גנרלים ותקציב, ולמה לקצץ?

איציק ספורטא

אחד הדברים המקוממים ביותר בשבועות האחרונים היה הזמן שהקדישו גנרלים וגנרלים בדימוס לדיון במחסור התקציבי של הצבא. הצבא החזק ביותר במזרח התיכון ומעבר לו שתקציבו הוא יותר מעשרה  מיליארד דולר מתלונן שאין לא כסף, למה אין מזון? כי אין כסף, למה חסר ציוד כזה או אחר? אין כסף. אין הגנה נגד טילי נ"ט כי אין כסף. עכשיו אני שומע ברדיו שמפקד חיל האוויר, והרמטכ"ל מתייעצים עם יחצ"נים (תאומים ואדלר) ממש מדהים, אבל כסף אין (רשת ב`, דן שילון). כבר שמענו שהמלחמה על הקיום (כנראה של הגנרלים והפוליטיקאים) חשובה מדברים אחרים, וכך כל קרב או עימות או מלחמה הוא על הקיום, אין דרך ביניים.

בעבר התרגלנו שלפני דיוני התקציב מתעורר איום קיומי כזה או אחר על מדינת ישראל שנמוג לאחר הדיונים הללו. וזה עובד ותמיד עבד, ותקציב הביטחון הוא כזה שגם כשהוא לכאורה מקוצץ הוא גדל.  הוצאות הביטחון כאחוז מהתוצר היו נמוכות בשנות השישים בהשוואה להיום, בשנת 1960 ההוצאה הביטחונית הייתה 6 אחוז ב-2005 היא הייתה 8% מהתוצר. אחוזים אלו הם הערכת חסר כיון שההוצאות על הגדר, החומה, השב"כ, המוסד והוצאות המשטרה לביטחון ועוד סכומים לא מבוטלים אחרים אינם נכללים כאן. הצמיחה הגדולה בהוצאות הביטחון הייתה בסוף שנות השישים ושנות השבעים. צריך לזכור שמבחינה כספית העלייה היא משמעותית ביותר כיון שהתוצר עלה במהלך השנים הללו. במחירי 1995 התוצר ב-1960 היה 17 מיליארד שקל, לעומת כ-391 מיליארד ב-1995. במחירי שנת 2000 ב-2004 היה התוצר כחמש מאות מיליארד שקל. מתי מצבינו היה בטוח יותר בשנות השישים או היום? אנשי הכלכלה טוענים שהעלאת התמיכה בעניים גורמת לעוני, אחזיר להם באותה מטבע, הוצאות ביטחון מקטינות את הביטחון.

על פי הדיון היום בטוח לגמרי שתקציב הביטחון יעלה באופן משמעותי, כבר עכשיו מקציבים לביטחון עוד 2.2 מיליארד שקל, בשנה הבא מדברים על 6 מיליארד שקל. טוב אם צריך אז צריך. אבל כאשר מוסיפים תקציב לצבא חייבים, לפי חוק הטבע מספר 1 של האוצר, לקצץ במקום אחר. ממה מקצצים מכולם כמעט. על זה אמר אלי הורוביץ: "זה פשוט מטורף ומוכיח שגזברים מנהלים את המדינה הזאת. אני לא הייתי נותן אפילו למנהל פיננסי לנהל חברה, אז גזבר שינהל מדינה? הגזברים הם אגף התקציבים ששלט ושולט במדינה הזאת. מה זה קיצוץ לרוחב? קיצוץ של טיפש. כי בקיצוץ של חכם, מקצצים את מה שצריך, לא לרוחב".  הוא הוסיף ואמר: "אני, `הסוציאליסט הגדול`, אומר שהבעיה החברתית הופכת לא רק לבעיה ערכית, אלא לבעיה כלכלית וביטחונית מדרגה ראשונה. לכן, לקצץ עכשיו, משמעו להכניס את הטנק הכלכלי למטען הראשון שיעמוד בדרכו". …הורביץ תוקף בצורה חסרת תקדים את פקידי האוצר: מרמים אותנו, משקרים אותנו והדברים אינם שקופים. אם אני צריך לתת רמה של חוסר רגישות, זה 10 בסולם של 0 עד 10. תחשבו רגע, הרי השתנה משהו, היתה מלחמה, אז דווקא עכשיו לעשות את הקיצוץ? חבל שזה כך".

זה לא שאין כסף, יש אבל חבל לבזבז אותו על אזרחי המדינה, צריך לשמור אותו להרפתקאות צבאיות, או כדי להוכיח לחברות הדירוג שהמדיניות הכלכלית של ישראל היא יציבה. בכלל נראה שכל הזמן אנחנו צריכים להוכיח משהו למישהו ולא סתם לעשות את מה שנכון.

העב"מיות של אנשי הביטחון ממש מדהימה, במקום להסתכל קצת מה קורה מסביב הם נתונים בעולם שבו טכנולוגיה צבאית היא הפיתרון לכל דבר, עוד מטוסים ועוד מסוקים ועוד ועוד בלי גבולות, ואם לא נותנים להם את מה שנראה להם מספיק הם מתלוננים כאילו אין מחר. החברה הישראלית לא ממש מעניינת אותם, הבעיה שהיא אינה מעניינת גם את הממשלה אשר אצה רצה לקצץ בתקציבים ותמשיך לעשות זאת עד שמישהו יתעורר מהחלום או הפנטזיה ויבין שמדיניות הביטחון של ישראל לוקה בחסר (מה אם איזה שלום קטן, או לפחות משא ומתן) והמדיניות הכלכלית מעוותת (מה אם איזה תקציב שיוריד את העוני).

אבל הנפשות הפועלות אינן מראות אפילו סימנים של יקיצה מה שיכול להזיז אותם הוא רק התעוררות של האזרחים ואלה מה לעשות עסוקים בליקוק פצעיהם שהם תולדה של המדיניות הגאונית של האדונים הנכבדים היושבים בממשלה.  בכל זאת כדאי שהאזרחים ישמיעו קול.  רצוי להקפיא את הרפורמה במס, להחזיר את שיעור המע"מ לשיעורו הקודם ולהשתמש באופן נבון בעודפים ואז לא נצטרך לשמוע את המנטרות הרגילות שאי אפשר להרים שני דגלים ויש להקפיא תוכניות חברתיות עד 2008, 2009, או עד שיבוא המשיח.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.