מלחמת מעמדות בצה"ל

אורי ברזק

הטקסט המעניין הזה של סמ"ר במילואים אורי ברזק מחטיבת אלכסנדרוני פורסם הבוקר בעיתון "הארץ" אנחנו מביאים אותו כאן כלשונו.


1. על גבעה נישאת מעל לשדה הטבח של קרב ווטרלו, השקיף בצהרי ה-18 ביוני 1815 יהודי בריטי בשם מאיר. ב-22:00, כשתם הקרב והכוחות התפנו לספור את מתיהם – 25 אלף הרוגים צרפתים ו-15 אלף הרוגים בריטים ופרוסים – כבר עשה מאיר את דרכו לצדה השני של תעלת למאנש בסירה שהכין בעוד מועד. הוא מיהר לקנות את מניות הבורסה הלונדונית שהיו בשפל המדרגה. בתום יום המסחר ב-19 ביוני, כשהתפנה וולינגטון לסכם באיגרות את תוצאות הקרב ואת תבוסתו של נפוליון, כבר היה מאיר רוטשילד מיליונר ובעל הון. במלחמה כמו במלחמה, יש מפסידים ויש מרוויחים.

2. על גבעה נישאת ברכס ג`אבל בלאט, בערב ה-7 באוגוסט 2006, עוכבה שיירת אספקה ותגבורת לכוחות הלוחמים בגזרת חטיבת אלכסנדרוני.

תחושתם של הלוחמים על הגבעה היתה שהעיכוב אינו הכרחי, ונבע מסיבות שאינן מבצעיות. חייליו של המח"ט שלומי כהן, שלא קיבלו את האספקה והתגבורת, נאלצו לפרוץ ולבזוז חנויות מכולת כדי להשביע את רעבונם.

3. על גבעה נישאת הצופה אל מפרץ צור, בשעה 8:30 בבוקר ב-15 באוגוסט 2006, 24 שעות וחצי לאחר כניסת הפסקת האש לתוקף, יושבת פלוגת סיור 609 בבית לבנוני ומתחבאת ב"מרחב המוגן" מהסאגר שבכל רגע יופיע בחלון. הכפר, כפר שמע, עדיין רוחש לוחמי חיזבאללה מחופרים היטב. חיילי הפלס"ר אינם יודעים מתי ואיך ישובו הביתה. הם אינם יודעים מה בדיוק מחכה ביום שאחרי.

לצלף של צוות 3 מחכה איום פיטורים מעבודתו החדשה, כי הוא נעדר כבר חודש. החובש, המטוליסט ומפקד הצוות אינם יודעים מה יעלה בגורל בחינות הסמסטר שמועדיהן חלפו זה מכבר. הרווקים מתכננים את הבריחה לחו"ל. לבעלי המשפחות מחכה בת זוג שלא עצמה עין כבר חודש, ילדים צמאים לחיבוק של אבא וגם משכנתא, ארנונה וחשבונות הבית. במפות הפרשנים מתוארת הפלוגה כחץ ירוק ורחב, החודר בחצי איגוף ימני אל מעמקי רצועת הביטחון. במפות הגנרלים של צה"ל היא מהווה עוד הבטחה להגדלת תקציב הביטחון, משכורות צבא הקבע ותיק המניות האישי שלהם בסטארט-אפ המטורף הנקרא "המלחמה הבאה".

4. על גבעות נישאות בין עצי ברוש ואורן ברחבי מדינת ישראל, קובר מעמד הלוחמים את מתיו ומלקק את פצעיו. מעמד הגנרלים נותן עוד ראיון מאובק לכתבי השטח וממתין לתוצאות ועדות החקירה. אחרי הוועדות יתפנו עוד משרות במעלה הסולם לתיק האחזקות, ולנדל"ן בצפון העיר. הדיון על תקציב הביטחון כבר בכיס שלהם, והסיוע מארה"ב בדרך.

5. על גבעה נישאת בין הר מירון לצפת, בשעה 14:00 בצהרי ה-16 באוגוסט 2006, ערך המח"ט שלומי כהן שיחה עם חיילי גדוד הסיור שלו. בתשובה לטענות שהועלו על העדר פקודות, על אימונים לא רלוונטיים, על הרעב, הציוד, העיתונאים אשר סיכנו את נפשנו בהבזקי פלאש רגע לפני שנכנסנו ללבנון, הטיח בנו אל"מ שלומי שאנחנו צריכים לבדוק את המוטיבציה שלנו. צורת ה-ח` שיצרו סביבו החיילים נסגרה למעגל, הרוחות התלהטו והטונים עלו גבוה מאוד. שריקות בוז החלו מפלחות את האוויר. רגע לפני גלישה לאלימות ממש, ביצע המח"ט מהלך נסיגה מזהיר. אם היה לו רימון עשן באותו הרגע, בטח היה פותח אותו.

מלחמת מעמדות היא מלחמה בין המרוויחים למפסידים. בספר תולדות מלחמת המעמדות, שימיו כימי האדם, נרשם פרק חדש – מלחמת המעמדות בצה"ל. במלחמה זו, יכול מעמד הלוחמים להפסיד רק את כבליו: כבלי הרעות, המוסר והאחריות לביטחון מדינת ישראל.

ראשית דברים אלה נכתבו בבית מס` 9 בכפר שמע, שבגזרה המערבית בלבנון. אחריתם נכתבת מבית משפחת ברזק שבקיבוץ גבע.

הכותב הוא חייל מילואים בפלס"ר בחטיבת אלכסנדרוני

כנראה שיעניין אותך גם: