שבדיה לקראת בחירות

עמי וטורי

ב-13 לספטמבר עתידות להתקיים בשבדיה בחירות כלליות. ע"פ הסקרים אחרונים יש יתרון קל לגוש השמאל על גוש הימין והמרכז. אולם אחוז המתלבטים פחות מחודש לפני הבחירות הוא חסר תקדים (כ 40%) והיתרון בסקרים מתחלף מידי שבוע. מפלגות המרכז והימין בשבדיה בניגוד לעמיתותיהן בנורבגיה ודנמרק כמעט שלא זכו לטעום את טעמו של השלטון ב 70 השנים האחרונות. בשבדיה התקיימו שתי ממשלות מרכז ימין בתקופה לאחר מלחמת העולם השנייה. האחת בין 1976 ל 1982 והשנייה בין 1991 ל 1994. שתיהן זכורות ככישלון מהדהד.

מפלגת השלטון הסוציאל-דמוקרטית מגלה כמה סימנים של עייפות חומר המתבטאת במספר שערוריות פוליטיות (במונחים שבדים) כמו הסתבכותו של מזכ"ל המשמרת הצעירה ממוצא איראני בקבלת החזרי הוצאות שלא כדין והסתבכות של מחליפתו בקטטה על רקע פוליטי. גם שרת החוץ אולצה להתפטר על רקע ביקורת חריפה על התנהלותה וטיפולה בניצולים השבדים באסון הצונאמי (למעלה מ 500 שבדים נספו באסון זה). לממשלה השבדית מספר הישגים בשנים האחרונות אך הללו פחות צבעוניים מהשערוריות. בין השאר, השוויוניות בחלוקת ההכנסה הפנויה שהייתה במגמת ירידה קלה בשנות ה 90 שינתה כיוון ומאז שנת 2000 יש מגמה ברורה של עליה בשוויוניות חלוקת ההכנסה הפנויה. הממשלה גם עמדה ביעד של קרוב ל 80% מועסקים מקרב השבדים בגיל העבודה לעומת כ 70% בשיא המשבר הכלכלי תחת ממשלת המרכז ימין (שנת 1993).

מפלגות המרכז והימין למדו את הלקח מהתבוסות בבחירות 1994 1998 ו 2002 . המפלגה השמרנית (המפלגה הממוסדת הימנית ביותר בשבדיה) הכריזה לפחות פורמאלית על מחויבותה למודל התעסוקה השבדי האומר שלאיגודים יש בנוסף לזכות השביתה הרגילה גם את הזכות לכפות שכר מינימאלי גבוה על מקומות לא מאוגדים באמצעות חרם. כנ"ל לגבי השלמה עם זכותם של האיגודים למלוא המידע העסקי במקומות עבודתם ונציגות בדירקטוריון. גם עובדת היותו של רוב ההון השבדי בידי קרנות הפנסיה הממלכתיות (קרנות בעלות קוד אתי מחמיר מאוד ביחס להשקעותיהן) וקרנות פנסיה בניהול האיגודים המקצועיים מקובלת לכאורה על המפלגה השמרנית. כמו כן המפלגה השמרנית הצהירה על מחויבותה למדינת הרווחה ונסוגה מתביעתה להוריד את דמי האבטלה והמחלה ל 70% מהשכר הקובע לעומת 80% כיום (הוסכם על קואליציית המרכז ימין שדמי האבטלה ב 200 הימים הראשונים יהיו 80% מהשכר האחרון ולאחר מכן 70%). ויתור נוסף של השמרנים למפלגות המרכז ("מפלגת המרכז", המפלגה הנוצרית דמוקרטית והמפלגה הליבראלית) הוא התחיבות שהמדינה תוסיף להחזיק ב 100% ממניות חברת החשמל השבדית.

