"שכר הולם" ו"גשמי קיץ": מערכה נוספת בטרגדיה המזרחית-פלסטינית

ראובן אברג`ל וסמדר לביא

ב 25 בינואר 2006 זכתה תנועת החמאס בבחירות הדמוקרטיות למועצה המחוקקת הפלסטינית. הבחירות נערכו בפיקוח אמריקאי. מייד לאחר מכן התחיל היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בהליך, שיכשיר חוקית את כליאת הנהגת התנועה. אחר כך פצח צה"ל בחיסולים ממוקדים מן האויר באנשי החמאס, ופגע, לכן במספר רב של אזרחים/ות חפים מפשע. ב 24 ביוני נכנס צה"ל לרצועת עזה, וחטף שני אנשי חמאס. כתגובה, נשבה החייל גלעד שליט ב 25 ביוני. מייד לאחר מכן, נכנסו כוחות היבשה של צה"ל לרצועת עזה במבצע "גשמי קייץ" כדי להרסה שוב. אח"כ שבה החיזבאללה ב 12 ביולי את אלדד רגב ואהוד גולדוואסר בגבול הלבנון. מאז זורע צה"ל הרס מוחלט בה במסגרת מבצע "שכר הולם".

ואנו מול המירקע, מופגזים בטלויזיה ע"י "שיח מומחים." הערוצים משדרים בשידור חי מהאולפן ומהשטח, מבלי לשכוח את ההפסקות לפרסומות. המומחים, בעיקר גנרלים בדימוס, מזרחנים מהקאדר האקדמי והעיתונאי – רובם זכרים אשכנזים. לצידם כמה מזרחים שטיפסו בסולם השירות הציבורי בתוך החלל המתוחם שהקצתה עבורם ההגמוניה. אלה שכירי העט והידע של המשטר, המכתיבים לנו את סדר היום דרך התקשורת, מדורת השבט שלנו. סדר יום זה נתפש על ידי ציבור הצופים כהומניסטי, היות שגברים מעונבים המדברים עברית ללא "ח" ו"ע" מדווחים לנו אותו במילים שקולות ומדודות, ובקול מונוטוני פרופסיונאלי. הם מספרים לנו, שהמלחמה הזו היא לטובתנו ולטובת הפלסטינים והלבנונים. למעשה, "שיח המומחים" מכשיר כיום את המעבר מ"הריגות כירורגיות" ממטוסים אל פעולה משולבת בכל האמצעים המוקצים לצה"ל ע"י ארה"ב.

שלושת ערוצי הטלויזיה בישראל מפציצים את ציבור הצופים במטפורות כמו "כתישה," "החזרת כושר ההרתעה הישראלי," או "השבת דימוי הלוחם לחייל הישראלי". דימויים אלה מאפשרים את המיקוד הדיסוציאטיבי המאפשר לחזות בדם, בעשן ובהרס אותם זורע צה"ל. בו זמנית, מאחורי פטריות העשן בלבנון, ממשיכה ישראל להגות ולבצע את השמדת החברה האזרחית בגדה ובעזה. כל זאת כדי לקצור את אחדותה הזמנית של החברה היהודית הלוחמת.

כשרועמים התותחים, הקהילות המזרחיות שלנו שותקות. הקהילות שלנו בדרך כלל מחרישות כמשרת בפני אדוניו. אנחנו דור המשך ליהודים שהיו בפלסטין מקדמת דנא, או שהובאו לכאן במאה הקודמת מארצות ערב ושאר העולם הלא-אירופאי. אנו בני גילם של אלה, המהגרים לכאן במאה הזו עקב "האנטישמיות החדשה" במערב. אנו מהוים את הרוב הדמוגרפי היהודי עליו נשען המשטר האירופוצנטרי בישראל. אנו כוח העבודה היהודי המשנע את גלגלי הפרוייקט הקולוניאלי של הציונות מהגירת "אעלה בתמר" של  1882 ואילך. אנו שיחררנו את הציונות מתלות מוחלטת בכוח העבודה הילידי. אנחנו הוגדרנו כ"פועלים הטבעיים", שהועסקו בתנאים של כמעט-עבדות. למען נעבוד ביעילות ביקעה הפטריארכיה ההגמונית את משפחותינו המורחבות. הם כינו את עצמם "פועלים אידאולוגיים", והקימו את השמאל הליבראלי-סוציאליסטי של ישראל. זהו  אותו השמאל, המנהל עוד מלחמה צודקת בעיני עצמה (self righteous)  בימים אלה. תמיד התנהלה הנהגת התנועה הציונית מול המזרחים, הפלסטינים, ותושבי מדינות ערב הריבוניות בדרכים שמטרתן לכבוש, לדכא ולהשפיל. הקהילות שלנו שותקות, כי לאורך כל הדרך נטל מעימנו משטר המיעוט האירופאי-אמריקאי בישראל את הכוח המוסרי, הכלכלי, והתרבותי להתנגד.

ישראל תמיד ניסתה לערוך מידור של קטגוריות הכיבוש שלה, כאילו עזה, הגדה המערבית, הפלסטינים אזרחי ישראל, והפזורה הפלסטינית במדינות ערב אינן תולדה אחת של הנכבה (1948) והנקסה (1967). מאידך, טקטיקת הפרדה שכזו לא גרעה כהוא זה מהתוקף של המאבק הפלסטיני למולדת, ומהסירוב הכמעט מוחלט של האינטלקטואלים הערבים לנורמליזציה של ישראל באיזור, למרות הסכמי השלום עם מצריים וירדן. ההנהגה הישראלית האשכנזית תופשת עצמה, לדבריה, כוילה אירופאית הקיימת כאן מימי התנ"ך ואילך, הנטועה בג`ונגל האיזורי.

התיחכום ההגמוני האשכנזי יצר בקהילותינו מצב מורכב. היסטורית, היה זה הימין ומנחם בגין שהיו לקהילותינו מעין ביית פוליטי, יען כי לא דרשו מעימנו חילון בכפייה, כשם שדרשה תנועת העבודה, למען נידמה לחבריה. אנחנו ממוקמים בין פטיש הדיכוי הכלכלי-תרבותי של משטר ההון האירופו-אמריקאי בישראל, לבין הסדן של מלחמת העצמאות הפלסטינית. הציונות נכפתה על קהילותינו הר כגיגית, אך קהילותינו קיבלוה בזרועות פתוחות. הרבה מא/נשינו עדיין מאמינים באוטופית ההשתלבות בה, בעוד הם ממשיכים להיות מודרים ממרכזי הכוח שלה. אותם מתי מעט מאיתנו, שהצליחו להגיע לעמדות מפתח בשלטון, מחקו זה מכבר את עברם, ואימצו את תפישת העולם של אדוניהם. קשה היה לנו לבנות מחדש את משפחותינו, יען כי נמנעה מאתנו הגישה אל האמצעים המוגזעים התרבותיים-כלכליים, למען נוכל להשתתף כשווים בפטריארכיה הציונית. הפמיניזם של גברינו התמצה ברובו במאבקם לחיקוי הגבריות הצברית יפת הבלורית, בתקווה שזה יהיה המקור לשוויון. מרבית נשותינו, גם מאז הגיעו העוזרות מדרום-מזרח אסיה, ממשיכות לעסוק בעבודות הנמצאות בתחתית סולם השכר בישראל. הן גם מהוות את מרבית אוכלוסיית המובטלות היהודיות כאן.

מאידך, מרבית פיגועי ההתאבדות הפלסטינים קרו באתרים הציבוריים של קהילותינו המנוחשלות כלכלית – אוטובוסים של אנשים שאין ממונם בידם לרכוש רכב פרטי, שווקים של אנשים, שאין ממונם בידם לערוך קניות בסופרמרקטים וקניונים ממוזגי אוויר, ושכונות שאין ממון תושביהן בידן לרכוש שירותי פטרול של חברות שמירה אזרחיות, והמשטרה נמנעת מלפטרל אותן, אלא במקרים של מצוד אחרי סוחרי סמים. מרבית ההרוגים מפיגועים אלה עד כה היו מזרחים, מהגרים קשי יום מחבר העמים, ועובדים זרים.

מרבית הרוגי צה"ל מאז פרוץ אינתיפאדת אל אקצה הם מזרחים, דרוזים, מהגרים רוסיים ואתיופים. מאידך, מאז מלחמת לבנון של 1982, השירות בקו האש "יצא מהאופנה" אצל האליטה. עקב הצומת אותה יוצרים האתניות והעוני בחיינו, א/נשינו מודרים מהרבה אפיקי נייעות אזרחית. למצער, לכן, עבור רבים מאתנו מהווה השירות הקרבי בצבא אפיק מוביליזציה חברתית-כלכלית, היוצר מראית עיין של השתלבות.

שדרות, המופגזת תדירות מטילי קסאמים, היא עיירת גבול מזרחית עם שיעור גבוה של מהגרים רוסים ואתיופים. כך גם עיירות הפיתוח והמושבים בגבול הלבנון, ואפילו חלק מהשכונות שנפגעו בחיפה.

קהילותינו נדחפו בדלת האחורית אל ההתנחלויות בלב השטחים הכבושים של 1967. ממשלות ישראל משמאל ומימין כאחד מנעו מתושבי השכונות פתרונות דיור סבירים בתוך ישראל. בשנות ה 1990 יצרה ההגירה ההמונית הרוסית במרכז הארץ, בו נמצאת מרבית התעסוקה, בועת נדל"ן, שלא איפשרה למשפחות מזרחיות לרכוש דירות. מאידך, הוילות שנבנו בנוף הקדומים של הגדה ובחופי עזה הגשימו את חלום המגורים בביית צמוד קרקע, שבא עם חינוך לילדים בבית ספר מתוקצב כהלכה. עבור האשכנזים שלא יכלו להרשות לעצמם ביית צמוד קרקע במרכז הארץ, נוצרה התכנית לייהוד הגליל – קהילות סגורות בעלות וועדות קבלה, שהוילות שלהן משקיפות על כפרים פלסטינים מהרי נוף קדומים בתוך קוי הפסקת האש של הסכמי רודוס מ 1949.

כשנסתלקה מדינת הרווחה מחיי קהילותינו באמצע שנות ה 1980, אם בכלל היתה שם קודם לכן, נכנסה אליה היהדות הספרדית החרדית בדמות מפלגת ש"ס. מפלגה זו הציעה מערכת של חינוך, הזנה, ושיקום הכבוד המזרחי ע"י הטפה למוסר האבות, מחד גיסא, וע"י חשיפת פצע המצוקה והעוני כפצע גזעני, מאידך גיסא. חדירה זו התבררה כהרסנית, כי למעשה אימצו חכמי היהדות המזרחית החרדית החדשה את השיטות האשכנזיות הישנות: מתן מבוקר של טובין למען תהווה חלוקתם בלם זעזועים חברתיים, מבלי לחולל שינוי של ממש. מאז כניסתה של ש"ס לזירה האזרחית בישראל פסקה ההתנגדות ברחוב המזרחי.

עם מדיניות ה"אינפיתאח", הפתיחה למערב, של אנוואר סאדאת, החלו להיסדק חומותיה של מדינת הלאום הריכוזית הערבית. כוחות השוק והתרבות של הגלובליזציה חדרו אל זירתה הציבורית. ביוצרן מוסדות חברה אלטרנטיביים, מילאו התנועות האיסלאמיסטיות את החלל שנפער בסדקי המדינה. מוסדות אלה נבנו גם הם על החזרת המוסר והמידות הטובות אל ההווייה האזרחית. הכוח הקהילתי של ש"ס ושל התנועות האיסלאמיסטיות היה, בין השאר, בעיצוב מחדש של המשפחה מתוך תפישת הפטריארכיה הדתית המזרחית כשחרור. בו זמנית, השכילו התנועות האיסלאמיסטיות, כמו זו של מצריים או בשטחים, לשלב נשים בתפקידים מגוונים בכל אירגוניהם, למעט בלחימה.

למיטב הבנתנו, התנועות האיסלאמיסטיות הביאו לתוצאות הפוכות בזירה הציבורית הערבית מאלה של ש"ס בגיטאות המזרחים. האיסלאמיסטים הציבו סדר יום חדש לעולם הערבי. הם יכלו לעשות כן היות שעמוד השדרה שלהם צמח מן המעמד הבינוני הפרופסיונאלי. זאת במהופך מהחרדיות המזרחית נוסח ש"ס, שביקשה להשתלב על מוסר האבות וגו`, הר כגיגית, בהוויה הציונית, יען כי הבינה, שאין לה אופציה אחרת. המעמד הבינוני שצמח מש"ס התבסס על עסקנים מפלגתיים, ולא השכיל לשלב את הנשים אל תוך שורותיו. יתרה מזאת, אחד מהמכנים המשותפים של התנועות האיסלאמיסטיות היה שאלת פלסטין. שנות ה 1980, היו השנים של סברה ושתילה ושל האינתיפאדה הראשונה. בשנים אלה צברה הלאומיות הפלסטינית הילה בעולם המערבי. המשטר המודאג בישראל טיפח את התנועות האיסלאמיסטיות בלבנון ובשטחים. בהניחו שהתנועות הללו תהיינה גמח"ים בולמי זעזועים לאומיים וחברתיים בנוסח ש"ס, קיווה המשטר בישראל להשתמש בהן בנסיון להכחיש שוב את שאלת פלסטין. עם יציאת מנגנון הרווחה של אש"ף מלבנון נכנסו התנועות האיסלאמיסטיות לחלל שהשאיר אחריו. הבחירות הדמוקרטיות ברשות הפלסטינית ב 2006, שתוצאתן נצחונו הגורף של החמאס, איכזבו את ציפיותיו של השילטון, שהעדיף הפעם את הלאומיות הפלסטינית בנוסח המעונב של אבו מאזן על הנוסח של זקן החינה של אבו טיר. לכן הסירוב הגורף של ישראל בגיבוי ארה"ב להכיר בממשלה הלגיטימית של העם הפלסטיני.

המזרחים הם אלה, המשלמים את מחיר ההצטרפות למה שמכונה בשיח הכבוד הלאומי הישראלי "משפחת הדם." הם לכן נופלים כפרי בשל להרפתקנות המשטר. הלובי הפרו-ישראלי במערב, על סניפיו בישראל, אינו משלם את המחיר. נהפוך הוא, הרווח כולו שלו, יחדיו עם שאר מעצמות ה G 8. ציר רשע זה יבוא אל קיצו, כאשר תעבדנה (process) קהילותינו את זיכרונות העבר יחדיו עם החזונות לעתיד, המשותפים לעולם הערבי, לפלסטינים, וליהודים המזרחים. כל עוד אין אבחנה בשיח הציבורי בעולם הערבי בין "יאהוד," "סהיוניין", ו"יאהוד-ערב," וכולנו נחשבים בעיניו "יאהוד-ובאס" (יהודים וזהו), אין עיבוד זה מתאפשר. כל עוד אין בשיח השלום המערבי אבחנה קטגורית בין היהדות המזרחית, תנועות השלום האשכנזיות, והציונות, לא מתאפשר לעיבוד זה הד תומך. כל עוד מעדיפים הפלסטינים ומנהיגי ערב לדבר שלום עם המיעוט האשכנזי השליט, על פלגיו הציונים, הפוסט-ציונים, ואף האנטי ציונים, תמשכנה קהילותינו לראות את שיח השלום כשיח חייזרי של אליטות, ואת הפלסטיני והערבי, כאוייב קטלני בלבד. אותם אלה המתהדרים בשלום, שמעון פרס ויוסי ביילין, הם אלה, התומכים ללא סייג בהרס העכשווי של החברה האזרחית בלבנון, בגדה ובעזה, ומדבררים את ממשלת ישראל למערב. הם גם אותם אלה, שהביאו להפרטה ול-אווטסורסינג של העבודה מקהילותינו, כתוצאה ישירה של פנטזיית "המזרח התיכון החדש" שנבעה מפסטיבל השלום של הסכמי אוסלו. כיום הם גם מתהדרים בשר ביטחון מרוקאי העושה את דברם, למרות שבזו לו והכשילו אותו לאורך הקריירה הפוליטית שלו. אין זה פלא, לכן, ששיח שלום זה זר לקהילותינו.

ה"מומחים" מספרים לנו בטלוויזיה, שמטרת ההרס העכשוי הוא שחרור ה"חטופים". אם היתה זו באמת ובתמים הכוונה של "גשמי קייץ" ו"שכר הולם", היה ניתן להניח, שעלויות שחרורם של כל העצירים הפוליטיים הפלסטיניים והלבנונים מהכלא הישראלי היו נמוכות בהרבה, הן בדם והן בממון. למרבה הצער, לאחר כשיידומו התותחים, ונסיים לספור את מתינו ולפנות את הריסותינו, נחזור לנקודת האפס. זו הנקודה בה אנו שרויים מ 1882. המזרחים, הפלסטינים והעובדים הזרים ייבנו את הריסות לבנון, פלסטין וישראל בשכר עבדים. המימון יבוא מארה"ב. עד המלחמה הבאה. כל עוד לא תשכלנה קהילותינו להבין, שהמלחמות הללו מנציחות את מנוחשלותנו, ותעמודנה על דעתן בהתנגדות עממית רב-מעמדית מאורגנת למשטר, לא יבוא השלום הצודק לאזורנו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורה לב-רון

  כפי שהורגלנו בתפיסה הכלכלית הישראלית, יש מי ששכרו ההולם מגיע לגובה האברסט, ויש מי ששכרו יורד לבונקר. כנראה שהלבנונים לא בעשירון העליון של חיי אדם.

 2. יהודה עתי

  לצערי הרב התאור והניתוח של התפתחותה של החולשה האזרחית והתעצמות כוחו של הממסד על פלגיו עד מצב המלחמה היום הוא נכון. חשוב לציין שגם מההבט הלא מזרחי שבויה החברה הישראלית
  בסינדרום קרנפי של כוח המלווה בתחושה עמוקה של צדק. העיוורון האזרחי, או יותר מכך השיתוק האזרחי בארץ
  מביא אותנו להתמוטטות חברתית, לקריסה.
  אזרחים אשר שומעים שכל 'הפרלמנט' שלהם , כל ה-120 יוצאים לפגרת קיץ כאשר הם האזרחים-עורף וחזית- נמצאים במצוקה קשה, ולא מקיפים וסוגרים לחברי הכנסת האלה על הכנסת שלא ישובו לעולם, אזרחים אלו משותקים, מבולבלים, מפוחדים.

  חייבת להיות מהפכה בסיסית במקום הזה.

 3. eli

  הבסיס של הכתבה הזו וזה לא חדש היא הקביעה שיש מיתאם בין האג'נדה לבין המוצא האתני , שאשכנזי לרוב חותר לעשוק את המיזרח והמיזרחי תמיד מהווה כוח שלו של שלום ופיוס וישוב דעת , שהוא חף מכל אגרסיה קפטליסטית והוא פתוח למרחב.

  ובכן זה קשקוש מקושקש , האמת היא שונה , רוב אנשי "המיזרח" לא מאמינים לקשקוש הזה וגם לא מתגמדים תחת הפטיש או הסדן , כן יש אפליה וישנם תופעות מוכרות ידועות שקיימות בכל מדינת הגירה וישראל היא מדינה של הגירה עם כל מיני קהילות שבחלקן קופחו , בין זה לבין הקונספרציה האשכנזית יש ים עמוק של פער עובדתי ואידאולוגי .

  עמיר פרץ כידוע היה אחד מהסמלים שנאחזו בהם מיזרחים מהפכנים , אולם הוא כרגע הקברניט של המשרד שמפעיל את הכוחנות והדכאנות הכי דרמטית כלפי הפלסטינים והלבנונים והוא לא אשכנזי כידוע , אם-כי לא מן הנמנע שזו תהיה אשמתו על שהוא נטש את מקורותיו מהמיזרח והשתקע בלב המאפליה האשכנזית. ולכן הוא התדרדר להיות מה שהוא, כמובן שיש לזה הסבר אחר הוא מנסה דרך משרד הבטחון לקנות אחיזה בקונצנזוס ולהיות מנהיג המוני גיבור של מלחמה ולא מלחמה מעמדית אלא שוב דורסנות מילטרסטית שאליה הוא חבר.

  זו הנחה שגויה , חטאיו של עמיר פרץ גדולים ורובם באים מהרגע בו הוא נטש את האג'נדה החברתית שלו( הגם שהיא כשלעצמה היתה גיבוב דמגוגי) , משם ההתדרדרות כבר ידועה אבל אין לה קשר לקונספרציות אשכנזיות אלא לאיש שמראש נקט ברמאות כשיטה , גם בהיותו איש ההסתדרות הוא בגד בהמוני העובדים למען אנשי הועדים הגדולים .

  הבעיה עם תיאורות מהסוג שפה מקבלות במה , שהן חסרות שחר ולא תורמות דבר לשיח המעמדי או הסוציאליסטי , החלוקה הגזענית היא גזענית כשלעצמה , ועולה ממנה רצון לישם אפליה הפוכה , אפילו שבמציאות יש כבר אחוז ניכר של נשואי תערובת ויצירת דור שמתרחק מקלישאות עדתיות וזה מהלך לא כפוי אלא מהלך טיבעי של חיבור , אפילו זה לא מפריע לאנשים מסויימים לחלום על נצחון על האשכנזיות , גם כאשר האשכנזיות הזו בעצם חדלה מלהתקיים במציאות , חלק מהמימסד ה"אשכנזי" הוא מיזרחי.

 4. דני זמיר

  אני לא בטוח שהבנתי הכל.
  כדי להבין אם יש בסיס לדיון בכלל אבקש תשובה לגבי עמדתכם ביחס ל- 7 שאלות פשוטות:-
  א. האם לשיטתכם יש הצדקה לקיומה של מדינת לאום יהודית בארץ ישראל, (בחלק ממנה)?
  ב. האם סירוב הפלשתינאים לקבל את החלטת האום מכט בנובמבר 47 ונסיונם המוצהר יחד עם מדינות ערב לחסל את היישוב היהודי בארץ ישראל אינו מהווה הצדקה לקיום מדינת ישראל בגבולות ששורטטו במלחמה ההיא, או בגבולות מוסכמים אחרים?
  ג. מדוע עד שנת 1967 בעיית הישות והעצמאות הפלשתיאנית לא היתה קיימת בשטחים אלא רק במדינת ישראל שבתחומי הקו הירוק?
  ד. האם ירי מכוון ומוגדר של טילים לאוכלוסייה אזרחית במטרה לפגוע בה כמה שיותר, כפי שמבצע ארגון הטרור האיראני, החיזבאללה, אינו מהווה לשיטתכם פשע מלחמה המצדיק שימוש מסיבי בכח צבאי להפסקתו?
  ה. איזו לגיטימציה ואיזו מטרה מוצדקת יש לפעילות המלחמתית שביצע החיזבאללה נגד ישראל לאחר הנסיגה מלבנון?
  ו. מה ההצדקה לפעילות הטרוריסטית שהמשיכו הפלשתנאים לבצע משטח עזה כנגד אזרחים ללא אבחנה, לאחר הנסיגה, מה ההצדקה שהיתה להפיכת ההישובים שפונו לבסיסי צבא במקום ליישובים חיים ונושמים?
  ז. אם כל כך רע כאן לפלסטינאים וליהודים הערבים אז למה הם בוחרים להשאר פה?

  אני חושב ששלא תשובות ברורות על השאלות האלו קשה יהיה להתייחס לתיאוריות שהעליתם.

 5. אשר בוזגלו

  סליחה, אבל לא הבנתי כלום.
  האם ככל שהמסר מבולבל ומורכב יותר אנו אמורים להעריך יותר את הכותב?

 6. ירדן

  נשמע כאילו כל האשכנזים הם בעצם ימניים עריצים וגזעניים וקפיטליסטים שרוצים לפגוע עד כמה שניתן במזרחים המסכנים הטובים והפגיעים והמדוכים
  תסלח לי על ההשוואה אבל דיבורים כאלו לא נשמעים כמו הגנה על אוכלוסיה חלשה או דיבור נגד דיכוי של אנשים ממוצא כזה או אחר, זה נשמע יותר כמו גזען שמאמין שהעם שלו (או במקרה הזה המוצא) הוא היצרני והעליון והשאר (כמו בעיני הנאצי היהודים) קיימים כדי לאשוק אותו ולנצל אותו.

  לסיכום פרץ הוא מזרחי אז איך מסביר לנו הכותב את מה שמתחולל היום שנוגד את ה"טוהר של המזרחיים"? אהה! פרץ נשלט עלידי האשכנזים הרשעיים.
  מדבריך אני מבין שאין שמאל שהוא אשכנזי. יש רק אשכנזים שחושבים שהם שמאלנים ושחושבים שהם ימניים לעומת המזרחיים שמתבטעם מבינים ומתחשבים בכולם ובעיניהם כל חיי העולם שווים.
  סלח לי אבל אם יש דבר כזה גזענות – זה מופיע בכתבה הזו.

 7. ב.ד.י

  שאלותיך ותשובות אפשריות להן

  א. האם לשיטתכם יש הצדקה לקיומה של מדינת לאום יהודית בארץ ישראל, (בחלק ממנה)?

  מדינת ישראל דמוקרטית, כן. מדינת ישראל יהודית גזענית, לא.

  ב. האם סירוב הפלשתינאים לקבל את החלטת האום מכט בנובמבר 47 ונסיונם המוצהר יחד עם מדינות ערב לחסל את היישוב היהודי בארץ ישראל אינו מהווה הצדקה לקיום מדינת ישראל בגבולות ששורטטו במלחמה ההיא, או בגבולות מוסכמים אחרים?

  ראשית פלסטינים לא פלשתינאים. החלטת האו"ם 181 נתנה 54% מאדמתנו לאירופים שמחצית מהם הגיעו לפלסטין אחרי 1945. ההחלטה לא הייתה הוגנת וניתנה ע"י המעצמות האירופיות. כל מדינות אסיה ואפריקה התנגדו לה (אך לעמיהם לא היו מושבים מספיקים בעצרת שכן הם הין כבושים תחת קולוניאליזם אירופי). ההצבעה נקנתה במקרים רבים בכסף של יהודים אמריקאים (קניית הצבעה של מדינות באמצעות הפעלת לחצים כלכליים). בניגוד לישראל שגם היא התנגדה להחלטה הערבים היו כנים ולא הסתירו זו. הם קראו למדינה אחת על כל השטח שבה הכל יהיו שווים ללא קשר לדת או מוצא. הציונים לא רצו פתרון דמוקרטי מעולם.

  ג. מדוע עד שנת 1967 בעיית הישות והעצמאות הפלשתיאנית לא היתה קיימת בשטחים אלא רק במדינת ישראל שבתחומי הקו הירוק?

  שאלה לא ברורה.

  ד. האם ירי מכוון ומוגדר של טילים לאוכלוסייה אזרחית במטרה לפגוע בה כמה שיותר, כפי שמבצע ארגון הטרור האיראני, החיזבאללה, אינו מהווה לשיטתכם פשע מלחמה המצדיק שימוש מסיבי בכח צבאי להפסקתו?

  האירגון הוא לבנוני וכן זה פשע המלחמה. אבל לא, הוא לא מצדיק שימוש מאסיבי בכוח צבאי כפי שנעשה עתה. ישראל היא פושעת מלחמה גדולה מיליון מונים מחזב אללה. כל מה היא עושה עכשיו בלבנון הוא פשע מלחמה וכל מה שהיא עשתה שם בין 82 עד ל- 2000 היה פשע מלחמה. אבל כמובן שאז לא שאלת את השאלה הזאת.

  מעניין שלעולם אינך מונה את סדרות פשעי המלחמה שמבצעת מדינתך עוד בטרם קבלת החלטת האו"ם ב- 1947 ועד היום. לשיטתך ודאי שיש הצדקה עמוקה פי כמה לחזב אללה להפעלת כח מאסיבי נגד ישראל, פושעת המלחמה הגדולה ביותר לעומת כל הקבוצות הפלסטיניות והלבנוניות יחדיו.

  ה. איזו לגיטימציה ואיזו מטרה מוצדקת יש לפעילות המלחמתית שביצע החיזבאללה נגד ישראל לאחר הנסיגה מלבנון?

  החזרת שבוייו, מאבק בכוחות הצבאיים של הכיבוש הישראלי הלא-חוקי והאכזר נגד הפלסטינים, סולידאריות עם הקורבן הפלסטיני, ופגיעה בכוחות הצבאיים של הכובש.

  ו. מה ההצדקה לפעילות הטרוריסטית שהמשיכו הפלשתנאים לבצע משטח עזה כנגד אזרחים ללא אבחנה, לאחר הנסיגה, מה ההצדקה שהיתה להפיכת ההישובים שפונו לבסיסי צבא במקום ליישובים חיים ונושמים?

  פלסטינים, לא פלשתינאים. הם הגיבו לטרור העצום הרבה יותר של מדינת ישראל מה גם שעזה הייתה ונשארה שטח כבוש. צריך לטפל דבר ראשון בטרור הישראלי העצום של הקולוניאליסט הכובש ורק אחר כך בטרור האנטי-קולוניאלי הזעיר יחסית של הכבוש הפלסטיני בן המקום שהציונים האשכנזים נחתו על ראשו החף מפשע מאירופה.

  ז. אם כל כך רע כאן לפלסטינאים וליהודים הערבים אז למה הם בוחרים להשאר פה? ה

  שאלה טיפשית במיוחד. הפלסטינים והמזרחים הם בני האזור, שלא כמו האשכנזים שהם אירופיים ואינם בני האזור. הפלסטינים והמזרחים נמצאים בביתם המזרח תיכוני בשעה שהאשכנזים הציונים הם שיצרו את הסכסוך בפלסטין ובמזרח התיכון. למה אינך שואל מדוע האשכנזים בוחרים להישאר בישראל (חרף העובדה שישנן תורים ארוכים לפני שגריריות פולין, רומניה, גרמניה ואוסטריה שאשכנזים מבקשים את דרכוניהם)? לא ברור למה האשכנזים בוחרים להישאר כאן.

