הפגיעה באוכלוסייה האזרחית במסגרת פעילות צה"ל בלבנון

האגודה לזכויות האזרח

   20  ביולי

2006

   ש/16830

לכבוד

מר אהוד אולמרט

ראש הממשלה

לכבוד

מר עמיר פרץ

שר הביטחון

שלום רב,

הנדון: הפגיעה באוכלוסייה האזרחית במסגרת פעילות צה"ל בלבנון

אנו פונים אליכם כדי להתריע נגד הפגיעה הקשה והמתמשכת באוכלוסיה האזרחית בלבנון.

אנו שותפים לחרדה ולכאב לנוכח התוצאות הטרגיות של מתקפת ארגון החיזבאללה על ישראל, ופגיעתה באזרחי ישראל. אין ספק, כי מדינת ישראל חייבת להגן על אזרחיה מפני פגיעה בחייהם, בגופם, ברכושם ובשיגרת יומם. 

עם זאת מחובתה של ישראל לפעול תמיד, ובמיוחד בעיתות קשות אלו, תוך הקפדה יתרה על אמות המידה של המשפט ההומניטרי הבינלאומי. גם במלחמה יש כללים של "עשה ואל תעשה", האוסרים, בין היתר, פגיעה מכוונת באזרחים ובמטרות אזרחיות, וכן האוסרים על נקיטה של פעולות צבאיות, הכרוכות בפגיעה לא מידתית באזרחים.

על פי הדיווחים השונים, מאז תחילתה של הלחימה, לפני כשבוע, נהרגו מאות אזרחים לבנוניים, נפצעו כאלף איש ומאות אלפים נותרו ללא קורת גג – בין אם משום שביתם נהרס בשל הפצצות צה"ל, ובין אם משום שנאלצו להימלט מבתיהם ולנוס על נפשם מפני הפצצות צה"ל, מחשש לחייהם.

מספרם הגבוה של נפגעים מקרב האוכלוסייה האזרחית בלבנון מעיד על כך, כי בעת תכנון וביצוע פעולותיו של צה"ל לא ננקטת הזהירות, המתחייבת על פי דיני המלחמה, כדי להימנע מפגיעה, ובפרט פגיעה בלתי-מידתית, באזרחים ובתשתיות אזרחיות. היקף הפגיעה באזרחים חפים מפשע אף מעלה חשד כבד לביצוע פשעי מלחמה.

בימים האחרונים הושמעו התבטאויות בתקשורת, בין היתר על ידי הרמטכ"ל דן חלוץ, על כך שלבנון תשלם מחיר גבוה על ההתקפות, המתבצעות משטחה, ועל כך ש"הם בלעו לקרבם סרטן והם צריכים להקיא אותו". התבטאויות אלה מגבירות את החשש, שבין היעדים של פעולות  צה"ל האחרונות מצוי גם הרצון להטיל באוכלוסייה הלבנונית מורא וללמדה לקח על נוכחות חיזבאללה במדינה. אף דווח על מאות אלפי אזרחים לבנוניים, שנאלצו לנוס מבתיהם, בין השאר בעקבות כרוזים שהפיץ צה"ל. דיווחים אלה יש בהם כדי להמחיש את הקו דק, שיש להקפיד הקפדה יתרה שלא לחצותו, המפריד בין אזהרת אזרחים מפני הסיכון, הכרוך בשהייתם בסמוך לאזורי לחימה, לבין מדיניות מפורשת של הפחדה והשלטת טרור על אוכלוסייה אזרחית, האסורה בתכלית האיסור במשפט ההומניטרי הבינלאומי.

אל ניתן לנורמות פסולות של פגיעה מכוונת באזרחים לחלחל ולהנחות את פעולותיה הצבאיות של מדינת ישראל. הניסיון להצדיק את מעשי ישראל במעשים המנוגדים לחוק הבינלאומי של זולתה פסול ולא חוקי. כידוע, אחד מכללי היסוד של המשפט ההומניטרי הבינלאומי אוסר על שימוש בהדדיות כהצדקה להפרות של החוק, ועל כן אין בעובדה, כי ישראל מותקפת על פי נורמות פסולות של פגיעה בלתי מובחנת באזרחים, כדי להצדיק פגיעה ישראלית באוכלוסייה אזרחית חפה מפשע.

