נשארים בחיפה על אפו וחמתו של הטרנספריסט החדש

יוסף אלגזי

   התנגדותי הנחרצת למלחמה הנפשעת, שמנהלת ממשלת אולמרט-פרץ-פרס נגד העם הפלסטיני בעזה ובגדה המערבית ונגד העם הלבנוני, אינה מונעת ממני להדגיש כל העת את התנגדותי לארגון החיזבאללה, לאידאולוגיה שלו  ולפעולותיו הרצחניות, למזכ"ל שלו, חסן נסראללה, ולפטרונו, נשיא איראן מכחיש השואה, מחמוד אחמדינג`אד.

לא איזון קדוש ולא השוואתנות מניעים אותי. אני פשוט אינני משתמש במאזניים של גזע, לאום, דת, עדה או מדינה, אלא במאזניים של צדק. ולכן אני כואב את  כל קורבנות המלחמה, בקרית שמונה ובמע`אר, בעכו ובדיר אל-אסד, בביירות ובצור, ובכל מקום שמשיגים אותם המפציצים והתותחים של צה"ל והטילים והרקטות של חיזבאללה.   

האחראים לאלף ההרוגים עד כה בלבנון, למאה ההרוגים בישראל, לעשרות ההרוגים בשטחים הכבושים, להרס התשתיות בלבנון, לביירות ולקרית שמונה ההרוסות, למיליון העקורים בלבנון, לרבבות הפליטים בישראל, – הם פושעי מלחמה. ההכשר שסיפק יו"ר תנועה מרצ, ח"כ יוסי ביילין, בשם "השמאל הציוני" בהכריזו, "התגובה הצבאית בעזה מוצדקת בעינינו והתגובה בלבנון מוצדקת לא פחות" –  לא ינקה אף אחד. גם לא ההכשר שניסו לספק עמוס עוז, א.ב.יהושע ודוד גרוסמן. מי שביקש להפציץ כדי לגרום לאוכלוסיה בלבנון ללחוץ על ממשלתה – משתמש במאות אלפי אנשים כבני-ערובה, כאבק אדם שאפשר לדרוס להגשמת מטרותיו המדיניות.

בעוד ממשלת ישראל  מאיימת עכשיו בהרחבת הלחימה בלבנון,  נסראללה קורא לתושבי חיפה הערבים לעזוב את עירם ולא, הוא מאיים, ארגונו שוב יפציץ אותה על תושביה היהודים הערבים.

 הצהרתו המתלהמת של נסראללה לא הפתיעה אותי. הטילים זורעי המוות ששילחו הוא וארגונו נגד נצרת, תרשיחא, עכו, מע`אר, שפרעם, דיר אל-אסד, ואדי ניסנאס בחיפה ויישובים ערבים נוספים לא היו טעות בניווט. הם כוונו בזדון. מירקם הדו-קיום היהודי-ערבי בגליל, בצל האפליה המתמשכת, אינו יקר ללבו. בצדק הגדיר ארגון זכויות האדם "יומן רייטס ווטש" את הפגזות חיזבאללה בצפון הארץ פשעי מלחמה.

תושבי חיפה הערבים – כך אני מקווה מעומק לבי –  לא ינטשו את עירם-מכורתם. הם לא יישמעו לעצתו-איומו של הטרנספריסט החדש נסראללה, שדבריו עוררו קריאות הסכמה וצהלה בקרב מחנה הימין הגזעני הישראלי,  שמטיף זה שנים לטרנספר של האזרחים הערבים הפלסטינים ממולדתם. בקוראו לערבים בחיפה לעזוב את עירם, נסראללה לא פירט,  לאן הוא מציע להם לאן לעבור. לגדה המערבית או לעזה שם משתולל צה"ל? ללבנון – שם חיים הפלסטינים כאזרחים מדרגה ז`? לתל-אביב אולי?

אחד מעורכי היומון "אל-איתיחאד", שמישכנו הישן בחיפה התמוטט בעקבות הפגזת החיזבאללה, מסר לי היום (10.8), כי אכן יש תושבים ערביים, שבהלה אחזה בהם בעקבות איומיו של נסאללה, וכי  ראה תושבים בעיר  אורזים חפצים מתוך כוונה לעזוב אותה. לשאלתי לאן הם יעקרו, הוא השיב: "למשל לבית לחם, שגם היא איננה בטוחה כלל וכלל". הוא הוסיף: "אני נימנה עם אלה המנסים לשכנע את האנשים לא לנטוש את בתיהם ואת יישוביהם. למטרה זו פרסמנו היום את קריאתו של ח"כ לשעבר עצאם מח`ול לאזרחים הערבים להישאר במקומותיהם".  תגובה דומה השמיע היום בבוקר (9.8)  ברדיו ד"ר אליאס טובי, בנו של הקומוניסט הוותיק תופיק טובי, ממנהיגי ה"סומוד" הפלסטיני.

           לא כך הגיב "מחסום", אתר בל"ד בעברית. בלילה של יום רביעי (9.8) האתר כבר כלל עדכון בדבר  15 חיילי צה"ל ההרוגים, אך הוא לא הביא את נאומו  של נסראללה. ואילו למחרת בבוקר מערכת  "מחסום" אומנם ציטטה  את קריאתו של מנהיג החיזבאללה לערבים בחיפה לעזוב את העיר, אך היא לא טרחה להגיב על כך.

ערב מותו כתב הסופר אמיל חביבי (1921-1996) "נשאר בחיפה" ("הארץ", 3.5.1996). זה המשפט שביקש לחרוט במצבת קברו. זוהי צוואתו הפוליטית.

עצת האחיתופל של נסראללה הזכירה לי דברים, שכתב בזכרונותיו עורך-הדין חנא נקארה (1912-1984) שבחייו זכה לכינוי החיבה העממי "מגן האדמה והחלכאים". בזכרונותיו, שהתפרסמו אחר מותו בספר, "חנא נקארה, פרקליט האדמה והעם" (הוצאת "אל-אסואר", עכו 1985; "משארף", מס` 20, אביב 2003), נקארה גולל בהרחבה את טרגדיית העקירה והנכבה בחיפה ב-1948. מתוך 80,000 פלסטינים שחיו בה עד המלחמה נותרו בה אחרי המלחמה רק כ-1,500 איש. האחרים נמנו עם מאות אלפי הפליטים הפלסטינים של המלחמה ההיא.

באסון הנורא שפקד את עמו האשים נקארה את המימסד הציוני, את ההגנה, האצ"ל והלח"י, את השלטון הבריטי המסכסך, אך לא שכח להזכיר גם אותם מנהיגים ערבים שקראו לפלסטינים לנטוש את בתיהם, את עריהם וכפריהם ואת מולדתם ומכרו להם את האשלייה, שעם ניצחון הצבאות הערבים הם עוד ישובו ליישוביהם כמנצחים.

נקארה הזכיר את טבח דיר יאסין (9.4.1948) והשפעתו הנוראה. בזכרונותיו הוא מתאר  את הניסיונות  להרגיע את הרוחות בחיפה המעורבת ולמנוע בה שפיכות-דמים הדדית. חיילים בריטיים, הוא כותב,  ירו בחיפה לסירוגין פעם לעבר השכונות הערביות ופעם לעבר השכונות היהודיות, כדי להסית אלה באלה ולגרום לבריחתם של ערבים נוספים. לפני נסיגתם מחיפה,  השלטונות הבריטיים עודדו את תושבי חיפה הפלסטינים לנטוש את עירם והעמידו לרשותם ספינות מילוט. נקארה מתאר בהרחבה את המאמצים שהשקיעו הוא ומנהיגים פלסטינים נוספים בביירות, בדמשק ובקהיר, כדי להפסיק את הקרבות ולמנוע מהפלסטינים לנטוש את בתיהם ואת יישוביהם, אך ללא הצלחה. ואילו מנגד, אותם מנהיגים ערבים שעודדו את הפלסטינים לנטוש את בתיהם, את עריהם וכפריהם הכינו רשימה שמית של 26 מנהיגים פלסטינים שיש לחסל, משום שביקשו להשקיט את הרוחות והביעו את התנגדותם לקריאות לעזוב את חיפה. מזימת החיסול לא צלחה.

בנקודה זו סיכם נקארה בזכרונותיו את הדברים לאחור. "היום אחרי שלושים שנה,  הנהגת אש"ף וכל מי שנאמנים לעמם הפלסטיני מודים, שהשגיאה הגדולה ביותר שעשו הערבים באותה התקופה היתה העקירה מעריהם ומכפריהם בשעה שהישארותם היתה אפשרית. ואני אומר, שהאווילות החמורה ביותר של הריאקציה הערבית היא שלא הסתירה את בגידתה. היא פתחה את שערי המדינות השכנות בפני זרם העקורים  ואפשרה לציונות להעביר לידיה ערים וכפרים".    

היתה נכבה והיא לא תחזור.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. katzat

  אלא בחירה על פי מהלכי המלחמה.

  מצד שני, יותר ממחצית העקורים של 48 עזבו עוד לפני המלחמה, עוד בתקופת הפיגועים של הלחי.
  הסיבה קצת יותר מורכבת ממה שמתואר.
  דבר ראשון, לא היתה מדינה פלסטינית. המדינה (או יותר נכון לומר הארץ) שבה חיו ערביי ישראל שלא נקראו עד אז פלסטינים , היתה המרחב הים תיכוני , מעזה ועד טורקיה, ועד בגדד, פחות או יותר. ולכן כשהחלו פרעות או מלחמות, האנשים עזבו למשפחה או לדירה אחרת (אם היו עשירים) בעיר שבמרבח הארץ שלהם. זה לא שונה בכלל מאנשי קריית שמונה או הצפון שהולכים למשפחה בירושלים או באשדוד.
  אחרי שהם עזבו, כשרצו לחזור, המציאות הגיאופוליטית התשנתה ובערים בהם חיו היתה מדינה לגמרי אחרת עם מטרות לגמרי אחרות.
  הבעייה הכי גדולה של הפליטים בלבנון היא שממשלות ערביות החליטו להשתמש בהם כנשק.
  זה כמובן לא אומר שאין להם זכות שיבה, או זכות מוסרית לדרוש את חזרתם לביתם. זכות שהולכת ומתמסמסת עם הזמן וגם בגלל שלמשל, אין להם אזרחות לבנונית, ולכן הם צריכים להילחם כל הזמן במקומות בו הם נמצאים על מקומם.
  הבעיה היא שתמיד מנתחים את העבר על פי הראייה של הווה. אז הדברים נראו אחרת.

 2. איציק ניסני

  איך שלא תהפוך בהיסטוריה כאן מולדת היהודים ולא צריך אישור שקיים גם בקוראן.

  מי מהערבים שעזב את מקומו לפני עשרות שנים כדי לקבל יותר ולרצוח יהודים בחזרתו עם צבא ונשאר במחנות ארעיים דינו להתיישב פחות מדין יהודים שעזבו מאות שנים כדי לחזור למולדתם ההיסטורית .
  כך זה בהיסטוריה העולמית .
  טרנספר של אום אל פחם עם ערבייה לרשות פלשתינאית לעומת טרנספר של יהודים ללא נצרים למדינת ישראל .
  למדתי מפרסומים שלך ושל חבריך כי הם מצהירים שהם יותר מוסלמים ופלשתינאים ובסוף אולי ישראלים וטוב יותר למענם בחיבוק הפלשתינאי ,היות והם מקבלים את היהודים כי הם כאן ולא בגלל סיבות היסטוריות אז על אותו משקל
  אני לא מקבל את הערבים כאן בגלל סיבות היסטוריות אלה משום שהם כאן .
  אנחנו נסתדר עם הערבים אף על פי כן ולמרות התייחסותך המוזרה להגיד להם לא ללכת .הם יודעים טוב ממך מה טוב להם והם לשם כך שולחים את נציגיהם שיעודדו מכות מוות למדינת ישראל מהחיזבאללה מהחמס מהסורים ומאיראן.
  בזכותם הוקמה מולנו דיוויזיה איראנית וקו מזינו סורי-לבנוני

 3. עוזי אורנן

  נסראללה לא קרא לערבים לעזוב את חיפה. הוא קרא למוסלמים לעזוב את חיפה. בכך ניכר שהמלחמה שלו איננה מלחמה ערבית, גם לא לבנונית-פטריוטית, אלא מלחמה מוסלמית, ומה פלא אם מנהל אותה מלמעלה אותו אדם שהתנבא במכתב שהתפרסם ברבים (לנשיא בוש), שהמוסלמים ינצחו במלחמה העתידה שעומד לפתוח בה האיסלאם נגד "התרבות המערבית". פשעי מלחמה נולדים בכל מלחמה, ומכל צד. לכן מטרת המלחמה קובעת מלכתחילה את פניה. מי שמתכוון מלכתחילה להרוג ולהשמיד כמה שיותר כופרים אינו דומה למי שתוך כדי מלחמתו פוגע גם במי שלא היה צריך להיפגע.

