מי יסביר ומי יישא באחריות

יוסי דהאן

ביום שישי הכותרת הראשית של העיתון הייתה:

"מסתמן הסכם לסיום המלחמה. במטכ"ל מתנגדים "הפסקת אש תהיה טעות גדולה"".

באותו יום הסקרים בעיתונים, שדיווחו מה חושב הציבור על תפקודם של ראש הממשלה ושר הביטחון, לא היו מחמיאים. במהלך כל היום ניהלו גורמים צבאיים, גורמים צבאיים לשעבר בדמותם של אלופים בדימוס, כתבים צבאיים, פרשנים לענייני אזורנו ופוליטיקאים, מסע ציבורי תקשורתי אינטנסיבי נגד הפסקת אש ובעד אישורו של מבצע צבאי גדול שיאפשר לצבא "לנקות את השטח ולגמור את העבודה". הממשלה אישרה "מהלך צבאי שישלים את המהלך המדיני".

היום ארבעה ימים לאחר תחילת המבצע הצבאי, הכותרת הראשית של העיתון היא אחרת.

"המלצת צה"ל – לצאת במהירות בתנאי שתישמר הפסקת האש".

אתמול הותרו לפרסום שמותיהם של 24 ההרוגים שנהרגו שלשום: סמל ראשון אורי גרוסמן, בן 20 ממבשרת ציון; רב טוראי תאמר (תומר) עאמר, בן 20 מג`וליס; סמל ראשון איתי שטינברגר, בן 21 מכרמי יוסף; סמל יניב טמרסון, בן 21 מציפורי; סמל יוסף אביטבול, בן 19 מגן נר; רב טוראי יער בן-גיאת, בן 19 מנחשולים; סמל צחי קירפס, בן 20 מקיבוץ המעפיל; סמל יהונתן אנקונינה, בן 21 מנתניה; סרן שי ברנשטיין, בן 24 מבאר שבע; סמל ראשון עמשא משולמי, בן 20 מעופרה; סמל יואן זרביב, בן 22 מתל אביב; סרן בניה ריין, בן 27 מקרני שומרון; סמל ראשון אדם גורן, בן 21 מקיבוץ מעברות; סמל אלכסנדר בונימוביץ, בן 19 מנתניה; סמל ראשון עוז צמח, בן 20 ממכבים רעות; סמל הרן לב, בן 20 מקיבוץ מעיין ברוך; סמל דן ברויר, בן 19 ממושב בית הלל; רב טוראי ינון ניסן, בן 19 ממעלה אדומים; וסמל עדן גרבובסקי, בן 20 מראש העין. חמשת אנשי צוות האוויר שנהרגו בהתרסקות המסוק הם: רב סרן סמי בן נעים, בן 39 מרחובות; רב סרן (מיל`) ניסן שלו, בן 36 מקיבוץ עברון; סרן דניאל גומז, בן 25 מנחלים; רב סמל מתקדם (מיל`) רון משיח, בן 33 מגדרה; ורב סמל (מיל`) קרן טנדלר, בת 26 מרחובות. כן הותר לפרסום כי ביום שישי נהרג רב סמל אהרון יחזקאל, בן 32 מכפר ידידיה.

היום פורסם שאתמול נהרגו: סרן (מיל`) צור זרחי בן 27, מנהלל, סרן (מיל`) אליאל בן יהודה בן 24, מכפר תבור, רב סמל (מיל`) גיא חסון בן 24, ממושב נעמה, סמ"ר (מיל`) יוני שיינברום בן 24, ממי עמי מארי חיאט  בן 84, ממושב יערה *שמות יתר ההרוגים לא הותרו לפרסום.

מי יסביר ומי יישא באחריות למותם, ולמות עשרות לבנוניים אלמוניים, לפציעתם של מאות בשני הצדדים ולהרס והחורבן שיצרו "ניקיון השטח וסיום העבודה".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ניסים

  ההרוגים מגיעים מהאתרים הציוניים האחרונים: המחנה הדתי לאומי, מזרחים מן הפריפריה, אשכנזים בני מושבים ובני קיבוצים. כולם למען המרכז השמן. קראו שוב ושוב את מוצא ההרוגים. כולם משם.

 2. משה

  תפסיקו לספור לבנונים (מחבלים עתידיים)הרוגים באותו נשימה עם חללים יהודים

 3. דומינו אדום

  במשך כל הלחימה, טענו גורמים בצבא ובממשלה ושלוחותיהם בתקשורת כי הירי המסיבי והקטלני אל עבר כפרים וערים בלבנון הוא כורח המציאות, שכן לוחמי חיזבאללה משגרים קטיושות מתוך ריכוזי אוכלוסיה.

  מעניין לשמוע את הטענה הבאה שהתפרסמה בשבועון טיים:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3290835,00.html

  "
  המקור הצבאי מסר לכתב ה"טיים" כי בשלבים מוקדמים של הלחימה בלבנון הגיע המודיעין הישראלי למסקנה כי רוב הקטיושות משוגרות מ-38 בונקרים תת-קרקעיים שנחפרו לעומק של שישה מטרים בראשי ההרים בדרום לבנון. לפי השבועון, ישראל ידעה את מיקומם המדויק של הבונקרים, אך הפצצות הישראליות לא הצליחו להשמידם. "אילו היו לנו מפצחי בונקרים בימים הראשונים, היינו עכשיו במצב שונה לגמרי", אמר הגורם לשבועון.
  "

 4. אירית

  לא הייתי תולה את יהבי בכתבה של הטיים הזו, מכמה סיבות שהופכות אותה תמוהה. אחת, אין ספק שהשבועון ניזון ממידע שהגיע מגנרל, בין אם ישראלי או אמריקאי, או גרוע מכך מחברות לייצור נשק המשווקות פצצות חודרות בונקרים בע"מ. שנית, לפני כשנה, כתב "ענין מרכזי" (אמנם מאוס, אך מקורב לחוגים, וגם נגד הסתמכות על אמריקה) שהפצצות כבר כאן, אלה מהבונקרים. שלוש, חיל האויר מכל זרועות החונטה הישראלית הוא הנכס האמריקאי ביותר בטהרתו, לעומת זרועות אחרות המקבלות סיוע שוטף גם מצבאות אחרים (חיל הים, מגרמניה וכולי ). למעשה חיל האויר ותעשיות הנשק האוירי של ישראל הן כמעט חברת בת אמריקאית, לרע ולא לטוב. מכאן שדן חלוץ הוא יותר מכולם נכס או רכוש אמריקאי, כך שכל הטענה נשמעת מוזרה מאד. רביעית, טיים, כידוע שייך לאותה רשת שפרסמה שיש נשק השמדה המונית בעירק (פרשת מילר), תוך הסתמכות על הדיסאינפורמציה המוספנת של ארגון הפשע המשותף לארה"ב, ישראל ואיטליה (ובריטניה במידת מה). כמה אמינות אתה מייחס להם, בפרט בנושאים צבאיים ?

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אני מציע להטיל את האחריות על החיזבאללה.

 6. אפרת אמזלג

  לפי הפירוט שלך כאן יש לשבת בחיבוק ידיים ולא לעשות כלום,להיות פאסיבי, כי כל פעולה ע"י הדרג המדיני גורמת תמיד למישהו למות.
  מצד שני גם כל אי עשייה גורמת לאנשים למות.
  מה עדיף?
  עדיף להיות חכמולוג מהצד, מריר, כעוס, ציני, שאין בידיו אחריות אמיתית ואי לכך יכול לבקר את כל העולם ולעולם לא יאשימו אותו בכלום.

 7. מלי

  אני חושבת שבמסגרת הנסיבות, במסגרת המגבלות והאפשרויות,
  הדרך שבה הגיבה ישראל הייתה נכונה.
  זה כמובן לא מפחית מהכאב על כל הרוג וכל פצוע.

