא זכור לי שאויבינו הביעו צער על מות אזרחי ישראל ולמעשה לפעמים רקדו על הגגות משמחה על מות ישראלים. להבדיל, חברות ביטוח, למשל, מציעות במקרה של תאונה לא לאמר "אני מצטער" או כל דבר שיכול להתפרש ככזה. הדבר יכול להתפרש כהודאה באשמה באם הדבר יגיע לבית המשפט.

  בקשר לקריטוריונים לניהול מלחמה והפרופוציונליות שהזכרת גם הם נתונים לתרגום ולפרשנות התלויים בתרבות המקובלת בזמן הפרשנות. מה שנכון היה במלחמת העולם השניה אולי לא מקובל היום. גם אנחנו כגזע האנושי השתנינו לטוב ולרע. בסופו של דבר בעל הכוח הוא הקובע את הפרשנות. חוץ מזה האזרחים תמיד היו חלק מהמלחמה. אם למשל מפציצים כפר שליו רחוק מאיזור הקרבות ללא כל קשר עם הקרבות זה דבר אחד. לעומת זאת אם מפגיזים איזורים עם אזרחים שבהם יודעים שיש פעילות צבאית או מחסנים צבאיים זה דבר אחר. האם אתה מציע שבגלל שיש אזרחים ליד הטילים הנורים עלינו לא לפגוע בטילים האילו וכך למנוע פגיעה באזרחים? חוץ מזה גם תאונות קורות. אומר שצה"ל הפגין התחשבות יתרה באזרחי לבנון. לו באמת לא היה אכפת לצה"ל מהאזרחים היו יכולים לכסות את כל האיזור בפצצות וגם לשלוח טילים.

  בסופו של דבר האזרחים הם שהמשילו את הממשלות שגרמו למלחמה גם אם אחר כך יאמרו האזרחים שלא ידעו כלום. זה נכון לגבי החמאס והחיזבאללה וגם נכון לגבי איראן ועוד מקומות דומים. אזרחים במקומות כאילו יכולים למשל להמנע מהצבעה ובכך להביע את חוסר שביעות רצונם. במקרה שלנו ברור שאזרחי עזה ולבנון עמדו מאחורי בחירת ממשלות הטרור.

  אבל אולי מעז יצא מתוק כלומר ערבוב של האזרחים והצבא יכול דווקא להביא שלום בעולם אידאלי. אם לא יורים על אזרחים אז לא יירו בכלל ואז לא תהינה מלחמות. נכון הוא שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון אבל זה עדיין לא סיבה לדמוקרטיה הזאת לאבד את עצמה לדעת בזה שלא תגיב.

 2. Reuven

  The 'archaic' concept of 'Tohar haneshek' died a long time ago, when ’embedded' theoreticians [ like prof Kasher] were hired to put it in a codex form.

  So died many of the humanistic values that guided the nation before its transmutation into one big fat bully rhinoceros.

  When all this is over, all the 'patriots' here are going to feel the squeeze – more povery, more cuts on health services, more of the abysmal ever-deteriorating education, and yes, more vandalism
  .everywhere
  Nore privatization and curbinh worker's rights and more money into the deep pockets of the 'chosen ones'.

  There is an aspect in this totalitarian – fascistic society – nobody seems to commiserate with the victims of this 'war' – they will never get over their losses, but who cares ?! we have a 'winning' Military with a strong 'winning' drive !

  WE ARE INVINCIBLE !

  MIGHT IS RIGHT !

  Our Illusrious, 'Tovel vesherez beyado' Prime minister, distinguishes himself from the rest of us by demonstrating excessive piety, as brought to us by
  http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=1987835

  ובסיום נאומו הוא מוציא כיפה שחורה מכיסו, חובש אותה לראשו, וקורא מנבואת הנביא ירמיהו: "מנעי קולך מבכי… ושבו בנים לגבולם".

  We all know about the last resort of rascals and charlatans …

 3. אבנר.ל

  תהיה הגון ותאמר מה אתה רוצה. באמת. במעמקי הוויתך.בתשתיות נשמתך. למה ,לאיזו מטרה מכוונים דבריך? למה אתה חותר? שאלו כאן לאחרונה כמה משתתפים את הטוענים שהמדינה נוהגת בצורה ברוטאלית וכד' שאלות, לכאורה פשוטות ובסיסיות,אך כנראה סבוכות לתשובה. לא ניתנה ולו תשובה ברורה אחת. האם יש למדינת ישראל,למדינה היחידה של יהודים עלי אדמות,כיבשת הרש של העם היהודי, הזכות הבסיסית העומדת לכל עם, להיות בעלים של מדינה עצמאית משלהם? חיינו במשך אלפיים שנה בקרב עמים שונים ונסמכנו על שולחנם. פירוש הדבר היה לחיות בחסדם. האם הקושי שלכם עם המדינה מביא אותכם לעיוורון מוחלט באשר למשמעויות האמיתיות של דרישותיכם? מה יספק אתכם? מה יהיה פרופורציוני? האמת שקשה גם לחשוב שאתה באמת לא מבין את המשמעות של השארת החיזבאללה להמשיך ולהתחמש. ראה את ארסנל הנשק והיקף ואיכות פרישתו בדרום(ולא רק). שער בנפשך מה יהיה בעוד 5 שנים וכל זה מיועד למה?למי? ומה תאמר אז? רשלנות פושעת-הפקרת חיי אזרחי המדינה-שאננות-פשע מודיעיני ועוד.

 4. ליאור שוורץ

  יוסי בשלב מסוים בחיים צריך להחליט לפחות באופן עקרוני האם אני בעד או נגד,אני בעד מדינת ישראל ,וכן בעד הדמוקרטיה של מדינת ישראל-ואם למרבה הצער צריכים למות בלבנון ובישראל כמה מאות אנשים בגלל שנסראאלה
  החליט-ששלו יותר גדול-אז אין מה לעשות לפעמים צריך להרוג ולמות על העקרונות.ולא להשאר אישיות פוסט מודרנית משוללת לאום.
  אני לא משווה ,אבל הדור של ההורים שלי (יהודים ברובם)הצטרפו ל,בריגדה על שם לינקון "במלחמת האזרחים בספרד
  הם נלחמו נגד הפשיזים-אנחנו היום נלחמים נגד האסלם הרדיקאלי שלא רוצה שנהיה כן,וכמה שזה כואב במלחמות נהרגים ונהרגים גם חפים מפשע-ראה שני הילדים מנצרת אתמול.
  ההחלטה היא האם אני בעד או נגד, וכגע אני בעד ,ונראה לי שהשאלה על פרופרציות היא מטומטמת,
  אולי תפנו אצבע גם לדמשק או אירן.

 5. אחד

  אני מנסה לפעמים לחשוב אם נשאר איזשהו מעשה שאי אפשר להצדיק בשם הלאומיות הקדושה שלנו. חצי מיליון פליטים זה כסף קטן, ירי מכוון על שדות תעופה ותחנות חשמל זה בלתי נמנע, השמדת אוטובוס של פליטים שהתבקשו לעזוב את הבית זה באמת חבל… מה עוד נשאר שלא עשינו? אונס המוני? ביתור גופות? לאן עוד נגיע?

 6. דרור ניסן

  יש איזה משחק ילדים קונדסי המבוסס על עקרון תגובת השרשרת, מין חד-גדיא אינפנטילי שכזה: הילד מושך בחוט שמחובר לכסא, שעליו דלי, שממנו נשפכים המים וכך הלאה. זו בערך גם המדיניות בלבנון. מאמללים אוכלוסייה אזרחית ענקית מתוך תקווה נואשת שהיא תלחץ על החיזבאללה לצאת מחייה או לשנות את דרכו. אבל איך היא בדיוק תעשה את זה? היא תפנה אליו בתפילת "סור מרע ועשה טוב"?
  הנסיון מלמד שהנחת העבודה של ישראל מופרכת ולא מן הנמנע שהתסריט בפועל יעבוד בכלל הפוך: האוכלוסייה תפתח איבה כלפינו ותזדהה עם מי שהולם בנו, לאמור, עם החיזבאללה.
  ראויי גם לזכור שהחיזבאללה איננה בבחינת נטע זר ומאוס בלבנון. היא אורגן שלה. מדובר באוכלוסייה לבנונית בעלת פנים פוליטיות וייצוג בפרלמנט.
  אי הפנמת מגבלות הכח ושימוש בלתי מידתי בו, הוא שעלול להפוך את ההנחה שמנחה את המלחמה על פניה. כלומר, להפוך את ההסתייגות של האזרחים הלבנונים מהחיזבאללה להזדהות מחודשת עימה.

 7. א.א - אני אשכנזי

  למה אצלכם תמיד כל מה שישראל עושה זה לא צודק ולא נכון וכל מה שכל ערבי עושה הוא לעולם צודק ועולם נכון?

 8. שניר

  הם אומרים שהם לא אוהבים להלחם, שהם עושים את זה רק כי ממש אין ברירה, ושזה כואב להם להגיד את את זה.
  הם אומרים שהם מתפללים לשקט, שהם רוצים לחזור לחיים נורמלים, לחיים משעממים, שפויים.
  ואני מסתכל להם בעיניים, בקמטים של הלחיים, כשהם אומרים את זה.
  ואני לא מאמין להם. לא מאמין לכם.

 9. מיכל

  בכל העולם מראות לפחות חלק מהרשתות את התוצאות של הפצצות לבנון – הרס המדינה כולה, הרס תשתיות – שלא לצורך, גירוש של עשרות אולי מאות אלפי תושבים, מספר ההרוגים והפצועים שמה
  רק אצלינו אין תמונות של "מחנה האוייב". למה לבלבל את הצופים הפטריוטים עם עובדות?!

 10. רותי אוריאלי

  שלום לך,
  מקריאת המאמר עולה כי אתה מתרעם על היקף ההרג אך מסכים כי ל" מדינה הדמוקרטית היחידה במזה"ת יש זכות לגיטימית להרוג פה ושם – כשזה הכרחי".
  מי מעניק את הזכות הזו? בשם איזה מוסר? מי קובע למי ומתי יש את הזכות הלגיטימית? מי הוא מעניק הלגיטימציה???
  הרי שורש הבעיה הוא בדיוק במה שאתה מתפאר בו- החלוקה לטוב ולרע- דמוקרטיה- טוב , לא דמוקרטיה- רע.
  האם שאלת פעם מה זה דמוקרטיה????? הרי- כל מי שרוצה את השלטון(בחירות) בהכרח יהי זה שאינו מתאים לשלוט(מאחר והוא תאב כוח)- שאול המלך נבחר למלוכה- בעיקר כי לא רצה בה.
  אל תרצח הוא מוחלט- יהרג ובל יעבור – אין דבר כזה- רצח לגיטימי-ובוודאי שלא בשם ה"דמוקרטיה"(ארצות הברית וישראל).
  צבא הוא מקור פרנסה ליותר מ50% מאוכלוסית "המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון".. כל כך דמוקרטית שישי לה- חוק גיוס חובה לצבא- מה שנחשב בעבר כסמל לעריצות השליט(גיוס ה"עם" לצבא).
  אין טייס ללא מטוס. אין מטוס קרב ללא מלחמה. רמטכ"ל מקבל את הגדרת העיסוק רק ממלחמה.
  כל נסיון לקצר שרות צבאי, לבטל את חוק הגיוס לצבא זוכה תוך זמן קצר ל"הוכחות" על נחיצות הצבא ל…"הגנתנו"… שהרי אנחנו הטובים ולכן אצלנו זה "צבא ההגנה"- האם יש דבר כזה צבא של הגנה???? כל הגנה שלך היא בהכרח ההתקפה על האחר- המילה הגנה מקבלת משמעות רק בהקשר להתקפה.
  מדינת ישראל הנשלטת על ידי המנגנונים הציבוריים שפרנסתם היחידה באה על חשבון המיסים של האזרחים מייצרת אין סוף תפקידים וצרכים לאותו מגזר- למשל- ההגדרה של- מרצה באוניברסיטה(מי בחר אותו?מה זה אוניברסיטה? למה הוא עובד מדינה?) ובוודאי של אלוף בצבא.
  לא סתם כל ממשלות ה"שמאל"- הביאו את המלחמות- כולן מאוישיות על ידי מגזר זה….שחייב לייצר לעצמו צורך ותפקיד כדי להתפרנס.תשאל את עמיר פרץ ואת שמעון פרס – ממציא השיטה- דרך אגב- מה זה מרכז פרס לשלום??? השלום נמצא ב|"בניין "- או שזה שוב עוד מקור לג'ובים לחברי מפלגת העבודה???-
  שלום הוא תוצאה של תפיסת עולם הוא לא דרך ולא מטרה – אם נפסיק להחזיק במוחלטות על הטוב- נחיה בשלום עם האחרים בעולם.

 11. מאור שני

  "דרישה מרכזית היא ההבחנה בין לוחמים לבין אזרחים. במהלך מלחמה לצבא יש זכות לפגוע בלוחמים, אבל מוטלת עליו חובה להימנע מפגיעה באזרחים שאינם מעורבים במהלך המלחמה".

  צה"ל פועל נגד "צבא" שלא רק שלא נשמע לאף חוק מחוקי המלחמה שהזכרת, אלא גם פועל מלב אוכלוסיה אזרחית. הטילים שמשוגרים לישראל משוגרים מחצרות בתים בכפרים בדרום לבנון, והבונקרים עם הטילים ממוקמים מתחת לאותם בתים.
  עקב אופי הלחימה של החיזבאללה, עומדות בפני צה"ל שתי אפשרויות בלבד – (1) להפציץ את האיזורים האזרחיים הללו ולגרום לתבוסתו של החיזבאללה במחיר חיי אזרחים, חלקם חפים מפשע (ילדים, נשים וכו') וחלקם לא (חברי ותומכי החיזבאללה שנתנו לארגון להציב משגר בפתח ביתם). דרך זו תגן גם על אזרחי הצפון, לטווח ארוך, מפני פגיעות הטילים של החיזבאללה, שמכוונים רק כלפי אוכלוסיה אזרחית. (2) לא לעשות כלום. את המוצבים הגלויים של החיזבאללה, הממוקמים הרחק מאוכלוסיה אזרחית, כבר הפצצנו ביום הראשון ללחימה. לא היה שם כלום, גם לא לוחמים (הם פונו מראש). עכשיו הם פועלים רק מהבתים, ואם נצטרך לפעול על-פי החוקים המיושנים הללו, המבוססים על לחימה בין צבאות בשדה קרב מרוחק מאוכלוסיה אזרחית, לא נוכל לעשות כלום ואז לעולם לא נוכל לנצח.

  ברור שהמוסריות כאן בעייתית, אבל באמת שאין ברירה. אני חושב שצה"ל פועל נכון כשהוא מבקש מכל התושבים לעזוב את בתיהם צפונה. ברור שנוצרת כאן בעיית פליטות קשה, אבל זה צודק ומוסרי להשמיד את יכולותיו הצבאיות של ארגון טרור שמאיים על חיי חצי מדינה ועל קיומה. את הפליטים אפשר לשקם אח"כ, אני מקווה שישראל תעזור (למרות שכפי שראינו ב-60 השנה האחרונות, הדבר האחרון שמדינות ערב רוצות לעשות זה לשקם פליטים).

  וליוסי, דבר נוסף שחשוב לומר – הרי אתם תמיד מבקרים את פעולות צה"ל. תמיד מחפשים ומוצאים למה זה לא בסדר. למה ההתנקשויות לא מוסריות, למה הפצצות מאגרי טילים לא, למה הריסת בתים היא פשע וכו'. ישראל מתמודדת עם בעיית טרור לא קלה ויש לה את החובה (ולא את הזכות) להגן על אזרחיה. אני לא מדבר על המלחמה בטרור כפתרון לטווח ארוך, ברור שאין פתרון צבאי לסכסוך הישראלי-ערבי, אבל לטווח קצר – באמת שאין לצה"ל ברירה אלא לבצע את כל הדברים הללו. ואם יש לכם ביקורת, זה לגיטימי, אבל מן הראוי שתצביעו על חלופות, אלטרנטיבות לפעולות, לטווח קצר.

  צה"ל קיבל מידע מודיעיני שסמיר, הנמצא כרגע בלב שכם, בביתו, עם שלוש ילדיו ושתי נשותיו, עומד לצאת לפיגוע התאבדות בתל-אביב. צה"ל חייב לעצור א-ת ז-ה – לא את הסכסוך הישראלי פלסטיני, לא את הטרור הפלסטיני כולו, לא את העם הפלסטיני ולא את החלטות האו"ם – רק את סמיר. זה המשימה. ואם יש לכם ביקורת על הטיל שצה"ל הולך לשלוח לביתו של סמיר, שיפגע אמנם גם בנשותיו ובילדיו אבל יציל את חייהם של לפחות 20 ישראלים, בבקשה תתנו לצה"ל אלטרנטיבות, ולא רק תכתבו "זה לא מוסרי, זה פשע, זה טרור" וכו'.

  תודה,

  מאור.

 12. יוד דלת

  אולי חסבירי מה את מציעה לעשות נוכח טרור המוכוון ע"י מדינה אסלאמית פונדמנטליסטית המצהירה בגלוי על רצונה להשמיד את מדינת ישראל. אם יש לך פקפוק בזה את מוזמנת להיכנס לאתר "ממרי", העוקב ברציפות אחרי התקשורת במזרח התיכון. לאחרונה הוא מביא דווח כמעט יומי על המתפרסם בתקשורת האיראנית .
  ליוסי דהאן : תסביר בבקשה את הערך המוסף הצפוי מדבריה של רותי אריאלי, כי אני לא מצלוח להבין. השאלה הזאת חלה על נוספים ששוטפים לאחרונה את האתר בהצגת הרוע והאכזריות של המלחמה, וריבוי קורבנות חפים מפשע. לטעמי עליך להציב גבול למחאות ולקובלנות, ללא הצגת אלטרנטיבה ריאלית לצידן לעת הזאת. הגודש של התופעה באתר מעודד חשיבה לא אחראית, בבחינת "אני את שלי אמרתי, וכל השאר זב'שכם" .

 13. איציק ניסני

  מעולם לא נשמע ביטוי ישן זה כה נכון
  יהודי ישראלי הקוסמו -פופוליטיים לפניכם תרחיש אמיתי שטיפלתי בו לפני חודש :
  תארו לעצמכם שאתם גרים בקומה שמונה ומעליכם הפנטאהוס מטפטף מים לתקרה שלכם
  את השוכרים בפנטהאוס לא מעניין שקשה ורע לכם …..
  ולבעל הדירה יש לו קשרים וחברים מאוד עשירים !!!!
  והוא גם משלם לוועד הבית שלכם כסף דמי שתיקה …..
  הילדים שלכם בינתיים נעשים חולים
  אתם רבים ביניכם ואין פתרון…..
  ויום אחד הם גם קודחים חור בתקרה שלכם דרכם זורמים המים בזרם
  והם גם שמו רעל והורגים לכם את הכלב שנובח עליהם .
  מה אתם עושים?
  לפי מה שכתבתם : אתם עוברים דירה!!! היא נשארת ריקה !!!ובעלי הפנטהאוס שמים עליה את ידם .
  זה סיפור אמיתי ששכנים שלי חוו
  הנמשל הוא מובן לכל
  הערבים מטרידים בצפון
  ובגישה שלכם מחר אני ומשפחתי (אני דור 9) נמצא את עצמנו ללא בית, ברובע הזונות בקפריסין ליד המזבלה
  אז זה המסר שלי אליכם : מי שרך לבבו וירא שיעזוב את המדינה עד שנגמור לטפל בבעיה
  ואשמח מאוד שתחזרו מייד לאחר מכן ,אפילו כתושבים ואפילו עם המון ביקורת !!!
  אני בטוח שילדיכם יעשו את הנכון יותר
  איציק

 14. מתי שמואלוף

  זה לא ייאומן, אך לפעמים נדמה כי יועצי התקשורת של הצבא הם אלו שכותבים את הידיעות באתרים המרכזיים.

  למשל, כל הכיסוי של 23 טון של פצצות שנפלו על רובע חיזבאללה בבירות. הידיעה הופיעה אתמול בערב
  ואילו כבר באותו רגע שהיא עברה (כמעט אותו נוסח בYNET, NRG והארץ ואפילו לינק בין YNET לבין NRG)
  הופיעה הידיעה גם באל גז'ירה באנגלית. התקשורת בישראל, תחת הקו המיליטריסטי/לאומי לא יכולה הייתה להזדהות עם המוות של הילדים והאזרחים הלבנונים בפעולה הזו. ראשית, כי לא נרשם כלום על כמות המתים והפצועים בפעולה זו; שנית, כי הצבא משתמש בתקשורת, ככר תעמולה למטרותיו; שלישית, כאמור, גם התקשורת כפופה למחשבה הלאומית וזו דוחה כל דיון אמיתי ונוקב באחרים לה.

  לגבי החלטה 1559 – ישראל מבקשת שלבנון תאכוף את ריבונותה, אך בד בבד ישראל היא זו שהפרה את ריבונות הפיזית, האווירית, ימית וקרקעית של לבנון יומם וליל.

 15. מיכל

  חצי מליון פליטים לבנונים זה עצוב, אבל לפני שמרחמים עליהם, טרחתם לספור את מספר הפליטים הישראלים? מאצבע הגליל ועד נהריה, דרומה לחיפה ובחזרה לטבריה, יש לכם מושג כמה ישראלים לא נמצאים בביתם בימים אלו כתוצאה מההפגזות? ומה עם תשתיות ישראליות? בישראל המופגזת נמצאים בסכנה לא רק כפרים, אלא מפעלים, ארגונים, מלונות, מקומות עבודה תשתיות אנרגיה ותחבורה. העובדה שלא פגעו בהם באופן אקוטי לא מלמדת על כך שהם לא מנסים, ובטח לא שיש להם שיקולים הומניטריים, הם מנסים ועוד איך, אתם מחכים שתהיה לכם הוכחה? האם עלינו לחכות שנהיה על סף אבדון לפני שנגיב? לפעמים צריך להקדים תרופה למכה, או במקרה שלנו , להקדים מכה למכה. "הקם להרגך השכם להורגו", יש למישהו מהכותבים או מהמגיבים ספק בנוגע לכוונתם להורגנו? אני מאוד מאוד מצטערת על כל חף מפשע שנהרג, אבל אני לא מתביישת לומר שאני מצטערת על חפים מפשע שנהרגים מבני עמינו קצת יותר. החפים מפשע נמצאים בשדה הקרב, ואי אפשר לשלוח לוחמים ישראליים עם ידיים קשורות , שלומם של האחרונים חשוב לי יותר.

 16. אורלי נוי

  הנה ציטוט מסוף רשימתו של רומי סופר, המתפרסמת היום בויי-נט:

  אחריות שילוחית

  יש גם צד שני במלחמה הזו, שאותו קצת שוכחים לפעמים. שלושה שרים נשאלו ביום רביעי במזנון הכנסת שאלה זהה: כמה אזרחים לבנונים נהרגו מאש צה"ל בימי הלחימה בלבנון?
  להלן התשובות:
  שר א' מהעבודה: "משהו כמו מאתיים, שלוש מאות?"
  שר ב' מקדימה: "אני לא יודע, זה לא חשוב. במלחמה, לצערי, נפגעים גם אזרחים".
  שר ג', יונה צחורה בעברו: "עדיף לשאול כמה אזרחים נהרגו מהקטיושות פה".

  איזה מזל שאף אחד עוד לא התלונן נגד ממשלת ישראל בבית המשפט הבינלאומי בהאג.

 17. דומינו אדום

  איש לא טען שהחיזבאללה הוא ארגון המונע משיקולים הומינטריים – ברור שהקטיושות מכוונות לפגיעה באזרחים ותשתיות. מהבחינה הזו – חיזבאללה אינו מוסרי יותר מצה"ל. זה לא מנחם לדעת ש"הצבא המוסרי בעולם", מאמץ שיטות ללחץ על אוכלוסיה אזרחית מגוף המוגדר כארגון טירור.

  "לפעמים צריך להקדים תרופה למכה, או במקרה שלנו , להקדים מכה למכה. "הקם להרגך השכם להורגו", יש למישהו מהכותבים או מהמגיבים ספק בנוגע לכוונתם להורגנו?"

  איש מ300 האזרחים ההרוגים הלבנונים לא התכוון להורגנו. לא ברור כיצד החרבת שכונות ושדות תעופה פוגעת באלו שאכן בעלי כוונות זדון, אם כבר, זו דרך מצויינת ללבות שנאה שהחיזבאללה ניזון ממנה כדלק.

 18. רגע רגע

  יש סיבה שנפקד מקומו של האיש הזה מהמאמר של יוסי דאהן?

 19. דומינו אדום

  אני יוצא מתוך הנחה שנראית לי הגיונית משום מה, שאזרח אינו לוחם ולכן לא ניתן לייחס לו כוונת הריגה.

 20. דומינו אדום

  רוני סופר כותב בYNET:
  "
  ש גם צד שני במלחמה הזו, שאותו קצת שוכחים לפעמים. שלושה שרים נשאלו ביום רביעי במזנון הכנסת שאלה זהה: כמה אזרחים לבנונים נהרגו מאש צה"ל בימי הלחימה בלבנון?

  להלן התשובות:

  * שר א' מהעבודה: "משהו כמו מאתיים, שלוש מאות?"
  * שר ב' מקדימה: "אני לא יודע, זה לא חשוב. במלחמה, לצערי, נפגעים גם אזרחים".
  * שר ג', יונה צחורה בעברו: "עדיף לשאול כמה אזרחים נהרגו מהקטיושות פה".

  איזה מזל שאף אחד עוד לא התלונן נגד ממשלת ישראל בבית המשפט הבינלאומי בהאג. אגב, המספר הנכון הוא מעל ל-300 הרוגים, מרביתם אזרחים, נכון לחמישי בבוקר.
  "

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3278875,00.html

 21. יוסי דהאן

  עמיר פרץ כשר הבטחון והאחראי על הצבא נושא באחריות גדולה יותר משאר השרים למעשי הצבא. מעשים שחלק מהם מוגדרים על פי החוק הבינלאומי וכפי שכינתה אותם הבוקר לואיז ארבור נציבת זכויות האדם של האו"ם – פשעי מלחמה.

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3278822,00.html

 22. מתי שמואלוף

  http://www.notes.co.il/mati/21269.asp

  די!
  הפגנה
  נגד מלחמת לבנון השנייה
  במוצ"ש, 22 ביולי, בתל אביב

  מתכנסים בשעה 18:30 בכיכר רבין
  די להרג ולהרס בלבנון, בעזה ובישראל!
  מדיניות הכוח והמלחמה, המגובה על-ידי ממשל בוש, גובה מחיר כבד מישראלים, לבנונים ופלסטינים. הנסיון לכפות "סדר אזורי חדש" והתוכנית לתקוף את סוריה מובילים לעוד ועוד אסונות.

  זה הזמן להתייצב נגד פשעי מלחמה, לרבות פגיעה מכוונת באזרחים. זה הזמן לתבוע להשתיק את התותחים ולהתחיל לדבר. אין פתרונות צבאיים. הפצצות אינן מונעות פגיעות בעורף ואינן מחזירות שבויים למשפחותיהם.

  אנו קוראים לאזרחי ישראל, נשים וגברים, יהודים וערבים, לכל בעלי המצפון, לפעול יחד למען שפיות פוליטית ונגד אשליות התכתיב הצבאי.

  בואו להפגין יחד למען חלופה של שלום וביטחון שבמרכזה – יציאת צה"ל מכל השטחים הכבושים, פירוק ההתנחלויות, הסדר שלום בין שתי מדינות, ישראל ופלסטין, וכיבוד רבונותן של כל מדינות האזור.

  הסעות:

  חיפה 16:45, כיכר סולל בונה, בנימין 050-5358601

  ירושלים 17:00, גן הפעמון, גלעד 050-8682992

  נצרת 16:00, בית הידידות, זאהר 050-3148805

  יש גבול, מק"י, חד"ש, קואליציית נשים לשלום, גוש שלום, תנד"י, בת שלום, בנק"י, המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית, שמיניסטים, לוחמים לשלום, תעאיוש

 23. יונתן לרנר

  חזבאללה הציב מספר דילמות בפני מדינת ישראל:

  1. הוא ניסה לפגוע בחייליה ובאזרחיה ללא כל התגרות מצידה אלא מתוך ראית עולם השוללת את קיומה של ישראל כמדינת העם היהודי (כן, אני יודע שישראל מחזיקה מספר אסירים לבנונים, אבל האם זה מצדיק את מה שעשה חזבאללה לאורך השנים? ומישהו עוד מה מאמין שזה היה עוזר נוכח תביעתו לכפרים השיעיים בתוך שטח ישראל?).

  2. הוא עשה זאת מתוך שטחה של לבנון שממשלתה לא עשתה דבר בכדי למנוע זאת.

  3. הוא בנה מערך אדיר של אמצעים לפגיעה בעורף הישראלי – 12 אלף רקטות. הוא קיווה שמערך זה ימנע מישראל כל תגובה וכך בשיטת הסלאמי הוא ישיג את מטרותיו הכוללות(!)

  4. הוא התבצר בתוך הכפרים בדרום לבנון תוך שהוא הופך את מרביתם לאתרי שיגור ממוגנים היטב.

  אז עכשיו, מה עושים?

  יוסי, יש דיון ציבורי בישראל על מה שקורה. יש גם ערעור על דרך הלחימה. אבל, עיקר הדיון מתמקד בעיקר בשאלה איך נתנו למצב הזה להתהוות. כיצד ישבנו בשקט בזמן שאיום כזה התפתח?

  והתשובה היא שאנשים כמוני וכמוך היה להם מאד נח להתעלם מהמצב הזה. כל התרעה של צה"ל על הרקטות של החזבאללה נתפסה כעוד לחץ על תקציב הביטחון. כל ירי של החזבאללה לעבר חיילים ואזרחים קיבל הסבר ממעיט שכן לא רצינו ששוב תיפתח האש בגבול לבנון (למעט, כמה מהכותבים כאן שבטוחים שכל מה שקורה זה בגלל שישראל מחפשת להפעיל כח). וכן הלאה.

  כן, לי ולך ולאחרים יש אחריות על כך שהיום לא ניתן להילחם בחזבאללה מבלי לפגוע באזרחים. מאחר ונתנו למפלצת הזו לגדול בתוך הכפרים, ומאחר ולא הבנו שכל דחיה של 1559 עלולה לפגוע בחיינו, יש לנו אחריות.

  פשוט אין כבר דרך אחרת. כל ניסיון להפריד בין עילת המלחמה לבין דרך ביצועה הוא בעייתי. בטוח שנעשות טעויות. אבל המצב הבסיסי נובע מכך שהתעלמנו ממה שקורה והאמנו שניתן לפייס את המפלצת בעוד הבלגה ובעוד הבלגה שהרי היא רוצה רק את חוות שבעא וכן הלאה.

  כן, אין דרך אחרת מאחר ולפגוע ישירות בחזבאללה מהאויר זה אומר לפגוע באזרחים ומהקרקע זה יביא לפחות נפגעים אזרחים אבל להרבה מאד קורבנות שלנו.

  אלא, אם אתה מכיר דרך אחרת שתביא לחיסול האיום באופן שתושבי הצפון יוכלו לחיות בשקט מבלי שיהיו תלויים בהחלטות מטהרן או של נסראללה.

 24. אחד

  אפשר לטעון שלהפוך חצי מליון לבנונים לפליטים זה מעשה לגמרי ברברי ובאותו זמן לטעון שגם המקבילה בצד הישראלי היא איומה ונוראה, אין שום סתירה בין הדברים. כשהממשלה שלנו גורמת במכוון להסלמה, ומסרבת לכל הצעה להפסקת אש, היא נושאת בהרבה מן האחריות לפגיעה באזרחים משני צידי הגבול. נכון, נסראללה הוא מנוול, אבל למה זה מצדיק השמדה של שכונות שלמות?

  אגב, אף אחד לא מזכיר שאת הפטנט המתוחכם הזה של התעללות באוכלוסיה אזרחית כאמצעי להפעלת לחץ על החזבאללה כבר ניסינו כמה פעמים, במבצע ענבי זעם ובמבצע דין וחשבון. אם זאת היתה הצלחה כל כך גדולה, למה הגענו לאן שהגענו?

 25. מיכל שינוי שם למיכל 1422

  אני לא ציונית – למרות שאני ישראלית ויהודיה, איני תומכת בהתלהמות הישראלית ובתגובה שלמעשה תוכננה מראש שקבלה"צידוק" להחל בפעולות הריסת לבנון. התקשורת הישראלית בוגדת ביעוד המקורי של תקשורת חופשית. המטרות של המלחמה – וזו מלחמה הן לא רק צבאיות אלא גם כלכליות. לבנון התאוששה – ואף אחד כאן לא מעוניין במתחרה בנושאי תיירות וכלכלה. הבה נשאיר אותם נחשלים, הרוסים. אותה גישה בדיוק באה לידי ביטוי בהרס עזה ומה שנשאר מהרשות. ישראל – מדינת קידמה מערבית מול גלי חורבות "פרימיטביים". כממו שנאמר – גם במלחמות יש תמיד מישהו שמרוויח. ואין הדברים הללו מצדיקים ולו לרגע את השימוש הציני שעושה גם חיזבללה בסוגיה הפלסטינית.
  רק מה – עושה רושם שהבוץ הולך ולהעמיק – "פעולה קרקעית" שהחלה להתבצע רק מעמיקה את מערבולת המלחמה. שוב מדברים במונחים של טיהור. אנו זורעים זרעי הרס ושינאה לאורך דורות – וכולנו נשלם את המחיר העימותי והכלכלי – שלא תהיה אשלייה בקשר לכך.

 26. יוד דלת

  12 ארגונים, לא פחות, מזמינם את הקוראים להפגנה. בהפגנה הקודמת, כל ארגון הצליח להניע כ 30 איש בערך. האם הארגונים מעונינים להוכיח פעם נוספת את קיקיונותם ומופרכות מניעיהם לציבור השפוי?האם הם באמת סבורים שמישהו ישתכנע , או שמא בדיוק להיפך?

 27. באבא שניר

  1599 – (242 + 338 + 192) = בואינג 787

 28. אלי חמו

  לתעשיית כל הנשק. יותר יעיל מהסלון בפאריז.
  הכל בחי. מצולם. אפשר להוכיח לכל קניין פוטינציאלי את היעילות.
  טוב, גם צריך להכניס את הדור הבא למחזור ומה עושים עם הישן?

 29. מנחם

  לדברים שגוללת אין כל קשר עם מוסר וצדק, תבוסתנות לשמה.

  "כללי" המלחמה שפירטת אינם 'תורה מסיני', באין-ספור מקרים הרג אזרחים הינו מחוייב המציאות ובלתי נמנע. בפנאטיות אופיינית לשמאל הליברלי ובניתוק והתעלמות טוטאלית מההקשר והנסיבות, מקדש הכותב את המנטרה מס' בעשרת הדברות שלהם, "לא תהרוג באזרחי האויב", ויהי מה.

  הרי ב"כללים" קדושים עסקינן, ולא בדיון מוסרי אמיתי, אז רק תזכורת קצרה: מלחמה קרי: שדה קרב של צבא מול צבא. לכן הכללים הללו לא חלים על כנופיה שתופסת מחסה בבית אזרחים. אפשר לנשום לרווחה, אנחנ פועליםו לפי הכללים.

 30. מיכל שינוי שם למיכל 1422

  שהיו ראשונים שהפגינו נגד מלחמת לבנון הקודמת שהחלה ב 82'. גם אז הם ניקראו קיקיוניים וחטפו מכות. רק מה, לקח 18 שנים להטמיע את שאמרו, יחד עם מחיר של אלפי הרוגים ופצועים. "העורף החזק שלנו" מבין רק כשהמחיר מאמיר.
  כנ"ל לגבי הפלסטינים – אשף שנים היה מוקצה – היה חוק שאסר להידבר עימו. אנשים קיקיוניים שכן טרחו לדבר עם אשף הסתכנו במאסר. ומה קרה אח"כ?
  כעת אותה טרמינולוגיה בדיוק מופנית כלפי החמאס. כמה שנים יקח לנו להבין שאולי כוח זו לא התשובה, אלא מוח – המלחמה הזו היא מלחמת יש ברירה בעליל. רק מה, רק התחלנו, המחיר עדין ניראה לך סביר. ניראה מה יקרה בעוד זמן- וכבר נכנס כוח יבשתי….וגייסו מילואים.
  אה וכמעט שכחנו – אולי יכולנו לשחרר את השבויים אם היינו משחררים בחילופי שבויים נערות פחות מגיל 18 וזקנים חולים – זו הייתה ההצעה הראשונה "מזמן"…כעת המחיר יהיה הרבה יותר גבוה.
  ברכות לממשלת ישראל – החזרת אותנו עשרות שנים אחורה – יש פטנט כזה גם לגיל?

 31. דרור קמיר

  בלבנון מתקיים מצב מוזר מאוד, שבו המדינה, מרצונה או שלא מרצונה, מעניקה למליציה חמושה את הסמכות לנהל את מלחמותיה. במילים אחרות, בלבנון לא קיים מונופול של המדינה על השימוש בכוח. עד מאי 2000 הייתה הטענה הרשמית של לבנון שחיזבאללה הוא התארגנות דרום-לבנונית שנלחמת בכיבוש הישראלי, והיא רק מגבה את ההתנגדות הלגיטימית המקומית. זה היה רק תירוץ, שכן לממשלת לבנון (וגם לפטרונית שלה – סוריה) היו הזדמנויות לסיים את הכיבוש הישראלי בשלום, אולם היא בחרה שלא לעשות זאת. חאפז אל-אסד לחץ על לבנון שלא להסכים לשום פתרון שלא כרוך בנסיגה ישראלית מרמת הגולן, ולבנון נכנעה. במאי 2000, להפתעת הכול, נסוגה ישראל מדרום לבנון, ולא זו בלבד, אלא אפילו הזמינה את הגאוגרפים של האו"ם לסמן את הגבול. הגאוגרפים האלה לא עשו הנחות – הם חצו את הכפר ע'ג'ר, ודרשו מיישובים ישראלים לפנות אדמות שהם החזיקו מעבר לגבול הבינלאומי. לבנון מיהרה להיאחז בקש, ולטעון שישראל כובשת את חוות שבעא (אזור לא מיושב, וככל שידוע לי כבר מזמן אין שם חוות). האו"ם סירב לשתף פעולה, והודיע שלדידו ישראל אמנם כובשת את חוות שבעא, אבל לא מלבנון כי אם מסוריה, ולפיכך הן אינן חלק מהעניין. כמעט כמו מתוך אונס, השליטה לבנון את ריבונותה על דרום לבנון כמעט בכל תחומי החיים, למעט אחד – המונופול על הכוח הצבאי. לבנון היא אולי המדינה היחידה בעולם שיש לה אפשרות לממש את ריבונותה, אך היא מתירה למיליציה חמושה שאינה שייכת למדינה לנהל מדיניות צבאית עצמאית. לבנון לא נקטה אפילו סנקציות סמליות נגד חיזבאללה, והא ראיה שחיזבאללה שולח נציגים לפרלמנט הלבנוני. אחרי תקיפת חיזבאללה את ישראל לפני כשבועיים הודיעה ממשלת לבנון שלא היה לה כל מידע מוקדם על הפעולה, ושהיא אינה לוקחת אחריות עליה. את הטענה הזאת אפשר לפרש כאילו לבנון מתנערת מריבונותה בדרום לבנון (!) לשם השוואה – כשחייל ירדני ירה בנערות ישראליות ב"אי השלום" על גבול ישראל ירדן, מיהרה ירדן להודיע שהפשע בוצע על אדמתה. לא הייתה לירדן סיבה להתגאות בכך שעל אדמתה בוצע פשע, אבל היא הייתה מעוניינת להדגיש שהיא רואה את האי כשטח ריבוני שלה, ולפיכך היא גם לוקחת אחריות על הפשע שבוצע בו (המלך חוסיין גם הגיע לישראל כדי לנחם את המשפחות השכולות).

  עכשיו נשאלת השאלה איך ישראל הייתה אמורה להגיב. מחד – ההתקפה בוצעה משטח ריבוני של לבנון, בידי מיליציה שיש לה נציגים בפרלמנט הלבנוני. מאידך – ממשלת לבנון לא לוקחת אחריות. לישראל בעצם היו שתי אפשרויות – להודיע שמבחינתה דרום לבנון הוא "חיזבאללה-לנד" ושהיא פותחת במלחמה עם אותה ישות חדשה, או להודיע שכיוון שלבנון רואה בעצמה ריבונית בשטח, אזי לבנון פתחה במלחמה על ישראל וישראל תשיב מלחמה. ישראל בחרה באפשרות השנייה, שהיא סבירה מאוד בעיניי. מבחינה זאת, צודקת שרת החוץ לבני כשהיא אומרת שמי שהולך לישון עם טיל, שלא יתפלא אם הוא מתפוצץ בבוקר. עם שנותן גיבוי למליציה חמושה, ומניח לה לנהל מדיניות צבאית עצמאית מתוך שטחו הריבוני, שלא יתפלא על התוצאות ההרסניות שיש לכך.

  עצוב, עצוב מאוד מה שקורה בלבנון. לרוב ההרוגים שם אין שליטה על מעשי ממשלתם או על מעשי חיזבאללה, והם נענשים על לא עוול בכפם. רבים מאוד עוד יסבלו על לא עוול בכפם גם בלבנון וגם בישראל. אבל צריך לזכור שהלבנונים, כמו גם הפלסטינים, אינם ילדים קטנים, ואינם יכולים לטעון שהם חסרי יכולת או חסרי אחריות. יש בלבנון אנשים רבים שהיו יכולים לשנות את המצב, אבל הם חשבו שהזמן עוד ישחק לטובתם והם טעו טעות טרגית. הם צריכים לתת דין וחשבון בפני הציבור שלהם.

  עצוב מאוד שממשלת ישראל משבחת את העורף על עמידתו, אבל מעמידה אותו שוב ושוב במצבים בלתי אפשריים. פתאום, לעת מלחמה, נזכרו שבעצם כבר חודשים לא שילמו משכורות לעובדי ציבור בצפון. משרד האוצר נזכר פתאום שיש כסף, והעביר את הכספים, אבל משום מה הם לא הגיעו ליעדם. מוזר. אבל מזל שיש מלחמות, אחרת לא היו אפילו מנסים. פתאום גילו שבנצרת אין מקלטים ושהאזעקה פועלת באופן ידני. כנראה שהשור החזק שהפעיל את האזעקה עוד בימי המנדט הבריטי יצא לפנסיה, והממשלה לא עודכנה. ממשלת לבנון כבר הציעה הפסקת אש בתנאים הגיוניים מבחינת ישראל, אך ממשלת ישראל עדיין לא מוכנה לדבר. יש שלושה חיילים חטופים המוחזקים בעזה ובלבנון, מיליון אזרחים ישראלים יושבים במקלטים ולא יכולים לעבוד ולהתפרנס, אזרחים וחיילים נהרגים, בתים נהרסים, אבל לממשלת ישראל לא בוער לנהל מו"מ על הפסקת אש. בוש רוצה עוד קצת מהמלחמה המשובחת הזאת, ומי אנחנו שנסרב לדוד בוש.

 32. ברטולט ברכט

  כאחד המביא מכתב חשוב לאשנב לאחר שעות-
  הקבלה: האשנב כבר נעול.
  כאחד הרוצה להזהיר את העיר מפני שטפון: אבל
  הוא מדבר לשון אחרת. אין מבינים את דבריו.
  כקבצן, הדופק בפעם החמישית באותה דלת שבה כבר
  קבל ארבע פעמים: הוא רעב בפעם החמישית.
  כאחד שדמו זורם מתוך פצע והוא מחכה לרופא:
  דמו ממשיך לשתות.
  כך באים אנחנו ומספרים שעשו לנו מעשים
  שלא יעשו.

  כשסופר לראשונה, שידידינו נשחטים בהדרגה
  קמה זעקה של פלצות. אז נשחטו מאה. אבל
  כאשר נשחטו אלף ולשחיטה לא היה סוף, נפוצה
  השתיקה.

  כשהרשע בא כמו גשם נופל, איש אינו קורא עוד:
  עצור!

  כשהפשעים נערמים, הם נעשים בלתי-נראים.
  כשהסבל נעשה ללא-נשוא, אין שומעים
  עוד את הצעקות.
  גם הצעקות נופלות כגשם-קיץ.

  (מתוך גלות המשוררים, שנות הגלות הראשונות 1934-1936, עמ' 128-129, תרגום ה. בנימין)

 33. יוד דלת

  האם מה שהיה בלבנון הראשונה חייב לחזור על עצמו בפעם השנייה? האם השגיאה העיקרית אז לא הייתה הרתיעה מחסולו של ערפאת?
  האם קקיון בהכרח יפרח וישתרג ויהפוך את פני המציאות? אם כך, גם הימין הסהרורי הקיצוני יכול חלילה לטעון ללגיטימיות. או שמא רק "אנחנו" האבנגרד האמיתי?
  אך הפעם בניגוד לעבר, לקיקיוני השמאל הקיצוני יש אתגר קשה. לשם שינוי גם מדינות ערב תומכות במיגור חיזב אללה .גם ראש ממשלת לבנון זועק להצלתו מידיהם. אם רוסיה לא הייתה מעונינת היא היתה טורחת לכפות עלינו הפסקת אש.
  אבל מה זה כל כך חשוב מה כולם חושבים?מי ישווה לחכמתם של "12 המופלאים"? מי יוותר על הפגנה שתצולם
  ב"אל גזירה" ? גם ראיון של אנרכיסט דובר אנגלית מושך צופים. העיקר לשמח את ליבו של נסראללה.
  אני מציע לכם כלל פעולה : אם אחמד טיבי שותק, גם לכם מותר לנוח קצת.

 34. ronen shamir

  תוך שבעה ימים הפכה ישראל את לבנון לאזור מוכה אסון. שנים של עמל שיקום לבנוני ירדו לטמיון. אין כל הצדקה להרס התשתיות ולטרור המאורגן נגד האוכלוסיה האזרחית שאין לה כל נגיעה לסכסוך. עכשיו, כשהטרור המופנ ה כלפי רצועת עזה הפך למודל פעולה אזורי אנחנו צריכים לקום ולצעוק: הפכנו למדינת טרור ופשע. אין כאן אסטרטגיה, אין כאן חשיבה, זו בריונות לשמה. וקוראי העוקץ? כמה מצער לראות שכה רבים לא מסוגלים לראות מעבר לקצה האף הצדקני שלהם, מתבוססים בקורבנותם, ולא מסוגלים לראות את האסון שממשלת האוולת הזו וקציניה ממיטים עליהם עצמם ועל האזור כולו.

 35. אורה לב-רון

  מגרשים פלסטינים ממולדתם, והם מקימים אש"פלנד בדרום לבנון.
  יוצאים למלחמה, מגרשים אותם משם, ומקימים ארגון טרור לבנוני אסאלי (צד"ל)
  האוכלוסיה המקומית מתמרדת ויוצרת ארגון טרור משלה (חיזבאללה)
  ישראל נוטשת את צד"ל וחיזבאללה תופסת את המקום (אין ואקום בטבע).
  היתכן שישראל תכה את החיזבאללה ותשאיר את השטח לארגון חדש ואופנתי?

 36. סרבנית

  לאחר גשם קייץ של מילים אתה כותב "עכשיו נשאלת השאלה איך ישראל הייתה אמורה להגיב". ישראל פשעה כשהגיבה בברבריות פנאטית ומכוערת נגד חצי מליון אנשים חפים מפשע והחריבה את חייהם. כל מי שתומך בפעולה של ישראל חותם ערבות מרצון על ביצועם של פשעי מלחמה.

  אתה עוד כותב ש"צודקת שרת החוץ לבני כשהיא אומרת שמי שהולך לישון עם טיל, שלא יתפלא אם הוא מתפוצץ בבוקר". כל הכבוד דרור שאתה נותן לגיטימציה להפגיז את ת"א שהרי הקריה והבור נמצאים בה. ואם לישראל מותר להפציץ ולהחריב רובעים שלמים בביירות, אז למה לא מותר לעשות את אותו הדבר בת"א? מדינת ישראל כולה היא צבא אחד גדול. איך כתבת, "עם ישראלי שנותן גיבוי למליציה חמושה [שממשיכה לרצוח אזרחים בעזה ובלבנון ] ומניח לה לנהל מדיניות צבאית עצמאית מתוך שטחו הריבוני, שלא יתפלא על התוצאות ההרסניות שיש לכך". אם יגיעו קטיושות לביתך פתח את ההודעה שלך כדי לקבל על כך צידוק.

  אתה עוד כותב "עצוב, עצוב מאוד מה שקורה בלבנון". שטויות. הדמעות שלך הן דמעות תנין. אתה נרון קיסר שעוד מעז לבכות על הלבנון שאתה ושכמותך מחריבים במו ידיכם. איזה כיעור, איזו צביעות איזה רקבון ופשיטת רגל מוסרית מוחלטת. מה שקורא בלבנון זה לא איזה צונמי קטן. זה מעשה ידי אדם. תחת כתיבתך נראה שמה שמתרחש שם זה אסון טבע. אבל זה לא. זה פשעים מכוונים של מדינת ישראל ואזרחיה הרובוטים שמבינים אך ורק כח. אתה יה חביבי אחד מהם וידיך לא ינקו.

 37. דרור קמיר

  אני גר בתל אביב, בעיר הזאת נמצאים בניינים המשמשים את ממשלת ישראל, את בתי המשפט של ישראל, את משטרת ישראל, את רשות השידור הישראלית, את צבא ההגנה לישראל, כל אלה כפופים לחוקי המדינה שאני אזרח בה. אין בזה שום דבר חריג. אם היו מקימים בתל אביב מליציה חמושה שהייתה שולחת על דעת עצמה חיילים לתקוף את המדינות השכנות, סביר להניח שהייתי מתקומם ולו רק מתוך חשש שתגובת המדינות השכנות תפגע בי. משום-מה אזרחי לבנון מקבלים את המצב המוזר הזה כמובן מאליו. לא ברור לי למה את מייחסת לי דמעות תנין. באופן אבסורדי, שני חברים שלי מחיפה עברו זה לניו יורק, וזה לתל-אביב והם רחוקים מהאש, אבל מתכתב לבנוני שאני בקשר איתו דרך האינטרנט דווקא דיבר איתי און-ליין לפני שהמצב החמיר והוא נמלט צפונה. זו לא הייתה שיחה קלה.

 38. דני זמיר

  אני תומך בפעילות ישראל נגד החיזבאללה גם אם בעקבותיה נהרגים אזרחים לבנוניים וגם אם נגרם נזק רב לרכוש ותשתיות ובלבד שהפעילות נעשית במטרה לפגוע ולחסל את פעילות ארגון הרצח האיראני הקרוי חיזבאללה ובמטרה למזער את הפגיעה באזרחים ולא לפגוע בהם רק לשם הפגיעה.
  אם בעינייך או בעיני אחר אני פושע מלחמה בגלל זה, אז בסדר אני חי עם זה בשלום, ולמען האמת גם את ממשיכה לחיות בזכות זה.

  קשה לי להתייחס ברצינות לדברייך ולדברי מגיבים קבועים אחרים פה שבהתנייה פבלובית תמיד יהיו נגד מה שישראל תעשה:-
  תכבוש- פסול (מיליטירזם!), תיסוג- פסול (למה לא ליסוג רק אחרי הסכם?!),
  תדבר עם אחמד- פסול (למה לא לדבר עם מוחמד?),
  תדבר עם מוחמד- פסול, (למה לא לדבר עם אחמד?)
  תדבר עם מוחמד ואחמד תכבוש ותיסוג – פסול (למה לא הכנתם לוביה וקפה כמו אשכנזים?)

  המושגים יושרה וריאליזם לא קיימים בלקסיקון שלך.

  יש מציאות, מורכבת מאד כמו שהוסבר פה באופן מפורט ורציני ע"י דרור קמיר, ולא מובן לי מדברייך איך בדיוק את מציעה להתמודד איתה.

  להגיד מה לא ולמה אנחנו לא בסדר- הבנו. תסבירי מה כן ואיך בדיוק זה מפרק את החזבאללה מהאיום שאיראן הציבה כאן על הגבול?

 39. דרור קמיר

  יש משהו שמפריע לי שוב ושוב בדברי הביקורת שנכתבים כאן. ההנחה של חלק גדול מהכותבים היא שהתבונה ניתנה לאירופים ולאשכנזים ואילו ערבים או מזרחים הם טיפשים רגשניים, וזו דרכו של עולם. אין מה לצפות מהפלסטינים שינהגו בחוכמה ולא יירו רקטות קסאם על שדרות. החוכמה הרי לא ניתנה לפלסטינים. הם סובלים והדרך שלהם לפרוק את הסבל, כביכול, היא ירי רקטות. ממשלתה ה"אשכנזית" של ישראל לעומת זאת, מחויבת לפעול על-פי עקרונות המוסר של עימנואל קאנט, שהרי האשכנזים הם אנשים רציונאליים ושקולים. אתן דוגמה נוספת מן העבר הרחוק, אך היא מתקשרת לעניינינו – מי אחראי לטבח הנורא בסברה ושתילה? רבים יאמרו אריק שרון, וזה נכון, אבל זו לא כל האמת. האמת היא שמי שביצע את הטבח היו מיליציות מרוניות חמושות, שלא קיבלו הוראה לטבוח משום ישראלי. הן עשו זאת על דעת עצמן. כיוון שמפקדי צה"ל שלחו את אנשי המיליציות לשם, וכיוון שצה"ל שלט באזור, וכיוון שניסו להתריע בפני שר הביטחון על הזוועה והוא מיאן לפעול כדי לעצור אותה, על שום כל אלה קבעה ועדת חקירה ממלכתית ישראלית ששרון היה אחראי באופן עקיף. אבל כידוע המרונים דוברי הערבית לא חוננו בתבונה, ואין לצפות מהם שיכירו את עימנואל קאנט. גם רגש אנושי פשוט זר להם כביכול. לכן איש אינו זוכר את מעורבותם בטבח. את אריק שרון דווקא זוכרים כאחראי – הוא הרי כן אמור לקרוא דברי חוכמה ומוסר כי הוא אשכנזי. אני לא מנסה "לטהר" את שרון, רק להציג את הגזענות ההפוכה – זו שבאה מצד אנשי הדה-קולוניאליזם והמזרחיות החדשה. אני לא מרוצה מחוסר שיקול הדעת שמאפיין את ישראל יותר מדי בזמן האחרון, אבל לא ברור לי מדוע היחס לפלסטינים, ללבנונים ולערבים בכלל הוא כאל ילדים שאינם אחראים למעשיהם.

 40. י.

  אני רחות מלהיות הסטוריון אז אני לא אציג קביעות אלא רק אשאל שאלה.

  האם אי פעם בהסטוריה האנושית היה צבא שניהל מלחמה שעמדה בסטנדרטים המוסריים שאתם מציינים כאן?
  ואם כן, מה היה גורלו של העם שהצבא הזה היה אמור להגן עליו.

 41. צחי

  "הנשיא, ז'אק שיראק, מציג עמדה קיצונית לפיה צריך למנוע אלימות והרס בלבנון"

 42. ניצן אביב

  הרשה לי להציע לך שתשתמש ותאמץ את "כלל הפעולה" שלך (ציטוט מדבריך) שהצעת ל"מיכל התומכת בהפגנה", תנוח קצת.

 43. מיכל 1422

  אתה יכול אולי לנוח – אני מסרבת לטמון ראשי בחול – ולאמר לא ידעתי, לא חשבתי
  ואגב – אמות המידה שלי נובעות מאמות המידה שלי ואיני יכולה להשוות עצמי לח"כ ערבי שזה עתה עבר חוק גזעני המטיל חיתתו על מי שמטיל ספק בקונצנזוס הכללי- ושערו לעצמכים – עוד ערבי.. רחמנה לצלן…
  אותם קיקיונים שאתה כל כך מזלזל בהם – הם עמוד העשן לפני המחנה – הבעייה היא כמה שנים יקח למחנה להבין פתרון של דו-שיח מדיני ולא כוחני. וכפי שמישהו אמר – הפעם לא יקח 18 שנים להבין – אולי 18.000 שנים, אם נחיה עד אז. ההיסטוריה חוזרת על עצמה אולי תקרא כמה ספרים ותתכעדכן?? הנה ברגע זה בחדשות מבטיחים לנו נפגעים נוספים ואומרים שעלינו לקבל זאת בהבנה – אם זה היה בנך האם היית מקבל זאת בהבנה?
  אגה יש 1/2 מליון פליטים בלבון עד לשעה זו – גם מעובדה זו אתה רוצה שאנוח??