 4. אבישי מתיה

  סליחה, תזכיר לי בבקשה:
  האם "העם הלבנוני", כדבריך, אינו אלא אותו מיעוט שיעי, שבחר בנציגי ארגון הטרור חיזבאללה לפרלמנט? החביא טילים בבתיו? סייע למחבלים בשיגור רקטות רצחניות ליישובי ישראל?

  כל טיל, כל פגז, כל ירי מנשק קל – הם הרוויחו ביושר. מגיע להם. שיאכלו מה שבישלו.
  אני מאחל להם להמשיך ולנדוד עד אחרון ימיהם כפליטים בצפון לבנון, באדיבות ממשלתם הרופסת ובתמיכת נסראללה וחבר מרעיו האיראנים.

  הניסוחים שלך, אלגזי, מנותקים מהמציאות. צא לקרית שמונה ההרוסה. בלה יומיים במקלטי נהריה. גש לדיר אל אסד. לאביבים. עלה לצפת. ואז תכתוב את מאמרי "השמאל" הנפוחים ומנותקי המציאות שלך.

  אגב,
  מי הציק, חטף, רצח והרג והביא את המלחמה על עצמו?
  ומי לא ביצעה, ככתבה וכשלונה, את החלטת האו"ם 1559 לאחר שישראל נסוגה מכל לבנון עד הסנטימטר האחרון?

  גם זה לא מספק אותך, אלגזי הנחרץ?

  מה כן יספק אותך, לכל הרוחות?

 5. יוד דלת

  לצאת נגד נצר אללה. עד שלא עודד את ערביי חיפה לנטוש את עירם, לא הייתה כנראה סיבה מספקת לכך, שהרי המלחמה היא פרי תאוות ההרג של גנרלים ישראלים. אבל עכשיו הוא באמת הגזים: מתברר שהוא באמת גזען ומפלה בין דם לדם, וזה יותר מדי בעיני הכותב יפה הנפש.
  ואולי הסיבה נעוצה בכך שהכותב גם לא מציע מה לעשות נגד נסראללה ומסתפק בהצהרה נאה, כי הוא שונא הרג וסבל, בניגוד למרבית יהודי ישראל.
  נותרה שאלה אחת: מתי גם ערביי ישראל יצטרפו למחאתו של הכותב נגד נצר אללה, שלא רק הורג בהם אלא גם בציניות אופיינית למנהיג ערבי, ממליץ להם בחום על נכבה שנייה. וכל זה כדי שיירשם בהיסטוריה כרוצח יהודים נטו "בלי חמרי לואי".

 6. רותי לביא

  אני קוראת את הכעס, את ההתקפה על דבריו של יוסי ומגלה, שהפסקה החשובה ביותר, משום מה "נשמטה".
  כוונתי לאמירה ש:
  הטילים זורעי המוות ששילחו הוא וארגונו נגד נצרת, תרשיחא, עכו, מע'אר, שפרעם, דיר אל-אסד, ואדי ניסנאס בחיפה ויישובים ערבים נוספים לא היו טעות בניווט. הם כוונו בזדון. מירקם הדו-קיום היהודי-ערבי בגליל, בצל האפליה המתמשכת, אינו יקר ללבו.
  אבל בזה קשה להבחין.
  למה? כי עכשיו, ברגע "אחדות לאומי" – זה ממש קשה להזכר בנכבה ובטרנספר. זה לא הולך ביחד.
  למה? כי ברגע התאחדות לאומית זו נגד מי שמציירים אותו כעוד שטן שונא יהודים – זה ממש מרגיז לראות ביקורת שמתייחסת למשהו שאינו דווקא יהודי ייחודי.
  אבל דווקא הדבר המורכב הזה, הקיום היהודי-ערבי הזה – הוא הדבר היחיד שעשוי אולי להציל אותנו מכל מיני "שטנים" שבאים "להציל" צד זה או אחר של המרקם בכוח ובהשענות על הפחד משטניותו של האחר.
  אבל בשביל לשמר את הדבר המורכב הזה, צריך אולי לוותר על דברים אחרים. הבנת הדבר המורכב הזה מחייבת להבין את תחושות ורגשות האזרחים הערבים הישראלים – הכואבים את שני הצדדים. היא מחייבת גם להבין, שאם הצד היהודי הישראלי רואה באיום עליו לגיטימיזציה לחיסול כללי של השאר – הרי שעליו לקבל גם זאת, שהאחרים – ובעיקר הפלסטינים שקיומם היום-יומי מחוסל יום יום – עלולים להגיע לאותה מסקנה. וחושב מכל – הבנת הדבר המורכב הזה מחייבת קודם לכל להציע את הפתרום היחיד שיאפשר אותו – גם בתחומי מדינת ישראל אך גם סביבה – סיום הכיבוש והסכמי שלום כוללים עם המדינות שסביב לה. כי רק כך נמלט מאותו "איום" שהגיע עד בתי האזרחים היהודים והערבים ורק כך תפסיק מדינת ישראל (ואזרחיה) להוות בעצמה איום כמעט בלתי אפשרי על סביבותיה.

 7. MA

  על מנת שאיש כדוגמת הכותב (מעדיף לא לציין את שמו) יבין כי אמונם רצונם היא שלא נהייה פה!
  מה לא ברור, פינינו את דרום לבנון והוא המשיך לפגוע ולהתחמש, פינינו את עזה ונורים עלינו קאסמים – ממש רציונאל לוגי פשוט – הם לא רוצים אותנו כאן ולכן עלינו לסמוך על עצמינו ולהשיב את בטחונינו.
  גם אני רוצה שלום, גם אני עצוב כשיש הרוגים, אבל אני בניגוד אליך תופס את המצב ומביט קדימה לעתיד עמינו, מתי תתפכחו אנשי שמאל לא רציונליים? מתי תבינו כי רצונם של אוייבנו לא מתחבר עם חיינו במדינתנו ישראל? מתי? אחרי פצצה מאירן? מתי?

 8. רונן אלפסי

  גם חלק מתושבי יהודה ושומרון הם יהודים שהמירו דתם בתקופות נוצריות ואיסלמיות כך שהמוביליות הדתית ממשיכה ותמשיך.

  באשר לנטישה ההמונית של ערביי ישראל וערביי יהודה ושומרון, הנטישה הזאת ממשיכה גם היום, תושביה הנוצרים של בית לחם כבר נטשו בהמוניהם, והם ממשיכים בטיפטוף החוצה אל מעבר לים לאור ההשפעה האיסלמית על העיר.
  הנטישה של החזקים ממשיכה ותמשיך גם בישראל, ע"ע קרית שמונה שנשארו בה החלשים והנזקקים בעוד עשירי העיר כבר במקום מבטחים הרחק בדרומה של הארץ.

 9. שי אופיר

  בחיים לא הסכמתי עם עיתונאי כמו עם מה שכתב ארי שביט השבוע בהארץ (בחלק הפנימי, לא החיצוני).

 10. ג.אילן

  אני מעיין באתר ומתקשה להאמין:רוב המאמרים המתפרסמים כרגע הם בנושאים הבטחוניים ובמוסריות המלחמה,כתובים בחד-גוניות משעממת ובאינדיקצית שמאל קיצוני.גם האבירים החברתיים נופלים בפח ,כמו רבים,וזונחים את העיסוק בריסוק החלשים בחברה הישראלית -שבחסות המלחמה מתעצם.בשעות אלו נתנו שרי מפלגת העבודה את הסכמתם לקיצוץ בתקציבי השירותים החברתיים,בעוד קופות האוצר גדושות ומלאות במיליארדים רבים ומיתרות את הפגיעה הקשה-וזאת אחרי ריסוק האוכלוסיה החלשה שנמקה במקלטים לאחר שהופקרו ע"י הממשלה "החברתית".מפלגת הבלוף(העבודה) לא התקוממה ולא הציבה עד היום אולטימטום על היעדר שר רווחה.זהו הייאוש האמיתי-אין כבר במי להאמין בתחום החברתי במדינה.

 11. שירה אוחיון

  ארי שביט צודק בקריאתו לאולמרט ללכת הביתה, אבל לא פחות ממנו צריך עמיר פרץ ללכת הביתה. הוא פישל ובגדול, מרוב להיטותו להוכיח את עצמו הוא נגרר אחרי המטכ"ל למלחמה המטופשת והמביכה הזו. על ההצהרות המיליטיריסטיות המגוחכות שלו אני נמנעת מלכתוב. היה ברור שיגררו אותו למלחמה כדי לקבור את המאבק החברתי בישראל. ההעדפה שלו ללכת לתפקיד שיוסיף לו כבוד על חשבון ההבטחות והתקווה שנטע בבוחריו החלכאים מהווה מחדל בפני עצמו. שאר המחלדלים הם ראי לכל חוליי החברה הישראלית: היחס לחלשים ולעניים והפקרת גורלם בידי העמותות והגמ"חים, היחס הגזעני לאוכלוסיה הערבית והפקרתם מול הקטיושות, העדר הנהגה ומנהיגות ראויה לעם, הכשלונות הצבאיים והפדיחות היומיומיות שנחשפו בצבא , למרות היותו משאבת התקציב הדולה ביותר, התקשורת השקרית המגוייסת, כהות החושים והעדר המוסריות הומניסטית של החברה הישראלית כלפי חיי אדם, הזלזול באויבים הערבים והיוהרההישראלית ובעיקר ראיה קצרת טווח ביחס לתוצאות מעשינו במזרח התיכון.

 12. יוד דלת

  אני שובר את הראש מזה חודש על העיסוק הבלתי נלאה בנושא הבטחוניבאתר. הרי לא ייתכן שהעורך לא מבין שהנושא כבר מוצה די והותר, ובמיוחד כאשר העורך דבק בהצגה חד צדדית ובעקביות.
  חזרתי ושאלתי את עצמי: איפה המאבק על הסיוע לחלשים נפגעי המלחמה, שה"עוקץ" חייב להיות נושא הדגל שלו? לא התעצלתי וכתבתי על זה יותר מפעם אחת, ושום דבר.
  אין לי אלא להישען על ההשערה הלא מחמיאה הבאה:
  מתן דגש לנושא החברתי דורש גם לעשות, להתאמץ. לדרוש מן הסופרים הצעירים לא רק לחתום על עצומה בחדר ממוזג, אלא גם לעשות מעשה, ויש הרבה מה לעשות, אישית, פיזית.
  וזה קשה ליושבי סלון, וזה גם פחת פוטוגני, כי לרוב זה מתן בסתר במקלט מלוכלך וחם שכתבי הטלויזיה לא רצים לצלם. תארו לכם את אורי אבנרי מוותר על הזדמנות להצטלם מחובק עם חברי הכנסת הערבים בראש הפגנה. באמת הגזמתם! או את ניר ברעם דואג לנקות מקלט ומפעיל ילדים ע"י קרות סיפור! זה הרבה יותר מדי. ואם כך ,למה לעורכי האתר לעסוק בדבר כה אפור ומשמים ?
  אשמח לשמוע שאני טועה ושיש לעורכים נימוק יותר טוב להזנחת הנושאים דלעיל.

 13. אורי

  זו מלחמה צודקת שנכפתה עלינו. אנחנו לא לוחמים בעם שסובל מהכיבוש שלנו ומתנגד לו.
  זו מלחמה נגד ארגון פאגני שמקבל תמיכה נרחבת מהעם הלבנוני. ושואף להשמידנו.
  הוא רוצה את הגולן, הוא רוצה את קרית שמונה ואת ירושלים מטוהרות מיהודים. זה חולני לכול הדעות.
  (היום דיברו על זה בתוכנית של ירון לונדון ומוטי קירשנבאום)
  יש לנו את כול הלגיטימיות לתקוף ולהשמיד. תמיד צריך להמנע מפגיע באזרחים, אבל כאשר האזרחים מסיעים לחיזבאללה, ומחליטים להשאר באזורים שצה"ל הזהיר, יש מקום לסכן את חייהם. (אסור לנו לתת לחיזבאללה לגיטימציה להשתמש באזרחים נוספים)(כאשר נגיע למצב שאנחנו לא מבדילים בין החיילים לאזרחים, האזרחים יהפכו לנטל בעיני החיזבאללה [זה נשמע קשה אבל צריך להקריב מעט כדי שבעתיד לא יהיו מראות קשות יותר])

  תנסה להתאפק עד אחרי המלחמה ואז תבקר את צה"ל. (או יותר נכון אנחנו צריכים לחדד ערכים שרצוי שיתפשטו בקרב הלוחמים)[למרות שיש מקרים בהם הריגת אזרחים לגיטימית{עד כמה שזה נשמע נורא-וזה נורא}]

 14. סלים טנוס

  אני מבין שקשה למר אלגזי לראות את הקונסנזוס הציוני הנפלא התומך במלחמה ובהרס וברצח המוני של לבנונים ופלסטינים, הנהירה של חבריו משמאל הציוני והלא ציוני לתמוך במלחמתה של ארה"ב המבוצע על ידי שכירי החרב בישראל. אלגזי כמו תמיד, מחפש להיות חלק מכל הדביקות הזו ורק מחכה "להזדמנות".
  על איזה "דו-קיום" בגליל מדבר מר אלגזי? האם הוא מתכוון לדו קיום שבו יהודים עקרו ערבים והתיישבו במקומם? האם הוא מתכוון לדו קיום בו המדינה שלו והעם שלו טרנספרו עשרות אלפי פלסטינים, החריבו ערים וכפרים שלמים כדי שיהיה ליהודים כמו אלגזי איפה לשבת במקום הערבים?
  אלגזי עושה מניפולציה זולה בקריאה של נסראללה כדי להצהיר שהוא חלק מהחברה הישראלית היהודית שתומכת במלחמה וברצח עם. אלגזי רוצה לחפות על פשעי הממשלה היהודית שלו וכותב "עשרות הרוגים בעזה". אכן יש עשרות הרוגים, השאלה באיזה יום ובאיזה שעה. בספירה של שבוע וחודשים מר אלגזי ההיסטוריון המכובד, יש מאות פלסטינים שהמדינה שלך רוצחת.
  ומי בדיוק עושה טנרספר מר אלגזי? היה חסר רק שמר אלגזי יחזור ויקיא פה את השקר הציוני, שלא היה טרנספר ב-48, וכי פשוט הערבים ברחו. או השקר השני שהם הפלסטינים עזבו כי מנהיגי ערב קראו להם לעזוב.
  בלי קשר לאידיאולוגיה של חזב אללה, שאני בתור איש שמאל ואדם חילוני מתנגד לה, אין לשכוח שחזב אללה מגן על לבנון ועל הלבנונים מפני הפשעים של המדינה היהודית של מר יוסי (ובכוונה איני כותב יוסוף) אלגזי.
  נסראללה קרא לערבים בחיפה לעזוב כי הוא יודע שאין להם מקלטים, כי המדינה היהודית של אלגזי לאחר שרוקנה את חיפה מתושביה הערבים המקוריים, דאגה להצר כל צעד ונשמה של אלה שנשארו. נסראללה לא רוצה יודע איזה שימוש ציני עושה המדינה היהודית של אלגזי בהרוגים הערבים, לכן באה הקריאה הזו.
  ולמר אלגזי, אנחנו לא זקוקים לרחמים הצבועים והמאוסים שלך ושל דומיך, אנחנו בצד השני של המתרסם, אנחנו בצד הסובל מהטרור של בני העם שלך והמדינה שלך?
  ולאלשכוח מר אלגזי, היחידי שעשו וממשיכים לעשות טרנספר פה זה בני העם שלך, המדינה היהודית שלך, הממשלה הציונית שלך.
  אתה רוצה להיות חלק מר אלגזי מהקונסנזוס הציוני? בבקשה, לך קפוץ לאשפה הזו, אבל אל תעמיד פנים, והכי חשוב אל תשמש בנו ברוב צביעותך כדי להיות חלק מזה.

  סלים טנוס, תושב חיפה, שעבר להתגורר זמנית ביאפא – אותו עיר שבני עמו של אלגזי, הרסו ועשו טרנספר לתושביה הפלסטינים והפכו אותה למאורת סמים וזנות.

 15. יוסי ברנע

  אתייחס לסוגית המוסר והפוליטיקה בהקשר המלחמה ככלל וגם זו בפרט. האומנם המוסר התוך מדינתי הינו המוסר המדינתי והבין לאומי? האם למשל הפצצה שכוונה למטרה א' הצבאית ופגעה במטרה ב' האזרחית,הנה בלתי מוסרית? פשע מלחמה? יש המביאים את הדוגמא של הפצצת מטה הגסטפו בקופנהגאן שפגעה בבית חולים ושרפה 83 איש למוות. האם זה פשע מלחמה? מהו הקשר בין כוונות לתוצאות? מהו הקשר בין תוקפן ומתגונן? האם נאסראללה עומד באותו מישור מוסרי כמו ישראל לאחר שיצאה מלבנון? האם פגיעה בריבונות מדינה אינה מצדקיה תגובה צבאית שלה?
  יש לי הרושם כי הכותב לוקה באבחנותיו המוסריות לגבי מלחמה זו.

 16. דוד גלבוע

  קראתי ואני מבין ללבך למרות שאינני מקבל מה שתה ואלגזי רוצים וחושבים. ואם כך המצב מה המסקנות האופרטיביות שלך? לעזוב שוב את יפו ולנדוד עם בטן מלאה עלינו וחיפוש במות שבעזרתן תטיל עלינו את נטל גורלך?
  האינטרנט עמוס לעייפה בגודש של סיפורי אימה עלינו ועל מה שמחוללים חבריך בלבנון ואתה צופה בהם ובתמונות ושואל האם אתה מייחל לנכדיך לחיות עם שכנים כאלה.אין זה משנה מה שנעשה הפור הרי נפל מזמן וכל נסיון לנהל מערכת שכנות רציונלית מתברר כעקר. לא השכלנו לטפח שכנות עם ערביי ישראל משום שאנחנו חסרי יכולת להבין את אורח מחשבותיהם והם לא עשו מאמץ כן לעשות מה שניתן בתחום ישוביהם כדי לשפר את רווחתם. השחיתות השלטונית אצלנו היא ילדותית לעומת משטר החמולות אצלכם הפוגעת בכל נסיון לצמצום פערים. כל זה ברור וידוע. מה שלא ידוע היא התקופה שנדרשת כדי להסיק מסקנות ארוכות טווח. האם נוכל לחיות יחד או שניאלץ להיפרד בטוב או ברע. הסיכוי שישראל תיטול יוזמה נוטה לאפס. אני נוטה להאמין כי למרות בחירת חבר הקיצונים לכנסת מרבית ערביי ישראל מעדיפים המשך המצב הקיים על כל חלופה, גם אם ליברמן היה עומד בראש הממשלה. ואם זו הסיטואציה – אתה מוזמן להמשיך ולברבר כרצונך באינטרנט כי זה זול ולא מחייב אותך במאומה. מבחינתי זה בסדר כל זמן שאינך יורה טילים.

 17. שרה

  אני מציעה לך למצוא קורס טוב בהבנת הנקרא.