אנו קוראים לכם להנחות את כוחות הביטחון לחדול מפגיעה חסרת אבחנה באזרחים לבנוניים, בבתיהם, ברכושם ובתשתיות אזרחיות חיוניות, ולנקוט בצעדים הדרושים לשם צמצום, עד למינימום הבלתי נמנע, של פגיעות שכאלו. 

                                                                               בכבוד רב,

                                                                               דן יקיר, עו"ד

                                                                               היועץ המשפטי

העתקים:

מר מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה

תא"ל אביחי מנדלבליט, הפרקליט הצבאי הראשי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חייש

  כשאמות המוסר מאבדות רלוונטיות, החוק וודאי לא מרתיע איש. גם לא זה שיושב בהאג.

 2. זהר

  מדהימה אותי האמת המקופלת בניסוח המשפטי הזהיר של האגודה לזכויות האזרח.
  "מדינת היהודים" זאת שהוקמה בזכות ציווי מוסרי שנבע מהרג ברוטלי – מאמצת בקלילות את אמות המוסר
  של החיזבאללה: "הוא התחיל…" אנחנו רצים לגננת האמריקאית ולכן לנו מותר כעת לעשות את שהוא עושה.
  אם חיזבאללה לא שם זין על חיי אדם אז גם אנחנו לא?
  כולם מסביב מאוחדים בתמיכה בצה"ל ובחיל האויר .אני מרגיש בושה ומחנק.
  ברור שצריך להילחם בחיזבאללה, אבל חשוב מאוד איך נלחמים.
  אני לא מאמין שיכולה להיות הצדקה להרג מאסיבי של אזרחים, פשוט אין.
  אני בטוח שהיה אפשר לנהל את המערכה נגד החיזבאללה באופן שפוי אינטילגנטי ומוסרי יותר, לצערי נראה שצה"ל שלנו וחיל האויר בראשו – הרגישו צורך לשחרר את מעט העכבות שנשארו להם מהמלחמה בעזה – ולפרוק זעמם הכבוש
  על הגויים כשמשקל הפצצות וחכמת הטכנולוגיה מזדקרים מעל יכולת החשיבה של המפקדים.
  חבל.

 3. דוד גלבוע

  לכבוד
  ראש הממשלה שר הבטחון

  מה שיגורנו הגיע והגיע תורכם להיות נאשמים ברצח עם.
  אין לכם שיג ושיח עם ארגוני הטרור אולם אלה טוענים שיפסיקו את האש אם ישראל תשחרר אסיריהם.
  אני מציע בכנות לעשות מחווה שתרשים את כל העולם הנאור ותציג עד כמה אנחנו נוהגים בהגינות ומוכנים להפסקת אש שתמנע המשך כתישתה של המדינה החלשה בגבולנו הצפוני.

  עליכם להורות על פינוי בתי הסוהר הצבאיים מהאסירים הבטחוניים, הסעתם באוטובוסים ופיזורם ברחבי אזור הצפון במבנים שננטשו על ידי תושבים מפוחדים, חודש יולי הוא מוקש לחופשות באזורי הגליל ומובטח לאסירים לשהות באווירה רגועה ומזג אויר נהדר. עד כמה שלמדתי אין בפעולה כזו משום פגיעה בזכויות האסירים משום שאין מדובר באזורי לחימה.
  מאחר ומרבית האסירים בהם מדובר אינו מכיר את האזור רצוי להסיעם מדי פעם לבתים חדשים כדי שיחוו את חופשת הקייץ כדבעי.

  אם תינקט על ידכם הפעילות ההומניטרית הזו יש סיכוי סביר להפסקת ההתקפות של הטילים על הצפון מבלי שאזרחים לבנוניים ייפגעו ולא תהיה עילת תלונה כלשהי מצד האגודה לזכויות האזרח או בצלמ. כך ייחסכו חיי חיילינו וטייסי חיל האויר לא יידרשו למשימות עליהן מרתיעה האגודה לזכויות האזרח.

