• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

פעם מסטינג היום קייטרינג

יצחק (ג`קי) אדרי

"אכלנו מאותו המסטינג" אחד המשפטים הצהליים החזקים בלקסיקון הסלנג של ארץ ישראל היפה והאחרת, משפט שבא מחיי הצבא, זלג לחברה הישראלית והפך לאחד מנכסי הצאן של החברה הישראלית, "אכלנו מאותו המסטינג" משפט שבא לומר אנחנו אחים, אכלנו מאותם צלחות אלומיניום שבמקום לנקות עם סבון שלא היה, גרגרנו חול וצחצחנו עד שבבואת המפקד בהקה עליהם. חווינו את אותן החוויות, בכינו עליהם ביחד ליד הברזייה המיתולוגית, נשאנו על כתפינו את מתינו, סעדנו ביחד את פצועינו, ראבק מה אתה מקשקש? "אכלנו מאותו המסטינג" התחילו והסתיימו רוב השיחות המאצ`ואיסטיות.

למשפט הזה היה עומק, רוחב, גובה ונוף שבנו את כור ההיתוך הצהלי, סמל לחברות המתעלה מעל לכל דבר, אחדות וסולידריות צבאית שהתחילה בסדיר, עברה למילואים ובנתה חברה ישראלית עם ערכים של סוציאליזם יהודי ערכי של ביחד. "אכלנו מאותו המסטינג" מטבע לשון ישראלי שעבר כחוט השני לאורך הקמתה של מדינת ישראל, ראשי ממשלות, שרי ביטחון, רמטכלים, אלופי פיקוד ועד אחרון החפשי"ם טענו מיתולוגית אחד כלפי השני "אכלנו מאותו המסטינג".

הייתה לי שכונה בלבנון, שכונה בעיר צידון בשנת 1982, הימ"מ התמקם בשכונה בעיר צידון ורפי לוגסי המיתולוגי שלימים היה לתנ"צ בנה לנו "שכונה" ואפילו מטבח קטן, ומשם יצאנו לפעילות בלחימה בטרור ובמנהיגיו. לשכונה בצידון גם חזרנו למנוחה בתום הפעילות בשעות השחר המוקדמות, חזרנו עייפים ובעיקר רעבים מאוד. בימים הראשונים אכלנו את מנות הקרב המשופרות "מנת קרב 10" כך ישר מהקופסא את הלוף והגולש וסלט הטונה המגעיל, ובעיקר רבנו על קופסאות התירס. באחד הימים החלטתי להיות "השף-במטבח" למען החברה. מרב המוצרים הגיעו מצ.ה.ל, את שאר המוצרים למתכון אני לא אספר לכם כיצד השגתי, והנה המתכון של ארוחת הגורמה הצידונית 1982 של "אכלנו מאותו המסטינג":

מוצרים:

10 קופסאות לוף.

10 קופסאות בשר גולש תוצרת ריכרד לוי.

10 קופסאות תירס.

תפוחי אדמה טריים.

בצל (הרבה בצל).

עגבניות.

ביצים.

קמח.

תבלינים.

אופן ההכנה:

את קופסת הלוף פותחים משני הצדדים ושולפים את גוש הבשר שלם, פורסים את גוש הלוף לפרוסות בעובי בינוני, טובלים את הפרוסות בביצים ועוטפים אותם בקמח יבש עם פלפל שחור ומלח, מניחים בצד.

קוצצים גס את הבצל, התפוחי אדמה והעגבניות, את הבצל מטגנים בשמן עמוק בסיר גדול עד שהוא מזהיב, מוסיפים את העגבניות, את תפוחי האדמה מטגנים  בסיר אחר. בגמר הטיגון מניחים הכול בצד.

שופכים המון שמן לפיילה, כשהשמן רותח מכניסים את פרוסות הלוף לטיגון עמוק והופכים עד שהם מזהיבים, מוציאים ומניחים בצד.

מוסיפים מים לסיר של העגבניות והבצל לוקחים את קופסאות הגולש ושופכים הכול לתוך הסיר, מוסיפים תבלינים ובוחשים את הכול לאט לאט על אש נמוכה.