 18. רים נאטור

  אלגזי אינו מפתיע כבר אף אדם שפוי בעל יושר מוסרי ואינטלקטואלי. אין זו הפעם הראשונה בה בוחר אלגזי להסית נגד ההנהגה הערבית תוך שימוש ציני בטרגדיה של הפלסטינים שהאחראי היחיד לה הוא המדינה של אלגזי ובני העם שלו.
  אלגזי בוחר לעשות שימוש עלוב בקריאה האנושית וההמונית של נסראללה לערביי חיפה, כדי לתקוף את חזב אללה, ההנהגה הערבית וכנראה גם את בל"ד.
  את הסיפור של אלגזי עם בל"ד אינו חדש. הוא מונע בעיקר על-ידי נקמנות שמקורה בימים הראשונים של התארגנות בל"ד, כאשר חברי ברית שוויון דחו את הצטרפותו של אלגזי לארגון.
  אלגזי לא רק מסית, אלא מנסה לנצל את הקריאה של נסראללה כדי להכחיש את הנכבה. פתאום מדבר אלגזי על אזה דו-קיום דמיוני בין ערבים ויהודים בגליל. אלגזי משקר בהקשר הזה והוא יודע שהוא משקר. אבל משום שזה משרת את ההסתה שלו, הוא לא בוחל בשום אמצעי. אלגזי יודע היטב את המצב בגליל. כל ילד יודע על הנישול המתמשך בגליל, על האפליה הגזענית נגד הערבים בגליל, על ההפקעות, על ההזנחה, על זה שהיהודים שם יושבים על אדמה ערבית ועל חשבון הערבים, הוא יודע שכרמיאל ומשגב ועוד הוקמו כדי לגזול מהערבים את האדמה שלהם ולמנוע כל התפתחות של הישובים הערבים. הוא יודעה שהיהודים בגליל הובאו לשם כדי להצר את צעדיהם של האזרחים הערבים ולנשל אותם ולחנוק אותם. אלגזי יודע כל זה ובוחר לשקר ולדבר על דו-קיום מזויף.
  אלגזי יודע מה המצב של האזרחים הערבים בגליל ובחיפה. יודע שבזמן שבכל בית יהודי יש מקלט, שבכל ישוב יהודי של עשרות מקלטים ציבוריים, אין אף מקלט לערבים בחיפה. הוא יודע שהקריאה של נסראללה נועדה לחסוך בחיי הערבים בחיפה ובגליל, למנוע משרי ממשלה עם דם על הידיים, מאקדמאים צבועים וחלשי אופי, לנצל את האסון של הערבים ולספסר בו לצרכים שלהם.
  אלגזי לא שואל את עצמו למה נהרגים ערבים בחיפה? אלגזי בוחר להתעלם בכוונה ובזדון מהעובדה שבוואדי ניסנאס אין מקלטים ציבוריים, הוא בוחר להתעלם בכוונה והזדון ממהזנחה המתמשכת והמכוונת של השכונות הערביות בחיפה.
  אלגזי לא מסתפק בהסתה זולה זו, הוא מגדיל לעשות כאשר הוא מטיל את האחריות של הנכבה על מנהיגים ערבים. אלגזי מכחיש את הנכבה ומכחיש את הפשעים של המדינה שלו ושל הציונות, את עשרות מעשי הטבח, את הטרנספר המאורגן והמסיבי, בהם נקטה המדינה שלו, ושהם הגורם היחידי לנכבה. אלגזי יודע את כל זה ומשקר.
  אלגזי לבטח קרא את התגובה של ח"כ בשארה והקריאה שלו לערביי חיפה ולערבים בכלל שפורסמה בערב-48 ובעיתון פסל אלמקאל. הוא קרא אבל שותק כדי להסית נגד בל"ד. אלגזי בוחר להאשים את אתר מחסום שהוא אתר של בל"ד (כמובן שזה שקר עלוב) רק כדי להסית נגד בל"ד.
  אלגזי מנסה להיות גיבור לאומי ופטריוט ציוני יהודי על חשבון חייהם של ערביי חיפה. לאלגזי לא ממש אכפת כמה ערבים יהרגו במלחמה הזו. הוא בכוונה מתעלם מהעובדה שיש מלחמה וכי זכותו של כל אדם לשמור על חייו וחיי ילדיו ואם צריך אז כן לברוח ולחפש מקלט רחוק באופן זמני. זה לא ממש מעניין את אלגזי, לדידו על כל הערבים בחיפה להשאר בבתים הרעועים שלהם, ששם אין מקלט, ולהיות מטרה קלה להרג, רק כדי לרצות את מר אלגזי ואת הדעות ההזויות שלו.
  אלגזי עושה את כל הדברים האלה כדי להסית את הדיון ואת תשומת הלב מהעובדה הפשוטה: שהמדינה שלו מנהלת מלחמת השמדה נגד לבנון והלבנונים השמדה של האדם ושל הבניין.
  אלגזי משקר שהוא אומר שחזב אללה יורה בכוונה ליישובים ערבים. אלגזי יודע למשל שהצבא שלו הקים סוללות של ארטילריה ליד הבתים בישובים ערבים בגליל ומשם הוא "כותש" את יישובי דרום לבנון.
  אלגזי יודע שחזב אללה ונסראללה מוכנים היו להפסיק את ירי הטילים מיד אם ישראל תפסיק את ההפצצות שלה על בתי האזרחים התמימים בלבנון. הוא יודע שחזב אללה מוכן ואף קרא לנהל קרבות בשדה הקרב ולהרחיק את האזרחים מאש המלחמה וכי ישראל היא היא המתעקשת להשתמש באזרחים שלה כמגן אנושי לצורכי מלחמה ובאזרחי לבנון כדי לרצות את ההמון העדרי הפשיסטי בישראל.
  אלגזי יודע שישראל ידעה מי הם החוסים בבניין בקאנא ובכוונה הפציצה אותם וטבחה בהם. יודע ומשקר
  אלגזי יודע שישראל שלו הפציצה תהלוכת אבלים ובאלגאזיה ורצחה אנשים תמימים בכוונה תחיחלה. יודע, שותק ומשקר.
  אלגזי יודע שבמשך כל השנים נהגה ישראל לבצע פעולות טרור בשטח לבנון. יודע, שותק ומשקר.
  אלגזי יודע שישראל רוצחת בפלסטינים תמימים, ילדים ונשים, בכוונה תחילה. יודע ומשקר.
  אלגזי, עושה את כל זה רק כדי לסגור חשבון קטנוני עם בל"ד, רק כדי לנסות להישמע "הומני" על חשבון גופות הערבים והלבנונים, "הומני נוסח יוסף שריד (בדומה לשם הראשון של אלגזי) ונוסח יוסף אחד, הרי הוא ביילין.
  בין שלושת היוסופים האלה, ניצבת התזה הציונית: התיזה של הפשעים, הטבח והשקר.

 19. קורי חביב

  כי אם הם מדומים, אז הפארודיה מוגזמת, ואם הם אמיתיים – אז הם מצדיקים לא רק את המלחמה הזאת, אלא כל מלחמה שישראל תנהל נגד הערבים.

 20. דוד גלבוע

  כל מילה שלך – אמת. כבשנו, נישלנו ורצחנו את שכנינו הערבים אזרחי ישראל וראה זה פלא – בשארה וחבריו הנענקים תחת שלטון הרשע מעדיפים לחיות תחת עולו של השטן הציוני הקטן במקום לנדוד למרחבים הירוקים תחת שלטונם הנאור של העלאווים בסוריה. והרי האיש קבל דוקטורט בפילוסופיה משלטון השטאזי במזרח גרמניה ומגלגל לשונו מול מעט המפגינים מדי שבת ברחובותיה של תל אביב בירת הרקבון הלאומי של היהודים נוטשי אירופה שרכשו בעורמה קרקעות פלאחים תמימים כדי להקים עיר חטאים.איזה חוב יש ליוסי שריד, יוסי ביילין ואפילו יוסי אלגזי לרים נטור? הם למדו היטב מהוריהם אשר פעלו באירופה ובצפון אפריקה לאחוות עמים והזדהות עם המנוצלים בחברה וברחו משום שההמונים המוסתים על ידי כוהני דת וקומוניסטים אדוקים החלו לטבוח במשפחותיהם על פי מתכונת החיזבאללה. הם רק מתירים לך להמשיך במסורת התעמולה השקרית שתועלתה היחידה היא שכנוע ילידי הארץ הזו, כמותי, בעובדה הבסיסית שאין חדש תחת השמש ואין תקומה לדו קיום בינינו בארץ הזו. לי ולבני משפחתי לא מחכים באירופה שממילא מלאה בשכמותך, ואנחנו נשארים כאן גם אם אין זה מוצא חן בעיניך, וגם אם עלינו להילחם בך משך דורות רבים. חלום השלום בינינו נקבר תחת מטר הקסאמים והקטיושות – תוצאה מצערת אך מציאותית.
  שים לב לכך שקיומך ושרידותך היא פועל יוצא של פעילותן הקדחתנית של מדינות צדקניות כספרד וצרפת אשר תושביהן חיים בצל הטרור המוסלמי והן מתנהגות כבנות ערובה של השולטים ברחובותיהן בהצתות כלי רכב ובתי כנסת. הן תמכו בסדאם חוסיין ועתה – באיראן בהכנעה המביישת את מי שנתן לעולם את לורקה ווולטר. ללא התערבותן העקיפה בחיינו באמתלא של שמירת זכויות האזרח, כל מדינה שפוייה היתה מקיאה אדם מסוגך ממנה, לא במאסר חסר תוחלת אלא בשילוח פיסי אל מעבר לגבולותיה. אין נוהגים כך כדי לא להפוך את רים נטור לפליט מדיני בדנמרק, נורבגיה או בלגיה אשר עלול לנתץ מצבות ולשרוף בתי כנסת. מצבך הנוכחי תואם את הנזק הצפוי ממך ובאה הגאולה לעולם…..

 21. סטודנט

  לא מדובר על "מר אלגזי ההיסטוריון המכובד", גדי אלגזי, פעיל תעאיוש, אלא על אביו העיתונאי. אין בהכרח תמימות דעים בין השניים.

 22. רן לוי

  על זה, כי כאשר יתרחש הטרנספר הבא, תומכיו יחזיקו בידיהם את העתקי שני המאמרים הללו.

  נאטור וטאנוס – זו מדינה יהודית וציונית. תוכלו לחיות כאן אם תקבלו את עובדת הבסיס הזו ואז אהיה הראשון שאדרוש בכל כוחי שיוויון זכויות לאזרחי ישראל הערבים. כפי שאתה מאמינים דינה של המדינה הזו שהוקמה על בסיס טבח ושקר של ערבים פלשטנים תמימים וברים, להיות מושמדת. או לעבור לידי שלטון פלשטני שבו יהיו היהודים לכל היותר בני חסות נחותים.

  זה לא יקרה, וכל התכחשות לעובדה הזו תוביל אתכם לבור עוד יותר עמוק מזה שלטענתכם אתם נמצאים בו. אנחנו לא נלך מכאן, אנחנו לא נוותר על זכותינו למדינה יהודית וציונית בגבולות רביעי ביוני 67. ותוכלו לעשות מה שתרצו בשטחים שנפנה ושנכבשו במלחמת ששת הימים.

  אני יהודי, וציוני ואם אצטרך לפנות מכאן בכח בתום הכיבוש של שטחי הגדרה המערבית, הבקעה ומזרח ירושלים את מי שאיננו מכיר בזכותי לחיות כאן במדינה יהודית, אעשה זאת. ואז תהיה לי ולחברי זכות מלאה לעשות זאת.

 23. ליאור

  כל השמאל הרדיקאלי בישראל שרוצה שמדינת ישראל תפסיק להיות ציונית ,טוענים שאנחנו צריכים להבין את הנכבא.

  אז מה, נמאס לשמוע, נמאס מהיללות של תושבי ישראל הערבים,הם צריכים להחליט ,(כמו שהכתומים בצד השני צריכים להחליט)החלטה מאוד בסיסית לגביהם -האם הם חלק ממדינת ישראל והאם הם רוצים לקחת חלק כתושבים במדינת ישראל-המדינה מצידה צריכה וחייבת לנסות ולהגיע למצב שמבחינת מתקנים ושרותים הציבור הערבי יזכה לאפליה מתקנת.אבל הציבור הערבי צריך להחליט לכן או לכאן ,כי אחרת אירועי אוקטובר 2000 יחזרו ובגדול והפעם,ישפך דם
  שאני לא בטוח שאחריו יהיה אפשר לאחות את הקרע.
  ראו הוזהרתם-ראו הוזהרנו.

 24. סטודנט

  נדמה לי שהמדיניות שלכם היאלא לפרסם כל תגובה. למה קריאות לטרנספר כמו של רן לוי ראויות לפרסום? האתר נהיה ynet?

 25. שיר

  בושה לקרוא את התגובות של המתלהמים היהודים כאן. הם אוהבים לשכוח שהפלסטינים לא בחרו לחיות בישראל, אלא היא זו שכפתה את עצמה עליהם, ואם מישהו צריך להסתלק, זו בהחלט לא התושבים המקוריים של הארץ, אלא המדינה הכובשת.
  ואגב, גם יוסף אלגזי הוא היסטוריון ולא רק בנו.

 26. רן לוי

  לסטודנט

  האתר לא נהיה YNET – ואם אתם רוצים אתר שבו תשכנעו את עצמכם שאתם צודקים בכל מרכיבי השמאלניות שלכם מול עולם עויין וימני שבחוץ, אז כך יהיה.

