עצומת סופרות וסופרים אחרת

עצומה

אנחנו מאמינים כי לאחר שלושה שבועות של לחימה, יש להפסיק את המערכה המתנהלת בצפון.

אין ספק כי זכותה של ישראל להתגונן מפני תוקפנות הפוגעת בריבונותה ובאזרחיה. ואולם הפעלת כוח בלתי סביר בעיקר כלפי אזרחים אינה עדות לעוצמה וכושר הרתעה. להפך, היא ביטוי להיסטריה, לאובדן היכולת להבדיל בין איום נקודתי ובין סכנה קיומית, בין תגובה שקולה ובין מאמץ יתר להפגין עוצמה. את ההרס שצה"ל זורע בלבנון ידרשו שנים לתקן. האם הפיכת כל העם הלבנוני לאויב ויצירת מאות אלפי פליטים מקדמות את הסיכוי לשלום?

ככל שחולפים הימים אנו מבינים כמה כוזבת התמונה שהוצגה בפנינו בימים הראשונים ללחימה. אם אז עדיין האמנו שמדובר במבצע קצר למיגור החיזבאללה, הרי שאירועי הימים האלה מזכירים את הימים האפלים של "מבצע שלום הגליל", שאף סביבו היה בתחילה קונצנזוס רחב. וכל השאר היסטוריה.

אנו מאמינים כי צה"ל שוב גורר את הדרג המדיני ואת החברה הישראלית למלחמה קרקעית בלבנון שיעדיה לא ברורים. שוב לא ברור בשם איזה הגיון ולמען איזו מטרה בדיוק נהרגים עוד ועוד חיילים ואזרחים. סבלם הגובר של תושבי הצפון, יהודים וערבים כאחד, איננו מקדם שום מטרה נעלה.יש תחושה כבדה כי המלחמה הזו תוכננה בחופזה והאוכלוסייה האזרחית משני הצדדים משלמת מחיר כבד מדי עבור תאוות נקם של גנרלים שמפטפטים על כושר הרתעה בעודם מובילים עוד מדינה ערבית מרכזית- בדיוק כמו מקרה עיראק- לכאוס שיפרנס את הכוחות הקיצוניים בעולם המוסלמי.

גם המלחמה השנייה בלבנון, בדיוק כמו הקודמת, מנוהלת ברשלנות, פוגעת באזרחים יותר מאשר בארגוני הטרור, ובעיקר לא משיגה שום מטרה מלבד הרס וסיפוק תאוות נקם. האזרחים בישראל ולבנון אינם כלי משחק בידי גנרלים המסרבים להבין שהישג צבאי נקודתי, עלול לגרור את האזור כולו לתוהו ובוהו. ישראל בפעולותיה הופכת גם את הגורמים המתונים בעולם הערבי לאויביה, וכרגע נראה הסלמת האלימות באזור היא אפשרות ממשית והיא עלולה להוליד תגובת שרשרת שמחירה יהיה כבד מנשוא.

יש ברירה! מכיוון שברור שהמלחמה תסתיים במשא ומתן מדיני בין ישראל, ממשלת לבנון וגורמים בין-לאומיים, ומכיוון שכבר עכשיו עולות יוזמות בין לאומיות להפסקת אש שישראל מסרבת להן בעקביות, אנחנו שואלים את צה"ל והדרג המדיני: מדוע לא עכשיו? כמה מוות עוד יידרש כדי להגיע להסכם?

אנחנו קוראים לממשלת ישראל להכריז על הפסקת אש ולגשת למשא ומתן עכשיו!

על החתום:
יובל אביבי
שמעון אדף
יואב אלוין
רות אלמוג
חנן אלשטיין
רועי ארד
אלמוג בהר
דודו בוסי
דרור בורשטיין
אביה בן דוד
יקיר בן-משה
סיון בסקין
איאד ברגותי
סמי ברדוגו
ניר ברעם
אסף גברון
שרי גוטמן
בת שחר גורפינקל
תמיר גרינברג
רועי גרינולד
איל דותן
אלון הדר
אנה הרמן
עמרי הרצוג
עודד וולקשטיין
חיים וייס
דורית ויסמן
רנה ורבין
כליל זיסאפל
רועי חן
ליהיא טלמור
צבי טריגר
הגר ינאי
כרמלה יעקובי וולק
עינת יקיר
גלעד כהנא
דפני ליסבונה
רונית מטלון
סמי מיכאל
מרב מילר
דורי מנור
בני מר
גיא מרוז
אגי משעול
גבי ניצן
טל ניצן
יחזקאל נפשי
רויאל נץ
לילך נתנאל
מיה סביר
שבא סלהוב
אירית סלע
מיה סלע
רמי סערי
משה סקאל
מאיה ערד
דרור פויר
מאיה פלדמן
רחל פרק
ארנה קזין
שלומציון קינן
נמרוד קמר
סייד קשוע
עילי ראונר
עמליה רוזנבלום
אפרת רומן אשר
אמיר רותם
איציק רנרט
אסף שור
ארז שויצר
יערה שחורי
מתי שמואלוף
תמרה שרייבר
דורון תבורי

העצומה המלאה מתפרסמת ומתעדכנת בלינק הבא:
http://www.notes.co.il/mati/21905.asp

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאור שני

  עכשיו אני יודע את מי עלי להפסיק לקרוא, תודה!

 2. תוכי ושמו מוקי

  מה ההבדל בין העצומה הזו להצעת ההחלטה של ארה"ב וצרפת? גם היא קוראת להפסקת אש. לבנון לא מסכימה להפסקת אש לפני שישראל נסוגה דרומה לקו הכחול. אז מה העצומה שלכם אומרת – כן לסגת או לא לסגת?
  ונניח שיפסיקו את האש, ישבו לשולחן המו"מ, וכמו בקמפ דיוויד 2 לא יגיעו לעמק השווה. האם אז תסכימו שצה"ל יחזור לפרק את דרום לבנון?

 3. יעל

  מזל טוב
  נושמת לרווחה לראות את התיקון מאיר הפנים למכתב גרוסמן ושו"ת
  תודה לכם

 4. טרזן

  "פורום משפחות שכולות ישראלי-פלסטיני" הפיץ בהפגנה (בשבת) סטיקר המתמצת את הדברים:
  *** זה לא יגמר – עד שנדבר ***

 5. משה

  בקיצור ערב רב ,
  שמור אותי מאוהבי ומשונאי אשמר בעצמי .

 6. יעקב כהן

  הערב נודע כי גם החיזבאללה וגם ממשלת לבנון, בגיבויין של איראן וסוריה (שר החוץ הסורי אף הצהיר כי הוא מוכן להיות חייל בצבא של החיזבאללה), מסרבים להצעה האמריקנית-צרפתית, להפסקת אש.ממשלת ישראל עדיין לא אמרה את דברה.אני גם מוכן להמר עם כל אחד מהחותמים שגם להצעות הבאות שתהיינה, החיזבאללה יאמר לאוו תקיף.

  והערה חשובה למתי שמואלוף: איך זה שמנוסח העצומה נעלמו לחלוטין שני המיגזרים שמשלמים הכי הרבה (לא בדם חלילה, אלא בדמים), במלחמה הזאת , קרי המזרחים והפלשתינים תושבי ישראל. אולי עיון במאמרו של גדי אלגזי בהגדה השמאלית, המכנה את המלחמה הזאת כמלחמה בעניים, או לחלופין קריאה במאמרו של בני ציפר, המכנה את המלחמה הזאת "מלחמת שלום הבורגנות" תרענן קצת את זכרונך, מתי שמואלוף.
  והלא מי כמוך יודע, שנייר הלקמוס הטוב ביותר לבחינה עניינית של נושאים כאלה הוא היחס ל"קייס" המזרחי ולמזרחים בכלל. מה קרה לך מתי? אף מילה על המזרחים המוחלשים שהותרו מאחור בקרית-שמונה, במעלות בצפת ובשלומי? איך לא רעדה ידך ואיך השתבש זכרונך עד כדי כך ששכחת מהעניין החשוב הזה? והרי בין השורות של אלגזי וציפר, אם אתה צריך תנא דמסייע, הכוונה היא בעיקר למזרחים המוחלשים שהופקרו לגורלם. והרי כל מי ששוהה בקייטנה של המאפיונר גיידמאק בניצנים הם מזרחים.
  איך לא חשבת על הצהרתו השחצנית של אחד זה מקרוב בא,הנגיד פישר שכבר קובע שנושאי הרווחה יצטרכו להמתין.האם באמת אינך יודע מי ישלם את המחיר לכך?זאת ועוד, סוג השיח הזה של העצומה הזאת -לעצומה הקודמת של הטריאומווירט, איני מתייחס כלל. מאז שקראתי את הרומן הגזעני ביותר שנכתב אי פעם "קופסה שחורה" (להזכירך "המהפכה האשכנזית" של קלמן קצנלסון הוא ספר "עיוני"), איני מתקרב לאיש הזה, שלא לדבר על בולי שהשמיץ את המזרחים בהכללות גורפות, וגרוסמן שנמנע מלהזכיר את הנושא מכל וכל- ובכן,סוג השיח הזה, מצטרף בדרך זו או אחרת להשתקתו של השיח המזרחי, שממילא הוא המושתק ביותר. קל וחומר בימי מלחמה.
  הגם אתה ברוטוס?
  את כל השאלות ,מתי, אני שואל במלוא הרצינות ובלא שום קנטרנות מצידי,אלא דווקא משום שאני סבור שאתה אדם ישר והגון !

 7. שפוי מלחמה

  ההבדל הוא שב-82, היתה תוכנית. תוכנית מטורפת, מעוותת, מגלומנית, אבל תוכנית.

  הפעם אין לנו תוכנית. רק חוסר היכולת לכפור בכך שאם מתקיפים אותנו חייבים להגיב ומייד, ושאם יש עילה למלחמה חייבים לצאת אליה. וכך הגענו לכך שהטוקבקיסטים חמומי המוח וצמאי הדם באתרי החדשות (שלפחות אלוף אחד בצה"ל – זה ש"חקר" את הריגת המשפחה על חוף הים בעזה לפני כמה שבועות, שהם נצח – מאוד מחשיב את דעתם) מנהלים את המדיניות של ישראל.


  היה אפשר גם אחרת

 8. יואל קורנבלום

  אני מניח שאתם מגישים את העצומה הזאת מכיוון שאתם חושבים שמדינת ישראל לא עושה את הדברים הנכונים (לפי דעתכם, כמובן) ורוצים באמצעות ההעצומה לשנות את המצב. לכן אשאל אתכם את ששאלתי כאן כבר כמה פעמים ללא תשובה. למה לא הגשתם עצומה או בג"ץ לפני שלוש שנים בערך כדי לגרום למדינת ישראל לאכוף את ההסכם עם לבנון לפי החלטת האו"ם ולפרק את חיזבאללה ולעצור את ההתחמשות באיזור. תארו לעצמכם, אם הייתם עושים את זה ונלחמים על זה כמו שאתם נלחמים על דברים אחרים, היום לא היתה מתקיימת המלחמה ואולי השלום המיוחל היה נמצא כבר פה. אני מבקש לשמוע תשובה. שאלתי ישירות את אותה שאלה בפוסט קודם את מתי שמואלוף החתום על העצומה ולא קיבלתי תשובה ממנו. אז אולי הפעם אקבל.

 9. יוד דלת

  ממתי החותמים הללו מוכנים להשקיע מאמצים ממשיים במשהו, מעבר לחתימות והופעות מוחצנות ?ראית את השחצן ניר ברעם?

 10. שלומית בנימין

  אני תומכת בכל ביטוי של התנגדות למלחמה ובמובן זה המכתב מבורך. יחד עם זאת קשה לי שלא להתקומם מהנוסח שפותח את המכתב ואומר "אנחנו מאמינים כי לאחר שלושה שבועות של לחימה, יש להפסיק את המערכה בצפון". חבל שנדרשו שלושה שבועות שמשמעותם מאות הרוגים !! כדי שהסופרים בישראל יגיעו למסקנה שיש להפסיק את המלחמה בצפון. והאם ההרג וההרס שנגרמו בשלושת השבועות הראשונים מוצדקים? מאחר שמדובר בסופרים שכתיבה היא לחם חוקם אפשר להניח שהבחירה שלהם בניסוח כזה או אחר לא היתה מקרית.

 11. מתי שמואלוף

  ליעקב כהן,
  לידיעתך, הנושא קרוב לליבי והזכרתי אותו כשנאמתי בהפגנה של קואליציית ארגונים נגד השלום בת"א:

  ממשלת ישראל צריכה לרסן את הגנרלים וכוחות הביטחון. הביטחון שלנו בישראל לא מצוי בכוחות הצבא, אלא בפלורליזם הרב תרבותי שאנו צריכים לייצר, בנורמאליזציה במזרח התיכון ובמדינת רווחה מתוקנת בישראל. הממשלה הנוכחית בגדה בבוחריה. את פרץ היינו צריכים לראות כשהוא נלחם בבעלי ההון ובשינוי התודעה והשיח האשכנזי המשמרים את הפערים בישראל. אך רק אתמול התבשרנו על ידי נגיד בנק ישראל שהדיון על הרווחה יידחה לשנה הקרובה. ושוב הדיון הביטחוני דחה את הדיון החברתי, ושוב האוכלוסיות המוחלשות המזרחיות, הפלסטיניות-ישראליות, הנשים נושאות את המחיר האיום של המלחמה. המלחמה הזו המיטה אסון על אזרחי לבנון, מיליון הפליטים ואלפי הפצועים ומאות הרוגים והרס התשתיות במיליארדי דולרים. המלחמה הזאת היא אסון לתושבי הפריפריה, שיוותרו ללא קיצבאות, תחת שיח צבאי מחד גיסא וניאו-ליברלי מאידך גיסא. אסור לנו להסכים שכוחות הביטחון ינהלו תנהל את הקונפליקט. משום שאין כאן ביטחון או שלום, יש כאן טילים שנוחתים על הפריפריה בישראל, על עזה, על לבנון. ויש מתח הולך וגואה עם סוריה ואיראן. ומי יודע האם הוא עוד ישפיע על מהפכות איסלמיות במצרים או בירדן וסעודיה. מהפכות איסלאמיות הם לא חלק מהאינטרס הישראלי.

  בקרוב, אני מקווה שנייצר בקרוב נייר עמדה תקיף בנושא, כחלק מעצומת הסופרים.

  http://www.notes.co.il/mati/21879.asp
  ____________________________________________________________________________
  ליואל קורנבלום

  שאלתך נכונה, אך היא שאלת תם. מה היה קורה אילו? כרגע זה המצב ואני וחבריי מנסים לעשות את המירב כדי
  להשמיע את דעותינו לעצור את שפיכות הדמים.

 12. אליקים

  מה גורם לאנשים לחשוב שמשהו הולך להשתנות

 13. האפגני בחופשת מולדת

  אף שכל מילה בעצומה אמת, כמו שהיתה אמת גם אחרי שבועיים ללחימה או שבוע ללחימה (מעניין מדוע חיכו שלושה) – כל מי שמכיר את המהלכים מאחורי הקלעים, את המוטיבציות של המארגנים ושל חלק מהחותמים, ואת האג'נדות הגלויות והסמויות שמשחקות כאן – לא ממש מצפה לגאולה שלמה בעגלא ובזמן קריב, לישראל, לשמאל או למזרח התיכון, דווקא מאוסף הבייטים הנוגע ללב הזה. ודי לחכימא.

 14. ד"ר ידידיה יצחקי

  אני מזדהה עם תוכן העצומה ומבקש להוסיף את שמי לחותמיה.
  לדעתי המלחמה הייתה יזומה, ומנהיגינו חיכו להזדמנות כדי לפתוח בה, ממש כפי שהיו הדברים לפני עשר שנים. ראיות לכך יש הרבה. יום אחד אחרי תחילת המלחמה אמר אפרים סנה (חומץ בן יין) שזהו רמז המכוון לסוריה ולאיראן. הזמן מתאים מאין כמוהו לאינטרסים של בוש, ואמנם איננו שומעים ורואים יותר בתיקשורת שום דבר על מעלליו בעירק. לכן כמובן הוא תומך נלהב כל כך בהמשך המלחמה, שמבחינתנו אינה מובילה לשום מקום. יש מקום להניח שאולמרט דחף את פרץ למשרד הביטחון על מנת להבטיח לעצמו במלחמה גיבוי משמאל – גיבוי מימין מובטח תמיד, בכל מלחמה, כידוע. אין זה אומר כמובן שחיזבאללה זה טלית של תכלת, ואני בטוח שיש הכרח גמור להביס אותו, אבל זאת לא ניתן לעשות במלחמה אלא רק במשא ומתן. כמה אפשר לעצום עיניים ולא לראות את מה שהניסיון של עשרות שנים מלמד אותנו, שוב ושוב. כמה שנים צריך לחכות עד שהכול יבינו מהי משמעותה של מלחמה זו? את מלחמת לבנון הראשונה סוף סוף מתחילים להבין, אבל איפה הלקח? אני מבין שאחרי שלושים שנה של תיסכול ורגשות אשמה דרושה לנו "מלחמה צודקת", מה לעשות, אין דבר כזה.

 15. יואל קורנבלום

  השאלה שהצגתי היא כמעט ריטורית ובאה להראות לך שלכאורה בהתנהגותך ובהתנהגות חברך לדעה אתה עוזר לאוייב ולא למדינת ישראל. בעצם אתם מקבעים את מצב המלחמה וזורעים עכשיו את זרע המלחמה הבאה שכפי הנראה תהיה קשה יותר. שים לב, כשיכולת למנוע את המלחמה נאמר לפני כמה שנים לא עשית את זה. לכן עזרת לאוייב להתחמש לבנות ביצורים ולהיות מוכן להתקפה על ישראל בזמן שנוח לו. הרי לא חשבת שהם עושים את זה כדי להרשים את בה"ד 12? ואילו היום כשהאוייב מוציא את זממו לפועל ותוקף את ישראל אתה מציע להפסיק להלחם באוייב. זה עוזר לאוייב לא לישראל. אתה מלמד את האוייב שכל מה שצריך לעשות זה לחטוף כמה חיילים או להפגיז אזרחים ואז ישראל תתקפל כי כמה מישראלים מיד יתחילו במכתבי מחראה כדי להפריע לממשלה לבצע את ההגנה על התושבים ולהוריד את המוראל בישראל.

  כמובן שאפשר לשאול אותך ואת חבריך לדעה מה האלטרנטיבה? שמתי לב שלא נגעתם בעניין בעצומה שלכם. בנתיים אין עם מי לדבר ואפילו אבו מאזן פתאום עלה על הקו לספר לנו שמלחמת החיזבאללה בישראל היא דוגמא לאיך שהערבים צריכים להלחם עם היהודים. אז יש שלום עם הפלשתינאים או אין? האם פני הפלשתינאים לשלום או למלחמה? האם כל מה שהבטיחו לנו זה רק במטרה לקנות זמן להתחמש ואז להמשיך במלחמה? זה לא נותן לך רמזים בעובי של עמודי הבימה לפחות שאף אחד לא מוכן לדבר אתך אלא אולי על כניעתך ללא תנאי והשמדת מדינת ישראל? האם לא עולה בדעתך, בהתחשב בתוצאות העבר, ולו פעם אחת, שהערבים עובדים עליך ובעצם אין טעם להאמין להם?

 16. יוד דלת

  במקום הניתוח המורכב עליו בנית את מסקנותיך , אני לא הלכתי כל כך רחוק:
  1.אירן רוצה למחוק את ישראל, אך אין לה גבול משותף, ושילוח טילים ארוכי טווח יגרור תגובה בינלאומית קשה( מפחד ולא מאהבת ישראל).
  2.לישראל מדינה שכנה חלשה, שניתן להשתמש בשטחה ובחלק מאוכלוסייתה בכדי לפגוע באזרחי מדינת ישראל. יחסי עלות תועלת של האיסטרטגיה האכזרית והמבריקה הזאת הם מאד אטרקטיביים בעיני אירן.
  3. ישראל החליטה שיש מתישהו להפסיק את הבלגתה, ובחרה בעיתוי נוח מבחינת התנאים הבינלאומיים .
  הנה, בשלושה משפטים הסברתי לעצמי ואולי גם לך את הנושא,.כל זאת בתנאי שנהיה מפוקחים, ולא נגזול מאירן את הקרדיט המגיע לה.

 17. ד"ר ידידיה יצחקי

  נקודת המוצא של י"ד בעייתית: "אירן רוצה להשמיד את ישראל". אירן ויתר הפונדמנטליסטים האיסלמיים רוצים לקבל "בחזרה" את אנדלוסיה. אז הם רוצים. האינטרס האמיתי הוא שיקבע בסופם של הדברים, ואינטרסים אלה אומרים שלום ויחסי מסחר, כפי שהבינו כבר כמה מנסיכויות המפרץ, גם מרוקו, ואפילו לוב. העובדות מראות שמהמדינות שעשו שלום עם ישראל – מצרים וירדן – אין פעילות טרוריסטית נגדנו. מה שהיה צריך לעשות זה שלום עם סוריה. כיום אנחנו יודעים שכבר היינו על סף הסכם עם סוריה, אבל אהוד ברק טירפד אותו. עדיין לא מאוחר לשוב לשולחן הדיונים. אין לי כל ספק בכך שאחרי סוריה נוכל לעשות שלום גם עם לבנון. עם כל זאת ברור שעיקר הבעייה היא עם הפלשתינים. גם בחזית זאת אנו פוטרים את עצמנו בטענה שאין עם מי לדבר. לו היינו מעוניינים באמת בשלום ולא בשטחים היינו מוצאים עם מי לדבר, יש. מכל מקום, מה שאפשר להבין, אבל אין רוצים להבין, זה שבכוח צבאי אין פותרים בעיות. ניסינו כבר, ניצחנו אותם והיכינו אותם ונכנסנו באימ-אימא שלהם, ועדיין לא עשינו כלום, ובכל זאת אנו דבקים רק באפשרות הזאת. אולי כדאי לנסות גם אפשרויות אחרות.

 18. יואל קורנבלום

  גם אם יש לנו שלום עם מצרים שים לב שהם איפשרו הברחת אמל"ח לרצועת עזה בידיעה ברורה שזה יהיה מכווון נגד ישראל. כלומר הם מעודדים מלחמה נגד ישראל. זה אומר שהם עובדים בשיטה של איראן, לא ישירות נגד ישראל אבל באמצעות סוכנים. זאת לא הגדרה של שלום בשבילי וחבל מאד שזאת הגדרת שלום עבורך. בנוסף הם גם אחראים להסתה רצינית מאד נגד ישראל והיהודים ועם זה מגדלים דור שונאי ישראל. כל שצריך אחרי זה הוא ניצוץ אחד כדי להבעיר מלחמה נוספת או לחילופין לעזור למשהו אחר להילחם בנו. אין לך הרגשה לפעמים שהערבים פשוט עובדים עליך? כלומר משקרים לך וממש לא רוצים שלום אתך ובכלל רוצים לראות אותך מחוץ לאיזור או לחילופין מת? הם רוצים בהשמדתך אבל כבר למדו שאפשר לעשות זאת בדרכי נעם וזה גם נשמע טוב יותר באזני שאר העולם. אז אולי כבר תתעורר לפני שלא תהיה?

 19. איציק ניסני

  הנחש האיראני של היום שונה מהזאב ב-82 כמו שהלוחמים שונים
  ההשוואה הזו הינה הרס ואובדן עצמי ואונס עם שלם הנתון במלחצי העט ונייר שלכם
  עם ישראל עומד עם חרב על צווארו ואתם מאשימים את הקורבן שמנסה להינצל מהדיוויזיה האיראנית .