בין לבין שומעים את "פיירוז" זמרת לבנונית נערצת שקולה בוקע מבתי השכונה, שותה קפה שחור ומתענג על הריחות עד להגעת החברה מהפעילות. מיותר יהיה לציין בפניכם שאחרי הארוחה נעלמתי מהשכונה בצידון לכמה ימים עד שיירגעו הרוחות.

ולמה אני מספר לכם את  סיפורי "אכלנו מאותו המסטינג" 1982 מהסיבה הפשוטה, לפני כחודש אחיין של אשתי, עומרי, לוחם בגדוד 51 של גולני הגיע לחופשה לאחר פעילות בעזה, זו הייתה חווית הקרב האמיתית הראשונה שלו, והוא מספר לנו שביציאה בחזרה מעזה חיכתה להם ארוחת קייטרינג של "זר מעדנים", ארוחת קייטרינג "חגיגית" שבסופה לא צריך לעמוד ליד הברזייה ולנקות את הצלחות עם חול, אוכלים עוף מכובס קמים והולכים. וזה מחיר ההפרטה שזלגה לצ.ה.ל, חלחלה ויצרה את הסדקים הראשונים בפגיעה בערכים שבונים את "כור ההיתוך", הפרטה בצ.ה.ל שהרגה את "אכלנו מאותו המסטינג" ובנתה את "אכלנו מאותו הקייטרינג" ואם אתם חושבים לרגע אחד שאין לזה מחיר? אתם טועים וטועים בגדול.

ההפרטה בשם הכלכלה החדשה מבית הקפיטליזם הדורסני הגיעה בצעדי התגנבות חרישית לצ.ה.ל, יש את השמנת הבכירה והשבעה שבה לא נוגעים, יש את המפעלים הביטחוניים שבהם לא נוגעים, יש משלחות צבאיות עלומות המטיילות ברחבי העולם וסוחרות בטכנולוגיה הישראלית, יש את נספחויות צ.ה.ל ברחבי העולם שהפכו לגן עדן לקציני קבע, יש את "הגנרלים" "והאדמירלים" בדימוס, נציגי יצרני הנשק העטים על "הקופה" הצהלית כאותם נשרים החגים מעל הפגר, יש הרבה שומן שאפשר לקצץ בו בצ.ה.ל ובתקציב מערכות הביטחון, אבל הקפיטליזם הצבאי בחר לפגוע בילדינו חיילנו בשרות הסדיר, יש מחסור בציוד לחימה ללוחמים, אימונים רבים מתבטלים בגלל חוסר תקציבי, המוכנות החיילית לשעת מלחמה נפגעה, חיילים רבים רוכשים ציוד צבאי מסייע ללחימה מכספי הוריהם הפרטי, משכורת  חודשית עלובה לחיילי הסדיר, מאות חיילים נשארים בבסיסים כי בבית אין אוכל, מערכות הת"ש והרווחה קרסו גם בצבא, ועכשיו תבינו שהקייטרינג מבית היוצר של הקפיטליזם לחיילי צ.ה.ל, הוא הבבואה הקשה שמצטיירת לנו במלחמה בצפון בשנת 2006 .

"אכלנו מאותו המסטינג" אמר הצנחן ח"כ צחי הנגבי יו"ר וועדת חוץ וביטחון שחתם על צו 8 לחיילי המילואים וטס מייד לארה"ב לחופשה משפחתית, מה אכפת לו? הרי הקייטרינג, הרייטינג והג`ובים ימחקו מהתודעה הציבורית, את נסיעתו האומללה לארה"ב בשעת מלחמה.

עם תום הלחימה בצפון, חלה עלינו החובה האזרחית העליונה לדרוש לאלתר את הקמתה של וועדת חקירה ממלכתית, וועדה שיעמדו בראשה נשיא מדינה לשעבר, שופט בית המשפט העליון בדימוס, יועץ ביטחוני אלוף במיל` והרב הראשי לישראל, וועדת חקירה שתחזיר לעם ישראל את ערכי היהדות, האחדות, והסולידריות היהודית שבנתה את "כור ההיתוך", וועדת חקירה שתחרוט על מסמכיה את המשפט "ואהבת לרעך כמוך" כי אין לנו צבא אחר ואין לנו מדינה אחרת.

ג`קי, אבא לסמ"פ ביחידת חי"ר מודאג מאוד.

תודה

יצחק ג`קי אדרי – דימונה

0545921733

כנראה שיעניין אותך גם: