תינוק דווקא כן הורגים פעמיים

איריס חפץ

את שלושת השבועות האחרונים ביליתי למרבה השמחה בסמוך לעשירון העליון בכפר צרפתי. הגעתי לשם רבע שעה לפני תחילת משחק הגמר של המונדיאל, אחרי הרבה קילומטרים ואוהדים צרפתיים נלהבים ולמחרת כל מה שענין אותי לדעת הוא "מה אמר מטראצי לזידאן", מה שגרם לי לקנות במשך יומיים לא רק בגטים אלא גם את העיתון המקומי "לה דופין" (הסליחה עם הקוראים על כך שאין קישור, אבל נראה לי שתתגברו). אחרי יומיים התקשרה הבת הגדולה שלי ,סיפרה על מה שקורה בישראל והתחילה להתלבט אם לממש את כרטיס הטיסה שלה ו"להגיע לאיזור". מכיוון שיש לי אחריות שילוחית לפחות לגבי הילדים שלי, לא היתה ברירה אלא לשחזר קצת יותר את הידע שלי בצרפתית ולהגיע לחדשות החוץ בעמוד 32. אחרי יומיים נשברתי וקניתי בסופרמרקט הגדול את האינטרנשיונל הרלד טריביון הראשון שמצאתי. שם אפשר היה לקרוא מידע רב על המתרחש במזרח התיכון.

לשם כך נאלצתי לצלוח תמונה על עמוד שלם של שני חיילים נחושים באפלולית הפרסומת, שהתגלתה כפרסומת לחברת נורת`רופ גרומן. זוהי חברה שלדבריה מציידת את העולם בטכנולוגיות מתקדמות ויש לה נסיון בכל תחום של נשק מודרני. החלטתי בכל זאת השנה לא לקנות מהם נשק, למרות ואולי דוקא, בגלל שהם "מגידירים את העתיד" כפי שכתוב תחת הלוגו שלהם (לפמיניסטיות ישראליות שמעוניינות בכל זאת לקנות משהו קטן הביתה, הנה קישור.  וכך יכולתי לקרוא ניתוחים מאלפים, אפילו כמה מאמרים שנכתבו על ידי ישראלים ממש, עוד לפני שהגעתי לפרסומת כפולת העמודים של אירבוס (שגם היא לא רלוונטית לגבי, כיוון שכישראלית אני מחוייבת לקנות בואינג מהאמריקנים).

הניתוחים, גם הטובים שבהם מבוססים לא פעם על הנחות ואמירות חוזרות, שנהיו כבר לאמת מוצקה. כמו למשל, במאמר של ניקולס כריסטוף (בתרגום חופשי שלי, אין קישור כיון שהקריאה דורשת מנוי) שנקרא "להזין את האויב", והפיסקה הפותחת שלו מצויידת במשפט האלמותי הבא: "ערבים חסרי סבלנות גיבו אלימות ועל ידי כך העלו את אריאל שרון ועכשיו את אהוד אולמרט לשלטון, ובו בזמן עשו דיסקרדיטיזציה ליונים הישראליות". אז אם אני מבינה נכון, העיתון שנותן במה לקול הזה, מגיע מארה"ב, שהיא לא רק יצרנית נשק וידידתה הגדולה של ישראל, אלא גם המדינה שהעניקה לעולם מוסדות רבים שמבוססים על סבלנות, כמו מקדונלד (המזין הלאומי של הלקוח שעיתותיו פנויות בידיו) או וול-מארט (מיועד לעובדים עם סבלנות רבה). אני מדמיינת למול עיני את עורך העיתון במשמרת לילה, מבקש מהמזכירה לשלוח את איש השליחויות של המערכת, שיביא לו איזה טאקו-שמאקו ומשאיר את המשפט הזה בלי למצמץ, כי הרי "ערבים" שלקח להם יותר מעשרים שנה תחת כיבוש ישראלי לפצוח באינתיפדה הם "חסרי סבלנות" (לקוראינו הצעירים נזכיר: הפלסטינים זרקו אבנים ובקבוקי תבערה, וזרקו דגלי אש"פ מחוברים לחוט שבקצהו אבן כדי שיתפס בחוטי חשמל. אם היה להם מזל הם לא נתפסו ואם לעובר אורח מקומי היה מזל, חיילי הצבא הישראלי לא היו מכריחים אותו להוריד את הדגל ולהיחרך מהתחשמלות. כן , ילדים, אלו היו המאבקים המזויינים פעם בפלסטינה). והפלסטינים הללו שלא מסוגלים לדחות סיפוקים הם אלו שהעלו את שרון ואולמרט לשלטון. לא הישראלים הרבים שהצביעו להם, אלא הפלסטינים שאין להם בכלל זכות הצבעה. הישראלים לא היו יכולים להגיב אחרת ממה שהגיבו, כאילו המדובר ב"סליחה, אבל היינו מוכרחים 2".

אחרי יומיים עם האינטרנשיונל הרלד טריביון הוצאתי את כל הסכום שהקצבתי לעצמי לביזבוזים על נשק ב-2006 והחלטתי לעבור לעיתונות בגרמנית. חברים גרמניים שהצטרפו לחופשה הגיעו עם ה-SZ (העיתון היומי עם התפוצה הגדולה ביותר בז`אנר. שמאלני ליברלי) וגיסתי הגיעה משוויץ וה-FAZ בידה (שמרני ויותר ימני). הצלחתי ללמוד מהעיתונים הללו לא מעט, במיוחד מכיוון שיש לי ידע מוקדם בנושא ויכולתי להשלים פערים. בסופר הגדול הצלחתי למצוא גם את ה-ZEIT שהוא שבועון, שנראה כמו הוצאה שבועית של "הארץ".

משתמה חופשתי הגעתי גם למחוזות האינטרנט בעברית ונוכחתי לדעת עד כמה נפוצה בישראל הדעה לגבי "חוסר האיזון" באשר לדיווחים על הנעשה באיזור בעיתונות באירופה. מכיוון שאני לא מבינה מספיק טוב את המעט שאני יכולה לקרוא (בלב) בצרפתית יכולת השיפוט שלי לגבי ה"לה-מונד" וה"ליברסיון" מוגבלת. אבל קשה לי להאמין שתיתכן עיתונות יותר אוהדת לישראל מזו שיוצאת לאור בגרמניה. אפילו לא באיי מיקרונזיה.

העיתונות הגרמנית

הגדיל לעשות ה"צייט". בשבוע הראשון לאחר פרוץ המלחמה, כשראיתי אותו בדוכן העיתונים, חשבתי שמדובר בעמוד האחרון של "ידיעות" או "מעריב" בגירסה למגזר החרד"לי. פעם נהגו העורכים של עיתוני המדינה הללו להכניס, בעמוד האחורי, ליד מזג האויר ומודעות פורנוגרפיה שונות, תמונה פורנוגרפית בסגנון עדות הציונים. בדרך כלל היה יוצא הצלם החרוץ ליחידת נופש צה"לית ו"עדשתו היתה קולטת" את "ימית, שבימים רגילים היא פקידה פלוגתית בצנחנים והיום יכולה לשם שינוי להילחם בחום הגדול על ידי שכשוך במי הים התיכון". ימית היתה לבושה בבגד ים זערורי ונראתה מאוד מאושרת. (כל כך מאושרת,עד שגם אני כמו רבות מבנות דורי, התפתתי להאמין שאין הגשמה עצמית מספקת יותר מלהיות תואמת-ימית). אבל הימים הם ימי מלחמה וליטל של היום נראית כך, על חצי עמוד בתקריב מרגש. (זה המקום להזהיר את הקוראים עם הקיבה הרגישה, שמאשימים אותי במתן במה לפורנוגרפיה, (לא חייבים לפתוח את הקישור, התיאור המילולי כבר מגיע).

הכיתוב על יד פניה היפות והכואבות באיפוק מה, קצת מעל לדגל ישראל אומר: "מלחמה שאינה דומה לשום מלחמה אחרת" ובאותיות קטנות יותר "מעולם לא היתה ישראל בכזו סכנה. האם יש עוד דרך לצאת מזה? תשובות מאת יוזף יופה ויושקה פישר". כלומר, אחרי שהצבא הישראלי הרס תשתיות בבירות בפרט ובלבנון בכלל, כשכבר ברור שיחס האזרחים ההרוגים הוא 1:10 (נכון לאז), מדפיס שבועון חשוב את התאומה של "הילד הבוכה" עם דגל ישראל בפייד-אאוט וכומתה של צנחן על הראש. עוד יותר דהויים ממנה ניתן לראות חיילים במדים ברקע. הכיתוב מתחת מספר שמדובר בהלויה של הרוג מקטיושה. אפשר להתווכח על מידת האנינות של התמונה, למרות שמזמן לא נפלו עיני על שילוב כל כך חסר טעם ומסוכן של קיטש ובורות (ככל הידוע לי ישראל היתה בסכנה רבה יותר במלחמת 48 ובמלחמת יום כיפור, ואין לי מושג איך אפשר להסיק על סכנה קיומית על בסיס של אפילו מאה אזרחים הרוגים, אבל אין לי סבא נאצי לכפר על חטאיו, אז אולי המידע שבידי לוקה בחסר). בכל מקרה: אם זו לא עיתונות פרו-ישראלית, כלומר שתומכת בעמדת הממשלה, שאם אני מבינה נכון את הלוך הרוחות היא גם עמדת הקונצנזוס החם,  אז אני לא יודעת למה מצפים במשרד ההסברה.

אחרי שבוע, העמוד הפותח כבר נראה ככה      

הכותרת מדברת על קריאת העזרה מבירות (שם גם נעשה התצלום) ותחת התמונה מופיע מאמר שכותרתו "מה שאסור לישראל". אולי מישהו שם התחיל להבין ש"היהודי הטוב" לא מתנהג בדיוק לפי מה שמצפים ממנו. בימים האחרונים המגמה מתחילה בכל מקרה להשתנות. אחרי הועידה ברומא, זכו דבריו של חיים רמון, לקיתונות של רותחין. רמון הגדיר, ואיתו עמישראל, את כל האזרחים שלא עזבו את ביתם כטרוריסטים והכשיר את הסכין לשחיטת החזיר. היום כבר הופיע מאמר שחושף את הפיצויים שמחוץ להסכם השילומים, בין ישראל לגרמניה. הללו נעשים בצורה של חלקים ל"מרכבה", כאלו שיש מסמכים שבהם ניתנות הוראות לא לשלוח את אלו שעליהם מוטבע AEG, אלא רק כאלו בלי הסמל.

דרכים לשיפור המצב

כדי לעזור מרחוק לממשלת ישראל במאמצי ההסברה שלה, מצורפים כמה רעיונות שגיבשתי בעקבות הסקירה העיתונאית האחרונה הזו. אולי החברה ממשרד ההסברה כבר יודעים, אבל למקרה שביבי לקח את כל היועצים יחד איתו, או שהם בדיוק בחופשה:

כל זמן שהישראלים עושים את עצמם מפגיזים אבל מה-זה-מתים-כבר-להפסקת-אש-ולסיגריה-שאחרי, הגרמנים לפחות קונים את זה (סבא נאצי וכל זה…), אבל אם רמון אומר שהממשלה הישראלית מפרשת את העובדה שהאירופאים לא ממש ממש מתעקשים על הפסקת אש, כמתן אור ירוק להמשך ההפצצות, זה מקשה עליהם יותר מדי. הם אפילו יודעים שרמון היה בשלום עכשיו או בשמיניה או בחוג הכפר הירוק או השד יודע איפה, אבל מתישהו זה לא מספיק. טעויות כמו ההפצצה בכפר קנא הן בעייתיות כי מדובר בהפגזה מרוכזת מדי, וכדאי לישראלים לחזור לגירסת ההילוך האיטי. למרות  שהצבא הישראלי הציג לעולם הוכחה משכנעת לכך ש:

 א. הם לא אלה שהרגו ילדים לבנוניים

                        ב.  רק המטוס והטייס המפציץ הם ישראלים, אבל החיזבאללה אשם

             ג. יש להם אפילו פליירים שמוכיחים שהפליטים הלבנונים שנקברו תחת ההריסות, התבקשו לעזוב את  דרום לבנון, ואם זה היה קורה בהודו הם היו שולחים אפילו צוות סיוע מנוסה.

אז למרות המאמצים הללו זה לא תמיד עובד. הזכרון של התצלומים שניסו לשכנע שבעירק יש נשק להשמדה המונית עוד חי, בייחוד מכיוון שהאירופאים התנגדו למלחמה הזו ויצאו צודקים. התמונות שהצבא הישראלי משחרר נראות די דומות וזה לא מגביר את האמון, אפילו לא של הגרמנים.

בנוסף, עם ההתמשכות בקרבות קשה להבדיל בתמונות שמתפרסמות בעיתונים בין הערבים הלבנונים לערבים מקרית שמונה, וכך יוצא שגם אם מדפיסים תמונה שצולמה בקרית-שמונה, הצופה, שלא תמיד טורח לקרוא את הכיתוב באותיות הקטנות שמתחת לתמונה עלול לחשוב שמדובר בכפר בדרום לבנון. אם התצלום מספיק רחוק, אפשר לראות שמדרום לגבול יושבים המצולמים במקלטים ואילו מצפון לו הם מכתתים רגליהם בין הריסות. אפשרות אחת היא לבקש מהסוכנויות לצלם יותר מרחוק.  האפשרות השניה היא לשלוח לתושבי הצפון הכלואים במקלטים ערכות גילוח וכיפות או ניידת חב"ד לחליפין (מה שטכנית אפשרי, כיוון שהתשתיות בישראל הן במצב טוב יחסית ללבנון) או לשלוח את ציפי לבני יותר להצטלם. הבלונד שלה עובר טוב מסך אירופאי.

מכיוון שקבוצת הביקורת של ניסוי העיתונות שלי כללה עיתון שוויצרי שיוצא בשפה הגרמנית, NZZ, וערוץ טלויזה שויצרי-דובר גרמנית, אפשר נכון לעכשיו לדבר על ממצאים שמעידים על משהו אופייני לגרמנים עצמם, בלתי תלוי בשפה. השוויצרים נטולי רגשות אשם (חשבונות בנק וכל זה…) ונייטרליים כתמיד (כנ"ל), מדווחים אפילו על  ביקורת של אולמרט על חוסר האיזון בדיווח התקשורתי מישראל ולבנון (בטח כשהוא היה סטודנט הוא רץ למרצה להתלונן שה"המבחן לא משקף"…)  והם לא מאוד חשובים בפוליטיקה העולמית. אבל גרמניה היא הבלם העיקרי באירופה למדיניות שפקידי ממשלה ישראליים מכנים "לא ידידותית לישראל". ואם ישראל מצליחה לעבור את הסף הגבוה של הגרמנים, אז יש להסברה הישראלית עוד עבודה רבה. לא שזה משנה משהו מבחינה מעשית. כל זמן שלאמריקנים מתאים שהישראלים ילחמו בשבילם, האירופאים יכולים לשחק בועידות ואפשר אפילו לשלוח את קונדוליזה רייס לאיזו קפיצה קצרה לאירופה, וכל זמן שהישראלים משוכנעים שהם נלחמים על חייהם בשביל עצמם וששים אלי קרב, זה לא ממש משנה. אבל על הבסיס הזה אפשר לנסח יופי של תכנית עבודה שדורשת עוד כמה קציני עיתונות בגרמניה.

ואחרי שגם זה לא יעזור

ואחרי שיגמר ה"מבצע" הזה שאפילו לא הוגבל לארבעים קילומטר ולא לארבעים ושמונה שעות, ואחרי שהיכולת הצבאית של החיזבאללה תוכה ותיכתש ותטחן עד דק עד שאפילו לאהוד יערי יגמרו הפעלים, יקום ארגון עוד יותר קיצוני (שוב תזכורת לצעירים ולאמנזיים: חיזבאללה הוא אחת התוצאות של מלחמת לבנון מ-1982, שהתחילה כ"מבצע שלום הגליל" ומאז הכל שקט), שיגרום לכולם להתגעגע למתאבדים השיעים של אמל וללוחמי חיזבאללה ולכתוב שהיה ברור שמאה ושישים אלף הפליטים שהגיעו מלבנון לסוריה בימים האחרונים לא מעלים את "היציבות באיזור", אחרי כל זה אולי מישהו מתשהו יבין איכשהו, שהבעיה אינה ב"הסברה" ושיש מציאות שאי אפשר להסביר, גם עם בלונד טבעי להמהדרין וגם אם הקהל מלא רגשי אשמה ומיוסר.

ואולי הישראלים יגמלו כבר מתסמונת הבריון השכונתי בגיל הרך ויבינו שאי אפשר גם לתת מכות לכולם וגם שיאהבו אותך. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איציק ניסני

  מה לעשות אני ישראלי שרוצה שמשפחתי תחיה
  לא בשביל עיתונים שהופכים לפיסות נייר לאחר יום
  ולא בשביל שענים שוויצרים שחושבים שאני טוב בהפקדות כסף המצאות (אינטרפרון) ישראליות שנשארות שם
  יש לי עוד המון דוגמאות אחד לאחת ממה שכתבת
  אבל באמת שזה הזמן לחזק ידי בנינו ואחינו בצפון

  תֶּחְזַקְנָה

  תַּחְזֵקְנָה יְדֵי כָּל בָּנֵינוּ הַמְּחוֹנְנִים אֶת חַיֵּינוּ בַּאֲשֶׁר הֵם שָׁם.

  בַּמְּטוֹסִים, בְּסוֹלְלוֹת הַיֶּרִי, בְּעֶמְדוֹת הַפִּקּוּד, בַּתַּצְפִּיּוֹת, וְאִשַּׁם

  בּוֹעֶרֶת בְּחוּצוֹת עָזָה וּבְעָרֵי לְבָנוֹן, בָּרְצוּעָה וּבְבֵּירוּת, עַד תִּשַּׁם.

  בַּל תִּפֹּל רוּחֲכֶם וּבַל יִשָּׁמֵט בָּכֶם לִבְּכֶם. הַמְשִׁיכוּ לְהַרְעִישׁ שָׁם.

  וְלֹא יִהְיֶה בָּכֶם מוּג לֵב. וְלֹא יָקוּם בָּכֶם סַרְבָן. וְלֹא יֵעוֹר בָּכֶם אָשָׁם.

  תַּחְזֵקְנָה יְדֵי כָּל בָּנֵינוּ הַמְּחוֹנָנִים אֶת חַיֵּינוּ בַּאֲשֶׁר הֵם שָׁם.

  הֵן סוֹפְרִים אָנוּ אֶת חוֹבְכֶם, וְחָבִים אָנוּ לָכֶם אֶת נִטְפֵי הַדְּמָעוֹת וְזֵעַת הָאַף,

  אֶת לֶכְתְּכֶם מֵעִמָּנוּ וּמֵעִם חֵיק הוֹרֵיכֶם אֶל צוּרִים וּנְקָרוֹת, לְהָטִיל אֶת חַיֵּיכֶם בַּכַּף,

  אֶת זְחִילַתְכֶם בֶּעָפָר, אֶת לְחִיכַתְכֶם אֶרֶץ דָּמִים, אֶת נִשְׁקְכֶם הַחַף,

  בְּחַפֶּשְׂכֶם מְאוּרוֹת אוֹיֵב, מִצְבּוֹרֵי טִילִים וּמַשְׁגְּרֵי טִילִים בַּנּוֹף אֲשֶׁר נָאַף

  עִם קַנָּאֵי דָּת וְעִם רַהֲבַּם שֶׁל שַׁלִּיטִים, אֲשֶׁר עָרְצוּ גְּבָרִים, נָשִׁים וָטַף

  לִהְיוֹת מַסְוֵה לִמְשַׂנְּאֵינוּ, וְהֵם בָּנוּ תַּחְתֵּיהֶם מַחֲנוֹת, אֲגַף אַחַר אֲגַף.

  הֵן סוֹפְרִים אָנוּ אֶת חוֹבְכֶם, וְחָבִים אָנוּ לָכֶם אֶת נִטְפֵי הַדְּמָעוֹת וְאֶת זֵעַת הָאַף.

  אִם לֹא אֶת הַטְּפָחוֹת, אֶת הַמַּסָּד הַחֲרִיבוּ. רַב לָכֶם אָחַי, עֲמַלְכֶם לֹא שָׁוְא.

  עָלוּ עַל לְבָנוֹן וְגַם עַל עַזָּה בְּמַחְרֵשׁוֹת וָמֶלַח. הַחֲרִיבוּן עַד אֵין תּוֹשָׁב.

  הִפְכוּ אוֹתָן מִדְבָּר צָחִיחַ. עִיִּים שֶׁל חֳרָבוֹת. עֵמֶק עָכוּר, לֹא מְיֻשָּׁב.

  כִּי כָּמַהְנוּ לַשָּׁלוֹם וּבוֹ רָצִינוּ, וְאֶת בָּתֵּינוּ הֶחְרַבְנוּ קֹדֶם, וְהָיוּ לְמַתָּת לֹא נֶחֱשָׁב

  בְּעֵינֵי הַמְּרַצְחִים הָאֵלֶּה, עֲטוּרֵי זָקָן וְסֶרֶט גִ'יהָאד, הַקּוֹרְאִים "טֶבַח עַכְשָׁו!"

  וְאֵין בָּהֶם לֹא אַהֲבָה וְלֹא שָׁלוֹם, וְאֵין לָהֶם לֹא אֵל, לֹא אָב.

  אִם לֹא אֶת הַטְּפָחוֹת, אֶת הַמַּסָּד הַחֲרִיבוּ. רַב לָכֶם אָחַי, עֲמַלְכֶם לֹא שָׁוְא.

  עַם קַו לְקַו אֲנַחְנוּ. מִקַּו לְקַו קוֹמַמְנוּ אֶת שִׁמְמַת עַמֵּנוּ וּבָנִינוּ בִּנְיַן־עַד.

  קַו ת"ח ות"ט, קַו קִישִׁינֵב, קַו לֵיל הַבְּדוֹלַח, קַו אוֹשְׁוִיץ, כֻּלָּם קַו אֶחָד.

  כֹּחֵנוּ הוּא בְּזִכְרוֹנֵנוּ. בִּידִיעַת הִשְׁתַלְשְׁלוּת חם ִיִיהַדָּם. לֹא לַשָּׁוְא נוֹסַד

  לָנוּ כָּאן בַּיִת, וְעַתָּה לֹא נְוַתֵּר עָלָיו, גַּם אִם יַעֲלֶה בִּמְחִיר דָּמִים. אִם חֲשָׁד

  עוֹלֶה בָּכֶם, אָחַי, צוֹדְדוּ אֶת קְנֵיכֶם וִירוּ. שֶׁלֹּא נֵלֵךְ אֲנַחְנוּ לְפִי חֶרֶב. וְאִם רָצַד

  בָּכֶם אוֹר הַתְּבוּנָה הָעֶלְיוֹנָה שֶׁל כָּל אָדָם, כַּבּוּהוּ. זֶה זְמַנָּם שֶׁל הַנִּצּוֹד אוֹ שֶׁל הַצָּד.

  עַם קַו לְקַו אֲנַחְנוּ. מִקַּו לְקַו קוֹמַמְנוּ אֶת שִׁמְמַת עַמֵּנוּ וּבָנִינוּ בִּנְיַן־עַד.

  אַל תֹּאמְרוּ קָטֹנּוּ. הִתְבּוֹנְנוּ בִּפְנֵי רֵעֵיכֶם הַהוֹלְכִים לַקְּרָב.

  אִחֲזוּ בִּידֵיהֶם וּלְכוּ, לְכוּ עִמָם אֶל תּוֹךְ הַלַּיְלָה שֶׁאָרַב.

  אַל תֶּחְרְדוּ. הֵן כֹּל אִישׁ וָאִישׁ אֶת מוֹתוֹ עַל פָּנָיו גָרַב.

  הַכְּאֵב עֲלֵיכֶם מְיָרֵא כֹּל לֵב, בְּנֵי עַם נֶחְרָב.

  בַּל יִהְיֶה זֶה דַּמְכֶם. יִהְיֶה זֶה דָּמַם הַזָּב.

  אַךְ אִם יָסוּף בָּכֶם אִישׁ, הוּא לֹא יִפֹּל לַשְּׁוָא.

  אַל תֹּאמְרוּ קָטֹנּוּ. אָחֲזוּ אִישׁ בְּיַד רֵעֵהוּ, הַהוֹלְכִים לַקְּרָב.

  מִי בָּז לְיוֹם דָּמִים, בֻּזּוֹ יְבַזֵּהוּ. מַלְּטוּ אֶת עַמְּכֶם וּפְּצָצוֹת עֲשׂוּ,

  וְהַמְטִירוּ אוֹתָן עַל כְּפָרִים וְעַל עָרִים וְעַל בָּתִּים עַד יִקְרְסוּ.

  הִרְגוּ בָּהֶם, הַקִּיזוּ אֶת דָּמָם, הַחֲרִידוּ חַיֵּיהֶם, לְבַל עוֹד יְנַסּוּ

  לְהַחְרִיבֵנוּ, עַד שֶׁנִּשְׁמַע מֵרָאשֵׁי הֵרִים מִתְפּוֹצְצִים, שֶׁנִּדְרְסוּ

  בַּעֲקֵבֵיכֶם, קוֹלוֹת תְּחִינָה וָנֶהִי. וַעֲלֵיהֶם בּוֹרוֹתֵיהֶם יְכַסּוּ.

  מִי בָּז לְיוֹם דָּמִים, בֻּזּוֹ יְבַזֵּהוּ. מַלְּטוּ אֶת עַמְּכֶם וּמִלְחָמָה עֲשׂוּ.

 2. תוכי ושמו מוקי

  לא כואבות לך השפתיים מרוב הצקצוקים? ולענין, מה היא בדיוק המציאות שאי אפשר להסביר? שיש מדינה שקוראים לה לבנון, שקיים בה ארגון עצמאי בשם חזבאללה ושהוא פתח במלחמת גרילה מתוך לבנון אל תוך שטח ישראל, מבלי שיש לו כל עילה שהיא (ותסלחי לנו – סמיר קונטאר הוא רוצח ורוצחים מקומם בכלא). מהי המציאות שאי אפשר להסביר? אמרי נא, מה היא המציאות הזו? אנא ספרי את הסיפור הזה כך שחזבאללה צודקים, שהלבנונים בסדר, שישראל בעצם אשמה. בבקשה, נסי. אמרי לנו איך זה נראה מאירופה הצוננת, משוויץ ומגרמניה, מהמקומות המנומסים האלו שבהם לא צועקים בין שתיים לארבע ולא מזיעים בבית השחי. נראה אותך.

 3. יואל קורנבלום

  עוד מאמר ארוך ומבולבל ולא כל כך ברור מה רצתה הכותבת לאמר לנו. אבל מה שהבנתי זה בערך כך:
  1. התקשורת בגרמניה אוהבת אותנו, פחות או יותר, ורוב התקשורת בשאר העולם לא אוהבת אותנו. את זה אנחנו מכירים כבר מזמן ולא צריך להיות באירופה או לקנות עתונים שם כדי להבין את כל זה. רוב העיתונים מקוונים כך שאפשר לקרוא כמעט את הכל. למי שמעוניין באתר שמחפש עיתונים עבורכם בקרו ב http://www.thepaperboy.com
  2. הכותבת הנכבדה טוענת שהגרמנים תומכים בנו בגלל השואה אבל כמובן גם יתכן שהם חושבים שאנחנו צודקים ולכן תומכים בנו. שלא תשכח הכותבת הנכבדה שגם טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה, תומך בנו וכל זה ללא שואה. הגרמנים, או חלקם, גם תמכו בנו בעניין הפגז בחוף עזה וגם הראו את כל הסתירות בדיווחים של הפלשתינאים שמשום מה הרבה לא רצו לראות או לשמוע.
  3. בקשר לפגיעה בכפר קנא, כפי שהביאה הכותבת הנכבדה, הרי אמר דובר צה"ל שהפגיעה היתה בחצות ובניין התמוטט בשמונה בבוקר. כלומר יש שמונה שעות הבדל בין הפגיעה להתמוטטות. לא מן הנמנע שהחיזבאללה גרם להתמוטטות הבנין ובעצם כלא את כל הנפגעים במרתף ולא נתן להם לברוח לאחר הפגיעה. יתכן גם החיזבאללה פשוט הביא את הילדים לשם למטרות הרג. אל תשכחו שלפי הדיווחים הילדים היו פגועים במוחם. וכל זאת כדי שנשמות תמימות בכל העולם יאמינו שהיהודים הורגים ילדים. הם כבר עשו את זה לא פעם. הרי ברור שאם יש פגיעה או שריפה בבנין דבר ראשון הוא מוציאים את כל האנשים מהבנין והיה להם שמונה שעות לעשות את זה. זה פק"ל ונעשה בכל מקום נורמאלי. הכותבת הנכבדה מוזמנת בזה לשאול כל אחד העוסק בכיבוי אש או משטרה או אפילו מהנדס קונסטרוקציה. אז יכול להיות שהגרמנים הבינו את זה כבר ולכן הם תומכים בנו. אולי זאת גם הסיבה שטוני בלייר תומך בנו.
  4. גם בעניין ההסברה, שהכותבת הנכבדה מציעה למדינת ישראל, ואפשר לוותר על הסרקאזם, אולי כדאי שהכותבת סוף כל סוף תפנים את הרעיון שלא אנחנו פתחנו בכל זה. נתנו לערבים את השטח בחינם, גם בצפון וגם בדרום, ובמקום להודות לנו קיבלנו מלחמה. אני מקווה ומאמין שאם היתה לכותבת הנכבדה הזדמנות להסביר את העניין למישהו באירופה אז זה מה שהיא סיפרה. אני מקווה גם שהכותבת הנכבדה סוף כל סוף הפנימה לעצמה שאין שום קשר בין בעית הפליטים הפלשתינאים וכל המלחמות באיזור. זה היה ברור כבר הרבה זמן שהערבים משתמשים בפלשתינאים בתור מסך עשן וממש ממש לא אכפת להם מהפליטים אבל המלחמה הזאת הראתה את זה ללא ספק.
  5. ואחרון אחרון חביב, הכותבת הנכבדה טוענת שאנחנו "הבריון השכונתי". יש לי חדשות בשבילך גבירתי, אנחנו המטומטם השכונתי, לא הבריון. הערבים מאכילים אותנו שקרים ואנחנו מאמינים. הערבים מפירים כל הסכם איתנו ואנחנו שותקים. הערבים מסיתים נגדנו ומגדלים דור חדש של שונאי ישראל ורוצים לחסל אותנו ואנחנו לא מגיבים. הערבים אומרים משהו באנגלית והיפוכו בערבית ואנחנו שותקים. אז כמובן לאחר זמן מה אפילו מטומטם מבין מה הסיפור ויוצא להגן על עצמו.

 4. ג'וליאנו

  כמו בסרטים כך גם במאמרים: האורך מכונן את התוכן. לקצר , גבירותי, לקצר, אין זמן!

 5. שאילתא

  צרפתי עם יין טוב ובאגטים? למה להפר את הפסטוראליה עם עיתונים? מי שלא פה, לא פה. למה שיתעקש בכל זאת להיות פה? אשרייך שאינך כאן. למה לך לענות עצמך בצרות המקום הזה?

 6. מהמר

  בתור מהמר כפייתי, כמו שהדברים נראים עד כה, אני הולך על נקודה. במלחמה הזו אסתפק בתיקו. לחובבי הכפולים: לכו על איקס או שתיים. תיקו או ניצחון לחיזבאללה

 7. איה

  אם יש מלחמה שאיש בישראל לא ייחל לה מעולם זוהי מלחמת לבנון השנייה. אם ישנה תקופה בהיסטוריה הקצרה והעקובה מדם של ישראל, בה כל מה שרצינו הוא שהרבית תרד והשמש תעלה על עוד יום ירוק ופסטורלי בצפון זוהי התקופה הזו. היו לנו תוכניות. חשבנו -קיווינו שהגיע הזמן שהביטחון יפנה את מקומו בראש סדר העדיפויות הלאומי והכלכלי לטובת נושאים חברתיים, לטובת מערכת חינוך טובה יותר, לטובת חיי תרבות ויצירה עשירים יותר. יש עוד כל כך הרבה מה לתקן ולשנות. למי יש זמן למלחמות לעזאזל? למי יש כוח? הרי הבורסה עולה והנוער מתדרדר. במשך שש שנים החיזבאללה מתחמש ומתאמן לקראתנו ואנו רואים ומעלימים עין. החיזבאללה, שבמסכת הטעויות האינסופית ולעיתים הבלתי נמנעת שמדינה-ילדה זו עשתה, גם בפריצתו יש לה חלק לא מועט. אם חיזבאללה לא היה תוקף באותו בוקר מר ונמהר הוא יכול היה להמשיך ולהתחמש בשלווה עד אין קץ ואיש לא היה מרים את הכפפה. ושוב ישראל היא הבריון השכונתי ושוב ישראל היא האיש הרע שכולנו כל כך אוהבים לשנוא. ולא. אי אפשר להחיל את הלקסיקון הפלסטיני (או הפלשתיני – תלוי איזה עיתון אתה קורא בימים אלו) על המלחמה הזו. צדק מחמוד אחמדיניג'ד בדבר אחד בנאומו הקצר והתכליתי במועצת הביטחון: ישראל היא היא הגורם לכל המלחמות במזרח התיכון. אך לולא היא- אל נא תטעו להאמין כי לפתע שלום עלי אדמות היה מציף לפתע את העולם לקול שקשוק כנפיהן של יונים לבנות. לולא ישראל הניצבת בקו הראשון, בחזית- לא מזרחית מדי אך גם לא מערבית מספיק- זירת הקרבות היתה מתרחבת ומתפשטת בעדה הים התיכון ובעדה בעדה הים התיכון…
  זוהי איננה מלחמה צודקת כיוון שאין מלחמות צודקות. אף אחד לא ינצח כיוון שאין מנצחים במלחמות- רק אומרי מילים אחרונות ונואמי לוויות קודרים וחיוורי פנים. אך העובדה היא שאם מלחמה זו לא הייתה פורצת לפני שלושה וחצי שבועות היא הייתה פורצת מתי שהוא בעתיד. חיזבאללה מכוון את מכותיו לעבר אזרחים ואנחנו לוחמים בידיעה שבצד השני חיים אזרחים חפים מפשע וטרוריסטים בכפיפה אחת.
  כאשר ל"בריון השכונתי" השלו ויפה הנפש ביותר (ואינני טוענת שישראל כזו) נטפל ילד קטן יותר, אך אפוף שנאה תהומית חסרת פשרות, שאינו חדל לעקוץ בו פעם אחר פעם, גם ה"בריון" החביב שלנו יאבד את עשתונותיו ואת סבלנותו לבסוף ויתקוף. טרגדיית כפר קנא אינה משנה את התמונה הרחבה והיא איננה גורם במשוואת הסכסוך. אין מלחמות שמחות. טרגדיות כמותה התרחשו, והן מתרחשות ובצער רב אומר – הן ימשיכו להתרחש כיוון שבמלחמות כמו במלחמות…
  בכל יום מקפחים את חייהם בעיראק כמאה בני אדם- גברים, נשים וילדים. את אירועי ח'אדיתא המזעזעים שכל מטרתם היתה נקמה טהורה- הס מלהזכיר. ובואו לא נדבר שוב על קוסובו. כל אלו רק דוגמאות שהזכרון הקולקטיבי עדיין לא הצליח להדחיק. האסונות שהמיטה האנושות על עצמה במסגרת התחרות הפאתטית מי-יקיף-טריטוריה-רחבה-יותר-בשתן של-עצמו בלתי נתפסים ממש.
  אך הבעיה הישראלית היא אחרת והיא נעוצה במיקומה- לא זה הגיאוגרפי- אלא הכלכלי. במשוואת הסכסוך הזו ניצבת בצד אחד באר הנפט העולמית ומגיניה הפונדמנטליסטיים ומצדה השני, בקו הראשון, ניצבת ישראל. כל עימות שכזה על פיסת האדמה החרוכה הזו מקצר לעולם המתועש את הפיוז ואת הקילומטרז'. את החדשות שבאמת מסעירות את העולם לא תמצאו בעמודים הראשונים של העיתונים, בפניהם המתות של ילדים, אלא במדורי הכלכלה. ולכן ישראל תמיד תהיה "הבריון" שיש להסותו no matter what.
  ישראל איננה עוד מדינה של פליטים רעבים הנלחמים על זכותם לחיים. זהו חוזקנו אך זוהי גם חולשתנו מול ארגוני טרור כדוגמת החיזבאללה – סוף סוף, יש לנו מה להפסיד. איש לא ייחל למלחמה הזו ואיש בישראל איננו מחלק בקלאווה ברחובות כאשר ילדים בצדו השני של הגבול מתים. אך אם נדמה למישהו, ולו לרגע אחד, כי אנו נמצאים בעיצומה של מלחמת ישראל-לבנון טעות בידו. אם נדמה למישהו כי אנו נמצאים לקראת סופה של המלחמה טעות בידו. זהו רק הפרולוג למלחמה שחכמים ממני צפו ונתנו לה את שמה – A Clash of Civilizations . רק העתיד יוכיח את טענותי- והלוואי ואתבדה.

 8. פלמוני

  אז מה זה המשפט הזה?>ואולי הישראלים יגמלו כבר מתסמונת הבריון השכונתי בגיל הרך ויבינו שאי אפשר גם לתת מכות לכולם וגם שיאהבו אותך.

  אהבה , זה באמת מה שחסר לנו.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  though, to right winged people allways writing with to much despair, that is expressed as cinisizm, .
  they are intimidated by tones of humor, as they hear it- becouse they dont, or dont want to see the ironies.
  so they dont read it as care and despair, but as mockery.

 10. נתן.

  בוא נניח לצורך התרגיל האינטלקטואלי שמשפחות גולדואסר שליט ורגב היו מקימות ארגון טרור, אוגרות נשק ומבצעות תקיפות כנגד חיילי לבנון וירי קטיושות על דרום לבנון וכל זאת על מנת לשחרר את בניהם וממשלת ישראל לא היתה עושה דבר.

  למישהו יש ספק כמה קיטונות של לעג בוז וסרקזם היו נשפכים באתר הזה על ראשה של ממשלת ישראל.

  אני רואה בעיני רוחי את המאמרים המלומדים של איריס ושאר חברייה לשמאל ההזוי שבהם היו מככבים המילים :" קולוניאליזים,אימפריאליזים, ביריונים,אשכנזים,נאצים,ציונים,נכבה,48,רוצחים,גזענים,אליטות,מחרחרי מלחמה,מזוינים עד צואר,פלשתינאים,טרוריסטים".

  אבל זה לא קרה.

  מי שהקים ארגון טרור בתוך מדינת לבנון ומבצע פעילות טרוריסטית כנגד מדינת ישראל הוא דוקא ארגון החיזבאללה ,אבל לצדקנים האוטומטיים ,זה כמובן לא משנה, הם ימשיכו לכתוב מאמרים נוטפי ארס כלפיי מדינת ישראל "הביריון השכונתי",
  במנותק מכל הגיון,שכל ישר או מוסר אנושי בסיסי.

 11. איריס

  תודה על התגובות, ואנסה להתייחס לחלק מהן.
  ליואל קורנבלום,
  כנראה שלא הצלחתי להסביר את עצמי מספיק טוב: העיתונות בגרמניה אינה פרו ישראלית. כל מי שמציץ בה בחטף, כי מספיק להסתכל על העמוד הראשי, רואה את זה. אם תשתמש בלינק שנתת בעצמך תוכל לראות גם. והם לא היו "בעד" ישראל גם קודם, אלא שיש להם יותר עכבות, וישראל עברה גם את הסף שלהם. לכן הם מתאימים כסמן "פרו" בלבד.
  לתוכי ושמו מוקי,
  מעולם לא כתבתי שבשוויץ ובגרמניה מנומסים. אם תקרא מאמרים אחרים שלי תראה איך אני דואגת להזכיר את הברבריות האירופית. מי שחושב שהם כאלו הם הישראלים שמנסים להיות "אירופה של המזרח התיכון" ולספר שהתרבות הנאורה באה מהם (ראה תגובתה של איה, למשל).
  לאיה,
  אם ממילא תהיה מלחמה וגורלה של ישראל בכלל אינו בידיה, אז אין באמת על מה לדבר. הכל בכוכבים או בשמש.
  ולשאילתא,
  כתבתי שהבת שלי בישראל עכשיו, ולכן כן היה חשוב לי לברר מה קורה ו"לקלקל" את החופשה. אני קורבן קטן מאוד, כמו רוב הישראלים, של המלחמה הזו.
  ובענין "הבריון השכונתי": הישראלים דווקא מאוד רוצים שיגידו להם כמה הם צודקים וכאן בדיוק הסתירה.
  בוש מתנהג כמו שריף בעולם ולא הולך להתבכיין אם מראים תמונות או כותבים שהאמריקאים עושים דברים נוראיים. לישראל אבל, יש כוח עצום שנראה כאילו ניתן לילד שלא יודע מה לעשות איתו ועדיין מאוד זקוק לאהבה, אחרת אני לא מבינה את מבול המיילים שאני מקבלת רק כי אני ישראלית, ובהם מתבקשת להיכנס לכל מיני אתרים ולהצביע בעד המלחמה וכמה הגויים לא מבינים "אותנו". והדאגות, על איך נראה את הפרצוף "שלנו" בעולם. עוד לא פגשתי אמריקאי שמתלבט איך לשגרר את מדינתו לפני שהוא נוסע לחו"ל.

 12. סמי כנפו

  האירופים ברברים והישראלים בריונים ומה את? מלאך שמים תלוי? האמת?, לא נראה לי שמתאים למרוקאית לחיות בגרמניה ההשראה המקומית לא עושה לך טוב כניראה. אולי תעברי לגור במדינה ערבית ותכתבי לנו משם? אולי אז תשמעי אוטנטית יותר?..אול אז תביני שמתנהלת כאן מלחמת תרבויות כמו שתאר פרופ' חיים הררי בפוסט קודם כאן?..בהצלחה!

 13. פנסיונר

  בענין כפר קנא, קרא בבקשה את סיום תחקיר של חיל האויר ותבין כי דובר צהל לא אמר אמת,
  ולענין המלחמה אולמרט חלוץ משכו את פרץ לתוך המלחמה. שהיתה יזומה על ידינו.
  ולסעיף 5 רק חלקו נכון אנחנו הבריון השכונתי שפועל שכרון הכח והטמטום.נגררנו למלחמה בעיתוי שהוכתב על ידי האויב שהיה בשעתו הקשה ביותר כאשר ללא שפיכות דמים התומכים הגדולים של החזבלה הסורים סולקו מלבנון [דבר שנתן לישראל מתנה בחינם] ללא תמיכה סורית והתנגדות פוליטית פנימית של כל הגורמים הפנים לבנונית ויחד עם מספר מדינות ערביות שתמכו בדרישה הלבנונית יצאו נגד החיזבלה ודרישה כמעט מקיר לקיר לפרק את החיזבלה מנשקו, באה מלחמה מטומטמת זו והחזירה לחיזבלה את התמיכה הציבורית שלה היה זקוק.
  מה שניתן היה לקבל בחינם מהלבנונים לא נצליח לקבל במלחמה מטמטמת עם חצי מליון פליטים ישראלים ועשרות הרוגים מיתרים
  ואובדן התמיכה העלולמית לה זכינו לפני מלחמה זו

 14. יואל קורנבלום

  לא ראיתי הודעה על סיום התחקיר אם יש לך קישור אנא הראה. בכל אופן היה הפרש זמן ניכר בין ההפגזה לבין התמוטטות הבניין על יושביו. אני חושב שכל אחד יכול לשאול את השאלה המתבקשת למה לא פינו את האנשים. בנוסף לפי הדיווחים היו שם ילדים פגועי מוח. תחשוב בעצמך, כמי שבקי במה שקורה באיזור ועניין כבוד המשפחה אצל שכנינו. הנה יש לך כמה ילדים שהם מעמסה על המשפחה וכבודה ואילו כאן הם יכולים להפוך לשהידים בשניה אחת במיוחד מבלי להבין מה קורה להם. אתה לא חושב שזאת אפשרות? בקשר ל"מלחמה היזומה" שעליה אתה כותב, נראה לי שהערבים יזמו אותה וממשיכים אותה כבר שנים. אני מקווה שאתה כבר מזמן לא בקטע שהמלחמה היא בנסיון להחזיר את זכויות הפליטים וכן הלאה. ברור לך, אני מקווה, שהמלחמה נגדנו תמיד היתה מכשיר תעמולה בידי הדיקאטאטורים הערביים כדי להפנות את תשומת לב האוכלוסיה מבעיותהם היום יומיות ולתת לדיקטאטורים חופש פעולה. באמצעות ההסתה שהם יצרו הם קיבלו הרבה לוחמים וכל ממשיכה המלחמה ללא הפסקה אם אתה מעוניין אולי תסביר לי מה לדעתך הסיבות לכל המלחמות עם הערבים.

 15. אלי

  תגידו- אם קהילה יהודית באיזה שהוא מקום בעולם, הכי רחוק מכאן, היתה מותקפת, היו נערכות בה פרעות, לא היתה
  מדינת ישראל יוצאת לעזרתה? לא היתה מזעיקה עולם ומלואו כדי להפסיק את ההתעללות בבני עמה? זה בדיוק
  מה שעשה נסראללה לנוכח הפלישה הברוטלית של צה"ל לרצועת עזה לאחר שבייתו של גלעד שליט. להזכירכם-
  נסראללה הוא ערבי וכך גם הפלשתינאים תושבי הרצועה. גם הם ערבים. והמרחק בין לבנון לעזה הוא לא יותר מ- 200 ק"מ. כל השאר הלא כתוב בדברי הימים של 25 הימים האחרונים.

 16. פנסיונר

  תכנס בבקשה בגוגל לאתר חיל האויר במלחמת לבנון השניה ותקבל את התחקיר.
  היו שתי פצצות אחת בשעה אחת ואחת שהתפוצצה כמה שעות לאחר.ואם אינך מאמין לחיל האויר הבעיה היא שלך.
  למה לא פינו ? את האפשרות שאתה מעלה היא תוצאה של הסתה שהופכת את האויב לחיות , גם חיות שומרות על ילדיהן גם אם הם בעלי נכות.השאידים הם בריאים שמוסתים על ידי תעמולה דתית.וגם בצד שלנו קימת הסתה דתית בלתי מרוסנת שמביאה אנשים לרצח אבל עדין לא לידי התאבדות.
  מי שמזלזל באויב מקבל את האכזבות.והכשלונות שלנו במלחמה זו. לאויב יש לוחמים אמיצים ופחדנים אנשי צבא מאומנים יותר או פחות וגם המאבק הצבאי מנןהול אסטרטגית בצורה מוצלחת.[לצערינו]אבל אין מקום לזלזול.ומהבחינה הצבאית גרידה ניתן אפילו להערכה.
  מלחמה זו לא ניכפתה עלינו כי מצב המלחמה עם כללים של תקיפות ברמה של אלימות נמוכה או גבוהה, [ גם פלישה לשטח המרחב האוירי של מדינה שכנה היא פעולת תקיפה , וחיל האויר ביצע זאת יום יום מאז יציאת צהל מלבנון. ומי שהפך את התקריות שהיו בעצימות נמוכה היא ממשלת ישראל שראש ממשלת ישראל החליט כי הוא הבריון השכונתי וכי הוא השתגע ויש בידיו חיל אויר גדול וכעונש על תושבי לבנון הוא יכול להרוס את לבנון.
  מלחמה זו כשלונה ברור מהיום הראשון,כי : 1. החיזבלה הכתיב את התאריך, 2.ההחלטה על יציאה למלחמה היתה פזיזה ללא מחשבה מעמיקה והחלטה נמהרת. 3. ללא מחשבה של התוצאות לעורף . ללא מחשבה על מתן הגנה לעורף,זאת עוד לפני הויכוח של הבחינה האסטרטגית.ומה הם היעדים ואם ניתן להשיגם
  בשלב זה ישראל איבדה נכסים רבים ובמיוחד אהדה חסרת תקדים בכל העולם ,ארצות ערביות שתמכו בסתר בעמדה הישראלית נסוגו וגרמנו לחיזוק כוחו של החיזבלה בלבנון..
  בגלל השעה המאוחרת נשאיר קצת לדבר על רוח והפסד מדינים כלכליים חברתיים.ועל מוסר מלחמה, הסתה ותעמולה
  וציווי של קדושת החיים לכל האנשים שנוצרו בצלם.

 17. יואל קורנבלום

  קראתי את הכתוב באתר דובר צה"ל. משום מה הם השמיטו את העובדה שהבנין קרס שמונה שעות לאחר ההפצצה כפי שאמרו ביום התקרית. איני יודע למה השמיטו את זה אולי רצו לגמור עם זה בצורה זאת או אחרת ולהמשיך הלאה. אני גם זוכר שצריכה היתה להיות ועדה בין לאומית שתבדוק את העניין. אבל גם מזה לא שמענו כלום. אז יתכן שלכולם היה נוח מבחינה פוליטית לגמור את זה בצורה הזאת מבלי להכנס לפרטים.

  בכל אופן אני עדיין טוען שמה שכתבתי מתקבל על הדעת ולדעתי זה מה שקרה באמת. אל תשכח שצה"ל מודיע לתושבים לפני ההתקפה כדי שיעזבו את המקום כך שזה יכול לעזור לאוייבינו גם כן. תאר לעצמך שהם יודעים שבניין מסוים מיועד להפגזה בגלל שהם יורים מתוך הבניין. לכן לא היה קשה להם להביא לשם כמה ילדים פגועי מוח ולשכן אותם בתוך הבנין שיהרגו בהפגזה ואז תהיה להם מדיה נוחה. זה בהחלט סביר בהתחשב שדברים כאילו היו בעבר.

  ועכשיו מכיוון שאתה כבר מאמין לדובר צה"ל אז אולי תשים לב שהתחקיר של צה"ל בנוגע לפגיעה במשפחה בחוף עזה הראה שלצה"ל לא היה שום קשר לעניין. כלומר מסתבר שהפלשתינאים החליטו להרוג את המשפחה על החוף רק כדי להכפיש את צה"ל ולקבל מדיה נוחה. זה בא כמובן לענות לך שחיות אמנם שומרות על ילדהם, כפי שאתה כותב, אבל לא שומרות על ילדי אחרים. למעשה הן אוכלות ילדי אחרים ולפעמים גם את ילדהם, למשל דובים בקוטב הצפוני. לא הייתי מעלה את אויבינו לרמת חיות אני חושב שהם הרבה פחות מחיות. חלאה זאת בערך דעתי עלהם.

  ובאותו עניין היתה כתבה אתמול בעיתון "הארץ" על פלשתינאית בת 21 שנתפסה לפני שביצעה פח"ע. עכשיו היא בבית סוהר כאן בארץ. העניין הוא שהיא הייתה מטה לחמם של משפחתה, בערך עשרה נפשות, ועתה נשבר מטה לחמם מכיוון שאיזה פעיל שיכנע אותה לבצע פח"ע. אז עכשיו אשאל אותך, בתור סוציאליסט, שמאלני ואוהב אדם, לא נשבר לך הלב מהדבר הזה? האם אתה עדיין מוכן לתמוך בחלאה הזאת? אתה חושב שבאמת אכפת להם ממישהו?

  לטענה שלך שאנחנו הבריון השכונתי כבר כתבי באתר הזה שאנחנו המטומטם השכונתי, לא הבריון השכונתי. הערבים מרמים אותנו כל הזמן ואנחנו לא מגיבים. אבל בסוף גם מטומטם מבין את העניין ולכן יוצא להגן על עצמו. בקשר למספר ההרוגים שכתבת אל תשכח שיש מליארד מוסלמים בעולם ורק ששה מליון יהודים בישראל. אז היחס הוא 1:166. או אולי אתה מציע שעל כל ערבי ימות גם ישראלי? אל תשכח שלא אנחנו התחלנו בכל זה, אנחנו רק מתגוננים.

  בקשר להתחלת המלחמה כפי שאתה כותב, זה גדול על שנינו אז אולי נעזוב את זה.

 18. משה שוקרון

  לאיציק ספורטא ולכל העוסקים בנושא , בזכות איש יקר שכמוך עדיין לא אבדה לי כל האמונה בקברניטים במדינה
  שאנו נקלענו לתוכה , ובמשך דורות ממשיכים באותו קו של דיכוי האוכלוסיה החלשה ורכישתה בגרוש ,
  אתפלל לבורא עולם שקולך ישמע לאוזניים קשובות ושיתן לך ולחבריך כח להתמודד מול כל החשכה השוררת במדינה
  אמן ותצליח

 19. איריס

  ממה שאני מבינה, בתור מרוקאית, הכי כדאי לי לעבור לטורונטו. המצב של הרוב המרוקאים כרגע לא מאוד מלהיב (אלא אם נתמקד בהנחלת השפה המרוקאית לנכדים במקלטים). דווקא כאן אני יכולה להיות הרבה יותר מרוקאית ממה שבישראל. שם רוב החברות שלי היו מעקמות את הפרצוף בהבעת גועל רק למשמע שאני מחליפה דברים עם אחד שקוראים לו 'סמי כנפו'.
  אני לא מלאך ולא שרף. סתם בן אדם רגיל, שנסיבות חייו טובות יותר משל רוב הישראלים כרגע. אם הייתי נשארת בישראל עכשיו, בטח הייתי נהיית לחיה רעה כמו שקרה לרוב החברים שלי שם. בדיוק מכיוון שאני מאמינה בהשפעת הסיטואציה על ההתנהגות עזבתי. האירופים היום לא ברבריים, כי נסיבות חייהם טובות יותר. זה הכל. כולם בני אדם עם אותו הקסם והחולשות.

 20. סמי כנפו

  סיכמת ואמרת שכולם בני אדם עם קסם וחולשות? יפה. לגבי הבושה שאת חשה כמרוקאית בישראל הייתי אומר בצער זב"שך. אני לא מרגיש בעיה עם זה כמו שאני לא מרגיש שאני פחות ישראלי או פחות פלסטיני מכל אחד אחר שמסתובב כאן בחלקת הארץ החופשית של העם היהודי כמובן כלזמן שזה בוחר את שלטונו ולא נכפה עליו שלטון זר כי אז אוי ואבוי.לי כאן ולך שם. אני מבין את המקום שממנו את באה לדברים רק שזו פרספקטיבה שאותי אישית מרגיזה אולי גם כי אני לא כ"כ סובל את האופי הגרמני מבלי להשמע גזען כמה שאפשר. הייתי שמח למשל אם היית כותבת מלונדון…:-) ועל זה אני מתנצל מראש..ובכל זאת נכון כולנו בני אדם מזדיינים.

 21. פנסיונר

  כמה הערות לתגובתך מיום 6.08.06
  רק אדם שמסוגל לבצע פשע בכונה של הריגת ילדים פגועים ,אנני יכול להתוכח עם משהו שמדבר מתוך שטיפת מח והסתה בלתי נתנת להסבר.
  גם היום אינני מאמין לדובר צהל , ורק רציתי להראות לך כי אין התאמה בין מה שאתה מקבל כאמת מוחלטת כאשר הדבר מתאים לך לבין האמת שנמצאת בשתי הגרסאות של דובר צהל ותחקיר של חיל האויר.ואם הייתי מוצא עוד תחקיר גם שם היו נמצאות גרסאות סותרות.
  את עמדתי אני קובע רק לאחר שמיעת כל הגרסאות , וגם שם ניתן לטעות . ואילו אצלך אין האמת ההוא הקריטריון אלה ההתיחסות הרגשית.
  ולכן גם השלכות ממקרה של כפר קנא למקרה של עזה היא קביעתך השרירותיתולא חקר האמת.
  גם סיפור המחבלת שנינו שונים ומכאן ההבדלים בינינו,.כאשר נח לך אתה הופך לאיש הרחמן ובוכה על מר גורלן של עשר משםחות,שהיו תלויות במחבלת שנתפסה, מפני שמצב זה נח לך להפגנת רחמנות,ואילו אני הייתי מבצע סיקול ממוקד לפני ביצוע האירוע ושולח את המשפחה אל מי ששלח אותה לבצע את הפיגוע.. וזאת ללא נקיפות מצפון ובשקט נפשי ומוסרי.
  לכן אין בינינו הסכמות לא בנושא של חקר האמת, לא בנושאי רחמים ולא בנושאי מוסר.

 22. איריס

  הבעיה אינה בעיה אישית שלי, להרגיש בושה בהיותי מרוקאית או לא. לא במקרה גדלתי במשפחה שהכחישה את זה ואני לא יודעת מילה אחת במרוקאית. גדלתי בתוך חברה אשכנזית, שהיא זו שקובעת מה קורה בישראל, אחרת לא היה צריך את ה"קשת", שבה אם אני לא טועה אתה חבר.
  נדמה לי שגם אם הייתי כותבת מלונדון זה היה מעצבן. אולי לא כמו מברלין, אבל זה מעצבן לשמוע ממישהי שלא נמצאת בארץ, שיש לה ביקורת. הביקורת הזו מעצבנת אותך גם כשהיא מגיעה מיוסי דהאן. כי ככה זה, הכי קשה לנו לשמוע ביקורת מאנשים שנראה לנו שהם אמורים להיות הכי קרובים לנו. ואתה מצפה, שבגלל שאני מרוקאית, או ישראלית או יהודיה, אחזיק בדעות מסויימות ומפרש ביקורת על ישראל בתור תמיכה בחזב אללה. ככל הידוע לי אזרחי ישראל לא משלמים מיסים לחזב אללה ולא בוחרים אותם, אלא את נציגיהם שאמורים לייצג את האינטרסים שלהם, ולי נראה שהם מייצגים את האינטרסים של השכבות העליונות בישראל ושל האמריקאים. ובדבר אחד אתה צודק: עוד מעט זה יהיה טיל גרעיני, אם ישראל תמשיך ככה. כי מתישהו למישהו ימאס מהבריון הזה, השלטון בפקיסטן יתחלף או לא יודעת איפה ואז תושבי האיזור כולו בסכנה.

 23. יואל קורנבלום

  אולי כדאי שתקרא עוד פעם מה שכתבתי לפני שאתה מגיב, לא אני תומך בפגיעה בילדים פגועי מוח. מי שעושה את זה זוהי החלאה שבה אתה תומך, כלומר חיזבאללה והחמאס. אני לא תומך בהם אם זה עדיין לא ברור לך. בנוסף כל דברי לא באו מדובר צה"ל בכלל אלה פשוט מניתוח עצמאי של המצב ללא עזרת דובר צה"ל. שים לב שדובר צה"ל בכלל לא אמר את הדברים שאמרתי. אני רק אמרתי שמתי שנוח לך אתה מצטט את דובר צה"ל או דובר חיל האויר. עובדה שאתה מאמין במסקנות שלהם כפי שאתה בעצמך כתבת. אני אפילו לא ידעתי על המסקנות האילו עד שקראתי את זה בתגובתך. מסתבר בנתיים כפי שקראתי במקומות שאינם קשורים אלי בכלל שיש הרבה יותר ספקות בנושא כפר קנא מאשר אני הבאתי וגם היו זיופים בתמונות. ראה את הקישור של אבנר ל. בפוסט הנקרא "עצומת סופרות וסופרים אחרת". אני חושב שכל אחד עם דעה בלתי משוחדת היה מגיע לאותן תוצאות. בהצלחה. חוץ מזה אני תמיד רחמן אתה לא מכיר אותי אז אולי אפשר לוותר על הפגיעות האישיות?

 24. סמי כנפו

  אני חבר בקשת כי אני מבקש לעשות תיקון בחברה הישראלית, אבל, יש לי גם ביקורת עצמית, שלא כמו סמי שלום שטרית ונשמע גם כמוך אין לי שנאה לאשכנזים, אין לי שנאה לאפחד. אני מבקש צדק חלוקתי בתוך הארץ כמו גם במזרח התיכון. אני ציוני גאה ואין לי בעיה עם זה, אל תרוצי ותאמרי שציוני=אשכנזי, לא. יהודי עברי שמבין את מקומו בעולם ומקבל את זהותו כמו שהיווני, אנגלי, גרמני, ומרוקאי עושה ולא פחות. אני אוהב את העם שלי ואת הארץ שלי ולא מתבייש בזה, אני אוהב את היהודי התימני כמו שאני אוהב את היהודי הפולני.לא אני לא פוסט ציוני ובטח לא אנטי ציוני, מחבב תרבות ערבית אבל לא הייתי רוצה שלטון ערבי כאן. בעד שתי מדינות בגבולות 67 כפתרון לבעיה הפלסטינית. לא דו לאומית ולא רב לאומית לפחות לא בשלב זה. מעריך ומתרגש מיהודים בגולה שאוהדים ותומכים במדינה היהודית האחת עלי אדמות. לא מצליח להבין איך למשל לירדן שהיא המצאה בריטית בת זמננו יש זכות קיום בלי שאלה .ולישראל ההיסטורית אין . רודף צדק עם ביקורת כלפי הסביבה אבל גם הרבה ביקורת עצמית. אוהב את מרוקו ישראל ואנגליה.מה עוד?.. אה וחילוני גמור, אנשים דתיים באשר הם מעלים בי חשד אוטומטי. ודבר אחרון יש לי אמפטיה גדולה לאנשים שגולים מארצם, גלות היא מאבק בלתי פוסק. אוהב ישראל אמרתי. קצת חבל לי שאין עוד מדינה יהודית שהייתי יכול לבחור לכאן או לשם.

 25. פנסיונר

  אדם שיש לו בעיות עם הבנת הנקרא ,ומה שאינו מבין הוא מפרשן מתוך חוסר הבנתו הוא אדם מסוכן.
  לדוגמא של חוסר הבנה ,כדי להראות לך כי קימות מס גרסאות למקרה ויש הבדלים בין דובר צהל לתחקיר חיל האויר הגעת למסקנה כי אני תומך בגרסת חיל האויר דבר שמעולם לא נכתב ולא נאמר ,וזו פרשנות שלך בלבד.
  כך גם המסקנה של תמיכה בנסראלה. זו גם מסקנה שהומצאה על ידך,מתוך חוסר הבנה כי מי שאינו תומך בעמדתך הוא תומך באויב וזו כבר הסתה לשמה.
  ואם אתה מעונין בדעתי מי ששינה את פני המזרח התיכון בלוחמה זו הוא מר אולמרט, שהפך את החיזבלה מאירגון טרור למעצמה, שיש להתחשב בה .
  ןמהבחינה של רוח והפסד במלחמה זו הביא אולמרט לאובדן חות שכעה ללא תמורה ונתן אותה לנצראלה בחינם כי את המלחמה גומרים על יד שולחן הדיונים ואולמרט אינו צד בדיונים אלה.
  המשך התמיכה באולמרט יביאו נזקים גדולים יותר לישראל. ואתה תמשיך לתמוך.