בסך הכל מדובר בסכסוך עבודה

יוסי דהאן

אני לא יודע אם רוביק רוזנטל כבר עלה על זה, אבל מונח חדש חדר לשיח המלחמתי התקשורתי הסטרילי המהדהד בימים אלה – "עבודה". מסתבר שהחיילים בלבנון אינם נלחמים אלא עובדים. לפני יומיים שמעתי את אחד הכתבים הצבאיים, מאלה המצטלמים על קו הגבול על רקע טנקים או תותחים מפגיזים, מדווח ש"החיילים עושים עבודה נהדרת". אתמול, הפרשן הצבאי המאוכזב מאד של ערוץ 10, אלון בן דוד, יצא נחרצות נגד הפסקת אש ואמר שהחלטת הדרג המדיני להפסיק את האש תהיה בלתי הוגנת כלפי הצבא שרוצה להשלים את העבודה.

עבודה כידוע היא פעילות יצרנית מועילה שאמורה לכבד את בעליה, היא מבטאת את כישוריו ואישיותו של העובד, תורמת לטובת הכלל וצמיחת המשק. את אלה שאינם מוכנים להשתתף במעגל העבודה אנחנו מכנים פרזיטים ושולחים לתכניות שיקום כמו ויסקונסין. אם מה שקורה בחודש האחרון בלבנון זו עבודה ולא מלחמה, הרי שההרוגים שם אינם קורבנות מלחמה אלא בסך הכל נפגעי תאונות עבודה. ואולי בכלל צריך להחיל על כל הפעילות הזו שמתרחשת בלבנון לא את דיני המלחמה אלא את דיני העבודה.

בדרך כלל השימוש במונחים הללו היה הפוך, המילון המלחמתי הצבאי שימש לתאור עולם העבודה, כך למשל כינה שר האוצר לשעבר, יעקב נאמן, את העובדים "פצצות נפץ", תיאור נפוץ אחר של פעולות ארגוני עובדים הוא ככאלה המחבלות בטובת המשק והמדינה. לצורך זה גם קיימות תקנות ההגנה לשעת חירום שניתן להפעילן לשבירת שביתות.

במוסף השבועי של "הארץ" מופיע ראיון ארוך "עד ביירות אם צריך" של גידי וייץ עם מי שהיה "המוח של צה"ל" תת אלוף יוסי קופרווסר, ראש חטיבת המחקר היוצא של אגף המודיעין. כשקוראים את הראיון, שחלקים ממנו נראים כציטוטי טוקבקים מתלהמים שנלקחו מאתרי חדשות, אפשר להבין כיצד הגענו עד הלום. הראיון הזה עם האיש שלא עשה במהלך הקריירה שלו שום טעות, כולל לא מעט פנינים, הנה שתיים מהן:

אתה לא חושש שההפצצות והפליטים בלבנון ידחקו אנשים מתונים לחיק חיזבאללה?

"מה פתאום! אף אחד לא נוסף לחיק חיזבאללה. יכול להיות שהוספנו אנשים ששונאים את ישראל אבל לא לחיק חיזבאללה. הלבנונים הם לא אהבלים, הם יודעים למה הם סובלים".

ואולי לפלסטינים רע בגלל הכיבוש?

"אני חושב שהפלסטינים ממש לא רוצים בהפסקת הכיבוש. זה בשביל להבין למה הם רודפים אחרינו עם רקטות מעזה ששם הכיבוש הסתיים. מה זאת הרדיפה הזאת? הניסיון להכריח אותנו לירות עליהם? זה לא כל הפלסטינים. אלה קבוצות בתוך הפלסטינים. את הקולות המתונים שומעים בחולשה".

למי שלא השתכנע מהסבריו של המוח הצה"לי מציע ארי שביט – המוח התקשורתי, עיתונאי הנמצא במרדף מתמשך, אופורטוניסטי וחנפני אחר המקום הדביק ביותר בקונצנזוס הלאומי, ומי שמייצג יותר מכל עיתונאי אחר את מצבה העגום של התקשורת הישראלית, תשובה אזרחית לשאלה "מה קרה לנו?" ההסבר הנרקוטי והקולע של שביט למצב – "סוממנו בתקינות פוליטית".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איציק ניסני

  האליטות של היום הם האליטות של שנות ה-70 אז קראו להם הסתדרות , נערי אוצר שהפכו למקדשי שיטתם בשנות ה-2000,מינויים פוליטיים ,מונופול של חברת חשמל (לא השתנה עד היו).
  ומאז הדברים לא השתנו לא במורשת בגין ולא במורשת רבין שהיו כלא היו לפי מבחן ההיסטוריה .
  מזל שגבורת העם ואנשי הצוות מחלצים פעם אחר פעם את העם ממצוקותיו ואין להם הכרת תודה אלא תרומה מבישה
  אז הסתירו את בשר העגל מתחת לאורז כדי לא להוציא עיניים במסעדה היום שמים את עגל הזהב כנס בראש המחנה.
  צודק ארי שביט ויוסי דבן במה שאמרו חוץ משני דברים
  אז היית בושה והיום לא
  לא צריך לצטט כתבים

 2. חוה

  כרגיל, מסכימה עם הנאמר כאן בצורה מדוייקת ונכונה. 'מכבסת המילים' התחילה עם 'מבצע', עברה ל- 'מערכה', שונתה ל- 'מלחמה', וכעת מתחילה הנסיגה (אני מקווה שלא רק המילולית). ראו גם את הקטע הראשון במאמרו של דורון רוזנבלום בהארץ לגבי ההגדרות המשתנות של 'הצלחתינו'.

 3. גדאל

  צודק במאה אחוז – קופרווסר מתנשא, יהיר ושחצן ובגלל אנשים כמוהו היה המחדל במלחמה הזו כמו גם ביום הכיפורים.
  אין לו מושג בהלך המחשבה של האויב וערבים בכלל. איך אדם כמוהו הגיע לתפקיד כל כך בכיר ?
  נראה שבישראל ככל שאתה מטומטם יותר כך סיכוטייך להגיע לתפקיד בכיר גדלים.

 4. יואב פלד

  כנראה שהמושג "מוח צבאי", כמו מוזיקה צבאית ומשפט צבאי, מכיל בתוכו סתירה פנימית. אבל אין דבר, הטמטום מהווה כאן מגבלה על הרשעות.

  הרבה יותר מסוכן זה ארי שביט, שהמאמר הנידון שלו הוא טקסט פאשיסטי קלאסי. אם זה הקונצנזוס הלאומי, תתחילו להכין דירות מסתור.

 5. דוד גלבוע

  זה המינוח המקובל במקומותנו. כשם שהחיזבאללה הקים את חיזבאלאסטאן בדרום לבנון הקימה מערכת הבטחון בישראל תמנון ענק אשר קורס מול עינינו. המודיעין לא סיפק את הסחורה, פיקוד העורף הסתפק בהנפקת אזהרות על נפילות אפשריות ועובדיו המסורים של משרד הבטחון ממשיכים לבצר את מערכת התמלוגים המשוגעת שאין דומה לה בשירות המדינה. התוצאה היא שאין זה שירות מדינה אלא מדינה המשרתת את עובדי משרד הבטחון ובעת מבחן תושבי העורף נדרשים ומשלמים את המחיר המלא של המלחמה. המאבק האמיתי יתחיל עם הפסקת האש הצפויה ואסור להניח לו אף לרגע. יש לערוך חריש עמוק במערכת הביטחון בעלת עודפי השומן האדירים לפני שמטילים מס או מלוה על כלל האזרחים. על משקל מהפיכת התרבות הסינית הגיע הזמן שתבוצע מהפיכת הביטחון אצלנו תוך שחיטתן של כל הפרות הקדושות תוך התעלמות טוטאלית מכל הסכמי עבודה קודמים. מי שזה יהיה לא לטעמו יוכל לפרוש ללא מתן תנאים חורגים מאלה הניתנים למשל לעובדי הרווחה או למורים שמשקיעים נשמתם תמורת שכר מינימום בעוד עובדי מערכת הביטחון חיים על פני פלנטה אחרת. בשעת מבחן מתגלה שאינם מספקים שום תמורה ועולים בסכומי ענק בתקציב השוטף ובפנסיות האדירות חסרות כל בסיס צודק. אם עמיר פרץ לא יעשה זאת הוא יוכיח שכשל בכל המובנים ויקח איתו את מפלגתו האבודה ממילא. יש להסביר לאזרחים כי בשל ההתחייבויות למצבת עובדי הביטחון נדחו פעילויות שונות להצטיידות מתאימה של צה"ל החל בקליטת המילואים, אימונם ורכישת טכנולוגיות להפחתת קטל החיילים. אסור להניח להזדמנות כזו לחלוף ושלא יפטמו אותנו באמתלות זכויות אדם ועובד. גם לנו יש זכויות לחיות בכבוד ולא לפטם עד קץ מערכת שחוקה, בלתי רלבנטית ויקרה להחריד.
  אין כל תועלת בהעצמת הביקורת על הממשלה בשל הטעם הפשוט שבחרנו בה לטוב ולרע והחלןפה היא ביבי-ליברמן-איתם שאיש אינו רוצה לראות בשלטון. אם נתמקד בעיקר הממשלה הנרפית הנוכחית המוצפת נחקרי יחב"ל תתכופף ותוכל לפעול, כי העדר חוט שדרה הוא ממאפייניה.
  אם "העוקץ" ירים את הכפפה תתפלאו לגלות את היקף התמיכה הציבורית.

 6. שניר

  ליוסי – סחתיין על המאמרון ועל הטון.

  ויש לי בקשה מההורים המודאגים – אני חושב שהפעם באמת גיע הזמן שתארגנו הסעות, תסעו ללבנון, ותלקטו את הילדים שלכם מבין ההריסות. במקרים קשים, בהם הילד אומר שהוא עוד לא סיים לשחק, או לוחש "לא ליד החברים" תנו לו סטירה הגונה ותעמיסו אותו לרכב.

  ברגעים אלה אנחנו נמצאים בהארכה הלא חוקית של המלחמה המטומטמת והילדותית ביותר בתולדות המדינה הזאת. צה"ל מחפש "הישג אחרון", מפלט או מטמון של כבוד שמעולם לא נטמן. כל המשימה הזו היא פקודה בלתי חוקית בעליל!!! דגל שחור ענק מתנופף מעל כולנו! ואתם הראשונים שאמורים להתנגד לכך!!!

 7. דובשני

  ככה התעלב והתרהב מר עמיר פרץ בתחילת המלחמה , להבדיל מעמיר פרץ ארי שביט לא הרג ולו לבנוני אחד ולא ישראלי או לא גרם למותם של חיילים ואזרחים ישראלים , ארי שביט הוא עיתונאי , אבל בביקורת של יוסי דאהן נעדר זה קבע מי שהיה אחד ממחוללי המלחמה הזו , כן מי שאמר בתחילתה שנסראללה לא ישכח אותו, עמיר פרץ לא אשם אפילו במעשיו אין לו אחריות כל מעשי עמיר פרץ תקינים מראש.

  על חשבון מי הוא אמר זאת?

  ואני אפילו לא יודע לומר איזה נזקים חברתיים גרם עמיר פרץ , כי למלחמה הזו יש צד חברתי יותר מכל המלחמות שלפניה העורף היה הקורבן הכי גדול גם במתים וגם במצוקה עקב המלחמה ולאחריה כאחד שהיה מופגז בקטיושות אני יודע על מה אני סח . אגב עד עתה לא הוכרזה מלחמה , עוד תעלול מצחין של ממשלת אולמרט/פרץ .
  אין לי הסבר מה בדיוק מונע ממר דאהן לכתוב ביקורת על מחוללי המלחמה ובמקום זאת הוא מתעסק בעיתונאי שקרא למי שעשה שמות בציבורים שעליהם אני מניח לפחות חרד יוסי דאהן העניים ביותר שילמו את המחיר הגבוהה ביותר במלחמה הזו , אותו עיתונאי קרא לתת תשובה למה שכל ילד רואה .

  אבל מה הכי מרגיז את יוסי דאהן?

