עד כאן!

אורית בן ארצי

עוד יום ועוד יום עובר, ואנחנו כאן בחיפה חיים מאזעקה לנפילה.  אני יושבת בביתי, מתוסכלת, מדוכאת וכועסת.  אני שואלת את עצמי, אין דרך יותר יצירתית לפתור את המשבר הזה? אי אפשר לדבר, לנהל משא ומתן, לערב גורמים בינלאומיים? אני לא פוליטיקאית, אני מעצבת גרפית, אבל אני מאמינה שהמוח האנושי מסוגל ליותר.  בתוך הייאוש חשבתי שאולי הגיע הזמן להעביר את המסר שלי לראש הממשלה, ולבקש ממנו למצוא את הדרך להפסקת הלוחמה המטורפת הזו, ההרס ושפיכות הדמים.  הרי אנחנו מכירים את הכרוניקה הזו כבר ממלחמות קודמות, אחרי עוד סיבוב ועוד שפיכות דמים, בסוף תמיד נחזור לשולחן הדיונים, אז למה לא כבר עכשיו?  ישבתי וכתבתי מכתב, וכשהראיתי את המכתב לכמה חברות הן הציעו להפוך אותו לעצומה.  בתוך שעות נאספו כ- 200 חתימות וממכתב אישי זה הפך למהלך שנקרא עד כאן! 

בינתיים שלחנו לראש הממשלה את המכתב, ושוב שלחנו עם עדכון של עוד חתימות וכבר יש בידינו יותר מ 300 חותמים וחותמות, בינהם נשים וגברים יהודים וערבים תושבי הצפון ושאר הארץ.  כששלחתי את המייל הראשון – כתבתי אם תהיה היענות אשלח לראש הממשלה, אני מסתכלת היום שבוע מאז שהתחלנו ואני מרגישה מחויבות לכל מי שכבר חתמה ולמי שעוד יחתום לאסוף עוד ועוד חתימות ולהעביר את המסר.  היום, יום חמישי אחר הצהריים, אחרי שיום שלם נשמעו האזעקות, ושבעה אזרחים נהרגו ממטח קטיושות אחד, אני שואלת את עצמי מה עוד צריך לקרות כדי שנגיד כולנו, עד כאן!  

      

עד כאן!

  

אנו, נשים במדינת ישראל קוראות בזה לראש הממשלה, מר אהוד אולמרט, לשר הביטחון, מר עמיר פרץ ולכל שרי הממשלה להכריז לאלתר על הפסקת אש לצורך דיונים ומשא ומתן, ללא תנאים מוקדמים.

אנו, שהתבגרנו לתוך מציאות של מלחמות, מבינות ויודעות היטב את הסיכון והסכנות, את הכאב וההרס הטמונים במיצוי השימוש בכוח עד תום.
מאז ומתמיד – סופה של כל מלחמה – על שולחן הדיונים!

צה"ל הבהיר כבר ללבנון, ולחיזבאללה  את יכולתו ואת כוונתו להגן בתוקף על הגבול הבינלאומי.

הגיע הזמן למשא ומתן בטרם ניקלע למצב לוחמה מתמשך וכואב.

עוד יום, עוד שבוע, עוד כמה שבועות לא יקדמו אותנו לשום מקום, ורק ייגבו בכל צד עוד ועוד קורבנות בנפש, ברכוש, בנופים, ביכולות שיקום ובסיכוי לבנות יחסי שכנות נורמליים עם שכנינו מצפון.

אנא – הודיעו לאלתר על פסק זמן, ואפשרו כניסה מיידית למשא ומתן.

לחתימה על העצומה היכנסו לאתר: http://opolitics.org/lebanon  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אפרת

  איך כל פעם מחדש ,לא חשוב אם הנהיג הוא חדש וצריך להוכיח או ישן שכבר לחם ולחם ולחם…
  אנחנו מסתבכים "בהרפתקאות" לוחמה שאנחנו בקושי יודעים איך נכנסים אליה ובוודאי לא איך נצא מימנה ומתי..
  לא היגיע הזמן לשנות את הקונספט ולנסות גם דרכים אחרות…?

 2. יוד דלת

  לבנון עוברת סבל גדול משלנו פי כמה בכל הפרמטרים. אע'פ כן לא אטעה אם אנחש שאין שם עצומות כאלו, והלואי ואני טועה. מה ההסבר לזה?
  אני מעלה את זה לא במקרה. אני מבקש להגיד בזה שהקונפליקט שמצית כל פעם מחדש את האש באזור קשה לפתרון
  בין היתר בגלל הדוגמה המטאפורית הזאת. לכן, עם כל הכאב והמצוקה, אינני יכול לתמוך במהלך שאת נוקטת משום שלמיטב הבנתי זה יעלה ביוקר רב בעתיד. לשמחתי כך חושב הרוב המכריע של הישראלים, ואל לך להתרשם מהתמיכה הנלהבת שתקבלי מרוב כותבי האתר, שבאופן פבלובי מגיב בשלילה על כל מלחמה.אגב, זה לא מפריע לו לכנות את הרוב עדר.

 3. איציק ניסני

  לא ניתן יותר לסבול איומים בהשמדת ישראל מאיראן וגרורותיה .
  צריך לשלוח עצומה לאחדינאזאד הכוללת תרעומת זהירה על הדיבור הלא מנומס שלו .
  הלך לי לאיבוד העותק ששלחו הצכים במלחמת העולם השניה לאחר שסופחו על ידי גרמניה הנאצית.
  העיקר שכחתי מי שלא ניצל את הפספורט ההימלטות שלו נפגשים בלונדון להרגע באיזה פאב טוב.

 4. שניר

  מחר יהיה חם ואנשים ימותו.

  ועוד שבוע גם יהיה חם, אבל אנשים יפסיקו למות.

  לקורבנות המיותרים, ילדות בנות 15, ילדים בני 20, של היום ושל מחר, כבר לא יהיה חם.

  ועוד שבועיים אנחנו עוד ננשום ונמציא לנו תירוצים למה המזרח התיכון השתנה, ונתחיל להתכונן לסתיו.

  מלחמה מיותרת, מלחמה ארורה, מלחמה מבישה, מלחמה מגעילה, מלחמה מסריחה, מלחמה של כבוד, מלחמה של עבדים לכוח, מלחמה של מילים יפות וקברים מקושטים, מלחמה של תיאורים גרפיים למוות של ילדים, מלחמה של הצדקות לפשעי מלחמה, מלחמה שתביא עלינו עוד מלחמה, ועוד מלחמה ועוד מלחמה, מלחמה של אסטרטגים בגרוש, מלחמה של מפקדים שמשחקים בפיונים, מלחמה של ניחושים וניבויים, מלחמה של מספרים, מלחמה של עורף חזק אבל בלי ראש, מלחמה מהבטן, מהזין, מהבור. גועל נפש של מלחמה. ואתם מצדיקים אותה, בשלל תיאורים אסטרטגיים שלא מתממשים, ושוב נכשלים, ושוב נופלים אבל קמים וממשיכים, כי חייבים, יש אין ברירה, כי זו מלחמת הגנה. כי כוסעמק המדינה, כי כוסאחתק הצבא, כי נמאס, נמאס נמאס, נמאס כבר ממנה, ממכם, משטיפת המוח והאשליה, מחוסר ההבנה, של-1000 פצצות אין כוח של מילה!

