אילו שמעו בקולו של שלום רחום

יוסף אלגזי

 שעות אחדות אחרי שחמאס הציע לשחרר את השבוי גלעד שליט שבידיו תמורת שיחרורם של אסירות ואסירים קטנים פלסטיניים הכלואים בישראל, נערך בשידור חי  ראיון טלוויזיוני (אינני זוכר באיזו רשת) עם שלום רחום, אביו של הנער אופיר רחום מאשקלון שנחטף ונרצח בידי פלסטינים ב-17 בינואר 2001.

האב השכול נשאל על עמדתו למקרה שיוחלט כי תמורת שיחרורו של גלעד שליט תשוחרר מהכלא גם הצעירה הפלסטינית אמנה מונא שהיתה מעורבת בחטיפת בנו וברציחתו. בספונטניות וללא כל היסוס, השיב האב השכול, "שתישתחרר מהכלא, שישתחררו גם אחרים, ומלבד שגלעד שליט ישוב בריא ושלם לביתו ולמשפחתו". בתגובתו שבאה ממעמקי ליבו, הפגין שלום רחום אנושיות מופתית, שפע חמלה ותבונה רבה. כשמו, כן הוא: רחום. הראיון הטלוויזיוני עימו שודר רק פעם אחת. ואילו העתונות הכתובה לא טרחה להביא את תגובתו. ואיש לצערי בצמרת השלטון והצבא לא שעה לעצתו החכמה של שלום רחום.

            למרות המכות שצה"ל מנחית יום-יום, משך למעלה משבעה שבועות,  על העם הפלסטיני ברצועת עזה ובגדה המערבית ולמרות ההרג והחורבן שהוא זורע, ממשלת היוהרה של אולמרט-פרץ-פרס אינה מצליחה לשחרר את החייל השבוי גלעד שליט. קיים חשש כבד שבשל פעולותיהם המלחמתיות, ממשלת ישראל וצה"ל מסכנים את  שלומו. נוסיף, המשך ההרג והחורבן גם לא גרם עד כה להפסקת שיגורן של קסאמים ושאר כלי משחית לעבר העיר שדרות ולעבר יישובים נוספים בדרום הארץ.

            בעקבות שבייתם בידי החיזבאללה של שני חיילי צה"ל, אהוד גולדווסר ואלדד רגב, שוב שילחה  ממשלת ישראל את צה"ל נגד לבנון ועמה. המלחמה  הנמשכת זה השבוע הרביעי בלבנון, מאות ההרוגים, אלפי הפצועים, רבבות העקורים, ההרס והחורבן – כל אלה  אינם מצליחים לשחרר את שני החיילים השבויים הישראליים וגם לא להפסיק את מטחי הרקטות והטילים הנוחתים על ישובי ישראל ומפילים  עשרות קורבנות של אזרחים, יהודים וערבים. גם חייהם של הלוחמים הנופלים בקרבות אינם הפקר.  

בתמיכתה המלאה של ממשלת ארה"ב, ממשלת ישראל וצה"ל ממאנים להסכים להפסקת אש. כל מי שסבור שעל-ידי המשך המלחמה וזוועותיה יצליחו ממשלת ישראל והפיקוד העליון של הצבא להחיות את המיתוס של צה"ל הבלתי מנוצח ולהחזיר לו את כוח ההרתעה שלו – הוא פשוט משלה את עצמו ומטעה את העם בישראל.

להתנגד למלחמה שמנהלת ממשלת ישראל נגד העם הפלסטיני ונגד העם הלבנוני אין משמעותה תמיכה או הסכמה כלשהי עם חמאס והחיזבאללה, אך גם לא התעלמות מקיומן של שתי תנועות אלו. מן הראוי להזכיר, הממשל הצבאי הישראלי בעזה היה ליד ערס לידתו של חמאס (ראו: אבנר ש. כהן, "השיח` אחמד יאסין, מראשות `אלמוג`מע להנהגת `חמאס`", בהוצאת בית הספר לממשל, 1992); פלישת צה"ל בלבנון ב-1982 הולידה את החיזבאללה.

כמ במקרים קודמים בעבר, גם היום ניתן באמצעות משא ומתן לשחרר את כל השבויים של כל הצדדים. הגיע העת שישראל תשתחרר מהרצון לשלוט בעמים השכנים שלה גם אם הם נראים בעיניה חלשים. המלחמות הבלתי פוסקות נגדם מגבירות את האיבה כלפי ישראל ומסכנות את קיומה. הערובה היחידה להמשך קיומה באיזור, בטחונה  ושלומה, היא רק שלום צודק, לא כוח הנשק והברית עם ארצות-הברית.

מכאן מן הראוי שנקשיב לקולות תבונה המגיעים אלינו מחו"ל כמו למשל לקולה של ההיסטוריונית אסתר בנבסה שכתבה לפני ימים אחדים ב"לה מונד" הפריסאי (2.8.2006):

            "לנו ליהודי הגולה אין את הזכות להחריש נוכח האסון ההומניטרי הנגרם בעטייה של המלחמה הזו . לתמוך בישראל אין פירושו להיות עיוור נוכח הטעויות שלה, מחובתנו לבקר אותה כאשר היא טועה.

"אנחנו יודעים מה היה מחירה של האדישות שהובילה את עמנו עד להשמדה. עלינו להרים את קולנו ולתבוע לעצור את האסקלציה. כל עוד ישראל ממשיכה לראות את עצמה כארצם של כל היהודים, גם לגולה יש מה להגיד. סבלות העבר הופכים את הצו הזה לתקף יותר. ישראל איננה ארץ ככל הארצות. בתנאים האלה, פחות מאשר לכל ארץ אחרת,  לישראל אין את הזכות לטעות.

"לא רק כוח מופרז מופעל במלחמה הזו, היא גם בכל מקרה לא תוביל לנצחון. תוצאותיה כבר מצביעות על חיזוק השפעתם המקומית של חיזבאללה וחמאס. (…)

"המערב עלול לצאת מוחלש מהמערכה הזו. אשר לישראל, אם היא תהרוס ארץ שלמה מבלי להתפטר מהחיזבאללה, היא  תיאלץ לתת דין וחשבון על פעולותיה לישראלים, ללבנונים ולעולם עולו. ולזמן  מה גם הבטחון שלה יהיה נתון בסכנה.

"אנחנו יהודי הגולה ניאלץ גם אנחנו לשאת בתוצאות המלחמה. נסבול מעויינות. גם אם עוינות זו תהיה מעורפלת, היא לא תהיה פחות אקטיווית. איננו יכולים לשאת בכובד המשא הזה. עוד ניתן  לעצור כאן את ההידרדרות באמצעות הפסקת אש מיידית שתכלול גם חילפי שבויים; וכל עוד ישראל לא תסתבך עוד יותר ויגדל מספר האזרחים ההרוגים והפצועים מכל הצדדים. (…)

"ישראל חשבה את עצמה כבלתי מנוצחת. מכאן ואילך היא יודעת שהיא איננה בלתי מנוצחת. (…) עמים אינם נוהגים  לבחור את אוייביהם אלא הם מחפשים להתפשר עימם".

                                                *

ובסיכום, אני חוזר לנושא בו פתחתי את רשימתי: חבל, חבל מאוד, שישראל, מימסד וחברה, לא שעו לקול התבונה של האב השכול מאשקלון שלום רחום. אילו עשו כן, אין ספק שהרבה קורבנות היו נחסכים מישראל, מפלסטין ומלבנון ועמיהן לא היו יודעים מוות, שכול, חורבן וסבל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דוד גלבוע

  אתה שואל את אלגזי על הטילים והוא עונה לך בשבויים שנחטפו ללא כל פרובוקציה משטחה הריבוני של ישראל. אם ישראל תסכים להפסיק את האש לפני הרחקת איום הטילים קצרי הטווח מהצפון משמעות הדבר היא שמחצית שטח ישראל יהיה נתון לשליטת הטרור. אולי כדאי להבהיר שחיזבאללה מייצג כמחצית מהעם הלבנוי – השיעים ורואה בכנופיה זו נציג נאמן. ישראל אינה פוגעת בחפים מפשע המתגוררים בכפרי וערי דרום לבנון אלא בתשתית המאכילה ומטפחת את הטרור ורואה בנאסראללה את דוברה הטבעי.
  כדאי שיהיה פעם אחת ולתמיד. רוב העם בישראל מצפה לסיום הסיוט מהצפון אך הבעייה אינה מצטמצמת בחיילים החטופים אלא באפשרות לחיות בצפון המדינה. אלגזי סבור שהוא שופרם של מתנגדי המלחמה ובכך הוא מתפרץ לדלת פתוחה. כולנו מתנגדים לה בתנאי שיחזור השקט ויוסר האיום. לכך אין לאלגזי כל מענה והוא מסתפק במשאת נפש שאין לה כל יסוד במציאות שנוצרה. ואוסיף כי אין לצפות מכוח בינלאומי כלשהו לשמור על חיינו תוך סיכון חייליו מול כנופייה טרוריסטית אשר מכתיבה את מהלכיה של ממשלת לבנון. אין לכך דבר עם מאבקו הצודק או לא של אלגזי לגבי הסכסוך עם הפלשתינאים. גם אין חשיבות כרגע לעובדה שבמו ידינו הוקם החיזבאללה בלבנון. מדובר כאן באפשרות לחיות בשקט וללא איום בישראל שנסוגה מלבנון לפני שש שנים ונזהרה שלא לפגוע בריבונות המדינה הצפונית לנו.
  הצביעות שמגלים אלגזי וידידיו היא מזויעה משום שאין להבחין בין בני המשפחה שנטבחו בתרשיחה ו מראר והאשה שנטבחה במרפסת ביתה בנהריה לבין מי שנהרג בבירות ובקאנה מהפצצות צהל. דם הוא דם הוא דם. ההבדל הוא כי ישראל לפחות חוקרת מקרים בהם נפגעו אזרחים לבנוניים ולבנון לא משמיעה ציוץ.
  על כך אלגזי אינו מגיב משום שהעובדות מקלקלות לו את הפלטפורמה על פיה הוא חי ומטיף. איש אינו מצפה ממך לברך את צהל והממשלה על ניהול המלחמה אולם כאדם שפוי עליך להכיר במצב אליו נקלענו ולהחריש אם אין בידך מענה סביר.

 2. איציק ניסני

  מצפון למדינת ישראל קמה דיוויזיה איראנית בשם חיזבאללה גייסה אימנה חימשה ליום פקודה.
  על מי ??על מה ?? הרי יצאנו משיטחה !! אולי משום אמפטיה לחמס ?? אבל הוא סוני !! אולי משום שאנו מרעילים להם את המים?? לא ולא הם מזרימים שם מי ביוב שמגיעים אלינו בשתיקתנו 6 שנים?? האם בגלל חוות שבעה הסורית??
  הרי האום קבע 1559 שאין שום מחויבות וחיזבאללה חייב להתפרק מנישקו . אבל הדיוויזיה האיראנית רוצה לסלק יהודים בדרך אחרת .קוראים לה דרך הבילבול ומלכודת הדבש שאתה מר אלגזי נפלת בה .
  הרי לו שכנך היה מכה ילדך וחוטף את כלבך היית מזעיק עולם ומלואו על אחת כמה וכמה שהוא היה חוטף ילדך .
  אנו יודעים שהגברת הצרפתיה תיסבול מהתנכלויות משום שלדיוויזיה האיראנית יש גם דיוויזית עיתונות מוצלחת מאוד.
  ששופכת הרבה נפט למדורה .
  המסקנה מי שלא חי במציאות גם לא מבין אותה וגם אם רחום ישחרר רוצחת בנו מבלי שהיא התחרטה אפילו ובהנחה שהיא תחנך בעצמה ובדוגמתה עוד חטיפות הרי לא אליו אבוא בטענות הוא ישכח .

 3. נקד נקד

  חבר יוסף אני מסכים עם התוכן לדעתי סוגית האסרים חייבת לבוא על פתרונה כי אין פתרון כולשו שאולי יבוא בעתיד וכלנו מקווים שיבוא בלי שחרור כל האסרים וכל התיוק …. על הידים הם בריחה מהמציאות שהסכסוך הישראלי פלסטיני אינו בר קימא בלי פתרון כולל לנושא האסירים .
  להפך סוגית האסירים ושחוררם רק יחזקו כל אימון נדרש ליציבות ופיוס בין שני העמים.

 4. יואל קורנבלום

  עם כל הצער והכאב אי אפשר להתעלם שהסיבה למלחמה אינה החטיפות או דבר ספציפי אחד או אחר אלא בבסיס הבעיה נמצאית השינאה של מדינות ערב לישראל וההסתה נגד ישראל. יש לזכור שאפילו אם היינו מחזירים את כל האסירים הבטחוניים זה לא היה עוזר בגלל שזאת לא הבעיה. עובדה שכבר עשינו את זה פעם ואנחנו עדיין נלחמים. אין אדם נתפס בצערו ולכן אני יכול רק להתשתתף בצער. אבל אחרי זה אי אפשר לבנות את התגובה על דברים כאילו וצריך לראות את כל התמונה. יש לזכור שהחטיפות והרצח אינם דבר חדש והם קיימים היו עוד מלפני קום המדינה. יש לזכור את פעולות התגמול, אילו שלפני מבצע קדש, שנעשו בעקבות למשל הפגיעה באוטובוס אגד מעלה העקרבים או רצח הילדים הדתיים בבית הספר ועוד פח"ע רבים אחרים שכרגע אני ממש לא זוכר מרוב המקרים שהיו מאז. מה בקשר לחטיפת 11 האזרחים הישראלים לסוריה שבוצעה עוד לפני מלחמת ששת הימים? מישהו זוכר את זה ? מה היתה הסיבה אז? מה עם העינויים שהם עברו? רובם היו צריכים אשפוז לאחר זה. האם זה לא מעלה במחשבתו של הכותב הנכבד שאולי הבעיה היא הרבה יותר עמוקה מחטיפות? אולי מה שאנחנו רואים זה רק תסמין של בעיה עמוקה יותר?

  אולי הבעיה היא שפשוט לא רוצים אותנו כאן ולא חשוב מה נעשה? אולי הבעיה היא ששוטפים את מוחם של תושבי מדינות ערב בשקרים על מדינת ישראל ולכן הם נגדנו? אולי אנחנו צריכים לחיות על חרבינו הרבה מאד זמן עד ששכנינו יתרגלו לקיומינו? או לחילופין אולי נחיה על חרבינו עד שיגמר הנפט במדינות ערב ואז לאף אחד לא יהיה אכפת מה קורה כאן וגם לדיקטאטורים הערביים לא כסף להפיח את להבת המלחמה?

  כל הזמן אני שומע מכל מיני הוזים הטוענים שאם רק היינו מוותרים פה או או שם או חוזרים לגבול זה או אחר הכל ישתפר. אז תדעו לכם, זה לא עוזר כי זאת לא הבעיה. זה רק מחריף את הבעיה וכל פעם זה גורם למלחמה קשה יותר מקודמתה.

  אז עדיין לא מאוחר להבין שאנחנו צודקים ללא עוררין ועל הצד השני להוכיח לנו שהוא רציני ומוכן להכיר בנו כאן לפני שאנחנו נסכים על משהו. כשאני אומר להכיר אני מתכוון ללא שום ספחים כמו גבולות ובעיית הפליטים ושאר ירקות. להכיר בנו, נקודה.

 5. הקונגרס האפריקאי

  להזכירך מר אלגזי החמאס לא הציע לשחרר את גלעד שליט תמורת שיחרור אסירות אלא לתת מידע על מצבו בלבד

 6. נעמי

  ראשית, אני נאלצת להסכים עם חלק מהמגיבים למאמר זה ואחרים שהתפרסמו בימים האחרונים. ההסבר המלומד של נסראללה לגבי התקיפה החד-צדדית שלו – אנחנו רק רוצים שחרור אסירים, בעייתי משהו… לפי ההסבר הזה, אנחנו צריכים לשער שאם ישוחררו כל האסירים בישראל (לרבות רוצחים מסוכנים למיניהם) חיזבללה יתפרק מנשקו וישקוד על פיתוח מערך הרוווחה והבריאות של לבנון. ותסלחו לי, כאן אפעס אני מתקשה…
  אבל גם אם הולכים בכיוון הזה, שחרור שבויים באמצעות מו"מ הוא בעייתי. מה המסר שעובר?
  חטיפת חיילים בגבול הצפון / אזרחים ישראלים בחו"ל / יהודים בכלל וכיוצ"ב מביאה לתוצאות מרשימות. לאחר החטיפה אפשר לנהל מו"מ ארוך עם ממשלת ישראל, לתת מעט מידע תמורת כל הדרישות. בשלב ראשון אסירי לבנון. אח"כ אסירים פלסטינים. אח"כ… טוב, נו, הם כבר יחשבו על משהו. למרות שאני בד"כ בעד מו"מ, בטח כתחליף למלחמה, כאן זה בעייתי. הרי החיזבללה כבר שכלל את השיטה והיה בטוח שגם הפעם זה יעבוד. ולמה לא?
  אין ספק שהאלימות הקשה של שני הצדדים חייבת להיפסק ומייד. אבל גם אין ספק שטקטיקה בלעדית של מו"מ על שחרור שבויים היא הדבר הכי פחות טוב, לא רק לחטופים אלא גם לכל אלה שיחטפו אחריהם אם יאומצו המלצות מסוג זה.

 7. שמה לב

  להזכירך גב' קונגרס אפריקאי, חמאס הציע משא ומתן על שחרור. ישראל סירבה לשאת ולתת, המחיר האמיר וההמשך ידוע.

 8. יסעור

  שוב תודה לאתר העוקץ שמאפשר להתחיל את השבוע עם משב רוח מרענן של ראיה הומאניסטית שפויה.

 9. צחי

  עפ"י דוד גלבוע ההבדל היחידי בין ישראל לחזבאללה הוא שישראל חוקרת את מעשי ההרג שלה. בהנחה שנסכים שקיים הבדל כזה (מה הן בדיוק מסקנות החקירות הישראליות?), אז הרי עוד מספר הבדלים:
  1. בלבנון נהרגו מעל 900 אזרחים, בישראל כ – 30
  2. לישראל חיל אוויר שמרשה לעצמו לטוס ולהפציץ היכן שהוא רוצה
  3. לישראל חיל ים שמרשה לעצמו לחסום את הגישה ללבנון
  4. ישראל יכולה לפלוש לשטח ריבוני של מדינה שכנה עם מספר אוגדות
  5. ישראל רואה בהרג ילדים בעיקר בעיה "ברמה התדמיתית"

  אז אם אתה עדיין חושב שאנחנו הישראלים "מוסריים יותר", אני מפנה אותך לטוקבקים הרבים, ול"איחולים" של הישראלים הנאורים לשכניהם.

  בוקר טוב

 10. דוד גלבוע

  אינני מתהדר בנוצות המוסר כאשר מחצית ישראל נמצאת בטווח טילים שמשגרת מדי יום כנופיית טרור משטח של מדינה אשר העולם חושב שהינה ריבונית. החיזבאללה לא פלש עם אוגדותיו לישראל משום שבצפון הארץ אין לו את התשתית השיעית הכפרית ממנה הוא פועל.
  אני מודה שבגילי המופלג אינני מבחין בין טבח הנערים בתרשיחא מירי טיל הקטיושה להרג ילדים לבנוניים ואם מאזן המוות נוטה לחובת לבנון אין הדכר נובע מהעדר רצון מצד חיזבאללה לטבוח בכמה שיותר ישראלים – יהודים וערבים.
  סגירת גבולותיה של לבנון מהים האויר והיבשה נועדה לתכלית יחידה והיא מניעת תעבורת הטילים שמספקת איראן לאנשיה הפועלים בלבנון.האם יש לך פטנט טוב או יעיל יותר?
  פעלתי ככל יכולתי לשינוי סדר הים שלנו מהתעצמות צבאית לחיסול הפערים החברתיים – כלכליים הפוגעים בנו יותר מכל איום חיצוני ומה שעשתה לבנון בלחצה של איראן הוא להחזיר אותנו ליום כיפור 1973 עם הצורך להיערך צבאית מול השיעים המטורפים. אנחנו משלמים את מחיר הנסיגה המוחלטת מלבנון ללא הבטחת הגבול כפי שקבע האו"ם. אם נחזור על השגיאה יבלו אזרחי הצפון שוב במקלטים בראש השנה ואולי גם בחנוכה.
  זו האמת גם אם תסכים ישראל להפסקת אש בטרם עת והממשלה תפמפם לאזרחיה כי באה הגאולה.