  בכבוד רב

  אזרח המעוניין בסיום הלוחמה

 4. יוסי לוס

  ההיגיון שגורס שלהרוס תשתיות אזרחיות בקנה מידה עצום, לפגוע אנושות בכלכלה של המדינה כולה ולגרש חמישית מאוכלוסיית המדינה מביתם יתרום לבטחון של אזרחי ישראל ויביא את אזרחי לבנון להודות לישראל הוא הגיון עקום במקרה הטוב.

  המוסר אינו רק מותרות של עשירים, יותר מכל דבר אחר הוא הכרח קיומי של עניים. ללא שמירה על עקרונות של מוסר, כל שיש לעניים הוא לשאוף להיות כמו העשירים ובכך להנמיך את עצמם ולהתייחס אך ורק אל קני המידה כפי שהעשירים הנהנתנים קובעים אותם. רק שמירה על עקרונות מוסריים יכולה להציב את העניים כאלטרנטיבה ממשית לעשירים ואף בעמדה של עליונות ביחס אליהם.
  מוסר אינו סותר את המעשה, אלא בתודעה עיוורת.

 5. איציק ניסני

  וַיֹּאמֶר יְהוָה, אֵלָי: מִצָּפוֹן תִּפָּתַח הָרָעָה, עַל כָּל-יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ. טו כִּי הִנְנִי קֹרֵא, לְכָל-מִשְׁפְּחוֹת מַמְלְכוֹת צָפוֹנָה–נְאֻם-יְהוָה; וּבָאוּ וְנָתְנוּ אִישׁ כִּסְאוֹ פֶּתַח שַׁעֲרֵי יְרוּשָׁלִַם, וְעַל כָּל-חוֹמֹתֶיהָ סָבִיב, וְעַל, כָּל-עָרֵי יְהוּדָה. טז וְדִבַּרְתִּי מִשְׁפָּטַי אוֹתָם, עַל כָּל-רָעָתָם–אֲשֶׁר עֲזָבוּנִי, וַיְקַטְּרוּ לֵאלֹהִים אֲחֵרִים, וַיִּשְׁתַּחֲווּ, לְמַעֲשֵׂי יְדֵיהֶם. יז וְאַתָּה, תֶּאְזֹר מָתְנֶיךָ, וְקַמְתָּ וְדִבַּרְתָּ אֲלֵיהֶם, אֵת כָּל-אֲשֶׁר אָנֹכִי אֲצַוֶּךָּ; אַל-תֵּחַת, מִפְּנֵיהֶם–פֶּן-אֲחִתְּךָ, לִפְנֵיהֶם. יח וַאֲנִי הִנֵּה נְתַתִּיךָ הַיּוֹם, לְעִיר מִבְצָר וּלְעַמּוּד בַּרְזֶל וּלְחֹמוֹת נְחֹשֶׁת–עַל-כָּל-הָאָרֶץ: לְמַלְכֵי יְהוּדָה לְשָׂרֶיהָ, לְכֹהֲנֶיהָ וּלְעַם הָאָרֶץ. יט וְנִלְחֲמוּ אֵלֶיךָ, וְלֹא-יוּכְלוּ לָךְ: כִּי-אִתְּךָ אֲנִי נְאֻם-יְהוָה, לְהַצִּילֶךָ. {פ}

 6. יוד דלת

  אני מבקש מן האגודה לזכויות האזרח להתקשר עם "האגודה האחות" בלבנון, ולהמציא לגולשי האתר את הקישור למסמך המקביל שהיא העבירה בשבוע שעבר לנסראללה. חבל שכמו תמיד אנו מפגרים אחריהם בתביעות הומניטריות.
  אך מוטב מאוחר מאשר לעולם לא.
  תודה מראש ממני ומן הגולשים.

 7. אורה לב-רון

  לאחר שמשרדינו הופצצו בידי ישראל, נמלטנו והתפזרנו לכל רוח.
  האם בקשת הסימטריה שלך גורסת שיש להפציץ גם את משרדי האגודה הישראלית?

 8. פוליצר

  אני מתנצל מראש על הטון האתנוצנטרי ואולי גזעני שבדברי, ובכל זאת, לתשומת לבך, יוד דלת: במהלך ההיסטוריה אנו, היהודים, לא תמיד חיכו לאגודה הלבנונית לזכויות האזרח כדי לגבש אמות מוסר. אתה כנראה עדיין מחכה. אני מקווה לטובת כל הצדדים שהציפייה לא תארך.
  ןלאיציק ניסני, תודה על שזיכית את הרבים. הנה פסוק אחר, מספר צפניה, ולא בקופי-פייסט:
  שארית ישראל לא יעשו עוולה ולא ידברו כזב.
  חברים יקרים, אם אנחנו שארית ישראל (התשובה חיובית), ואם כל כך חשוב לכם מדינה יהודית כדאי שתזכרו שלא מדובר כאן בזכויות – ממש לא – אלא בעיקר בחובות. כמו שכתב שלום עליכם, קשה להיות יהודי. לאלוף פיקוד צפון קשה היום אפילו לספור הרוגים, אבל אולי זה לא קשור, סתם בעיה קוגניטיבית שלא אובחנה בזמן.
  טוב, צפירת השבת נשמעה בירושלים. שבת שלום (וסליחה על הביטוי "שלום")

 9. שירה אוחיון

  בהמשך לדברי בתגובה לאחד הפוסטים הקודמים פה על המחדל המודיעיני והבטחוני
  אז הנה לכם ניתוח של ארי שביט על ה מחדל שעוד הרבה ידובר בו.

  http://news.walla.co.il/?w=//944337

 10. דורון

  עיון שטחי בפוסטים שהועלו לאתר זה לא הצליח לאתר תיזה מלאה, קוהרנטית וריאלית אשר תוכל לשמש חלופה למבצע המתגלגל כעת בלבנון. אמנם גם אני מתנגד לפגיעה באכלוסיה אזרחית, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר באזרחים השותפים לאינטרס שלנו לפרק את החיזבאללה (נקודה שמעלה את השאלה האם דמם של אזרחים המסייעים לחיזבאללה בהצפנת רקטות או כל עניין אחר מותר. אשמח לשמוע התייחסות לכך), אך להבנתי הצנועה וההדיוטית של התהליך (על יתרונותיה האזרחיים), לא מצאתי אפשרות ריאלית, ברת ביצוע אחרת.

  תמצית שאלתי היא זו: כיצד ניתן לפרק את יכולתו הצבאית של חיזבאללה (בהנחה שאין מחלוקת על כך שהחלטה 1559 חייבת להתממש ) ולחזות בהעברת השליטה הריבונית בכל לבנון לידי השלטון וההצבא הלבנוני, מבלי לפגוע באזרחים לבנונים?
  איך שאני רואה זאת- ואודה על תובנות מחדדות או סותרות- אין ברירה אחרת, לאור המציאות הבאה:
  1)המצב היה שונה לו השלטון והצבא הלבנוני היו מעוניינים לסלק את יכולתו הצבאית של החיזבאללה, אך אילו אינן הנסיבות; השלטון והצבא הלבנוני חושש ממלחמת אזרחים, מכיר בכוחו של ארגון הטרור ובעוצמתם של המדינות המשלחות אותו, ולכן, מבחינתו, אין לו שום עניין להיכנס לעימות איתם. מכאן, השלטון הלבנוני היה מעדיף להיות מחוץ למשחק , דהיינו, להגדיר את הלחימה כיום כסכסוך ישראל- חיזבאללה בלבד.
  2)אך מבחינת ישראל, הגדרת הסכסוך באופן שכזה הוא בלתי פתיר: לא ניתן להילחם בחיזבאללה כאילו הוא איננו משתמש בריבונות ובמדינה הלבנונית לצרכיו. אין מסגרת טריטוריאלית או ריבונית שהיא של החיזבאללה בלבד; מעבר לכך, בעצם הגדרת הסכסוך כמשחק של שני שחקנים בלבד- ישראל וחיזבאללה- החלטה 1559 לעולם לא תמומש, שכן הצבא הלבנוני לא ימלא את התפקיד המוטל עליו בהחלטה זו, להמיר את שליטתו של החיזבאללה בדרום לבנון בשליטה ריבונית לבנונית. זו הסביבה שממשלת לבנון חייבת להיכנס כצד שלישי לעימות הזה.
  3) מכאן, שבעוד שעבור הממשלה הלבנונית הצטרפות לסכסוך הוא צעד בעייתי והרה אסון, עבור ישראל הוא צעד הכרחי כדי לפתור את האיום המתמשך על אזרחיה. מדובר בסיטואציה שהיא בגדר משחק סכום אפס- הפסדה של אחת יהיה ניצחונה של האחרת. ניתן אמנם לרכך הפסדים אלו בעזרת פעולות מסויימות, אך בכלליות, שאיפותיה של ישראל ולבנון לא יכולות לדור בכפיפה אחת.
  4)כעת, בהנחה שמשתתפי פורום זה מעוניינים בהגשמת האינטרס הישראלי במימוש החלטה 1559 והחלפת חיזבאללה בצבא הלבנוני, אילו אפשרויות יש בידינו כדי לכפות על ממשלת לבנון הריבונית את הכניסה לעימות בו היא איננה מעוניינת? כיצד ניתן להניע תהליך בו ממשלת לבנון יש מתחילה בצעדים להחלשת החיזבאללה ולהחלפתו, מלבד הלחץ האפקטיבי היחיד במזרח התיכון המדמם הזה, הוא לחץ כוחני, ברור וכואב? האם יש מקום לגישה דיפלומטית, באזור בו משתינים בקשת על ההחלטה ברמה הגבוהה ביותר שהאו"ם יכול לנפק ( אותה החלטה 1559 שמעלה אבק על שולחנות של גורמים חסרי כח השפעה אמיתי).

  אשמח לשמוע תיזה אחרת, קוהרנטית וגשמית (הסברים בנוגע למוסר וצדק הם יפים , אך לא תורמים מבחינה אופרטיבית. אינני חושב שהם ישכנעו את נסראללה להתפרק מנשקו).

 11. ח'ולוד

  אין מילים לבטא את הכאב שאני מרגישה כשאני רואה מה נעשה לאזרחים החפים מפשע בלבנון.

 12. יונתן לרנר

  את ממליצה לקרוא אותו.

  התזה המרכזית שלו היא שהבלגנו יותר מידי ושיש לחסל כל איום צבאי לפני נסיגה. להלן ציטוט "מחדל ההשלמה עם קידום הטילים המצריים בשנות ה-70 ומחדל ההשלמה עם הקמתו של מערך רקטות חיזבאללאי בשנת ה-2000 דומים זה לזה להפליא. בשני המקרים עייפותה של החברה הישראלית גרמה למנהיגיה להתעלם מסכנה ברורה, בגלל שהטיפול בסכנה היה כרוך במאמץ לאומי גדול. ואולם בשני המקרים, בסופו של דבר המאמץ הלאומי כפי שנדרש כדי לפתור את הבעיה אחרי הסתבכותה היה גדול פי כמה מאשר לו טופלה בעודה באבה. הלקח ברור: במזרח התיכון שיטת הבת-יענה לא עובדת. להדחקה ולהכחשה מחירים בלתי נסבלים. על כן, את בעיית הנשק תלול המסלול ברצועת עזה יש לפתור היום ולא לדחות את פתרונה למחרתיים. על כן, את הבעיות הכרוכות בנסיגה מהגדה המערבית יש לפתור בטרם נסיגה ולא לאחריה."

  ולהלן ציטוט של המלצתו הסופית "הסקת מסקנות בתחום התפישה המדינית והאסטרטגית אשר ימנעו חזרה על דפוס הנסיגה החד צדדית, ינטרלו את איום הנשק תלול המסלול ויחדשו את כוח ההרתעה הישראלית. רק כך אפשר יהיה להבטיח את ביטחונה ואת איתנותה של ישראל לאורך ימים".

  את תומכת בנאמר?

 13. יונתן לרנר

  במקום אחר את טוענת שעל חטיפת החיילים אפשר היה להגיב בצורה אחרת שעיקרה מו"מ לחילופי שבויים.

  זו גם היתה ציפייתו של החזבאללה שכך ננהג. הוא מצפה שנתייחס לכל ארוע לגופו בעוד שהוא יתייחס למערכה כולה. מבחינתו ארוע החטיפה הוא עוד ארוע בדרך למטרה הגדולה יותר. התחמשותו המאסיבית המיועדת לפגיעה בעורף מעידה שאין לו עניין באסירים הלבנונים בלבד. תביעתו לכפרים השיעיים בתוך שטח ישראל היא שמעידה על כוונתו האסטרטגית.

  עכשיו, בידך הבחירה. לשחק לפי המנגינה שלו או להחליט שיש לשים קץ להיענות לשיטת הסלמי שהוא נוקט בה?

  כמו שכבר כתבתי ליוסי. המחדל הוא של כולנו שקיווינו שנוכל לרצות את המפלצת על ידי ויתור קטן פה ועל ידי תגובה קטנה שם. מי יודע? אולי לו היינו מגיבים בעוצמה גדולה מאד על חטיפת החיילים בהר דב ייתכן והיום היינו במקום טוב יותר.

 14. יעל

  על מדינת לבנון מוטלת אחריות כבדה בכך שהתירה לאנשי חיזבאללה לפעול משטחה. כאשר התירה להם זאת, או שלא יכלה לעמוד בפניהם היה עליה לפנות את כל אזרחיה משם. בכך שלא עשתה זאת, היא בעצם הפכה אותה לבשר התותחים שלה.

 15. באבא שניר

  בכל מקרה שילמת כבר מחיר כפול מהמחיר אותו שילמנו בכל 6 השנים אשר עברו מאז אהוד ברק (להלן: השם) הוציאנו מלבנון. ככל הנראה גם לא היינו מתבקשים לשלם מחיר כה יקר במשך עשרות שנים נוספות של סכסוך מתוחם עם חזבאללה. (גם 350 הרוגים לבנונים, הרס תשתיות וגרימת טראומות והתקפי חרדה לילדים משני הצדדים, הם סוג של מחיר, לא?)

  זה שיש לצד השני כוח אנחנו יודעים, אבל זה לא אומר שצריכים למצות איתו את כל אופק הסכסוך עכשיו ומיד. הסכסוך שלנו עם חזבאללה היה מוגבל ושם היה צריך להשאיר אותו, עד אשר יבוא מנהיג ישראלי האמיץ ו"יהפוך כל אבן" ("קמפ דיויד", פרק ח', לו) במטרה להגיע להסכם עם סוריה (242, 338?, מוכר?).

  הסיבה למלחמה הזו היא אחת והיא מאוד פשוטה, לצערי. צה"ל ספג לאחרונה מפלות מורליות קשות בעזה. הפיקוד נכשל בהתמודדות עם הקסאמים, נכשל בהגנת מוצביו מפני ה"יחפנים" של החמאס, ובדיוק ברגע הקשה הזה מבחינתו, נסראללה בחר להעלות את פרצופו הזחוח על גבי כל מסך במדינה. פה זה נגמר. והשאר? – מכבסת מילים ודמים.

 16. שור

  המטרה של החזרת החיילים השבויים והפסקת ירי טילים על ערינו וכפרינו אינה מקדשת את כל האמצעים,
  כולל אמצעים כמו "כתישה" (מילה מכובסת שמשמעותה היא ירי ללא אבחנה על שכונות מגורים) , גירוש מאות אלפי אזרחים לבנונים מבתיהם בדרום לבנון ועוד.

  מעניין מה היה קורה בדעת הקהל הישראלית אם היה מדובר בממשלה ימנית ?!
  והתשובה לשאלה הרטורית מעידה על הצביעות והסטנדרטים הכפולים של רבים מאנשי השמאל בישראל.

  שור

 17. אלי

  אני קורא את שלל הפוסטים כאן וחושב שאף אחד מהם לא מתייחס לשאלה איניציאלית העולה, ובעצם מאפילה, על
  כל השאלות האחרות:- האם ראוי שיהיה קשר בין חטיפת שני החיילים ע"י החיזבאללה, לפעילות הברוטלית של צה"ל
  בעזה לאחר שבייתו של גלעד שליט, או שצה"ל בעזה זה בכלל עניין שאין ולא צריך שיהיה לו כל קשר למעשה החטיפה
  של החיזבאללה. ברור שאם יש קשר כי אז החיזבאללה והתנהגותו מאז אותו יום מר ונמהר של שביית החייל הישראלי
  בכרם שלום, נראים באור אחר לגמרי.

 18. שניר

  כל הזמן נשמעות אותן טענות וקטרוגים מאותו שמאל, עלק שמאל, באתר הזה ובמקומות אחרים – "אז מה אתם כן מציעים לנו במקום הרג שיטתי של ערבים והחזרת הכבוד הגברי שאבד לו בעזה ועל הגבול? אם זה לא צודק אז מה כן צודק?"
  אז הנה אני גם מציע! מוכנים? – מעניין אותי מה אתם חושבים על הפתרון הבא – פתיחת מו"מ מהיר עם המדינה הריבונית של סוריה והשגת שלום כולל תמורת נסיגה מהגולן? אבל ממש עכשיו, בתכלס, נסיגה! מהיר ולעניין. לדעתי הסכם כזה יוביל בודאות גם להסכם עם לבנון ונטרול הרכבת האווירית לחיזבאללה. אז מי בעד? מישהו?
  זמיר? קורנבלום? לרנר? ואם הרעיון הנ"ל קביל מבחינתכם, אז נשאלת השאלה – מדוע לדעתכם לא התנהל מו"מ כזה בשנים האחרונות? שאלה מעניינת.

  עוד נקודה, קשורה ולא קשורה – אנא מכם, שימו לב כמה ישראל מדברת על צדק בזמן האחרון, זה ממש פלא בעיני. אנחנו צודקים!!! יש! סוף סוף הצדק עימנו. לעומת זאת, הביקורת על המבצע אומרת שגם אם הוא צודק אז הוא לא חכם ואז מה הטעם בצדק אם הוא מוביל ליותר חוסר צדק?. בתמונת הראי של הארוע הנוכחי בצפון, זאת אומרת, בכל פעם שישראל אינה צודקת, ראו המקרים של השטחים הכבושים או של רמת הגולן (לא צודקת על פי החלטות האו"ם, אותן ההחלטות שהפכו בין לילה לקדושות ברחובותיה של ציון), אז הישראלים, על שמאלם וימינם אומרים – "לא עכשיו, זה לא חכם עכשיו, או"ם שמום, קסאמים שמאסמים, האג שמאג".
  אני מבין מתמונת הראי הזו שצדק זה עניין יחסי. תלוי אם הוא בעדנו או נגדנו, תלוי איך הוא משתלב בתמונה הגדולה יותר של צדק באזור. אז אולי בואו נרד מעצים גבוהים ונחפש סולמות של בני תמותה, בכל זאת, קצת צניעות מוסרית מתבקשת מכם בימים של רצח המוני. ועוד דבר, חסידי אומות העולם יקרים – אם לא שכנעתי אתכם ואתם בכל זאת מתעקשים ללכת לקופת החולים של האו"ם בז'נבה עם המספר 1559 כדי לחפש פתרון לכל הפתולוגיות המלחמתיות שלכם, סביר להניח שתצטרכו להזדיין בסבלנות ולהמתין עד שמטופלים 242 ו338 יקבלו טיפול הולם. אפילו 192 הזקנה תכנס לפניכם. לה זה לוקח הרבה זמן בדר"כ. אין לה כרטיס זהב.

 19. אלי

  רק כך בחשבון שלרנר, קורנבלום, וכל האחרים המתחפשים, אינם שמאל.

 20. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לשניר
  מה זה החלטות האו"ם 1559 , 242 ו338 ?