  אבל זאת היתה הדרך הנכונה – גם אם נעשו טעויות.
  עם כל הציניות שבאה לידי ביטוי כאן בשבועות האחרונים,
  לא היה צמא לדם, לא היתה שמחת מלחמה מצדו של אף אחד בממשלה (חוץ מאולי חיים רמון ששיחק בספינים על חשבוננו בשל סיבות אישיות – וכולי תקווה שיעוף לכל הרוחות).
  זה המבחן האמיתי. כל השאר היה נסיון להתמודד עם מצב שאין לו פתרון חד משמעי.
  נסיון להשיג את התוצאה הטובה ביותר האפשרית במסגרת סיטואציה שמראש אפשר היה לראות שהיא מסובכת מדי בשביל "לנצח אותה".
  מפריע לי שפרץ לא לקח יוזמה יותר משמעותית בעניין המצב בעורף – הפיצויים, ההוראות הבעייתיות בעניין התייצבות בעבודה וכו'. כואב לי על כל התכנונים לשיפורים במערכת החינוך שעכשיו יצטמצמו או ירדו לטמיון.
  אבל שוב במסגרת האפשרויות והמגבלות, הפעולות שנעשו היו נכונות.
  מי שלא הבין עד כמה הסיטואציה שאנחנו התמודדנו (וממשיכים להתמודד) מולה היתה מורכבת ומסובכת, ועכשיו מאוכזב, צריך לבדוק את עצמו, לא לבקר אחרים.

 8. אבישי מתיה

  חשבון נפש איך הפך לעדה מנותקת של כמה סהרורים שלא החליפו דיסקט?

 9. איציק ניסני

  בחשבונות המוות סופרים תמיד משמאל לימין

  הודות לשלום המזויף עם עראפת ארכי-טירורריסט באוסלו על ידי אנשי השמאל (איפה הם היום ?!)ובראשם פרס
  קבלנו: מאות הרוגים אלפי פצועים אינתיפדה שניה וקריעת אחינו בברוטליות מבתיהם .

  הודות לפינוי המבוהל מלבנון בשם ארבע אמהות על ידי אהוד ברק(איפה הוא היום ) קיבלנו : מגבת נייר 1559 +200 הרוגים 6 חטופים ואלפי פצועים וחצי מדינה משותקת

  בחשבונות המוות סופרים תמיד משמאל לימין

 10. יוד דלת

  הוא בכלל לא היה צריך להתאמץ בשביל לגמור את מדינת ישראל. הוא היה דואג לתרגם אותם לפרסית, שולח אותם לבוס שלו, ועם סבלנות (שלא חסרה להם), היהודים היו גומרים את עצמם לבד.
  למזלנו התסריט הזה היה עובד בעבר, אולם במקרה הנוכחי התיזות הפציפיסטיות שנטחנו באתר הזה לא תפסו לשמחתי גובה, ונדמה לי שבימים האחרונים אף גברו התגובות המתנגדות להן.
  ראוי להוסיף עצה: הכשלים של ניהול המלחמה ראויים לבקורת חריפה, ואני מקווה שיצמיחו שינויים פוליטיים בעקבות מחאה ציבורית. אך אין לזה כל קשר עם המסע השלילי חסר האבחנות שה"עוקץ" הוביל, ואל לו לגייס את הארגומנט הזה, כפי שמתפרש מרשימת הנופלים שהוצגה.
  אישית אשמח אם האתר יעשה מעשה, כן, יעשה פעם אחת מעשה, וינסה להציג אג'נדה אופרטיבית איך לצאת מן המצב הזה. יפסיק במחילה מכבודו לבקר את אלה שקוראים ללחימה "עבודה", או להביא התפלספות אינסופית שמסבירה למה מזרחיים לא משתתפים בהפגנות, ואיך לבנוני בלתי מזוהה שוטח את טענותיו בפני ישראלי תמים בברקלי .
  יש לי השערות על התובנות המדריכות גוף רדיקאלי, אך העיקרית בעיני היא הימנעותו מלהציע אלטרנטיבות, כי זה יכול גם לא להצליח. ע'פ הכלל "רק מי שעושה טועה", בוחר הרדיקאל לא לעשות, כדי לא לעמוד בפני קריסת התיזה הבלתי בוגרת שלו בעליל : הוא תמיד צודק, והאחרים תמיד טועים.

 11. א.ש.

  הרי מבחינתנו הם רק נצלני קרקע ומחונכים לשנאת המזרחיים. מה קרה פתאם שהם ממלאים את שורות הנופלים?

 12. סמי כנפו

  בעוד שחללי האוייב השונא והלוחמני נחשבים קדושים במותם, אנחנו סופרים את 'בזבוז' חיי האדם של אלו שנהרגו למעננו, לפעמים השמאל הרדיקאלי מעצבן ודוחה!!

 13. סטודנט

  הטענות האלה על הצורך להציע אלטרנטיבות כבר ממש משעממות. בכל פוסט אנשים כותבים פה שוב ושוב על הצורך להגיע להסדרים כוללים, על האפשרות להגיע לסדר עם סוריה שימנע העברת רקטות לחזבאללה, על המו"מ עם הפלסטינים שנפסק לפני הרבה שנים ושיכול להוריד קצת את הסיכוי לעימותים מן הסוג הזה, על יוזמת הליגה הערבית שנדחתה, ועוד הרבה הצעות. ישראל מסרבת, למשל, להעביר לממשלת לבנון מפות של המוקשים שהטמינה בלבנון, ולבנונים ממשיכים להיפצע בגלל המוקשים האלה. ישראל מסרבת לשחרר מאות אסירים פלסטינים שכלואים בלי משפט – התקדמות בכל אחת מהסוגיות האלה יכלה להניב תמורה. השאלה היא אם א ת ה באמת מעוניין באלטנרטיבות.

 14. Yud Hey

  מי יסביר ומי יישא באחריות?

  answer: the zionist left who supported the anti-social lebanon war is responsible for these deaths. many of its members are for some reason still allowed to continue writing here despite the fact that they are responsible for the blood.

  YUD DaLED and SAM Peretz who wrote before me are the paradigmatic example for those who supported this morronic anti-social war. these guys should shut their mouths for the next 10 years and ask for forgivness for the fact that they pushed from the back people for their deaths.

  shame on haOkets for leting YNET to occupy the territory here..

 15. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שטח טענותיו בפני ישראלי תמים בברקלי. שמישהו יקרא למשטרה! לא למשטרה! לימ"מ!! לבנוני בלתי מזוהה! בברקלי! הצילו! יהודים!!! הצילו!!! מחבל!!!!

  תודה לאל שנגמרה המלחמה. לפחות צפויה הפחתה משמעותית בהתקפות הצדקנות, הטפות המוסר, קריאות הקרב והתקפי הפראנויה של יוד דלת, קורנבלום ומאור שני. תודה לאל על הפסקת האש!!!

 16. ליאור

  היחידים שייתנו הסברים והיחידים שייתנו את הדין הם אנחנו בכל פעם שנביט בתמונות המתים שנחים כעת וברחוב בפנייהם של הילדים שימותו בפעם הבאה, אנחנו נשלם בידיעה גמורה שאנחנו אחראים, אין אפשרות לתלות את האשמה באדם אחר גם אם נבחר הציבור או אפילו בחרנו בו עצמנו, זה מהותם של החייב בכלל ובפרט במיקום של ארצנו, ואם אכן זה יקרה רק אז נפעל כל אחד מאיתנו לשינוי המצב כי לא נוכל לשאת את עצמנו מכובד האשמה, האשמת נבחר ציבור ישראלי או לוחם חופש/טרוריסט/חייל לבנוני אינה מועילה לנו כלל כבני אדם, איו בהתנהגות הזו כוונה להעניש את עצמנו כלל אלא להבין את האחריות שלנו ולפעול למען תוצאות עתידיות אחרות,

 17. יוד דלת

  מעולם, אבל מעולם, לא מצאתי באתר הצעה מקורית למעט תמיכה בהצעות שבאות מן היריב ואנו מצווים לענות עליהן אמן. אין לי בעיה לדון בהצעה אשר הצד השני מעלה, אך תראה לי הצעה ערבית אחת שמוכנה לוויתור כלשהו על תביעה כלשהי, אולי חוץ מן ההסכמה להכיר בקיומה של ישראל.
  ומן הצד השני , לכמה הצעות סירבו הערבים? להצעת החלוקה הם סירבו. להשלים עם קיומה של ישראל בקווי שביתת הנשק הם סירבו ופתחו במלחמה להשמדת מדינת ישראל ב1967. להצעות אהוד ברק והנשיא קלינטון ערפאת סירב. ואם אחרי כל זה, ידידי הסטודנט, אתה לא מבין את טענותי לשמאל הרדיקאלי, אז יש לך עוד הרבה מה ללמוד. אך בעיקר תלמד משהו מן היריב: הוא איננו דוחף את מנהיגיו לוויתורים קבל עם ועדה. הוא יודע שבמו'מ כל צד צריך לקמץ בוויתורים ולתת לצד השני, בעיקר אם הוא הפסיד, קצת להזיע במו'מ. חוץ מזה כדאי גם להיות מעשי: הרי מזה שנים אין השמאל הקיצוני מצליח לשכנע אלא קומץ מנותק מן המציאות, תודה לאל.

 18. סטודנט

  קראו את המשפטים הבאים וענו על שתי השאלות שבסופם:

  "ביקשנו שיחות שלום שלוש פעמים בשנים האחרונות ואפילו תשובה לא קיבלנו"; "כמה דם עוד צריך להישפך במזרח התיכון?"; "עם מי אתה עושה שלום? עם האויבים שלך"; "כל הצדדים צריכים לשבת יחד ללא תנאים מוקדמים"; "בואו נכונן יחסי שלום מלאים ויחסי נורמליזציה באזור. מספיק עם המלחמות האלה".

  1. מי אמר את הדברים והיכן? א. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בנאום לאומה; ב. שר הביטחון עמיר פרץ, בנאום בכנסת; ג. שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, בנאום בעצרת הכללית; ד. שגריר סוריה בוואשינגטון, ד"ר עימאד מוסטפה, בראיון ל"ידיעות אחרונות".

  2. למה לא מדברים על זה? א. כי זאת תעמולה סורית; ב. כי הגולן כולו שלנו; ג. ככה; ד. כל התשובות נכונות.

  (אהוד אשרי ב"הארץ" – http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/749169.html)

 19. יוד דלת

  ואתה באמת חושב שהסורים יוותרו על מ'מ מהגולן, ממנו עשו את המוות יום ולילה ליישובי עמק החולה עד 1967 ?
  תקרא את ההיסטוריה עד מלחמת ששת הימים, ואז תיווכח שבניגוד לשטיפות המוח של השמאל, הבעיות לא התחילו אחרי הכיבוש הושראלי. במהלך מלחמת ששת הימים תבעו יישובי הצפון מממשלת ישראל לחלץ אותם מאימת התותחים הסורים שהפגיזו אותם מתי שהתחשק להם . הנחיתות הטופוגרפית יצרה איום פרמננטי בלתי נסבל כלפי אזרחי מדינת ישראל, והייתה סכנה שיישובים אלו יינטשו, בדיוק מה שהסורים רצו. אז אתה מציע שנחזור למצב הזה? או שמא יש לך נוסחה גאונית להשאיר בידינו רצועת שליטה שתבטיח לנו שליטה על מרחב העמקים בצפון?
  ועוד משהו ששווה ללמוד: הבנת הנקרא של שפת היריב, תרגום מתק השפתיים למונחים ריאליים, ולהבין את הקודים שלו.