 44. יוד דלת

  מיכל: צר לי אך אינני יכול לתייסר יחד איתך על מה שנעשה בלבנון ולקחת על מצפוני את בעיית הפליטים שנוצרה. הגיע הזמן שנגיד: הם אחראים למעשיהם, לטוב ולרע, ועל שגיאותיהם הם צריכים לשלם תג מחיר גבוה שלא יהיה להם כדאי. פרופסור ברנרד לואיס, חוקר האיסלאם והיסטוריון של המזרח התיכון ,מנתח את הידרדרותו של האיסלאם לאורך 700 השנים האחרונות, וממליץ להם להפסיק לגולל את האשמה על האחרים, תמיד על האחרים. לדעתו רק בתנאי הזה יש להם סיכוי לצאת מן הפיגור שצברו במשך מאות בשנים.
  מי שחושב שחברות, ארגונים או עמים ייטו לנו חסד כי נהגנו בהם בהתחשבות, סופו להתפכח, אבל עד אז נשלם על כך ביוקר. לשמחתי רוב השמאל כבר עשה זאת ונטש את מחנהו, ותעיד על כך הצטמקותו האלקטורלית באופן עקבי.
  בן של חברים נפל יחד עם 12 חיילים נוספים בסימטאות ג'נין כי נמנענו מלהפציץ את המחנה. ומה קיבלנו מהם אח'כ? הואשמנו שעשינו טבח בג'נין, לא פחות. למרבית הציניות היינו צריכים להוכיח שזו האשמת שוא. ומה עם "ג'נין ג'נין" ,סרטו השקרי של הישראלי הקרוי מוחמד בכרי, אשר משפחתו שותפה לטרור? האם השמאל הקיצוני לא נשא אותו על כפיים?
  המיעוט הצעקני שיפגין לא מעלה ולא מוריד. לכל היותר הוא יורה לעצמו ברגל, כי יותר ויותר ישראלים יכעסו ויסתייגו. זכותך כמובן לייחס לעצמכם תפקיד היסטורי חשוב, אך בשעה שכל העולם חושב אחרת מכם, מומלץ להצטייד במעט צניעות.

 45. סרבנית

  יקר שלי, אין לך שום מצפון. שכח מזה.
  ברנרד לואיס הוא גזען יהודי-בריטי פרו-ציוני.
  בג'נין נהרגו 52 פלסטינים ונעשו במחנה פשעי מלחמה ע"י צבא הכיבוש.
  בסרט של בכרי אין שום בעייה (גם אם אני במקרה חושבת שהוא לא הסרט הכי טוב אבל זו שאלה אחרת).
  הרווח בין אפי איתם לבין כותבים מ"השמאל" דוגמתך נעלם לגמרי מזמן.
  זה רק פונקציה של מספר הרוגים יהודים עד שתגיע לעמדתי ותקרא לסוף המלחמה. ידך וידיהם של ידידך אחראים לדמם של ההרוגים היהודים והלבנונים. כל שנותר לקוות הוא שלפחות תרגישו ותשלמו באופן אישי כלשהו על תמיכתכם הנלהבת במרחץ הדמים.
  במקום שתמשיך להפגין כאן "אחד בפה ואחד בלב" אני מציעה שתלך להתחמש, להזדיין, ולהתגייס. כל דקה שאתה כותב כאן מוכיחה את צביעותך בשליחת צעירים למותם בצפון בעוד שאתה נשאר בבית להגג על הדם בשמחה וצדקנות ישראליים טיפוסיים.

 46. דרור קמיר

  מדברייך עולה שזה המקום שעלייך לנסוע אליו, או שאולי גם את מהפכנית-כורסא?

 47. מנחם פחימה

  לשיטתך אין לרוב אזרחי ישראל זכות להשתתף בשיח הציבורי בנושאי בטחון מאחר ואינם נוטלים חלק פעיל בלחימה או בשירות צבאי. זו עמדה כל כך אווילית ואנטי דמוקרטית שהיא מדברת בעד עצמה. הזכות להתנגד ללחימה – לשיטתך- מותנית גם היא בכך שתשרתי בפועל בצבא או למצער שתחיי תחת איום בטחוני מתמיד עקב אי הפעלת הכח הצבאי.
  חשבתי שאת אנטי מיליטיריסטית ונגד כוחניות, אבל בעצם לפי הסגנון ןהתוכן של דברייך ברור שהתבלבלתי.

 48. יוד דלת

  בתחילה חשבתי שהתואר שנטלת מעיד על סרוב להקשיב לדיעות נוגדות. מתגובתך אני מבין שאת נכונה להילחם בכל הכלים כדי להוכיח את צדקתך. אך לא שיערתי שנדרש כל כך הרבה רפש כדי להעיד שנגמרו לך הטיעונים ההגיוניים. אם את מאחלת לי פגיעה בבני משפחתי במלחמה כדי שאצטרף לדעתך, סימן שביסודם דברייך לא משכנעים.
  למה אני בכל זאת מבסוט מדברייך? משום שהם מאוששים את טענתי שרק מיעוט צעקני חסר סבלנות וסובלנות נותר במחנה שלכם, ומרבית השפויים כבר עזבו את האונייה הטובעת.
  נותר רק לשאול את יוסי דהאן: האם ראוי שהמונח "לך תזדיין" יככב באתר? ולאן נוליך את החרפה?

 49. יוסי דהאן

  למילה "להזדיין" יש יותר ממשמעות אחת בעברית ובהקשר שבו נכתב הביטוי המשמעות היא אחרת.

 50. ב.ד.י

  ליוד דלת ודומיו אין שום תשובה רצינית לטענותייך. אני מקווה שבכוונתך להשתתף הערב בהפגנה בת"א.
  בברכה, ב.ד.י

 51. יוד דלת

  לצערי אינני יכול לקבל את ההנמקה שלך. הסרבנית כתבה: "לך תתחמש, לך תזדיין". לכן הקונוטציה שלך היא פחות סבירה משלי .
  אך כעורך תפקידך למנוע ביטויים שיכולים אפילו להתפרש כשליליים. בכך לא היית חוטא לכוונת הכותבת, שכן כבר נכתב "לך תתחמש", אז למה לא לוותר על ה"לך תזדיין"?
  ויותר מזה. הרי בחרתי בדוגמית אחת משלל הכתיבה הוולגארית אשר חוץ מהטחות אישיוח אין שם ולו נקודה אחת למחשבה.
  אני חוזר על בקשתי מעורכי האתר :לצמצם ככל האפשר פרסום ביטויים וולגריים והשתלחויות אישיות שמטיבן מחפות על דלות התוכן.

 52. רתם

  חוץ מההרוגים, הפצועים ואלה שחזו בהרג ורוחם פרחה מהם, נראה שהולכים להיות לנו, מעבר לגבול, קרוב קרוב לבית, כמעט מיליון פליטים.
  אני רוצה לשאול את שטופי המוח שתמכו כאן באתר (בתגובות)במהלך הצבאי של ישראל, איך זה יתרום לחיים שקטים כאן, בהתחשב בכך שאנחנו נשארים לגור כאן באיזור?
  נקודה נוספת : לפני שנסראללה נהייה גיבור איזורי, היו בלבנון(בעיקר ביירות) חיים אזרחיים, של אנשים חילוניים שכללו בארים, מועדוני לילה, חופי ים וסגנון לבוש שנחשב בשאר העולם הערבי "מערבי" ולכן לא מקובל.
  לעיר הבילויים הזו באו חילונים מכל מדינות ערב. עכשיו, החברה החילונית הזו זה מה שנהרס. מה שלא נהרס זה מנהיג קיצוני דתי שהתומכים בו מתגברים בדרך לעוד חברה דתית ודכאנית. אני רוצה לשוב ולשאול את כל תומכי גישת "הנבוט" : איך זה יתרום לחיים שקטים כאן, בהתחשב בכך שאנחנו נשארים לגור כאן באיזור?