המקרטיסט התורן

יהודה שנהב

רגעים אלה של קונצנזוס גואה ותמיכה חד משמעית במיליטריזם הישראלי (הוא בעיקרו בחירה תרבותית שאינה קשורה בגודל הגייסות) מספקים לנו חרך הצצה מרתק אל מבנה התודעה של האנשים הנאורים הקובעים את סדר היום הציבורי שלנו. הנה מה שכותב היום בעמודי הדעות של מעריב אדון אחד בשם דן מרגלית. כדאי לקרוא שוב ושוב כדי להזכיר לעצמנו מהו המבנה המנטלי של מי שמחזיק מעצמו אחד מן הפובליציסטיים המשפיעים בישראל.

על הפלסטינים אזרחי ישראל

"אי אפשר להצדיק התקפה ברוטלית על מדינה ריבונית ללא כל התגרות בכך שאין כבישים רחבים באום אל-פאחם. העמדה הנוכחית של ערביי ישראל כלפי הטרור השיעי מלבנון מעוררת תהייה עמוקה אם יש טעם, תבונה וסיכוי בהשקעת מאמצים לחיות במדינה אחת. העמדה הזאת גורמת לדיוקנו של אביגדור ליברמן להראות אחרת"

על השמאל

"השמאל הקיצוני התדרדר לתהום מוסרית, שלא הייתה כמותה … הם מדברים על מידתיות, אך בשמה הם תובעים לבטל את עצם הלחימה .. חל עליו דין עבד עברי. הוא אוהב את אדוניו בביירות ובדמשק ובטהרן, ובהתנהגות שיש בה משום עבדות מתוך חירות רוצעים את אוזנו למשקוף"

מי שמטריפה למרגלית את השכל זו שולמית אלוני אותה הוא מכנה "שמאל קיצוני". אני לא רוצה לתאר לעצמי מה חס וחלילה היה מציע לעשות לשמאל הרדיקלי. אני מניח שהיה גורם אפילו לדיוקנו של אביגדור ליברמן להראות אחרת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור קמיר

  מדובר במאמר הסתה מכוער. דן מרגלית מעולם לא היה איש שמאל, ובמאמר הזה הוא מוכיח שגם חכם הוא לא. ניחא. יש לנו דברים חשובים יותר להתעצבן מהם.

 2. יואל קורנבלום

  אפשר אולי להפסיק עם קריאת שמות הגנאי כמו אצלך בכותרת ולהתיחס לעובדות בלבד? אל תשכח שקריאת שמות הוא הבסיס לאפלייה מכל סוג. זה בדרך כלל מראה שלאנשים המשתמשים בשיטה הזאת באמת אין מה לאמר והם מנסים להניע באמצעות רגשות וכל מיני קונוטציות. ע"ע גבלס ושות'. עדיף כמובן להתיחס לעובדות. העניין שמביא מרגלית היא בעיה קשה. אין לי פתרון אבל גם לטמון את הראש בחול לא מקובל. מרגלית פשוט העלה נושא לדיון. כמובן לא קל לשמוע את נציגי הערבים ואת התבטאויותיהם בעניין חטיפת חיילים ובכלל בעניין המלחמה בחיזבאללה ובחמאס וכן תמיכה באויבי ישראל. בכלל טיבי עד כמה שזכור לי היה יועץ לעראפת. הרבה מנציגי הערבים מדברים עם שונאי ישראל באופן קבוע, על מה? כמובן שכל זה מעלה לכל הפחות תהייה למי נתונה נאמנותם. אולי כדאי לדון בעניין במקום לקרוא בשמות גנאי. יש לך רעיון להתחלה?

  בקשר לשמאל הרדיקאלי והקיצוני שהבאת נראה לי שהמדובר הוא באותה קבוצה. אם אתה חושב שיש הבדל בין קבוצת שמאל קיצונית או קבוצת שמאל רדיקאלית אז אולי תסביר מה ההבדל. אל תשכח שזה לא רק עניין פרנציפיוני אלה גם עניין עקרוני…

 3. רמי מזרחי

  חזק מתומצת וקולע.

 4. Reuven

  Woody Allen has an appropriate definition :

  " A Fascist is liberal who has not been mugged yet. "

  Margalit is 100% Liberal …

 5. ליאור שוורץ

  אני לא מקבל את דבריו של דן מרגלית,אבל לדידי התנהגות השמאל הרדיקאלי בישראל היא חד ממדית
  ואנטי ציונית ,אנטי שמית. אפילו שיקו כתב באחד הפוסטים שנוח לו להבין את הימין יותר טוב "מהשמאל הציוני"
  אולי הוא צודק-כי אני לפחות מנסה לאחר שנים רבות שהייתי יורה מנטרות שמאלניות (ויש הרבה בעוקץ שעושים את זה
  כי זה IN ) ׂלחשוב .והמסקנה שמתבקשת נכון להיום שהשמאל הרדיקאלי בישראל,רוצה בהשמדתה של ישראל הציונת.
  מבלי להביא אפילו רעיון אחד אמיתי,ולא תיאורתי. ונסאררלה משרת את האינטרס הזה.

 6. שי כהן

  על מה הפליאה
  דן מרגלית היה תמיד בשר מבשרה של הגמוניה תקשורתית מהסוג של משרתי הפריצים הכלכליים והפוליטיים במדינת ישראל (מתוך כבוד לאכסניה אזכיר, מדובר בכיתה סגורה של עיתונאים בכירים גברים ואשכנזים)

  כתבי הפלסתר שניתן לקרוא בעיתונות היומית שלנו בימים אלו הם רק הצצה קטנה למה שמחזיקים אנשי החונטה מתחת לחליפת העיתונאי או איש התקשורת האינטלגנטית.. מדובר באנשים כוחניים, מיליטנטיים, דכאניים בכל צורה ולפי מה שחוזרים ומספרים החברים שלנו בשוק העבדים של התקשורת (כיום- כמעט כול העובדים בתחום חוץ מחברי החונטה הנ"ל מועסקים בצורה מחפירה) הם גם פשוט אנשים לא נחמדים.

 7. חנה קים

  דן מרגלית הוא רק חוליה בשרשרת ארוכה של עיתונאים שעיתות מלחמהשיבשו את דעתם. מלחמת יום כיפור הפכה
  שני עיתונאים – אלי לנדאו ואורי דן – לחברי החמ"ל של אריאל שרון, מלחמת לבנון גרמה לעמירם ניר לכתוב את "שקט יורים" ואחר כך הוא נהיה מעין סוכן מוסד. ו אהרל'ה בכר הילל ושיבח את עצי הדובדבן הלבנוני כשכתב את "בשש אחרי המלחמה", רשימה מתלהמת שהתבשמה מאותו "מבצע" בן 48 שעות בלבנון. שלא לדבר על איתן הבר שנפעם אפילו מהאינתיפדה ותמך בקריאתו של יצחק רבין "לשבור להם ת'עצמות", לפני שנהפך למנכ"ל משרד ראש הממשלה. אין חדש תחת השמש.

 8. דרור ניסן

  אגב, בית "מעריב" בת"א עטה חג לרגל המלחמה. הבניין עטוף בדגלי הלאום וכן בסיסמא שהנפיק העיתון לרגל המלחמה "ישראל חזקה". זר לא יבחין שמדובר בכלל במערכת של עיתון יומי, זה נראה כמו לשכת פרסום ממשלתית.