מפלגות המרכז מצידן תומכות ביחד עם השמרנים בביטול המס על נכסים וצמצום דרסטי של המס על נדל"ן פרטי. "מפלגת המרכז" הסכימה גם לצעד שנתפס ע"י רבים באיגודים המקצועיים כלא פחות מבגידה. הסכמה למימון פטור ממס הכנסה לבעלי הכנסות ברוטו נמוכות ובינוניות באמצעות העלאת התשלום לביטוח דמי האבטלה והמחלה בשבדיה שהוא לכאורה וולונטרי אבל למעשה משולם ע"י 98% מהשכירים ואחוז גבוה מאוד מהעצמאיים. החשש של האיגודים המקצועיים הוא מגידול במספר השכירים והעצמאיים שיוותרו על ביטוח זה. לכל גם ברור שביטול מס הנכסים יוליך בטווח הארוך להעלאה במס ההכנסה המקומי ברשויות שנמצאות תחת שלטון השמאל (הרשות המקומית בשבדיה קובעת את גובה מדרגת המס הראשונה). כדי להקטין את הביקורת התחייבה "מפלגת המרכז" שדמי ביטוח האבטלה החדשים לא יעלו לאף עובד יותר מ-300 כתר לחודש (כ 1.5% מהשכר הממוצע לעובד צווארון כחול). כמו כן "מפלגת המרכז" דורשת שבמסגרת קואליציית הצללים של המרכז ימין תובטח הכפלת קצבת הילדים לילדים עד גיל 4 ושלא תחול ירידה בגובה מדרגת המס השולי המקסימאלית כפי שתובעות "מפלגת המתונים" (המפלגה השמרנית) ו"מפלגת העם" (המפלגה הליבראלית). מפלגת המרכז גם הבטיחה הגדלה של ההוצאה הציבורית לבריאות ל- 10% מהתל"ג (גידול של כ 10% בהוצאות הבריאות הציבוריות).

מפלגות השמאל (הסוציאל-דמוקרטים, רשימת השמאל והירוקים) מתנגדות לכל שינוי במיסוי ומבטיחות הגדלה דרמטית בסובסידיות לטיפולי שיניים ע"י העלאתם משיעור של כ 60% מהמחיר כיום לשיעור של כ- 80% (בדומה לסובסידיה לטיפולי שיניים עבור פנסיונרים)  וע"י מתן טיפולי שיניים חינם עד גיל 24 (כיום טיפולי השיניים הם חינם לילדים וצעירים עד גיל 20). הסוציאל-דמוקרטים מבטיחים גם להעלות את דמי האבטלה המקסימאליים ליום מ-730 כתר ל-930 כתר (80% משכר הגבוה ב 10% מהשכר הממוצע בשבדיה).

בתחום החינוך מבטיחים הסוציאל-דמוקרטים להוריד את התשלום עבור מעונות, גני ילדים ופעילויות אחה"צ לבני 7 עד 12 למקסימום של 2% מהשכר ברוטו עבור הילד הראשון ו 1% עבור כל ילד נוסף (לעומת 3% ו- 2% בהתאמה כיום).

לפנסיונרים מובטחת העלאת ההשתתפות בשכ"ד מ 93% מהעלות כיום ל 95% עד תיקרה של 550 אירו לחודש עבור יחיד (שכ"ד ממוצע לדירה של 60-65 מ"ר). הסיוע ניתן לכל פנסיונר שהפנסיה שלו נעה בטווח שבין פנסיית המינימום והפנסיה הממוצעת לעובד צווארון כחול (הטווח שבין 800 ל 1300 אירו נטו לחודש).   

כמו כן יש למפלגות השמאל שתי מטרות ירוקות  שיעלו בוודאות את מחיר החשמל בשבדיה. האחת המשך התהליך של סגירת כל הכורים הגרעיניים בשבדיה והשנייה  הפיכת שבדיה עד 2020 למדינה הראשונה בעולם שאינה משתמשת ב"דלקים פוסיליים" (נפט, גז טבעי ופחם). השאלה היא כמה מעובדי "הצווארון הלבן" השבדי המתנדנדים תדיר  בין מפלגות המרכז והסוציאל-דמוקרטים יסכימו להמשך החתירה אל חברת מופת.          

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.