כל אחד במשבצתו

נעמה נגר

ערב שבת, הערוץ הראשון

דיווחים על לוויות.

טקס

עכשיו מעוצבת הישראליות.

ומהי הישראליות אם לא מארג של בלתי-שווים, שברגע נתון מתים יחד על אותו דבר, לא ברור על מה

כך מובנה התשבץ: כל אחד במשבצתו.

שקט, לא לזוז! עכשיו נחזיר אתכם למקומכם, במנוחה נכונה

הצבר עם תואר שני בפיסיקה הותיר מאחוריו אישה

הקיבוצניק בדיוק חזר מפראג עם חברתו

ואחד עמד לנסוע לתאילנד עם חברתו

אולי להציע לה

אחר, סמוכה – הוא הבן של גבאי בית-כנסת. הוא שלח לאביו הודעת טקסט להתפלל עליו, טרם מותו

שהרי המזרחים הם דתיים אמיתיים. קרובים לשורשים. אותנטיים.

יש לו גם שלושה אחים אחרים בקרבי. עושים הרבה ילדים, אלה

ואילו האמא של ההרוג השחור נשארה מאחור, באתיופיה, כשהוא עלה לארץ.

בלילה שלפני מותו היא "חלמה בלילה" שמשהו "לא טוב" קורה לבנה

וכבר הגיעה לארץ להשתתף בלווייתו (ולא ברור אם באווירון באה או על גבי עוף –הקול(

איזו אקזוטיקה פרימיטיבית. היא שומעת קולות ורואה חזיונות. אינטואיטיבית.

בטח מדברת עם השדים, זאתי, והשאמאן של הכפר עושה לה קו-לו-לוש לסלק את הרוחות. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רן לוי

  ומעמד חברתי. זהו ליקוט ציני, ומגמתי שאינו מקרי של כמה משפטים מבין אלפי משפטים שנכתבו, נאמרו ושודרו בחודש האחרון בתקשורת הישראלית על נופלי מלחמת לבנון השנייה.

  במלחמה הזו נהרגו ישראלים מכל העדות, מכל המעמדות ומכל היישובים. ואני אינני מונה אותם כדי שלא לסדר אותם באופן סטריאוטיפי כפי שמקווה הכותבת.

  בושה הנובעת מרגש נחיתות שעבר זמנו. אנחנו ישראלים, גבירתי . זה איננו אומר שאיננו יכולים להפגין מנהגי אבלות, תקווה, או תפילה שונים לפי העדות שמהם באנו.

  הכותבת מקווה שנאמין לה שרק מזרחים מתפללים לשלום בניהם הלוחמים, שרק אשכנזים לומדים פיסיקה, ושרק קיבוצניקים חוזרים מטיול בחו"ל – שקר מתועב. מעולם לא חשתי תיעוב כה גדול כלפי איזשהו מאמר שנכתב באתר זה כפי שאני חש עכשיו.

 2. שירה

  נסראללה מבטיח והוא מקיים. הבטיח בית קברות לחיילים בליטני ויקיים. ואין מי שיעצור את האיוולת המתגלגלת הזו. כולנו חיילים טובים מצייתים לפקודה. עכשיו כבר כולם מדברים על המחדל והפדיחה אבל אין מי שיעצור את חלוץ. העיוורון שהשתלט על כולם תוצר של עשרות שנות שטיפת מוח בחינוך ובתקשורת.
  מנפיקים לנו שקרים מבוקר עד ערב: "אנחנו מדינה שנלחמת מול ארגון טרור".
  שקר וכזב: אין מדינת ישראל נלחמת נגד אין מדינת לבנון. מי שעקב בשנים האחרונות אחרי הפרטת משרדי הממשלה ונכסיה לטובת בעלי ההון, מי שקרא את ספרו של סבירסקי "מחיר היוהרה" , וצפה בסרט שביתה, ודאי הבין שהמדינה נשלטת ע"י מס' מצומצם של בעלי הון והחונטה הצבאית. אין צורך בהפיכה צבאית פה. הפרלמנט והציבור הישראלי ויתרו על המדינה ללא כל התנגדות. גם אוייבנו צפו מן הצד ועקבו בעניין רב אחר התפוררות המדינה והבינו שפני הצבא כפני המדינה.
  בחירתו הצינית של עמיר פרץ בתיק הביטחון במקום להתעקש על האוצר, תוך שהוא מצפצף על בוחריו ומפקיר את המוחלשים ואת הפריפריה לחסדיו של הירשזון הגזען, נציגם של בעלי ההון בפרלמנט, מסמלת יותר מכל את הרקבון, העדר ההנהגה, והעדפת הממון והכבוד על פני כל ערך הומני אחר.
  גם אנו השמאל המזרחי , שסימנו דרך בתחילת שנות התשעים לחברה מתוקנת וצודקת ולהשתלבות במרחב המזרח תיכוני, זעקנו והתרענו – כשלנו בהעברת מסרינו לציבור הישראלי ובהעמדת הנהגה פוליטית אלנרנטיבית ראויה. כל שנותר לקוות הוא שמהכשלון המהדהד של המלחמה הזו יבוא תיקון גדול, ושתקום הנהגה מזרחית וערבית אמיצה שלא תיסחף בזרם העכור של רדיפת הממון והתארים (כן, גם תארים אקדמים שמשתקים כל ביקורת רדיקלית אמיתית) , כי מי שישאר פה בסוף (בדיוק כמו בצפון …) הם בעיקר מזרחים, ערבים ושאר המוחלשים. והתיקון חייב להתחיל בראש ובראשונה בסיום הכיבוש ובכיבוד זכויות האדם והאזרח של הפלסטינים, ובהשתלבות תרבותית ופוליטית במזרח התיכון.

 3. גולש

  ללעוג לאמא שחורה אתיופית על חזיונות של אמא המתקשרת עם בנה זה כבד מגדיש את הסאה, ולא חשובים המסרים המוסתרים בדברי הכותבת (כנראה אשכנזיה אתאיסטית).

  ואם אני טועה אז תכתבו לי בגדול.

 4. קורי חביב

  הרי את כל החלוקות הללו את, ולא התקשורת, היא שעושה. באיזה משבצת זה שם אותך?

 5. שניר

  לקחו קהילות מפוארות והפכו אותם לפשיסטים גזענים כמוהם. הקטע צולם בתחילת המלחמה:

  http://news.walla.co.il/?w=//946426

  ורק אמא אחת זוכרת שפעם היה יפה יותר. ממנה גם מלאך המוות בכבודו ובעצמו כבר לא ימנע מלנטוע "דה-מורליזציה" באדמת גיהנום.

 6. אריה בן חורין דניאל 69/2 בת-ים 59469

  לכותבת לא היו כנראה שום כוונות גזעניות, היא פשוט נתנה צילום של המציאות העידתית-חברתית
  הקיימת בישראל. לבקר אותה, זה כאילו היינו שוברים את המראה שלתוכה אנו משקיפים ומגלים שאנחנו לא כל כך נחמדיים……….

 7. שלמה אלפסי

  שימשת לי וסביר להניח שלעוד רבים אחרים כפה וביטאת בצורה מעולה את תחושותיי.
  רמת הנסיונות של גורמים עלומים (… פשיזם, פשיזם, כאן כ- A hidden tyrany) להכות בך ולהעליב אותך על כך (כאילו שזה יעזור להם…), ובכך לפעול להשתקתך ולכך שלא תכתבי עוד מהכתיבה החשובה הזו, מהווה מדד מצויין המבטא את המידה בה את פוגעת בול בנקודות הנכונות.
  אותן הפרקטיקות הן בשימוש גם כלפי עורכי בימת העוקץ: ככל שהכותבים הרציניים קולעים יותר ויותר במדוייק הנסיונות של הגורמים המנסים ללא לאות לשלוט טוטלית במציאות חיינו לרפות את ידיהם, להעליב אותם אישית, לשתול דה-מורליזציה, להעסיק אותם בהתגוננויות בלתי פוסקות ולהסיח את דעתם מהמשך החשיפה של העובדות גוברים בכמות וב'איכות' (כאילו שזה יעזור להם…).

 8. סטודנט

  הפוסט נכתב באירוניה, מתוך כוונה להצביע על סטריאוטיפים בתקשורת (שממקמת כל אחד במשבצת משלו). לא נראה שהיתה פה כוונה לחזור על הסטריאוטיפים האלו.

 9. ron

  od 19 yisraelim metim
  mamash yofi shel milhama, lo?

  where are all those "leftists" who supported the war? where are they hiding? shame on you all!!!

 10. רן לוי

  לסטודנט – מאמרה של גברת נגר לא נכתב באירוניה, המאמר נכתב מתוך ציניות עמוקה ומרושעת במטרה לשלול את קיומו של צה"ל ולפורר אות מתוך מטרה שבכך תתפרק החברה הישראלית-המעמדית-עדתית ותיווצר חברה אחרת בבחינת "לשפוך את התינוק יחד עם המים". אולי זו מטרה מוצדקת בעיני הכותבת, אך אני מגנה את הדרך להשגתה בכל לב

  ואסביר את עצמי – המלחמה הזו ונופליה מוכיחים שצה"ל הוא צבאה של מדינת ישראל – כולה, על הסבך המעמדי והעדתי שלה. אינני מתעלם מהעובדה שחלק מהאנשים שבוחרים בקריירה צבאית או בשירות קרבי עושים זאת גם במטרה לשפר את סיכויי הניוד של עצמם בתוך הסולם החברתי-כלכלי. העובדה שאני מתנגד כמו הגברת נגר לסידור השלבים שבסולם, ולגודלם של השלבים אינני הופך אותי למתנגד לכך שהסולם הזה יקויים, הוא קיים מעצם טבעה של חברה, ואני מצדיק את התפקיד שהוטל על צה"ל לשמור על עצם קיומו.

  גברת נגר יוצאת באופן מתוחכם נגד קיומו של הצבא בכך שהיא מטיחה בנופלים "מה שווה קורבנכם, אם החברה הישראלית הגזענית והמעמדית, מסדרת אתכם בתבניות הגזעניות והמעמדיות שלה לאחר מותכם". ואין טעות גדולה מזו – החברה הישראלית איננה עוסקת בחלוקת הנופלים באופן גזעני לעדות ולמעמדות. בכך שהכותבת לוקחת בציניות כמה עובדות ביוגרפיות חלקיות על כמה מהנופלים כפי ומסדרת אותם בתבניות הסטריאוטיפיות, היא נותנת את ידה להעצמת הגזענות והמעמדתיות.

  ואם נגד התקשורת הישראלית מבקשת הכותבת לצאת, גם כאן היא טועה. כל כלי התקשורת מספרים את סיפורם של הנופלים, חלקם מבליטים פרטים כאלה, וחלקם אחרים. גם אחיו התאום של אחד מהרוגי השבוע הראשון למלחמה חלם שאחיו ימות וגם העובדה הזו פורסמה במסגרת הכתבות על הנופלים, והוא דווקא חיפאי אשכנזי. מה זה אומר עליו? מה העובדה שבחרת להתעלם מכך במאמרך אומרת עלייך, גברת נגר?

 11. נורית

  אכן כן, בחברה הישראלית אנשים שונים ממקומות שונים בעלי אמונות שונות וצבע עור שונה מתים ביחד- ובדרך כלל המשפטים הראשונים שכותבים עליהם ומשדרים עליהם אין בהם חכמה יתרה אלא ביטוי לרצון אנושי ומאד לא פוליטי "להגיד משהו". גם זה חלק מהישראליות .
  אי שוויון ופערים אמיתיים קיימים בחברה הישראלית. הנסיון להאציל על כל משפט טענת- אפלייה מאפיל על אי השוויון ומוזיל אותו.
  הנסיון למצוא במוות אפלייה- הזוי יותר מן המלחמה הזאת.

 12. מעין שריג

  מזמן לא קראתי דבר כה רלוונטי (והאמיני לי שקראתי הרבה) אשר נכתב בצורה כה מיוחדת. בתור מפיקת חדשות בערוץ השני אני יכולה לומר שאת לחלוטין צודקת. מערך הסטריאוטיפים אשר 'מולבש' על כל חלל בתואנה של 'החיפוש אחר הסיפור האנושי והפארטיקולרי' תוך עשיית רומנטיזציה, ולא מעט רדוקציה יש לומר, הוא מרתק ואני חושבת שהיכולת שלך לחשוף את המובן מאליו וכמו לקרוא המלך הוא עירום היא מדהימה. לכן, לא פלא שהצליחה לערער כאן מספר לא קטן של א\נשים. הבנת את הפרנציפ.

 13. אנונימית

  עוד בענייני גזענות, רק לפני כמה שבועות התנפלו כמה מגולשי העוקץ על סמדר לביא וראובן אברג'ל בטענה שהם גזעניים, עדתיים ויוצרים פירוד בגלל שציינו שרוב ההרוגים הם מזרחים. בשבוע שעבר פורסמה בהארץ כתבה תחת הכותרת: 9 הרוגים מבני הקיבוצים. רוצה לומר: יש לנו פה 9 מתים איכותיים , מלח הארץ, יפי הבלורית.
  יש סתם חיילים הרוגים שדמם כל כך זול בימים נוראים אלו.

 14. יעקב כהן

  לרן לוי,
  אולי במקום לבקר את הגב' נגר שכתבה מאמר מצויין, תארגן הפגנה נגד התקשורת האשכנזית-גזענית?
  רק השבוע קראתי שהתקבלו 4 כתבים חדשים לגל"ץ וכולם אשכנזים.ובכלל, בגל"ץ למשל ,אתה לא יכול לשמוע בכלל קולות של מזרחים, חוץ מאיזה דפוק אחד, ג'קי לוי, שמשמש ליצן החצר של התחנה.

  האשכנזים האלה אם כן,שדומה לעיתים כי כולם יצאו מאותו קו ייצור: בתים עשירים ומבוססים, בתי ספר תיכוניים מעולים, הורים המחנכים אותם למצוינות אישית ולבוז כלפי המזרחים המוחלשים, העיתונאים האשכנזים האלה, הם הם הקובעים בדעת הקהל כיצד ואיך יצטיירו המזרחים בתקשורת.
  מה אתה מתנפל על הגב' נגר? אולי תתנפל במקום זאת על מעט המזרחים בתקשורת הישראלית שכמעט כולם היו למשרתים ועבדים של ההגמוניה הגזענית ? מדוע העובדה שתשעים וחמישה אחוז מהעיתונאים הם אשכנזים אינה מטרידה אותך? (יחס דומה תוכל למצוא רק בבית המשפט העליון).

  מה אתה רוצה מר לוי, שהמזרחים המשכילים דוגמת הגב' נגר ימשיכו לשתוק. האם גם אתה כמו ארי שביט רוצה להחזיר אותנו לשיח ולאתוסים של שנות החמישים, שאז המזרחים לא יכלו אפילו לחלום על לפתוח את הפה שלהם?
  ראה,בהקשר זה את רשימתו המחליאה של בני ציפר מיום שישי :"מלחמת סאלח שבתי".

  יאללה רן לוי, נראה אותך מארגן הפגנה נגד המפיה הגזענית!, פעם, כמה מצחיק הדבר היום, קראו למפיה הזאת, מאפיה שמאלנית!!, לא עלינו…

 15. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  איך יקוטלג כאן חלל קיבוצניק מעדות המזרח? מכל ההבחנות האלה שיוצאות כביכול נגד גזענות נודף ריח רע של גזענות בעצמן. ואיך יודעים היום מי הוא "מזרחי" עם שמות משפחה מעוברתים, ואיך "מפספסים" את כל המזרחים רק מצד האם, עם שם משפחה אשכנזי, הם לא נחשבים? הגיע הזמן להגיד שכל הניסיונות האלה למזרח בכוח את השיח הם גזעניים בעצמם. יש גזענות בחברה הישראלית, אבל לצערי חלק גדול מהכותבים בהעוקץ לוקים בה בעצמם.

 16. רן לוי

  ליעקב כהן –

  אני מזרחי , ואני חי ומתפרנס בתקשורת הישראלית כבר 25 שנה, הייתי כתב, הייתי עורך, הייתי בעל טור , הייתי אופוזיציונר חריף מאוד לשלטון הביזנטי-מושחת שהנהיגו בעירי ירושלים הר קולק ולאחריו והר אולמרט. המגינים הבולטים ביותר על השלטון הזה היו מזרחיים – רפי דברה ששימש כדוברו של קולק וחגי אליאס ששימש כדוברו של אולמרט.

  בין הממונים עלי והעורכים שלי במשך השנים היו אשכנזים והיו מזרחיים – מעולם לא כתבתי, ערכתי או שכתבתי טקסט אנטי-מזרחי במוצהר, יותר מכך מעולם לא נדרשתי לעשות זאת. להיפך – בשנות השמונים ערכתי סדרת כתבות ב"כל העיר" שהציגה את ההזנחה בשכונות ביניהן מוסררה, קטמונים, נווה יעקב, תלפיות וגילה. ליוויתי את מאבקם של תושבי ממילא נגד פינויים מהשכונה, סיקרתי את מאבקם של אנשי תנועת האוהלים, כתבתי על תושבי ימין משה שנעקרו משכונתם לטובת המליונרים "אנשי החן והטעם", ליוויתי את מאבקם של תושבי עין כרם נגד הרחבת הכפר והמשך מתן נחלות קרקע לעשירים. ואגב גדולי הקבלנים שהתעשרו מכמה הליכים כלכליים אלה היו "מזרחיים" ביניהם מרדכי יונה, והאחים ישראל.

  עורכי כל העיר ועיתון ירושלים – שהעניקו לי את הגיבוי במשך השנים שבהם סיקרתי או ערכתי חלקים בעתונים אלה לא מנעו ממני מעולם לעשות זאת, ולא הציגו בפני אג'נדה שעל פיה עלי להתיישר. הם לא מנעו ממני לפתוח לראשונה בעתונות המקומית מדור גדול שעסק בבעיות החינוך בעיר. כתבתי וערכתי על פי מיטב שיפוטי העתונאי ששופט אנשים על פי מעשיהם או מחדליהם ולא על פי מוצאם העדתי. אם התקשורת היתה אז גזענית – לא הבחנתי בכך בשנים בהם עבדתי באותם שני מקומונים בתפקידים שמהותם דיווח על המציאות.

  ואם אתה צודק והתקשורת הישראלית היא גזענית הרי שמצבך היה באותם שנים (שנות השמונים והתשעים) הרבה יותר קשה. חסמי השקעה היו מונעים ממך קרוב לוודאי לפתוח את האפיקים התקשורתיים המתאימים לביטוי השקפותיך – להקים עיתון יומי, שבועון או ירחון עלה אז ועולה גם היום הון רב.

  היום בעידן של אוטוסטרדת המידע והתפוצצות המידע באפיקים חוץ-ממסדיים (כולל אתר זה) יש חשיבות פחותה למפלצתיות שבה פועלת התקשורת הישראלית הגזענית בעיניך. מצא לך אפיק משלך לבטא בו את השקפותיך – הקם תחנת רדיו, בנה רשת של אתרים באינטרנט, הקם רשת של בלוגים.

  גם אם אתה צודק אתה מדבר בשפה של שנות השבעים והשמונים כלפי מציאות לגמרי אחרת הרווחת בשנות האלפיים. כהן תתעורר – לא הכל מתחיל ונגמר בעתונים היומיים, ברשות השידור או גלי צה"ל, ערוץ 2 או ערוץ 10. יש אלטרנטיבות זולות ויעילות שבהן יוכל השיח שבו אתה תומך לפרוח. בהצלחה.

 17. נתן.

  כתבה אנונימית:" בשבוע שעבר פורסמה בהארץ כתבה תחת הכותרת: 9 הרוגים מבני הקיבוצים. רוצה לומר: יש לנו פה 9 מתים איכותיים , מלח הארץ, יפי הבלורית."

  אכן שוב נחשפה הגזענות של עיתון "הארץ" לשמחת ליבם של כותבי האתר.

  יש רק בעיה אחת: הסיפור מצוץ מן האצבע.

 18. יעקב כהן

  לרן לוי,
  הנסיון שלך בעולם העיתונות מעניין אותי כקליפת השום. אדרבא, הוא מוכיח ביתר שאת את טענתי. כל הדוגמאות שהבאת לקוחות מעולם התקשורת הפרטי, ואני בכלל דיברתי על האפיקים הציבוריים: גלי צה"ל, רשות השידור ודומיהם.אני בכלל לא מבין את מי זה מעניין שעבדת במקומון נידח כזה או אחר. לא ענית לי בכלל על כך שגלי צה"ל היא תחנה אשכנזית שבאשכנזית. גלי צה"ל לדוגמא (וזו רק דוגמא אחת) אמורה להיות שייכת לכל פלגי העם.

  זאת ועוד, דבריך על המקומות שסיקרת מוכיחים יותר מכל את טענותי. בימין משה למשל לא תמצא כיום אף משפחה מזרחית שגרה שם לפני הנישול האשכנזי הגדול. כל הקולוניאליסטים שגרים שם הם אשכנזים. המזרחים שנושלו שם באכזריות היו צריכים לסקול אותם באבנים. המזרחים המסכנים סולקו לדירות ולשיכונים שאינם ראויים למגורי בהמות.
  אפשר שהקבלנים באמת היו מזרחים (מי בכלל טוען שהמזרחים הם כליל השלמות?) אבל מעשה הנישול הנפשע בממילא וביתר שאת בימין משה, היה פרי יוזמתם הבלעדית של אנשי ההגמוניה הגזענית.
  אתה טוען שמצבי קשה, ואני טוען שמצבך קשה אלפי מונים. אין לי שום פרטנזיות להקים תחנת רדיו או עיתון, ובסך הכל אני מערער על החתך הסוציו-אקונומי הנפשע של התקשורת ה"ישראלית".

  ותעשה לי טובה, אל תבלבל לי את המח על כך שהדיבורים האלה מתאימים לשנות השבעים והשמונים. הם תקפים עוד הרבה יותר לימינו אנו.
  אם כל רצונך לשאת חן ולהתלקק על נושאי לפיד הגזענות, שיבושם לך.
  בקצרה, לא ענית על אף אחת מהשגותיי.

 19. רן לוי

  מר כהן – מה אתה נטפל ונטפל לגלי צה"ל? זו תחנה שההאזנה לה הולכת ויורדת בשנים האחרונות לטובת הגברת כוחן של תחנות הרדיו האזוריות. כך גם מאבדת מכוחה רשת ב' של קול ישראל. התחנות האזוריות משדרות מוסיקה ותכניות בידור הבלותיות ואינן מקדמות שום שיח ציבורי מזרחי או אנטי מזרחי

  ולגבי העתונים היומיים – כוחם הולך ויורד, החשיפה והקריאה שלהם הולכים ויורדים בחמש השנים האחרונות באחוזים מבהילים מידי שנה, יכולתם להשפיע על השיח הציבורי בירידה מתמדת. העתיד הוא ברשת, בבלוגים – בפורומים, בטוקבקים ובאתרים. שם נערך המאבק, שם הוא יתקיים. אם אתה רוצה להשפיע על מישהו תפסיק לקונן על הרוח האנטי מזרחית ששוררת במוסדות תקשורת מאובנים שהולכים ונחלשים. לעומת זאת תמשיך לכתוב ולהגיב ברשת.

  לגבי הטלויזיה – כאן המצב יותר מסובך – ערוץ 1 כבר אינו גורם תקשורתי רלבנטי, אף אחד לא סופר אותו, וכדאי שגם אתה לא תספור. ערוץ 2 – השיח האנטי מזרחי שמתקיים בערוץ איננו מתקיים בחדשות, הוא מתקיים בתכניות הסאטירה כמו ארץ נהדרת, ועל כך כבר נכתב ולא אוסיף. אות לדאגה הזו יוכיח נתון של סקר שמצא שכ-18 אחוז מבין הצעירים בשנות העשרה והעשרים מקבלים את המידע החדשותי שלהם מארץ נהדרת.

  ואסיים באמירתו של נחום ברנע, שהוא להווייתך אחד מראשי המאפיה האשכנזית בתקשורת הישראלית – לפני שנה כתב ברנע מאמר על מצבה הסופני של העתונות הכתובה בבטאון העין השביעית . כותרת המאמר היתה "הלך עלינו".
  אתה יכול לחגוג על העתיד המבטיח, או לקונן על העבר. איך שתרצה

 20. ron

  had the zionist left opposed the war from day 1 (instead of from day 29) david grossman's son MIGHT have been alive today. Z"L