שיעור קטן בתכנון דעת קהל

רן הכהן

חברה שווייצרית סיפרה לי פעם איך הממשלה משיגה את התוצאה הרצויה במשאלי העם, הנפוצים שם כל כך. נניח שהממשלה רוצה להשאיר את מהירות הנסיעה המקסימלית ללא שינוי, אבל יודעת שרוב המצביעים – שישים אחוז, נניח – רוצים דווקא להעלות אותה. מה הבעיה? פשוט מאוד. מציעים למצביעים שלוש אפשרויות: להעלות את המהירות ב-10 קמ"ש; להעלות אותה ב-20 קמ"ש; או להשאיר אותה בעינה. שתי האפשרויות הראשונות זוכות בכשלושים אחוז כל אחת, ואילו האופציה השלישית, הרצויה, זוכה בארבעים אחוז – ומנצחת, למרות שרק מיעוט תמך בה.

ynet מזמין את גולשיו להשתתף בסקר בנושא: "איך לדעתך צריך לממן את עלות המלחמה". לגולשים מוצעות חמש אפשרויות.

האופציה הראשונה, "צריך להעלות את המע"מ בחזרה", תחזיר אותנו למקום שהיינו בו רק לפני חודשיים, והרי בעצם לא הרגשנו מאז שום הבדל.

האופציה השנייה, "להטיל מלווה ביטחון על כולם", והשלישית, "להטיל מס רק על תושבי המרכז", מבוססות על הטלת מס חדש.

הניסוח של האופציה הרביעית מעניין יותר: "אסור להטיל מסים. שיקצצו בתקציב". הרישא, "אסור להטיל מסים", הוא פתיון מצוין: הרי אף אחד לא אוהב לשלם מסים, והנה כבר כולנו נוטים חסד לאופציה הזאת, ומוסתים נגד שתי האופציות הקודמות. "שיקצצו בתקציב" פירושו קיצוץ בשירותי הממשלה, שפוגע בכולנו אבל בייחוד במי שהכי זקוק להם, כלומר במוחלשים למיניהם; את זה הסקר לא מציין. בסדר, תגידו, הרי זה רק סקר, לא שיעור בכלכלה! -נכון.

אבל המעניינת מכולן היא האופציה האחרונה: "שיגדילו את הגרעון בתקציב גם במחיר של אינפלציה והרעת המצב הכלכלי". כאן מסתתר כבר שיעור שלם בכלכלה ניאו-ליברלית: הגדלת הגרעון, טוענת ה"אופציה" המאוד לא תמימה, תגרור אינפלציה ותביא ל"הרעת המצב הכלכלי". רגע, ואם מטילים מסים, או מקצצים בשירותי הממשלה – אין הרעה במצב הכלכלי? בטח שיש (אולי לא של בעלי ההון, אלא "רק" של מקבלי הקצבאות, החולים והתלמידים), אבל את זה הסקר לא טרח לומר. רק הגדלת התקציב מסומנת בשני תמרורי אזהרה גדולים: שימו לב, גולשים יקרים, אל תהיו פראיירים: מי שיבחר באופציה הזאת ימיט על ראשנו לא רק אינפלציה אלא גם את "הרעת המצב הכלכלי". מי אמר? מילטון פרידמן אמר.

והתוצאות? כצפוי: האופציה הראשונה (החזרת המע"מ) מובילה, הרי מי הרגיש בכלל שהוא ירד. מיד אחריה האופציה הרביעית, זאת עם הפתיון, "אסור להטיל מסים; שיקצצו בתקציב". ובמקום האחרון, כמובן, הרחק-הרחק מאחור: האופציה החמישית, הגדלת הגרעון, שעורכי הסקר דאגו מראש להצמיד לה שני תמרורי אזהרה באותיות קידוש לבנה.

הנה כך מפילים את הגולשים בפח, ומכוונים אותם לתמוך בפגיעה נוספת במוחלשים, לא בחלוקת הנטל על בסיס גיאוגרפי או שוויוני באמצעות היטל, ובשום פנים ואופן לא בהגדלת התקציב כפי שממליצה גישת מדינת הרווחה של קיינס. אחר כך יספרו לנו ש"העם" הוא ניאו-ליברלי – עובדה, תוצאות הסקר מוכיחות…

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.