  בכל מקרה, חשוב שתבין שלערבים ולמזרחים אין בעייה שהאורחים האשכנזים ישארו כאן. אבל הם לא יכולים לחיות כאדונים אלא אך ורק כשווים בין שווים. עד שהם לא יבינו זאת כנראה שימשיך להישפך כאן דם. זה שאשכנזים היו קורבנות אמיתיים והמוניים בשנות ה- 30 וה- 40 באירופה לא אומר שהם לא מקרבניהם של הערבים והמזרחים מ- 1882 ועד היום. הם כן.

  שמור על עצמך מקטיושות במלחמה שאתה כה מתלהב ממנה.

 8. מנשה

  מאמר זה, כמו פרסומים רבים של חברי ה"קשת" בנושא מזרחיות וערביות וכיוצא בזה, מציגים תמונה אידילית כאילו אנו היהודים ממוצא מזרחי והערבים המוסלמים יכלנו לחיות זה לצד זה בהרמוניה מושלמת אלמלא הפריעו לנו הקולוניליזם האירופאי בתחילה והציונות אחר כך. למיטב הבנתי טענה זו מבוססת על משאלות לב וחוסר הבנה יותר מאשר על עובדות מוצקות, אבל נניח לכך; אפילו היו הדברים נכונים – מה המסקנה המעשית מכל זה?

  צר לי, אבל בראיית ההווה והעתיד, ה"סיפור" על ההרמוניה שהופרה, בין אם הוא נכון ובין שאינו נכון, לא מעלה ולא מוריד. יש לכך סיבות רבות ואחת מהן היא שאין בצד השני מי שמתגעגע כמוכם לאותם חיים משותפים; מבחינת הצד השני כולנו אויבים ולא קורבנות.

  אני מסכים מאידך כמעט לכל מילת ביקורת על אי השויוניות בחברה הישראלית; ואני שמח לקרוא בפעם הראשונה את שבדרך כלל לא 'תקין פוליטית' לכתוב – שהלחץ הכלכלי מנתב את הפחות אמידים אל מוקדי העימות.

  כתבתם "כשרועמים התותחים, הקהילות המזרחיות שלנו שותקות", ואין הדבר כך. הארגונים ה"חברתיים" למשל אינם שותקים, אלא שבמקום להמשיך ולעסוק בנושאי חברה וכלכלה הם מתגייסים לשורות השמאל הטהרני. פעילים חברתיים מזרחיים מעלים מהאוב את "תור הזהב" של יחסי יהודים ערביים שיתכן והיה ויתכן ולא היה לפני עידן הקרח; פעילים חברתיים אשכנזים משקיעים את כל מרצם בנסיון להוכיח שפעולות צה"ל במלחמת האין ברירה שנכפתה עלינו אינם אלא רצף פשעי מלחמה. ובתוך כל זאת ממשיכים, אומנם, גלגלי ההפרטה לנוע; אבל ההפרטה ושאר הרעות החולות לא קורות בגלל המלחמה; הן היו קורות גם בלעדיה.

  סמדר לביא וראובן אברג'יל, אין לכם מה לתרום לשיח הציבורי בנושא בנושא הסכסוך עם הפלסטינים או המלחמה עם החיזבללה. ישראל נלחמת על קיומה הפיסי, ובנושא זה אין להכשרתכם, עברכם, עיסוקכם הציבורי או אפילו דעותיכם שום רלוונטיות. לעניות דעתי טוב תעשו אם תתגברו על הפיתוי להצטרף לאלו מעמיתכם המשחיתים את זמנם בפרסום מאמרים פרובוקטיביים וחסרי כל קשר למציאות; הניחו את המלחמה על הקיום הפיסי למי שאמונים על כך והשקיעו את מרצכם במאבק החשוב האחר, זה שאתם אמורים להיות אמונים עליו – המאבק על דמותה של החברה.

 9. מיכל 1422

  "כל עוד רואה היהודי בכל מוסלמי, ערבי פנאט, לא תתאפשר הידברות". האין זו התנשאות לאמר שכל הערבים רואים יהוד ובס? הנסיון בכל פעם מחדש לבאר את שתיקת המזרחיים באשר לפלסטינאים, או מדינות ערב אחרות, תוצאה של אפלייתם והדרתם ממרכזי הכוח ועם עצם עובדה זו איני מתווכחת, הוא נסיון נפל עלוב. יש מזרחיים המתנגדים לגזענות ויש כמותם אשכנזים. ויש עוד רבים יותר בני כל העדות שונאי ערבים המאמינים בצדקת כוח הנשק. ולאלה אין הקלה ואין מחילה. כל אלו שותפים פעילים של אי-ההידברות ומחירו.

 10. אחת

  מיכל, את מדברת ערבית? שמעת פעם ערבים בעולם הערבי בדיבור יום יומי אומרים בערבית מדוברת "ישראליין" (ישראלים)? כולנו עבורם "יאהוד" בלי הבדלים. במהדורות החדשות ובתקשורת זה אחרת. שם מוזכר השם המשוקץ לפעמים. אבל ישראל בד"כ מוזכרת כ "אל אורוד אל מוחתלה" (האדמות הכבושות). אולי רק יש "אל חאכומה אל ישראלייה" (ממשלת ישראל).

 11. ג. אביבי

  המאמר נכון מאוד וחשוב בעיקר לנוכח הארועים העכשויים שמדחיקים בקלות כל מאבק חברתי. אני מקווה שתשובו לדון בנושא המאמר או בחלקים ממנו ע"מ שרבים יותר יתעמקו בצדדים השונים של בעיית/דילמת המזרחים בישראל. הבנה טובה וליבון של התהליכים והמצבים המתוארים כאן יכולים להוות מוטו /כוח מניע לכתיבת המניפסטו של המאבק המזרחי בישראל עם הסכמה רחבה.

  על המקטרגים, להלן ציטוט: "נשמע כאילו כל האשכנזים הם בעצם ימניים עריצים וגזעניים וקפיטליסטים שרוצים לפגוע עד כמה שניתן במזרחים … זה נשמע יותר כמו גזען שמאמין שהעם שלו (או במקרה הזה המוצא) הוא היצרני והעליון והשאר (כמו בעיני הנאצי היהודים) קיימים כדי לעשוק אותו ולנצל אותו". המאמר כאן בשום אופן לא האשים את כל העדה האשכנזית. תמיד כאשר מפנים אצבע כלפי הממסד האשכנזי (לא כל האשכנזים הם חלק ממנו), קם לו הגזען התורן ומתקרבן בסיגנון המוכר, המטופש והמאוס ומגיע עד לנאצים (למיטב ידיעתי מי שכאן דומה להם הם מחוללי פשעי הגזענות נגד המזרחים ומכחישי הקיפוח). גזעני אשכנז בארץ עוד לא החליפו את התקליט של המתקרבן – זאת פריבילגיה מאוד נוחה – גם להיות גזען וגם להופיע כ"קורבן" למי שאתה עושק. פשע מושלם.

 12. דני זמיר

  תשובתו של המכנה עצמו ב.ד.י. אינה תשובת המחברים ולכן אינה רלבנטית.
  לגביך ב. ד.י יקירי, מאחר ואינך מכיר בלגיטמצית הקיום של מדינת לאום יהודית אז אין מה להתדיין אתך.

 13. יואל קורנבלום

  עוד מאמר ארוך, מבולבל והזוי ללא שום קשר למציאות. אולי אפשר להגדיר שורש הבעיה בצורה פשוטה יותר ואז נדע בדיוק מה התיזה של הכותבים? נראה לי שלכותבים יש בעיה להבין את המציאות ולכן הם ממצאים מציאות אחרת שבה קל להם להתיחס לדברים דמיוניים. בחירת החמס לא היתה דמוקראטית, כפי שנכתב, למרות שעשו כאילו. זה דומה לבחירת סטאלין ברוסיה או בחירת סדאם בעיראק. מי יכול היה להתנגד, אפילו אם רוצים? הבסיס לבחירות חפשיות היא חופש דיבור לא רק דיבור על חופש דיבור. זה לא קיים אצל רוב מדינות ערב ולכן כל דיבור על בחירות דמוקרטיות אצל הערבים היא רק הזיה מזיקה.

  לא המומחים באולפן הטלוויזיה קובעים את סדר היום כפי שנכתב, בנתיים נראה לי שהחמאס והחיזבאללה הם שקבעו את סדר היום בזה שפתחו בפעולות האיבה. אנחנו רק מתגוננים ולא רק שמותר לנו זה רצוי מאד שנתגונן לכל הפחות כדי לשמור על חופש הדיבור כאן כך שגם כותבים כמו ראובן אברג'ל וסמדר לביא יוכלו להביע את דעותיהם ההזויות ללא פחד.

  בקשר להבאת המזרחיים לישראל נראה שהכותבים מנסים לאמר לנו כאילו חטפו את המזרחים והכריחו אותם לבוא לארץ. לא דובים ולא ציפורים. למרות הכל מצבם של כל היהודים בישראל, אשכנזים ומזרחים וגם הערבים, הוא טוב יותר מאשר במדינות ערב. אפליה דומה היתה גם נגד האשכנזים והיתה וגם קיימת היום גם אפליה נגד אשכנזים. אני מכיר את זה על בשרי. האפלייה היא לא רק נגד מזרחים היא נגד כל מה שאפשר ומתי שאפשר, זאת היא מחלה של המין האנושי כביטוי לתאוות בצע וכשאמצעי המחייה מוגבלים. האפליה היא תמיד נגד מיעוט והגדרת המיעוט משתנה בהתאם למצב. למשל זכור לי ששיאני השכר בבנק ישראל היו דווקא מזרחים. שלשת הראשונים היו בעלי שם מזרחי ואילו הרביעי היה בעל שם אשכנזי, אז מי מופלה כאן?

  ישראל לא יוצרת מידור של המלחמות כמו שנכתב, ישראל פשוט נלחמת כל הזמן. הערבים הם שלא מסתירים את השיטנה וההסתה נגד ישראל ומרחיקים כל נסיון להדברות. לא אנחנו מתחילים את המלחמות אנחנו רק מגיבים וגם זה לא בזמן. עדיף היה לעשות את זה לפני כמה שנים ואז החורבן לא היה גדול יותר.

  גם הקטע בכתבה שטוען שאין למדינת ישראל זכות להפסיק את התחמשות החיזבאללה נשמע הזוי במיוחד. חובה היתה על מדינת ישראל להפסיק את זה מיד עם הכנסת הטיל הראשון, עם הביצורים הראשונים ולא עכשיו במחיר כל כך כבד לכולם.

  בעניין זה יש לי שאלה כללית, מדוע הכותבים הנכבדים, ועוד פעילים אחרים, לא הגישו בג"ץ נגד מדינת ישראל על שלא הגיבה להתחמשות החיזבאללה והחמס? היו צריכים לפני כמה שנים להגיש בג"ץ כזה שתבוא מדינת ישראל ותנמק מדוע לא תפסיק את ההתחמשות ובנית המוצבים ותדרוש את ביצוע החלטת מועצת הביטחון בקשר לפירוק החיזבאללה? זה היה עוזר הרבה למצב.

  גם הקטע על ש"ס לא מתקבל על הדעת. יש לזכור שש"ס, כמו כל המפלגות הדתיות האחרות, תלויה בעיקר במענקים שהממשלה, האשכנזית לפי דברי הכותבים, נותנת להם. אם זה שוחד תמורת הצבעה, אחזקת בתי הספר שלהם או בקיצבאות ילדים. בלי זה אין לכל המפלגות הדתיות בסיס. כלומר כל המפלגות הדתיות הם בנתיים זרוע לפעילות סוציאלית של הממשלה.

  לסיום אומר שמלחמה היום אינה רק להחזרת השבויים כפי שנכתב אלא בעיקר תיקון המצב הקיים. כל ההקדמה לזה זה משהו מהסוג של הפנקס פתוח והיד רושמת. המצב פה מזכיר לי מצב הנדסי של מערכת בתהודה. כלומר המערכת סופגת אנרגיה ולא מסוגלת לשחרר אותה ולבסוף המערכת נשברת בגלל כמות האנרגיה הרבה שהיא צברה. גם כאן המערכת הצבאית מדינית ספגה אנרגיה רבה ע"י הכנסת טילים ואמל"ח, אי קיום הסכמים, פח"ע ועוד. לבסוף מגיע הזמן שמהערכת נשברת בגלל כמות האנרגיה הרבה שצברה. מה שמדליק את כל זה יכול להיות דבר קטן, קש ששבר את גב הגמל וכו'.

 14. ליאור שוורץ

  שוב פעם מפתיעים חלק מהפרופסורים-שנמצאים ביבר זכוכית אדיולוגית

  ולא משנה איזה קטוישה או טיל יפלו עליהם הם יצליחו לשנות את הנושא שיתאים לתזה הבסיסית

  בין השורות, המלחמה האמיתית בשמאל הישראלי הוא על זכותה של ישראל להתקיים כמדינה ישראלית יהודית דמוקרטית
  ןלא שעטנץ של תרבויות בלי קשר.

 15. יוסי ברנע

  ניתוח הסיכסוך בקטגוריות של מזרחיות מדוכאת,מבטא המשך האידיאולוגיה המזרחית התלושה מהמציאות המרורכבת מעבר למזרחים- אשכנזים,הגם הביקורת הראוייה על הצגת עליות הראשונות את ההוויה. הצגת מה שקורה בעזה כ"השמדת החברה האזרחית", מבטא את ההקצנה של תהליכים תוך יצירת תמונת שחור לבן ( הפוך מבחינה מוסרית) של המציאות.
  לי אישית, כבר נמאס לקרוא טקסטים שכאלו.

 16. דרור קמיר

  הטאבו על השם ‎إسرائيل ("אסראאיל" =ישראל) כבר הוסר בתחנות השידור הגדולות בעולם הערבי. באל-ג'זירה אומרים "אסראאיל" ו"אסראאיליין" (=ישראלים), וכך גם בתחנות שידור אחרות. הביטוי الأراضي المحتلة ("אל-אראדי-ל-מחתלה" =האדמות הכבושות) מתייחס בתחנות האלה רק לגדה, לרצועה ולמזרח ירושלים. הגולן נקרא שם "הגולן הסורי הכבוש", ותושביו הדרוזים מוגדרים שם כאזרחים סוריים. גם ערים ערביות בתוך הקו הירוק, כמו נצרת, מוגדרות ערים בישראל, אבל יש רתיעה מלכנות את תושביהן "ישראלים" או "ערבים ישראלים". בדרך כלל יאמרו פשוט "ערבים" או ישתמשו בביטוי "ערביי 48". תופעה מעניינת נוספת היא השימוש בשם "פלסטין" כמתייחס רק לגדה, לרצועה ולמזרח ירושלים. אפשר לשמוע ביטויים כגון "העיר נצרת שבצפון ישראל" לעומת "העיר קלקיליה שבפלסטין". כדי להתייחס לכל השטח הגאוגרפי של ישראל-פלסטין אומרים לפעמים فلسطين التأريخية‌ (="פלסטין ההיסטורית"). השינוי הטרמינולוגי הזה הוא הדרגתי ועדיין לא קיים בכל מקום, אבל הוא נעשה נפוץ יותר ויותר.

 17. מנחם פחימה

  כנראה שאל ג'זירה מושפעת ממהגמוניה האשכנזית-ציונית.
  או שכדי למצוא חן בעיני היהודים האשכנזים באמריקה היא אימצה את השיח ההגמוני הדכאני וכו'…

 18. שלמה אלפסי

  מאמר חשוב ביותר לדעתי. אין להתרגש ולו בעלות של קלוריה יחידה אחת ממקהלות/כנופיות עבדי המשטר החשוך הזה הממהרות 'להגיב' מאסיבית בכל פורום, בכל מצב צבירה, באוויר בים וביבשה. זוהי פרקטיקה (יצרפו אליה הקוראים האינטיליגנטים את שמות התואר המתאימים) שמטרתה ליצור רושם שקרי, מעוות ולא טבעי שכל (כ-ל-! בטוטלי[טרי]ות) הדיונים באשר הם נוטים להצדיק ולנמק (…על 'הנמקות' …בריוניות… שכאלה נאמר "והמשכיל בעת ההיא יידום"…) את המשטר הדקדנטי (מיומו הראשון… במהותו) האשכנזי-ציוני.

 19. פוסטביץ'

  לטעמי השאלה שהוצגה פה מדוע בכלל היהודים הערבים חיים פה מקבלת גוון בהחלט לגיטימי כשנכתבים דברים מהסוג הזה- אם מתקיים מצב של חוסר הכרה מוחלט וקטגורי לעצם זכות קיומה של ישראל כפי שהיא [ כלומר- לא מדינה דו לאומית..] בגלוי ובאופן מובהק , אז בהחלט רשאים החוקרים הנכבדים לא לחיות פה, אני סמוך ובטוח שנסראללה ומשעל המזרחיים ידאגו להם אישית לתקציבי מחקר.

 20. דודי

  היו לנו 20 שנה ומשהו בהם המשטר הישראלי אכן היה בעיקרו רע,
  לנו – כמה קל – היה קל להגדיר טוב ורע מוחלט מולו.
  כמה חבל שנאר תקועים בהגדרות הללו.
  הרי המצב ברור, החיזבאללה פתח במלחמה בלי שום סיבה ממשית.
  בלי קשר להגמוניה, והגדרות תרבות.
  מי שרוצה חברה טובה יותר חייב שיחלשו כל אלו שרוצים להפריע לזה
  כולל החיזבאללה.
  חבלעל ההכרח הנפשי לרדיקליזציה רק בגלל שהמציאות מסובכת.
  אדגים לכם רק בנושא חלקי מהמאמר.
  אמרתם שבשנים האחרונות יותר נפגעים בצה"ל הם מקבוצות הפריפריה, זה כנראה נכון ומבוסס על מחקר של (שכחתי את שמו לצערי) שפורסם בתיאוריה וביקורת.
  אבל, במתקפות הנוכחיות העובדות האמפיריות הממש מצערות הן הפוכות.
  האם הבדל זה יצליח לחדור את שריון הדוגמות? לא ולא!
  חבל שהימין המתקרא שמאל מצליח להשתלט על השיח השמאלי.
  שמאליות היא הומניות שמעדיפה דיבור אך מוכנה להשתמש בכוח להחליש את מי שרוצה רק כוח.

 21. סרבנית

  "מול המפגינים הרבים עמדו תחילה שתי צעירות בלבד, שיצאו נגד הקריאה להפסקת אש. השתיים, דנה לוי מאיחוד הלאומי ודנה אורן מהעבודה, נשאו דגל ישראל ושלט צהוב עליו נכתב: "בוגדים נמאסתם".

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3279752,00.html

  הוא שכתבתי כאן הבוקר בפוסט תחת רשימתו של ד"ר דהאן: הרווח בין אפי איתם לקונבלום, זמיר ויוד דלת לא קיים. הם כולם איחוד לאומי. נזכור זאת טוב טוב בשש אחרי המלחמה. מי שתומך במלחמה תומך בדיכוי, בצבא, בעשירים, בתעשייה הצבאית, בג'ורג' בוש, ובתקציב ביטחון מנופח. היא והוא הכל הכל חוץ משמאל.

 22. ירדן

  ג.אביבי
  אני לא גזען אני חצי אוסטרי חצי הודי. עד שלב מסויים לא הכרתי בכלל את מה שכולם כל כך מחפשים – השורשים. אני לא נוהג לשפוט אנשים לפי המוצא שלהם אלה לפי ההתנהגות שלהם. לא נופפתי בשואה כדי להיראות מסכן או כדי לזעזע פה אף אחד אלה בגלל שבאמת האשמות כאלו הזכירו לי דברים שנאמרו לפני תחילתה. כותב המאמר הציג מצב בו המזרחיים עובדים קשה ומתפרנסים בקושי, התפיסה שלהם היא טובה וחמימה והאשכנזים הקרירים מנצלים אותם. זאת ההרגשה שקיבלתי. דומה שהכותב מעדיף במקום להעביר מסר של שווין בין כל בני האדם להגיד שהמזרחיים עדיפים על פני האשכנזים. זה מרתיח אותי לשמוע אנשים שופטים אחרים לפי העדה שלהם. גם כשזה מזרחיים וגם אם אילו האשכנזים שבמקרה הזה, כמו שאני רואה את זה, הגזענות והסטריאוטיפ כוון אליהם ונגדם.

 23. יפת

  מסוג המאמרים שעלולים להפוך את העוקץ מאתר ביקורתי מאוד אך עדיין מחובר למציאות הישראלית לאתר מנותק וסהרורי. מאתר משפיע ורלוונטי, לפינה הזויה, קיצונית ובלתי רלוונטית בעליל.
  אפשר לסמוך שהם ימצאו להם במה מתאימה יותר (נראה לי שבאנגלית ההשקפות שלהם נשמעות יותר טוב), ואפשר לסמוך על רוב המבקרים באתר הזה (שהם מעט יותר מתונים) שידעו לאתר אותם ברשת אם ממש יתגעגעו.

 24. פוסטביץ'

  סרבנית יקרה, בואי נדמה את הסיטואציה הבאה: כנופיה של פושעים חודרת לבית שלך , חוטפת מתוכו את בני משפחתך וממשיכה לירות טילים עליו מבחוץ, לא מדובר בילדים מפוחדים, הם מאומנים ומלאי מוטיבציה ולא מתכוונים להפסיק..
  מה תעשי במיידי? איך תגיבי? תפיסות פציפיסטיות זה טוב ונחמד בעולם מושלם, אבל באמת שהגיע הזמן להתבגר..

 25. אלעד הראל

  אנחנו כבר יודעים שמלחמה זה רע והרוגים זה רע!!
  אך השאלה האמיתית היא למה נלחמים?
  לא צריך להאמין להגמוניה התקשורתית-פולטית שנותנת סיבות למלחמה – כמו "להחזיר את כוח ההרתעה" או "להחזיר את החטופים" ואליה להגיב בצורה של : "פשעי מלחמה" . צריך להבין את המניעים האמיתיים ועליהם להגיב!!
  מי מרוויח מכך שאין פה שלום?
  למה האליטה הפוליטית-כלכלית הגיבה כך לסיטואצית החטיפות בעזה ובצפון??
  צריך לחפש תשובות לשאלות האלה ועליהם להגיב משמאל!!
  מאמר זה הוא המאמר הראשון שחיפש מעבר להגמוניה ולא הגיב בפשטות לשקרים שמספרים לנו תוך אמונה ששקרים אלה הם מחשבותיהם האמיתיות של ממציאיהם

 26. דני זמיר

  וואי איזה באסה אני לא שמאל?
  מתי יש מועד ב' למי שנבחן להתקבל לשורות השמאל?
  מצד אחד אני תוהה, אם להיות שמאל לפי שיטת סרבנית זה תמיד לתהנגד למה שישראל עושה במיוחד אם מדובר בפעולה צבאית,
  מצד שני אני כותב את השם שלי ולא מסתתר אחרי כינויים הירואיים.

 27. אנונימית

  מרבית המתנחלים הם בכלל אשכנזים.

 28. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  האם באמת ספרתם בין הנפגעים רק חללים מזרחיים? האם לחיים במדינה דמוקרטית אין ערך בעיניכם? עוניתם, פשעו נגדכם, הושפלתם, אבל בסופו של יום מותר לכם לשכנע במה שאתם רוצים, אם רק תסבירו מה אתם רוצים.

  למשל בנושא ההשוואה שאתם עורכים בין עליית ש"ס לעלייתן של תנועות איסלאמיסטיות במדינות ערב. מה אתם מבקשים לומר? שש"ס יכולה להצליח במגמת השמרנות והדיכוי הנשי שהיא מסמלת טוב יותר אם רק תשכיל לשלב נשים בתפקידי מפתח?

  חבל שאתם מזלזלים בהקשבה למי שאתם מכנים 'קהילותנו' (שם של כתב עת קיבוצי – 'קהילתנו'). ההנחה שלכם שהדיעות שמביעים מזרחיים לא משקפות את מה שהם היו חושבים אילולא האשכנזים 'טיפלו' בהם – מוטעית (ומתנשאת) ביסודה. הציבור המזרחי, או הישראלי, הראה בסקרים ובדרכים שונות שהוא מוכן לפשרות, התכנסויות והתקפלויות ועד כמה שזה מפתיע – הוא בכל זאת חפץ חיים. זה מסר מעט מורכב שנסראללה אולי לא מבין, אבל עכשיו מסבירים לו לאט.

 29. מרקו

  כמזרחי בעל תודעה חברתית אני שותף לביקורת החברתית שלכם כלפי הממסד האשכנזי. ערככם יורד בעיני ובעיני מזרחים רבים ושפויים כאשר אתם נוגעים בשטחיות נוטפת שנאה בעניינים המדיניים. בעיסוקכם בקונפליקט היהודי ערבי אתם מצטמצמים לחד-ממדיות שמזכירה תסריט הוליוודי מסוג ב', המגדיר בפשטות את הטובים והרעים. מתוך תחושת נחיתות אתם עוקפים את השמאל האשכנזי הרדיקלי בביטוי ההרס והשנאה העצמית. לאורך כל המאמר הארוך והשונא אין ולו מילת ביקורת אחת על הצד הערבי.

  יתכן ושכחתם. לא בכדי ישראל נקטה בחיסולים ממוקדים כלפי בכירי חמס, שכן ארגון זה הצהיר לאחר עלייתו לשלטון כי המאבן המזוין בישראל, קרי הרג אזרחים יהודים- הוא לגיטימי. לדידכם אנו מולעטים על-ידי התקשורת הישראלית בצילומי טלוויזיה נוטפי דם ועשן. שכחנו שהחיזבאלה הוא ארגון פצפיסטי שתוכניות הטלוויזיה שלו מראות לוחמי חירות לבושי ורוד, הנושאים שלטים הקוראים- "לא לאלימות"- הלוואי. לעומת זאת מעוררת בחילה הפרופגנדה המצולמת שלהם המנופפת בהישגיהם הצבאיים מול ישראל, שמטרתה להעלות את מורל הקורבנות הלבנונים ההרוגים או אלה הנסים מביתם. מזלכם שאתם לא נמנים עם אנשי צד"ל, אחרת הייתם כותבים מאמרי ביקורת פוליטיים בעולם האמת.

  מתוך הזדהות סנטימנטלית עם האויב אילצתם את המציאות ומתחתם קו משווה בין ש"ס לבין התנועות האיסלאמיסטיות, אולם שכחתם הבדל מהותי. ש"ס, בניגוד לתנועות טרור אלה, לא הפעילה מעולם אלימות פוליטית ובטח לא טרור.

  בדבר אחד אתם אכן צודקים. כמזרחים אנו אכן נמצאים בין פטיש הדיכוי האשכנזי לבין סדן הלחימה הערבית להשמדת ישראל. אולם אי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור. מדינות ערב לא יקבלו אותנו- את הפליטים היהודים- בחזרה. נכון להיום אם ידו של הטרור הערבי-מוסלמי תהיה על העליונה, הוא לא יבחין בין מזרחים לאשכנזים. הראשונים שיתפסו תחת ידם יועלו על גרדום בכיכר העיר. (ראו הלינץ' ברמאללה.)

 30. סבתא בוזגלו

  ס ל י ח ה !?
  ערימת מלל מתלהמת וחסרת פשר שכזו מזמן לא נראתה בשכונתינו. טונות של הכללות סטריאוטיפיזציות וכותרות-על עטופות בגישה סוציו-אנתרופו-פוליטית מתקשקשת סליחה – מה זה?!
  שום מבחן סבתא, שום בוזגלו – שזה פרדוקס בפני עצמו.
  אבל באמת איזו הגזמה –
  האם באמת הפיגועים והטילים מבחינים בין עדות?! או מעמדות?! – זהו טיעון קשה ובעייתי.
  זה נכון שלעשירים בד"כ ברוב המקומות בעולם יותר קל, יש להם מגוון אפשרויות יותר גדול והם יכולים לקנות ביטחון מעמד וחיי שפע. ונכון שהם לא כל-כך מסתובבים באוטובוסים ובשווקים, אבל מכאן ועד לכלול הבדל זה כמעין דוקטרינה פוסט-קולוניאליסטית, פוסט-ציונית מתבכיינת – די!!
  הפער בין עשירים ועניים ממש אינו בהכרח מבדיל בין מזרח ומערב, אני מכיר די הרבה עשירים מופלגים מזרחיים שאומרים לכמה וכמה אשכנזים לבנים לכסות את המינוס בחשבון ואם לא….
  אם אני לא טועה אפילו מנהל הבנק שלי הוא במוצאו מזרחי ותאמינו לי שהוא מתפרנס ה ר ב ה יותר טוב מכמה אשכנזים שאני מכיר.
  ואף אתם ציינתם עולים מחבר-העמים וכו' אז מה זה החרטה העדתי הזה?! לא מצאתם דרך יותר אינטליגנטית להבחין בין קבוצות אוכלוסייה? – מה שהיה קרוב לידיכם זה שאלת המוצא ושרידי אפלייה שאכן היתה בשנותיה הראשונות של המדינה – אבל וודאי ידוע לכם שגם אז ה"אשכנזים" (ולא רק האשכנזים כמובן) לא תמיד ליקקו דבש: הקמת ישובים, קרבות ומלחמות, צנע, לחם-עבודה…

  ומה עם אנשים כמוני ש "דם מעורב זורם בעורקם"? והאמינו לי, שמעולם לא הוגש לי מאום על מגש כסף? – גם אני נכלל בקטגוריית המזרחי העבד הדפוק?! – לא תודה. אני עושה את מירב מאמצי בחיים בכדי להצליח בהפגנת כישורי, ללא כל קשר למוצאי העדתי.
  ד"א אני חושב שהגיע הזמן להתנער מעט מרגשי הנחיתות או ה"כאילו נחיתות" של המזרחים. די. מספיק. לכל העדות היה גם סבל רב וכואב וגם שיפור מעמדות כזה או אחר. זה לא אומר שאין במדינה אפלייה, בעיקר ממסדית, אפלייה על רקע גזעני של מיעוטים כגון אזרחים תושבי ישובים "בלתי מוכרים", פערים בין עשירים לעניים, ובעיקר חוסר כבוד לאנשים יצרנים ועובדים – זה כן וזה כואב. אבל מכאן לקחת את זה לכיוון הפוליטי ולקשור בעיות אלו בסכסוך המורכב ורווי הדם והכאב מול הפלסטינים, זו כבר הגזמה.

