דברים מנאומי ראש הממשלה

איציק ספורטא

ראש הממשלה שבשלושת השבועות הראשונים למלחמה לא דיבר כמעט, מצא לנכון ביומיים האחרונים להלאות אותנו בשני נאומים בפני קהל אוהד. האחד, בפני ראשי הרשויות המקומיות שם היה משפטו הראשון: "הלחימה נמשכת, אין הפסקת אש ולא תהיה הפסקת אש בימים הקרובים". ראשי הרשויות מחאו כפיים כאילו נאמרו  דברי חוכמה כבירים ומלאי הוד. השני בפני בוגרי המכללה לביטחון לאומי שם טען כי:  "מדינת ישראל מצליחה במערכה הזאת וזוכה להישגים מרשימים מאין כמוהם אולי חסרי תקדים. יכולתי לומר אבל אינני מתכוון לומר שאילו המערכה הצבאית הייתה מסתיימת היום, גם היום כבר אפשר לומר בוודאות שפני המזרח התיכון השתנו בעקבות ההישג הגדול של מדינת ישראל, של צבא ישראל ושל עם ישראל".

כיון שאני מאמין לראש הממשלה הייתי מציע לו שיסתפק בשינוי פניו של המזרח התיכון ויכריז על הפסקת אש, חד צדדית, כי הוא אוהב חד צדדיות. אם החד צדדיות איבדה מזוהרה אולי ראוי שיתנהל מו"מ שיחזיר את השקט. אבל ראש הממשלה כנראה לא מאמין לדברי עצמו והוא ממשיך להמטיר עלינו אזהרות שלשום הוא אמר: "המערכה טרם הושלמה. עוד ימי לחימה לא מעטים מחכים לנו. טילים ורקטות עוד ינחתו, ושעות של חשש, חוסר ודאות וגם כאב, דמעות ודם עוד צפויות לנו. אנחנו לא נוותר ולא נפסיק. נמשיך להילחם עד שנשיג את המטרות ואת היעדים אותם קבענו". אתמול הוא אמר: "בשום פנים ואופן אי אפשר למדוד את המלחמה הזאת לפי מספר הטילים או טווח הטילים שעוד יורים עלינו. מהיום הראשון, לא הבטחנו לעם ישראל שלא יהיו בכלל טילים בטווח ירי למדינת ישראל".  

בהבנתי המוגבלת אני מבין ששינינו את פני המזרח התיכון עד כדי כך שאיננו מוגנים בפני טילים, אבל הרי יצאנו למלחמה כדי להיפטר מאיום הטילים. זה נכון, כאשר האיום הפך לממשות בעקבות המלחמה אין כבר איום, אז בעצם מצבינו טוב יותר.

בשני הנאומים ראש הממשלה מתייחס באופן אישי להרוגים, חיילים בעיקר, אבל גם אזרחים, בי זה מעורר הרגשה לא נוחה של ניצול המוות הזה כדי להצדיק המשך הפעולה. הצדקה זו אינה יכולה לעבוד לאורך זמן.

ראש הממשלה נואם, החיילים נלחמים, האזרחים, אלו שלא עזבו, ממשיכים לשהות במקלטים צפופים, הלבנונים מהדרום, אלו שיכולים לעזוב, מנסים לעשות זאת, את אלה שלא אנחנו רואים רק אם הם נפגעים בהפצצות או הפגזות. גם בזמן זה מוכרים וקונים, גם מניות,  מפיקים רווחים, מקצצים בתקציב, מבטיחים לנו קיצוצים בעתיד. העיקר שראש הממשלה מבטיח שהעתיד יהיה טוב, היה כבר ראש ממשלה שהכריז בגאווה על מלחמה בלבנון שתבטיח ארבעים שנות שקט, זאת אומרת שהשקט צריך היה להימשך עד 2022. אילו היינו חיים בעולם בו הצהרותיהם של ראשי ממשלה הם המציאות  היינו היום בלב ליבו של השקט שהביאה עלינו מלחמת לבנון הקודמת. 

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דור לוי - רפורמה כלכלית ב BSH

  לגבי הקיצוץ התקציבי בקישור שנתת: זוהי שיטה חדשה לקיצוץ עוקף דמוקרטיה…
  מה משמעניין כאן מעבר לקיצוץ הצפוי הוא שיטת הקיצוץ שתופעל בשווי כחצי מיליארד ש"ח:

  "…0.5 מיליארד שקל נוספים יקוצצו מהתקציב של כל משרדי הממשלה, כולל החברתיים, אם כי בדרך שונה – באמצעות הקפדה על תת-ביצוע בתקציב המאושר של משרדים אלה ל-2006, בשווי כולל של 0.5 מיליארד שקל."

  כלומר הכנסת והממשלה יאשרו תקציב מקוצץ מסויים, ומשרד האוצר ימנע מהמשרדים לבצע פעילויות שתקציבן אושר בשווי עוד חצי מיליארד!

 2. פנסיונר

  הדברים שראש הממשלה לא מספר ולא מזכיר:
  למה אין הכרזה רשמית על הכרזת מלחמה נגד לבנון,ופועל ללא הכרזת מלחמה נגד לבנון,וקורא למצב מלחמה.
  למה אין הוא מכריז רשמית על מלחמה נגד חיזבלה? כי אם היה מכריז על מלחמה היה נותן לגיטימציה לשליטה של חיזבלה על לבנון. והיה מקבל ברכות מנצראללה.
  כי אם היה מכריז מלחמה היתה חובת הממשלה לשלם את הוצאות הממשלה לאזרחיה, ובאין הכרזת מלחמה הקיצוץ בתקציב מובטח כי יהיה רוחביו הבטחה ראשונה היא קיצוץ בסך 1.65 מליארד שח. וידוע לכולם מי משלם קיצוץ רוחבי, ומי נהנה כרגיל.
  ונדמה לי כי תושבי הפריפריה ישלמו את העדוד של העורף התומך במלחמה.
  ואם לא די בנאומים של אולמרט, מופיע היום בעיתונות היומית הבגידה של המועצה לשלום ובטחון בתושבי הפריפריה וכל הנהנים מפנסיה ממלכתית,ורובה גם לא ישב במקלטים ולא עזב את ביתו, [בפנסיה תקציבית אין קיצוץ]
  מלחמה זו נכפתה עלינו על ידי ממשלה שאין לה כוון ללא בדיקה מינימלית לתוצאות ונעלבה מפרובוקציה של האויב .ולפני חשיבה לפחות יומים שלחה את חיל האויר להרס לבנון, ולהצלחה מידית חצי מליון פליטים בישראל וחצי מליון פליטים בלבנון.ללא תוצאות מדיניות וללא הצלחות צבאיות.
  ורק בגמר המלחמה יוגש החשבון לציבור, ולכן על הציבור להגיש את החשבון למר אולמרט, פרץ וחלוץ. לפני גמר המלחמה.

 3. דוד גלבוע

  ראש הממשלה תקוע כמו כולנו במצב קפקאי כאשר לאיש אין מושג כיצד יוצאים מהמערכה הזו שלכאורה לא היתה צודקת ממנה מאז מלחמת העצמאות. התיאוריה שפיתח לפיה נסיגה שלנו משטחים שנכבשו בשנת 1967 תביא את ישראל לרגיעה קורסת מול התעצמות טרוריסטית בדרום ובצפון המודרכת בשלט רחוק מאיראן. הקשב לראש המוסד לשעבר הרואה פתרון יחיד בקיום דו שיח עם האיראנים על יישוב הסכסוך.
  מה שברור הוא שהקמנו תמנון זולל משאבים במערכת הבטחון – לא בצהל – אשר קורסת בהעדר תשובות הולמות למצבים משתנים עובדה שמותירה את העורף הרופף כסמן במאבק הלאומי. מאז חטיפות החיילים בעזה ובצפון חוגג הברדק הישראלי המאלתר מדי יום מבצעים המסכנים את החיילים אך תועלתם מזערית. במשך שבוע הפכנו את הלבנונים משונאי חיזבאללה לאוהדיו המושבעים. כולנו מודעים לעובדה שאף אחת מהמטרות המוצהרות שלנו לא תקויים בין אם יוצבו חיילי שיראק או צבא לבנון בגבולנו הצפוני.המשמעות הברורה היא הפקרת הצפון לחסדי הטרור ונטישת הגליל על ידי מי שמודרך על ידי ההיגיון הצרוף. מה שברור הוא שגבול הסבלנות הלאומי מותנה במשאבים של תושבי הצפון הנודדים בין בתי חבריהם במרכז ובדרום. הסולידריות הלאומית כבר מצאה ביטוי במלונאים שהעלו מחירים בדרך שלא הניבה תגובה מצד הממשלה שתמכה בהם שנים מכספי הציבור. שר התיירות הפך, כאביו, למסביר כאשר היה צפוי ממנו לפנות מבני ציבור מושבתים כבתי ספר ולהפוך אותם לאכסניות תחליפיות לבתי מלון ספסריים.
  בחרנו ממשלה שעדיין מקובעת בפברואר כאשר מציאות יולי היא שונה לחלוטין וכך ראש הממשלה הוא פשוט לא רלבנטי.
  על פי תגובות אולמרט ופרץ למצב בו אנו שרויים סביר היה להניח כי הם פשוט לא עודכנו כראוי על ידי מי שחובתו היתה לעשות זאת. גיורא איילנד טוען אחרת ואם הוא צודק הרי עליהם לשלם המחיר משום שקבלו מדינה ונותרנו בפועל עם שני שלישים ממנה.
  צהל עושה כמיטב יכולתו בתנאים שהציבו לו ומשמעות הביטוי צבא העם הינה שהוא מתנהג בלבנון בדיוק כפי שנהגינו מתנהגים בכבישים. מי שמתרעם על כפר קנא ראוי שיבקר בצומת גלילות ויבין מאיין נובעות "טעויות" טייסינו.
  לסיכום – כאלה אנחנו ואהוד אולמרט הוא בן הארץ הזו ומבטא נאמנה את מה שמצפים ממנו מרבית המאזינים לו כאשר גם הם יודעים את האמת.גם בן גוריון הכריז בנובמבר 1956 על הבית השלישי והתקפל אחרי שבוע ימים.

 4. אורלי נוי

  נראה לי שבקצב הזה, אולמרט יזדקק בקרוב מאד לנאום המפואר שהכין עבורו העילוי התקשורתי בן כספית (http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/457/134.html), אשר ממנה את רוה"מ לפיהם של ששה מליון אזרחים ישראלים, שהם עצמם פה ל -כמובן- 6 מליון קורבנות השואה, ולא קשה לתאר אילו פשעים כספית מציע לבצע בשם אותם קורבנות. אגב, מעניין שכספית רואה באולמרט כמייצגם של 6 מליון אזרחים בלבד, כאשר עפ"י נתוני הלשכה המרכזית לסט' עברנו כבר את 7 המליונים. את מי מדיר כספית מן המניין? את האזרחים הערבים? את העניים? את השמאלנים? למי מבין האזרחים רוה"מ לא אמור לשמש לפה?

 5. מכלוף

  בזה מתבטת יכולותו של הפוליטקאי הערמומי, והחלקק אהוד אולמרט הצהרות,כמו "נצחנו במלחמה ", "ירושלים לא לעולם לא תחולק,"
  אחרי הצהרות כאלו תמיד ידעתי שההפך הוא הנכון,ירושלים אכן תחולק ואת המלחמה אכן הפסדנו.
  שוב גוררת אותנו האליטה למסע פטריוטי מיותר ,ומטופש,והמשלמים בשכול,בעוני ובסבל הם המוחלשים.

 6. אייל

  הפיסקה השניה (על האיום שהפך לממשות) מסבירה בצורה מבריקה את ההגיון של המלחמה.

 7. יואל קורנבלום

  ראש הממשלה מראה כאן שהוא עדיין פולטיקאי סוג ז' שלא מצליח להתעלות לתפקיד שנפל עליו. הוא נבחר ע"י שרון לסגנות אולי בגלל שצעק "הן" אחרי שרון הכי חזק ולא בגלל יכולות מנהיגות ומדינאות נסתרות שלא באו עדיין לביטוי.. הוא לא התעלה לתפקידו למרות שהיו לו המון אפשרויות. הוא הססן כשצריך פעולה מהירה. הוא אינו מבין הרבה ולא מוכן לשמוע לאילו שמבינים מה קורה בשטח, קרי, הצבא. הוא מראה גם ששום עובדה חדשה לא תבלבל לו את המציאות שהוא מדמיין לעצמו. מה שהוא חשב שנכון היה לפני המלחמה הנוכחית עדיין נכון אצלו עכשיו, קרי, התכנסות חד צדדית. הוא עדיין לא מבין שאפילו מדינות ערב מעדיפות את ישראל מהציר איראן את סוריה ונתנו לו למעשה, יחד עם כל העולם, צ'ק פתוח לגמור את העניין ולחסל את החיזבאללה. אבל לא אצל אולמרט, הוא עדיין שבוי בדעות שעבר עלהן הכלח. מצד שני, כעזר כנגדו, יש לנו עסקן הסתדרותי כשר ביטחון. בחור טוב אבל ממש ממש לא כל כך מבין בביטחון וכפי הנראה גם לא מהיר ללמוד את העניין. זה מה שאני מגדיר כחוש ההומור של המציאות. אפילו אפרים קישון ז"ל לא היה מצליח להמציא קומבינציה כזאת.

 8. איציק ניסני

  אני לא חושב כמוך וכמו שאר המגיבים בגנות -כי אני מעדיף לדבר בעד.
  בעד חיזוק העם
  בעד מסרים פשוטים
  להבנתי יש טעם בשיחה על כלכלה חברה או כלכלה ומלחמה
  וחבל על כישרון טוב של איציק ספורטא שמתבזבז לתגובות לא בזמן לנאום של ראש ממשלה

 9. אמרי כהן

  במדינות המתועשות כבר מזמן סוערות הרוחות סביב בעית הפנסיה.
  אין דבר המעסיק את יפן, את מדינות אירופה ואפילו את ארצות הברית יותר מאשר השאלה מה יהיה בעשורים הקרובים.

  המגמה ברורה, למשל ביפן הצפי שבשנת 2025 מספר המבוגרים מעל גיל 65 יהיה כפול ממספר הילדים!
  בשנת 2000 איטליה עמדה בראש הטבלה עם 18.1% מבוגרים מעל גיל 65 מתוך כלל האוכלוסיה.

  אחוז הילודה יורד בצורה משמעותית ונשאלת השאלה כיצד הכלכלה תחזיק מעמד אל מול הצמצום ההולך וגדל בכוח העבודה ובכוח הצריכה.

  מערכות שירותי הבריאות מיושנות ויש חשש גדול שלא יעמדו בעומס.
  כבר היום ניתן לראות עד כמה כלכלה של מדינה שבירה לפי מספר ה"פיליפנים" המלווים את האוכלוסיה המבוגרת.

  הצמיחה המבהילה בכמות עובדי (עבדי) הקבלן וצמצום שכר הצעירים והזרים הביאו למהומות הקשות בצרפת,
  כאן הדברים בר נשכחו, ומראש הם נצרבו במוח של הציבור הישראלי כבעיה אתנית.

  לפי דעתי, צה"ל ומשרד הביטחון שיודעים לנכון להתעסק בשאלות הללו (משיקולי ביטחון ומתוך דאגה לכוח העתודה של מדינת ישראל) רואים את הנתונים ודואגים, ולו רק כי יש דאגה לכמות המתגייסים אלא כי יש דאגה למקורות הכספים שיחזיקו את הצבא הקטן והחכם (שלא נאמר מוסרי) ושהכי חשוב יחזיקו את פנסיות הקצינים והנגדים.

  לא מדובר פה במלחמת לבנון השנייה, מדובר פה בדמוקרטיה וחוק הצוללים לפי תהום,
  במקומם נמשכת הגרורה של הקולוניאליזם הגזעני שמטרתו לגור בבית מעשה ידיו של הערבי, להישען על כתפה של הפיליפינית, לאכול את הסויה שגידל הברזילאי ולקנח בעזר כנגדו.

  באירופה מנצחים מזמן את הנצרות המושחתת על גווניה, משקיעים הון תועפות בסיוע הדדי, בפיתוח חשיבה אקולוגית גלובלית ובשיתוף פעולה בין לאומי, והכי חשוב, מדברים. מדברים פוליטיקה.

  הציבור הישראלי והאמריקאי מקבל בכניעה את הרפש של התקשורת.

  לא מזמן במפגש "ספונטני" של הנשיא בוש עם קהל באולפן טלוויזיה אל מול המצלמות, שאל ילד "ספונטני" בן 10 את הנשיא שאלה "ספונטנית":
  "אדוני הנשיא, איך אני כילד יכול לתרום למאמץ המלחמתי בעיראק?"

 10. מתי שמואלוף

  נגיד בנק ישראל מעריך כי הפגיעה במשק מתונהאך בטווח הקצר האינפלציה תעלה. לדבריו, סדרי העדיפויות בתקציב ישתנו, ועם זאת לא יקרה כל אסון, אם ההוצאות לרווחה יידחו בשנה

  "עלות המלחמה מיליארד שקל בשבוע", מוטי בסוק וצבי זרחיה, עיתון "הארץ".

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/745943.html
  ___

  חברי/ות אתר "העוקץ", נמשיך לכתוב למחות ולהתנגד, אבל היסטורית – שוב הדיון הביטחוני דחק את הדיון החברתי הער!

  כנראה, הרבה יותר קל לתת תקציבי ענק למלחמות, כמו עיראק, ומלחמת לבנון ה-II אבל להעניק קיצבאות
  ילדים וקשישים זו בעיה קשה. ארה"ב פיזרה מעל 300 מיליארד דולר בעיראק ושכונות עוני שלמות
  בוושינגטון ובכל הערים המרכזיות לא מקבלות סנט אחד מתוך הגישה הזו. גם בישראל, העדיפו להעניק
  מיליארד שקל למלחמה, ולא להשקיע תקציבים דומים בביטחון חברתי.

 11. יואל קורנבלום

  באמת חבל שצריך להוציא כסף על מלחמה עדיף להוציא אותו על חינוך, תרופות לנזקקים, שיפור החברה ועוד דברים יפים ונעלים אחרים. אבל עם כל זה אולי תהיה כנה ותחשוב מה היא תרומך ותרומת חבריך לדעה למצב היום. אל תשכח שאילו היינו מגיבים לפני שנתיים או שלש והורסים את החיזבאללה זה היה עולה לנו אולי 10% מהמחיר היום והשאר היה הולך למטרות חברתיות. למה למשל אתה וחבריך לדעה לא הגשת בג"ץ נגד מדינת ישראל לפני נאמר שלש שנים שתבוא ותנמק מדוע לא תהרוס את מוצבי החיזבאללה ותדרוש את פירוקו לפי החלטת האו"ם? אני בטוח שתסכים איתי שזה היה יוצא הרבה יותר זול מאשר ההוצאה היום. לכן אומר, בפראפראזה, אם לא טרחת בערב שבת אל לך להתלונן בשבת.