 9. נינה

  מה שמזעזע אותי בדן מרגלית וברבים וטובים אחרים כמוהו, שהם כמובן רק בעד שלום וכ"ו, הוא הקלות הבלתי נסבלת שבה הם מעוורים את עיניהם מלראות את אי הרלוונטיות של התגובה של צה"ל. מה הם לא יודעים שהבוקר כבר העירו את תושבי טבריה וצפת באזעקה? הם לא יודעים שאתמול עוד נפל קסאם? איך הם יכולים להיות שלמים עם המספר הגדול של הנפגעים, עבור מה הם נפגעו? עבור פתיחתה של שרשרת דמים שמי יודע כמה שנים תימשך עכשיו? נראה שיש צורך להשתמש במערכות הצפירה בכל הארץ ולהקריא בהן קטעים מתוך ה"עוורון" של סאראמגו – כמה נמוך יכול לרדת מי שבטוח שה"אחר" הוא העיוור. כמה טיפשות יכולה לבוא לידי ביטוי בהתנהלות יעילה שתשים את כל מי שמדבר אחרת, בהסגר. תהום מוסרית? אכן תהום מוסרית שאין לה שיעור שאבה לתוכה את הקונצנזוס בישראל.

 10. alma

  אין ספק שדן מרגלית, כמו רבים אחרים בתקשורת הישראלית, בנה את זהותו התקשורתית ע"י השתייכות לקוצנזוס רחב כמה שיותר… ההתבטאויות שלו לא מפתיעות אותי כהוא זה כמו שלא מפתיע אותי שהיום יום רביעי.

 11. אדי

  אני תמיד תוהה מחדש איך דן מרגלית, עיתונאי עלוב, פובליציסט לא אינטלגנטי ומנחה טלביזיה נחות וחסר כישורים נחשב (ולא רק בעיני עצמו, למרבה הצער) לעיתונאי בכיר.

 12. האפגני המעופף

  דן מרגלית הפך לפרשן בכיר בדיוק בגלל הנתונים שציינת, מפליא שאתה מתפלא.
  כדאי אגב להזכיר שבעמודי הדעות של אותו עיתון עצמו נזף היום אמנון דנקנר, ובצדק רב, באמנון אברמוביץ', זה שמקפיד לכנות את דוברת צה"ל "רגב-סיבוני". המניעים של אברמוביץ' – או הרפלקס המותנה שלו – ברורים. לא אתפלא אם בתת המודע שלו היא בכלל מהצד של ההם, השחורים, שלא לומר חיזבאללונים. לא משלנו בכל מקרה (שנאמר: "אין לי אחות").
  אין צדיקים בסיפור הזה – רגב משרתת מטרות דלוחות שמבוצעות באמצעים כושלים ולא עושה זאת בברק רב; ולדנקנר סכסוך ארוך שנים עם אברמוביץ'. אבל הדברים צריכים היו להיאמר.

 13. יהודה עתי

  האיש מייצג את השלטון- הממסד הישראלי מיומו הראשון כעתונאי. הוא תוצר של הממסד, חנפן של הממסד, וגורם
  מדרדר ביחסים בין יהודים לפלסטינים.

 14. רונן אלפסי

  בסבך הדיונים וזריקת הסיסמאות מתבצע עירפול מובנה של המושג "שמאל" במערך הפוליטי הישראלי.
  הדוברים לאורך כל הדיונים עושים שיבוש והחלפה בין המושגים "נץ ויונה" לבין המושגים "שמאל וימין", לא תתקיים אף פעם התאמה מוחלטת בין שמאל ליונה ובין נץ לימין כפי שכאילו מתבקש שיקרה.
  רוב המכונים "שמאלנים" בישראל תומכים בעמדות ימיניות-חברתיות-כלכליות, גם בשמאל הראדיקלי.

 15. מיכל 1422

  הרוב הישראלי והתקשורתי התדרדר לתהום מוסרית, שלא הייתה כמותה … הם מדברים על צדק והומניות, ובשמה הם תובעים להמשיך את הלחימה .. חל עליו דין עבד עברי. הוא אוהב את אדוניו בוש ומרעיו בבית הלבן, ובהתנהגות שיש בה משום עבדות מתוך חירות רוצעים את אוזנו למשקוף הקפיטליסטי"

 16. מעין שריג

  הייתי מציעה למר מרגלית לחקור מעט יותר לעמוק את הדברים או את הא\נשים אשר בשמם הוא מתיימר לדבר במקום להשתמש בריטוריקה פופוליסטית זולה. לא ברור לי מתי השאיפה לחדול מדבקות במלחמה הפכה לערך כה גס, באמת ובתמים הייתי תחת הרושם כי מדובר באופציה שנמצאת בקונצנזוס הישראלי וגם אם לא במצוי אז לכל הפחות במצוי. ואם כבר 'נקלענו' לעוד סיטואציה מיליטריסטית המילה מידתיות בהחלט מתבקשת פה. אבל נו מילא, הדיעות שלו (אם ניתן לקרוא להן כך) מעולם לא עניינו אותי במיוחד גם ככה.

 17. האפגני המעופף

  את צודקת, מרגלית מעולם לא הביע דעה מקורית או מעניינת, כך שהיה מפליא לו היה מעניין אותך. אבל פתאום אני טופח על מצחי בתימהון: מה קרה שהגיגן זניח זה מעניין את פרופסור יהודה שנהב? הרי מרגלית מקשקש ומשרבט כמעט מדי יום, והתעלמות היא בהחלט הדרך להתייחס אליו.
  אולי שנהב נפל קורבן למבצע מנויים של "מעריב", וכך נחשף לתופעה?

 18. אברהם שיין

  תוציאו-מדליות
  מארגזי-המתים.

  ניצחנו במלחמה
  אמרה הרגל הכרותה
  לרגל הקרושה
  העין הבוהה
  לעין הריקה
  גם הגנרל יהלום
  רוצה אלבום ניצחון.

  ניצחנו במלחמה
  אמרה תרנגולת מלוקת ראש
  בסיבוב אחרון בחצר המטרה.
  ניצחתי במלחמה
  אמרה תינוקת
  לעטיני אימא המתה

  ניצחתי במלחמה
  אמרה האינפוזיה לזונדה
  וטפטפה.

  נצחנו במלחמה
  אמרו פיסות הבשר על הענפים
  לאנשי זק"א

  נצחנו במלחמה אמרו ממה שנשאר
  בכסא הגלגלים.

  קביים שמחאו כפיים
  גדמים שפרטו רקוויאם
  על נבלי האשליה

  אלבומי סרחון, נוצחנו.

  א. שיין

 19. האפגני העצבני

  14 חיילים ישראלים הרוגים בבינת ג'בייל עד כה, לפי סוכנות הידיעות AP. הצנזורה הישראלית טרם אישרה לפרסום בכלי התקשורת המקומיים, אך לא חסמה עדיין את הגלישה לאתרים זרים. על מועדי ההלוויות תבוא הודעה, במוקדם או במאוחר. בוודאי תבוא. מעניין אם ראש הממשלה ושר הביטחון ישתתפו (האם היו בהלוויה אחת עד כה, מתוך כשלושים?)

  גם מי שחשב או חושב שהיתה עילה מוצדקת לפעולה ישראלית (תיאורטית ויוריסטית – היתה הצדקה, אך לא חובה), כדאי שיחשוב שנית אם היתה חוכמה או תועלת בפעולה.

 20. אסף

  השיר מר שיין מתאר בצורה קולעת ויפה את הטרגדיה הזו והפיתוי של אנשים שפויים בדרך כלל כמרגלית להשאב למסלול ההשמדה של "האויב" ולחסל אחת ולתמיד את "הרוע" בעולם בחלון הזדמנויות או יותר נכון פירצה בחלון שמר אולמרט פרץ עבור כולנו אבל צריך לחזור רק אולי בערך שישים שנה לאחור בארופה ולראות כיצד אנשים מאד חכמים ואנושים כמו היידגר או פרופסורים אחרים באוניברסיטה נשאבו לחלון הזדמנויות הלאומני והמסעיר של "בעור הרוע מהעולם" בגרמניה היו אלו היהודים וכאן זה האסלאם…

 21. מאור

  מי שמביא לעליית הימין בישראל ולאפשרות ממשית שאביגדור ליברמן יהיה ראש הממשלה הבא של ישראל הם הפלסטינים, הן המתגוררים בשטחים הכבושים ובעזה והן המתגוררים בתוך מדינת ישראל.

  גם לי ההצעה לחילופי שטחים לכשתקום המדינה הפלסטינית מתחילה להראות קוסמת. אתם בטח תגידו שאני גזען, אבל כרגיל תשכחו שצריך 2 לטנגו. נכון לעכשיו אני לא מאמין שיש סיכוי לדו-קיום אמיתי עם הפלסטינים אזרחי ישראל, אני נוטה לחלק את האחריות על כך: 70% ערביי ישראל, 30% מדינת ישראל והחברה הישראלית.

 22. יואל קורנבלום

  קראתי את התגובות כאן ונראה לי שרוב התגובות הן פגיעה אישית במרגלית. אל תפגעו בשליח אלא תתיחסו להודעה. האם אין למגיבים שום דבר עניני לאמר בענין שהוצג? לא שאני בעד או נגד מרגלית, דברים כאילו לא מענינים אותי. מה שעצוב הוא שבעיות שעולות ואך אחד לא מתיחס להם. הבעיה שמרגלית העלה נראית אמיתית והוא לא הראשון שמעלה אותה. הטמנת הראש בחול לא תביא לפתרון הבעיה. גם לאמר שלא אוהבים משהו ולכן לא מתיחסים לבעיה שהוא מעלה נשמע מאוד ילדותי.

 23. אורלי נוי

  דן מרגלית – ולצורך זה התקשורת הישראלית בכלל- לא רק משקפים את הלוך הרוח של הציבור הישראלי, אלא גם אחראים לעיצובו. כאשר צה"ל מוחק משפחה בת 9 נפשות בהפגזה אחת בעזה, ו"מעריב", אשר מדווח בעמוד הראשי בהרחבה על ההתקפה הזאת שאמורה היתה להביא לרציחתו של מחמד דף, לא מוצא לנכון להזכיר את הפרט ה"שולי" הזה ולו במלה, כאשר התקשורת הישראלית מתעלמת לחלוטין מההרג היומיומי בעזה והמעצרים והפשיטות בגדה, אז לא פלא שהישראלים פשוט לא מבינים "מה לכל הרוחות הם רוצים מאיתנו". וכאשר הסיכוי היחיד של פלסטיני אזרח ישראל להגיע לכותרת הוא אם הוא מת- רצוי כתוצאה מקטיושה של החזבאללה- או אם הוא יכול להשתלב בפינת הקוריוז היומי כיוון שהוא רופא משפרעם ששמו, במקרה, נסראללה, אז הציבור היהודי הישראלי עומד המום ונבוך כאשר מתחוור לו שלא כל ערביי ישראל מוכנים לעמוד דום ולשיר את "התקווה", או, עדיף, "שתי גדות לירדן", כמו נציגיהם האותנטיים לעילא דוגמת איוב קרא ועזאם עזאם, ואז גם משנתו של ליברמן פתאום מתחילה להיראות מפתה.
  אבל מעניינת אותי החלוקה המתמטית שלך לאחוזים- האם תוכל להסביר ממה מורכבים 30 אחוזי האחריות של המדינה ו-70 האחוזים של הפלסטינים? למה לא, נניח, 60-40? או 80-20?

 24. אור לגויים

  פרט ונמק מדוע לדעתך ערביי ישראל אשמים בעליית כוחו גזען וטרנפריסט.

 25. מעיר

  לבד מכך הכל ברשימה בסדר פחות או יותר

 26. אלברט

  תשאלו את עמיר פרץ .

 27. האפגני העצבני

  רק 90 אחוז חושבים ככה? למה לא 99, כמו אחוזי ההצבעה של סדאם? כי אנחנו הדמוקרטיה היחידה וכו?
  מה שמזכיר לי פוסטר שראיתי לפני שנים: תצלום של המוני המוני זבובים על חתיכת חרא (במחילה).
  ומתחת לתצלום היה גם כיתוב: מיליון זבובים אינם טועים.

 28. מאור

  לאורלי – לא יודע ממש, לא חשבתי על זה לעומק.. 60-40 זה יותר מדי אחריות על החברה היהודית והמדינה (40% אני מתכוון), ו-80-20 זה מעט מדי אחריות על המדינה, שסה"כ כן נוהגת, יותר נכון נהגה בעבר באופן לא הוגן כלפי ערביי ישראל. העדפתי להישאר במספרים עגולים אז יצא 70-30.

  לאור – זה שאת קוראת לליברמן גזען וטרנספריסט לא הופך אותו לכזה. לא ממש בא לי להגן כאן על ליברמן, אני לא נמנה עם גדולי תומכיו, אבל אני מקווה שאת מכנה אותו כך מתוך בורות ולא מתוך היכרות עם רעיונותיו, שכן אין בדבריו, במצע מפלגתו וברעיונות שהוא מביע ולו דבר גזעני אחד. הפלסטינים אינם גזע וליברמן אינו תומך או מביע תמיכה בטרנספר של הפלסטינים אזרחי ישראל ו/או הפלסטינים אזרחי השטחים. אם כבר הוא תומך בטרנספר של היהודים אזרחי ישראל משטחי הפלסטינים אזרחי השטחים. אולי את מבלבלת בינו לבין אנשי ימין אחרים, הרי כולם אותו דבר לא? גזענים, פשיסטיים וכו'…

  אני חושב שהמשפט הראשון בציטוט הראשון שיהודה שנהב הביא מכתיבתו של דן מרגלית מראה כיצד הפלסטינים אזרחי ישראל מעלים את התמיכה במפלגות המדברות ופועלות נגדם בפוליטיקה הישראלית. עוד מראה זאת העובדה שאזרחים אלה לא רק שלא מגנים את פיגועי הטרור אלא חלקם גם לעיתים מביעים תמיכה מפורשת בו. בוודאי תגידו שהם לא חייבים לגנות את הטרור כפי שחיים מקריית ביאליק לא חייב לגנות את הטרור אם הוא לא רוצה – אבל זה לא אותו דבר, כמיעוט המשתייך לקבוצה האתנית-לאומית של האוייב, שלפי טענתכם רוצה להשתלב בחברה הישראלית (אני אישית חושב שרובם לא מעוניינים בכך), מן הראוי שיביעו הסתייגות ממה שאחיו בשטחים ובעזה מבצעים. זו תהיה התחלה טובה לחימום היחסים בין יהודים וערבים בישראל. במקום זאת הם מביעים תמיכה בחיזבאללה ובחמאס. אז ליהודים קצת נמאס מגייס חמישי שחי בתוכם.

  אם תמשיכו לתרץ את זה בגזענות, לעולם לא תבינו את הבעיה ואת שורשיה וחבל.

  מאור.

 29. אלי

  רק תמיהה אחת קטנה מול העובדה החוזרת ונשנית, עד שהיא נראית לנו להיות אמת לאמיתה: כי 90% מבין
  הישראלים תומכים במלחמה הזאת. (להזכירכם- חטיפת שני החיילים ע"י החזבאללה נעשתה בהקשר לתגובה
  ההיסטרית שלנו על שבייתו של גלעד שליט, כששבייתו של שליט באה לאחר חטיפת שני "מבוקשים" ע"י צה"ל ברפיח,
  ולאחר הריגתה של המשפחה הפלשתינאית, ראליה שמה אם אינני טועה, בפגז של צה"ל) ובכן- כיצד נוצר המספר
  המפוקפק הזה- 90% ? האם זה שוב אותה חכמת הנסתר המציגה לנו סקרים והיפוכם של סקרים, הכל בנשימה
  אחת?

 30. יואל קורנבלום

  למגיבים אולי תסייגו את תגובתכם בעניין הפגז שהרג לכאורה את משפחת ראליה בחוף עזה? לא הוכח שזה בא מצה"ל ולמעשה צה"ל בחקירתו מכחיש כל קשר לעניין. יתכן מאד שזאת עבודה של הפלשתינאים כדי לקבל עיתונות אוהדת. כבר היו דברים מעולם.

 31. פנסיונר

  אולי שכחתם מיהו דן מרגלית:עלי להזכירכם, דן מרגלית שייך לחונטה של השליטה בכלי התקשורת [מאז חשיפת חשבונות הדולרים של לאה רבין]. ומי שיך לקבוצה, סדר החשיבות משתנה מעת לעת.[לא נכלול את כולם ] כי גם שם יש כל מיני משתנים. החברים המרכזיים הם משפ נימרודי, דנקנר,טומי לפיד, דן מרגלית והיום בראש הקבוצה נמצא ראש הממשלה מר אהוד אולמרט. כי בעזרת הקבוצה סללו את דרכו לראשות הממשלה.. בתקופתו של אולמרט בממשלת שרון ולפני כן בממשלת הליכוד תמיד היה מקורב לעניני ראשות השידור.ורשות השידור פתחה לפניו את כל המקרופונים בכל רגע שהיה מעונין.ומי שפתח לפני דן מרגלית וחבריו את הכנית פופוליטיקה ומי היו חברי הצוות ,כמובן אמנון דנקנר ,
  טומי לפיד , ודן מרגלית. התמיכה ההדדית דחפה את כולם וגם קשרה אותם בעבותות של מחויבות הדדית. וכמו כן הביאו את הגזען להקים סיעה שקיבלה 15 מנדטים ,ונעלמה לאחר מכן מהנוף הפוליטי.אחד מהחברים היה איש העסקים וגנב קרנות הפנסיה של העובדים בקרנות הפנסיה של העיתונות הבריטית. ולאחר מותו, ו/או הרצחו ו/או התאבדותו הביאו את משפחת נמרודי לרכישת השליטה במעריב.
  חוצפת הקבוצה שלא ידעה גבול, אירגנה לנבל הספד של הנשיא המדינה.
  כבר לפני שנים שלטה החונטה בעתונות הישראלית הבטוי המוקדם והמובהק לקשרי הון ושלטון.ועתונות.

 32. אורלי נוי

  בתגובתי לא כיוונתי למשפחת ע'אליה, אלא למשפחת אבו סלמיה שחוסלה כמעט בשלמותה (שני ההורים ועוד שבעה ילדים, גילאים 4-16) בעת נסיון החיסול של מחמד דף. על הירי הזה צה"ל כן לקח אחריות, אבל העובדה שאתה אפילו לא מכיר את הארוע מספרת את הסיפור כולו.

 33. יפת

  מאוד תמוה בעיני למה דווקא דן מרגלית גרם להבלחה הפתאומית והמבזקית של פרופ' יהודה שנהב להעוקץ. "מקרטיסט תורן"?! אפשר לחשוב שכל שאר העיתונאים מיישרים קו עם גידעון לוי ואמירה הס.
  (נו, שוב אני נתפס לציפיות גבוהות מדי מכל מיני פיגורות נחשבות)

 34. שניר

  אל תאמר חונטה אלא "מועצת חכמים". זה השם הרשמי. פי נפער למשמע הדרך בה הם בחרו לפתוח את השידור מחיפה ביום שבת: "כמו הסנהדרין בימי המקרא, כך גם מועצת החכמים שלנו – יוצאים לשטח".
  לכסיל כמוני אף פעם לא היה ברור מה הצורך בשלושה טרחנים שמתווכחים בטונים גבוהים כל כך על שאלת הפרשנות הנכונה לדברי הממשל. כשאני זקוק למידע מהסוג הזה אני פונה ישירות לבלוג של מירי רגב, היא יכולה לתמצת את כל העניינים הללו, ועוד עם חיוך מתוח שפתיים שקורן מאושר.

  בינתיים, עד מועצת החכמים הבאה, יצא לי לצפות בעוד דיון מרגיז. הפעם הדברים אמורים לגבי האדון עודד טירה. לוחם-יזם-מלך-פילוסוף אמיתי. הוא ולא אחר, זה שעמד בראש החזית העיקשת מול עובדים שובתים, גילה בפעם המי יודע כמה, לכל העם, את עברו המפואר כחלק מהכוח שניגף את הירדנים מי-ם ב-67'. אחרי האוננות הפומבית באולפן הוא הרגיש צורך השתלח בשי חזקני, הכתב הצבאי חסר הפטריוטיות של ערוץ 10 ("איפה הילד הזה נלחם בכלל?"), הוא גם הציע לצנזר את התקשורת שגורמת בדיווחיה לדה-מורליזציה בקרב הלוחמים, המשיך והפעיל לחץ למען הצנעת תמונות האלונקות ומספרי הנפגעים… ופלט עוד כמה שטויות תוך כדי שהוא צועק ומשתיק את המנחות בהתנשאות וכוחנות שלא מתאימה כל כך לימים של אחדות בעם.

  החיבור בין תעשיין הכופה על עובדיו להגיע לעבודה תחת אש ובין גנרל אלים שלא מבין את מהות הדמוקרטיה הוא חיבור ישראלי מובהק. אם האידאל של המדינה הזו הוא אזרח בדמותו של עודד טירה, בחיבור לא ינותק של גמישות עבודה ופגזי תותחים, אז אל נא תתפלאו כשאתם מתבקשים לשבת במקלטים עם ריחות שתן, עשן ודם.

  ועוד הערה – מי אלו אותם מסכנים שבאמת נאלצים לשבת במקלטים שבועיים רצוף ולסתום את הפה? מיהן הקבוצות שמתבקשות לגלות אורך רוח כשבמקלטיהן אין אפילו מאוורר? מאוד חשוב לדעתי ש"העוקץ" ידון בקשר הזה.