  העיתונאי , השליח , כי עובדה הוא לא תקין פוליטית בעיניו של יוסי דאהן(לפי דאהן אסור לומר מילת ביקורת על עמיר פרץ – זאת עובדה ) , אם כך בעצם צודק ארי שביט שסימאו את עיננו בתקינות פוליטית , עובדה שיוסי דאהן מסומא ובא בטרוניות לא לאולמרט/פרץ מי שחוללו את המלחמה או לנסראללה , יש לו טענות לארי שביט.

  דומה ובאותו עניין החכ"חית החדשה שלי יחימוביץ באה בטרוניות לאוצר , לאולמרט כאילו אין עמיר פרץ ואנו הרי יודעים שהפטרון הפוליטי שלה עמיר פרץ הוא היותר דוממינטי והיותר מתלהם בעניין המלחמה – הוא לא הגורם הממתן נאמר כך , היא לא תעז לומר ולו בדל ביקורת על מי שיצר אותה פוליטית – הרי שלי יחימוביץ לא הייתה נבחרת לולא עמיר פרץ וזו כל התורה והעניים וענייני החברה יוק!, מי שבזכותו היא חברת כנסת דורש כנראה נאמנות חסרת תקדים מהסוג של עצימת עיניים והליכה עיוורת אחרי מנהיג שרימה והכשיל רבים וטובים , הנה דוגמה לתקינות פוליטית מסמאת , אשר דופקת את העניים ומסמאת אותם אנשים שנשבעו לשפר את מצבם של העניים ועשו ההפך הגמור מכך , תוקעים לעניים אצבע בעין וגורמים בעצמם לעוני עמוק יותר ומחפיר יותר ממה שהיה טרם עלותם לשלטון.

  ואחרי המלחמה למי ידאג עמיר פרץ לעניים ללא מיקלטים בצפון? או לטנקים חדישים , ועוד נזכה להסברי העומק והרוחב שיוכיחו לנו כי לא היה מעולם מיטיב לעניים לפני עמיר פרץ ואחריו , את המחול המושחת הזה מבצעת שלי יחימוביץ בקלות דעת והיא מניחה שאנו עיוורים וסומאים ונלך אחרי מנהיג מושחת ומרושע כמו עמיר פרץ בעיניים חסומות, אולי כי היא מניחה שכולנו מטומטמים ומסומאים עד שנאמין לה ולפטרון שלה שגורלה הפוליטי וגורלו של פטרונה הם חלק מהאג'נדה החברתית , גם יולי תמיר מתארת את מצב החינוך הנשחק והגווע ואינה מסוגלת לומר שמי שהכניס אותה למלכודת הוא עמיר פרץ .

  וגם יוסי דאהן עוסק בברור מאליו בקל ביותר , מה קל מלתקוף עיתונאי , ועוד נשמע גם שהעיתונאי הוא בורגני , נו באמת .

 8. אחד

  העיתונות הישראלית נראית מאז תחילת המלחמה כבטאונים ממשלתיים. "ישראל חזקה", "אנחנו ננצח", ועוד ססמאות וקלישאות שמטרתן אחת: לאחד את העם מאחורי הצבא והממשלה. המשפט שטבע עמירם ניר לפני מלחמת לבנון הראשונה "שקט יורים", הופך לעובדה במלחמה הנוכחית. רק מספר שאלות צריכות להישאל: מדוע, למען השם נלחמים? האם היתה סכנה כלשהי (מעבר לחטיפת שני החיילים) לקיומה של המדינה שהצדיק מלחמה? מה ההבדל בין חטיפת החיילים לפני חודש לחטיפת דיראני ועובייד על ידי צה"ל? ועוד שאלות: האם יש מישהו שמקשיב לקולות הכאב של הצד השני? מה קרה לנו, כאשר עורך "ידיעות אחרונות" קורא לתקוף אזרחים תמימים בלבנון, העיקר ששערה משערות ראשו של חייל ישראלי אחד לא תיפול? כיצד כותב בן כספית מ"מעריב" מאמר שכל כולו הסתה נגד אזרחי ישראל הערבים, המסרבים לתמוך במלחמה שבה נפגעים אחיהם?
  האם הביטוי "עבודה" הוא הבעייתי? זו הבעיה האחרונה, הפחותה. ביטויים ושפה מעצבים את ההוויה. ובכך התקשורת הישראלית עושה את העבודה הטובה ביותר. כולנו בעד צה"ל.
  אבל מה יקרה מחר, כאשר המלחמה תיפסק, כאשר נלקק את הפצעים ונאמוד את הנזק שנגרם לנו? מה יהיה מעמדה של ישראל בעולם?
  ישראל התמכרה לאתוס המלחמתי, ומנסה לרתום את אזרחיה למלחמה הזאת באמצעות התקשורת.

 9. מקסים די קאן

  לדובשני,
  איני סבור וגם לו לרגע שיוסי דהאן תומך תמיכה כלשהי בפרץ, מאז שמהמלחמה התחילה.

  מה שקורה עם פרץ הוא יותר ממדהים ומפתיע. אני לא מדבר על צעדי המלחמה עצמה, שהרי החיזבאללה אינו ארגון קריפטו-פשיסטי, אלא ארגון פשיסיטי ומתועב ממש, כמעט הייתי אומר נאצי בשנאה שלו ליהודים. ולכן מגיע לשונאי היהודים הללו באשר הם שיפציצו את האמא שלהם. איני מתכוון חלילה ללבנונים החפים מפשע ולסתם אזרחים תמימים. נאסראללה התנצל בחצי פה רק על רציחתם (אין לכך שום הגדרה אחרת) של המוסלמים מקרב ערביי ישראל,אבל על ההרוגים הנוצרים, שלא לומר על היהודים האזרחים,הוא כמובן רק עולץ. בן בכור השטן שכמותו.
  ובחזרה לעמיר פרץ. מה שבאמת ובתמים מפתיע אותי (הצבעתי בשבילו ברוב אווילותי) זה היחס שלו לעורף. אני רואה את התמונות מקרית שמונה ואני ממש מתפלץ. הלא אין שום הבדל בין האנשים הנמקים שם במקלטים בחוסר כל, לבין הוריו ושכניו של פרץ בשדרות למשל. והרי אלה אנשים שהמדינה הגזענית הזאת הפלתה וממשיכה להפלות אותם זה יותר מחמישים שנה.
  מה מפריע לפרץ, ( אוייה, כמה גדולה האכזבה וכמה רב התיסכול ממנו) למנות מישהו ממשרד הבטחון, שידחף את כל האספקה שבעולם, לתושבי הצפון בעיירות הפיתוח? בקיבוצים העניינים הרבה יותר מסודרים. מה מפריע לאיש של האג'נדה החברתית עאלק, לפנות ביום אחד או ביומיים את כל המוחלשים הנמקים ממש, במקלטים מעופשים זה יותר מחודש ימים? מה באמת קרה לו לעמיר פרץ? מדוע כבר בהחלטה הראשונה של הממשלה על ייקור הלחם, כחודשיים לפני המלחמה, הוא אפילו לא פצה את פיו! מה קורה לעזאזל עם האיש הזה? והרי לא מדובר בכסיל. האין הוא יודע שיבואו איתו חשבון על כך.
  הלא בצד המלחמתי כבר מכינים ותופרים את התיקים שיסלקו אותו לחלוטין מהפוליטיקה. כבר אתמול התחילו הפימפומים מלשכת אולמרט שפרץ הוא שלומיאל אחד גדול, וכי הוא האשם במחדלי המלחמה.

