האתר בן שלש, הרשת בת חמש עשרה ועל זהות ואלימות

יוסי דהאן

אנחנו מנצלים את הפסקת האש להודיע שהאתר הגיע לגיל שלש, בינתיים אנחנו ממשיכים.

ואם בענייני בלוגים עסקינן, 15 שנה לאחר המצאת ה WWW. על ידי  Tim Berners-Lee, ובמסגרת חגיגות חמש עשרה שנים לרשת,  העיתון האנגלי "Observer" מפרסם רשימה של 15 אתרים באינטרנט ששינו את העולם. ביניהם e-Bay, Wikipedia, napster, youtube, amazon, myspace ואחרים, להפתעתי הרבה גיליתי שאנחנו לא ברשימה.

כמה מרצים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה פתחו בלוג חדש ומעניין שאינו עוסק אך ורק בעניינים משפטיים ופתוח לציבור, הפוסט האחרון של מיכאל בירנהק על "אנונימיות וביטוי" מעורר שאלות מעניינות על כתיבה אנונימית ברשת.

כנראה שאין מקום אחר בעולם שבו יש לתיזת "התנגשות הציביליזציות" של הנטינגטון אוהדים וחקייינים רבים כל כך כמו בישראל. תיזת-על וולגרית לשימוש מיידי להסבר כל מה שמתרחש בארץ ובעולם ונוסחת פלא לחיזוי העתיד.  התזה אודות ההתנגשות בין המערב המודרני, הנאור, הליברלי והדמוקרטי, לבין האסלאם הפנדמנטליסטי, החשוך, הפרימיטיבי האנטי דמוקרטי והאנטישמי, משמשת פרשנים ובעלי טורים לא מעטים עצלים ובורים, להסביר כל סוגיה גלובלית פוליטית, כלכלית ותרבותית ואת הסכסוך הישראלי-פלסטיני וכל מהלך צבאי במלחמה האחרונה.

 בספרו האחרון "Identity and Violence"", אמרטיה סן,   כלכלן ופילוסוף וחתן פרס נובל לכלכלה, עוסק בשאלות של זהות, גם בהקשר של אירועים כמו האחד עשר לספטמבר ואירועים אחרים. סן שאינו חסיד גדול של תפיסות רב תרבותיות, מזהיר מהתייחסות לבני אדם אך ורק כבעלי זהות אחת בלבד. התייחסות כזו משחקת לידיהם של אלה המעוניינים באלימות כיוון שהיא יוצרת שני מחנות "הם" לעומת "אנחנו", התייחסות המאפיינת את תפיסת עולמם של אנשים כנשיא ארצות הברית ג`ורג` בוש. סן סבור שזהות אינה תכונה טבעית שאנשים חייבים להשלים איתה, לדעתו, כבני אדם אנחנו בעלי זהויות רבות ואנחנו נהנים ממידה רבה של חירות לבחור איזו מהן לאמץ בנסיבות ובזמנים שונים.

נגד הגישה הסטריאוטיפית, הפשטנית והמסוכנת הזו כתב השבוע ב"הארץ" גם  פרופ` משה מעוז  – "אל תפסלו את האסלאם".

" נראה כי בגלל האינתיפאדה, עליית חמאס בשטחים והמלחמה בחיזבאללה, התפתחה בישראל גישה אנטי-מוסלמית חריפה, שטחית, מוגזמת ומזיקה. מבטאי גישה זו אינם רק פוליטיקאים ועיתונאים, אלא גם אנשי אקדמיה שחלקם אינם חוקרי איסלאם, ואינם בקיאים בתרבות ובלשונות העמים המוסלמיים, ובעיקר בתרבות ובפוליטיקה הערבית".

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.