  אני מניח שאפשר להבין שכנראה הושפעתם קשה מהמצב המאוד מזופת, מכל נקודת-מבט, בשעות קשות אלו.

  אבל עד כאן.

  סבתא בוזגלו

 31. Reuven

  An appropriate inex for the deterioration can be seen by examining the list of the soldiers who serve in Hakirya and in DOVER ZAHAL:
  Almost a full match to the list of the top 100 Millionairs and the accepted list of celebrities.

  An article to this effect was published in Maariv few years ago.

  Pretty soon, Israel will have to recruit for the Army's not-so-safe-jobs Thailandiand, Ethiopians and the likes.

 32. אחת

  המאמר ביקורתי מאוד כלפי הערבים. הכותבים טוענים שלמעשה הדיבור היום יומי על ישראל בעולם הערבי גובל באנטישמיות. שם כל הישראלים "יהודים", כמו כל שאר היהודים. המאמר מבקש לנקות את השפה המדוברת, לשנות את המונחים ולהפנים. המאמר גם ביקורתי מאוד כלפי הערבים מבחינת עם מי הם בוחרים לנהל את דיוני השלום שלהם, ז"א עם מי שנוח להם. הכותבים מבקשים מהערבים לנהל את דיוני השלום עם רוב האוכלוסיה בישראל ולא עם יוסי ביילין ושמעון פרס ממעמד השליטים. המאמר גם ביקורתי מאוד כלפי השמאל באירופה ובארה"ב, שגם הוא מעדיף לדבר עם מי שנוח לו, שזה השמאל האשכנזי השבע בישראל. בנוגע לתנועה האיסלאמית, אתה לא חושב שהגיע הזמן שתהיה לישראל מדיניות ריאליסטית לגביה במקום חזית סירוב? ישראל טיפחה את התנועה האיסלאמית בזמנו (זה מה שהכותבים אומרים). הסירוב הישראלי לשבת לדבר עם התנועה האיסלאמית כמוהו כבת יענה הטומנת ראשה בחול. אלה הם השכנים שלנו, אלא אם כן אתה רוצה להעביר את ישראל על מעבורת ולעשות אותה איזה אי בים הבלטי. לא רק הערבים צריכים להפסיק לדבר עם מי שנוח להם על השלום, קרי, השמאל הציוני האשכנזי. הכותבים מבקשים גם מהישראלים להפסיק לדבר עם מי שנוח להם, כמו אבו מאזן, ולהתחיל לדבר עם ההנהגה שנבחרה בשטחים בבחירות דמוקרטיות. אז תתמודד במקום לקטר.

 33. ליאור שוורץ

  פרופסור לביא תלכי למשפחות ההורגים ממגלן ואגוז וכל האזרחים שנהרגו בישראל ותראי את כור היתוך הישראלי.כמה אשכנזים?כמה מעדות המזרח? כמה ישראלים?.

  ולסרבנית "שהשמאל עלה לך לראש" http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3279810,00.html תקראי את
  יורם קניוק היום אולי תביני.ותפנימי

  ועוד שאלה קלה לח"כ ברכה הוא אמר שפעולת החיזבלה הייתה "פעולה צבאית" ממתי חיזבלה הוא מדינה ריבונית????
  ממתי חיזבלה הוא צבא לבנון ????,חבל ש 3000 פעילים אתמול לקו בעיוורון מחשבתי.
  זה לא שמאל זה כמו שקניוק קורא לזה פשיזים שמאלני.

 34. יונתן לרנר

  יום אחד יישבו יוסי דהאן ואיציק ספורטה וינסו לנתח לאחור איך הפך אתר "העוקץ" מאתר מוביל לאתר שולי בשיח הציבורי של החברה בישראל. הניתוח יביא אותם לחודש יולי 2006 שבו נקט האתר בקו מערכתי המעמיד בספק את זכותה של מדינת ישראל להפעיל כח כנגד ארגון טרור, השולל את זכות קיומה, ושאיננו מהסס לתקוף אותה על פי שיקוליו.

  יותר מכל הם יציינו את ה- 22 יולי כיום שהביא למפנה הגדול. באותו יום הם פירסמו מאמר ובו "אם כל התאוריות" של אתר "העוקץ". תאוריה המנסה להכליל את הלחימה בלבנון, עם תקיפת הציונות האשכנזית, עם הקיפוח העדתי המתמשך, עם הכיבוש, עם ההתנחלויות וכן הלאה.

  אחר כך, כשניסו לחזור לנתיב המקורי של "העוקץ", הם גילו שהם נותרו רק עם קוראים ומגיבים מהשוליים הרדיקליים שאיבדו זה מכבר את היכולת להשפיע על השיח הציבורי של החברה בישראל.

  חבל.

 35. רבאח חלבי

  כל מלה בסלע, מפיח מעט תקוה במצב האיום.

 36. גלעד שם אור

  פעם ראשונה שאני מגיב פה. הכרתי את העוקץ לפני שלושה חודשים ובאופן כללי מצאתי פה אוזן קשבת לעניינים המעסיקים אותי בחיי – אפליה על רקע גזעי, דיכוי כלכלי וחברתי, רב תרבותיות, צדק חברתי והכרה ב"אחר". סליחה – אבל כל הכותרות האלו לא ממש נוגעות לדעתי למאמר הקיצוני הזה. המאמר הזה ממש הדף אותי מכסאי. אני המום מהעירבוב והמישמש הכאילו מנומק ומעוגן באיזו תיאוריה אנטיקולוניאלית מהסוג שגברת לביא, סליחה, היא בטח מזדעקת עכשיו – פרופ' לביא – מכירה. מה שנקרא – עזבו אותי עם העובדות. תנו לי להלביש את התיאוריה על המצב. חבל שאברג'ל הלוחם החברתי הוותיק מיהר להצטרף לקשקשת הזאת. אני מאוד מקווה שהמאמר הזה פורסם בהעוקץ מטעמי חופש הביטוי בלבד ולא מטעמי הזדהות של בעליו עם תוכנו הכמעט אנטישמי לעניות דעתי. אני מכל מקום אמשיך לפקוד את העוקץ ולקוות לימים טובים יותר ולהחזרתו של הקול הביקורתי אך השפוי והמאוזן למערכת האתר.

 37. אסף שיאון

  הלוז האמיתי מתבטא בחיזוק-סיוע לאויב. כן, הערבים הינם אויב ויש להדבירם. כל מיני חוכמולוגים עוטפים את הבעיה המזרחית באריזה הומנית כביכול, כשמאחוריה מסתתר העוקץ האמיתי: חיזוק האויב הערבי.
  מי שחרד באמת ובתמים לשלום הציבור, ייטיב אם יפעל לסדר חדש והוגן ומתחייב: הפרדה טוטאלית בין יהודים לבין ערבים. הם שם ואנחנו כאן. דבר שבעתיד יקרה עם הרבה דמים. לחסוך הדמים, להפריד עכשיו. הערבים בישראל הם גייס חמישי. על מי אתם רוצים להגן? על אחמד טיבי, ברכה, עזמי בשארה, משת"פים של האויב. ואולי בעצם גם אתם ח'נונים, נאיביים שמשתמשים בכם? אנחנו לא פרייארים. לא ניפול לפח-למלכודת המזרחית שהאויב ארג לנו. נילחם באויב במלוא העוצמה, במלחמה כוללת ובעוזריהם.

 38. מן אל משרק

  1. המאבק המזויין בישראל פירושו לא הרג אזרחים יהודים. מדינת ישראל מתיימרת לייצג את יהודי כל העולם אך היא לעולם לא תייצג אותי למשל. היא מייצגת את הציונים, ולכן, מאבק מזויין בישראל פירושו מאבק בציונים.

  2. באיזו זכות מרשה לעצמה ישראל לחסל הנהגה מדינית שנבחרה באופן דמוקרטי? רק בגלל שהיא לא ההפך הגמור ממנה מבחינה אידיאולוגית? מה שנוצר כתוצאה מכך הוא חוסר הבחנה בין הנהגה, אזרחים ולוחמים, כל האנשים ב"צד השני" הופכים למטרה, ההנהגה- כי יש לה אידיאולוגיה בלתי לגיטימית, הלוחמים- כי הם נלחמים למען מטרה בלתי לגיטימית והאזרחים- כי הם תומכים באותה אידיאולוגיה בלתי לגיטימית.
  מצטער, אבל כל ציוני שמצדיק עמדה כזאת, פירושו שהוא תומך בפעולות טרור, גם כלפיו וכלפי ה"צד שלו"

  3. הכותב מרקו יוצא מאיזשהי נקודת הנחה שצה"ל הוא ארגון לגיטימי שפועל במסגרת לגיטימי ומרשה לעצמו לבחון רק את פעולות החמאס וצורת הלבוש שלהם. אני יוצא מנקודת מבט אחרת- בוא נבדוק בבקשה את צה"ל ופעולותיו. ארגון פציפיסטי? דווקא נראה לי יותר כמו צבא. מדים ורודים? נראה לי יותר כמו ירוק. שלטי "דיי לאלימות וכן לשלום? גם לא. פגיעה באזרחים חפים מפשע? וואו, יש בשפע. הרבה יותר ממה שהרגו כל הארגונים החמושים הפלסטינים גם יחד.

  לסבתא בוזגלו-

  בן אדם, מה נסגר איתך? היית בכלא לאחרונה? ראית איזו כמות של מזרחיים? כנ"ל בחיל חימוש או בכלל בשכבה סוציו-אקונומית נמוכה. לכל אלה יש סיבה- או שהמזרחיים הם מלידה ממש מטומטמים ועבריינים, או שיש יד מכוונת, או שזו פשוט תוצאה של אפלייה כלפי ההורים שהייתה בעבר.
  אם הם ממש מטומטמים מלידה- אז וואלה, אין לי מה להגיד, אבל האפשרות הזאת היא פחות סבירה.
  יד מכוונת או תוצאה של אפלייה מהעבר? לא יודע מה מביניהם, אולי שילוב של שניהם? והאם אי-תיקון האפליה שהיתה על ידי המדינה היא אינה גזענות\אפליה בפני עצמה? לדעתי כן.

  ומדוע תמיד מתייחסים לחיילים שבויים כאל "חטופים"?
  האם סמיר קונטאר וחבריו הלבנונים ששבויים בישראל ואלפי ה"אסירים הבטחוניים" ששבויים בישראל גם הם "נחטפו"?
  האם מדינת ישראל והציונות מחזיקים ללא עוררין בצדק, במוסר ובהגיון עד כדי כך שהם יוכלו לקבוע שלוחמי אויב שנחטפו הם אסירים בטחוניים שזכותה הלגיטימית לשפוט ולהחזיק אותם ולוחמים שלהם שנחטפו הם חטופים שהחזקתם בידי הצד השני היא בלתי לגיטימית עד כדי פלישה צבאית כה הרסנית?
  כנ"ל לגבי "פיגועי טרור" נגד חיילים.

 39. נחמן

  חשבתי אם לשמור על הארשת המנומסת שהצלחתי להחזיק בתגובתי למאמר הגנרליסימוס שהיה מבחינתי נקודת תחתית שקיוויתי שהיא חד פעמית. החלטתי שלא.
  "מרבית הרוגי צה"ל מאז פרוץ אינתיפאדת אל אקצה הם מזרחים, דרוזים, מהגרים רוסיים ואתיופים. מאידך, מאז מלחמת לבנון של 1982, השירות בקו האש "יצא מהאופנה" אצל האליטה".
  מתוך החיילים שנהרגו בלבנון לאחרונה לפחות שניים מהם הם ממרחביה ונען. מכיוון שמדובר במקומות שמשפחתי קשורה אליהם אתם אולי יכולים להבין את העלבון והזעם שאני חש כשאני קורא דברים כאלה שנכתבים ממגדל השן שלכם.
  "בשנות ה 1990 יצרה ההגירה ההמונית הרוסית במרכז הארץ, בו נמצאת מרבית התעסוקה, בועת נדל"ן, שלא איפשרה למשפחות מזרחיות לרכוש דירות." , והגליל הירוק והיפה זה "עבור האשכנזים שלא יכלו להרשות לעצמם ביית צמוד קרקע במרכז הארץ, נוצרה התכנית לייהוד הגליל".
  אז מה עשינו? "קהילותינו נדחפו בדלת האחורית אל ההתנחלויות בלב השטחים הכבושים של 1967." אבל רגע, אנחנו המסכנים, רק אנחנו, ולכן אנחנו חוטפים בגליל, לכן :"שדרות, המופגזת תדירות מטילי קסאמים, היא עיירת גבול מזרחית עם שיעור גבוה של מהגרים רוסים ואתיופים. כך גם עיירות הפיתוח והמושבים בגבול הלבנון, ואפילו חלק מהשכונות שנפגעו בחיפה". אבל הגליל זה לא רק לאשכנזים ואותכם דוחקים לשטחים? התבלבלתי.
  עוד משהו שעולה מהציטוטים שהבאתי זה הקושי שלכם עם הרוסים. מצד אחד בנו להם, נתנו להם עשו להם במרכז הארץ ואותכם דחפו הצידה, מצד שני פתאום הם נדחפים לכם גם ליחידות הצבאיות שבהן נהרגים וגם לישובים הנפגעים מהטילים. החוצפנים אפילו גרים בכמה מהשכונות של חיפה שנפגעות (אני לא מבין את המשפט על חיפה, האם זו גאווה שיש מזרחים שהצליחו לגור בעיר ולא נדחקו למושבים ולשדרות, או שזה כעס על החיזבאללה שעד חיפה רודף את אחיו האבודים "העולם הערבי, הפלסטינים, והיהודים המזרחים" במקום לירות לשכונות האשכנזיות?).
  עוד גורם חשוב באוכלוסיה שאתם מתעלמים מקיומו במאמר זה הוא הדתיים הלאומיים (האשכנזים ברובם אני חושב). הם רוב התושבים בהתנחלויות, והם מהווים אחוז גבוה מהחיילים ביחידות הלוחמות בצה"ל, אז כשנח, אתם מתעלמים מהם, כשנח, אתם מציגים אותם כחלק מהאליטה האשכנזית האירופוצנטרית (רואים? גם אני יכול!) הקולוניאליסטית הרודפת וכשנח אתם מצרפים אותם אליכם בתור קהילותינו שנדחקו לשטחים. יופי. הרשו לי בזעמי לזרוק עובדה לא בדוקה ולטעון שבטוח שאם אעיין במאמריכם, אמצא מאמרים שקוראים להם כת משיחית מטורפת, טרוריסטים בשם הדת וכו'.