 5. תומר

  זה באמת עצוב ומדכא. בהחלט צריך לעשות הרבה כדי למנוע מלחמות. רוב המלחמות לאורך ההיסטוריה היו מיותרות. אבל יש מקרים שאין ברירה, או יותר נכון להגדיר את זה: מקרים שבהם זה הדבר החכם לעשות – הדבר שיימנע קטסטרופות גדולות יותר. הפעם זה נראה שקוף, ולכן גם אין למעשה ויכוח אמיתי בציבור. פחות מעשרה אחוז מתנגדים למלחמה. וזה חסר משמעות. איך אנחנו יכולים ללכת להפסקת אש? מי בדיוק יחתום עליה בצד השני? נניח שנפסיק, מי ערב לנו שהצד השני יפסיק? קטיושות היו גם לפני חודשיים, למה שלא יהיו שוב בעוד חודשיים??
  יש מצבים בהיסטוריה, כמו בחיים, שבהם אסור לך להיות נאיבי. כאן אנחנו על הגבול, במובן הזה שכמעט איחרנו את המועד. עוד מעט והיו להם יכולות הרבה יותר נרחבות לפגוע בנו – באוכלוסייה אזרחית. כמובן.
  אני מסכים עם אותו אחד שכתב על התגובה הפבלובית של השמאל נגד כל מלחמה, אבל זה נכון גם לגביי הימין, שלו יש תגובה פבלובית בעד כל פעילות תוקפנית. למעשה החלוקה לשמאל וימין היא איוולת של עיוורים – צורך של הפוליטיקאים ל"הפרד ומשול", המנצל את הצורך האנושי שלנו להשתייך, במקרה הזה למפלגה. בכלל, כל המלחמות נובעות מהצורך שלנו להשתייך, המנוצל ע"י המנהיגים הדתיים והלאומיים מכל הדתות והזרמים, ומנותב על ידיהם ליצור בידול – הבדלים בין האנשים בעולם. מי שהמציא את הדת, את הקדושה ואת הלאום הוא האשם במלחמות, והיום אשם בהן כל מי שממשיך בדרך זו במקום לנטרל את הדת, ולפעול למען הליברליזם האנושי, ובאופן תקיף.
  יחד עם זאת טעה מי שכתב פה כאילו שוויכוח כזה מחליש אותנו. העובדה שאנחנו מרשים לעצמנו להתווכח – מצביעה על כוחנו, לעומת הלבנונים, שפוחדים או לא מסוגלים להתווכח. אני לא מסכים עם המתנגדים למלחמה, אבל אני זועם על מי שמכנה אותם "בוגדים", כפי שאני זועם על אלה מהם המכנים את התומכים במלחמה "רוצחים". כוחנו ביכולת שלנו להתווכח, אבל חובה עלינו לשמור על תרבות הוויכוח.
  הדמוקרטיה, החופש והליברליזם רחוקים מלשרור בעולם, והם עדיין צריכים לדעת להגן על עצמם, וגם אם לעתים זה דורש כוח ותוקפנות.

 6. פנסיונר

  ל י.ד.אמנם אנו לא רואים הפגנות לא בעד ישראל אבל נגד חיזבלה ראינו איך הסטודנטים בלבנון גורמים לצבא הסורי לעזוב את לבנון.דבר שישראל לא הצליחה להשיג הרבה שנים ,וגרם להחלשת כוחם של החיזבלה בלבנון, גם במדינת ישראל גרם המראה שביעות רצון רבה .אם לא ראית הפגנות לטובת ישראל אבל מעשים יש .
  ובתמורה ישראל גמלה ללבנון ביצירת חצי מליון פליטים. מאות הרוגים גם אם חלקם הם שיעים היחס של הלבנונים קבל תפנית בולטת אנטי ישראלית.ומה שגרוע יותר הגדלת ההשפעה הסורית בלבנון.
  אנחנו מסתבכים כי במקום לשתף פעולה עם מדינות שיש להם זהות אינטרסים, קבועים או זמניים, אנחנו לא מנסים להשתלב במרחב אלה פועלים בניפרד ופגעים בבעלות הברית הזמניים ולא עוזרים למי שלא בכונה עוזר.
  לדוגמא אין התיחסות להצעה הסעודית, מ2002 לא היתה התיחסות לממשלת לבנון שהחליטה באומת לב רב לדרוש הוצאת הכוחות הסורים מלבנון. אם ישראל רוצה לחיות במרחב עליה להשתלב במרחב על ידי מציאת אינטרסים משותפים לטובת עמי האיזור .

 7. מאיר

  פרץ לצה"ל: להיערך לאפשרות לכיבוש דרום לבנון עד הליטאני

  אולמרט אינו נלהב מתוכנית פרץ לכיבוש דרום לבנון: "לא תפתור את בעיית הרקטות"

  מאת אלוף בן, עמוס הראל ויואב שטרן

  החשש: התוכנית לכיבוש בעומק 20 ק"מ כולל העיר צור, לא תמנע ירי רקטות לטווח ארוך ובינוני; 3 חיילים נהרגו וחייל נפצע קשה מפגיעת טיל נ"ט בטנק, בכך עולה מספר הרוגי צה"ל במלחמה ל-40; צה"ל הרג 13 אנשי חיזבאללה ושבה 6 לבנונים

  מחלוקת פרצה הערב (חמישי) בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לשר הביטחון, עמיר פרץ, בשאלת היקפה של פעולת כוחות הקרקע של צה"ל בלבנון. פרץ הורה הערב

  לצה"ל להיערך להרחבת המבצע הרחק מעבר לקווים הנוכחיים שתופס צה"ל באזור רצועת הביטחון ההיסטורית, ולהתכונן להנחיה לכבוש את כל השטח שמדרום לליטאני, בעומק כ-20 ק"מ בגזרה המערבית. שטח זה כולל גם את העיר צור. המשמעות המעשית של הוראת פרץ היא הכנת הכוחות וגיוס יחידות מילואים.
  —————
  מזה שנים רבות ידוע שהשמאל הם בעלי ההון בישראל שדופקים את החברה הישראלית, יוצרים עוני ומרחיבים את הפערים החברתיים.

  למה השמאל שבחר בעמיר פרץ אלעק חברתי לא כותבים עצומה או עושים הפגנה נגדו? או נגד שלי יחימוביץ שקולה נדם?

  שמאל ??????????

 8. דוד גלבוע

  התגובה של יוזמת העצומה יכולה להיראות טבעית אולם לצערי אינה תואמת את המציאות. במערכה המתנהלת עתה אין בצד הישראלי גנרלים מחרחרי מלחמה למרות התלהמות כתבי ערוצי הטלביזיה. לישראל הפעם, בשונה מכל מלחמה קודמת, אין כל בר שיח משום שלבנון פשוט מסרבת להטיל מרותה על כנופיית טרור שהשתלטה על דרום המדינה. כדי להסיר איום הטילים על צפון ישראל אין לנו ברירה אלא לכבוש פיסית רצועה לבנונית ממנה משוגרים הטילים על חיפה. החיזבאללה מבקש הפסקת אש אך ורק לצורך הצטיידות במשגרי טילים ובטילים עצמם ממקור איראני ובחסות תעבורה סורית. הפסקת אש בתנאים כאלה היא פשוט הפקרת צפון המדינה לחסדי הטרור. זו האמת לאשורה וכל הבדותות שמפיצים על אופציות אחרות מקורן במשאות נפש. האמת חייבת להיאמר לאוכלוסייה המאויימת ולאפשר למי שאינו מסוגל לשאת במעמסה של החיים במקלטים להדרים או להגר. חד וחלק. נשיא איראן שהינו פטרון החיזבאללה חוזר ומצהיר כי הכוונה היא להשמיד את ישראל והוא באמת מתכוון לכך.ישראל באמת חזקה כלכלית וצבאית אולם המצב אליו נקלעה הינו ייחודי באשר נבצר ממנה לספק הגנה פיסית לאזרחיה ללא פלישה קרקעית לאיזור שבו יש לטרוריסטים אפשרות שיגור טילים קצרי טווח יחסית באמצעים פשוטים נטולי תשתית.
  כל אדם שפוי היה מצטרף לעצומה בתנאים אחרים אולם הפעם מדובר בחובה הבסיסית של המדינה למתן הגנה ללא כל התלהמות של ד"ר סטריינגלאב.אילו היתה ישראל מסכימה להפסקת אש מיידית הסיכוי הסביר הוא שהחיפאים יחזרו בראש השנה למקלטים בתנאים גרועים יותר. בשונה מכל מלחמה קודמת מאז תש"ח החיילים נלחמים על הבית. והבה נהיה כנים. אנחנו חשופים ברצף חסר תקדים למוראות המלחמה המשפיעות במישרין על תגובותינו ללא מתן האפשרות למיין את הפרטים ולהסיק רציונלית. המתנגדים לפעולות הצבא אינם מציגים כל חלופה שתביא לרגיעה ושגיאתה של הממשלה היא בכך שלא הבהירה לתושבי ישראל את מצבנו האמיתי תוך הענקת כל שנדרש לשמירה על מינימום של שפיות. על כך תדון כנראה ועדת החקירה הממלכתית שתקום בעתיד אם כי מסקנותיה תספקנה נחמה פורתא לצפון הנושא בעיקר הנטל.

 9. יעקב

  מה עוד צריך לעבור כדי שתביני שמגיע לעתים הרגע בו צריך להפעיל כח; לקח מוחלט מלפני 60 שנה ומימי מינכן; יושב לך מנהיג אומה גדולה ומסוכנת ואומר לך בברור שבכוונתו להרוג אותך; ואותי; ואת בנייך ואת כל מי שמסביבך (למעט אולי חלק מחברייך הערבים). אכן, עד כאן; No pasara..;

 10. שור

  כעת שיש לנו גנרל 'חברתי' שר הבטחון,
  ניתן היה לחשוב שתיערך רפורמה בתקציב הבטחון כולל קיצוץ ניכר בשומנים ובחוסר יעילות של צבא גדול מדי, עשיר מדי, מפונק מדי ובלתי יעיל לחלוטין.

  את מלחמת שש הימים ניצח צבא קטן ועני – כבש שטחים אדירים והכניע צבאות בתוך מספר ימים.

  את מלחמת יום הכיפורים ניצח צבא קטן ועני – למרות תנאי פתיחה גרועים בגלל מחדל של ממשלת גולדה-דיין, הצליח בתוך שבועיים וחצי (פחות מהמלחמה הנוכחית !) להעביר את הקרבות 100 ק"מ מקהיר ו-30 ק"מ מדמשק בקרבות שיריון הגדולים ביותר בהיסטוריה הצבאית.

  במלחמת לבנון הקודמת הצליח צבא קטן ועני בתוך שבועיים-שלושה להגיע לביירות עם פחות אבידות ממה שיש לנו עד כה במלחמה הנוכית, וזאת תוך קרבות עם צבא סוריה (ההסתבכות באה לאחר מכן בגלל השקרים של שרון).

  וכעת, לאחר יותר משלושה שבועות של מלחמה –
  צה"ל מתברבר לו בכמה כפרונים קטנים קילומטר מהגבול,
  ירי הטילים נמשך במלוא העוצמה וגובה מחיר יקר בערים ובכפרים בישראל,
  ונראה שנכשלנו כשלון חרוץ (או ניתן לומר כשלון חלוץ).
  שילוב של צבא עשיר, מפונק וגולייתי עם הנהגת עסקנים חסרי נסיון ומלאי רהב וקשקשת.
  עצוב.

  ולכן האפשרויות הן או הפסקת אש מיידית או כיבוש נרחב של לבנון והפצצת צבא סוריה.
  המשך המצב הקיים של מעין מלחמת התשה הוא רע מאוד לישראל ולתושבי לבנון החפים מפשע.

  שור

 11. אורלי נוי

  שניר- הוצאת לי את המלים מהפה, ובעיקר מהלב.

  דוד- תפיסת ה"אין ברירה" מתייחסת לחלק אחד מצומצם מאד מהפאזל הישראלי-ערבי, כלומר זה ניתוח שנכון אולי לרמת המיקרו, אבל הבעיה היא ברמת המקרו, כמובן. דוקא הקישור שלך בין מה שקורה בלבנון לבין הצהרותיו של אחמדינג'אד מעיד על הבנתך כי המלחמה הזאת בלבנון היא עוד פרק בתולדות הסכסוך הכולל במזה"ת, ועל כן המסקנה הריאלית, אם להידרש לטרמינולוגיה שלך עצמך, היא שגם הפתרון לא יכול להיות נקודתי אלא חייב להיות פתרון כולל. את הפתרון הכולל הזה הציעה לישראל הליגה הערבית ב-2002, קץ לסכסוך הישראלי-ערבי בתמורה לנסיגה מלאה לשטחי 67', וישראל דחתה את ההצעה על הסף. האם אתה מבין את משמעות הדבר? האם הטפותיו של אחמדינג'אד היו נופלות על אוזניים קשובות אילו המדינות השכנות עצמן היו חתומות על הסכם שלום מלא עם ישראל? האם החזבאללה יכול היה לגייס תמיכה ערבית כלשהי אילו מדינות ערב עצמן היו מכריזות על קץ הסכסוך? ישראל העדיפה שטחים על פני קץ הסכסוך, ואני שבה ושואלת- אתה מבין מה זה אומר?!
  כל עוד ישראל תמשיך להבין את קיומה באזור אך ורק במושגים של שליטה, של איום והרתעה, הרציונליזציות שלך ימשיכו לפעול בצורה מושלמת. אפשר למצוא אין-ספור צידוקים והצדקות לסכנת הפסקת-אש כעת, אבל הנקודה היא אחרת לגמרי- אנחנו לא צריכים הפסקת-אש, אנחנו צריכים הפסקת הסכסוך.

 12. נינה

  אני קוראת באתר שכתובתו היא http://www.debka.co.il
  וכדאי גם לכבודו עמיר פרץ לקרוא בו
  מוסבר שם שחיזבאללה מתוחכם, נתמך, מבין
  וכל זה מבשר מלחמה ארוכה מאד
  הייתי מתה לדעת מה עמיר פרץ חושב על כל זה
  האיש המגושם והמסורבל , שבסכלותי הצבעתי עבורו בבחירות, מופיע בתקשורת כמי שתומך בכיבוש צור.
  נו, יכול להיות חוסר אונים נורא מזה?

 13. אפרת אייזנשטיין

  טוב שיש לי את האפשרות המופלאה לקטר מהצד על המלחמה כשיש מי שיקריב עבורי את חייו כדי שאוכל להמשיך לקטר ולקטר.
  אני חוזרת לקטר, כאילו יש לי משהו יותר טוב לעשות.

 14. יוד דלת

  לאחרונה הופיעו באתר בקורות עוקצניות על סופרים ואנשי רוח אשר הצטרפו ל"העדר". הם איבדו את חשיבתם המקורית ונשטף להם המוח מהתעמולה השקרית של הגנרלים, ויצאו לתרבות רעה, רחמנא ליצלן. הבקורת היתה כה חריפה שהזכירה את קריאתו הנואשת של הילד הנטוש, אשר באמת מעוררת את שיא החמלה. אחרים היו שחצניים יותר, והתיחסו לסוררים כאל פורעי סדר שהיד הבולשיביקית תשיג אותם בבוא היום. אגב, הארכי אנרכיסט אביב גפן , גם הוא ערק לשורות ה"עדר". ניתן לנקום בו במקלטים בהם הוא מבדר תושבים לעת מצוקה.
  אבל השיא קרה לכותב שניר. בתגובתו הפציפיסטית רצופת הקללות(כלפי המלחמה, אך לא רק) הוא דחף כמה קללות בערבית. ואני שואל : האם זה במקרה, או שמא הוא כיוון אותם לכתובת הרלבנטית, קרי נסראללה?
  אם אכן כך, הנה לנו עוד עריק למחנה הרוב שתמיד טועה.

 15. איריס

  אתמול קראתי ב"הארץ" בעברית, שאחמדיניג'אד אמר שהשמדת מדינת ישראל תפתור את המשבר הנוכחי, זו לפחות היתה כותרת המאמר. אותו מאמר ב"הארץ" באנגלית, נותן את התרגום לציטוט כפי שהוא אמר אותו במלאזיה. שם כתוב שהשמדת המשטר הציוני בישראל, תביא לפתרון המשבר.
  מכיוון שאת מצויה במה שקורה שם טוב יותר ויש לך ראיה גלובלית של סיפור הדמים בהמשכים הזה, היה מעניין אותי לדעת מה קורה באירן. ממה שאני קוראת כאן, יש שם תהליכים של החלפת אקדמאים באוניברסיטאות, מתן ג'ובים למקורבים שלו והכשרת פילוסופים שונים כמבשרי מהפכה חדשה. הכותבים הם בדרך כלל אירנים שנמצאים בגרמניה מאז נפילת השאה ומדווחים על ביקורים שלהם לאחרונה באירן. יש לך מושג מה קורה שם? כשאת היית זה היה לפני עלייתו של אחמדיניג'אד? איך חיים היהודים באירן?
  אשמח לתשובה, ומחכימה כמו תמיד מהתגובות שלך. תודה.

 16. סמי כנפו

  מה ההבדל בין השמדת מדינת ישראל להשמדת השלטון הציוני?

 17. אנונימי

  אם לא שמת לב, עד עכשיו המלחמה הזו סיכנה והרגה אנשים רבים ויצרה לפי האו"ם כמיליון פליטים אזרחי לבנון. על מה את מדברת. מי מקריב את החיים בשביל מי ובשביל מה?
  אם לא שמת לב גם בישראל יש הרבה אנשים שהפכו לפליטים (אמנם בתנאים הרבה יותר טובים מלבנון) ןהרבה אחרים שהוזנחו על ידי ההנהגה בעיקר עניים ומזרחים.

 18. איריס

  יתכן ובשבילך זה שמות נרדפים או שיש זהות מוחלטת ביניהם. אם מישהו קורא להשמדת השלטון הקומוניסטי בקובה או להשמדת קובה, זה לא אותו הדבר בעיני. האם לדעתך יש הבדל כשמדובר על השמדת שלטון האפרטהייד בדרום אפריקה לבין השמדת דרום אפריקה?

 19. אורלי נוי

  למרות שהתעניינותך באיראן בהחלט זקפה את קומתה של גאוותי הלאומית, עושה רושם שאת מעודכנת משם לא פחות ממה שאני מתעדכנת מכאן… עיקר האינופורמציה שלי היא דרך צ'טים עם איראנים בתוך איראן ומחוצה לה, ערוצי האופוזיציה הפרסיים המשדרים מארה"ב וכמובן קרובי משפחה, וההתרשמות שלי דומה למה שתיארת. אולי הייתי מוסיפה רק את ההקשר הפנים-איראני שעליו ממעטים לדבר- המתח שבין הזרם הרפורמיסטי, שמיוצג ע"י הנשיא הקודם ח'אתמי ואשר הפסדו בבחירות (בעיקר בשל אי-הצלחת קידום הרפורמות המובטחות והמיוחלות עקב מקלות שתקע בגלגליו ח'אמנאי, המנהיג הרוחני) העלה לשלטון את ראש עיריית טהראן השמרן והאפרורי, אחמדינג'אד, לבין הזרם השמרני בראשות הנשיא הנוכחי. אני מניחה שחלק לא מבוטל מההצהרות המגלומניות של הנשיא נועדו להציע לאיראנים פיצוי כלשהו, לפחות פסיכולוגי, על המצב הפנימי המעורער, ואנחנו הרי מכירים את הדינמיקה הזאת היטב ממקומותינו- ככל שהמצב האובייקטיבי מחמיר, ההתלהמויות הלאומניות מחריפות…בכל מקרה, הרבה מהצעירים שאני מצ'טטת איתם מדברים על התעוררות של הסטודנטים נגד המצב ובעיקר נגד נסיונות של אחמדינג'אד לבטל חלק מהישגי הרפורמיסטים, וזאת נקודה מעודדת כיוון שהסטודנטים היו בעבר חלק משמעותי בהתקוממויות שהובילו לשינויים פוליטיים עמוקים באיראן.
  אני עזבתי את איראן כשבועיים לפני הגעתו של ח'ומייני, ב-79'. משיחות עם בני משפחה באיראן אני מתרשמת שבנושא הזה המגמה של השלטונות לא השתנתה- השלטון האסלאמי באיראן הוא אנטי-ציוני, אבל בפירוש לא אנטישמי. הקהילה היהודית היא קהילה מוכרת עם נציגות בפרלמנט, בני דודים שלי לומדים באותו בי"ס יהודי שבו למדתי אני בטהראן, ורב הקהילה לא היסס בעבר למתוח ביקורת על תופעות אותם מצא פוגעניים כלפי יהודים וגם זכה לשת"ף.
  סליחה שנסחפתי, אני יודעת שזה לא הפוסט המתאים…בטח יש המון דברים שאת יכולה עוד להוסיף, ואשמח מאד לשמוע.

 20. שניר

  שאלוהים יעזור לי, אני לא מבין איך אתם יכולים לישון בלילה. כל היום רואים תמונות של מוות ומיד אח"כ סוללה של פרשנים שאומרים שלא יהיה שום שינוי אסטרטגי בלבנון.
  עם "אבל אנחנו חייבים" ו- "אנחנו לא יכולים להרשות" לא מנחמים אבא שכול.

  שאלוהים יעזור.

 21. א.ש.

  שאחמדינג'אד רוצה להשמיד את השלטון הציוני בישראל.

  זה מאפשר להזדהות איתו. שהרי הוא אם השלטון בישראל היה בידי השמאל האנטי ציוני הוא לא היה רוצה להשמיד את ישראל.

  רווח לי.

 22. Dvir Therese

  I am afraid Mrs. Ben Artsi that what I have to say to you isn't going to please you at all. Just take a backward step and remember that for more than 30 years our up north cities have been living under the permanent threat of being killed, by katiouchas, mortars, infiltrations and so on. Following your organization tremendous pressure, the state of Israel has responded by fleeing from the buffer zone in Lebanon and since, for six years now, Hezbollah has silently armed himself, in his preparations for the next onslaught that would no doubt put the existence of Israel in jeopardy. If Israel wouldn't react as it did recently, no doubt that it would be regarded as 'weakness' translated by a dramatic failure to protect its citizens and land from invasion and war (a much more complicated one ). The clash that would ensue would spread in a matter of time. Believe me Mrs. Ben Artsi I am perhaps one of the rare persons who would do anything to install peace in our region and in the entire world.. it is just impossible and our dream is irrealistic because what the Arab world is truly aiming at is the destruction of Israel at first and the conquest of the free world subsequently which has been already put in realization. Therefore, you better open your eyes and instead of rushing toward a pure suicide of an entire nation, join the lines and fight for our right to exist.
  Cordially,
  Therese Dviv
  http://www.freewebs.com/therese-dvir
  please add a slach / after dvir if you wish to visit my web.

 23. יוכבד

  המלחמה הזו לא נכפתה עלינו. כן. שני חיילים נחטפו ע"י חיזבאללה. זה כואב, זה מתסכל. זה כמעט בלתי אפשרי למשפחות… אבל צה"ל פתח בהפצצות. ישראל פתחה במלחמה. המלחמה הזו לא נכפתה עלינו. היא כן נכפתה על אזרחי לבנון וכן גם אנחנו כולנו סובלים ממנה יותר ופחות…
  תמיד יש ברירה. תמיד יש בחירה וממשלת ישראל עשתה את הבחירה שלה, לטובתינו? לעתיד טוב יותר? רגוע?
  כרגע ישנם אלפי אזרחים בצפון הארץ שרעש ואימת הקטיושות ילוו אותם שנים ארוכות, אם לא מספר גלגולים…
  האנשים האלו הפכו להיות חרדתיים יותר ורגועים הרבה פחות. משפחות רבות יאלצו להתמודד עם פחדים של ילד/ה כשאלה אולי יהפכו להיות שמחים פחות… מתפקדים פחות ומאמינים בטוב פחות… אי אפשר לדעת באמת איזה מחיר כבד גובה המלחמה הזו ולא בנפש אלא בנשמה.