 35. יואל קורנבלום

  תודה על התיקון אני זוכר את גם את המקרה הזה. זכור לי שלא ידעו שהיו שם אזרחים. אני גם זוכר את התבטאותו של חלוץ שלא היתה במקומה. בכל אופן מה זה אומר? רק בגלל שהאויב מסתתר עם האזרחים זה אומר שלנו אסור להלחם בהם? אפילו האו"ם כבר הבין את שהאויב מתחבא מאחורי אזרחים וטען שזאת פחדנות (שזה התקדמות עבור האו"ם). את צריכה להבין שזה הפך לטקטיקה של האויב, זה שנים רבות. האויב מתחבא מאחורי אזרחים וכשהאזרחים נפגעים יוצר לעצמו עם תמונות מזעזעות דעת קהל אוהדת שלא כל כך מעורה במצב וגורמת לנו הפסדים. על ההפסדים האילו אנחנו משלמים בחיי ישראלים. אנחנו גם משלמים בזה שהם יורים מתוך אזרחים ואנחנו לא עונים. אבל את מכירה את המצב אז למה את תומכת בזה? יש לנו מלחמה כאן, תמיד היתה לנו מלחמה, האויב לא מסתיר שהוא רוצה לחסל אותנו ויחד עם זה לא אכפת לאויב לחסל חלק מאזרחיו. גם אם צה"ל לא גורם להרג האזרחים האויב מסתבר הורג באזרחיו רק כדי לקבל במדיה תמונה מתאימה למטרותיו. מדוע שלא תפגיני נגד זה? מדוע שלא תסבירי את זה לכל אילו שלא כל כך מעורים בנושא? אנחנו חייבים להתגונן ולכן גם אזרחים נהרגים. אין לי מושג מה עוד אפשר לעשות. לא להילחם זאת לא אופציה. כל הרעיונות שבאו מהשמאל הקיצוני כמו של ביילין ושות' לא הועילו לפתרון המצב ורק גרמו להחרפתו ועובדה המצב בו אנו תקועים היום. אני בטוח שחלק מאותם אזרחי האויב היו מעדיפים להיות במקום אחר, לא ליד הלוחמים, אבל אל תשכחי שהם בחרו את הממשלה שלהם שמעדיפה להלחם בנו. תסתכלי בבקשה על כל המצב, לא רק על פרטים. מלחמה זה לא דבר קל ויש בה הרבה תמונות מזעזעות.

  ועוד שאלה לי אליך, כתבת: "אבל העובדה שאתה אפילו לא מכיר את הארוע מספרת את הסיפור כולו" על איזה סיפור את מדברת?

 36. אורלי נוי

  אתחיל מהסוף- הסיפור שאני מדברת עליו הוא סיפור התעלמותה הכמעט טוטאלית של התקשורת הישראלית ממחיר הדמים הפלסטיני וממחיר ההתנגדות בכלל. אין לי כל ספק שאם הישראלי הממוצע היה מתוודע לגהינום שבו חיים הפלסטינים, כל התפיסה שלו לגבי הסכסוך היתה משתנה מקצה לקצה. זה הסיפור שאליו כיוונתי, ולא היתה לי כוונה להתנצח איתך בעניין ההגיון המבצעי או ההצדקות המוסריות של תקיפה ברוטאלית בלב אוכלוסיה אזרחית, אבל כיוון שהעלת את הנושא, הרשה לי מספר הערות:
  1. האם, כאדם תבוני, אתה מסוגל לקבל את הודעת דובר צה"ל ש"לא ידעו שיש שם אזרחים"??!!! מדובר בבניין מגורים בלב שכונה צפופה ביותר, הכיצד זה לא יהיו שם אזרחים?!
  2. מגיע השלב שבו כדאי לרענן גם את ארסנל המנטרות הדמגוגיות. עזה, כידוע, איננה קנדה וגם לא אלסקה, והמרחבים הפתוחים והלא מיושבים שם, איך נאמר, מצוצמים משהו, ועל כן ניהול ההתנגדות לכיבוש מתוך הרצועה מלווה בהכרח בהתערבבות עם אוכלוסיה אזרחית. האלטרנטיבות שאתה וישראל המוסרית שלך מעמידים בפניהם, למעשה, הן וויתור על ההתנגדות או מוות המוני וחסר אבחנה. איפה זה מעמיד את המוסר שלך?
  3. הדבקות שלך בנרטיב הישראלי הרשמי היא כמעט נוגעת ללב- ישראל שוחרת השלום מול העם הפלסטיני מחרחר המלחמה שבחר בטמטומו/זדונו ממשלה שלא רוצה שלום. בפועל, תנועת החמאס- עוד טרם היבחרה לממשלה- שמרה על הסכמי הפסקת האש הרבה יותר מאשר ישראל, ובמשך קרוב לשנתיים נמנעה לחלוטין מכל התקפה או פיגוע. זה, כמובן, לא הפריע לישראל להמשיך לחסל/לעצור/להרוס מטרות של התנועה, לכן לשם ההגינות כדאי להימנע מהצהרות גורפות כשלך.

 37. מקסים די קאן

  לשניר,
  שאלת כאן שאלה חשובה ביותר: מי משלם את מחיר המלחמה מבין תושבי הצפון?
  ובכן, מובן מאליו שהראשונים לשלם את המחיר הם המזרחים הנמסים מחום במקלטים. ככלות הכל הם הרוב המכריע מבין העניים, וכידוע מספר התושבים בקריית שמונה בלבד, עולה על מספר התושבים בכל הקיבוצים המופגזים.אבל בכך אין כל חדש.
  מה שמפתיע אותי זה הכינוי שהוצמד לגב' שולמית אלוני כאשת שמאל. את האישה הזאת שיש לה באמת זכויות בתחום המאבק למען הנשים ולמען זכויות האזרח, לא ראינו א ף – פ ע ם במאבקים חברתיים. לא למען העניין של העניים , לא על צדק חלוקתי בתחום הקרקעות, לא על חוק הדיור הציבורי, ועוד ועוד.
  אדרבא, היתה זו היא הגברת הנכבדה שסגרה ופירקה את התזמורת הנפלאה של הערבים-היהודים ברשות השידור.( על כך אפשר לקרוא בספרה של ענבל פרלסון ז"ל "שמחה גדולה הלילה,מוזיקה יהודית -ערבית וזהות מזרחית" מבוא מאת: יהודה שנהב וחנן חבר). עוד מעשה מנוול שלה היה לקצץ את התקציב הזעום ממילא שהיה מכוון לטובת המחקר של המורשת המזרחית.את זאת היא עשתה כששימשה שרת החינוך והתרבות.
  אני זוכר היטב שכשיצחק לוי שהתמנה לשר החינוך והתרבות אחריה, העלה בחזרה את התקציב הזעום, או אז יצאו מחוריהם כל הגזענים שעוטים עליהם עור שמאלני בכל ימות השנה, דוגמת מאיר שלו ב. מיכאל והגברת אלוני בעצמה, ועטו עליו כציפורי טרף. יוסי דהאן שהיה לו אז טור בידיעות אחרונות, השיב להם שההתקפה על יצחק לוי נטולת בסיס, גזענית לעילא, ואפשר לחשוב שמדובר בכלל באיזה בצעד מהפכני של איזה מאו צה טונג לפחות.
  לסיכום, את הגברת אלוני ודומיה, שניר היקר, תוכל תמיד לראות בהפגנות של "השמאל" האשכנזי, אבל לעולם לא במאבקים מזרחיים-חברתיים.
  אין לך למה לצפות מהאנשים האלה. .
  נ.ב. בכל האמור לעיל אין משום הבעת דיעה על המלחמה עצמה,כלומר אם יש לה הצדקה אם לאוו, על כך בפעם אחרת.

 38. האפגני העצבני

  אף שדעתי כדעתך בעניין חוסר המוסריות שבפעילות צה"ל בגדה וברצועה – הן האמצעים והן המטרות – האפולוגטיקה הפרו-חמאסית שלך קצת "מקשה על העברת המסר שלך" אם להתבטא בעדינות רבה, למי שלא חושב כמוך מלכתחילה.

  משפט כמו: "עזה, כידוע, איננה קנדה וגם לא אלסקה, והמרחבים הפתוחים והלא מיושבים שם, איך נאמר, מצוצמים משהו, ועל כן ניהול ההתנגדות לכיבוש מתוך הרצועה מלווה בהכרח בהתערבבות עם אוכלוסיה אזרחית. האלטרנטיבות שאתה וישראל המוסרית שלך מעמידים בפניהם, למעשה, הן וויתור על ההתנגדות או מוות המוני וחסר אבחנה" מצייר אותך כמי שמקבלת כמה הנחות:
  * "התנגדות" פלסטינית היא מוצדקת תמיד ובכל מצב. גם אם היא מתבטאת בירי על מטרות אזרחיות, כמו המצב כרגע.
  * האלטרנטיבה לסוג זה של "התנגדות" היא "מוות המוני", ומכאן שמדובר בפיקוח נפש, לא פחות.
  * מכיוון שמדובר בפיקוח נפש, לא רק שהוכשר ירי על מטרות אזרחיות, אלא שפשוט אין ברירה, כי אנחנו לא באלסקה, אלא לעשות את כל המצוות והמעשים הטובים הנ"ל "בהתערבבות עם אוכלוסיה אזרחית".

  האם את שמה לב עד כמה האפולוגטיקה הזאת מזכירה את זו של מסנגרי פשעי המלחמה של ישראל? כאזרחים ישראלים יש לנו כמובן אחריות גדולה יותר למעשי ישראל, אבל לאפולוגטיקה הזאת אין מקום הן אם מדובר בעזה, שדרות, חיפה, ביירות או דארפור. לאנשים תמיד יש ברירות. לא תמיד בין לבן לשחור, לעתים בין לא מוסרית ללא מוסרית בעליל.
  האם בזה למתאבד-בכוח שמסגיר את עצמו בלי להתפוצץ במרכז ירושלים (היו כמה כאלה בשנים האחרונות)? אני מעריץ אותו. אולי במקומו אני הייתי מאצ'ו עד הסוף, ולא בוחר בחיים, שלי ושל אחרים. מי יודע? ולכן בעיני הוא פטריוט (אמנם פלסטיני) ממני, ואדם טוב ממני, מכל טייס שמפציץ ילדים בעזה, ומכל יורה קטיושות על חיפה.
  הצדקה גורפת של מעשים לא מוסריים אך ורק משום שנעשו על ידי הצד החלש (מי באמת הצד החלש ברור פחות ופחות מרגע לרגע, אבל זה סיפור אחר) מעקרת מתוכן את עצם המושג מוסר לא פחות מההצדקה הגורפת של פשעים ישראליים שנפוצה כל כך במדיה הממוסדת.

 39. אורלי נוי

  אני מאד מעריכה את ההערות שלך, ואם דברי הובנו כאפולוגטיקה תומכת חמאס, אז בהחלט החטאתי את המטרה. הרשה לי לנסח את הנחות המוצא שלי, אם כן:
  בעוד שעצם ההתנגדות לכיבוש היא לגיטימית לחלוטין בעיני, כל פגיעה באזרחים היא פשע, לא פחות, ואין לי שום רצון או כוונה להצדיק פגיעה שכזו משום צד. אבל גם במציאות שלנו שבה שני הצדדים ירדו כבר מאות ערכים אל מתחת לקו האפס בסקאלה המוסרית, עדיין האחריות המוסרית של ישראל גדולה בהרבה, כיוון שהיא מסלימה את כל המערכת כדי להצדיק את החרפת תגובותיה. מי זוכר היום את האבנים של האינתיפאדה הראשונה? ולאן זה הביא את הפלסטינים? אז האם זה מצדיק פיגועי התאבדות? ודאי שלא, אבל גם ישראל מצדה לא עשתה מעולם כל נסיון אמיתי להוציא את האזרחים- משני הצדדים, אגב- אל מחוץ למעגל האלימות. כאשר כל לוחם פלסטיני נחשב למחבל, גם כאשר הוא פועל נגד מטרות צבאיות, הרי המסר לפלסטינים הוא ברור- אין כל טעם להבחין בין אזרחים לחיילים, מבחינתנו כולכם מחבלים וכולכם, יחד עם קרוביכם ושכניכם, בני מוות. השאלה היא תמיד שאלה של אלטרנטיבות, וישראל, באופן שיטתי, צימצמה את מרחב התמרון הפלסטיני ואלה הלכו והקצינו בתגובותיהם. שוב, האם זה מצדיק בשורה התחתונה את הפיגועים? לא ולא, אבל נורא חשוב להבין את הדינמיקה שהובילה לפיגועים האלה כדי להבין איפה רובצת עיקר האשמה. מי שדחה באופן עקבי כל יד מושטת- לשלום או לפחות להפסקת אש- לא יכול לדבר על מוסר.

 40. שניר

  לא שמעת ממני מילים טובות על שולמית אלוני וכנראה שגם לא תשמע. הזכרון האחרון שעולה לי ממנה הוא מערב הצדעה לכבוד משה קצב ששודר בערוץ 1 לפני מספר חודשים (בשני חלקים!). את הזפזופ עצרתי מתוך סקרנות אמיתית כשהמנחה נתן את רשות הדיבור לגברת אלוני. שאלתי את עצמי – האם זה יתכן? אולי קצב בכל זאת עשה משהו בחיים לטובת מישהו אחר ואני לא יודע על כך? ישבתי והאזנתי. אז היא החמיאה לו על האופי, הצניעות, הנימוסים (כמובן, הנימוסים). אבל גם על הפעולות שלו לטובת הקבוצות החלשות בחברה, הנהנתי וחיכיתי לעוד, אבל אחרי שהיא אמרה משפט כזה היה לה חשוב גם לומר כי "משה מעולם לא מאותם אנשים שמשתמשים ברגשות קיפוח כדי להגיע להישגים שלהם". לקצב, שישב בין אחיו וחברי הילדות הפרסים שלו, נותר רק להסתכל לעבר הרצפה בכניעות ולשתוק. אולי הוא ידע שאני כועס בבית גם בשבילו.
  וזה נכון, באותם רגעים באמת חשבתי על האיש המסכן הזה. תראו מה זה – התחתן עם פולניה, לא דיבר מילה אחת על מזרחיות בכל חייו, בגד בציבור ממנו בא בכל מה שקשור למדיניות כלכלית, בעניינים מדיניים הוא נץ מובהק , מחזיק בעמדות הכי תוקפניות כלפי המדינה ממנה הגיע לישראל ובכל זאת הגברת שולמית אלוני מזכירה לו מול כולם שהוא פרסי. בשבילה הוא תמיד יהיה פרסי! משה יקירי – START DEALING WITH IT!

  רק ככה הגזענים אוהבים אותנו – אימפוטנטים ובלי טיפה של אסרטיביות. אדון או גברת, עברית גבוהה או נמוכה, ציטוטים מהתנ"ך או מביאליק, בשביל העבד – כל זה ממש לא חשוב.

 41. האפגני העצבני

  כתבתי רק מה ניתן להבין מדברייך, בעמדותייך המוסריות האישיות אין לי כל פקפוק.

  הבעיה מוכרת. יש כאן מגיבים שמעלים את הסעיף עד כדי כך שמנסים להסביר להם את הצד הפלסטיני ויוצא מה שיוצא (וקורה גם להיפך – כבר תפסתי את עצמי מגן על דברים שבחיים לא הייתי מעלה על דעתי להגן, במהלך אינטראקציות עם אירופאים מסוגים מסויימים, רק כדי שיראו את מורכבות התמונה. הבעיה היא שקשה לשכנע אנשים שיודעים הכל ולא יודעים כלום – משמאל ומימין – ובסופו של דבר מי שמנסים להראות את התמונה השלמה יוצאים פרקליטי השטנים, הגדולים והקטנים).
  keep up the good work at ALL FOR PEACE!!!

 42. האפגני

  לשולמית אלוני יש זכויות רבות מצד אחד ועיוורון צבעים מסוים מאידך. צריך לשפוט אותה יחסית לבני דורה, לטוב ולרע, ובכל מקרה על רקע הגברדיה הנוכחית היא בולטת לטובה (יחסית, יחסית).

  משעשע שהיא אומרת שקצב – דווקא קצב – לא השתמש ברגשות קיפוח כדי להגיע להישגים שלו (אף שגם אני נהניתי לראות אותו גובר על פרס בהצבעה על הנשיאות, אירן ואפגניסטן, יו נואו). מעניין מהם ההישגים ולאן בדיוק הוא הגיע. בעצם, הכל נשמע מאוד מוזר. איפה קולטים ערוץ 1? איפה השלט?

  משעשעת גם קביעתך דווקא בהקשר הזה שאוהבים אותנו אימפוטנטים. אולי היא אפילו נבואית – אם קצב יעוף מהתפקיד בשל עודף טסטוסטרון.

  אגב, מהיכרות עם הנפשות הפועלות, לא מדובר בקונספירציה אשכנזית, ממש לא.

 43. שי אופיר

  הבעיה עם רוב האנשים כאן היא המידתיות. הם מאמצים את עקרונות השמאל ההומניסטי בכל מקרה, בלי בחינת המקרה לגופו. איך אתם מסתדרים עם מלחמת העצמאות?
  וגם אם 90% חושבים כמו דן מרגלית זה ממש לא משנה, כי כידוע גם הנאצים נבחרו בדמוקרטיה. 99% בעצם זה יותר טוב, כי אז אנחנו מיוחדים ויש לנו משמעות בחיים.

 44. מקסים די קאן

  לשניר,
  אני חייב להודות, אף על פי שזה עלול להשמע קטנוני במידה לא מבוטלת, שיש בי הרבה שמחה לאיד, כשאני רואה בנפילתם של כל העבדים (זו הגדרה שלך) המזרחים.
  המדובר בעבד שעומד בראש מוסד הנשיאות שחמק כל ימיו מהנושא המזרחי, אשר אין לי ספק שאם יורשע (כך אני מקווה שיקרה, אם הוא אכן הטריד מינית), הוא ייזכר אחרי יותר משלושים שנות פעילות ,במזרחיות שלו.
  הדברים אמורים כמובן בעוד עבדים מזרחים שנפלו לבירא עמיקתא ממרום משרותיהם,כמו למשל: ג'ו בראל, עוד עבד שנזכר במזרחיותו רק לכשהודח ממנכ'לות רשות השידור,אפשר להוסיף לרשימה גם את סילבן שלום, אשר נזכר בצבעו כשדובר על כך שפרס יחליפו כשר החוץ, וכמובן מוריס פתאל, הלא הוא משה שחל שהיה מודיע קטן של אבא חושי ושל אלמוגי בימי המרד של וואדי סאליב. הלה, אחרי כארבעים שנות משתפ'יות מבחילות, טען שרודפים אותו בשל צבע שערו, וזה היה עוד כשהוא ציבע את שערו בצבע שחור מבהיק.
  שמחתי מאוד גם כשגדול הסייענים, הלא הוא מר דוד לוי, נבעט בביזיון מרשימת הליכוד לכנסת. במאמר מוסגר אוסיף שנקווה שלא נראה אותו חלילה מחליף בתפקיד את קצב! שהרי דוד לוי הנ"ל היה גדול הבונים לדורותיהם של הוילות עם הרעפים האדומים בהתנחלויות,כשידוע בהחלט מי התגוררו שם, וזאת לפני שהשטחים הכבושים היו למדינת הרווחה החלופית, כדבריו של פרופ' דני גטוויין. גם דוד לוי נזכר פתאום במזרחיות שלו בנאום הקופים המפורסם.
  אם כל הנ"ל היו לפחות סותמים את הפה גם בנפילתם, אזי אי אפשר היה לבוא אליהם בטענות.
  והרשימה עוד ארוכה וארוכה, אבל הזמן קצר והמלאכה מרובה.

 45. האפגני המעופף

  אני? עצבני?
  🙂

 46. יואל קורנבלום

  צריך לראות את כל תמונת המצב. נכון שיש סבל משני הצדדים אבל המלחמה הזאת נכפתה עלינו ואנחנו מגיבים. כמה מתגובות נראות לא טוב גם אני מסכים עם זה אבל אי אפשר להוציא את הדברים מהקשרם. זאת מלחמה ואסור לנו להפסיד ואיתה יבואו גם מראות מזעזעים כמו בכל מלחמה. יצאנו מרצועת עזה ומה עשו הפלשתינאים? בחרו ממשלה שחרתה על דיגלה להרוס את מדינת ישראל. כלומר המצב שלנו זה לא לבלוע ולא להקיא.

  לשאלה הראשונה שלך אומר שאני מאמין לצה"ל. יתכן שהמודיעין שקיבל לא היה נכון במיתכוון הרי צה"ל לא נמצא שם ולא יכול לבדוק. יתכן מאד שבכלל שמו לצה"ל מלכודת כדי שיפגע באזרחים ואז תהיה תעמולה טובה לממשלת החמאס. מישהו ברשות הפלשתינאית החליט לתת לצה"ל מידע לא נכון כך שיהרוג את האזרחים רק כדי לקבל מדיה נוחה. תסכימי אתי שדברים כאילו יכולים לקרות בתחשב שהיו דברים מעולם, ע"ע דורה והנפגעים על החוף וגם בגלל שלשילטון ברצועה לא אכפת מאזרחיו.

  העניין הוא שאנחנו נלחמים בדיקטאטורה ולכן אי אפשר להאמין לשום דבר הבא מהדיקטאטורה כי אין חופש דיבור ואין עיתונות עצמאית ובכלל אנשים מפחדים לדבר. לכן אשאל אותך, אורלי, מדוע שאת תאמיני למשהו שבא מהם? האם לא עלה בדעתך שבתגובתך את עוזרת לקיבוע או להחרפת המצב?

  לשאלה השניה אומר שהייתי משתדל מאד לא לפגוע באזרחים אבל אם האוייב מתערבב עם האזרחים אז אין לי ברירה אלא לפגוע גם באזרחים. גם אזרחי ישראל נפגעים וכאן ללא שום הבחנה וברור שאין אצל אוייבנו שום עכבה בעניין והם לא מתדיינים בעניין. מה בקשר לחיילים שלנו, האם הם לא אזרחים? רק בגלל שהם לובשים מדים זה נותן למשהו רשיון להרוג אותם? מדוע שלא תקומי ותפגיני נגד מדינות ערב שפתחו במלחמה הזאת וגרמו להרג האזרחים חיילים שלנו. אם לא היו עושים את זה לא היתה מלחמה כאן וכמובן לא היה הרג.

  לשאלה השלישית שלך אומר שאני מקשיב להרבה מקורות, מכיר את המצב ממקור ראשון כבר הרבה שנים ומפתח את דעתי בהתאם למה שאני חושב. אל תשכחי שצריך לראות את כל התמונה ולא להתפס לנקודה זאת או אחרת. אולי אפשר גם לוותר על הסרקאזם? רוב הזמן אני חושב שממשלת ישראל לא עושה מספיק כי יכלה למנוע מלחמה גדולה לו פעלה מוקדם יותר. גם היום רואים את זה בהיסוסה של הממשלה. אבל אומר שיש להם אנפורמציה טובה משלי ואולי הם יודעים מה שצריך לעשות

  בקשר לחמאס ששומר על הסכמים זה לא מקובל. אולי היתה הפסקה קלה, אבל זא רק הפסקה טאקטית כדי לאגור אמל"ח או להרדים את ממשלת ישראל. עובדה, יצאנו משם ובמקום לקבל תודה קיבלנו מלחמה.