  לסטודנט – החיים כאן קצת יותר מורכבים ממה שהשמאלנים האוטומטיים מתארים לעצמם. אפשר להסכים במאה ועשרה אחוזים עם הטון הכלכלי של האתר התובע שינוי כולל של סדר העדיפויות בהוצאות הממשלה, הפסקת הריצה העיוורת להפרטה, הגבלת שליטתם של בעלי ההון בפוליטיקאים, עידוד זכותם של עובדים להתאגד, ובקיצור הקמתה של מדינת רווחה אמיתית. אני מסכים ויותר לכל תכניו של האתר בנושא זה.

  מדוע אנני מסכים לכך – משום שאני טוען שרק מדינה שבה אזרחיה ערבים זה לזה וחולקים ביניהם באופן הוגן את העוגה הלאומית – יכולה לדרוש מכלל אזרחיה להילחם עבורה בשעת מבחן כפי שקורה גם במלחמה המוצדקת הזו. בחלק מתגובותי באתר זה ובאתרים אחרים מזה שנים אני קורא לסירוב שירות צבאי ממניעים חברתיים, ומעולם לא קיבלתי תגובה אחת לכך . עובדה זו מוכיחה את החד מימדיות של השיח שבו אתם מעסיקים את עצמכם שבו רק סירוב ממניעים מדיניים (ישראל כובשת ורוצחת פלשטנים תמימים) נידון כאופציה. אפשר להיות שמאל חברתי (אני שונא את החלוקות האלה) ומרכז או ימין מדיני. ולפני שאתם קופצים אוטומטית כובש, כובש, כובש. ארחיב:

  אני לא זולל ערבים לתאבון, אני חושב שהכיבוש ומפעל ההתנחלויות הם האסון הגדול ביותר שנחת על המדינה הזו. אבל אני חושב שמדינה שהוקמה על סמך תכנית החלוקה – צריכה לחתור לקיומה של תכנית חלוקה. כלומר חלוקה לשתי מדינות יהודית בגבולותיה המוכרים של רביעי ביוני שישים ושבע ובכל השטחים שכבשנו ונפנה תוקם מדינה פלשטנית. מדינות נפרדות. לא מדינה יהודית שבתוכה מיעוט ערבי, אלא שתי מדינות נפרדות אחת יהודית ואחת פלשטנית

  במדינה היהודית והציונית יוכלו לחיות כל האזרחים שיביעו אמון בעובדת הבסיס הזו ויקבלו על עצמם את החוברה לשרת שירות לאומי (הנה אתם קופצים) למען החברה שבה הם חיים. כן, כולל אזרחים ערבים . כי זו עובדת הבסיס וההכרה בה היא הבסיס לחיים כאן.

  לדעתי יהיה זה יותר מצדק הסטורי וצדק חלוקתי אם הערבים שיפונו מכאן יקבלו במסגרת ההסדר לרשותם את בתיהם הנאים מאוד של המתנחלים. אני תומך בהפרדה דמוגרפית לא משום שאני שונא ערבים. אני מפוכח כי אני יודע שעבור הפלשטנים שחיים בגדה המערבית , בקעת הירדן ורצועת עזה רואים באחיהם "ערביי 48" ראש גשר ששומר על השטח עד לכיבושה של המדינה היהודית והשמדת תושביה היהודים. לא כולם, אל תקפצו. חמישה פסיק משהו מליון יהודים לא יושמדו, לשאר לאחר תבוסת ישראל והנצחון הפלשטני תינתן האפשרות לאחר התבוסה לחיות כאן כבני חסות נחותים ומושפלים של הרוב הפלשטני.

  ואני, כפי שכתבתי כבר בפוסט אחר, מסרב לקבל את ההצעה העתידית הנדיבה הזו.

 27. סטודנט

  הטון המנומס והסבלני שבה אתה מסביר למה צריך לגרש אנשים ממולדתם בגלל דעותיהם הפוליטיות. עדיף כבר שתצרח "מוות לערבים", זה קצר וקולע יותר.

  מעניין אם דיון דומה ביחס ליהודים היה יכול להתפרסם ב"העוקץ" ("לא, לא צריך לגרש את כולם, רק את מי שתמכו בכיבוש/שירתו בצבא/עלו לארץ מאז 48").

  יוסי דהאן, איציק ספורטא – דיוני מלומדים בטרנספר הם חלק מיעדי האתר?

 28. רן לוי

  לסטודנט –

  משעשע אותי להתכתב עם רוח רפאים. מדוע אינך מזדהה? אני איני פוחד לכתוב את דעותי בשמי.

  אך זו רק הערת שוליים. הדיון על גירושם מישראל של יהודים (ואני אינני מתכוון כמובן ל"גירוש" מתנחלים יהודים מבתיהם משום שאני מתנגד לחלוטין למפעל ההתנחלויות ולנזקיו ומייחל לפינויים עד האחרון שבהם) מתנהל יום יום באתרים בערבית של מפלגות ותנועות שאינן מכירות בזכות קיומה של ישראל, בני הכפר זו רק דוגמא אחת, הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית היא דוגמא שניה. רוצה לינקים? לא, כדאי לוותר ולהמשיך להטמין את הראש בחול.

 29. אנדרה דרזנין

  תודה לך יוסי. מאמרך מדייק בניסוח העמדה שבה ראוי שיאחזו אנשי שמאל הומניסטים כלפי חסן נסראללה והחזבאללה. הם כמובן לא "חברים שלנו", לא לערכי היסוד, לא להשקפת העולם, לא לתפיסה אודות המשטר המדיני והחברתי הרצוי והראוי. אכן, הפצצת הישובים בישראל היתה פשע מלחמה מובהק, לא פחות ולא יותר מפשעי ישראל בלבנון. בסערת ההתנגדות הנחרצת לפלישה הישראלית טושטשו בשמאל שלנו עניינים אלו וטוב להזכירם. עם זאת, אם כבר מדייקים באומץ ראוי לדייק גם בעניין נוסף: התקפת החזבאללה על חיילי צה"ל וחטיפת שני החיילים על מנת לשחרר לוחמים ערבים השבויים בידי ישראל היתה לפי קני מידה מקובלים פעולה מלחמתית מטיפוס מוכר שצבאות רבים נקטו כמוה, כולל כמובן צבא מדינת ישראל, ואין היא בגדר פשע מלחמה כלל וכלל. לו הגיבה עליה ישראל בכניסה למו"מ על שחרור שבויים הדדי היו שבויי צה"ל, בהנחה שחיים הם, מגיעים מזמן לביתם וכמוהם הלבנונים ואולי גם פלסטינים הנמקים שנים בבתי הסוהר הישראלים. הרהב הישראלי לא איפשר כניסה למו"מ כזה ומנהיגי ישראל הם אלו שבחרו במלחמה כושלת במקומו. לכן האחריות לפרוץ המלחמה היא עליהם. רק רע יצא מזה. לכולם.