  לעיתים אני נוטה להיתפש ברוב עוונותי (אבל רק לרגע קט) למחשבה , שברגע שאתה מאפשר למזרחי לעלות בסולם הדרגות הוא מיד בוגד בשולחיו ובשלוחיו, אבל אני מיד מניח למחשבה הזאת.

  מה אם כן קורה לעזאזאל לעמיר פרץ? חידה היא ותהי לחידה!

 10. דובשני

  אין לי בעיה עם הבחירה בפרץ , ההפך למרות שאני לא הייתי מעולם מתומכיו , אבל ברורה לי הסיבה של הבחירה בו התיקוות , הנסיון לשנות את סדר היום , זה ראוי ביותר מבחינתי . אבל מרגע והוא נבחר חובת ההוכחה עליו בלי שום סינטימנטים.

  מה שלא ראוי זה לתקוף את כל העולם ולהשאיר את פרץ למרות כל ההתנהלות שלו נקי מביקורת.

  זה לא רק פרץ זו שלי יחימוביץ היא עובדת בשיטות שלי נראות חסרות בושה אתן ולו דוגמה אחת שתמחיש על מה מדובר מהטלויזיה אתמול בערוץ 10 ראיינו אותה ואת יולי והביאו עובדת מהצפון שלא קיבלה את שכרה , שלי יחימוביץ מייד קפצה על המציאה כמוצאת שלל רב , וביקשה מהמתלוננת שתיתן קבל עם את פרטי ה"פושע" המעסיק שלא משלם את משכורתה ( תמיד קל לחפש אשם במעסיק שהוא עצמו נפגע מהמלחמה ), אלא שהתגובה של העובדת היתה מפתיעה , היא הגנה על המעביד שגם הוא כמוה נפגע מהמלחמה הזו ולא יקבל פיצוי מספיק , זה מעסיק קטן איש קטן מה שקוראים עסק בינוני , ואותו ועל גבו רצתה שלי יחימוביץ לכסח בשידור חי , היא שגרה לה בנחת בתל אביב שמשכורתה משולמת מהמיסים של אותו מעסיק קטן שלא יודעת מה זה להיות במיקלט היא פנתה לכסח את המעסיק של אותה פועלת שכנראה הוא בעצמו לא איזה קפיטליסט כמו הסביבה בה היא חיה הגברת הזו הייתי מסתכן ואומר ששלי יחימוביץ בעצמה עשירה ממנו אפילו אם לאו אין ספ4ק מי משלם מחיר על המלחמה הזו ומי מנסה להפיק תועלת לעצמו מהמלחמה הזו.

  ככה זה עובד ואגב לא היתה ביקורת על עמיר פרץ או על הטיפול בעורף אלא בהקשר הרחב , כל עוד הביקורת היא מחוץ למפלגת העבודה ובעיקר מחוץ לטווח של עמיר פרץ זה בסדר הם הרי מלאי כוונות טובות , מישהו יכול לחשוד בהם ?

  אנשים אחרים מהאקדמיה שתמכו בפרץ מתעלמים והמילה מתעלמים היא בלשון המעטה מהתרומה של עמיר פרץ למה שקורה בימים אלה , אין כלל ספק שעמיר פרץ ממלא תפקיד במה שיקרה או כבר קרה ובעתיד האנשים שנפגעו מהמלחמה שלא הוכרזה .

  לגבי החיזבללה רוב ההפצצות לא פגעו בכלל בחיזבללה אלא בלבנונים חפים מפשע.

 11. רתם

  ומתנגדת לתסמונת 'ההורה הלא מתערב', שזה ביטוי קיצוני ונוראי שלה
  (ראה דבריה של נורית פלד אלחנן על האימהות נטולות האימהות). מטובי שוחרי השלום אפשר לשמוע משפט בנוסח : אני חינכתי אותו לאי אלימות, אבל, אני לא רוצה להתערב בהחלטות שלו, להתגייס, ללכת להיות לוחם קרבי, להפציץ יום ולילה את עזה וכו'. אין הרבה מה להוסיף על מה שאמרה פלד אלחנן, רק שההורה שוכח שלא סתם מגייסים בגיל שבו כל ניסיון החיים של האדם הצעיר הוא רק במסגרות ממשמעות.
  תודה לשניר ובברכת סוף למלחמה והתחלת חיי שכנות עם הפלסטינים והמזרח התיכון (במקום עם אמריקה והודו).

 12. חזי מחלב

  דומני שאפשר להחיל על ארי שביט, את אמירתו-הגדרתו של ארתור קסטלר על ישעיהו ברלין: "שמנוניות מבחילה".
  כל מה ששביט בעצם מבקש זה לחזור לשיח הישן והמאוס ההוא של שנות החמישים. הדברים ידועים אף יגעים, וכל המוסיף גורע.

 13. Reuven

  You ask what is hapening to Peretz – nothing new, actually –
  An immature bigot and liar.

  Tovel vesheretz beyado !

 14. דרור ניסן

  אם המלחמה היא עבודה ושוק העבודה הוא מלחמה, אז ארי שביט הוא עיתונאי וקופרווסר הוא המח של צה"ל.
  ביידיש אומרים: באהיט זאל מען ווערן (ישמרנו האל)

 15. פנסיונר

  מר קוםרווסר שהיום הוא אזרח מגלה לאויב למה צהל והמחקר באמן נכשלים לאורך כל הדרך, החל מיום הכיפורים ועד היום.אינטפדה ראשונה ושניה הסכם השלום נצחון החמאס על הפתח, אם ניקח לדוגמא את שלשת השמות האחרונים שעמדו בראש אמן נבין את כשלונו של צהל בניהול מאבקים עם אויבינו.
  ההערכות היו מוטות וממלאות את הציפיות של המנהיגים מופאז, יעלון, וחלוץ.ומעולם לא התאמתו עם ההערכות של ראש הממשלה. ולכן הערך המחקרי שוה לאפס ,והתוצאה בהתאם.
  הכשלון במערכה נגד החיזבלה היה כשלון טוטלי. עתוי המערכה נקבע על ידי החיזבלה ,לדעת אמן מתוך טעות במבחן התוצאה , הטעות היא כולה של אמן.לדעת קופרווסר היריב הבלבל וטעה בשיקול דעת וחשב כי ישראל תמנע מתקיפה ובמבחן התוצאה נצרלה חיכה ורצה את המאבק הצבאי כי היה מוכן , וישראל נכנסה למלחמה לא מוכנה צבאית ולא מונה בעורף. והתוצאה בהתאם מטרות המלחמה שלא ניתנות לביצוע. והסתמכות על ארצות הברית שתתקן כל קלקול של ממשלה חסרת אחריות וידע יהירה שחצנית ובלתי מוכנה לתפקיד של הנהגת המדינה.

 16. איריס

  אתה שואל מה קרה לפרץ, ומבדיל בין התנהלותו במלחמה מול הלבנונים בכלל ומול העורף והמחוייבות החברתית שלו אליו. מכיוון שלא ראיתי את נסראללה מעולם בטלויזיה (רק בתמונה בעיתון) ואני לא חשופה לטלויזיה כמעט בכלל, יש לי ידע שונה על חזב אללה כנראה. אני לא מכירה אותם מספיק, ויתכן שהם התגלמות הרוע עלי אדמות כפי שמנסים התקשורת והמיילים לצייר, אבל מה שאני קוראת שנכתב עליהם על ידי ישראלים, ועל הלבנונים בכלל הוא דה הומניזציה כללית. לקרוא לחזב אללה ארגון עם שנאה נאצית ליהודים, סותר את מה שאחד ממנהיגיהם פדאללה אמר. הוא אמר שהם נלחמים בישראלים בגלל אי הצדק שהם מעוללים לפלסטינים, והם היו נלחמים בהם גם אם הם היו מוסלמים. לפחות האמירה הזו מאוד שונה מאמירות נאציות. אצל הנאצים מה ששינה הוא המוצא הביולוגי ולא המעשים. (וגם הנאצים היו בני אדם ).
  אני מתעקשת על זה, מכיוון שאני מאמינה שעד שלא נראה שיש בצד השני אנשים ולא מפלצות, לא יפתר גם הענין החברתי. עמיר פרץ הוא בן אדם אחד שלם. כשהוא משעה את יכולת הראיה שלו לגבי ה"אחר", הוא לא תמיד מצליח להבדיל בין חזב אללה לבין תושבי קרית שמונה או דיר אל אסד. ויש ישראלים רבים שמתנהגים בצורה כזו. גם אתה דוגל בפתרון אלים נגד החזב אללה ומבקש התייחסות אנושית לאוכלוסיות חלשות. זה לא עבד בשום מקום. משטרים שנהגו באכזריות כלפי חוץ התנהגו בצורה כזו גם כלפי פנים. עמיר פרץ הולך עכשיו מכות והוא לא יכול להתפנות לשום דבר אחר. אתה רוצה שהוא ילך מכות ביד ימין, ילטף את "תושבי הצפון" בשמאל ויתן בעיטה קלה להירשנזון תוך כדי עם הרגל, כדי שהוא יזרוק כמה גרושים צפונה. פרץ לא יכול לעשות את זה, כי אז הוא יפול. אז צריך להחליט מה רוצים ממנו …

 17. מקסים די קאן

  לאיריס,
  אני בכוונה לא רציתי להכנס בתגובה שלי לעניין המלחמה ,אלא אך ורק לעניין החברתי.לעניות דעתי הסוגיה משרתת אך ורק את ההגמוניה הגזענית. אפילו אתר נהדר כמו העוקץ נגרר לכך. היכן הסוגיה החברתית לעזאזל בתוך כל זה?
  אבל הצבת לי אתגר ואנסה לעמוד בכך.
  תראי איריס יקרה, יש מקרים שעמים שונאים עמים אחרים. זו עובדה שאפשר רק להצטער עליה אבל היא בהחלט קיימת. הרי לך דוגמה מהמקום שבו את מתגוררת.
  שיעור היהודים בגרמניה, לא עלה א ף – פ ע ם על אחוז אחד!! שמעת טוב מה שאמרתי זה עתה? אף פעם היהודים בגרמניה לא היוו יותר מאחוז אחד באוכלוסיה. משמעות הדבר היא שיכולת להיוולד באיזה כפר נידח בבוואריה למשל,בתחילת שנות העשרים של המאה שעברה, שיא הפרובנציליות, כפר קתולי בדרך-כלל, מבלי לראות יהודי אחד לרפואה בכל ימי חייך, ולשנוא אותו שנאת מוות. למה? כי כך חינכו אותך הורייך וכך חינכה אותך הכנסיה.מכאן הדרך לרצח עם חלקה ביותר.
  זה גם מה שקורה פחות או יותר עם החיזבאללה. זה אירגון פשיסטי לכל דבר עם יחס נתעב לנשים (בתור אישה אני בכלל לא מבין אותך, להגן על החלאות האלה?, נו באמת..), שונא יהודים, שאין ולא צריך להיות לו שום קשר לשחרור פלשתין.
  אני כמזרחי, ואולי צ"ל בראש וראשונה כמזרחי, האחרון שיגן על ממשלות ישראל לדורותיהן. אבל בשם אלוהים מה את רוצה? ישראל נסוגה לפני 6 שנים מלבנון, ישראל מכריזה כי אין לה שום תביעות כלפי לבנון, ישראל לא עשתה שום פרובוקציות בשנים האחרונות בלבנון, ואת באה להגן על החלאות האלה? אולי תציעי לפדלאללה הזה שלך להמיר את 13000 הטילים בילקוטים לבתי הספר ולתרופות?
  נ.ב. את אומרת שגם הנאצים היו בני אדם? זה נכון אבל זה לא אומר שלא היה צריך להשמיד כמה שיותר מהם בתום המלחמה, פשוט להרוג בהם כמה שיותר. יש בהיסטוריה תופעות בלתי נסלחות, והנאציזם עומד בראשן.

  אין בי שום רצון להיות פציפסט ולהבין את החלאה שממטיר מאות טילים מדי יום ביומו על אחינו הנמקים בקרית שמונה ובנותיה. לפחות לא לעת כזאת. באמת יש גבול..

  האם שמת לב איריס, שסוג השיח הזה שגררת אותי אליו, משרת בדיוק את מטרותיה של ההגמוניה שלא משתינה לכיוון של המזרחים שאוכלים אותה בצפון? ומי משרת אותה כמו עבד בזוי, ארמנד פרץ משדרות..

 18. איריס

  אני רואה שאתה ממש כמו ממשלת ישראל, גם אותך ניתן לגרור ובכזו קלות לעשות לך פרובוקציה….
  מכיוון שאני מאמינה שיש לך מה להגיד, גם בלי שאני אגרור אותך לויכוחים שונים ומשונים, אני לא מאמינה שאתה רק נגרר ועושה רושם שאתה בן אדם עם חשיבה עצמאית ולא עבד של התקשורת. אז אני ממשיכה בדיבור בינינו.
  זה שאני מנסה להבין מי האנשים שעומדים בצד השני, לא אומר שאני מגנה עליהם או מצדיקה את התנהגותם. זו בדיוק החשיבה הדיכוטומית שקיימת בישראל (ואופיינית למצבים של הישרדות, שבהם אין גוונים ואין זמן להתלבטויות). אני רחוקה מזה, ואחד היתרונות של זה, הוא שאני לא מרגישה מאויימת וכן יכולה לראות דברים גם אחרת. פדאללה הוא שלי בדיוק כמו שהוא שלך. אני לא בעדו ולא נגדו, אלא מנסה להבין אותו. וגם לישראלים זה כדאי. תראה מה קרה למודיעין הישראלי רק כי הוא חשב שמדובר בארגון שכל מה שהוא יודע לעשות זו "עבודה ערבית" ואפשר לחסל אותו ביומיים. שירה אוחיון כתבה יומיים אחרי המלחמה שאי אפשר יהיה לחסל את חזב אללה ולא את חמאס, כי מדובר בתנועות עממיות. אז יש לך אינטרס להבין מי השכן שלך ואתה לא צריך לתמוך בו בשביל זה. וגם אני לא. ובתור מזרחי זה שיח מאוד רלוונטי בשבילך, כי גם אתה נחשב אחד שעושה "עבודה ערבית" ולא מסוגל ליותר מזה. אם תצליח באוניברסיטה, זה רק כי אתה יוצא מן הכלל שמעיד על הכלל.
  בעיני השיח הזה חשוב והוא קשור לשיח המזרחי ולא נעשה במקומו. ארמנד פרץ משדרות לא במקרה עושה את העבודה המלוכלכת של ההגמוניה האשכנזית. אם קוראים את הדיווחים ב"הארץ" רואים גם איך הוא מוצג בתור זה שדוחף למלחמה בעוד אולמרט מתלבט ושוקל מהלכים, ואז הולך אחרי "איש השלום" פרץ אל המלחמה. כדי להבין למה פרץ עושה את זה, צריך להבין את האינטרסים שלו ושל האחרים. ופרץ מראה כמה הסיפור המזרחי והפלסטיני אחוזים זה בזה.
  וזה שהנאצים היו בני אדם, לא עושה אותי לפצפיסטית. לא כל מי שמנסה להבין את השכנים שלו נהיה בגלל זה פצפיסט. לי נראה בכל מקרה די נבון להבין קודם מה הבעיה ומי עומד מולך לפני שאתה מחליט על פתרון. ממשלת ישראל, ועמישראל לא עשו את זה. וכמו שאומר הפתגם: חכם יודע לצאת ממצבים שנבון לא יכנס אליהם. ישראל אפילו לא יוצאת חכמה מהסיפור הזה למרבה הצער.

 19. איריס

  עוד תוספת ששכחתי:
  יש אכן שנאה בין עמים, אבל יש לה גם דינמיקה. לפני שני דורות גרמני וצרפתי לא היו יושבים יחד לאותו שולחן, והיום הם חברים טובים. אפשר לטפל בשנאה הזו. ערבים לא שנאו יהודים כמו נוצרים, למשל והאנטישמיות היא במקורה ובשורשיה נוצרית, כמו שהיטבת לתאר. דווקא על הבסיס הזה יש תקוה. המהלכים של ישראל לא תורמים להורדת שנאה, אלא להיפך.

 20. מקסים די קאן

  לאיריס,
  לא הבנת שום דבר מטענותי. עד שיש למזרחים שר בשם ארמנד פרץ המבטיח אג'נגה חברתית כמעט מהפכנית, המדבר על שינוי סדרי עדיפויות כמעט כמו איזה לנין, ופתאום, (ואולי בכלל לא פתאום) בא טראח! אחד כזה גדול ונפל על ראשינו (אני מתכוון למזרחים המודעים), ושוב אללי, איזו אכזבה גדולה ונוראה.והרי על כך בוכה הנביא. זו הנקודה במלחמה הזאת ואין בילתה. כל השאר באמת לא חשוב.

  זה לא שאין לי דיעה על המלחמה, וזה לא שאני לא חושב שהמזרחים צריכים לדבר על כך. מה שאני מאוד מעוניין שיקרה, זה שתקום צעקה אחת גדולה, מקצה הארץ ועד קצה, שתזעק את זעקת הפקרת המזרחים בעורף. אולי בגלל שאת נמצאת בגרמניה ואינך רואה את התמונות, את גם לא מבינה מה הולך כאן. לו היית רואה את התמונות היית מתפלצת.
  שוב, ההגמוניה הגזענית נותנת את ידה להפקרת המוחלשים. אלה שנזרקו להיות בשר תותחים לפני יותר מחמישים שנה על הגבול. ושוב, פעם אחר פעם, התמונה לא משתנה.והתמונה גם לא משתנה, אדרבא היא אפילו מחריפה, כשארמנד פרץ משדרות כן יכול היה לשנות אותה, ועוד איך הוא היה יכול לשנותה. הוא היה יכול לעשות זאת גם מבלי לתת דחיפה להירשזון,לעשות זאת מתקציב משרד הבטחון עצמו, תקציב ענק של מיליארדים. והרי מכאן נובעת האכזבה.

  פרץ, ככלות הכל הוא לא איזה טיפש מהרחוב. הרי עכשיו גם "חבריו" למפלגה, אלה שהיו אנטי חברתיים בעליל כל השנים (זה הדבר האחרון שמעניין את הבוק וילנאי ואת המיליטריסט יתום) יעוטו עליו בעניין זניחתו הפושעת של העניין החברתי, ובצדק. ועוד לא התחלנו אפילו לדבר על המחדלים הצבאיים. תתארי לך בישראל העשירה (לא למזרחים) חיילי מילואים לא היו מצוידים באוכל ובמים!
  ואת באה לי עם הפאדללה הזה עכשיו! נו באמת.. את רוצה שאני אבין אותו. מה יש להבין כאן. אם אתה מורה רוחני של אירגון חברתי, כך מתיימר החיזבאללה להיות, אז תקנה לעזאזל ילקוטים לבתי הספר ותרופות במקום טילים. ובכלל לשם מה הטילים ומה בכלל הקשר בין הפשיסט הזה נאסראללה לבין שחרור פלשתין. אני יכול להבין שהניה או אבו מאזן נאבקים על כך, אבל נאסראללה?. אפשר שכמו הדוגמה הקודמת שנתתי על הכפרית מבוואריה, גם נאסראללה לא ראה (במציאות, לא בטלוויזיה) יהודי בימי חייו.ובכלל, כל העניין הזה ממש מגוכך, מדובר בארגון מתועב לחלוטין (לא ענית לי על היחס שלו לנשים.).

  ושוב כל הדיון הזה שהוא מיותר לחלוטין מרחיק אותנו מהבעיה האמיתית: כלומר היחס המחפיר לעורף, כלומר היחס המחפיר לפריפריה, כלומר וביתר שאת ביחס הבזוי למזרחים שאוכלים אותה שם כבר יותר מחמישים שנה! ותתארי לך שהם אוכלים אותה עוד יותר כשארמנד פרץ, משדרות, דווקא הוא מאכיל אותם בקש, והוא עוד לא יודע מה מחכה לו בהמשך מההגמוניה הגזענית!, ואת יודעת מה? הפעם בצדק גמור!
  זאת הנקודה ואין בילתה, כל השאר הוא באמת הבל ורעות רוח.

 21. איריס

  אני מסכימה כמעט עם כל מילה שאתה אומר, וניסיתי רק להגיד דבר אחר: הבעיה היתה הציפיה מפרץ. אני אנסה לא להגיד את זה בטון של "אמרתי לך", אבל אם תלך למאמרים שהיו כאן מלפני הבחירות, תראה מה כתבו המזרחים (המכונים רדיקאלים ), תלך ל"קדמה" ותקרא. לעמיר פרץ היתה הזדמנות לעשות שינוי והיתה תקוה לרגע קט, שאפשר היה לקבור אותה סופית ברגע שהוא לקח את תיק הבטחון. עכשיו תתאר לך שפרץ ומפלגת העבודה הצ'וקו מוקו היו עכשיו באופוזיציה, ובמקום ששלי יחימוביץ' היתה מודיעה עכשיו שהיא לא תתמוך בתקציב, היא היתה מתגייסת לטובת העורף הזה, בשר התותחים הנצחי, שהיא רצה אחריו לפני הבחירות. בדיוק בשביל זה צריך אופוזיציה ובדיוק בשביל זה אולמרט היה צריך את פרץ בקואליציה. ואולי צריך לקבל את זה ככה: כל מי שיהיה בראש מפלגת העבודה במתכונתה הנוכחית (כלומר לא עם חשיבה ואמונה סוציאליסטית) לא יוכל לעשות אחרת. יש המון מחקרים שמראים מה קורה לאנשים ברגע שנותנים להם תפקיד מסויים, איך הם נכנסים אליו ומשרתים אותו. למפלגת העבודה אין כלים פוליטיים להתמודד עם המציאות בישראל בדרך שהיא שונה מקדימה. גם אם יעמוד בראשה כוכבי שמש, הוא יהפוך לתואם עמיר פרץ או פרס או מעלה-חרס.
  ואני לא אעזוב אותך עם נסראללה או פדלאללה, כי הם לא יעזבו אותך. הם צועקים לך שיש קשר בין עזה ללבנון ואתה לא מקשיב. אז הם צועקים יותר. ומציקים ומרביצים. וממשלת ישראל מתייחסת אליהם כמו אל המזרחים, שהם רק דרגה אחת מעל הפלסטינים הישראלים. ואני מקווה שהמזרחים יצאו להפגין. ממילא האוהלים בגני התערוכה מלאים ויש כעס. ואני מקווה מאוד שיהיו מספיק, ושהשוטרים והחיילים שידם קלה על ההדק (בהתחלה הם ירו רק ב"ערבים", אחר כך ב"בדואים", אחר כך במפגינים בבלעין (אחד נותח ביום שישי בראשו, ותלוי בין חיים למוות). יותר מדי מזרחים יחד זה הסיוט של הממשלה. ועכשיו אתה אומר לי: מה אכפת לי איך מתנהגים לאויבים הגרועים שלי, לפלסטינים ולבדואים. אלי כמזרחי, אני רוצה שיתנהגו כבני אדם.
  ובענין הנשים: בטח שאני מתנגדת לכל תנועה שמדכאת נשים. אבל עכשיו מצבן של הנשים רק יורע. קודם כל יש לי סולידריות איתן, וכדי שהן יוכלו לשפר את מצבן, הן צריכות לחיות בבית שלהן ברווחה. לא בבתי ספר כפליטות, לא במנוסה ולא לאבד את ילדיהן ולחיות עם הסיוט הזה כל החיים. כדי שאישה תוכל להשתחרר מהדיכוי שגברים מדכאים אותה היא צריכה כוחות. אפשר רק ללוות אותה ולתמוך בה מבחוץ, אי אפשר לשחרר אותה. גם אם אלך באופן אישי ואוריד חו"ח לכל אישה את כיסוי הראש שלה, זה לא ישחרר אותה. כמו את המזרחים. תעשה מהם בשר תותחים והם חושבים ומתנהגים ככה כאילו הם נולדו לתפקיד הזה. איך אתה מצפה שנשים יוכלו לדרוש ילקוטים כשהן פליטות ונלחמים. גם שם הגברים יגידו להן "שקט יורים".
  וחוץ מזה טוב שאתה כותב.

 22. מקסים די קאן

  לאיריס,
  א. לא הזכרתי בכלל את הבדואים, מאיפה הגרלת אותם לוויכוח?
  ב. באתר העוקץ וגם בקדמה, בניגוד למה שאת אומרת הובעה תקווה לגבי עמיר פרץ. יוסי דהאן למשל כתב מאמר בשם קמצוץ של תקווה, וסמי שלום שטרית הביע התפעלות מהחית והעין של איתן כבל, כשהלה הכריז על נצחונו של פרץ בעבודה. יש לך זכרון קצר.
  ג. אין שום קשר בין לבנון לבין עזה. אין שום קשר בין השיעים המטורפים של החיזבאללה לבין הפלשתינים הנתונים לכיבוש איום מצד ישראל. הטילים של החוליגנים של נאסראללה נועדו אך ורק לשם השמדת יהודים באשר הם. לא כך הנשק שבידי הפלשתינים, שיש להם את כל הזכויות להתנגד לכיבוש הישראלי.
  ד. איני פציפסט וגם איני אינטרנציונליסט. אני בסך הכל מזרחי, (קודם כל אדם, כך לפחות אני מקווה) שמשפחתו ובני עדתו נקלעו לכאן, למעשה נגרפו לכאן בסחף של הסטיכיה ההיסטורית, ובראש מעייני עומדים האינטרסים של המזרחים. ואני שואל אותך מה רע בכך? מה לא בסדר בכנות הגמורה שלי? זו גם הסיבה שלעולם לא תראי אותי בהפגנות של "השמאל" הישראלי. אני מרגיש מנוכר לחלוטין לאנשים האלה. אנא עייני במאמרה של אסנת טרבלסי מהיום ותביני על מה אני מדבר.
  אני מקנא בך שיש לך כח והבנה לכל העמים ולכל הסקטורים שבעולם. אולי הכח הזה בא לך מישיבתך בארץ של הנאצים, שהיא באמת ובתמים אחת הארצות היפות ביותר בעולם. מי יודע אולי בכלל את גרה בהיידלברג המעטירה!
  אם כן אשרך וטוב לך.

 23. איריס

  בכנות שלך יש רק טוב, וזה שאתה קודם כל מזרחי כאדם, זה ברור וגם מובן שאתה דואג לאינטרסים של האנשים שקרובים לך. כל אחד נוהג ככה (וגם אני בכתיבה שלי בפורומים הללו, למרות שאני יושבת בברלין, לשמחתי לא רק בירתם של הנאצים בעבר אלא גם העיר התורכית השלישית בגודלה היום). מה שאני מנסה להגיד לך, זה שכדי לדאוג לאינטרסים של המזרחים, אין לך ברירה אלא גם להתייחס לאלו של השכנים שלך מכל הכיוונים. על הקשר אתה הרי בעצמך הצבעת: פרץ עושה מלחמות במקום לדאוג למי שהוא הבטיח לדאוג לו. הוא מחרב במקום לבנות.
  יוסי דהאן כתב ב"העוקץ" מאמר שנקרא "זיק של תקווה" וסמי שלום שטרית דיבר על הבחירה של עמיר פרץ כ"פרוזדור לגאולה". לא הגאולה עצמה, כי אם רק הפרוזדור לה. מסדרון שממנו אולי פעם אפשר יהיה להגיע לגאולה. מי שמכיר את הדימויים שיש ליהדות עם פרוזדורים, יודע שמדובר בדרך ארוכה. ומי שמכיר את הדעות של סמי שלום שטרית, מבין שמדובר אולי בעוד זמן רב, אם מדינת ישראל תהיה קיימת אז. וזה פרוזדור, מכיוון שמזרחי נבחר לראשונה לראשות מפלגת העבודה, סמל ההגמוניה האשכנזית. וגם בחירתו היא סמלית וזו חשיבותה, וזה הנורא כל כך, כי השתיל הרך הזה שהיה הזיק של התקווה לא הספיק לתקוע שורשון וכבר נבל.
  את הקשר בין לבנון לעזה עושה גם החזב אללה. זה מה שאני מנסה להגיד לך: הם אומרים לנו משהו. אפשר להקשיב ולהחליט שזה לא רלוונטי, אבל כדאי קודם להקשיב ורק אז לבדוק אם זה רלוונטי או לא.
  והבדואים, קשורים לענין כמו גם הפלסטינים. גם הם על הסולם הזה בחברה הישראלית ונמצאים מתחת לאחרים. אז אם אתה רוצה לשנות את זה, אתה צריך להבין את החברה בה אתה חי. אתה מסתכל רק על כמה חלקים בפאזל. זה כמו בן אדם שחי בבית משותף עם אחרים ומשתתף עם כולם באותה המעלית, ומתלונן שהיא לא משרתת את הקומות העליונות ורוצה שיפור רק בשבילן, אבל ההחלטות בבית המשותף מתקבלות על ידי כל הדיירים. אז אני מבינה שזה מעצבן, כי היה נוח יותר לכל אחד מאיתנו להיות אחראי לבד על המעלית, אבל אנחנו לא חיים לבד ואין לנו ברירה אלא להתייחס לכל הדיירים, כל אחד עם הצרכים שלו והשריטות שלו והריחות והקולות שיוצאים מהבית שלו.