על האסטרטגיה הצבאית הישראלית בלבנון

יוסי דהאן
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דורון

  יופי של אתנחתא קומית, אבל ללא קשר למציאות.
  מטרת הלחימה היא מימוש 1559החלטה , לצד שחרור השבויים(ואני מניח שזהו גם סדר העדיפויות). טרם שמעתי על דרך למימוש החלטה זו, לללא הפעלת לחץ על הממשלה הלבנונית שצריכה להיכנס בנעלי חיזבאללה- דבר שהיא מבכרת להימנע ממנו, מחשש תגובת סוריה ואיראן.
  הרג אזרחיםכפעולת לחץ כזו איננו דבר רצוי, ראוי או מוסרי. אך ככל הנראה, הוא בבחינת הכרח להשגת היעד- המרת הריבונית החיזבאללנית בריבונות לבנונית.

 2. דומינו אדום

  יש חלופה, שהוזכרה פה יותר מפעם אחת – משא ומתן ולחץ דיפלומטי מול ממשלת לבנון – זה אפשרי, ריאלי, מעשי, והרבה פחות קטלני.

 3. יונתן לרנר

  זה מאד מתאים לאמריקני הממוצע שחי לו מעבר לאוקינוס ושמבחינתו שני חיילים ישראלים חטופים זה ארוע שולי.

  כאילו שזה ארוע מבודד ומנותק מכל הקשר שהוא.

  כאילו שלא היו חטיפות וניסיונות חטיפה קודמים.

  כאילו שלא שוגרו קטיושות לעבר יישובים אזרחיים לאחר נסיגת ישראל מלבנון.

  אז צחקתי.

  ומנגד מעציב לראות איך "העוקץ" מעודד בעקשנות את הדעה כאילו שישראל שגתה בכך שלא הבליגה שוב על האלימות של חזבאללה ולא איפשרה לארגון להמשיך במדיניותו התוקפנית על פי הקצב והמידה הנוחים לארגון זה.

 4. יעל

  כנראה לחיזבאללה היה מספיק זמן להתחמש, לבנות מערכת מודיעין המתאימה לתנאי קיומם, לגייס מרגלים, סוכנים ומה לא? איני מטילה דופי במערכת המודיעין שלנו. אולם אם כבר הצרה הזו התגלגלה לפתחנו, יש למגר אותה כמה שיותר מהר וחזק. החזרת החיילים החטופים היא מטרה נעלה מאוד, אולם נדמה לי כי זו אינה מטרתו העיקרית של צה"ל היום. הפעולה הצבאית היום תמנע הרבה צרות בעתיד.

 5. מאור שני

  המלחמה בלבנון מעלה רבות את השאלה האם תגובת ישראל פרופורציונלית. לא ברור לי פרופורציונלית ביחס למה בדיוק – גורמי שמאל מתעקשים שהמבצע נועד לשחרר שני חטופים, כשלמעשה המבצע נועד לפגוע קשות בצבא מוסלמי אכזרי מאין כמוהו, בעיקר כלפי האוכלוסיה שהוא מתיימר להגן עליה, שמטרתו השמדת מדינת ישראל כאשר אין לו שום עילה טריטוריאלית לכך.
  ובכל זאת, אני לא חושב שהעולם באמת רוצה תגובה פרופורציונלית מישראל, שכן אם תגובת ישראל תהיה פרופורציונלית ישראל תצטרך:
  1. לשגר 1600 טילים למטרות אזרחיות לחלוטין, באופן אקראי לחלוטין, בתגובה לשיגור של החיזבאללה ושל החמאס.
  2. לשלוח את הילדים שלנו להתפוצץ באוטובוסים בשכם ובג'נין, כתגובה פרופורציונלית לטרור של החמאס.
  3. לחטוף כמה שיותר אזרחים לבנונים לשם מיקוח.
  4. להשקיע את 100% המאמצים שלנו בהשמדת כל הערבים במזרח-התיכון, כפי שהחיזבאללה משקיעים 100% מהמאמצים שלהם בהשמדת כל היהודים במזרח-התיכון.
  5. לחנך את הילדים שלנו (את אלה שעדיין לא שלחנו להתפוצץ באוטובוסים של פלסטינים) לשנוא עד מוות את המפלצות המוסלמיות שמקיפות אותנו, וללמד אותם שאין דבר מתוק יותר מהמוות למען האל.

  עדיין רוצים לשים דברים בפרופורציות?

 6. שור

  כמו שהתנהגות פופוליסטית – אוטופיסטית כגון הגדלת הגרעון או הלאמה מביאה בסופו של דבר למיתון והגדלת העוני,
  אז ככה גם התנהגות אוטופיסטית כמו "התנתקות" והבלגה מביאים לשפיכות דמים של אזרחים בעזה, בישראל ובלבנון.

  השורש האוטופיסטי של שתי התופעות ההלו הוא זהה.

  שור

 7. דורון

  החלופה הדיפלומטית איננה ריאלית לנסיבות אלו, מכמה גורמים:
  ראשית, מדובר בסוגייה המערבת ארגון טרור, המוכר ככזה ע"י כל הגורמים הרשמיים העולמיים, ואיננו שועה ללחצים דיפלומטיים.
  שנית, הלחץ דיפלומטי על לבנון לא יישא בחובו ,ככל הנראה , סנקציות משמעותיות (ראה התייחסות המקילה לאיראן, שהלחץ הדיפלומטי עליה הוא פי כמה וכמה מהלחץ הצפוי על לבנון), לכן לממשלה הלבנונית עדיף שלא להיכנע ללחץ שכזה, מאשר לפנות לדרך העימות עם החיזבאללה, ויותר מזה, עם שולחותיה- סוריה ואיראן.
  שלישית, כבר קרוב לשנה וחצי שיש פעילות דיפלומטית בנושא זה, היא החלטה 1559 של האו"ם. משהו זז בעניין? כלום. ממשלת לבנון לא יכולה לפתור בעצמה את הבעייה. היא ניסתה להתחיל תהליך של דיאלוג עם החיזבאללה – שסביר להניח שבסופו החיזבאללה לא יגיד "סליחה טעינו" ויניח את נשקו- ואז אירעה החטיפה בצפון.

  לחץ דיפלומטי זה פתרון מצויין, במידה ולמושא הלחץ יש מה להפסיד אם לא תיענה לו. ממשלת לבנון יודעת כי החלופה ללחץ זה הוא עימות עם סוריה, איראן, וסכנת מלחמת אזרחים, לכן תעדיף, מן הסתם, שלא לשעות למהלכים דיפלומטיים. מה כן ישכנע אותה להתעמת עם השדים בקרבה? פגיעות אזרחיות, ככל הנראה, פגיעות מוחשיות שאנן חנוטות בעניבה ומסמכים עם לוגו של האו"ם. דרך זו אמנם נגועה בדם אזרחים, איננה רצויה או ראויה. אך, לצערנו, כנראה שהכרחית.
  אני לא הצלחתי לאתר תיזה חלופית לפעולה כזו, אשר תערער את שיווי המשקל הנוטה לרעת ישראל . ייתכן שיש פיתרון יצירתי,שהוא בגדר תיזה ריאלית אופרטיבית ( ולא דיבורים בעלמא על מוסר וצדק, שלא מובילים לפיתרון יישומי) שאשמח לשמוע עליו.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מצחיק נאוד. תודה

 9. אבנר.ל

  אחת הטכניקות היעילות שהצליחו להביא את הקומץ שהתרכז כאן לפני 48 היתה איפוק בתגובה למעשי רצח ופגיעות אחרות ותגובה מתאימה בזמן,במישור ובהיקף ובמינון המתאים.
  כשהפלשת' שרפו שדות או היכו,או אף רצחו התשובה היתה במישור אחר-התישבות נוספת,עוד בנייה ויצירה.
  היה אז מעין "שופט" ש"בדק" את האיזון.
  היהודים פשוט היכו בחזרה באמצעים שהיו יעילים וממשביחים מבחינתם את השגת מטרותיהם.
  השופט התקשה שלא להסכים,אם גם בחוסר רצון,למהלך התגובה.

  ביחסים בין מדינות אין גוף מעליהן בעל יכולת כפיה כמו שיש למדינה פנימה כלפי אזרחיה והקבוצות שבתוכה.
  ועדיין מבחינת מדינות רבות חופש פעולתן מצומצם בגלל נסיבות ספציפיות שלהן משום שלמדינות חזקות יש בהן אינטרסים חזקים.
  כך היו התערבויות שונות באזורי מתח ומלחמה שונים ע'י מדינות אחרות כמו ביוגוסלביה,באפגניסטן,בצפון קוראה,בעירק,בצ'צ'ניה,לבנון בעבר ועוד.
  ישראל לא יכולה להצדיק תקיפת ההתחמשות וההתבצרות של החיזב' מבלי שלפני כן יישפך דם רב מהרבה מחייליה ואזרחיה.
  גם כשברור לכולם,גם כשהחיזב' מצהירים במפורש, מי יתכבד ויזכה בכל הכבודה שהוא צובר,עדיין מנועה ישראל מלמנוע התחמשות והתבצרות זו.
  גם לאחר כל האיפוקים והימנעות מתגובה קשה לפגיעות שנעשו בעבר(מאז היציאה מלבנון.כאילו מתחילה ספירה חדשה),גם לאחר רצח חיילי צהל וחטיפת שניים,כל אלה אינם מספיק קשים כדי להצדיק תגובה מסיבית.
  למעשה מטרת התקיפה לא צריכה להיות השגת איזון עם מה שהיה.בעבר או לפני 10 ימים.
  מטרת התקיפה היא יצירת איזון עם מה שהיה יכול להיות בעתיד אילו המתנו ללא תגובה.
  התקיפה היא מניעת הצורך לחוות פגיעות אנושות שלנו מידי החיזב' מתי שהוא בעתיד,כאשר יהיה מתאים ונוח להם.
  היא יצירת איזון ראוי עם העתיד שהחיזב' מכינים לנו.
  וכאשר מלאה סאת האיפוק מביאים את טענת האיזון כשהמטרה האמיתית שימת מקלות בגלגלי התגובה הראויה.

  אף לא מגיב אחד כאן מתיחס לשאלה לשם מה מתחמש ומתבצר החיזב'?
  מי מאיים עליו?
  מי רוצה לפגוע בו?
  או בלבנון?
  או שמא מקובל עליכם הטיעון של החיזב' שהוא מגן הפלשת' דבר המצדיק כמובן את התחמשותו והתבצרותו.

  ואולי תהיה בכך תחילת חלוקת לבנון בין הקבוצות התרבותיות השונות למדינות עצמאיות וריבוניות כמו שהיה ביוגוסלביה.ישלטו השיעים על מדינת השיעה שלהם וינהלו מדיניות עצמאית כריבונים ואחראים לעצמם ולא ימשיכו לשחק על כל החתונות.

 10. איציק ניסני

  אלפי משגרים מכוונים כל הזמן מולנו
  קירות שנאה נבנו לעומק ולרוחב ולגובה
  אנחנו כלי משחק
  איפה אם כך הפרופורציה ????
  בצד אביבים יש מכסת ביצים ולא טילים יש חדרי בטחון ולא בונקרים מאיימים
  אין מצב שאנו נחזור ל1559 כמו שאין מצב שמשמרות המהפכה האיראניים יתנצרו

 11. אחד

  שמוחזקים שנים ללא משפט ומשפחותיהם דואגות להם בדיוק כמו שאנחנו דואגים לחיילים הישראלים בשבי. זו אשמתם של תושבי אביבים? לגמרי לא. בדיוק כמו שמאות האזרחים הלבנונים שנטבחו השבוע לא אשמים בהתחמשות של החזבאללה.

 12. זאב מילר

  היו חילופי שבויים .החזרנו אסירים לבנוניים תמורת גופות החיילים ותמורת טננבאום.היה שלב נוסף שלא מתממש והוא מידע על רון ארד שלבנון אחראית לגורלו כמדינה ריבונית.אם תשיב לי כי לבנון אינה מדינה היכולה להפעיל את ריבונותה כי אז קיימת הצדקה מלאה לפעולת צה"ל.
  מזה הרבה שנים לא היה קונצנזוס על הצידוק במלחמה זו.

 13. אחד

  אני מתנצל על אי הדיוק. אני בדרך כלל מקפיד יותר, אבל אחרי חיפוש אינטנסיבי באינטרנט התברר לי שמספר האסירים הלבנונים הנוכחיים קטן בהרבה ממה שכתבתי, למרות שלא מצאתי נתונים מדויקים בשום מקום. אפשר לדבר על האסירים הפלסטינים הרבים שבידי ישראל, אבל זה באמת סיפור קצת שונה.

  אני בכל זאת לא משוכנע שהמלחמה הזאת מוצדקת, או שההרג הנרחב של אזרחים פשוטים והרס התשתיות בכל לבנון היו בלתי נמנעים.

 14. כרמית הרוש

  המלחמה הזו, לצערנו, כ"כ מוצדקת ומעבר לכך מעוררת תהיה על הרדמותנו במשמר בשש השנים האחרונות. יותר מכל מדאיגה המחשבה – כיצד נמנע את "מסע ההתחמשות" הבא של החיזבאללה? האם יהי כוח ראוי שידע להלום באירגוני הטרור ולהוות חיץ משמעותי? מסופקני….
  לאור התנהלותו של הארגון מאכזבת המחשבה שרבים בישראל עסוקים בהתדיינות על נחיצות המלחמה כשמיטב בחורינו נלחמים ומשלמים את מחיר חייהם….
  הזכרון הישראלי כ"כ קצר: נשכחו חיילנו החטופים, מתקשים ואולי אף מסרבים לחבר בין האירועים בעזה שהחריפו בחודש האחרון לנעשה בגזרה הצפונית, שוכחים את ההבלגה הרבה בשנים האחרונות וזהירותנו להמנע מתגובות מעוררות, מתעלמים מהטילים על גווניהם השונים הנשלחים לעבר מוקדי אזרחים מתוך כוונה להרגם ולא כחלק מפעילות מבצעית שקודם לה פוזרו כרוזים במשך שעות וימים המורים על נטישת המקום.
  בעניין אחד, לפחות, עלינו לזקוף קומה ולהיות גאים- אין צבא או מדינה בעלי מוסר ערכים ודאגה לחפים מפשע! לבנו נחמץ למראה אזרחים הרוגים וטייסנו הולכים ושבים לאותה מטרה עד שתמצא "נקיה" מחפים גם אם במחיר ויתור על השגתה ותוך כדי סיכון חייהם פעם אחר פעם..

  —–