חשבון הנפש הנוקב של התקשורת הישראלית

יוסי דהאן

נסעתי הבוקר במכונית וכפיתי על עצמי להאזין לתכנית הבוקר של אמנון נדב ברשת ב`, נדב הוא אחד האנשים שקולו גורם לי לתגובה אינסטינקטיבית של הושטת יד למכשיר  והעברת תחנה, אבל הפעם גייסתי את תעצומות סבלנותי וחרגתי ממנהגי. נדב פתח ואמר שהתכנית הבוקר היא תכנית מיוחדת, התכנית תוקדש כולה לביקורת התנהגות התקשורת במלחמה,  ההכרזה על נושא התכנית גרמה לי כמעט לחצות את צומת בית דגן באור אדום, אבל ברגע האחרון התעשתתי ועצרתי בחריקת בלמים. להקשיב לאמנון נדב עוסק בביקורת תקשורת זה בערך כמו להקשיב להרצאה של קובי אלכסנדר על אתיקה במסחר בניירות ערך. עד לפני כמה שנים נדב כיהן כמנהל "קול ישראל", מעטים האנשים שתרמו להשחתה גדולה כל כך של השידור הציבורי כמו נדב, בתקופת כהונתו, הרדיו הפך לשופרו הישיר של השלטון, ושדרים חנפנים שהפיצו את דבר השלטון הפכו לכוכבי תקשורת מרכזיים. הרמזור התחלף לירוק, נרגעתי והמשכתי להקשיב.

ללא מורא וללא משוא פנים העלה נדב לשידור את המאזין הראשון . זה פתח בביקורת עזה של התקשורת, אם לדייק דברי המאזין לא עסקו בביקורת התקשורת כולה אלא התמקדו בביקורת חריפה על גלי צה"ל, עיקר הביקורת הייתה על דיווחי כתבת התחנה מכפר גלעדי. חשוב להדגיש שנדב לא האיץ במאזין ואיפשר לו לשפוך את חמתו על התחנה המתחרה בנינוחות מירבית, לבסוף על מנת שלא להסתפק אך ורק בביקורת הורסת, הוסיף המאזין ביקורת בונה, שבחים לכתבת הצבאית של קול ישראל – כרמלה מנשה. נדב, אדם בעל מצפון מקצועי שאינו זונח לרגע את כללי האתיקה העיתונאית, לא שכח להוסיף בסוף הראיון "פנינו למפקד גלי צה"ל לקבלת תגובתו והוא סרב". בשלב זה נאלצתי להפסיק את ההאזנה לחשבון הנפש הנוקב של התקשורת הישראלית, החניתי את המכונית והלכתי לרופא השיניים.

בדרך חשבתי על כמה מועמדים שכנראה לא יוזמנו לתכנית על ביקורת התקשורת ולא יישאלו על התנהגותם במלחמה האחרונה. הכתב הצבאי של ערוץ 10, אלון בן דוד שניהל מסע תקשורתי ביום שישי להרחבת הפעולה הקרקעית, כשהיה ברור שמועצת הביטחון עומדת לקבל החלטה על הפסקת האש, פעולה שכתוצאה ממנה נהרגו למעלה משלושים חיילים. לצידו הייתי מושיב את האלוף יוסי פלד, הפרשן הקבוע של הערוץ הראשון, פרשן שתובנותיו אינן מתרוממות מאלו של טוראי מן השורה, ששום מידה של הפעלת כוח צבאי מעולם לא סיפקה אותו במהלך מלחמה זו. פרשן צבאי נוסף שמן הראוי להושיב לצידם, פרשן שאף פעם לא הבנתי מה מקור המוניטין המקצועי שהוא נהנה ממנו ויראת הכבוד שרוחשים לו – הפרשן הצבאי הבכיר של "הארץ"  זאב שיף,  שקרא לפתוח במהלך המלחמה חזית נוספת עם סוריה. אליהם ניתן לצרף עורכים, עיתונאים ובעלי טורים רבים אחרים שדבררו הממשלה והצבא במסגרת קמפיין "אנחנו ננצח"  שעיקרו ניסיונות למניעת דיון חופשי ובחינה ביקורתית של אופי המלחמה וניהולה.

אבל תהיה זו טעות לתלות את האשם בתפקוד התקשורת במלחמה בהתנהגותו של עיתונאי זה או אחר, ההסבר המרכזי להתנהגותם של רבים מהעיתונאים במהלך המלחמה נובע מגורמים מבניים המאפיינים את התקשורת הישראלית, תקשורת בלתי עצמאית התלויה במידה רבה בהון ובשלטון. בין הגורמים למעילת התקשורת בתפקידה:  היחלשות מעמדם של העיתונאים, המרדף אחר הרייטינג שמשמעותו חשש מאיבוד מאזינים, צופים או קוראים העלול להתרחש כתוצאה מהטלת ספק, השמעת ביקורת או הצטיירות כתקשורת עויינת אנטי פטריוטית, הצהבה מתמשכת והולכת של העיתונות, הדרדרות השידור הציבורי, יחסי גילוי עריות בין עיתונאים לפוליטיקאים ובעלי הון ותהליכים עמוקים אנטי דמוקרטיים אחרים העוברים על התקשורת.

דן כספי במאמר ב Y-net מציין חלק מתהליכים מאלו:

"זאת ועוד: בשל אילוצים כלכליים, כמעט כל אמצעי תקשורת נטש את ההסכם הקיבוצי לטובת חוזים אישיים – שכר עתק לבכירים, אחדים מהם שודרגו ל"פרשנים", לעומת שכר מינימלי לעיתונאים מתחילים, הלא הם ה"תאילנדים". מעמדם המשופר של ה"פרשנים" העביר אחדים מהם על דעתם עד שאימצו לעצמם גינונים של "כוכבים", לרבות יחסים מיוחדים עם שועי המדינה. למען האמת, גם בעבר הסתודדו כתבלבים סביב ראשי השלטון והיו לאנשי סודם, רק שהם היו נחבאים אל הכלים וצנועים יותר בהלכותיהם".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.