 47. שניר

  רק להוסיף מנסיוני הקצר בצפיה באותו טיפוס סוציולוגי מפוקפק –
  ראשית, תסכים איתי שהרשימה לא תהיה שלמה בלי מאיר שטרית. הנמסיס האישי שלי. כל פעם שאני רוצה להבין מה אני ל-א רוצה להיות כשאני אהיה גדול, אני מקשיב לו. אם אני לא טועה לגביו, הוא הזכיר את מזרחיותו לראשונה (חוץ מפתגם מרוקאי פה ושם) רק כאשר שרון דילג עליו בהרכבת הממשלה הראשונה שלו.
  מה שהכי הרגיז אותי במקרה שלו הוא שאת בעיית המנטליות הכרונית הקרויה "מגיע לי" לא היתה לו בעיה לאבחן בקרב הקהל המזרחי ולהדביק בלי בושה את הבעיה התרבותית הנ"ל לציבור המזרחי בכללותו. חוסר ההגינות היה שלם רק ברגע שהוא נזכר שהוא יכול, אשכרה, להשתמש בכל אותם בטלנים כרוניים לטובתו. אז מה עושים? מדליפים לתקשורת את מוצאו, הזהה למוצאם, כמנוף לחץ על רוה"מ ועל שיקוליו החשודים בחוסר ענייניות. לא זוכר ציטוטים ישירים שלו, אבל בטוח התפלק לו איזה "מגיע לי" קטן בחדרי חדרים. לא חושב?

  רגע… שקט שניה…..שניה…….. מה הם אמרו שם? עוד פעם, לא שמעתי!
  – אוקיי, רק פצועים קל. אפשר להמשיך.

  וכמובן – איך שכחת, מקסים? שר הביטחון הנוכחי שלנו. אולי היהלום שבכתר. די ברור כעת שהמסכן לא יחזיק מעמד (לא יחזיק מעמד! – אחלה סיסמא לקשת) בכסא היו"ר יום אחד יותר ממה שמוקצה לו בקדנציה הנוכחית. בדמיוני אני כבר רואה אותו מושפל ונותן נאום תבוסה סנסציוני ממשרד הרווחה ביום הראשון של תפקידו החדש. כותרת העיתון בטח תזעק – "עמיר פרץ נוקם – הכל על השפם, המבטא וועדת בייניש שהדיחה אותו לצמיתות".

 48. פנסיונר

  הויכוח שמתנהל בנושא דן מרגלית מעכיר את האוירה והופך להתנצחות גזענית,ובויכוח הזה כולם לא צודקים.
  ומי זוכה מן ההפקר ,נושא הכתבה שמביע את דעותיו הגזענית ,שלו ושל חבריו טומי לפיד, ואמנון דנקנר. ומי הנאשם הגב" שולמית אלוני שזכויותיה בנושאים הרלונטיים של חברה כלבלה,זכויות האזרח, מעמד האישה ,השכון הציבורי.
  ועוד הרבה נושאים שהעמידה לדיון הציבורי.ויתכן אפילו ללא הסכמה בכל של כל הציבור החלש.
  הויכוח הזה הוא הדוגמא הקלסית למה השמאל ניגף לפני הימין.

 49. מחמד מסאלחה

  אין אני נמנה עם אלה המופתעים או אף הנחרדים כול פעם מחדש מדברים שאומרים או מבטאים אי אלו "אנשי מפתיח" במדיה, בציבור וכמובן בשלטון. הדברים המובאים של דן מרגלית, רפי גינת ושלי יחימוביץ הם בעיני "הסרת המסיכה" בפעם המי יודע כמה מעל פני ההיגמוניה של ישראל ויתירה מזו בחשיפת יתר של ערכי היסוד של הגמוניה זו. אין אני מהסס לטעון שאנשי כמו אלה שהוזכרו שונאים כול מהשהו ערבי ו/או מוסלמי מחד, וחיזוק לזה הם מקבלים כמובן מהחבורה הנוצרית-ציונית באמריקה וממנהיגה בוש שאני מתקשה למצוא תיאור מדויק לתאר אותו. מצד שני, ובקשר דיאלקטי, אנשים אלה מאמינים בעליונותם לא רק התרבותית אלא גם הגזעית ושוכחים למשל שבגרמניה התגבשה תפיסה זו והוצאה אל הפועל בידי גרמנים אירופים-מערביים.
  אין אני מופתע, ולא אגזים אם אומר שפעולות צבא ישראל ברצח כמעט שיטטתי של אזרחים לבנונים היו צפויות ולא נבעו רק מכשלון צבאי. אך אני מבקש להגיד מלה הקשורה בשר הביטחון דווקא ויסלחו לי הרגשים וכאלה שיטענו כמובן ששייכותי לפלסטינים ולערבים מבטלת את מידת "האוביקטיביות" שלי.
  זה לא סוד ששירות צבאי הוא כרטיס הכניסה היחידי לקולקטיב הישראלי. זה לא סוד גם ש"חיסול" ערבים מהווה מדד לשייכות זו ואף להכשרת אנשים למנהיגות. בעיני, המנגנון הזה איננו פועל באופן שוויוני במעבר מחיי הצבא לחיים האזרחיים, ועובדה היא שההיגמוניה עודנה אותה הגמוניה. וכאן אני מגיע לעמיר פרץ: אין זה סוד בעיני שאחד מהסיבות העיקריות לקבלתו של עמיר פרץ את תפקיד שר הבטחון(המלחמה) ולא שר אוצר למשל, קשורה ישירות ברצונו להכשיר את עצמו כמנהיג של כול העם ולא רק מנהיג סקטוריאלי או עדתי. לדעתי, זה לא יכשיר אותו, ואנשים כמו דן מרגלית, רפי גינת ואחרים ימשיכו, אם במוצהר ואם באופן סמוי לראות בו מנהיג עדתי שאיננו ראוי ואיננו יכול להיות מנהיג העם. כך ישאר עמיר פרץ עם הקלון של ביצוע טווחים רבים בלבנון ואולי בנוסף מנהיג (עם שפם) של מפלגה קטנה.

 50. יפה

  אני משתתפת מזה שנה בתוכנית זאת אשר מיושמת באשקלון, צריך להיות במקום ולראות איזה אוכלוסיה צריכה להתייצב במרכז, מבוגרים ביותר חולים נכים והרבה אנשים שרק ממראם החיצוני לא נראה לי שמישהו היה בכלל מעסיקם,המטרה של התוכנית היא לייאש את האנשים לזמן אותם 40 שעות שבועיות לכל מיני סדנאות מטופשות חסרי תוכן ותכלית וכל משך זמן כל סדנא עוברת בכל מיני סיפורים אישיים של כל אחד בדיחות למינהם וקישקושים, עבודה אין אבל סדנאות שאין בהם כל תועלת ישנם בשפע , רוע הלב של הפקידות הקשיחות שלהם בהחלט מדכא , אין מנוס וחייבים להתייצב, לי למשל יש בן חולה נפש שחייב השגחה וטיפול אבל פטור אין , בקיצור ביזבוזי כסף של המדינה