  על הטענה המטופשת שההון פה הוא אשכנזי כבר ענו קודמים, אז לא ארחיב.

  כל הסתירות הפנימיות והבורות הצועקות לשמים במאמרכם גרם לי לחשוב מה עומד מאחורי גיבוב השטויות הזה (ג. אביבי, טול קורה מבין עיניך לפני שאתה עונה שטויות לירדן), שבו או בחלקים ממנו אני נתקל יותר ויותר אצל קבוצה מסוימת של יוצאי עדות המזרח המתגוררים בירושלים או מרכז הארץ. לפעמים מפאר את שמם תואר אקדמי מכובד ובדר"כ הרכב בו הם נוסעים יקר ויפה בהרבה מכל רכב שאי-פעם יהיה לי או לחברי (האשכנזים והמזרחים) העובדים בחברת ההי-טק שבה אני עובד.
  לדעתי בחלק מהמקרים העניין נובע מגזענות פשוטה ובורות תהומית. זה עצוב אך נסלח.
  במקרים אחרים העניין נובע מרצון לברוח מהבעיה ולפרוק את התסכולים בו זמנית. הערבים מפחידים וחזקים מידי, וגם דרך החיים שלהם דומה לדרך החיים של הורינו וסבינו. אנחנו בסדר, לכן מי שנשאר זה האחרים, אשכנזים/רוסים/מתנחלים/משתכנזים (שזה החבר'ה שלנו שלא מסכימים איתנו, "מחקו זה מכבר את עברם, ואימצו את תפישת העולם של אדוניהם."). ברגע זה פסלתם חלק גדול מהחברה הישראלית. הדחקתם את כל בעיותיכם, הדחקתם את כל בעיות ערביי ישראל, את כל בעיות הפלשתינאים ואת כל בעיות העולם הערבי (וגם חיברתם את כולם על הדרך), והרשיתם לעצמכם לעצום עיניים ולמלמל "אני בסדר, אני בסדר, אני בסדר" כל הדרך לתהום. אני מקווה שהדרך תנעם לכם ושלא תסחפו אתכם חלקים גדולים מידי של העם היהודי במדינת ישראל.
  לשמחתכם בטווח הקצר אך לצערכם לטווח הארוך (במיוחד מכיוון שאיני היחיד שמגיב כך), בעקבות השפל חסר התקדים של האתר הזה החודש, אני לא מתכוון להסתכל על המאמרים הבאים. אולי אחזור אליו עוד חודשיים, אם לא אמצא פורומים ואתרים חברתיים אחרים, שפויים, בתקווה שאולי תשתנה הרוח הרעה שפשתה פה.

 40. נתן.

  כדאי רק לציין שכל הצמרת הביטחונית של מדינת ישראל, החל ברמטכ"ל ,דרך מפכ"ל המישטרה וכלה בשר ביטחון הם מיזרחיים.

 41. סרבנית

  מה קרה, קראתם משהו שאינכם מסכימים איתו? קיבתכם הגזענית רגישה כל כך לטענות דמוקרטיות? באמת מעניין. תגידו, מישהו כאן הכריח אתכם אי פעם לקרוא משהו? מה, אתם עושים למישהו טובה שאתם נמצאים כאן תוך שנותנים לכם לבטא את הרעיונות המחרידים שלכם שתומכים באופן מוחלט בביצוע פשעי מלחמה מבלי להניד עפעף? בשלל ההודעות הצדקניות של ה"נפגעים" מהרשימה הזו יש כאלו שבהודעותם האחרות כאן תומכים ברייש גלי ברצח של אזרחים חפים מפשע. חוץ מזה בתוך שלל ההודעות הצנזוריסטיות כאן עדיין לא קראתי ולו הודעה אחת שהייתה מסוגלת להציג אענה שכנגד אל מול הטענות שהועלו ע"י הכותבת והכותב. רק כוח ואיומים יודעים לבטא כאן מבול הגברים ששולט על ישראל כולה ומדכא את ערבייה, מזרחייה ונשותיה. לא נשתוק ולא נצנזר ולא נפחד מלהחשף לדעות שונות גם אם אין אנו מסכימים איתם. אתם השב"כ של המחשבות. אכזריים חסרי לב כנגד כל דבר שהוא קצת שונה מגבר לבן, אלים, ציוני ותומך מוחלט בכח הזרוע, בנלחמה ובמרחץ דמים. אם תרצו להשתיקנו תצטרכו להרוג אותנו. לא נשתוק, לא נמות ולא נמית. ניאבק בכם כי אתם הורסים לנו את הבית ואת העתיד כאן.

 42. דרור קמיר

  נכון – הוא לא נחטף לישראל. הוא הגיע מרצונו החופשי. הוא פלש לשטח ישראל חמוש עד לשיניו ורצח משפחה שלמה. על כך הוא נידון בבית משפט ישראלי למאסר עולם. אפילו אילו היה חייל רשום בצבא לבנון אי אפשר היה להתייחס אליו כשבוי מלחמה, כיוון שמעשיו אינם קבילים אפילו כפעולה לוחמתית.

 43. לדרור קמיר

  כוחתנו הרגו גם את כל משפחתו. וזו רק דוגמה אחת קטנה. מסתובבים ביננו הרבה סמיר קונמנטרים. אז בבקשה, די להתחסדות. כוחות ישראליים חיסלו מאז 1978 פי 100 אזרחים מאשר כוחות לבנונים. הגיע זמן להתעורר ולהתבגר.

 44. האפגני

  בימים שמאז תחילת הלחימה בלבנון זכה האתר לכמה וכמה תגובות מוזרות. נעזוב בצד את אלו שמאשימות כותבים ומגיבים בסיע לאויב, סוג של שאריות מ-ynet. כוונתי למגיבים רציניים, שמתייחסים (או נטו להתייחס בעבר) לגופו של עניין, ואז מוסיפים משהו בסגנון "אם הידרדרתם עד כדי כך אפסיק לקרוא, אולי אשוב בעוד חודשיים", או דואגים בפולנית מדוברת "אוי ואבוי, ככה תהפכו ללא רלבנטים" כשאיזה פוסט חורג מהקונצנזוס.
  גם בעיני לא עלו דמעות הזדהות למקרא דברי פר' לביא ופ"ש (פנתר שחור) אברג'ל שאותו אני מוקיר. אולי הכל בגלל מוצאי המפוקפק – כיוצא ארץ מוסלמית, אך לא ערבית, לעולם לא אהיה ראוי לתואר האצולה יהודי-ערבי, וכך אוותר קרח מכאן ומכאן. ואין לי לאן ללכת – אפגניסטן היום אינה זו של שירי הערש ששמעתי. ואולי, כדרכם של שירי ערש, מעולם לא היתה.
  כמובן שזה בולשיט. הבעיה אינה שלי אלא של כל ניתוח שמנסה לתאר את המציאות דרך קשית קונצפטואלית אחת. כשניתוח כזה גם משתמש בליברליות בעובדות קשה עוד יותר לקחת אותו ברצינות. כמה מקודמי מנו בהנאה גלויה את הבעיות המתודיות והעובדתיות במאמר. אציין רק זאת: התהליך שהוביל להקמת המדינה אכן לא כלל קונצפט של יהודים-ערבים. ספק אם בין אלו שהיגרו, עלו או הובאו לכאן אחרי קום המדינה מארצות ערב היה מספר גדול של יהודים שנתנו משקל זהה לערביותם. אין ספק שאם היתה מסה קריטית של כאלו מצבה של ישראל במזרח התיכון היה שונה (אבל לא היו). אין ספק שהעולים מארצות ערב נדחפו להתכחש למרכיב הערבי (המשני) בזהותם. זו אחת, אבל רק אחת, הסיבות לנטייתם ההיסטורית לימין הפוליטי האנטי-ערבי בישראל, להתכחשותם לתרבותם המקורית, לשיעורם בבתי הכלא ולרעות חולות רבות אחרות.
  אלא שעל בסיס הנתונים הנ"ל, ניתן להגיע רק למסקנה אחת: למושג ה"יהודי-ערבי" אין ולא יכול להיות בנקודת זמן זו, בהקשר החברתי בישראל והמדיני ביחסי ישראל ושכנותיה, משקל משמעותי. השנים שחלפו עיצבו כאן חברה מפולגת, עם תפיסות שונות של מזרחיות ומערביות, אך הסכסוך גרם לכ-ו-ל-ם לניכור מוחלט מהמרחב שבו אנו חיים. הפיתרון, בשלב הראשון, חייב אם כן להיות פוליטי.
  החיבור הדחוף והנחוץ ביותר פוליטית וחברתית הוא דווקא עם הערבים הפלסטינים אזרחי ישראל, אבל זה נושא למאמר נרחב. פעם אחרת.

 45. אליאס זורייק

  המאמר מביא את השתלשלות העניינים בפרשת המבצעים כשם שדווחה במרבית העיתונות בעולם המערבי. רק בישראל ההליכים שהובילו למבצעים הללו התהפכה המשמעות שלהם, של מי תוקף ומי מותקף.
  המאמר מנתח בצורה קצרה וחדה את התהליכים שקרו בעולם הערבי (ופלסטין בפרט) מבחינת חדירת הדת המאורגנת לכל תחומי חיי החברה והתרבות וההשפעה של החדירה הזו כולל התפקיד המכריע של ישראל בה על הסכסוך בפלסטין עם הציונות הישראלית.
  ההשוואה לש"ס נראית לי קצת מאולצת אבל מה שנכון נכון. הנהגת החמאס כמעט כולה פרופסיונאלית. הנהגות המפלגות הראשיות בישראל כולל ש"ס בנויות מעסקנים.
  גם הטרגדיה שקרתה לנשים המוסלמיות, שהן חושבות שהתנועה האיסלמית משחררת אותן מובאת בו ככתבה וכלשונה.
  קצת לא מוצא חן בעיני שכותבי המאמר שמו את עצמם שופטים עלינו, אבל את הפרוטוקולים של זקני ציון אפשר למצוא בהרבה חנויות ספרים מכובדות במצריים, בגדה, בירדן, ובחנויות ספרים בערבית באירופה. כאן אנחנו הערבים שגינו.
  המאמר הזה גם מסביר בצורה עקיפה את הריקנות של המזרחים הפעילים ביחס לשאלת הקרקעות והבג"ץ וחוסר התקשורת עם הציבור שלנו ואת הקושי לשתף פעולה בין שני הציבורים.
  סוף סוף כמו שאמר כאן מישהו מעלי מאמר שלא רק מגיב לתקשורת הישראלית על המבצעים האלה אלא גם הולך לעבר כדי להסביר ויש לו חזון לעתיד. אם יש למישהו בעיות אולי שלא רק יפרק את המשפטים המתומצתים של המאמר אלא גם שיציע תזה אחרת. לא הוצעה כאן תזה כזאת חוץ מלהצביע על זה שהמזרחים השתלבו יפה בציונות וכיום הם עושים לאשכנזים את העבודה של ההרג בערבים, גם מופז ופרץ וגם החיילים.
  בנוגע לשאלת ההרוגים במבצעים כעת, שימו לב שנשבו ונהרגו בהתחלה יחידות מובחרות שם עוד יש אשכנזים ותיקים. כעת יש יותר קורבנות מהאוכלוסיה עליה כותבים במאמר. זכרונם של כל הקורבנות לברכה. חבל על חיים צעירים שהולכים בכל הצדדים הנלחמים זה בזה.
  תודה לכותבי המאמר ותודה למערכת העוקץ. אני אמשיך לגלוש באתרכם. מדי פעם יש כאן פנינים כמו המאמר הזה שאני לגמרי מתחבר אליהן.

 46. פוסטביץ'

  סרבנית למשל בחרה לא לענות לשאלתי.. חבל, אני באמת ובתמים מנסה להבין את ההגיון הפוליטי מאחורי המאמרים ההפגנות והתגובות שמובאות כאן- נניח עכשיו הפרופסרית המזרחית הלא ציונית עומדת במוקד קבלת ההחלטות – מה היא עושה כשמפציצים את חיפה? האם על מדינת ישראל, גם מנק' מבט לא ציונית אין זכות בכלל להגן על גבולה הצפוני? אולי צריך להוריד את הגדר לשיטתה? לא יודע, באמת שלא יודע..

 47. יונתן לרנר

  אכן, חשבתי לא להגיב עוד אבל מיד אסביר לך למה אני כותב שוב. אני מצטער שאינך מתייחס לכל דבריי. המאמר הנדון הוא השפיץ של המסע שמנוהל כאן ולכן האתר עלול להפוך ללא רלבנטי (פולנית?).

  אבל יותר מכך ולכן אני מגיב. זה עתה התקשר אלי משתתף קבוע באתר שלא היה לי מושג כלל שמאחורי הכינוי שלו הסתתר ידיד שלי. במאמר מוסגר כדאי לאנשי חד"ש ללמוד את המקרה שלו. הוא היה מצביע חד"ש במשך שנים ויש לו קבלות מוכחות שהוא איננו מאמין לשטיפת המח הציונית הרגילה. והנה, בשנים האחרונות, הערבים משני צידי הגבול הצליחו לשכנע אותו שמאחורי כל המילים מסתתר הרצון לחסל את מדינת ישראל.

  רגע, לפני שאתם מאשימים אותו, כדאי לראות האם דווקא הוא זה שצודק.

  הוא התקשר אלי כי הוא שלח תגובה השוללת את המאמר הזה והתגובה לא התפרסמה. גם תגובה שלו לדבריי לא פורסמוה מנגד בחרו עורכי האתר לפרסם את המשפטים הבאים של "סרבנית":

  "רק כוח ואיומים יודעים לבטא כאן מבול הגברים ששולט על ישראל כולה ומדכא את ערבייה, מזרחייה ונשותיה. לא נשתוק ולא נצנזר ולא נפחד מלהחשף לדעות שונות גם אם אין אנו מסכימים איתם. אתם השב"כ של המחשבות. אכזריים חסרי לב כנגד כל דבר שהוא קצת שונה מגבר לבן, אלים, ציוני ותומך מוחלט בכח הזרוע, בנלחמה ובמרחץ דמים. אם תרצו להשתיקנו תצטרכו להרוג אותנו. לא נשתוק, לא נמות ולא נמית. ניאבק בכם כי אתם הורסים לנו את הבית ואת העתיד כאן."

  זה בעיניהם ראוי לפרסום. ולכן, הבעיה היא הרבה יותר עמוקה מאשר מאמר אחד.

 48. ג. אביבי

  מה הטענה שלך? שרוב הרוגי צה"ל אינם מזרחים ואתיופים? הסטטיסטיקה מראה שכן. גם העובדה שבין וותיקי האשכנזים מספר ההרוגים נמוך בהרבה מכל שאר הקבוצות מתבקשת מהעובדות המספריות. לו ספרת היית נוכח שזאת האמת, אבל אותך העובדות לא יבלבלו. אם בתקריות האחרונות היה שוויון (ולעזאזל כזה "שוויון") בהרוגים – זה מהעובדה הפשוטה שאת הקיבוצניקים ואת אלה מבני האליטה שלא הולכים לקריה/קל"ב תמצא בסיירות וצוותי אויר – תפקידים יוקרתיים, אם כבר קרבי אז הכי הכי. כך המצב גם בין נרצחי האינתיפאדה – רוב הקורבנות הם מזרחים ובין האירופאים הרוסים הם רוב. קשקשנות מתלהמת מצדך לא תשנה שום עובדה.
  "על הטענה המטופשת [כדבריך] שההון הוא אשכנזי" – ההון ברובו הגדול הוא בידיים אשכנזיות, אם קראת על מיליונר מזרחי כמו תשובה וכו' אין זה אומר שכל חבריו לרמת ההון הם מזרחים. לו היית יותר רציונלי, יותר מתבסס על עובדות לא היית פולט כאלה שטויות.
  הלאה, "… אצל קבוצה מסוימת של יוצאי עדות המזרח המתגוררים … לפעמים מפאר את שמם תואר אקדמי מכובד ובדר"כ הרכב בו הם נוסעים יקר ויפה בהרבה מכל רכב שאי-פעם יהיה לי או לחברי (האשכנזים והמזרחים) העובדים בחברת ההי-טק שבה אני עובד.." – גם הם חייבים לך התנצלות? בדקת שהרכב שלהם הוא באמת הכי יקר? ואם כן הם צריכים קודם לקבל על כך רשות ממך ומדומיך? חשבת במקרה על האפשרות שמדובר במי שעולים עליך בהרבה בכישוריהם ולכן גם מתוגמלים יותר ממך?

 49. נחמן

  מצד אחד אתה מצר על התגובה המוזרה של "אחזור עוד חודשיים לראות מה קורה", מצד שני גם לך יש בעיה עם מאמרים שמנתחים את המציאות דרך קשית קונספטואלית אחת ומשתמשים בעובדות בליברליות. אני לא אומר את זה מתוך צעקת גוועלד ו"תחזיקו אותי", אלא פשוט מפני שבבחינת המאמרים פה בתקופה האחרונה לדעתי רובם עונים בקלות על ההגדרה שלך. בחודשים הראשונים שלי למדתי המון מקריאת המאמרים, למרות שהתנגדתי לרובם, ועדיין מידי פעם מפציע כאן מאמר שמעניין לקרוא. אבל כשרובם מרתיחים אותי, פוסלים את זכויותי הבסיסיות מכיוון שאני יהודי (בעיקר בטחון אישי וכבודי כאדם) ולא תורמים לי שום ראיה חדשה או לפחות מנוסחת היטב, שום מקור מידע חדש ואמין שהתקשורת הרגילה מסתירה ושום זווית מעניינת כמו שנתקלתי כאן במקרים לא מעטים בכלל בעבר, אני מנסה לשכנע את עצמי שאת מעט הזמן הפנוי שיש לי אקדיש לחיפוש אנשים ומאמרים קצת יותר מעניינים. אני מצטער אם העובדה ששיתפתי את הקהל בבעיות שלי צרמה לך, אך קיוויתי שעורכי האתר יתחשבו בי ובאחרים שהתבטאו באופן, וזה כוון בעיקר אליהם.

 50. יוסי דהאן

  אני לוקח לתשומת ליבי את דאגתך לעתידו של האתר ולרלבנטיות שלו לשיח הציבורי הישראלי, האתר הזה מעולם לא התכוון לקלוע או להתחנף לליבו של הקונצנזוס. אני מניח שיש בינינו פערים עמוקים באשר למשמעות חופש הביטוי ופלורליזם מחשבתי. אבל על זה אולי בפוסט אחר שידון בשאלה הזו באופן רחב יותר.

  באשר לחברך שהתייחס לדבריך ודבריו לא פורסמו, אני מתקשה לענות להאשמות אנונימיות, אודה לך אם תמסור לי את שמו או את כינויו על מנת שאוכל להשיב.

 51. האפגני המעופף

  נחמן, יותר מעניין אותי לקרוא דעות שונות משלי, את שלי אני כבר מכיר, ולעתים – תתפלא – מעדכן אותן. מה לא ברור?

  יונתן – קראתי אותך רבות כאן, לחלק מדבריך הסכמתי ולחלק לא (כנ"ל בהתייחסותי למאמר). אין לי כל היכרות אישית עם עורכיו לבד מכקורא, אך מעולם לא התרשמתי שהשיקול בפרסום מאמרים או תגובות כאן הוא נשיאת חן בעיני הקונצנזוס מצד אחד או "השוליים" מצד שני.
  אז יופי, יש לך ידיד מצביע חד"ש. ובכן, למצביעי חד"ש (או כל מפלגה אחרת) מעולם לא היה מונופול על החוכמה. אדם שכשנופל אצלו האסימון "מבין" פתאום ש"הערבים" "משני צדי הקו הירוק" רוצים לחסל את מדינת ישראל לא נשמע מאור כזה גדול. כל "הערבים"? כולם "משני צדי הקו"? ושום דבר אחר לא מעניין אותם חוץ מזה?
  לא אתפלא אם חברך הצביע חד"ש מתוך אידיאליזציה (גזענית כשלעצמה) של ה"ערבים" ועכשיו היא הפכה לדמוניזציה.
  הבעיה, כמובן, היא בהכללה ובמהותנות, מה שנכון גם לכותבי המאמר.
  אולי מהביקורת על המאמר תבין גם היכן אתה, סוג של תמונת ראי, טועה.

 52. האפגני המעופף

  נכתבות כאן גם שטויות בדם לבן של כותבותיהן, כמו זו שציטטת. לא הכל עומד באמת בקריטריון של "דעה", במובנה המושכל. אז מה? יש לך לב חלש? הסגנון מפריע לך או עצם העמדה? ניתן להתרשם שהעמדה. לי מפריע שהיא לא רצינית, לא עצם העמדה. כשאמצא אתר שכולו תבונה טהורה, אמחק את כל רשימת הפייבוריטס שלי. נראה לי שאלך לעולמי קודם, טפו טפו.
  ולפרופ' לביא: האם מוכר לך מחקר כמותי מסודר שבדק את עמדות עולי ארצות האסלאם וארצות ערב בפרט לעלייתם? בשעת מעשה ודאי שלא. אבל בפרספקטיבה של שנים? אלפים רבים עדיין חיים איתנו, חלקנו שומע את זכרונותיהם, והשוואותיהם, לעתים תכופות.
  כיצד תפסו את הסיבות לעלייתם, את קליטתם, את ערביותם אל מול החברה הקולטת? האם היתה אי פעם יוזמה למחקר רציני וסטטיסטי שכזה? של דוקטורנט או חוקר בכיר יותר? האם טורפדו (מה שבהחלט יתכן) הצעות למחקרים כאלו? למיטב זכרוני, כעוקב אך לא מקצוען, לא קיים שום מחקר שעומד בקריטריונים שבדק את השאלות.
  התוכלי, כאשת מקצוע בתחום, להאיר את עינינו?

 53. דני זמיר

  ד"ר יגיל לוי (שאל עבודותיו התוודעתי דרך תגובה באתר זה לפני כשנתיים) ערך מחקרים מאלפים ומרתקים שאני קראתי שניים מהם: אחד ב"תיאוריה וביקורת" והשני בספר "צבא אחר לישראל". (אזל בחנויות ולא מוצא במהדורה נוספת כי הוא מסוכן ונפיץ!…)
  העובדות כפי שהן נלמדות במתודיקה שבחר לוי (כי הצבא לא מפרסם נתונים עדתיים) של מספר הנפגעים הם מאד בוררים וחד משמעיים:-

  מההתיישבות הוותיקה (האשכנזים) למעט דתיים בשטחים- ירידה ברורה בהתנדבות ונכונות לשרות צבאי. (מה שמעניין הירידה גם אצל דתיים אשכנזיים לא מהשטחים!…)
  אצל המזרחים, בעקיר מהפריפריה, דתיים מהשטחים, ואצל העולים/מהגרים (רוסים אתיופים) עלייה משמעותית בהתנדבות וברצון לשרות.
  חשוב לציין שהמחקר של יגיל לוי , עד כמה שהבנתי, פחות בודק את השרות בקבע בטווחים שונים ששם לדעתי הממצאים הם עוד יותר מובהקים: האשכנזים והאליתות בעיקר ליחידות מובחרות ("בלונידניות" בפי הנוער), עם מיעוט נכונות לקצונה.
  בסך הכל זה מצייר פרופיל ברור עם מגמה ברורה, אליבא דלוי, של צבא שאנשיו הולכים ונהיים יותר עניים ויותר לאומנים.
  הסיבות לשינויים האלו בהרכב המשרתים בצה"ל הן רבות ומגוונות וקשורות לא מעט לשאלות של מוביליות חברתית, גלובליזציה ועוד.
  לא נראה לי שהתיאוריה של לביא -אברג'יל משתלבת בזה אבל מי יודע?

 54. סמי כנפו

  תסלחו לי ידידיי אם אומר שהמאמר שכ"כ עמלתם עליו בטח הוא פרובוקטיבי, שטחי וחצי מנותק מהמציאות..וגם מיותר לטעמי.

 55. רפי שובלי

  בסך הכל מדובר במאמר טוב מאוד. לגבי תיוגו של המאמר כגזעני אני יכול לאמר שהשתלחות לשונית זו פטרה הרבה מהמגיבים מלהגיב תגובה עניינית.השיח המרכזי בישראל הוא אשכנזי חילוני מפייניקי.במסגרת שיח כזה המאמר הנ"ל אכן יכול להתפס כהזוי. רק ההבנה שיש צורך דחוף לצאת מהמסגרת הנ"ל יכולה לאפשר קריאה נכונה של ראובן וסמדר.בעיני כינויי הגנאי שמאמר זה זכה להם הם בעצם מחמאות משום שהדבר מוכיח שהוא הצליח לגעת במספר נקודות יסודיות המצליחות להרגיז גם משום שהן חושפות את הלובן של השיח המקובל בישראל. חלק מהמגיבים העלו שאלות חשובות שלא ניתנה להן תשובה במאמר. במסגרת מוגבלת כזו לא ניתן לדבר על הכל ואין בכך כל רע. לגבי הדאגה לאתר העוקץ והשפעתו המתמעטת :כנראה שיש מי שחושב שערפול המסרים ואי אמירת שום דבר משמעותי ו"מרגיז" ישיג השפעה גדולה יותר.

 56. יפת

  המאמר מרגיז לא בגלל ש"הוא לא מתחנף לקונסנזוס" אלה רק בגלל היומרה שלו לדחוס את המציאות הישראלית והסכסוך הערבי-ישראלי דרך קוף מחט קונספטואלי. "יהודים ערבים" היא המצאה מבריקה כשלעצמה (באמת), אבל קלושה ותלושה מהמציאות הישראלית. מה לעשות שאי אפשר לאנוס את התאוריות המלומדות שדחסו לנו באוניברסיטת קולומביה על המציאות הישראלית. אפשר לעבוד על המנחים והבוחנים האמריקאים ולהוציא דוקטורטים, פירסומים וספרים, אבל לא עלינו.
  האמת, שהמרחב העבש הזה של "אשכנזים-מזרחים" קבר כל אפשרות אמיתית של שיח אתני בארץ. אין באמת שיח אתני בארץ.
  תהום מפרידה, למשל, בין עיראקים ומרוקאים רק שאף אחד לא יעז להעלות את זה לדיון (בקשת, למשל, אף אחד לא יעז לדבר על זה. תתפלאו שגם שם עובדים חזק על "אחדות" ומהלכים בין הטיפות בדיפלומטיה שלא היית מביישת את מסדרונות בניין האו"ם).
  אני זוכר שחיים בוזגלו חטף ביקורת על "ההצגה הסטריאוטיפית והאלימה של מרוקאים" בזינזנה. מאוד אהבתי את התשובה שלו למבקרים. משהו כמו "אתם בכלל עיראקים ואין לכם מושג קלוש מה קורה בבתים של מרוקאים".
  שפעם מישהו יחקור את העניין הזה של הפטרנליזם וההשתלטות של אינטלקטואלים עיראקים בישראל על השיח האתני. אין שני לו אחרי ההשתלטות והפטרנליזם של המזרח אירופים. אין מרוקאי אחד שעלה לארץ אחרי גיל עשרים ואפשר לדבר איתו על הערביות שלו, ולא בגלל שהוא נדרש להתכחש לה בישראל. זה שקר גס. אם תשאלו אותו אם הוא יהודי-ערבי, "אש זרלק? הבלתי?" (מה קרה לך? השתגעת?)זה מה שתקבלו ממנו בערבית מוגרבית כתשובה. יהודים במרוקו שמרו בקנאות על זהותם היהודית (יהודים שאימצו זהות לאומית מרוקאית נמצאו, בדומה לארץ, רק בקצה השוליים של האינטלקטואלים היהודים, דוגמת צרפתי). זאת לא חוכמה גדולה לשמור על זהות יהודית כשחיים בגיטאות, אבל רבים מהם התגוררו במשך דורות בכפרים מעורבים, מרוחקים ומנותקים בהרי האטלס (אגב, יש בכלל ספק גדול אם מרוקאים או ברברים הם בכלל ערבים ואם מרוקו היא מדינה ערבית).
  ואל תספרו לי עכשיו שאברג'ל מרוקאי, כי גם אני יודע מה שאתם יודעים ולא תעזו לבטא.

 57. בראנסי

  הרבה מהמגיבים כאן כל כך שקועים בשיח של עצמם על מה זה המזרחיות ואז לא שמו לב לשתי העובדות הבאות:
  1. הכותבים לא דיברו על יהודים ערבים במאמר. הם משתמשים במונח "מזרחים" לאורך כל המאמר. בערבית אין מונח ל"מזרחים". השיח המזרחי מדבר עם השיח האמריקאי אז לא טרח לציין אף פעם שזה "שרקיין" בערבית. לכן הכותבים אולי כשהביאו מונחים בערבית הביאו את המונח המקובל בערבית, "יהוד ערב".
  2. הכותבים לא רבים בין מרוקאים ובין עירקים. הם מצייינם את 1882 כשנת המפתח לספירה. זאת השנה שאנחנו הפלסטינים וגם התימנים (מבחינת הציונות שלהם) סופרים כשנה המכריעה בעליית הציונות. הקונגרס הציוני הראשון בא אחר כך ב 1897.
  כמו כן המאמר מראה על הבנה עמוקה של התהליכים בעולם הערבי. ישראל לא וילה בג'ונגל אם היא רוצה להיות חלק מהאזור. צריך להשתלב אם לא רוצים להמשיך למות במלחמות. אף אחת מהתגובות לא הראתה על הבנה כזו. הכותבת לביא גם באחד התגובות שלה למאמר אחר ציינה את האירוניה שישראל הורסת כעת בלבנון את מה שחרירי המנוח בנה ולכן ישראל בהרס הזה שולחת הזמנה לסורים להיכנס לכן שוב ללבנון. העובדה הזאת חסרה מהאמונות שלכם. חבל שהניתוח הזה של המהלך השגוי בחומרה של ישראל מול לבנון שחרירי בנה לא נכנס למאמר שלביא ואברג'יל כתבו. בסך הכל החיזבאללה שקשור לסוריה רק ייתחזק בעקבות המלחמה הזאת. אבל בסך הכל המאמר הזה לא בא מקולומביה בניו יורק אלא מוסיף תוספת חשובה לשיח הביקורתי בעולם הערבי. הראיה היא שהמאמר החשוב הזה עלה היום לאתר היוקרתי Electronic Intifada כמאמר הראשי שם. http://www.electronicintifada.net/new.shtml

 58. משה צ'קרבורטי-ליסק

  אני מעריך מאוד את הניסיון של המתרגמים לחשוף את קוראי ה"עוקץ" למיטב החשיבה הפוסט-קולוניאלית בארה"ב אודות החברה בישראל, אבל דומה שבלי ההקשר הלשוני שבתוכו מנוסחות התאוריות בהן עושים הכותבים שימוש, התרגום מאמריקאית לישראלית לא זו בלבד שאינו מחזיק מים ואינו עושה היגיון, אלא אף אינו נהיר למי שחווים את המציאות הישראלית בשפות שמיות. למשל, נשבע לכם שראיתי שכתוב שבישראל שורר משטר אירופוצנטרי… לדעתי יש פה שגיאת תרגום, אם כי ייתכן גם שהכותבים לא יצאו מעולם את גבולות הקמפוס עטוי הקיסוס. לו ביקרו בישראל ובאירופה, ולו לכמה ימים, יכלו להיווכח במו עיניהם הטרוטות שאין בין המשטר הנוהג בישראל לבין המשטרים המקובלים באירופה שום דימיון ולו שטחי (אלא אם כן רוסיה של פוטין או פולניה של המרשל פילסודסקי הן המודל האירופי הקאנוני). כל מי שמכיר קצת יותר לעומק את ישראל יכול להעיד שאת הכשרתם האינטלקטואלית מקבלים חברי האליטות שלנו דווקא באותה ארה"ב של אמריקה שממנה באים כותבי המאמר המקורי – ואולי ראוי היה שאלה יסתייעו בעמיתיהם הישראלים כדי לאסוף מעט עדויות ממקור ראשון על חוויותיהם כתושבי הגרורה האמריקאית במזה"ת.

  כמו כן, ולמרות שבהעדר המקור האמריקאי אין וודאות שאני צודק, נראה לי שהמתרגמים תרגמו את המונח WASP ל"אשכנזי" ואת "African American" למזרחי. לטעמי, יש כאן חוסר הבנה של השוני המשמעותי בין ישראל וארה"ב. ההיסטוריה של קטגוריות הזהות בשני המקרים שונה לחלוטין, וגם השונות הפנימית בתוך הקטגוריות העבריות למעשה מרוקנת אותן מכל תוכן ממשי. למונחים העבריים אין הגדרה מקובלת והם אינם נושאים את המטען ההסטורי של קטגוריות המקור – העבדות, הסגרגציה, התנועה לזכויות האזרח ובייחוד המובהקות של הקטגוריות בחווית החיים האמריקאית אינן קיימות במציאות הישראלית. כדי להבין את המציאות הישראלית צריך לפתח מערך מושגי מקומי שיתאר את החברה הישראלית במושגיה שלה. אני בטוח שהכותבים תורמים את שאריות הגותם לנצרכי המזה"ת מתוך כוונות נאצלות, אבל אולי מוטב היה לו נתנו לו חכות במקום טונה מקופסה.

 59. שניר

  הבט סביבך בימי עיון של הפקולטה והנה מצאת לך אחלה מובהקות של קטגוריות חברתיות. עובר כל מבחן פירסון שבעולם.
  ערוך השוואה בין הערצת ה"מולדת", אמא רוסיה, למולדת הישראלית, והוספת את הלאומנות מזרח-אירופית לסלך.
  חפש מקבילות בעולם להערצה הישראלית את אריאל שרון, יהיה קשה, אך בסוף תגיע לאיזה גנרל רוסי עטור מדליות שזכה לאותו סוג של סגידה. הלאה.
  טייל להנאתך באחד מבתי האבות של ישראל, התעלם מהתימני הטיפוסי שמגורש בדר"כ מערבי הברידג' התרבותיים, ובנקל תוכל לחשוף, באמצעות שיחה פוליטית קלילה, את אותה אירופצנטריות עליה מדברים אברג'יל ולביא.

  אה, ואיך שכחתי את הנימוס ההודי שלי?

  מיסטר צ'קרבורטי,
  דאניאבד & קוי באט נאהי.

 60. גלית ס.

  תודה על המאמר החשוב והנכון הזה. נקודת אור במלל הציוני-מליטריסטי שהשתלט עלינו בימים טרופים אלה.

 61. נירית צארום

  סמדר וראובן תיארתם יפה את אחת הנקודות שהצבעתי עליהם במאמר שפירסמתי במחסום אודות טלי פחימה http://www.mahsom.com/article.php?id=3261 . טלי פחימה נתפשת כהזויה (וקרוב לודאי שגם אני בעקבות המאמר הזה) משום שהשיח עם הפלסטינים הוא שיח שנשלט על ידי הגמוניה אשכנזית בתחפושת "שמאל". אני לא חושבת שיש להתפלא על כך שש"ס החזירה למזרחים את הכבוד האבוד. ש"ס עשתה מהלך מתוחכם מאין כמוהו מצד אחד היא משתמשת כמו שכתבת בשיטות אשכנזיות על מנת להשתלט על השיח המזרחי, מצד שני המזרחיות, נותנת לה את האפשרות והלגיטימציה להשתמש בדת כמנגנון מאחד. לאשכנזים אין לגיטימציה להשתמש בדת משום שההוויה הישראלית אשכנזית נבנתה על שלילת הגלות והדת נתפסת כאחד ממאפיניה המובהקים של הגלות.

  דת זאת פריבילגיה של מזרחים המוחזקים ממילא כפרמיטיבים (ראו פרנקשטיין פויירשטיין ואייזנשטאט). לכן כמו שאמר דרעי בסרט "רוח קדים", לא היה אכפת להם בממשלה לתת כסף לעוד בית כנסת. מה שהם כנראה תפסו רק איטיות זה שמתחת לאפם צמח בסיס רעיוני אלטרנטיבי לציונות, ועוד אצל המזרחים שהם ממילא כאלה שציוניותם תלויית הוכחה.

  אותי משגע עכשיו לראות את המשפחה הליכודניקית/ישראל ביתם (בטח לא ביתי או ביתינו) . פחד אלוהים, באיזו מהירות הם הפכו שפוטים של מערכת תקשורת הציונית אשכנזית ואימצו סיסמאות וקלישאות פאשיסטיות. מאז תחילת המלחמה אני באסקפיזם מוחלט, אני מדמיינת שאני בחוץ לארץ ואולי אני באמת בחוץ לארץ – אני מרגישה כל כך זרה. ידיד שלח לי תמונות מביירות, ואני מפחדת להראות אותם לליכודניקים למרות שמישהו צריך לעשות את זה, וכן רצוי אשכנזי בדרגת אלוף או טייס, אם זה אפשרי. אם אני אעשה את זה התגובה שלהם תהיה עוד יותר אלימה – סוג של מנגנון הדחקה, זה מדכא אותי וגורם לי תחושה של חוסר אונים מוחלט, שלא לומר אימפוטנציה, מה תעזור עוד הפגנה, ממילא אני מרגישה בהפגנות האלו כמו דחליל.

 62. בני ג.

  תודה על המאמר, קצר, מורכב, חכם ומהלב. כל מילה בסלע.

 63. אבנר.ל

  ש'ס היא בסיס רעיוני מחליף לציונות?
  במה?
  בדת?

  המאבק בדת ובדתיים לא היה כי היו חלק מהגלות אלא משום שהחיים הדתיים,האירגונים הדתיים,שיטות העשייה והתגובה יצרו דפוסי חיים,התנהגות,דפוסי חשיבה,מנטליות, שאותם היה הכרחי לשנות מהשורש.
  בבסיס אלו היו חיים לא שלמים=כוליים.
  אלו היו חיי תלות.
  הקבוצה של היהודים הורחקה מעשיות בתחומים רבים.
  ואח'כ התרגלה ואימצה לעצמה את ראיית עצמה ככזו שלא נכון עבורה לטפל בכוליות החיים.
  ההקצנה בעיניין זה היתה דווקא בארץ כאשר בגלל סיבות של אופי מישטר(בחירות דמוקרטיות=תלות הניבחר בבוחריו היוצרת פתח לסחטנות פוליטית)השיגו הטבות כספיות-כלכליות-אירגוניות שבתהליך מחזורי חיזקו אותם פוליטית דבר שהגדיל את יכולת הסחיטה.
  כך היא חיה על חשבון החברה וממשיכה לקיים חיים חלקיים-תלותיים(אלא שבמציאות שלנו הפכהלשולטת,כאמור).

  הדת שואבת לתוכה את כל מי שבבסיס אופיו נשאר ילד בלתי בוגר ותלותי.
  מי שאינו מוצא יכולת למשול ולנהל את חייו כבוגר עצמאי ריבוני.
  מבחינה זו יש כאן אכן חזרה לדפוסי הקיום הנאלח שבגולה אבל אין כאן דבר היכול באמת להוות בסיס "רעיוני" .
  בוודאי שום דבר חדש.

  דבר מעניין נוסף בדברייך הוא הטכניקות והשיטות האשכנזיות שהם למדו ומשתמשים בהן בהצלחה.
  ואף מילת גנאי.
  אז יש תועלת באשכנזים.
  ושוב,רק חיקוי והליכה בתלם שאחרים(אשכנזים)חרשו ופתחו ראשונים.
  האם כשלעצמן הן ראויות?בשימוש אשכנזי הן בסדר?או רק בשימוש מזרחי?
  ומה עם יצירה אותנטית?

  ראוי שתביני שבחיים יש דרכים ושיטות רבות לבצע ולקיים עיניינים שונים,אבל……….
  רק מעט מקרים יש ששתי שיטות טובות באותה מידה.
  בד'כ יש רק שיטה אחת שהיא הראויה והטובה ביותר.
  יש רק אמריקה אחת ורק גלגל אחד.
  איחרת את המועד.
  אין דבר היכול להחליף את הרעיון הציוני.
  רק לחסל אותו.

 64. ס. מג'דלאווי

  סוף סוף באים המזרחים ומגיבים על האלימות המלחמתית של ישראל בזמן אמת! תקראו גם היום במוסף הארץ את אליאס ח'ורי כדי להבין את גודל הבעייה. כדאי להקשיב לקולות של ראובן וסמדר כי אם כל הקשיים שלכם בהקשבה הם אלה שצודקים כאן גם בביקורת שלהם על המיגזר ממנו אני בא וגם בביקורת שלהם על המזרחים והציונות. המאמר הזה כל כך נכון וקולע לבעיות של המצב ואיך הגענו אליו. הוא הולך צעד אחד גדול מעבר ללהגיב לתקשורת הישראלית. הוא מעלה שאלות קשות ולא מציע פתרונות מהירים כי אין כאלה. סתם להיכנס בתקשורת זה לא מועיל. היא בבעלות פרטית של משפחות בעלי ההון שיש להם אינטרסים בשימור המצב. לא השתנה הרבה מאז קצנלסון כתב על המהפיכה האשכנזית מבחינת המבנה של החברה הישראלית. התחזיות שלו היו נכונות ולכן העלימו אותו מהעיין הציבורית כל כך מהר.

 65. BZ

  עדיין אין תשובה ברורה ועניינית לשאלה שנשאלה כאן – "האם כותבי המאמר בעד קיום מדינת ישראל כמדינת לאום יהודית דמוקרטית בחלק מארץ ישראל". קריאת תגובות באתר רק עירפלה את המצב.
  עד שלא תהיה תשובה ברורה ולא מעורפלת לשאלה זו – לא ניתן להתקדם בכלום. אגב, גם תשובה בנוסח "באמת אין תשובה טובה לשאלה זו" היא תשובה כנה מאד שמבהירה כמה קשיים.
  אגב, אין טעם לשאול כעת "מה זה מדינה יהודית" הואיל ובג"ץ נתן כבר מספר תשובות לכך כולל התיחסות למעמדה של מגילה העצמאות (אף שמעמדה אינו מקובע בחקיקה פורמלית).

 66. BZ

  מובן מאליו (כגירסת כותבי המאמר) שהחיים במזרח התיכון החלו לפתע, יום אחד בבחירות דמוקרטיות בינואר 2006 עם עליית החמאס לשלטון. ובהמשך, פתאום, סתם כך, החלה ישראל לחסל את ראשי הארגון הזה. והשאר מתגלגל לו כאילו זו אמת צרופה, גם כאן וגם בפרסומים בירדן ובמדינות אחרות בחו"ל.
  איש אינו חושב שהבעיה פשוטה, זבנגים וגמרנו וכו'. זו פשטנות כל כך ירודה לייחס זאת לציבור.
  אנשים כאן מנסים להיות קצת יותר רציניים, חושבים, מסתכלים לטווח ארוך – לאחור וגם לפנים – ואתם במחי מניפולציה אחת הורסים הכל.
  האמת – יותר מכל, זה פשוט מגעיל המניפולציות השקופות הללו, גם אם זו דעתכם האמיתית והאותנטית.

 67. BZ

  בנוסף למניפולציות השקופות, ובנוסף להעדר תשובות על שאלות יסוד, קיימת במאמר בעיה מובנית נוספת – עודף הנושאים המוכללים גורע מתקפות (פוטנציאלית, לפחות) של כל אחד מהם. זוהי סינרגיה שלילית, דהיינו – השלם קטן מסכום חלקיו באופן משמעותי.
  מציע ברצינות לכותבים "לירות כל פעם בזאב אחד" כדברי הפתגם ולא לחבר חיבורים מאולצים וחסרי קוהרנטיות מינימלית, המעמידים את הקורא במבוכה לא קטנה. אכן, לפעמים סיגר הוא רק סיגר ובמקרה הזה – סלט הוא רק סלט.